Page 112

FİRMA-ÜRÜN

Eaton Elektrik Kaynaklı Yangınlara Karşı Daha Kapsamlı Bir Korunma Amacıyla Kampanyalar Düzenliyor Bu yeni bülten binalar ve ticari projelerdeki alçak gerilim tesisatlarında oluşacak elektrik kaynaklı yangınların risklerini vurgulamakta ve bu yangınları etkili bir şekilde önlemenin yollarını açıklamaktadır. Duman, yangın ve alevler binalara büyük oranda zarar vererek yaralanma ve ölüm anlamında ciddi bir risk oluşturuyor. Avrupa’da her yıl yangınlar nedeniyle yaklaşık 4.000 insan hayatını kaybediyor, bu da her gün yaklaşık 11 can kaybı anlamına geliyor. Bu kazaların ortalama yüzde yirmi beşi elektrik kaynaklı olduğundan, güç yönetim şirketi Eaton bu konuda daha fazla eğitim ve destek sağlamak için bir girişim başlattı. Bu kapsamda, Eaton Avrupa’daki elektrik güvenliği konusunda bağımsız bir uzman olan Alfred Mörx’in özellikle elektrik ve ark hataları nedeniyle ortaya çıkan yangınların oluşumu hakkında araştırma yaptığı ayrıntılı bir teknik yazı yayınladı. Alfred Mörx hazırladığı bu teknik yazıda, özellikle bina ve ev tesisatlarındaki planlamalar ve uygulamalardaki olası riskleri azaltabilecek bir koruma konseptini keşfetmesinin yanı sıra IEC ve CLC’nin karşılık gelen teknik hükümlerinde, hem ark hatası koruma sistemlerinin hem de ark hatası koruma cihazlarının kullanımına dair uygun hükümlerin benimsendiğini vurguladı. Mörx konuya ilişkin " Tesisatlarla ilgili bu kuralların bazıları, ek ulusal gerekliliklerle de desteklenerek, ulusal uygulama esaslarına çoktan dahil edildi veya hali hazırda dahil ediliyor”

110 Mart - Nisan 2018

şeklinde bir açıklama yaptı. Almanya’da VDE 0100- 420’nin son sayısında, örneğin sabit montajlı ekipmanlar için ark hatası koruma sisteminin kullanımına ilişkin olarak, elektrik sisteminin sürekliliğinin önemli olduğu yerlerde, normal çalışma esnasında ark veya parlamalar ortaya çıkabildiği ifade edildi. 2016 Şubat ayından bu yana, ark hatası koruma cihazları yeni kurulan işletmelerin tasarımında ve mevcut elektrik sistemlerinde yapılacak değişikliklerde veya büyümelerde bir alternatif olarak düşünüldü. Elektrik kaynaklı yangınlar farklı türde koruma gerektiren pek çok sebepten dolayı ortaya çıkabilir. Örneğin kısa devre durumunda, kritik değer aşıldığında devre kesici etkinleştirilir, bu da tesisattaki termal hasarı önler. Artık akım devre kesicisi kaynağa geri dönmeyen akımı algılayarak farklı bir rota kullanmakta böylece elektrik şoklarına karşı önemli bir koruma sağlar. Bununla birlikte, RCD’ler tek başlarına elektrik kaynaklı yangınlara karşı etkili bir koruma sağlayamaz Ark hatasından çıkan akım, anma akımından küçük veya anma akımıyla aynı olabilir, fakat anma akımı ile birleşen

yüksek bir frekans taşır. Bu yüksek frekans şeklinin teşhisi dijital algılama ünitesini tarafından yapılmaktadır. Bu nedenle, göze çarpmayan fakat aşırı derecede tehlikeli olan hata arklarına karşı tepki verebilen ve arkları kapatabilen ark hatası algılama cihazı IEC 62606 ile uyumlu olarak kullanıcıların hizmetine sunuldu. Alçak gerilim tesisatlarında korunmayı sağlamak, elektrik gücünün dağıtımı ve korumasında yüz yılı aşkın tecrübeye sahip olan Eaton’ın temel becerisidir. Şirket, entegre aşırı akım korumalı RCBO ve dijital RCBB gibi yeniliklerle, piyasa lideri ürünlerden oluşan eşsiz bir portföy sunar. Eaton şu anda çok kapsamlı bir ürünü piyasaya sürdü. AFDD+ artık akım, aşırı akım ve kısa devrenin yanı sıra arkları algılamakta ve arklara karşı da koruma sağlamaktadır. Bu yüzden AFDD+, yatak odaları ve gündüz bakım evleri veya huzur evleri gibi kurumların içindeki yaşam alanlarını ve bünyelerinde işlemden geçirilen veya depolanan materyaller nedeniyle yüksek yangın riskine sahip tesisleri içeren kritik uygulamalardaki arttırılmış güvenliğe katkıda bulunan uygun maliyetli, sağlam, güvenilir ve kurulumu kolay bir çözümdür. Yangına karşı korunma konusunda daha fazla bilgi edinmek ve 24 sayfalık bülteni ücretsiz olarak indirebilmek için www.eaton.com/gb/livesafe.

www.metalmakina.com

MetalMakina_March_April_Issue  

MetalMakina_March_April_Issue 230

MetalMakina_March_April_Issue  

MetalMakina_March_April_Issue 230

Profile for ajansmik