Page 1


Príhovor

Ahojte,

ME, MYSELF AND I 2/ O projekte 3/ Interview 4/ Referencie

pýtate sa, prečo vycestovať niekam ďaleko, do krajiny, kde nikoho nepoznáte a môže sa vám hocičo prihodiť? Samozrejme nové miesta, kultúra a ľudia, ale aj pracovné skúsenosti.

5/ Leto na Slovensku? 6/ Zahraničné stáže 7/ Fun page

PRACOVNÁ PONUKA

Máte na výber spomedzi množstva odborných stáží, či už z oblasti IT, marketingu, či manažmentu. Tieto stáže poskytujú profesionálne skúsenosti vo firmách. No AIESEC tiež ponúka dobrovoľnícke stáže, ktorých cieľom je spoznať kultúru danej krajiny a pomôcť miestnej komunite. Takéto ponuky v súčasnosti poskytujú už rôzne agentúry. Čím sa však AIESEC odlišuje?

8/ TITANS 9/ Mladá Petržalka

KONTAKT AIESEC Bratislava

Dolnozemská cesta 1 851 04 Bratislava Ekonomická univerzita v Bratislave Stará budova, 2. medziposchodie

Väčšina stáží je koncipovaná tak, že študent pracuje vo väčšom medzinárodnom tíme, teda má akoby svet na dlani a samozrejme si rapídne zlepší cudzí jazyk a tiež komunikačné schopnosti. Ponuka stáží v krajinách ako napríklad Ázia, južná Amerika, Afrika alebo východná Európa, je jedinečná. Zameranie dobrovoľníckych stáží je rôzne, od učenia anglického jazyka, cez organizáciu festivalov, až po prácu v neziskovej organizácii. Jednoducho povedané urobíte niečo pre seba a ešte pomôžete aj komunite ľudí, zlepšiť ich kúsok sveta. Teda nečakajte na tú správnu chvíľu, tá správna chvíľa nastala tým, že ste zobrali tento miničasopis do rúk. Cestujte, užívajte si život a spoznávajte svet. Život je len jeden, tak ho nepremárnite čakaním.

www.ba.aiesec.sk AIESEC NEWS Grafika a dizajn:

Michaela Kadáková Viliam Pecháček Paulína Očkajová

Príspevky:

Lukáš Suchoba Zuzana Kloknerová Monika Cesneková Kristína Pálešová Hassan Hassaneen

Kristína Fischerová Študentské stáže, AIESEC Bratislava

AIESEC News podporila spoločnosť:

2 AIESEC News

Obsah

1


Me, Myself and I - O projekte

Vzdelávací projekt MMI je zameraný pre mladých, aktívnych študentov stredných a vysokých škôl, ktorí si chcú zlepšiť svoje zručnosti v anglickom jazyku, v oblasti manažmentu a v oblasti komunikácie. Taktiež sa naučíš pracovať v tíme, zlepšíš si prezentačné schopnosti, odstrániš prípadný strach z vystupovania pred verejnosťou a spoznáš stážistov z rôznych kútov Zeme. Dozvieš sa veľa zaujímavostí o ich krajine, kultúre a zvykoch. Vybuduj si priateľstvá, ďalej napreduj a spoznaj sám seba. Nemusíš cestovať a budeš mať kontakt s medzinárodným prostredím priamo na Slovensku. Na vlastnej koži si vyskúšaš veci z praxe, priamo prostredníctvom interaktívnych tréningov a praktických cvičení.

Ahoj :) Máš chuť precestoval celý svet, ale dva mesiace ti na to nestačia? Chceš zažiť super leto a získať nových kamošov nielen zo Slovenska ale aj z celého sveta? Tak neváhaj a prihlás sa do projektu ? Tak neváhaj a prihlás sa do projektu Me Myself and I, počas ktorého spoznáš štrnásť rôznych krajín a ich kultúr a to všetko počas prázdnin v Bratislave! Mimo to ti projekt Me, Myself and I ponúka veľa zábavy, možnosť zlepšiť sa v softskills, získať skúsenosti, nové kontakty a oveľa viac.

Ani večery či víkendy nemusia ostať nevyužité. Ak budeš mať chuť, môžeš stážistom poukazovať zákutia Bratislavy a jej okolia, ísť si s nimi zašportovať alebo ich zaviesť do svojich obľúbených podnikov. Možností je veľa, nechávame priestor tvojej fantázii. Do MMI projektu bude zapojených 26 stážistov a 300 študentov. Tak neváhaj, buď jedným z nich a pridaj

sa k nám. Garantujeme ti skvelú zábavu. Prihlás sa aj so svojím kamošom a zažite spolu skvelé leto. Veríme, že tieto 2 týždne budú pre teba nezabudnuteľné.

Projekt bude prebiehať v 2 turnusoch, v júli a v auguste. 1. turnus sa uskutoční od 7. do 18. Júla 2014 2. turnus od 28.júla do 8. augusta 2014 Šanca je tu pre teba, využi ju :)

3 AIESEC News

2


Me, Myself and I - interview

Prečo Me, Myself and I? Prečítajte si interview s Veronikou Zajceva, ktorá sa zúčastnila tohto projektu minulý rok :-) Ako si sa dozvedela o projekte Me, Myself and I? Cez spolužiačky. Počula som ich, ako sa o tom rozprávajú, tak som ich poprosila, aby mi o tom povedali viac. Čo ťa na tom zaujalo, že si sa rozhodla prihlásiť? Najmä to, že celý projekt mal prebiehať v angličtine, v čom som videla skvelú možnosť, ako si zlepšiť jazyk. A taktiež spoznať veľa nových ľudí zo Slovenska aj zo zahraničia. Čo sa ti na celom projekte páčilo najviac? Stretnutie so zahraničnými študentami. Hlavne preto, že neboli len z Európy, ale naozaj z celého sveta. Vďaka nim som spoznala nové kultúry, ich zvyky a tradície. Nemôžem zabudnúť ani na rôzne aktivity, ktoré mali pre nás stážisti pripravené. Boli urobené interaktívnou formou, všetky preberané témy sme si mohli hneď aj vyskúšať, takže to bola zábava a rýchlejšie sa mi nové poznatky uložili do pamäti. Vytvárali sme si vlastný tím, v ktorom sme vymýšľali projekty, a nakoniec sme sa ich snažili nejakým spôsobom realizovať. Aké skúsenosti ti projekt priniesol? Naučila som sa organizovať si svoj čas, vedieť si správne stanoviť priority. Prestala som sa hanbiť klásť neznámym ľuďom otázky, čím som prekonala strach z komunikácie. Možno to bude znieť ako klišé, ale leto s Me, Myself and I ma podstatne zmenilo, stala som sa sebavedomejšou a začala som si uvedomovať svoje schopnosti. Projekt prebiehal iba formálne alebo ste trávili čas s novými kamarátmi aj mimo univerzity? Títo zahraniční stážisti sú takí istí študenti ako my. To znamená, že sa chcú tiež zabávať a užívať si každú chvíľu svojho pobytu na Slovensku. Preto sme sa s nimi snažili tráviť čas aj po večeroch a vymýšľať im na oplátku zaujímavý program. A na záver, vymenuj tri najhlavnejšie dôvody, prečo by si odporučila Me, Myself and I svojim spolužiakom. Spoznáte mnoho fantastických ľudí, zlepšíte si a ngličtinu a stanete sa osobnostne bohatším človekom. Autor: Lukáš Suchoba

4 AIESEC News

3


Me, Myself and I - referencie Zuzana Kloknerová Veľa mojich kamošov sa ma pýtalo: Kde si bola? Videli sme úžasné fotky na Facebooku! A ja vravím: tu v Bratislave s MMI! Všetky tie národnosti (väčšina mimo Európy) sem prišla priamo za nami, aby nás naučili ako prezentovať svoje myšlienky verejne, pracovať v tíme, spoznať sám seba, svoje ciele a iné kultúry. Do poobedia s nami pracovali a zdieľali svoje skúsenosti a potom sme do noci alebo až skorého rána spoznávali seba a naše kultúry cez kopec zábavy, barbecue parties a cez šialené zážitky! Môžem povedať len to, že tento projekt mi dal väčšie skúsenosti či už jazykové alebo praktické do života ako som doteraz získala inde. Takže, ak nebudem s týmito ľudmi niekde v zahraničí, tak sa o rok určite vidíme! :)

Monika Cesneková

Hmm, čo ma prvé napadne, keď počujem MMI? Škola hrou, smiech, zážitky, leto, stážisti. Bol to najlepšie strávený čas počas prázdnin. Možnosť spoznať toľko osobností na jednom mieste a zároveň zdieľať rôzne názory. Zážitok na celý život! :) Bolo to jednoducho skvelé. :)

Kristína Pálešová Celé to bolo niečo úžasné! Spoznala som skvelých ľudí z celého sveta, naučila sa využívať moje znalosti v praxi a v neposlednom rade moja angličtina počas tých 2 týždňov gradovala... Úžasne na tom bolo to, že sme všetci tvorili jednu obrovskú rodinu, organizovali sme rôzne barbecue a pod. Odporúčam to absolvovať skutočne každému - či už hovorí po anglicky horšie alebo lepšie :) Nemusí sa báť, sme v tom všetci spolu, preto si tam ľudia aj navzájom pomáhajú... Kto toto raz zažije, zistí.

Hassan Hassaneen /Egypt There’s no doubt that it has been the best experience of my life. Each one that has impacted me during this experience know how much I value hav ing met all of those people from all over the world during my internship. The trips, the parties, the parks, the talks, the fluffy moments: I will never forget them. After finishing this chapter of my life, one thing comes to mind: it was ALL worth it!

5 AIESEC News

4


Leto na Slovensku? Využi leto na Slovensku Ak nemáš chuť cestovať za skúsenosťami ďaleko, v AIESEC pracujú dobrovoľníci aj počas letných prázdnin. Popri brigáde, či dovolenke stíhajú vypomáhať v organizácii. Členom sa môže stať študent denného aj externého štúdia a pracovať na svojom profesionálnom a osobnom rozvoji. Využi šancu a začni na sebe pracovať už toto leto. Prihlás sa k nám na aiesec.sk/clenstvo PREČO AIESEC? • práca v tíme a rozvoj líderských schopností • získavanie pracovných skúseností v oblasti ľudských zdrojov, projektového manažmentu, predaja, marketingu a financií • zlepšenie anglického jazyka • budovanie siete kontaktov na Slovensku a v zahraničí • priamy kontakt s firemným sektorom • aktívne vzdelávanie (tréningy, semináre, workshopy, národné a medzinárodné konferencie) • možnosť organizovať projekty a konferencie • zlepšenie komunikačných a prezentačných schopností • odhalenie vlastného nadania a talentu ĽUDSKÉ ZDROJE práca s ľuďmi, robenie pohovorov, realizácia jazykových testov, selekcie stážistov, organizácia prezentačných podujatí, monitoring a starostlivosť o stážistov, práca s databázou stáží PROJEKTOVÝ MANAŽMENT organizácia neziskových projektov, selekcie zahraničných stážistov, komunikácia a uzatváranie spolupráce s neziskovým sektorom, starostlivosť o zahraničných stážistov na Slovensku PREDAJ komunikácia a stretnutia so spoločnosťami, uzatváranie partnerstiev, získavanie sponzorov a firemných kontaktov, account manažment existujúcich partnerov, organizácia konferencií MARKETINGOVÁ KOMUNIKÁCIA tvorba marketingových kampaní, grafická realizácia kampaní, komunikácia s médiami, práca so sociálnymi sieťami, tvorba a starostlivosť o web stránky, organizácia podujatí, interné PR FINANCIE riadenie financií v podniku, tvorba a kontrola rozpočtov, cash flow, robenie auditov, získavanie grantov, reportovanie príjmov a výdavkov lokálnej pobočky, projektov a konferencií

6 AIESEC News

5


Zahraničné stáže Vycestuj na dobrovoľnícku alebo odbornú stáž Po celý rok sprostredkujeme stáže do celého sveta. Vycestovať na zahraničnú stáž do jednej z viac ako sto krajín môže študent vysokej školy a absolvent do dvoch rokov od jej ukončenia. Podrobné info a databázu stáží nájdeš na www.zahranicnestaze.sk.

GLOBAL CITIZEN – dobrovoľnícke stáže Cieľom programu Global Citizen je zažiť kultúru vybranej krajiny a svojou prácou pomôcť miestnej komunite. Vhodná je skutočne pre každého, dôležité je nadšenie, otvorenosť a záujem o danú tému. * trvanie: 6 – 8 týždňov * ubytovanie a strava na väčšine stáží hradené * najmä v rozvojových krajinách: Ázia, Južná Amerika, Juhovýchodná Európa, Afrika * práca v medzinárodnom tíme na školách alebo v neziskových organizáciách v oblastiach vzdelávania, manažmentu a šírenia kultúrneho povedomia * požiadavky: anglický jazyk na komunikačnej úrovni

GLOBAL TALENT - odborné stáže Michal, dobrovoľnícka stáž v Kolumbii Cieľom programu GLOBAL TALENT je prehĺbiť znalosti a získať nové zručnosti vo vybranom odbore. Tento typ stáží je vhodný hlavne pre študentov vyšších ročníkov a absolventov do dvoch rokov od ukončenia štúdia.

* trvanie: 6 – 18 mesiacov * plat, ktorý pokrýva životné náklady v danej krajine * práca v oblasti vzdelávania, marketingu, manažmentu, biznisu a IT * požiadavky: minimálne polročná pracovná skúsenosť v danom odbore, anglický jazyk na výbornej úrovni, ďalšie jazyky výhodou

Natália, dobrovoľnícka stáž v Turecku

7 AIESEC News

Zuzana, dobrovoľnícka stáž v Rusku

6


Fun page Vedeli ste, že ... :) Televízia vysiela posledný rozhodujúci zápas futbalovej ligy. Hlava rodiny vzrušene pozerá na obrazovku, keď niekto zaklope. - Dovolíte, aby som u vás sledoval zápas? - pýta sa sused. - Pravdaže! Poďte ďalej. Pokazil sa vám televízor? - Ale kde! V našom byte vypukol požiar a od dymu som nič nevidel.

Najrýchlejším suchozemským hadom je mamba čierna. Plaz žijúci v juhovýchodnej Afrike dokáže na krátku vzdialenosť vyvinúť rýchlosť 16-19 km/h. V jednom z najväčších mestských parkov - Central Parku v New Yorku - je 125 fontán s pitnou vodou. Číňan Chen Dayang dokázal v roku 2007 poskladať Rubikovu kocku za 41,16 sekundy so zviazanými očami.

Čo je to absolútna ignorácia? Keď ideš po ulici, oproti tebe idú jehovisti a keď ťa zbadajú, prejdú na druhú stranu.

V Číne spotrebujú ročne 45 miliárd drevených paličiek na jedenie, kvôli čomu musia vyrúbať 25 miliónov stromov. V africkej krajine Čad má v priemere jeden lekár na starosti až 10 000 ľudí. Najospalejším cicavcom je austrálsky vakoplch drobný. V októbri 2007 to dokázal pokusom Dr. Fritz Geiser. Po extenzívnom kŕmení sa zvieratko skrútilo do klbka a spalo celých 367 dní, pričom počas spánku využívalo len štyridsatinu energie, ktorú využíva počas bdelosti. Fínsko má vyše 187 000 jazier. Na Slovensku sa nachádza 12 935 km označených turistických chodníkov, čo tvorí najhustejšiu sieť v celej Európe.

8 AIESEC News

7


T IT ANS •

TAJOMSTVO ÚSPECHU JE BYŤ LEPŠÍ AKO OSTATNÍ reklama

f r e e l a n c e r s

be a TITAN

JAVA PROGRAMÁTOR

Bratislava, 3200 až 3600 € mesačne

SIEBEL KONZULTANT

Bratislava, 4400 až 4800 € mesačne

IT SYSTÉMOVÝ MANAŽÉR

Győr, 5400 až 5800 € mesačne

Všetky naše aktuálne pracovné ponuky nájdete na našej webovej stránke

KONTAKT

www.titans.sk

0908 857 752 aiesec@titans.sk www.titans.sk

9 AIESEC News

8


H E LP

BRATISLAVSKÁ DATABÁZA DOBROVOL'NÍKOV

HĽADÁME

POSILY! zaregistruj sa >>> www.mladapetrzalka.sk

partneri projektu:

www.mladapetrzalka.sk 10 AIESEC News

Dobrovolnici-inz-148x210.indd 1

6.5.2014 16:13


Kontakt Máš otázky? Kontaktuj nás priamo alebo klikni na www.ba.aiesec.sk

Výkonná rada AIESEC Bratislava 2014/15 Patrik Ruman Prezident patrik.ruman@aiesec.net

Kristína Fischerová Stáže pre študentov kristina.fischerova@aiesec.net

Tomáš Hőrik Stáže pre firmy tomas.horik@aiesec.net

Ester Bessenyeiová Stáže pre neziskový sektor ester.bessenyeiova@aiesec.net

Patrícia Balasková Ľudské zdroje patricia.balaskova@aiesec.net

Marek Šlesár Financie marek.slesar@aiesec.net

Andrea Vargová Vzťahy s verejnosťou ada.vargova@aiesec.net

Veronika Drábiková Spolupráca s firmami veronika.drabikova@aiesec.net

11 AIESEC News

10


AIESEC NEWS - Me, myself and I  

Chceš spoznať celý svet, ale práve teraz si rád, že máš na obed a že si nájdeš aspoň chvíľu pre kamarátov? AIESEC news ti predstavujú projek...