Page 1

Žďár nad Sázavou • Nové Město na Moravě • Bystřice nad Pernštejnem | tel.: 566 629 199 • petrast@petrast.cz • www.petrast.cz

- Staráme se o Vaše pojištění, nabízíme Vám jistotu. ZDARMA

číslo 09

INZERCE

ročník V.

AK

NÍ A SPO CESTOVÁ

INZERCE

PŮJČOVNA NÁŘADÍ 606 742 832

|

blazek@pks.cz

RT


Top lifestyle Milí čtenáři, napadlo vás někdy, proč vůbec cestujeme? Co nám poskytne cestování? Někteří lidé totiž tvrdí, že jsou to v podstatě vyhozené peníze. Průměrně vychází, že čtyřčlenná rodina z České republiky za týdenní dovolenou v zahraničí utratí přibližně 25 tisíc korun. Stojí ty peníze za to? Většina cestovatelů argumentuje tím, že na cestách v zahraničí člověk získá zážitky na celý život. Co to ale vlastně znamená? Jeden můj dobrý kamarád kdysi prohlásil: „Já se vlastně těším, až budu z té dovolené doma, budu si prohlížet fotky a vzpomínat, jak mi bylo hezky.“ A ono na tom asi něco bude. Hezké vzpomínky. To je to, co nám po všech těch cestovatelských dobrodružstvích zůstává. Je to něco, z čeho můžeme žít po celý rok, když jsme unavení, nic nás nebaví a nemáme to zrovna jednoduché. O tom to cestování vlastně je – jsou to ty světlé hezké chvilky, ze kterých čerpáme sílu po celý rok. Když jsme do večera v práci a máme pocit, že to nikdy neskončí. Když se nám

nic nedaří a máme pocit, že dny jsou šedé, obyčejné a monotónní. Potom můžeme vytáhnout ty příjemné vzpomínky na teplé letní večery za zvuku kytary, západy slunce na pláži nebo dobrodružství na safari. Zkrátka a dobře, při cestování si uchováváme radostné momenty, které schováváme do šuplíku ukrytého někde v naší hlavě. A když je nejhůř, tak ho otevřeme a hned je nám o něco lépe. A pak se taky můžeme těšit na příští rok, kdy si opět na té zasloužené a vytoužené dovolené vytvoříme další, čerstvé vzpomínky. A proto, cestujte. Poznávejte krásy našeho světa, dokud ho ještě máme krásný a úplně neponičený. A nemusíte ani do zahraničí, úplně stačí si na pár dní vyjet k nám do hor, k jezeru nebo procházet ulice jednoho z českých měst. Vzpomínky to budou stejně kvalitní. Příjemné čtení přeje Veronika PAPOUŠKOVÁ

INZERCE

info@ak-media.cz

• • • • • •

Desky na kuchyňské linky Umyvadlové desky Pomníková výroba Obklady schodů Parapety, krby Dlažby www.granit.jihlavsko.com • www.granit-granit.cz

Top lifestyle AK - tematický měsíčník • Vydává: Aleš Koželuh, Haškova 2178/48, 591 01 Žďár nad Sázavou, IČO 88917487, DIČ: CZ8212144776 • Šéfredaktor: Bc. Veronika Papoušková • Příjem inzerce: Aleš Koželuh, tel.: 774 948 687, e-mail: kozeluh@ak-media.cz • Tisk: Tiskárna UNIPRESS s.r.o. • Vychází: Kraj Vysočina • Evidováno: MK ČR E 21714 • Cena jednotlivého vydání – zdarma • Sídlo redakce a korespondenční adresa: Haškova 2178/48, 591 01 Žďár nad Sázavou, e-mail: info@ak-media.cz, www.toplifestyle.cz • Číslo 49. vyšlo 17. 9. 2018 • Vydavatel neodpovídá za obsah zveřejněných inzerátů. Texty označené (ks) a (pr) jsou placenou reklamou. Žádné části textu nebo fotografií nesmí být jakkoliv používány, kopírovány či jinak šířeny bez souhlasu vydavatele. Nevyžádané rukopisy a obrazový materiál nevracíme.

02 | Top lifestyle


Prosadit se kdekoli. Moje cesta.

již tka úvěru á l p s í n íč Měs

Caddy Alltrack.

. č K 0 5 66

Ilustrativní obrázek modelu s příplatkovou výbavou. Kombinovaná spotřeba paliva a emise CO2 modelu Caddy Alltrack: 4,4–5,8 l/100 km, 116–152 g/km. Vzorový příklad úvěru na vůz akční Volkswagen Caddy Alltrack 1,0 TSI v ceně 558 471 Kč při financování s Volkswagen Financial Services v ceně 558 471 Kč: splátka předem 167 541 Kč (30 %), výše úvěru 390 930 Kč, poplatky za uzavření a vedení smlouvy 0 Kč, celkové platby za úvěr 447 062 Kč, celkové platby za úvěr vč. pojištění 510 602 Kč, RPSN vč. pojištění 9,449 %, délka úvěru 60 měsíců, poslední, nerovnoměrná splátka 111 694 Kč, měsíční splátka úvěru 5 589 Kč, měsíční splátka úvěru vč. pojištění 6 648 Kč, úroková sazba p. a. 4,34 %. Volkswagen Pojištění Basic obsahuje havarijní pojištění, povinné ručení (5% spoluúčast) s uznáním bonusů za bezeškodní průběh dosavadních pojištění (60 měsíců) a pojištění skla (limit plnění 10 000 Kč). Další parametry jsou: věk klienta do 50 let a běžné použití vozu. Tato indikativní nabídka není nabídkou ve smyslu § 1732 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, a jejím přijetím nevzniká mezi společností ŠkoFIN s.r.o. a druhou stranou závazkový vztah.

Autorizovaný prodejce Volkswagen AUTO VYSOČINA s.r.o. Žižkova 109a, 586 01 Jihlava, tel.: 567 584 581, www.autovysocina.cz, e-mail: prodej@autovysocina.cz


Top lifestyle

ČESKÉ HRADY A ZÁMKY

V

ěděli jste, že v České republice je hned několik hradů a zámků, které jsou otevřeny po celý rok? Vybrali jsme pro vás ty, které stojí za to navštívit.

Sezona hradů a zámků už za chvíli končí a vy přemýšlíte, kam jenom o víkendech vyrazit. Máme pro vás dobrou zprávu. V Česku se najde nemalé množství hradů a zámků, které jsou otevřené celoročně a pořádají hned několik prohlídkových okruhů. Od těch nejznámějších, jako je Pražský hrad, po ty méně známé, ale o nic méně zajímavé. Ne-

bojácní se mohou podívat na expozice mučicích nástrojů. Pro ty méně odvážné, a především pro děti, doporučujeme pohádkové prohlídky. Zájemci o umění jistě ocení sál, v němž Alfons Mucha namaloval své nejslavnější dílo. Kdo hledá trochu adrenalinu, jistě se vydá do labyrintária nebo na večerní prohlídky s lucernou. Zkrátka každý si najde to své.

Ne nadarmo bývá zámek Hluboká nad Vltavou označován jako nejhezčí zámek v republice. Leží uprostřed jižních Čech nedaleko Českých Budějovic. Svou současnou neogotickou podobu získal při přestavbě v 19. století. Zámek má celkem 140 místností a 11 věží. Schwarzenbergové zde také vytvořili rozsáhlý krajinářský park.

Jednoznačně nejnavštěvovanějším hradem v České republice je Pražský hrad. Dříve býval sídlem panovníků, nyní v něm přebývá prezident. Pravděpodobně byl založen už v roce 880 knížetem Bořivojem z rodu Přemyslovců. Podle Guinnessovy knihy rekordů je Pražský hrad největším souvislým hradním komplexem na světě.

Další celoročně otevřenou památkou je zámek Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Zámek nechal postavit Hartmann II. z Lichtenštejna v 16. století. O tři století později bylo sídlo přebudováno do stylu anglické gotiky. K zámku patří zahrada a krajinářský park, jeden z největších v České republice.

Jedním z nejvýznamějších hradů je Křivoklát. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů. Původně sloužil jako lovecká stanice, až později ho Přemysl Otakar II. nechal přebudovat na reprezentační sídlo českých králů. Hrad připravuje speciální prohlídky pro slabozraké a nevidomé.

Na prohlídce zámku Zbiroh vás provedou jeho historií od 13. století až po tu novodobou. Prohlídka též zahrnuje ukázky nálezů z hradní studny, která je hluboká 163 metrů a jedná se o nejhlubší ručně hloubenou studnu v Evropě. Dále spatříte Muchův sál, ve kterém Alfons Mucha namaloval své nejznámější dílo Slovanská epopej.

Středověký hrad Loket upoutá svou výjimečnou polohou. Nachází se na skále a je ze tří stran obklopený řekou Ohří. V dřívějších dobách se říkalo: „Kdo dobude Loket, dobude celé Česko.“ Opevněné město bylo považováno za klíč k českému království. Hrad je také zajímavý svou expozicí útrpného práva – mučicích nástrojů.

04 | Top lifestyle

pokračování na str. 06


Top lifestyle

DOPLŇTE ŠATNÍK

ZA 1/2 CENY! ITALSKÁ MÓDA LUXUSNÍ KABELKY KRÁSNÉ BOTY Brodská 21, Zdár nad Sázavou Rev olu

cní

U Hely

Enpeka Bro

dsk

Qanto INZERCE

á

Výrobce:

EKOGALVA s.r.o. Santiniho 17 • Žďár nad Sázavou tel: 734 574 589 • 731 654 124

EkoScroll ALFA

EkoScroll BETA

Kotle K ot určené pro kot kotlíkové dotace výkonová řada • vý ýkon konov ová řa řad da 19, 25, 38, 1 9, 2 5,, 28 28, 32, 38 8 42, 60 49, 6 0 a 76 kW

• výkonová řada 14, 18, 25, 28, 37, 49 a 56 kW

emisní • 5. emisn sníí tř ttřída řída řída říd (19 – 49 kW) W W)

• 5. emisní třída

palivo: • pa paliv vo: hnědé ořech hně hn nědé d uhl uhlí o řech h 2, pelety pel elletyy • hořák s otočnou retortou

• palivo: pelety • automatické zapalování a vyhasínání hořáku

MONTÁŽ KOTLŮ skryja@lsmont.net tel: 605 986 265

www.ekoscroll.c z ekoscroll_inz_210 x 148_2018.indd 1

7. 9. 2018 11:59:54 Top lifestyle | 05


Top lifestyle Současná podoba hradu Rožmberk se nese v duchu romantické gotiky. Jedná se o komplex původně dvou rožmberských hradů, tvz. Dolního a Horního hradu. Pokud toužíte po výhledu na celý areál včetně okolní krajiny, vystoupejte na Anglickou věž. Mimo jiné na hradě najdete portrét Perchty z Rožmberka přezdívané Bílá paní.

Středověký zámek Liblice je památkou českého venkovského baroka od italského architekta Giovanna Battisty Alliprandiho. V roce 2007 byla dokončena rozsáhlá rekonstrukce zámku, který teď slouží jako moderní konferenční centrum s ubytováním. Liblice jsou otevřené po celý rok a každou neděli se konají prohlídky.

Středověký strážní hrad nedaleko Stráže nad Ohří je dalším výletem, který si můžete naplánovat kdykoliv během roku. Horní hrad je ve stylu anglické novogotiky a patří k němu i arboretum a botanická zahrada. Využít můžete nočních prohlídek nebo romantického a dobrodružného ubytování v podkroví jednoho z hradních paláců.

Barokní architekturou a krajinným urbanismem upoutá zámek Valeč na Karlovarsku. Pochází ze 14. století a po 2. světové válce se zámek stal na krátkou dobu sanatoriem pro válečné veterány, v 50. letech útočištěm pro korejské děti a poté dětským domovem. Nyní zde probíhají prohlídky, v zimní sezoně dokonce i večerní s lucernou.

Český ráj ukrývá pohádkový hrad a zámek Staré Hrady z období středověku. Většina prohlídkových okruhů je věnována dětem. Hradem je bude provázet 350 pohádkových bytostí – draci, princové a princezny, víly, skřítkové a další. Na své si přijdou i dospělí – v okruhu Jak se žilo za císaře pána Františka Josefa I. (pap)

INZERCE

Zámek Loučeň je romantickou stavbou s rozlehlým parkem a labyrintáriem. Jako jediný v České republice se podrobně věnuje šlechtickému rodu Thurn-Taxisů, kteří zde žili od počátku 19. století. Zámkem vás provede komorník, který zodpoví nejednu zajímavou otázku, například které je nejstarší fotbalové mužstvo v Čechách.

Zaváděcí ceny! Nové trubice!

Turbo solárium Značkový outlet Šátky Fraas Produkty tianDe Bižuterie Dětský textil

Po-Pá: 9.00-17.00 So: dle domluvy, mobil: 704 515 777 Havlíčkovo náměstí 153/2 (budova KB), Žďár n. Sáz. 06 | Top lifestyle


Top lifestyle

MISTR EVROPY V THAJSKÉM BOXU Z VĚCOVA

V

e svých dvaadvaceti letech už získal evropský titul WMC (World Muaythai Council) v thajském boxu mezi profesionály. Matěj Peňáz, rodák z Věcova, začal s bojovými sporty už ve svých deseti letech. Nyní musí spolu se studiem vysoké školy zvládat několik tréninků týdně. V jeho snažení ho nejvíce podporuje jeho táta. Jakých dalších úspěchů dosáhl?

Jaké byly začátky mistra Evropy i republiky v thajském boxu, jsme se ptali Matěje Peňáze. KDE JSTE S BOJOVÝMI SPORTY ZAČÍNAL? S bojovými sporty jsem začínal v Jimramově, kde jsem poprvé šel na trénink kickboxu. Nápad začít s kickboxem mi vnukl kamarád, který už tréninky navštěvoval delší dobu, bylo mi asi deset let. JAKÉ BOJOVÉ SPORTY PROVOZUJETE? Kromě thajského boxu zápasím i v K1, což je pod záštitou kickboxu, a rád si zajdu na trénink klasického boxu. Všechny se dají dobře kombinovat. CO VÁS NA THAJSKÉM BOXU BAVÍ? Baví mě jak fyzická stránka 08 | Top lifestyle

zápasu, která je pro dobrý výkon nezbytná, tak psychická, která často hraje ještě důležitější roli.

dokázal udržet táta. V mém sportu mě celkově hodně podporuje rodina, přítelkyně a přátelé, ale nejvíce určitě táta, který se mnou jezdí po zápasech od samého začátku. JAKÉ JSOU VAŠE NEJVĚTŠÍ ÚSPĚCHY?

Týdně mám 10 tréninků, aktuálně trénuji v Hron Gymu v Brně, mým trenérem je Tomáš Hron, Josef Peňáz a Zdeněk Pernica.

Můj největší úspěch je Evropský titul WMC v thajském boxu mezi profesionály. Poslední velký úspěch jsem zaznamenal nedávno, když se mi podařilo vyhrát univerzitní mistrovství světa IFMA v thajském boxu, které se pořádalo v Thajsku.

JAK ZVLÁDÁTE ŠKOLU ZÁROVEŇ S BOXEM?

MÁTE PŘED ZÁPASEM NĚJAKÝ RITUÁL?

Studuji na Masarykově Univerzitě v Brně. Určitě se to skloubit dá, občas sice nevím, co dřív, ale když člověk chce, tak to jde.

Ano, určitě mám svoje rituály, co dělám před každým zápasem. Nosím svůj náramek pro štěstí, pouštím si stejnou hudbu, která mě dokáže správně nastartovat.

JAK ČASTO A S KÝM TRÉNUJETE?

MĚL JSTE NĚKDY CHUŤ S BOXEM PŘESTAT? Největší krizi jsem měl cca ve čtrnácti, tréninky mě nebavily, měl jsem v hlavě milion jiných věcí, co jsem chtěl dělat, naštěstí mě u tréninků

JAKÝ VÁS ČEKÁ DALŠÍ DŮLEŽITÝ ZÁPAS? Další zápas ještě není podepsaný, takže nechci předbíhat. Ale pokud to půjde podle plánu, je na co se těšit. (pap)


Top lifestyle

COOPER-STANDARD PODPORUJE POLIKLINIKU Radku Černému za dojednání podpory a městu Žďár za zájem o rozvoj organizace. Na oddělení rehabilitace začne koncem roku za nemalé finanční investice z rozpočtu města budování nové vodoléčby, která zvýší komfort pacientů a zlepší celkovou zdravotní péči. Poliklinika postupně obnovuje své vybavení a v blízké budoucnosti ji čekají nemalé investice, a to především na oddělení RTG, kde bude nutné pořízení nového skiagrafického rentgenu v částce několik milionů korun. Věříme, že s podporou města a případných dárců se podaří nový rentgen pořídit.

INZERCE

Firma Cooper-Standard Automotive Česká republika, s. r. o. podpořila finančně zakoupení nového kombinovaného přístroje na oddělení rehabilitace pro Polikliniku Žďár nad Sázavou, příspěvkovou organizaci, ve výši téměř 300 tis. Kč. Cooper-Standard patří nejen k největším zaměstnavatelům ve Žďáře a regionu, ale i k nejaktivnějším v zapojení do fungování města Žďáru nad Sázavou. Pro polikliniku zakoupil zcela nový přístroj, který byl za účasti zástupců města – starosty Mgr. Zdeňka Navrátila, místostarosty Ing. Josefa Klementa a radního MUDr. Radka Černého v pondělí 13. 8. 2018 uveden do provozu. Umožňuje současnou aplikaci elektroléčby, magnetoterapie a ultrazvuku. Kromě tohoto přístroje obdržela poliklinika rehabilitační lehátko určené ke cvičení Vojtovy metody, jejíž kurz dokončila v červnu vedoucí rehabilitace paní Martina Topinková, DiS., a již nyní má s touto metodou nemalé úspěchy. Slavnostního předání se rovněž zúčastnili zástupci dodavatele, firmy Kardio – Line s. r. o., kteří všem zúčastněným předvedli zařízení v provozu a odpovídali na dotazy přítomných. Předání zahájila ředitelka organizace Ing. Ilona Komínková, která poděkovala všem zainteresovaným, především firmě Cooper, za tak štědrý a přínosný dar, radnímu MUDr.

Top lifestyle | 09


Top lifestyle Kompletní tajenku zasílejte na: info@ak-media.cz, vylosovaní luštitelé obdrží pěknou cenu. Výherci z červnového vydání: Zdeňka Zborníková, Ivo Šikula a Kateřina Řehořová. Gratulujeme!

Tři vylosovaní luštitelé obdrží poukaz v hodnotě 300 Kč na nákup v optice OPTIK LÁTAL.

Top

Top

8 4 3 5 1 8

2

6 1

7 7 6 3 4 2 9 3 6 5 9 1 9 7

9

10 | Top lifestyle

3 4

SUDOKU PRO CHYTRÉ HLAVIČKY

Top

6 1

6

9

5 7

3

1 7

9

3 4 1 9

8

8

5 2

9

5 7

5 2

3

1


SVATBY • FIREMNÍ AKCE TEAMBUILDINGY • ŠKOLENÍ RAUTY • KONFERENCE

Akci vám pripravíme na míru, neváhejte nás kontaktovat.


Top lifestyle te „pouze“ nahrávat. Obránci se snaží vynutit na útočnících ztrátu disku, protože tím získají disk zase oni. Hřiště je veliké asi jako polovina fotbalového hřiště na délku, což je 100x37 metrů. Na obou koncích hřiště jsou vyznačené zóny o hloubce osmnácti metrů, kde lze získávat body. Venku trvá zápas přibližně šedesát minut, uvnitř okolo půl hodiny. Záleží však na druzích zápasů. JEDNÁ SE O FÉROVÝ SPORT Zároveň v ultimate frisbee nefigurují rozhodčí, takže veškeré spory na hřišti si hráči řeší sami. Všichni hráči mají předem nastudovaná pravidla, tedy pokud nastane na hřišti ožehavá situace, ví, jak ji vyřešit. V tomto sportu je zkrátka velice důležité být férový. Na konci každého zápasu se pak týmy sejdou v takzvaném „kolečku“, kde si vyříkávají případné nedorozumění nebo chválí hru soupeře. Potom jeden tým do záznamového archu hodnotí ten druhý. Hodnotí se to, jak fér se k nim ten druhý tým choval. Čísly od jedné do pěti se dávají body za kategorie pravidla

ULTIMATE FRISBEE NEMÁ ROZHODČÍ

P

ředstavme si situaci ve sportu: jeden hráč přišlápne nohu tomu druhému, ten kvůli tomu nemůže odehrát svůj tah. Rozhodčí nikde, hráči sami znají pravidla, a proto se zastaví hra a faulující a zfaulovaný hráč spolu diskutují, jak situaci vyřešit. Faul je jimi uznán a zfaulovaný hráč kompenzován podle pravidel. To je ultimate frisbee.

Ultimate frisbee je dynamický kolektivní sport, se smyslem pro fair play. Hraje se v oddělených kategoriích Men (muži), Women (ženy) a kategorii Mixed, kde hrají muži a ženy společně ve stejném poměru. Jedná se o bezkontaktní sport, v němž vítězí tým, který má na konci hrací doby vyšší počet bodů. Proti sobě hrají dvě družstva o počtu sedmi hráčů. Jejich cílem je dopravit disk do protější koncové zóny. S diskem se nesmí hýbat, hráčům může12 | Top lifestyle

a jejich použití, fauly a tělesný kontakt, férové smýšlení, pozitivní přístup a sebeovládání a komunikace. TÝMY V ČESKÉ REPUBLICE Momentálně je v České republice aktivních přibližně dvaadvacet ultimate frisbee týmů. Největší koncentrace hráčů je v Praze, kde funguje celkem šest družstev a několik dalších zde má své odnože kvůli vysokoškolským studentům. „Nejnovějšími týmy jsou pravděpodobně Příbramské kachničky a Žalymáda z Jilemnice. V současné době ale probíhá iniciativa České asociace létajícího disku (dále ČALD), aby vznikaly nové i v regionech, kde prozatím žádní hráči nejsou. Konkrétně teď je to Mladá Boleslav,“ říká dlouholetá žďárská hráčka a členka výkonné rady ČALDu Klára Matejková. LIGA SE HRAJE UVNITŘ I VENKU V České republice funguje ligový systém, který rozděluje sezonu na vnitřní a venkovní. Ve vnitřní sezoně je momentálně systém rozdělen do více stupňů, například v kategorii Mixed je rozdělení do tří samostatných lig. Ve venkovní sezoně exispokračování na str. 14


Top lifestyle

Je to prosté,

tiskneme

www.unipress-zr.cz

reklamní a remní tiskoviny gracké zpracování knihařské práce

INZERCE

průmyslová zóna Jamská 57, Žďár nad Sázavou, tel.: 774 300 211

IVAN KRÁL

Koncert 23. Září 2018 19:00 Městské divadlo Žďár n. Sáz.

ČERT A KÁČA

Představení pro děti 20. října 2018 15:00 Městské divadlo Žďár n. Sáz.

Top lifestyle | 13


Top lifestyle tuje pak systém kvalifikací o 1. ligu a možnost hrát o titul mistra republiky. „V rámci rozvoje juniorů je oddělené i mistrovství České republiky pro juniorskou kategorii do 20 let. Jako jednu z primárních aktivit ČALDu vidím středoškolskou ligu, která nastartovala i vznik žďárského týmu,“ vysvětluje Matejková. Mimo ligových turnajů se v naší republice pravidelně konají i turnaje, které se do ligy nepočítají, a jde na nich hlavně o zábavu, případně zapracování nováčků do týmu. Jsou to například Prague Winter, Princess cup, Whose Baby, České Kimle a další. V loňském roce se také ČALD ve spolupráci s Asociací plážového ultimate frisbee rozhodl uspořádat první mistrovství ČR v plážovém ultimate. V kategorii Mixed toto mistrovství vyhrál tým Chupacabras ze Žďáru nad Sázavou. Tímto vítězstvím si klub zajistil místo na Mistrovství Evropy klubů EBUCC, které se uskuteční na podzim tohoto roku v Barceloně. V rámci Evropské ligy se pak koná kvalifikační kolo pro východní region, kam spadáme spolu se Slovenskem, Polskem, Maďarskem a dalšími. Tato kvalifikace se koná pravidelně v druhé polovině května v Šardicích. Ze Šardic pravidelně do dalšího kola Evropské ligy postupuje několik českých týmů. „V loňském roce se až na finále Evropské ligy probojovaly hned čtyři naše týmy! A to i s hráči ze Žďáru nad Sázavou,“ dodává Matejková. PRVNÍ KROKY ŽĎÁRSKÉHO FRISBEE

INZERCE

První iniciativa spojená s ultimate frisbee ve Žďáře nad Sázavou byla v roce 2002, avšak v té době se ještě nepodařilo vytvořit fungující tým. „K tomu došlo až v roce 2010, kdy jsme za pomoci zkušenějšího Jakuba Ptáčka (nyní hráč za pražské Terrible Monkeys, původem ze Žďáru nad Sázavou) založili tým na středoškolskou ligu. Postupem času se při-

14 | Top lifestyle

dalo velké množství studentů ždárského státního gymnázia. Později se přidali i hráči, kteří nebyli studenty gymnázia,“ popisuje historii týmu jedna ze zakladatelek Klára Matejková. V současné době čítá hráčská základna přibližně čtyřiadvacet hráčů. „Bohužel někteří kvůli práci či studiu zakořenili ve větších městech,“ dodává. ŽĎÁRSKÝ TÝM CHUPACABRAS Chupacabras se na české frisbee scéně neztratí, a to i přes menší hráčskou základnu. Vzhledem k menšímu počtu hráčů se Chupacabras prosazují především ve smíšené kategorii Mixed. V roce 2016 přišel první medailový úspěch v podobě stříbra z halového mistrovství ČR. V loňském roce se na venkovním mistrovství ČR v kategorii Mixed umístili na 3. místě a v hale letos brali kov nejcennější – zlato. V kategorii Open (muži) se také pravidelně umisťují na medailových příčkách. V kategorii Women (ženy) se ždárské hráčky spojují s dalšími méně početnými týmy z Brna, ale také Olomouce, a hrají za Velkou Moravu, která se stabilně umisťuje v top čtyřce, a to jak v hale, tak i venku. Mezi poslední úspěchy patří zlaté medaile z halového mistrovství ČR, které proběhlo začátkem letošního roku v Brně. Hráči Chupacabras se pravidelně zapojují i do reprezentace České republiky. V loňském roce zavítali na mistrovství světa v plážovém ultimate frisbee, které se konalo ve francouzském Royanu. Do budoucna by rádi zvýšili povědomí o ultimate frisbee ve svém městě a zvětšili hráčskou základnu. „Dále bychom se rádi zlepšili ve venkovní sezoně a osamostatnili Open a Women tým. Chtěli bychom znovuobnovit týmy na středoškolské lize na místním gymnáziu a případně zapojit i další střední školy,“ doplňuje Matejková. (pap)


Dny Renault Easy Life 17.–21. 9.

Oslavte s námi 120 let

Výbava pro snazší život Objevte více u prodejce Renault 2

4,3–6,0 (l/100 km), emise CO2 115–136 (g/km); Renault MEGANE: spotřeba 5,4–5,8 (l/100 km), emise CO2 102–131 (g/km); Renault CAPTUR: spotřeba 4,2–5,6 (l/100 km), emise CO 2 111–128 (g/km); Renault CLIO: spotřeba 4,0–5,2 (l/100 km), emise CO 2 104–118 (g/km). Uvedené spotřeby paliva a emise CO2 Renault Renaultdoporučuje doporučuje

6. 9. do 12. 10


Top lifestyle

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ SPORTY

J

aký je váš nejoblíbenější sport? Ten, co hrajete, nebo ho sledujete v televizi? Nebo obojí? Pokud si jako většina Čechů myslíte, že nejsledovanějším sportem je hokej, tak jste na velkém omylu. Ten by se v celosvětovém žebříčku umístil až na 15. místě. Kromě určitých částí Evropy, USA, Kanady a Ruska jinde není příliš oblíbený. Dokonce i v USA by se umístil až na čtvrtém místě. Jaké sporty jsou na světě nejpopulárnější?

O tom, jaký sport budeme v životě dělat, se rozhodujeme už zamlada. Už jako malé děti nás rodiče přihlašují do nejrůznějších kroužků a sportovních klubů. Je na nás, ale také hlavně na nich, jak dlouho tam vydržíme. Tréninky několikrát do týdne, o víkendech zápasy, koupě vybavení. Pro rodiče není lehké zjistit, jaký sport je pro jejich děti to pravé. V České republice je to velice často fotbal, hokej nebo třeba basketbal. Tyto kmenové sporty nás většinou nepřestanou zajímat ani v dospělosti, a i když už je pak třeba nehrajeme, rozhodně si nějaký ten zápas pustíme v televizi, nebo se jdeme podívat naživo. Mistrovstvím světa ve fotbale nebo v hokeji pak žije celá Česká republika. Jak je to ale ve světě?

Nejpopulárnějším sportem světa není hokej, jak by většina Čechů pravděpodobně čekala, ale fotbal. Na světě má více jak 3,5 miliardy hráčů a fanoušků, a tak se není čemu divit, že většina sportovních budov na světě jsou právě fotbalové stadiony. Je to způsobeno i tím, že fotbal je jed ním z nejsnadnějších sportů na světě, kopanou hrál zamlada snad každý, a proto si k jeho sledo vání lehko vytvoří vztah. Fotbal hrají i děti v těch nejchudších zemích, stačí si sehnat míč a branky už se provizorně vytvoří, i proto je celosvětově oblíbeným a velmi sledovaným sportem. Pro Čechy možná překvapivě, ale na druhém místě nejpopulárnějších sportů se umístil anglický kriket. Jak jsme už trochu napověděli, tento sport pochází z Anglie, kde vznikl přibližně v 16. století. Díky kolonizaci je velmi populární i v ostatních zemích Commonwealthu. Spousta fanoušků tak pochází z lidnatých asijských zemí. Zápasy mistrovství světa vysílají televizní stanice z více než dvou set zemí. Poslední finále Světového poháru sledovalo přes půl miliardy diváků, absolutní rekord však drží utkání mezi Indií a Bangladéšem, na které se v televizi dívala miliarda lidí. 16 | Top lifestyle

pokračování na str. 18


PODZIMNÍ NABÍDKA Aku pila HUSQVARNA 536Li XP XP®

Vysoce výkonná akumulátorová pila určená pro profesionály. Vynikající erg rychlost řetězu, režim savE™ . Délka lišty 14", hmotnost (bez akumulátoru ) g. Akční cena: 10

690 č 350 č

Řetězová tě á pila il HUSQVARNA 445

Výkonná pila druhé generace pro všestranné použití. Motor X-Torq®zajišťuje nižší spotřebu p . Výkon 2,1 kW, délka lišty 15", hmotnost bez 9 g. Akční cena: 10 B

Řetězová pila HUSQVARNA 550 XP® Řetězová pila určena pro profesionální péči o y. Motor X-Torq®, AutoTune™, Air Injection™. Výkon 2,8 kW, délka lišty 15", hmotnost bez g. Akč Akční ní cena: 16

90 č

590 č

990 č

90

Vysokotlaký čistič HUSQVARNA PW 2 35R 235R

Foukač HUSQVARNA 125 BVx

Křovinořez Kř i ř HUSQVARNA 525RX

ysokou kap fortním ovládáním. Funkce vysávání, Smart Start®. Výkon 0,8 kW, rychlost vzduchu 76 m/s, g.

Lehký ýkonný křovinořez. Motor X-Torq®, strunová hlava Tap 'n Go, popruh Balance 35B. Výkon 1 kW, objem válce 25,4 cm³, hmotnost g.

Akční cena: 8 990 č Běžná cena: 9 0 č

Robustní vysokotlaký čistič čisttič vhodný pro příležitostné mytí mytí ploch. menších až středních ploc ch. Příkon 1800 W, max. pracovní tlak 135 barů, průtok (min–max) 350–520 l/h. Akční cena: 5

690 Kč

990 Kč

Akční cena: 9 990 č Běžná cena: 10 990 č

Robotická sekačka HUSQVARNA Automower® 430X

Robotická sekačka prémiové řady. Aplikace Automower®Connect, asistovaná podpora GPS, LED světla, timer dle počasí. Kapacita sečení: 3200 m² +/– 20 %, svahová . Akční cena: Běžná cena: 8 990

AKCE


Top lifestyle Dalším velmi oblíbeným sportem je basketbal. Na naší planetě ho hrají nebo sledují více jak dvě miliardy lidí. Nejvíce se jím ovšem zabývají v USA a v Evropě. Na světě existují přes dvě stovky národních basketbalových svazů. Nejpopulárnější soutěží na světě je americká NBA, kde na zápasech nenajdete jediné volné místo v hledišti. Každé utkání NBA průměrně sleduje v televizi na dva miliony diváků, každoročně je to přes 12 milionů. Zajímavé je, že basketbal navíc nabízí nejvyšší platy na nejvyšší úrovni. Chcete provozovat populární sport? Začněte hrát tenis! Ten obsadil čtvrtou příčku v našem seznamu. Samozřejmě, že nejsledovanějším tenisovým turnajem je světoznámý londýnský Wimbledon. Sport je původem z Velké Británie, a stejně jako kriket se postupně rozšířil do britských kolonií. Nejlepších 100 tenistů na světě pochází z celkem 45 zemí. Hráči a hráčky z 30 rozdílných zemí vyhráli alespoň jeden grandslam (nejvyšší kategorie mužského a ženského profesionálního okruhu v tenise, která v jedné sezoně zahrnuje 4 turnaje), což je jedinečný rekord ve světě sportu.

INZERCE

Posledním sportem, který zmíníme, jsou automobilové závody. Někteří možná pochybují, zda se opravdu jedná o sport, ale automobilové závody jsou jedním z nejčastěji vysílaných pořadů na sportovních televizních kanálech na celém světě. Nejpopulárnější je seriál Formule 1, ve Spojených státech mají zase sérii NASCAR. V Česku se popularita F1 snížila v roce 2014, poté co televize Nova přišla o televizní práva. S dvaceti Velkými cenami v dvaceti rozdílných zemích je Formule 1 nejglobálnějším sportem s ročním počtem více než 500 000 milionů diváků. (pap)

Chcete oslovit své potenciální zákazníky? Použijte ten správný nástroj! V příštím čísle může být i vaše reklama. Více než 20.000 výtisků! +420 774 948 687 | info@ak-media.cz | www.ak-media.cz

18 | Top lifestyle


774 948 687


VYŠETŘENÍ A STANOVENÍ OČNÍ VADY

1.

URČENÍ TYPU KONTAKTNÍCH ČOČEK

2.

ODBORNÉ NASAZENÍ KONTAKTNÍ ČOČKY NA OKO

3.

ČIŠTĚNÍ A PÉČE O KONTAKTNÍ ČOČKY

4.

2-3 TÝDNY KONTROLA OČÍ

5.

ODBORNÁ APLIKACE KONTAKTNÍCH ČOČEK U OPTIK LÁTAL

Profile for ak_media

Top lifestyle č.9/2018 - cestování a sport (ZR)  

Top lifestyle č.9/2018 - cestování a sport (ZR)  

Profile for ak_media
Advertisement