Tennis talv 2017

Page 1

EESTI

Nr. 4 (43) 4 eur 2017 TALV

TENNISEAJAKIRI

Analüüs: millest tekivad mõõnad? Kanepi ja Kontaveidi suure mängu kommentaarid Björn Borg - tennisemaailma Elvis Presley Eesti Tennise Liit valis aasta parimad Tennisemaailma kirju hooaeg

Jürgen

Caroline Wozniacki tipus tagasi

Zoppi uus tulemine

132 lk


VICTORY SPRITZ 4cl Vana Tallinn Fentimans Victorian Lemonade Jää Apelsiniviil

UUTEKS AVASTUSTEKS JÄ ÄB AL ATI AEGA

TÕELINE ISELOOM. vanatallinn.eu

Tähelepanu! Tegemist on alkoholiga. Alkohol võib kahjustada Teie tervist.


foto/ S i i m S ol m a n

Nr. 4 (43) 2017 talv Ajakiri ilmub neli korda aastas

bestpress oü sõjakooli 10, 11316 tallinn ajakiri@tennis.ee kontakt: 626 4780 www.ajakiritennis.ee

t oime t us

S

Head tennisefännid!

ellise pöördumise teen ajakirja väljaandjana oma lugejate poole küll esmakordselt, aga kunagi pidi see ju juhtuma! Ja üsna kindlasti ongi enamik Tennise lugejatest paadunud tennisefännid - jälgivad tipptennist, mängivad ise, elavad kaasa oma järelkasvule. Tennis on lahe mäng, selle vastu keegi kindlasti ei vaidle ning ilmselt on Eestist saamas tõeline tennisevabariik, mida mainis ka oma aastalõpukõnes Eesti Tennise Liidu president Enn Pant, enne kui aasta parimad tennises pärjatud said. Käesolevast numbrist näete, kes meie selle aasta parimateks valiti. Aasta oli 2017 Eesti tennisele tõesti edukas. Anett Kontaveiti ja Kaia Kanepi saavutusi üle kordama ei hakka, käesoleva numbri esikaanestaar Jürgen Zopp räägib kaaneloos enda kordaminekutest ning võime rõõmustada ka Kenneth Raisma tagasitulekust peale vigastuspausi. Ühtlasi tõotab see Eesti tennisekoondiste jaoks häid väljavaateid ka tuleva aasta alguses Federation Cupil, mis peetakse Tallinnas, ning Davis Cupil leedukate vastu nende kodus, kuhu pole ka kauge kaasa elama sõita. Häid tulemusi on näidanud ka meie noormängijad, lõppeva aasta Tennise numbrites oleme ka noortennisistide edusammudest rääkinud. Selles valguses peaks Eesti kui tennisevabariigi staatus ka järgnevatel aastatel silma paistma. Ajakiri Tennis on oma kümnenda juubeliaasta viimase numbri valmis saanud, peale väikest jõulupuhkust ja uue aasta tervitamist jätkame taas juba uuel, Eesti Vabariigi juubeliaastal. Soovin kõigile tennisesõpradele meeldivat aasta lõppu, edukat uue algust ning kohtumisteni juba aastal 2018!

Donatas Narmont Tennise väljaandja

AJAKIRI TENNIS PAKUB TÖÖD Kaasautoritele Rubriigi- ja uudiste toimetajatele

Võimalik töötada mittekoosseisuliselt ning osalise tööajaga. Soovitav eelnev kogemus antud valdkonnas ning spordi (tennise) jälgimine ja tundmine. Huvi korral võtke palun ühendust donatas@tennis.ee

A j a k i r i t e n n i s tä n a b t o e t u s e e e s t

HR jaanus paasi

t o i m e ta j a Ants Põldoja ants@tennis.ee t o i m e ta j a- s e k r e tä r Laura Rahe laura@tennis.ee kül jendus Evelin Linholm ajakiri@tennis.ee LE V IJU H T Maarja Mänd tellimine@tennis.ee TURUNDUSJU H T Cätlin Juursalu catlin@tennis.ee vä l j a a n d j a Donatas Narmont donatas@tennis.ee

RE k l a a m nordicom reklaam@nordicom.ee telefon: 56 66 7770

t e l l imine tellimine@tennis.ee telefon: 626 4780 tellimine.ee/ajakirjad Esikaanel: Jürgen Zopp Foto: Mailiin Ollino/Scanpix


Tennise

p p no

ed

e l i s a O p e n t o i mu b tava pä r a s e lt j a a n u a r i v ii m a s e l n ä d a l ava he t u s e l Eesti üks suuremaid harrastustennisistide ja osaliselt ka meistermängijate turniire Elisa Open leiab aset 26.-27. jaanuaril Tallink Tennisekeskuses. Osavõtumaks 70 eurot sisaldab ka pääset afterparty’le Olympic Park Casinos. Seekord otsustasid korraldajad, et turniirile saab ainult kutsetega, mis on juba laiali saadetud. Kui mõni kutsututest loobub, saavad tennisehuvilised ennast registreerida alates 15. detsembrist. Elisa Openi turniiri reglement jääb endiseks – toimuvad paarismängud kolmes tugevusgrupis, mille nimed on vastavalt Olybet Liiga, Erply Liiga ja Pro Optika Liiga. Kõrgeimas grupis saavad kaasa teha ka endised tipud ja kõrgemate harrastusliigade mängijad. Erply liigas osalevad paarid tasemelt kuni naiste I ja meeste II liigani ning Pro Optika Liigas ainult segapaarid kuni naiste II ja meeste III liiga tasemeni.

10

M e he l e , k e s t e a b o m a vä ä r t u s t !

tekst/ajakiri Tennis fotod/Scanpix, Igor Pissarev, American Crew

Sportlaste hulgas tunnustatud toode American Crew Precisiona Shave Gel on mittevahutav, läbipaistev raseerimisgeel, mis tagab puhta, nahalähedase habemeajamise! Kõrvitsaseemneekstrakt ja teepuuõli rahustavad nahka, viinamarjaseemneõli, aaloe veera ja E-vitamiin niisutavad, tervendavad ning on antimikroobse ja põletikuvastase toimega. Geel ei kuiva raseerimisprotsessi käigus ning sisaldab hulgaliselt mineraalaineid, mis aitavad nahal uueneda! American Crew on bränd, mida on saatnud juba üle 25 aastane edulugu oma väärtust teadvate meeste hulgas! Selle kaubamärgi tooted sobivad erinevate elustiilidega, vanustega ja hobidega meestele. Toodete lõhnad on kombineeritud olema samal ajal mehelikud kuid piisavalt neutraalsed, et noor mees tunneks end küpsena ning täisealine mees märkaks tõusvat enesekindlust ning sooritusvõimet. American Crew Precisiona Shave Gel on saadaval mylook.ee veebipoes.

S i l b e r a u t o n a a s i s E e s t i T e n ni s e L ii d u t o e ta j at e r i n g i Samal päeval, kui mängueelse pressikonverentsi andsid meie tipptennisistid Kaia Kanepi ja Anett Kontaveit, sõlmis selle raames uued toetuslepingud ka Eesti Tennise Liit. Märkimisväärne on fakt, et alaliidu toetajana naasis Silberauto, kes on ka varem olnud ETL-i partner. Lepingule kirjutasid alla Silberauto nõukogu esimees Ando Uus (pildil vasakul) ja Eesti Tennise Liidu asepresident Peter Roose. Mercedesel, mille maaletooja on Silberauto, on ka seos maailma tipptennisega. Nimelt on Mercedese üks peamisi reklaamnägusid kõigi aegade edukaim meestennisist Roger Federer.

www.ajakiritennis.ee


F o r um C i n e m a s k i n k i s K aia K anepile eluaegse k i n o pä ä s m e Kaia Kanepi sai maailmatasemel saavutuste ja Eesti silmatorkavalt tubli esindamise eest tennises Forum Cinemas kinoketilt eluaegsed priipääsmed kinno. “Eesti inimesed on väga töökad ja andekad, Kaia sihikindlus ja edu maailma tipptennises on selle tõestus. Tänavu on olnud Kaial võimas tagasitulek tippsporti ning loodame, et tal jätkub tahet osaleda veel kaua maailmatasemel mõõduvõtmises. Tahame Kaiale teha eluaegse priipääsmega sügava kummarduse ning loodame, et ta leiab aega tulla kinno mõnusaid emotsioone ja mõtteid ammutama,” teatas Forum Cinemas oma avalduses. Priipääsme üleandmisel ütles Kaia, et kino aitab lõõgastuda ning treeningutest ja võistlustest puhata. “Kinos käimine aitab hästi argipäevast välja lülitada ja filmimaailma kaduda. Kinos olles keskendun sajaprotsendiliselt ekraanil toimuvasse ja unustan kõik muu,” lausus Kanepi. Varasemalt on Forum Cinemas samasuguse kingituse teinud tippsuusatajatele Andrus Veerpalule ja Kristina Šmigun-Vähile, vigursuusataja Kelly Sildarule ning tennisist Anett Kontaveitile.

USA s a i n a p i lt Va l g e v e n e s t j a g u Naiste võistkondliku tenniseturniiri FedCupi kõigi aegade edukaim tiim USA (kokku 18 võitu) sai 17-aastase vaheaja järel karika taas enda valdusse, kui alistas Minskis peetud finaalis üllatusnaiskonna Valgevene 3:2. Finaalis oli USA viimati mänginud aastal 2010, kui kaotati Itaaliale. Ehkki õed Williamsid, kellest Serena sai augusti lõpus emaks, ei saanud seekord naiskonda aidata, tuli koondis Minskisse tugevas koosseisus: üksikmängus hooaja esikümnes lõpetanud Coco Vandeweghe ja US Openi tšempion Sloane Stephens. Kuid alavormis Stephens kaotas nii Arina Sabalenkale (19-aastane talent kerkis novembris maailma edetabelis 73. kohale) kui Aliaksandra Sasnovitšile ja nii pidi kastanid tulest välja tooma Vandeweghe, kes sai sellega hakkama. Otsustavas paarismängus võitis Vandeweghe koos Shelby Rogersiga Sabalenka/Sasnovitši 6:3, 7:6.

Goffini jõupingutustest jäi B e l g i a l e vä he s e k s Kuigi heas hoos David Goffin, kes nädal varem jõudis ATP meistrivõistluste finaali, andis Belgia edu heaks kõik, tuli meeskondliku Davis Cupi võitjaks ikkagi Prantsusmaa. Sellega tähistasid prantslased kaht juubelit, sest nad võitsid karika kümnendat korda ning täpselt 90 aastat pärast riigi esimest karikavõitu (1927). Kõigi aegade nimistus tõusis Prantsusmaa nüüd jagama kolmandat kohta Suurbritanniaga, enim võite on teeninud USA (32) ja Austraalia (28). Goffin võitis mõlemad üksikmängud, alistades Lucas Pouille’ kui ka Prantsusmaa esireketi Jo-Wilfried Tsonga kolmes setis. Paraku polnud tal väärilist kaaslast, sest Steve Darcis suutis samade meeste vastu kokku võita vaid kümme geimi. Otsustavas kohtumises alistas Pouille Darcise 6:3, 6:1, 6:0. Kokkuvõttes võib öelda, et kaalukeeleks sai paarismäng, kus Prantsusmaale tõid punkti Richard Gasquet ja Pierre-Hugues Herbert ehk siis võitjatiimi iga liige andis panuse. TALV 2017

11

“L korr


P e rs o o n

Meil ikka v채ga vedas, et selline v천imalus loodi ja saime hakata t천siselt tennisele p체henduma. /ZOPP BL RT T I I M IST

12

www.ajakiritennis.ee


P er soon

Eesti meeste esireket Jürgen Zopp on alates tänavu juunist taas laineharjal. Rohkem kui kolmesajakohaline tõus maailma edetabelis räägib iseenda eest. Kuigi loo peategelane ise pole päris nõus sõnapaariga „uus tulemine“, sest ta ju ründas esisaja kohta ka kaks aastat tagasi.

Jürgen Zoppi tekst/Ants Põldoja fotod/Mati Hiis, erakogu

uus tulemine

A

lljärgnevas loos ei tee me juttu sellest, kuidas Zoppist sai tennisist, vaid keskendume ajale, mil ta pärast 2012. aasta seljavigastust on pidanud visa võitlust tagasituleku nimel.

Keerulised ajad Äsja möödus viis aastat seljavigastusest, mis katkestas sinu tõusu maailma edetabelis. Mis sellest ajast meenub, millised tunded valdasid? Esialgu ma ei arvanud, et see paus nii pikaks venib. Alguses anti kaks-kolm kuud, siis veel kolm-neli kuud ja nii ta läks. Oled terve elu töötanud, et jõuda saja hulka ja siis tuleb selline vigastus, millest ise polnud palju kuulnudki. Kuid aja jooksul õpid sellega leppima, sest on ju teisigi mängijaid, kellel sarnaselt juhtunud ja mõni isegi vigastuse tõttu karjääri lõpetanud. Praegu ma enam nii palju sellele ei mõtle. TALV SÜGIS2017 2017

Nii et selles mõttes ei olnud vigastusest teadasaamine karjääri raskeim hetk, sest sa ei aimanud, mis ees ootab? Kõige raskem hetk oli ikkagi see, kui ma kahe-kolme kuu pärast sain teada, et paus venib pikemaks. Olukorra tegi keeruliseks ka segadus ravi ümber. Lisaks Eestile otsisin abi Soomest, Šveitsist ja Saksamaalt. Võib-olla ei oleks pidanud nii palju tõmblema. Olen ülimalt tänulik doktor Taavi Toomelale ja doktor Madis Rahule, kes ka teiste vigastuste puhul mind alati aitab. Tol perioodil tegelesid minuga ka füsioterapeudid Mikk Pärn ja Indrek Tustit. Suur tänu ka neile! Kui võrrelda kolme halba võimalust, milliseid sa oled läbi elanud: 1) ei saa vigastuse tõttu mängida; 2) oled tagasi, aga ei suuda oma parimat tennist näidata; 3) oled vormis, aga saad valusa kaotuse mängijalt, kellele ei tohiks alla jääda. Mis neist enim tuska teeb? Arvan, et valusat kaotust on kõige lihtsam üle elada. Üksik võit või kaotus

ei tähenda midagi. Kui tead, et oled heas vormis, siis tulevad uued turniirid, kus saad seda tõestada. Kõige hullem on ikkagi see, kui sa ei saa mängida. Tagasitulek võtab mul tavaliselt kolm-neli kuud ning see aeg nii palju ei häiri, sest tead, et varsti kannatused lõpevad. Niisugust situatsiooni mul pole olnud, et aasta aega terve ja ikka mängida ei suuda. Tuleb endale aru anda, et alavormi põhjustas vigastus, kuigi ka see teadmine pole lihtne. Ent kindlasti on raskeim tennisest kõrval olla. Kas sa vigastuspausi ajal maailma tennist ei vaatagi, sest tekitab liiga kehva tunde? Olen ikka turniire telerist vaadanud. Natuke tekitab meelehärmi, aga see ei takista vaatamast, sest tähtsaid mänge tahad ikka näha. Ehkki olid ka vahepealse viie aasta jooksul maailma teises sajas, võib just tänavu rääkida Jürgen Zoppi uuest tulemisest. Ent oled samavõrra vanem

13


E e s ti te n nis e l i i t

Tennist saab mängida ka ratastoolis tekst/ETL fotod/Igor Pissarev

“Hea meel on tõdeda, et oleme suutnud käivitada neljas erinevas linnas ratastoolitennise treeningud, mis on ka püsima jäänud. Aktiivsed treeningud toimuvad Rakveres, Pärnus, Tartus ja Tallinnas,” teeb kokkuvõtte ratastoolitennisest Viljar Villiste.

E

estis alustati ratastoolitennise mängimisega 2010. aastal. Ratastoolitennist mängitakse spetsiaalsetes tennisemängu ratastoolides, mille rattad on paremaks ja kiiremaks manööverdamiseks seatud suure kaldenurga alla.

Ratastoolitennist saab harrastada neljas linnas Tallinnas saab ratastoolitennist mängida Rocca al Mare Tennisekeskuses ja treeninguid viib läbi Alar Milk. Alates novembrist on kolm erineva tasemega treeninggruppi ja treeningud toimuvad kaks korda nädalas. Rakveres Aqva spordikeskuses viib treeninguid läbi Mari Ani, Tartus Tähtvere tennisekeskuses on treeneriks Madis Sprenk ning Pärnu tennisekeskuses Raul Kukk. “Lisaks treeningutele oleme korraldanud koolitusi,” jätkab Villiste. “Kevadel osalesid treenerid koos enda treenitavatega. Kuna ratastoolitennise treeningud on mõnevõrra teistsugused, siis jagasime enda kogemust, kuidas saab treeningud efektiivsemaks ja mida on vaja eriti treenida, et saada heaks ratastoolitennistiks.”

Eesti meistriteks krooniti Villiste ja Falkenberg Ratastoolitennisistidel oli sel aastal võimalus osaleda neljal võistlusel, millest üks toimus Rakveres, üks Pärnus ja kaks Tallinnas. Ratastoolitennise meistrivõistlused peeti Eesti meistrivõistluste raames. Võitjateks tulid meestest Viljar Villiste ja naistest Signe Falkenberg. Aastal 2018 on plaanis korraldada kuus võistlust. Peale selle on kolmel parimal

26

Mait Mätas (vasakult), Liis Simmul, Signe Falkenberg, Kristi Viismaa ja Viljar Villiste.

mängijal võimalus osaleda rahvusvahelistel turniiridel. Hetkel on Eesti kolm parimat mängijat Viljar Villiste (ITF 150, 10 turniiri), Mait Mätas (ITF 182, 8 turniiri) ja Urmo Voogla (ITF 331, 6 turniiri).

Kas õnnestub Balti Cup tiitlit korrata? Kolm parimat osalesid ka Balti Cup turniiril, mis 2016. aastal võideti. 2017. aasta Balti Cupi võitja selgub 8. detsembril, kus võrdsed võimalused võita on nii Leedul kui Eestil. Balti Cup on Eesti, Läti ja Leedu koostöös sündinud turniir, milles järgitakse World Team Cup’i reegleid. Koosneb kolmest etapist, kus iga etapp peetakse erinevas riigis. Esimesel etapil Tallinnas kaotati Leedule napilt otsustavas paarismängus kiires lõppmängus. Kolmandale kohale tulid lätlased. Teisel etapil Vilniuses võitsid eestlased kindlalt kõiki 3:0. Kolmas etapp peetakse meie lõunanaabrite juures Riias.

Ratastoolitennist võib proovida igaüks

Selleks, et ratastoolitennist mängida, ei pea olema igapäevaselt ratastooli kasutaja. Ka väiksema vigastusega, mis segab sinu mängimist võrreldes tervete inimestega, võib ratastoolitennist proovida. Mida väiksem vigastus, seda suurem on võimalus sul sellel alal tippu jõuda. Spordivarustust treenimiseks saab laenata tennisekeskustest, kus selle alaga tegeletakse.

Kontaktid ratastoolitennise treeningutele registreerimiseks: Tallinn: Viljar Villiste, viljarvilliste@gmail.com, 53932758 Tartu: Märt Maask, martmaask@hotmail.com, 5054735 Rakvere: Mari Ani, mari.ani@rakveretennis.ee, 51982297 Pärnu: Raul Kukk, kukkraul@gmail.com www.ajakiritennis.ee


E es ti Tenn ise liit

Aasta tennisistideks kuulutati Anett Kontaveit ja Jürgen Zopp, aasta tennisehetk kuulus Kaia Kanepile.

Aasta parimad tennisistid on

Kontaveit ja Zopp tekst/Külli Värnik fotod/Igor Pissarev

Kui möödunud aastal krooniti Eesti tennise meistriteks varem meistritiitleid võitnud tennisistid, siis tänavu oli vastupidi ja meistritiitli võitsid peaaegu kõik esmakordselt.

18.

novembril toimunud tenniseliidu auhinnagalal kuulutati välja tenniseaasta parimad. Parima naistennisisti tiitili pälvis Anett Kontaveit, parimaks meestennisistiks tunnistati Jürgen Zopp ja aasta tennisehetk kuulus Kaia Kanepile, kes tegi ilusa comebacki ja jõudis US Openil veerandfinaali. TALV 2017

Parimateks noortennisistideks kuulutati oma vanuseklassides poistest Oliver Ojakäär, Marten Murrand, Alexander Georg Mändma ja Siim Troost ning tüdrukutest Emma Namnieks, Anet Angelika Koskel ja Katriin Saar, kes võitis parima tennisisti tiitli nii 16 kui 18aastaste seas. Seenioridest noppisid auhinnad Piret

Ilves ja Alar Milk. Parimaks ratastoolitennisistiks on Viljar Villiste. Parima tenniseklubi aastal 2017 tiitli sai Alo Ojassalu Tennisekool. Kaks auhinda võitis Märten Tamla, kes tunnistati parimaks treeneriks ja tema poolt juhitav Tallink Tennisekeskus sai aasta taristu arenduse auhinna. Parimad liivaväljakud on Kadriorus.

27


p äe v ako rral

Oodatud vastasseis pakkus põneva lahingu

„Seda matši oli vaja ka tüdrukutele endale,“ arvas mängu kommenteerinud tenniseasjatundja Margus Uba pärast kahe Eesti tipu, 32-aastase Kaia Kanepi ja jõululaupäeval 22-aastaseks saava Anett Kontaveidi ligi kaks ja pool tundi kestnud vastasseisu, kust väljus 7:5, 5:7, 6:3 võitjana Kanepi.

tekst/Maarja Värv, ERR foto/Siim Semiskar, Scanpix

K

anepi ja juba aastaid tagasi tema mantlipärijaks nimetatud Kontaveit pole WTA karussellil kordagi vastamisi sattunud. Nende seni ainus kohtumine peeti 2010. aastal kodusel aastalõpu Mastersil, kus Kanepi mängis küünarliigese vigastuse kiuste ja sai toona 14-aastasest Kontaveidist jagu 6:2, 7:6.

Ta s avä g i n e m ä n g Nüüd, seitse aastat hiljem oli õhus kindlasti rohkem ärevust. Kontaveidil oli selja taga senise karjääri parim aasta – WTA turniirivõit ja kaks finaali, tõus maailma edetabelis karjääri kõrgeimale 27. kohale. Aasta teine pool nii säravaid tulemusi ei toonud, hooaja lõpus on Kontaveit 34. kohal. Kanepi hooaeg oli teistmoodi muinasjutuline. Vahepeal juba loobumismõtteid mõlgutanud Kanepi naasis aastase pausi järel võistlustulle juuni algul, võites maailma 630. reketina Essenis 25 000 dollari suuruse auhinnafondiga ITF-i turniiri. Teise turniiri võitis ta Pärnus, kuid „kirss tordil“ oli kahtlemata pääs US Openi veerandfinaali, Kanepi jaoks kuues sarnane saavutus. Novembris võitis Kanepi Prantsusmaal hooaja kolmanda ITF-i turniiri ja lõpetas aasta täpselt 100. kohal. Kõike arvesse võttes võis oodata tõelist lahingut ja seda Saku Suurhalli kogunenud tuhanded tennisefännid ka nägid. Kontaveit jäi kohe esimeses geimis enda servil 0:40 taha, aga suutis siiski pallingut hoida ja läks hoopis 3:0 juhtima. Seejärel võitis Kanepi viis geimi järjest – kaasa aitasid Kontaveidi rohked servivead – ja läks omakorda 5:3 ette. Kontaveit viigistas, aga sett siiski Kanepile 7:5. Mida mäng edasi, seda kõrgetasemelisi pallivahetusi neiud publikule pakkusid. Teises setis jõudis esimesena murdeni Kanepi, asudes 5:4 juhtima, järgnevas geimis pani aga Kontaveit suurepärase punkti võitmisega kogu Saku suurhalli publiku meeletult rõkkama, viigistades seisu. Teine sett Kontaveidile 7:5. Otsustavas setis pani kogenum Kanepi paremuse maksma, minnes 2:0 ja 5:1 ette ning võites lõpuks 6:3. „Pidin võidu saamiseks kõik välja panema ja väga hästi mängima. Usun, et ka Anett pingutas maksimaalselt. Suutsime rahvale näidata head ja tasavägist heitlust,“ ütles Kanepi pärast mängu.

32

www.ajakiritennis.ee


Võta igal aastal uus iPhone!

Hind alates

1179 €

alates 86,13€

Hind alates

799,99 € alates 59,92€

Kasuta alati kõige uuemaid nutiseadmeid. Su telefon on kasutusperioodi ajal kindlustatud. Toimib kõigi operaatorite võrkudes.

Vaata lähemalt euronics.ee/up Tegemist on finantsteenusega. Finantsteenuse pakkuja on AS LHV Finance. Tutvu tingimustega ja vajadusel küsi nõu asjatundjalt. Kindlustusteenuse pakkuja on Compensa Vienna Insurance Group, ADB Eesti filiaal, kindlustust vahendab Warranty Insurance OÜ. Tutvu tingimustega ja vajaduse korral konsulteeri asjatundjaga.


an alü ü s

Mõõnaperioodi võivad sattuda ka kõige tugevamad tennisistid Üks huvitav asi nii tennises kui ka kogu spordis on mõõn. See pole mitte mereranniku mõõn, mis kellavärgi täpsusega vaheldub tõusuga. Spordis võib ta kesta määramata aja, mõnel kauem, mõnel vähem, ja väga erinevatel põhjustel.

E

i saa üle ega ümber Eesti tennisest. Mõõnaks nimetatakse Anett Kontaveidi tänavuse sügise mänge ja mäletatakse ka Kaia Kanepi madalseise, seda isegi tema tippaja algul (2009). Kuna aga keegi ei võta vaevaks uurida, kuidas toimib mõõn teistel, siis infopuudusel arvataksegi, et meie omad on ikka need kõige suuremad üles-alla kõikujad. Seda, et tänavuse hooaja komeet Caroline Wozniacki oli vahepeal edetabelis 74., ei pruugi paljud teada. Et Kristina Mladenovic, maailma 11. reket, lõpetas 2017. aasta kümne järjestikuse kaotusega (neist üheksa kahes setis), ei pruugi keegi tähele panna. No vähemalt rohkem jäi mõnele silma Angelique Kerber, tema ikkagi endine esireket ja nüüd alles 21. Lõpuks: mõõna esineb isegi jalgpallimeeskondadel. Mis siis, et see koosneb paarikümnest mängijast, kellel kõigil ei saa ju olla ühel ajal kehv seisund või tuju ära. Seega vaatame nüüd allpool koos kolme eksperdiga, kas mõõn on tavaline või ebaharilik nähtus ja mis seda põhjustada võib.

tekst/Ants Põldoja fotod/Scanpix

paremaid tennisiste teeb selle karjääri jooksul üks-kaks korda läbi,“ leidis Zopp. Zoppi arvates võib mõõna olla mõnikord väga raske seletada, ta ei oska ka enda omale konkreetseid põhjuseid välja tuua. „Treenisin vahepeal Hispaanias, võib-olla sealse juhendajaga koostöö ei klappinud. Nii nagu mul tänavu juhtus võitmisega, hakkas tookord lumepall vastupidi veerema – iga kaotus tekitas järgmisi. Algul olid tasavägised mängud ja kui ikka kaotad, siis enesekindlus kukub ning lähed järgmist turniiri mängima negatiivse meelestatusega,“ selgitas Zopp.

L u m e pa ll i e f e k t Eesti meeste esireket Jürgen Zopp on käesoleva numbri intervjuus oma mõõnaks nimetanud 2016. aasta perioodi, kus ta langes avaringis välja 9 turniiril järjest. „Ütleksin küll, et mõõn on spordis üpris tavaline asi. Võibolla päris kõigil seda ei esine, aga enamik maailma

Kõige kõvemad tennisistid selle poolest eristuvadki, et kui neil langus esineb, siis väga lühiajaliselt. /R EDT R EIM A L

38

www.ajakiritennis.ee


an alüüs

Mõõna põhjused võivad olla psühholoogilist laadi, aga mõnel hoopis isiklikust elust tingitud. /J Ü R G E N Z O P P

Endine tippmees Toomas Leius nõustus täielikult väitega, et kaotused toodavad kaotusi ja võidud võite. „See lause on klassika!“ õhkas Leius. Ta leidis, et Kerber on hea näide, sest ta tõusis maailma esireketiks, ilma et olnuks selle staatuse jaoks piisavalt tugev. „Kuid ta oli enesekindel, muudkui võitis ja vastased hakkasid teda kartma. Kohe, kui ta tänavu mõne mängu kaotas, siis keegi enam teda ei kartnud,“ tõi Leius välja, et ka vastased reageerivad mängija tõusule või mõõnale. Oma NSV Liidu aegse karjääri kohta ütleb Leius, et ta ei saanud endale mõõna lubada. „Tegin füüsilist ettevalmistust nii palju, et vorm pidevalt püsiks. Kui oleksin paar turniiri järjest mõnele nõrgemale kaotanud, poleks välissõite enam antud. Ma ei tohtinud mõõna sattuda,“ sõnas Leius, kes 1966. aastal siiski languse läbi tegi. „Aga siis pandi ju mulle väljasõidu keeld! Mul polnud motivatsiooni pingutada. See on võib-olla ka omaette mõõna põhjus, aga minu puhul oli see teadlik, võtsin lihtsalt puhkeaasta,“ selgitas Leius. Kuigi treener Redt Reimalil on rohkem kokkupuuteid juuniormängijate juhendamisega, teab ta ka tipptennisistide mõõnadest mõndagi. „Enamikel proffidel on see kõver üles-alla. Kõige kõvemad selle poolest eristuvadki, et kui neil langus esineb, siis väga lühiajaliselt. Võib-olla naised on emotsionaalsemad ja nende mõõnad natuke sügavamad, ent samas noorte maailma esireket Donald Young kaotas kunagi 17 mängu järjest,“ teadis Reimal.

L ii g a pa l j u p õ h j u s e i d

Jürgen Zopp 2016. aastal Stockholm Openil.

TALV 2017

Zoppi sõnul ei saa mõõnasid panna ühise nimetaja alla, sest põhjuseid on väga erinevaid. „See võib olla psühholoogilist laadi, aga mõnel hoopis isiklikust elust tingitud. Või on midagi mängus ummikusse jooksnud, sest kui sa aastate kaupa profituuril tiirled, tekib vahel vaimne väsimus,“ ütles Zopp, kelle arvates Kontaveidi tänavuse sügise mäng ei saagi mõõnaks lugeda. „Ta sai enne nii palju häid võite ega kukkunud ka edetabelis. Mina langesin ju 160. kohalt 340ndaks,“ võrdles Zopp. Kuna Reimal oskab paremini hinnata noormängijate mõõnasid, siis selle kohta ta ütleb, et mida noorem, seda rohkem põhjuseid. „Noortel põhjustab mõnikord mõõna näiteks vale turniirivalik. Mängid natuke üle jõu käivatel võistlustel ja kaotad sellest enesekindluse. Esimesena toimub muutus peas ja tekib lumepalli efekt, kus hea tulemus toodab head ja vastupidi,“ ühtib Reimal mõte sisuliselt 100% Zoppi omaga.

39


TU RN IIR

Uue põlvkonna tennisistid enne turniiri pressikonverentsil: Jared Donaldson (vasakult), Denis Shapovalov, Andrei Rubljov, Daniil Medvedjev, Gianluigi Quinzi, Hyeon Chung, Karen Hatšanov ja Borna Coric.

Uue põlvkonna turniiril katsetati uuendusi Esimest korda ajaloos pidas meeste profitennise juhtorgan ehk ATP uue põlvkonna finaalturniiri, mis kaubamärgina kandis nime NextGenATP. Kui võistlus ise oli uus, siis uued olid ka mitmed reeglid, mis sel turniiril kehtestati. tekst/Ants Põldoja foto/Scanpix

Ü

tleme kohe, et uus oli ka võitja: ükski lõuna-korealane polnud varem saanud ATP turniiril esikohta, ent Milanos peetud NextGenATP­ ­karikaga lahkus 21-aastane Hyeon Chung, kes juba noorest east väljakul prillide kandmise tõttu kannab hüüdnime Professor. Ta teenis ühegi kaotuseta saavutatud esikoha eest 390 000 dollarit.

Kõiki uuendusi kohe kasutusele ei võeta Kuid maailma tennise tuleviku seisukohalt oli uuenduste katsetamine NextGenATP finaalturniiril vast isegi olulisem. Arvatakse, et kolm neist viiakse sisse juba 2019. aasta jaanuarist alates. Need on punktidevahelise kella (25 sekundit) kehtestamine, lühendatud soojendus ja mängu jooksul vaid ühe arstipausi kasutamise võimalus. Kell tähendab põhimõtteliselt sama, mis korvpallis – kui sa 24 sekundiga palli rõngasse ei viska, siis antakse rünnak vastasele. Kui sa tennises ei suuda 25 sekundi jooksul palli servist mängu panna, saab vastane punkti. Lisaks katsetati veel lühendatud settide, aga samas parem viiest formaadi kasutamist. Näitena toome finaali tulemuse: Chung alistas venelase Andrei Rubljovi 3:4, 4:3, 4:2, 4:2. Esimeses kahes setis

48

mängiti seisul 3:3 tie-break, hiljem ei läinud seda enam vaja. Geimi seisul 40:40 mängiti otsustav punkt, mida on paarismängudes juba mitu aastat erinevatel turniiridel kasutatud. Ja lõpuks üks ülioluline uuendus: joonekohtunikke enam polnudki, kõiki jooni valvas nii-öelda live hawk-eye, ehk kui seni kasutati joonepalli kontrollimisel elektroonikat vaid mängija nõudmisel (challenge), siis nüüd reageeris „kullisilm“ kohe, kui pall läks auti, andes edasi häälsõnumi. Chris Kermode, ATP tegevjuht ja president, siiski sõnas, et kõiki muudatusi kohe kasutusele ei võeta. „Ärge veel paanitsege. Me ei kiirusta kõiki hullumeelseid asju kohe kehtestama, enne on vaja palju kordi katsetada, kuidas uuendused sobivad,“ märkis Kermode nn „traditsioonilise“ tennise pooldajate rahustuseks. Samas on uuendusmeelsed nõudnud ka sellist muutust, et kaoks teine serv.

Kaheksa hulgas pooled venelased Kes aga pääsesid NextGenATP kaheksa noormehe finaalturniirile? Maailma edetabeli seitse paremat kuni 21-aastast tennisisti ja kaheksandana parim noor itaallane, sest turniir peeti Milanos. Nende reeglite kohaselt pidanuks NextGenATP finaalis olema esimesena

asetatud Saksamaad esindav venelane Aleksandr Zverev (20). Kuid et tema jõudis edetabeli number kolmena juba suurele ATP finaalturniirile maailma 8 parema mängija sekka, siis kahel võistlusel ta mõistagi kaasa ei teinud. Nii sai Milanos esimese asetuse maailma 39. reket Andrei Rubljov (Venemaa). Ning isegi Zverevi eemalejäämisel olid pooled osalised (vaadake nimekirja infokastist) rahvuselt venelased, sest lisaks kolmele Venemaa mängijale võttis võistluse pesamunana osa ka Denis Shapovalov (Kanada). A-grupp: Hyeon Chung (LõunaKorea, vanus 21, maailma edetabelis 15. novembri seisuga 59.) 3 võitu, Andrei Rubljov (Venemaa, 20, 39.) 2 võitu, Denis Shapovalov (Kanada, 18, 51.) 1 võit, Gianluigi Quinzi (Itaalia, 21, 327.) 0 võitu B-grupp: Borna Coric (Horvaatia, 20, 48.) 3 võitu, Daniil Medvedjev (Venemaa, 21, 65.) 2 võitu, Karen Hatšanov (Venemaa, 21, 45.) 1 võit, Jared Donaldson (USA, 21, 53.) 0 võitu. Poolfinaalid: Chung – Medvedjev 4:1, 4:1, 3:4, 1:4, 4:0, Rubljov – Coric 4:1, 4:3, 4:1. Finaal: Chung – Rubljov 3:4, 4:3, 4:2, 4:2.

www.ajakiritennis.ee


SNICKERS Workwear FlexiWork ALUSPESU TÖÖTAMISEKS JA SPORTIMISEKS

Pane oma

mugavus proovile! SNICKERS Workwear uue generatsiooni aluspesu on perfektne aluskiht külmades tingimustes.

SNICKERS Workwear FlexiWork õmblusteta pikkade käistega särk 9425/0418

Innovaatiline ja kiiresti kuivav stretškangas hoiab keha kuiva ja värskena juhtides higi ja niiskuse kehast eemale. Erinevate struktuuridega kangakoe osad pakuvad lisaventilatsiooni, tuge ja kaitset just seal, kus sinu keha seda kõige rohkem vajab. • Lisaventilatsiooniga võrkkangas kohtades, mis higistavad kõige enam. • Täiendav isolatsioon õlgadel ja neerude kohal. • Lisakaitse küünarnukkidel ja põlvedel. • Täiendav õhutus seljal ja põlveõndlates. • Lisasurve, et toetada ja aktiveerida olulisi lihaseid seljal, säärtel ja niuetel.

65 €

SNICKERS Workwear FlexiWork õmblusteta pikad aluspüksid 9428/0418

54 €

Ideaalne spordipesu!

tk so uva oj lt ko a al soo m us ds pl pe ai ek su m t!

Kui ostad komplekti, 9425/0418 + 9428/0418 või 9418/0418 + 9409/0418

saad kindad (art 9578/0448)

TASUTA

SNICKERS Workwear LiteWork, 37.5® õmblusteta pikkade käistega särk 9418/0418

65 €

TAMREX sooja pesu

KOMPLEKT (särk + püksid)

–20% = 48 € TAMREX soe alussärk

art 7191 - meestemudel art 7192 - naistemudel

TAMREX pikad aluspüksid art 7112 - meestemudel art 7113 - naistemudel

31 € 29 €

SNICKERS Workwear LiteWork, 37.5® sokid

SNICKERS Workwear LiteWork, 37.5® õmblusteta pikad aluspüksid

9217/2804

9409/0418

17 €

54 €

Hinnad sisaldavad käibemaksu 20% ja kehtivad, kuni kaupa jätkub!

TAMREX OHUTUSE OÜ

Tel 654 9900 Faks 654 9901 e-post: tamrex@tamrex.ee www.tamrex.ee

TALLINN Laki 5, Pärnu mnt 130, Katusepapi 35 • TARTU Aardla 114, Ringtee 37a • PÄRNU Riia mnt 169a, Savi 3 • RAKVERE Pikk 2 • VILJANDI Riia mnt 42a • JÕHVI Tartu mnt 30 VÕRU Piiri 2 • VALGA Vabaduse 39 • NARVA Maslovi 1 • HAAPSALU Ehitajate tee 2a • PAIDE Pikk 2 • JÕGEVA Tallinna mnt 7 • TÜRI Türi-Alliku • RAPLA Tallinna mnt 2a • KEILA Keki tee 1

UUS KAUPLUS

KURESSAARE Tallinna 80a


t ippt t ippt asease

Kaks hiidu,

Nadal ja Federer näitasid üleolekut Juulis, kui tänavune tennisehooaeg poole peal ja Roger Federer oli just võitnud oma kaheksanda Wimbledoni, näis nõnda, et mis seal enam arutada – maailma parim tennisist on tänavugi Šveitsi hiid, kes aastat alustas esikohaga Austraalia lahtistel. Wimbledon oli mehele juba 19. esikoht slämmiturniiridel.

F

edereri poolehoidjad laias maailmas võitsid uudise rõõmuga teatavaks. Ent Nadali pooldajate jaoks polnud Federeri üleolek sugugi selge. Kuidas siis, kas hispaanlane polegi imemees, kes on võitnud French Openi, liivaväljakute kõige-kõige võistluse tervelt kümnel korral: rohkem, kui keegi ükskõik millist suurturniiri! Wimbledoni eelõhtul tuli netileht The Weekly Standard välja artikliga „Viis põhjust, miks Nadal on aegade suurim“. Weekly meelest taandub Nadali paremus tõsiasjale, et ta on ümmarguselt viis aastat noorem. Järelikult vähem

TALV 2017

kulunud. Tõsine argument: Nadal olevat targemini treeninud. Nadali jõud olevat edu omavahelistes matšides (23:15 Nadalile), eriline valmisolek mängudeks liival (kaks korda on Federer liival siiski Nadalist jagu saanud).

Djokovic teenib rohkem! Varem kõneldi neljast suurest, tänavu üksnes kahest. Serblane Novak Djokovic ja šotlane Andy Murray lõpetasid hooaja juba varasügisel. Mõlemad vigastuse tõttu, kuigi vanemad mehed, 36-aastane Federer ja 31-aastane Nadal pidid traumade ees kaitsetumad olema.

tekst/Jaan Jürine foto/Scanpix

Nii profimängijate ametiliit ATP kui rahvusvaheline tenniseliit (ITF) peavad igasugust statistikat (ümberjutustamise asemel vaadake netist ATP records), mille üks fakt pälvis sügisel ärilehtede huvi: Roger Federer polnudki enam enim teeniv tennisemängija maailmas. Djokovic oli auhinnarahadena profikarjääri jooksul kokku löönud 109 miljonit 805 tuhat ja 403 dollarit, Federer ainult 109 387 410! Teade pole siiski traagiline, sest nelja järjestikuse Laureuse auhinna (hinnatuim tunnustus spordis) omaniku Federeri tegelik teenistus on peiari imagoga Djokovici omast suurem.

55


VICTORIA AZARENKA (Valgevene)

Yonexi uue EZONE tennisereketi "sweet pot" on suurem kui üheski teises varasemas EZONE sarja reketis. EDUKAT TENNISEAASTAT 2018! Fort Sport OÜ Punane 52, Tallinn 56954629 www.yonexest.ee


t ipptase

Rafael Nadal Federer on paljukordne spordimiljonär hoolimata sellest, et erinevate riikide maksuametid õige sügavale tema rahakotti piiluvad. Nadal on saanud auhinnarahasid pisut üle 91 miljoni, nemad kolmekesi edestavad rikkaimat naismängijat Serena Williamsi (84,4 miljonit).

Pole odavad mehed Kui kellelgi Eesti rahapesijaist tuleb mõte paluda oma uut häärberit avama Federeri või Nadali või mõlemat, siis arvestagu, et see pole odav lõbu. Eriti Federer on kallis mees. Aga Nadalgi, kuigi tema lauakombed olla kriipsu võrra vähem lihvitud. Kogu operatsioon kukub arvatavasti läbi juba eos, sest kummagi kuulsuse PR-mehed on kõrgest klassist ja suudavad kähku kindlaks teha kutse saatja renomee. Avalikud suhted on õrnad asjad. Pärast tänavust esikohta Wimbledonis tegi Federer midagi uskumatut: ta tunnistas avalikult, et läks banketil liiale ega mäleta, kuidas ja millal ta koju sai. Midagi enamat ei soovitaks tunnistada ükski Federeri PR-mees.

Sündinud: 3. juunil 1986 Manacoris Mallorca saarel (Hispaania) Pikkus: Proff: Auhinnarahad: Võidud/kaotused: Turniirivõite: Suure slämmi turniirivõite: Davise karikasari: Olümpiavõite: Esmakordselt maailma esirekeket: Laureuse auhind:

Lihtne on väita, et keegi ei ohusta Federeri suveräänsust, aga mine sa isahane tea! Mida Federer pattude tunnistajana võitis? Nüüd teatakse teda kui oma poissi, kellele miski inimlik pole võõras. Midagi isiklikku ka. Olen Federeri poolehoidja ega pea temast pärast ülestunnistust kriimu võrra vähem lugu. Kui kohtus küsitakse, vastan, et nägin kõike unes. PR-salto mortale. Ja üldse, mis sellest tennisest. Kui keegi veel ei tea, siis Laureuse auhinda iga mees ei saa. Lisaks suurepärasele mänguoskusele ja hiilgavatele võitudele läheb vaja teeneid spordi ja eriti oma lemmikala ees. Federeril on neli Laureuse auhinda, Novak Djokovicil ja Serena Williamsil kolm, Rafael Nadalil üks. Asi selge, kes on mees...

Kes on kõvem? Kui Federer mõnel proosalisel põhjusel – vigastus! – ka tennise peaks jätma, piisab tema praegustest teenetest, et meest veel pikalt tennisekuningaks peetakse. ATP arvutiedetabeli ajajärgul (ehk aastast 1973) maailma esireketi kohal olnud

56

185 cm 2001 91 199 322 dollarit 871/184 75 16 4 esikohta 1 (Peking 2008) 18. august 2008 2011

meestest on praegugi tegevmängijad Federer, Djokovic, Nadal ja Murray. Šveitslane on valitsenud 302 nädalat ehk viis (!) aastat. Djokovic on edetabelijuht olnud 223, Nadal 152 ja Murray 41 nädalat. Viimasel ehk 26. kohal asub ühe nädalaga Patrick Rafter, eelviimasel kahe nädalaga Nadali praegune treener Carlos Moya... Kas Djokovicis on nii palju sportlikku pikaealisust või Nadalis meelekindlust? Kahtlane. Teine kõrgelt koteeritav näitaja on slämmiturniiride esikohad üksikmängus. Selles arvestuses juhib Federer 19 esikohaga. Nadalil on koos 16, Pete Samprasel 14, Roy Emersonil ja Djokovicil 12 esikohta. Lihtne on väita, et keegi ei ohusta Federeri suveräänsust, aga mine sa isahane tea! Et tänavust aastat jääb ATP edetabeli esinumbrina juhtima Nadal, siis tuleks teda tituleerida ka aasta edukaimaks. Ehkki ITF, ATP ja Jumal taevas teavad paremini. ATP arvuti väidab, et kuivõrd Federer aasta viimasele ATP Touri Masters-1000 turniirile ei läinud, siis ei saa ta Nadali punktiedu enam tasa teha. Lõpetuseks rusikareegel. Mida vanemaks mängija saab, seda kaalukamaks teguriks tema taseme hindamisel saavad mitte oskused ja kunagised saavutused, vaid tervis. Teisisõnu praegune kehaline seisund. Federer ja Nadal ei võitnud aastail 2015 ja 2016 ühtki tippturniiri. Mõlemad mehed olid vigased. Tänavu oli nende seisund parem, tase kõrgem ja nad tegid imet. Federer on ka ise üllatunud enda selle hooaja edu üle, kuid mõistab, et kusagil tuleb piir ette. „Pean endale kogu aeg meenutama, et tervis on hetkel kõige tähtsam. Ma tahan Wimbledonis mängida ka järgmisel aastal, kuid keegi saa seda garanteerida,“ kuulutas Federer suvel.

Roger Federer Sündinud: Pikkus: Proff: Auhinnarahad: Võidud/kaotused: Turniirivõite: Suure slämmi turniirivõite: Davise karikasari: Olümpiavõite: Esmakordselt maailma esireket: Laureuse auhind:

8. august 1981 Baselis (Šveits) 185 cm 1998 109 853 682 dollarit 1129/249 95 19 1 esikoht 1 (Peking 2008, paarismäng) 2. veebruar 2004 4 korda 2005-2008 www.ajakiritennis.ee


CO2-emissioon sõltuvalt tüübist 154-177 g/km ja keskmine kütusekulu 5,9–6,7 l/100 km.

V-klass. Sammu võrra ees. Igas mängus. Platsinägemine on kriitilise tähtsusega nii mänguväljakul kui liikluses. Ootamatuteks pööreteks on alati valmis Wimbledoni tšempion Roger Federer ning V-klass koos distantsi- ja püsikiirusehoidja DISTRONIC PLUS‘iga, mis reguleerib automaatselt sõiduki kiirust vastavalt eessõitjate tempole. V-klass suudab mõelda mitu käiku ette ning tagab Teie turvalise kohalejõudmise. Täpsema informatsiooni saamiseks võtke ühendust Silberauto esindustega ja vaadake lisa aadressilt mercedes-benz.ee

Silberauto Eesti AS esindused: Tallinn, Järvevana tee 11, tel 626 6000 Tartu, Ringtee 61, tel 730 0720 Pärnu, Riia mnt 231a, tel 445 1990 Rakvere, Haljala tee 1, tel 660 0152. Mercedes-Benz peaesindus Eestis AS Silberauto: Tallinn, Järvevana tee 11 www.mercedes-benz.ee


ME IS TRIKLAS S

Garcia

püüab Murray ennustust ellu viia Kuus aastat tagasi ennustas Andy Murray, et prantslanna Caroline Garciast saab ühel päeval maailma esireket. Paljude fännide arvates pani Murray sellega Garciale justkui needuse peale, sest prantslanna liikus küll tõusvas joones, aga tõelist läbimurret ei tulnud. Kuni tänavuse hooajani. tekst/Maarja Värv, ERR fotod/Scanpix, Facebook

2

011. aasta algul tegi Garcia debüüdi täiskasvanute turniiri põhitabelis, saades vabapääsme Austraalia lahtistele. Toona 17-aastane neiu sai kohe ka esimese võidu, alistades avaringis USA-d esindava Varvara Lepchenko. Garcia paiknes siis edetabelis 275., Lepchenko 76. kohal. Teises ringis jäi prantslanna alla jaapanlanna Ayumi Moritale. Uue võimaluse maailma tippudega jõudu proovida sai Garcia kodustel Prantsusmaa lahtistel, kuhu ta sai samuti vabapääsme, olles edetabelis 188. kohal. Teises ringis juhtis noor prantslanna Maria Šarapova vastu 6:3, 4:1, aga kaotas siis 11 geimi järjest ehk 6:3, 4:6, 0:6. „See tüdruk, kellega Šarapova mängib, tõuseb kunagi maailma esireketiks. Caroline Garcia, milline mängija! Kuulsite seda siit esimesena,“ kirjutas Murray mängu ajal Twitteris. „Tegelikult polnud ma siis valmis sellisel tasemel mängima,“ on Garcia hiljem tunnistanud. „Olin peast liiga noor.“ Mäng Šarapovaga pani Garciale ka lisapinged peale, temast oodati uut suurt staari. Aga tulemused ei olnud kärmed tulema. „Mu mäng polnud selleks valmis, et nende ootustega toime tulla,“ nentis Garcia.

Pikk ja k äänuline teekond Garcia areng pärast kurikuulsat mängu Šarapovaga on siiski tasa ja targu ülesmäge läinud. Kas või aastalõpu edeta-

60

Caroline Garcia Sündinud: Pikkus: Profidebüüt: Võidetud auhinnarahad: Karjääri võidud-kaotused: Turniirivõidud üksikmängus: Karjääri kõrgeim edetabelikoht üksikmängus: Turniirivõidud paarismängus: Karjääri kõrgeim edetabelikoht paarismängus: 2017 WTA parim mäng: Garcia lemmikud: Mängueelne rituaal: Lapsepõlveunistus: Lemmikmängija: Suurimad motiveerijad: Kired: Lemmiktoidud:

16. oktoober 1993 177 cm 2011 6 884 221 260-205 5 WTA võitu, 1 WTA 125K-sarja võit, 1 ITF-i võit 8. (23. oktoober 2017) 6 WTA võitu (nende seas Prantsusmaa lahtised), 1 WTA 125K-sarja võit, 4 ITF-i võitu 2. (24. oktoober 2016) 2016 parim paarismänguduo koos Kristina Mladenoviciga Garcia veerandfinaalmatš Elina Svitolinaga Pekingi turniiril, Garcia võitis 6:7 (5), 7:5, 7:6 (6) lemmikvärv: sinine, lemmiklinn: Lyon kõikide tiimiliikmetega plaksu lüüa võita Prantsusmaa lahtised Roger Federer vanemad sport, reisimine, kokkamine onu tehtud paella, perepitsa, ema tehtud tiramisu ja Napoleoni kook www.ajakiritennis.ee


M E I S TR IK LASS

belikohad – 2011. aasta lõpetas ta 146. reketina, kaks aastat hiljem oli 75. kohal, seejärel kerkis TOP40 sekka ja mullu paiknes 23. kohal. Tänavuse hooaja lõpetab Garcia maailma kaheksandana. „Paljud tegid minu üle nalja, et sellise asja Twitterisse kirjutasin. Aga nähes, et Caroline siiski liigub ülesmäge, on naljad harvemaks jäänud. Ta on vägaväga hea ja muutub üha paremaks, seda ka füüsiliselt,“ rääkis Murray 2014. aastal. Samal 2014. aastal võitis Garcia Bogotas ka karjääri esimese WTA turniiri. Mullu tegi ta tõelise läbimurde paarismängus, kui võitis koos kaasmaalanna Kristina Mladenoviciga Prantsusmaa lahtised, jõudis US Openil finaali ja triumfeeris veel kolmel turniiril. Garcia ja Mladenovic valiti ka mullu parimaks paariks, paarismängu edetabeli lõpetas Garcia 2016. aastal teisena. Pärast mitmeid tagasilööke tuli tänavu lõpuks üksikmängus oodatud edu. „See on olnud pikk teekond, millel oli rohkem kurve ja käänakuid kui teistel, on olnud tõuse ja mõõnasid. Aga see on seiklus, mida naudin,“ ütles Garcia. „Olen pidanud toime tulema inimeste suurte lootustega, ma ei osanud sellist pinget oodata ning ei olnud selleks valmis mänguliselt ega vaimselt. Mul läks aega, et suureks kasvada. Aga olen kõiki kogemusi – ka raskeid hetki – nautinud.“

TALV 2017

61


ME IS TRIKLAS S

Pablo

Busta

ihkab kuningas Nadali varjust välja hüpata

Tänavu USA lahtistel end poolfinaali murdnud 26-aastast hispaanlast Pablo Carreno Bustat võib julgelt nimetada ATP tippseltskonna kõige vähemräägitud tennisistiks. Vaatame lähemalt, kellega on tegu ning kuidas kaua aega tugeva keskmiku silti kandnud Busta ootamatult esikümnesse kerkis.

J

ah, lugesite õigesti – kes veel ei tea, siis Pablo Busta on esikümne tennisist. Selline ootamatu asjade käik on pannud tenniseringkonnad kihama praeguse meeste tipptennise nõrgast tasemest. Kuid siiski: kas loo peakangelase tähelend viitab automaatselt meeste tennise mitte kõige helgematele aegadele?

tekst/Tanel Rungi fotod/Scanpix

T ööloom Ferrer inspireeris Tallinnast natuke suuremas Gijoni linnas sündinud Busta isa Alfonso on arhitekt ning ema arst. Lisaks on tal kaks õde, Lucia ja Alicia. Reketi haaras Pablo kätte kuueaastaselt ning noorena oli tema suur iidol endine maailma esinumber Juan Carlos Ferrero, kelle akadeemias Busta muide tänase seisuga treenib. Setõttu pole kuigivõrd üllatav ka asjaolu, et Busta mängustiil on tema eeskujuga vägagi sarnane – mõlemat meest saab iseloomustada kui stabiilset ja kannatlikku tagajoonemängijat. Suure sammu oma elus tegi Pablo 15-aastaselt, kui ta kolis riigi teises servas asuvasse Barcelonasse, mida võib liialdamata nimetada Hispaania tennise Mekaks. „Barcelonasse kolides muutus minu suhtumine professionaalsemaks ning mõistsin, et just tennisega soovin ma elatist teenima hakata,“ on Pablo öelnud. Noorusaastate jooksul sai ta Barcelonas tõeliselt kõva kooli, sest treenis seal koos David Ferreri ja Nicolas Almagroga ajal, mil nimetatud mehed olid oma karjääri tipus. „Kui nendega treenisin, siis oli mul võimalik ainult areneda. Eriti pingeline, aga samas õpetlik oli teha trenni Davidiga, sest ta näeb väljakul alati väga kõvasti vaeva ning võitleb absoluutselt iga palli pärast. Temaga treenimine pani mind aru saama, mida pean tegema, et oma eesmärke saavutada,“ kiitis Busta tugeva tööloomana tuntud Ferrerit.

64

Enimarenenud mängi ja Juuniorina jõudis Pablo Carreno 2009. aastal noorte edetabelis kuuendale edetabelireale. Profikarussellis tegi ta esimese tõsisema läbimurde 2011. aastal. Nimetatud hooaja lõpuks oli mehel taskus juba kaks Challenger-sarja turniirivõitu ning ühtäkki oli Pablo maailma 133. reket. Hispaanlase jaoks näis taevas pilvitu ning tulevik helge, kuid 2012. aasta tuli tal seljavigastuse tõttu suuresti vahele jätta. Mängija jaoks, kes armastab võist-

Noorim hispaanlane esisajas

Heites pilgu ATP edetabelisse, vaatab vastu karm tõsiasi, et hispaanlaste kuldajastu lõpp läheneb meeletu kiirusega. Kui veel 2014. aastal oli esisajas kokku 15 hispaanlast, siis tänane number on 8. Ja muide, Busta on oma 26 aasta juures neist noorim.

Hispaanlased esisajas 1. 10. 20. 23. 35. 36. 37.

Rafael Nadal (31-aastane) Pablo Carreno Busta (26) Roberto Bautista Agut (29) Albert Ramos Vinolas (29) Fernando Verdasco (34) (36) Feliciano Lopez David Ferrer (35) www.ajakiritennis.ee


M E I S T R IK LASS

lusmomenti, kestis vigastusperiood terve igaviku. „Ma õppisin ennast (vigastusperioodil – toim.) palju paremini tundma. Sain aru, et kui ma võitlen, siis suudan edukalt tagasi tulla ja halvad hetked selja taha jätta,“ on Busta piinarikast aastat hiljem meenutanud. Pablo puhul kehtib kui naelapea pihta kulunud väljend „mis ei tapa, teeb tugevaks“, sest mehe tagasitulek oli tõesti võimas. Nimelt tõusis malbe hispaanlane aastaga 654. kohalt 66. reale. Hooaega ilmestavad neli Challengeri turniirivõitu, lisaks hääletati Busta kolleegide poolt 2013. aasta enimarenenud mängijaks. „Võib-olla motiveerib minu saavutus ka teisi hispaania tennisiste. Võin julgelt öelda, et mängin juba praegu parimate tennisistide tasemel. Ehk mitte päris esikümne tasemel, kuid küll ma sellenigi jõuan,“ vaatas Pablo Carreno toona edukale hooajale tagasi. Kõnealusest aastast pärineb ka hispaanlase ainus kohtumine Jürgen Zoppiga, kui Stockholmi ATP turniiri avaringis andis meie esireket, kes siis samuti seljavigastuse küüsis vaevles, Bustale avaseti lõppfaasis loobumisvõidu.

Lõi punni ee s t är a

2013. aastale järgnenud paaril hooajal püsis Pablo edetabelikoht stabiilselt 60–70 piirimail. Bustal ei õnnestunud absoluutse tipu ust pauguga lahti lüüa ning aastaid pendeldas ta peamiselt nõrgemate ATP turniiride ja tugevamate Challengeride vahelt. Aeg-ajalt proovis Pablo kätt ka Masters-sarja turniiridel, aga suurema eduta.

„Kui tippudega treenisin, siis oli mul võimalik ainult areneda. Eriti pingeline, aga samas õpetlik oli teha trenni Davidiga, sest ta näeb väljakul alati väga kõvasti vaeva ning võitleb iga palli pärast. Temaga treenimine pani mind aru saama, mida pean tegema, et oma eesmärke saavutada.“ Kuid nagu ikka, viivad kannatlikkus ja pühendumine sihile ning Pablo jõudis oma tähetunni ära oodata. Esimene tiitel eliitseltskonnas on tennisistide jaoks alati magus ja pingelangust tekitav ning eriti vabastav oli see Busta jaoks. Seda põhjusel, et enne 2016. aasta Winston Salemit oli Pablo lüüa saanud mõlemas ATP turniiri finaalis, kus oli väljakule astunud. Nädal enne USA lahtiseid peetud turniiri finaalis alistas ta kaasmaalasest sõbra Roberto Bautista Aguti kolmes setis. „Imeline tunne! Ma olen näinud selle kõige nimel meeletult vaeva ja lõpuks ometi tuli ära!“ oli võidumees pärast finaali piltlikult öeldes sõnatu. Võiduga tõusis mõistagi Busta enesekindlus, samuti paranesid silmnähtavalt tema tulemused. Alistuma hakkasid esikolmekümne mängijad ning Moskvast tuli kiirelt otsa karjääri teine tiitel. Tugev aasta lõpp tähendas seda, et tänavuse hooaja Austraalia lahtistele sammus ta juba asetatud mängijana. Tagantjärele targana saab öelda, et Pablol oli vaja lihtsalt ühte õnnestumist. Oli vaja punn eest ära lüüa. TALV 2017 SUVI 2016

65


aj alu gu

Tä h t s a d t e n n i s e f i g u u r i d l ä b i a e g a d e

Omaaegne Wimbledoni ja Prantsusmaa lahtiste kuningas Björn Borg on jälle tagasi – nooremate tennisesõprade jaoks, kes ajalugu nii hästi ei tea, naasis ta filmilinal koos pikaajalise rivaali John McEnroega. Alljärgnev lugu tõestab, et see mees väärib enda jäädvustamist mängufilmiga. tekst/Vahur Joa fotod/Scanpix

Björn

Borg – tennisemaailma Elvis Presley, kes vallutas Inglismaa ja Prantsusmaa

B

jörn Rune Borg sündis 6. juunil 1956 Stockholmis, olles vanemate ainus laps. Paljude peavad teda kõigi aegade parimaks tennisistiks, sest ajavahemikul 1974-1981 võitis ta 11 suure slämmi tiitlit – kuus Prantsusmaa lahtistelt ja viis järjest Wimbledonist. Lisaks võitis ta kolm aastalõputurniiri ja 15 GP-seeria tiitlit ning püstitas mitmeid rekordeid, millest mõned püsivad tänapäevani. Borgist sai juba noorpõlves sensatsioon, kui tema pretsedenditu tõus tippu ja pidev edu aitasid kaasa tennise kandepinna laienemisele 1970ndatel. Selle tulemusena auhinnarahad aina kasvasid ning 1979. aastal sai Borgist esimene mängija, kes võitis ühel hooajal enam kui miljon dollarit. Lisaks teenis ta karjääri jooksul miljoneid dollareid sponsoritelt. Edu halb külg oli aga see, et pidev tähelepanu keskmes olemine viis läbipõlemiseni ning varajase karjääri lõpetamiseni 26aastaselt.

72

www.ajakiritennis.ee


Tõus maailma esireketiks

Borg kasvas üles Stockholmist 36 km edelas Södertälje lähistel. Lapsena sattus Borg vaimustusse isa kuldsest tennisereketist, mille ta lauatennise turniiril võitis. Isa kinkis reketi pojale ja sealt sai Björn külge tennisepisiku. Borgil oli väga hea vastupidavus ja kehalised võimed. Tal oli omapärane stiil ja väljanägemine – rangjalgne, kuid väga kiire. Tema jõud võimaldas lüüa erinevaid vintpalle ülima kergusega. Ta kasutas Jimmy Connorsi eeskujul kahe käega tagakäelööki. Juba 13-aastaselt alistas ta Rootsi parimaid U18 klassi noormehi. Davise karika tiimi kapten Lennart Bergelin, kes oli Borgi põhiline treener terve tema karjääri jooksul, hoiatas kõiki, kes püüdsid muuta Björnt pisut krobelise tehnikaga lööke, sest neis peituski tema edu saladus.

Borg jättis 1977. aastal Prantsusmaa lahtised vahele, sest tal oli kehtiv leping WTT-ga, kuid kordas Wimbledoni triumfi, ehkki kohtas seekord suuremat vastupanu. Ta alistas poolfinaalis viies setis hea sõbra Vitas Gerulaitise ja mängis finaalis Connorsiga. Ameeriklane suutis matši viia viiendasse setti, kuid ei suutnud kaotust ära hoida. Võidu järel tõstis arvuti Borgi maailma esireketiks, ent vaid üheks nädalaks. Enne 1977. aasta US Openit vigastas Borg veesuusatamisel õlga, mille tõttu pidi pooleli jätma 4. ringi kohtumise Dick Stocktoni vastu.

Jõudis 15-aastaselt Davis Cupi tiimi Borg oli vaid 15-aastane, kui ta esindas esmakordselt Rootsit Davise karikaturniiril. Ta võitis debüütmatšis Uus-Meremaa veterani Onny Paruni. Samal aastal (1972) teenis ta Wimbledoni juunioride tiitli, tulles finaalis välja otsustava seti 2:5 kaotusseisust briti Buster Mottrami vastu. Borg liitus profituuriga 1973. aastal, jõudes esimesse finaali juba aprillis Monte Carlos, kus kaotas rumeenlasele Ilie Nastasele. Wimbledonis oli ta kuuendana asetatud, ent seda tippmeeste massilise boikoti tõttu. Borg jõudis veerandfinaali, kus kaotas viies setis Roger Taylorile. 1973. aasta teises pooles jõudis ta kolmel turniiril finaali ja lõpetas aasta edetabeli 18ndana. 1974, aastal mängis ta karjääri jooksul ainsat korda Austraalia lahtistel, kuid kaotas kohe kolmes setis hilisemale finalistile Phil Dentile. Jaanuaris võitis ta karjääri esimese tiitli Uus-Meremaal toimunud turniiril, järgnesid esikohad Londonis ja Sao Paulos. Pisut enne 18. sünnipäeva võitis Borg kõigi aegade noorimana kõrgetasemelised Itaalia lahtised, kus alistas finaalis esimese asetusega Nastase. Järgnes juba triumf Pariisis, kus Borg võitis karjääri esimese suure slämmi turniiri, saades finaalis viies setis jagu Manuel Orantesist. Tollal oli ta turniiri noorim võitja, praegu kuulub see tiitel Michael Changile. 1975. aastal kaitses Borg Prantsusmaa lahtiste tiitlit, võities finaalis Guillermo Vilase. Samal hooajal mängis Borg suureks Rootsi tennise, kui aitas meeskonnal võita Davis Cupi finaalis Tšehhoslovakkia. Juba siis oli Borg Davis Cupi rekordimees 19 järjestikuse võiduga üksikmängus, ent hiljem suurendas ta selle jada 33-ni. Wimbledonis kaotas ta veerandfinaalis Arthur Ashe’ile, kuid see oli Borgile nii hea õppetund, et ta püsis seal järgmised viis aastat võitmatuna. 1976 oli Borgi jaoks kummaline aasta. Ta võitis aasta algul Dallases toimunud WCT MM-võistluste finaalis vana rivaali Vilase, aga kaotas Prantsusmaa lahtistel neljas setis Adriano Panattale, kes jäigi ainsaks mängijaks, kes Borgi Roland Garrosis võitnud (varem ka aastal 1973). Kummaliste sündmuste teine külg oli Borgi esikoht Wimbledonis settigi kaotamata. Finaalis alistas ta Nastase. Tol ajal sai Borgist ka noorim Wimbledoni võitja, aga hiljem lõi rekordi üle sakslane Boris Becker. See oli ühtlasi viimane kord, kui Borg polnud Wimbledonis peasoosik. Nastase ütles rootslase ülekaalu kohta: „Meie mängime tennist, tema (Borg) mängib midagi muud.“ Borg jõudis finaali ka 1976. aasta USA lahtistel, mida siis mängiti veel liivaväljakul. Rootslane kaotas neljas setis maailma esinumbrile Jimmy Connorsile. TALV 2017

Borg šokeeris tennisemaailma 1983. aasta jaanuaris, kui teatas karjääri lõpetamisest. Ta oli siis vaid 26aastane.

1975. aastal aitas Borg võita Rootsile Davise karika.

Borg saavutas võimete lae aastatel 19781980, kui ta võitis paljude tippmeeste jaoks kättesaamatu Prantsusemaa lahtiste/ Wimbledoni duubli kõigil kolmel korral. 1978. aastal ei kaotanud Borg Pariisis settigi ja alistas finaalis tiitlikaitsja Vilase.

73


TE NN IS E KLU BI

Punase väljaku külastus koos Tretjakovi galerii külastusega.

Rene Buschi Tennisekooli reis Himkisse tekst & fotod/TC2000

M

eie tennisekooli grupis oli 28 liiget, kelle hulgas lisaks peatreener Rene Buschile treenerid Polina ja Alina, tennisekooli õpilased Anna, Esenija, Carolina, Maria, Anna-Maria, Emma, Nicole, Edwin, Aleksandr, Artur, Kristjan, Adrian, Tauri, Georg, Robert, Kardo, Carl Bret, Karl Magnus, lapsevanemad Kristiina,

Akadeemia välisfassaadil ühispilt enne treeninguid.

80

Irina, Valerija, Maksim ning külalistena Polina, Gabriela ja Rene jr. Nädalasel tennisereisil võttis meie kooli vastu tenniseakadeemia peatreener Aleksandr Zlatoustov. Toimusid ühistreeningud, sõpruskohtumised, üldfüüsilise treeningud. Kremlin Cup direktor Jevgeni Kafelnikov aitas korraldada piletid suurturniirile. Lisaks

toimus rikkalik kultuuri- ja meelelahustusprogramm, Nikulini nimelise tsirkuse, Venemaa Premier liiga jalgpallimatšile kaasaelamine Lokomotivi staadionil, veekeskuse ja Punase väljaku külastus. Kindlasti jätkatakse omavahelist koostööd ja oodatakse külalisi Moskvast ka meile.

Ühispilt akadeemia T-särkides laagrist osavõtjad koos peatreener Aleksandr Zlatoustoviga.

www.ajakiritennis.ee


te nn isek ool

Margus Kartau

Moris Kallam

Toom Tani

Eneli Lattik

Ehtel Metsik

Henri Nelk

Madis Sprenk

Teele Tani

Martin Oliver Lemmats

Siret Kalbus

Mari Saviauk

Merli Aksen

Tartu suurim tennisekool alustab 10. tegevusaastat Tenniseõppe traditsioonid Tähtveres algavad juba 1960ndatest ja siin on õpet korraldanud mitmed erinevad organisatsioonid. Tänane Tähtvere Tennisekool on asutatud koos Tähtvere Tennisekeskuse esimese sisehalli valmimisega 2008. aastal ja kandis varem nime Tartu Tennisekool. tekst & fotod/Tähtvere Tennisekool

S

ellest ajast peale on see olnud Tartu suurim tennisekool, kus läbi aastate aktiivseid õpilasi 200-250 ja tööl üle 20 erineva treeneri. Lisaks trennidele korraldatakse erinevaid turniire, laagreid ja üritusi. Tähtvere Tennisekool pakub treeninguid nii lastele alates 4. eluaastast kui ka täiskasvanutele. Tennisekoolis toimuvad trennid aastaringselt – septembrist maikuuni mängitakse

TALV 2017

Tähtvere Tennisekeskuse siseväljakutel ja suvel välisväljakutel. Suvel trenni ärajäämist ei tasu karta, sest vihmasaju korral pakuvad varju meie siseväljakud.

Treenerid Tänasel päeval on Tähtvere Tennisekooli treenerite kollektiiv küllaltki noor – 12 treenerist 9 vanus jääb alla 30 eluaasta. Samas neljal treeneril on vähemalt 5. treeneri kutse kategooria.

Kogenuim neist on Margus Kartau, kes treeninud ka Tartu viimase aja kõige andekamat mängijat Kenneth Raismad. Kõige värskem täiendus on selle aasta septembrist liitunud Toom Tani. Viimastel aastatel Uus-Meremaal ja Austraalias treenerileiba maitsnud elvalane on taas Tartus ning valmis oma teadmisi kasutama noorte arendamisel. Lisaks oma tavapärasele tööle panustavad treenerid tenniseoskuse

81


te nn is e ko o l

edendamisesse erinevate laagrite korraldamise näol. Neist hooaja suurim leiab aset koostöös Saaremaa Tennisekooliga 2018. aasta kevadel Türgis Moris Kallami, Merli Akseni ja Marten Oliver Lemmatsi käe all.

Õpilased Tore on tõdeda, et meie juubeliaastal alustas Tähtvere Tennisekoolis taaskord ligi 250 õpilast oma tennisetreeningu teekonda. Edukaim neist on tänasel päeval Robin Tsäko, kes sel suvel toimunud Eesti noorte meistrivõistlustelt sai hõbemedali poiste kuni 12-aastaste paarismängus. Juba pikemat aega Henri Nelk käe all treeninud noormees näitas koos paarilise Villem Aadamsooga head minekut. Alles finaalis pidid nad alla vanduma Matthias Uwe Kasele ja Robert Raagile 2:6, 4:6.

Tasuta tenniseõpe Traditsiooniliselt pakume kolm korda aastas võimalust tulla tasuta proovima tennisetreeninguid – septembris Tennisekuu raames, juunis ja jaanuaris proovitrennide korras. Suvehooaja veedame meie värskelt valminud välisväljakute kompleksis, kus suuremad lapsed harjutavad kuuel välisväljakul ja pisemad minitennise mängijad kunstmuruväjakul. Oma huvist võib teada anda aastaringselt! Otse loomulikult ootame kõiki huvilisi tasuta proovima meie Tennisekooli kõige uuemaid treeninguid nagu Cardio Tennis ning üldfüüsilise treening.

Tenniseõpe täiskasvanutele Tennist on võimalik harrastada kõrge vanuseni ja kunagi ei ole hilja alustada tennise mängimist! Selle jaoks pakume Tähtvere Tennisekoolis erinevaid võimalusi algajatele ja edasijõudnutele täiskasvanutele: • Tennis Xpress kursused algajatele • Täiskasvanute grupitreeningud edasijõudnutele • Üldfüüsilise treeningud • Cardio Tennis • Individuaalsed treeningud

Uued soodushinnad

Alates hooajast 2017/18 soodustame tenniseõpet ka tudengite jaoks, kellele kehtib eraldi väljaku hinnakiri. Tulles nädala sees otse koolipingist, on tudengile väljaku hind kõigest 18€! Samuti pakume kuni 10% soodustust täiskasvanute grupitreeningute kuutasult.

82

Oma soodustustest ei jää ilma ka eakamad tenniseharrastajad, kellele pakume Tähtvere Tenniseklubiga liitumisel soodustust kuni 50%.

Tennis Xpress kursused Tennis Xpress algkursuse puhul on tegemist programmiga, mille ITF töötas spetsiaalselt välja täiiskasvanutele, kes ei ole kunagi varem tennist mänginud või pole mänginud väga pikka aega. See on lõbus ja lihtne viis tennisemänguga lähemalt tuttavaks saada nii, et võiksid edaspidi ka ise mängida või jätkata treeneri käe all. Kursuse läbija oskab rakendada õpitud põhitõed reaalsesse mängusituatsiooni ning saab koheselt kätt proovile panna sellel hooajal alustanud Tähtvere Xpress turniirisarjas. Esimene etapp ligemale 20 osalejaga toimus 29.oktoobril ning uuele etapile 3. detsembril ootame osalema kõiki värskeid tennisesõpru.

Täiskasvanute grupitreeningud Tennis Xpress algkursuse loogiline jätk on täiskasvanute grupitreeningud. Grupi suurus on maksimaalselt 4 inimest, mis võimaldab treeneril rohkem pühenduda õpilase individuaalsesse arengusse. Treeningul käimise teeb mugavaks enda jaoks valitud sobilik trenniaeg, olgu selleks siis teisipäeva hommik kell 8, esmaspäeva lõunal kell 13 või pühapäeva õhtu kell 17. Motiveeriv treener, väljak, varustus ning sinuga võrdsel tasemel trennikaaslased mahuvad kõik vastavalt toimumisajale kuni 80 euro kuutasu sisse.

Üldfüüsilise ja jõutreeningud täiskasvanutele Tähtvere Tennisekeskuses võimalik osa võtta regulaarsetest üldfüüsilise ja jõutreeningute programmist. Trenne viib läbi spordifüsioterapeut Siret Kalbus, kes on pikka aega töötanud nii Eesti meeste jalgpalli kui ka võrkpalli rahvuskoondiste juures. Eesmärk on pakkuda spetsiaalselt tennisistidele koostatud treeningukava, mis hõlmab kõiki lihasgruppe ja aitab kaasa vigastuste ennetamisele. Õpetatakse selgeks ka põhitõed soojendusest, lihashooldusest ja taastumisest. Üldkehalise ettevalmistuse treeningud toimuvad gruppides, ent alati on võimalus kokku leppida individuaalne füsioterapeudi vastuvõtt või tasuta konsultatsioon.

Cardio Tennis Uue programmina on Tähtvere Tennisekoolis ka Cardio Tennis! See on tennise fitnessiprogramm, mis on suunatud inimestele, kes tunnevad, et nende elu võiks olla aktiivsem ja tervislikum. Cardio Tennises on kokku viidud tennis, fitnessitreening ja energiline muusika. Tulemuseks on lõbus ja seltskondlik trenn muusika saatel, mis keskendub vähem tennisetehnikale ja rohkem kehalise vormi parandamisele. Treeninguid viib läbi Toom Tani, kes on vastava väljaõppe saanud Austraalias. Kellel tükikestki huvi tennise vastu, on oodatud Tähtvere Tennisekooliga tutvuma, sest meil on kiirelt arenev programm ning entusiastlikud treenerid ja klubiliikmed. Tere tulemast! www.ajakiritennis.eeTU RNIIR

Esimene arhitektide tenniseturniir tõi põneva lõpplahenduse Firma Moodne Valgustus korraldas 25. sünnipäeva puhul tenniseturniiri, kuhu kutsus mängima arhitektidest ja sisearhitektidest koostööpartnerid. Nagu ütles ettevõtte tegevdirektor Mart Seidelberg, tehti sellega Eesti tennise ajalugu, sest turniiri arhitektidele pole kunagi varem korraldatud. tekst/Ants Põldoja fotod/Brit Maria Tael

„S

elline mõte oli meil juba pikka aega ning huvi meie arhitektidest koostööpartnerite poolt ka olemas. Kuna teadsime, et nende seas leidub mänguoskajaid, siis aastapäeva puhul saimegi peetud turniiri, kus selgus parim paarismängija,“ ütles Seidelberg.

Esikolmik kogus võrdselt võite Seidelbergi sõnul hakati võimalike osalistega kontakti otsima umbes kolm nädalat enne turniiri. „Mõnega olime varem rääkinud, sealt saime teada

1. koht Madis Eek

90

esimese ringi osalisi, kes võiksid tennist mängida. Oli väga huvitav, kuidas mulle järjest potsatasid postkasti meilid, kus omakorda mõni inimene lisas uue nime, kes ka tahaks turniiril mängida. Ühesõnaga kõik, kes osalesid, aitasid kaasa turniiri õnnestumisele. Ja nii tuli kokku 16 mängijat, mis oli reglemendi mõttes täpselt õige arv,“ märkis Seidelberg. Kolm tundi kestnud võistlus toimus 12. novembril Tondiraba hallis neljal väljakul. Kõigepealt moodustati vastavalt igaühe mänguoskuse enesehinnangule enam-vähem võrdsed paarid,

2. koht Eliina Grünberg

kes siis teise paariga mängisid kolm geimi kõik kõigiga läbi. Väike selgitus siia juurde: kui paar AB kohtus paariga CD, siis kolme geimi järel läksid vastamisi AC ja BD ning veel kolm geimi mängiti paarides AD-BC. Nii oli parimal võimalus voorus saada maksimaalselt 9 punkti (kui võitis kõigi paarilistega 3:0). Järgmises voorus olid AB endiselt koos, aga nüüd kohtuti samal viisil paariga EF. Kuna kolme tunniga siiski täistabelit (seitse vooru) läbi ei jõutud mängida, siis selgus paremus viie ringiga. Nii ei saanud küll kõik osalised kõigiga

3. koht Reet Sepp

www.ajakiritennis.ee


Tähista koos meiega! sün nnip päeevaso oodustust kuu ue dissain nfirma toodetele

Soodustus kehtib kuni 31.12.2017 vormistatud tellimustele. Kampaania info: www.valgustus.ee

AS MOODNE VALGUSTUS • Tallinna näidistesaal – Rävala pst 7, tel. 667 6670 • Tartu näidistesaal – Teguri 37B, tel. 7300 812


TU RNII R

Mis on Moodne Valgustus? Moodne Valgustus on projekti ja hulgimüügifirma, mis loodi aastal 1992. Firma eesmärk on tuua klientideni valgustusmaailma trendid, uued vormimängud ja tehnilised lahendused, Koostöös arhitektidega on Moodne Valgustus tarninud valgusteid paljudele tuntud objektidele, näitena tõi tegevdirektor Mart Seidelberg Eesti Rahva Muuseumi välisvalgustuse, Lennusadama, Loodusmuuseumi, suuremad bürood, Skype’i ja Playtechi. Moodsa Valgustuse näidistesaalid on Tallinnas Rävala 7 ja Tartus Teguri 37b, kus on võimalik tutvuda ja tellida valgusteid maailma tunnustatud tootjatelt. Loomulikult olid Moodsa Valgustuse tooted ka auhinnaks tenniseturniiri kolmele paremale mängijale ja eraldi ka võistkonnale. Samuti panid auhindu välja firma partnerid Astro ja Panzeri.

kohtuda, aga suur arv mänge selgitas paremuse enam-vähem objektiivselt. Ja see oli põnev! Nimelt kogusid Madis Eek, Eliina Grünberg ja Reet Sepp võrdselt 29 võitu 45st võimalikust. Täiendavate näitajate alusel reastusid nad toodud järjekorras. „Ega me nüüd päris täpselt ei teadnud, kui tugev keegi on, aga võistlus näitas, et mängijad olid üpris võrdsed,“ jäi Seidelberg rahule. „Formaat meeldis kõigile. Kuna vastukaja oli hea, siis oleme kindlad, et turniiri traditsioon jätkub ka järgmisel aastal, aga võib-olla mängime suvel, näiteks augusti lõpus.“

Osalistel ainult head muljed Moodsa Valgustuse turniiri esikolmiku mõlemad naised olid kuidagiviisi tennisega seotud. Eliina Grünberg käis noorena trennis ning just Tennise eelmises numbris saite lugeda tema vanema õe Kristiina saavutustest. Reet Sepa isa Hindrek Sepp on aga paljukordne Eesti tennisemeister.

Tore oli mängida turniiril, kus sa enamikke inimesi tunned ja ülejäänuid vähemalt nime järgi tead kui ametikaaslast. /ELIINA GRÜNBERG

Moodne Va l gus t us 25 t e nnis e t urniir Mängijad ja nende võitude arv: Madis Eek 29, Eliina Grünberg 29, Reet Sepp 29, Raivo Puusepp 28, Lasse Ira 27, Rein Murula 25, Kaido Kivi 25, Illimar Truverk 24, Sander Aas 23, Kärt Loopalu 21, Taso Mähar 19, Liis Lindvere 17, Andres Põime 17, Mart Seidelberg/Viljar Vennik* 16, Janar Toomesso 15, Hannelore Kääramees 15.

* - Moodsa Valgustuse esindajad Seidelberg ja Vennik mängisid voorudes kordamööda, moodustades koos justkui ühe võistleja.

92

Turniiri napilt lisanäitajate alusel võitnud Madis Eek on ka nooruses reketit käes hoidnud, aga see oli sulgpallireket. „Kuna sulgpalli suvel väljas mängida ei saa, siis hakkasin Viljandi laagris ka tennist toksima. Praegu on mul nii kujunenud, et suviti mängin tennist ja talvel korvpalli,“ rääkis Eek. Võitja ütles, et algul ei saanud ta turniiri formaadile päris hästi pihta, aga võistluse käigus mõistis, et see on päris huvitav süsteem. „Asi on ka selles, et vaatamata sagedasele sporditegemisele

Raivo Puusepp mänguhoos.

Janar Toomesso servil.

ei ole ma võistlustel muidu käinud, kui ainult noorena sulgpallis. Ega ma nüüd ka lugenud, kui palju geime võitsin, nii tuli lõpus üllatusena, et olen esimene,“ tunnistas Eek. „Pealegi ma ei pidanud ennast tugevaks, sest paljud teised olid minust rohkem tennist mänginud.“ Kuna punktide vaheseisu keegi ei teadnud, siis oli mäng pigem mõnus meelelahutus ja Eek pidas seda toredaks. „Keegi ei mänginud hambad ristis, aga õnneks ei lasknud ka ükski partner lõdvaks,“ märkis Eek. „Igal juhul tuleb korraldajaid kiita ja tahaks osaleda ka järgmisel aastal.“ Teise koha saanud Grünberg jättis tennisetrenni pooleli 9. klassis ehk umbes 15-16-aastaselt. „Varem ma polnudki niisugust punktisüsteemi kohanud. Samuti oli mulle esmakordne, et seisul 40:40 mängiti otsustav punkt, seda omal ajal ei praktiseeritud. Mängijate tase oli üsna ühtlane ja kõik hoidsid palli mängus, kergeid punkte ei tulnud,“ kiitis Grünberg. Ka Grünberg polnud kursis, kui palju tal olnuks vaja viimases voorus võita, et esikoht teenida. „Eks mõnikord lõid mehed ka tugevaid rabakuid, aga muidu oli mäng rohkem seltskonnatennise moodi. Tore oli ka mängida turniiril, kus sa enamikke inimesi tunned ja ülejäänuid vähemalt nime järgi tead kui ametikaaslast. Järgmine turniir võiks olla siiski välisväljakutel, ehk on seal ka rohkem aega mängida. Võinuks küll kõik seitse vooru ära mängida, mina igatahes väsinud ei olnud,“ ütles Grünberg.

Illimar Truverk (paremalt), Eliina Grünberg, turniiri korraldaja Mart Seidelberg, Lasse Ira, Viljar Vennik – parim meeskond.

www.ajakiritennis.eep õ ne v te ada

Maksuvabastus tervisespordikulutustele Vana aasta hakkab lõppema ning aastavahetus koos uue aasta lubadustega on kohe saabumas. Ilmselt traditsioonilisim lubadus, mida me endale korduvalt anname, on liikuda uuel aastal rohkem. Jaanuarikuus kasvab oluliselt inimeste määr, kes külastavad erinevaid spordiasutusi ja tervisepordiüritusi. tekst/Alice Salumets, Rödl & Partner Advokaadibüroo vandeadvokaat foto/Siim Solman

J

uunikuus võttis Riigikogu vastu tulumaksuseaduse muudatuse, millega muuhulgas soovitakse soodustada tööandjate panust oma töötajate tervisesse. Alates 1. jaanuarist 2018 on tööandjal võimalik töötaja tervise edendamiseks teha kulutusi 100 euro ulatuses töötaja kohta kvartalis ilma, et see läheks erisoodustuse alla. Esmapilgul ei pruugi 100 eurot kvartalis tunduda suure summana, kuid siiski on see suur edasiminek varasemast regulatsioonist, mille kohaselt tööandja poolt tehtud kulutused töötajate tervisespordile käsitleti täies ulatuses erisoodustusena. Alates jaanuarist 2018 saab tööandja maksuvabalt 100 euro ulatuses kvartalist hüvitada järgmisi kulutusi: 1) avaliku rahvaspordiürituse osavõtutasu; 2) sportimis- või liikumispaiga regulaarse kasutamisega otseselt seotud kulutusi; 3) tööandja olemasolevate spordirajatiste ülalpidamiseks tehtavaid kulutusi; 4) kulutusi tervishoiutöötajate riiklikusse registrisse kantud või vastavat kutsetunnistust omava taastusarsti, füsioterapeudi, tegevusterapeudi, kliinilise logopeedi või kliinilise psühholoogi teenustele; 5) ravikindlustuslepingu kindlustusmakset. Oluline on, et tööandja peab võimaldama tervisespordi kulude hüvitamist kõikidele töötajatele. Maksuvabastus on isikuline. Juhul, kui töötaja ei kasuta ära tööandja poolt antud võimalust, ei ole kasutamata summat võimalik edasi kanda. Seega

108

Tööandja võib tasuda ka töötaja osavõtumaksu rahvaspordiüritusel. Fotol hetk Rapla Selveri Suurjooksust.

kui töökollektiivist üksnes kaks inimest edendas oma tervist, siis maksuvaba piirmäära saab rakendada üksnes nende kahe töötaja suhtes. Tulumaksuseaduse muudatus ning maksuvabastus tervisespordi kulutuste kandmisel tööandja poolt ei tähenda seda, et tegemist on tööandja kohustustega. Seadusest ei tulene tööandjale kohustust hüvitada töötaja tervisespordi kulutusi. Töötaja tervise edendamisega seotud kulutused, mida tööandja peab kandma, on toodud töötervishoiu ja tööohutuse seaduses. Muuhulgas on tööandjal kohustus korraldada töötajate tervisekontrolli ja

kanda sellega seotud kulutusi, samuti kanda töötaja tööõnnetuse või kutsehaiguse tagajärjel saadud tervisekahjustuse ravi kulud. Seega tervisespordi kulutuste hüvitamine tööandja poolt eeldab tööandja ja töötaja vahel kokkulepet. Samas, täna on tööandjad olukorras, kus töötajaid ei ole lihtne leida ning tööandjapoolsed soodustused töötajale on kindlasti tänase töökeskkonna üks osa. Loodetavasti toob tulumaksuseaduse muudatus rohkem inimesi tervisespordi juurde ning selle kaudu ka soodustab tervisesporditeenuse pakkujate majandustegevust. www.ajakiritennis.ee


Kõik tööks vajalik ühe kuutasu eest Head ideed võivad kõikjal pähe hüpata. Elisa Office 365 Pilvekontor terviklahendusega oled alati õiges kohas, laed superidee turvalisse pilveserverisse ja arendad seda oma tiimiga sünkroonis edasi.

• Alati värskeim Microsoft Office • Turvaline pilveruum • Internet Euroopas koduse hinnaga • Piiramatu arv kõneminuteid ja SMS-e

Vii oma tiim võidule: elisa.ee/pilvekontor


116

www.ajakiritennis.ee


To itumin e

Õige toitumine on aluseks heale enesetundele

Aktiivse inimese menüü puhul on eriliselt tähtis jälgida, et toidu mitmekesisus ja kvaliteet tagaks kiirema taastumise, parema enesetunde ning tõusnud energiataseme. Menüüd koostas toitumisspetsialist Heikki Mägi fotod/Fitlap

M

enüüd kokku pannes lähtuti sellest, et lisaks suurepärasele enesetundele ning tervisele oleks saavutatav ka paljude inimeste üks peamisi eesmärke – vormis keha. Mehe päevane kalorsus on ~2500 kcal. Naise päevane kalorsus on ~1700 kcal. Menüü kalorsus on jagatud võrdselt nelja toidu-

korra vahel ja on sobilik aktiivse eluviisiga inimesele, kes soovib oma keha trimmida ning samas ka keharasva vähendada. Kõik toidukorrad võiks jagada päeva peale võrdselt ära. Toidu kõrvale on parim jook puhas vesi. Võid juua ka suhkruta teed, samuti on tassike hommikukohvi soovi korral omal kohal.

HOMMIKUSÖÖK Avokaado-munaleib Naisele: Vaja läheb: • 2 viilu suure kiudainesisaldusega täisteraleiba/saia • 2 muna • 1/3 avokaadot • 1 väiksem õun • Pool värsket kurki • Peotäis rukolat • Tilk sidrunimahla • Näpuotsatäis meresoola • Näpuotsatäis pipart

Mehele: Vaja läheb: • 3 viilu suure kiudainesisaldusega täisteraleiba/saia • 3 muna • 1/2 avokaadot • 1 suurem õun • Pool värsket kurki • Peotäis rukolat • Tilk sidrunimahla • Näpuotsatäis meresoola • Näpuotsatäis pipart

Valmistamine: Keeda muna sulle sobiva küpsusastmeni. Purusta kahvliga avokaado ja maitsesta meresoolaga. Rösti kiudainerikas täisterasai/leib. Määri peale purustatud avokaadot, aseta peale mõned rukolalehed ning kõige peale viilutatud muna. Maitsesta soola ja pipraga ning pigista peale sidrunit. Serveeri kurgiviiludega. Magustoiduks söö õuna. TALV 2017

117


TO ITU MINE

Toitaineterikas jook

Your PopUp Meal võitleb kahjulike toitumisharjumustega

Aktiivne inimene, kes tahab olla edukas tööl, teha sporti, kasvatada lapsi jne leiab end tihti olukorras, kus tihe päevagraafik ei jäta muud võimalust, kui jätta aeg-ajalt vahele mõni toidukord, et tekkinud tulekahjud vahele jäetud toidukorra arvelt ära kustutada. Kahjuks ei saa seda kindlasti pidada tervislikuks eluviisiks.

Õ

nneks on just sellisteks olukordadeks pereettevõte Nutriful Estonia koostöös Eesti tippteadlastega loonud uudse piimapõhise toitainerikka joogi Your PopUp Meal, mida saab kasutada täisväärtusliku toidukorrana nii hommikusöögiks, lõunaks või ka pärast treeningut. Pudelitäis Your PopUp Meali katab toitainete päevasest vajadusest keskmiselt 20-40 protsenti, olles suurepärane valkude, kiudainete, vitamiinide, mineraalide jm allikas. Miks on oluline hommikuti korralikult süüa ning lõunaid mitte vahele jätta, saadki järgnevast artiklist lugeda.

Hommikusöök Mida paremini toimib ainevahetus, seda tervem on inimene. Tark inimene soovib, et ainevahetus toimiks laitmatult juba hommikul pärast ärkamist. Seetõttu on ülitähtis, et hommikusöök pakuks ainevahetuse jaoks parima toitainelise kompositsiooni - st ta peab andma piisava ning seejuures kvaliteetse osa kogu päeva toitainete vajaduste tagamisse. Kahjuks inimesed kas ei söö hommi-

120

tekst ja fotod/Nutriful Estonia

kuti üldse või kui söövad, siis puudulikult – st me sööme kas valesid toite või mittepiisavalt õigeid toite. Näiteks 12% Eesti inimestest ei söö üldse hommikusööki. Lihtsustatud võrdluseks on sarnasus auto mootoriga – kui me jätame enne auto kasutamist mootorisse õli lisamata, siis saame küll sõita, kuid mootor ei tööta sujuvalt ning halvemal juhul võime mootori lausa lõhkuda. Seda me ilmselt ei tahaks? Ka vastavalt Eesti riiklikele liikumis- ja toitumissoovitustele peaks hommikusöök andma 20-25% päevasest kaloraažist, sh piisava koguse valke, tervislikke rasvu, süsivesikuid, kiudaineid jne. Your PopUp Meal annabki esmavajalikke toitaineid optimaalsetes kogustes (tasakaalustatult) kasutades toodete koostisosadena lihtsaid, teadustõendatult kasulikke toiduaineid, toitaineid ja kiudaineid. Nii tagatakse juba hommikul ainevahetuse vajaduse (sh ka energiavajaduse) väga hea rahuldamine ning seeläbi kogu organismi parim talitlus.

Lõunasöök

Tänapäeva kiire elutempo sunnib jätma vahele toidukordi, kui sa tahad olla edukas või tahad jõuda kõike teha (töö, sport, pere jne). Tihti on näha, et keset kiiret päeva tehakse ka üks intensiivne tennisetrenn, kuid taastava lõunasöögi jaoks enam aega ei jagu. Asemele tulevad vähese toitainesisaldusega snäkid ja kiirtoit. Kõige lihtsamini tajutav toidukorra vahele jätmise efekt on mõju käitumisele. Kõik loomad, sh inimesed, kipuvad näljasena olema kergemini ärrituvad ehk nö häire seisundis. See on nö evolutsiooniline instinkt ja ärgitab meid toiduotsingule. Lisaks ärritatavusele ei lase selline seisund maksimaalselt kont-

Kasuta veebipoes kupongi TENNIS10 ja tee meie kodulehelt kõik ostud 10% soodsamalt (kampaania kehtib kuni 17. detsembrini).

www.ajakiritennis.ee


T OIT UMIN E

sentreeruda muudele ülesannetele ehk meie töine produktiivsus kannatab. Uuringud näitavad ka seda, et sama koguse toidu söömise tulemusena tekkiv täiskõhutunne päeva jooksul väheneb ehk päeva esimeses pooles söödav toit (eriti hommikul) annab täiskõhu tunde pikemaks ajaks, võimaldades päeva jooksul tarbitavaid toidukoguseid hoida väiksematena. Mida hilisemaks päeva jooksul põhitoidukorrad lükatakse, seda lühemat aega kestab täiskõhutunne ja seda tihedamini tahetakse uuesti süüa. Tulemusena süüakse üle ja pikemas perspektiivis tekib oht rasvumiseks. Selle põhjuseks on täiskõhutunnet tekitavad hormoonid, mida keha toodab päeva esimeses pooles rohkem kui teises. Your PopUp Meal’i abil on võimalik ka kiire päevaplaan korraldada nii, et organism saab vajalikud toitained kätte juba päeva esimeses pooles, tänu millele on oluliselt väiksem oht ülesöömiseks päeva teises pooles ja õhtul.

Enne või pärast trenni Kui planeerid oma mänguaja lõunaks või vahetult pärast tööd, siis on vastavalt kas hommikusöögist (kui sa seda vahele ei ole jätnud) või lõunasöögist kindlasti juba paar tundi möödas. See tähendab, et veresuhkur langenud alumise piirini (see juhtub ca 2-3 tundi pärast söömist) ning energiatase koos sellega. Sellises seisus mängima minnes treeningu efektiivsus kindlasti kannatab ning ka emotsioon pole see, mida ühelt põnevalt tennisemängust

võiks oodata. Sellisel juhul oleks hea umbes poolteist tundi enne trenni juua Your PopUp Meali, mis annab tasakaalustatult kõiki vajalikke toitaineid. See omakorda tagab energia pikemaks ajaks kui tavapärane banaan või šokolaad. Sama kehtib ka pärast treeningut, kui keha vajab energiaressursside taastamiseks süsivesikuid ning lihasstruktuuride taastamiseks kergesti omastatavaid valke. Pärast trenni toidukorda vahele jättes ja tööle tormates lükatakse taastumise algus edasi ja keha hoitakse jätkuvas stressiseisundis. Kuid ega loodus tühja kohta ei salli, mistõttu võib olla kindel, et organism nõuab puuduolevad kalorid ja toitaineid päeva lõpuks ikka välja. Mis juhtub aga toidukordade õhtule lükkamise tulemusena, rääkisime juba artikli eelmises osas. Kui sa ei ole nõus kiirete päeva toimetuste tõttu oma tervisega riskima, siis võta Your PopUp Meal (www.popupmeal.eu/et) ja sa ei pea enam kunagi toidukordi vahele jätma!

27. the DSave ma ate i 20 18 6.

Rapla Selveri 6. Suurjooks 10 km / 5 km / lastejooksud

raplaselverijooks.ee


RIS TS Õ NA

LAHENDA RISTSÕNA JA VÕIDA AUHIND kirjuta siia ristsõna lahendus (tekib õige lahenduse korral mummudesse) ees-ja perekonnanimi

kontakttelefon

Täidetud kupong saada ajakirja Tennis toimetusse aadressil: Ajakiri Tennis, Sõjakooli 10, Tallinn 11316 või e-posti teel laura@tennis.ee enne enne 8. jaanuari 2018. a. Kõigi õigesti vastanute vahel loositakse välja ELULOORAAMAT ``ALLAN OOLO. MINU TEEKOND``. Eelmise ristsõna võitja on AIVAR VINNE. Võtame võitjaga ühendust! Eelmise numbri ristsõna õige lahendus oli: KATERINA SINIAKOVA, ADRIAN MANNARINO.

130

www.ajakiritennis.ee


australian open 15.01.–28.01.2018

OlyBet LiveTV otseülekanded www.olybet.ee Või naudi suurelt ekraanilt OlyBet spordibaarides: tasuta tervitusjook live’s ennustamine

põnevad loosimised üllatavad pakkumised

OlyBet Olümpia spordibaaris ootavad tennisehuvilisi lisaks ka maitsvad snäkid!

Tähelepanu! Tegemist on hasartmängu reklaamiga. Hasartmäng pole sobiv viis rahaliste probleemide lahendamiseks. Tutvuge reeglitega ja käituge vastutustundlikult! TALV 2017

127


128

TOOTED SAADAVAL SPORTLAND TENNISES

www.ajakiritennis.ee