Magazyn Czerwona Szpilka

Page 1


www.dyplomata.pl


OD REDAKCJI

URSZULA KRAWCZYK Redaktor Naczelna Pomysłodawczyni i organizator Akademii Kobiet Skutecznych

Szanowni Państwo! Przed nami specjalny numer Magazynu „Czerwona Szpilka” wydany z okazji zakończenia Plebiscytu „Skuteczna Kobieta Roku 2020”. Plebiscyt zrodził się z poszukiwania odpowiedzi na pytanie jaką być „Kobietą na nowe czasy”. Jakim kryteriami we współczesnych czasach kierujemy się, przyznając kobiecie miano Skutecznej. Przez tysiąclecia różnie układały się role kobiet - społeczne i rodzinne. Od blisko 100 lat zachodzące zmiany zaczęły wymuszać na kobietach przedefiniowanie i określenie na nowo wzajemnych relacji. Cyfrowi-tubylcy, pękające szklane sufity, pandemie, strajki klimatyczne nastolatków, nacjonalistyczne nastroje, zmiany ról społecznych, rodzinnych i zawodowych to do nie dawna nieznany świat i nieznane problemy naszej cywilizacji. Jaką kobietą być teraz, a jaką w nadchodzących czasach? Z dumą prezentujemy wszystkie uczestniczki Plebiscytu „Skuteczna Kobieta Roku 2020”. Internauci wskazali nam współczesne kobiety skuteczne. Zgłosili do Plebiscytu 28 Pań, na które oddali blisko 21 tysięcy głosów. Prestiżowe statuetki zdobyły w 11 kategoriach Laureatki, na które oddano największą liczbą głosów. Jesteśmy różni, ale możemy się także różnić pięknie. Nie zmienimy świata w jego różnorodności, nawet odrzucając poglądy innych. Różnica nie jest przeciwieństwem równości. Tak samo różne są treści artykułów w Magazynie Czerwona Szpilka. Zapraszamy do lektury.

| czerwona szpilka |

1


SPIS TREŚCI 3 SKUTECZNA KOBIETA ROKU 2020 ZGŁOSZONE DO PLEBISCYTU

30 Marek J.Zalewski:

WYBORY W USA BIDEN-TRUMP, CZYLI 306 DO 232

14 PROKOBIECE MAZOWSZE

Rozmowa z Marszałkiem Województwa Mazowieckiego Adamem Struzikiem

16 Kobiety w sporcie paraolimpijskim 33

Jerzy Górnicki: JUTRO BĘDZIE ZA PÓŹNO

35 POD SKRZYDŁAMI 19 Polski Komitet Paraolimpijski

KRÓLA JANA

36 Z CYKLU WHO IS WHO: Urszula Krawczyk

39

OSOBOWOŚĆ: Jolanta Mrotek-Grudzińska

40 WERNISAŻ WYSTAWY

20

URZĄD PRZYJAZNY KOBIECIE

22 Program „Prostata Bez Wstydu"

OLGI BUKOWSKIEJ „WCHŁANIANIE” DEDYKOWANA MYŚLOM, UCZUCIOM, LOSOM KOBIET.

„Czerwona Szpilka” Magazyn Akademii Kobiet Skutecznych WYDAWCA New Technology Association Sp. z o.o. Adres: Partyzantów 48, Czeczotki, 05-152 Czosnów tel. +48 601 350 838; tel. +48 602 254 303 e-mail: redakcja@nta.org.pl, www.magazynczerwonaszpilka.pl REDAKTOR NACZELNA Urszula Krawczyk SEKRETARZ REDAKCJI Mariusz Bogdan Krawczyk

25 Barbara Kociuba:

LATEM SKÓRA PEŁNA BLASKU

29 Anna Krzyżanowska:

INNOWACJA JEST KOBIETĄ

43 Andrzej Grabkowski:

SZTUKA INWESTOWANIA W SZTUKĘ

44

Renata Strauch: KOLOR WOKÓŁ NAS

REDAKTOR WYDANIA ON LINE Tatiana Yarmola Projekt graficzny Lili Projekt Zdjęcia redakcji Jacek Myrcha Druk Drukarnia Weda s.c. Wszelkie Prawa Zastrzeżone Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść reklam

2

magazyn


SKUTECZNA KOBIETA ROKU 2020

| czerwona szpilka |

3


ZGŁOSZONE DO PLEBISCYTU DR MAŁGORZATA ANNA KARCZMARZYK ZOYA - ukończyła peda-

gogikę na Uniwersytecie Gdańskim. Malarstwo i Grafikę na ASP Gdańsk 2003. Doktor nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, pedagog, animator kultury, tutor, coach, nauczyciel akademicki. W swoich działaniach artystyczno-badawczych łączy aparaturę pojęciową sztuki i nauki. Zajmuje się głównie malarstwem, rysunkiem i fotografią. W ramach programu Socrates/Erazmus prowadziła w Europie wykłady I warsztaty plastyczne, realizuje projekty dialogów malarskich. Autorka blisko 50 wystaw w kraju i za granicą. Jest autorką ponad 50 publikacji. Pomaga charytatywnie.

AGNIESZKA DAGMARA MICHALCZYK społecznik, wykładowca,

ukończyła Wydział Filozoficzno-Historyczny na UJ. Jest autorką jedynego w Polsce programu edukacyjno-charytatywnego „Debiutantki” dla młodych kobiet., który od 8 lat promuje historię, kulturę, sztukę oraz ponadczasową kulturę bycia i obycia. Pod okiem mentorów „Debiutantki” uczą się gracji, elegancji, poszerzają swoją wiedzę z zakresu historii Polski, sztuki, psychologii, wystąpień publicznych, savoir-vivre i innych umiejętności niezbędnych do bycia kulturalną kobietą we współczesnym świecie. Poprzez udział w akcjach charytatywnych rozwijają społeczną wrażliwość w duchu empatii i czynienia dobra.

IZABELA MALINOWSKA od 8 lat działa charytatywnie w Pasłęku, organi-

zując akcję „Mikołaj w mieście Pasłęk”. W przebraniu Świętego Mikołaja rozdaje dzieciom przygotowane przez siebie paczki. Na ten cel przeznacza własne fundusze oraz dary i pieniądze pozyskiwane przez sponsorów. Wspiera Domy Dziecka w Marwicy i Elblągu niosąc dzieciom radość i uśmiech. Została Wolontariuszką roku 2020 w Powiecie Elbląskim. Jest znana nie tylko w mieście Pasłęk, ale również w Polsce. Wystąpiła w programie telewizyjnym TVP „Jaka to melodia?”, by propagować akcję i zachęcać do wsparcia tego szczytnego celu. Nie jest jej obcy los osób starszych, którym także pomaga bezinteresownie.

ANNA STRZEMIŃSKA, Coach, Przedsiębiorca, Konsultant HR. Pomaga

Ludziom w zmianach, łącząc w działaniach twardą wiedzę i merytoryczne przygotowanie, praktykę korporacyjną, głębokie czucie, intuicję i empatię, a także transformującą obecność. Misją stało się budowanie samoświadomości, spójności i autentyczności w życiu i biznesie. Jest autorką wielu publikacji, a także twórczynią „Lady w korpo” - serii artykułów poświęconej HR, zmianie i rozwojowi oraz „Przy piątku dla porządku” – serii filmików łamiących schematy w myśleniu. Te postawy są bardzo zauważalne i doceniane szeroko publicznie przez grono odbiorców jej treści na Facebook czy LinkedIn.

4

magazyn


AGATA BRAJA - Projektantka i konsultantka w dziedzinie innowacji w biznesie. Laureatka konkursu Europeana. Członkini MENSA. Współorganizuje w Kraju spotkania TEDx; hackathonów poświęconych sztuce i programowaniu (art+code meetups) w ramach GDG (Google Developer Groups). W działaniach łączy głęboką wiedzę techniczną w zakresie informatyki i komunikacji elektronicznej z talentem artystycznym. Działa globalnie z firmami od startupów po operatorów telekomunikacyjnych, administracje rządowe, banki i korporacje farmaceutyczne. Studiowała także zarządzanie na SGH , historię sztuki i arabistykę na UW. Inspiruje ją dziedzictwo cywilizacji arabskiej.

ANNA KRZYŻANOWSKA - Specjalista Nanotechnologii w Duńskim Instytucie Technologicznych. Jest przykładem na łamanie barier i promowanie kobiet w nauce i technologii. Magister inżynier Energetyki, elektroniki, pracowała przy największych systemach i liniach produkcyjnych na świecie. Obecnie pracuje jako Specjalista Nanotechnologii w Duńskim Instytucie Technologicznych. Anna jest także specjalistką od technologii kosmicznych. Wielokrotnie dawała wykłady oraz wystąpienia podczas zagranicznych konferencji. Anna to kwintesencja innowacyjności.

JOANNA MOREA - wokalistka, flecistka, saksofonistka, autorka tekstów,

kompozytorka, aranżerka, absolwentka Królewskiego Konserwatorium w Brukseli na wydziale jazzu i muzyki rozrywkowej, klasy fletu oraz aranżacji i kompozycji. Przez wiele lat koncertowała w Belgii Holandii, Niemczech, Anglii po powrocie do kraju współpracuje z wieloma muzykami i formacjami muzycznymi m.in z Trio Wojtka Kamińskiego, Five O’Clock Orchestra, Happy Play Dixieland Band, Ragtime Duo, Markiem Shepherdem. Nagrała i wydała płytę „Śpiewniki Joanki”. Jest autorką muzyki relaksacyjnej dla kobiet w ciąży do płyty „Będę Mamą”.

NATALIA URANT - Absolwentka Wydziału Biologii Uniwersytetu Śląskiego, Architektury Wnętrz Centrum Nauki i Biznesu w Katowicach oraz Podstawowej Szkoły Muzycznej. Malarka, zaczynała w Stowarzyszeniu Twórców Kultury w Jaworznie pod okiem, malarza Jacka Gąsiora, który jest jej nauczycielem, przewodnikiem i opiekunem w malarskim świecie. Jest laureatką trzech międzynarodowych konkursów plastycznych i dziesięciu ogólnopolskich. Jej obrazy znajdują się w Parlamencie Europejskim, Watykanie, Pałacu Mieroszewskich, i innych muzeach. Odznaczona medalem honorowym „Zasłużony dla Kultury Polskiej” i tytułem ,,Osobowość roku 2019” w plebiscycie ,,Dziennika Zachodniego”.

| czerwona szpilka |

5


ALICJA WĘGORZEWSKA-WHISKERD - Dyrektor Naczelny i Arty-

styczny Warszawskiej Opery Kameralnej. Śpiewaczka operowa – mezzosopran, aktorka, reżyserka, producent. Prezes Fundacji Start Smart. W 1999 zaangażowana do Wiedeńskiej Opery Kameralnej, ma w swoim repertuarze kilkanaście partii operowych. Uczestniczy w wielu międzynarodowych festiwalach i galach operowych. Jest laureatką konkursów wokalnych, w tym I nagrody w Rheinsberg. W 2010 zadebiutowała jako reżyser „Carmen w Kuwejcie i Bahrajnie. W grudniu 2019 otrzymała prestiżową nagrodę Maria Callas Tribute Prize NY.

ANNA POPEK - Dziennikarka i prezenterka telewizyjna, doradca ds. mediów.

Przez 10 lat była prezenterką i dziennikarką telewizji publicznej. Po przerwie w 2003 roku wróciła do Telewizji. Została prezenterką TVP1, prowadziła programy: „Kawa czy herbata?”, „talk-show Świat się kręci”, „Zatrzymaj chwilę” i „Po prostu zdrowie”, także „Dzień dobry, Polsko!” i „Pytanie na śniadanie”. W 2017 roku została szefową PAP Life. Prowadziła audycje w Radio Plus i Vox FM i cykl „Smaki zdrowia” dla Programu I PR. Prezes Fundacji „Kulturalna Polska” zajmującą się promocją polskiej kultury i propagowaniem dobrych manier. Działa charytatywnie i społecznie.

DR HAB. ZDZISŁAWA DACKO-PIKIEWICZ Rektor Akademii WSB

w Dąbrowie Górniczej. Doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie socjologia edukacji, socjologia młodzieży oraz integracja europejska. Od kilkunastu lat czynnie działa na rzecz społecznego, kulturalnego i gospodarczego rozwoju regionu poprzez promocję nauki, wiedzy, umiejętności i kompetencji, zwiększanie możliwości kształcenia w formule formalnej szkolnictwa na poziomie wyższym, jak i formach nieformalnych, pozaszkolnych na każdym etapie życia.

EWA DROBEK - Jako jedna z dwóch nauczycieli w Polsce została wyróżniona

w globalnym konkursie Global Teacher Award 2019. W październiku 2019 roku zdobyła wyróżnienie w konkursie Nauczyciel Roku 2019 - organizowanym przez Głos Nauczycielski. Jako jedyna Polka znalazła się na liście 50 najbardziej zaangażowanych nauczycieli świata w globalnym konkursie Dedicated Teacher Awards 2020. Autorka projektów dydaktycznych – Żmichowska Śpiewa i Łazik Teatralny.

6

magazyn


PROF. BOGUMIŁA KANIEWSKA - Pierwsza kobieta Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Profesor nauk humanistycznych- polska literaturoznawczyni, polonistka, tłumaczka. Specjalizuje się w historii literatury, literaturze współczesnej i teorii literatury. W pracy naukowej zajmuje się głównie literaturą XX wieku, uprawia krytykę literacką, tłumaczy prozę anglojęzyczną. Jest autorką 8 książek (w tym 2 we współautorstwie) i ponad 80 artykułów naukowych. Współautorka podręczników szkolnych i akademickich.

PROF. MARTA KOSIOR-KAZBERUK Rektor Politechniki Białostockiej.

Ukończyła studia na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej, specjalność konstrukcje budowlane i inżynierskie. Członkini Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, Sekcji Inżynierii Materiałów Budowlanych Komitetu Inżynierii Lądowej Polskiej Akademii Nauk, Polskiego Towarzystwa Ceramicznego.. Odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej , Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę a także Nagrodami Rektora Politechniki Białostockiej. Dorobek naukowy obejmuje monografię, ponad 60 artykułów, 10 rozdziałów w monografiach, około 50 referatów konferencyjnych.

PROF. PATRYCJA MATUSZ Prorektor Uniwersytetu Wrocławskiego ds. współpracy międzynarodowej. Ukończyła niderlandystykę i germanistykę na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Nastepnie doktorat z nauk o polityce, specjalność stosunki międzynarodowe. Habilitowała się tamże w dziedzinie nauk społecznych, w dyscyplinie nauk o polityce, specjalność polityka publiczna, Jej zainteresowania naukowe obejmują: teorie migracji międzynarodowej i integracji imigrantów, zarządzanie migracjami, poziom lokalny w polityce migracyjnej, integrację imigrantów, edukację wielokulturową. W latach 1999 - 2007 Styypendystka na Uniwersytetach za granicą.

PROF. DR HAB. INŻ. CELINA MARIA OLSZAK Rektor Uniwersytetu

Ekonomicznego w Katowicach. Polska ekonomistka, profesor nauk ekonomicznych, inżynier. Jest członkiem wielu organizacji i towarzystw naukowych, w kraju i zagranicą. Za całokształt swoich osiągnięć zawodowych została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Laurem Umiejętności i Kompetencji Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. Pełniła wiele funkcji w instytucjach i gremiach publicznych. Jest autorką, współautorką lub redaktorką ponad 300 publikacji, w tym 16 monografii. Jej opracowania wydawane są w liczących się wydawnictwach międzynarodowych.

| czerwona szpilka |

7


PROF. DANUTA ZAWADZKA Rektor Politechniki Koszalińskiej. W latach 2002 – 2012 pełniła funkcję koordynatora Programu Socrates – Erasmus. Danuta Zawadzka odbyła staże w Instituto Superior de Ekonomia e Gestão (Universidade Tecnica de Lisboa) w Portugalii, w Uniwersytecie w Liège w Belgii i w Coventry Technical College w Wielkiej Brytanii. Była stypendystką Wspólnoty Francuskiej Belgii, programów: Tempus, Sokrates – Erasmus, LLP-Erasmus. Odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2009), Złotą Odznaką Honorową Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego (2010), Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę (2013). Ma w swoim dorobku ponad 140 publikacjach naukowych.

BEATA CHRZĄSTOWSKA Ekspert w dziedzinie finansów firmy. Właści-

cielka firmy Businessthink. Sukces w biznesie to długotrwały proces, na który składa się wiele elementów. To jakość pracy, profesjonalizm, standardy i etyka oraz plan działania, wizja, determinacja i cierpliwość. Od kobiet zależy czy osiągną sukces. Nigdy nie czułam się gorsza od mężczyzn. Przez wiele lat pracy w korporacjach bankowych zajmowała wysokie stanowiska menadżerskie . Otrzymywała nagrody i wyróżnienia za swoją pracę. Obecnie jako Przedsiębiorca również moja praca jest doceniana, w ubiegłym roku otrzymała nagrody : Lider Przedsiębiorczości 2020 i Statuetkę Ambasador Akademii Dobrego Stylu.

ALICJA HUCZYŃSKA Prezes Banku Spółdzielczego w Koronowie.

MARZENA JANKOWSKA Wykładowca w WSB Chorzów. Psycholog, trener biznesu, wykładowca, przedsiębiorca. Założycielka White Card Revolution. Jest współautorką książki pt. „Automotywacja. Odkryj w sobie siłę do działania”. Wspaniały lider zespołu w modelu marketingu sieciowego. Kobieta motywująca i inspirująca innych do działania, pełna pasji i energii. Prowadzi treningi odporności psychicznej. Pomysłodawca i kierownik studiów podyplomowych w WSB w Chorzowie i Katowicach - Akademia Rozwoju Osobistego. Wspiera i inspiruje zespół liderów dystrybuujących program wsparcia dla MŚP.

8

magazyn


DR N. MED. KAMILA PADLEWSKA, prof. nadzwyczajny UWMSC, spe-

cjalista dermatolog, założycielka Kliniki Oricea, która zajmuje się leczeniem chorób skóry, endokrynologicznych i innych oraz oferuje szerokie spektrum zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, kosmetologii, podologii i fizjoterapii. Jest współzałożycielką Clinical Research Group od dawna zajmującej się badaniami klinicznymi leków, kieruje Laboratorium Badań Kosmetyków IZIS. Skutecznie łączy zarządzanie z rozległą praktyką lekarską w zakresie dermatologii i medycyny estetycznej oraz nauczaniem studentów. Autorka książek z zakresu dermatologii i medycyny estetycznej. Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej.

EWA MAŁGORZATA WIERTELAK. Twórca marki medycznej MEDO-

RA, producent odzieży medycznej. Przedsiębiorczość to nie słowa czy nawet idee, to działanie i może istnieć jedynie w połączeniu z aktywną postawą wobec wyzwań, innowacyjnością, odwagą i skutecznością w urzeczywistnianiu najśmielszych wizji. W biznesie płeć nie ma znaczenia, silne i zdeterminowane kobiety poradzą sobie zawsze, natomiast dla słabych płeć bywa wymówką. Mam ogromną ciekawość świata i ludzi. Interesuje i inspiruje mnie włoska kultura i sztuka. Fotografia to moja kolejna wielka miłość. Zdobyła tytuł „Kobieca Marka Roku”, wyróżnienie „VIP Biznesu”, certyfikaty: „Firma na Medal” czy „Top Firma na Medal”

EWA ALICJA WOŹNIAK - Florystka, poetka, twórczyni pracowni artystycz-

nej „Między Kwiatami”. Laureatka Plebiscytu Mistrzowie Handlu 2019 Region śląsk. Bycie kobietą nie przeszkadza ani szczególnie nie pomaga w biznesie. To połączenie pasji z pracą. To ciągła walka myśli. Kobieta to pozornie krucha, drobna, i delikatna istota. Ona jest tajemnicą. Swoją siłą wewnętrzną, determinacją, ciepłem, i miłością chce obdzielić wszystkich obok niej. Prawdziwa kobieta nigdy się nie podda. Trzeba próbować walczyć. Nie tylko dla siebie, ale też dla innych. Tylko ona wie, czy istnieją wyzwania z którymi by sobie nie poradziła?

ELŻBIETA KOSIM. Aktywna seniorka, która wspina się z innymi kobieta-

mi na najwyższe wulkany świata. Dla członkiń Stowarzyszenia Kilimandżaro, w którym jest Wiceprezesem, marzenia są jak zdobycie szczytu Kilimandżaro. W 2009 zdobyły szczyt swoi marzeń. Stowarzyszenie trwa i nadal się razem wspinają. Każda wyprawa ma swoją nazwę i swój szczyt. Członkinie łączy pasja do zdobywania szczytów najwyższych wulkanów świata. Każdy ma swoją hierarchię wartości, w której na samej górze powinno być: nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe.

| czerwona szpilka |

9


MAGDALENA PIEKARSKA-TWARDOCHEL. Medalistka mistrzostw

świata i Europy, olimpijka z Londynu w szermierce. Zawodowy żołnierz. Sukcesy w sporcie to ciężka, wieloletnia praca, odrobina talentu i szczypta szczęścia. Na sukces zawodnika pracuje wielu osób, od zaangażowania rodziny, przez trenerów, zawodników, lekarzy fizjoterapeutów i innych osobach, które w tym pomagały. Choroba nowotworowa w 2018 roku nauczyła cieszyć się z małych-wielkich rzeczy i zwycięstwa nad nowotworem. Zmiana daty Igrzysk Olimpijskich wydłużyła drogę realizacji celów sportowych. Był czas na pracę nad słabszymi stronami, także z psycholog, a w domu rower, siłownia, joga. Największe marzenie to wywalczenie medalu na igrzyska olimpijskie w Tokio.

PAULINA WOŹNIAK. Jest pływaczką, Paraolimpijką, wicemistrzynią pa-

raolimpijską z Pekinu (2008) i brązową medalistką z Londynu w 2012 roku (100 m stylem klasycznym). W roku 2018 uległa kontuzji. Po roku walki zrozumiała, że nie wróci do dawnej formy. Zaczęła udzielać się w mediach społecznościowych. Pokazywała swoje domowe treningi online. Nagrała 60 treningów pod nazwą „Trenuj z Pauliną”, także cykl treningów dla Fundacji „Nie widzę przeszkód”. Autorka 8 treningów pod hasłem „Nasza pasja - twój ruch”. Paulina Woźniak udowadnia swoją sprawnością, że fizyczna aktywność jest dla wszystkich, także dla osób niepełnosprawnych. Historia jej sukcesów, wzlotów i podnoszenia się po upadku, pokazuje, że jest kobietą skuteczną - i to na wielu płaszczyznach.

OLGA BUKOWSKA Malarka. Warsztat i imperatyw wolności zdobyła na Wy-

dziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Tworzy w różnych technikach malarskich, od akwareli poprzez rozmaite połączenia tuszu i grafitu po akryl i olej. Olga maluje autonomicznie, z uwielbieniem malowania, z radością…, kokietuje warsztatem. Bo Olga maluje EMOCJE bez przygotowań, wyliczeń, pod wpływem chwili, emocji, muzyki, doznań, ostatnich wydarzeń.. W cyfrowym świecie uwiecznia smutki i fajerwerki entuzjazmu, łapczywość dziecka i mrok spojrzenia, przejmujący chłód pustej ulicy i zmysłową krągłość biodra. Prace Olgi Bukowskiej znajdują się w wielu galeriach w Polsce, Moskwie, oraz w wielu prywatnych kolekcjach na całym świecie.

MAGDALENA MALCZEWSKA. Malarstwo jest jej pasją od dzieciństwa. Jest samoukiem, nie ukończyła żadnej szkoły w tym kierunku. Uwielbia malować, a w swoje prace wkłada całe serce. Najbardziej lubi malować kwiaty oraz krajobrazy. Jej obrazy można podziwiać w Art in House.

10

magazyn


To tutaj spotyka się biznes

OD CENTRUM WARSZAWY

OD STACJI PKP

Doskonała lokalizacja, 3500 m² pow. konferencyjnej, 35 sal konferencyjno-bankietowych, największa sala na 1000 osób, 158 pokoi dwuosobowych oraz wielofunkcyjny charakter przestrzeni konferencyjno-hotelowej czynią z MCC Mazurkas Conference Centre & Hotel doskonałe miejsce do organizacji kongresów, konferencji, bankietów, wydarzeń firmowych, targów, szkoleń, koncertów.

PRZY ZJAZDACH Z TRAS

Z LOTNISKA CHOPINA

To dlatego właśnie tutaj spotyka się biznes. WWW.MAZURKASHOTEL.PL | czerwona szpilka |

11


O AKADEMII I

deą Akademii Kobiet Skutecznych jest wspieranie jej Członkiń we wszechstronnym rozwoju poprzez promowanie, inspirację, kreowanie wzorców. Akademia Kobiet Skutecznych jest grupą aktywnych kobiet chcących rozwijać się, doskonalić, a przy tym ciekawie spędzać czas. Uczestnicy Akademii okazują sobie wsparcie, spotykają się i inspirują wzajemnie, mają osobiste korzyści z udziału w Akademii. Akademia Kobiet Skuteczny ma na celu wypracowywanie praktyk pozwalających kobietom na rozwój kariery i utrzymanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym. Akademia Kobiet Skuteczny jest Ambasadorem swoich Członkiń. Do Akademii zapraszamy osoby, które poza sukcesami przestrzegają wysokie standardy etyczne. Są to Panie, które wspieraniem realizacji zapisów Statutu Akademii zasłużyły na Członkostwo. Akademia Kobiet Skutecznych prowadzi działalność na rzecz: • edukacji w zakresie rozwoju kompetencji i umiejętności, także zdalnej pracy, • przestrzegania praw człowieka, w tym zasady równego traktowania kobiet w życiu społecznym, politycznym, gospodarczym i w rodzinie, • kreowania wzorców postępowania • równego statusu kobiet i mężczyzn, • promowania wysokich standardów etycznych Akademia Kobiet Skutecznych realizuje swoje cele poprzez: • organizowanie różnorodnych spotkań dla swoich Członkiń i Bractwa Kawalerów Czerwonej Szpilki. • prowadzenie cyfrowej platformy komunikacyjnej,

12

magazyn

• publikowanie wydawnictw zgodnych z celami Akademii Kobiet Skutecznych, • współpracę z instytucjami, organami władzy państwowej, samorządowej, środkami masowego przekazu, przedsiębiorstwami w zakresie niezbędnym dla realizacji celów Akademii, • organizowanie Kongresów, Konkursów i Plebiscytów, Pomysłodawcą Akademii Kobiet Skutecznych jest Urszula Ptak - Małysiak - założycielka w 2015 roku Klubu Kobiet Skutecznych dla kobiet pracujących w korporacjach. Panie spotykały się na śniadaniach, organizowały wycieczki śladami przeczytanych książek czy akcję „Środy nie tylko dla urody”. działały później w grupie na FB. Klub przekształcił się w Akademię Kobiet Skutecznych tworząc przy Akademii Bractwo Kawalerów Czerwonej Szpilki skupiające mężczyzn chętnych do pomocy w realizacji zadań Statutowych. W latach 1998 - 2003 zorganizowała Klub Osobistości Informatyki 8.4.7 skupiający czołowe postacie biznesu IT w Polsce. Obecnie 8.4.7 istnieje w strefie wirtualnej na Linkedin. Administratorem Akademii Kobiet Skutecznych jest firma New Technology Association Sp. z o.o. będąca właścicielem marki Akademia Kobiet Skutecznych. Zapraszamy: www.akademiakobietskutecznych.pl, www.facebook.com/Akademia-Kobiet-Skutecznych w w w.instagram.com/akademia_kobiet _ skutecznych/


PL A NOW ANI E I A N A LI Z A A S OR TYME NT U st re fa ne tw o rking o wa, ł ąc z ąca p ro d uc en tó w i s p rz ed a wcó w

M ODA LA B.PL

I N T E L IG E N T N Y B I ZN E S W S E K T O R ZE MODY d ys ku sje , s zk o l eni a , me nt o r i ng

ZA RZĄ DZA NIE PU N KT E M S P RZ EDA ŻY r o z w ią z a n ia sz y t e na m iarę w o p a r ci u o wi el ol et n ie d o św i a d cz e ni e

+48 514 14 4 32 9


14

magazyn

fot. Krzysztof Kania


PROKOBIECE

MAZOWSZE Rozmowa z marszałkiem województwa mazowieckiego ADAMEM STRUZIKIEM

Dawno nie było tak głośno o kobietach. Niestety, w kontekście łamania ich podstawowych praw. Jak Pan ocenia sytuację po wyroku TK w sprawie aborcji? Niestety, po raz kolejny partia rządząca dzieli Polaków. Tym razem sprawa jest wyjątkowo wrażliwa i osobista. Niezrozumiałe jest dla mnie tak instrumentalne traktowanie kobiet. Brakuje w tej sytuacji nie tylko publicznej dyskusji, ale przede wszystkim empatii i odpowiedzialności w czasie pandemii. Uważam, że w tej sprawie głos decydujący powinny mieć kobiety. Wspólnie z przedstawicielami Stowarzyszenia Tak! Samorządy dla Polski podpisaliśmy apel o nieodbieranie kobietom ich praw. Podkreślamy w nim, że polskie kobiety chcą i mają prawo żyć godnie i decydować o sobie. Kobiety potrafią budować, potrafią działać ponad podziałami, ale potrafią także niezłomnie walczyć o swoje prawa. Tak zdecydowany głos kobiet w przestrzeni publicznej jest dla Pana zaskoczeniem czy oczywistością? W ogóle mnie to nie dziwi. Teraz, w kontekście ostatnich wydarzeń, po prostu więcej się o tym mówi. W województwie mazowieckim mieszka ponad 2,8 mln kobiet. Realizują swoje plany i marzenia, są aktywne zawodowo i rodzinnie, z olbrzymimi sukcesami udzielają się w samorządzie, biznesie czy działalności społecznej. W gronie radnych sejmiku

"Kobiety potrafią

budować, potrafią działać ponad podziałami, ale potrafią także niezłomnie walczyć o swoje prawa." województwa mazowieckiego mamy 14 kobiet, a dwie z nich zasiadają w zarządzie województwa mazowieckiego. Kobiety stanowią blisko 70 proc. wszystkich pracowników urzędu marszałkowskiego i połowę kadry dyrektorskiej. Wszystkie świetnie wykonują swoje obowiązki oraz wnoszą w pracę samorządu wiele ciekawych pomysłów i rozwiązań. Kobiety rządzą w samorządach – na Mazowszu mamy np. około 3 tys. sołtysek, firmach, stowarzyszeniach, kołach gospodyń wiejskich, OSP itd. Ich wkład w rozwój gospodarczy i społeczny naszego regionu, w zwiększanie świadomości społecznej czy pomoc innym jest ogromny.

| czerwona szpilka |

Taką aktywność warto doceniać. I to robimy m.in. przez nasze konkursy, które specjalnie do nich kierujemy. Jednym z nich jest Mazowiecka Lady D. Tytuł ten otrzymują kobiety, które działają na rzecz aktywnego życia osób z niepełnosprawnościami. Celem tej inicjatywy jest zwiększenie świadomości społecznej na temat roli kobiet z niepełnosprawnościami w rozwoju naszego województwa. Znaczną część Mazowsza tworzą tereny wiejskiej i tam kobiety są również aktywne. Wiele z nich działa na rzecz lokalnej społeczności, zachowania kultury i tradycji lokalnych czy promocji swoich miejscowości. Najbardziej przedsiębiorcze panie są nagradzane w konkursie organizowanym przez biuro regionalne Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na najaktywniejszą liderkę wiejską. Jest to nagroda za zaangażowanie w pracę na rzecz innych, integrację mieszkańców i przyczynianie się do rozwoju „małych ojczyzn”. Wspieramy też inicjatywę Kobiety Sukcesu na Mazowszu, bo nasz region nie mógłby się tak dynamicznie rozwijać, gdyby nie przedsiębiorcze, silne, ale też wrażliwe społecznie kobiety. Udowadnianie, że samorealizacja na różnych polach jest możliwa i staje się źródłem olbrzymiej satysfakcji to właśnie domena kobiet. Jest Pan lekarzem. Jak Pan wykorzystuje to doświadczenie zawodowe w samorządzie? Wiele uwagi poświęcamy zdrowiu, profilaktyce i promocji zdrowego stylu życia. Mam tu na myśli chociażby program wczesnego wykrywania raka piersi. Mieszkanki naszego województwa biorące w nim udział, mogą bezpłatnie wykonać mammografię. W razie potrzeby otrzymują pomoc lekarza specjalisty. Program zakłada też edukację zdrowotną oraz naukę samobadania piersi. Dbamy też, aby w naszych szpitalach stworzyć przyjazne i komfortowe warunki. Przykładem są nowoczesne oddziały położniczo-ginekologiczne w szpitalu wojewódzkim w Siedlcach czy w szpitalu międzyleskim. Wspieramy kobiety w drodze do macierzyństwa przez program in-vitro. Do dziś w ramach tego programu potwierdzonych zostało 228 ciąż i urodziło się 24 dzieci. Organizujemy też dla mieszkańców pikniki zdrowia, podczas których mogą za darmo wykonać szereg podstawowych badań. Mam nadzieję, że dzięki tym działaniom mieszkanki naszego regionu będą czuły się bezpiecznie, a troska o zdrowie i regularne badania staną się dobrym nawykiem. ¥

15


KOBIETY

w sporcie paraolimpijskim

Anna Harkowksa

Faustyna Kotłowska

Fot. Adam Nurkiewicz/Polski Komitet Paraolimpijski Fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych START

Determinacja, siła i pasja – to one pchają kobiety do przodu. Płeć piękna wcale nie jest słaba, co można coraz częściej obserwować również w świecie sportu. Spektakularne sukcesy naszych reprezentantek są także dowodem na to, że kobiety mogą się także pochwalić olbrzymią siłę psychiczną. Karolina Kucharczk

Lucyna Kornobys

Fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych START Fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych START

S

port przez lata był postrzegany jako przede wszystkim męskie zajęcie i męski sposób spędzania czasu. Mężczyźni odbierani byli jako ci twardzi, zdecydowani, waleczni i aktywni. Z kolei kobiety wciąż muszą walczyć ze stereotypem bycia biernymi, uległymi i mniej walecznymi. Nasza kultura zarezerwowała dla niech przede

16

magazyn

wszystkim role opiekuńcze. Zmiana tego sposobu myślenia to proces i długotrwały, i żmudny, ale na szczęście mający już miejsce - głównie zresztą za sprawą samych kobiet, które wychodzą poza schemat i pokazują, że nie ma rzeczy niemożliwych. W przypadku kobiet z niepełnosprawnościami sytuacja jest tym bardzie skomplikowana, że na


Siłaczki i twardzielki

Nasze zawodniczki to prawdziwe twardzielki. – Gdybym nie była tak bardzo zaangażowana w każdy trening, nie miałabym takich efektów. Od początku nie bałam się zakwasów ani bólu. – mówi Faustyna Kotłowska (paralekkoatletyka). Dodaje, że czasem znajomi się dziwią, że jej się chce tak męczyć. Ale ona kocha sport, na treningach i zawodach daje z siebie wszystko i nigdy się nie poddaje. Odpowiednią determinacją musi się także wykazać Marzena Zięba (podnoszenie ciężarów), która podczas jednego intensywnego treningu przerzuca nawet 2 tony sprzętu! I nie patrzy na to czy ma lepszy, czy gorszy dzień. Życia bez sportu nie wyobraża sobie też Emilia Babska (parastrzelectwo), która od 2 lat trenuje bardzo intensywnie. Bywało, że na strzelnicy spędzała niemal całe dnie. By móc skupić 100 proc. uwagi na swojej dyscyplinie, wzięła urlop dziekański już na pierwszym roku studiów, a podczas „lockdownu” wypożyczyła sobie sprzęt z klubu do domu. Jak podkreśla, praca z karabinem to jakieś 600 kg przeniesionych podczas jednego treningu! Pokonywanie słabości dotyczy nie tylko wysiłku fizycznego. To też walka z lękami i przełamywanie barier. Z takimi mierzyła się m.in. Anna Harkowska (parakolarstwo), dla której wyzwaniem były wyścigi torowe. – W rowerze torowym nie ma hamulców, a do tego

Fot. Adam Nurkiewicz/Polski Komitet Paraolimpijski

Karolina Kucharczyk (skok w dal), kiedy starowała na igrzyskach paraolimpijskich w Rio nie wiedziała, że jest w ciąży. Wywalczyła tam srebro, a po powrocie do Polski, po wizycie u lekarza, okazało się, że jest w szóstym tygodniu. Do szóstego miesiąca trenowała biegając po górach. Była oczywiście cały czas pod opieką specjalisty, ale macierzyństwo traktowała jako dodatkową motywację, a nie przeszkodę w uprawianiu sportu. Synek niemal od urodzenia towarzyszy jej na treningach i z pewnością będzie kibicował w Tokio. O godzeniu życia rodzinnego z karierą sportową opowiada też Katarzyna Kozikowska (parakajakarstwo). Szczególnie intensywny był dla niej 2019 r. – Nie dość, że obroniłam magisterkę, to dwa tygodnie po ślubie walczyłam podczas mistrzostw świata o kwalifikację na igrzyska. Zaraz po poprawinach spakowaliśmy się i pojechaliśmy do Poznania na zgrupowanie. Mąż jest fizjoterapeutą naszej kadry, więc przynajmniej mieliśmy tam podróż poślubną – śmieje się zawodniczka.

Natalia Partyka

Balans i współpraca

Jak twierdzi Milena Olszewska (paratrzelectwo), by osiągać dobre wyniki nie wystarczy odpowiednia forma. Trzeba jeszcze złapać właściwe „flow”. Łatwo jest przesadzić i stracić radość ze sportu. Dlatego zwraca uwagę, że czasem trzeba się wsłuchać w swój organizm, a czasami posłuchać innych. Lepiej mądrze odpocząć, niż się przetrenować. – Trzeba było mi roku i obecnej pandemicznej sytuacji, bym się tego nauczyła – mówi zawodniczka. Na aspekt psychologiczny zwraca też uwagę Oliwia Jabłońska (parapływanie). –Fajnie jest umieć radzić sobie z negatywnymi myślami, które przychodzą przed starte, i zamieniać je w myśli, które nas motywują, napędzają. Jak dodaje, podczas startów stara się nawet nie zwracać uwagi na rywalki, bo nie ma wpływu na to, jak im pójdzie. – Decyduję tylko o sobie – podsumowuje Oliwia. Tę siłę umysłu i charakteru zgrać ze sobą muszą nasze sportowe tandemy. To również wyzwanie, bo w duetach spotykają się jednakowe talenty sportowe, ale odmienne temperamenty. Justyna Kiryła i Aleksandra Tecław (parakolarstwo) w tandemie startują dopiero do roku, a już z sukcesami. Justyna przyznaje, że na początku łatwo nie było. Mocno dostała w kość. Jej to jednak odpowiada. – Ola jest wymagająca i to w niej lubię, bo jak już mam coś robić, to wolę na 100 proc. niż na pół gwizdka – podkreśla. Ostatecznie stworzyły zgrany, uzupełniający się duet. – Justyna jest niesamowicie ambitna – zwraca uwagę Aleksandra. – Niestety, widzi na tyle słabo, że ciężko jej się poruszać w nieznanej przestrzeni. Tandem daje jej wolność – dodaje Ola, podkreślając moc współpracy. W duecie pracują też Jolanta Majka i Michał Gadowski (parawioślarstwo). W wioślarskiej dwójce każdy z zawodników odpowiada nie tylko za siebie. Dlatego kluczowa jest synchronizacja. Trzeba rozumieć się bez słów. Okazuje się, że sportowe połączenie damsko-męskie Jolanty i Michała jest na tyle zgrane, że zwodnicy są na najlepszym kursie do paraolimpijskiego medalu.

| czerwona szpilka |

Marzena Zięba

Fot. Adam Nurkiewicz/Polski Komitet Paraolimpijski

Rodzina to nie przeszkoda

bardzo czuć na nim prędkość. Ale przełamałam ten strach, choć miałam upadek. Nie jakiś groźny, ale do dziś mam bliznę – wspomina zawodniczka. Dziś nic jej nie powstrzyma. – W ogóle bardzo lubię treningi. Trzeba mnie wręcz hamować. A najbardziej lubię treningi po górach – dodaje. Nie do zatrzymania jest też Natalia Partyka (tenis stołowy), której atrybutem od 10 roku życia jest rakietka do gry w tenisa. – Nie przypominam sobie, żebym miała chociaż miesiąc pauzy – przyznaje zawodniczka. Ale Natalia zwraca też uwagę na jeszcze jedno sportowe wyzwanie – na presję. Przyzwyczaiła kibiców do zwycięstw i takie też są wobec niej oczekiwania podczas każdych kolejnych zawodów. – Wciąż mam ten medal zakładany na szyję jeszcze przed igrzyskami. A przecież żadna przeciwniczka nie podda się tylko dlatego, że gra ze mną – zwraca uwagę nasza wielokrotna mistrzyni.

Kinga Dróźdż

Fot. Adrian Stykowski/Polski Komitet Paraolimpijski

stereotyp „kobiecy” nakłada się jeszcze stereotyp „niepełnosprawnej - nie radzącej sobie w życiu”. Rzeczywistość pokazuje, że może być zupełnie inaczej. Przykładem świecą te, które są nie tylko uczennicami, studentkami, matkami, żonami, partnerkami, przyjaciółkami, działaczkami charytatywnymi, ale także medalistkami i sportsmenkami. W sporcie paraolimpijskim są przede wszystkim profesjonalistkami.

17


Nie tylko sport

Milena Olszewska

Fot. Adrian Stykowski/Polski Komitet Paraolimpijski

Lucyna Kornobys (paralekkoatletyka) medale przeznacza na cele charytatywne. – Zazwyczaj ten niższy medal z każdej imprezy sobie zostawiam, a wyższy oddaję na licytację – tłumaczy zawodniczka. – Mnie się do niczego nie przyda, będzie tylko leżał, a jeśli może komuś pomóc finansowo w leczeniu czy w czymkolwiek innym, to warto go oddać. Nasza multimedalistka w sporcie dostrzega też edukacyjny aspekt. W czasie wolnym od treningów spotyka się z dziećmi i młodzieżą, opowiada o niepełnosprawności, sporcie paraolimpijskim, drodze do sukcesów. Zachęca do pracy nad sobą i przełamywania barier. Na spotkania z ludźmi i dzielenie się sportowym doświadczeniem stawia też Justyna Kozdryk (podnoszenie ciężarów). Już dziś trenuje z młodzieżą. Ta zawodniczka to wulkan energii łączący pasję z pracą zawodową. Od 15 lat jest cywilną pracowniczką Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Grójcu. Trenuje po pracy, a do domu wraca zazwyczaj późnym wieczorem. Nie skarży się i nie traci optymizmu. Podobnie jak Kinga Dróżdż (szermierka na wózkach), która jeszcze rok temu była jednocześnie studentką, pracowała na pełen etat w Polskich Liniach Lotniczych LOT i do tego trenowała szermierkę. – Ale ja jestem z tych osób, które wyznają zasadę, że jak się czegoś bardzo chce, to się znajdzie sposób – podsumowuje Kinga. Bo takie są nasze paraolimpijki – wszechstronne i niepokonane. ¥

Justyna Kiryła i Aleksandra Tecław

Justyna Kozdryk

Jolanta Majka i Michał Gadowski

Katarzyna Kozikowska

Fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski

18

magazyn


Polski Komitet Paraolimpijski powstał w 1998 roku. Podstawowym celem Komitetu jest propagowanie i rozwijanie sportu osób z niepełnosprawnościami oraz kierowanie całokształtem spraw zawiązanych z przygotowywaniem oraz ustalaniem reprezentacji kraju na Igrzyska Paraolimpijskie. Komitet realizując swoje statutowe działania, współdziała z organizacjami kultury fizycznej, organizacjami młodzieżowymi, związkami zawodowymi oraz instytucjami i organizacjami zainteresowanymi rozwojem kultury fizycznej osób niepełnosprawnych. W swoich strukturach zrzeszamy najważniejsze organizacje w Polsce, które zajmują się sportem osób z niepełnosprawnościami: Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”, Fundacja Aktywnej Rehabilitacji „FAR”, Stowarzyszenie „CROSS”, Związek Stowarzyszeń Sportowych „Sprawni - Razem”, Związek Kultury Fizycznej „OLIMP”, Polska Federacja Bocci „Polska Boccia”, Polski Związek Rugby na Wózkach. Jesteśmy członkiem Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC) oraz Europejskiego Komitetu Paraolimpijskiego (EPC). Łukasz Szeliga – Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego (od 2015) oraz Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „START” (od 2013), członek zarządu Europejskiego Komitetu Paraolimpijskiego (EPC). Wielokrotny mistrz Polski w narciarstwie alpejskim, uczestnik igrzysk paraolimpijskich w Nagano (1998), Salt Lake City (2002) i w Turynie (2006). Trener kadry paraalpejczyków przygotowującej się do XI Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Soczi (2014), asystent trenera kadry IP w Vancouver (2010). Przez wiele lat piastował funkcję Prezesa Zarządu Beskidzkiego Zrzeszenia Sportowo Rehabilitacyjnego „Start” w Bielsku Białej. Absolwent AWF w Krakowie. W wieku 16 lat doznał wypadku motocyklowego, w wyniku którego stracił lewą nogę. W 2019 roku otrzymał medal za zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego oraz Srebrną Odznakę „Za zasługi dla sportu”. Brązową odznakę „Za zasługi dla sportu” otrzymał w 2018 roku. 5 marca 2020 został powołany przez minister sportu Danutę Dmowską - Andrzejuk w skład Społecznej Rady Sportu.

Fot. Adrian Stykowski/Polski Komitet Paraolimpijski

„SPORT URATOWAŁ MI ŻYCIE. Kiedy miałem 16 lat straciłem lewą nogę w wypadku motocyklowym. Myślałem, że to prawdziwy koniec mojego życia, ponieważ byłem piłkarzem. Do tamtej pory nie słyszałem o sporcie osób niepełnosprawnych, ale musiałem zaakceptować nową rzeczywistość. Zacząłem uprawiać paranarciarstwo alpejskie i zostałem sportowcem, co całkowicie zmieniło moje życie. Gdy patrzę wstecz i widzę 16-latka przerażonego przyszłością, naprawdę mogę powiedzieć: niemożliwe nie istnieje. Z wyrazami szacunku, Łukasz Szeliga.”

| czerwona szpilka |

19


URZĄD MIEJSKI W BŁONIU

przyjazny kobiecie Burmistrz ZENON RESZKA podkreśla: „Zawsze doceniam pracę Pań. Uważam, że są równie profesjonalne i skuteczne jak Panowie. Kobiety pracujące w Urzędzie, a także w podległych jednostkach organizacyjnych, są bardzo zaangażowane w swoje obowiązki, chętnie pogłębiają wiedzę w danej dziedzinie i często wychodzą z inicjatywą ciekawych działań czy rozwiązań.”

P

rawie 2/3 pracowników Urzędu Miejskiego w Błoniu to kobiety. Co więcej, to kobiety zajmują w Urzędzie 2/3 stanowisk kierowniczych. Znaleźć można je w każdym wydziale – nawet w Straży Miejskiej. Czyżby działało tu powiedzenie „Gdzie diabeł nie może tam babę pośle”? Bardzo możliwe. Może właśnie dlatego, przy zatrudnianiu nowych pracowników, władze Błonia stawiają na kobiety. Kobiety są skuteczne

20

magazyn

i wytrwałe, a w sytuacjach konfliktowych reagują mniej nerwowo od mężczyzn, dlatego świetnie się sprawdzają w pracy z tzw. trudnym klientem. Można powiedzieć, że Urząd Miejski w Błoniu wyróżniony tytułem Urząd Przyjazny Kobiecie, jest przyjazny w dwóch aspektach: zarówno jako miejsce pracy jak i instytucja, w której mieszkanki gminy Błonie załatwiają sprawy urzędowe. Obecne warunki

lokalowe nie pozwalają na wiele, jednak w planowanym nowym ratuszu znajdzie się miejsce zarówno na cichy zakątek z przewijakiem dla niemowląt, jak i na mały kącik zabaw dla kilkulatków, które muszą poczekać, aż ich mama załatwi sprawę. Dla władz Błonia ważnym aspektem jest też zdrowie kobiet – dlatego od wielu lat finansowane są przesiewowe badania mammograficzne. ¥


Starostwo Powiatu Warszawskiego Zachodniego Urząd przyjazny kobiecie. Starostwo Powiatu Warszawskiego Zachodniego jest urzędem otwartym i przyjaznym nie tylko dla mieszkańców, ale także dla pracowników. . O potencjale tego urzędu stanowią ludzie. Mamy oddaną kadrę pracowników, którzy nie szczędzą trudu, aby powierzone im zadania wykonywać jak najlepiej. Większość naszego zespołu stanowią kobiety, to aż 77 % zatrudnionych osób w Starostwie, Panie zajmują 80% stanowisk kierowniczych w naszym urzędzie. . W swojej pracy wykazują się niezwykłym profesjonalizmem, zaangażowaniem i odpowiedzialnością. Cieszą się pełnym zaufaniem i poparciem Zarządu Powiatu. Dzieje się tak dlatego, że stworzyliśmy takie warunki rozwoju, aby każda z Pań czuła stabilizację i bezpieczeństwo w pracy. Uruchomiliśmy także narzędzia wsparcia dla młodych mam, które potrzebują większego kontaktu ze swoimi dziećmi, dlatego teraz mogą pogodzić macierzyństwo i obowiązki zawodowe, wykorzystując najnowsze technologie w pracy zdalnej. Stawiamy na rozwój osobisty i podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Organizujemy szkolenia merytoryczne z różnych obszarów, ale także takie, które są ważne ze społecznego punktu widzenia, podnoszące świadomość w obszarach związanych z funkcjonowaniem rodziny i wspierające rozwój osobisty. Stosujemy system nagród i premii za zaangażowanie i wysoką jakość pracy. Siła kobiet w naszym urzędzie tworzy wysoką jakość . pracy i usług dla mieszkańców naszego Powiatu. Cieszy nas fakt, że osiągnięcia naszego samorządu powiatowego doceniają również niezależne gremia przyznając wiele nagród i wyróżnień w różnych dziedzinach. Jan Żychliński Starosta Warszawski Zachodni


PROGRAM

"Prostata Bez Wstydu"

J

ak pokazują badania i dane statystyczne, rak prostaty dotyka coraz większej liczby mężczyzn. Większość przegrywa walkę z chorobą z powodu zbyt późnego zdiagnozowania. Choroby prostaty są tematem wstydliwym, a świadomość możliwości wczesnego wykrywania jest bardzo niska. Panie bardzo dobrze wiedzą jak ważne są badania mammograficzne i systematycznie z nich korzystają, a Panowie nawet nie podejmują rozmów na temat profilaktyki prostaty. Temat tabu w każdej kategorii wiekowej, mało skuteczne "domowe sposoby", a i wstyd przed wizytą u urologa ogromny. A przecież można wykryć początkowe objawy raka prostaty badaniem stężenia PSA we krwi. Wychodząc naprzeciw tej sytuacji Bractwo Kawalerów Czerwonej Szpilki postanowiło włączyć się pod międzynarodowym symbolem

22

magazyn

„Niebieskiej wstążeczki" w propagowanie badań prostaty oznaczającym walkę z rakiem prostaty. Pod patronatem Polskiego Towarzystwa Urologicznego ogłosiło ogólnokrajowy Program „Prostata Bez Wstydu", którego głównymi celami są: • Wzrost świadomości znaczenia profilaktyki raka prostaty wśród mężczyzn z różnych środowisk i grup społecznych w wieku 40+

1. Organizacja prelekcji i debat z zaproszonymi specjalistami i uznani urologami, którzy omówią aktualne trendy w profilaktyce i metodach leczenia prostaty, a także poinformują o działaniach najnowszych leków w trakcie największych wydarzeń konferencyjnych w kraju: • Welconomy Forum in Toruń 2021, w dniach 22-23.06.2021 ok. 3000 osób w 80% panowie.

• Promocja wczesnego wykrywania raka prostaty poprzez badanie stężenia PSA we krwi.

• Forum Ekonomiczne w Karpaczu w dniach 7-9.09.2021 / ok. 5000 osób w 70 % mężczyźni.

W ramach programu „Prostata Bez Wstydu” Bractwo zaplanowało wiele działań. Wśród nich są:

• Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw Katowice 6-8.10.2021/ ok.3000 Gości.


• Kongres Akademii Kobiet Skutecznych w MCC Mazurkas w dniu 11-12. 2021 roku. 2. Mobilny punkt badań PSA „Prostatobus" wzorowany na „Mamobusach" to miejsce wykonywania badania stężenia PSA we krwi u mężczyzn. Akcja ma na celu dotarcie do jak największej liczby mężczyzn z badaniami profilaktycznymi stężenia PSA we krwi. Na konferencjach, na których będą prelekcje, „Prostatobus” stojący przed wejściem do obiektu da możliwość badań ogromnej grupie biznesmenów, których styl życia - spotkania, delegacje itp. teoretycznie i praktycznie uniemożliwia ustalenie z jakimkolwiek wyprzedzeniem terminu badań. „Prostatobus"

jest trafionym rozwiązaniem dla Uczestników tych Konferencji. 3. W mniejszych miejscowościach we współpracy z partnerami społecznymi, samorządami i lokalnymi organizacjami, „Prostatobus” dotrze z badaniami do mężczyzn z grup społecznych niechętnych tym badaniom. 4. W okresie letnim Bractwo będzie współpracować ze Stowarzyszeniem „Integracja i Współpraca” które z samorządami lokalnymi kujawsko-pomorskiego organizuje „Bezpieczne i ekologiczne Wakacje". Program „Prostata Bez Wstydu” Bractwo Kawalerów Czerwonej Szpilki zaczyna od kujawsko – pomorskiego - województwa z najwyższym wskaźnikiem zachorowalności na

raka prostaty w kraju. Pierwszą lokalizacją „Prostatobusa” będzie „Welconomy Forum in Toruń 2021". „Wierzymy, że akcja „Prostatobus” w połączenie z zakrojoną na szeroką skalę akcją uświadamiającą przyniesie skutek” – powiedział Kanclerz Loży Kujawsko-Pomorskiej Bractwa, dr Jacek Janiszewski. Realizują projekty o dużym znaczeniu społecznym i wspierają lokalne społeczności. Współdziałają z Akademią Kobiet Skutecznych, wspierając jej idee i inicjatywy. Najważniejszym organem w Bractwie jest jego Kapituła w skład której wchodzą Kanclerze Lóż Regionalnych. ¥

Bractwo Kawalerów Czerwonej Szpilki ractwo Kawalerów Czerwonej Szpilki skupia mężczyzn z różnych środowisk, aktywnych społecznie i będących autorytetami w swoim otoczeniu. Kawalerowie Bractwa przestrzegają wysokich norm etycznych, szanują równe prawa kobiet, zasady równego traktowania bez względu na wyznanie, poglądy polityczne, rasę, orientację seksualną. Realizują projekty o dużym znaczeniu społecznym i wspierają lokalne społeczności. Współdziałają z Akademią Kobiet Skutecznych, wspierając jej idee i inicjatywy. Najważniejszym organem w Bractwie jest jego Kapituła w skład której wchodzą Kanclerze Lóż Regionalnych. Jednym z członków Bractwa jest Kanclerz Loży kujawsko-pomorskiej dr Jacek Janiszewski który w 1994 roku zainicjował i był organizatorem jednego z największych spotkań ekonomiczno-gospodarczych w Polsce zajmującego się zagadnieniami z zakresu

Fot. Jędrzej Janiszewski

B

energetyki, innowacyjności, handlu i bankowości, działającego obecnie pod nazwą „Welconomy Forum in Toruń”.

| czerwona szpilka |

Kanclerz Loży dr Jacek Janiszewski jest także przewodniczącym Rady Programowej Stowarzyszenia „Integracja i Współpraca”. Pełnił także funkcję Prezesa Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego. W latach 1997-2001 zasiadał w Sejmie III Kadencji z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność. Wykładowca wielu uczelni wyższych m.in. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu i Bydgoszczy, Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy oraz Wyższej Szkole Kadr Menedżerskich w Koninie. Doktorat obronił na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie nt. „Problemy adaptacyjne polskiej wsi i rolnictwa w kontekście integracji z Unią Europejską.” W roku 2011 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w roku 2015 otrzymał Perłę Honorową Polskiej Gospodarki. ¥

23


POZNAJ GÓRSKĄ MOC NATURY ZNANĄ OD 3 TYSIĘCY LAT

WWW.SEKRETMUMIO.PL

Sekret Mumio jest złożoną substancją mineralną i zawiera ok. 38 pierwiastków chemicznych, 40 makro i mikroelementów, 10 różnych tlenków metali oraz ok. 16 aminokwasów.

Mumio ze srebrem koloidalnym działa silnie antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo i bardzo przyspiesza regenerację.

Tak złożona substancja potęguje Dla osłabionych osób, potrzebujących energii, suplement diety Sekret Mumio świetnie regeneruje.

procesy regeneracyjne w różnych tkankach i działa wzmacniająco na cały organizm.


LATEM skóra PEŁNA blasku P

racując w zawodzie ponad 10 lat bardzo często spotykam się z pytaniem od klientek, czy latem można wykonywać zabiegi kosmetyczne? Odpowiedź jest jednoznaczna: TAK. Chcąc uzyskać ładna i równomierną opaleniznę, pozbawioną przebarwień, powinniśmy przygotować naszą skórę na działanie słońca.

PEELING

Pierwszym krokiem jest dokładne złuszczenie i oczyszczenie skóry. Pomocne w tym będą delikatne peelingi. Można je wykonać samodzielnie w domu używając peelingów drobnoziarnistych, enzymatycznych lub gommage. Jeżeli nasza skóra wymaga głębszej interwencji warto jest udać się gabinetu kosmetologii na zabieg z wykorzystaniem np. peelingu kawitacyjnego, różnych mieszanek kwasów enzymatycznych lub delikatnych kwasów (mlekowy, migdałowy). Peeling kawitacyjny oczyszcza cerę, a przy okazji fale ultradźwiękowe powodują mikromasaż, który sprzyja poprawie krążenia krwi. Ponadto ułatwia to penetrację substancji aktywnych w głąb skóry oraz jej dotlenienie. Efektem jest odświeżona, oczyszczona, wygładzona i doskonale nawilżona cera. Działa kojąco i wspomaga regenerację cery. Peeling kawitacyjny wykazuje działanie antyseptyczne, dzięki czemu jest pomocny przy leczeniu zmian trądzikowych.

Peelingi kwasowe (mlekowy, migdałowy) i enzymatyczno-kwasowe dają intensywne nawilżenie, rozjaśnienie i stymulację skóry wrażliwej. Przeznaczone dla każdego rodzaju skóry. Zatrzymują wodę w warstwie rogowej naskórka, wspomaga odnowę komórkową i odbudowę kolagenu i elastyny. Stosowane na górnej i dolnej powiece intensywnie nawilża i rozjaśnia te rejony.

NAWILŻENIE

Drugim krokiem powinno być nawilżenie skóry. Możemy wykorzystać w tym celu różnego rodzaju maski: kremowe, kolagenowe, żelowe czy też w płacie. Ważne jest aby zawierały dużą ilość kwasu hialuronowego, który odpowiada za nawilżenie skóry. Jednym z najlepszych zabiegów profesjonalnych, które możemy wykonać w gabinecie jest infuzja tlenowa. Polega on na wtłaczaniu składników aktywnych do głębokich warstw skóry za pomocą czystego, hiperbarycznego tlenu. Dzięki tej metodzie odmładzamy skórę, redukujemy zmarszczki oraz nawilżamy ją na poziomie komórkowym. Do zabiegu wykorzystujemy preparaty, które zostały stworzone specjalnie do infuzji tlenowej.

BB GLOW

Jeżeli chcemy uzyskać efekt skóry o wyrównanym kolorycie, warto BB Glow to zabieg pielęgnacyjny o dodatkowych właściwościach | czerwona szpilka |

tonujących. Delikatnie ujednolica koloryt cery, tworząc transparentny kamuflaż, pielęgnując i odżywiając skórę. Zabieg wykorzystuje działanie mezoterapii mikroigłowej. To bezbolesny zabieg, polegający na wprowadzeniu ampułki pielęgnacyjnej i ampułki koloryzującej, która daje efekt kremu BB. Warto pamiętać, że nawet najlepiej wypielęgnowana skóra nie lubi słońca. Aby utrzymać ją lśniącą, młodą i pozbawioną przebarwień należy używać kremów z fotoprotekcją. Zadbaj aby taki kosmetyk znalazł się na Twojej półce. ¥

BARBARA KOCIUBA mgr kosmetologii, właścicielka gabinetu Skin Therapy w Warszawie

25


est. 2008

we know how

INNOWACJE W TECHNOLOGII I ZARZĄDZANIU FOTOWOLTAIKA BEZ KREDYTU, LEASINGU I INWESTYCJI WŁASNYCH ŚRODKÓW •

Fotowoltaika w abonamencie dla firm jako innowacyjny model finansowania inwestycji poprzez opłaty abonamentowe, zapewniają bezpieczeństwo i niezależność energetyczną.

Podwyżki cen energii elektrycznej nie wpływają na wysokość abonamentu.

Wszystkie potrzebne formalności i montaż instalacji są po stronie dostawcy. Koszt usług serwisowych i gwarancyjnych są po stronie dostawcy przez cały okres trwania umowy.

Koszty związane z przerwami pracy instalacji są refundowane.

INNOWAC YJNE BIURO DO PRACY ZDALNEJ Cyfrowe biuro, to narzędzie dzięki któremu udostępnisz środowisko pracy, dostarczając aplikacje na dowolne urządzenie, w każdej sieci, w każdym miejscu i z dowolnego miejsca.

C YFROWE INTELIGENTNE STANOWISKO PRACY Integruje technologie wirtualizacji, mobilności, udostępniania plików i sieci potrzebnej pracownikom pracującym zdalnie na dowolnym urządzeniu w każdym czasie i w dowolnym miejscu.


DOTACJE NA INNOWACJE Rok 2021 jest pierwszym rokiem perspektywy unijnej 2021-2027. Ogłoszone na 2021 rok konkursy, będą uruchamiane ze środków niewykorzystanych w 2014-2020.

• “SZYBKA ŚCIEŻKA” badania przemysłowe i prace rozwojowe Dofinansowanie badań - prace wdrożeniowe do 90% Dofinansowanie badań - badania przemysłowe do 80% Dofinansowanie badań - prace eksperymentalne do 60%

"DESIGN DLA PRZEDSIĘBIORCÓW" W ramach tego konkursu dotacja do 1 125 000 zł na pokrycie kosztów m.in.: zaprojektowania oryginalnego design; zakup maszyn, urządzeń i licencji. Dofinansowanie do 85%

• "GO TO BRAND” 12 branż wskazanych przez Ministerstwo Rozwoju, Dofinansowanie do 85% kosztów uczestnictwa w targach zagranicznych. Finansowanie kosztów promocji zagranicznej (targi, materiały itp).

Nie masz pewności jaki rodzaj wsparcia możesz otrzymać? Zapytaj, Nasze kompetencje i wieloletnie doświadczenie umożliwiają nam skuteczne i efektywne wspieranie podmiotów w ich rozwoju.

www.nta.org.pl


Centrum Macierz Polonii

Wola Więcławska 58, ul. Polonijna


INNOWACJA jest kobietą

K

obiety odnoszą sukcesy w komercjalizacji badań naukowych, zakładają firmy, które wykorzystują najnowsze technologie, a co więcej są zaangażowane społecznie. Jednak kobiet w branżach innowacyjnych jest wciąż mało. I to nie tylko w Polsce. Z opublikowanego w marcu 2018 roku raportu Unii Europejskiej wynika, że zwiększenie udziału kobiet w sektorze cyfrowym może przynieść krajom UE roczny wzrost PKB o wartości 16 mld EUR. Dlatego budowanie wyrównanych szans i nowych możliwości w przedsiębiorstwach wymaga włączenia kobiet w proces innowacji. Ograniczanie się tylko do męskiej połowy, powoduje, że firmy tracą część szans na rozwój. Kobiety kreują innowacje. Różnorodność w branży technologicznej, jest tak samo potrzebna, tak jak w każdym innym sektorze. Kobiety coraz chętniej angażują się w projekty związane z wdrażaniem nowych technologii, a mężczyźni coraz rzadziej się temu dziwią. Jesteśmy świadkami głębokiej zmiany. Ekspansja płci pięknej w obszarze nowych technologii rozwija się sukcesywnie, choć nadal dziewczyny muszą walczyć z wieloma ograniczeniami czy stereotypami. Co wyroznia kobiety na tle mężczyzn w technologii? Kobiety w obszarze technologii są bardzo pragmatyczne, bardzo mocno stawiają na komunikacje co przy dużych złożonych projektach ma kluczowe znaczenie. Inżynieria jest innowacyjnością, która pozwala ujarzmić i dostosować nowe pomysły do codzienności. Pozytywny aspekt jest zauważany w kwestii wsparcia innych kobiet w branży.

Profesjonalistki chętnie włączają się w mentoring innych kobiet, wspierają je merytorycznie, psychologicznie, często też działają w formie wolontariatu na rzecz młodszych pokoleń dziewcząt zainteresowanych branżą IT.

Problemy kobiet w technologiach

Kobiety borykają się z wieloma problemami na swojej ścieżce kariery. Przeciętnie ponad pięć lat muszą czekać na awans na pierwsze stanowisko kierownicze. Wymowny jest fakt, że najczęściej następuje on z inicjatywy pracodawcy, a nie własnej. Ponad połowa profesjonalistek pracuje w zespołach z przewagą mężczyzn, a 71,6% wskazuje mężczyznę jako preferowanego szefa. Najczęściej pod wpływem presji zewnętrznych i uwewnętrznionych stereotypowych przekonań związanych z płcią, kobiety zaniżają siłę swoich kompetencji i możliwości, a co za tym idzie: obniżają poziom aspiracji i wymagań (np. płacowych czy awansowych) wobec siebie oraz innych kobiet. Pomimo pewnych trudności kobiety decydują się na pracę w zawodach związanych z technologią.

Jak odnieść sukces w branży technologicznej? Większość kobiet w branży high tech ma dość jasno sprecyzowaną ścieżkę kariery i zaczyna pracę w zawodzie już na studiach. Ale swoje miejsce w dziedzinach STEM znajduje także mnóstwo kobiet, które wcześniej nie były związane z technologią.

| czerwona szpilka |

Co możemy zrobić, żeby kobiet w technologii było więcej? Jednym z ważniejszych czynników jest wsparcie i inspiracja dla dziewcząt, które wykazują zdolności do przedmiotów ścisłych. Większość studentek kierunków technicznych decyduje się na taką ścieżkę kariery pod wpływem kogoś bliskiego, najczęściej z rodziny, kto staje się pewnego rodzaju "przykładem". Ogromne znaczenie ma wczesnoszkolna edukacja i możliwość rozwijania różnorodnych zainteresowań, również tych związanych z technologią. ¥

ANNA KRZYŻANOWSKA Inżynier energetyki, pracuje w Duńskim Instytucie Technologicznym, gdzie zajmuje się badaniami nad nanotechnologią, rozwijaniem nowoczesnych rozwiązań opartych o systemy IoT i sieć 5G.

29


WYBORY W USA

BIDEN – TRUMP, CZYLI 306 DO 232

J

oe BIDEN, kandydat Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich w USA zdobył 306 głosów elektorskich, co oznacza, że zdobył ich o 36 więcej od koniecznego do zwycięstwa minimum 270. Oznacza to też, że to on w 20 stycznia 2021 złoży na schodach Kapitolu przysięgę jako 46. prezydent Stanów Zjednoczonych.

Ale w ciągu ponad dwóch miesięcy, dzielących Amerykanów od tego dnia, wiele się może zdarzyć… Wiele, bo jego republikański kontrkandydat, urzędujący prezydent Donald TRUMP, kilkukrotnie w ciągu następnych tygodni powtarzał, że wybory zostały sfałszowane, co – jego zdaniem – umożliwiało przeprowadzenie ich drogą korespondencyjną. A przecież ta jest znana i stosowana w USA od 150 lat. I nigdy dotąd nie był to jakikolwiek problem. Mało tego, w 1/10 stanów, czyli w pięciu z nich (m.in. w Kolorado) głosowanie od dziesiątków lat odbywa się wyłącznie drogą korespondencyjną czy to za pośrednictwem poczty, czy firm kurierskich. A w wyborach 2016 roku, które wygrał Trump, korespondencyjnie oddano co… CZWARTY głos! Wybory, które odbyły się 3 listopada (tradycyjnie w pierwszy wtorek po pierwszym

30

magazyn

poniedziałku tego miesiąca) były niezwykłe z kilku powodów. Po pierwsze - odbywały się w warunkach, które niejako wykreowała COVIDowa pandemia. Po drugie – niebywała, rekordowa frekwencja wyborcza. W wyborach wzięło udział ponad 150 mln wyborców, co oznacza blisko 70 proc. frekwencję. Po trzecie – na końcowe (ale nie ostateczne, bo to będzie znane po rozstrzygnięciu protestów wyborczych sądowych złożonych w sądach stanowych przez sztab Trumpa) wyniki Amerykanie czekali ponad tydzień, do dnia, w którym okazało się, że 20 głosów elektorskich w Pensylwanii zdobył Joe Biden, co przesądziło o jego zwycięstwie. Po czwarte – nigdy dotąd przegrany nie podważał z taką zawziętością zwycięstwa konkurenta i nie pogratulował mu tegoż, nawet po osiągnięciu przez niego minimum liczby głosów elektorskich, wystarczającej do zdobycia prezydentury. . Po piąte – niespotykana obstrukcja Trumpowej administracji w stosunku do ekipy prezydenta-elekta, czyli złamanie nie tyle przepisów tego dotyczących, co zwyczajowej praktyki systematycznego wprowadzania następców w organa i sprawy.

Po szóste – po raz pierwsze w historii amerykańskich wyborów ich zwycięzcy będzie jako wiceprezydent USA towarzyszyła kobieta i to przedstawicielka rasy kolorowej , pani Kammela Harris. Po siódme – o ile po wyborczym zwycięstwie Donalda Trumpa przed czterema laty NIE bardzo było wiadomo CO się wydarzy we czasie jego prezydentury, tak dzisiaj oczekiwania są niemal oczywiste, co jest rozumiane jako powrót do normalności, czyli spokoju, kultury, przestrzegania procedur, a nade wszystko skierowania amerykańskiej polityki na tory, z których przez ostatnie cztery lata Waszyngtoński pociąg był usilnie wykolejany. Ponieważ przy okazji tych wyborów, jak nigdy dotąd, akcentowano z taką częstotliwością specyfiki amerykańskiego systemu wyborczego, to może przypomnijmy na czym polega system elektorski i kim są ci elektorzy... Elektorzy, których jest 538, stanowią tzw. kolegium elektorów. Wybierani są na cztery lata spośród lokalnych aktywistów danej partii tylko po to, aby wybrać prezydenta. Bo jedną z ciekawostek amerykańskiego systemu wyborczego jest to, że wyborcy nie głosują bezpośrednio na swego kandydata, ale na


"(...)państwa NIE

mają przyjaciół; państwa MAJĄ interesy! "

Warszawy. Nad Wisłą ciągle nasi tzw. politycy nie mogą zrozumieć tego, o czym przed 100 laty z okładem pisał Roman Dmowski. Nie mogą, mianowicie, zrozumieć tego, że państwa NIE mają przyjaciół; państwa MAJĄ interesy!

elektorów, których każdy z kandydatów ma własny zestaw w każdym stanie, w którym uczestniczy w wyborach. Elektorzy są zobowiązani do oddania swoich głosów na kandydata, w którego imieniu występują. W każdym stanie wybiera się tylu elektorów, ilu dany stan ma przedstawicieli w Kongresie. Ich liczbę powiększa trzech elektorów Dystryktu Kolumbii (okręg stołeczny), wybieranych na mocy XXIII poprawki do konstytucji, która weszła w życie w 1964 roku. Daje to wspomnianą już liczbę 538 elektorów, a to tłumaczy liczbę 270, tak często powtarzaną w wyborczych relacjach, czyli minimum elektorskich głosów koniecznych do zdobycia prezydentury. Wyjaśnijmy jeszcze jedną ciekawostkę... Otóż. w stanie Maine wybór elektorów przebiega nieco inaczej niż w pozostałych stanach. Tam dwa mandaty elektorskie z czterech, które przypadają temu stanowi, są dzielone między kandydatów, którzy zwyciężyli w dwóch tamtejszych okręgach wyborczych, a pozostałe dwa przypadają kandydatowi, który zdobył najwięcej głosów w całym stanie Maine. Dlatego baczni obserwatorzy wyborczych relacji mogli zobaczyć, że w Maine 3 głosy przypadły Bidenowi, a 1 Trumpowi, który

widocznie w jednym z okręgów zdobył więcej głosów od Bidena. Elektorzy zbierają się "w pierwszy poniedziałek po drugim wtorku grudnia" (w tym roku będzie to 14 grudnia) w stolicach swych stanów, aby sporządzić protokoły wyborcze, które trafiają na ręce przewodniczącego Senatu. Ten, zawsze 6 stycznia o godzinie trzynastej, ogłasza wyniki elektorskie na pierwszym posiedzeniu nowo wybranych połączonych izb Kongresu Stanów Zjednoczonych.

A interesem Waszyngtonu zawsze będzie i to bez względu na to, której partii przedstawiciel będzie kierował tamtejszą administracją - lokowanie produktów amerykańskiego biznesu wszędzie tam, gdzie uzyska on korzystne dla siebie warunki! A nade wszystko, czy dane państwo będzie sprzyjało amerykańskim poczynaniom na arenie międzynarodowej. Oczywiście dotyczy to tych państw, które na tejże arenie nie należą – jak zawodnicy w swych drużynach - do wyjściowego składu. Z tymi, bowiem, Waszyngton zwykle liczy się bez względu na to, kto akurat zasiada w Gabinecie Owalnym Białego Domu. Warszawa od blisko 30 lat jest wpatrzona w Waszyngton jak kruk w malowane wrota, robiąc wiele głupstw wbrew swoim oczywistym interesom, ale za to w interesie Waszyngtonu. I najwyższy czas, aby Warszawa zdała sobie wreszcie z tego sprawę!!! (MJZ) ¥

Ostatnim etapem jest zaprzysiężenie prezydenta-elekta, co też zawsze odbywa się 20 stycznia następnego roku po wyborach. Zaprzysiężenie, które odbywa się w samo południe oznacza przejęcie władzy. Tak więc po 12 w południe 20 stycznia 2021 roku Joe Biden zostanie 46 prezydentem USA. U nas natomiast coraz częściej pojawia się pytanie czy to lepiej, czy gorzej dla Najjaśniejszej, że Biden zastąpi Trumpa? Moim zdaniem dla Polski nie ma kompletnie najmniejszego znaczenia kto akurat zasiada w Białym Domu, czy jest to demokrata, czy republikanin. Dlaczego? Ano dlatego, że Warszawa dla Waszyngtonu znaczy tyle, co np. Bogota dla | czerwona szpilka |

MAREK J. ZALEWSKI Dziennikarz, publicysta, przedsiębiorca, członek Konwentu BCC, sympatyk Strajku Kobiet

31


32

magazyn


JUTRO BĘDZIE ZA

PÓŹNO

ZBUDZIĆ SIĘ

P

rzygoda z architekturą to historia homo sapiens, od jaskini w skale , domy z drewna, cegły, betonu, aż po współczesne wieże Babel do nieba, z tą różnicą, że skończone. Nie, nie będę zanudzał historią architektury, podróżujecie do krajów Europy, Azji, Afryki i innych kontynentów gdzie mogliście podziwiać jej zabytki od czasów starożytnych po współczesne. Architektura pojawiła się wówczas kiedy samo budownictwo nie wystarczało człowiekowi. W poszukiwaniu odrębności, wyrazu piękna, walki z materią zaczął tworzyć dzieła, które na szczęści do dziś możemy oglądać i podziwiać.

Gwałtowny przyrost ludności ostatnich dwustoleci, spowodował urbanizację dużych obszarów naszej planety. Nowe technologie, wzrost zapotrzebowania na mieszkania, usługi i inne aktywności człowieka sprowadziły architekturę do roli budownictwa. Nastąpił dynamiczny rozwój miast i aglomeracji miejskich. Przykładem może być Polska, w roku 2018 na terenach miast zamieszkiwało 38,4 miliona ludzi zaś na terenach wiejskich 15,3 miliona. W rozwiniętych krajach Europy zachodniej proporcje te jeszcze bardziej są nie korzystne dla terenów nie zurbanizowanych. Człowiek zużywa znacznie więcej energii niż 100 lat temu, współczesne technologie, transport i komunikacja, mieszkalnictwo, skoncentrowane w obszarach zurbanizowanych są energochłonne i wymagają nowych inwestycji by sprostać zapotrzebowaniu, jednocześnie rabunkowa gospodarka zasobami energetycznymi z jednej strony, z drugiej zaś brak globalnej polityki energetycznej doprowadziły do zachwiania równowagi ekologicznej. Miasta stały się generatorem zjawisk zwiększających zagrożenie ekologiczne. Można tu wymienić takie zjawiska jak: wycinanie drzew, betonowanie wolnych przestrzeni, rozpraszanie budownictwa co powoduję większe zużycie energii w komunikacji i w centralnym ogrzewaniu. Nośniki energetyczne oparte są głównie na energetyce węgla, co przy stałym

wzroście zapotrzebowania powoduje niekwestionowane zmiany klimatyczne. Zatrucie powietrza, produkcja gazów cieplarnianych, nadmierne zużycie wody, brak recyklingu odpadów, rabunkowa gospodarka leśna i wodna to przyczyny pogarszających się stale warunków życia. Za emisją gazów cieplarnianych płacimy coraz większe opłaty co nie zmienia świadomości władz co do konieczności gruntownej rewizji modelu naszej energetyki w najbliższej przyszłości. Istnieje pilna potrzeba zmiany dotychczasowej polityki energetycznej na wielu płaszczyznach począwszy od: - zmiany systemu sieci osadniczej na bardziej skoncentrowany (minimalizacja strat na komunikacji i przesyłach energii), - wprowadzenia budownictwa energooszczędnego - wprowadzenie preferencji dla lokalnych producentów energii - wykorzystanie wód opadowych itd.

Za dużo śmieci w oceanach woda straciła swój dawny błękit na plażach ropa rozlana tonami i nawet Ganges przestał być święty. Za dużo w powietrzu brudu z Krakowa Tatr już nie zobaczysz płuca łapią oddech jak ryba na piasku do ust kobiety w maseczce nie trafisz. Wysycha ziemia jak skóra na piętach każdy krok dnia co raz bardziej boli przyprawą kłamstwa smak jej zatruto a prawdą czystą już dziś się nie soli. Szukam radości gdzieś się schowała może wiatr porwał prosto do nieba, chciałbym zasnąć i zbudzić się wtedy gdy pisać w smutku nie będzie potrzeba.

Warszawa, kwiecień 2020

Architekci i urbaniści są kreatorami przestrzeni miejskiej ale również wiejskiej, planowanie przestrzenne jest instrumentem dla koordynacji polityk rozwoju, skład jego zawartości powinien być poszerzony o planowanie energetyczne. Bilans produkcji i wydatkowania energii powinien być pod stałą kontrolą. Od lat zaniechano tego typu planowania. Nowe zagrożenia wymagają nowych narzędzi ale bez świadomości ludzi począwszy od polityków, samorządowców, inwestorów, urbanistów, architektów a w końcu mieszkańców nie zbudujemy nowego ładu energetycznego. Od tego zależeć będzie nie tylko przyszłość gospodarki ale również przyszłość życia naszych dzieci. Obecne elity polityczne nie są w stanie oderwać się od imperatywu władzy a tej horyzont jest polityczny co oznacza wyborczy. Konieczna jest zmiana pokoleniowa by zacząć realizować zadania już dziś bo jutro będzie za późno. ¥

| czerwona szpilka |

JERZY GÓRNICKI Architekt, urbanista, poeta, laureat wielu konkursów architektonicznych, stypendysta rządu Egiptu i Finlandii honorowy obywatel Stanu Oklahoma i San Diego, współzałożyciel Hospicjum Onkologicznego w Warszawie, Prezes Fundacji Rozwoju Regionalnego, założyciel lotniska w Modlinie.

33


34

magazyn


POD SKRZYDŁAMI

Króla Jana F

W czasie Nocy Muzeów Fundacja zapoczątkowała nową tradycję, polegającą na produkcji i wystawianiu widowisk kostiumowych z określonych epok (barok, rokoko, empire, belle epoque, lata dwudzieste itd.), które przyciągają tysiące ludzi. Do tej pory zrealizowano w Wilanowie siedem Nocy Muzeów, w latach 2013 -2019. Niestety, w roku pandemicznym 2020 nie odbyło się planowane widowisko, natomiast na maj 2021 Fundacja realizuje dwa teledyski historyczne, które „Polonezem 3 Maja” oraz „Majową Jutrzenką” przeniosą widzów w czasy Konstytucji 1791 roku. Złotym Mecenasem obu produkcji został Bank Gospodarstwa Krajowego, zaś premiery będą miały miejsce 15 maja, w Noc Muzeów 2021.

Agnieszka D. Michalczyk Fundacja organizuje również wystawy fotograficzne oraz wystawy najpiękniejszych kostiumów z różnych epok historycznych, które cieszą się dużym powodzeniem i zdobywają międzynarodowe nagrody. Działalność charytatywna Fundacji to m.in. ogólnopolskie akcje dla dzieci z Domów Dziecka, chorych na stwardnienie rozsiane studentów, artystów weteranów („Młodość dla Doświadczenia”) oraz zwierząt. Od początku swojego istnienia Fundacja współpracuje z różnymi instytucjami m.in.Wyższą Szkołą Artystyczną , ZPiT UW „Warszawianka”, ZPiT UJ „Słowianki”, ZPiT Ziemi Hrubieszowskiej czy Związkiem Artystów Scen Polskich, które tworząc wspólnie pod „skrzydłami Króla Jana” wnoszą niezwykle istotny wkład w dobroczynienie, sztukę, kulturę i historię Polski. ¥

| czerwona szpilka |

Fot. Malwina de Brade

Prezesem Fundacji jest Agnieszka D. Michalczyk, absolwentka wydziału filozoficzno-historycznego UJ, znana społeczniczka, autorka programu „Debiutantki”, organizatorka Balu Debiutantek, kuratorka wystaw, mentorka, wykładowca, producentka. Program historyczno-edukacyjno-charytatywny "Debiutantki", realizowany w Wilanowie od 2012 r., skierowany jest do dziewcząt z całej Polski, w wieku 18-25 lat. Celem programu jest rozwój społecznej, historycznej i estetycznej wrażliwości młodych kobiet, przy jednoczesnym umacnianiu poczucia własnej wartości.

Fot. Ola Bonder

undacja im. Królowej Marii Kazimiery, będąc pod nieustanną opieką Jana III Sobieskiego, władcy wykształconego, mecanasa wielu artystów i naukowców, realizuje działania w obrębie szeroko pojętej kultury, sztuki oraz nauki. W szczególności zaś działa na rzecz ochrony oraz promocji tradycji związanej z Muzeum Pałacu w Wilanowie a także innych miejsc i zbiorów polskiego dziedzictwa narodowego.

35


Z CYKLU

WHO IS WHO

Rozmowa z URSZULĄ KRAWCZYK Prezes New Technology Association, pomysłodawczyni i organizatorka Akademii Kobiet Skutecznych oraz plebiscytu Skuteczna Kobieta Roku 2020. Z wykształcenia fizyk. Prywatnie szczęśliwa żona, matka dwójki dorosłych dzieci. Opowiada nam o swojej pracy, pasjach i dlaczego zorganizowała Akademię Kobiet Skutecznych.

"Uważam, że

jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana. Nie boję się wyzwań i zaczynania od nowa. "

Kobieta fizyk. To nie jest najczęściej wybierany przez kobiety kierunek nauki? Jak do tego doszło, że zainteresowała się Pani fizyką? Przygoda z fizyką zaczęła się od pierwszej lekcji fizyki jeszcze w szkole podstawowej. I trwała przez wiele lat. Wówczas zafascynowało mnie, że nauczycielka postawiła pytanie, dlaczego coś działa i pokazała odpowiedź w prostym eksperymencie. A ja lubiłam pytać „dlaczego?”A jeszcze bardziej lubiłam

36

magazyn

rozumieć odpowiedzi. Matematyka i fizyka były dla mnie prostsze niż historia. Zdecydowałam się na Wydział Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i przez pewien czas byłam jedyną studentką na blisko czterdziestu kolegów z roku. Po obronie pracy magisterskiej, podjęłam pracę w Polskiej Akademii Nauk i zajęłam się badaniami nad technologią budowy ogniw słonecznych. To był początek lat dziewięćdziesiątych. Kierunek moich badań był dla naszego transformującego się

kraju zupełnie abstrakcyjny. To tak jakbym dzisiaj prowadziła badania nad warunkami życia w tropikach i proponowała stosować je na co dzień. Niejeden by się zapytał „Widzi tu Pani jakieś tropiki?” Wyjechałam do Francji na Uniwersytet Aix de Provance w Marsylii, gdzie mogłam kontynuować badania i miałam perspektywy uzyskania tytułu doktora. Z przyczyn rodzinnych wróciłam do Polski, gdzie badania nad ogniwami słonecznymi wciąż traktowane były jako niepoważne i nieprzydatne. Zaczęłam szukać innego pomysłu na życie, próbowałam sił w różnych branżach. W końcu trafiłam do przemysłu włókienniczego i dostałam zadanie skomputeryzowania całej fabryki. Od tego zaczęła się moja nowa przygoda z IT, która trwa z małymi przerwami do dzisiaj.


A skąd pomysł na Akademię Kobiet Skutecznych? Akademia Kobiet Skutecznych jest wzorowana na zorganizowanym przeze mnie Klubie 847. W skrócie - raz w miesiącu, o godzinie 8:47 śniadanie w restauracji Belwedere z udziałem ówczesnych osobistości ze świata IT. Przez kilka lat wymieniano doświadczenia, poglądy, nawiązywano bliższe relacje - ale ani słowa o technologii. Wielu jego członków miało coraz większy wpływ na rozwój IT w Polsce. Drugim powodem był program Expotencial People of Microsoft. Z blisko 60 tysięcy pracowników Microsoftu, uznanych za kluczowych dla firmy, wybrano do programu 72 dwie osoby ( w tym mnie i jeszcze jedną kobietę ). Wyjątkowe w tym programie było podzielenie nas na 7-osobowe zespoły międzynarodowe i zrobiono wszystko, abyśmy się zaprzyjaźnili. Poddano nas specjalnemu programowi szkoleń, prowadzonych przez wykładowców MBA z Harvardu i innych uznanych szkól biznesu. Z moją „paczką z Microsoft” mam kontakty do dzisiaj. Ostatnio miałam przyjemność gratulować jednemu z przyjaciół odznaczenia nadanego przez króla Hiszpanii. Wszyscy pokazaliśmy, że rzeczywiście mamy potencjał. Akademia Kobiet Skutecznych wspiera i dostarcza wiedzy dla szeroko pojętego rozwoju. Widzi wyzwania i pole do działania wszędzie tam gdzie można pokazać kobiety, które w swoich środowiskach, firmach skutecznie spełniają swoje role i osiągają swoje cele. Chcemy pokazać kobietom, że szklane sufity można i należy usuwać. Organizuje regularne spotkania jej członkiń, które, pozostając przyjaciółkami, tworzą elitarną grupę wpływów. Akademia jest kontynuatorką Klubu Kobiet Skutecznych, powołanego przeze mnie w 2015 roku. Członkostwa w Akademii nie można wykupić. To my zapraszamy wybrane osoby do naszego grona. Aby zostać przyjętym do naszego grona należy przedstawić swój pomysł na wkład w realizację misji Akademii i plan na wspieranie jej działań. Łatwo nas rozpoznać po znaczku czerwonej szpilki. Czy Akademia to tylko kobiety? Z nazwy można by było wywnioskować, że tak. Ale razem z Akademią, na tych samych zasadach i wzorach powstało Bractwo Kawalerów Czerwonej Szpilki. Panowie, poza tym że wspierają nas, mają swoje programy i sposoby działania. W tym roku ruszają z poważnym programem „Prostata Bez Wstydu” promującym profilaktykę badań, pozwalających na wczesne wykrywanie raka prostaty. Prawdę powiedziawszy, do pracy w męskim środowisku jestem bardziej przyzwyczajona niż do zespołów kobiecych. To zaczęło się

"Zawsze zależało mi, aby moja praca miała sens, inspirowała i wnosiła coś nowego do otaczającego nas świata. Pogodzenie roli matki i pracy w korporacji nie było i nadal nie jest łatwe. Zawsze energii dodawało mi poczucie, że to, co robię ma sens i jest potrzebne. "

jeszcze w okresie edukacji na Uniwersytecie a i branża IT w tamtych czasach nie była tak sfeminizowana jak dzisiaj. Czy w CISCO, czy w Microsofcie kobiety były wyjątkami, a wśród klientów i firm partnerskich na stanowiskach menadżerskich było podobnie. Dzisiaj wygląda to inaczej. Co jest dla Pani ważne w pracy? Zawsze zależało mi, aby moja praca miała sens, inspirowała i wnosiła coś nowego do otaczającego nas świata. Pogodzenie roli matki i pracy w korporacji nie było i nadal nie jest łatwe. Zawsze energii dodawało mi poczucie, że to, co robię ma sens i jest potrzebne. W 2001 roku otrzymałam specjalną nagrodę od Billa Gates’a za wyniki mojej pracy. W 2003 roku pod auspicjami Microsoftu i CISCO prowadziłam program ITeraz Europa, który miał za zadanie pomóc pozyskać samorządom lokalnym fundusze przedakcesyjne na informatyzację administracji. Zaczęliśmy pracować nad e-Administrację, która w ostatnich miesiącach pandemii odegrała tak ważna rolę w życiu każdego z nas, ale początki nie były takie radosne. Przy pracy nad tym projektem zainteresowałam się środkami unijnymi i w 2009 roku

| czerwona szpilka |

założyłam spółkę, która przez 3 lata pozyskała dla mikro przedsiębiorstw ponad 15 milionów złotych ze środków Unijnych. Daliśmy tym firmom możliwość realizacji wymarzonych projektów. Równolegle, jako licencjonowany trener firmy FranklinCovey, prowadziłam szkolenia z rozwoju osobistego i kompetencji menadżerskich. W moich szkoleniach wzięło udział ponad 3000 osób. Dzielenie się doświadczeniem i wiedzą z innymi jest dla mnie bardzo ważne. Dzisiaj pozyskujemy fundusze unijne na ciekawe projekty, na badania i rozwój z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W pewnym sensie wróciłam do korzeni - do fotowoltaiki. Z wykorzystaniem szwajcarskich środków finansujemy instalacje fotowoltaiczne dla firm w jedynym w kraju systemie "Fotowoltaika w abonamencie". Pani kariera zawodowa jest bogata w zmiany i nowe wyzwania. Nie brakuje Pani stabilizacji? Nie brakuje. Uważam, że jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana. Nie boję się wyzwań i zaczynania od nowa. Wielokrotnie zmieniałam miejsce zamieszkania. Mieszkałam w Londynie, Marsylii, Krakowie, Bielsku-Białej, Zamościu, Warszawie teraz mieszkam na mazowieckiej wsi. Kilka miesięcy temu zaczął się zupełnie nowy okres w moim życiu prywatnym - po raz drugi wyszłam za mąż, zmieniłam nazwisko. Czy poza pracą ma Pani jeszcze czas na pasje i zainteresowania? Co Pani robi jak nie pracuje? Ja właściwie nie wiem, kiedy nie pracuję. Ale nie tylko praca sprawia mi przyjemność. Lubię podróże. Pandemia trochę mi uprzykrza życie pod tym względem, ale mam czas na planowanie wypraw jak już będzie „po”. Jednym z ostatnich krajów które zwiedzałam był Izrael. Myślę że teraz kolej na Jordanię. Najbardziej jednak zapadły mi w pamięć piesza wyprawa do Santiago de Compostella i wejście na koronę głównego krateru Etny. Z zapałem fotografuję i podobno mam do tego talent. Ale prawdziwą i największą moją miłością są książki. Czytam bardzo dużo. Z tego czytania napisałam nawet własną. W 2007 roku wydałam „Inne drzewo”, historię 20 lat życia kobiety opisanej w listach do matki. Nakład się wyczerpał; teraz pracuję nad drugą częścią i tłumaczeniem na język rosyjski. Myślę jednak, że żaden projekt zawodowy, ani żadna nagroda czy sukces, nie dały mi tyle satysfakcji i poczucia dumy, jak bycie mamą i widok moich dzieci, dzisiaj już dorosłych, żyjących swoim własnym życiem, realizujących swoje marzenia. ¥

37


POLSKIE UPOMINKI PREMIUM Promujemy Polskę Wspieramy polskich producentów W All Pro Polska oferujemy nietuzinkowe i eleganckie produkty stworzone w Polsce przez polskich specjalistów i spersonalizowane zgodnie z Twoimi potrzebami czy pomysłami. Do każdego zamówienia podchodzimy z pasją i zaangażowaniem.

W nowatorski sposób podchodzimy do promocji Polski, polskich firm, miast i regionów. Dopasowujemy się do ogromnego zróżnicowania obszarów turystycznych w Polsce, proponując odpowiednią personalizację produktów upominkowych.

www.allpropolska.eu


OSOBOWOŚĆ JOLANTA MROTEK - GRUDZIŃSKA osobowość telewizyjna, aktorka z 30-letnim stażem i dorobkiem ponad 100 premier teatralnych i bogatą filmografią. Wokalistka, absolwentka słynnego Studium Wokalno-Aktorskiego Baduszkowej w Gdyni. Niekwestionowana gwiazda polskiej rewii. Przez lata grała główne role m.in. w Teatrze Muzycznym w Gdyni, Poznaniu, Teatrze Syrena, Roma, Sabat, Operze Wrocławskiej a także u Adama Hanuszkiewicza w Teatrze Nowym i w wielu innych, kreując niezapomniane role w musicalach i sztukach dramatycznych: jak Jesus Christ Superstar u boku Marka Piekarczyka, czy Les Miserables u Camerona Mackintosha.

P

ubliczność i krytycy nie szczędzili słów uznania ze względu na trudności głównych ról, łączących aktorstwo, taniec, śpiew oraz step. Brawurowo wykonane kreacje m.in. w Balu w Savoyu i Me and my Girl , partnerując Bogdanowi Łazuce i Janowi Kociniakowi w Rozkosznej dziewczynie czy wspólnie z Januszem Józefowiczem w Crazy for You. Świetne role w Skrzypku na dachu , Człowieku z la Manchy, West Side Story, Hrabinie Maricy, Wesołej wdówce czy My Fair Lady.

Przez 14 lat dzierżyła niepodważalnie status największej gwiazdy Teatru Sabat. Wraz z mężem Jarosławem Grudzińskim scenografem, architektem i współtwórcą teatru, udzielała wszechstronnej pomocy organizacyjnej, a przede wszystkim artystycznej, założycielce Teatru Małgorzacie Potockiej, wykorzystującej bogate doświadczenie teatralne Jolanty Mrotek. Widzowie wielokrotnie podkreślali, że przychodzili do Sabatu ze względu na jej wszechstronny talent i niesamowitą charyzmę. Miała rzesze fanów i swoją publiczność. Każdy występ to kosze kwiatów i niemilknące brawa i owacje od widzów. Ciągłe problemy z wypłatami wynagrodzeń i notoryczne nieporozumienia z Małgorzatą Potocką w kwestii braku rozwoju teatru spowodowały, że adwokat Jolanty złożył w jej imieniu rezygnację z pracy w trybie natychmiastowym. Jest Ambasadorką Fundacji "Onkorejs - Wybieram życie" aktywnie działając na rzecz osób onkologicznych. Pływa i pracuje na rejach jako załoga na żaglowcu Zawisza Czarny i Fryderyk Chopin. Wymyśliła „Badanie na prezent” propagujące badania profilaktyczne. Wspiera Krewniaków, Karan, Pola Nadziei.

Fot. Małgorzata Iwanicka

Śpiewała w Benefisach Ireny Kwiatkowskiej, Jaremy Stępowskiego, Zbigniewa Górnego czy Hanny Bielickiej, z którą występowała w USA . W wieku 18 lat, otrzymuje główną rolę w polsko-włoskiej adaptacji opery Rossiniego La cambiale di matrimonio wraz z solistami z La Scali. Uczyła się stepu u Danuty Dunin-Wąsowicz, uczennicy samego mistrza Fred’a Astaire. Największą jednak popularność i rozpoznawalność zyskała dzięki serialowi „Klan”, w którym przez wiele lat grała rolę Halszki, a także występując przez 10 lat w Dzienniku Telewizyjnym Jacka Fedorowicza przyciągając miliony widzów przed telewizory jako mgr Mrotek. Seriale i filmy m.in. Plebania, Lokatorzy, Samo życie. Kinowy hit Lawstorant, gdzie zagrała jedną z głównych ról obok Zbigniewa Buczkowskiego i Małgorzaty Pieczyńskiej, a także grając u boku Danuty Stenki w filmie Instynkt Patryka Vegi. Śpiewała w pierwszej wielkiej kinowej produkcji Disneya Król Lew.

Wspólnie z Michałem Wiśniewskim działała na rzecz dzieci zarażonych wirusem HIV. W Tatrach Zachodnich zdobyła Mnicha o wysokości 2068m n.p.m. W 2019 na Zamku Królewskim otrzymała z rąk Ireny Santor Złoty Medal za Wybitne Osiągnięcia Artystyczne i Działalność dla Dobra Wspólnego!! Koncertuje na scenach Europy, Azji i Ameryki. Nie potrafi usiedzieć na miejscu. Kajaki i wspinaczka, to jej żywioł. Jej pasją jest astronomia, genetyka i SF. Nie opuści żadnej nocy z Perseidami. Od 30 lat w stałym związku - mąż Jarosław, syn Oskar. ¥

| czerwona szpilka |

39


OLGA BUKOWSKA malarka

WERNISAŻ WYSTAWY OLGI BUKOWSKIEJ „WCHŁANIANIE” DEDYKOWANA MYŚLOM, UCZUCIOM, LOSOM KOBIET.

40

magazyn


O

rganizowany przez Akademię Kobiet Skutecznych Plebiscyt „Skuteczna Kobieta Roku 2020", zainspirował Olgę Bukowską do stworzenia wystawy „Wchłanianie”. Wystawa, dedykowana myślom, uczuciom, losom kobiet. Wystawa zadaje pytania na które sama artystka, jak przyznaje nie ma odpowiedzi. Obrazy tworzą opowieści o kobietach silnych, słabych, delikatnych, uległych, odważnych, w różnych okresach ich życia, na różnych etapach i po przejściach. To wędrówka w czasie i przestrzeni każdej z nich. Obrazy malowane na żywo, są efektem wymiany energii pomiędzy artystką i modelem. Modelka nie tylko pozuje rysami twarzy, ale oddaje artyście stan wewnętrzny. Do każdego obrazu artystka dodawała również to co jest w jej wnętrzu. Artystka i modelka wspólnie zabierają nas w podróż w czasie, przestrzeni. Do świata kobiecych emocji, doznań, myśli i przeżyć. Pozwalają nam się zanurzyć, stawiają pytania ale i dają nam przestrzeń na szukanie odpowiedzi. Dzielą się tym co wchłonęły i pozwalają wchłaniać. 14 obrazów, jeden po drugim, prowadzą nas przez świat kobiet i ich emocji od urodzenia, poprzez odwagę wyborów kobiecych. Bukowska pokazuje kobiety rozdarte pomiędzy tych co oczekują od nich czasu, energii, uczuć i troski ale także kobiety wychodzące z piekieł, z ranami, które nigdy się nie zabliźnią i są jak pancerz, który chroni ale i ciąży. Współczesny świat ocenia kobiety powierzchownie, Świat patrzy i formuje kobiety tak, żeby wszyscy czuli się wokół ich komfortowo. Kobieta jako narzędzia, jednostka która musi coś zapewnić. W świecie który jest bezwzględny, drapieżny, trzeba kogoś udawać albo pod kogoś. Bukowska w każdym z 14 obrazów pokazuje inną siłę i inny wymiar kobiety – determinacja i niezłomność, odwagę. Kobiety kochające, oddane, myślące, świadomej siebie i swojego ciała i ducha. Olga Bukowska urodziła się w Kijowie, w rodzinie artystycznej. Jest absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego: Malarska Pracownia Interdyscyplinarna pod kierownictwem Prof.prof. M.Olszyńskiego, A.Nikla, M.Pokrywki. Tworzy w różnych technikach malarskich, od akwareli poprzez rozmaite połączenia tuszu i grafitu po akryl i olej.

Lądowanie

"Obrazy tworzą opowieści o kobietach silnych, słabych, delikatnych, uległych, odważnych, w różnych okresach ich życia, na różnych etapach i po przejściach. To wędrówka w czasie i przestrzeni każdej z nich." Rok 2020 | czerwona szpilka |

41


"Bez granic, bez obaw, oddychając pełną klatką piersiową. Tak, jakby miały przed sobą cierpienie i piękno całego świata. Jakby miały same zostać odbiorcami cudzego bólu, słuchaczami czyichś myśli i pragnień. I jeśli przynajmniej jeden raz coś takiego się zdarzy, albo już się zdarzyło, napełni się sensem cała moja niełatwa droga do bycia artystą... " Prace Olgi Bukowskiej znajdują się w galeriach i prywatnych kolekcjach na całym świecie. Aktywnie działa w kraju i za granicą, łącząc praktykę malarską z działalnością pedagogiczną. Andrzej Grabkowski napisał o twórczości Olgi Bukowskiej: „Obrazy niosą pogodę i radość. Bukowska nie szuka usprawiedliwień idei malarskich ani nie dba o nadgorliwość w wyrażaniu stanów napięcia pomiędzy Artystą i Modelem. Artystka przelewa na swoje płótna doznania pochodzące z chwilowego kontaktu z modelem… (…) Olga Bukowska nie maluje dla poklasku i sławy. Olga maluje autonomicznie, z radością, z uwielbieniem malowania. Artystka mówi o swojej sztuce: „Moje twory artystyczne są przede wszystkim praca nad samą sobą. One zaczynają żyć swoim życiem w niewymierzonym formacie przestrzeni i same współgrają ze mną. W momentach zapomnienia podczas malowania dzieją się dziwne rzeczy i papier, czy płótno jak gdyby odzyskują wolność i niezależność ode mnie. Ja im w tym nie przeszkadzam. Nie narzucam swojego, nic nie wymagam. Po prostu leciutko popcham. Dalej niech się rozpędzają same. Bez granic, bez obaw, oddychając pełną klatką piersiową. Tak, jakby miały przed sobą cierpienie i piękno całego świata. Jakby miały same zostać odbiorcami cudzego bólu, słuchaczami czyichś myśli i pragnień. I jeśli przynajmniej jeden raz coś takiego się zdarzy, albo już się zdarzyło, napełni się sensem cała moja niełatwa droga do bycia artystą... (…). Dla mnie w sztuce ważny jest element zaskoczenia, niespodziewanie wynikające rzeczy w czasie samego tworzenia. Daleka jestem od podejścia przemyślanego, schematycznego, matematycznego. Nieznany mi jest obraz, jako wynik działań uprzedzających. Moje podejście jest mocno żywiołowe. Bez przygotowań, bez wyliczeń. Działam pod wpływem chwili, emocji, muzyki, doznań, ostatnich wydarzeń. Ważne jest zagłębić się w samego siebie. Pytać, rozmawiać ze sobą. W ten sposób można uzyskać dużo rozwiązań i odpowiedzi. Ostatnia osoba, której człowiek może kłamać, jest on sam.” ¥

42

magazyn

Krótka historia o miłości

90/60/90


SZTUKA

INWESTOWANIA W SZTUKĘ Epizod I. Rok 1950.

Dnia 19 stycznia minister kultury Włodzimierz Sokorski podpisał zwolnienie prof. Władysława Strzemińskiego z pracy pedagogicznej w PWSSP w trybie pilnym „ze względu na dobro służby”. Zaraz po zwolnieniu Artysta zatrudnił się w Powszechnej Spółdzielni Spożywców projektując plakaty.

Epizod II. Rok 1960.

Wojciech Fangor i Stanisław Zamecznik wystawiaja Studium przestrzeni. Wydarzenie to w Polsce przemija bez echa. Wątki abstrakcji geometrycznej wykorzystał Fangor w twórczości plastycznej na emigracji. Przyniosło to Artyście sławę i splendor, ale dopiero po wystawie w MoMA, Nowy Jork. Twórczość Zamecznika nie zaistniała na rynku. Ani wtedy , ani po latach.

Epizod III. Rok 1970.

W galeriach Zapiecek i Foksal wystawiają Nowosielski, Ziemscy, Berdyszak, Sosnowski, Kantor, Gierowski i wielu innych. Ich prace nie znajdują nabywców wśród rodzimych kolekcjonerów. Sa kupowane przez Polonię odwiedzającą kraj oraz przez muzea, które mają za zadanie planowe gromadzenie sztuki współczesnej.

Epizod IV. Rok 1980.

Zamiast sztuki są igrzyska i walka o prawa pracownicze. Idee sztuki wyzwolonej schodzą do podziemia, powstają pierwsze prace sztuki ulicy. Trwa polaryzacja postaw ideologicznych. Początek dekady opisanej przez Andę Rottenberg w Przeciągu,Warszawa, 2009, Open Art Projects. Dla rynku sztuki – zamartwica!

Epizod V. Rok 1990.

Powstałe domy aukcyjne zaczynają tworzyć fundamenty rynkowe. Sztuka nowoczesna jeszcze jest poza obszarem zainteresowania klientów, którzy nie są w stanie jej zrozumieć i zaakceptować.

Epizod VI. Rok 2000.

Dzięki wielkim powrotom oraz kilku spektakularnym sprzedażom zaistniało pojęcie: klasycy

polskiej współczesności, a wyróżnikiem estymacyjnym obrazów Gierowskiego, Nowosielskiego, Fangora, Lebensteina, Kantora, Sterna i wielu innych jest kwota 20 – 30 tysięcy dolarów. Początek rynku sztuki współczesnej.

Epizod VII. Rok 2010.

Praca Opałki została sprzedana za $ 300.000. Praca Sasnala za $ 600.000.

Epizod VIII. Rok 2011.

Powstaje Abbey House – dom aukcyjny (DAAH), którego manifest spowodował lekki ferment w świecie sztuki nowoczesnej. Dyskusje o sztuce młodych, o sztuce inwestowania w sztukę, podziały wśród galerzystów i promotorów sztuki, emisja akcji i debiut na giełdzie papierów wartościowych, zakupy dzieł sztuki na raty itp, rokują nadzieję na ożywienie rynkowe. Na podstawie szczątkowego, dekadowego kalendarium, które przedstawiłem we wstępie można postawić dwa wnioski, które nie budzą pozornie żadnych wątpliwości: Należy k u p o w a ć sztukę współczesną kierując się wytycznymi DAAH. Należy kupować akcje DAAH począwszy od dnia debiutu (początek maja 2011). Zarząd DAAH zapewnia, że jest przygotowany formalnie i merytorycznie do zapewnienia swoim fanom, akcjonariuszom i klientom godziwych zysków, a przede wszystkim obcowanie z dziełami o najwyzszym poziomie artystycznym. I tu następuję pierwszy zgrzyt. Czy kanon estetyczny, którym kieruje się menagement DAAH będzie zbieżny z kanonem Kowalskiego? Zgrzyt drugi: Jakie kryteria decydują o wyborze młodych stypendystów na Artystów Flagowych DAAH? Zgrzyt trzeci: Czy płacenie stypendiów i reżim porównywalny z realizacją planów produkcyjnych nie będzie miał wpływu na jakość sztuki? Przecież sztuka konformistyczna jest w gruncie rzeczy nieszczera, więc nieprawdziwa, więc licha; czyba, że nie patrzymy na to, a patrzymy na oś biznesową. Moje obawy o zgrzyty to stopnie ryzyka, z którym można się liczyć przy inwestowaniu

| czerwona szpilka |

"W sytuacji, w której nie da się określić granic sztuki, a zatem nie można ustalić jej definicji, również status samego dzieła sztuki stał się niejasny". Jerzy Ludwiński, Epoka błękitu, s.191, Wyd. Otwarta pracownia, Kraków 2009

w sztukę według patentu DAAH. Wydaje się jednak, że nikt nie jest w stanie jednoznacznie wypowiedzieć się o stopniu pewności/niepewności inwestycynej w dniu dzisiejszym w perspektywie dwupokoleniowej. Jedno jest pewne. Zdecydowana większość Artystów nowoczesnych nie liczy się w żadnych rankingach i po prostu żyje na przeciętnym poziomie uprawiając przeciętną sztukę, rękodzieło lub wręcz inne zawody. Sukces odnosi ło, odnosi i zapewne będzie odnosić poniżej jednego procenta wykształconej rzeszy malarzy, rzeźbiarzy, grafików i projektantów wzornictwa przemysłowego. Tak było, tak jest i tak będzie, chociaż będzie jeszcze gorzej, jako że wiek XXI jest wiekiem, którego ikoną jest ekran, a narzędzia do projekcji ma dosłownie k a ż d y, poczynając od siedmiolatka do staruszka.

Epilog:

Jest rok 2020. Od wiosny świat opanowała pandemia koronawirusa. Życie prawie zamarło przenosząc się do domostw. Sztuka się jednak obroniła. Obroty domów aukcyjnych i podmiotów handlujących sztuką znacząco wzrosły. Sprawdza się stare przysłowie: Ars longa, Vita brevis... ¥

ANDRZEJ GRABKOWSKI Kolekcjoner malarstwa i grafiki, promotor sztuki i historii staropolskiego przemysłu.

43


KOLOR wokół nas

Ludzkie postrzeganie kolorów to niezwykłe zjawisko – jest to wyłącznie subiektywne wrażenie psychiczne powstające w naszym mózgu. A skoro tak, to znaczy, że uczymy się kolorów! Rzeczywiście nasze postrzeganie i reakcje na kolory są zakorzenione w naszych osobistych doświadczeniach, w dzieciństwie i wychowaniu, w kulturze i symbolice. Przykładem jest czerń, która w naszej kulturze jest kolorem żałoby, podczas gdy np. w kulturze Wschodu jest to biel, a w Afryce południowej – czerwień. RENATA STRAUCH

44

magazyn


K

olory stymulują nasz mózg na różne sposoby, potrafią wywoływać różne emocje. Na przykład, co do zasady, czerwień pobudza choć w nadmiarze może wywoływać agresję, żółty – stymuluje i poprawia nastrój, niebieski – uspokaja, zielony – daje poczucie równowagi i harmonii, biel – daje poczucie czystości, czerń – tajemniczość i wyrafinowanie, szary – w swej czystej postaci jako jedyny jest neutralny psychologicznie, choć nadmiar szarości może działać depresyjnie. Napisałam „ co do zasady”, ponieważ każdy kolor ma wiele twarzy – np. jaskrawa ostra zieleń będzie działać inaczej niż stonowana ciemna butelkowa. Co ciekawe niektóre zwierzęta także mają zdolność widzenia kolorów - ale to osobny temat. Wprawdzie jak wiemy z lekcji fizyki światło o określonym kolorze to fala o określonej częstotliwości, ale jak pokazują doświadczenia tę samą barwę obserwator może odczuwać poprzez odbiór wielu różnych fal o różnych częstotliwościach, i odwrotnie: ta sama mieszanina fal może u obserwatora wywołać odmienne wrażenia kolorystyczne w zależności od wielu czynników dodatkowych, takich jak np.: rodzaj oświetlenia czy obecność innych kolorów w polu widzenia. A bardziej po ludzku: jeśli pomalujemy kartkę jakimś kolorem, to w zależności od tego kiedy i gdzie będziemy ją oglądać będziemy mieli wrażenie różnych kolorów: inaczej w słoneczny dzień a inaczej w dzień pochmurny, inaczej wieczorem przy żarówce a inaczej w świetle świecy, inaczej w otoczeniu zbliżonych kolorów a inaczej w otoczeniu kolorów kontrastujących. Fascynujące! I straszne jednocześnie, bo jak w takim razie wybrać właściwy kolor? Czy to w ogóle jest możliwe?! Jak widać na zdjęciach, jest możliwe, choć wymaga trochę wysiłku… Podstawą jest obejrzenie wybranego koloru, a jeszcze lepiej całego zestawu kolorów, w naszym domu – w różnych miejscach tzn. przy oknie i z dala od niego, o różnych porach dnia. Kiedy o tym mówię, przypomina mi się wybieranie koloru ścian z pewnymi cudownymi inwestorkami do ich lokalu usługowego. Lokal składał się z dużej sali z wielka witryną od ulicy oraz kilku pomieszczeń bez okien. Część ścian była pomalowana niebiesko-szarym podkładem a część białym gruntem, a my szukałyśmy idealnej szarości do wykończenia ścian. Jakaż była konsternacja inwestorek gdy zobaczyły, że ta sama farba w dużej sali przy oknie na białym tle wyglądała zupełnie inaczej niż w sali bez okien na niebiesko-szarym tle… Ostatecznie udało nam się wybrać ten idealny odcień szarości, ale zadanie okazało się trudniejsze niż się spodziewały.

Ta historia mówi o czymś jeszcze: o tym, że na klimat wnętrza składają się wszystkie elementy, każdy wnosi swoją cząstkę, swój kolor – nie tylko te oczywiste jak ściany, sufit, podłoga czy obicia sof i foteli, ale też meble, zasłony, poduszki, a nawet miseczka na orzeszki na stoliku kawowym… A żeby całość była piękna i żebyśmy się w niej dobrze czuli – te cząstki muszą ze sobą współgrać. Niestety, a może na szczęście, nie ma „matematycznego” przepisu na jedynie słuszne zestawienie – choć są pewne wskazówki. Najlepiej wybrać dwa lub trzy kolory będące motywem przewodnim w całym mieszkaniu. Jeśli chcemy uzyskać spokojne stonowane wnętrze, niech będą zbliżone do siebie. Jeśli chcemy uzyskać efekt bardziej energetyczny, niech ze sobą kontrastują. Jeśli chcemy by otaczało nas więcej kolorów możemy je wprowadzić jako akcenty w dodatkach. Pamiętajmy też, że zbyt wiele kolorów daje poczucie chaosu i niepokoju. Punktem wyjścia, inspiracją, do zbudowania palety kolorów dla naszego domu może być dosłownie wszystko – choćby ulubione zdjęcie czy obraz. Przyjrzyj mu się, wydobądź z niego kolory, które najbardziej do ciebie przemawiają i użyj ich w swoim wnętrzu. Jeśli sprawia Ci to kłopot, możesz użyć internetowych generatorów palet kolorystycznych (color scheme/palette generator) – jest ich wiele, wyszukiwarka chętnie podpowie. A więc – rozejrzyj się wokół siebie i sprawdź czy nie warto czegoś zmienić, by w domu poczuć się naprawdę jak w domu. ¥ Projekty: STRAUCH Design, Renata Strauch

| czerwona szpilka |

45TWOJA OSOBISTA TARCZA ANTYWIRUSOWA! Ultron UV-C CleanAIR Lightbox to najnowszy produkt w ofercie Ultron Solutions. W swoim działaniu wykorzystuje najskuteczniejsze lampy UV, które są używane w takich miejscach jak szpitale, gabinety dentystyczne, czy specjalistyczne laboratoria. Z uwagi na sytuację, tego typu rozwiązania zaczynają być również powszechnie stosowane w biurach, galeriach handlowych, czy gospodarstwach domowych. Wadą takich rozwiązań jest niezbyt atrakcyjny dla oka wygląd, dlatego postanowiliśmy wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i stworzyliśmy hybrydę łączącą oczyszczacz powietrza, z naszym best-sellerem, podświetlanym kasetonem. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zadbać o bezpieczeństwo nasze oraz naszych pracowników lub domowników, a elegancka podświetlana forma sprawi, że oczyszczacz będzie atrakcyjny dla oka.

www.ultron.lightingLoft na Przasnyskiej pow. 84 m2 2 300 000,-

Warszawa, Bergamotki pow. 80 m2 2 400 000,-

INFINITYHOUSE TO PROFESJONALNA AGENCJA NIERUCHOMOŚCI W SEGMENCIE PREMIUM I LUXURY. TWORZYMY DYNAMICZNY I KREATYWNY ZESPÓŁ SPECJALISTÓW POSIADAJĄCYCH WIELOLETNIE DOŚWIADCZENIA NA RYNKU NIERUCHOMOŚCI. ŁĄCZYMY PASJĘ Z WYJĄTKOWĄ STARANNOŚCIĄ BY ZAWSZE DOSTARCZAĆ PEŁNĄ SATYSFAKCJĘ ORAZ CAŁKOWITE BEZPIECZEŃSTWO. ZAPEWNIAMY PEŁNE ZARZĄDZANIE RYZYKIEM ORAZ ABSOLUTNĄ DYSKRECJĘ W KAMERALNEJ ATMOSFERZE.

INFINITYHOUSE Atelier Residence ul. Bagno 2 lok. 27 00-112 Warszawa +48 (22) 258 84 88 office@infinityhouse.pl www.infinityhouse.pl