Page 1

Ahoj. zia S

www.ahojkomarno.sk • www.sziakomarom.sk

Jozef Peťovksý

HRNČIAR ČI KERAMIKÁR

november /2013

Borbély Alexandra

„NINCS MÁS FELADATOM, MINT HOGY

DOLGOZZAK ÉS FEJLŐDJEK.”

Bezplatný mesačník Komárňanov | Komáromiak ingyenes havilapja

A KOMÁROM-I KULTÚRPALOTA 100 ÉVE

MLADÉ VOLEJBALISTKY VALCUJÚ

NAŠE MESTO JE BOHATŠIE O JEDNU ULICU

BRUMIARC ÉS A KICSI

EGY VARÁZSLATOS CSALLÓKÖZI MESEKÖNYV

Pre dokonale funkčné telo a pokoj mysle vyskúšajte

DYNAMICKÚ JOGU

Pravý čas na nákuP vyhrajTe skúTer a ďalšie SkVelé Ceny Pre nových aj verných zákazníkov sme navyše pripravili súťaž o skvelý skúter a mnoho ďalších cien! Stačí, ak si v čase od 25. 10. do 30. 12. 2013 aktivujete v našom Telekom Centre niektorý z programov Happy, Magio internetu alebo Magio TV so športovými balíkmi, a budete automaticky zaradení do žrebovania. viac informácií v Telekom cenTre.

Súťaž trvá do 31. 12. 2013. Šťastných výhercov budeme informovať do 14 dní od losovania.

Telekom Centrum Komárno, Damjanichova 3

Kiss Péntek József

A Popfesztiváltól az Üvegtigrisig


AhojKomárno.sk 4 november 2013 

Čestné slovo a dobrá viera má svoje opodstatnenie ešte aj dnes? Opýtali sme sa Komárňano v Ladislav Vallach, novinár, fotograf „Určite má, bez nich by sa úplne všetko v medziľudských vzťahoch zosypalo. Čestné slovo a dôvera by mali byť samozrejmosťou, žiaľ opak je pravdou. V týchto časoch je samozrejmé, že si musíme poistiť všetko právne a dôvera sa jednoducho „nenosí“. Žijeme v krajine, kde v tejto oblasti je čo naprávať. Musím povedať, že existujú krajiny, kde tieto hodnoty ešte nezmizli.“ Jozef Peťovský, keramikár „Určite áno. Verím, že existuje akýsi univerzálny zákon, ktorý platí bez ohľadu na dobu. Kde čestnosť a viera v dobro je opätované a dokáže meniť ľudí k lepšiemu. Bohužiaľ to platí aj naopak. Takže majme na pamäti staré známe príslovie: „Ako sa do hory volá, tak sa z hory ozýva!“ József Kiss Péntek, stredoškolský profesor „Myslím si, že áno. Tieto morálne hodnoty mali vždy a majú zmysel aj dnes. Pevne verím, že nebude to inak ani v budúcnosti. Som si istý, že ľudský život bez čestného slova a dobrej viery by nemal ani zmysel

Noémi Szerződi, učiteľka materskej školy „Realita je taká, že žijeme vo svete, kde skutočné ľudské hodnoty sa dostali do pozadia a moc majú peniaze. Práve preto je dôležité pracovať na sebe a dbať na to, aby človek ostal človekom, veriť v dobro, robiť dobro, dodržať čestné slovo a byť dôveryhodným. Neprispôsobovať sa ostatným, ale vyniknúť a tak dať podstatu dobrej viere a pozitívnym ľudským vlastnostiam ... Zsolt Malinák, horolezec “Nie je to zložitá otázka, ale ak sa to vzťahuje na to, prečo sú tieto ľudské hodnoty v súčasnej spoločnosti devalvované a podceňované, tak nie je možné obísť zodpovednosť politickej „elity“ ani na celoštátnej, ani na miestnej úrovni. Gorila, SPP, či obnovené chodníky, úseky ciest v Komárne, vymenúvať kauzy a príklady je možné bez konca. Adam Michnik významný predstaviteľ hnutia Solidarita, ktoré zvrhlo režim v Poľsku povedal, že najhoršie na komunizme je to, čo nasleduje po ňom. Mojžíš viedol svoj národ po púšti 40 rokov, lebo vedel, že k založeniu štátu je potrebná morálna a zodpovedná elita, ktorá sa mohla vychovať zhruba po zmene dvoch generácií. Mojžíšova múdrosť je dodnes aktuálna. Tých 40 rokov po nežnej revolúcii ešte neuplynulo, ani na Slovensku, ani v Komárne.


AhojKomárno.sk november 2013 5 5. októbra Uplynuli už tri roky, čo sa tri slovenské a tri maďarské mestá spojili do regionálneho združenia Pons Danubii. To okrem lokálnych projektov zabezpečuje na svojom webe aj audiovizuálne spravodajstvo. Ruky má napríklad aj vo výstavbe cyklotrasy Komárno - Kolárovo.

mestom s najvyšším počtom zdravotných sestier na obyvateľa na Slovensku a možno aj na celom svete. 420 sestier a medicínsko-technických pracovníkov sa zúčastnilo konferencie s medzinárodnou účasťou. Účastníci sa zaoberali problematikou bezpečnosti pacienta.

5. októbra Cyklisti oficiálne ukončili aktívnu sezónu na Greenbike & Wellness Patince Tour. Išlo zároveň o novinku v kalendári podujatí. 135 kilometrová trasa viedla od bratislavského obchodného centra Eurovea do Patiniec. Akcie sa zúčastnili viaceré známe tváre, tempo udával Pavel Brutt, účastník Tour de France.

19. októbra - Na trati medzi Komárnom a Bratislavou sa stala vážna dopravná nehoda. Vlak spoločnosti RegioJet narazil do cez trať prechádzajúceho traktora s vlečkou. Stalo sa tak na priecestí bez závor pri obci Zemianska Olča. Vodiča traktora museli previezť do nemocnice letecky, cestujúci a personál vlaku neboli vážnejšie zranení.

12. októbra Štyria reprezentanti – členovia PCU Komárno – si priniesli z majstrovstiev sveta Štyri zlaté medaile. J. Dzimas bol zlatý v Egeri na MS federácie GPC a trojica A. Kaločaiová, D. Dömötör a T. Bugáň oslavovali tituly na MS federácie WUAP v nemeckom Eilenburgu. 14. októbra Všeobecná nemocnica v Komárne sa aj tento rok zapojila do projektu Študentskej kvapky krvi. Akcia trvala celý mesiac - až do 15. novembra. 15. októbra – Komárno sa stalo

19. októbra – Volejbalisti VK Spartaku Komárno si do tabuľky pripísali historicky prvý bod v najvyššej slovenskej volejbalovej súťaži mužov. Doma sa im s favoritom z Nitry podarilo uhrať dva sety a prehrali až v tie-breaku. Prvá výhra prišla už o týždeň neskôr. V Prievidzi dokázali otočiť z 1:2 na 3:2 a domov si doniesť dva body. 22. októbra O post hlavy štátu sa mieni uchádzať aj občiansky kandidát, aktivista z Komárna János Bósza. Na to, aby mohol o Prezident-

ský palác zabojovať ako občiansky kandidát, potrebuje aspoň 15.000 podpisov od ľudí. 23. októbra Národná kriminálna agentúra vyšetruje prípad sprenevery vyše 6 miliónov litrov pohonných hmôt, v rámci ktorého bola spôsobená škoda takmer 8,3 milióna eur. Vyšetrovateľ už v tejto súvislosti obvinil dve osoby. TASR o tom informoval dnes hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka. 24. októbra Nekorunovaný kráľ operety Franz Lehár zomrel pred 65 rokmi. Komárňanský rodák sa narodil v roku 1870 a začínal ako orchestrálny huslista. Napokon sa preslávil operetami ako sú Cigánska láska, Škovránok, alebo valčíkom Gold und Silber. 26. októbra Úspechom sa môžu pochváliť aj fitneska Denisa Őszi a naturálny bodybuilder Gabriel Engel. Denisa obsadila na medzinárodnom pohári Scitec Nutrition Natural Cup prvé miesto v kategórii Fitness Figur, Gabriel bol tretí v kategórii muži nad 180 centimetrov. Obaja boli nominovaní na Majstrovstvá sveta, ktoré sa uskutočnia vo Francúzsku. 28. októbra Spomienkové dlažobné kocky z dielne nemeckého sochára

Güntera Demniga sa stali obeťou vandalizmu. Doteraz neznámy páchateľ si ich vybral ako terč svojho útoku a ooblial ich smolou. Židovská náboženská obec podala trestné oznámenie. 30. októbra – V Komárne odovzdali obnovenú vstupnú bránu Novej pevnosti. Leopoldova brána je významnou súčasťou pamiatky Pevnostného systému Komárna, ktorý je zároveň

KOMÁRNO

TIMELINE ČASOVÁ OS

aj národnou kultúrnou pamiatkou a je na predbežnom zozname svetového kultúrneho dedičstva. 9. novembra – V prvom kole župných volieb si obyvatelia Nitrianskeho samosprávneho kraja zvolili 54 krajských poslancov, no nie svojho predsedu. V druhom kole sa 23. novembra proti sebe postavia dvaja najúspešnejší kandidáti – Tomáš Galbavý a Milan Belica, ktorý dostal spomedzi siedmich kandidátov najviac hlasov.


SziaKomárom.sk 6 2013. november 

MILYEN GYAKRAN HASZNÁLJA KERÉKPÁRJÁT AZ ŐSZI/ TÉLI IDŐSZAKBAN? Vége a szép időnek, itt a hideg, lassan a fagyok is. Ilyenkor az emberek félreteszik a kerékpárjukat és inkább autóba pattannak. Vajon mindenki így tesz, vagy vannak lelkes kerékpárosok, akik a zord időben sem válnak meg kedvenc közlekedési eszközüktől? Lengyel Zoltán, kastély gondnok Amilyen gyakran csak tehetem, használom a kerékpárom. Használatát az őszi/téli időszakban ugyanaz határozza meg, mint ami nyáron vagy tavasszal, hogy hová, milyen messzire megyek, és mit kell magammal vinnem. Ha templomba, boltba, barátokhoz megyek a faluban, eszembe sem jut autóval menni. Eső esetén veszek fel vízhatlan ruhát és már hasítom is ketté a pocsolyákat. A széllel való küzdelem pedig mindig megmutatja, hogy érdemes küzdeni a nehéz időben is, mert leküzdve azt célba érhetünk. A

hátszélben pedig mintha táltossá változna alattam a bringa. Az őszi bringázások legszebb élményei, amikor erdőkön, fasorokon hajt végig az ember és az Isten által teremtett sokszínűség magával ragadja. A fagyos táj, a hótól eltakarított utakon megint csak szép a maga tisztaságában. Úgy érzem, a két kerék összeköt a természettel, az autó pedig inkább elválaszt attól. Ha nagy hó van az úton, akkor gyalogolok, vagy a tömegközlekedést választom. Azt tanácsolnám mindenkinek, aki ősszel és télen is a nyeregben szeretne maradni, hogy lámpái és fényvisszaverő öltözéke mindig legyen nála, mert hamar ránk sötétedik. Továbbá, hogy ízületeit tartsa mindenki melegen, hogy még sokáig tudjuk taposni a pedált.

Kálmán Rudolf, elektrotechnikus A bringát ilyenkor is használom, beleértve a téli időszakot is. Legalább hetente egyszer, vasárnaponként, de ha időm és az időjárás engedi, akkor hétköznap is kerékpárral járok. Ősszel a természet, az erdő színei miatt szeretek tekerni. De nem csak a természet szépségei miatt, hanem a nyugalmas légkör, a tiszta levegő és más zavaró külső hatás hiánya miatt. Járunk télen is, egy szép csendes téli nap akár mínusz 10-15 fokos hideggel nem számít, csak szél ne legyen! Vannak speciális ruháink, igaz néha már úgy festünk, mint a búvárok, de nem számít. Egy behavazott tájnál a Pilisben nincsen szebb. Szeretem, ahogy ropog a hó a kerekek alatt, és ahogy a nap rásüt a hóra. Persze mindehhez egy jó bringára van szükség, amely teljesen megbízható és jó a felszereltsége, mert a hó, a jég, a sár, vagy akár a por is komolyan próbára teheti a láncot és a váltókat. A jó fékekről már nem is szólva. A szezonról pedig annyit: egy barátom mondta egyszer, hogy a MaMa-Treknél a szezon december 31-én végződik, de január elsejétől indul az új.

Megkérdeztük! Balázs Lilla, református hitoktató Az őszi időszakban gyakrabban használom a biciklimet, mint a téliben. A tél során elég, ha a csizmában csúszkálva igyekszem nem orra bukni a csúszós utakon, ezért sem hiányzik, hogy a biciklimmel vágjak neki a jeges, havas vagy éppen latyakos utaknak. Nagyon szeretek biciklizni, de nem sorolnám a biciklizést a téli sportágak közé, annál inkább az átmeneti időszakok, illetve a nyár sajátossága, hogy sok ember nyeregbe ül, köztük én is. Az őszi vagy tavaszi időszakban csak a hirtelen jött eső lepheti meg az embert. Idén ősszel két alkalommal is sikerült bőrig áznom. Ha az embernek éppen nem sietős, akkor az ilyen esetek nagyon viccesek tudnak lenni. Két nagyon praktikus okból közelíteném meg azt a kérdést, hogy miért is szeretek biciklin közlekedni a városban. Egyrészt mert sokkal gyorsabb, mint a gyaloglás vagy adott esetben akár az autózás, másrészt pedig folyamatosan a friss levegőn lehetek.


BYTOVÝ DOM

Bývajte pri najväčšom a najkrajšom parku Komárna

Lakjon Komárom legnagyobb és legszebb parkja mellett

HOTOVÉ BYTY NA PREDAJ

KÉSZ LAKÁSOK ELADÓK

www.sohotower.sk

0903 444 739


AhojKomárno.sk 8 november 2013 

NAŠE MESTO JE BOHATŠIE O JEDNU ULICU Na Leteckom poli za impozantnou obytnou budovou Comorra PARKu zo Zlievarenskej ulice sa stavia nová ulica, kde sme si všimli čulí pracovný ruch. Ako sme sa dozvedeli od zhotoviteľa obytného parku konateľa LAFER s.r.o. Ladislava Ferencza, práve pracujú na dokončení verejnej komunikácie, ktoré je súčasťou projektu.

C

hceli sme sa dozvedieť ďalšie informácie, preto sme požiadali Ladislava Ferencza, majiteľa LAFER s.r.o., firmy, ktorá je zhotoviteľom investície, aby nám poskytol pár informácií o novej ulici. Pán Ferencz na naše otázky ochotne odpovedal: Má ulica už svoj názov? „Kolaudácia ešte neprebehla, takže názov zatiaľ nemá. Dodávateľské práce sme v podstate ukončili, dnes realizujeme asfaltový koberec. Chý-

ba už len rozmiestnenie zákonom predpísaných dopravných značiek a následne môže prebehnúť kolaudácia. Po tomto už nič nebráni k tomu, aby stavba bola daná do užívania ešte v tomto roku. Výber i schválenie názvu ulice sa môže uskutočniť až po vykonaní týchto úkonov, ale to už patrí do kompetencie mesta Komárno. Návrhy by sme samozrejme mali. Povedali by ste ešte pár slov o tejto investičnej stavebnej akcii? „Práce sme začali v roku 2009 pr-

vou etapou, ako súčasťou celej stavebnej akcie Comorra PARK. Investorom i dodávateľom je LAFER s.r.o. Samotné cestné teleso, čo sa týka parametrov zodpovedá verejným komunikáciám so šírkou 6 m a prislúchajúcou časťou chodníkov s  verejným osvetlením. V  rámci investície boli vybudované všetky nové inžinierske siete ako STL plynovod, verejný rozvod elektriny, vody, kanalizácie a trafostanice s našou spoluúčasťou. Cesta má dĺžku 150 m a rozlohu 900 m2, chodníky

v rozlohe 200 m2 spolu s vybudovaným verejným osvetlením. Príslušné pozemky zabezpečilo mesto. Zatiaľ bude odovzdaná ako ulica slepá, ale v budúcnosti je možné uvažovať s pokračovaním výstavby komunikácie, a  tým vytvoriť možnosť ďalšej zástavby územia. Cesta zabezpečí možnosť napojenia už existujúcich nových rodinných domov, ako aj novo budovaného garážového domu pre 22 automobilov na komunikačnú sieť “ - ukončil svoju odpoveď pán Ferencz.


AhojKomárno.sk november 2013 9 V Novej pevnosti odovzdali

zreštaurovanú Leopoldovu bránu Rekonštrukcia zhltla takmer 50 tisíc eur, mesto na ňu dostalo financie z Nadácie VÚB. 30. októbra – Leopoldova brána sa stala hrdou súčasťou Pevnostného systému mesta Komárno. Ten je zapísaný medzi národnými kultúrnymi pamiatkami, dokonca aj na predbežnom zozname svetového kultúrneho dedičstva, no už roky chátra. Rekonštrukciu brány hradila Nadácia Všeobecnej úverovej banky. Tá dala Slovákom možnosť, aby si vybrali svoju kultúrnu pamiatku, do ktorej rekonštrukcie zainvestuje. Za vídatnej pomoci Komárňanov i ľudí z blízkeho okolia vyhrala v online hlasovaní programu Poklady môjho srdca práve tunajšia Leopoldova brána. Ako uviedol Ľudovít gráfel, vedúci odboru rozvoja Mestského úradu v Komárne, Leopoldovu bránu postavili v roku 1663, takže sa teraz dožíva okrúhleho jubilea – 350 rokov. “Priečelie brány s pamätnou tabuľou o 10 rokov mladšou - z roku 1673 - dokladuje dokončenie výstavby Novej pevnosti za vlády habsburského cisá-

ra Leopolda I.,” informuje Ľ. Gráfel. Nadácia VÚB poskytla na obnovu brány 48 504 eur, celkovo bolo vyčlenených 50 tisíc. Náklady na rekonštruckiu tak hradila v plnej miere. Financie boli na účet mesta poukázané na základe darovacej zmluvy. “Hlavnými zhotoviteľmi boli firmy Renon, s.r.o., z Komárna a Terra M, s.r.o., z Bratislavy pod vedením akademického sochára a reštaurátora Ondreja Csütörtökiho. V subdodávke sa na prácach podieľali aj ďalšie domáce komárňanské firmy,” vysvetlil vedúci odboru. Realizáciou tohto projektu bola ucelená pamiatková obnova celého podbránia a priečelia vstupu do pevnosti. Reštaurovaním pamiatky sa zabezpečila záchrana a zachovanie jedinečného historického diela a zabezpečil sa trvale vyhovujúci stav, ako aj vhodné a adekvátne využitie časti národnej kultúrnej pamiatky „Pevnosť“ s možnosťou prezentácie širokej verejnosti.

rieŠenie Pre STarŠie voZiDLÁ renaULT

varovanie!

AKCiOVÉ PRÉMiOVÉ PneU

PreZÚvaMe ZaDarMo! od 1. 10. do 23. 11. 2013 napr. Goodyear 175/65 R14 82T za 49,90 €

RenAUlT COMfORT ASSiSTAnCe na 5 mesiacov ZADARMO! Prezutie zahŕňa prácu a drobný materiál (ventilčeky, závažia) okrem prípadných nákladov spojených s nutnosťou použitia snímača pre systém kontroly tlaku v pneumatikách (SSPP). Ponuka prezutia pneumatík zadarmo platí pri kúpe súpravy 4 ks pneumatík Goodyear alebo Dunlop. Uvedený rozmer je pre modely Mégane a Scénic. Službu Renault Comfort Assistance možno získať na 5 mesiacov zadarmo v rámci akéhokoľvek servisného úkonu. O kompletnej ponuke a presných cenách sa, prosím, informujte u participujúcich partnerov Renault. Použité obrázky sú iba ilustratívne. Tlačová chyba vyhradená. Uvedená cena je za 1 kus pneumatiky vrátane DPH. Viac na www.servis5plus.sk.

VÁŠ RenAUlT PARTneR:

MAGNUM Co. s.r.o., Komárňanská 11/B, Nové Zámky tel.:035 285 01 01, e-mail: magnum_co@partner.renault.sk www.magnum.co.sk


SziaKomárom.sk 10 2013. november 

R.P.

Rajkovics Péter, Csallóköz hetilap | csallokoz.com

T

Keszegh Béla

Az utcán heverő

émából van elég, csupán le kell nyúlni érte sokszor a sárba. Ott hever az emberrel együtt, aki csak hallja, milyen nagyszabású tervekről beszélnek az öltönyös úriemberek a tévében. Abban a dobozban, amely immáron a modern világ családi tűzhelye, s csupán annak mennyisége és nagysága függ az anyagi lehetőségektől. Múlt héten az amerikai válságról írtam, s arról, hogy mi minden zajlott a fejekben. Azért tegyük hozzá, az amerikai elnök a sajtónak nyilatkozva elmondta, a belső válságnak nincsenek nyertesei, s igazából csak negatív hatásai mutatkoznak, ugyanis az állampolgárok beléjük, politikusokba vetett bizalma csökkent, ahogy a külső partnereké is. Beszédében, amelyet az MTI is idéz, azt hangsúlyozza, hogy az igazi probléma nem a folyó államháztartási hiány, amely jelenleg gyorsabban csökken, mint bármikor az elmúlt fél évszázadban, hanem az egészségügyi és nyugdíjellátással kapcsolatos hosszú távú kötelezettségek rendezése. Obama szerint ezeket az ellátásokat a jövő nemzedékei számára is szavatolni kell. „Azt akarom, hogy népünk tudja (...) és a világon máshol is tudják: az Egyesült Államok hitelessége megkérdőjelezhetetlen marad.” Szép gondolatok, s annak elle-

nére, hogy tudjuk, Szlovákiában hasonlók majd sohasem hangzanak egy politikus szájából, azzal is tisztában vagyunk, mindez miért van így. Mi beérjük az olcsó ígéretekkel, miközben a tengerentúlon arra szakosodik a gazdaság, hogy mindent szételemezzen. Egy beszédet, egy reklámot, s főként egy elnöki felszólalást. Oda kell tehát figyelni. Nálunk eközben a köztársasági elnök hónapról hónapra a nevetség tárgyává lesz felszólalásai kapcsán. Ennek ellenére mosolyoghat, s ott ülhet addig, amíg a többség bizalmat adott neki. Egyre többen pedig közömbösek lesznek az egészre. Nem mennek el szavazni, ahogy azt majd a jövő héten is meglátjuk, s csupán mérgelődni fogunk, hogy választott megyei képviselőink a havi több száz euróért mit és miért nem tesznek meg értünk. Ide jutottunk. Demokráciában élünk, de annak működésében nem hiszünk. Ez pedig néhány éven belül a gazdaság egészének sorvadását is magával hozza. A kérdés csupán annyi, az átalakulás során hol leszünk majd mi, csallóközi polgárok. Rajkovics Péter, Csallóköz hetilap

városi képviselő, bela@keszegh.sk

Mennyi pénzt adjon a város a sportra? Az év vége folyamán, a költségvetés tárgyalásakor mindig újra éled a vita, mennyi pénzt kéne adni a városnak sportra és kultúrára? Ha már kialakul az összeg, akkor az a vita indul útjára, hogy melyik sportágak és milyen eredmények érdemlik meg az anyagi támogatást? A tömegsportra vagy az élsportra költsük el a város pénzét?

A

z idei év folyamán 235 ezer euró (tavaly 250ezer) került szétosztásra a sportklubok közt. Az összeg 95 százalékáról a képviselők döntenek, a fennmaradó 5 százalék a polgármester alapját képezi, saját belátása szerint ossza el. Az éves támogatásokon kívül sokkal több megy a sport támogatására a városban, hiszen bizonyos intézményeket elsősorban a sportágak érdekében működtet a város. Vannak más jellegű tevékenységek is, amelyek közvetve a sportot támogatják. A teljes éves összeg, ami a sportra megy el, a becslések szerint 700-800 ezer euróra tehető Komáromban. Az egyes klubok fizetnek bérleti díjat a létesítményekben, azonban itt is előfordulnak "láthatatlan" támogatások. Az úszósportok klubjai a városi támogatásuk maximálisan 15 százalékát fizetik bérletként, de a kajakosokkal is van egy sajátos viszony, amelyben további támogatásokat kapnak az érintettek. A foci esetében is előfordult néhány közvetett támogatás, amit most próbálnak letisztázni. Szerencsére a sport támogatása Komáromban nem kevés embert érint. A beadott kérvényekből az derül ki, hogy közel 1400 regisztrált sportoló tevékenykedik a több mint 30 klubban. Vannak olyan sportágak, amelyek jobban láthatóak, de vannak olyan csoportok, akik csendesebben, de ugyanolyan szorgalmasan dolgoznak. Az 1400 sportolón túl vannak nem regisztrált tagok, akik a szabadidejükben ezt a hasznos időtöltést választják. Ez a tömeg nem csak az egészségesebb életformát, a közösségi időtöltést választja, de tevékenysége közvetve már gazdasági erőt is képvisel. A sport nem csak pénzt visz, de munkahelyet is teremt, hiszen több szolgáltatás épülhet a tevékenységek mellé. Az örök dilemma Komáromban, hogy az élsport mekkora támogatást érdemel. Itt elsősorban a kosárlabda kerül mindig kiemelésre, mivel ott több külföldi játékos kap szerepet. A kosárlabda évente cca. 230 ezer eurós költségvetéssel dolgozik (ez az extraligában az egyik legalacso-

nyabb, így a kiváló eredményeik még inkább megsüvegelendők), amiből 50 ezer a városi támogatás. Ebből az összegből a sportcsarnok bérletét, nevezési díjakat és ifjúsági edzőt fizetnek, aki a komáromi utánpótlással foglalkozik. Az élsport értéke azonban szintén nem elhanyagolható, és Komáromban nehéz csak a szponzorokra építeni. Azt sem szabad elfelejteni, hogy 800-1000 ember szórakozását is jelenti heti rendszerességgel, és ők is komáromiak. Az élsport azonban motiválja a gyerekeket a mozgásra, érdemes megnézni egy meccs szünetében mennyi lurkó kergeti a labdát. Egy élcsapat komoly PR érték is egy város számára, hiszen a jó eredmények kapcsán rengeteg alkalommal szerepel a város neve a sajtóban. És valljuk be, amikor azt hallhatjuk a lelátón, hogy a tömeg teli torokból üvölti, hogy "1-2-3, Hajrá Komárom!", az sokszor erőt ad a hétköznapok szürkeségeihez és eredménytelenségeihez. Szerencsére már a röplabdások miatt is gyakran tele a sportcsarnok, és a focisták is sok jó eredményt hoznak. Büszkék lehetünk a birkózóinkra, úszóinkra, pólósainkra, a kempósainkra, a kajakosainkra, a sportlövőinkre. De a lista nem teljes, szinte az összes sportág területén komoly sikerek születnek. Meggyőződésem, hogy nem helyes úgy tekinteni a sportra, ami csak egy feneketlen fazék, ami csak viszi a pénzt. A sport lehet gazdasági lehetőség is, de legfőképpen egy egészséges közösség mozgatója. Összekovácsolja a sportolókat és a nézőket, ilyenkor mindenki elfelejti a hétköznapok harcait. A helyét kereső fiataloknak kapaszkodót ad az életben, bizonytalan embereket nem hagy lecsúszni. A fiatalok is igénylik a törődést, a valahova tartozást, a motivációt és a sikerélményt, amire a sport megadhatja a válaszokat. Minden évben erős harc folyik a sporttámogatások kapcsán, mivel rendre csökkenteni szeretnék. A szűkös gazdasági helyzetben valahol spórolni kell, de meggyőződésem, hogy nem a sport és a kultúra terén kell tenni azt. Több tanulmány szerint a gazdasági válság alapja egy morális válság, ahol az értékrendek kuszálódtak össze. Ezért sem szabad a sporton és a kultúrán spórolnunk, mert ha a fejekben és a testekben rendben leszünk, akkor sem csellel, sem erővel nem fognak minket legyőzni. Keszegh Béla, városi képviselő


AhojKomárno.sk november 2013 11 O.E.

Ozgyin Erika

Rendezett temetőt! A

z előző lapszámunkban megkérdeztük mennyire elégedettek olvasóink a temetők állapotával. Szerencsére a megkérdezettek nem számoltak be negatív tapasztalatokról, én mégis szétnéztem a komáromi temetőben, milyen is a valós helyzet. Első ránézésre rendezettnek tűnik minden, de ha alaposabban megnézünk, sajnos találunk olyan elhanyagolt részeket, melyek felháborító állapotban vannak. Milyen kötelessége van az embereknek? Kifizetni a parcellák díját és saját megítélésük szerint gondozni azt, látogatni, virágot vinni, mécsest gyújtani, emlékezni és tiszteletben tartani a környezetet. Mit kínál a díjért cserébe a sírkert? Adja a helyet és elvileg, hangsúlyozom, elvileg karban tartja a környezetet, a fákat, a bokrokat, az ösvényeket, mert ilyen is akad. Besétálva az egyik ilyen ösvényen észrevettem, hogy áll ott néhány sír, melyet rendszeresen látogatnak, de sajnos nem csak a hozzátartozók, mint azt a virágok jelzik, hanem a hajléktalanok és a kábítószeresek is. Eldobott cigarettacsikkek tucatjai, emberi ürülék, üvegek, szemét. Szeretném hangsúlyozni, hogy többször is visszamentem az adott helyre, nem csak az ünnepek alkalmával, hanem már hetekkel előtte és utána is és a környezet nem változott. Ez bizonyítja, hogy a gondnok nem sűrűn látogatja a temető ezen részét, kü-

info:

www.edieta.sk

tel.:

lönben kötelességéből adódóan, vagy pusztán emberi érzésből megpróbálna tenni ellene. Hiába a hozzátartozók törődése, ha az ember félve közelíti meg az adott részt, mert nem tudhatja, mikor mászik elő valaki a bokorból. Ha a díjakat kell beszedni, miért találják meg az elhagyatott sírokat is, ha csak egyszerűen rendben kell tartani a környezetet, bizonyos helyeken a madár sem jár? Számomra ez teljességgel érthetetlen hozzáállás. A tehetetlen hozzátartozók pedig kétségbe esve várhatják, következő látogatásuk alkalmával mit találnak majd a síroknál. Vannak olyan városok, ahol a gondnokok naponta többször körbejárják a temetőt, ügyelnek a biztonságra, rendezettségre. Zárás előtt pedig jelzik, hogy lassan távozni kell, és garantáltan senki sem maradhat bent. Ha minden út belátható lenne, és nem kínálna búvóhelyet az oda nem való egyéneknek, akkor talán elkerülhető lenne a „sírgyalázás” és a látogatók számára is megnyugtatóbb érzés lenne, mert tudják, hogy szeretteik méltó helyen, egy békés, rendezett és tiszta környezetben nyugodhatnak. Csak remélni merem, hogy szavaim eljutnak azokhoz, akik felelősek a kialakult helyzetért és képesek tenni is annak érdekében, hogy többé ilyen ne fordulhasson elő, és a temető minden egyes pontja rendezett és kifogástalan állapotú legyen. kép és szöveg: Ozgyin Erika

0915 33 00 33

Profesionálna krabičková diéta v Komárne Uvádzacie ceny na diétu!


AhojKomárno.sk 12 november 2013 

MLADÉ VOLEJBALISTKY VALCUJÚ Mimo všetkých. Tak funguje dievčenský volejbalový klub Komárno (DVK Komárno). Ešte pred pár rokmi bol klub zaradený pod ženský volejbalový klub, dnes však funguje samostatne. A darí sa mu vychovávať volejbalistky úspešné na celoslovenskej úrovni.

D

ôvodom rozkolu s vtedajším extraligovým tímom VC Komárno boli financie a tých nedostatok pociťuje tím DVK Komárno dodnes. “Tak je to ale asi v každom klube, že dospeli bojujú s mládežou o financie,” hovorí s úsmevom tréner a predseda klubu Ondrej Óváry. Učiteľ telesnej výchovy na ZŠ Pohraničnej vedie tento dievčenský klub už od jeho zvyku v roku 1965. Niekedy s plusom, no skôr s mínusom. V súčasnosti navštevuje tréningy asi päťdesiatka dievčat vo veku od 10 do 18 rokov. Domovským stánkom sa im stala telocvičňa ZŠ Pohraničnej. “Vyšla nám v ústrety riaditeľka Spálová. Keby sme museli platiť aj nájom za halu, bolo by to neúnosné,” hovorí. Napriek tomu asi štyri pätiny dievčat v tíme tvoria žiačky iných škôl. Tréningy sú tak populárne, že pomaly musia z kapacitných dôvodov odmietať záujemkyne. “Problém je skôr v kvalite, ktorá klesá. Voľakedy prišli deti na tréning a vedeli behať, skákať a hádzať. Teraz ich musíme učiť aj behať aj skákať a aj hádzať. Napríklad prídu na tréning také dievčatá, ktoré nevedia ani prehodiť sieť,” hodnotí situáciu. Peniaze sa na mládežnícky šport zháňajú ťažko. “Všetci nám hovoria, že je dobré, čo robíme. Aspoň nebudú chodiť do krčiem. Ale stále sponzora zohnať je veľmi náročné,

to si nepamätám za posledných desať rokov,” dodáva. Stáva sa, že pred turnajmi musia znáňať peniaze na cestovné na poslednú chvíľu. A to sa vracajú z medzinárodných konfrontácií z Viedne, či budapešti ovenčené medailami. Ani tradičné ligové zápolenie nie je jednoduché. Staršie žiačky musia počas sezóny desaťkrát vycestovať do miest, ako Trnava, Skalica, Vráble. “Náš rozpočet je okolo osem až desaťtisíc ročne a od mesta dostávame polovicu. Druhú musíme zohnať sami,” hovorí O. Óváry. V súčasnosti tvoria základ klubu DVK Komárno dva tímy - staršie a mladšie žiačky. Staršie žiačky sú momentálne v ligovej tabuľke Oblasti západ prvej triedy - čo je najvyššia možná súťaž tejto vekovej kategórie - na prvom mieste. Bez straty bodu. V ôsmich kolách prehrali iba tri sety! Nejde pritom o žiadnu náhodu, veď podobné výsledky dosahujú obe kategórie už viac rokov. Z DVK Komárno vyšlo viacero talentovaných hráčok. Momentálne najjagavejším talentom je Dominika Valachová - hráčka bundesligového Aachenu - ktorú označili za uplynulý rok za najlepšiu volejbalistku Slovenska. Spomenúť treba aj mená ako Simona Kóšová, momentálne hráčka Slávie UK Bratislava a jej spoluhráčku a juniorskú reprezentantku Sandru Szabóovú.


AhojKomárno.sk november 2013 13 BASKETBAL: MBK Rieker COM-therm Komárno otvorilo októbrovým programom svoju ďalšiu sezónu v najvyššej slovenskej súťaži. Výkony dvojnásobného vicemajstra však ostali mierne za očakávaniami. Komárno vlastne odohralo kompletnú štvrtinu programu základnej časti. Tá ukázala, že chalani vedia zahrať dobre i zle. Po dvoch úvodných prehrách prišli dve prehry. Jedna z nich doma so Svitom. Odvtedy forma tímu stúpa a i keď to ešte nie je tak celkom ono, Komárňania postupne získavajú pevnú pôdu pod nohami. Výraznou osobnosťou je kanadský rozohrávač Juevol Myles, ktorý dosahuje priemerne takmer 20 bodov a 6 doskokov na zápas. Obrovský vplyv na tím má aj kapitán Marek Kozlík. Ten dokázal neraz skvelou obranou nabudiť celý tím, nebezpečný je aj v ofenzíve. Divákov zase zdvíhajú zo sedadiel meče Kennyho Halla. Trinásť bodov, štvrté miesto za päť výhier z ôsmich zápasov je určite základ, na ktorom sa bude dať stavať v ďalšom priebehu sezóny. Októbrové výsledky MBK: 2. kolo 07.10.2013 BK Levickí Patrioti - MBK Rieker COM-therm Komárno 77:92 (40:43) 3. kolo 12.10.2013 MBK Rieker COM-therm Komárno - ŠKP Banská Bystrica 82:74 (44:41) 4. kolo 16.10.2013 BK Inter Incheba Bratislava - MBK Rieker COM-therm Komárno 71:61 (38:30)

5. kolo 19.10.2013 MBK Rieker COMtherm Komárno - BK Iskra Svit 83:85 (44:48) 6. kolo 23.10.2013 MBK Rieker COMtherm Komárno - BC Prievidza 85:67 (49:37) 7. kolo 26.10.2013 EDYMAX SPU Nitra - MBK Rieker COM-therm Komárno 90:86 (56:43) 8. kolo 28.10.2013 MBK Rieker COMtherm Komárno - MBK Handlová 83:74 (45:35) 9. kolo 06.11.2013 BK 04 AC LB Sp. Nová Ves - MBK Rieker COM-therm Komárno 87:102 (47:58) Program MBK na najbližší mesiac: 11. kolo 13.11.2013 MBK Rieker COMtherm Komárno - BK Levickí Patrioti 12. kolo 17.11.2013 ŠKP Banská Bystrica - MBK Rieker COM-therm Komárno 13. kolo 20.11.2013 MBK Rieker COMtherm Komárno - BK Inter Incheba Bratislava 14. kolo 23.11.2013 BK Iskra Svit . MBK Rieker Komárno 15. kolo 25.11.2013 BC Prievidza MBK Rieker COM-therm Komárno 16. kolo 30.11.2013 MBK Rieker COMtherm Komárno - EDYMAX SPU Nitra 17. kolo 04.12.2013 MBK Handlová MBK Rieker COM-therm Komárno FUTBAL:   Futbalisti komárňanského KFC uzavreli jesennú časť súťaže dvoma novembrovými zápasmi. Na diaľku pri tom bojovali o prvé miesto s Gabčíkovom. Bohužiaľ, v poslednom

zápase si nedokázali doma poradiť s Jaslovskými Bohunicami, ktorým sa v tejto sezóne nedarí. A keďže súperi z Gabčíkova nezaváhali, prezimujú s jednobodovým náskokom na prvom mieste. Druhé ostalo Komárno s 36 bodmi, o bod menej má Veľký Meder. Jarnú časť otvorí KFC Komárno 8. marca, kedy privíta doma družstvo TJ KOVO Beluša. Novembrové výsledky KFC: 14. kolo 03.11.2013 FC Slovan Galanta - KFC Komárno 0:4 (0:1) 15. kolo 09.11.2013 KFC Komárno - ŠK Blava Jaslovské Bohunice 1:2 (0:2) VOLEJBAL: Volejbal: Prvé skúsenosti komárňanských volejbalistov v najvyššej slovenskej súťaži nemôžeme ohodnotiť inak, ako pozitívne. Úvod sezóny mali náročný, veď sa postavili do cesty trom najsilnejším celkom, no potom začali zbierať body. Tak doma, ako i vonku. Po siedmich kolách sú na solídnom šiestom mieste, iba bod za piatym Trenčínom. Októbrové výsledky VK: 2. kolo 05.10.2013 VK Spartak Komárno - VK Mirad PU Prešov 0:3 3. kolo 12.10.2013 VK Slávia Svidník VK Spartak Komárno 3:1 4. kolo 19.10.2013 VK Spartak Komárno - VK SPU Nitra 2:3 5. kolo 24.10.2013 VK Prievidza - VK Spartak Komárno 2:3 6. kolo 02.11.2013 VK Spartak Komárno - VKM Stará Ľubovňa 3:0

7. kolo 09.11.2013 ATC Trenčín COP VK Spartak Komárno 3:2 Program VK na najbližší mesiac: 16.11.2013 Spartak-VKP Myjava - VK Spartak Komárno 23.11.2013 VK Mirad PU Prešov - VK Spartak Komárno 01.12.2013 VK Spartak Komárno - VK Slávia Svidník 07.12.2013 VK SPU Nitra - VK Spartak Komárno Horšie sú na tom ženy, ktoré po šiestich zápasoch nemajú na svojom konte ani jednu výhru. S dvom bodmi za dva tie-breaky tak obsadzujú poslednú siedmu pozíciu. Októbrové výsledky VC UJS: 2. kolo 05.10.2013 VC UJS Komárno KV MŠK Kežmarok 2:3 3. kolo 19.10.2013 VC UJS Komárno VISTA real Pezinok 1:3 4. kolo 26.10.2013 VŠK Paneurópa Bratislava - VC UJS Komárno 3:0 5. kolo 30.10.2013 COP Nitra - VC UJS Komárno 3:1

ŠPORT

ahojkomarno.sk/sport 6. kolo 09.11.2013 VC UJS Komárno VK Spišská Nová Ves 2:3 Program VC UJS na najbližší mesiac: 7. kolo 16.11.2013 VC UJS Komárno UKF Nitra 8. kolo 23.11.2013 KV MŠK Kežmarok - VC UJS Komárno 9. kolo 07.12.2013 VISTA real Pezinok - VC UJS Komárno

Radosť z priestoru

Kombinovaná spotreba a emisie CO2 pre model vozidla Rapid Spaceback: 3,8 – 5,8 l/100 km, 99 – 134 g/km. Ilustračné foto.

Otestujte si a vyhrajte na rok nový Rapid Spaceback počas testovacích týždňov u vášho predajcu ŠKODA. Vyskúšajte nový model ŠKODA Rapid Spaceback a už nebudete chcieť vystúpiť. Čisté línie vytvárajú dynamický dizajn a interiér poskytuje ešte viac priestoru pre radosť. Komfortnú jazdu spríjemní klimatizácia či elektrické ovládanie okien a o bezpečnosť sa postará 6 airbagov. Získajte svoj nový Rapid Spaceback už od 9 830 € pri využití značkového financovania. Každý, kto absolvuje testovaciu jazdu, bude automaticky zaradený do súťaže o nový model ŠKODA Rapid Spaceback na rok. www.skoda-auto.sk Váš autorizovaný predajca vozidiel ŠKODA: HELORO s.r.o. Hadovská cesta 945 01 Komárno

www.heloro-cars.sk predaj@heloro-cars.sk Tel.: +421 35 77 40 860

dealer_210x148_RapidSpaceback_boy_testovacie_V1_de9d64c00dfb45bc90b63fe40c86bf8d_indd 1

11/7/2013 1:32:05 AM


AhojKomárno.sk 14 november 2013 

HRNČIAR ČI KERAMIKÁR NADANÝ MLADÝ MUŽ. VOLÁ SA JOZEF PEŤOVSKÝ. JE Z KOMÁRNA, BÝVA V IŽI. TVORÍ A PODNIKÁ. JE TYPOM MLADÉHO ČLOVEKA, KTORÝ NEPUSTÍ ZO SVOJICH SNOV A CHCE SA Z TOHO AJ VYŽIŤ. NEOBVYKLÉ? NAŠŤASTIE NIE. PREDSTAVÍME VÁM HO.

J

ozef, ste hrnčiar či keramikár? Som keramikár už len kvôli použitým technikám, technológiam a materiálom, ktoré hrnčiari nepoužívajú. Oni pracujú len na hrnčiarskom kruhu, vyrábajú jednoduché spotrebné predmety toho istého druhu do domácností a pod., kým ja nikdy nevyrobím dva úplne rovnaké predmety.

K O N TA K T

Zhrňme to. Keramikár vytvára umelecké predmety. Ale k tomu treba veľká dávka talentu. Z toho vzniká otázka, kde a ako sa to začalo? Od malička som mal rád ručné práce. Od kreslenia až k zváraniu, hlavne vyrobiť nové predmety. Mám to od

AhojKomárno.sk

otca. Neskôr, keď som chcel tieto moje schopnosti skĺbiť, dostal som sa ku keramikárstvu. Som vyštudovaný potravinár, viem je to mimo, žiadnu umeleckú školu som nenavštevoval. Našiel som majstra Juraja Maca v Bratislave, on ma zanietil do keramikárstva a stal sa mojim učiteľom. Veľa mi pomohol aj internet, tu som získal ďalšie poznatky, ktoré používam v mojej tvorbe. Páči sa mi ďalej aj stále experimentovanie, preto platí, že keramikár sa učí po celý život. V súčasnosti aj podnikáte. Máte firmu ARTRE. Čo tento názov vyjadruje? „Art“ v angličtine – umenie a „RE“ je prvá slabika slova recyklácia – znovu

SziaKomárom.sk

2.ročník Vydavateľ: Generation C media, s.r.o., Iža 445, 946 39, ičo: 44 632 436 Adresa redakcie: Tržničné námestie 4810, budova TREND, Komárno, E-mail: info@ahojkomarno.sk Náklad: 18 000, Tlač: Navigraf s.r.o., Distribúcia: Slovenská pošta a.s. Grafika: Generation C media s.r.o.

Kreatívny riaditeľ: József Múcska, tel.: 0915 799 653, e-mail: jm@ahojkomarno.sk, Obchodný riaditeľ: Ivan Horský, tel.: 0905 605 232, e-mail: horsky@ahojkomarno.sk Redaktori: Tomáš Kottra, Patócs Tibor, Ozgyin Erika Prijem inzercie: tel.: 0905 605 232, e-mail: horsky@ahojkomarno.sk Copyright: Akékoľvek rozmnožovanie textu a fotografií vrátane údajov v elektronickej podobe len s písomným súhlasom vydavateľa. Vydavateľ nezodpovedá za obsah a informácie uvedené v inzerátoch. Články neprešli jazykovou úpravou.

hodnotenie, znamená aj moju životnú filozofiu, že ten kolobeh všetkých vecí okolo nás by sa nemal zastaviť, všetko sa dá znova použiť. Ako hlina v keramikárstve, nevzniká odpad, všetko znova použijem. Súvisí to aj s ekológiou, na riedenie glazúr či hliny sa používa len čistá voda.

kou Andi, ktorá mi občas pomáha aj v dielni a má na starosti moju administratívu, chodievame zatiaľ na týždenné trhy a na rôzne akcie len tu v Komárne. Internetový obchod je ešte len v začiatkoch, slúži skôr na propagáciu mojich výrobkov. Momentálne na všetko postačujeme sami.

Bývate v Iži, dielňu máte v Komárne, chodievate na trhy, prevádzkujete internetový obchod, ako vyzerá Váš pracovný deň? Podarilo sa mi zaobstarať priestorovo vyhovujúcu dielňu v Komárne, kde všetko je na jednom mieste, čo som si v Iži nemohol dovoliť. S mojou partner-

Veľký dôraz kladiete aj na kvalitu. Je to podmienka úspechu? Samozrejme, je to kľúč k úspechu. Keď chcem niečo vyrábať, musím sa snažiť, aby spod mojich rúk vyšiel kvalitný výrobok i keď je to na úkor vyšších nákladov. Žiaľ, stretávam sa aj s opakom, hlavne u keramických produktov z Číny


AhojKomárno.sk november 2013 15 a Rumunska, kde sú výrobky v rámci šetrenia energií a času vypálené na nízky výpal a často sú použité olovnaté glazúry, ktoré sa využívajú práve na nízke výpaly napriek tomu, že tieto látky sú zdraviu škodlivé. Situácia na trhovisku. Majú ľudia dostatočný záujem o umelecké predmety, či

skôr tieto iba popozerajú? Ten záujem ma prekvapil, vlastne predčil všetky moje očakávania, pretože i keď ľudia nemajú peniaze, pozastavia sa na kus reči, popozerajú si vystavené predmety, môžu ich chytiť do ruky. Mám pocit, že sa tešia z toho čo vidia, takto som už získal plno kontaktov, rád i námetov, keď rozprávali o svojich predstavách – takto vzniká spätná väzba, ktorú veľmi potrebujem k tvorivej činnosti. Je to aj výhoda trhoviska oproti internetovému obchodu. Jozef, ste talentovaný a do veci zapálený mladý muž. Ste aj veľmi spoločenský, čo je na osoh v podnikaní. Ako vidíte svoju

budúcnosť ako keramikár-podnikateľ? V poslednej dobe záujem o moje výrobky sa zvyšuje. Objednávky majú stúpajúcu tendenciu. Nedávny Ondrejský jarmok sa nám dobre vydaril. Chystáme sa na Vianočné trhy. V budúcnosti plánujeme začať s keramikárskymi kurzami pre začiatočníkov. Chceli by sme sa dostať aj na

bratislavské trhy i do Rakúska, kde ľudia majú väčší záujem o umelecké predmety a možno i trocha viacej peňazí na ich kúpu. Je potešiteľné, že aj u nás si ľudia začínajú čoraz viacej vážiť ručnú prácu i remeselnícko-umeleckú výrobu a kúpou týchto predmetov sa snažia podporiť domáce hospodárstvo. Mňa sa to týka priamo a tak verím v lepšiu budúcnosť.


SziaKomárom.sk 16 2013. november 

„NINCS MÁS FELADATOM, MINT HOGY DOLGOZZAK ÉS FEJLŐDJEK.” AZ IRIGYLÉSRE MÉLTÓ FIATAL SZÍNÉSZNŐ, A SELYE JÁNOS GIMNÁZIUM EGYKORI TANULÓJA BUDAPESTEN VALÓSÍTJA MEG ÁLMÁT. A SZÍNHÁZ- ÉS FILMMŰVÉSZETI EGYETEM ELVÉGZÉSE UTÁN, MÁR MÁSODIK ÉVADÁT KEZDTE A KATONA JÓZSEF SZÍNHÁZBAN. A SZÍNPADON KÍVÜL FELTŰNIK A TELEVÍZIÓ KÉPERNYŐJÉN ÉS A KIFUTÓKON IS. AKARATEREJE ÉS KITARTÁSA SOK FIATAL SZÁMÁRA ADHAT ERŐT. A TEHETSÉGES BORBÉLY ALEXANDRÁVAL BESZÉLGETTEM.

M

iért választottad ezt a szakmát? Mert örömet okozott és pozitív visszajelzéseket kaptam, ha szerepeltem. Amikor az általánosban elkezdtem szavalóversenyekre járni, akkor gondoltam először valamiről, hogy tényleg érdekel és élvezem is egyben. A gimnáziumba is azért mentem, mert tudtam, hogy van ott egy nagyon jó színjátszó kör, a GIMISZ. Mi a Csárdáskirálynőt adtuk elő. Gyerekkoromtól ezt akartam és örülök, hogy kitartottam. Van még a családodban valaki, aki hasonló pályát választott? A családomban még csak hasonló szak-

mát sem választott senki. Milyen képességek kellenek, ahhoz, hogy színészként helyt tudj állni? Kell egy jó adag exhibicionizmus, tehetség, ami nem kézzelfogható, úgy is szokták mondani, hogy levegője van. Ami nagyon fontos, hogy az embernek legyen önismerete. Úgy nyilvánulj meg színpadon, hogy az mások számára is érdekes legyen és az energiád kifelé sugározzon, ne pedig be. Az a lényeg, hogy kiadd, hogy ki tudd magadból adni, ami hatással lehet a nézőre, vagy arra, aki hallgatja. Továbbá kitartás, és még így sem értünk a végére.

Mikor érzed magad jobban egy próba során, ha a rendező megmondja, hogy pontosan mit kell csinálnod, vagy ha azt mondja, csináld, ahogy jónak látod? Ez vegyesen jó, ha én is tudok hozzáadni és a rendező is. Azt nem szeretem, ha határozatlan a rendező, az a legrosszabb. Tudnia kell, hogy mit akar, mert ő a vezető, és vele kell menni. Az ő elképzeléseit próbáljuk teljesíteni, úgyhogy azért kér fel valószínűleg a szerepre, mert tudja, hogy én is hozzá tudok még adni valamit ahhoz, amit ő elképzelt.

Színművészeti Egyetemre.

Mi volt az első igazán emlékezetes élményed, amikor Budapestre kerültél és belecsöppentél a színház világába? Nem tudom mi volt az első, de meghatározó volt az az egy év, amit a Nemzeti Színházban töltöttem stúdiósként, aztán az, hogy felvettek a

Feltűntél a Munkaügyek című népszerű sorozatban és most a  Hacktion új évadának állandó szereplője lettél. Hogy kerültél a sorozatba? Kétféle eset fordulhat elő. Vagy felhívnak, hogy van ez a szerep és megkérdezik, hogy elvállalod-e, vagy behívnak castingra, és az alapján dön-

Ki a példaképed? Mindig nagyon a szemem előtt lebegett Udvaros Dorottya, az ő egész lénye. Ezt így, hogy példakép furcsa lenne konkrét személyre rámondanom. A színházban az összes kollégámtól tanulok folyamatosan, és felnézek rájuk. A forgatáson Anger Zsolttól leshettem el csomó dolgot és persze ő törekszik is arra, hogy tanítsa a fiatalabbakat. Ugyanakkor viszont apukám és anyukám mindig a példaképeim lesznek.

Britishoutlet.sk

Bratislavská cesta 1 (budova SAD), Komárno

Nový tovar

už v predaji

Új árukészlet már az üzletben

a 9. 00 -1 9. 00 nd el ok -n ed eľ Ot vO re né : Po 00 -1 9. 00 ő- va sá rn ap 9. nY It vA : Hé tf

Britishoutlettl.sket .s k

w w w .b ri ti sh ou


SziaKomárom.sk 2013. november 17 

tik el téged választanak-e. Nekem a Munkaügyeknél az első opció volt, a Hacktion-nél pedig a második. Van időd aktív társasági életet élni, vagy időd nagy részét a színpad és a forgatások teszik ki? Nagyon kevés időm van minden másra, főleg mióta forgatok is. Nemsokára vége a Hacktion-nek és majd újra eljárok angolt tanulni, edzeni, barátokat nézni színházba. Főzni is szoktunk együtt. És hazamegyek a családomhoz Nagycéténybe, mert ők nagyon hiányoznak. Nagyon szeretnék még táncolni, érdekel a hip-hop, de bármilyen latin tánc is, csak meg kell várni, hogy meggyógyuljon a térdem, mert szalagtúlterhelésem van, de nem aggódom. A tánc mindig hozzátartozott az életemhez, főként, mert örömet okoz. Miben érzed leginkább előnyét annak, hogy kezdesz egyre ismertebbé válni a művészvilágban? Ezzel még nem volt időm foglalkozni. Remélhetőleg ez még több munkával jár, és nincs is más feladatom, mint

hogy dolgozzak és fejlődjek. Szerinted mi a színház dolga? Ha néző vagyok, akkor azt szeretem, ha kiráz a hideg valamitől, vagy szívből tudok nevetni valamin. Nem is akarom túlbonyolítani, sok dolga van a színháznak, a kultúrát közvetítse, legyen mondanivalója, magadra ismerj bizonyos szerepekben, helyzetekben, aztán gondolkodj rajta. De nekem ez a kettő fontos, vagy nagyon tudjak nevetni, sírni, vagy kirázzon valakitől a hideg. Ez a lényeg szerintem. Mire vagy a legbüszkébb abból, amit eddig elértél? Arra, hogy abban a színházban játszhatok, amire mindig is vágytam. Mit üzennél azoknak a fiataloknak, akik kacérkodnak a színészi pályával? Csak közhelyesnek tűnő mondatok jutnak eszembe, ráadásul inkább lebeszélnék, ha racionálisan nézzük, de ha valaki ösztönösen érzi, hogy ezt akarja csinálni, és tényleg tehetséges, akkor azt senki nem akadályozhatja meg az úton. ( Ozgyin Erika, fotó: archív )


SziaKomárom.sk 18 2013. november 

A Popfesztiváltól az Üvegtigrisig HÚSZ ÉVES A GIMISZ SZÍNPAD

HÚSZ ÉV, HA ÉVFORDULÓKBAN GONDOLKODUNK, MINDENKÉPPEN JELENTŐS ESEMÉNYNEK SZÁMÍT AKÁR EGY EMBER ÉLETÉBEN, VAGY AKÁR EGY INTÉZMÉNY TÖRTÉNETÉBEN. HÚSZ ÉV SIKEREI ALAPJÁN NYUGODTAN MONDHATJUK, HOGY A GIMISZ SZÍNPAD MÁRA MÁR INTÉZMÉNNYÉ VÁLT VÁROSUNK, SZÉLESEBB RÉGIÓNK KULTÚRÁLIS ÉLETÉBEN. BESZÉLHETÜNK AKÁR HATÁROKON TÚLI ELISMERTSÉGRŐL IS. E KEREK ÉVFORDULÓ KAPCSÁN KERESTÜK MEG KISS PÉNTEK JÓZSEFET, A GIMISZ SZÍNPAD LEGENDÁS ALAPÍTÓJÁT, SZERVEZŐJÉT ÉS RENDEZŐJÉT, A LEGILLETÉKESEBBET, HOGY NYILATKOZZON AZ ELMÚLT HÚSZ ÉVRŐL.

K

edves József! Bevezetésképpen több évtizedes ismeretségünkre hivatkozva engedd meg, hogy beszélgetésünket tegeződve folytassuk, így riportunkat ezáltal is közvetlenebbé téve olvasóink számára. Köszönöm. Kezdjük is el tehát! A Gimisz színpad alapítójának, szervezőjének, rendezőjének is vallhatod magad. Ezek közül melyik szerepkört érzed magadhoz legközelebbinek? Szólnál közben magadról is pár szót? Mindegyiket egyaránt közelinek érzem, mivel az alapötlet, a kezdetek szervezési munkája is hozzám kötődik, így a rendezői munka is. Mondhatom ezt azért is, mivel ekkor már nem számítottam kezdőnek a „szakmában“. Már másodikos gimnazista koromban az akkori Komárom-i Magyar Tannyelvű Gimnáziumban „színházcsinálással“ is foglalkoztam, irodalmi színpadot rendeztem, kortárs költők műveiből összeállított előadásunk – Meneküléspróbák – címet viselte. Később Gáspár Tibor, neves és elismert tanár úrtól átvéve a stafétabotot, kezdtem el színjátszással foglalkozni a gimnáziumban. Néhány évig név nélkül működtünk. A szervezői feladatok után egyre inkább a rendezői, vagyis a diákokkal való művészi munka került előtérbe.

Tehát elindultál a rendezői pályán. Most viszont az érdekelne, hogyan keletkezett, mit takar a Gimisz név? Nincs itt se titok, se homály. A múlt század 90-es éveinek elején működött nálunk a MISZ (Magyar Ifjúsági Szövetség). Ifjúsági színjátszó csoportjaikat én vezettem. Az iskola vezetőségének, nevezetesen Ipóth Barna igazgató úrnak tetemes támogatásával a csoportokat összevontuk és közösen megalapítottuk a GIMISZ-t. Az elnevezés a gimnázium szó „GI“ szótagjának és a „MISZ“ rövidítésnek összekapcsolásával jött létre. A GIMISZ név rejtélye így megoldódott. Kérlek, hogy húsz év távlatából ejts néhány szót a kezdetekről. Az első előadás 1993 decemberében a - Képzelt riport egy popfesztiválról – volt. Csak érdekességként említem meg, hogy az eredeti Presser-Adamis musical éppen idén 40 éves. Az akkori végzősök indítványozták egy musical előadását a szalagavatói műsor helyett. Ők a Hair-t javasolták, de tanácsaim eredményeképpen a Popfesztivál-t vittük színre. Hatalmas sikert arattunk, a darab több mint húsz előadást ért meg. Szinte hihetetlen, de a Popfesztivál-lal l994-ben felléptünk a Budapest-i Szigetfesztiválon is (akkori neve EuroWoodstock volt). Itt

is óriási volt a siker. Ezt igazán nevezhetjük akár „villámrajtnak“ is. És milyen volt a folytatás? Hagyománnyá vált minden évben egy musical színre vitele. Bővült a társulat is. Így jött létre a Nagy Gimisz a végzősökből, a Közép Gimisz a középső évfolyamosokból és a Kis Gimisz az alsósokból. Általában két szereposztással dolgoztunk, a nagyokkal és a középsősökkel. Ilyen előadások voltak például – A dzsungel könyve; Valahol Európában; Képzelt riport egy amerikai popfesztiválról, 2000ben. A középsősökkel több alternatív színházi produkció is született, melyekkel sikeresen szerepeltek különböző szakmai zsűrik előtt is, ilyen volt például - „13. álom“ vagy „Az igazság földjén“ - kísérleti előadás módján. Tartalmas művészi múlt áll mögöttetek. Mesélj most kérlek a darabok és a szereplők kiválasztásáról, hogy történt ez a gyakorlatban? Az előadandó darabok kiválasztása mindig a rendelkezésre álló „diákanyag“ függvényében történt. A végső döntést, mely az én egyéni jogom volt, mindig szereplő válogatás és énekpróba előzte meg. Soha nem tapasztaltam, hogy valaki is befolyásolni akarta volna döntéseimet. Vagy, ha igen, nem hagytam... Mivel a társulat a gimnázium és a VMK (Városi

Művelődési Központ) védőszárnyai alatt működött, így az iskola adta a diákanyagot, vagyis a szereplőket, a VMK pedig a műszaki feltételeket biztosította. Sikereitek igazolják döntéseidet. Viszont színházi előadás létrejöttéhez a rendezőn és a színészeken kívül komoly segédcsapat is szükséges. Hogyan valósult meg ez nálatok, kik voltak a segítőitek? Mint már említettem a műszaki feltételeket „patrónusunk“ a VMK biztosította. A szakmai hátteret a harmadik előadásunk után, amely a Grease – Pomádé volt, sikerült kialakítani. A szövegkönyvet dramaturg, a dalokat korrepetítor, a táncokat koreográfus kik általában mindannyian hivatásos szakmabeliek voltak – írták, tanították, irányították. A zenei felvételek pedig ugyancsak profi felszereltségű stúdiókban, szakemberek felügyelete mellett készültek. Remek. De hogyan biztosítottátok be a kellő anyagi fedezetet, amely nélkül egy színház sem működhet? Az anyagiakkal sosem volt gondunk. A pénzügyi hátteret részben kultúrális pályázatokból, részben pedig a szereplők hozzájárulásaiból nyertük. Hozzá kell még tennem, hogy minden alkotó szerény tiszte-

Már megvásárolhatóak az új

Update1 borok

zéró cukortartalommal a boltjainkban! Alacsony a szénhidrát tartalmuk és nem emelik a vércukorszintet. Az Update1 Natural család részei! 3 féle kapható:

Rajnai Rizling l Kékfrankos Rosé l Pinot Noir l

Ügyeljen fogyasztási és tárolási hőmérsékletre!

Egészségére!

www.update.sk

Lowcarb Delicatesse

egészségtudatos élelmiszerüzlet

Komárno, tržničné námestie 4810 (lúdpiactér), +421 35 / 7780 580


SziaKomárom.sk 2013. november 19 letdíjért járult hozzá a produkciók létrejöttéhez. Kiváló színházi menedzsernek bizonyultál. De sikereitek nem voltak pénzfüggők. A titok másban rejlik. Talán benned. Mindig is fiatalokkal dolgoztál, sok csiszolatlan gyémánt is lehetett közöttük, telve tehetséggel és lelkesedéssel. Én itt sejtem a titok nyitját. Mi erről a véleményed? A fiatalokról (mindről) nagyon jó véleményem van. Semmivel sem

Most már értem, hogy sokukkal beszélgetve milyen nagy szeretettel beszéltek rólad. De beszélgetésünk végéhez közeledve megemlítenéd legnagyobb sikereiteket? A Popfesztivál hatalmas sikere után, emlékezetes előadások egész sora következett: Grease-Pomádé, Dzsungel könyve, Padlás, Valahol Európában, Jó estét nyár, jó estét szerelem, Csárdáskirálynő. A Popfesztivált még két alkalommal

szó Szvrcsek Anita élőben énekel, de a valóságban az egész előadás teljes playback-ról ment. Zárszóként mit üzennél az eljövendő fiatal generációknak? A mai gimnazistáknak és minden diáknak azt üzenem, hogy aki egy kevés érdeklődést, kíváncsiságot, netán tehetséget érez magában, az feltétlenül próbálja ki, hogy milyen csodákat rejt magában az együttjátszás öröme.

Kedves József! Az elmúlt húsz év sikereihez gratulálunk, jövőbeni munkádhoz erőt, egészséget valamint sok sikert kívánunk! Ugyanezek a jókívánságok egyaránt megilletik a Gimisz színpad minden tagját és alkotóját is, akik odaadó munkájukkal a társulat eddigi sikereinek elválaszthatatlan részeseivé váltak. Köszönöm a beszélgetést. ( Patócs Tibor, archív felvételek )

Üvegtigris - Flash

Csárdáskirálynő

tartom őket megbízhatatlanabbaknak és szertelenebbeknek mint mi voltunk, ugyanolyan nyitottak és kommunikatívak a világi változások hatása után is, csak nekünk az idősebb generációknak kellene megértőbbnek lennünk irántuk. Véleményed gyógyír a generációs problémákra. Biztosra veszem, hogy figyelemmel kíséred védenceid, tanítványaid további sorsát, van-e közöttük, aki például színészi pályára került? Igen. Sokukkal ma is tartom a kapcsolatot, de nemcsak azokkal, akik a színészi pályát választották, hanem műszakiakkal, tanárokkal és más „civil“ pályán dolgozókkal is. Senkit sem szeretnék kiemelni, mert attól tartok, hogy ezzel másokat megsérthetnék, akad akivel napi kapcsolatban vagyok, de arra is van példa, hogy „csak“ tudunk egymásról.

Csongor és Tünde

2000-ben és 2010-ben is bemutattuk, mindkét alkalommal a darab más-más gondolati megközelítésére törekedtünk. Az utolsó általam rendezett előadás az Üvegtigris – Flash volt. Méltóbb fogadtatást érdemelt volna, amelyet nem a darabhoz kapcsolódó személyes érdekek megakadályoztak. Pár érdekes pillanat, sztori a végére. Lehet róla szó? A Csárdáskirálynő előkészületeit számos emlékezetes pillanat kísérte, hiszen az élő zene, a koreográfia, az ének meg a prózai játék hatalmas összpontosítást igényelt, ráadásul Edwin szerepét csak az utolsó pillanatban sikerült kiosztani. Egy másik nagy élmény még a Pomádé egyik előadásán ért, amikor Beke Sándor rendezővel, aki az első sorban ült, sikerült „elhitetni“, hogy a Sandyt ját-

West Side Story


EGY VARÁZSLATOS

CSALLÓKÖZI MESEKÖNYV BRUMIARC ÉS A KICSI TÖKÉLETES KARÁCSONYI AJÁNDÉK

Náš čitateľ si všimol zaujímavý oznam v jednej z ordinácií komárňanských lekárov: “Chrípka ellen oltunk!”, čiže v preklade: “Očkujeme proti chrípke!” Spýtali sme sa na Facebooku vás všetkých, či poznáte aj nejaké ďalšie komárňanizmy a s tými sa roztrhlo vrece. Vybrali sme desať podľa nás najlepších kúskov. Michaela P.: “Megyek daňový úradra.” Andrea U. “Oda adom a obcsanskimat.” Noblisimma A. “Máma kaptam upomiénkát.” Noblisimma A. “ Číňamkit vettem a tržnicán” Valéria L. “Zsuvacska alias rágó gumi.” Ruddo M.: “Hranolky kecsuppal.” Mária M.: „Párky horcsicával“ Laci T.: “Sustyákiba megyek.” Peter M.: “Vizes a tricskó.” Johny M.: “Tyeplákiszúprava meg botaszki”

A

színes könyv egy kis medve történetét ábrázolja, s amint a dunaszerdahelyi szerző lapunknak elmondta, tanulságos történetről van szó. „Mindenki életében vannak olyan pillanatok, amikor eltéved vagy idegen helyre kerül, és a szokásosnál is nagyobb szüksége van a segítségre. Ez a mese is erről szól, természetesen képekkel és mesebeli hangulattal színesítve. A szerző ismert újságíró-szerkesztő, akit elsősorban közgazdász-szakemberként tartanak számon, ezért sokakat meglepett azzal, hogy éppen egy mesével mutatkozik be az irodalomked-

velők előtt. „Az irodalommal évek óta foglalkozom, korábban a Fiatal Írók Körének elnökeként is kapcsolatba kerültem a könyvekkel. Ez a kiadvány viszont nem egy szépirodalmi mű, sokkal inkább a szélesebb közönséget kívánja megszólítani. Nem csak gyermekeket, de feltehetően a színes kiadvány leginkább nekik okoz majd örömet a karácsonyfa alatt.“ A szereplő neve is egyedi, de erről Péter nem árul el sokat, mert mint mondja, a történet olvasása közben elegendő információhoz jut az olvasó. „A történet főszereplője azért egy medve lett, mert gyermekkoromat végigkísérték a

Nyerjen egy könyvet! Honnan származik a könyv szerzője? Dunaszerdahely Komárom Nagymegyer

Trojizbový byt s galériou 122m2

infrasauna podlahové vykurovanie extravagantný dizajn ihneď k nasťahovaniu

Štvorizbový byt s galériou 151m2 ✓ jedinečná dispozícia ✓ možnosť dokončenia

podľa vlastného vkusu

+421 903 710 920

www.comorrapark.sk

/ComorraPark

Ideálny domov - A tökéletes otthon

✓ ✓ ✓ ✓

A könyv bemutatója november 19-én lesz a duanszerdahelyi Vermes-villában este hat órától, de aki nem tud ott lenni, annak sem kell szomorkodnia, mert a szerző többek közt Komáromban is bemutatja a kiadványt. Akik pedig szeretnék megrendelni, megtehetik a www.bookstar.sk oldalon, amely a Brumiarc és a Kicsi exkluzív forgalmazója.

A helyes megfejtők között három dedikált Brumiarc és a Kicsi című könyvet sorsolunk ki! A megfejtéseket küldhetik levélben: Szia Komárom szerkesztőség, Széna tér 4810, 945 01 Komárom vagy emial formájában a játék@sziakomarom.sk címre. Beküldési határidő november 24.

✓ ihneď k nasťahovaniu ✓ jedinečné drevené schody ✓ moderný dizajn

Trojizbový byt na prízemí 112m2

plüssmedvék, így hát különösen megkedveltem ezt az egyébként korántsem veszélytelen állatot. A mesében viszont egy édes és bátor „brumi“ története elevenedik meg, amely leginkább rólunk, felnőttekről árul el sokat.“

POSLEDNÉ BYTY v ponuke

Ľudová reč sa odjakživa vyznačovala a odlišovala výrazmi, ktoré boli pre ňu jedinečné. Slová a slovné spojenia používalo množstvo ľudí, no za hranicou regiónu im nikto nerozumel. U nás v Komárne vznikla zvláštna kategória slovných spojení, ktorým rozumie takmer každý z nás. Líšia sa spojením dvoch jazykov do jedného - do komárnizmu!

domov otthon

KOMÁRNIZMY

November közepén jelenik meg Rajkovics Péter első mesekönyve, amelyet a Komáromban is népszerű karikaturista, Potháczky Angéla illusztrált.


SziaKomárom.sk 2013. november 21 AKIKRE BÜSZKÉK VAGYUNK

BARÓTI SZABÓ DÁVID ( Barót, 1739. április 10. – Virt, 1819. november 22.)

E

lszegényedett vallásos katolikus székely nemesi család fiaként született. A gimnázium elvégzése után, tizennyolc éves korában a jezsuiták rendjébe lépett. Egyetemi évei alatt görög és latin nyelvet, filozófiát és matematikát tanult, csak ezek befejezése után ment a teológiára, és igen képzett pap-tanárként harmincéves korában szentelték jezsuita pappá. A felvilágosodástól kifejezetten idegenkedett, hiszen pap volt, de még jobban idegenkedett a nemzetet elnyomó bécsi hatalomtól. A költészet volt a menedéke. 1773-ban Mária Terézia eltörölte a jezsuita rendet, tagjai mehettek tanárnak. A nagy képzettségű és kitűnően tanító Baróti Szabót szívesen látta bármelyik gimnázium. Előbb egy ideig Komáromban tanított szónoklattant, onnan Kassára került, ahol nyugdíjba vonulásig köztiszteletben álló és közkedvelt tanár volt. Kassán adta ki első verseskötetét. Itt ismerkedett meg Kazinczyval és Batsányival, közösen szerkesztették a Magyar Museumot, mely az első önálló magyar nyelvű folyóirat volt. Nyugállományba vonulása után egykori komáromi tanítványához, Pyber Benedekhez költözött Virtre, ahol élete utolsó két évtizedét töltötte. Irodalmi törekvéseinek jutalmaképpen 600 forintnyi nyugdíjat kapott Ferenc királytól.

Csendes magányában fordítgatta Milton Elveszett paradicsom című alkotását. Virten szerezte Magyarság virágai című művét. Élete alkonyán fordította Vergiliustól az Aeneis-t. Köztisztelettől és szeretettől övezve halt meg e magyar úri család vendégszerető házánál 1819. november 22-én és ott van eltemetve a virti temetőnek a Dunára néző lankás oldalán. Költőnek bár nem volt igazán jelentékeny, legföljebb néhány ódája, melyek szerepelnek az antológiákban, de mint költészeti úttörő óriási jelentőségű: ő készíti elő azokat a formai lehetőségeket, amelyek azután Berzsenyi Dánielig és Vörösmartyig vezetnek. Vitairatai a prozódia kérdéseiben hozzájárultak nyelvünk verstani törvényeinek tisztázásához. A görög-római verselés egyik meghonosítója a magyar költészetben, költői nyelvünket tájszavakkal és újításokkal frissítette. Műfordítói tevékenysége pedig nemzedékeket nevelt Vergilius ismeretére. Neve ott áll irodalmunk szent öregei között. Baróti Szabó természetére nézve szelíd ember volt. Mindenkit örömmel fogadott, aki tollat vett a kezébe. Sohasem a művek esztétikai értékét tekintette fontosnak, hanem a magyar nyelv gazdagítását.


AhojKomárno.sk 22 november 2013 

A

VIANOČNÝ GOSPEL GALA KONCERT

ko prvé zastavenie na tohtoročnom koncertnom turné so 7-mi vystúpeniami na Slovensku, bude koncert svetoznámej afro-americkej hudobno-vokálovej skupiny „The Golden Voices of Gospel“ pod vedením čierneho reverenda Dwighta Robsona v kostole Reformovanej cirkvi v Komárne dňa 9. decembra 2013 začiatkom o 19.00 hodín. Úžasné černošské gospely a spirituály tvoria svet afro-američanov, ich históriu i kultúru, ich hlas a spôsob prednesu nie je možné napodobniť. V populárnych piesniach nájdeme odkazy zo Starej i Novej Zmluvy (tradicionálny gospeloví speváci oživujú tieto príbehy), sú to vlastne voľné modlitby, rozhovory s Bohom. Gospel je v podaní sólistu a vokálu vzájomným odpovedaním formou spevu, sprevádzaný potleskom, dupaním a hudobnými nástrojmi. Opakovania a jednoduché vety pomáhajú porozumieť náboženské odkazy, ktoré vypovedajú o láske a viere.

Skupina vznikla v roku 2000 pod vedením černošského reverenda Dwighta Robsona. Doteraz len v Europe absolvovali viac ako 500 úspešných koncertov. V súčasnosti ide o 8 členný súbor nadaných afro-amerických vokalistov a hudobníkov. Dwight Robson, reverend a hudobník je uznanou osobnosťou hudobného sveta. Má viac úspešných hudobných projektov, z ktorých možno najúspešnejšia je formácia The Golden Voices of Gospel. Viackrát spolupracovali na pódiu aj s takými osobnosťami hudobného sveta ako Mariah Carey alebo Michael Jackson. Ich najznámejšie skladby sú napr. Oh, Happy Day, Glory Glory Hallelujah a veľa ďalších a slávnych obľúbených gospelov. Dwight Robson, vodca skupiny The Golden Voices of Gospel aj touto cestou srdečne pozýva každého na ich Vianočný koncert v kostole Reformovanej cirkvi v Komárne.

Life Sport - Dunajské nábrežie 9 www.lifesport.eu

035/3812 740, 0940 33 72 78 LifeSport

ő sz i de ni sa

vo fitn Majsterka Európy

es / Fitness Európ

a bajnok

Hétfő/Pondelok

Kedd/Utorok

Szerda/Streda

Csütörtök/Štvrtok

Péntek/Piatok

Szombat/Sobota

8.00-9.00 TRX

8.00-9.00 K2HIKING

8.00-9.00 TRX

8.00-9.00 K2HIKING

8.00-9.00

body Art

8.30-9.30 TRX

17.00-18.00 Body Styling

17.00-18.00 TRX

9.30-10.30 K2HIKING

18.00-19.00 K2HIKING

17.00-18.00

10.00-12.00 Hip-Hop dance

10.00-10.40 Csiri Biri (SK)

16.00-17.00 Fit Kid

10.00-10.40 Csiri Biri (HU)

16.00-17.00 Body Styling

17.00-18.00 TRX

16.00-17.00 Body Styling

17.00-18.00 TRX

16.00-17.00 Fit Kid

Deep Work

18.00-19.00

body Art

17.30-18.30 K2HIKING

18.00-19.00 Spinning

17.15-18.15 K2HIKING

18.00-19.00 K2HIKING

18.00-19.00 Spinning

18.30-19.30 Body Step

18.00-19.00 K2HIKING

18.15-19.10 Kangoo Jumps

18.00-19.00 Fly Fit

19.00-20.00 Body Styling

18.30-19.30 Spinning

19.00-20.00

Deep Work

18.15-19.15 Spinning

Alakformáló

Alakformáló

Alakformáló

19.30-20.30 TRX

19.10-20.10 Zumba

19.30-20.30 Kangoo Jumps

19.30-20.30 TRX

19.10-20.10 Dynamická jóga Dinamikus jóga

érvényes! któber 28-tól o . 3 1 0 2 d en ar 2013! Az ór od 28. októbra ný at pl je n dí ho Rozvrh

Vasárnap/Nedeľa

Alakformáló


SziaKomárom.sk 2013. november 23 

A KOMÁROM-I KULTÚRPALOTA 100 ÉVE

Városunk kultúrtörténetének egyik legjelentősebb évfordulójához közeledünk. A Duna Menti Múzeum, az egykori Kultúrpalota Nádor utcai épülete kerek 100 éves múltra tekinthet vissza. Múzeumunk a szlovákiai magyar kultúra egyik legjelentősebb központja, egyben Szlovákia leggazdagabb római kori gyűjteményével is büszkélkedhet.

A

Duna Menti Múzeum az 1886os alapításától fogva egészen a 2. világháború végéig muzeális és művelő egyesületek keretében működött. Ezek közül a legjelentősebb az 1911-ben induló Jókai Közmívelődésiés Muzeum Egyesület volt, mely a tevékenységét egészen 1947-ig folytathatta. A múzeum gyűjteménye előbb a református kollégium nagytermében kapott szűkös helyet, majd 1897-ben a törvénykezési épület (törvényszéki palota)

második emeletén került elhelyzésre, végül 1900 augusztusától a felújított Eszterházy-pavilonban nyitotta meg kapuit. A Jókai Egyesület döntése alapján már 1909-ben megkezdődtek a tervezői munkák egy új és állandó székhely felépítéséhez az egyesület és a múzeum számára. A szükséges anyagi fedezet biztosítása után az építkezési munkálatok 1913 februárjában kezdődtek a Szent-András templommal szembeni telken, a lebontásra került bencés algimnázium helyén. Maga az építkezés viharos gyorsasággal zajlott le. A Kultúrpalota épületének felavatását ez év november 29-én ünnepelte a város. 1947-ben a Jókai Egyesületet feloszlatták, a Kultúrpalotát lefoglalták az állam javára. A múzeumi kiállítás csak 1949-ben nyílhatott meg újra (már Duna Menti Múzeum néven). 1951-től

1968-ig Népművelési Otthon és a Járási Könyvtár is az épület lakója volt, ezután már csak a múzeum maradt az épületben mind a mai napig, együtt a 2000-ben újjászervezett Jókai Közművelődési és Múzeum Egyesülettel. Az évfordulóval kapcsolatban megkerestük PhD. Csütörtöky Józsefet, a Duna Menti Múzeum igazgatóját, ki kérdéseinkre készségesen válaszolt: Milyen rendezvényeket terveznek e kiemelkedő ünnep alkalmából? „A ünnepi megemlékezés fő eseményeként a november 15-i emlékestet hoznám szóba, melyet múzeumunk dísztermében tartunk a Jókai Egyesülettel közösen. Az ünnepi est végén nyitjuk meg kiállításunkat, melyet Mácza Mihály, ismert történészünk állított össze a Kultúrpalota 100 éves történetéről. Ez az anyag szintén helyet kap a múzeum nyomtatásban levő évkönyvének egy

fejezetében, mondhatnám a jövő generációk számára“. A múzeum és a Jókai Egyesület története szorosan egybe fonódik. Milyen a két intézmény együttműködése ma? „Az együttműködés a hagyományokat figyelembe véve ma is a lehető legszorosabb. Erről tanúskodik számos kultúrális és történelmi eseményhez kapcsolódó közös rendezvényünk, mint emlékestek, megemlékezések, kiállítások. A hagyományt szeretnénk továbbra is közösen ápolni“ - fejezte be válaszát az igazgató úr. E jelentős évforduló alkalmából a Jókai Közművelődési és Múzeum Egyesület, valamint a Komárom-i Duna Menti Múzeum 2013. november 15-én 17.30 órai kezdettel a múzeum dísztermében Ünnepi Emlékestet rendez – 100 éves a Kultúrpalota – címen, melyre mindenkit szeretettel várnak!


AhojKomárno.sk 24 november 2013 SERIÁL: LESK A BIEDA KOMÁRŇANSKEJ PEVNOSTI (13.ČASŤ)

Pevnosť dnes

Strata statusu pevnostného mesta a vývoj dejinných udalostí 20. storočia spôsobili zásadné zmeny vo význame pevnostných objektov v Komárne.

P

ostupným urbanistickým rozvojom mesta sa väčšina objektov dostala do uzavretých mestských zón, niektoré našli nové využitie vo forme hospodárskych, skladových a výrobných prevádzok, niektoré zostali osamotené kamenné solitéry bez adekvátneho využitia. Práve nové spôsoby využitia rozsiahlych pevnostných objektov stáli za devastáciou a ničením vysokej historickej hodnoty komárňanskej pevnosti. Noví nájomcovia neváhali objekty prispôsobovať novým funkciám a  to neraz neodbornými a  deštruktívnymi zásahmi.

Vonkajšie obranné prvky Starej a Novej pevnosti boli postupne odstránené, v blízkosti Novej pevnosti našli svoje miesto nové kasárenské budovy, či obytná zóna. Z bastiónov Palatínskej línie bol najviac poškodený bastión I, z ktorého sa zachovala len Bratislavská brána a  časť retranchementu. Na jeho mieste vyrástli neskôr výrobné a  prevádzkové haly Slovenských lodeníc. V priestoroch bastiónu II a III našli miesto vysunuté prevádzky Slovenských lodeníc, v  bastióne IV zas našla svoje sídlo Správa ciest. Výstavbou nových sídlisk za opevneným vencom Palatínskej línie vznikla potreba vybudovania nových cestných komunikácií. Z toho dôvodu boli medzibastiónmi II-III a III-IV vedené prieseky obrannou líniou. Bastióny Vážskej línie zostali viacmenej nevyužité, v  ich blízkosti vznikla záhradkárska zóna, či obydlia neprispôsobivých obyvateľov, ktorí pokračovali v devastácii oboch objektov. Vojenskú funkciu si zachovali najmä opevnené objekty na pravej strane Dunaja, či Stará a Nová pevnosť, kde našli miesto vojenské posádky domácich armád, či „spriatelenej“ sovietskej armády. Určité zmeny v pohľade na historickú hodnotu komplexu komárňanských pevnostných stavieb nastali v 60-tych a 70-tych rokoch, kedy boli objekty Centrálnej pevnosti, Vážskej a Palatínskej línie vyhlásené za pamiatkovo chránené. Zmena statusu objektov na Národné kultúrne pamiatky síce znamenala určité zmeny v postoji k ochrane objektov, avšak v praxi sa tieto zmeny takmer vôbec nepremietli do zásadných ochranných a obnovovacích prác. Výnimkou môže byť snáď objekt bastiónu VI, ktorý bol v 80-tych rokoch komplexne zrekonštruovaný a daný do užívania ako komplex relaxačnej funkcie.

Nádeje vyplývajúce zo spoločenských a ekonomických zmien v  90tych rokoch minulého storočia sa prejavili aj v  očakávaní v  naštartovaní revitalizácie komárňanskej pevnosti. Prvotný prudký nárast záujmu o  problematiku vývoja komárňanského opevnenia zo strany verejnosti podnietili predovšetkým úspešné rekonštrukčné práce pod vedením Ľudovíta Gráfela. Práve jeho meno sa najviac spomína s  rastom záujmu o  našu pevnosť a  to predovšetkým prostredníctvom úspešných publikácií vydaných v  polovici 80-tych a  koncom 90-tych rokov. Tento záujem sa pretavil aj v  záujme vybraných podnikateľských subjektov na rekonštrukcii kultúrneho dedičstva. Tak došlo k  rekonštrukčným prácam na bastióne IV, kde našla svoje sídlo súkromná stavebná spoločnosť, či výstavbe asanovaného reduitu, kde dodnes sídli Slovenská správa ciest. Podobne došlo k  nákladným rekonštrukciám Bratislavskej brány a k dobudovaniu asanovaného retranchementu. Týmto sa však výpočet rekonštrukcií na dlhú dobu zastavil. Prebudil ho až záujem po odkúpení Starej a  Novej pevnosti od Armády SR mestom v roku 2002. I  napriek všetkým pozitívam však zostáva stav našej pevnosti biedny. Väčšina objektov chátra, do investícií sa nepúšťa ani mesto a ani súkromní vlastníci. Rekonštrukcie sú nákladné a  pre väčšinu súčasných užívateľov nerentabilné. Opadol aj prvotným záujem o túto nádhernú vojenskú pamiatku, ktorá nemá v Európe obdoby. V  poslednej dobe dochádza predovšetkým k  atomizácii vlastníckych pomerov formou odpredaja, či prenájmu väčšiny objektov vonkajšieho opevnenia, ale aj samotnej dvojpevnosti, čo v budúcnosti znemožní akýkoľvek komplexný prístup k obnove. V  našom rozprávaní o  komárňanskej pevnosti, ktoré sme postupne počas uplynulého roka prinášali na stránkach Ahoj Komárno, sme vám predstavili jednotlivé vývojové etapy budovania našej najvýznamnejšej kultúrnej pamiatky. Dozvedeli ste sa, že ju nezničili hordy Turkov počas stosedemdesiatročného vojenského zápolenia medzi ríšami Habsburgovcov a  Osmanov, nedobyli ju Thökökolyho vojská v roku 1683, nezničili ju napoleónske vojny, katastrofálne zemetrasenia v  roku 1763, či 1783, a ani všeobecný trend búrania vencov pevnostných stavieb v  19. storočí. Nedovoľme, aby ju zničili nezáujem, ignorancia a nedostatok financií.


Kožené bundy od 39 €


Moderné značkové oblečenie a doplnky

Nadčasová elegancia Spoločenské šaty na každú príležitosť

stužkové slávnosti, firemné akcie, oslavy, svadby

Palatínova 41, Komárno (vedľa kníhkupectva Diderot) Otváracia doba: Po-Pi 9-18 | So 9-12

www.designervintage.sk


AhojKomárno.sk november 2013 27 

Pre dokonale funkčné telo a pokoj mysle vyskúšajte

DYNAMICKÚ JOGU Väčšina ľudí si pod jogou predstavuje len meditáciu a krkolomné cviky. Samozrejme, aj asany sú súčasťou filozofie, ale joga svojím spirituálnym obsahom znamená oveľa viac.

V

poslednom čase je čoraz väčší dopyt po tzv. body&mind hodinách. Joga privádza človeka pomocou fyzických cvičení do stavu harmónie tela a duše. Pomocou precvičovania jednotlivých cvikov (asany) a prostredníctvom koncentrácie na ich výdrže sa človek úplne vymkne spod vonkajších vplyvov, prežije prekrásny stav vnútorného pokoja (meditácia, relaxácia). Zároveň si osvojí správne dýchacie i stravovacie návyky. Vedľajším účinkom je pokojná myseľ Dynamická joga sa radí medzi moderné tipy jogy. V porovnaní s klasickou hatha jogou je trochu živšia, používa klasické asany v mierne dynamickejšom tempe. Tie sú doplnené prvkami z pilatesu alebo cvikmi na chrbticu. Počas cvičenia sa sústredíme na precízne prevedenie polôh tela, filozofický aspekt jogy sa dostáva do pozadia. Aj keď patríte k ľuďom, ktorí sa celé roky zaujímajú iba o  fyzicky prevádzané cviky a  spiritualita jogy vás nezaujala, po čase strávenom cvičením jednotlivých asán zistíte, že (okrem pozitívnych účinkov jogy na

vaše telo) joga neuveriteľne pozitívne vplýva na vašu dušu a najmä na vaše správanie voči ostatným ľuďom. Dynamickú jogu odporúčam ľuďom, ktorí majú radi výzvy, v cvičeniach a v tvarovaní postavy hľadajú aj dokonalú prevenciu a  zdravie pre svoju chrbticu. Nezanedbateľnými „vedľajšími účinkami”, ktoré sa na ľuďoch prejavia, bude pokojná myseľ. Na hodinách dynamickej jogy sa venujeme: • Strečingu skráteného svalstva • Posilneniu slabých svalov • Dokonalému precvičovaniu kĺbového aparátu • Precvičovaniu chrbtice • Rozvoju udržiavania rovnováhy • Zlepšovaniu krvného obehu v tepnách a zlepšeniu trávenia Už po dvoch týždňoch pravidelného cvičenia dynamickej jogy ustúpi bolesť v krížoch a chrbtici, nadobudnete silnejšie svalstvo, krajšie držanie tela, štíhlejšiu postavu, zlepší sa ohybnosť tela i trávenie a celkové duševné rozpoloženie.

Kam za dynamickou jogou? Dynamickú jogu môžu Komárňania navštevovať v nádhernom prostredí štúdia Karmayoga – joga študio a  čajovňa, na Zámoryho ulici 14, a to týždenne pri viacerých príležitostiach, v  ranných aj večerných hodinách, dokonca aj cez víkend. Bližšie informácie získate na telefónnych číslach: 0905 986  880 alebo 0903 956 849.


11.2013 | Ahoj Komárno - Szia Komárom  
11.2013 | Ahoj Komárno - Szia Komárom  

časopis o mojom meste - egy újság a városomról http://www.ahojkomarno.sk http://www.sziakomarom.sk

Advertisement