Page 33

 Tallink vedas mullu rekordilised 9 756 611 reisijat, mis on ligi 900 reisijat rohkem kui aasta varem. Veelgi enam kasvas kontserni veetud kaubaühikute arv, mis oli 2018. aastal 5,7% võrra suurem kui aasta varem ning ulatus peaaegu 385 000 veetud ühikuni aastas.  Tänavu esimeses kvartalis vedas Tallink 1 855 772 reisijat, mis on 3,9% võrra vähem kui möödunud aasta samal perioodil. Samuti vähenes reisijate sõidukite arv, kontserni kõigil liinidel veeti 214 087 reisijate sõidukit, mis on 3,7% võrra vähem kui 2018. a esimeses kvartalis. Kontserni kaubavedu jätkas kasvutrendi ning tänavu veeti esimeses kvartalis ettevõtte kõigil liinidel kokku 93 114 kaubaühikut, mis on 2,7% võrra rohkem kui 2018. a esimeses kvartalis.  19. märtsil sõlmis Tallink rahvusooperiga Estonia ja Vanemuise teatriga kolmeks hooajaks koostöölepingud, asudes mõlema kultuuriorganisatsiooni peasponsoriks.  Aprillis asutas Tallink Poolas kaubavedude suuna esinduse.  AS Tallink Grupp koos tütarettevõtetega ja Eesti Meremeeste Sõltumatu Ametiühing allkirjastasid 31. mail kollektiivlepingu, millega tõstetakse Tallinki lipu all sõitvatel laevadel töötavate laevapere liikmete põhitöötasusid järgmisel kahel aastal kokku 10% võrra.

 Viking Line’i otsis Turu-Stockholmi liini jaoks ehitatavale parvlaevale nime konkursil, millel esitati ligi 22 500 pakkumist. Hiinas Xiamenis valmiva gaaskütusega laeva nimeks saab „Viking Glory“.

 Soome laevandusettevõte Eckerö Line sõlmis eellepingu 366 reisijakoha ja autotekkidel 2000 rajameetriga ro-pax-laeva ostmiseks. Uus laev „Finbo Cargo“ regist reeriti Soome lipu alla. Laeva nimi tuleb Ahvena-

maa saarestikus paikneva väikesaare Finbo nimest. Laev sõidab Muuga sadamast Vuosaarisse ja tagasi kaks korda päevas ning sõit kestab kolm tundi.

 BLRT Grupi laevatehases Tallinn Shipyard remonditi ja värviti veebruaris laeva esimest korda kaitsevarjuga varustatud dokis. Hansa Shippingule kuuluva 132 m pika ja 16 m laia laeva „Kelly“ tarvis ehitati kaitsevarju mitu päeva. Ujuvdoki külgseina ja laevateki vahele tõmmati spetsiaalne kaitsevõrk, paigaldati metallkonst rukt sioonid ja sõrestikud, mis kaeti ülitugeva kattemater jaliga. Seda tüüpi kaitsevari võimaldas minimeerida vär vi ja abrasiivse aine laialikandumist laeva puhastus- ja vär vimistööde ajal dokis, mis vähendas oluliselt ebasoodsat mõju keskkonnale. Liiatigi lubab kaitsevari selliseid töid teha ilmaoludest sõltumata, mis lühendab tunduvalt aluse remondile kuluvat aega.

 Baltic Workboats andis Saksa tollile üle lainetläbistava kerega patrulllaevad „Bremen“ ja „Gelting“.  Rahvusvahelise merepäästekonverent siga kaasnenud minimessil Tallinnas esit les Baltic Workboats tehases ehitatavaid patrull-laevu teise, suuremaid patrull-laevu ehitava Dameni kõrval.

Muud uudised  Märtsis suri Eesti Noorte Mereklubi kauaaegne direktor kapten Tõnu Meltsas.  Märtsis algas Eesti Gaasi LNGpunkrilaeva ehitus, mais toimus laeva kiilupanek. Ligi saja meetri pikkuse gaasitankeri ehitab Hollandi firma Damen. Laeva ehitust finantseerib Infortar ning kaasrahastab Euroopa Liit. Eesti Gaas on sõlminud InfortaMEREMEES NR 2 2019 (304)

riga pikaajalise lepingu laeva opereerimiseks ning Tallinkiga tehniliseks toeks ja mehitamiseks. Soome lahe kaldal Võssotskis tööd alustanud energiagigandi Novatek maagaasi veeldamistehas käivitati Eesti Gaasi ekspertide toel.  Statistikaameti andmeil kasvas 2018. aastal varasema aastaga võrreldes sõitjate arv peamistel riigisisestel merelaevaliinidel kolm protsenti. Peamistel Eesti-sisestel merelaevaliinidel oli mullu sõitjaid ligi 2,5 miljonit ehk 67 400 sõitjat enam kui 2017. aastal. Neil liinidel tehti ka 471 laevareisi rohkem kui 2017. a ehk üle 16 600 reisi.  27. märtsil toimus Brüsselis tuhandete osalejatega meeleavaldus, millega nõuti õiglasemaid tingimusi transpordisektori regulat sioonis. Eestit esindas aktsioonil Eesti Meremeeste Sõltumatu Ametiühing.  1. aprillist asus presidendi kliimanõunikuna tööle meteoroloog ja polaaruurija Timo Palo.  Vopak E.O.S.-i ostis Abu Dhabis paiknev ettevõte Liwathon, ettevõtte nimeks sai Liwathon E.O.S.  Riigi äriühingud maksavad 2019. aastal dividende summades: AS Tallinna Sadam 35,242 miljonit eurot (sh riigi osa 23,623 miljonit eurot) ja AS Eesti Loots miljon eurot.  Rahandusministeerium esitas tutvumiseks ja arvamuste avaldamiseks Eesti mereala planeeringu eskiislahenduse ja mõjude hindamise eelnõu, mille eesmärk on leppida kokku Eesti mereala kasutuse pikaajalistes põhimõtetes, et saavutada ja säilitada merekeskkonna hea seisund ning edendada meremajandust.  11. aprillil kohtusid Keskerakonna, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna ja Isamaa esindajad mõnede merenduseksper tidega, et arutada Eesti merendussektori arendamiseks vajalikke meetmeid.  Tänavust Euroopa merenduspäeva tähistas Euroopa Laevaomanike Assotsiatsioon 16.-17. aprillini Lissabonis konverentsiga sinisest ettevõtlusest, innovatsioonist ja investeerimisest traditsiooniliste merendussektorite muutmiseks ning tehnoloogiate ja väärtusahelate edendamiseks.  Norra laevakompanii Hurtigruten üle 200 töötajaga Eesti kõnekeskus tähistas tänavu 10. aastapäeva.

Merendusuudised

millega veeti 2,5 miljonit reisijat ja üle miljoni sõiduki.

33

Profile for Ajakiri Meremees

Meremees. VA Teataja. 2019 2/4  

Meremees. VA Teataja. 2019 2/4  

Advertisement