Page 1

AJAKIRJADE KIRJASTUSE ERINUMBER

TARGALT PÄIKESE ALL

PARIMAD REISISIHTKOHAD AASTAL 2017

Soodsate reiside spikker KAHEKSA ASENDAMATUT ÄPPI REISISELLILE

IDEE NÄD D A VAHE LATUS MINI E PUH KUSE KS


LINNAMELU JA HALL ARGIPÄEV VÄSITAVAD? Parim puhkus on mõnus lõõgastuspakett Värska Veekeskuses, sest puhkus männimetsa vaatega veekeskuses, koos saunade ja lõõgastavate protseduuridega, annab uut energiat nii kehale kui hingele. Ja mis kõige toredam, hind kehtib kahele!

„Lõõgastav päev kahele“ HIND 95€ Saabumisel esmaspäevast reedeni. Hinnas: majutus veekeskuse hotellis, õhtu- ja , hommikusöök, veepargi ja saunade piiramatu kasutus lahtiolekuaegadel, jõusaali piiramatu kasutus lahtiolekuaegadel, kaks protseduuri: 15 min käsimassaaži mõlemale, parafini hooldus mõlemale kas kätele või jalgadele.

www.spavarska.ee


5

MÕNUS PUHKUS KODUSES EESTIS

10

IDEID MINIPUHKUSEKS

17

PARIMAD REISISIHTKOHAD AASTAL 2017

25

KUIDAS PLANEERIDA VÄLISREISI?

31

SOODSATE REISIDE SPIKKER

34

KAHEKSA ASENDAMATUT ÄPPI REISISELLILE

37

TARGALT PÄIKESE ALL

41

PROVIISOR ANNAB NÕU: KUIDAS REISIDA KOOS RAVIMITEGA?

44

SUUR SÜNDMUSTE KALENDER

HETKED, MIS LAEVAD JA LOEVAD

JUHTKIRI

SISUKORD

K

as ma oleksin tõesti võinud oma elu niimoodi ära elada, et ma ei oleks mitte kunagi snorgeldanud? Ilmselt küll ja üsna lihtsasti, sest kui ei tea, millest ilma jääd, siis ei pruugi sa pidada oluliseks proovidagi! – Nõnda kõlab jupp mu pooleaastase Aasia reisi blogist. Kodusest mugavustsoonist välja astudes avastasin enda jaoks rohkem uut kui kunagi varem. Reisidelt kogutud elamused tipivad vargsi kaasas ka igas argipäevas. Nii tunnen omal nahal tänaseni kui soe ja pehme on teha džunglis vastu jalutanud elevandile pai, kuidas rollerisõidul tuul muremõtted pühib ning kuidas Kambodžas kohatud hambutu, ent maailma kõige laiema naeratusega rasket mangokuhja vedanud vana mees õpetab mind olema elurõõmsam. Käesoleva eriajakirjaga tahame julgustada sind võtma puhkust ja koguma endasse hetki, mis laevad ja loevad. Leiad siit nõuandeid, kuidas lennata kaugele ka õhukese rahakotiga, millega üllatab kodune Eesti, kuidas nädalavahetusega välja puhata ja palju muud kasulikku. Häid hetki soovides, Liisi Moosaar eriväljaande VõtaPUHKUSt! toimetaja

VÄLJAANDJA: AS Ajakirjade Kirjastus PROJEKTIJUHT: Heike Kiiv TOIMETAJAD: Liisi Moosaar, Teele Teder KUJUNDAJAD: Tatjana Virulaine, Riina Lestal, Kati Roosimaa FOTOD: Shutterstock

VÕTA PUHKUST 2017

3


PULLIJARVE PUHKEKULA Eestimaa kagunurgas, Misso alevikus Võrumaa ürgse looduse keskel asuv Pullijärve puhkeküla on ideaalne puhkusekoht kõigile, kes armastavad loodust ja värskes õhus liikumist. Pulli järve äärsed kahekohalised kämpingud mahutavad 16 inimest, suuremale seltskonnale on pakkuda lisaks telkimisala ja üksikud magamiskohad peamajas. Kämpingud on köetavad ja sobivad öömajaks kuni kümnekraadise külmaga.

Puhkeküla valgustatud terviserajal saab jalutada, joosta ja võimelda, staadionil mängida võrk- ja jalgpalli või petanki. Pulli järves on tore ujuda, sõita kanuu, pedaali- või aerupaadiga ning püüda haugi, ahvenat, linaskit või angerjat.

Lisaks Pullijärve puhkekülale pakume puhkamise võimalust lähedal asuvas Kimalase metsamajas. Kui soovid puhata pere või väiksema seltskonnaga täiesti privaatses kohas, vaikses metsatukas maalilise Hino järve kaldal, siis seda võimalust pakub Kimalase metsamaja. Elektriühenduseta majakeses saab veeta romantilisi õhtuid kaminatule valgel, katusekorrusele mahub ööbima neli ja kaminaruumi kaks inimest.

Maa-alal on ka telkimiskohad, köökgrillimaja, kümblustünn, saun ja lõkkeplats, järvele minekuks saab laenutada aerupaati, pedaalipaati või kanuud. Köetavat majakest on võimalik kasutada igal aastaajal.

www.pullijarve.eu Lisainfo: 529 9828


IDEID PUHKUSEKS

MÕNUS PUHKUS KODUSES EESTIS Eesti on parimaid paiku maailmas, kus nautida looduspuhkust. Meie Šveitsi-suurusel maal on inimesi kuus korda vähem, ligi pool maast on kaetud metsaga ning terve viiendiku moodustavad kaitsealad. Tundub paljulubavana, et täiesti omaette rahus akusid laadida? Ettevaatust, sa pole siiski üksi! TEKST: EASI TURISMIARENDUSKESKUS | HALDJATESTI KARAKTERID: HENDRIK RELVE | VISUAALID: BRITT SAMOSON FOTOD: MAGNUS HEINMETS, OLIVER MOOSUS, JAANUS REE, ARON URB, VISIT ESTONIA

S

inu saatjaks on olend, kes ei sarnane kolleegiga kõrvallauast ega tüütu juhututtavaga supermarketi kassasabast. Pigem võiks teda võrrelda salapärase naabriga, kes sind silmanurgast jälgib ja julgustavalt naeratab, kui oled just uude majja sisse kolinud ja tundmatutes oludes veel ettevaatlikult liigud. Eesti folkloorist pärit tegelaskujud annavad tunnistust kunagisest elulaadist ja sellest, et meil on endiselt küllaga puhast loodust, milles

neid mütoloogilisi olendeid tänagi häirimatult tegutsemas ja meid saatmas võib kujutleda.

Metsik:

Hiid:

Puhkuseks vali koht, kus oled ümbritsetud puudega – olgu selleks madal soomets või vägev okaspuulaas. Tamme Ökotalu laager asub keset mõnusalt ürgset hiit, kus metsaelanikega tutvust saad teha. Rõuge ürgoru matkarajal leiad eest põlise looduse ja Eesti kauneima oru, loodushääled või ka täieliku vaikuse, mis Metsiku hinge helisema paneb. Kui aga metsahaldjal sünnib soov korraga nii inimeste kui puude keskel olla, siis tasub külastada Intsikurmu festivali Põlvamaal.

Puhkuseks vali metsaga kaetud ja võimalusel mägine piirkond. Miks mitte proovida uinuda Taevaskojas kõrgustesse tõstetud ripptelgis, olles ümbritsetud suurejoonelisest maastikust. Otepää seikluskeskus pakub aga võimalust puude võrades oma jõudu näidata ja veri käima saada. Sündmustest kaalu aga Into the Valley festivali külastamist, kus Rummu karjääri võimas pinnamood sinu iseloomuga hästi klapib.

Sa armastad loodust samuti nagu metshaldjas Metsik. Oma sõprade seltskonnas oled hea meelega tähelepanu keskpunktis, kuid võõrastega eelistad hoida madalat profiili seni, kuni neid paremini tundma õpid. Sa oled osav ja salapärane suhtleja, just nagu Metsik, kes vahel võtab puulehtede kuju, et oma sõnumit lehtedesahinas sosistada.

Tahad teada, missugusega neist eesti mütoloogilistest olenditest sinu iseloom kõige rohkem sarnaneb? Külasta puhkaeestis.ee veebilehte, tee seal müütiliste olevuste test ning kasuta tulemust, et alanud aastaks üks täiuslik kodumaine looduspuhkus planeerida.

Sul on jõuline ja võimas vaim, just nagu Hiiel, pühade metsade valitsejal. Oled loomult suhtleja ning otsid alati kedagi, kellega rääkida. Tunned end kõige paremini tähelepanu keskmes, just nagu Hiid, kes kõrgub hiiglasena teiste keskel. Sinu jaoks on esmatähtis teistele muljet avaldada ja imetletud olla – seega pole ime, et nii mõnigi kord leiad end kiidukuke rollist, kes armastab väljakutseid ning võimalust oma tugevust näidata. Oled üldiselt meeldiv kaaslane, kuid vahel pisut keevavereline.

VÕTA PUHKUST 2017

5


Soovana:

Oled nagu Soovana, üksildust armastav soode ja rabade kaitsevaim. Oled end ümbritsevaga heas kontaktis ning läbi ja lõhki harmooniline. Sa imetled omasuguseid rahumeelseid ja sõltumatuid olendeid, kuid eelistad enamasti siiski iseenda seltskonda. See aga ei tähenda, et sa teistega üldse kontakti luua ei sooviks – sa ei suuda lihtsalt hoiduda neile vingerpussi viskamast. Mängid rumalat, ise samal ajal kavalat plaani haududes. Oled vigurvänt, just nagu Soovana, kes ilmub eikuskilt, silmad peas helendamas, et matkajaid sügavasse sohu meelitada. Parimaks puhkuseks vali mõni arvukatest Eesti märgaladest. RMK päikeseloojangu maja pakub võimalust täielikus rahus looduse kauneimaid näitemänge jälgida. Või siis võta endasugused sõbrad kaasa ja minge nautige ühte korralikku räätsamatka ja rabalaugastes ujumist Kõrvemaal. Unustamatuid elamusi harmoonilisele tüübile pakub ka päikesetõusukontsert Hüpassaare rabasaarel.

Murumemm:

Oled aasade ema, tõeline seltskonnadaam, kelle sära on lausa nakkav. Kuigi su varasalves on lõputult fantastilisi lugusid, meeldib sulle kahe jalaga maa peal olla ning seetõttu oled esimene, kelle poole nõu ja abi vajavad sõbrad pöörduvad. Nagu Murumemm, kes suudab võtta linnu või põdra kuju ning suhelda kõigi olenditega Eestimaa lõpututel aasadel, suudad sina sulanduda igasse seltskonda. See võib sind vahel end vähetähtsana tundma panna, kuid tea, et sa ei suuda kunagi täielikult radarilt kaduda. Sinu meeliülendav sära eristab sind kõigist teistest. Puhkuseks vali mõni talu, aas või heinamaa. Kui tunned, et su sära kergelt tuhmub, siis mine ja ammuta jõudu Energia Talus. Huvitava elamuse ja uusi teadmisi saad Soomaa.com korraldatavatelt marjaretkedelt. Kui aga suurema melu sisse igatsed, siis mine ja uuri, mis toimub sel aastal Võilillefestivalil.

Kivialune:

Oled karm ja iseseisev tegelane, just nagu Kivialune. Sa armastad üksindust, vaikust ja rahu. Eelistad viibida paikades, mis peegeldavad sinu sisemist rahulikkust ja kus on lihtne teisi inimesi vältida, näiteks koopad, kanjonid ja kivised pelgupaigad. Sinu jaoks on lihtne varjuda, isegi suure rahvahulga seas, just nagu maskeerimise meistril Kivialusel, kes võib end muundada kiviks või rahnuks millal iganes tahab. Kõige rohkem naudid sa iseenda seltskonda ning väärtustad end sellisena nagu oled, tundmata vajadust end muuta. Puhkuse ajal naudi maailma täpselt nii, nagu see sulle meeldib – vaikuses ja rahus. Segamatult saad päevi õhtusse saata Nina majades, kus hea õnne puhul põhuseinad isegi mobiililevi ära blokeerivad. Romantiline tõrvikutega kanuuparvematk Taevaskojas rahuldab nii sinu kanjonite ja koobaste nälga kui võimaldab pimedas silmatorkamatuks jääda. Kui aga ühele karakteritest on sobilik külastada Haapsalu Õudus- ja Fantaasiafilmide Festivali, siis oled see kindlasti sina, kes hiljem üksinduses mingit hirmu ei tunne.

6

VÕTA PUHKUST 2017


Näkk:

Oled salapärane ja muutliku meelega, just nagu jõed, kus Näkk elutseb. Sulle meeldib vaheldus ja uued elamused. Oled alati avatud uutele tutvustele ning sulle meeldib mõistatada, kuidas võõraid võluda – seda sa oskad! Isegi su sõnad võivad olla sama köitvad kui Näki võluv hääl, mis meenutab jõe hüpnootilist vulinat. Sa võid olla isegi nii peibutav, et inimesed ei saa sind enam peast. Sind see ei häiri, vastupidiv – sa naudid iga sekundit. Kõik peab minema nii, nagu sina seda tahad. Oi, kui salakaval ja võrgutav sa oled! Sinule sobivaimad puhkusepaigad asuvad jõgede ja järvede ääres. Kasuta võimalust magada Vigala jõe parvemajas ning öösiti koos teiste näkkidega ujumas käia. Või siis mine ja võlu Võhandu maratonil mõni oma kaasvõistleja ära. Unustamatu elamuse saad kindlasti Leigo Järvemuusika festivalil, kus kaunid helid, valgus ja vesi hoopis sinu ära võivad võrgutada.

Allikaravitseja:

Oled graatsiline ja õrn nagu haldjast Allikaravitseja. Kuigi sa tead, et kõik teised neid omadusi imetlevad, lased sa endale ligidale vaid neid, kes seda tõesti väärivad. Sa oled hea inimestetundja ning tuvastad kiirelt need, kelle kavatsused on sama puhtad kui sinu omad, ning need, kes ehk halba plaanivad. Nagu Allikaravitseja, kes ilmub peegeldusena veepinnalt, lähened ka sina teistele alati õrnalt ja ettevaatlikult. Kui oled kaaslaste heades kavatsustes veendunud, oled sa valmis oma kauni südame neile avama. Sinusugune hingeravitsejast sõber on igaühele suur õnnistus.

Puhkuseks vali koht, kus leidub rohkelt puhast vett. Võta lähedased kaasa ja naudi kvaliteetaega imekauni Ähijärve ääres Järvenukka puhkemajas. Matkahuvilistel tasub minna ja visata pilk peale Allika matkarajale Vormsi saarel, kust Allikaravitseja oma väge ammutada saab. Sündmustest klapib graatsilisele ja harmoonilisele Allikaravitsejale aga näiteks Haapsalu Joogafestival.

VÕTA PUHKUST 2017

7


Ahti:

Oled iseseisev hing, just nagu merede valitseja Ahti. Nagu meri oma võimsas üksinduses, ent samas alati maaga ühenduses, nii on ka sul lihtne leida teistega ühist keelt – just nagu Ahtil, kes suudab võtta mereelanike kuju, et neid paremini mõista. Samas võivad teised tunda, et peavad sinuga suheldes ettevaatlikud olema, sest kui keegi su lähedaste vastu ebaõiglane on, võib su soojus Ahtile sarnaselt järsku äikesetormi-laadseks raevuks muutuda. Kui kõik on õiglaselt karistatud, unustad sa juhtunu kiirelt. Puhkuseks vali koht, kus saad silmitseda võimsalt laiuvat merd. Öömaja leiad näiteks Ungru külalistemajas Hiiumaa Suursadamas. Lainetel loksumist ja mereelukaid saad nautida hülgevaatlusretkedel Kolga lahe saarestikus. Kauneid meloodiaid saadab mere mõnus mühin Kabli Päikeseloojangu Festivalil.

Saarevaht:

Sa oled üksildane hing. Hoiad ja kaitsed oma kodu ja lähedasi, just nagu Saarevaht valvab oma saart. Sul on maailmast palju teadmisi ja kõik ümbritsev sulle põnev. Sul on tugev side maailmaga, nagu Saarevahil, kes oskab taimede ja loomade keelt ning suudab end muundada rebaseks või kotkaks. Sa ei otsi alati teistega kontakti, kuid oled alati lahkelt valmis tutvustama oma maailma teistele sõbralikele ja rahumeelsetele olenditele. Hoolimatust ja vägivalda sa aga kahe silma vahele jätta ei suuda. Puhkusepaigana kiidaks Saarevaht kahtlemata heaks mõne arvukatest Eesti saartest. Iseloomust lähtudes klapiks sulle kindlasti hästi ööbimine Naissaare majakavahi majas. Sportlikumale natuurile võiks soovitada Seikle Vabaks kajakimatka Manija saarele. Kui aga mõnda sündmust väisata tahad, siis külasta Saaremaa Orhideefestivali, kus pole vaja karta, et müra ja rahvamassid liialt suureks paisuksid – pigem on tegemist süveneva natuuriga inimeste kogunemisega.

Puhka Eestis! www.puhkaeestis.ee

8

VÕTA PUHKUST 2017


IDEID PUHKUSEKS

IDEID MINIPUHKUSEKS Kui pole võimalik nädalate kaupa vabu päevi võtta, peab puhkamiseks leidma aja nädalavahetusel. Nagu selgub ka meie tuntud inimeste jutust, on minipuhkuseks ideid ja võimalusi lausa seinast-seina. TEKST: TEELE TEDER

KALLID INIMESED JA PUUTUMATU LOODUS JANNO UUS, BODY-FITNESSIST KUHU SOOVITAKSID MINNA EESTIS NÄDALAVAHETUSEKS MINIPUHKUST VEETMA? Viimasel ajal pole endale nii väga puhkust lubanud. Sellised eksprompt ärasõidud pole just puhkuse mõõtu välja andnud. Aga tunnen end Lõuna-Eesti puhketaludes hästi. Meeldib sealne puutumatu loodus, vabaaja veetmise võimalused nii talvel kui suvel. Eriti meeldib minipuhkus heas seltskonnas, kus saab saunas käia ja vabalt suhelda. KUIDAS NÄDALAVAHETUSEL ENNAST VÄLJA PUHKAD? Ma olen maksimalist ja sellisena on olnud keeruline end rutiinist välja saada. Tihti mööduvad nädalavahetused lihtsalt treeningutele pühendudes. Tunnen rõõmu ilusa ilmaga mere ääres koeraga jalutamas käimisest. Suvel naudin rattasõitu ja armastan Nõmme metsas pärast vihmasadu jooksmas käia. MILLAL VEETSID VIIMATI ÜHE ERITI IDEAALSE NÄDALAVAHETUSE NING MIDA SIIS TEGID? Viimane ideaalne nädalavahetus möödus tütrega sporti tehes. Avastasin, et teda väga huvitab, mida ma saalis teen, ja leidsime kiirelt ühise mõistmise ja saime koos rõõmsas meeleolus kvaliteetaega veeta. See on parim aeg, kui saad armastatut oma tegevustesse kaasa haarata.

10

VÕTA PUHKUST 2017


Hei, Teie kõik,

Puhkus hüüab!

ERILINE TALU PÄRNUMAAL LIINA ÜTT, BLOGIJA, YOUTUBER KUHU SOOVITAKSID MINNA EESTIS NÄDALAVAHETUSEKS MINIPUHKUST VEETMA? Üks mõnus koht puhkamiseks on Põnka puhketalu Pärnumaal. Keset loodust ja lambaid. Lähedal asub Riisa raba, kus saab laugastes ujumas käia, kui aastaaeg lubab, ja kaunist rabaloodust nautida. Raba kõrval on Navesti jõgi, kus saab kanuudega sõita. Kui ise ei taha mõelda, mida päeval ette võtta, on sealse talu perepea lahkelt tegevuste leidmisel abiks. KUIDAS NÄDALAVAHETUSEL ENNAST VÄLJA PUHKAD? Nädalavahetusi meeldib mulle veeta nii aktiivselt kui ka puhates. Ühel päeval midagi kodust väljas teha, tutvuda kodukandiga või sõita kusagile veidi kaugemale. Teisel päeval tahaks kodus olla ja eelmise päeva mõnusaid emotsioone veel nautida. MILLAL VEETSID VIIMATI ÜHE ERITI IDEAALSE NÄDALAVAHETUSE NING MIDA SIIS TEGID? Sügisel käisime perega Haapsalut külastamas. Nautisime Haapsalu kohvikuid, jalutasime suvest vaikseks jäänud linnatänavatel ja Väikse viigi ääres ning lõõgastusime õhtul spaas.

Fra Mare ootab Teid kõiki messile Tourest 10. – 12. veebruaril! Kõigil meie sõpradel on võimalik osta paketi „Mehed ja naised nagu muiste“ soodushinnaga kinkekaart. Ostjatele ka väike üllatus! MEHED JA NAISED NAGU MUISTE Paketti kuulub: majutus 1 öö spaa*** kahekohalises toas (ühekohaline ja superior tuba lisamaksuga), 1 üldmassaaž 45 min, 1 hommiku – ja õhtusöök restorani buffet’s, hommikuujumine Thalasso Day SPA mereveebasseinis kl 6–9, piiramatu Thalasso Day SPA basseini-ja saunapargi külastus lahtiolekuaegadel.

Tule leia meid PUHKA EESTIS halli puhkeala lähedalt boksist nr PE-11!

ELAGU PUHKUS!

Fra Mare Thalasso SPA, Ranna tee 2, Haapsalu 90403

www.framare.ee


MIDAGI NII KEHALE KUI VAIMULE MIRKO MIILITS, PERSONAALTREENER JA TOITUMISNÕUSTAJA KUHU SOOVITAKSID MINNA EESTIS NÄDALAVAHETUSEKS MINIPUHKUST VEETMA? Minipuhkus võiks olla midagi nii vaimule kui kehale. Olenemata hetke füüsilisest vormist aitab kõige paremini mõtteid korrastada jalutuskäik. Soovitatavalt ilma kõrvaklappideta, sest kipume niigi vähe kuulama, mida meie keha ja aju tahab öelda. Võimalusel valida varem käimata marsruut. Uudistada mõnd raba, käia mööda metsasihti vms. Puhkus on olla mürast eemal. Jalutamine on meile üks loomuomaseimaid liikumisvorme, mis aitab hästi kaasa füüsise arengule, aga annab ka vajalikku energiat silmade taha. KUIDAS NÄDALAVAHETUSEL ENNAST VÄLJA PUHKAD? Nädalavahetused kulgevad minul tavaliselt mööda Eestit tuuritades ja erinevaid toitumisloenguid andes. Puhkan pigem muudel päevadel ja eelistan kergeid „sutsakaid“, milleks sobivad ülihästi koeraga jalutamised terviserajal. Olen täheldanud, et aktiivsed puhkamised mõjuvad oluliselt efektiivsemalt kui passiivsed lesimised (kuigi ka neid tuleb vahel ette võtta). MILLAL VEETSID VIIMATI ÜHE ERITI IDEAALSE NÄDALAVAHETUSE NING MIDA SIIS TEGID? Hea nädalavahetus tähendab minu jaoks tegusat olemist. Oma majas on alati nokitsemist ja tööalaselt olen pidevalt liikumises, nii et hea nädalavahetus olekski kompott tööst ja aktiivsest puhkusest. Hetkel kipubki selliselt olema, et ühel päeval väljasõit ja Eesti avastamine loengute osas ja teisel päeval sagimine perekeskis. Ainuke pusletükk, mis puudu, on päike! Seda tahaks alati rohkem ja pean plaane, millal reisi soojemasse kohta ette võiks võtta.

12

VÕTA PUHKUST 2017

KINDLA PEALE MINEK KREETE VERLIN, KERGEJÕUSTIKLANE KUHU SOOVITAKSID MINNA EESTIS NÄDALAVAHETUSEKS MINIPUHKUST VEETMA? Minu silmis on ideaalne puhkus ilusa loodusega ümbritsetud kohas. Pühajärve spaa on väga mõnusas ja rahulikus paigas. See on koht, kus inimene saab reaalselt lõõgastuda ning end välja puhata. KUIDAS NÄDALAVAHETUSEL ENNAST VÄLJA PUHKAD? Nädalavahetustel meeldib mulle end korralikult välja magada, mitte väga palju plaane teha ning ilusa ilma korral kas jalutada või sörkida. MILLAL VEETSID VIIMATI ÜHE ERITI IDEAALSE NÄDALAVAHETUSE NING MIDA SIIS TEGID? Üks eriti tore ja ideaalne nädalavahetus oli novembris, kui kogu kergejõustiku koondisega sai peetud üks meeldiv treeninglaager Kääriku Spordikeskuses.


ERILINE ÕHKKOND ERILISTE INIMESTEGA RIHO RÕÕMUS, TALLINNA LAULUVÄLJAKU DIREKTOR KUHU SOOVITAKSID MINNA EESTIS NÄDALAVAHETUSEKS MINIPUHKUST VEETMA? Selleks, et ennast väga hästi ja lõõgastunult tunda, ei pea tingimata sõitma kaugele soojale maale. Kuigi meie sooja ja päikese vajadus on suur. Julgen soovitada pea kõiki eestimaiseid spaasid. Nii palju kui olen kuulnud ka sõpradelt-tuttavalt – kiidetakse kõiki. Meile abikaasaga meeldib muidugi Hotell Grand Rose Spa. Saaremaa maagia toimib vist paljudele nagu ime omaette. Juba praami peal tunned, kuidas mured ja töömõtted jäävad mandrile. KUIDAS NÄDALAVAHETUSEL ENNAST VÄLJA PUHKAD? Ühtepidi meeldib mulle, kui nädalavahetusel ei ole mingeid tegevusi ega kohustusi. Saab kaua magada, kuulata raadiot, vaadata TV-st järele mõned salvestatud asjad ja lihtsalt nii-öelda vedeleda. Aga isegi kaks päeva järjest selliselt aega surnuks lüüa hakkab südametunnistusele ja tekitab rahutust. Siis saab otsitud ko-

Köik kena algab spaast ja saunast! 26. – 30.04.2017 SAAREMAA

dus mingigi töö või tegevus, et see nn passiivne puhkus rahutust ei tekitaks. Tore on muidugi olla kalli inimesega koos, käia koos koertega metsas jalutamas, midagi head süüa, saunas käia.

MILLAL VEETSID VIIMATI ÜHE ERITI IDEAALSE NÄDALAVAHETUSE NING MIDA SIIS TEGID? Kui jätta toredad soojamaareisid kõrvale, siis meil abikaasaga on kujunenud kaks lemmikkohta, kus käimist me alati naudime – Saaremaa ja Riia. Juba mitmendat suve oleme avastanud, et Saaremaal on eriti tore meil olnud Kuressaare Ooperipäevade ajal. Saaremaal olemise naudingut võimendavad meie kohapealsed head sõbrad ja muidugi eriline õhkkond, mis just neil päevil eeskätt Kuressaares igati tuntav on. Ja ikka – kõike on tore teha koos kalli inimesega.

Spaaremaa WELLFEST

Palju isuäratavaid pakkumisi leiad www.wellfest.ee SpaaremaaWELLFEST • Heaolu laat • Esinejad • Eesti lahtised meistrivõistlused parima spaa leidmiseks • Avatud saunade laupäevaõhtu • Spaaorienteerumine • Töötoad • Loengud • Fotokonkurss Saare maakonna omavalitsused Piirkondlikud algatused tööhõive ja ettevõtlikkuse VÕTA PUHKUST 2017 edendamiseks

13


ELAMUSED VEES JA MAAL LAURA KULDKEPP, TRADEHOUSE OÜ TEGEVJUHT KUHU SOOVITAKSID MINNA EESTIS NÄDALAVAHETUSEKS MINIPUHKUST VEETMA? Minipuhkus – kuna lapsed paljuski dikteerivad nädalavahetuseplaane, siis alati toimib spaa-nädalalõpp – rohkelt elamusi nii vees kui maal ja tore ajaviide on garanteeritud. Laste lemmikuteks on kujunenud Viking Spa Veekeskus oma koobaste ja käikudega, Aqva Spa ja Go Spa. KUIDAS NÄDALAVAHETUSEL ENNAST VÄLJA PUHKAD? Tempokas töönädal tihti ei paku „aega iseendale“, siis nädalavahetus on aeg, kus üritan lihtsalt olla ilma plaanide, kellaaegade ja kokkulepeteta. Lõõgastavalt mõjub nii nädalalõpp Mustojal mere ääres kui ka sörkjooks Pirita terviseradadel. Tihti meeldib mulle ka lihtsalt olla – tänapäeva kiires maailma on see tõeline privileeg. Offline is the new luxury! MILLAL VEETSID VIIMATI ÜHE ERITI IDEAALSE NÄDALAVAHETUSE NING MIDA SIIS TEGID? Pikem nädalalõpp natuke kodust eemal mõjub alati värskendavalt ning koos parimate sõpradega on see ideaalne. Viimati viis mu mõtted argipäevast eemale Terrazza Aperol Milanos Toomkiriku juures koos hea toiduga.

14

VÕTA PUHKUST 2017


ANGLA • KAALI • PANGA KOLM KAUNIMAT KOHTA MÖNUSAKS PUHKUSEKS SAAREMAAL

Angla tuulikumägi, pärandkultuurikeskus Tule naudi pere ja sõpradega koostegemisrõõmu!

Sajandivanusel tuulikumäel on viis tuulikut, millest üks jahvatab jahu tuulejõul. Angla Pärandkultuurikeskuses saab küpsetada ja maitsta leiba, vaadata unikaalseid käsitöömasinaid, õppida vanu käsitööoskusi villa-, sepi-, savi-, dolomiidi- ja puidukojas. Siin toimuvad rahvuslikud kontserdid ja käsitööpäevad.

• 10.-16.04. • 01.05. • 20.05. • 05.08. • 09.-22.10. • 01.-29.12.

Kevadpühad Maaturismi Avatud Uste päev Muuseumiöö Angla IX pärimuspäev Leivanädal Jõulumaa Angla Pärandkultuurikeskuses

 +372 5199 0265 • angla@kylastuskeskus.ee • www.anglatuulik.eu

Kaali hotell, trahter, meteoriidikraater, muuseum

Tule puhka mönuga Saaremaal müstilises Kaalis! Kraater on esimene Euroopas ja teine maailmas, millel on tõestatud meteoriitne päritolu. Lisaks on 8 väiksemat meteoriidikraatrit. • Hubane 20-kohaline hotell saunaga • Privaatne 60-kohaline konverentsi- ja peosaal • Meteoriitikamuuseum 96 kg kaaluva meteoriiditükiga Sihhote-Alinilt • 200-kohaline stiilne peosaal trahteris • Rahvuslikud söögid, joogid • Rahvuslikud peoõhtud rahvatantsu ja pillimänguga • Parim toitlustus gruppidele paindlike hindadega • Käsitöö müük

• 27.03. President L. Meri

sünnipäeva tähistamine “Suure lennu tee” • Augustis järvemuusika kontsert Kaali meteoriidikraatris

 +372 50 69 515 • kaali@kylastuskeskus.ee • www.kaali.kylastuskeskus.ee  +372 53 73 1818 • info@kaalitrahter.ee • www.kaalitrahter.ee

Imeliselt kaunis Panga pank päikesekellaga

Tule piknikule maalilisel Panga pangal! Panga kõrgus on Saaremaa läänerannikul 21,2 m. Looduskaitsealal on võimalik jälgida lummavalt ilusat päikseloojangut, pidada piknikku, nautida vaikust ja looduse ilu ning maitsta välikohvikus saaremaist sööki ja jooki.

• 26.08. Muinastulede öö

 +372 530 88 667 • panga@kylastuskeskus.ee


RAUDOJA KÕRTS KÕRVEMAA väravas

SUUR ÕUE ALA

PEOSAAL 100-le

KAMINATUBA

ÜRGSAUN

SUUSAMATKAD • SAANIMATKAD • KÄSITÖÖTOAD • RABAMATKAD • AERULAUA RETKED

www.RAUDOJA.ee • +372 50 92 455 / 50 93 444 • info@raudoja.ee Raudoja Kõrts, raudoja küla, Anija vald 74402 HARJUMAA


SIHTKOHAD

PARIMAD REISISIHTKOHAD AASTAL 2017 Kui plaan on võtta sel aastal ette puhkusereis väljapoole Eestit, ent sihtkoht pole veel paigas, tasub oma reisieesmärke ja hetkel maailmas toimuvat arvestades valida see enda jaoks õige! Sellele mõeldes panime erinevate ülemaailmsete reisiportaalide põhjal kokku valiku enim soovitatud reisisihtkohti aastaks 2017. TEKST: LIISI MOOSAAR | FOTOD: SHUTTERSTOCK

Tippu tõusvad linnareisid:

1

BORDEAUX PRANTSUSMAAL

Varasemalt uinuvaks kaunitariks kutsutud Bordeaux on ärganud ja üllatamiseks valmis! 2017. aasta keskpaigaks ühendatakse linn kiirrongiliinide võrgustikuga ja see lühendab Pariisist kohale jõudmise aega vaid kahe tunnini. Hiljuti jõe kaldal avatud veinilinnaks nimetatud keskus Cité du Vin pakub uskumatult laialdast ülevaadet veinidest ja veinikultuurist, mis sobib ideaalselt kokku kogu ülejäänud linnas pakutava gastronoomilise seiklusega.

2

KAPLINN LÕUNA-AAFRIKAS

Lisaks Kaplinna ääristavale hingematvalt kaunile loodusele ja maailmakuulsatele veiniistandustele, kutsub linn külalisi oma rahvusvaheliselt tunnustatud restoranide, põnevate turgude ning ajaloohõngulise atmosfääriga, kus Aafrika hõimude pärand on aegade jooksul põimunud erinevate rahvaste kultuurijoontega. 2017. aasta septembris avatakse Kaplinnas ka maailma suurim Aafrika kaasaegse kunsti muuseum, mida tasub kindlasti külastada.

3 DES

LOS ANGELES AMEERIKA ÜHENDR II KI-

Olgu Los Angelese kuulsuste, iluoperatsioonide ja tervisefanaatikute mainega kui-

das on – sellest linnast leiab maitsvaid sööke, palju päikesepaistet, suurepäraseid randu ning rohkem muuseume ja teatreid kui ühestki teisest USA linnast. Turistide rõõmuks on autovaba LA algatus ja 2016. aastal laiendatud metrooliinid muutnud ka linnas liikumise oluliselt lihtsamaks.

4

MERIDA MEHHIKOS

5

SEOUL LÕUNA-KOREAS

Peamiselt vaid pidude ja randade poolest tuntud Cancúni lähedal asuv Merida pakub üllatavalt mitmekesist valikut kultuurielamusi igapäevastest elava muusika-, kunsti- ja tantsuetteastetest indiaanirahva maiade varemeteni. Hiljuti omistatud Ameerika kultuuripealinna tiitliga pakub Merida terve 2017. aasta vältel aga veelgi enam mastaapseid kultuurisündmusi.

Kõrgetest pilvelõhkujatest imepisikeste templiteni on Lõuna-Korea pealinn täiuslik segu uuest ja vanast. Seouli püüdlus muutuda rohelisemaks ja inimesesõbralikumaks metropoliks on kandnud vilja ning mitmete eelnevate sarnaste projektide seas valmib 2017. aastaks ka vanast viaduktist ümber ehitatud lilli, puid ja põõsaid täis taevaaed Skygarden.

VÕTA PUHKUST 2017

17


NEPAL

Hinnasõbralikud paigad:

1

NEPAL

Maavärinatest ja kütusestreigist hiljuti toibunud Nepal on endiselt suurepärane valik hinnatundlikele reisijatele, kes soovivad matkata maailmakuulsatel radadel ja kogeda võimsaid mägesid, fantastilist loodust ning põnevat kultuuri kõige rohkem 50 euroga päevas. Kõikjale minnes tervitatakse külalisi soojalt, sest turismist saadav tulu on riigi tagasi jalule saamiseks vägagi vajalik.

2

NAMIIBIA

Namiibia dollar on kaotanud oma väärtust ja hetkel on vägagi soodne aeg selle põneva riigi külastamiseks. Kõrbeelu avastamine Etosha rahvuspargis, matkamine Kalajõe kanjonis, mis oma pikkuselt jääb alla vaid USA-s asuvale Suurele Kanjonile, sealjuures suur sinine taevas päeval ja säravselge tähistaevas öösel ei maksa tegelikult sentigi!

3

PORTO PORTUGALIS

Selle elanike arvult Portugali teise linna vanalinn kuulub UNESCO maailmapärandi nimistusse, pakkudes sellele vaatamata taskukohast sööki ja majutust – rääkimata sinna viivatest o d av l e n n u f i r m a d e s t . Lisaks kostitab Porto soodsate muuseumide, odavate retrotrammide, jõeäärse pika kiviranna ja kuulsa kõhtu täitva kohaliku Francesinha võileivaga.

18

VÕTA PUHKUST 2017

4

DEBRECEN UNGARIS

5

MAROKO

Ajaloorikas ja suvefestivalidega ellu ärkav Debrecen ilmutab tänaseni traditsioonilist ning hinnasõbralikku Ungarit. Hiljuti avatud odavlendudega oodatakse järjest rohkem külalisi ja hinnatundlikul turistil tasub seal ära käia enne, kui teisedki selle linna varjatud võlud avastavad.

Stabiilne, lahkesti tervitav ja vaheldusrikas Maroko pakub turistidele odavat ning intensiivset eksootilist täistabamust. Ajalooliselt tähtsaimas linnas Marrakeshis on täna ka rohkem majutusvõimalusi kui kunagi varem!

Romantika- ja pulmareisid:

1

MALDIIVID

Kui miski seostub mesinädalatega kõige paremini, siis on selleks India ookeanis pikutavad koralliatollid Maldiivid. Lõputud rannad ja rifid, türkiissinine vesi, palju värskeid mereande ja luksuslikud hotellid loovad romantilise meeleolu igas südames.

2

ALASKA

Seiklushimulised paarid, kes eelistavad kogeda pigem tuuliseid ja jäiseid randu koos vaadetega liustikutippudega ehitud mägedele, kinnitavad omavahelist hingesugulust ilma iga-


suguse kahtluseta Alaska hingematvalt kaunites rahvusparkides, kus harvad pole ka kohtumised karude, kotkaste, vaalade ja teiste metsiku looduse elanikega.

3

BUENOS AIRES ARGENTINAS

4

AMSTERDAM HOLLANDIS

5

BALI INDONEESIAS

Oma kallimaga Argentinasse jõudes, tasub valmis olla supersensuaalseks tangoks! Pealinna Buenos Airese ööelu on kuulus ja heas mõttes vapustav – tundub, nagu oleksid kõik maailma inimesed kogunenud tantsima ja nautima elu.

Ehkki teada-tuntud armastuse linn on Pariis, leiab romantikat ja kirge vaat et samas koguses ka Amsterdamist. Justkui vastandiks vabameelsetele poodidele-pubidele ja punaste laternate piirkonnale, leiab linnast rikkalikku kunstipärandit, näitusi, muuseume ning romantilisi kanaliäärseid õuekohvikuid ja hubaseid hotelle.

Ainuke hinduistlik Indoneesia saar Bali on täiuslik koht armastamiseks. Lisaks teistele troopilistele saartele iseloomulikele rikkumata randadele, surfamisele, snorgeldamisele ja laiale valikule massaažidele on Bali täis kultuuri, kunsti, muusikat, riisiterrasse ja lõputuid templeid.

BALI

Kirde- Läti piirkonna tõeline pärl

ALŪKSNE

Kultuuriajaloolised väärtused ja looduse võlu käsikäes ühes turistide hulgas hinnatuimas Läti linnas – Alūksnes! www.visitaluksne.lv/est

VÕTA PUHKUST 2017

19


KAUAI

Seiklusreisid:

1

KAUAI AMEERIKA ÜHENDRIIKIDES

Olgem ausad: Kauai võttis „Jurassic Park’i“ mitmeosalises filmis korduvalt enda peale kogu aupaiste, pakkudes lummavaid vaateid koskedest, mereäärsetest kaljudest, lopsakatest maastikest ja Põhja-Ameerika suurimast mahagonimetsast. Tegelikult võiks seda kõike ikka päris oma silmaga näha!

2

SOOME

National Geographic soovitab 2017. aastal seiklusi otsida meie naaberriigist Soomest. Lisaks lumise Lapimaa rikkumata tundrale ja metsadele, kus saab näha virmalisi koguni 200 ööl aastas, leidub palju avastamist ka Soome 40 rahvuspargis, 12 põlisloodusalal, ligi 20 000 saarel ja lugematutel matkaradadel.

3

ECUADORI PILVEMETSAD

Udu-varjus Andide nõlvadel lokkavaid Chocó regiooni pilvemetsi peetakse maailma rikkaimaks taime- ja loomaliikide varakambriks. Lisaks metsa päevasele lopsakusele ja 2013. aastal avastatud uuele

20

VÕTA PUHKUST 2017

Ameerika imetajaliigile olinguitole on öö varjus võimalik leida nii käesuurusi ööliblikaid kui ka virvendavaid jaanimardikaid.

4

VIA DINARICA LÄÄNE-BALKANIL

Teadjamate seiklejate kaunis mänguväljak Lääne-Balkan muutub peagi ligipääsetavamaks: 2017. aastal saab pea 2000-kilomeetrine Vida Dinarica teerada kõikide matkajate rõõmuks lõplikult kaardile märgitud. Läbides nii iidsed kaubateed kui ka sõjalised marsruudid, ühendab tee Sloveenia, Horvaatia, Bosnia ja Hertsegoviina, Montenegro, Albaania, Serbia, Kosovo ja Makedoonia.


5

PAAPUA UUS-GUINEA

Kaljusel ja muust maailmast eraldatud Eedeni aias Paapua Uus-Guineal on aeg seisma jäänud – üksildastes külades on säilinud põliskultuur, elu on siin kulgenud ühtviisi sajandeid. Järjest enam avastavad neid Vaikse ookeani saari julgemad seiklejad, matkates metsikutes vihmametsades ja imetledes nii ohustatud puukänguruid kui ka maailma suurimaid liblikaid.

KRUIISIREISID MIAMI – KARIIBI MERE KRUIIS – MAAILMA SUURIMA KRUIIS LAEVAGA 30.11-11.12. 2017 H: 3499 € LAPENRANNA – VIIBURI KRUIIS 16-18.06 / 21-23.07 / 18-20.08.2017 H: 250 € GOTLANDI KRUIIS 11.06 / 18.06/ 09.07 / 16.07 / 23.07 / 06.08.2017 H: al. 214 € KAUGREISID USA LÄÄNERANNIK 23.09-07.10.2017 AUSTRAALIA – UUS-MEREMAA 11-26.11.2017 ARGENTIINA – BRASIILIA 28.10-08.11.2017 HAWAII SAARED 11-19.11.2017 VIETNAMI KAUNID PAIGAD 22.03-01.04 / 26.10-06.11.2017 KUUBA – KARIIBIMERE PÄRL – CANCUN – MEXICO CITY 20.03-02.04.2017 HONG KONG – MACAU – TAIVAN – FILIPIINID 13.05-26.05 / 14-27.10.2017 DUBAI – ABU-DHAABI – ARAABIA ÜHENDEMIRAADID 07.04-14.04.2017 INDONEESIA – JAAVA – BALI – SUAWESI 14-26.10.2017 EUROOPA REISID: HISPAANIA – PORTUGAL – ANDORRA – GIBRALTAR 14-24.09.2017 HORVAATIA - AADRIA MERE PÄRL 24.06-01.07.2017 PÕHJA SAKSAMAA MEKA – RÜGEN – VALGETE KALJUDE SAAR 21-27.08.2017 ISLAND-KARM IMEDEMAA 14-18.07.2017 KÜTKESTAV PÕHJA POOLA 17-22.07.2017 LÕUNA POOLA – VARSSAV – KRAKOV – ZAKOPANE 09-14.09.2017 PIHKVA KREML – MIHAILOVSKOJE – VELIKIJE LUKI – PETSERI 7-9.07/ 08-10.09.2017 MEELIKÕITVAD LÄTI LOSSID JA MÕISAD 09-10.09.2017

H: 3799 € H: 4589 € H: 3999 € H: 3199 € H: 1999 € H: 3220 € H: 2999 € H: 1399 € H: 2899 €

H: 1089€ H: 790€ H: 555 € H: 1199 € H: 470 € H: 470 € H: 240 € H: 129 €

SIGULDA TAIME JA LILLELAAT 06.05.2017

H: 29 €

EESTI REISID EESTI RAHVA MUUSEUMI KÜLASTUS 11.02 / 11.03 / 22.04 / 20.05.2017 H: 35 € ROMANTILINE KÕLTSU MÕIS JA KEILA JOA LOSS 06.05 /04.06 / 12.07 / 09.08 / 09.09.2017 H: 20 € VIHTERPALU MÕIS-PADISE KLOOSTER JA MÕIS 28.05 / 09.07 / 06.08.2017 H: 20 € MÄDAPEA MÕISA ILUAIA PUJENGI PIDU – NEERUTI MÕIS 17.06.2017 H: 30 € MÄDAPEA MÕISA FLOKSIPÄEVAD JA AIAKONTSERT 04.08 / 05.08.2017 H: 30 € INGLISTE MÕIS - ATLA KERAAMIKA PADA JA MÕIS 13.05 / 10.06.2017 H: 30 € PIIRISSAARE-LÜÜBNITSA –SIBULA -JA KALA LAAT-RÄPINA 26-27.08.2017 H: 135 € MUHUMAA-SAAREMAA-VILSANDI 15-16.07.2017 H: 119 € SAAREMAA-ABRUKA-SÕRVE SÄÄR-GOODKAARMA SEEBIKODA 30-31.07.2017 H: 119 € PÄIKSELINE VORMSI 27.05/ 16.07/ 13.08.2017 H: 49 € RÄPINA MÕISA AIAD-PIUSA KOOPAD-PIIRISSAARE 17-18.06.2017 H: 135 € RUHNU SAARELE 05-07.07/11-13.08.2017 H: 174 € LÕÕGASTAV PÄEV KIHNU SAAREL 02.07 / 12.08.2017 H: 85 € PAKRI SAARED –JA PALDISKI 12.06 / 09.07 / 23.07 / 20.08 / 07.09.2017 H: 36 € TÜRI LILLE JA TAIMELAAT 20.05.2017 H: 25 € LINNAPUHKUS: LONDON – WINDSORI LOSS 05-08.05.2017 / 09-12.07.2017 ANTIIKNE ROOMA 17-20.03. / 07-10.07.2017 RODODENDRONITE ÕITES HANSALINN BREMEN 19-22.05.2017 VIIN-SUURSUGUNE UNELMATELINN JA SUVEÖÖ KONTSERT 24-26.05.2017 MAAILMALINN PARIIS 02-05.06.2017 UUS!! MINSK JA LÄHIÜMBRUS (Lennureis) 24-28.05.2017

H: 565 € H: 650 € H: 389 € H: 630 € H: 650 € H: 495 €

Lõunamaa reisid, individuaal ja grupireisid. Soodsad lennuki ja laevapiletid, reisikindlustus Lisainfo: tel 644 4744, 641 8350, 641 8285 • Rüütli 14 / Tallinn 10130 VÕTA PUHKUST 2017 21 e-mail: info@mainedd.ee • www.mainedd.ee


ZAKYNTHOS

Rannapuhkused:

1

WHITEHAVEN AUSTRAALIAS

Austraalia idarannikul Queenslandis asuval Whitsunday saarel asub rahvusvaheliselt auhinnatud rikkumata rand, mille seitsme kilomeetri pikkune liivariba on valgeimaid ja puhtaimaid maailmas. Ranna põhjapoolseimas tipus asuvas merekäärus moodustavad liiv ja meri koostöös imekaunist värvidemängu – paljud inimesed nimetavad seda kõige ilusamaks kohaks, mida nad üldse kunagi näinud on!

2

ZAKYNTHOSE SAAR KREEKAS

Joonia meres Peloponnesose poolsaare kõrval asuv Zakynthose saar meelitab lumivalgete randade, kristallselge merevee, merikilpkonnade, taskukohaste hindade ja võrratu Kreeka köögiga! Saar on eelkõige tuntud oma kauni Navagio ehk Laevahukuranna poolest, mille lumivalge liiv ning elektrisinine merevesi on ebamaiselt kaunid. Kõike seda kroonib 1980. aastast rannale sattunud piraadilaeva vrakk.

3

MAYA BAY RAND TAIMAAL

1999. aasta populaarse filmi „The Beach“ imekaunis võttepaik Maya Bay on endiselt maailma parimate randade nimistus. Olgugi, et tegemist on kõrgete kaljude varju peidetud vaid paarisajameetrise

22

VÕTA PUHKUST 2017

liivaribaga, mida alatasa külastab hulganisti turiste, on see looduskaitsealusena säilitanud oma rikkumatu väljanägemise, siidiselt pehme liiva ja läbipaistva säravsinise vee, mis värviliste korallide ja eksootiliste kaladega snorgeldajaid ahvatlevad.

4

KANAARI SAAR FUERTEVENTURA

5

DOMINICA SAARERIIK

Aastaringselt suvistel Kanaaridel asuval Fuerteventura saarel on vaatamata oma vulkaanilisele tekkele paljud rannad kauni kuldse liivaga. Fuerteventura on armastatud paigaks veespordi armastajatele üle terve Euroopa ning ka rahuliku puhkuse nautijatele. Saarel asub mitukümmend randa. Põhja- ja läänerannad on metsikumad ning sobivad purjelauasõitjatele, idas asub kõige laiem rand Sotavento, mille rannajoon on umbes 30 km pikk. Väin Lobose ja Fuerteventure vahel on aga ideaalne sukeldumiseks.

Kesk-Ameerikas Väikestes Antillides asuva saareriigi Dominica rannad on suutnud veel tänaseni ära hoida nõnda laialdase kuurordi arenduse, nagu see on aset leidnud mujal Kariibi mere saartel. Hetkel on kookospähklipalmid veel ainsad pilvelõhkujad, mida seal kohata võib. Enne kui Dominica 2018. aastal esimese suure kuurordiketiga ühineb, tasub seal kindlasti ära käia.


kia.ee

AVARAM. INNOVATIIVSEM. SPORTLIKUM.

Saadaval ka 245 hj

Uus Kia Optima Sportswagon. Veelgi sportlikumaks elustiiliks. Idee Kia Optima Sportswagon’i taga oli luua suur ja sportlik universaal. Tulemus? Räägib iseenda eest. Kõrge kvaliteet ületab ka nõudlikuma inimese ootused. Kaasaaegne stiil, peened jooned, rohkem avarust ja kõige värskemad tehnoloogilised uuendused teevad uuest Kia Optima SW’st tõeliselt praktilise ja sportliku sõidukaaslase. Istudes aga GT rooli, läheb suu lihtsalt naerule.

Head proovisõitu. TALLINN: Viking Motors Ülemiste, Ülemiste tee 2; Viking Motors Tammsaare, Tammsaare tee 51. TARTU: Autospirit Tartu, Turu 47. PÄRNU: United Motors, Tallinna mnt 82. HAAPSALU: Tradilo, Tallinna mnt 73. KOHTLA-JÄRVE: United Motors, Järveküla tee 22. RAKVERE: Rakvere Autotehnika, Rägavere tee 44. NARVA: Analan Auto, Tiimani 5. VILJANDI: Rael Autokeskus, Tallinna tn 97. KURESSAARE: Kuressaare Autoteenindus, Kalevi põik 2. VALGA: Salome Valga, Pihlaka 2.

Kia 7-aastane/150 000 km garantii kehtib kõikides ELi riikides (lisaks Norras, Šveitsis, Islandil ja Gibraltaril). Vastab kohalikele nõuetele ja tingimustele. Kütusekulu (l/100 km)/CO2 (g/km): linnas alates 5,1/116, maanteel alates 4,1/121, keskmine alates 4,6/121.


“Olengi tagasi”

Mõistame, et iga reisi lõppsiht on kodu. ERGO reisikindlustus hoolitseb selle eest, et jõuaksid alati tagasi nende juurde, kes Sind armastavad. Reisitõrke korral ei vaja Sa vaba raha, sest meie ostame Sulle uued tagasisõidupiletid.

Tutvuge ERGO kindlustustingimustega ja vajaduse korral pidage nõu ERGO spetsialistiga.


NÕU

KUIDAS PLANEERIDA VÄLISREISI? Reisi planeerimine võib olla ühtaegu põnev ja peavalu tekitav. Välismaale sõit vajab teadagi väljaminekuid, korras dokumente ning mingisugustki plaani – soovigu me oma hinges olla nii spontaansed kui tahes! TEKST: LIISI MOOSAAR | FOTOD: SHUTTERSTOCK

M

itte ainult komöödiafilmides ja halenaljaka tegelasega, vaid ka päris elus ning koguni kogenud reisijatega tuleb ette igasuguseid olukordi, mida poleks osanud uneski näha. Näiteks selgub teel lennujaama, et pass enam ei kehti, või teatatakse check-in´is, et antud sihtkohta jõudmiseks oleks lennupiletite kõrvale olnud tarvis taotleda ka viisat, või juhtub reisil midagi ootamatut. Omades reisi planeerimisel kõigest olulisemast ülevaadet, saab aga palju kindlamalt reisi nautima asuda. Millest siis alustada?

VALI SIHTKOHT! Need, kes teavad täpselt oma järgmise reisi sihtkohta, on õnnega koos. Kui see on paigas, ollakse juba pooleldi teel. Kas siis teadlikult või vähemasti alateadlikult liigutakse sinnapoole, et leida endale reisiks õige aeg, sobiv seltskond, vajalik raha ja kõik muu, mis selle toimumist ja õnnestumist kindlustavad. Reisisihtkohti on mõistlik valida tuttavatega nõu pidades, reisiajakirju sirvides või internetist erinevate paikade kohta infot otsides. Kindlasti tasub uurida, et sihtkohta oleks hetkel reisimine turvaline ja see sobiks nii sinu isiksuse, kaaslaste kui ka reisi eesmärkidega. Tihti aga satutakse ootamatult toredale reisile, valides sihtkoha soodsatest viimase-hetke-pakkumistest. AJA DOKUMENDID KORDA! Passi kehtivus, selle ID-kaardiga asendamise võimalus, viisavajadus ja teised olulised tingimused erinevad olenevalt külastatavast välisriigist. Näiteks erinevalt

Euroopa Liidu ja Euroopa Majanduspiirkonna liikmesriikidest ei saa me teiste riikide territooriumile siseneda ID-kaardi alusel, vaid kaasas peab olema Eesti kodaniku pass. Lisaks kui Euroopa Liidu liikmesriikides peab pass või ID-kaart olema reisi ajal küll kehtiv, puudub nõue selle kohta, et pass peaks kehtima näiteks ka kolm või kuus kuud pärast reisilt naasmist. Paljud teised riigid seda aga nõuavad. Infot selle kohta, milline peab olema passi kehtivusaeg reisimisel mitte-liikmesriiki ja kas oluline on ka viisat taotleda, saab vastava riigi saatkonnast. Selleks vajalikke kontakte leiab näiteks Välisministeeriumi kodulehelt.

LEIA REISIMISEKS RAHA! Reisipaketi või lennupiletite soetamiseks läheb mõistagi tarvis raha. Kui viimast napib, tasub silma peal hoida soodsatel viimase hetke pakkumistel ja otsida hea hinnaga lennupileteid erinevate ümberistumistega, mida annab ühendada ka rohkem kui ühe sihtkoha külastamisega. Sellega kulutused aga ei piirdu: lisaks sõidu korraldamise võimalikele lisatasudele tuleb arvestada ka reisil ette tulevate kuludega. Samuti võiks ju ka reisilt koju naastes vähemalt järgmise palgapäevani ilusti ära elada. Arvestades oma sissetulekuid ja reisiga suurenevaid väljaminekuid, tasub sobiva sihtkoha ja erinevate pakkumiste valimise kõrval panna paika ka reisi aeg, kestvus ja sobiv reisimise viis. Turismihooaja välistel aegadel on hinnad oluliselt sõbralikumad, lisaks annab

VÕTA PUHKUST 2017

25


luksushotellide asemel edukalt leida vaat et rikastavamatki keskkonda kodumajutusest või kämpingutest keset pea puutumatut loodust. Ööbides soodsates majutuskohtades või koguni telkides, on kulud võrreldes luksushotellidega minimaalsed ja selle arvelt pikendavad nii mõnedki seiklejad oma reisi nädalate ja miks mitte ka mitmete kuude võrra. Kui rahakotis haigutab hetkel veel tühjus, ent reisile mineku soov on suur, on hea variant luua omale reisifond, mida annab edukalt koguda kas eraldi pangaarvele või kas või sukasäärde. Nii saab reisi ette võtta just siis, kui selleks vabad vahendid tekkinud on. Kui soov on aga põgeneda palmi alla võimalikult ruttu või terendab silme ees eriti ahvatlev reisipakkumine, mida edasi lükata ei anna, on võimalik kaaluda ka eraldi reisilaenu võtmist. Nii saab reisi eest tasuda ka osadena ja tagantjärele. Valida võib sealjuures, kas soovitakse laenuga tasuda reisipakettide või lennupiletite eest, kogu reisi maksumuse ulatuses või osaliselt. Laenusummad, -intressid ja -periood olenevad pakkujast. Tegemist on sihtotstarbeliste tagatiseta eraisikutele reisimiseks mõeldud laenudega. Loomulikult kaasnevad iga laenuga finantskohustused tulevikus. Seega tasub koostatav tagasimaksegraafik hoolimata suurest reisituhinast siiski hoolikalt ja vastutustundlikult läbi mõelda.

26

VÕTA PUHKUST 2017


VÕTA REISILE KAASA KREDIITKAART JA SULARAHA! Kuna hea mõte on koos lennupiletite ostmisega broneerida vähemalt oma esimesteks öödeks välismaal ka majutus, läheb suure tõenäosusega tarvis krediitkaarti juba kodus. Kui lennupiletite eest saab enamasti maksta pangalingiga oma internetipanga kaudu, siis hotellide ja autorendi puhul tuleb tellimust vormistades sisestada oma krediitkaardiandmed. See on teenusepakkujale garantiiks reisija saabumise kohta ja olenevalt firmast broneeritakse või võetakse maha tellimuse maksumus. Krediitkaart tuleb ka reisile kaasa võtta, sest seda läheb vaja kas või hotelli sisse registreerides, isegi siis kui hotellimajutus on ette tellitud ja kõige eest juba eelnevalt ka makstud. Hotell nõuab krediitkaarti garantiiks minibaari, telefoni, interneti ja muude lisateenuste kasutamisel. Lisaks ei ole kunagi võimalik ette teada, millal vajad reisil koheselt kohalikku sularaha, et tasuda taksojuhile, osta lähimast kioskist pudel vett või tänada kohalikku jootrahaga. Paljudes riikides leidub meile harjumatult vähe kaardimaksevõimalusi ja sularahaautomaate. Sellepärast on hea vahetada raha juba enne reisi kodumaal või kas või osaliselt kohalikus lennujaamas.

SEADISTA OMA NUTITELEFON! Kui eesmärk pole end reisile minnes just levist välja lülitada, on nutitelefon kasulik vahend inimestega ühenduse pidamiseks ja välisriigis majutuse, transpordi, erinevate vaatamisväärsuste, söögikohtade või muu vajaliku leidmiseks. Kui alles mõni aasta tagasi oli reisimisel kõige mõistlikum osta telefoni ettemakstud SIM-kaart, siis tänapäevased nutitelefonid võimaldavad wifi kaudu tasuta kõnesid teha kas või teisele poole maakera. Kui nõnda tark telefon puudub, annab kõikide nutiseadmetega kasutada interneti olemasolul teisi kõneteenuseid, alustades kõige tuntumate Skype’i ja Facebook’iga. Ära siis unusta neid aegsasti seadistada! SÕLMI REISIKINDLUSTUS! Kui mõni võib arvata kindlustusest kui mahavisatud rahast, siis need, kes jäänud kunagi lennust maha jäänud, kaotanud pagasi või seisnud silmitsi mõne teise ebamugava olukorraga, ei kahtle reisikindlustuse vajalikkuses enam kunagi. Isegi parima tervise juures võivad ka tervisehädad tulla just reisil olles: nii mõnelgi on lõhkenud sukeldudes trummikile, murdunud matkamisel jalaluu või on üks ebaõnnestunud parem-

Kampaania kestab 6.–19. veebruarini 2017. Tutvu kampaania reeglitega myfitness.ee * Spordikotte jagame kuni kaupa jätkub

Too sõber TASUTA trenni ja võida PERSONAALTREENING! Uuele liitujale kingituseks MyFitness spordikott*

myfitness.ee

Kutsu sõber trenni!


Kindlasti tasub uurida, et sihtkohta oleks hetkel reisimine turvaline!

pööre rolleriga lõppenud haiglasse sattumisega. Ilma kohaliku ravikindlustuseta võivad kulud küündida ootamatult suureks. Reisikindlustuse sõlmimisel soovitatakse lisaks tervisekindlustusele teha ka reisitõrke kindlustus, mis katab vastavalt tingimustele kulud reisi ärajäämisel, hilinemisel või reisi katkemisel. Vähem tähtis pole ka pagasikindlustus, mis katab kulud vastavalt tingimustele pagasi varguse, röövimise, kaotsimineku, kahjustamise ning hilinemise korral. Kuna kunagi ei tea, millal midagi juhtuda võib, on mõistlik kindlustada ka ühe- ja kahepäevaseid reise. Kindlustus peab kehtima kogu perioodi, Eestist lahkumise päevast kojunaasmiseni, sest ootamatu olukord võib aset leida juba enne, kui soovitud sihtkohta kohale jõutakse.

28

VÕTA PUHKUST 2017

Kindlustus tuleks teha kohe, kui on teada reisi toimumise täpne aeg ja tehtud esimesed kulutused reisile. Kuna kindlustusseltsid rakendavad reisitõrkele ooteaega, siis viimasel minutil tehtud kindlustuse kaitse ei pruugi enam hakata kehtima reisi alguseks. Halvemal juhul võib olla kindlustusjuhtum juba toimunud, näiteks laps on haigestunud või on välja kuulutatud streik, ning siis ei ole kindlustuse vormistamisest enam abi. Haigekassas kindlustatud inimesed saavad tasuta tellida riigiportaalist www.eesti.ee Euroopa ravikindlustuskaardi, mis kehtib Euroopa Liidu liikmesriigis ja Euroopa Majanduspiirkonnas ajutise viibimise ajal, näiteks reisil olles, ning millega on võimalik saada vajaminevat arstiabi võrdsetel tingimustel selles riigis elavate kindlustatud inimestega. Kahjuks ei kata see siiski kõiki reisil tekkida võivaid kulutusi, näiteks arsti visiiditasu kliinikus, haigla voodipäevaraha, haige erakorralist transporti haiglasse või Eestisse. Lisaks on paljudes Euroopa riikides valdavaks erameditsiin, kus antud kaardist abi ei ole. Reisikindlustus aitab aga ka siin.


Meie abil on võimalik valida parim pakkumine 9 kindlustusseltsilt, tänu millele saate suurima kindlustuskaitse soodsaima maksega.

Paremad kindlustuslepingud maakleri abiga:

Inimesed puhkavad erinevalt — vali riskid vastavalt! Tule küsi lisa meie spetsialistilt ja tutvu tingimustega wwwcredokindlustus.ee

• liikluskindlustus • kaskokindlustus • kodukindlustus • reisikindlustus • ettevõtte varakindlustus • õnnetusjuhtumikindlustus • vastutuskindlustus • väikelaevakindlustus

CREDO KINDLUSTUSMAAKLERID OÜ

Kindlusta, et sa ei maksa rohkem!

Mäealuse 2/1, 12618 Tallinn Tel: 6 829 696 info@credokindlustus.ee

www.credokindlustus.ee


ESCAPE ROOM Escape Room on põnev ning ennast proovile panev mäng! Grupp inimesi suletakse kindla teemaga mängutuppa ja nende ülesanne on sealt põgeneda 60 minutiga. Pääsemiseks on vaja lahendada erinevaid mõistatusi, avada lukke, leida salauksi ja laekaid. Kohapeal tutvustavad professionaalsed mängujuhid Sulle seda, mis valitud teematoas juhtuma hakkab. Adrenaliinikütid saavad närvikõdi tekitavat põgenemismängu mängida ühes järgmistest erineva raskusastmega teematubades: The Mummy, Abandoned Factory, Prison Break, Slaughter House või värskelt lisandunud Homer Vorhees. Põgenemismäng on sobilik alates 12. eluaastast Kohal on palutud olla vähemalt 20 minutit enne mängu algust, et Escape Room’i töötajad saaksid mängijatele reegleid tutvustada. www.theescaperoom.ee

RAKETITEADUS Tallinna kesklinnas on end sisse seadnud adrenaliini pakkuv nutitubade keskus. Tegemist on tubadega, mis pakuvad osalejatele adrenaliini ning närvikõdi. Selle kõige käigus tuleb aga osalejatel kasutada erinevaid teadmisi nii füüsikast kui ka põhikooli matemaatikast. Lisaks saab proovile panna ka oma loogilise mõtlemise ning loovuse. Mängijad saavad samastuda nii tuumajaama töötajatega, kosmoselaeva pardameeskonnaga kui ka pühapäevaõhtuse videomängu tegelastega. Rohkem infot: www.raketiteadus.ee

EMOTION FACTORY Otsid vaheldust Exit roomi või Escape Roomi põgenemismängudele? Tule külasta Emotion Factory’t ning avasta enda jaoks taaskord kvaliteetne meelelahutus! Emotion Factory on Eesti esimene teatraalne põnevusmäng, kus osalejad satuvad justkui päriselu õudusfilmi, saades ülesandeid, elamusi ja ehedaid emotsioone. Teatraalsed põnevusmängud on maailmas suurt populaarsust koguv meelelahutus ning nüüd on seda võimalik nautida ka Eestis. Oleme oma suurepärase meeskonnaga muutmas Eesti meelelahutusmaastiku ning pakume väärilist vaheldust tavapärastele põgenemistubadele. www.emotionfactory.ee


NÕU

SOODSATE REISIDE SPIKKER Kuidas küll mõnel õnnestub käia iga natukese aja tagant puhkusereisil ja külastada järjest eksootilisemaid paiku, ilma et tal sealjuures oleks tohutuid sissetulekuid või suurt varandust? Saladus võib peituda oskuses leida üles kõige soodsamad reisipakkumised, kasutades targasti mitmesuguseid nippe! TEKST: LIISI MOOSAAR | FOTOD: SHUTTERSTOCK

R

eisipakkumiste, lendude ja majutuste broneerimise portaale on kaugelt rohkem kui üks. Olenevalt maitse-eelistustest leiavad endale soodsaimad lahendused kahtlemata kõik – kui vaid oskaks pakkumiste kirjus maailmas edukalt orienteeruda. Päris häkkerioskusi vajamata, kehtivad sarireisijate seas mõned lihtsad põhitõed.

AJAFAKTOR Enam levinud nipp soodsate reiside leidmiseks on hoida silm peal erinevate reisikorraldajate viimase-hetke-pakkumistel ja korraldada puhkus reisi toimumise aja järgi, mitte vastupidi. Turismifirmad tellivad palju tšarterlende ja kui neil lennukis kohti üle jääb, üritatakse need enamasti iga hinna eest maha müüa. Kui kindel sihtkoht ja sõiduaeg on aga silme ees, tasub lend broneerida umbes 6-8 nädalat enne lennu väljumist. See on aeg, mil peaks selguma, kas antud lennule hakkavad piletite hinnad tõusma või hoopiski langema. Ja veel üks kasulik nipp: kui võimalik, tasub lennuaja valimisel vältida jõule ja teisi tähtpäevi, nädalavahetusi ja turismihooaegu, mil reisijatearvud on suuremad ja ka hinnad tavapärasest kõrgemad.

ODAVLENNUFIRMAD JA ÜMBERISTUMISED Kuna Eestist on enamasti keeruline leida otselendu enamikku sihtkohtadesse, oleme ümberistumistega õnneks juba harjunud. Suurematest lennujaamadest leiab ka rohkem odavlennuliine ning teisi soodsaid lennupakkumisi. EasyJet, Ryanair, Air Asia ja teised tuntud odavlennufirmad on küll pisut ebamugavad, ent kordades soodsamad kui luksuslikumad tavalennufirmad.

Kui transiitlinnas tuleb oodata terve päev, on hea mõte lennujaamas istumise asemel hoopiski linna avastama minna – nii annab aega sisustades reisi veelgi põnevamaks muuta! Lisaks lendamisele tasub ümberistumisel uurida ka teisi transpordivõimalusi: soovitud lennujaama või sihtkohta jõudmiseks võib kasutada ka näiteks rongi, bussi või laeva, kui see odavamaks osutub.

KERGEM PAGAS Mitmed lennufirmad pakuvad ainult käsipagasiga reisijatele oluliselt soodsamaid hindu. Näiteks löövad paljud odavlennufirmad vaid ühe suuna hinnale mitukümmend eurot otsa, kui soovitakse lisapagasit kaasa võtta. Lisaks sellele tuleb pea iga lennu puhul maksta pagasi ülekilode eest. Hea nipp on panna lennujaamas kõik oma raskemad riided selga ja toppida taskutesse raskemad kaasa võetud asjad. PAKKUMISED ÜHELE Lennupileteid hulgi osta ei ole tavaliselt odavam. Sellepärast kui sisestada otsingumootorisse päring lennupileti hinna kohta, tasub märkida sinna vaid ühe reisija. Näiteks kui pere on 4-liikmeline ja otsing leiab 4 kõrvuti istekohta, võivad nende hinnad erineda ning kõigile määratakse automaatselt kõrgem hind. Seega tasub pileteid otsida alati ühekaupa ja enamasti saab hiljem istmekohad tervele perele üksteise kõrvale sättida. VÕTA PUHKUST 2017

31


LENNUFIRMADE BOONUSPROGRAMMID Sagedasematel lendajatel on kasulik hankida endale mõne suurema lennukompanii püsikliendi kaart, mida kasutades kogutakse lennumiile, mille eest hiljem on võimalus saada näiteks tasuta lennupileteid, autorenti või teisi teenuseid. Hea on sealjuures veel, et enamik lennukompaniisid kuulub mõnda lennukompaniide ühendusse ning püsikliendikaardiga kogutakse punkte ka teiste samasse ühendusse kuuluvate kompaniide lendudelt. Finnair Plus, SAS Eurobonus, Lufthansa Miles & More on vaid mõned neist. LENNUOTSINGUMOOTORID Aeg-ajalt leiab tõelisi superdiile lennufirmade kodulehekülgedelt või sotsiaalmeediakanalitest, samal eesmärgil tasub liituda ka nende uudiskirjade ja e-kirjalistidega. Lisaks kasutavad paljud soodsate lennupakkumiste otsijad aga otsingumootoreid, mis leiavad parimad pakkumised paljude erinevate lennufirmade seast. Enne sobiva lennu broneerimist tuleks tutvuda vähemalt osade erinevate otsingumootoritega, mis paku-

32

VÕTA PUHKUST 2017

vad ülevaadet parimatest lennudiilidest. Sealjuures on kasulikumad veebisaidid need, mis ei kuulu ühelegi lennufirmale ning teenivad raha reklaamimüügi, mitte broneeringutega. Küll aga on igal veebilehel omad nõrkused ning need ei sisalda kõiki lennuliine korraga. Näiteks ei leidu odavlennufirmasid sellistel saitidel nagu Kayak, Expedia või Orbitz. Samuti ei kata broneeringusaidid kõiki maailma regioone. Paljud reisisellid soovitavad alustada Momondost, sest see otsib läbi kõik suuremad pakkujad ja lisaks ka odavlennufirmad nii inglise- kui ka muukeelsetelt veebilehekülgedelt. Tegemist on seega ühe laiaulatuslikuma otsingumootoriga, mida muuseas kasutavad ka paljud reisieksperdid. Ka näiteks Skyscanner on suurepärane veebisait, mis uurib erinevate lennufirmade pakkumisi ja otsingu käigus liidab erinevate kompaniide pileteid. See võib piletihindu oluliselt alandada. Kui pole kindel, kuhu on soov sõita, siis on võimalik sihtkohana valida: Everywhere. Sel juhul näitab Skyscanner hindadest moodustatud edetabelit parimatest pakkumistest.


Veebilehelt ebookers.com on paljud eestlased võlunud välja vägagi madalaid hindu, näiteks open-jaw lendudega katsetades. Sellisel juhul sõidetakse välja ühest lennujaamast ja tagasi tullakse teise, näiteks võib kõige soodsamaks marsruudiks osutuda TallinnLondon-Riia.

REISIPORTAALID Üsna uskumatu viimase-hetke-hinnaga reisipakette koos lendude, majutuse, transfeeride ja söögikordadega, aga ka eraldi lennupileteid tšarterlendudele pakuvad mitmed Eesti ja välismaised reisiportaalid. Mõned sellistest on näiteks reisidiilid.ee, lastminute.ee, trip. ee, finnmatkat.fi ja holidaypirates.com. MAJUTUSE BRONEERINGU SAIDID Internetis leidub ka hulgaliselt veebilehti, kust on võimalik võrrelda ja broneerida hotelle üle terve maailma. Taas kord on mõistlik enne otsuse langetamist otsida parimaid pakkumisi mitmelt erinevalt saidilt. Lisaks leidub selliseidki hotelliveebe, mis kõrvutavad erinevate saitide tulemusi. Populaarne ja broneerimistasudeta Booking.com on üks populaarsemaid kohti heade pakkumiste leidmiseks ning hotellidest kiire ülevaate saamiseks. Lisaks on enamik hotelle antud saidil varustatud külastajate arvustustega, mis ilusatele fotode kõrval annab ka tõetruuma pildi.

Populaarsest ITA Matrix süsteemist pole võimalik küll otse pileteid osta, kuid siiski on see leht mainimist väärt, sest sealt võib leida hea õnne korral vägagi soodsa hinnaga lende. Reisi lõplikuks broneerimiseks võib kasutada reisibüroo või mõne broneeringusaidi abi. Järjest ka eurooplaste seas populaarsemaks muutuv Google Flights lennuotsinguteenuse peamiseks boonuseks on aga interaktiivne kaart, kust näeb reaalajas kõikvõimalikke häid pakkumisi algusega kodulinnast või valitud sihtkohast. Üks kiidetumaid programme odavlendude kombineerimiseks on aga Azuon. Sellega on võimalik erinevate odavlendude üksikuid otsi kokku sobitades luua tõeliselt soodsaid lennupakette. Levivad kuuldused, et seda programmi kasutades on võimalik Tallinnast alates 100 euro eest edasi-tagasi Hispaaniasse, Marokosse või Itaaliasse lennata. Programm vajab allalaadimist ning demoversioon ei toeta kõiki võimalusi, kuid soodsa hinna eest on võimalik Azuoni täisversioon hankida.

Mainekas ja usaldusväärne Hotels.com garanteerib parimat hinda ja see tähendab, et kui samale hotellile leidub kuskil mujal odavam hind, siis maksab Hotels. com selle vahe kinni. Lisaks võimaldab sait 10 ööd kogudes 11. öö tasuta saada. Suurepärane veebileht, kust on võimalik otsida majutust nii hostelites, B&B’des, hotellides, apartementides kui kämpingutes, on Hostelworld.com. Ka Hostelbookers.com on üks hinnatumaid portaale hostelite ja muu odava majutuse leidmiseks. Airbnb on aga väga populaarseks osutunud võrgustik, mis ühendab majutust vajavaid ja väljaüürimiseks sobilikku pinda omavaid inimesi paljudes erinevates maailma paikades. Tegemist ei ole toa, korteri või maja väljaüürimisega selle tavamõistes – tegemist on inimeselt inimesele majutusteenusega, mis on odavam ja võimalik, et ka kogemusterikkam alternatiiv hotellis ööbimisele. On olemas ka terve hulk airbnb alternatiive, näiteks homeaway.com, roomorama.com on vaid mõned neist. Häid pakkumisi leidub seega igale reisisõbrale, olenemata rahakoti paksusest – tuleb vaid osata otsida ja leida! VÕTA PUHKUST 2017

33


REISIÄPID

KAHEKSA ASENDAMATUT ÄPPI REISISELLILE Kui tead õigeid äppe, võid reisimise hoopis uuele levelile viia. Tele 2 tootedirektor Katrin Aron soovitab lihtsaid ja kasulikke mobiiliäppe, mis kuluvad igale reisisellile marjaks ära. TEKST: KATRIN ARON | FOTOD: SHUTTERSTOCK

34

VÕTA PUHKUST 2017


K

una naudin uute asjade katsetamist ja käin tihti välismaal, olen päris paljusid äppe alla laadinud, mida reisides ikka ja jälle kasutan. Tuntud äppidest on mu südame võitnud TripAdvisori, Booking.com ja Momondo rakendused, ent lisaks neile leidub veel hulk kasulikke reisiäppe, mis ei ole palju tähelepanu saanud, ent on mulle sama suurteks abimeesteks kujunenud.

Neile, kes soovivad välismaal interneti pealt raha kokku hoida, ent võõras linnas rahumeeli ringi uidata, sobib suurepäraselt TRIPOSO. Sealt saab enne linnaekskursiooni alla laadida kaardi, mis on orienteerumisel suureks abiks. Ühtlasi leidub äpis infot sihtkohariigi, olulisemate atraktsioonide ja nende hinnakirjade kohta.

HOTEL TONIGHT aitab spontaansel reisisellil Euroopas, Ameerikas ja Austraalias viimasel hetkel soodsa majutuse leida ning sealsamas ka broneeringu teha. Kuna broneerida saab vaid seitse päeva ette, võid peale sattuda enneolematult soodsatele majutusvõimalustele!

TRIPCAST on suurepärane äpp reisivale seltskonnale, kes soovib omavahel jooksvalt reisi ajal tehtud fotosid ja videoid jagada. Äpp näeb välja ja toimib nagu Instagram, ent võimaldab luua ühisalbumeid, kuhu kõik sellele ligipääsu omavad sõbrad postitada saavad. Albumit võib jagada ka mõne lähedasega, kes reisil toimuval reaalajas silma peal soovib hoida.

HOMEAWAY on vähem tuntud alternatiiv Airbnb portaalile, kust saab vastavalt enda soovidele sobiva kohalike poolt välja renditava majutuse leida. Nagu Airbnb’s, saab koha sobivuses veenduda teiste kasutajate kogemustega tutvudes. Silma jäänud majutusvõimaluse saab lemmikute alla sättida, et selle juurde hiljem soovi korral naasta. Neile, kes otsivad viietärnihotellide viimase hetke pakkumisi, sobib hästi VERYCHIC. Äpp on kasutajasõbralik ja hea disainiga ning muudab soodsa luksusmajutuse otsimise lausa nauditavaks. DUOLINGO keeleõppimise äpp on sobilik kõigile, kes soovivad end reisisihtkohas kohalikuna tunda. Äpp teeb keeleõppe lõbusaks ning õpetab olulisemad väljendid kerge vaevaga selgeks.

Söögikohta või mõnd lahedat baari otsides tasub kiigata FOURSQUARE’I – seal näeb teiste külastajatele tagasisidet ja soovitusi ning lahtiolekuaegu. Loomulikult saab ka ise külastatud kohtadele tagasisidet anda ning meeldejäävad kogemused äpis talletada, et teinekordki läbi astuda. FOODSPOTTING, mis sarnaneb veidi FourSquare’ile, on heaks abimeheks tühja kõhu ja otsustusvõimetuse korral. Äpp näitab vastavalt asukohale toidupilte, mille teised maitseelamusi otsivad äpikasutajad lähedal asuvates restoranides teinud on. Sarnaselt FourSquare’ile leidub ka seal arvustusi. *Kõik väljatoodud rakendused on saadaval nii iOS-i kui ka Androidi kasutajatele. Duolingo ja FourSquare on olemas ka Windowsi e-poes.

VÕTA PUHKUST 2017

35


PÄIKESEKAITSE HOIAB ÄRA ENNEAEGSE VANANEMISE Anna Lotan Liquid Gold päevakreem päikesekaitsefaktoriga SPF30+ Päevakreem kolmekordse matistava efektiga, kaitseb tõhusalt päikese kahjustava mõju eest, niisutab aktiivselt, kaitseb vabade radikaalide ja UVA/UVB kahjuliku kiirguse eest. On kerge jumestuskreemi omadustega jättes nahale ilusa ühtlase jume. Sobib kõikidele nahatüüpidele.

SUN Care Ultra Light SPF 40 päikesekaitsekreem näole

Suure valiku päikesekaitsevahendeid leiad aadressilt www.dolores.ee

SHUTTERSTOCK

Usaldusväärne kaitse UVA ja UVB eest. Tegemist on väga kerge tekstuuriga, kiirelt imenduva uue tootega GIGI Sun Care sarjas. Kreemil on tugev vananemisvastane efekt. Kasutades imendub kiirelt ega jäta nahale valget kihti. Ei sisalda parabeene ega mineraalõlisid ning on veekindel.


PÄIKESEKREEM

TARGALT PÄIKESE ALL Päike teeb tuju heaks, soodustab ainevahetust ja täiendab sinu keha D-vitamiini varusid. Enne kui suusavõi päikesereisile lähed, vaata üle oma päikesekaitsepakett! TEKST: TEELE TEDER | FOTOD: SHUTTERSTOCK

P

äike on ühtmoodi ere nii soojamaareisil kui suusatama minnes. Seepärast kehtivad puhkusereisile minnes päikesekreemidele sarnased reeglid. Vana tõde on see, et liigne päikese käes viibimine närtsitab nahka: tekivad enneaegsed kortsud ja pruunikad pigmendilaigud, nahk kuivab, lõtvub ja vananeb. Kui ei usu, mana silme ette päikesekuivatatud tomatid – on ju rohkem vissis ja kortsus kui värsked? Mõnedel inimestel põhjustab päike nahalöövet, mis sunnib dermatoloogi poole pöörduma. Ja vahetevahel, kõige halvemal juhul, võib liigne kiirgus tekitada isegi nahavähki.

VÕTA PUHKUST 2017

37


Eriti ohtlikud on päikesevannid, mille järel hakkab nahk punetama, muutub valusaks ja tekivad villid. Iga põletus suurendab riski haigestuda tulevikus melanoomi ehk naha halvaloomulisse kasvajasse, nii et alahinnata seda ohtu pole mõtet. Iseäranis õrnad on päikesepõletuse suhtes lapsed – nende nahka tuleb kindlasti suure hoolega katta! Melanoomi tekkeriski vähendamiseks tuleb tarvitada spetsiaalseid kreeme-õlisid, mis kaitsevad päikesekiirguse eest. Mida heledam nahk, seda suurema päikesekaitsefaktori ehk SPFga toodet soovitatakse kasutada. Kuna isegi pilvise ja tuulise ilmaga püsib oht päikesega liialdada, määri end kindlasti enne õue minekut päikesekaitsekreemiga sisse ning käi aeg-ajalt varjulises kohas vaatamas, ega nahk ole vahepeal punetama hakanud. Kui märkad päevitades, et ihu on hakanud kergelt punetama, kata end kohe rõivastega. Arvesta sellega, et tõeline põletus tekib alles tunde, vahel koguni 24–48 tundi pärast päevitamist. Õrna punetust tuleb võtta kui esimest ohusignaali. Spetsialistid hoiatavad, et normaalse või tõmmu nahaga tohib päikese käes viibida maksimaalselt 30–50 minutit, ilma et kudedes tekiks kahjustust. Ja ka seda mitte südapäeval, vaid siis, kui päike leebemalt kumab. Ägeda päikesepaiste korral ei tohiks päevatera püüda mitte mingil juhul üle 5–15 minuti. Heledanahalised aga… jah, parem kui nad üldse kuuma päikese käes ei viibiks.

MÕNED MÜÜDID KEHALE MÕELDUD PÄIKESEKAITSEKREEME EI TOHI MÄÄRIDA NÄOLE. VALE! Miks ei või, võib küll! Parema puudusel võib kehakreemiga peitsida ka palgeid, kuid spetsiaalselt näole mõeldud vahendid on tõhusamad. Enamik neist niisutavad ja toidavad näonahka ning mõjuvad noorendavalt. ISEPÄEVITAVAD KREEMID PÕHJUSTAVAD PIGMENDILAIKUDE TEKET. VALE! Isepäevitajad pigmendilaike ei tekita, kuigi nad võivad juba olemasolevaid laike tumedamaks muuta.

38

VÕTA PUHKUST 2017

Neile, kel seda probleemi pole, soovitavad arstid loodusliku grilli asemel kosmeetilisi isepäevitajaid. KEEMILISED PÄ I K E S E K A I T SEFILTRID ON NAHALE OHTLIKUD. VALE! Eriti kui võrrelda keemilise kaitse toimet otsese halastamatu päikesekiirguse omaga. Ainus oht võib olla selles, et inimesed kipuvad kreeme kasutades päikest alahindama ning “küpsetavad” end üle. NB! Kõiki kahjulikke mõjusid keemilised filtrid kinni ei püüa, seepärast ära mingil juhul päikesevannidega liiale mine! PÄEVITAMISJÄRGSETEST KREEMIDEST POLE KASU. VALE! Loomulikult on! Nii päike kui ka tuul ja merevesi ärritavad nahka, muutes selle kuivaks ja tundlikuks. Õhtul enne magamaminekut tuleb päikesekaitsekreem nahalt maha pesta ning hõõruda ihu sisse after-sun-vahendiga, mis rahustab ja niisutab.

PÄIKESEKAITSEKREEMI A JA B • UUENDA! Kreem kaotab oma võime päikese eest kaitsta juba aasta jooksul. • HOIA KÜLMAS! Päiksekaitsekreem on tõhusam, kui säilitad seda jahedas. Hoia kreeme külmikus. • ÄRA KOONERDA! Selleks, et päikesekaitsekreemist oleks nii palju kasu, kui etiketil olev SPF-arv lubab, tuleb seda määrida nahale rohkelt (umbes 2 mg iga ruutsentimeetri nahapinna kohta ehk golfipalli suurune kreemitörts kogu kehale). • ÄRA KIIRUSTA! Kui tarvitad enne päikesekaitsekreemi kasutamist mõnda niisutavat kreemi, lase viimasel 15–30 minutit imenduda ja määri alles siis peale päikesekaitset – nii võid olla kindel, et selle kaitsevõime toimib korralikult. SÕNA ON ARSTIDEL • Tohtrid hoiatavad, et kreemid aitavad vältida küll päikesepõletusi ja seega kaudselt ka melanoomi teket, kuid basaal- ja lamerakulise nahavähi eest need ei kaitse. Nii et liigne peesitamine on igal juhul ohtlik. • Tõmmu jume saamiseks soovitavad arstid kasutada isepruunistavaid kreeme ja pihusteid, mis on tervisele ohutud.


Anne & Stiili ILULEMMIK 2016 KONKURSI VÕITJA

PÄIKESESÕBRALE! •

D-vitamiini tootmiseks ja energiavarude taastamiseks ei ole vaja tunde päikese käes veeta, piisab ka lühiajalistest päikesevannidest.

Vahemikus kella 11–15 hoidu varju, sest sel ajal on kiirgus eriti intensiivne ja põletuseoht suur.

Heleda ja tundliku naha ning pigmendilaikude korral kasuta päikesekaitsekreemi, mille SPF on vähemalt 30. Kuna enamik päikesekaitsevahendeid kaitseb suhteliselt hästi UVB-kiirguse eest, tuleks pöörata rohkem tähelepanu komponentidele, mis hoiavad UVA-kiirguse eest.

Jätka päikesekaitsekreemi kasutamist isegi siis, kui oled juba jumekas. Päevitus ei hoia ärapõlemise eest, vaid kõigest peidab punetuse.

Ära liialda päikesega, sest see kuivatab nahka, kiirendab kortsukeste teket ning võib põhjustada ülitundlikkust kiheluse näol.

Kuna silmaümbruse nahk on ülejäänud näonahast kolm korda õhem, hoia silmi näiteks kübara ning UVA- ja UVB-kaitset pakkuvate päikeseprillidega.

Päikesekaitsetooted võivad sageli kleepuvad tunduda – ja seda põhjusega: peavad nad ju veele, higile ja rätikuga hõõrumisele vastu panema. Pea siis ka duši all meeles, et pelgalt veega loputamine päikesekreemi jääke nahalt ei eemalda!

Päikesepõletust leevendavad rahustavad kreemid ja geelid, jahutav kompress, rohke veejoomine.

Päevitamisjärgne näo ja keha niisutamine pikendab päevituse püsimist.

Kuna uneajal nahk uueneb, ära koonerda öökreemiga. Iseäranis oluline on palet kosutada päikeselise päeva järel.

AINUS ISEPRUUNISTAJA MAAILMAS, MIS ON SPF 50 PÄIKESEKAITSEGA! Luksuslik isepruunistav kuivõli on toonitud ning annab kohese ühtlase jume. Kuna toode on järk-järguline, siis saad ise valida endale sobiva tooni, mis kestab kuni 10 päeva. 3-ühes toime - Marulaõli hooldab-, öko-sertifitseeritud DHA isepruunistab- ning SPF 50 kaitseb nahka. Ida-Aafrika Marulaõli niistab 4x rohkem kui Argaaniaõli ning selles on 4x rohkem C-vitamiini kui Tahiti Monoi õlis.

RAVIMID JA PÄIKE Naha tundlikkust ultraviolettkiirguse suhtes võivad suurendada teatud käsimüügi- ja retseptiravimid: •

valu- ja põletikuvastased ravimid (ketoprofeen, ibuprofeen),

infektsioonivastased ravimid (paljud antibiootikumid),

allergiavastased ravimid (loratadiin),

mõned rahustid (alprasolaam),

südamehaiguste ravimid,

kolesteroolitaseme alandajad,

diureetikumid ehk vedeliku eritumist soodustavad ravimid,

mõned suhkurtõve- ja epilepsiaravimid,

depressiooniravimid,

suukaudsed akneravimid,

harilikku naistepuna sisaldavad tabletid ja teed,

rasestumisvastased pillid.

Ravimite ja päikese koostoimel võivad nahal tekkida punetus, villid või sügelev lööve, mis meenutavad päikesepõletust. Allikas: Apotheka

www.vitaliberata.ee


Telli nüüd Tervis Pluss 3 kuud 9.90 | 6 kuud 18.90

Igale uuele tellijale kingituseks JOIKI dušiõli (väärtus 14.90)

Võ koo s kingiittu sega kuni

64%

Telli www.ajakirjad24.ee/ tervispluss_joik või tel 666 2233 Pakkumine40 kestabVÕTA kuni 28.02.2017 PUHKUST 2017


RAVIMID

PROVIISOR ANNAB NÕU: KUIDAS REISIDA KOOS RAVIMITEGA? Puhkusreisile minnes oodatakse ikka toredaid elamusi ega mõelda eriti sellele, et reisiga võivad kaasneda ka tõsised terviseriskid. Samuti võivad igapäevased ravimid tekitada lennujaamas suurt segadust. Milliseid tablette kaasa pakkida ja milliseid mitte? Nõu annab Annelinna Prisma Südameapteegi proviisor Anu Hoop. TEKST: ANU HOOP | FOTOD: SHUTTERSTOCK

ENNE REISI Tutvu põhjalikult eesootavate tingimustega. Abiks on Terviseameti koduleht, kust leiad nii vaktsineerimissoovitused riikide kaupa kui ka informatsiooni reisimisega seotud nakkushaiguste kohta. Külasta aegsasti reisimeditsiini kabinetti, kust saad infot võimalike haiguste, soovitavate vaktsineerimiste ja malaariaprofülaktika kohta. Mine konsultatsioonile vähemalt kuu, aga kindlasti mitte vähem kui kaks nädalat enne reisi. Vaid sel juhul saad kindel olla, et tehtud vaktsiinid sind vajalikul määral kaitsevad. Kui sinu kodukohas reisikabinet puudub, tasub info saamiseks pöörduda oma perearsti poole. Vajalikku nõu erinevate vaktsiinide ja ka malaariaprofülaktikaks kasutavate ravimite kohta oskavad jagada ka apteekrid.

Kindlasti ära unusta reisikindlustust! Euroopasse reisides võta kaasa Euroopa ravikindlustuskaart, mille kohta saad informatsiooni Haigekassa kodulehelt. Eksootilisse ja kehvade hügieenitingimustega piirkonda reisides on soovitav eelnevalt läbida probiootikumide kuur, mis aitab vältida kõhuhädasid ja tugevdab immuunsüsteemi. Et jõuaks tekkida piisav kaitse, tuleb probiootikume tarvitada kahe-kolme nädala jooksul enne reisi. Sobiva preparaadi sinu jaoks aitab leida apteeker. Reisiapteeki kokku pannes tuleb kindlasti arvestada, kellega, kuhu ja kui pikaks ajaks reisitakse. Esmalt paki kaasa kõik ravimid, mida tarvitad igapäevaselt. Kui reis on malaariaohtlikku piirkonda, ära unusta malaariaprofülaktikat.

VÕTA PUHKUST 2017

41


REISIAPTEEK PEAB KINDLASTI SISALDAMA JÄRGMIST: • valuvaigistavad ja palavikku alandavad tabletid, nt ibuprofeen, paratsetamool; • erinavad plaastrid ja haavapuhastusvahend; • kõhulahtisusevastane preparaat, nt loperamiidi tabletid; • nohuravim. KUI OLED MINEMAS SOOJALE MAALE: • Päikesekaitsekreem (SPF vähemalt 15). Mida suurem SPF number, seda tugevam kaitse. Kindlasti ära kasuta aegunud tooteid! • Päikesepõletust leevendav kreem/geel. • Söetabletid või -kapslid aitavad kergemate kõhuprobleemide (puhitus, lahtisus) korral. • Sääsetõrje vali selline, mis kaitseb ka troopiliste sääskede eest. • Rehüdratsiooni pulbrid (nt Rehydron, Hydral Plus) aitavad taastuda kõhulahtisusest, oksendamisest või liigsest päikesest põhjustatud vee ja elektrolüütide kaost. • Antiseptiline geel või salvrätikud käte puhastamiseks. KUI PLAANID REISIL SPORTIDA: • valu- ja põletikuvastane geel, mis aitab kergemate traumade korral. KUI EES ON OOTAMAS PIKK BUSSI- VÕI LENNUREIS: • külmageel, mis turgutab sinu väsinud ja paistes jalgu • reisipõlvikud, mis aitavad ennetada jalgade väsimist ja paistetust. Sobivad põlvikud leiavad endale apteegist nii naised kui mehed. LISAKS VÕIB SUL VAJA MINNA JÄRGMISI TOOTEID: • reisitalumatuse leevandamiseks ingveritabletid, • allergiaravim, nt tsetirisiini või loratadiini tabletid, • herpeseravim, nt atsükloviirikreem, • kõhukinnisuse vastased ravimid, • naistele põiepõletikuvastased tabletid, nt jõhvikapreparaadid, • kondoomid. REISI AJAL JÄRGI SOOVITUSI, MIDA SAID REISIKABINETIST, NING LISAKS: • Ära unusta kätepesu nii enne igat sööki kui ka pärast tualetis käimist. • Söö kuumtöödeldud toitu. • Väldi kooritud puuvilju, salatit, jääkuubikuid. • Ära joo kraanivett, vaid poest ostetud pudelivett. • Väldi kohalikke piimatooteid. • Pea alkoholiga piiri. • Kasuta oma igapäevaseid ravimeid korrektselt ja ära unusta malaariaprofülaktikat. • Väldi liigset päikest.

42

VÕTA PUHKUST 2017


Pärast reisi lõpeta kindlasti korrektselt malaariaprofülaktika kuur. Jälgi oma tervist, sest paljudel haigustel esineb peiteperiood ja probleem võib tekkida alles kodus tagasi olles. Vajadusel pöördu perearstile ja ära unusta ütlemast, et oled äsja reisilt saabunud. RAVIMITEGA REISIMISE PÕHIREEGLID Arvesta sellega, et ravimitega reisimisele on rahvusvaheliselt paika pandud põhireeglid. Kindlasti peavad ravimid olema tootja pakendis, v.a blisterlehed, mida võib karbist välja võtta. Eestisse saabuv või Eestist lahkuv reisija võib Ravimiameti loata kaasa võtta 10 erinevat nimetust ravimeid (käsimüügi- või retseptiravimeid) ja igat nimetust kuni viis jaemüügipakendit. Täpsemate tingimustega tutvu Ravimiameti kodulehel. Narkootiliste ja/või psühhotroopsete (nt uinutid, rahustid) ravimitega reisimisel Schengeni riiki tuleb olenemata reisi kestusest ja ravimi kogusest Ravimiametist taotleda Schengeni tunnistus, mille saamiseks tuleb vastav taotlus (saadav Ravimiameti koduehelt, apteegist ja perearstilt) edastada Ravimiametile e-maili, faksi või posti teel. Tunnistust on vaja eelkõige selleks, et saaksid erinevates piirikontrollides tõestada, et sa ei tegele ravimikaubandusega ja et ravimid on just sinule arsti poolt välja kirjutatud ja apteegist välja ostetud. Väljaspool Schengenit reisimise kohta saad teavet Ravimiametist.

Nr. 1 kõrvatropid reisimiseks - Alpine

FlyFit

Alpine innovaatilised kõrvatropid reguleerivad rõhku kõrvas lennuki õhkutõusmisel ja maandumisel. Kõrvatropid on tehtud mugavast termoplastilisest materjalist, mis kohandub kõrvakanali kujuga ning ei tekita ebameeldivat survet kõrvakanalile. Kõrvatropid hõlbustavad puhkamist ja lõõgastumist pikkadel lendudel, kuid samuti sobivad kasutamiseks bussireisi, rongireisi ja autosõidu ajal. Alpine FlyFit kõrvatroppidel on väga pehmed filtrid, mis võimaldavad rahulikult ja mugavalt magada ka isegi siis, kui pea toetub küljega istme vastu. Alpine FlyFit kõrvatropid tagavad optimaalse mürakaitse. Alpine FlyFit rõhku reguleerivad kõrvatropid on saadaval Ülikooli apteekides, Apothekas ja Mediron veebipoes www.mediron.ee

VÕTA PUHKUST 2017

43


KALENDER

SUUR SÜNDMUSTE KALENDER veebruar – mai 2017 VEEBRUAR 01.02 Kontserdisari “Lõunamuusika” Estonia Kontserdisaalis. 01.02 Lavastus „NO38 Punane õhupall“ Teater NO99-s. 04.02 Lavastus „See asi“ Pärnu Endla Küünis. 05.02 Rahvusvaheline kontserdisari „Lossimuusika“ Kadrioru Kunstimuuseumis. 06.02 Vana Baskini Teatri etendus “Meie naised” Võru kultuurimajas Kannel. 07.02 Muusikaline lavastus „Moraal“ Vene Teatris. 07.02 Vana Baskini Teatri lavastus „Õnnenumbrid“ Räpina Kultuurikeskuses. 08.02 Vana Baskini Teatri lavastus „Kõik meestest“ Salme Kultuurikeskuses. 08.02 Power-up comedy etendus „Homme on täna!“ Rapla Kultuurikeskuses. 09.02 Power-up comedy etendus „Homme on täna!“ Pärimusmuusika aidas. 09.02 Tõnis Mägi autorikontsert „jäljed“ Mustpeade Majas. 09.02 Veinimess Kultuurikatlas. 09.02 Vana Baskini Teatri lavastus „Kõik meestest“ Kiviõli Rahvamajas. 09.02 Lavastus „Erakordselt heatahtlik mees“ Salme Kultuurikeskuses. 09.02 Muusikaline lavastus „Moraal“ Ugala black box´is. 10.02 Turismimess Tourest 2017 Eesti Näituste Messikeskuses.

44

PIKENDA PUHKUST 2017

10.02 Veinimess Kultuurikatlas. 10.02 Vana Baskini Teatri lavastus „Õnnenumbrid“ Tapa Kultuurikojas. 10.02 Muusikal „Mamma Mia!“ Nordea Kontserdimajas. 10.02 Power-up comedy etendus „Homme on täna!“ Vanemuise Kontserdimajas. 10.02 Viljandi laste- ja noorteteatri etendus „Rapuntsel“ Paide Kultuurikeskuses. 10.02 Lavastus „Pildilt kukkujad“ Tartu Sadamateatris. 11.02 Turismimess Tourest 2017 Eesti Näituste Messikeskuses. 11.02 Ballett „Neetud kunstnik“ Rahvusooperis Estonia. 11.02 Muusikal „Mamma Mia!“ Nordea Kontserdimajas. 11.02 Lühiooperid „Mozart ja Salieri“ ning „Teatridirektor“ Teater Vanemuines. 11.02 Lavastus „See asi“ Pärnu Endla Küünis. 11.02 Power-up comedy etendus „Homme on täna!“ Rakvere Teatris. 12.02 Turismimess Tourest 2017 Eesti Näituste Messikeskuses. 12.02 Tõnis Mägi autorikontsert „jäljed“ Eesti Rahva Muuseumis. 12.02 Power-up comedy etendus „Homme on täna!“ Põltsamaa Kultuurikeskuses. 13.02 Vana Baskini Teatri etendus “Meie naised” Mustvee Kultuurikeskuses. 14.02 Ott Lepland Bänd: Sõbrapäevakontsert Võru Kultuurimajas Kannel.

14.02 Pearu Paulus & akustiline ansambel Pärnu Kontserdimajas. 14.02 Sõbrapäeva akustiline kontsert-õhtusöök Lennaga kohvikus Wabadus. 14.02 Tanel Padar & Tomi Rahula akustiline kontsert Türi Kultuurikeskuses. 14.02 Lavastus „Alias“ VAT Teatris. 15.02 Ott Lepland Bänd: Sõbrapäevakontsert Valga Kultuuri- ja Huvialakeskuses. 15.02 Tanel Padar & Tomi Rahula akustiline kontsert Haapsalu Kultuurikeskuses. 15.02 Lavastus „Alias“ VAT Teatris. 15.02 Power-up comedy etendus „Homme on täna!“ Haljala Rahvamajas. 15.02 Vana Baskini Teatri lavastus „Kõik meestest“ Paide Kultuurikeskuses. 15.02 Muusikaline lavastus „Võlur Oz“ Rahvusooperis Estonia. 15.02 Lavastus „Pál-tänava poisid“ Jõgeva Kultuurikeskuses. 16.02 Tanel Padar & Tomi Rahula akustiline kontsert Kuressaare Kultuurikeskuses. 16.02 Lavastus „Othello“ Teatris Vanemuine. 16.02 Power-up comedy etendus „Homme on täna!“ Kose Kultuurikeskuses. 16.02 Lavastus „Alias“ VAT Teatris. 16.02 Vana Baskini Teatri lavastus „Kõik meestest“ Kärdla Kultuurikeskuses. 16.02 Lavastus „NO38 Punane õhupall“ Teater NO99-s.


19.02 Power-up comedy etendus „Homme on täna!“ Endla Teatris. 20.02 Muusikaline lavastus „Võlur Oz“ Teater Vanemuines. 20.02 Power-up comedy etendus „Homme on täna!“ Vabal Laval. 20.02 Vana Baskini Teatri lavastus „Õnnenumbrid“ Salme Kultuurikeskuses. 21.02 Vana Baskini Teatri lavastus „Õnnenumbrid“ Valga Kultuuri- ja Huvialakeskuses. 21.02 Lavastus „Meie oma tõde, meie oma õigus“ Tartu Sadamateatris. 22.02 Lavastus „Pál-tänava poisid“ VAT Teatris. 22.02 Vana Baskini Teatri lavastus „Kõik meestest“ Jõhvi Kontserdimajas. 22.02 Power-up comedy etendus „Homme on täna!“ Vene Kultuurikeskuses. 23.02 Vana Baskini Teatri lavastus „Õnnenumbrid“ Kolga-Jaani Rahvamajas.

25.02 Lavastus „Minu vana daam“ Pärnu Endla Küünis. 25.02 Ooper „Figaro pulm“ Rahvusooperis Estonia. 25.02 Jazzkaare kontserdihooaeg Talvejazz 2017 Kumu Auditooriumis. 26.02 Rahvusvaheline kontserdisari „Lossimuusika“ Kadrioru Kunstimuuseumis. 26.02 Lavastus „Pildilt kukkujad“ Tartu Sadamateatris. 26.02 Power-up comedy etendus „Homme on täna!“ Endla Teatris. 27.02 Vana Baskini Teatri lavastus „Kõik meestest“ Märjamaa Rahvamajas. 27.02 Power-up comedy etendus „Homme on täna!“ Jõhvi Kontserdimajas. 28.02 Power-up comedy etendus „Homme on täna!“ Vanemuise Kontserdimajas. 28.02 Vana Baskini Teatri lavastus „Kõik meestest“ Teater Vanemuises.

KURSI JAHILOSS − PÄRL OMASUGUSTE HULGAS Kaunis ajalooline Kursi jahiloss on historitsistlik villa, mille lasi 1888. aastal ehitada krahv Mannteuffel ning mis on praeguseks võimalikult ajastukohaselt restaureeritud ja sisustatud. Tegemist on suursuguse ehitisega, mis on isegi aadlikele igati väärikas peatuspaik. Seetõttu sobib see imeliselt ka tähtsate sündmuste tähistamiseks ja meeldejääva firmapeo loomiseks. Mugava juurdepääsuga ja looduslikult kaunis kohas asuv loss paikneb Tallinna-Tartu maantee vahetus läheduses metsade ning põldude keskel, olles mugavalt ligipääsetav kõigile. Peale hea asukoha ja romantilise miljöö on kohapeal olemas ka oma à la carte‘i köök, kus pakutakse maalähedasi, tsaariaegseid ning

ehedaid ehk mahedalt kasvatatud juur- ja aedviljadest valmistatud roogasid. Samuti leidub toite, milles kasutatakse ümbruskonnas kasvatatud kala ja liha. Ruumi on kuni 50 külalisega peoks ja olemas on ka 20 magamiskohta. Kursi jahiloss loob erakordse võimaluse elada ja puhata majas, kus ajaratas tundub sajand ja enamgi tagasi keeratud olevat. Maitsvaid roogasid pakutakse meeleolukates saalides, algupäraselt renoveeritud saalides, restoranis „Zum Mannteuffel”, ajaloolises muusika- ja konverent-

sisaalis ning eksootilises jahisaalis. Lossi tiigi kaldal asub ka iglusaun, kus külalised saavad vihelda ja kuuma leili nautida. Lossis on rohkelt ruumi igasugusteks seltskondlikeks mängudeks. Lühikese autosõidu kaugusel asuvad näiteks Jääaja keskus, Elistvere loomapark, lõbus Vudila, Kalatalu Härjanurmes ja Puurmani loss. www.kursijahiloss.ee või Facebookist Hotell Restoran Kursi Jahiloss. info@kursijahiloss.ee

KALENDER

17.02 Ooper „Figaro pulm“ Rahvusooperis Estonia. 17.02 Power-up comedy etendus „Homme on täna!“ Jõgeva Kultuurikeskuses. 17.02 Vana Baskini Teatri lavastus „Kõik meestest“ Rae Kultuurikeskuses. 17.02 Lavastus „Minu vana daam“ Pärnu Endla Küünis. 17.02 Lavastus „Pál-tänava poisid“ VAT Teatris. 17.02 Muusikal „Boyband“ Endla Teatris. 18.02 Kontserdisari „Kuldne klassika. Beethoven“ Estonia Kontserdisaalis. 18.02 Lavastus „Alias“ VAT Teatris. 18.02 Jazzkaare kontserdihooaeg Talvejazz 2017 Kumu Auditooriumis. 18.02 Vana Baskini Teatri lavastus „Õnnenumbrid“ Haapsalu Kultuurikeskuses. 19.02 Rahvusvaheline kontserdisari „Lossimuusika“ Kadrioru Kunstimuuseumis.


46

PIKENDA PUHKUST 2016


01.03 Kontserdisari “Lõunamuusika” Estonia Kontserdisaalis. 01.03 Power-up comedy etendus „Homme on täna!“ Paide Kultuurikeskuses. 01.03 Jazzkaare kontserdihooaeg Talvejazz 2017 Eesti Rahva Muuseumis. 02.03 Lavastus „Keegi ei räägi koeraga normaalselt“ Von Krahli Teatris. 02.03 Monolavastus „Köster“ Kuressaare Linnateatris. 02.03 Vana Baskini Teatri etendus “Meie naised” Kose Kultuurikeskuses. 03.03 Kontsert „Ultima Thule 30“ Rock Cafe´s. 03.03 Lavastus „Keegi ei räägi koeraga normaalselt“ Von Krahli Teatris. 03.03 Jazzkaare kontserdihooaeg Talvejazz 2017 Jazzklubis Philly Joe´s. 03.03 Lavastus „Zarah Leander - ühe legendi meloodiad ja mälestused“ Karlova Teatris. 03.03 Ballett „Neetud kunstnik“ Rahvusooperis Estonia. 03.03 Muusikal „Mamma Mia!“ Teater Vanemuines. 03.03 Lühiooperid „Mozart ja Salieri“ ning „Teatridirektor“ Teater Vanemuines. 03.03 Monolavastus „Köster“ Kuressaare Linnateatris. 03.03 Vana Baskini Teatri etendus “Meie naised” Aruküla Rahvamajas. 03.03 Muusikaline lavastus „Moraal“ Ugala Teatris. 04.03 Lavastus „Keegi ei räägi koeraga normaalselt“ Von Krahli Teatris. 04.03 Jazzkaare kontserdihooaeg Talvejazz 2017 Kumu Auditooriumis. 04.03 Ooper „Carmen“ Teatris Vanemuine. 04.03 Finaalkontsert ja peaproov Eesti Laul 2017 Saku Suurhallis. 05.03 Ballett-farss „Don Juan“ Teatris Vanemuine. 05.03 Rahvusvaheline kontserdisari „Lossimuusika“ Kadrioru Kunstimuuseumis.

05.03 Vana Baskini Teatri lavastus „Õnnenumbrid“ Maardu Vaba Aja Keskuses. 06.03 Viljandi laste- ja noorteteatri etendus „Rapuntsel“ Salme kultuurikeskuses. 07.03 Vana Baskini Teatri lavastus „Kõik meestest“ Rapla Kultuurikeskuses. 07.03 Lavastus „Pildilt kukkujad“ Tartu Sadamateatris. 08.03 Kontserdisari “Lõunamuusika” Pärnu Kontserdimajas. 08.03 Power-up comedy etendus „Homme on täna!“ Valga Kultuuri- ja Huvialakeskus. 08.03 Lavastus „Alias“ VAT Teatris. 09.03 Lavastus „Zarah Leander - ühe legendi meloodiad ja mälestused“ Karlova Teatris. 09.03 Kontserdisari “Lõunamuusika” Jõhvi Kontserdimajas. 09.03 Power-up comedy etendus „Homme on täna!“ Kuressaare Kultuurikeskuses. 09.03 Lavastus „Alias“ VAT Teatris. 10.03 Vaiko Eplik kontsert „Suudluste aeg” Eesti Rahva Muuseumis. 10.03 Power-up comedy etendus „Homme on täna!“ Haapsalu Kultuurikeskuses. 11.03 Lavastus „See asi“ Pärnu Endla Küünis. 11.03 Vaiko Epliku kontsert „Suudluste aeg” Vihula mõisas. 12.03 Jazzkaare kontserdihooaeg Talvejazz 2017 Kumu Auditooriumis. 12.03 Lavastus „Othello“ Teatris Vanemuine. 14.03 Monolavastus „Köster“ Tallinna Linnateatris. 15.03 Monolavastus „Köster“ Tallinna Linnateatris. 15.03 Lavastus „Suluseis“ Tartu Sadamateatris. 16.03 Lavastus „Suluseis“ Tartu Sadamateatris. 16.03 Lavastus „Zarah Leander - ühe legendi meloodiad ja mälestused“ Karlova Teatris. 16.03 Lavastus „Alias“ VAT Teatris. 16.03 Ooper „Figaro pulm“ Rahvusooperis Estonia. 16.03 Lavastus „Väike Prints“ NUKU teatris.

17.03 Meremess 2017 Eesti Näituste Messikeskuses. 17.03 Kontserdisari „Kuldne klassika. Beethoven“ Estonia Kontserdisaalis. 17.03 Lavastus „Väike Prints“ NUKU teatris. 17.03 Vana Baskini Teatri etendus “Meie naised” Koeru Kultuurimajas. 17.03 Power-up comedy etendus „Homme on täna!“ Mooste mõisas. 17.03 Lavastus „Meie oma tõde, meie oma õigus“ Tartu Sadamateatris. 18.03 Lavastus „Minu vana daam“ Pärnu Endla Küünis. 18.03 Lavastus „Väike Prints“ NUKU teatris. 18.03 Meremess 2017 Eesti Näituste Messikeskuses. 19.03 Meremess 2017 Eesti Näituste Messikeskuses. 19.03 Lavastus „Väike Prints“ NUKU teatris. 19.03 Rahvusvaheline kontserdisari „Lossimuusika“ Kadrioru Kunstimuuseumis. 21.03 Lavastus „Mitte praegu, kallis!“ Endla Teatris. 22.03 Lavastus „Minu vana daam“ Pärnu Endla Küünis. 23.03 Monolavastus „Köster“ Tallinna Linnateatris. 23.03 Vana Baskini Teatri etendus “Meie naised” Lüllemäe Kultuurimajas. 23.03 Power-up comedy etendus „Homme on täna!“ Võru kultuurimajas Kannel. 24.03 Vana Baskini Teatri etendus “Meie naised” Kernu Valla Rahvamajas. 24.03 Muusikal „Mamma Mia!“ Teater Vanemuines. 25.03 Muusikal „Mamma Mia!“ Teater Vanemuines. 25.03 Lavastus „Suluseis“ Tartu Sadamateatris. 25.03 Monolavastus „Köster“ Tallinna Linnateatris. 25.03 Muusikal „Boyband“ Endla Teatris. 26.03 Rahvusvaheline kontserdisari „Lossimuusika“ Kadrioru Kunstimuuseumis. 26.03 Lavastus „Pildilt kukkujad“ Tartu Sadamateatris. PIKENDA PUHKUST 2017

47

KALENDER

MÄRTS


KALENDER

28.03 Lavastus „Meie oma tõde, meie oma õigus“ Tartu Sadamateatris. 28.03 Lavastus „NO38 Punane õhupall“ Teater NO99-s. 29.03 Lavastus „NO38 Punane õhupall“ Teater NO99-s. 29.03 Vana Baskini Teatri lavastus „Kõik meestest“ Albu Rahvamajas. 30.03 Monolavastus „Köster“ Tallinna Linnateatris. 30.03 Power-up comedy etendus „Homme on täna!“ Märjamaa Rahvamajas. 30.03 Vana Baskini Teatri lavastus „Kõik meestest“ Tamsalu Kultuurimajas. 30.03 Lavastus „NO38 Punane õhupall“ Teater NO99-s. 30.03 Muusikaline lavastus „Võlur Oz“ Ugala Teatris. 30.03 Lavastus „Alias“ VAT Teatris. 30.03 Lavastus „Minu vana daam“ Pärnu Endla Küünis. 31.03 Lavastus „Alias“ VAT Teatris. 31.03 Lavastus „Minu vana daam“ Pärnu Endla Küünis.

APRILL 01.04 Lavastus „See asi“ Pärnu Endla Küünis. 01.04 Lavastus „Mitte praegu, kallis!“ Endla Teatris. 02.04 Muusikal „Mamma Mia!“ Teater Vanemuines. 04.04 Muusikaline lavastus „Võlur Oz“ Ugala Teatris. 04.04 Lavastus „Meie oma tõde, meie oma õigus“ Tartu Sadamateatris. 05.04 Mess: Eesti ehitab 2017 Eesti Näituste Messikeskuses. 05.04 Lavastus „Othello“ Teatris Vanemuine. 05.04 Lavastus “Vanaema ja Issand Jumal” Ugala Teatris. 06.04 Mess: Eesti ehitab 2017 Eesti Näituste Messikeskuses. 06.04 Lavastus „Mitte praegu, kallis!“ Endla Teatris. 07.04 Mess: Eesti ehitab 2017 Eesti Näituste Messikeskuses. 08.04 Mess: Eesti ehitab 2017 Eesti Näituste Messikeskuses.

Telli Sinuuni võit k

25€

Ripsik on nutikale lapsele mõeldud arendav nuputamisajakiri, mis täis põnevaid mõistatusi ning ristsõnu mudilastele ja koolijütsidele. Ripsiku lahendamine annab lastele palju uusi teadmisi, arendab keeletaju, matemaatilist ja ruumilist mõtlemist. Igas ajakirjanumbris auhinnad.

TELLI 666 2233 või www.ajakirjad24.ee/ripsikud 6 + 3 kuud 17.95 € • 12 + 6 kuud 29.95 € Kampaania tingimused leiad www.ajakirjad24.ee/ripsikud

08.04 Muusikal „Boyband“ Endla Teatris. 08.04 Lavastus „Minu vana daam“ Pärnu Endla Küünis. 08.04 Lavastus „Zarah Leander - ühe legendi meloodiad ja mälestused“ Karlova Teatris. 09.04 Lavastus „Suluseis“ Tartu Sadamateatris. 10.04 Lavastus „Popi ja Huhuu“ Eesti Draamateatris. 10.04 Lavastus „Mitte praegu, kallis!“ Vene Teatris. 11.04 Lavastus „Pál-tänava poisid“ VAT Teatris. 12.04 Lavastus „Minu vana daam“ Pärnu Endla Küünis. 12.04 Lavastus „Väike Prints“ NUKU teatris. 12.04 Ballett-farss „Don Juan“ Teatris Vanemuine. 13.04 Lavastus „Väike Prints“ NUKU teatris. 14.04 Lavastus „Zarah Leander - ühe legendi meloodiad ja mälestused“ Karlova Teatris. 15.04 Lavastus „Väike Prints“ NUKU teatris.

Tellimusega kaasa laste lemmikristsõna


21.04 Lavastus „See asi“ Pärnu Endla Küünis. 21.04 Lavastus „Erakordselt heatahtlik mees“ Ugala Teatris. 21.04 Lavastus „Mitte praegu, kallis!“ Endla Teatris. 22.04 Mess: Aiandus 2017 Eesti Näituste Messikeskuses. 22.04 Mess: Interjöör 2017 Eesti Näituste Messikeskuses. 22.04 Rahvusvaheline kontsertfestival Jazzkaar 2017 Vabal Laval. 22.04 Lavastus „Alias“ Teater Vanemuises. 23.04 Lavastus „Alias“ Teater Vanemuises. 23.04 Mess: Aiandus 2017 Eesti Näituste Messikeskuses. 23.04 Mess: Interjöör 2017 Eesti Näituste Messikeskuses. 24.04 Rahvusvaheline kontsertfestival Jazzkaar 2017 Nordea Kontserdimajas. 25.04 Noortelavastus „Tasujad” Ugala Teatris. 25.04 Muusikaline lavastus „Võlur

25.04

26.04 26.04 26.04 27.04 27.04 27.04 29.04 29.04 29.04 29.04

Oz“ Ugala Teatris. Tallinna Keelpillikvarteti kontsert Tallinna Filharmoonia Kontserdimajas. Rahvusvaheline kontsertfestival Jazzkaar 2017 Vabal Laval. Kontserdisari “Lõunamuusika” Estonia Kontserdisaalis. Muusikaline lavastus „Võlur Oz“ Ugala Teatris. Rahvusvaheline kontsertfestival Jazzkaar 2017 Nordea Kontserdimajas. Ballett „Bajadeer“ Rahvusooperis Estonia. Lavastus „Suluseis“ Tartu Sadamateatris. Kontserdisari „Kuldne klassika. Beethoven“ Estonia Kontserdisaalis. “Vanaema ja Issand Jumal” Ugala Teatris. Lavastus „Soo“ Ugala Teatris. Muusikal „Mamma Mia!“ Teater Vanemuines.

KALENDER

15.04 Lavastus „Zarah Leander - ühe legendi meloodiad ja mälestused“ Karlova Teatris. 15.04 Lavastus „Minu vana daam“ Pärnu Endla Küünis. 15.04 Lavastus „Pildilt kukkujad“ Tartu Sadamateatris. 17.04 Lavastus „Othello“ Teatris Vanemuine. 18.04 Lavastus „Väike Prints“ NUKU teatris. 18.04 Lavastus „Othello“ Teatris Vanemuine. 19.04 Lavastus “Vanaema ja Issand Jumal” Ugala Teatris. 19.04 Lavastus „Alias“ VAT Teatris. 20.04 Lavastus „Alias“ VAT Teatris. 20.04 Lavastus „Soo“ Ugala Teatris. 20.04 Lavastus “Vanaema ja Issand Jumal” Ugala Teatris. 21.04 Lavastus „Alias“ VAT Teatris. 21.04 Mess: Aiandus 2017 Eesti Näituste Messikeskuses. 21.04 Mess: Interjöör 2017 Eesti Näituste Messikeskuses. 21.04 Rahvusvaheline kontsertfestival Jazzkaar 2017 Vabal Laval.

KÕIK ILUTEENUSED JA KOOLITUSED ÜHEST KOHAST www.iluteeninduskool.ee

Jätkub vastuvõtt iluteeninduserialadele. Kiirematele tasuta töövahendite stardikomplekt.


KALENDER

29.04 Lavastus „Pildilt kukkujad“ Tartu Sadamateatris. 30.04 Muusikal „Mamma Mia!“ Teater Vanemuines. 30.04 Lavastus „Othello“ Teatris Vanemuine.

MAI 02.05 Muusikal „Mamma Mia!“ Teater Vanemuines. 03.05 Muusikal „Mamma Mia!“ Teater Vanemuines. 03.05 Jarek Kasari kontsert Jõhvi Kontserdimajas. 04.05 Lavastus “Vanaema ja Issand Jumal” Ugala Teatris. 04.05 Jarek Kasari kontsert Vanemuise Kontserdimajas. 04.05 Noortelavastus „Tasujad” Ugala Teatris. 05.05 Lavastus “Vanaema ja Issand Jumal” Ugala Teatris.

E UROOPA 03.-26.02 Taani Talvejazzi Festival Taani erinevates paikades. 11.02 Muusikafestival Nature One EXODUS Dortmundis, Saksamaal. 11.-12.02 Muusikafestival Grachtenfestival Amsterdamis. 11.-26.02 Nice´i karneval LõunaPrantsusmaal. 11-28.02 Veneetsia karneval Itaalias. 11.02-01.03 Populaarne sidruni festival Prantsuse Riviera linnas Mentonis.

05.05 Muusikal „Mamma Mia!“ Nordea Kontserdimajas. 05.05 Lavastus „Soo“ Ugala Teatris. 06.05 Muusikal „Mamma Mia!“ Nordea Kontserdimajas. 07.05 Lavastus „Pildilt kukkujad“ Tartu Sadamateatris. 07.05 Muusikal „Mamma Mia!“ Nordea Kontserdimajas. 08.05 Lavastus „Kaks ema“ Eesti Draamateatris. 08.05 Lavastus „Erakordselt heatahtlik mees“ Ugala Teatris. 09.05 Muusikaline lavastus „Võlur Oz“ Ugala Teatris. 10.05 Muusikaline lavastus „Võlur Oz“ Ugala Teatris. 10.05 Noortelavastus „Tasujad” Ugala Teatris. 10.05 Kontserdisari “Lõunamuusika” Estonia Kontserdisaalis. 12.05 Mess: Ilu sõnum 2017 16.-18.02 Elektroonilise muusika festival Sónar Reykjavík Islandil. 17.-19.02 Muusikafestival The Peacock Society Pariisis. 18.02 A State of Trance Festival Utrechtis, Hollandis. 18.02-19.03 Õllefestival Strong Beer Festival Münchenis, Saksamaal. 25.02 „Let It Roll“ talvine trummi ja bassi festival Prahas. 15.-19.03 Fallas de Valencia karneval Hispaanias. 16.-19.03 Püha Patrick’u festival Dublinis, Iirimaal. 18.-25.03 Elektrooniline muusikafestival Snowboxx Festival Prantsuse suusakuurortis Avoriazis. 19.-25.03 Muusikafestival „Rock the Pistes“ Prantsuse ja Šveitsi suusakuurortis Portes du Soleilis. 26.03-02.04 Elektroonilise muusika festival Horizon Festival Andorras. 03.-08.04 Snowbombing muusikafestival Mayrhofenis, Austrias. 04.-08.04 Jazzifestival Zermatt Unplugged, Šveitsis. 04.-09.04 Muusikafestival Snowbombing Festival

13.05 14.05 16.05 16.05 17.05 18.05 18.05 25.05 26.05 26.05

Kevad Eesti Näituste Messikeskuses. Mess: Ilu sõnum 2017 Kevad Eesti Näituste Messikeskuses. Mess: Ilu sõnum 2017 Kevad Eesti Näituste Messikeskuses. Muusikaline lavastus „Moraal“ Ugala Teatris. Lavastus „Pildilt kukkujad“ Tartu Sadamateatris. Muusikaline lavastus „Moraal“ Ugala Teatris. Ballett „Bajadeer“ Rahvusooperis Estonia. Lavastus „Suluseis“ Tartu Sadamateatris. Lavastus „Erakordselt heatahtlik mees“ Ugala Teatris. Lavastus „Soo“ Ugala Teatris. “Vanaema ja Issand Jumal” Ugala Teatris.

Mayrhofenis, Austrias. 07.-23.04 Kevade Muusika Festival Budabestis, Ungaris. 13.-16.04 Muusikafestival Lost and Found St Paul’s Bay rannal, Maltal. 15.-17.04 Peninsula muusika- ja kunstifestival Gallipolis, Itaalias. 26.04-01.04 Cheltenham´i rahvusvaheline jazzifestival Gloucestershire´is, Inglismaal. 27.04 Rahvuslik Kuningapäev Amsterdamis. 06.-28.05 Suur kunstifestival Brighton Festival Inglismaal. 07.05-04.06 Euroopa suurim klassikalise muusika festival Prague Spring International Music Festival Prahas. 11.-22.05 Jazzifestival Saint Germain des Prés Pariisis. 12.05-18.06 Muusikat, tantsu ja teatrit esitlev Viini Festival Austrias. 13.-21.05 A Capella festival Gironas, Hispaanias. 17.-28.05 Cannes´i rahvusvaheline filmifestival Prantsusmaal. 23.-27.05 Suur Chelsea lillefestival Londonis. 31.05-04.06 Muusikafestival Primavera Sound Festival Barcelonas.


SUP€RSOODSALT SOOME! ÜHE SUUNA PILET VÄLJUMISED ESMASPÄEVAST NELJAPÄEVANI

6€

VÄLJUMISED REEDEST PÜHAPÄEVANI

12€

PÄEVAKRUIIS HELSINGISSE VÄLJUMINE KOLMAPÄEVAL & NELJAPÄEVAL

6€

VÄLJUMINE REEDEL

Eripakkumised müügil www.eckeroline.ee

12€

Broneerimine perioodil 10.02−28.02.2017, sõidud perioodil 10.02−06.04.2017. Tootekood TOUR17

Võta Puhkust 2017  
Võta Puhkust 2017  
Advertisement