Page 15

M E I S T R IK LASS

teiste lastega, kes oli temast kaks korda vanemad, kuulas ta mind terve aja. Ta ei pööranud kordagi pilku minult.“ Joyce’i soovitusel hoiti Bartyt mõnda aega võistluskarussellilt eemal, selle asemel tegi ta hoopis poistega trenni – üheksa-aastaselt mängis ta 15-aastaste poiste vastu, 12-aastaselt aga juba täiskasvanute meeste vastu. ITF-i juunioridekarusselliga liitus Barty alles 13-aastasena, aga profidebüüdi tegi ta vaid mõned päevad pärast enda 14. sünnipäeva, osaledes kodulinnas Ipswichis ITF-i turniiril. Siis piirdus ta avaringiga, aga pool aastat hiljem jõudis ta karjääri teisel profiturniiril juba poolfinaali. 2011. aastal võitis Barty 15-aastasena Wimbledoni noorteturniiri ja teenis tänu sellele vabapääsme US Openi kvalifikatsiooni. See oli tema esimene mäng täiskasvanute slämmiturniiril. Tema elu teine mäng slämmiturniiril oli juba põhitabelis – Barty võitis Austraalia tenniseliidu kvalifikatsiooniturniiri ja teenis vabapääsme enda koduse slämmiturniiri ehk Austraalia lahtiste põhitabelisse. Endiselt 15-aastasena. 2012. aasta hooaja alguses tegi ta debüüdi WTA turniiri põhitabelis nii üksik- kui paarismängus. Brisbane’is jõudis ta koos kaasmaalanna Casey Dellacquaga paarismängus koguni poolfinaali.

ASHLEIGH BARTY Sündinud: Pikkus: Alustas profikarjääri: Karjääri kõrgeim edetabelikoht Turniirivõite:

24. aprillil 1996 166 cm aprill 2010 15. (5. november 2018) 3 WTA, nende seas WTA Elite Trophy; 4 ITF

Parimad tulemused slämmiturniiridelt:

Austraalia lahtiste kolmas ring (2017, 2018), Prantsusmaa lahtiste teine ring (2013, 2018), Wimbledoni kolmas ring (2018), US Openi kaheksandikfinaal (2018) Paarismängus jõudis kaasmaalanna Casey Dellacquaga kõikidel slämmiturniiridel finaali (2013. aastal Austraalia lahtistel, Wimbledonis ja USA lahtistel, 2017. aastal Prantsusmaa lahtistel), 2018. aastal võitis koos ameeriklanna CoCo Vandeweghe’ga US Openi paarismängu, lisaks jõudsid nad WTA finaalturniiril poolfinaali.

Pausile minnes ei palunud Barty naiste tennise katuseorganisatsioonilt WTA võimalust enda edetabelikohta kaitsta ja seetõttu pidi ta alustama nullist. 2012. aasta oli Barty jaoks väga edukas ka ITF-i karussellil, kus ta jõudis kuue turniiri finaali ja võitis neist neli, lisaks neli turniirivõitu veel ka paarismängus. Neist viimane tuli Jaapanis 75 000 dollari suuruse auhinnafondiga turniiril ja see oli tol hetkel Barty karjääri suurimaks võiduks, paariliseks taas Dellacqua. Tasapisi hakkas aga Bartyl mängulust kaduma, eriti paistis see silmas üksikmängus. 2014. aasta US Openil murdis Barty küll põhiturniirile, kuid jäi seal avaringis alla Barbora Strycovale. Nädalapäevad pärast US Openi lõppu teatas tol hetkel edetabelis 216. real paiknev Barty, et võtab määramata ajaks tenniTALV 2018

sest pausi. „Mina ja mu tiim leidsime, et praegu on parim aeg profitennisest paus võtta. Muidugi polnud see kerge otsus, sest Austraalia suvi on tulekul, aga olen selle peale palju mõelnud ja leian, et see on õige otsus,“ põhjendas ta toona. Hiljem tunnistas Barty, et kogu edu tuli tema jaoks liiga kiiresti. „Ma olin mitte keegi, ühtäkki olin Wimbledoni noortemeister ja pool aastat hiljem mängisin Austraalia lahtistel. Olin enda edu ohver, kui aus olla,“ tõdes Barty. „Olime planeerinud nendel turniiridel mängimist, aga me ei oodanud neid tulemusi.“ Barty sõnul algasid raskused juba siis, kui ta 14-aastaselt välismaal mängimas käis. Eriti eredalt on tal meeles turniir Hollandis, kus tal väljakul läks väga hästi, aga ülejäänud aja veetis ta suuresti pisarais, kuna koduigatsus oli nii suur. „See oli kohutav, see kõik oli minu jaoks liiast. Olin noorem kui ülejäänud tüdrukud ja ma küll tundsin neid, aga mitte hästi. Peamiselt olin üksinda,“ rääkis ta üleelamistest.

51

Profile for Ajakiri Tennis

Tennis talv 2018  

Tennis talv 2018  

Advertisement