Page 1

Tartu veinikeldrid | Müürileht

2/2/12 9:16 PM

Tartu veinikeldrid Markus Toompere / 7.12.11

18 : Pööripäeva eri 2011 hedonist

Veinisõpradel on põhjust rõõmustada: Tartusse on tekkimas talutav hulk veinipoode. Siiani oli veinisõber sunnitud uitama kaubanduskeskuse veiniriiulite vahel, suutmata otsustada, mida seekord valida, ja otsustades lõpuks ikka kindla ja proovitud variandi kasuks. Nüüd on kesklinna piirkonnas neli veinipoodi ja ma loodan, et mõni tekib veel juurde. Olen külastanud neid kõiki – mõnda rohkem kui muid – ja annan järgnevalt neile oma hinnangu. Kriteeriumiks kümne euro kandis maksvate veinide hinna ja kvaliteedi suhe ning ostuelamus ise. Kuid alustaks olulise repliigiga: viisakas on osta veinipoest vähemalt kast veini – see toob kaasa müüjate suurema tähelepanu ja on ka majanduslikult kasulikum.

http://muurileht.ee/_/?p=322

Page 1 of 4


Tartu veinikeldrid | Müürileht

2/2/12 9:16 PM

foto: Gabriela Liivamägi 75 cl (Küütri 16 / Kompanii 4) Kui teil on isu hea prantslase järele, minge sinna. Oma süstemaatilist veinidega kurssiviimist alustasin sealt. Joel (müüja/osanik) on väga osav, ta räägib teile veini lahti ja juba poes hakkab teil hea. 75 cl-ist ilma Médocita lahkuda on keeruline ja seda ma ka ei soovita. Oluline tähelepanek: varuge sularaha, saate 3% odavamalt. Kui ostan kasti, toimub tavaliselt ka muid soodsaid ümardusi. Alati kaasnevad ostuga ka soovitused: mis temperatuuril võiks veini serveerida, mis järjekorras veine juua, mis söök mingi konkreetse veiniga eriti hästi sobib. Need on väga olulised soovitused, ja isegi kui pole võimalik neid järgida, soovitan need kõrva taha panna. Bollicine vinoteek (Küüni 5b) GMP Plaza esimesel korrusel on itaallane. Kui teil on vaja korralikku itaallast, minge sinna. Ja pange vaim valmis: suhtluskeeleks on inglise/itaalia. Kui te lähete itaallase juurde ja kurdate, et olete tüdinenud Chiantist ja tahaksite teha veinide alal reisi läbi Itaalia, läheb tal nägu särama ja ta on nõus pool päeva teile pühendama. Minul läks seal esimesel korral poolteist tundi. Taaskord olgu öeldud, et seda, mida veinimüüjad räägivad, tasub meelde jätta. Kuigi tihti võib see tunduda blufina, garanteerin ma, et see ei ole nii. Itaallane kirjutas mulle paberi peale välja, mis järjekorras veine juua tuleb, ja nii ongi. Viimane vein (Negroamaro) viis minu meeled kõrgustesse – moment, mil tunned, et kõik muu on tähtsusetu peale selle ühe lonksu. Mingil imeväel on see maitse siiani minuga ja aeg-ajalt tunnen ma seda aistingut oma suulaes ja ninas. Wilde veinikelder (Vallikraavi 4) Kuigi seal müüb sommeljee, on minu meelest tegu suhteliselt veidra kohaga. Nende valik on arusaamatu ja müügitöö nõrk. Kui ma tahan head prantslast või itaallast, lähen ma ülalmainitud kohtadesse, saan veini palju soodsamalt ning lisaks ka ostuelamuse. Wildes on olukord keerulisem. Ma lahkusin sealt kasti prantslase ja itaallasega, kuigi läksin hispaanlase ja portugallase jahile. Hispaanlane ei võrdu Rioja – kahjuks seal veinikeldris mind väga ei usutud. Portugallasi lihtsalt pole. Hinna ja kvaliteedi suhtes on koht törtsu kallim, samas kasti ostes saad 20% allahindlust, aga http://muurileht.ee/_/?p=322

Page 2 of 4


Tartu veinikeldrid | Müürileht

2/2/12 9:16 PM

see ei kompenseeri elamuse puudumist. Kui ma lähen 75 cli, siis hakkab minu veininautlemine pihta enne, kui ma poodi jõuan, poes saab see reaalsuseks ja päev läbi keerlevad erinevad maitsebuketid mu peas – lõplik joomine on tegelikult pika protsessi paratamatu kulminatsioon. Wildest veini ostes ei hakanud kahjuks midagi tööle. Kauplus-vinoteek Veinimaailm (Fortuuna 1) Ülepaisutatud supermarketi veinilett. Ma ei saanud aru, miks see kodanik seal leti taga on. Peaasjalikult suhtuti seal minusse, nagu oleksin läinud sinna vargile. Jätsin veinid ostmata ja läksin tuttavasse 75 cl-i. Enne kui müüja pilk mind lõplikult poest välja ajas, suutsin ka hindu piiluda: sisuliselt sama mis Selver. Tegelikult on see sama tark koht nagu Kaubamaja toidumaailma veinilett: korraliku valikuga (olgu, tegelikult palju suurema valikuga), aga elamuseta koht. Veel mõned soovitused veinitarbijale Kui võimalik, dekanteerige vein (valage karahvini), see äratab veini üles. Veinidel on soovituslik serveerimistemperatuur, see ei ole lihtsalt mingi number, selle juures töötabki vein kõige paremini. Ma kummutaksin ka müüdi, nagu kaoks palju veini juues ära nautlemise moment. See on puhas vale ja seda räägivad inimesed, kes ei raatsi õhtuseks sõpradega istumiseks kasti korralikku veini osta. Oluline on see, et ei tarbitaks mingit peeti – siiski ei tasu ka üle pingutada, kaheksandaks pudeliks Amaronet või Pomeroli jooma hakata on ilmselge liialdus. Ent kui õhtu jooksul on menüüs korralikud Médocid, Montepulcianod, Barberad jne, siis igaüks neist annab oma maitsenüansiga õhtule juurde ja ma olen veendunud, et parem on dekanteerida kuues pudel klassikalist Bordeaux’d, kui avada kümnes pudel Alexandrit. Soovitused veinipoodnikele Mul on neile ainult kaks ettepanekut: hirmsat moodi tahaks valikus näha portugallasi. Teiseks: veinipudeli mõõdud ei lõppe standardiga 750 ml. Ma põhimõtte pärast ostaksin veini Jereboamis (3 l pudel) või Metuusalas (6 l). Ning kohe kindlasti hoiaks kas või söögi pealt kokku, aga kui kuskil oleks müügil viisakas vein Nebukadnetsaris (15 l), võiks seda varsti minu kodus näha.

http://muurileht.ee/_/?p=322

Page 3 of 4


Tartu veinikeldrid | M체체rileht

Meeldib

2/2/12 9:16 PM

Ole oma s천prade hulgast esimene, kellele see meeldib

http://muurileht.ee/_/?p=322

Page 4 of 4

Müürilehe artikkel veinipoodidest Tartus  

Müürilehe artikkel veinipoodidest Tartus