__MAIN_TEXT__

Page 1

Hidrolik&Pnömatik Temmuz-Ağustos 2018

Fiyat›:10 TL

Say›: 96

ISSN 1303-6386 Ak›flkan Gücü ve Hareket Teknolojileri Dergisi

www.hidrolikpnomatik.com  MMO İle AKDER Arasında Ortak Çalışma Protokolü İmzalandı  Makine İhracatında Birim Fiyatlarda Yüzde 10 Artış  Uzay Makine, Silindir Üretimini Hızlandırdı  Endüstri 4.0 Yerinde Tartışıldı  PVD T-PAT 500 Serisi Patlaç Valfler  Hızlı Akıllı Sıcaklık Kontrolörü Kurulumu  Daha İyi Hava Akışı, Verimliliği Artırır: Pnömatik Sistemler Neden Optimize Edilmelidir?

Hidrolik&Pnömatik Sektörünün İlk Dergisi

Say›

96


www.hidrolikpnomatik.com

Temmuz - AÄ&#x;ustos 2018

1


2

Temmuz - AÄ&#x;ustos 2018

www.hidrolikpnomatik.com


www.hidrolikpnomatik.com

Temmuz - AÄ&#x;ustos 2018

3


4

Temmuz - AÄ&#x;ustos 2018

www.hidrolikpnomatik.com


www.hidrolikpnomatik.com

Temmuz - AÄ&#x;ustos 2018

5


6

Temmuz - AÄ&#x;ustos 2018

www.hidrolikpnomatik.com


www.hidrolikpnomatik.com

Temmuz - AÄ&#x;ustos 2018

7


İÇİNDEKİLER

MİB Başkan Yardımcısı Ender Yılmaz: “Mesleki Eğitim Alanlar Ara Değil, Aranan Eleman Statüsünde”r 16

MMO İle AKDER Arasında Ortak Çalışma Protokolü İmzalandı 14

Emerson'ın Yeni Hava Hazırlığı Ürünleri Serisi ile Enerji Tüketiminden ve Maliyetten Tasarruf Edin 48

Daha İyi Hava Akışı, Verimliliği Artırır: Pnömatik Sistemler Neden Optimize Edilmelidir? 58

TİAD Başkanı Hakan Aydoğdu: Meslek Lisesi Öğrencilerine ‘Bedelli’ veya ‘Kısa Dönem Askerlik’ Getirilmelii 18

AKO Pinch Vanalar 64

Makine İhracatında Birim Fiyatlarda Yüzde 10 Artış 22

lerinde Entegrasyona Öncülük Ediyor 40

MAKFED MEYEM, Sertifika Vermeye Başladı 26

Yeni Sanayi Tipi Termal Görüntüleme Cihazı 41

Uzay Makine, Silindir Üretimini Hızlandırdı 24

Çok Kapsamlı Lineer Vana Motorları Controlli 42

MAKTEK İçin Geri Sayım Başladı 26

Yeni Kontrolörler Makine Güvenliğini Sadeleştirir ve

Endüstri 4.0 Yerinde Tartışıldı 28

İyileştirir 44

Makine İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Kutlu

Eaton, HMI 2018’de Nesnelerin İnterneti (IoT) ve Enerji

Karavelioğlu: “Rekabeti Fiyatla Değil, Kalite ve

Dönüşümü İçin Pratik Uygulamaları Vitrine Çıkardı 46

Markalaşmayla Sürdüreceğiz” 30

Hızlı Akıllı Sıcaklık Kontrolörü Kurulumu 50

Proses Emniyeti İçin 3 Milyon Dolarlık

Robot ve İnsan Birlikte Çalışarak

Yatırım Gerekiyor 32

Verimliliği Artıracak 52

Türk Çimento Üreticisi, Dünyada İlk kez ABB Ability™

Triger ve Konveyör Kayışlarının Tüm Avantajları Bir

MNS Dijital Kuran Şirketlerden Biri Oldu 34

Üründe Toplandı: Rekabetçi Fiyatla Yüksek Kalite 54

Gelecek 5 yılda KOBİ’ler e-ihracatın Temel Direği Olacak 36

PVD T-PAT 500 Serisi Patlaç Valfler 56

"Robotlar ve Yapay Zeka 2030'a Kadar 800 Milyon Kişinin

Buhar Kolektörü ve Buhar Hattı Üzerinde

İşini Elinden Alacak" 38

Önerilen Kondens Cebi Tasarımları 60

Schneider Electric, Otomasyon Ve Güç Dağıtım Sistem-

8

Temmuz-Ağustos 2018

www.hidrolikpnomatik.com


www.hidrolikpnomatik.com

Temmuz - AÄ&#x;ustos 2018

9


www.hidrolikpnomatik.com

BİZDEN

Hidrolik&Pnömatik Ak›flkan Gücü ve Kontrol Sistemleri Dergisi

Akışkan Gücü ve Hareket kontrol Teknolojileri Sektörünün ilk yayınlanan dergisi, Hidrolik&Pnömatik ile yine sizlerle beraberiz. Akışkan Gücü Derneği (AKDER) ile Makina Mühendisleri Odası (MMO) arasında Hidrolik ve Pnömatik projelerinin kayıt altına alınması konusunda ortak çalışma kararı alındı. Bu amaçla 21 Haziran 2018 tarihinde AKDER Yönetim Kurulu Başkanı M. Semih Kumbasar ile MMO Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Yener tarafından bir protokol imzalandı. Faaliyetlerini, meslektaşlarının ve meslek alanlarının gelişimi ekseninde sürdüren Makina Mühendisleri Odası ile aynı amaçla sektörün yapılandırılması ve meslektaşlarının çıkarlarını korumayı ilke edinen AKDER tarafından Hidrolik ve Pnömatik projelerinin kayıt altına alınması çalışmalarının ortaklaştırılmasına karar verildi. Mayıs ayında, aylık bazda tarihin en yüksek ihracat rakamına ulaşan Türkiye ekonomisinde, makine sektörü yılın ilk 5 ayında toplam ihracatını 7 milyar dolara çıkardı. Makine ihracatının geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 24 büyüdüğüne dikkat çeken Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu, “Dünya genelinde yeni proje ve yatırımların yeniden başlaması ile makineye olan talep artıyor, özellikle Avrupa ülkelerinden birçok yeni sipariş alıyoruz” dedi. Yıllardır Aignep firmasının X serisi silindirlerini Türkiye’de pazara sunan Uzay Makina, yeniden yapılanma sonrası ELBE markasıyla piyasaya verdiği kalem silindir üretimini hızlandırdı. Bu yıl 40’ncı yıllarını kutlayacaklarını hatırlatan Uzay Makine Yönetim Kurulu Üyesi Nurhan Elbe, “Yıllar önce pnömatik devre elemanı üreticilerine silindir üretmek için yola çıktık. Yeni yapılanma sonrası satış ve imalatı ayırdık. Ara ölçüleri üretip, gelen siparişleri karşılamak için, kitlerini ithal ettiği silindiri ELBE markasıyla üretmeye başladık” dedi. Makine sanayisi ile imalat sanayisinin temel üretim aracı olan takım tezgahlarının Avrasya Bölgesi’ndeki en önemli buluşma platformu MAKTEK Avrasya 2018 Fuarı, 2-7 Ekim 2018 tarihleri arasında, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde kapılarını açmak için hazırlıklarına devam ediyor. Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD), Makina İmalatçıları Birliği (MİB) işbirliğinde; T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve KOSGEB’in desteğiyle düzenlenen fuar, binin üzerinde marka ve marka temsilcisini sektör profesyonelleriyle aynı çatı altında buluşturmak için çalışmalarını sürdürüyor. Sizleri Akışkan Gücü ve Hareket kontrol Teknolojileri Sektöründeki gelişmeleri yakından takip etmeniz için dergimizin sayfalarını okumaya davet ediyoruz. Gelecek sayıda buluşma ümidiyle sağlıcakla kalın.

İlk Yayına Başlama Tarihi

Eylül 2002

‹mtiyaz Sahibi

Ahmet Pelit

Sorumlu Yaz› ‹flleri Müdürü

Selver Pelit

Genel Koordinatör

Emel fienyüz

Genel Yayın Koordinatörü

Ali Birim

Editör

Başak Pelit

Reklam Grubu

Fahriye Ziyade

Abone Sorumlusu

Mehmet Can Pelit

Haz›rl›k&Tasar›m

AjansMik Ltd. fiti.

‹çerik Haz›rl›k

AjansMik Yay›nc›l›k www.ajansmik.com

Bask›

Şan Ofset HamidiyeMah. Anadolu Cad. No:50 Kağıthane -‹stanbul Tel:0212 289 24 24 Yay›n Türü Yerel-Süreli Yay›n Da€›t›m

Kargo

Yay›n Dan›flma Kurulu Fikret Dalk›ran

Hipafl

Cengiz Celep

Entek Pnömatik

fiemsettin Ifl›l

Rota Teknik

Dr. Ahmet Dinçer

Anet Hidrolik

İlham Çelebi

HKTM

Cengiz Meriç

MP Hidrolik

Güner Çelikayar Yönetim Merkezi

MOOG

AjansMik Ltd. fiti. Perpa Ticaret Merkezi B Blok Kat:11 No:1928 Okmeydan› 34384 fiiflli / ‹stanbul Tel: +90 212 222 93 71 (Pbx) Fax: +90 212 222 93 74 web: www.hidrolikpnomatik.com e-mail: info@hidrolikpnomatik.com Almanya Temsilcisi EISENACHER MEDIEN WELCKERSTR.22 D-53113 BONN Phone: +49 0228 24 99 860 • Fax: +49 0228 65 00 76 e-mail:info@eisenacher-medien.de İtalya Temsilcisi CASIRAGHI INTERNATIONAL ADVERTISING Via Cardano 81 - 22100 Como (Italia) Tel. +39 031 261407 Fax +39 031 261380 www.casiraghi.info Tayvan Temsilcisi Ringier Trade Media Ltd. 9F-2, No. 200, Zhongming Rd., North District, Taichung 404, Taiwan Tel: +886 4 2329 7318 sydneylai@ringier.com.hk Hidrolik&Pnömatik Dergisi Temmuz-Ağustos 2018 Sayı:96 Fiyat›: 10 TL KDV Dahil - ‹ki ayda bir yay›nlan›r ISSN 1303-6386 © Hidrolik&Pnömatik Dergisi

Bask› Yeri ve Tarihi: ‹stanbul - 8 Temmuz 2018

Saygılarımla. Ahmet Pelit ahmet@ajansmik.com

10

Temmuz-Ağustos 2018

Dergimizde yay›nlanan yaz›lardaki görüfller yazarlara, reklamlardaki sorumluluk reklam verene aittir. © Hidrolik&Pnömatik Dergisindekiyaz› ve foto€raflar izinsiz kullan›lamaz.

www.hidrolikpnomatik.com


www.hidrolikpnomatik.com

Temmuz - AÄ&#x;ustos 2018

11


12

Temmuz - AÄ&#x;ustos 2018

www.hidrolikpnomatik.com


www.hidrolikpnomatik.com

Temmuz - AÄ&#x;ustos 2018

13


HABER

MMO İle AKDER Arasında Ortak Çalışma Protokolü İmzalandı Akışkan Gücü Derneği (AKDER) ile Makina Mühendisleri Odası (MMO) arasında Hidrolik ve Pnömatik projelerinin kayıt altına alınması konusunda ortak çalışma kararı alındı. Bu amaçla 21 Haziran 2018 tarihinde AKDER Yönetim Kurulu Başkanı M. Semih Kumbasar ile MMO Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Yener tarafından bir protokol imzalandı. Faaliyetlerini, meslektaşlarının ve meslek alanlarının gelişimi ekseninde sürdüren Makina Mühendisleri Odası ile aynı amaçla sektörün yapılandırılması ve meslektaşlarının çıkarlarını korumayı ilke edinen AKDER tarafından Hidrolik ve Pnömatik projelerinin kayıt altına alınması çalışmalarının ortaklaştırılmasına karar verildi. İmza töreninin açılış konuşmasını yapan MMO İstanbul Şube Yönetim Kurulu Başkanı Battal Kılıç, AKDER ile imzalanan Hidrolik ve Pnömatik projelerinin kayıt altına alınması protokolünün ülke ve meslektaşlarının gelişimi için önemli bir adım olduğunun altını çizerek, ‘’İmzalayacağımız bu protokol ile ülkemizde başarılı çalışmalar yürüten ve biz mühendislerin meslek örgütü olan Odamız ile AKDER ile birlikte çalışmalar yürüteceğiz, hem kurumlarımıza hem de ülkemize hayırlı olsun’’ dedi. Törende imzalanan protokol hakkında bilgi veren MMO İstanbul Şube Başkan Vekili Ali Haydar Karaçam, MMO ile AKDER arasında imzalanan bu protokol ile sektörün ge-

14

Temmuz-Ağustos 2018

liştirdiği özgün projelerin online ortamda, MMO serverlarında kayıt altına alınacağını belirtti. Karaçam, ‘’Bu protokol ile sektörümüzü oluşturan katma değerli projeler üreten firmalarımızın hakları korunacak, mühendislerimizin büyük bir bilgi birikimi ile hazırladığı projeler hak ettiği değere kavuşacak ve Odamız hem üyesinin haklarını korumuş olacak hem de sektörün gelişmesine katkı sağlamış olacaktır.’’ dedi. AKDER Yönetim Kurulu Başkanı M. Semih Kumbasar yaptığı konuşmada tüm katılımcıları selamlayarak önümüzdeki dönem ortaklaşacak projelerin sektörün gelişimi için önemli bir adım olduğunu vurguladı. Kumbasar, sektörün sorunlarını sektör dernekleri ile birlikte çözmeye çalışan MMO’nun meslektaşlarına yönelik yaptığı çalışmaların ve imzalanan bu protokolün ülke ve meslek çıkarlarına doğrudan katkı sağladığının altını çizdi.

tim Kurulu Başkanı Yunus Yener ise şöyle konuştu: ‘’Odamız hem üyelerine hizmet etmek hem de üyelerinin ve mesleğinin çıkarlarını ulusal ve uluslararası ölçekte savunmakla yükümlüdür. Sektörün büyük bir sorununu daha burada masaya yatırmış bulunuyoruz. Bu toplantılarda sizlerden gelen pozitif yaklaşım da bizim için son derece motive ediciydi. Bu alanda yapılacak olan çalışma hem meslektaşlarımıza hem de ülke ekonomisine büyük bir katkı sağlayacaktır. Ayrıca bu alanda eğitimler de yürütecek ve eğitim alanında da ortak çalışmalar yapacağız. Emeği geçen tüm meslektaşlarıma teşekkür ederim. Protokol, açılış konuşmalarının ardından AKDER Yönetim Kurulu Başkanı M. Semih Kumbasar ile MMO Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Yener tarafından imzalanarak katılımcılarla kokteyl düzenlendi.

Protokolü MMO adına imzalayan Makina Mühendisleri Odası Yöne-

www.hidrolikpnomatik.com


www.hidrolikpnomatik.com

Temmuz - AÄ&#x;ustos 2018

15


HABER

MİB Başkan Yardımcısı Ender Yılmaz:

“Mesleki Eğitim Alanlar Ara Değil, Aranan Eleman Statüsünde” Makina İmalatçıları Birliği (MİB) Başkan Yardımcısı Ender Yılmaz, Dünya’da artık konveksiyonel tezgahların yerini Endüstri 4.0’a bırakmaya başladığını söyledi. Makine sektörünün bu konuda uzun bir yolu olduğunu kaydeden Yılmaz, “Sadece kendi üretimimizi Endüstri 4.0 olarak gerçekleştirdiğimizde ve otomasyon hattığımızı kurduğumuzda bu yetmeyecektir. Çünkü gelecekte bunu pazarlayacak alanlarda da bizim ürünlerimizin Endüstri 4.0’a uygun hale getirilmesi gerekmektedir” dedi. Makine sektörünün en önemli gündem maddelerinden birinin hala ara eleman ihtiyacı olduğunu belirten Yılmaz, “Günümüzde mesleki eğitim alan gençler artık ara eleman değil ‘aranan eleman’ statüsündedir. Özellikle yüksek katma değerli üretime geçme noktasında, nitelikli insan gücünün ve eğitimin önemi ortadadır. Tüm sanayiciler de bu anlayışla hareket edip, okul-sanayi iş birliğini artırma çalışmalarına destek vererek, ülkemizin geleceğine katkı sağlamalıdır” diye konuştu. Endüstri 4.0’ın neresindeyiz? 2011 yılında Almanya Hannover’de başlayan Endüstri 4.0 akımının bugün tüm dünyayı arkasından sürükleyen çok güçlü bir rüzgara dönüştüğünü ifade eden Yılmaz, “Burada önemli olan şu: Endüstri 4.0’ın neresinde olacağımız? Kendi ürünlerimi-

16

Temmuz-Ağustos 2018

Makina İmalatçıları Birliği (MİB) Başkan Yardımcısı Ender Yılmaz zi endüstri 4.0’a ne kadar uygun yapıyoruz? Endüstri 4.0’ın hangi boyutunda üretimimizi gerçekleştiriyoruz? Sadece kendi üretimimizi Endüstri 4.0 olarak gerçekleştirdiğimizde ve otomasyon hattığımızı kurduğumuzda bu yetmeyecektir. Çünkü gelecekte bunu pazarlayacak alanlarda da bizim ürünlerimizin Endüstri 4.0’a uygun hale getirilmesi gerekmektedir. Bu çok kritik bir noktadır. Üzerinde çalışılması gereken bir noktadır.” dedi. Ara değil “aranan eleman” Sektörün en önemli ihtiyacının nitelikli ara eleman ihtiyacı olduğunu söyleyen ve mesleki ve teknik eğitime önem veren ülkelerin her yönüyle geliştiğini, sanayileştiğini kay-

deden Yılmaz, “Günümüzde mesleki eğitim alan gençler artık ara eleman değil ‘aranan eleman’ statüsündedir. Özellikle yüksek katma değerli üretime geçme noktasında, nitelikli insan gücünün ve eğitimin önemi ortadadır. Bizler MİB meslek sahibi çocukların yetişip sanayiye kazandırılması adına gerekli çalışmaları titizlikle yürüterek, bu konuda üzerimize düşen sorumlulukları almaktayız.Tüm sanayicilerin de bu anlayışla hareket edip, okul-sanayi iş birliğini artırma çalışmalarına destek vererek, ülkemizin geleceğine katkı sağlaması gerektiğine inanıyoruz.” diye konuştu.

www.metalmakina.com


www.hidrolikpnomatik.com

Temmuz - AÄ&#x;ustos 2018

17


HABER

TİAD Başkanı Hakan Aydoğdu:

Meslek Lisesi Öğrencilerine ‘Bedelli’ veya ‘Kısa Dönem Askerlik’ Getirilmeli TİAD Başkanı Hakan Aydoğdu, meslek lisesi mezunlarının sanayide kalmalarını sağlamak cazip bir ortam yaratılması gerektiğini belirterek “Bu kapsamda meslek lisesi öğrencilerine ‘bedelli’ veya ‘kısa dönem’ askerlik uygulaması getirilebilir. Bunu ‘3 yıl çalışma şartına’ bağlayarak, sanayinin ara eleman ihtiyacı karşılanabilir” dedi. Sanayide ara eleman ihtiyacını meslek lisesi mezunları ile karşılanmasını sağlamak amacıyla bir dizi adım atan hükümete bir öneri de Takım Tezgahları Sanayici ve İş adamaları Derneği (TİAD) Başkanı Hakan Aydoğdu’dan geldi. Meslek lisesi mezunlarının, iş hayatında kalıcı olması gerektiğini vurgulayan Aydoğdu, bunun için bazı teşviklerin uygulanması gerektiğini söyledi. Bu kapsamda meslek lisesi öğrencilerine ‘bedelli’ veya ‘kısa dönem’ askerlik uygulamasının getirilebileceğini söyleyen Aydoğdu, bunun öğrenci açısından sanayide kalması için cazip bir durum yarattığını söyleyen Aydoğdu “Böylece öğrencilerin meslek liselerini tercih etmelerinde ve öğrenim gördükleri alanda iş hayatına atılmaları için önemli bir neden olacaktır” dedi. 3 YIL SANAYİDE KALMA ŞARTI ‘Kısa dönem’ veya ‘bedelli askerlik’ konusunun belli şartlar dahilinde olması gerektiğini de söyleyen Aydoğdu “Meslek liselerinin durumu içler acısı. Okul kursanız da müfredat ye-

18

Temmuz-Ağustos 2018

terli değil. Meslek liselerinde okuyanların yüzde 80’i sanayide çalışmak istemiyor. Tablo vahim! Kalan yüzde 10’u askerlik nedeniyle üniversiteye gitmek istiyor. Bu sorunu aşmak için meslek liseliye kısa dönem askerlik getirilmeli. Öğrencilere Mezun olduktan sonra sektöründe en az 3 yıl çalışmak kaydı ile kısa dönem askerlik getirilebilir, böylece çocuklar AVM’ye gitmek yerine sanayi de kalmış olur” diye konuştu.

olmamasından şikayet ediyor. Çözüm yaratabilmek için TİAD; Tezmaksan Eğitim Üssü Derneği ile birlikte Maktek 1. Altın Pergel Ulusal CNC Takım Tezgahı Tasarım Yarışması’nı düzenliyoruz. Seçilen 10 okulu destekleyeceğiz. Unutmamalı ki Almanya’yı geliştiren meslek lisesi çıkışlılar. Biz bu sorunu hala çözemedik” ifadelerini kullandı.

‘ALTIN PERGEL’ İLE ÇÖZÜM ARAYIŞI Hakan Aydoğdu “Sanayici meslek lisesi öğrencilerinin ihtiyaca uygun

www.metalmakina.com


www.hidrolikpnomatik.com

Temmuz - AÄ&#x;ustos 2018

19


20

Temmuz - AÄ&#x;ustos 2018

www.hidrolikpnomatik.com


www.hidrolikpnomatik.com

Temmuz - AÄ&#x;ustos 2018

21


HABER

Yüzde 24 artış sağlayan makine sektöründe toplam ihracat 7 milyar dolar

Makine İhracatında Birim Fiyatlarda Yüzde 10 Artış Mayıs ayında, aylık bazda tarihin en yüksek ihracat rakamına ulaşan Türkiye ekonomisinde, makine sektörü yılın ilk 5 ayında toplam ihracatını 7 milyar dolara çıkardı. Makine ihracatının geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 24 büyüdüğüne dikkat çeken Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu, “Dünya genelinde yeni proje ve yatırımların yeniden başlaması ile makineye olan talep artıyor, özellikle Avrupa ülkelerinden birçok yeni sipariş alıyoruz” dedi. Yılın ilk 5 ayında toplam ihracatı 69 milyar $'a ulaşan Türkiye ekonomisinde, ihracatını en fazla artıran sektörlerden biri Türk makine sanayii oldu. Bu dönemde yüzde 24 artışla ihracatını 7 milyar dolara yükselten sektör, Türkiye'nin toplam ihracatı içindeki payını 10,3'e çıkardı.

Almanya, ABD, İngiltere ve İtalya gibi makine sektörünün önde gelen pazarlarında yüzde 20 ile yüzde 30 arasında değişen büyüme oranlarına ulaştıklarını belirten Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu şunları söyledi: “Dünya genelinde yatırımlardaki durağanlığın artık geride kaldığını, özellikle imalat sanayiinde faaliyet gösteren sektörlerin canlanmaya başladığını görüyoruz. Makine ve teçhizat yatırımlarına tekrar ağırlık verildiği bu dönemde, Türk makinelerine yoğun bir ilgi var. Almanya'ya ihracatımız şimdiden 1 milyar doları geçti. Rusya gibi stratejik pazarlara yaptığımız ihracattaki artış yüzde 58'e ulaştı.” Sektörün hedefi yüksek teknolojili ürünlerin payını artırmak Sektörün yoğun talep artışı yaşadı-

ğı bu dönemde en önemli verilerden birinin birim fiyatlardaki yükseliş olduğuna dikkat çeken Karavelioğlu şunları söyledi: “Makine ihracatında miktar bazında artış yüzde 10 seviyesinde gerçekleşirken değer bazında artış yüzde 24'e ulaştı. Döviz kurundaki dalgalanmaların etkilerini gördüğümüz bu dönemde, kilogram başına birim fiyatımızın 5,9 dolardan 6,4'e yükselmesi, yani yaklaşık yüzde 10 artması çok olumlu bir göstergedir. Türkiye'nin, toplam ihracatı içinde yüksek teknolojili ürünlerin payını artıma hedef ve vizyonuna katkıda bulunmayı sürdüreceğiz.” Makine sektörünün tek bir ülkeye bağlı kalmadan tüm ihracat pazarlarında artış sağlarken, tüm alt sektörlerde de yoğun bir yükseliş içinde olduğunu belirten Karavelioğlu şunları ifade etti: “Sektör geneline baktığımızda; tüm ürün gruplarında bir hareketlilik söz konusu olduğunu, motor ve aksamları ihracatının 1 milyar dolar seviyesini aştığını, klima ve soğutma makineleri ihracatının ise 1 milyar dolar eşiğine ulaştığını görüyoruz. Tüm alt sektörlerimizle işbirliği içinde, yılsonunda 18 milyar dolar makine ihracatı hedefine ulaşacağımıza inanıyoruz.”

22

Temmuz-Ağustos 2018

www.metalmakina.com


www.hidrolikpnomatik.com

Temmuz - AÄ&#x;ustos 2018

23


HABER

Uzay Makine, Silindir Üretimini Hızlandırdı Yıllardır Aignep firmasının X serisi silindirlerini Türkiye’de pazara sunan Uzay Makina, yeniden yapılanma sonrası ELBE markasıyla piyasaya verdiği kalem silindir üretimini hızlandırdı. Bu yıl 40’ncı yıllarını kutlayacaklarını hatırlatan Uzay Makine Yönetim Kurulu Üyesi Nurhan Elbe, “Yıllar önce pnömatik devre elemanı üreticilerine silindir üretmek için yola çıktık. Yeni yapılanma sonrası satış ve imalatı ayırdık. Ara ölçüleri üretip, gelen siparişleri karşılamak için, kitlerini ithal ettiği silindiri ELBE markasıyla üretmeye başladık” diyor. ISO 9001 toplam kalite belgesine sahip olduklarını hatırlatan Elbe, kendi markaları altında standart ve özel silindir imalatının yanı sıra, elektrikli silindir ve güvenlik otomasyonu ürünlerine de imal ettiklerini söylüyor. Ar-Ge çalışmalarının devam ettiğini vurgulayan Elbe şu bilgileri veriyor: “Bu çalışmalar sayesinde kalem silindirde seri üretime geçtik. Ekibimizdeki mühendis arkadaşlarımız güncel gelişmeleri takip ediyor, biz de adımlarımızı belirledikleri stratejiler

Uzay Makine Yönetim Kurulu Üyesi Nurhan Elbe doğrultusunda atıyoruz. Ürettiğimiz silindirlere yoğun talep var.” Bu talebe rağmen şubeler açmak yerine, bayilikler vererek büyümek istediklerini belirten Elbe, açıklamalarını şöyle noktalıyor: “Bu yıl imalatını yaptığımız ürünlerin çeşitliğini artırıp, müşteri po-

Yıllardır Aignep firmasının X serisi silindirlerini Türkiye’de pazara sunan Uzay Makina, yeniden yapılanarak, ELBE markasıyla ürettiği kalem silindiri piyasaya verdi

Elbe, devam eden Ar-Ge çalışmaları sayesinde kalem silindirde seri üretime geçtiklerini söylüyor..

24

Temmuz-Ağustos 2018

tansiyelimizi yükselttik. Ürünlerimizi merkezden kargo yoluyla da müşterilerimize ulaştırıyoruz. ELBE markamızla daha geniş bir alanda hizmetimize devam ediyoruz. Planlarımız doğrultusunda prensiplerimizden ödün vermeden Uzay Makina’yı daha da ilerilere taşımayı hedefliyoruz. 40 yıldır, kalitesinden emin olduğumuz marka ve ürünleri Türkiye’de pazara sunuyoruz. Personelimizi bünyemizde oluşturduğumuz özel kurslarla eğitiyoruz. Tüm bu adımları ‘Tedarikte Doğru Adres’ mottomuza uygun olarak atıyoruz.”

www.hidrolikpnomatik.com


www.hidrolikpnomatik.com

Temmuz - AÄ&#x;ustos 2018

25


HABER

MAKTEK İçin Geri Sayım Başladı Makine sanayisi ile imalat sanayisinin temel üretim aracı olan takım tezgahlarının Avrasya Bölgesi’ndeki en önemli buluşma platformu MAKTEK Avrasya 2018 Fuarı, 2-7 Ekim 2018 tarihleri arasında, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde kapılarını açmak için hazırlıklarına devam ediyor. Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD), Makina İmalatçıları Birliği (MİB) işbirliğinde; T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve KOSGEB’in desteğiyle düzenlenen fuar, binin üzerinde marka ve marka temsilcisini sektör profesyonelleriyle aynı çatı altında buluşturmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Türkiye ekonomisinin en önemli taşlarından biri olan makine sanayisi ile imalat sanayisinin temel üretim aracı takım tezgahlarının buluşma platformu MAKTEK Avrasya 2018 Fuarı, 2-7 Ekim 2018 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde kapılarını açmak için hazırlıklarına devam ediyor. Bir önceki yıla kıyasla bu yıl yüzde 12’lik bir büyüme beklediklerinin altını çizen TÜYAP Fuar ve Fuarcılık Hizmetleri Genel Müdürü İlhan Ersözlü, MAKTEK’in sektörün buluşma platformu olduğunu söyledi. Dünyanın farklı noktalarından fuara katılım sağlayacak iş insanlarını 14 salonda toplam 120 bin metrekarelik

alanda bir araya getireceklerini belirten Ersözlü, 1.000’i aşkın firma ve firma temsilciliğini sektör profesyonelleriyle buluşturmak için hazırlıklara tüm hızıyla devam ettiklerini belirtti. Ersözlü, “MAKTEK, son teknolojiyle tasarlanan ürünlere de ev sahipliği yapmanın ötesinde binlerce yeni ürünü de aynı platformda bir araya getirerek adeta sektörün gelecek vizyonunun da fotoğrafını çekiyor. 70 ülkeden 60 bin ziyaretçinin yanı sıra Çin, Tayvan, Hindistan ve Kore gibi milli katılımlara da ev sahipliği yapacak olan fuar; yurt dışından gelecek kamu ve sivil toplum örgütlerinin üst düzey yöneticilerine de ev sahipliği yapacak. Türkiye ekonomisi içinde önemli bir parametre olan fuar özelinde 1 milyar dolarlık iş hacmi sağlamayı hedefliyoruz” dedi. Ödüller MAKTEK Avrasya’da Öte yandan TİAD ve TEZMAKSAN Eğitim Üssü’nün birlikte organize ettiği Altın Pergel Yarışması’na da ev sahipliği yapacak olan MAKTEK Avrasya, gelecek nesillerin gelişimini de desteklediğini kanıtlıyor. 19 farklı şehirden toplam 36 meslek lisesinin katıldığı yarışma kapsamında 10 okul finale kaldı. Dereceye giren ilk 3 okula ise ödülleri MAKTEK Avrasya 2018 Fuarı’nın açılış töreninde kazananlara takdim edilecek. MAKTEK Avrasya 2018 Fuarı’nda takım tezgahları, metal- sac işleme makineleri, tutucular – kesici takımlar, kalite kontrol – ölçüm sistemleri, CAD/CAM, PLM yazılımları ve üretim teknolojileri alanlarında faaliyet gösteren katılımcılar yer alacak.

26

Temmuz-Ağustos 2018

www.hidrolikpnomatik.com


www.hidrolikpnomatik.com

Temmuz - AÄ&#x;ustos 2018

27


HABER

Endüstri 4.0 Yerinde Tartışıldı T tipi eleman aranıyor Üçüncüsü yapılan endüstri 4.0 toplantısında konuşan FESTO Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Osman Türüdü, "En çok T tipi eleman işimize yarıyor. Her işten biraz anlayacak. Ama bir işi çok iyi bilecek. bu insan tipi her yerde aranılır olur" dedi. Yıldız Teknik Üniversitesi, Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği (ENOSAD) ve Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin (EGD) birlikte düzenlediği 4.0 toplantılarının bu defaki durağı FESTO şirketi oldu. Endüstri 4.0’ı uygulamaya başlamış bir şirket olan FESTO’da yapılan toplantıda konuyla ilgili beyin fırtınası yapıldı. Endüstri 4.0 Uyumlu Fabrikalar başlıklı toplantının panel bölümünde söz alan FESTO Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Osman Türüdü, “Almanya 4.0 ile 4 yıldır yakından ilgileniyor. Ama orada da tüm işletmeler bu sisteme geçmiş değil. Türkiye’de 4.0’ın biraz karıştırılıyor. 4.0 bir araç. Daha iyi üretim yapmak, daha iyi satış yapmak için bir araç” dedi. Türkiye’de endüstri 4.0 konusunda sıkıntılar olduğunu söyleyen Türüdü, “Bu konuya ülke olarak hazır olmak için hukuki ve teknolojik altyapı hazırlanmalı. Ayrıca siber güvenlik ve eğitim de bu konuda adım atmak için önemli” diye konuştu. Ensdüstri 4.0’a hazırlanmak insanı değiştirmek yerine ortamı değiştirmekle işe başlanması gerektiğini söyleyen Türüdü şöyle devam etti:

28

Temmuz-Ağustos 2018

Toplantıda endüstri 4.0 ile birlikte robotların daha çok hayatımızda yer alacağı belirtilirken, konuşmacılar FESTO’da geliştirilen robotla birlikte poz verdi. “İnsan ve organizasyon gelişmeli ki teknolojik olarak başarı sağlanabilsin. Sürekli organizasyon ve yapı değişimi yapılmalı. Tek yönlü iletişimle yapılması söz konusu değil. Bilgili ve yetkili kişiler artacak. Rekabet ve işbirliği bir arada olacak yapılar olmalı. İnsanda T yapısı bizim için önemli. Her şeyi biraz bilecek ama bir konuyu çok iyi bilecek. Bu bizim aradığımız insan tipi. Yeni dönemde böyle insanların önü açık olacak. Televizyoncu Çetin Ünsalan’ın yönettiği panelde söz alan Yıldız Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Galip Cansever endüstri 4.0’ın Türkiye için hayati önem taşıdığını belirterek, “Robotlar çalışacak insanlar işsiz kalacak diye bir şey yok. Yeni iş sahaları açılacak. Bunu üniversite eğitimi görmüş mühendisler yapabilir” dedi.

Dr. Hüseyin Halıcı da “Endüstri 4.0’ı kaçırmış değiliz. Almanya 4.0 dedi. Çin, Hindistan vs. az gelişmiş ülkelerde Endüstri 4.0’ı takip ediyor. Endüstri 4.0 kalkmamış bir tren gibi, henüz standartları oluşmamış. Hedefe kitlenmeliyiz. Çok konuşuyoruz, icraatta tereddütlüyüz” değerlendirmesi yaptı. EGD Başkanı Celal Toprak da toplantının açılışında “Bu bizim üçüncü beyin fırtınası toplantımız. Bu süreç devam edecek. Amaç farkındalık yaratmak, söylemden eyleme geçmek. Bunun için önümüzdeki dönemde İstanbul dışında da toplantılar düzenlemeyi hedefliyoruz” dedi.

Panelda konuşan ENOSAD Başkanı www.hidrolikpnomatik.com


www.hidrolikpnomatik.com

Temmuz - AÄ&#x;ustos 2018

29


HABER

Makine İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Kutlu Karavelioğlu:

“Rekabeti Fiyatla Değil, Kalite ve Markalaşmayla Sürdüreceğiz” Türk makine sektörünün tanıtım faaliyetleri kapsamında uluslararası alanda çalışmalarını sürdüren Türkiye’nin Makinecileri, stratejik pazarları arasında ilk sıralarda gelen Almanya ve Rusya’daki fuarlarda Türkiye’yi temsil etmeye devam etti. 14-18 Mayıs tarihleri arasında Moskova’da düzenlenen Metalloobrabotka fuarına katılan Türkiye’nin Makinecileri aynı tarihlerde Münih’te düzenlenen IFAT fuarında da etkin bir tanıtım kampanyası gerçekleştirdi. Hedef pazar çalışmalarıyla yeni işbirlikleri geliştirmek üzere yurtdışı tanıtım faaliyetlerine tüm hızıyla devam eden Makine İhracatçıları Birliği, Moskova’da düzenlenen Metalloobrabotka (Metal İşleme Teknolojileri Fuarı) ve Münih’te düzenlenen IFAT’ta (Çevre ve Su Teknolojileri Fuarı) dünya genelinden 200 bine yakın ziyaretçiyle buluştu. Türk makine sektörünün 2018 yılı ihracat hedeflerine ulaşmasında Almanya ve Rusya’daki iş bağlantılarının önemine dikkat çeken Makine İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Kutlu Karavelioğlu şunları söyledi; “Kaliteli ürüne talebi attırabilmenin yolu fiyat rekabetiyle yarışmaktan değil, markalaşma çalışmalarını başarıyla yürütebilmekten geçiyor. Markalaşma çalışmalarının merkezinde ise pazarlama ve tanıtım faaliyetleri var. Almanya ve Rusya bu alanda en önem verdiğimiz hedef

30

Temmuz-Ağustos 2018

Makine İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Kutlu Karavelioğlu pazarlar arasında. Metalloobrabotka ve IFAT gibi, katıldığımız her fuar Türk makine sektörünün bilinirliğine katkı sağlıyor.” Çevre teknolojileri alanında son teknolojiler Münih’te sergilendi Atık su/arıtma, katı atık/geri dönüşüm ve araç üstü ekipmanlar/cadde temizliği olmak üzere üç alt kategoride düzenlenen IFAT, Almanya’nın Münih kentinde tamamlandı. Çevre ve su teknolojilerindeki en son çözümlerin ele alındığı IFAT fuarında Türkiye'yi Makine İhracatçıları Birliği’nin yanı sıra POMSAD gibi sektörün önde gelen derneği ile birlikte 100’e yakın firma temsil etti. 2 yılda bir Münih’te gerçekleşen IFAT’ta Türkiye İtalya, Hollanda ve Avusturya’dan sonra Almanya dışı ülkeler arasında fuara en fazla firma ile katılan 4. ülke oldu. Münih'te fuar ala-

nını ilanlarıyla donatan Makine İhracatçıları Birliği ziyaretçilerden büyük ilgi gördü. Türkiye’nin Makinecileri Moskova’da sesini duyurdu Moskova’da düzenlenen Metalloobrabotka fuarı bu yıl da makine ve üretim mühendisi, takım lideri, üst düzey yönetici pozisyonlarındaki birçok profesyoneli bir araya getirdi. Fuar kapsamında Rus iş adamlarıyla buluşan Türk makine sektörü; kesme, şekillendirme, döküm ve kaynak yapabilen metal makinaları, kesici uçlar, kaplama ve ısıl işlem ekipmanları, test cihazları ve ekipmanları alanında son teknolojilerini Metalloobrabotka fuarında sergiledi. Türkiye’nin Makinecileri’nin yanı sıra Makina İmalatçıları Birliği’nin de yer aldığı fuarı 30 binin üzerinde kişi ziyaret etti.

www.hidrolikpnomatik.com


www.hidrolikpnomatik.com

Temmuz - AÄ&#x;ustos 2018

31


HABER

Proses Emniyeti İçin 3 Milyon Dolarlık Yatırım Gerekiyor Proses emniyetini sağlamak ve büyük endüstriyel kazaları önlemek amacıyla hayata geçirilecek Seveso III Direktiflerine uyum için kimya sektörü firmalarını yaklaşık 2-3 milyon dolarlık yatırım bekliyor. Sektörün alması gereken önlemleri finanse etmesi için Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) modelinin kullanılabileceği tartışıldı Kocaeli Sanayi Odası tarafından iş sağlığı ve güvenliğine dikkat çekmek üzere düzenlenen Proses Emniyeti Sempozyumu ve Sergisi 14 -15 Mayıs 2018 tarihinde The Green Park Pendik Hotel ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Sektörün tüm paydaşlarını buluşturan etkinliğin gündeminde, Temmuz 2018’de güncellenerek Seveso III Direktiflerini kapsayacak Büyük Endüstriyel Kazaların Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltılması Hakkındaki Yönetmelik yer aldı. “Proses Emniyeti: Faydalar, Zorluklar ve Çözüm Önerileri” başlıklı panelde; kamu, özel sektör ve sivil toplum temsilcileri sektörü etkileyecek bu yönetmeliği masaya yatırdı. Bloomberg HT TV Haber Koordinatörü Ali Çağatay’ın moderatörlüğünde gerçekleşen panele, T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Müfettişi Abdurrahman Akman, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Büyük Endüstriyel Kazaların Kontrolü ve Denetimi Şube Müdürü Özlem Yıldırım, T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Uzmanı Fatih Şen, Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Çınar Ulusoy, Kimya İşverenler Sendikası (KİPLAS) Başkanı Feridun Uzunyol, TÜPRAŞ İzmit Rafineri Müdürü Metin Tüfekçioğlu katıldı. Ali Çağatay, Seveso Direktiflerinin özel sektör, kamu, çalışan, sivil toplum ve akademisyenler gibi tüm tarafların üzerinde ittifak oluşturduğu bir konu olduğuna dikkat çekerek paneli açtı.

32

Temmuz-Ağustos 2018

Sanayinin 2 milyar dolarlık kaynak ihtiyacı var Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Çınar Ulusoy, konuşmasına çarpıcı bir örnekle başlayarak şunları söyledi: “Güney Afrika’da 1970’lerde kapatılmış bir elmas madeni var. 200 yıl faal işletilen bu elmas madeninde 4,5 milyon insan çalışmış ve bunların yüzde 99’ı köleymiş. Bu 4,5 milyon kişiden bir kişi bile iş kazası nedeniyle ölmemiş. Ülkemizde ise 1400’ün üzerinde ölümü iş kazası olduğunu biliyoruz. Sanayiciler olarak biz durumun farkındayız ve bu nedenle I. Proses Emniyeti Sempozyumu ve Sergisi’ni kendimiz ön ayak olup düzenledik.” Çınar Ulusoy, Türkiye’de şu an Seveso II Direktiflerinin yürürülükte olduğunu, Temmuz ayında ise Seveso III’ün devreye girmesinin beklendiğini ifade ederek, sanayinin henüz güvenlik raporu düzeyini aşamadığını, yönetmelik gerekliliklerini yerine getirebilen firma sayısının çok az olduğunu bildirdi. Firmaların çok ciddi yatırımlarla bu yükümlülükleri yerine getirebileceğini ifade eden Ulusoy, tesisin büyüklüğü ve bu güne kadar aldığı güvenlik tedbirlerine göre değişiklik gösterse de yaklaşık 2-3 milyon dolar düzeyinde bir yatırımın firmaları beklediğini bildirdi. Şu anda öncelikle 641 firmanın bu tedbirleri alması gerektiğini

bildiren Ulusoy, sanayinin 2 milyar dolar düzeyinde bir kaynak ihtiyacı olduğunun görüldüğünü açıkladı. Horizon Projeleri yatırım desteği için kullanılabilir Ülke güvenliği için kısa sürede yol alınması gerektiğini ifade eden Ulusoy, kamu ile sanayi kuruluşlarının birlikte hareket etmesi gerektiğini açıkladı. Teşvik desteğinin kritik önem taşıdığının altını çizen Ulusoy, Avrupa Birliği Horizon Projeleri desteklerinin alınabileceğini vurguladı. Ulusoy, kimyasal depolama tesislerine ek olarak enerji nakil hatlarının da Seveso III kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. DASK modeli ile finanse etmek mümkün Kimya İşverenler Sendikası (KİPLAS) Başkanı Feridun Uzunyol, gerekli tedbirleri almak için işverenin sermaye ihtiyacı olduğuna dikkat çekerek, sigortaların en önemli sermaye aracı olabileceğine vurgu yaptı. Uzunyol, sigortanın geleceğinizde olmaması gereken bir konunun önceden finanse edilmesi için toplanan paranın değeri olduğunu bildirerek, “Geçmişte bazı kanun yapıcılar sigortaları yanına alarak bazı sigortalar yaptı, örneğin DASK gibi. Aynı model proses emniyeti yatırımları için uygulanabilir. Ödenen bu paranın bir kısmı koruyucu olarak farklı kalemlerde kullanılabilir. www.hidrolikpnomatik.com


HABER tedbir almanın kritik önem taşıdığına dikkat çekti. AFAD’ın uyguladığı Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) hakkında da bilgiler veren Şen, TAMP ile afetler konusunda risk azaltma, hazırlık, müdahale ve afet sonrası iyileştirme çalışmalarının bir bütünlük içinde yürütülebilmesini sağlayacak çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

Böylelikle 2 milyon dolarlık yatırım finanse edilebilir” dedi. Mühendislik müfredatı sıkıntılı TÜPRAŞ İzmit Rafineri Müdürü Metin Tüfekçioğlu ise proses emniyetinin olmazsa olmaz olduğunu belirterek, “Çalışanınıza, ürettiklerinize ve çevreye sahip çıkmak istiyorsanız proses emniyetinin hayata geçirilmesi son derece önemli” dedi. Tüfekçioğlu, mühendislik müfredatının sıkıntılı olduğunu, mezunların bu konuda hiçbir fikri olmadan işe başladıklarını ifade etti. Özellikle üretimde çalışacak mühendislerin proses emniyeti eğitimi almasının önemli olduğunu vurgulayan Tüfekçioğlu, kendilerinin özellikle genç nesile de hitap edebilmek için VR gözlüklerle simülasyon eğitimleri düzenlediklerini bildirdi. Yeni nesilin görsellikle öğrendiğine dikkat çeken Tüfekçioğlu, kazaların yaşanarak öğrenmesi mümkün olmayan şeyler olduğunu bunun için en ideal yöntemin simülasyon olduğunu söyledi. Önleyici teftiş anlayışı geldi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Müfettişi Abdurrahman Akman, İtalya’da 1976 yılında yaşanan kazanın tüm dünyanın kaderini değiştirdiğine dikkat çekerek yeni kazanın olmadığını tekrar eden kazanın olduğunu, bu nedenle geçmişteki kazalardan ders alınması gerektiğini bildirdi. Akman, Teftiş Kurulu’nun 2011 yılında paradigma değişikliğine giderek tepkisel denetimler yerine önleyici teftiş anlayışına geçtiğini de sözlerine ekledi.

Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Çınar Ulusoy ğunu, Bekra III kayıtlarına göre ise bunlara ilave 79 üst, 61 alt seviye kuruluşun yeni kayıt yaptırdığını ifade etti. Yıldırım, firmaların 18 Temmuz 2018 tarihine kadar formlarını güncellemesi gerektiğinin de altını çizdi. Web tabanlı uygulanabilir bir sistem geliştirdiklerini ifade eden Yıldırım, saha denetimlerine ilişkin de denetim modüllerini geliştirdiklerine dikkat çekti. Riskleri azaltmak gerekiyor

SEVESO Direktifleri Hakkında: Büyük endüstriyel kazaların önlenmesi ve etkilerinin azaltılması için geliştirilen Seveso Direktifleri, 1976 yılında İtalya’nın Seveso kasabasında gerçekleşen kazanın ardından, Avrupa Birliği tarafından benzer kazaların önlenmesi ve kontrolü amacıyla kabul edildi. Ülkemizde de ilk olarak 2010 yılında yayımlanan ve 2013 yılında revize edilen, Seveso Direktiflerini içeren Büyük Endüstriyel Kazaların Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltılması Hakkındaki Yönetmelik, Temmuz 2018’de bir kez daha güncellenecek. Böylelikle Seveso III Direktifleri yürürlüğe girmiş olacak.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Uzmanı Fatih Şen ise endüstriyel kazaların bir heyelandan daha fazla zarar verebileceğini belirterek önceden

18 Temmuz’a kadar tehlikeli madde beyanları yapılmalı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Büyük Endüstriyel Kazaların Kontrolü ve Denetimi Şube Müdürü Özlem Yıldırım ise Bakanlığın kuruluşları kayıt altına almak için bir sistem kurduğunu belirtti. Kurulan BEKRA Bildirim Sistemi aracılığıyla şirketlerin bulundurdukları tehlikeli maddeleri beyan etiklerini söyleyen Yıldırım, tehlikeli madde oranına göre şirketlerin alt ve üst seviye olarak ayrıştıklarını aktardı. Yıldırım, Bekra II kayıtlarına göre Türkiye’de 350 civarında üst, 350 civarında da alt seviye kuruluş olduwww.hidrolikpnomatik.com

Temmuz-Ağustos 2018

33


HABER

Türk Çimento Üreticisi, Dünyada İlk kez ABB Ability™ MNS Dijital Kuran Şirketlerden Biri Oldu ABB’nin akıllı elektronik, edge bilişim ve bulut teknolojisindeki en son yeniliklerinden biri olan alçak gerilim şalt çözümü MNS™ Digital, Batısöke Çimento tesisindeki operasyonları optimize etmek için gerçek zamanlı verilere erişim ve durum izleme kolaylığı sağlıyor. Batısöke Çimento, Türkiye'nin batısındaki Aydın ilinin yakınlarındaki çimento üretim tesisinde, operasyonlarını optimize etmek için ölçeklenebilir ve modüler alçak gerilim (AG) akıllı şalt çözümü ABB Ability™ MNS Digital'i dünyada ilk kez kullanan şirketlerden biri oldu. MNS Digital ile işletme maliyetlerinde yüzde 30'a kadar tasarruf elde etmek mümkün. Batısöke Çimento aynı zamanda, MNS Digital çözümlerindeki

elektrik sistemleri için ABB Ability™ durum monitörizasyonu işlevini de dünyada ilk uygulayan şirket. Ülkenin ilk çimento fabrikalarından biri olan tesisin temelleri 1955 yılında atılmıştır. 2016 yılında, büyük çaplı geliştirme ve genişletme çalışmaları başlatılan fabrikanın yeni tesislerinin bu yıl içinde kullanıma su-nulması bekleniyor. Batısöke Çimento, modern ve enerji verimli bir tesis elde etmek amacıyla, tesisteki proses çalışma sürelerini korumak için en son teknolojik yenilikleri uygulamanın ve son yıllarda otomasyon ve dijitalleştirmede sağlanan ilerlemelerden faydalanmanın yollarını arıyordu. Varlıkları için optimum toplam mülkiyet maliyeti (TCO) elde etmek amacıyla

ayrıca, gereksinimler değiştiğinde kolayca güncellenebilecek oldukça esnek ürün ve çözümlere de ihtiyaç duyuyorlardı. ABB, tüm bu gereksinimleri karşılamak için, bilgiye dayalı seçimler yapmalarını, bakım döngülerini optimum hale getirmelerini ve planlanmamış kesintileri önlemelerini sağlayan dijital çözümler içeren eksiksiz bir elektrifikasyon çözümü sunmuştur. Operasyonları proaktif bir şekilde yönetmek amacıyla, hızlı ve doğru karar almayı destekleyen gerçek zamanlı veriler sağlayan yeni nesil AG şalt donanımı çözümü MNS Digital kurulumu sağlanmıştır. Modüler tasa-rımıyla bu şalt donanımı, gelecekteki genişlemeleri destekleyecek şekilde ölçeklenebilmektedir. Buna ek olarak ark hatalarına karşı tamamen korumalı bir sistem olan MNS Digital ile tesis personelinin güvenliği de artmıştır. Dijital iletişim ile operator, meydana gelen arızalardan haberdar edildiği için potansiyel tehlikeli durumlar ve ekipman arızalarından kaçınmak konusunda gerekli önlemleri alabilir ve daha güvende olur. Elektrifikasyon Ürünleri, Dağıtım Çözümleri Global Ürün Grubu Müdürü Marco Tellarini : “MNS Digital çözü-münün bir parçası olan elektrik sistemleri için yeni ABB Ability™ durum izleme işleviyle müşteriler, operasyonlarına dair derin bir bakış

34

Temmuz-Ağustos 2018

www.hidrolikpnomatik.com


HABER açısı kazanmış ve veriler, her bağlantılı cihazın kullanımına sunulmuştur. Sistem, sorunun belirlenmesi ve çözülmesi arasındaki süreyi düşürerek tesislerde kesinti sürelerini kısaltmak için tasarlanmış ve daha iyi bir tesis çalışma performansı ve optimum işletme ve bakım maliyetleriyle ulaşılmasını sağlamıştır.”diye belirtmektedir. Şalt donanımı dijitalleştirmede liderlik konumuna ve onlarca yıllık deneyime sahip olan ABB'nin MNS Digital ürünü, ölçeklenebilir ve modüler bir AG akıllı şalt donanımı ve motor kontrol merkezidir. MNS Digital, uzaktan kullanım, izleme ve kondisyon temelli bakım kolaylığı sağlayan bir veri arayüzüne sahip akıllı cihazları içermektedir. Operatöre, operasyonlarından gelen gerçek zamanlı verilere erişim olanağı sağlayan akıllı cihazlar, IoT (Nesnelerin İnterneti) ve bulut teknolojisinde yeni olanakların kapısını açar. MNS Digital ABB Ability™ bulut platformuna, yerel bir SCADA sistemi (denetleme kontrol ve veri toplama) veya ECMS (elektrik kontrol ve izleme sistemi), Otomasyon Sistemi 800xA veya diğer tür dağıtılmış proses kontrol sistemlerine (DCS'ler) bağlanabilir. ABB, gücü güvenilir ve verimli bir şekilde sağlamak amacıyla tesislere, ACS880 sürücüler, motorlar, yumuşak yolvericiler ve 800xA kontrol sisteminin yanı sıra ABB Ability™ bağlantılı çözümler portföyünün bir parçası olan yenilikçi orta gerilim şalt donanımı çözümü UniGear Digital'i de sunmaktadır. ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) kamu, sanayi, ulaşım ve altyapı sektörlerindeki müşterilerine elektrifikasyon ürünleri, robotik ve hareket, endüstriyel otomasyon ve güç şebekeleri alanlarında küresel hizmet sunan öncü bir teknoloji lideridir. 130 yılı aşan inovasyon geleneğini sürdüren ABB bugün, iki belirgin değer önerisiyle sanayide dijitalleşmenin geleceğini yazıyor: Herhangi bir santralden herhangi bir prize elektrik getirmek ve doğal kaynaklardan bitmiş ürüne kadar endüstrileri otomatikleştirmek. Tam elektrikli uluslararası FIA motor sporları sınıfı olan Formula E'nin isim ortağı ABB, sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunmak üzere e-mobilitenin sınırlarını zorlamaktadır. ABB 100’den fazla ülkede yaklaşık 135,000 çalışanı ile faaliyet göstermektedir. www.abb.com

www.hidrolikpnomatik.com

Temmuz-Ağustos 2018

35


HABER

E-ihracatta 2023 hedefi toplam ihracatın %5’ine ulaşmak…

Gelecek 5 yılda KOBİ’ler e-ihracatın Temel Direği Olacak

Türkiye’nin toplam ihracatı arasında henüz %0,3’lük bir paya sahip bulunan e-ihracatın 2023 yılına dek %5 seviyesine çıkabileceğini belirten B2CDirect CEO’su Yusuf İbili, KOBİ’lerin bu süreçte önemli bir rol üstlendiklerine ve isteyen her şirketin e-ihracatçı olabileceğine dikkat çekiyor. İbili, e-ihracatın kargolama sürecinin çok ötesinde bir kavram olduğunu belirterek, şirketlere e-ihracatı bilen, küresel ticaretin kurallarına hakim, her bir ülkenin kendi kanunlarını yakından tanıyan, kargo maliyetlerini en uygun seviyeye taşıyabilen ve uçtan uca tasarlanmış çözümler sunan tecrübeli firmalarla birlikte hareket etmelerini öneriyor. E-ticaretin yurtiçinde gelişmesiyle beraber Türk şirketlerinin önemli bir çoğunluğu gözlerini yabancı pazarlara çevirmeye ve internet üzerinden yurtdışındaki müşterilerine

36

Temmuz-Ağustos 2018

satış yapmaya başladılar. E-ihracat aslında tüm dünyada ve Türkiye’de yükselen bir trend, ancak ülkemizin toplam ihracatı içinde e-ihracatın payı henüz çok küçük. Bunun en önemli nedenlerinden biri, gerçek anlamda e-ihracatın nasıl yapılması gerektiğinin ve yurtdışındaki müşteri devamlılığını sağlamak için atılması gereken adımların başta KOBİ’ler olmak üzere henüz Türkiye’deki şirketler tarafından yeterince anlaşılamamış olması. Türkiye’nin toplam ihracatı içinde e-ihracatın sahip olduğu orana baktığımızda bugün itibariyle %0,3 gibi bir seviyeden bahsedebiliyoruz. Oysaki gelişmiş ülkelerde bu pay %10 gibi oranlara çıkabiliyor. Dünyadaki toplam e-ihracat 3 trilyon ABD dolarının üzerinde ama Türkiye’nin bunun içindeki payı henüz %1’in bile çok altında. Oysaki ürün kalitesi, çe-

şitliliği ve coğrafi olarak merkezi bir noktada bulunması Türkiye’nin küresel e-ihracat pazarı içindeki payını hızla artırabilmesi için önemli avantajlar olarak öne çıkıyor. Yeni pazarlar: Ortadoğu, Asya ve Türki Cumhuriyetleri Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın resmi olmayan geçici dış ticaret verilerine göre, 2017’de ihracat 2016 yılına göre %10,22 artarak 142,5 Milyar ABD Doları’ndan 157,9 Milyar ABD Doları’na çıktı. Resmi olmayan ve pazardaki uzmanların görüşlerine göre derlenen verilere göre Türkiye’nin e-ihracat işlem hacmi 2016 yılında 400 milyon ABD Doları olarak gerçekleşmiş bulunuyor. 2017 rakamlarının bu seviyenin biraz daha üzerinde olması bekleniyor. Bugün Türkiye en çok e-ihracatı ABD, Almanya, İngiltere ve Rusya gibi ülkelere yapıyor. Ancak internet www.hidrolikpnomatik.com


HABER kullanımının hızla yükseldiği Ortadoğu ve Asya ülkeleri ile Türki Cumhuriyetler de önemli fırsatlar barındırıyor. KOBİ’lerin rolü büyük Türkiye’de e-ihracatın gelişmesi için en önemli rolün KOBİ’lere düştüğünü belirten B2CDirect CEO’su Yusuf İbili, 2023 yılına dek Türkiye’de e-ihracatın kademeli olarak artacağını ve ülkemizin toplam ihracatı içindeki payının %5 seviyesine çıkacağını öngördüklerini belirterek, “Burada KOBİ’lerimizin çok belirgin bir rolü olacağını düşünüyoruz. Çünkü onlar esnek, hızlı, yenilikçi ve kaliteli ürünleriyle dünyanın dört bir yanındaki pazarlarda pay sahibi olmak istiyorlar. İsteyen her şirket eihracat yapabilir, ancak KOBİ’ler de dahil olmak üzere bütün şirketlerimizin e-ihracatın gerçek anlamda nasıl yapıldığını kavramalarını gerekiyor. Bu nedenle de şirketlerimize e-ihracatı bilen, küresel kurallara hakim, her bir ülkenin kendi kanunlarını yakından tanıyan, kargo maliyetlerini en uygun seviyeye taşıyabilen ve uçtan uca tasarlanmış çözümler sunan tecrübeli firmalarla birlikte hareket etmelerini öneriyoruz. Çünkü hızlı teslimat, müşteri memnuniyeti ve gereken durumlarda ürün iadesinin sorunsuz gerçekleşmesi en az gümrük süreçlerinin sorunsuz idare edilmesi kadar önem taşıyor” dedi.

diyorlar. E-ihracat yalnızca bir ürün kargolama süreci değil. Bunun çok daha ötesi… Öte yandan Türkiye’deki şirketlerin yurtdışındaki farklı ülkelerdeki fırsatları da yakalaması gerekir. Forrester’ın E-ticarete Hazır Olma Global Raporu’nda pazarın hazır olmasına göre büyük fırsatlar sunan beş ülke ABD, Çin, Japonya, Güney Kore ve İngiltere olarak sıralanıyor. Ama biz Türkiye olarak bunlara mutlaka Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerinin yanı sıra Rusya ve Türki Cumhuriyetleri de eklemeliyiz. KOBİ’lerimizin bu ülkelerle uzun yıllara dayanan pazar tecrübesi mutlaka e-ihracata da yansıyacaktır.” Kargo süreçlerinde %80’e varan maliyet avantajı… B2CDirect CEO’su Yusuf İbili, e-ihracatta sürekliliği sağlayabilmek için her türlü giderin en düşük seviyeye çekilmesi gerektiğinin altını çizerek, şunları söyledi;

“Kargo masrafını ister firma isterse alıcı karşılasın, bu maliyet e-ihracat sürecinin en önemli gider kalemini oluşturuyor. Bu nedenle B2CDirect olarak 230’dan fazla ülkede kapıya teslimat yapabilmek için dünya çapında işbirlikleri oluşturduk ve çok geniş bir lojistik ağını ülkemiz firmalarının kullanımına sunduk. Bu kadar yüksek hacimli bir operasyon bize aynı zamanda avantajlı fiyatlarla hizmet sunma imkanı da veriyor. Müşterilerimizin kargo süreçlerindeki maliyet avantajları %80’lere ulaşabiliyor ve 5,90 EUR’dan başlayan avantajlı kargo gönderim ücretleri sunuyoruz. Bugüne dek Türkiye’den gönderilen 200.000’den fazla paketi, 78 farklı ülkeden 170.000 farklı alıcıya başarıyla teslim ettik. Yıl sonuna dek bu rakamın 500.000 paket seviyesini geçmesini hedefliyoruz.”

“E-ihracat ürün kargolamanın çok ötesinde” KOBİ’lerin e-ihracat konusunda yönlendirilmeye ihtiyaçları olduğuna da dikkat çeken Yusuf İbili sözlerini şöyle sürdürdü: “Yüksek e-ihracat potansiyeline sahip KOBİ’lerimizin önemli bir kısmı, e-ihracatın nasıl yapılması gerektiğini gerçek anlamda bilmedikleri için hem pazar, hem zaman, hem de müşteri kaybe-

www.hidrolikpnomatik.com

Temmuz-Ağustos 2018

37


HABER

"Robotlar ve Yapay Zeka 2030'a Kadar 800 Milyon Kişinin İşini Elinden Alacak" Dijital dönüşüm ile birlikte 2030 yılına dek robotların ve yapay zekanın dünya genelinde 800 milyon kişinin elinden işini alacağı tahmin ediliyor. İstatistikler dijital dönüşüm alanındaki çalışmaların dünyada olduğu gibi Türkiye’de de henüz beklenen başarı düzeyini yakalayamadığını gösteriyor. Yazılım hizmeti danışmanlığı şirketlerinden Ereteam’in CEO’su Kutlay Şimşek, ‘’Gençlerimizi teknoloji ile oluşabilecek işsizliğe karşı yeni çağın mesleklerine yönlendirmemiz ulusal çıkarlarımız için bir zorunluluktur.’’ ifadelerini kullandı. Dördüncü sanayi devriminin hayatımıza girmesiyle birlikte dijitalleşen yeni dünyada yazılım ve kodlama alanları da büyüme trendlerini hızlı bir şekilde sürdürüyor. Giderek büyüyen sektör gelecekte birçok kişiyi işsiz bırakacağı gibi geleceğin mesleklerini gündeme getiriyor. 2017 yılı verilerine göre dünyada 5 trilyon dolar hacme ulaşan bilişim sektörünün ana kollarından biri olan yazılımın küresel pazar büyüklüğü 3,5 trilyon dolar düzeyinde bulunuyor.

ğin dünyasını inşa edecek alanlara yönlendirmemiz ülkemizin geleceği açısından kritik önem taşıyor. Ülkemizin hızlı bir büyüme yakalayabilmesi için dijital ekonomiye önem vermesi ve bunun ülke stratejisi haline dönüşmesi ulusal bir sorumluluktur” dedi.

Türkiye’nin ilk yazılım hizmeti danışmanlığı şirketlerinden biri olan Ereteam’in CEO’su Kutlay Şimşek, Türkiye’nin yazılım ve bilişim alt yapısı bakımından dünya ortalamalarının gerisinde kaldığını söyledi. Katma değeri yüksek kalemler arasında gelişme gösteren yazılım sektörünün henüz hedeflenen seviyelerde olmadığını dile getiren Şimşek, “Gençlerimizi, gelecekte yok olması beklenen meslekler yerine, gelece-

“Beklenen gelecek geldi. Artık yeni bir çağ başlıyor. Gençlerimizi bugüne değil, geleceğin dünyasına hazırladığımızı unutmamalıyız.” diyen Şimşek, 19. yüzyılda yaşanan endüstri devriminin ardından 21. yüzyıla damgasını vuran bilgi ve iletişim çağının, teknoloji ve bilim alanında son yıllarda yaşanan muazzam ilerlemelerin etkisi ile yeni bir çağa kapı araladığını belirterek, “Sürücüsüz olarak hizmet verebilen otonom

38

Temmuz-Ağustos 2018

Ereteam’in CEO’su Kutlay Şimşek

“Gençleri geleceğin dünyasına yönlendirmeliyiz’’

otomobilleri, otobüsleri, TIR’ları görmeye başladık. Karada, havada ve denizde otonom hareket edebilen dronları, robotları duyuyor hatta çevremizde görmeye başlıyoruz. Yapay zeka ve makine öğrenmesi alanlarında gerçekleşen ilerlemeler birçok sektörün iş yapma şeklini dönüştürmeye başladı. Önümüzdeki 2 yıl içinde, 47 milyar nesnenin internete bağlanacağı, IoT devriminin gerçekleşeceği öngörülüyor. Öte yandan kripto para birimlerinin teknolojisini oluşturan blok zinciri (blockchain) teknolojisi tapu kayıtlarından, kamu kurumlarının iş yapma şekline, noter hizmetlerine kadar çok sayıda iş alanında dönüşümü tetikliyor. 2030 yılına dek robotların ve yapay zekanın dünya genelinde 800 milyon kişinin elinden işini alacağı tahmin ediliyor. Lise ve üniversite eğitimimizi gözden geçirmemiz, www.hidrolikpnomatik.com


HABER

ülkemizin en değerli insan kaynağı gençlerimizi, gelecekte yok olması beklenen meslekler yerine, geleceğin dünyasını inşa edecek alanlara yönlendirmemiz ülkemizin geleceği açısından kritik önem taşıyor.” değerlendirmesini yaptı.

halinde, çok değil bundan 5 yıl sonra yazılım şirketleri yüksek ücretlerle dahi çalıştırabilecek iş gücü bulmakta sıkıntı çekecekler. Bunu bir ülke stratejisi haline dönüştürmeliyiz. İnsan kaynağımızı gerçek mana-

da yazılım hizmeti ihracatı unsuru olarak kullanabiliriz. İyi yazılımlar geliştiriyoruz ama bunu daha geniş bir alana yaymalıyız. Bunu başarabilirsek, Türkiye dijital endüstride ekonomik açıdan önemli bir pay alacak. Özellikle bunun ülkemize şu süreçte çok büyük katkısı olacaktır. Önümüzde Hindistan gibi yazılım sektörüyle hızla büyüyen bir örnek var. Türkiye Bilişim Fonu’nu kurmalıyız ve bu fon, şirketlerin desteklenmesi ve yeni pazarlara açılmalarında devreye girmeli. Bilişim Üniversiteleri kurmalıyız. Örnekleri dünyada çok var. En önemli unsur teknoloji stratejisi belirlemek ve dünyanın yaşayacağı iş gücü açığını fırsata çevirebilmek.” diye konuştu.

‘’Eğitim alt yapısı şimdiden kurulmalı’’ Kutlay Şimşek, “Bilişim ve teknoloji alanlarında yaşanacak ilerlemeler yeni mesleklerin ortaya çıkmasına sebep olacak. Ülkemizin bu alandaki kalifiye personel ihtiyacı her yıl katlanarak artarken, gelişen ve gelişmekte olan ülkelerin de aynı şekilde kalifiye çalışan açıkları büyüyecek. Dolayısı ile yetişmiş iş gücümüzün yurt dışına gitmesi riski ile de karşı karşıyayız. Genç nüfusumuzu işsizliğin kucağına atacak mesleklere yönelmek yerine geleceğin en geçerli meslekleri arasında yer alacak bilişim ve teknoloji alanlarına yönlendirmemiz ulusal çıkarlarımız için bir zorunluluk. Yeni dönemde kodlama ve robotik eğitimi en geç lise döneminde başlamalı. Hükümetin, Milli Eğitim Bakanlığı’nın, Yüksek Öğrenim Kurumu’nun ve ailelerin yaklaşan yeniçağı ciddiye almaları ve planlarını buna göre yapmaları gerekiyor. Hükümetin ve ilgili kurumların gerekli adımları atmaması

www.hidrolikpnomatik.com

Temmuz-Ağustos 2018

39


FİRMA-ÜRÜN

Schneider Electric, Otomasyon Ve Güç Dağıtım Sistemlerinde Entegrasyona Öncülük Ediyor Enerji yönetimi ve otomasyonda dünya çapında uzman olan Schneider Electric, endüstriler arasında verimlilik sağlamanın, güç dağıtım sistemleri ve otomasyon sistemlerinin gelişip yakınlaşmasına bağlı olduğunu vurguluyor. Entegrasyon çalışmaları, özellikle enerji alanında çalışan şirketler açısından oldukça verimli hale geliyor. Bu şirketler, değer zinciri boyunca maliyet tasarrufu sağlıyor, rekabette kalma şansı yakalıyor ve kuruluş çapında tamamen optimum hale getirilmiş operasyonlar için bilgi ve destek alabiliyor. Gittikçe zorlaşan rekabet ortamı için yol haritası Geleneksel olarak güç dağıtımı ve otomasyon sistemleri bağımsız olarak tasarlanır, işletilir ve kaynak sağlanır. Fakat gelişen teknoloji sayesinde enerji ve otomasyon dünyaları giderek dijital bağlantılı ortamlara

40

Temmuz-Ağustos 2018

dönüştü. Örneğin, güç açısından duyarlı otomasyon ekipmanlarının çalışır durumda kalmaları sağlam bir güç izleme programını gerektiriyor. Tersine otomasyon sistemleri, proseslerin hızını ve doğruluğunu artırarak güç güvenilirliğini ve maliyet tasarrufunu artırıyor. Bu nedenle Schneider Electric diji-

talleşmeye ağırlık verilmesi gerektiğini savunuyor. Artık, akıllı cihazlar ve gelişmiş araçlar kullanan kritik tesislerin güç ve otomasyon sistemleri birbirleriyle iletişim kurabiliyor ve en iyi performans için birlikte çalışabiliyor. Endüstriyel otomasyon sistemleri, otomatikleştirilmiş operasyon ve kontrol için kontrol cihazları ve teknolojiyi kullanarak karmaşıklık ve insan becerileri arasında köprü kuruyor. Operasyonel bilgi sağlayarak, varlıklar ve üretim çıktısını en üst düzeye çıkarmak için kaynakların daha verimli kullanımını teşvik ederek, görevleri basitleştirerek ve tesis stratejilerini uygulayarak daha iyi ve daha hızlı karar almayı destekliyorlar. Otomasyon sistemleri üretim değerini arttırdığı gibi maliyetleri düşürüyor ve güvenliği geliştiriyor. Ayrıca şirketlerin yönetmeliklerle uyumluluğuna yardımcı oluyor.

www.hidrolikpnomatik.com


FİRMA-ÜRÜN

Yeni Sanayi Tipi Termal Görüntüleme Cihazı Fluke Process Instruments, entegre görünür ışık kameralarla donatılmış yeni termal görüntüleme cihazı serisini sunar. Sabit kurulumlu görüntüleme cihazları -10 °C ila 1200 °C arasında 7/24 sıcaklık takibine imkan verir. Günümüzün talepkar endüstriyel otomasyon ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde geliştirilmiş bu kameralar GigE görüntü akışını, otomatik alarmları, analizi ve arşivlemeyi destekler. Çeşitli cihazlardan alınan görüntüler görüntüleme ve analiz için birleştirilebilir. Geniş açılı lensler dahil olmak üzere sahada değiştirilir özellikte çeşitli lens seçenekleri mevcuttur. Kameralar, pres sertleştirme, fren testi, kireç ocağı kabukları, metal şekillendirme, atık yakma fırınları ve kazanlar gibi uygulamaları izlemede kullanılabilir. 9 veya 60 çerçeve/saniye hızda görüntü yakalarlar. Mevcut durumda seri 320 x 240 piksel veya 640 x 480 piksel çözünürlüklü iki modelden oluşmaktadır, bunu daha fazla model takip edecektir. Kameralar internete kontrol edilebilir ve yapılandırılabilir. Uzaktan mo-

www.hidrolikpnomatik.com

Gösterim: Termal ve görünür ışık kamerası aşırı ısınma veya tanımlanmış problemleri haber veren otomatik alarmlarla prosesi 7/24 izlemeyi mümkün kılar. torlu odaklama özelliğine sahiptir. Termal ve görünür ışık görüntüleri kolay kamera hizalaması için üst üste bindirilebilir. Kullanıcılar çeşitli ilgi alanlarına göre bağımsız emisyon değerleri ve alarm durumları ayarlayabilir. Yerleşik lense sahip standart TV40 termal görüntüle-

me cihazında harici hareketli parça yoktur. IP67 sınıfı alüminyum mahfaza içine yerleştirilen bu cihazlar ilave soğutucu mahfaza olmadan 50 °C’ye kadar ilave soğutucu mahfazayla 200 °C’ye kadar olan ortam sıcaklıklarını tolere ederler.

Temmuz-Ağustos 2018

41


FİRMA-ÜRÜN

Çok Kapsamlı Lineer Vana Motorları Controlli

MVE serisi lineer vana motorları elektromekanik özelliği ile 2 ve 3 yollu vanalarda tercih edilmektedir. Controlli İtalya menşeili olup global pazarda bir çok markaya hem vana gövdesi hem de motorlarını OEM olarak üretmektedir.

daha da kolay olacaktır. MVE serisi motorlar 400N'dan 2200N'a kadar olan 5 farklı modeli

ile DN15 ila DN200 çapları arasında vanalarda kullanımları mümkündür. Aynı zamanda elektromekanik kapama özelliği ile dilendiği takdirde enerji kesilmesi durumunda otomatik olarak kendilerini kapatabilme özelliği de mevcuttur. IP54 koruma sınıfında olan motorların IP65 koruma sınıfına uygun modelleri de mevcuttur. www.kontrolyum.com

MVE serisi vana motorları maksimum 60mm'ye kadar stok uzunluğu olan vanalarda çok rahatlıkla kullanılabilmektedir. Otomatik olarak stok ayarlama özelliği ile vana gövdesi stroku 60mm'ye kadar hangi uzunluğuna sahip olursa olsun algılayabiliyor ve kendisini otomatik olarak pozisyonlandırabiliyor. On/Off, Yüzer kontrol ve Oransal kontrol seçenekleri tek bir model üzerinden olması avantajı ile farklı model ve seri motorlar arasında seçim yapmanıza gerek kalmayacaktır. Aynı zamanda tüm bu kontrol özelliklerini hem 24V AC/DC olarak hem de 230V AC olarak iki modelde bulmanız mümkündür. Controlli marka MVE serisi motorlar tüm lineer motorlar ile uyumlu olup sadece model seçimine göre kullanacağınız bağlantı aparatı sayesinde montajınız

42

Temmuz-Ağustos 2018

www.hidrolikpnomatik.com


www.hidrolikpnomatik.com

Temmuz - AÄ&#x;ustos 2018

43


FİRMA-ÜRÜN

Yeni Kontrolörler Makine Güvenliğini Sadeleştirir ve İyileştirir Rockwell Automation kontrolörleri makineye özel emniyet ihtiyaçlarına göre ölçeklendirilebilir ve daha hızlı reaksiyon sürelerini destekler

makinelerinde kullanıcıların bir gün daha fazla veri toplamak ve paylaşmak için duyabilecekleri ihtiyacı da karşılar.

Mühendisler Rockwell Automation’ın yeni kontrolörlerini kullanarak makine emniyet sistemlerini sadeleştirebilir ve emniyet performansını artırabilir.

Daha Verimli Makineler: Kontrolörler, Studio 5000 entegre geliştirme ortamı ve Kinetix 5700 servo sürücü ile kullanıldığında, yeni güvenli durdurma, güvenli hız, güvenli konum ve diğer güvenli izleme fonksiyonlarını destekler. Bu emniyet fonksiyonları, emniyet sistemi operasyonlarında daha fazla esneklik sağlar; örneğin bir çalışan yaklaştığında makineyi durdurmak yerine yavaşlatabilir. Bu, arzu edilen seviyede bir emniyet seviyesinden taviz vermeden makine verimliliğini artırabilir. Bu yeni işlevler, Studio 5000 yazılımında bulunan yerleşik emniyet talimatları kullanılarak uygulanır.

Allen-Bradley GuardLogix 5580 ve Compact GuardLogix 5380 kontrolörleri SIL 2/PLd’den SIL 3/PLe’ye emniyet sistem düzeyleri arasında ölçeklendirilebilir. Bu ölçeklendirilebilirlik mühendislerin emniyet sistemi tasarımını optimize etmelerine ve muhtemelen maliyetleri azaltmalarına yardımcı olur ve bunu en güncel makine emniyet düzenlemelerine bağlı kalarak gerçekleştirir. Yüksek performanslı kontrolörler daha hızlı reaksiyon sürelerine ve daha kısa emniyet mesafelerine ulaşmak için daha yüksek işlemci gücü kullanır. Bu da daha küçük makineler üretebilmeyi, değerli alandan tasarruf sağlamayı ve operatör verimini artırmayı destekler. Rockwell Automation emniyet sistemleri ürün müdürü Dave Sullivan “Birçok mühendis emniyet sistemlerini, bir uygulamanın gerektirdiğinden daha yüksek bir emniyet seviyesiyle inşa eder” dedi ve şu değerlendirmeyi yaptı: “Bu gibi sistemler, ihtiyaç duyulandan daha fazla ve gereksiz bileşen fazlalığına yol açar, karmaşıklığı artırır ve olması gerekenden daha pahalıya mal olur. Yeni kontrolörlerimiz mühendislerin ihtiyaçları doğ-

44

Temmuz-Ağustos 2018

rultusunda doğru ölçekte bir emniyet sistemi inşa etmesini sağlar ve artık kapasite oluşmaz. Yeni yüksek performanslı kontrolörler mühendislerin karmaşık makinelerde kullandıkları çok sayıda kontrolörü konsolide etmelerine de yardımcı olur. Hem standart hem de emniyet kontrolleri için tek bir yüksek performanslı kontrolör kullanmak, verimi artırmaya ve sistem maliyetlerini, karmaşıklığı ve kabin ölçüsünü düşürmeye yardımcı olur. Yeni kontrolörlerin bazı diğer faydaları ise şöyle sıralanabilir: Daha iyi iletişim kapasitesi: GuardLogix 5580 ve Compact GuardLogix 5380 kontrol cihazlarındaki gömülü gigabit Ethernet, sayısı giderek artan akıllı cihazları desteklemek için daha fazla iletişim kapasitesi sağlar. Bu, mühendislerin ekstra donanım eklemeden veri-yoğun akıllı üretim hedeflerini tutturmalarına yardımcı olur. Ayrıca, geleceğin

Mühendisler ayrıca imece robotları gibi uygulamaları desteklemek için de emniyet fonksiyonlarını kullanabilirler. Bir insan robota çok yaklaşırsa, sistem o insanın varlığını algılar ve robotun hareketini yavaşlatabilir ya da durdurabilir. GuardLogix 5580 ve Compact GuardLogix 5380 kontrolörleri, fonksiyonel emniyet konusunda TÜV onaylıdır.

www.hidrolikpnomatik.com


www.hidrolikpnomatik.com

Temmuz - AÄ&#x;ustos 2018

45


FİRMA-ÜRÜN

Eaton, HMI 2018’de Nesnelerin İnterneti (IoT) ve Enerji Dönüşümü İçin Pratik Uygulamaları Vitrine Çıkardı Bu yılın Hannover Fuarı’nda (C71, Hall 11), güç yönetim şirketi Eaton makine üreticilerinin, endüstriyel bina sahiplerinin ve şebeke operatörlerinin Nesnelerin İnterneti ve enerji dönüşümü ile yaratılan avantajlardan faydalanmalarını sağlayan bir dizi pratik uygulamayı tanıttı. Eaton entegre endüstri teknolojileri teması altında, daha verimli, güvenli ve akıllı makineler için bulut tabanlı elektrik ve hidrolik sistemleri vitrine çıkardı. Önemli hususlar: • HoloLens teknolojisi ile sunulan sanal aralık ile ziyaretçiler Eaton’ın elektrik ve hidrolik sistemlerinin entegrasyonuna kendileri tanıklık edebiliyor. • Elektro-hidrolik hassas kontrol makinesi, akıllı SmartWire-DT modülü yoluyla hidroliklerin nasıl birbirlerine bağlandığını gösterdi. Dağıtılmış zeka ve enerji verimliliği için IoT’a hazır bazı akıllı hidrolik komponentler mevcut.

önemli hususlar ise uygun yaşam döngüsü yönetimi için tasarlanmış yeni dijital NZM devre kesicilerini içeriyor.

• Eaton’ın AxisPro serisi akılı endüstriyel valfleri; yazılım kurulumu, arıza teşhisi ve dağıtılmış akıllı kontrol özelliklerine sahip. Ek olarak, Eaton yeni nesil Pro FX 2.0 yazılımının AxisPro serileriyle kullanımını gösterdi.

• Endüstri 4.0 uygulamaları göz önüne alınarak geliştirilmiş olan küçük ve orta ölçekli makineleri kumanda etmek ve çalıştırmak için akıllı otomasyon teknolojileri. Bu teknolojinin kalbinde Eaton’ın Eaton’ın Kestirimsel Bakım Portalı’na bağlanma ihtimali olan gelişmiş IT güvenliğini bünyesinde barındıran yeni XC300 PLC cihazı bulunuyor. T Systems ile birlikte, Eaton güvenli ve kolay IoT girişi için entegre bir sistem geliştirmiştir.

• Eaton’ın güvenli ve verimli makine üretim uygulamaları için sunduğu kapsamlı dijital sürücü ve pano ürün grupları bulunuyor. Diğer

Eaton enerji dönüşümü bakımından bina sahipleri ve şebeke operatörlerinin dağıtılmış bir enerji sistemine geçiş ile yaratılan fırsatlardan

46

Temmuz-Ağustos 2018

faydalanmasına yardımcı olacak en yeni tekliflerini sundu. Önemli hususlar: • Eaton’ın endüstri ve dağıtım şebekelerince kullanılan ve SF6 içermeyen öncü orta gerilim şalteri AB ilerleyen yıllarda çevreye aşırı zarar veren gazların kullanımını tamamen yasaklamayı düşündüğünden, bu şalterin kullanımı özellikle uygundur. • Enerji tüketicilerinin enerji faturalarını azaltmalarına ve frekans kontrolü gibi değerli şebeke hizmetlerinin yanı sıra yedek güç de sağlamalarına yardım eden xStorage konut ve ticari enerji depolama sistemleri arttırılmış sürdürülebilirliği ve güç direncini de sağlayan mikro şebeke kontrol sistemi Power Xpert Optimizer

www.hidrolikpnomatik.com


www.hidrolikpnomatik.com

Temmuz - AÄ&#x;ustos 2018

47


FİRMA-ÜRÜN

Emerson'ın Yeni Hava Hazırlığı Ürünleri Serisi ile Enerji Tüketiminden ve Maliyetten Tasarruf Edin Emerson, ASCO Numatics 653 Serisi hava hazırlama ürünlerinin piyasaya sunulacağını duyurdu. 3/4” ve 1” port boyutlarına sahip 653 Serisinin boyutuna göre yüksek bir akış oranı var. Bu müşterilerin aynı Filtre-Regülatörden veya Yağlayıcıdan (FRL) daha fazla sayıda ürüne güç verebilmesini veya tüm sistemdeki basınç düşüşünü azaltmasını sağlar; iki seçenek de potansiyel enerjiden ve maliyetten tasarruf edilmesine olanak tanır. 651, 652 ve 653 Serisindeki filtreler, regülatörler, filtre regülatörleri, yağlayıcılar, yeniden başlatmalar, hızlı tahliyeler, yönlendirme blokları ve kapatma valfleri yer almaktadır. Emerson’da Makine Otomasyonu Uygulamaları Mühendisliği Yardımcı Başkanlığı görevini yürüten Scott Weickel “653 Serimizin kullanılmaya başlanması ile yüksek akışlı hava hazırlama ürünleri yelpazemiz global olarak büyük ölçüde genişlemektedir.” demiştir. “Yeni port ölçülerinin eklenmesi, uluslararası üreticilerin tek bir tedarikçiden ölçüleri 1/8 ile 1” arasında değişen gelişmiş teknolojili hava hazırlama ürünlerine ait kapsamlı bir yelpazeden seçim yapmasına olanak vermektedir. Böylece hem seçim hem de satın alma işlemleri kolaylaşmaktadır.” Ölçüsü doğrultusunda sektörün en yüksek akış özelliklerine sahip ASCO Numatics 651, 652 ve 653 Serisi, yüksek hacimli hava gerektiren uygulamalarda veya alanın sınırlı oldu-

48

Temmuz-Ağustos 2018

ASCO Numatics™ 653 Serisi hava hazırlığı ürünleri, yüksek akış oranının gerekli olduğu uygulamalar için uygundur. ğu yerlerde kullanım için idealdir. Orijinal ekipman üreticileri geniş sıcaklık aralığında (-40°C - 80°C) ve bu ürünün zorlu ortamlarda kullanılmasını sağlayan ATEX ve CUTR sertifikasyonundan ve proses endüstrisindeki valf pilot uygulaması gibi uygulamalardan faydalanacaktır. Modüler hava hazırlama ürünlerinin sağlam bir yapısı olup birleştirmesi, monte etmesi ve yerleştirmesi kolayca yapılmaktadır. Yeni kenar plaka flanşları manifold grubunun boruların ayrılmasına gerek kalmadan sökülmesine imkan verir. 651, 652 ve 653 Serisi öne bakan, okunması kolay, düşük profilli ölçüm aletleri içerir. İsteğe bağlı dahi-

li kırmızı/yeşil basınç aralığı göstergeleri sayesinde istenen basınç kolayca izlenebilir. Küçük ölçüleri ve temiz çizgileri dayanıklı, modern görünümlü bir ekipman haline getirir. Uzun ömürlü lazerle çizilmiş etiketler ve kapaklar ürün bilgilerinin zorlu ortamlarda dahi görülebilmesine imkan verir. Ayrıca serinin birleştirme filtrelerine ve birleştirme filtresi/regülatör ünitelerine isteğe bağlı 3 mikron iç kıvrımlı ön filtre eklenmiştir. Böylece ayrı bir partikül filtresi kullanma ihtiyacının ortadan kalkmasının yanı sıra maliyet, ölçü ve ağırlık küçülmüş olur.

www.hidrolikpnomatik.com


www.hidrolikpnomatik.com

Temmuz - AÄ&#x;ustos 2018

49


FİRMA-ÜRÜN Yapay Zeka fonksiyonlu NX-TC sıcaklık kontrolörleri, kurulumu ve kontrolü otomatik hale getiriyor.

Hızlı Akıllı Sıcaklık Kontrolörü Kurulumu Omron, Yapay Zeka (AI) donanımlı yeni NX-TC serisi ile sıcaklık kontrolörü portföyünü genişletmeye devam ediyor. Çoklu döngüye sahip uygulamalar için tasarlanan bu akıllı kontrolörler, daha kolay pano içi kurulum imkanı sunuyor. NX-TC, insan müdahalesi gerektirmeden optimum ve otomatik sıcaklık kontrolü sağlamak amacıyla tasarlanmış yeni nesil akıllı sıcaklık kontrolörleri serisidir. Üstelik Yapay Zeka algoritmalarının kullanılmasıyla normal koşullarda sahada uzmanlar tarafından yapılan tüm ayarlar artık otomatik hale getirilebilir. Adaptif kontrol algoritması Standart bir sıcaklık kontrolörünün PID ayarlarını ilk çalıştırmada tanımlamak zaman alan bir süreçtir. Optimal ayarları gerçekleştirmek ise deneyimli mühendisler için bile daha da zorlayıcı olabilir. Bu yüzden Omron, "adaptif kontrol teknolojili" NXTC Serisini geliştirdi. Bu sistem, kontrol altındaki süreçte gerçekleşen değişiklikleri otomatik olarak algılar ve PID'yi buna göre uyarlar. Sonuç olarak ince ayarları mükemmel bir şekilde yapılmış PID algoritması ve ultra kararlı sıcaklık kontrolü sağlanır. Paketleme makinelerinde mükemmel sealing sıcaklık kontrolü Konvansiyonel bir sealing makinesindeki sıcaklık sensörleri genellikle ısıtma çubuğunun çene yüzeyinden oldukça uzak bir konuma yerleştirilir. Bu durum, çene yüzeyi sıcaklığı ile gerçek kontrol sıcaklığı arasında bir fark oluşturabilir ve bunun sonu-

50

Temmuz-Ağustos 2018

NX-TC2 (12 mm genişlik) ve NX-TC3 (24 mm genişlik) cunda paketleme hızı arttıkça (özellikle de daha ince paketleme malzemeleri ile) daha fazla sealing hatası ortaya çıkabilir. NX-TC serisi, sensörün çene yüzeyine daha yakın konumlandırılmasına izin veren daha hızlı algılama fonksiyonuna sahip özel sıcaklık sensörü modellerini kullanarak bu sorunu çözer. Otomatik filtre ayarı gibi özel olarak geliştirilen gömülü algoritmalar ise daha iyi bir sealing kalitesi sağlamak için sıcaklığın bastırılmasına yardımcı olur. Kalıp makinelerindeki sıcaklık değişimlerini en aza indirme Su soğutmalı ekstrüzyon kalıp makinelerinde çıkış hızını artırmak genellikle sıcaklık değişimlerine yol açar. Bu durum, operatörün ürün kalitesini istikrarlı tutmak için devamlı olarak valf ayarı yapmasını ge-

rektirir. Yüksek hızlı üretim sırasında bunu sağlamak ise oldukça zordur. NX-TC'de bulunan su soğutmalı çıkış ayarı fonksiyonu, sıcaklık değişimlerini en aza indirir ve kaliteyi korurken üretim kapasitesini artırır. Özellikler • İki boyut seçeneği mevcuttur: NXTC2 (12 mm genişlikte 2 döngülü model) ve NX-TC3 (24 mm genişlikte 4 döngülü model) • T/c ve Pt100 sensörleri için üniversal giriş (K, J, T, E, L, U, N, R, S, B, C/W, PL II, Pt100/JPt100). • Kontrol çıkışı tipi: Gerilim çıkışı (PNP 24 VDC/21 mA/nokta), Doğrusal akım çıkışı (0/4, 20 mA) • Kontrol yöntemi: ısıtma ve/veya soğutma (modele bağlıdır) • Yük/SSR tanısı mevcuttur (modele bağlıdır) www.hidrolikpnomatik.com


www.hidrolikpnomatik.com

Temmuz - AÄ&#x;ustos 2018

51


FİRMA-ÜRÜN Mitsubishi Electric’ten insanla işbirliği içinde çalışan yeni kollobratif robot serisi

Robot ve İnsan Birlikte Çalışarak Verimliliği Artıracak Otomasyon sektörünün öncü markası Mitsubishi Electric, insanla işbirliği içinde çalışan yeni kollobratif robot serisiyle üretim hatlarında yüksek performans sağlıyor. İnovatif kontrol ve programlama opsiyonlarıyla kolay kullanım avantajı da sunan kollobratif robotlar, Mitsubishi Electric’in Sanayi 4.0’a yanıtı olan dijital fabrika konsepti e-F@ctory içinde önemli bir rol oynuyor. Üretimde hız, esneklik, verimlilik ve maliyet tasarrufu sağlayan eF@ctory ve ileri robot teknolojileri sanayicilerin küresel rekabette öne geçmesine imkan tanıyor. Elektrik, elektronik ve otomasyon alanında dünyanın önde gelen oyuncularından Mitsubishi Electric’in dijital fabrika konsepti eF@ctory içinde robotlar önemli bir rol oynuyor. Dijital fabrikalarda robotlar ve insanların etkileşimli çalıştığı üretim hatlarının, sadece robotlardan oluşan üretim hatlarından daha verimli olduğu bilinciyle hareket eden Mitsubishi Electric, insanla işbirliği içinde görev alan yeni kollobratif robot serisiyle sanayiye değer katmaya devam ediyor. Mitsubishi Electric’in yeni kollobratif robot serisi, güvenlik nedenlerin-

kalardan geçiyor

den ötürü koruyucu bariyerlerin arkasına yerleştirilmesi gereken endüstriyel robotların aksine fabrikalarda insanlarla yakın çalışmalarda bulunmak üzere tasarlandı. Bu seri, insanlarla birlikte çalışabilmesi sayesinde üretim hatlarında herhangi bir yerde esnek bir şekilde konumlandırılabiliyor. Yeni kollobratif robotlar yüksek performansın yanı sıra inovatif kontrol ve programlama opsiyonları ile kolay kullanım avantajı da sağlıyor. Robota takılabilen dokunmatik operatör terminali, özel programlama uzmanlığı gerektirmeden robota görevini öğretmek için sezgisel bir arayüz sunuyor. Öğretme fonksiyonu, operatörün robotu elle ve kontrollü güçle bir pozisyondan diğerine hareket ettirmesine imkan tanıyan direkt kontrol modu içeriyor. Kurulum tamamlandığında robota tam hareket serbestliği tanımak üzere operatör terminali kolaylıkla kaldırılabiliyor. Küresel rekabetin yolu kollobratif robotlarla donatılmış dijital fabri-

52

Temmuz-Ağustos 2018

Türkiye’nin sürdürülebilir bir şekilde küresel boyutta rekabet edebilmesi için üretim teknolojilerinin Sanayi 4.0’ın gereklilikleri ölçüsünde geliştirilmesi gerekiyor. Bu noktada üretim kalitesi artarken maliyetlerin düşmesi önem arz ediyor. Robotlu sistemler tüm bu avantajları bir arada sunabilecek en ideal çözüm olarak öne çıkıyor. Mitsubishi Electric’in e-F@ctory konsepti altında tasarlanan ve ileri teknolojiye sahip kollobratif robotları ile daha esnek hale gelen dijital fabrikalar; üretimde hızı, kaliteyi ve verimliliği artırırken çok ciddi maliyet tasarrufu sağlıyor. Mitsubishi Electric bu sayede sanayicilere fabrikalarını Sanayi 4.0’ın tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde kurma imkanı tanıyor. Fabrika yatırımından önce sanal bir fabrika oluşturarak ortaya çıkacak fabrikanın ve üretimin simülasyonunu gerçekleştirme, verimliliği değerlendirme ve oluşan çıktılar doğrultusunda yatırımı şekillendirme fırsatı sunuyor. e-F@ctory konseptinde fabrika otomasyonunda yer alan tüm ürünler birbirleriyle entegre ve açık bir mimari ile çalışıyor. Bu sayede üretim hattındaki diğer sistemlerle haberleşebilen robotlar, sadece mekanik işleri değil elektronik operasyonları da takip edebiliyor. Böylece üretim hatlarını kişiselleşen ihtiyaçlar doğrultusunda optimize ederek küresel pazardaki rekabet koşullarına ayak uydurmak hiç olmadığı kadar kolaylaşıyor.

www.hidrolikpnomatik.com


www.hidrolikpnomatik.com

Temmuz - AÄ&#x;ustos 2018

53


FİRMA-ÜRÜN

Triger ve Konveyör Kayışlarının Tüm Avantajları Bir Üründe Toplandı:

Rekabetçi Fiyatla Yüksek Kalite Tek ürün üreticisi olarak kurulan Megadyne Group, 60 yıllık tecrübesi içerisinde, pazardaki pozisyonunu güçlendirmek için iş genişleterek güç aktarım araçları konusunda uzmanlaşmış uluslararası bir şirket haline geldi. Yeniden çalıştırma ve konveyör kayışları alanında mükemmelliyetçi İtalyan Şirketi SACIF’in satın alımı da bu ürün yelpazesini eksiksiz hale getirme stratejisinin bir parçası ve bu sayede Megadyne HYBRID BELT serisini sunabilmekte (temel versiton, HYBRID BELT PLUS, HYBRID PRO BELT PLUS VE HYBRID BELT FOR VACUUM). Bu kayışlar ambalajlama, gıda ve medikal, kağıt ve baskı endüstrileri, robotik ve otomasyon alanlarında kullanılıyor. Pazarda eşsiz bir karakteristik ortaya koyan bu yenilikçi kayışlar, bir konveyör kayışının merkez ( yahut köşe) kısmında bulunan bir ya da daha fazla poliüretan triger kayşının, her iki ürünün de kalitelerini en ideal şekilde birleştirerek yapılıyor. HYBRID BELT serisi geniş bir sıcaklık aralığında çalışıyor (HYBRID BELT ve HYBRID BELT PLUS için -20°C/+ 80°C ve serinin en iyisi HYBRID PRO BELT PLUS için -25°C/+ 85°C) ve herhangi bir kişiselleştirme durumu için dakikada 550 metreye kadar hızla mükemmel bir üretkenlik sunuyor. Daha düşük enerji emilimi (yaklaşık% 30), mevcut sistemlere hızlı ve ekonomik bir güçlendirme ile birleştiğinde, daha küçük çaplı kasnaklar, kompakt bir şanzıman ve daha fazla

54

Temmuz-Ağustos 2018

esneklik sağlarken, daha fazla tasarruf sağlar. HYBRID BELTS ve HYBRID BELT PLUS için kullanılan triger kayışları Megalinear'dır: yaygın olarak kullanılan sahalar T10, T5, H, HTD5M, HTD8M, STD8M'dir. HYBRID PRO BELT PLUS, daha az gürültü sunan Megalinear QST'ye sahiptir. Son olarak, HYBRID BELT FOR VACUUM, optimum emmeyi garanti eden polyester düz bir kumaşın eklenmesi sayesinde otomasyon ve vakumlu kullanım için ideal çözümdür.

www.hidrolikpnomatik.com


www.hidrolikpnomatik.com

Temmuz - AÄ&#x;ustos 2018

55


FİRMA-ÜRÜN

PVD T-PAT 500 Serisi Patlaç Valfler PVD Patlaç Valfler, basınçlı havanın çabuk bir şekilde boşaltılarak şok hava darbesi oluşturması istenen sistemler için geliştirilmiş bir çeşit solenoid valftir. Patlaç Valfler , hava pilot kontrollü olup teknik açıdan çabuk ve yüksek hava akış elde edebilmek için giriş ve çıkış bağlantıları 90° açı yapacak şekilde üretilmiştir. Bu özelliği ile havayı darbe (şok) şeklinde gönderir. PVD Patlaç valfleri normalde kapalıdır.Enerji verildiğinde açılır. Şoklama olayı 150-200 msn (hava tüketiminde tasarruf açısından önemli) enerji verilerek gerçekleştirilir. Diyaframlı solenoid valfler, çalışma prensibine göre basınç farkı oluşmadan açma kapama işlevini ( bobinleri enerjili olduğu halde ) yerine getiremezler. Bu nedenle Patlaç Valfin açma – kapama işlevini yapabilmesi için girişine uygulanan basınç min. 0.5 bar olmalıdır. PVD Patlaç valflerin gövdesi alüminyum malzemeden yapılmış olup metal enjeksiyon yöntemiyle üretilmiştir. Diyaframları naylon takviyeli Neoprendir.

PVD Patlaç valfler, zaman röleleri ile kumanda edilebilirler . Zaman röleleri 1.....99 adet çıkışlı, koruyucu bir kutu içinde , patlama ve bekleme süre aralığı ayarlanabilir özelliklerinde üretilebilmektedir. Pek çok sanayi kolunda,filtrelerde ve silolarda kullanılan PVD Patlaç valflerinin en yaygın kullanıldığı sanayi kolları : Çimento, seramik, boya , toprak , termik santraller, beton santralleri,deterjan, makina , cam,demir-çelik, kimya ve gıda sanayileri vs. dir. Jet filtre (torbalı filtr ) sistemlerinde biriken tozları silkelemek veya bunkerlerdeki toz maddelerin tortulaşmasını önlemek amacıyla kullanılır. PVD firması Solenoid valf, Pnömatik Aktüatör, Patlaç Valf, Pistonlu Vana,Sınır Şalter Kutusu (Switchbox) ve Otomatik vanaların üretimini yapmaktadır.Ayrıca proses ölçü ve kontrol cihazları konusunda temsilcilikleri vardır ve pek çok ürünü müşterilerine sunmaktadır.

Bağlantı biçimleri; dişli, rekorlu ve flanşlı olabilmektedir. . PVD Patlaç valfler ¾'' ve 1'' ölçüsündekiler tek diyaframlı , 11/2'' ölçüsündekiler ise çift diyaframlıdır. Ölçüleri ¾” , 1” , 1 ½” bağlantı yapılabilecek şekilde farklı ebatlara sahiptir.

56

Temmuz-Ağustos 2018

www.hidrolikpnomatik.com


www.hidrolikpnomatik.com

Temmuz - AÄ&#x;ustos 2018

57


MAKALE

Daha İyi Hava Akışı, Verimliliği Artırır: Pnömatik Sistemler Neden Optimize Edilmelidir? Bu Makale Parker Hannifin tarafından hazırlanmıştır. 21. yüzyılda, pnömatik sistemler dünyaca kabul gören bir teknoloji olarak üretimin her alanında kullanılmaktadır. Basınçlı hava, soğutmadan montaj ve ambalajlama hattı üzerindeki otomatik makineleri kontrol etmeye kadar her yerde kullanılır. Pnömatik sistemler son derece etkili olmasına rağmen hava sıkıştırma içeren uygulamalarda sıkıştırma maliyeti genel elektrik maliyetinin içine gizlenebilir. Çünkü birçok üretici pnömatik sistemlerinin tam çalıştırma maliyetini belirleyemez. Avrupa'da ortalama basınçlı hava maliyeti, her kWh için yerel elektrik maliyeti, kullanılan kompresörlerin çıkış gücü, sistemin büyüklüğü ve kompresöre çekilen havanın yoğunluğuna bağlı olarak her metreküp için 1,5 ila 2,7 cent arasında değişir. Yasal talepler ve artan elektrik maliyetinin üreticileri mümkün olduğunca enerji tasarrufu yapmaya itmesi gibi nedenlerle enerji tüketimini azaltmak günümüz OEM'leri için önemli bir gündem maddesi haline gelmiştir. Örneğin, Birleşik Krallık endüstri sektörü hava sıkıştırmak için her yıl 10 TWh'nin üzerinde elektrik kullanır. Bu da atmosfere beş milyon tondan daha fazla CO2 salındığı anlamına gelir. Pnömatik sistemlerin, fabrikalardaki enerji tüketiminin oldukça büyük bir kısmını oluşturması nedeniyle israfın ve sızıntıların en aza indirilmesi için önlemler alırken sistemdeki hava akışı-

58

Temmuz-Ağustos 2018

genel verimliliğini sağlamak ve basınç düşüşlerini engellemek için doğru boyutu bulmak çok önemlidir. Ayrıca boruların doğru şekilde boyutlandırıldığından emin olmak da hesaba katılması gereken başka bir etkendir. Boru tesisatını yeniden değerlendirme

nı en yükseğe çıkarmak çift taraflı kazanç sağlar. Boyutlandırmanın önemi Artık kırk yıl öncesine kıyasla doğru boyuttaki parçaları kullanmak konusunda akıllandık. "Eski günlerde", "borunuzun boyutu ne ise doğru boyut odur" denilirdi. Mühendislerin büyük, boru çapına uygun parçaların fabrikalar için pnömatik sistemleri tasarlarken tek seçenek olmadığını fark etmesi çok uzun sürdü. Örneğin, standart bir hava hattı filtresi, su ve diğer parçacıkların hattı kirletmesini önlemek için uç kısımda santrifüj hareketi kullanır. Filtre boyutu çok büyükse (genelde olduğu gibi boruya göre boyutlandırılmışsa) santrifüj hareketi suyu gidermek için yeterince sert olamaz. Diğer taraftan ise çok küçük boyutlandırılırsa basınçta gözle görülür bir düşüş yaşanır. Dolayısıyla, sistemin

Birçok pnömatik sistemde, borular ana hat borusundan uygulamaya bağlanır. Bu işlem, genellikle erkek ve dişi parçaları kullanarak kolayca takılan ve çabuk bağlantı elemanı adı verilen bir konnektör tarafından bağlanır. Cihazların çok fazla bağlanması ve ayrılması gereken yerlerde çabuk bağlantı elemanları oldukça kullanışlıdır. Ancak yüksek miktarlarda basınç düşüşlerine neden olarak zaten en yüksek düzeyde çalışan sistemi basınçtan mahrum bırakabilirler. Bazen su kirliliğinden dolayı çelik boruların içinde pas ve tortu birikir. Bu pas ve tortu tabakası zaman zaman çabuk bağlantı elemanlarını tıkayabilir. Buna çözüm olarak çelik boru tesisatları plastiğe çevrilebilir veya çelik yerine alüminyum kullanılarak üretilmiş standart bağlantı elemanları ve parçaları kullanılabilir. Çift basınç yaklaşımı Hâlâ birçok uygulama tek basınç kaynağı ve çift egzoz yaklaşımıyla tek basınç dolaşımında kurulur. Bu kurulum optimum egzoz koşulları

www.hidrolikpnomatik.com


MAKALE sağlasa da birçok endüstriyel uygulama için en iyi kurulum seçeneği olmayabilir. Buna alternatif olarak çift basınç yaklaşımı adıyla bilinen yöntem kullanılabilir. Bu yöntem, ileri ve geri hareket koşullarında aynı gücün kullanılmasını gerektirmeyen uygulamalar için uygundur. Örneğin bir silindirin, yük taşımak için 80 PSI'de ilerletilmesi gerekirken silindiri eski haline getirmek için aynı güç gerekmeyebilir. Çift basınç modelinde iki regülatörün kullanılmasıyla silindir dışarıya ilerlerken 80 geri çekilirken 30 PSI'de çalıştırılabilir. Bu iki basınca ulaşmanın birçok yolu vardır ve bazıları diğerlerinden daha etkilidir. Ancak yüksek basınç çıkışı ve düşük geri çekiş basıncı ilkesi tüm seçeneklerde aynıdır. Filtreleri değiştirme Verimliliği optimize etmenin başka bir yolu kirli parçaları değiştirmek veya temizlemektir. Pnömatik dolaşımdaki tipik, ticari primer filtreler, havadaki beş mikron büyüklüğündeki parçacıkları bile filtrelemek için tasarlanmıştır. Bu filtrelerin birçoğu, tüm su damlacıklarını filtrelemek için döndürme hareketi kullanır. İlk olarak, parçacık filtresi 1 veya 1,5 bar basınç farkına göre boyutlandırılabilir. Bu boyutlandırma, içeriye giren hava akışı ve dışarıya çıkan suyun doğru miktarda olması için yeterli karşı basınç sağlar. Ancak, kirlenme başladığında parçanın yalnızca dışı değil aynı zamanda iç yüzeyleri de tabakayla örtülür. Ölçme deliğinin bir kısmı mutlaka tıkanır ve 1,5 bar'lık fark yavaş yavaş azalır. Sonuç olarak, yalnızca parça kirlendiği için 2 ila 4 bar arasında kayıp yaşanabilir. Birçok kullanıcı parçayı dışarı çıkarıp temizledikten sonra tekrar sisteme yerleştirerek çalıştırmaya devam eder. Birçok kirletici madde www.hidrolikpnomatik.com

deki tüm suyu olmasa da suyun büyük bir miktarının giderilmesini sağlar. Bu noktada, paraçacık filtreleri devreye girer ve suyun geri kalanı ile tozu sistemden temizler. Sistemde su kalması doğal olarak ekipmanın paslanması ve diğer çevre sorunlarının yanı sıra birçok sorun oluşturur. Basınç kaybını en aza indirme

parçanın içinde olduğu ve kolayca ulaşılamayacağı için bu çok iyi bir fikir değildir. Nispeten daha ucuz olan parçayı değiştirmek yerine sistemi tıkalı filtreyle çalıştırdığınızda kompresör ek basınç düşüşünü telafi etmek için daha çok iş yapar ve bu nedenle sistemi çalıştırmak her ay daha maliyetli hale gelir. Parker'ın sinter bronz veya lifli kağıt tipi filtrelerden beyaz sinter plastik parçaya geçmesinin sebebi kirlendiğinde kolay anlaşılmasını ve değiştirilmesini sağlamaktır. Temiz, kuru hava Havayı sıkıştırmanın temel ilkelerinden biri çevredeki havayı almak ve küçük bir hazneye sıkıştırmaktır. Ancak kompresörün etrafındaki ortamda bulunan hava su ve kir gibi birçok şeyi taşır. Havayı sıkıştırdığınızda aynı zamanda ısıtırsınız ve sıkıştırma işleminin kendisi gaz kaybına neden olur. Bu da havanın tekrar soğuyana kadar suya tutunma isteğini artırır. Hava soğudukça su, sistem borularının içinde yoğunlaşır. İşte sistemin içindeki su bu borulardan gelir. Pnömatik sisteme akan su miktarını azaltan birçok farklı mekanizma vardır. Ancak temel başlangıç noktalarından biri kurutuculardır. Kurutucular, havayı soğutur ve suyun yoğunlaşarak havadan çıkmasını sağlar. Sisteme kurutucu eklemek için-

Birçok üretici, hava kaçaklarının hiç hissettirmeden zarara neden olduğunu bilir. Fabrikanın her yerinde kaçak olabilir, bulunması zordur ve normal işlemlerin sesi nedeniyle de genellikle duyulamaz. Kaçaklar, yeterince sıkıştırılmamış bir bağlantı parçasından, sızdırmazlık keçesi olan bir silindire kadar her nedenle gerçekleşebilir. Genellikle, boru bağlantısı veya çabuk bağlantı elemanındaki bir çatlak hava kaçırır. Yalnızca tek bir kaçak bile basınç ve kaçak oranına bağlı olarak yılda binlerce Euro zarara sebep olabilir. Örneğin, 12 Bar çalışma basıncına sahip bir sistemdeki 1 mm çaplı delik yıllık 500 EUR civarında enerji maliyetine neden olabilir. Sistemde birden çok kaçak olduğunda maliyetlerin ne kadar hızlı artabileceğini kestirmek güç değildir. İdeal bir senaryoda, fabrikalar sistemin verimliliğini en iyi duruma getirmek için çalışmama süresinde kaçakları tespit etmek ve onarmak için çok sıkı bir sistem uygulayabilir. Kaçak tespiti ve onarımı, basınçlı hava maliyetlerini önemli oranda düşürmek için en uygun maliyetli yöntemdir. Bu noktaların hepsi, enerji tasarrufunun optimize edilmesi ve hava akışını güçlendirmek için göz önünde bulundurulmalıdır. Fabrikalar büyüdükçe pnömatik sistemdeki her parçanın da talebin üstesinden gelebilmek için büyütülmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Temmuz-Ağustos 2018

59


MAKALE

Buhar Kolektörü ve Buhar Hattı Üzerinde Önerilen Kondens Cebi Tasarımları Hazırlayan: Ersun GÜRKAN - Ayvaz, ARI-Armaturen Türkiye Ürün Müdürü - Endüstri Mühendisi Buhar kazanı sonrası; buhar kolektörü ve kondens cepleri tasarımı sistemin sağlıklı ve uzun ömürlü hizmet verebilmesi açısından çok önemlidir. Özellikle globe vanaların zaman zaman yarı açık konumda çalıştırılması fark basıncına bağlı olarak kısa sürede sit-klape yüzeylerinin aşınması sonucu vana içinde kaçak ve/veya mil sızdırmazlık elemanının zarar görerek milden kaçak oluşmasına neden olabilir. Standardın dışında yüksek bir fark basıncı ile vanayı açmak bile mümkün ol-

60

Temmuz-Ağustos 2018

mayabilir. Bu nedenle vanaların kullanılacağı noktalarda çalışma şekli ve sistemin zaman içinde değişen fark basınçları göz önünde bulundurulmalıdır. Aşağıda Şekil-1’de görülen buhar kolektörü tasarımında buhar vanalarının yanında baypas vanasının bulunması nedeni; sistem devreye alınırken vananın iki ucundaki basıncın eşitlenmesi sağlanarak büyük vananın yavaşça açılması, herhangi bir koç darbesi oluşumunu ve vana-

nın zarar görmesi engellenmektedir. Buradaki diğer bir fayda yüksek fark basıncı nedeniyle açılamayan vananın da açılır hale getirilmesidir. Kolektör üzerindeki ana buhar vanalarının üzerindeki hat boşaltma vanaları, ana buhar vanaları açılmadan önce kapalı sistemde birikmiş olan kondensin hattan uzaklaştırılması içindir. Kolektör altında özellikle dış ortam etkileri, donma vb. nedenlerden ötürü ilk tercih olarak bimetalik buhar kapanı tavsiye edilir. Termodinamik veya şamandıralı buhar ka-

www.hidrolikpnomatik.com


MAKALE

panı isteğe göre seçilebilir. Unutulmamalıdır ki 1 bar fark basıncı ve altında termodinamik buhar kapanı çalışmaz. Kolektör altındaki sıvı atıcı ise sistem durduğunda ayarlanan basınca göre otomatik olarak kondens tahliyesini yapar ve sistemdeki kondensi boşaltır. Basınç yükseldi-

www.hidrolikpnomatik.com

ğinde ise otomatik olarak kapanır. Sistemin normal ve vuruntusuz bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Kolektör üzerindeki emniyet ventili aşırı basınca karşı kolektör ve vana gruplarını korur. Emniyet ventilinin çıkış borusunda damlama borusu olmalıdır. Tahliye sonucunda yoğu-

şan buhar, kondens olarak burada birikir ve emniyet ventilinin çalışmasını engeller ve korozyona neden olur. Buhar hattı üzerindeki ceplerin, buhar hattının uygun bir yalıtıma sahip olması durumunda 50 metrede bir, yalıtım olmaması durumunda 30

Temmuz-Ağustos 2018

61


MAKALE

AKO Pinch Vanalar Hazırlayan; Süleyman TAYLAN – PVD Proses Vana Donanım San. Ve Tic. Ltd. Şti. - Satış Danışmanı

Arıtma çamurlu su Granül, toz, palet ve katı madde içeren sıvılar vs. gibi agrasif, korosif ve selülozik ürünlerin akışının durdurulması ve ayarı/dozlanması için armatür çözümü içermektedir. Pnömatik kumandalı pinç vanaları nasıl çalışır? PVD Proses AKO pnömatik pinç vanası gövdesine basınçlı hava/sıvı (basınç farkı min. 2 bar) aktarılmak suretiyle, yüksek geri tepme elastikliğine sahip olan özel üretilmiş manşet sıkıştırılır. Gövde tasarımı manşetin dudak benzeri şekilde serbest olarak kapanmasını garanti etmektedir. Bu şekilde ürün akışı sızdırma-

62

Temmuz-Ağustos 2018

yacak bir şekilde kesilmekte ve aynı zamanda azami manşet kullanım ömrü sağlanmaktadır. Böylece PVD Proses AKO pnömatik pinç vanası kapanır ve ürün akışında tam sızdırmazlık sağlanır. Maksimum çalışma basıncı nominal çapa bağlı olup, 2 - 6 bar arasıdır. Basınçlı hava/sıvı beslemesi kesilir kesilmez ve pnömatik pinç vanasının gövdesinde hava/sıvı tahliyesi gerçekleşir gerçekleşmez, özel üretilmiş manşet geri tepme elastikliği/düzelme kuvvetiyle açılır ve ortam basıncının geçisine izin verilerek tam geçiş sağlanır.

Pnömatik kumandalı pinç vanalarının avantajları nelerdir? Serbest ürün akışı, minimum sürtünme direnci, % 100 sızdırmazlık, tıkanma yapmaması ve kendi ağırlığının düşük olması, PVD Proses AKO pnömatik pinç vanalarının sunduğu başlıca avantajlardır. Flanşlı pinç vanalarının yassı ve elips şeklindeki gövde tasarımı, minimum basınçlı hava sarfiyatını garanti eder. Bu da enerji tasarrufu sağlar ve aynı zamanda pnömatik pinç vanası manşetinin dudak biçiminde büzülmesini mümkün kılar. Dudak şeklinde büzülme yönü ürün www.hidrolikpnomatik.com


MAKALE A554 uyarınca • VİDA DİŞ DESTEKLERİ DIN 11851 uyarınca • TANKER FLANŞI DIN 28459 uyarınca İsteğe bağlı olarak DIN 11853-3 uyarınca yaka tutucu kıskaçlar, DIN 11853-1 uyarınca vida diş destekleri veya DIN 11853-2 (BF) ya da DIN 11864-2 Form A (BF) uyarınca yaka flanşlar kaynak edilebilmektedir. Pnömatik pinç vanalarının bakımı OV - Oransal-Tek Etkili Pinç vanalarının bağlantı tasarımları Pnömatik pinç vanalarının çeşitli bağlantı seçenekleri: • FLANŞ DIN EN 1092-1 PN 10/16 uyarınca • FLANŞ ANSI B 16.5 / 150lbs uyarınca • İÇ DİŞLİ DIN EN ISO 228 (G) uyarınca • İÇ DİŞLİ ANSI/ASME B1.20.1 (NPT) uyarınca • TUTUCU KISKAÇ DIN 32676 Sıra A uyarınca akışında tam sızdırmazlığı garanti eder. Büyük ebatta katı partiküller dahi pnömatik pinç vanasının manşeti tarafından kavranır ve dolayısıyla sıkı şekilde sızdırmazlık sağlanır.

• TUTUCU KISKAÇEN DIN 32676 Sıra C uyarınca • BORU KAYNAK UÇLARI DIN 11850 Sıra 2 uyarınca • BORU KAYNAK UÇLARI ASTM

Pnömatik pinç vanalarının detaylı montaj kılavuzları yardımıyla kolay ve hızlı şekilde değiştirilebilen lastik manşetler sayesinde servis maliyeti "Total cost of ownership" oldukça düşer. AKO, montaj kılavuzlarının yanında müşterilere, pinç vanalarının sökme/takma işlemlerini birkaç dakika içinde gösteren çeşitli montaj videolarını ücretsiz indirmek için sunmaktadır. (http://www.pinc-vana.web.tr/videolar.html) Pnömatik kumandalı bir pinç vanasının kumandası Pinç vanası kumanda bağlantısına doğrudan bir hızlı hava tahliye vanası monte edilmesi önerilir. Bu sayede pinç vanası, pilot vananın büyüklük ve mesafesinden bağımsız olarak hızlı bir şekilde açılır. Pinç vanasının 0,1 bar üzerinde bir negatif basınca sahip bir emme hattında kullanılması durumunda örneğin AKOVAC (vakum ünitesi) ile bir vakum dengelemesi oluşturulmalıdır. Bunun için burada Vakum uygulamalarında pinç vanaları hakkında bilgi edinebilirsiniz. Dış alanlar için modeller PVD Proses AKO pnömatik pinch vanaları en yeni bilgiler doğrultusunda ve 97/23/EG basınçlı ekipmanlar direktifi uygunluğunda üretilmiştir ve ayrıca özel ve test edilmiş iletken tasarımında 0,1,2,20,21 ve 22 patlayıcı ortam bölgelerinde kullanılabilir.

www.hidrolikpnomatik.com

Temmuz-Ağustos 2018

63


REKLAM İNDEKSİ

ADEM KARDEŞLER

Ö. Kapak İçi

DUNLOP

19

MADEN FUARI

55

AKSOY HİDROLİK

5

EREL OTOMOTİV

4

MAKTEK

57

ALES ENDÜSTRİYEL

12

EROK HİDROLİK

17

METALEXPO

47

ALFAGOMMA

3

FOR SPA

37

MOOG

A. KAPAK

ANKATEK

51

FORMNEXT

31

MP HİDROLİK

2

ANKİROS

49

GEM-FA

35-41

PEMAKS PNÖMATİK

1

GÖKTÜRKLER ÇELİK

KAPAK - 9

PH HYDROULİC

15

ASC ENDÜSTRİ

A. Kapak İçi

ATAŞ

25

HİDROPOWER

45

SMC PNÖMATİK

7

BURSA ENDÜSTRİ

53

İDEA HİDROLİK

43

SON PIN

33

CKS SIZDIRMAZLIK

6

İLMAK HİDROLİK

13

TURGUTLAR HİDROLİK

27

ÇELEBİ HİDROCEL

29

KEÇE TİCARET

23

UZAY MAKİNA

KAPAK

DPH

20-21

LMC MAKİNA SANAYİ

11

Hidrolik&Pnömatik

Ak›flkan Gücü ve Kontrol Sistemleri Dergisi

ABONE FORMU Ad› Soyad› :......................................................... Ünvan› :.......................................................... Firma ad› :.......................................................... Uzmanl›k alan› :.......................................................... Adresi :.......................................................... ......................................................................................... Vergi Dairesi /No :........................................................... Tel/Fax :............................................................ O VISA O MasterCard Kart No:............................................................................. Son Kullanma Tarihi:.........................................................

 Y›ll›k abonelik ücreti 60 TL.

GARANTİ BANKASI PERPA ŞUBESİ IBAN TR63 0006 2000 4590 0006 2010 24 AKBANK PERPA ŞUBESİ IBAN TR94 0004 6006 3388 8000 0312 06 TEB PERPA ŞUBESİ IBAN TR68 0003 2000 1270 0000 0112 54 YAPI VE KREDİ BANKASI PERPA ŞUBESİ IBAN TR32 0006 7010 0000 0072 3902 34 HALKBANKASI BEŞİKTAŞ IBAN TR21 0001 2009 7640 0010 0001 98 İŞBANKASI PERPA ŞUBESİ IBAN TR76 0006 4000 0011 1880 1874 71

Perpa Ticaret Merkezi B Blok Kat:11 No:1928 Okmeydan› PK.34384 fiiflli / ISTANBUL - TURKEY Tel: +90 212 222 93 71 (Pbx) Fax: +90 212 222 93 74 e-mail:info@hidrolikpnomatik.com www.hidrolikpnomatik.com

64

Temmuz-Ağustos 2018

www.hidrolikpnomatik.com


Hidrolik&Pnomatik_july-august  

96

Hidrolik&Pnomatik_july-august  

96

Profile for ajansmik