Page 1


İÇİNDEKİLER

OCAK2014 08 BRİF

Kabineyi yenileten operasyon

Türkiye, 17 Aralık sabahı üç bakanın oğlunun rüşvet aldığı ve yolsuzluk yaptığı iddiasıyla uyandı.

12 DÜNYADAN 14 4 kişi 4 söz 16 PERSPEKTİF 18 Ekonomi 20 GÜNDEM

Paralel devlet gerçeği 25 Alİ Şahİn 26 ÖZEL HABER

2004 MGK’nın satır aralarından kalanlar... 32 Fuat Keyman 34 DÜNYA

İran-ABD İlişkileri 39 Mete Çubukçu 40 KAPAK

Çözüm Süreci: Ayrışma mı birlik mi? 48 KAPAK SÖYLEŞİ 54 Nacİ Bostancı 56 ANALİZ 62 SÖYLEŞİ

Mehmet Eymür 66 Alİ Şükrü Çoruk 68 TARİH 74 MEDYA

İletişimsizlik Krizi 02 A J A N S


78 Yusuf Kaplan 80 PORTRE

Nelson Mandela 82 Erol Göka 84 KÜLTÜR SANAT 90 SİNEMA

Dinozorlarla Yürümek 92 TEKNOLOJİ KAPAK SÖYLEŞİ

Kemal Burkay:

“Yanlışta ısrar etmek için bir neden yok...” Temelleri Cumhuriyetin kurulduğu yıllarda atılan, daha sonra da uygulanan çeşitli politikalar nedeniyle içinden çıkılmaz hale gelen Kürt sorunun çözümüne ilişkin bugünlerde çeşitli adımlar atılıyor.

AJANS

03


AYLIK SİYASET ve ANALİZ DERGİSİ

OCAK 2014 / Yıl 1 / Sayı 1 Issn: 2148-242X Yayıncı Kuruluş

TÜMHABER BASIM YAYIN DAĞITIM GAZETE VE MATBAA SAN.TİC. A.Ş.

GENEL YAYIN YÖNETMENİ (SORUMLU MÜDÜR) İbrahim Baran YAYIN KOORDİNATÖRÜ Abdurrahman Erzurum YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ Kenan Aydın EDİTÖRLER Esra Aynur Sekücü Gülden Kılıç Yavuz Yüksekdağ GENEL SANAT YÖNETMENİ Songül Eryiğit REKLAM

9. Sanad Reklam Ajansı ~ 0212 283 25 00 İLETİŞİM Mecidiye Mah. Mecidiye Cad. Sevencan Apt. No: 36-B Şişli / İstanbul Tel: 0212 296 28 83 ~ Faks: 0212 296 28 99 www.ajansdergi.com ~ iletisim@ajansdergi.com twitter.com/ajansdergicom ~ facebook.com/ajansdergicom ABONELİK 1 Yıllık Abonelik: 75 TL 6 Aylık Abonelik: 40 TL Avrupa 1 Yıllık Abonelik: 75 Euro Avrupa Tek Sayı: 7 Euro ABONELİK HESAP BİLGİLERİ Kuveyt Türk Katılım Bankası IBAN: TR41 0020 5000 0069 1230 6000 01 Posta Çeki: 10936667 BASKI Şan Ofset Matbaacılık ~ Hamidiye Mah. Anadolu Cad. No: 50 Kağıthane /İstanbul ~ Tel: 0212 289 24 24 Yayınlanan yazıların sorumluluğu yazara aittir. Gönderilen yazılar, yayınlansın yayınlanmasın iade edilmez. Gönderilen yazılarda gerekli editoryal değişiklikler yapılabilir. Yayınlanan yazılara telif ücreti ödenir. Yazılardan kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir. Yayınlanan reklamlardaki ürün ve hizmetlerin sorumluluğu reklam verene aittir.


EDİTÖRDEN

İbrahim Baran ibrahim.baran@ajansdergi.com twitter.com/ibrahimbaran

Bu kadar balans ayarı yetmedi mi? Türkiye demokrasisi pek çok badire atlattı. Balans ayarı verile verile bîhâl oldu. Darbeler cumhuriyeti de diyebiliriz bir bakıma. Tam da “Yeni Türkiye inşa oluyor, geçmişe mazi denir” cümlelerinin kurulmaya başlandığı bugünlerde, yeni bir balans ayarı denemesiyle karşı karşıyayız. Zor bir süreç, demokrasi bu kez askerler marifetiyle değil, devlet içerisinde yapılanan paralel devletler ve dışarıdaki uzantılarıyla mücadele ediyor. Üstelik, yöntem bu defa insanların toplum önünde itibarsızlaştırılması. Okuduğunuz satırların kaleme alındığı günlerde yolsuzluk tartışmaları sürüyordu. Suçlular elbette kanun önünde hesap verecek, olması gereken bu. Ancak karşı karşıya kaldığımız kriz, yolsuzluk operasyonu şeklinde açıklanacak kadar basit değil. Mesele çok fonksiyonlu, çok aktörlü. Gezi eylemlerinden netice alınamayınca şimdi de yolsuzluk operasyonu bahane edilerek hükümet üzerinde oyunlar oynanıyor, milletin iradesine şerh konulmak isteniyor. Kim olursa olsun, seçilmiş iktidara bugünlerde reva görülenler demokrasi tarihine bir ayıp olarak geçecek. Ama unutulmasın; çok uzağa gitmeye gerek yok, yakın tarihimiz millet iradesinin sürekli tecelli ettiği hikâyelerle dolu. Türkiye bir dönüşüm sürecine girdi. Toplumsal dönüşümler yalnızca siyasal atılımlarla vuku bulmuyor. Kültürel gelişmişlik de toplumların dönüşümünde ciddi bir paya sahip. Elinizde ilk sayısı bulunan Ajans, bu dönüşüme omuz vermek için yayın hayatına “merhaba” diyor. Ajans’ın pek çok muadili var elbette. Ancak, dergimizi onlardan ayıran bazı özellikler var. Tarafsız yayıncılığın imkansız hale geldiği bir ortamda Ajans her kayd-u şartta tarafsız, hakkaniyetli, itidalli, ülkemizin gelişmişlik düzeyine katkı sağlamayı amaç edinmiş bir yol haritası belirledi. Bilgi kirliliğinin bu kadar arttığı, yalan yanlış haberlerin çok kolay bir şekilde yayıldığı bu dönemde Ajans, mesnetsiz değil kaynağı sağlam bilginin, provokatif söylemlerin değil, birlik ve beraberlik mesajlarının dergisi olacak. Statüko’ya sırtını yaslayan değil, millet iradesinin tarafında olan yayın organları topluma ve tarihe karşı sorumluluğunu yerine getirmiş demektir. Ajans, omuzlarına yüklediği sorumluluğun bilinciyle, gök kubbede hoş bir sadâ bırakarak vazifesini ifa etmenin derdinde olacak. Türkiye’de dergiler maalesef pek uzun soluklu olmuyor. İlk sayısını okuduğunuz Ajans, toplumun kültürel ve entelektüel açlığını gidermek, dahası bir okul olmak ve ardında yetişmiş nesiller bırakmak için yola çıktı. Türkiye’nin en önemli münevverlerinin yazılarıyla katkıda bulunduğu Ajans’ın, kültürel ve sosyolojik hayatımıza katkı sunacağını umuyoruz. Üstad Cemil Meriç’in ifadesiyle, “Hür tefekkürün kalesi” olmak tek arzumuz. Umarım yayınlayacağımız her bir sayı bu kalenin tuğlaları olur.

AJANS

05

Ajans Dergi 01. Sayı (Ocak 2014)  

Aylık Siyaset ve Analiz Dergisi Ajans'ın ilk sayısının ilk sayfalarından örnekler...

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you