Page 1

Hidrolik&Pnömatik Eylül-Ekim 2018

Fiyat›:15 TL

Say›: 97

ISSN 1303-6386

Ak›flkan Gücü ve Hareket Teknolojileri Dergisi

www.hidrolikpnomatik.com Hidrolik Hortum Uygulamalarında Neden Düz Yüzlü Kaplinler Kullanılmalı

Temiz Oda Uygulamalarında Pnömatik Milsiz Silindirler Pnömatik Sistemlerin ve Proses Kontrolünün Sorunsuz Entegrasyonu Size Ne Gibi Farklılıklar Sunabilir?

SMC'den İki Yeni Kompakt Silindir

Hidrolik&Pnömatik Sektörünün İlk Dergisi

Say›

97www.hidrolikpnomatik.com

EylĂźl - Ekim 2018

1


2

EylĂźl - Ekim 2018

www.hidrolikpnomatik.com


www.hidrolikpnomatik.com

EylĂźl - Ekim 2018

3


4

EylĂźl - Ekim 2018

www.hidrolikpnomatik.com


www.hidrolikpnomatik.com

EylĂźl - Ekim 2018

5


6

EylĂźl - Ekim 2018

www.hidrolikpnomatik.com


www.hidrolikpnomatik.com

EylĂźl - Ekim 2018

7


İÇİNDEKİLER

Makine İhracatı Ağustos Ayında 11 milyar Dolara Ulaştı 14

Takım Tezgahları Sektörünün Buluşma Platformu; MAKTEK Avrasya Fuarı Kapılarını Açıyor 24

Schmersal Motek 2018 de Yeni PSC1- Konfigatörünü Tanıtıyor 32

KOLLMORGEN Servo Motorlar Yeni Şirketlere İvme Kazandırıyors 38

Pnömatik Sistemlerin ve Proses Kontrolünün Sorunsuz Entegrasyonu Size Ne Gibi Farklılıklar Sunabilir?50

8

Eylül-Ekim 2018

"Sanayicilerin Ölçek Büyümesine Destek Olacak Mekanzimaların Kurulması Önemli" 18

Türkiye Takım Tezgahları Sektörüne Kadın Eli Değdi 26

KSP Kuvvet Bloklarının Vero-S Zero Point Sistemlere Bağlanma Plakası 33

SMC'den İki Yeni Kompakt Silindir 42

Temiz Oda Uygulamalarında Pnömatik Milsiz Silindirler 56

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank’tan Makine İhracatçılarına Sürpriz Ziyaret! 22

HİDROMEK Tasarım Ödüllü Ürünlerini UYAK 2018'de Tanıttı 30

Baykon’dan Proses Uygulamalarında Ağırlık ve Kuvvet Ölçümü İçin Yeni Ufuklar; BX30 Plus / BX30D Plus 36

Yeni HMI uzaktan erişimi ve kontrolü ile Otomatik Makinelerin Bakım Masrafları Önemli Ölçüde Azalıyor 46

Hidrolik Hortum Uygulamalarında Neden Düz Yüzlü Kaplinler Kullanılmalı 60

www.hidrolikpnomatik.com


www.hidrolikpnomatik.com

EylĂźl - Ekim 2018

9


www.hidrolikpnomatik.com

BİZDEN

Hidrolik&Pnömatik Ak›flkan Gücü ve Kontrol Sistemleri Dergisi

Akışkan Gücü ve Hareket kontrol Teknolojileri Sektörünün ilk yayınlanan dergisi, Hidrolik&Pnömatik ile yine sizlerle beraberiz. Ağustos ayında 1,2 milyar dolar makine ihracatı gerçekleşti, yılın 8 ayında sektörün toplam ihracatı 11 milyar dolara ulaştı. İlk 8 ayda geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 16,6 ihracat artışı yaşandığını belirten Makine İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Kutlu Karavelioğlu makine ihracatında kilogram başına fiyatlarda yüzde 8 artış sağladıklarını kaydederek, "Kur farkını bahane ederek Türk malını değerinin altında ithal edebileceğini düşünenler yanılıyorlar" dedi. “Sanayicilerin Ölçek Büyümesine Destek Olacak Mekanzimaların Kurulması Önemli" Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede MÜSİAD Ankara’da gerçekleşen toplantıda Türkiye'nin son aylarda yaşadığı ekonomik durumlara dair iş dünyasını ve kamuyu ilgilendiren konularda önemli bilgileri üyelerin yoğun katılım gösterdiği programda paylaştı. Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren MÜSİAD Ankara Başkanı İlhan Erdal, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede’nin sahayı ve sektörleri yakından tanıyan bir isim olduğunu belirterek, “MÜSİAD Genel Başkan Yardımcılığı ile önemli STK’larda çeşitli görevler ifa eden, 41 yıllık üretici kimliği, engin birikimi ve tecrübesiyle Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede’nin yeni görevinde üretici ve sanayicinin önünü açacak önemli çalışmalara imza atacağı inancını taşımaktayız” dedi.

İlk Yayına Başlama Tarihi

Eylül 2002

‹mtiyaz Sahibi

Ahmet Pelit

Sorumlu Yaz› ‹flleri Müdürü

Selver Pelit

Genel Koordinatör

Emel fienyüz

Editör

Başak Pelit

Reklam Grubu

Fahriye Ziyade

Abone Sorumlusu

Mehmet Can Pelit

Haz›rl›k&Tasar›m

AjansMik Ltd. fiti.

‹çerik Haz›rl›k

AjansMik Yay›nc›l›k www.ajansmik.com

Bask›

Şan Ofset HamidiyeMah. Anadolu Cad. No:50 Kağıthane -‹stanbul Tel:0212 289 24 24 Yay›n Türü Yerel-Süreli Yay›n Da€›t›m

Kargo

Yay›n Dan›flma Kurulu Fikret Dalk›ran

Hipafl

Cengiz Celep

Entek Pnömatik

fiemsettin Ifl›l

Rota Teknik

Dr. Ahmet Dinçer

Anet Hidrolik

İlham Çelebi

HKTM

Cengiz Meriç

MP Hidrolik

Güner Çelikayar Yönetim Merkezi

MOOG

AjansMik Ltd. fiti. Perpa Ticaret Merkezi B Blok Kat:11 No:1928 Okmeydan› 34384 fiiflli / ‹stanbul Tel: +90 212 222 93 71 (Pbx) Fax: +90 212 222 93 74 web: www.hidrolikpnomatik.com e-mail: info@hidrolikpnomatik.com Almanya Temsilcisi EISENACHER MEDIEN WELCKERSTR.22 D-53113 BONN Phone: +49 0228 24 99 860 • Fax: +49 0228 65 00 76 e-mail:info@eisenacher-medien.de

Takım Tezgahları Sektörünün Buluşma Platformu; MAKTEK Avrasya Fuarı Kapılarını Açıyor Takım tezgahları sektörü, son dönemde yaşanan ekonomik çalkantıya rağmen MAKTEK 2018’de gövde gösterisi yapacak. 70 ülkeden 60 bin ziyaretçinin de gelmesi beklenen fuarda 1 milyar dolarlık iş hacminin yaratılması bekleniyor. TİAD Başkanı Hakan Aydoğdu, “Bu ortamda yatırımcı ve tedarikçiye verilebilecek en iyi motivasyon, fuarın ve işleyişin devam etmesi. Biz fuarımızı yapacağız. Sektörü bir araya getirip krizden çıkış noktalarını birlikte çözeceğiz. Ülkemiz ve sanayimiz için nöbetteyiz” dedi. Sektör temsilcileri de MAKTEK 2018’i krizden çıkış yolu olarak gördüklerini ifade ettiler.

İtalya Temsilcisi CASIRAGHI INTERNATIONAL ADVERTISING Via Cardano 81 - 22100 Como (Italia) Tel. +39 031 261407 Fax +39 031 261380 www.casiraghi.info Tayvan Temsilcisi Ringier Trade Media Ltd. 9F-2, No. 200, Zhongming Rd., North District, Taichung 404, Taiwan Tel: +886 4 2329 7318 sydneylai@ringier.com.hk Hidrolik&Pnömatik Dergisi Eylül-Ekim 2018 Sayı:97

Saygılarımla.

Fiyat›: 15 TL KDV Dahil - ‹ki ayda bir yay›nlan›r ISSN 1303-6386 © Hidrolik&Pnömatik Dergisi

Bask› Yeri ve Tarihi: ‹stanbul - 29 Eylül 2018

Ahmet Pelit ahmet@ajansmik.com

Dergimizde yay›nlanan yaz›lardaki görüfller yazarlara, reklamlardaki sorumluluk reklam verene aittir. © Hidrolik&Pnömatik Dergisindekiyaz› ve foto€raflar izinsiz kullan›lamaz.

10

Eylül-Ekim 2018

www.hidrolikpnomatik.com


www.hidrolikpnomatik.com

EylĂźl - Ekim 2018

11


12

EylĂźl - Ekim 2018

www.hidrolikpnomatik.com


www.hidrolikpnomatik.com

EylĂźl - Ekim 2018

13


HABER

Makine İhracatı Ağustos Ayında 11 milyar Dolara Ulaştı Ağustos ayında 1,2 milyar dolar makine ihracatı gerçekleşti, yılın 8 ayında sektörün toplam ihracatı 11 milyar dolara ulaştı. İlk 8 ayda geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 16,6 ihracat artışı yaşandığını belirten Makine İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Kutlu Karavelioğlu makine ihracatında kilogram başına fiyatlarda yüzde 8 artış sağladıklarını kaydederek, "Kur farkını bahane ederek Türk malını değerinin altında ithal edebileceğini düşünenler yanılıyorlar" dedi.

Yılın ilk 8 ayında makine ihracatını 11 milyar dolara yükselten makine sektörünün, aynı dönemde Türkiye'nin toplam ihracatı içindeki payı yüzde 10 olarak gerçekleşti. Makine sektörünün Ocak-Ağustos döneminde en fazla ihracat gerçekleştirdiği ülkeler Almanya, ABD ve İngiltere oldu. Gelişmiş ülkelerin tamamında pazar payını artırmayı başaran Türk makine sektörü ABD'de yüzde 21,9 Rusya'da ise yüzde 43,2 ihracat artışı sağladı. “Makinelerimiz gerçek değerini buluyor” Sektörün geçtiğimiz yılın ilk 8 ayında 5,7 dolar seviyesinde olan ihracatta kilogram başına fiyatları 6,2 dolara kadar yükseltmeyi başardığını belirten Makine İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Kutlu Karavelioğlu şunları söyledi:

Makine İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Kutlu Karavelioğlu

14

Eylül-Ekim 2018

"Makine İhracatçıları Birliği olarak, üyelerimizin dış ticaret süreçlerinde sorun yaşamaması ve sektörümüzün uluslararası rekabette geri kal-

www.hidrolikpnomatik.com


www.hidrolikpnomatik.com

EylĂźl - Ekim 2018

15


HABER maması için ihracatçı firmalarla sürekli temas halindeyiz. İthalatçı ülkelerin kur farkını fırsata çevirmesine ve Türk makinelerin marka gücüne zarar vermesine izin vermeyiz. İleri teknoloji ve inovasyona yaptığımız yatırımlarla makinelerimiz gerçek değerini buluyor. Bunun en iyi örneklerinden biri kilogram başına ihracat fiyatlarımızın ABD'de 14,3 dolara kadar yükselmesidir. Özellikle Türbin, Turbojetler ve Hidrolik Silindir satışında önemli bir artış sağladığımız ABD'ye ihracatımız ilk 8 ayda 787 milyon dolara ulaştı. Türkiye’nin toplam ihracatı içinde makine sektörünün payı Almanya'da yüzde 15,6’ya, ABD'de ise yüzde 14,9 seviyesine yükseldi.”

16

Eylül-Ekim 2018

www.hidrolikpnomatik.com


www.hidrolikpnomatik.com

EylĂźl - Ekim 2018

17


HABER

"Sanayicilerin Ölçek Büyümesine Destek Olacak Mekanzimaların Kurulması Önemli" Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede MÜSİAD Ankara’da gerçekleşen toplantıda Türkiye'nin son aylarda yaşadığı ekonomik durumlara dair iş dünyasını ve kamuyu ilgilendiren konularda önemli bilgileri üyelerin yoğun katılım gösterdiği programda paylaştı. Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren MÜSİAD Ankara Başkanı İlhan Erdal, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede’nin sahayı ve sektörleri yakından tanıyan bir isim olduğunu belirterek, “MÜSİAD Genel Başkan Yardımcılığı ile önemli STK’larda çeşitli görevler ifa eden, 41 yıllık üretici kimliği, engin birikimi ve tecrübesiyle Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede’nin yeni görevinde üretici ve sanayicinin önünü açacak önemli çalışmalara imza atacağı inancını taşımaktayız” dedi. "Kamuda yerli ve milli ürün kullanılmalı" Üreticiyi destekleyecek sürdürebilir stratejik politikaların önemine değinen Başkan Erdal, “Sanayicilerin ölçek büyümesine destek olmayı sağlayacak mekanizmalar kurulması, sürdürülebilir üretim ve kalıcı istihdam açısından önem taşımaktadır. Özellikle kamuda yerli ve milli ürün kullanımının önemini geldiğimiz süreçte bir kez daha görüyoruz. Sanayi kuruluşları, Ar-Ge merkezleri, KOBİ'ler, Teknokentler ve üniversitelerin güç birliğinin geliştirilmesinin sektörlere olumlu yansımaları ola-

18

Eylül-Ekim 2018

caktır. Ar-Ge ve yenilik faaliyetlerinin yüksek katma değerli ürünlere dönüştürülmesi ihracatta yüksek teknolojili ürünlerin payının artırılmasına, dolayısıyla cari açığın azaltılmasına katkı sağlayacaktır. Uluslararası alanda ABD eksenli olumsuz bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Türkiye’nin kararlı ve dik duruşu sonrası başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok ülkeden destek açıklamaları geldi. Geçtiğimiz günlerde uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları adil ve etik olmayan bir biçimde Türkiye'nin notunu durağandan negatife çevirdi. Bu kuruluşlar, ülke notunu etkileyen istatistiklerde Türkiye ile kıyas yapılamayan istatistiklere sahip Güney Afrika'nın notunu negatiften durağana yükselterek çifte standart uygulamaya devam ediyor. Döviz kurlarındaki hareketliliğin elbette ki bir yansıması vardır. Ancak ülke ve millet olarak her türlü tehdidi bertaraf edecek potansiyelimiz mevcut. Bununla birlikte ekonomimizin temel dinamiklerinden KOBİ’lere destek kredisi ile Türkiye’nin en büyük ekonomik ve ticaret partnerlerinden olan AB’ye üyelik sürecine yönelik Hükümetin gösterdiği iradeden büyük bir mem-

nuniyet duyuyoruz” dedi. "Reel Sektörün Görüşlerini Oldukça Önemsiyoruz" Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede yaptığı konuşmasında MÜSİAD’ın Türkiye’nin dönüşüm sürecinde önemli bir rol üstlendiğini ifade ederek kritik dönemlerde güçlü bir duruş sergilediğini belirtti. Sanayicinin önünü açacak ve koruyacak çalışmalar noktasında ilerleme kaydettiklerini belirten Bakan Yardımcısı Büyükdede, “İlgili bakanlıklarla bir araya gelerek ülkenin sanayi ve üretim kapasitesini artıracak, ihtiyaca uygun imar planları yapmayı amaçlıyoruz” dedi. Büyükdede sözlerini şöyle sürdürdü; “Endüstri ihtiyacına uygun yerlerin sayısı ile teşvik ve desteklerin artırılması, hem istihdamı artıracak hem de ihracatı artıracaktır. Reel sektörün görüşlerini oldukça önemsiyoruz. Ülkemize katma değer sağlayacak tüm aktörlerin bir araya geldiği toplantılardan çıkan sonuçlar oldukça değerli. Son zamanlarda ciddi bir algı operasyonu olmasına rağmen, ülkemize yabancı yatırımcılardan çok büyük yatırım projeleri geldiğini görüyoruz” dedi.

www.hidrolikpnomatik.com


www.hidrolikpnomatik.com

EylĂźl - Ekim 2018

19


20

EylĂźl - Ekim 2018

www.hidrolikpnomatik.com


www.hidrolikpnomatik.com

EylĂźl - Ekim 2018

21


HABER

MAİB Başkanı Karavelioğlu Yerli Makine Teçhizat Destek Programı’nı değerlendirdi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank’tan Makine İhracatçılarına Sürpriz Ziyaret! Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Makine İhracatçıları Birliği’nin Yönetim Kurulu Toplantısına sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarette Bakan Varank’ın önceki gün açıkladığı ‘Yerli Makine Teçhizat Destek Programı’nı değerlendiren MAİB Başkanı Kutlu Karavelioğlu "Program, Türk sanayicisine Türk makinesi kullandırmak açısından son derece önemli" dedi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Makine İhracatçıları Birliği’nin Yönetim Kurulu Toplantısına sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarette Bakan Varank’ın önceki gün açıkladığı ‘Yerli Makine Teçhizat Destek Programı’ değerlendirildi. Makine İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Kutlu Karavelioğlu, sanayicilere 1 milyon liralık yerli makine teçhizat alımında 300 bin lira finansman desteği sağlanmasına yönelik programın, Türk sanayicisine Türk makinesi kullandırmak açısından son derece önemli olduğunu vurguladı. Karavelioğlu şunları ifade etti: “Türk sanayicisinin Türk makinesi kullanmasını arzu etmemiz ve bunun teşvik edilmesinden memnuniyet duymamız basit bir milliyetçilik olarak açıklanamaz. Biz dünyanın makinesini üretiyoruz. Son 15 yılda makine ihracatını 9 katına çıkararak, en çok artıran ülkeyiz. Yurtdışına her gün 40 milyon doların üzerinde makine satıyoruz. ABD’li firmalar bu makineler için bize kilogram başına 14-15 dolar ödüyor. Biz aynı maki-

22

Eylül-Ekim 2018

neleri Türkiye’de TL üzerinden son derece avantajlı fiyatlara satıyoruz. Dünya sanayicisi Türkiye’nin makinecilerini tercih ediyorsa Türkiye sanayicisinin de ülkesine, ülkesinde üretilen makinenin kalitesine güvenmesi gerekir. Bu anlamda Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın başlattığı program son derece değerli ve önemlidir” “Türkiye sanayisi verimliğe odaklanmalı, israftan kurtulmalı” Türkiye sanayisinin verimlilik odaklı yeniden yapılanmaya ve kaynak israfından kurtulmaya ihtiyacı olduğunu vurgulayan Karavelioğlu şöyle konuştu: “Bankacılık sektörü 2001 krizi sonrası dönemde bunu başardı, biz de bu süreci fırsata çevirebiliriz. Kaynak maliyetlerinin arttığı ve finansmana erişimin zorlaştığı bir süreçte petrol ürünlerinden sonra en çok ithal ettiğimiz ikinci kalemin makine olması hak ettiğimiz bir durum değil.Türkiye sanayisi artık yeni bir döneme kapı açmalı ve dövizle borçlanarak makine ithal etme anlayışı ta-

mamen bitmeli diye düşünüyoruz. Sanayicimizin yeni veya tevsi yatırımlarında yerli makine kullanımını teşvik eden her türlü açılımı da sonuna kadar destekliyoruz. Kamu kesimi yeni alımlarda Türk makinesini mecburi hale getirerek üzerine düşeni yaptı. Simdi sıra mal ve hizmet üretenlerde.” “İthal eden değil, ihraç eden ülke olalım” Türkiye’nin makine imalatında uzmanlaşmış, teknik ve mühendislik bilgisi kuvvetli bir ülke olduğunu da sözlerine ekleyen Karavelioğlu “Sanayicilerimiz makine, yani üretim konusundaki çözüm ortaklarını Türkiye’den seçerlerse yabancıya bağımlılıktan kurtulurlar. Teknolojileri de emin ellerde, hatta kendi bünyelerinde gelişir. KOSGEB’in kredi faiz desteği, yüksek teknolojiye erişilebilir fiyatla ulaşma noktasında önemli bir fırsattır. Teminat sorunu yaşayan KOBİ’ler başta olmak üzere sanayicimiz bu tip destekleri sonuna kadar kullansın, Türkiye teknolojiyi ithal eden değil, üretip ihraç eden bir ülke olsun istiyoruz” diye konuştu.

www.hidrolikpnomatik.com


www.hidrolikpnomatik.com

EylĂźl - Ekim 2018

23


HABER

Takım Tezgahları Sektörünün Buluşma Platformu; MAKTEK Avrasya Fuarı Kapılarını Açıyor Makine ve imalat sanayilerinin temelini oluşturan takım tezgahları ve tamamlayıcı ekipmanları, 2-7 Ekim 2018 tarihleri arasında MAKTEK Avrasya 2018 Fuarı’nda ekonominin yapıtaşı olan sanayi kuruluşlarının temsilcileriyle buluşmak için gün sayıyor. TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleşecek fuar, Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD), Makina İmalatçıları Birliği (MİB) iş birliğinde; T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, T.C. Ticaret Bakanlığı ve KOSGEB’den aldığı destekle yerli ve yabancı sektör profesyonellerini 1.000’in üzerinde firma ve firma temsilcisiyle buluşturması açısından önemli bir platform olarak karşımıza çıkıyor. “Makine Üreten Makinaların Fuarı” MAKTEK Avrasya 2018 Fuarı, 2-7 Ekim tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde tüm sektör paydaşlarını bir araya getirmek için gün sayıyor. MAKTEK Avrasya 2018 Fuarı’nın sektöre dair önemli bir buluşma platformu olduğunu söyleyen TÜYAP Fuar ve Fuarcılık Hizmetleri Genel Müdürü İlhan Ersözlü, ”Dünyanın dört bir yanından fuarımıza katılacak iş insanlarını TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde ağırlayacağımız için heyecanlıyız. 15 salonda toplam 124 bin metrekarelik alanda yapılacak fuar 70 ülkeden 60 bin ziyaretçinin yanı sıra Çin ve Tayvan gibi milli katılımlara ek olarak Almanya, Rusya, İtalya ve Hindistan başta olmak üzere uluslararası katılımcılara ev sahipliği yapacak. Bu yıl geçtiğimiz yıllara oranla yerli katılımda da bü-

24

Eylül-Ekim 2018

yük artış var. İnovatif ürünlere ek olarak tasarlanan yeni ürünleri de sektörün ileri gelenleriyle buluşturacak fuar olan MAKTEK, aynı zamanda yurt dışından gelecek kamu ve sivil kuruluşların üst düzey yöneticilerini de ağırlayacak. Geçen yıla kıyasla yüzde 12 büyüme beklediğimiz fuar, ülkemizi tanıtmak açısından da önemli olduğu için mutluluk duyuyoruz. Türkiye ekonomisi için de önemli bir parametre olan fuar özelinde 1 milyar dolarlık iş hacmi sağlamayı hedefliyoruz.”

Aydoğdu; “Sektördeki iş hacmi genişleyecektir” Takım tezgahlarının yaygın olarak kullanıldığı sektörlere dair açıklamalarda bulunan TİAD Başkanı Hakan Aydoğdu ise takım tezgahlarına duyulan ihtiyacın artacağını ve bu durumun beraberinde yeni istihdam alanları getireceğini söyledi. Aydoğdu, “Aslına bakarsanız 2018 yılında yerli otomobil, savunma ve havacılık sanayisindeki gelişmeler, takım tezgahları sektörüne duyulan ihtiyacı artıracak, sektördeki iş hacmi genişleyecektir. Tüm üretim sektörlerinde sürdürülen yerlileşme hamlesi ile 2018 yılında makina sektöründe-

ki büyümenin 1,3 milyar dolara ulaşarak, cirosal anlamda yüzde 10 artış ile sektörün güçlü bir şekilde büyüyeceğini söyleyebiliriz. Takım tezgahlarına olan ihtiyacın artacağı bu dönemde MAKTEK Fuarı’nın ülkemizde yapılacak olması bizim açımızdan çok kıymetli ve ufuk açıcı olacaktır” dedi. MAKTEK Altın Pergel Ödülleri sahiplerini MAKTEK Fuarı’nda bulacak Takım tezgahları konusunda gençleri daha bilinçli birer birey haline getirmeyi ve tasarlarken öğrenmelerini hedefleyen TİAD ve TEZMAKSAN Eğitim Üssü’nün organize ettiği MAKTEK Altın Pergel Yarışması’nın kazananları ödüllerini MAKTEK 2018 Fuarı’da alacak. Meslek liselerindeki öğrencilerin yaptıkları ‘CNC torna tezgahı’ tasarımları arasından dereceye girenlerin seçileceği bu yarışma, MAKTEK Avrasya’nın gelecek nesilleri takdir etmeye hazır olduğunu gösteriyor. 19 farklı şehirden toplam 36 meslek lisesinin katıldığı yarışma kapsamında 10 okul finale kaldı. Dereceye giren ilk 3 okula ödülleri MAKTEK Avrasya 2018 Fuarı’nın açılış töreninde takdim edilecek.

www.hidrolikpnomatik.com


www.hidrolikpnomatik.com

EylĂźl - Ekim 2018

25


HABER

Türkiye Takım Tezgahları Sektörüne Kadın Eli Değdi Türkiye Takım Tezgahları Sektörünün kadınların iş hayatına katılımının bir tercih değil eşitlik meselesi olduğunun farkındalığıyla İK süreçlerini yönettiğini söyleyen TİAD Başkanı Hakan Aydoğdu, son 5 yıl değerlendirildiğinde toplam çalışan sayısının yüzde 31 artış göstererek 22 bin kişiye ulaştığını söyledi. Aynı yıllar içerisinde ise kadın çalışanların oranının yüzde 10’dan yüzde 13’e yükseldiğinin altını çizen Aydoğdu, sektörün 3 bin kadın çalışanıyla yoluna daha güçlü devam ettiğini belirtti. Son yıllarda kadınların iş gücüne katılım oranının bir işin başarısı için vazgeçilmez olduğunu söyleyen Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) Başkanı Hakan Aydoğdu, değişen ekonomik ve sosyal yapı ile birlikte kadınların işgücü piyasasında daha fazla yer aldığı günü-

26

Eylül-Ekim 2018

müzde şirketlerin İK politikalarını bu bakış açısıyla güncellediğini söyledi. “CNC operatörü istihdamında kadınlara öncelik tanınmalı” Türkiye takım tezgahları sektörünün üretim, satış ve satış sonrası hizmetler olarak ele alınması gerek-

tiğini ve son 5 yıl değerlendirildiğinde toplam çalışan sayısının yüzde 31 artış gösterdiğini aktaran Aydoğdu, bu artışla toplam istihdamın 22 bin kişiye ulaştığını belirtti. Aydoğdu, “TİAD olarak kadınların iş hayatına katılımının bir tercih değil eşitlik meselesi olduğunu düşünüyoruz.

www.hidrolikpnomatik.com


www.hidrolikpnomatik.com

EylĂźl - Ekim 2018

27


HABER

Bu farkındalıkla da sektörümüzde son 5 yıl içerisinde kadın çalışanların oranı yüzde 10’dan yüzde 13’e yükselmiş ve 3 bin kişiye ulaşmıştır. Türkiye takım tezgahları üretimi, satışı ve satış sonrası hizmetlerinde kadınlar ağırlıklı olarak Ar-Ge, kalite kontrol ve finans bölümlerinde çalışmaktadır. Son 5 yılın verilerine baktığımızda sektörde istihdam edilen kadın çalışan sayısında yüzde 67’lik bir artış olmuş ve 3 bin kadın çalışana ulaşılmıştır. Kadın çalışanlar sektörde istihdam edilen işgücünün yüzde 13’ünü oluşturmaktadır. Öte yandan biz TİAD olarak firmaların CNC operatörü istihdamında kadınlara öncelik tanınması gerektiğini düşünüyoruz. Ve tabii ki kadınların da CNC operatörlüğü konusunda cesaretli olmaları gerektiğini… Biliyoruz ki iş dünyasına kadın eli değdiği zaman ortaya çıkan iş daha detaylı, daha titiz bir çalışmanın meyvesi olacaktır” dedi.

28

Eylül-Ekim 2018

“TİAD personelinin yüzde 78’i kadın” Öte yandan Türkiye’de bir istihdam seferberliğinin söz konusu olduğunu ve bu seferberliğe TİAD olarak destek verdiklerini söyleyen Aydoğdu, “Sektörümüzde çalışan kadınların yaş aralığı 25 ila 50 arasındadır. 2018 yılı sonunda sektördeki kadın istihdamının 3.300-3.500 aralığında gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz. TİAD olarak kadınların işgücüne katılmasının çok önemli olduğunu biliyor ve bunu her fırsatta vurguluyoruz. Bunun bir örneğini dernek personelimize baktığınızda da görebilirsiniz. Toplam 9 çalışanımızın 7’si kadındır.”

sektörün buluşma platformu olduğunu paylaşan Ersözlü, fuarın iş insanlarını 15 salonda toplam 124 bin metrekarelik alanda bir araya getireceğini ve yaklaşık 1 milyar dolarlık iş hacmi sağlamayı hedeflediklerini belirtti. Ersözlü, “MAKTEK, 1.000’i aşkın firma ve firma temsilciliğini sektör profesyonelleriyle buluşturacak. 70 ülkeden 60 bin ziyaretçinin yanı sıra Çin ve Tayvan gibi milli katılımlara ek olarak Almanya, Rusya, İtalya ve Hindistan başta olmak üzere uluslararası katılımcılara ev sahipliği yapacak fuar; yurt dışından gelecek kamu ve sivil toplum örgütlerinin üst düzey yöneticilerini de ziyaretçi olarak ağırlayacak” dedi.

Kadın istihdamına önem veren bir sektörün fuarını yapmaktan mutluluk ve onur duyduklarını belirten TÜYAP Fuar ve Fuarcılık Hizmetleri Genel Müdürü İlhan Ersözlü, fuarın geçtiğimiz yıla göre yüzde 13 büyüme sinyali verdiğini söyledi. MAKTEK’in

www.hidrolikpnomatik.com


www.hidrolikpnomatik.com

EylĂźl - Ekim 2018

29


HABER

HİDROMEK Tasarım Ödüllü Ürünlerini UYAK 2018'de Tanıttı Küresel iş makineleri sektörüne yön veren 50 en büyük üretici arasında yer alan HİDROMEK, 13-14 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da, Uluslararası Yeraltı Kazıları Sempozyumu ve Sergisi’nde (UYAK 2018) alt yapı sektörünün yerli ve yabancı temsilcileriyle bir araya geldi. HİDROMEK, yenilikçi ve tasarım ödüllü ürünlerini ziyaretçilerle buluşturdu. Bu sene kuruluşunun 40’ıncı yıldönümünü kutlayan HİDROMEK’in 43 binin üzerinde iş makinesi 100’den fazla ülkede çalışıyor. Eylül ayında en son Antalya CM EXPO Fuarında iş ve inşaat makineleri sektörüyle buluşan HİDROMEK, hızını kesmeden yeni etkinliklere katılımını sürdürüyor. ALT VE ÜST YAPI PROJELERİNDE HİDROMEK İMZASI Bu yıl 4’üncüsü gerçekleştirilen UYAK 2018’de, yeraltı yapıları, kazı ve destekleme teknolojilerindeki son gelişmeler ile tünelcilik ve madencilik sektörlerindeki yeraltı kazılarıyla ilgili yeni çözümler masaya yatırıldı. Türkiye’de ve yurtdışında pek çok önemli alt ve üst yapı projesinde imzası bulunan HİDROMEK de UYAK 2018’de yenilikçi iş makineleri ile yerini aldı. YER ALTINDA GÜÇLÜ PERFORMANS Farklı uygulamalara yönelik çözümler üreten HİDROMEK tünel inşaatındaçalışmaya yönelik olarak özel geliştirdiği HMK 220 LC TX tünel ekskavatörü ile bu segmentteki müşteri ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılıyor. Tasarım ödüllü GEN Serisine ait HMK 220 LC TX tünel ekska-

30

Eylül-Ekim 2018

vatörünün bomu, armı ve bağlantıları tünel şartları için özel üretiliyor. Zamandan ve yakıttan önemli oranda tasarruf ettiren HMK 220 LC TX’in motoru ve ana hidrolik pompası, elektronik kontrol ünitesi ile son derece uyumlu çalışarak her türlü saha şartları için farklı çalışma modları ile daha fazla iş sağlıyor. Tünel uygulamaları için özel ataşmanları mevcut olan HMK 220 LC TX, yeraltının ağır şartlarına da uyum sağlayarak maksimum performans sunuyor. TASARIM ÖDÜLLÜ SERİ İLE AĞIR SAHA ŞARTLARINDA OFİS KONFORU Tasarım ödüllü GEN Serisi’ne ait paletli ve lastikli ekskavatörler geliştirilmiş performans ve mükemmel kumanda kabiliyetini beraberinde getiriyor. "HİDROMEK Operatörü" yaratma anlayışıyla oluşturulan, operatörün ofisindeki gibi konforlu hissetmesini ve makineyi kolaylıkla kullanmasını sağlamak amacıyla tasarlanan seride konforlu kabin içerisinde uzun çalışma saatlerinde operatörlere daha rahat bir çalışma ortamı sunularak operatörün verimliliğinin arttırılması sağlanıyor.

AĞIR SAHA ŞARTLARINDA MAKSİMUM PERFORMANS

Her türlü saha şartları için farklı çalışma modları ile yakıt tasarrufu sağlayan hidrolik ekskavatörler uzun ömür kombinasyonu gözetilerek üretiliyor. Çeşitli uygulamalar için farklı arm ve kova konfigürasyonlarına sahip paletli ve lastikli ekskavatörler, ağır saha şartlarında maksimum performans sağlıyor. YÜKSEK KOPARMA GÜCÜ VE KONTROL KABİLİYETİ SUNUYOR İş makineleri endüstrisinde 40 yıllık deneyimle tasarlanan HMK 640 WL lastik tekerlekli yükleyici; daha fazla performans, çok yönlü kullanım, operatör konforu ve güvenlik alanlarında beklentilerin tam karşılığını veriyor. HMK 640 WL lastik tekerlekli yükleyici, taş ocağı işletmeciliği, çakıl, madencilik ve beton santralleri çalışmaları gibi uygulamalarda üretkenlik ve yüksek verimlilik sunuyor. Bu ağır hizmet tipi yükleyici ile yüksek koparma gücü ve mükemmel kontrol kabiliyeti elde ediliyor.

www.hidrolikpnomatik.com


www.hidrolikpnomatik.com

EylĂźl - Ekim 2018

31


FİRMA-ÜRÜN

Schmersal Motek 2018 de Yeni PSC1- Konfigatörünü Tanıtıyor Schmersal, Stuttgart’taki Motek 2018 fuarında pratik bir planlama aracı sunuyor: Makine üreticileri ve makine operatörleri, 7/24 hizmet veren bir online araç olan Schmersal’in PSC1 konfigatörü ile artık kendi ihtiyaçlarına göre tesisleri için güvenli bir kontrol sistemini kolay ve hızlı bir şekilde yapılandırabilirler. PSC1 konfigatörü kendi kendine çözüm bulan, kullanımı kolay ve sadece bir kaç dakika içinde tasarımcılara anlamlı bir planlama tabanı sağlayan bir araçtır. An itibariyle bu link altında web versiyonu kullanılabilir: www.psc1.de. Konfigüratör ayrıca bir iOS / Android uygulaması ile iPad / touchpad'lerde rahatlıkla kullanılabilir. Bu planlama aracı, güvenlik sensörlerinin ve güvenlik çıkışlarının seçimine dayanarak, otomatik olarak (fiyat bakımından) Schmersal’in en uygun PSC1 güvenlik kontrolünü seçer ve aynı zamanda yapılandırılan yapı grubu için DIN rayında ne kadar yer gereksinimi olduğunu gösterir. PSC1 konfigatörü aynı zamanda, ürün adı, malzeme numarası ve

cihazlarla ilgili detaylar içeren bir malzeme listesi oluşturur. Bu parça listesi, Schmersal’in çevrim içi kataloğuna bağlanmıştır, böylece cihazlar hakkında ek bilgi gerektiği şekilde sorgulanabilir. Parça listesi Excel veya PDF formatında kaydedilebilir ve kullanıcıya özel bir teklif almak için e-posta ile doğrudan Schmersal'e gönderilebilir. PSC konfigüratörü böylece Bu, PSC1 daha kolay sipariş verebilir ve işlem sürelerini kısaltabilir. Farklı haberleşme protokolleri mevcuttur PSC1 güvenli kontrol sistemi, makinelerin güvenlik fonksiyonlarının modüler prensibi kullanarak çok çeşitli uygulama durumlarına adaptasyonunu sağlar. Bu kontrol sisteminin temel bileşenleri, çeşitli emniyet şalterlerinin güvenli sinyal işlemleri için IO genişletme modüllerinin mevcut olduğu, serbestçe programlanabilir kompakt kontrol üniteleridir (PSC1-C-10/100). Üniversal bir iletişim arayüzü üzerinden kullanıcı bir yazılım aracılığıyla kolayca alan protokollerini

seçebiliyor ve ayarlayabiliyor. Aynı donanım ile, geçerli tüm ortak alan sistemlerine bağlantı kurulabilir. PSC1 konfigüratöründe aşağıdaki alan protokolleri seçilebilir: PROFINET, PROFINET PROFIsafe, EtherCAT, EtherCAT FSOE, Profibus, Profibus ProfiSafe ve Ethernet IP. Bunun dışından kullanıcı için, bir kez oluşturulan programların kaydedilebileceği, opsiyonel bir SD hafıza kartı da mevcuttur. Bu şekilde örneğin, donanımı değiştirirken yeniden programlama gerekli değildir. PSC1 konfigüratöründe başka bir makine veya merkezi olmayan otomasyon konsepti için güvenlik sistemi de planlanabilir. “Topoloji” işlevini kullanarak, konfigüratörde iki makinenin kontrol sistemlerinin birbirine nasıl bağlandığı gösterilir. PSC1 konfigüratörü aşağıdaki dillerde mevcuttur: Almanca, İngilizce, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Portekizce, Japonca, Çince.

PSC1 konfigüratörü ile her kullanıcı kendi güvenli kontrol sistemlerini hızlı ve kolayca oluşturabilir.

32

Eylül-Ekim 2018

www.hidrolikpnomatik.com


FİRMA-ÜRÜN

KSP Kuvvet Bloklarının Vero-S Zero Point Sistemlere Bağlanma Plakası Pnömatik çalışan SCHUNK TANDEM KSP Plus kuvvet blokları direk olarak SCHUNK VERO-S hızlı palet değiştirme sistemine uyarlanmış bağlantı plakası aracılığıyla bağlanabilir. Manuel olarak kontrol edilebilen SCHUNK ABP-h plus temel plakaları alt ve yan bağlantılardan verilen sıkıştırılmış hava ile beslenmektedir. Entegre edilmiş basınç dengeleme valfleri sıkıştırılmış hava sekteye uğratıldığında dahi sıkma kuvveti bloklarının güvenli sıkma yapmasına devam etmesini sağlar. Bu durum, sıkma kuvvet bloklarının 3-4 ve 5 eksenli tezgahlarda kullanılabileceğini göstermektedir. Mevcut basınç, bağlantı plakasına bağlı basınç göstergesinde gösterilmektedir. SCHUNK ABP-h plus bağ-

www.hidrolikpnomatik.com

lantı plakası, TANDEM KSP plus 100 ve 160 , ve TANDEM KSP plus 250 olarak 2 ana boyutta üretilmektedir. Bu durumda sondaj hattı mevcut olup, küçük boyuttakiler için üçlü

sıkma kuvvet blokları kullanılmaktadır. Uygulamaya göre bağlantı plakası üzerindeki mengene 90° döndürülebilir. Merkezleme KSP plus bağlantı vidaları ile sağlanmaktadır.

Eylül-Ekim 2018

33


FİRMA-ÜRÜN

Eplan Data Portal: İdeal Cihaz Veri Setine Giden Yol

Kontrol paneli, Eplan Data Portal’ın yeni özellikleri veya en çok indirilen cihaz verisi gibi konulara iyi bir genel bakış sağlıyor

Bugünlerde dijital cihaz verisi verimli bir mühendisliğin başlıca unsuru. Bunun önündeki en büyük zorluk ise verinin kalitesi ve söz konusu verinin derinliği. Eplan Data Portal ise bu zorluğun üstesinden geliyor: bu yılın başından bu yana, portal aylık bazda, hem de daha önce hiç olmadığı kadar sık güncelleniyor. Üstelik kullanıcılar artık cihaz verisini değerlendirmek için oylama fonksiyonunu kullanabiliyor ve bu sayede üreticilere pazardan uygulama bazlı geri dönüş sağlanıyor. Dahası, Hannover Messe fuarından bu yana Eplan Data Portal’ın Lab Versiyonu kullanıcılara programın en güncel geliş-

34

Eylül-Ekim 2018

tirmelerine erkenden ulaşıp test etme ve deneme olanağı sunuyor.Eplan Data Portal, otomasyon mühendisliği alanında dijital cihaz verisini için merkezi bir platform. Halihazırda 230’dan fazla üretici 800,000’den fazla veri setini doğrudan indirmeye sunuyor. Entegre yapılandırıcılar ve ilgili değişkenlerle birlikle bu sayı 2 milyonun üstüne çıkıyor. Bu yılın başından bu yana veriler her ay güncelleniyor ve böylelikle kullanıcılar ve üreticiler platformdan daha iyi yararlanarak yüksek kalite veri sağlanmasına katkıda bulunuyorlar. Bu güncellemeler, hem yeni üreticilerin eklenmesini

hem de mevcut üretim verilerinin büyütülmesi, genişletilmesi ve güncellenmesini içeriyor. Kalite göstergesi olarak kullanıcı oylaması Kalitenin sürekli olarak iyileştirilmesi için atılan diğer bir adım ise yeni kullanıcı oyu fonksiyonu. Amazon gibi diğer portallarda da yaygın olan bu fonksiyon kullanıcıların sunulan içeriği yıldızlarla derecelendirmesini sağlıyor. Amaç ise ürünün kendisini değil, dijital verisini oylayıp nitelendirmek. Ortak bir topluluk aklı kullanarak, kullanıcılar günlük işlerinden elde ettikleri faydalı

www.hidrolikpnomatik.com


FİRMA-ÜRÜN işlevini yoğun bir şekilde kullanacaklarıdır ki bu herkes üzerinde etki yaratacak tek yol. Bu önemli bir katma değer olarak kabul ediliyor ve bu nedenle kullanıcı oylaması son derece iyi karşılanıyor. Geleceğe bakış

Kullanıcılar portal içerisindeki cihaz verisini yıldızlarla derecelendirebiliyor ve diğer kullanıcılara oryantasyon sağlayabiliyorlar.

Kullanıcı deneyiminin yanı sıra doğru içerikle donatılmış kullanım kolaylığı ve basitliği gelecekteki bulut uygulamaları için değerli nitelikler. Kullanıcıların yeni arayüzünü doğrudan deneme imkanına sahip oldukları yeni Eplan Data Portal’ın Lab Versiyonu Nisan ayından bu yana kullanımda. Kullanıcılar yeni arama işlevlerini denemek veya yeni gösterge panosunun görünümünü ve hissini keşfetmek isteyebilirler: Lab Sürümü zaten bu özelliklerin tümüne sahip. Sürekli olarak genişletilecek ve yeni sürümler ise düzenli olarak test edilecek. Eplan böylelikle kullanıcılarına geliştirme sürecinde ön gösterimi izleme imkanı sunuyor.

geri dönüşleri diğer kullanıcılara da sunuyor ve onları yönlendiriyorlar. Aynı zamanda bu üreticilere verilerini geliştirmeye devam etme noktasında değerli göstergeler sağlıyor. Böylelikle kullanıcılar veri kalitesine etkide bulunabiliyorlar. Geliştirilmiş kullanıcı deneyimi için sıralama seçenekleri Oylama fonksiyonuna bağlı olarak, kullanıcılar iki ilave seçenekle arama sonuçlarını portalda sıralayabiliyorlar. Bunlar, en yüksek oy alan cihaza göre ya da alternatif olarak cihaz veri setinin o zamana kadar ürettiği indirilme sayısına göre cihaz verisini filtrelemek. Böylelikle kullanıcılar hangi ürünlerin en iyi kaliteye sahip olduğunu ya da hangi cihazın kendi ürün grubu içinde en çok kullanılan olduğunu tam olarak öğrenebiliyorlar. Doğal olarak varsayım ise mühendislerin derecelendirme

www.hidrolikpnomatik.com

Eylül-Ekim 2018

35


FİRMA-ÜRÜN

Baykon’dan Proses Uygulamalarında Ağırlık ve Kuvvet Ölçümü İçin Yeni Ufuklar; BX30 Plus / BX30D Plus Baykon, BX30 indikatör ailesinin yeni üyeleri BX30 Plus / BX30D Plus panel tipi gelişmiş tartım indikatörlerini, proses kontrol, ağırlık / kuvvet kontrolü, basit dolum, ürün sınıflandırma, tartım ve kuvvet ölçümü uygulamaları için endüstrinin hizmetine sunuyor. BX30 Plus / BX30D Plus indikatörler, en son teknolojik gelişmeler dikkate alınarak, yüksek ölçüm ve haberleşme hızı, çeşitli arayüz seçenekleri ile endüstriyel tartım uygulamalarının tüm gereksinimlerini karşılayacak ve analog veya digital yük hücreleri ile kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır. BX30Plus’ta standart data çıkışları Ethernet, USB, RS232C, RS485 ve RS422 ile kullanıcılara ilave bir maliyet getirmeden geniş arayüz seçim imkanı sağlanmıştır. Bunlara ilave olarak, bilgilerin yedeklenmesi amacıyla kullanılacak SD kart yuvası da standart olarak sunulmaktadır. İndikatörler, 22mm boyunda 6 dijitlik ağırlık göstergesi, 8mm boyunda 16 dijitlik alfa numerik bilgi göstergesi olan parlak, geniş açılı ve çok renkli LCD ekran ile donatılmıştır. 6 farklı kullanım dili, tartımın grafiksel gösterimi, üzerlerindeki sembollerden fonksiyonları kolayca anlaşılabilen tuşlara ilave alfa nümerik tuş ta-

36

Eylül-Ekim 2018

kımı, operatörü uyarmak veya bilgi vermek amacıyla ekran renginin değişmesi gibi özellikler, indikatörün kurulumunu ve kullanımını çok kolaylaştırır. BX30 Plus ve BX30D Plus, kontrol tartımı (checkweighing) ,sınıflandırma, dolum ve tepe tutma gibi özel uygulamalar ile beraber, bu uygulamalarda tartım sürecinin aşamalarını ekran rengini değiştirerek, grafikle ve sesle operatöre bildiren SmartAPP özelliğine sahiptir.

BX30Plus indikatörün giriş hassasiyeti, kuvvet ölçümü uygulamalarında -125 mV / + 125 mV ölçüm aralığına otomatik olarak ayarlanır. 10 adede kadar tepe değeri yakalayan tepe tutma uygulaması, tepe tutma testlerinde BX30 Plus’a büyük bir üstünlük sağlar. BX30 Plus / BX30D Plus indikatörler, ticari tartım uygulamalarında, tek kademeli, çok kademeli, çok bölüntülü olmak üzere 10 000 taksimata kadar EN45501 ve OIML R76

www.hidrolikpnomatik.com


FİRMA-ÜRÜN onaylıdır. Endüstriyel uygulamalarda 300 000 taksimata kadar kullanılabilir. Tartı birimi g, kg, lb, klb, N, kN veya hiçbiri olarak ayarlanabilir. İndikatörlerin 4 adet dijital girişi, 5 adet de dijital çıkışı vardır. Basit tartım işlemlerinde, dijital girişler, sıfırlama, dara alma, silme, çıktı alma, ekrandaki değeri tutma vb fonksiyonlar için, dijital çıkışlar da serbest kesme değerleri olarak, belli bir bölgeye veya eşik değere göre tanımlanarak kullanılabilir. SmartAPP uygulamalarından biri seçildiğinde, dijital giriş ve çıkışlar, seçilen SmartAPP uygulaması için girilmiş olan değerlere göre otomatik olarak ayarlanır. Bu özelliklere ilaveten, BX30 Plus ve BX30D Plus indikatörleri, her biri 500 kayıt kapasiteli olmak üzere, 2 çeşit tanım bilgisinin, dara değerinin ve kesme değerinin (her kayda 5 farklı kesme değeri olarak) girilebileceği 4 adet belleğe sahiptir.

kullanmadan yapılan elektronik kalibrasyon, sıfır ve kazanç ayarı özellikleri operatöre kolaylık ve zaman tasarrufu sağlar. Elektronik kalibrasyon, yüklü ve ağır tank tartı sistemlerinin boşaltılmadan kalibrasyonunun yapılmasında kullanılan çok etkili bir özelliktir. Dolu olan tank veya silo tartım sistemlerinin kazanç ayarlarının boşaltılmadan, istenildiği zaman yapılabilmesi büyük servis kolaylığı sağlar.

BX30 Plus ve BX30D Plus tipi indikatörler, IP67 ön panel korumalı paslanmaz çelik ön paneli, alüminyum gövdesi ve paslanmaz çelikten arka paneli ile, ıslak, hijyenik ve zorlu endüstriyel koşullarda kullanılmaya uygundur. İndikatörlerin arka panelinde bulunan vidalı arayüz terminalleri, vibrasyonlu ve mobil uygulamalarda bile kablolar gevşemeden güvenli çalışma imkânı sağlar.

İndikatörler, tuş takımını, seri çıkışları, dijital giriş ve çıkışları, ekranı, analog ve dijital yük hücrelerini ve yazıcıyı hızlı ve etkili şekilde test edebilen kapsamlı arıza arama özelliği sunmaktadır. Operatör müdahaleleri, aşırı yükleme vb. gibi olaylar kayıt olarak tutulmakta olup, Alibi bellek de opsiyonel olarak sunulmaktadır.

İndikatörlerin, sahip oldukları fieldbus tipine, analog çıkış, dijital giriş/çıkış konfigürasyonlarına bağlı olarak değişik varyantları sunulmaktadır. Varyant modeller, Profibus, Profinet, Modbus RTU, Modbus TCP, Ethernet IP, EtherCat, Canopen, CC-Link, CC-Link IE, Powerlink gibi endüstride en çok kullanılan fieldbus tiplerini desteklemektedir. Dijital giriş ve çıkışlar, bir PLC tarafından Remote I/O olarak kontrol edilebilirler. Hızlı analog çıkış, uzun zaman kararlılığına ve 15 bit yüksek çözünürlüğe sahiptir. İndikatörler, tek satırlı, çok satırlı, barkod da içeren EPL formatı dahil olmak üzere 5 farklı formatta etiket bastırabilir. Menüyle yönlendirilen kalibrasyon, çok noktalı kalibrasyon, test ağırlığı

www.hidrolikpnomatik.com

Eylül-Ekim 2018

37


FİRMA-ÜRÜN

KOLLMORGEN Servo Motorlar Yeni Şirketlere İvme Kazandırıyor KOLLMORGEN KBM serisinin özel olarak uyarlanmış servo motorlarıyla tahrik ediliyor. KBM serisi motorları farklı kılan özellikler ise; yüksek performanslı senkron ürünlerin yuva gerekmeksizin robot tasarımının içine entegre edilebiliyor olmaları , yerden tasarruf ve belirgin derecede verimli ısı dağılımı olarak söylenebilir. Daha çok ergonomi

Hannover Fuarının temasını 2018 yılında da işbirlikçi robotlar belirledi. Küçük, akıllı, hassas ve kendiliğinden öğrenebilen: Robotların kullanım alanları her geçen gün artıyor. Ve daha çok kabul görüyor, sebebi ise sadece kısa ROI süreleriyle cazip fiyat seviyesi değil. Hazır paketleme çözümlerine ihtiyaç duyuluyor ve Yuanda Robotics burada farklı robot sistemleriyle piyasaya girmeye hazır. Hannover’li genç şirket tahrik teknolojisinde KOLLMORGEN’ın Robotik konusundaki tecrübesine güveniyor. Atlarımızı bilen, gücümüzü tanır! Bu gibi sloganlarla, Aşağı Saksonya kendi yenilikçi gücünü özgüvenle destekliyor ve bu da her şeyden önce Robotik bilimine yansıyor. Liderlik iddiası 2018 Hannover fuarında, özellikle yeni bir girişim olan Yuanda Robotics çatısı altında yeniden belirginleşti. Bir yıl kadar önce kurulan şirket, farklı taşıma kapasiteleri için birkaç robot tanıttı. Bu robotlar

38

Eylül-Ekim 2018

Yuanda Robotics GmbH şirket müdürü, Dr. Jens Kotlarski yeni robotunu eline almayı tercih ediyor. “Çocuğuma gösterdiğim gibi makineye de göstermek istiyorum” diyor. Hannover Leibniz Üniversitesi’ndeki üç bilim insanının, Çin’deki Shenyang Yuanda Aluminium Industry Group’un finansal katılımıyla başarılı atılımı. Hannover’li şirket, örnek olarak gösterilen L.3, M.3 ve M.6 seçenekleri gibi çeşitli tipleri yılın sonuna kadar başarılı bir şekilde piyasaya

Dr. Jens Kotlarski: Makineyi bir çocuk gibi elinden tutmalı

D r. Jens Kotlarski ve Matthias Dagen (sağda) Hannover’de işbirliği yapan robotların gelişen piyasasını ayağa kaldırıyor. sunmayı istiyor. Bunlar endüstride elle yapılan işlerde ve montaj yerlerinde otomatik paketleme yardımcısı olarak tasarlandı. “Robotlarımız bu nedenle insan kolu kadar geniş bir erişim mesafesine sahip” sözleriyle açıklıyor Kotlarski. “Beş kilogram ve üzeri ağırlıkların, özellikle de tüm parçaların aşağıdan yukarıya iletilmesi söz konusu ise, bunun uzun süreli insan gücü tarafından ergonomik bir şekilde yönetilmesi kısıtlıdır. Hannover’li yeni robotların somut kullanım alanlarına makinelerin yüklenmesi örnek verilebilir. Tüm gün boyunca, yapı parçaları yüklenir, düğmeye basılır, beklenir, parça yeniden alınır ve bir kaba bırakılır. “Bunlar olmaması gereken monoton işler. İnsanlar daha fazla katma değer yaratacak başka alanlarda çalıştırılabilir” sözleriyle vurguluyor Kotlarski. Kendisi Yuanda Robotics kurulmadan önce Hannover’de bulunan Leibniz Üniversitesi’nde Mekatronik Sistemler Enstitüsü’nde çalıştı. “Menşei Hannover” olan ilk robotlar özellikle daimi işletim için

www.hidrolikpnomatik.com


FİRMA-ÜRÜN üretim yardımcısı olarak tasarlandı. Bu tasarım şekli her şeyden önce, tahrik teknolojisinin ısı kaybının termal açıdan, dışarıya en verimli şekilde nasıl iletileceği sorusunu beraberinde getiriyor. Yüksek kuvvet yoğunluğu KOLLMORGEN’ın KBM Motor gövdelerinin haznesiz şekilde inşası bu noktada robot eklemleri üzerinden tam konveksiyon yoluyla dağılan ısı kaybını iyileştiriyor. Faydalı termik dağılımlar sonucunda KBM motorları performans kaybı yaşamıyor. Kurucu Ortak Matthias Dagen “Kuvvet ve performans yoğunluğu bizim için, bu motorlarda kullanacağımız asıl önemli noktaydı” sözleriyle açıklıyor. Eklemleriyle kolları olabildiğince sağlam şekilde inşa edebilmek için yüksek performanslı küçük motorlar gerekli. “Konstrüksiyonu ne kadar ince ve hafif yaparsak, robotların daha sonra taşıyabileceği yük kapasitesi de o kadar yüksek olur” diyor Dagen. Böylece kendi eylemsizlik durumu ve kendi ağırlığının taşıma kapasitesiyle ilişkisi de daha iyi oluyor.

Entegre görsel teknolojisi sayesinde robot kavranacak parçaları kendi kendine tanıyor. Hafif yapıya olan ihtiyacın da sınırları var, çünkü ısı kaybını etkili şekilde iletmek için yüzeylere ve kütlelere gerek duyuluyor. KOLLMORGEN’ın KBM motor hazneleri bu konuda çok dayanıklı bir termal davranış sergiler. Statör sargısının İçteki daimi yüklenilirliği, servo tahrik teknolojisi ve hareket kontrolü için uzmanlarca 155 Co olarak belirlenmiştir. Bu gibi unsurlar, KBM haznelerindeki motorların tasarım ve yapımla-

rında belirleyicidir. Burada, özellikle KOLLMORGEN Proje müdürü Markus Grohnert’in şahsında, Yuanda Robotics ve KOLLMORGEN arasında iletişim ve güven duygusunu da arttırıcı sıkı bir mühendislik çalışması yapıldı. “Bizim için en uygun tahrik üreticisinin seçiminde kişisel irtibat da önemliydi” sözleriyle vurguluyor Matthias Dagen. Genç girişimler için sağlam performans göstergeleri kadar kullanılan bileşenlerin teslimat süreleri de önemlidir. “Yeni çözümleri hızla piyasaya sunmak istiyorsak kısa zaman dilimlerine güvenebilmeliyiz.” diyerek açıklıyor Dr. Jens Kotlarski. Hızlı yeni girişimler için hızlı teslimat

Robotların programlanabilmesi için artık özel programlama bilgisine gerek yok: Augmented Reality’nin imkanlarını barındıran 3D görüntüleme, işletime almada devrim yaratıyor

www.hidrolikpnomatik.com

KBM serisinin haznesiz motorlarının kısa teslimat süreleri, standart elemanların akıllıca kombinasyonunun bir sonucu olarak ortaya çıkan özel tahrikin sonucudur. Optimizasyonlar, örneğin rotor göbeklerinin boyutlarını, uzunluklarını, çaplarını, montaj ekipmanlarını, bobinleri, bağlantı tipini ve daha fazlasını kapsıyor. Yuanda Robotics’de mühendislik projesindeki çalışmanın bir kısmını, Markus Grohnert’in doğrudan tahrikleri en iyi şekilde öngörü-

Eylül-Ekim 2018

39


FİRMA-ÜRÜN maktan memnun. İkisi de aynı fikirde: “KOLLMORGEN’ın haznesiz doğrudan tahriklerdeki tecrübesi, bu tür robotlar için elektromekanik konusunda yaptığımız işbirliğinde de bize ideal koşulları sağladı.” Sonuç

M.6’nın ortalama taşıma kapasitesi 6 ila 8 kg (M) ve altı tahrik biriminden oluşuyor

KOLLMORGEN’ın haznesiz KBM motor takımı robotik alanında yüksek performanslı bir doğrudan tahrik olarak kendini kanıtlamıştır. len robot tahrikine uyarlaması oluşturuyordu. Yuanda Robotics regülatör açısın-

40

Eylül-Ekim 2018

dan endüstriyel değeri bulunan ürünlerin geniş yelpazesine rağmen kendi geliştirdiklerini tercih ediyor. “Hedefimiz standart regülatörlerle ulaşılamayan, işlevsel olduğu kadar hesaplı olan, entegre olma kapasitesi yüksek bir çözüm.” diyor Matthias Dagen. Belirleyici temel, regülatörün beslendiği özel algoritmalara dayanmakta. Dr. Jens Kotlarski: “Bunun için regülatör teknolojisine derin bir giriş yapmalıyız ve bu arada standart regülatörün doğal olarak beraberinde getirdiği yüzeysel işlevleri geride bırakmak istiyoruz.” Her ikisi de, piyasaya özellikle asıl amacına indirgenmiş bir çözüm sun-

Yeni robot serisiyle Hannover’li şirket montaj ve elde yapılan çalışmalarda hızlı ve güvenilir şekilde otomasyonu sağlamak için her şeyi bir araya getiren bir çözümü piyasaya sunuyor. Robota entegre kamera teknolojisiyle genel paket tam bir bütün oluyor. Böylece robot kavranabilecek ürünleri kendi başına tanıyabilecek duruma gelebiliyor. Görüntüleme için şirket genişletilmiş gerçeklik algısının, Augmented Reality’nin imkanlarını kullanıyor. Böylece daha sonra üretim başlangıcında onaylanması için, çalışma alanında robotun hareketlerinin simülasyonunu tam olarak gerçekleştiren yeni görevlerin parametre ayarları yapılabiliyor. Bu tür karmaşık sistemlerin kolayca anlaşılması Yuanda Robotics için ana hedef; böylece robot işbirliğinin kabul edilirliği giderek artıyor.

Yazan: Sandra Becker, EMEA & Hindistan Pazarlama İletişim Şefi, KOLLMORGEN, Ratingen

www.hidrolikpnomatik.com


www.hidrolikpnomatik.com

EylĂźl - Ekim 2018

41


FİRMA-ÜRÜN

SMC'den İki Yeni Kompakt Silindir

SMC'nin en yeni kompakt silindirleri, JMGP yataklı silindiri ve kompakt JCQ Serisi, hafiflik ve yer tasarrufu göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. Her ikisi de makine boyutlarını ve maliyetlerini azaltmaya yardımcı olur ve çevrim sürelerini kısaltacak hafifliği nedeniyle artan verimlilik sağlar. Pnömatikte dünya lideri olan SMC, üretkenliği arttırmak, maliyetleri düşürmek için, müşterilerinin yerden tasarruf sağlayan komponent taleplerini, müşterilerine sunduğu bu iki kompakt silindir karşılıyor. JMGP, bir transfer hattında veya robotik işleme ve taşımasında yer ve ağırlık kısıtlamalarının olduğu yerlerde itme, sıkma ve kaldırma dahil olmak üzere çeşitli uygulamalar için tasarlanmış, çift millli, yataklı bir silindirdir. Kompakt JCQ ise, benzer uygulamalarda, kısa bir silindirin ge-

42

Eylül-Ekim 2018

rekli olduğu, ancak kaldırma kabiliyeti aranmayan uygulamalar için idealdir. Pnömatikte dünya lideri SMC’den teknik destek mühendisi; “Bir çok üretim tesisinde yer en önemli konulardan biridir, daha küçük, daha verimli makineler ile üretme ihtiyacı büyümektedir. Bu iki yeni model,

pazardaki benzer silindirlerden daha küçük ve kompakt olduğundan, kolayca bu amaca hizmet etmektedir. Daha hafif olmakla birlikte, gelişmiş çevrim süreleri sunarlar ve daha yüksek verim elde edilmesine yardımcı olurlar.”

www.hidrolikpnomatik.com


www.hidrolikpnomatik.com

EylĂźl - Ekim 2018

43


FİRMA-ÜRÜN

Eaton’ın Düz Yüz Serisi Çabuk Ayrılan Hidrolik Kaplinleri, Yüksek Basınçlı Uygulamalarda Makine Operatörlerine Performans ve Güvenilirlik Sunuyor Güç yönetim şirketi Eaton, mobil makine üreticilerinin yüksek basınç ve yüksek darbeli basınç çözümlerine dönük pazar talebini karşılamalarına yardımcı olmak için yeni tasarlanmış düz yüz serisi Çabuk Ayrılan Kaplinleri ürünlerine dahil etti. Çok sayıda sektör için uygun olan uygulamalar arasında tarım makineleri için ataşmanlar, tekerlekli yükleyiciler, ekskavatörler, inşaatlarda kullanılan buldozerler, ticari araçlardaki römorklar, demiryollarında kullanılan bakım ekipmanları, deniz kıyısında ve denizden uzakta kullanılan ağaç kesmeye yönelik vibrasyonlu çekiçler gibi ormancılık ekipmanlarındaki ataşmanlar ve kar temizleme ekipmanları bulunur. Eaton’ın düz yüzlü çabuk ayrılan kaplin portföyü, en zorlu uygulamalarda makine performansını maksimuma çıkartmak için 400 bar’a kadar yüksek performanslı basınç oranı ve yüzde 25’e kadar geliştirilmiş akış hızı sunmaktadır. Yenilenmiş düz yüzlü çabuk ayrılan kaplinler, basınç düşüşlerini ve enerji kayıplarını azaltmaya yardımcı olur. Bu, daha düşük yakıt ve enerji tüketimiyle sonuçlanır. Küçük boyutlarda dahi yüksek akış hızları, küçük boyutlu hortumlar kullanılabileceği için daha fazla tasarım esnekliği sunar. Ürün satış müdürü Ron Molijn şunları söylüyor: “Pazarın ihtiyaçları, daha yüksek çalışma basınçları gerektiren daha kompakt çözümler yönünde ilerliyor.” “Tasarımcılar ekipmanları daha kompakt hale ge-

44

Eylül-Ekim 2018

tirmek için çalışıyor çünkü ISO 16028 standardının 250 bar’lık çalışma basınçları artık yeterli değil. Mobil uygulamalarda, yüksek basınç ve ilişkili yüksek darbeli basınç, daha sağlam, dinamik uygulamalar için temel önemdedir.” Eaton'ın yeni düz yüzlü çabuk ayrılan kaplinleri, ISO 16028 standardının 250 bar’lık basıncı yerine, statik, sabit veya darbesiz uygulamalar için 400 bar’a ulaşarak çalışma basınçlarıyla ilgili söz konusu standardı aşıyor. Bu hortumlar, orta dereceli hidrolik darbeler içeren dinamik uygulamalara yönelik ISO basınç değerleri için 1400 bar ve 350 bar’lık patlama basıncına sahipler ve yine standartta tanımlanan 250 bar'ı aşıyorlar. Yeni tasarım, üç kat daha fazla korozyon direnci sağlayan ‘yeşil’ Guardian Seal kaplamayı içeriyor. Tuz püskürtme testleriyle ortaya ko-

nan 720 saatlik minimum korozyon direnci, yüksek korozyon koruması sağlayarak zorlu koşullarda bakım ve aksama süresini azaltıyor ve üretkenlik ve güvenilirliği arttırıyor. Saha performansı, kaplinleri hatasız bağlamaya yönelik kolay görünür renk kodlarıyla destekleniyor. Ek olarak kaplinlerde, basınç altında bağlanma (CUP) özelliğine sahip alternatif tasarımlı tapalı kaplin sunuluyor; bu kaplin, artık basıncı patentli bir tahliye valfiyle boşaltacak şekilde 350 bar’a kadar bağlama özelliği sunuyor. Bu özellikler, 350 bar gibi yüksek basınçlarda dahi bağlamayla ilgili sorunların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Artık aletlerle basıncı almak gerekmediği için kaplin zarar görmez ve bakımdan kaynaklanan makine aksama süresinin önüne geçilir.

www.hidrolikpnomatik.com


www.hidrolikpnomatik.com

EylĂźl - Ekim 2018

45


FİRMA-ÜRÜN

Yeni HMI uzaktan erişimi ve kontrolü ile

Otomatik Makinelerin Bakım Masrafları Önemli Ölçüde Azalıyor NB Serisi artık VCN'ye, FTP'ye, CSV dosyalarını içe/dışa aktarmak için ek özelliklere ve uzaktan grafik nesneyi dinamik olarak değiştirme özelliklerine sahip Omron, popüler HMI NB Serisini güçlü ve yeni uzaktan erişim ve kontrol özellikleriyle geliştiriyor. Bunun anlamı, artık işlem verilerini toplama sürecini ve makine paremetrelerini/reçetelerini değiştirme işlemini dünyanın her yerinden hiç olmadığı kadar hızlı ve güvenli bir şekilde yapabilecek ve HMI ekranlarını kendi tercih ettiğiniz Android veya IOS cihazınızdan görüntüleyebileceksiniz. Omron Avrupa Ürün Pazarlama - Kompakt Otomasyon Ürünleri Müdürü Roberto Zenoni, "Bu, Omron'un daimi olarak NB Serisini destekleme ve geliştirmeye olan bağlılığının güçlü bir örneği olduğu gibi aynı zamanda gerçek anlamda geleceğe meydan okuyan bir HMI çözümünün de kanıtıdır," dedi. Küresel bakım - tek bir merkez Yeni eklenen uzaktan kontrol özellikleri, merkezi bakım mühendislerine yerel operatörün gördüğü her şeyi gösteriyor ve bu şekilde seya-

46

Eylül-Ekim 2018

hat etmekle zaman harcamadan sorunları derhal çözebiliyorlar. Ayrıca HMI grafiklerini de makine işlemlerini bölmeden uzaktan güncelleyebiliyorlar. Bu yeni uzaktan erişim özellikleri halihazırda mevcut olan web tarayıcısı işlevselliklerine ek olup hızlı bakım, kolay güncelleme ve verimlilik artışı için daha fazla fırsat sunuyor. Programlanması zahmetsiz Özellik açısından zengin olan NB Serisi aynı zamanda paketleme, gıda, plastik ve tekstil gibi sanayilerdeki geniş bir yelpazeye dağılmış olan makinelerde zahmetsizce uygulama yaratmak için oldukça fazla çeşide sahip güçlü makrolarla geliyor. NB Serisi, Omron Kontrolörü NJ/NX ve CP/CJ için mükemmel bir partner olmasının yanı sıra Emniyet kontrolörü G9SP, İnverterler ve Sıcaklık Kontrolörlerine Seri ve Ethernet direkt bağlantı yoluyla bağlanır ve Omron dışı Cihazlarda çoklu protokol bağlantısına izin verir. Göze hitap eder Farklı durum ve önem derecelerini net bir şekilde belirten göz alıcı ekranlar yaratmak için çok sayıda fark-

lı font ve renk seçeneği mevcuttur. Geniş görüş açılı yüksek parlaklığa sahip LED arka ışığı sayesinde ekranların okunması her zaman kolaydır. Ayrıca 3,5 inçten 10,1 inçe kadar geniş ekran boyutu yelpazesi mevcut olup bilgilerin hiçbir zaman iç içe geçmemesi ve okunabilirliğin kolay olması sağlanır. Kullanımı zevkli Ekran oluşturma süreci, çevrimdışı/çevrimiçi simülasyon gibi son derece esnek tasarım özellikleri ile makine üreticisi için kolay ve zevklidir. Bakım mühendisleri için ise, USB hafıza çubuğu desteği ve yeni eklenen uzaktan kontrol özellikleri ciddi anlamda zamandan tasarruf etmenizi ve mühendislerinizin en iyi verimlilikte çalışmalarını sağlar. Sorunsuz animasyon, esnek pencere kullanımı ve kapsamlı dil desteği ile NB Serisinin kullanımı makine operatörleri için de zevklidir. Bunların hepsi geleceğe meydan okuyan bir HMI çözümüne katkı sağlıyor "NB Serisi her zaman dünya çapındaki makine üreticilerinin tercihi olmuştur," diyor Zenoni. "Artık yeni eklenen uzaktan kontrol özellikleriyle birlikte bu çok yönlü ve kompakt HMI'lar üreticilere sizin makinelerinizi seçmeleri için yeni sebepler sunuyor. Ciddi anlamda azalan bakım masrafları ve en üst düzeyde verimlilik bunların arasında."

www.hidrolikpnomatik.com


www.hidrolikpnomatik.com

EylĂźl - Ekim 2018

47


48

EylĂźl - Ekim 2018

www.hidrolikpnomatik.com


www.hidrolikpnomatik.com

EylĂźl - Ekim 2018

49


MAKALE

Pnömatik Sistemlerin ve Proses Kontrolünün Sorunsuz Entegrasyonu Size Ne Gibi Farklılıklar Sunabilir? Hazırlayan; Emerson Otomasyon Çözümleri

Şekil 1: ASCO Numatics 580 CHARM elektronik düğümü ve CHARM’ların bulunduğu bir kabine takılan valf adaları

ASCO Numatics 580 CHARM düğümü, pnömatik sistemlerde basit Elektronik Marshalling kullanılmasına olanak sağlar Pnömatik sistemler kimya, canlı bilimi ve yiyecek içecek sanayisi gibi yardımcı makinelerin kullanıldığı sa-

50

Eylül-Ekim 2018

nayilerdeki birçok proses tesisinin temel parçasıdır. Proseslerin temel parçası olsa da bu makineler, genellikle bağımsız olarak çalıştırılır ve proses kontrolü mimarisi ile geriye doğru bağlantıları yoktur. Bu da, makinenin pnömatik sistemlerinde

bir sorun olması durumunda kontrol sistemi ile iletişim kurulamayacağı ve bu sebeple makinenin arızalanabileceği anlamına gelebilir. Tesiste ileri proseslerde yer alamayacak veya paketlenemeyecek ürünlerin üretilmesine devam edilebilir

www.hidrolikpnomatik.com


MAKALE Geçerli mimari

Elektronik Marshalling nedir?

Proses kontrolü sistemleri, genelde PROFIBUS-DP® veya Modbus® TCP gibi ilave sahayolu ağı uygulamasıyla pnömatik sistemleri barındırabilir. Ancak bu yaklaşım ilave konfigürasyon ve veri eşlemesi gerektirdiğinden daha fazla karmaşa sunar. Ayrıca ilave arıza teşhisi mümkün iken

Sürekli çalışan veya yığın odaklı prosesler gerçekleştiren tesislerdeki kontrol mühendisleri ve proje yöneticileri, dağıtılan kontrol sistemlerinde I/O hizmete alma ile ilgili sorunlara aşinadır. Geleneksel yöntemde çok damarlı kablolama aracılığıyla saha aygıtı bağlantısı kurulur. Saha

getireceği maliyetlerle birlikte ikinci bir programlama ortamı istenmez ve bu ortam, iletişimi ve güç yedeğini kolaylıkla desteklemeyebilir.

aygıtı, kontrol kabinlerindeki terminal bloklarına bağlanır. Daha sonra her bir bağlantıda manuel olarak uygun I/O kartına çapraz şekilde marshalling işlemi gerçekleştirilir. Sistemdeki karmaşa çoğaldıkça ve bağlantı sayısı arttıkça çok fazla I/O değişikliği olması kaçınılmazdır. Ayrıca, marshalling panelindeki her bir fiziksel bağlantıyı takip etmek de zorlaşır. Tüm değişiklikler daha fazla maliyete, gecikmeye ve en önemlisi de projenin riske atılmasına neden olur. Yedek bağlantılar ekleme, çok daha fazla soruna yol açabilir. Ayrıca, ekip-

2016 yılında Emerson, pnömatik sistemler için elektronik marshalling yöntemini piyasaya sundu. Bu çözüm, kullanıcıların ASCO Numatics 580 Serisi valf adalarını Emerson’ın DeltaV kontrol sistemi ile kolayca entegre etmesini sağlar ve proses tesisleri için eksiksiz bir Emerson Otomasyon I/O ve pnömatik sistemi çözümü sunar.

www.hidrolikpnomatik.com

teki değişiklikler ve sisteme yabancı kalma durumu ileride gerçekleştirilecek bakımları ve sistem değişikliklerini genellikle zora sokar ve bu da kesinti süresine etki edebilir. Manuel marshalling yöntemi hâlâ küçük projeler için yeterli kabul edilse de kimya sanayisi, ilaç ve yiyecek üretimi gibi alanlarda (üretim kaybının oldukça fazla maliyete neden olabileceği alanlar) geniş ölçekli yığınların kullanıldığı ve süreklilik olan proseslerde giderek daha fazla risk oluşur ve güvenilir proses sistemi tasarımı stratejileri olumsuz olarak etkilenir. Elektronik Marshalling, çapraz marshalling uygulamasının manuel ve yoğun iş gücü gerektiren işlemlerini içermez. Saha kabloları hâlâ marshalling kabinine bağlıdır ancak kontrolörlere giden bağlantılar elektronik olarak işlenir. Böylece her bir

Eylül-Ekim 2018

51


MAKALE mine tabi tutulur. Tamamen yedeklik güç ve iletişim bağlantısı dahildir ve her bir I/O kanalının otomatik olarak algılanması tanımlama, konfigürasyon, arıza teşhisi ve tasarım değişikliklerinin DCS tarafından kolaylıkla gerçekleştirilebileceği anlamına gelir.

Şekil 2: ASCO Numatics 580 CHARM elektronik düğümü ve valf adaları

I/O kanalını kontrolörlerle eşlemek mümkündür. Emerson, bu eşleme işlemini CHARM’ları ile yönetir (CHARacterisation Modules (Karakterizasyon Modülleri)) Bunlar temel olarak tüm sinyal işlevlerini (AI, AO, DI, DO, RTD vb.) gerçekleştirmek üzere karakterize edilebilecek analogtan dijitale dönüştürme kartları-

dır. Bu kartlar, saha kablolarının düzenlendiği DIN raylı terminal bloklarında sırayla takılı olan CHARM I/O Kartlarına (‘CIOC’) tık sesi gelecek şekilde oturtulur. Saha aygıtı tanıtılır ve uygun CHARM kartı kurulup sistemdeki HERHANGİ bir kontrolör için saklı dijital veri yolu aracılığıyla Elektronik olarak Marshalling işle-

Bu teknoloji, ilk tasarım aşamalarından hizmete almaya ve proses odaklı üretim süresi dönemine kadar birçok avantaj sunar. Tüm türlerin dijital veya analog I/O’su projedeki herhangi bir aşamada manuel yeniden kablolama olmadan belirli kontrolörlere bağlanabileceğinden başlangıçta donanım ve tasarım maliyetlerine ilişkin tahmin yapmak daha kolaydır. Tasarım değişiklikleri - yeni I/O ekleme veya I/O türlerini değiştirme işlemleri yoğun iş gücüne gerek duymadan ve moral bozucu yeniden kablolama maliyetleri

Şekil 3: CHARM’lar üzerinde pnömatik valflere sahip DeltaV Ağı, ikinci ağ ihtiyacını ortadan kaldırır

52

Eylül-Ekim 2018

www.hidrolikpnomatik.com


MAKALE olmadan gerçekleştirilebilir. Projelerin ölçeklendirilmesi daha kolay hale gelir ve güvenlik sağlanır. Konfigürasyon ve arıza teşhis işlemleri tek bir entegre yazılım platformundan, Emerson DeltaV Explorer aracılığıyla gerçekleştirilebilir. Gelişmiş operasyonel kesinlik, proses güvenilirliği ve gelişmiş makine kullanılabilirliği ile ölçülen Toplam Sahip Olma maliyeti önemli düzeyde azaltılır. Pnömatik valf adalarını CHARM teknolojisi ile otomasyon sistemlerine entegre etme 580 Serisi CHARM’lar, sürekli çalışan ve yığın odaklı üretim projelerinde yer alan kontrol mühendislerine ve proje yöneticilerine pnömatik sistemleri proses kontrol ortamına entegre etmek için açık, maliyetten tasarruf etme olanağı sunan ve hızlı bir yaklaşım sağlar. Düğüm, sahadan Emerson DeltaV™ DCS’ye (Elektronik Marshalling, yerel konfigürasyon ve arıza teşhisi ile yerleşik yedek sunar) tek bir bağlantı kullanır. Bu da tamamen entegre sistem mimarisine olanak sağlar. ASCO Numatics’ 580 CHARM düğümünün piyasaya sunulmasıyla birlikte, pnömatik sistemlerin Elektronik Marshalling ile entegre edilmesi tek bir ağ platformu içinde gerçekleştirilebilir hale geldi. Bu olanak ilk defa tek bir paket ve tek bir tedarikçi çözümü olarak sunuldu. 580 CHARM düğümü, CHARM taban plakası üzerinden doğrudan DeltaV sistemine bağlanır ve DeltaV’nin tamamen yerleşik arıza teşhisi özelliklerini çalışacak duruma getirerek yedek güç ve iletişim bağlantısı aracılığıyla Elektronik Marshalling ile otomatik algılamayı dahili olarak bir araya getirir. DCS’de tüm pilot valfler diğer sistem I/O’ları ile tamamen aynı şekilde yönetilir. DCS, her bir CHARM düğümüne bağlanan maksimum 48 adet valf solenodi ile tek bir yedek bağlantısı aracılığıyla tüm pnömatik bağlantıları tanımlayabilir ve bu bağlantılarda marshalling işlemini gerçekleştirebilir. 580 CHARM düğümü, ASCO Numatics 500 Serisi valf adaları ile arayüz bağlantısı kullanır. Bu yüksek performanslı, “takılabilir” yönelimli kontrol vanaları kendi ürün boyutundaki en yüksek akım kapasitesini sunar. Makinenin kapladığı alanı kompakt hale getirip sistem maliyetlerini azaltmaya yardım eder. Ayrıca, geniş bir yelpazede sunulan aksesuarlar ve opsiyonlar kolay kuruluma, konfigürasyona ve modifikasyona olanak sağlar.

www.hidrolikpnomatik.com

Eylül-Ekim 2018

53


MAKALE Sadeleştirilmiş makine mimarisinin maliyet ve zaman açısından avantajları Yığın halinde ve sürekli üretimin olduğu senaryolara yönelik manuel olarak gerçekleştirilen, çapraz marshalling uygulanmış süreç üretimi sistemi ile karşılaştırıldığında, Elektronik Marshalling içeren çözümü kullanan CHARM teknolojisinin avantajları kolayca ayırt edilebilir ve ilgi çeker. Pnömatikler entegrasyon gerektirdiğinde ve çözüm PROFIBUS-DP® gibi bir sahayolunun tanıtımı ile karşılaştırılırsa avantajlar çok daha caziptir. DeltaV’nin sunduğu kullanımı kolay, görev tabanlı mühendislik ortamı oldukça tatmin edicidir. İkinci bir ağ ihtiyacının ortadan kaldırılması bileşenler, ilişkili I/O, kablolama ve hizmete alma süresi açısından büyük ölçüde tasarruf sağlar. Emerson’ın tek ağ çözümü ürünler, dokümantasyon ve destek

54

Eylül-Ekim 2018

için tek bir sorumlu merkez anlamına gelir. Ayrıca personel, programlama kaynakları ve sistem eğitiminde tasarruf sağlanır. Azaltılan bileşen sayısı ve doğrudan bağlantı sayesinde sistem arızası riski azaltılır. Proje geliştirme sırasındaki tasarım değişiklikleri ve gelecekteki sorun giderme işlemleri, otomatik algılama ve düz mesaj iş istasyonu arıza teşhisi özelliklerine sahip tümleşik akıllı kontrol sayesinde daha kolay hale getirilir. Doğrudan valf adasına tümleşik arıza teşhis veya DeltaV sistemleri iş istasyonunda görüntüleme sayesinde kapanma süresi büyük ölçüde azaltılır. Güvenilir yedek bağlantısı, güvenlik sağlar ve bakıma bağlı kesinti süresini azaltır. Aynı DeltaV Explorer konfigürasyonunu paylaşan voltaj ve akım sensörlerinin, alarmlar ve pilot vanaların bütün CHARM I/O’ları sayesinde proses kontrolünde esneklik ve ağdaki herhangi bir kontrolöre yönelik “bulutta” kullanılabilirlik

gibi önemli avantajlar sunar. Bu faktörler, eksiksiz bir proje ve daha fazla operasyonel kesinlik, kapsamlı kontrol optimizasyonu ve proses güvenilirliği sunan pnömatik valf adaları ile I/O için tamamen entegre edilmiş bir çözüme yönelik olarak bir araya getirilir. ASCO Numatics 580 CHARM düğümü hakkında daha fazla bilgi edinmek için: www.asco.com/en-gb adresini ziyaret edin.

www.hidrolikpnomatik.com


www.hidrolikpnomatik.com

EylĂźl - Ekim 2018

55


MAKALE

Temiz Oda Uygulamalarında Pnömatik Milsiz Silindirler Yazar; Dieter Winger, Ürün Yönetici Milsiz Lineer Sürücüler, Parker Hannifin

Endüstrideki birçok alan müşterilerden gelen ürün küçültme talepleriyle karşılaşmaktadır. Ancak temiz oda koşullarına uygun üretim yapması gereken sektörler bu konudaki büyük zorluklardan birini yaşar. Bu zorluk özellikle ilaç sanayi, medikal, gıda, mikro sistemler ve mikro elektronik endüstrileri için geçerlidir. Bu uygulama alanlarında en küçük miktardaki hava kirliliği veya kirletici madde maliyetli ve yüksek ret oranlarına yol açabilir. Temiz oda üretim tesisleri operatörleri, standartlara uyum sağlamak için havanın saflığına çok büyük bir önem verir ve böyle yaparak ürünlerinin kalitesini, güvenilirliğini ve kullanım ömrünü arttırırlar. Bu bağlamda, temiz oda ortamlarında kullanılması için lineer sürücü seçimi çok dikkatli bir incelemeden sonra yapılmalıdır. Mikro sistemler ve mikro elektronik teknolojisinin gelişimi özellikle son yıllarda büyük oranda artmıştır ve gelecekte de artmaya devam edecektir. Sonuç olarak tüm temiz oda ortamlarında kullanılmaya uygun lineer sürücü ihtiyacı artmaktadır. Bu teknolojinin başarılı bir şekilde uygulanmasının ön koşulu, lineer sürücülerin temiz oda uygulama gerekliliklerini karşılarken aynı zamanda müşteriler için cazip ve makul bir fiyat performans dengesi sunmasıdır. Görevler ve gereklilikler

56

Eylül-Ekim 2018

Temiz oda teknolojisinin temel gerekliliği atmosferdeki hava saflığından ödün vermeden üretime yardımcı olmaktır. Neticede, temiz oda tasarımı, (yapısı, iç kısmı ve lineer sürücüler dahil olmak üzere teknolojisi) gerekli hava saflığı sınıfına göre belirlenir. Genellikle hava, temiz odalara emme modunda çalışan vakum sistemleri ile sunulur. Bu modda odayı kaplayan ve tek yönlü bir akım sağlayan hava, odanın çevre duvarlarından birine veya tavana (tüm yüzeyine) verilir. İdeal bir durumda tüm temiz odada havanın bekleyebileceği bir yer ve akım yönünde konumlandırılan hiçbir müdahale kaynağı yoktur. Ayrıca partiküllerin daha fazla dönmesini önlemek için nispeten yavaş hareketler gereklidir. Bu sayede laminar akıştan düzensiz akışa dönüşüm engellenir. Bu istenmeyen etki enerji gereksinimi arttırmakla kalmaz hem de üretilen ürünlerin kirlenmesine sebep olur.

Temiz odaların havasında izin verilebilir partikül yoğunluğu VDI 2083, ABD Federal Standardı 209E ve DIN EN ISO 14644-1 gibi çeşitli standartlarda tanımlanan saflık sınıflarına göre derecelendirilir. Bunun gibi standartlar boyuta ve sayılara göre temiz oda havasının izin verilebilir kirlilik oranını belirler. Milsiz pnömatik silindirler Çalıştıkları sırada küçük aşındırıcı partiküller, ince yağ partikülleri ve yağ buharı yaydıkları için standart milsiz pnömatik silindirlerin, normalde temiz oda ortamlarında kullanıma uygun olmadığı düşünülür. Ayrıca yüksek hızda çalışırken kirletici partikülleri de harekete geçirebilirler. Tasarım açısından milsiz pnömatik silindirlerin çoğu eksenel oluklu silindir profili kullanır. Burada oluk aracılığıyla oluktan torna arabasına doğru güç aktarımı biçimsel açıdan uygundur. Oluk, silindir profil duva-

www.hidrolikpnomatik.com


MAKALE

Şekil 2: Parker'ın OSP-P temiz oda silindirleri, temiz odaya salınımı önlemek için iç ve dış sızdırmazlık şeritleri arasında kısmi bir vakum oluşturur. rını kaplayan iç paslanmaz çelik kaplama ile yalıtılır. Bu kaplama kirletici maddelerin sızmasını önler. Temiz odaya uygun milsiz pnömatik silindirler standart milsiz silindirlerden oldukça farklıdır. Örneğin iç ve dış sızdırmazlık şeridi arasındaki bir vakum hattı aracılığıyla kısmi vakum oluşturulur. Bu özellik, emme işlevini partikülleri ortadan kaldırmak ve aşağı akış filtrelerine iletmek için kullanarak piston contalarından veya kaydırma parçalarından gelebilecek aşındırıcı partiküller gibi olası emisyonları azaltır. Profilin her iki ucundaki özel vakum bağlantıları bu amaç için kullanılır. Vakum, silindirden gelen bir emme akışı oluşturur. Bu akış emisyonları ayıklar ve temiz oda havasına hiçbir partikülün salınmamasını sağlar (yeterli emiş gücünün olduğu varsayılırsa). Parker'ın ORIGA SYSTEM PLUS (OSP-P) temiz oda silindiri, müşterilerine bu işlevselliği sunar. Parker, ORIGA silindirlerindeki oluk sızdırmazlık sistemini, kaydırmalı parçalardan kaynaklanan aşamalı aşınma ve kirlenmeye karşı vakum koruması özelliği ile birleştirir. İç ve dış sızdırmazlık şeritleri arasında oluşan kısmi vakum temiz odaya salınımı önler. Bu vakumu oluşturmak için yaklaşık 4 m³/sa emme hacmi gereklidir.

www.hidrolikpnomatik.com

Temiz odalar için sağladığı avantajlar OSP-P gibi temiz odalara uygun milsiz pnömatik silindirler, son derece iyi bir fiyat/performans oranıyla birlikte müşteriler için kapsamlı avantajlar sunar. Bu orana, pratik uygulamalarda üst düzey temizlik ve temiz oda uygunluğu sağlayarak ulaşılabilir. Düşük hızda çalıştırma işlevleri gibi belirli performans özellikleri özel piston contaları kullanılarak sağlanır ve bu durum yaklaşık 0,005 m/s kadar düşük hızlarda titreme hareketi olmadan çalışma işleviyle desteklenir. 1. sınıf temiz oda seviyesinde düzenlenen testler, temiz odaya uygun milsiz pnömatik silindirlerin standart versiyonlara oranla ne kadar yüksek bir performans sunduğunu gösterir. Standart bir silindir 0.5m/s hızında çalışırken maksimum 100.000 partikül/ft3 oranına ulaşabilirken temiz odaya uygun (iç ve dış

sızdırmazlık şeritleri arasındaki oluk alanın ayıklama ve havalandırma özelliğine sahip) bir silindir istastiksel olarak hiçbir temiz oda partikülü oluşturmaz. Silindirin doğrudan yakınında ölçülen değerler, temiz odanın ortam havasındaki değerlere eşit olur. Dolayısıyla temiz odaya uygun pnömatik silindirler, bu performans düzeylerine bağlı olarak ISO 4. ve 5. sınıf temiz oda hızlarında kullanılabilir. ORIGA OSP-P milsiz pnömatik silindirleri, birçok ek avantaj sunar. Örneğin çift yönlü tasarımları nedeniyle çift etkili güç olanağı tanırlar. Bu yapılandırma, aynı zamanda ağır yük ve dairesel hareket gerektiren işlemlerde sertlik sağlar. Temiz oda silindirleri 16 mm, 25 mm ve 32 mm çaplarında mevcuttur. Ayrıca tasarım ilkeleri, temiz oda uygulamalarındaki elektrikli lineer sürücülere de bir alternatif sağlar.

Şekil 3: Milsiz silindirler temiz oda ortamlarının gereksinimlerini karşılamak için optimize edilir. Eylül-Ekim 2018

57


58

EylĂźl - Ekim 2018

www.hidrolikpnomatik.com


www.hidrolikpnomatik.com

EylĂźl - Ekim 2018

59


MAKALE

Hidrolik Hortum Uygulamalarında Neden Düz Yüzlü Kaplinler Kullanılmalı Hazırlayan; Eaton Hydraulics’ten Ronald Molijn

Bu makalede Eaton Hydraulics’ten Ronald Molijn, geleneksel hidrolik kaplinlerle ilgili bazı genel sorunlara değiniyor ve neden Düz Yüzlü kaplinlerin çözümler sunabildiğini inceliyor. Giriş: Hidrolik yağ, tüm dünyada birçok makinenin temel bileşenidir. Hem operasyon için gereken yaşam sıvısını hem de işin yapılması için gere-

60

Eylül-Ekim 2018

ken gücü sağlar. Bu nedenle hidrolik sistemlerin verimli ve güvenli şekilde çalışması temel önemdedir. Yıllardır kullanılagelen geleneksel kaplinler kısıtlı akış, sızıntı gibi dezavantajlara sahiptir ve OEM’ler, işletme maliyetleri gibi çeşitli faktörleri ve makine çalışma süresini iyileştirmek için alternatifler aramaktadır. Ancak Düz Yüzlü çabuk ayrılan kaplin adında uygulanabilir bir alternatif bulunmaktadır. Bunlar uygulamada

önemli avantajlar sunabilmektedir. Daha kompakt ekipmanlara ve daha yüksek çalışma basınçlarına yönelim: Burada Eaton’da, son yıllarda 400 bar bölgesindeki yüksek işletme basınçlarına dönük bir eğilim olduğunu gördük. Çoğunlukla bu, OEM’lerin, daha büyük eşdeğerleriyle aynı güç ve işletme özelliklerine sahip kompakt makineler sunma eğilimiy-

www.hidrolikpnomatik.com


MAKALE le uyumludur. Temel olarak daha yüksek basınçlar, daha küçük bileşenlerin sunabildiğinden daha fazla kuvvet ve tork anlamına gelir. Hidrolik kaplin üreticileri için yalnızca 250 bar’lık ISO 16028 standardındaki çalışma basınçlarını sunmak artık uygulanabilir değildir. 400 bar basınç gerektiren uygulamalar için tasarlanmış Düz Yüzlü kaplinlerin avantajı burada ortaya çıkmaktadır. Benim fikrime göre OEM’ler, her zaman, mühendislik programları açısından geçerli eğilimle uyumlu hareket eden üreticileri aramalıdır. Kısıtlı akışın yakıt verimliliği üzerindeki etkisi: 21. yüzyıldaki yüksek yakıt maliyetleri düşünüldüğünde, yakıt ekonomisini optimize etmek ve korumak operatör açısından hayati önemdedir. Tüketilen yakıt miktarına etki eden birçok faktör olmakla birlikte, bir mobil makinenin performansını

www.hidrolikpnomatik.com

ciddi şekilde etkileyebilecek bir faktör hidrolik basınçtır. Kaplinler söz konusu olduğunda, parçaların üstün bir akış sunacak, başka bir ifadeyle daha fazla sıvı geçişine izin verecek özellikte olması temel önemdedir. Kaplin yeterli akışı sağlayamazsa hidrolik yağ pompası bunu dengelemeye çalışır ve bu da pompanın ICE’den (içten yanmalı motor) daha fazla enerji çekmesi ve böylece bu dengeleme için kullanılan yakıt miktarının artması anlamına gelir. Hidrolik uygulamalarda daha iyi akış sağlayacak şekilde tasarlanmış Düz Yüzlü Kaplinler yakıt ekonomisi açısından avantajlar sunabilir. Eaton’da Düz Yüzlü kaplinleri daha yüksek akış sağlayacak şekilde tasarlıyoruz. Mühendisler, kaplinlerin iç mimarisini, sistemden hidrolik yağın daha düzgün şekilde geçmesini sağlayacak şekilde optimize ettiler. Bu düzgün geçiş, basıncın gereken seviyelerde korunmasını ve böylece pom-

pa için dengeleme ve daha çok enerji çekme ihtiyacının ortadan kalkmasını sağlar. Burada başka bir önemli faktör kaplin sızıntısıdır. Bu faktör uzun süredir hidrolik sistemlerde bir sorun olagelmiştir. Kullanılan kaplinler sızıntı yapıyorsa pompa düşen basıncı dengelemeye çalışır. Yine bu, pompanın daha fazla çalışması anlamına gelir. ICE’den daha fazla güç çeker ve dolayısıyla yakıt verimliliği etkilenir. Buradaki çözüm, sızdırmaz kaplinler kullanmaktır. Sızıntının bakım ve çalışma süresi üzerindeki etkisi: Mobil makineler, tüm dünyada, çok farklı ortamlarda çok çeşitli görevleri yerine getirmek için kullanılır. Bunların tümü açısından yatırımda iyi bir geri dönüş sağlamak için aksama süresini minimuma indirmek esastır. Bir makine arızalanırsa, son teslim tarihlerinin kaçırılması ve kârların azalması yönünde

Eylül-Ekim 2018

61


MAKALE potansiyel bir risk doğar. Bir geleneksel kaplin sızıntı yaptığında değiştirilmesi gerekir. Makine işe ne kadar erken dönerse o kadar iyi olur. Ancak geleneksel kaplinlerle tüm hidrolik sistemin boşaltılması gerekir (tam da bir evsel ısıtma sisteminin boşaltılması gibi). Boşalmazsa havasını almak için basitçe bir kaba yerleştirilir. Bence bu, Düz Yüzlü çabuk ayrılan kaplinlerin gerçek gücünün ortaya çıktığı durumdur. Dry break özellikleri sayesinde hava girmeden artık basınç altında bağlanabilirler ve böylece tüm sistemin basıncını alma ihtiyacı ortadan kalkar. Operatörler açısından bu, söz konusu bağlantı yöntemiyle aksama süresi minimuma indirilebildiği için mükemmeldir. Korozyonun etkisi: Bazı pazarlarda estetiğin oynadığı rol göz ardı edilemez. Gerçekten de Almanya ve İskandinavya gibi yerlerde korozyona uğramış kaplinler kesinlikle kabul edilmez. OEM’ler, ürünlerinin performans açısından en modern ürünler olması için milyonlar harcamaktadır. Ancak hiç şüphe yok ki estetik, markanın itibarı açısından çok önemli bir rol oynar. Kullanılan kaplinler paslanmaya dirençli değilse, negatif bir bakış açısından OEM’in marka itibarı zarar görebilir. Ancak burada altta yatan önemli bir mesaj vardır: OEM makineleri dünyanın çok farklı yerlerine gönderilebilir ve zorlu şartlarla baş edebilmeleri gerekir. Su ve tuz serpintisi (işlenmiş yollarda kullanılır) gibi faktörler, korunmadıkları takdirde sistem bileşenlerine çok zarar vererek paslanmalarına neden olabilir. Nihayetinde paslı bileşenler bozulur ve hidrolik bağlantılar sızıntı yaparak güvenilirlik ve bakım so-

62

Eylül-Ekim 2018

runlarına neden olabilir. Mutlaka korozyona direnebilecek kaplamalar açısından en üst seviye korumayı sağlamaya çalışan üreticilerle çalışın. Eaton, kırmızı pasa karşı 1000 saatlik korozyon direncini garanti etmektedir (tuz serpintisi test laboratuvarı ortamında yapılan testlere göre). Eaton mühendisleri, korozyondan koruma alanında yenilik yapabilecekleri alanları sürekli aramaktadır; ayrıca makineler için iyi, çevre için mükemmel olan çevre dostu kaplamalar sunmada uzmanız. Geleneksel kaplinler, çıkartıldıklarında kir girişine yatkındır Çalışma ortamlarının ekipman ve özellikle hidrolik hatlar açısından birçok tehlike arz ettiğini de belirtmek gerekiyor. Geleneksel hidrolik bağlantılar, çıkartıldıklarında, genellikle toz, kum, kir vb.’nin bulunduğu dış dünyaya karşı korumasız hale gelir ve bu maddeler, uzaklaştırılmadıklarında hidrolik hatlara girer. Hidrolik hatlardaki kir sistem bileşenlerine aktarılır ve zamanla bunların arızalanmasına neden olur. Yine bu, Düz Yüzlü kaplinlerin dry break özelliğinin güçlü olduğu bir durumdur çünkü hidrolik sistemlere giriş riski sınırlanabilir. Çevreyi ve insanların sağlık ve güvenliğini koruma Düz Yüzlü kaplinler, potansiyel sıvı sızıntısının bir sorun olduğu çok sayıda uygulamanın gerektirdiği dry break özelliğini ve minimum saçılma performansını sunmaktadır. Gerçekten de manşonlu kilit gibi özellikler, kazayla ayrılma riskini düşürür.

kalma, soluma, yutma veya dokunma şeklinde olabilir. İnsanların, hidrolik sıvıları kullanırken cilt tahrişine veya ellerde zayıflığa uğradığı örnekler mevcuttur. Hidrolik sıvının solunmasıyla ilgili ciddi tehlike bildirilmemekle birlikte, hidrolik sıvının yutulmasıyla birlikte bağırsaklarda kanama, pnömoni veya ölümle sonuçlanan vakalar da vardır. Yutmaya benzer şekilde, sıvılar, kazayla cildin içine enjekte edilebilir. Bu durum, yüksek basınçlı hidrolik sistem hortumu ayrıldığında zehirli sıvıların sızması ve cilde enjekte edilmesi ile gerçekleşir. Hidrolik sıvının diğer bir tehlikesi, hidrolik kaplin sızdırdığında sıvılardaki kimyasalların toprağın üzerinde kalması veya zemine gömülmesidir. Kimyasallar bir su kaynağına karışırsa dibe çöker. Gerçek şu ki bu tür durumlarda kimyasallar orada bir yıldan daha uzun süre kalabilir. Su yaşamı zehirli hidrolik sıvıyı absorbe edebilir ve bu da hayvanların veya besin zincirinin daha üst sırasındaki herhangi bir canlının hastalanması veya ölmesine yol açabilir. Sonuç: Geleneksel hidrolik kaplinler uzun yıllardır kullanılmaktadır ve sektöre iyi hizmet etmiştir. Ancak 21. yüzyılın uygulamaları zorludur ve yenilikler gerektirmektedir. Neyse ki Eaton’ın Düz Yüzlü kaplini, OEM’lere bu zorlukları doğrudan karşılama kabiliyeti sunmakta ve OEM’lerin yakıttan tasarruf etmesini, aksama süresini minimuma indirmesini ve çevreyi ve insanları korumasını sağlamaktadır.

Kaplinler sızıntı yaparsa insanlar hidrolik sıvılar içindeki kimyasallara maruz kalabilir. Kimyasallara maruz

www.hidrolikpnomatik.com


www.hidrolikpnomatik.com

EylĂźl - Ekim 2018

63


REKLAM İNDEKSİ

ADEM KARDEŞLER

Ö.K. İÇİ

EROK HİDROLİK

17

MOOG

A. KAPAK

AKSOY HİDROLİK

5

EURAL GNUTTI

61

PEMAKS PNÖMATİK

1

ALFAGOMMA

9

FIT 2019

55

PH HYDROULİC

25

ASC ENDÜSTRİ

A.K. İÇİ

FOR SPA

37

PLASTEURASIA 2018

45

ATAŞ

25

FORMNEXT 2018

43

SEYAD

12

AUTOMECHANICA 2019 58

GEM-FA

33-53

SMC PNÖMATİK

7

BURSA METAL2018

49

GÖKTÜRKLER ÇELİK

K. ŞERİT

SONPIN

35

CKS SIZDIRMAZLIK

12

ISK SODEK 2019

59

TURGUTLAR HİDROLİK

27

ÇELEBİ HİDROCEL

21

İLMAK HİDROLİK

13

UZAY MAKİNA

KAPAK

DEMİRER

31

KEÇE TİCARET

23

WIN EURASIA 2019

27

DPH

20-21

MADEN TÜRKİYE 2018

48

DUNLOP

19

MIK DISPLAY

63

Hidrolik&Pnömatik

Ak›flkan Gücü ve Kontrol Sistemleri Dergisi

ABONE FORMU Ad› Soyad› :......................................................... Ünvan› :.......................................................... Firma ad› :.......................................................... Uzmanl›k alan› :.......................................................... Adresi :.......................................................... ......................................................................................... Vergi Dairesi /No :........................................................... Tel/Fax :............................................................ O VISA O MasterCard Kart No:............................................................................. Son Kullanma Tarihi:.........................................................

GARANTİ BANKASI PERPA ŞUBESİ IBAN TR63 0006 2000 4590 0006 2010 24 AKBANK PERPA ŞUBESİ IBAN TR94 0004 6006 3388 8000 0312 06 TEB PERPA ŞUBESİ IBAN TR68 0003 2000 1270 0000 0112 54 YAPI VE KREDİ BANKASI PERPA ŞUBESİ IBAN TR32 0006 7010 0000 0072 3902 34 HALKBANKASI BEŞİKTAŞ IBAN TR21 0001 2009 7640 0010 0001 98

Y›ll›k abonelik ücreti 90 TL.

İŞBANKASI PERPA ŞUBESİ IBAN TR76 0006 4000 0011 1880 1874 71

Perpa Ticaret Merkezi B Blok Kat:11 No:1928 Okmeydan› PK.34384 fiiflli / ISTANBUL - TURKEY Tel: +90 212 222 93 71 (Pbx) Fax: +90 212 222 93 74 e-mail:info@hidrolikpnomatik.com www.hidrolikpnomatik.com

64

Eylül-Ekim 2018

www.hidrolikpnomatik.com
Millions discover their favorite reads on issuu every month.

Give your content the digital home it deserves. Get it to any device in seconds.