Page 1

Ahoj. zia S

www.ahojkomarno.sk • www.sziakomarom.sk

CSENTE HAVAROVAL A MUSEL ODSTÚPIŤ

AZ INDULÁSRÓL, A JELENRŐL ÉS A FOLYTATÁSRÓL IS FAGGATTUK A SZIMPATIKUS IFJÚ FILMES TEHETSÉGET.

„NEM AKAROK GYŐZNI, DE UTÁLOK VESZÍTENI“!

máj május /2014

GYERE HAZA! FOTOGRAFI HLÁSTE SA!

Ahoj Reality

Bezplatný mesačník Komárňanov | Komáromiak ingyenes havilapja

V KOMÁRNE OTVORILI NOVÉ OBCHODNÉ CENTRUM

strana 2-3

ELKÉPESZTŐ ZENEI FELHOZATAL A NASZVADI TŰZVIRÁGON

LÁTOGATÁS AZ SMC-DANUBE HAJÓTERVEZŐ IRODÁBAN

ŠTUDENTI PRIEMYSLOVKY VYRÁBAJÚ ČISTÚ ELEKTRICKÚ ENERGIU

A KOMÁROMI HAJÓGYÁRTÓL AZ ORSÓS- SZIGETEKIG

Dacia Tour 2014

Vyhrajte Duste

s plnou nádržo

r

u na celý víkend

!

Dacia Lodgy y

Dacia Dokker

už od 9 190 €

už od 7 990 €

Dacia Logan MCV V

Dacia Logan už od 6 490 €

Dacia Duster

Dacia Sandero

už od 9 990 €

už od 6 690 €

už od 7 290 €

MAGNUM Co., s.r.o. ,

nový autorizovaný predajca a servis RENAULT a DACIA v Nových Zámkoch, Vás pozýva na DACIA TOUR 2014, ktorá sa uskutoční v rámci 6. ročníka OFF ROAD ZRAZU, v dňoch 16. - 18. mája 2014 v areáli OÁZA CAMP Komoča, so zaujímavým sprievodným programom pre celé rodiny. Viac na: 4x4 Off Road Klub Nové Zámky Tešíme sa na Vás v expozícii DACIA!

www.magnum-co.sk


AhojReality

www.ahojkomarno.sk/reality


AhojKomรกrno.sk mรกj 2014 3 


SziaKomárom.sk 4 

Pótolja a mozik hangulatát és légkörét az otthoni filmnézés? Bdnár Réka egyetemi hallgató A társaságtól függ legfőképpen, s természetesen a filmválasztástól, hogy melyik helyszínt választom. A mozi leginkább akkor jön szóba, ha randi van a háttérben. Szerintem a fiatalok többsége is ezért jár moziba. Az otthoni filmnézés abban különbözik a mozitól, hogy azt mindennap megtehetem. A mozizás nálam viszont azért is ritkább, mert azt alkalomhoz kötöm. Randevúhoz, csajos esthez, vagy szüli napi meglepetésként.

Holocsy Viktor egyetemista

A házimozi semmiképpen nem pótolja a hagyományos mozi légkörét és hangulatát. A mozizásnak pótolhatatlan varázsa van. Viszont az otthoni filmnézésnek

is megvannak az előnyei. Elsősorban a melegebb, privátabb hangulatra gondolok, mikor barátokkal, a barátnőmmel nézünk otthon filmet. A legigazibb, ha csak ketten vagyunk. Személy szerint nagyon kedvelem az otthoni filmnézést. Egy fárasztó nap után bedőlni egy jó film elé, pihentető szórakozást jelent egy zacskó pattogatott kukorica mellett. Szerződi Noémi tanító néni A véleményem az, hogy a moziban található kép- és h a n gm i n ő s é g e t ma már otthon is megteremthetjük. Minden attól függ, hogy milyen technikai felszereltséggel rendelkezünk. Kényelmes ülővagy fekvőalkalmatosság viszont csak otthon van. A pattogatott kukoricának sem kell hiányoznia. Közel a hűtő, nem zavar senki a hátam mögött. Jöhetnek a barátok is, velük az ember jobban érezheti magát, mint idegenek között. Nem vagyok a mozi ellen sem. A helyszín megválasztása

függhet a kedvemtől, vagy az alkalomtól is. A mozi például nagyon alkalmas randevúk lebonyolításához. Kiss Péntek József tanár Tény, hogy a házi mozizás kényelmi szempontból előnyösebbnek tűnik a valódi mozinál. Az azonban elvitathatatlan, hogy a közös filmnézést, a nézőtéri pattogatott kukoricás hangulatot semmilyen házi mozi sem pótolhatja. A legszebb filmes emlékeim a sokunknak hiányzó Tátra mozihoz fűződnek. Dóczé Péter gimnáziumi tanuló Az otthoni filmnézés a mozival szemben két dolgot nem tud felülmúlni. Egyrészt a technikai minőséget, másrészt a

közösségi élményt. Egy horror sosem lesz olyan félelmetes, és egy vígjátékon nem fogunk akkorát nevetni, mint a moziban. A moziban az embereknek nincs lehetőségük pótcselekvésekre és jobban odafigyelnek a filmre. Az sem elhanyagolható, hogy a moziban nem kell idegeskedni a reklámok miatt. Jakab István vállalkozó A házimozi soha nem fogja vis�szaadni a mozik hangulatát, de a multiplex mozik is csak elvettek a mozivarázsból. Inkább részesítem előnyben a kisebb mozikat, mint például a dél-komáromi Jókai mozit, vagy a remélhetőleg hamarosan elkészülő volt Tátra mozit. Koromból adódóan inkább vagyok híve a hagyományos mozizásnak.

Pre každého darček, šampanské

´

Originálny obchod s dekoráciami a s bytovými doplnkami v štýle

a neopakovateľná atmosféra!

´

´

(vedľa predajne Designer Vintage)

Inšpirujte sa a nakupujte prekrásne, kvalitné doplnky, ktoré vykúzlia u Vás pocit domova!

Lajkujte nás na našej facebook stránke Sweet Home Otváracia doba: Pondelok-Piatok 9-18, Sobota 9-13


AhojKomárno.sk máj 2014 5 

K čomu najviac využívate internet a facebook? Ľudmila Bölcskeiová administratívna pracovníčka V bežnom živote internet a facebook využívam ozaj len v malom meradle, vlastne ani nepotrebujem. Naopak sú hlavnými pomocníkmi v mojej práci, z dôvodu rýchleho zorientovania sa na knižnom trhu a na vybavovanie bežných pracovných záležitostí.

Jaro Polách obchodný zástupca Obidva mi v živote veľa pomáhajú. Internet denne používam v práci, facebook na komunikáciu s priateľmi, v športovom živote pri prihlasovaní sa na biliardové turnaje, rezerváciu ubytovania a zbieranie informácií o novinkách v mojom športovom odvetví. V Googli nájdem všetko, aj to čo sa mi zdá nemožné. Kristína Majchráková mamička Internet používam na vyhľadávanie rôznych informácií, často aj na objednávanie z internetových shopov. Na facebooku náj-

dem kontakty na staré známosti, ktorých som už dávno nevidela. Zvykla som si dať na facebook fotky môjho syna pre príbuzných, ktorí nebývajú v Komárne. Obidva sú veľmi užitočné a pomáhajú mi.

Boris Demeter volejbalista Internet používam v každodennej práci i v súkromnom živote. Pomocou e-mailov viem rýchlo vybaviť bežné záležitosti pracovného i osobného charakteru. Vyhľadávam užitočné informácie – správy, novinky, aktuality, športové výsledky, čiže v podstate o všetkom, čo potrebujem. Často som vzdialený od rodiny, preto ho používam aj na telefonovanie, pomáha mi v udržiavaní stáleho kontaktu s rodinou. Je veľmi dobrý na rýchlu a lacnú komunikáciu.

Marta Vörösová predavačka Internet a facebook využívam denne. Pomáhajú mi v práci pri vyhľadávaní knižných noviniek pre promptné informovanie zákazníkov. Doma sú mi nápomocné tiež v mnohých oblastiach. Pri objednávaní lístkov do divadla, na vlak a podobne. Facebook je užitočná aj preto, lebo môžeme spoznávať

nových ľudí, ich záľuby, pravda je nutné nájsť tú zlatú strednú cestu, a vyhradiť si čas na osobné stretnutia so známymi.

Boris Kováč študent Určite mi veľa pomáhajú. Internet využívam hlavne na získavanie užitočných informácií. V Googli nájdem všetko čo ma zaujíma. Často som na facebooku kvôli priateľke. Vedľajším efektom je aj to, že sledujem, čo sa deje okolo mňa, i keď to nie je primárny účel mojej návštevy na facebooku. Ako trieda zdieľame novinky a udalosti v našom školskom živote. Je to najrýchlejšia forma, ako dostať informáciu medzi ľudí.

Ladislav Vallach novinár, fotograf Internet využívam od prvej chvíle jeho vzniku. Je neoddeliteľnou súčasťou mojej práce. Keď som vzdialený od rodiny, pomáha mi udržiavať stály kontakt s nimi. Jeho pozitívna stránka je rýchly a lacný spôsob udržiavania kontaktov a získavania informácií. Má aj negatívnu stránku. Časová náročnosť, lebo veľa sedím pred počítačom, patrí to k mojej práci a ničím si oči.

3.ročník / 5.číslo Evidenčné číslo: EV 4855/13 ISSN 1339-5742

Vydavateľ: Generation C media, s.r.o., Iža 445, 946 39, ičo: 44 632 436 Adresa redakcie: Tržničné námestie 4810, budova TREND, Komárno, E-mail: info@ahojkomarno.sk Náklad: 18 500, Tlač: Navigraf s.r.o., Distribúcia: Slovenská pošta a.s. Grafika: Generation C media s.r.o.

Kreatívny riaditeľ: József Múcska, tel.: 0915 799 653, e-mail: jm@ahojkomarno.sk, Obchodný riaditeľ: Ivan Horský, tel.: 0905 605 232, e-mail: horsky@ahojkomarno.sk Redaktori: Patócs Tibor, Ozgyin Erika, Tomáš Kottra Prijem inzercie: tel.: 0905 605 232, e-mail: horsky@ahojkomarno.sk /AhojKomarno

/SziaKomarom

/AhojKomarno

/AhojSzia

Copyright: Akékoľvek rozmnožovanie textu a fotografií vrátane údajov v elektronickej podobe len s písomným súhlasom vydavateľa. Vydavateľ nezodpovedá za obsah a informácie uvedené v inzerátoch. Články neprešli jazykovou úpravou.


SziaKomárom.sk 6 2014. május 

A KOMÁROMI HAJÓGYÁRTÓL AZ ORSÓS- SZIGETEKIG LÁTOGATÁS AZ SMC-DANUBE HAJÓTERVEZŐ IRODÁBAN

HÁRMAN ALKOTJÁK A TÁRSASÁG GERINCÉT. HAJÓKAT ÉS EGYÉB ÚSZÓALKALMATOSSÁGOKAT TERVEZNEK. SIKERESEK ÉS SZERÉNYEK, BÁR A HONLAPJUKON LÁTHATÓ MUNKÁIK ALAPJÁN VAN MIRE BÜSZKÉNEK LENNIÜK. NINCS KÖZÖTTÜNK FŐNÖK, MONDTÁK, EGY VISZONT KÖZÖS BENNÜK: MINDHÁRMAN A KOMÁROMI HAJÓGYÁRBAN KEZDTÉK A PÁLYAFUTÁSUKAT. BOTH RÓBERT, ILLÉS LÁSZLÓ ÉS DESAT NORBERT A KOMÁROMI SMC-DANUBE HAJÓTERVEZŐ IRODA TULAJDONOSAI. A KEZDETEKRŐL, MUNKÁJUKRÓL ÉS A KOMÁROMI HAJÓGYÁRRÓL BESZÉLGETTEM VELÜK.

K

arrierjük a komáromi hajógyárban kezdődött. Hogyan emlékeznek vissza az itt töltött évekre? - tettem fel a kérdést mindhármuknak. Both Róbert: Talán az én történetem a legrövidebb. Katonaság után léptem be a gyárba és három évig dolgoztam a konstrukciós részlegen. Csak pozitív emlékeim vannak, az itt eltöltött idő kitűnő iskola volt mindannyiunknak. Illés László: Pár hónap híján tíz évet töltöttem el ott. Katonaság után lettem én is a gyár alkalmazottja. Csőrendszerek tervezésével kezdtem, majd négy év után átkerültem az acélszerkezetek szakosztályára. Ebbe a fiatal csapatba kerülve ment minden, mint a karikacsapás. Desat Norbert: Szinte napra pontosan öt évig dolgoztam a gyár konstrukciós részlegén tervezőként. Csak jót tudok mondani, csupán szép emlékeim vannak.

A hajógyári évek után merre folytatták tovább? B. R.: A gyárban a 2000- es évek elején bekövetkezett problémák miatt mindannyiunknak tovább kellett lépnünk. Először egy holland tulajdonú komáromi tervezőirodába kerültem. Itt Illés Laci kollégámmal együtt jó pár évet lehúztunk, majd ezután egyéni vállalkozóként folytattam a munkát. Főleg a közép- európai piacra összpontosítottam, de dolgoztam belga, holland és norvég irodákban is. I. L.: A 2008-ban kezdődött válság után itthon egyre kevesebb lett a munka. Európai körútra indultam és felkerestem addigi nyugat- európai partnereinket. Rövidesen egy belga tervezőirodában folytattam a munkát. Mivel megrendelésünk volt bőven, az ottani főnökkel már arról tárgyaltam, hogyan alapíthatnánk itthon is egy céget és működhetnénk együtt. Közben megérkezett Robi

Desat Norbert

Both Róbert

is, akivel közös terveink voltak, s így az ajánlat már csak a megvalósításra várt. Közben a holland és norvég tervezőirodákban való munkát én sem kerültem el. D. N.: 2001-ben beléptem a világ egyik legelismertebb norvég tervezőirodájába, melynek Szlovákiában is volt leányvállalata. A 2003-ban bekövetkezett válság után önállósodtam, majd néhány kitérő után egy másik norvég tervezőiroda szlovákiai leányvállalatánál folytattam a munkát. A 2008-as válság megint változásokat hozott, és egy holland irodában folytattam. Egy tehetséges tervező nem tud itthon érvényesülni, muszáj külföldre mennie? B. R.: Az a véleményem, hogy az elején nagyon is javasolt. Szükséges, hogy külföldi tapasztalatokat is szerezzen. Ahol mi jártunk, ott a tervezői munka fejlettebb és jóval több tennivaló is

Illés László

akad. Megismerni más szakmai kultúrákat azért is fontos, hogy később itthon könnyebben érvényesülhessünk. Nem lett volna jobb kint maradni? B. R.: Embere válogatja. Volt rá lehetőségünk és anyagilag is megérte volna. Viszont mindhármunk nevében mondhatom, hogy mindannyian hazavágytunk. Mivel lokálpatrióták vagyunk, a honvágy hazahozott bennünket. D. N.: Mi külföldön is megmaradtunk magyarnak. Itthon mióta dolgozik együtt a csapat? B. R.: Már 2009-ben megtettük az első lépéseket a közös munka érdekében. Megvolt a kölcsönös jó viszony, ismertük egymás munkáit, így a cégalapítás gyorsan lezajlott 2010-ben. I. L.: Eleinte kisebb lakóhajókat és folyami úszóműveket terveztünk. Pár hónap múlva elkezdtük az együttműködést a


SziaKomárom.sk 2014. május 7 holland partnerrel, és közvetlenül itthonról dolgoztunk. Hárman indítottuk a vállalkozást,s ma már alkalmazottainkkal együtt húsz főre duzzadt a csapatunk. Együttműködnek a komáromi hajógyárral, mai nevén SAM - Hajó- és Gépgyár Részvénytársasággal? B. R.: Kitűnő a kapcsolatunk, sokat dolgozunk együtt, s remélem, hogy továbbra is ilyen gyümölcsöző marad. Helyi viszonylatban a legnagyobb partnerünk. Nagyon sok a régi kolléga közöttük, így nem ismeretlen emberek keresték meg egymást. Napi szinten tartjuk a kapcsolatot. Vagy ők keresnek meg minket, hogy segítség kell konstrukciós szinten, vagy mi keressük meg őket projektekkel, újabb gyártási lehetőségekkel. Kik a legnagyobb külföldi partnereik? I. L.: Elsősorban a belga partnerünk, rajtuk keresztül kerültünk munkakapcsolatba több holland hajógyárral és irodával is. Ők látnak el bennünket a legtöbb munkával, de dolgozunk német, osztrák és magyar tervezőirodáknak és hajógyáraknak is. Sajnos, a norvég piacra még nem sikerült visszakerülnünk, annak ellenére, hogy nagyon sok ott a régi ismerős. Miért éri meg a külföldi cégeknek egy komáromi irodával elkészíttetni például a tervdokumentációt? Kérdezhetném úgy is, hogy mi a sikerük titka? B. R.: Biztos vagyok benne, hogy van anyagi vonzata is a dolognak. Valószínűleg olcsóbban dolgozunk, mint az ottani irodák és nekik nincs elég mérnöki kapacitásuk.Igaz, hogy külföldön vagyunk, de nem túl messze a holland, német és belga piactól. Így rugalmasan tudunk reagálni az igényeikre. D. N.: Mindehhez hozzátartozik még a minőségi munka és a jól kiépített kapcsolatok az ottani vezetőkkel, akik már személyesen ismernek bennünket és

a munkáinkat is. Ez az alap, ez mind a siker záloga. Mi a véleményük, elkerülhető lett volna a komáromi hajógyár körülötti huzavona és a tömeges elbocsátások? B. R.: Abban a felállásban, ahogyan a gyár akkor működött, a válaszom egyértelműen nem. A külföldön szerzett tapasztalataim alapján mondhatom, hogy a komáromi hajógyárnak esélye sem volt elkerülni a sorsát. I. L.: A gyár előző vezetése komoly hibákat követett el. Az orosz, majd a német piacra is csak egy típusú hajókat gyártottak. Mikor ezen hajók iránt megszűnt a kereslet, a gyár is tönkrement. A nyugat- európai hajógyárakban azt láttuk, hogy több típust is gyártanak, kisebbeket és nagyobbakat egyaránt. Mindig azt, amire van kereslet. Ez bizonyos fokú védettséget nyújt a válságos időkben. Lenne javaslatuk a komáromi hajógyár biztosabb jövője érdekében? I. L.: Mindenképpen szélesíteni kell a gyártási portfóliót, felfuttatni a dunai hajók gyártását, a teher- és a személyhajókét is. Uniós szinten már vagy százszor deklarálták a Duna Stratégiát, melyben egy teljesen új flotta létrehozásáról lenne szó. D. N.: Komárom mellett nagyon gyér a hajóforgalom. Viszont ha beülök a hollandiai irodámba és kinézek a Merwede folyóra, kapásból látok húsz olyan méretű hajót, amilyeneket Komáromban gyártottak egykoron. Úgy mennek egymás után, mint az autók az utakon. B. R.: Bár a vízi teherfuvarozás a legolcsóbb és legkörnyezetkímélőbb szállítási forma, van ennek a dolognak egy másik oldala is. A mai rohanó világban a logisztikát úgy tudják csak elképzelni, hogy háztól házig, címről címre, és ebbe a hajószállítás nem igazán fér bele. Milyen típusú hajók tervezésére van a legnagyobb igény? B. R.: Az utóbbi két évben megválto-

zott a világ. A teherhajók iránt nagyon lecsökkent a kereslet, a személyhajók, a jachtok és luxus megajachtok kerültek az előtérbe. Megnőtt az igény az olyan speciális küldetésű hajók iránt, mint a fúrótornyokat kiszolgáló személy-, illetve szállítmányozó hajók. A magyarországi Ganz Művekkel együtt új típusú úszódaruk kifejlesztésében vettek részt. Miért különlegesek ezek a daruk? B. R.: Két daru már elkészült és átadásra várnak romániai kikötőkben. Orosz és ukrán megrendelésre készültek, de a Krím körüli válság miatt még nem adták át. I. L.: A daru technikája különbözik jelentősen a konkurensek gyártmányaitól. A Ganz önkiegyensúlyozó gémszerkezete nem újdonság. Már évtizedekkel ezelőtt magas műszaki színvonalat képviselt. Ami új, az a megnövelt teljesítménye és hatósugara. A Ganz- technológia a daruk használatát is biztonságosabbá teszi. A honlapjukat böngészve egy érdekes úszóalkalmatosságra figyeltem fel. Úszó luxussziget. Látvány szempontjából ez eddigi munkájuk csúcspontja. Honnan jött az ötlet? B. R.: Az Orsós- sziget mindenképpen irodánk eddigi munkáinak egyik csúcspontja. Orsós Gábor, magyar nemzetiségű, jelenleg Ausztriában élő fiatalember keresett meg minket, illetve egy

magyarországi design irodát, hogy van egy elképzelése úszó szigetekről. Az ötletgazda turizmusban érdekelt, hoteligazgató, és a saját tapasztalatait vitte bele ebbe a projektbe. D. N.: Az úszó sziget megtervezése rendkívül összetett feladat. Orsós úr elképzelésén kívül még számtalan technológiai és jogi előírást is figyelembe kellett vennünk. I. L.: A sziget alapterülete 800 m2. Elsőnek a tengerre szánt változat terveit készítettük el, de lesz állóvizekre, tavakra készített típus, valamint vízi lakóparkok kialakítására alkalmas változata is. B. R.: Az Orsós- szigeteknek egy nagyon speciális vevőkör igényeit kell majd kielégíteniük. Míg ez kialakul, az akár évekbe is beletelhet. Az ára úgy hétmillió euró felett kezdődik. A felső határ pedig a megrendelő elképzeléseitől függően a csillagos ég. Zárókérdésnek szánom: van jövője a komáromi hajógyárnak? B. R.: Mindenképpen van. Szerintünk a gyár mostani vezetése mindent megtesz ennek érdekében. Mi hárman is azon vagyunk, hogy ez így legyen. Számunkra ez azért fontos, mert hajót tervezni pusztán rajzasztal mögül nem lehet. Kell egy működő hajógyár is, ahol a fiatal tervezők gyakorlati tapasztalatokat szerezhetnek a gyártás folyamán. Erre a mi gyárunk kiválóan alkalmas. ( pt, fotó: szerző, archív )


AhojKomรกrno.sk 8 mรกj 2014 


AhojKomรกrno.sk mรกj 2014 9 


AhojKomárno.sk 10 máj 2014 

ŠTUDENTI PRIEMYSLOVKY VYRÁBAJÚ ČISTÚ ELEKTRICKÚ ENERGIU Študenti Strednej priemyselnej školy v Komárne sa už po štvrtýkrát zapojilo do súťaže EKO BEST QUEST, ktorá sa začína v decembri. Najskôr prípravným workshopom - burzou nápadov pre študentov 2.- 4. ročníka odboru elektro. Cieľom týchto aktivít je nájsť najlepší EKO nápad na tému obnoviteľné a alternatívne zdroje energie a tiež nápad, ako účelnejšie šetriť energiou.

M

inulý rok vzniklo na pôde školy niekoľko zaujímavých nápadov vhodných na realizáciu a jeden z nich upútal pozornosť organizátorov súťaže natoľko, že sa rozhodli podporiť ho aj finančne! Bol to práve veterný neodymový generátor, s ktorým autori zožali nejeden úspech na Slovensku, ale i v zahraničí. S pomocou sponzoringu svoju predstavu zrealizovali a naplnili očakávania organizátorov súťaže. Na realizácii inovatívnej veternej elektrárne sa podielali študenti Tóth Szilárd, Boris Kováč a Tomáš Varga, Členovia

krúžku SolarWind pod vedením Ing. Františka Vargu, ktorý na SPŠ vyučuje. Popíšte nám bližšie váš úspešný projekt. F. Varga: Začiatkom apríla bol na základe umiestnenia na 5. mieste v celoštátnom kole súťaže Enersol 2014 náš projekt - Veterný neodymový generátor vo funkčnom vyhotovení - nominovaný do reprezentácie víťazov slovenských žiackych projektov. Medzinárodné kolo súťaže Enersol 2014 tento rok bolo v dňoch 10. - 11. apríla usporiadané v Českej republike v Otrokoviciach. Náš

whp_inzercia_ahojkomarno_195x140.pdf 1 27/02/2014 15:00:51

C

M

Y

CM

MY

CY

CMY

K

projekt v konkurencii krajín ako Slovinsko, Česká republika, Rakúsko, Nemecko, Poľsko a samozrejme Slovensko zaznamenal nemalý úspech a to hneď dvojnásobný. V súťaži medzinárodných riešiteľských tímov Slovensko obsadilo 3. miesto a v rámci slovenských tímov boli vyhodnotené 3 najlepšie projekty a môžem s pýchou konštatovať, že náš projekt získal 1. miesto. V súťaži o najlepší inovatívny zámer v oblasti obnoviteľných zdrojov energie boli zo všetkých 24 projektov ocenené 3 najlepšie, a v tejto kategórii náš projekt získal 3.miesto.

Ako vznikol tento nápad? Boris Kováč: Pri zrode nápadu bola naša snaha vyrobiť stroj, ktorý šetrí a zároveň aj produkuje čistú energiu. Našim cieľom bolo aj poskladať funkčný model takéhoto zariadenia. Takto sme narazili na už existujúcu myšlienku neodymového generátora, čo v podstate je jednoduchá, ale účinná veterná elektráreň, akoby stvorená na naše stredoeurópske poveternostné podmienky. Výhodu voči ostatným veterným generátorom má v tom, že lamely nášho modelu zachytávajú vietor zo všetkých smerov bez ďalších pomocných lamiel.


AhojKomárno.sk máj 2014 11 Realizácia je zaiste zložitá problemati- jubilejnom 10. ročníku súťaže projekty je dostatočne účinný a šetrný k prírode. ka. Riešiť bolo treba problémy technic- hodnotil z iných aspektov ako sloven- Vyhotovili sme projekty a vyrobili sme kého i ekonomického charakteru. Ako ská odborná porota. Projekty posu- ho. ste to zvládli? dzoval hlavne z hľadiska rozvoja vyuBoris Kováš: Sme tím, problémy sme žívania obnoviteľných a alternatívnych Za pár dní budeš maturovať. Ako vidíš riešili spoločne. Začali sme riešiť naj- zdrojov energie, ako slnko, voda, vietor, svoju budúcnosť po týchto úspechoch prv technologickú časť, chceli sme, a skúsenostiach? aby model fungoval. Keď sa nám „Otvára sa nám teraz taká možnosť, že Szilárd Tóth: Chcem pokračovať v to podarilo, až potom sme sa začali hľadáme výrobcu, realizátora nášho projektu. štúdiach. Na Slovenskej poľnohoszaoberať s ekonomickou stránkou. (...)Naša veterná elektráreň má budúcnosť“ podárskej univerzite v Nitre som Prišli na rad otázky, kto a kde, na aký našiel fakultný smer, kde hlavným účel by veternú elektráreň využíval, jej geotermálna energia, biomasa i ďalšie. predmetom výučby je využívanie obekonomická účinnosť, návratnosť vy- Práve náš projekt spadal do základných noviteľných a alternatívnych zdrojov naložených finančných prostriedkov, a aspektov celej súťaže a ocenili aj to, že energie. Tu by som chcel ďalej študopodobné. Vedeli sme, že aj tieto otázky na vyrobenie funkčného modelu moji vať, a po skončení univerzity by rád musíme skúmať, lebo pri prezentácii študenti oproti ostatným vynaložili naj- som pracoval v tejto oblasti. budeme musieť aj o týchto veciach viac ručnej práce na základe poznatkov zodpovedne hovoriť. Asi sa to nám získaných počas štúdií v obore elektro- A ty, Boris? Čo plánuješ do budúcnosti? dobre podarilo a svedčia o tom naše techniky. Boris Kováč: Určite budem naďalej štuúspechy dosiahnuté na rôznych súťadovať a bude to elektrotechnický smer. žiach. Využívanie obnoviteľných a alternatív- Či sa budem v budúcnosti venovať tejnych zdrojov energie má veľkú budúc- to problematike primárne ešte neviem, Porkyla finančná pomoc od firmy Best nosť. Čo ťa chytilo na nápade veterné- ale bočne áno, to už teraz môžem poQuest všetky náklady? ho generátora, ktorý ste vyrobili? vedať. František Varga: Veľa nám to pomohlo, Szilárd Tóth: Táto problematika ma vedeli sme nakúpiť nevyhnutný mate- zaujíma od prvej chvíle ako som začal Aký bude ďalší osud tohto projektu? riál, aby sme funkčný model mohli dať pracovať v SolarWind krúžku u pána František Varga: Otvára sa nám teraz dokopy. Pomohli ešte rodiny študentov profesora Vargu. Som zástancom alter- taká možnosť, že hľadáme výrobcu, rei škola. natívnych zdrojov energie, veď z nich alizátora nášho projektu. Rozbehli sme môžeme zadarmo získať elektrickú rôzne rokovania v regióne Komárna a V celoštátnom kole súťaže ENERSOL energiu! Takto je aj v prípade vetra. V na Žitnom ostrove. Naša veterná elekváš projekt dosiahol 5. umiestnenie, krúžku sme začali študovať odbornú tráreň má budúcnosť. Podľa mojich ale v medzinárodnom kole ste boli vy- literatúru. Hľadali sme nápady, a tie lep- informácií podobný veterný generátor hodnotení ako najlepší zo slovenských šie sme aj úspešne zrealizovali. Takto sa na Slovensku nevyrába a ani nepretímov. Nie je to protirečenie? sme sa dostali k projektu veterného dáva. Dajú sa nakúpiť iba v Nemecku František Varga: Český usporiadateľ v generátora, ktorý už má väčší výkon a a v Rakúsku. Môžem prípadných bu-

dúcich odberateľov aj konkretizovať. Napríklad chatári a chalupári, kde nie je elektrická prípojka pritiahnutá a nejaký čas strávia na tej chate, tam by mohlo poslúžiť ako autonómny zdroj elektrickej energie. Má ešte aj ďalšiu výhodu oproti veľkým veterným turbínam, že z hľadiska hlučnosti a migrácie vtáctva je k prírode veľmi šetrný. Jeho osadenie na rodinné domy v dedine by nebolo na záťaž ani samotným domácim a v kombinácii so solárnymi článkami by pokryli aj energetickú potrebu celej rodiny. (pt)

Jarná

Moderné značkové oblečenie a doplnky

kolekcia už v predaji

Palatínova 41, Komárno (vedľa kníhkupectva Diderot)

Ďalšie módne tipy a triky na

w w w. d e s i g n e r v i n t a g e . s k

Designer Vintage

Nová otváracia doba: Po-Pi 9-18 | So 9-13


SziaKomárom.sk 12 2014. május 

Gerzson

Keszegh Béla

napig.sk

KIVEL HÁL ZIMÁNY LINDA?

A

kivel csak akar. Illetve azzal, aki vele akar. Hát még ha pénz is van, esetleg csillogás? De miért ne tenné? Újvilági értékrenddel ez teljesen normális. Mosolyogva olvasom a különböző véleményeket, ugyanis a Jude Law társaságában eltöltött percek (órák) olyan szintű felháborodáscunamit generáltak, hogy attól koldúl a magyar online szociális játszótér. Az igaz, hogy az egykori britniszpírsz-hasonmás elég nagy eséllyel lelhető fel a puccos pesti partykon, hát még ha egy kis dzsídípí is megjelenik mellé. Az viszont még ennél is fontosabb, hogy a társadalom alsóbb rétegeiben túlélősködő némberek bármikor cserélnének vele. Bizony! Az utóbbi években műfaj teremtődött, mely arról szól, hogyan lehet minél kevesebb energiabevitellel minél több befolyást, vagyont, és ezáltal elismerést, na meg éltető közirigységét begyűjteni. Ha az ember lányának nincsenek különösebb ambíciói azon kívül, hogy élvezze az életet, netán ehhez még vonzó külső is párosul, esélyes, hogy ezt az utat választja. A gazdag és némi ráhatással bíró, korral küzdő alfahímek ugyanis alig várják, hogy ilyen lányok csücsörítsenek a Bentley anyósülésén, és majd elmesélhessék a haveroknak. Lehetőleg többször. Igazán ügyesnek az számít, akinek sikerül a felső tízezer egyik képviselőjévek összefeküdni, mert onnan már minden sínen van. Elég gyakori eset ugyanis, hogy a komplett burzsuj baráti kör is lapot kap. Nagyjából így megy ez. Na és a nép? A nép szépen műfelbaszódik, és az interneten, kocsmában, parkokban meg a teszkóban okosítja a szembenállót, hogy a többgyerekes hálivudi apa

éppen egy magyar barbibabával szeretne csőrözni. A nép roppantmód elítéli mindezt, miközben közvetlen közelükben szinte hetente előfordulnak hasonló dolgok, csupán azokra az emberekre a kutya sem figyel oda. Mert nem ír róla a Story magazin, és nem okádja az arcunkba a Fókusz. Ennyi a különbség. Szó sincs arról, hogy a neten fellelhető indulatoknak ne lenne alapja. Nagyonis van. Az ilyen erkölcsi szinttel megáldott embereknek fogalmuk sincs arról, mennyire gyűlölik saját magukat. Bizony. Ők önmaguk ellenségei, hiszen ezzel az orientáltsággal eléggé lecsökkentik annak az esélyét, hogy valaha egy boldog párkapcsolatban éljenek, esetleg idilli családod alapítsanak. Ez nem az a szakma, ez nem az a világ. Persze bánthatjuk is őket a véleményünkkel, de igazából ők nem értenek egyet, mert nem gondolkodnak hosszú távon. Pusztitó méretű önbizaloméhségük minduntalan visszaigazolásér kiált, melyet csak a nagymenők haszonleső bókjai és ígéretei tudnak csillapítani. Igény, és kínálat Ezért életképes ez a rendszer. Persze, az eköré épülő média is erről beszél, és nem a fontos, urambocsáss, értelmes dolgokról. Miért is tenné? Senkit nem érdekel. Igény, és kínálat. Ezért életképes ez a rendszer (is). Ha valóban szívességet szeretnénk tenni ennek a világnak, szerintem magasról kéne egy szép testes, bűzös barnagalacsint tekerni az egészre. Ha nincs figyelem, nincs ami táplálja ezt a szánalmas színházat. És igen. Tudom, hogy ezt nekem is meg kéne már tanulnom. Zimány Linda, és társai meg azzal hálnak, akivel akarnak (meg akivel tudnak).

városi képviselő, bela@keszegh.sk

NÉPFOGYATKOZÁS

I

jesztő számokra bukkanhatunk, amennyiben megnézzük a komáromi lakosság létszámának alakulását az elmúlt 15 évben. Az ezredforduló óta 10 százalékkal csökkent Komárom város lakossága, a 38 ezerhez közeli lélekszám idén minden bizonnyal 34 ezer alá süllyed. Ez a szám még korántsem teljes, mivel a városi hivatal 1600 (!) komárominak nem ismeri a lakcímét, és 3 ezer körül van azok száma, akik vagy távol dolgoznak, vagy tanulni mentek (és sajnos a legtöbb esetben nem térnek haza). Az ilyen arányú lakosságfogyás még annak tudatában is aggasztó, hogy nem csupán helyi jelenség az alacsony gyerekvállalási kedv és a gyakori elvándorlás. A szomszédos városokban nem található ilyen arányú csökkenés, így el kéne gondolkodnunk azon, hogy mi történik nálunk. Az önkormányzat a lakosság száma alapján kapja az állami támogatást, így ez komoly gazdasági kérdés, ráadásul az sem mindegy, kik vándorolnak el. Sajnálatos módon pontosan azok, akik a legtöbb helyen a gazdaság motorját alkotják: a legjobb szakmunkások, a vállalkozó kedvűek, a bizonyítani vágyók és a legmagasabban képzettek. Az okok közt minden bizonnyal megemlíthetjük a helyi gazdaság visszaesését. A munkalehetőségek terén még a szomszédos járások is megelőznek minket, és a vállalkozó kedvűeket/cégeket is jobban vonzzák. Ko-

máromban az elmúlt 10-15 év az elmulasztott gazdasági lehetőségek évei voltak. A dél-komáromi ipari park fejlődésével (amely időszakos megoldást kínált a munkaerőpiacnak) elhittük, hogy jó úton járunk, közben

szélsebesen száguldottak el mellettünk a vonatok. Míg mi örültünk a „Nokiásbuszoknak”, addig például Dunaszerdahely vagy Újvár gazdaságilag megerősödött. A városunk legfontosabb intézményei közül szinte mind siralmas állapotban van. A déli oldalon újjáépítették a fürdőt, mi még most is a rozsdásat foltozzuk. Valószínűleg szlovákiai rekordnak számít az, hogy Komárom városában egyetlen iskola sincs felújítva. A sort még lehetne folytatni, de most ne tegyük, csupán annyit kérdezhetünk: Csoda, hogy sokan összepakolnak? Komárom adottságai miatt is egy nagyon nyitott város, három főváros közelségében, két ország határán. A nyitottságnak történelmi hagyományai és jól látható lenyomatai is akadnak, elég csak a templomtornyok sokszínűségét megnézni. A nyitottság azonban egy olyan tényező, amely a lehetőségek és a veszélyek intenzitását is fokozza. Jelenleg ez az elvándorlásnak nyit kaput, holott

az érkezőket is fogadhatná. Az előnyös fekvésnek köszönhetően Komárom bőven lehetne egy alkalmas hely a letelepedésre, akár magánéletről, akár üzleti tevékenységről van szó, azonban manapság csak a veszélyek hatását érezhetjük. Az eredmények igazolják, hogy a komáromi (alap és közép) iskolákban az egyik legversenyképesebb tudást szerzik meg a gyerekeink, ám alig akad tehetség, aki a tudását Komáromban kamatoztatja. Óriási lehetőséget kínál a városunknak az itt lévő egyetem, azonban egyelőre elég kevés okot tudunk felsorolni, ami miatt egy frissen végző hallgató itt telepedne le. A lehetőségeinket és a modern kor kihívásit nagyvonalakban ismerjük, ráadásul a lakosság fogyásának mértéke arra sürget, hogy átgondoljuk Komárom jövőjét. A piti ügyekben kimerülő iszapbirkózás helyett érdemes volna felvázolni a távolabbi célokat és elindulni előre. Ha az irány nem is lesz teljesen tökéletes, azon még pontosíthatunk, azonban az egy helyben topogás az bizonyosan nem mozdít a ritmusváltás felé. Válaszokat kell adnunk arra a kérdésre, hogy miként erősödhet meg gazdaságilag Komárom, és hogy egy családnak miért érdemes itt maradni? Sőt, itt letelepedni! Komáromnak van mire építenie, adottságokban és hagyományokban sincs hiány, csupán kéne egy olyan városvezetés, amely tovább lát a Klapka tér sarkánál.


AhojKomárno.sk máj 2014 13 

MNOHO SYSTÉMU, ŽIADNA ČLOVEČINA

R

áno som bol v banke, len som mal čosi podpísať - predĺžiť zmluvu na bezpečnostnú schránku. To by však musel byť systém povoľnejší. Zhodou okolností sa mi podarilo zaparkovať na mieste, kde som si pred rokmi, ešte ako študent, kupoval od tety soťolu. Neviem, či je to spisovné slovo, ale myslím tým slnečnicové jadierka. Stáli korunu a predávala ich maďarská teta z nejakej dedinky na okolí v takom zvitku z novín. Bol to taký rituál každé ráno cestou z autobusovej stanice. Už ma teta aj čakala. Keď autobus meškal, tak mi môj balíček podala, ja som utekal do školy. Keď ľudia stáli v rade, tak len zavolala: „Mladý pánko, vy nečakala, tunáka je pripravená“. Bol som stály zákazník, hoc len fagan, tak som mal takéto privilégiá. Vážila si ma, ja som teda kupoval soťolu len u nej. A vlastne ani neviem, či sa aj inde dala kúpiť. V banke to nemalo zabrať viac ako 3 minúty. Ako firma máme tzv. vzťahového manažéra. Má to byť služba navyše, vraj aby sme nečakali v rade. U nás to ale zlyhalo už pred rokmi. Mali sme na to jednu pani, ale tá ma neznášala a po prvom stretnutí to už bolo vzájomné. Jej vadilo, že som riaditeľ bez vzdelania, mne liezla na nervy jej preafektovanosť a povýšeneckosť. Pri prepážke som ale nevybavil nikdy nič, lebo: „Vy máte vzťahového manažéra, aby ste nemuseli čakať a systém nedovolí, aby vás „bežný“ pracovník obslúžil.“ Žiaľ, naša „vzťahová“ bola natoľko vyťažená (pretože je taká dobrá a inžinierka, ako mi niekoľkokrát zdôraznila), že bolo nemožné sa s ňou stretnúť. Ak sme si aj dohodli stretnutie, čakal som hodinku až dve. Väčšinou som aj tak nevybavil nič, lebo čokoľvek som chcel, od úveru po možnosť platby cez internet, musel to posúdiť systém alebo „Bratislava“. Systém nepustí, bola jej najčastejšia odpoveď. Chcel som to zmeniť a priamo na riaditeľstve som žiadal, aby sme nemali žiadnu takúto manažérku. Prijali to ako sťažnosť a reklamáciu služieb a dali to vybaviť. Systém to pridelil... jej. Našim vzťahom to moc nepomohlo. Neskôr sa táto osôbka kamsi stratila a nám pridelili novú, ja som bol ale už tak znechutený, že sa mi úspešne podarilo vyhnúť sa väčšine našich stretnutí, i keď tá nová bola milá. V banke bolo treba len predĺžiť zmluvu na bezpečnostnú schránku a vyrovnať poplatky za predošlé mesiace. Trochu sme sa totiž omeškali. Bál som sa, že kočka od prepážky ma hneď pošle za naším manažérom, ale našťastie nie. Najprv bolo treba zaplatiť poplatok za posledné mesiace a až potom sa dá zmluva predĺžiť. Vlastne ju bolo treba len vytlačiť, ale systém nepustí... „Žiadny problém, tak to tak spravme, stiahnite nám poplatky z účtu...“ Ubehlo niekoľko minút. Kočka stále ťukala do počítača. Niečo nefungovalo. Tak som navrhol, že vyberiem peniaze z bankomatu a zaplatím to v hotovosti. Súhlasila,

ale už sa nedalo, lebo to nastavila inak a... systém nepustí. Prišla na pomoc iná kolegyňa. Chvíľku sa striedali pri počítači a každú chvíľu zadávali heslo, raz jedna, raz druhá... Už ubehlo dosť času, tak aby im to bolo menej trápne, ťukal som si do mobilu tento blog. Kúsok od miesta, kde teraz sídli banka, predávali kedysi langoše. Ako dieťa som nejedol vôbec mäso a tak mi mama namiesto obedných lístkov do školskej jedálne dávala peniaze. Chodili sme si kupovať langoše do búdky. Predával ich taký fúzkatý pán a mal svojský humor. Po meste sa šírila klebeta, že langošári, aby sa im neprepaľovala masť, pridávali tam Indulonu. Tak nám vždy pokiaľ posypával langoš syrom vysvetľoval: „Za syr rátam padesát halírov, indulónu máš dnes zadarmo.“ Vedel, kedy je na škole obedná prestávka, celkom slušne odhadol počet langošov, takže ani ste nemuseli čakať dlho. Ak sa aj stalo, že predsa len nebolo pripravené cesto, tak hovorieval: „Teraz čakáš, ale keť uvidím, že si zasek došel zájtra, tak napozajtá už nečakáš. To je tak, lebo já budem rátať, že prídeš a ty móžeš rátať, že nečakáš, ja mám taký systémuš... som drahší ako lángoš u Gyulu, ale on nemá systémuš.“ V banke sme už čakali celkom slušnú chvíľku a spolu s nami ľudia v rade za mnou. Prišiel sa predstaviť aj nový vzťahový manažér. V problematike sa ale nevyznal, tak sme sa len dohodli, že raz sa možno stretneme... Medzitým sa zistilo, kde je chyba... Nebudete veriť, ale v systéme... Už volali aj akémusi správcovi. Všetko robia dobre, len systém nedovolí tlačiť zmluvu kým... a toto nevieme presne. Prešlo už naozaj dosť minút a obom babám za prepážkou to už bolo evidentne nepríjemné, zápasili so systémom a ten nie a nie uhnúť. Nakoniec sme sa dohodli, že sa len vytlačí kópia starej zmluvy a tam rukou napíšeme, že predlžujeme zmluvu a keď sa systém umúdri, tak sa to dá do poriadku. Cestou k autu som si uvedomil, že teta by dnes slnečnicu predávať nemohla, len ťažko by si mohla dovoliť mať registračnú pokladňu a hlavne, kde by ju dala. Mala len svoje tašky a v nej balíčky so soťolou. Systém nedovoľuje predávať len tak, bez dokladu, bez radu, to by bol predsa chaos. Pred obedom mi volala nejaká slečna, aby mi predstavila kuriérsku spoločnosť a dala mi ponuku na rozvoz balíčkov. Eviduje, že používame služby kuriéra, ale ona mi vraj dá lepšiu ponuku ako náš súčasný kuriér. Povedal som jej, že my máme zmluvu s kuriérskou spoločnosťou a zhodou okolností presne s tou, ktorú ona zastupuje. Na chvíľku stíchla a potom sa zasmiala a ospravedlnila sa... Prepáčte, to mi systém neukázal... ( cernek.blog.sme.sk )


AhojKomárno.sk 14 máj 2014 

CSENTE HAVAROVAL A MUSEL ODSTÚPIŤ SUBARU KOMÁRNO RALLY TEAM SA NA ŠTART POSTAVIL NAPRIEK PLÁNOM IBA S JEDNOU POSÁDKOU. MÁRIO CSENTE S PETROM TĚŠÍNSKYM PREDVIEDLI VEĽMI PEKNÝ VÝKON, KTORÝ VŠAK SKONČIL HAVÁRIOU V ŠIESTEJ RÝCHLOSTNEJ SKÚŠKE.

M

ário s Petrom po druhom mieste v triede na Miskolc Rally, ale aj odstúpení z druhej etapy spomínaného podujatia prišli do Prešova v dobrej nálade. Ich Subaru Impreza WRX STi bolo perfektne pripravené a slovensko-česká posádka sa už nevedela dočkať ostrého štartu. V prvom teste síce po prebrzdení jednej z početných zákrut mestského okruhu síce stratili približne osem sekúnd, ale ani táto nepríjemnosť im úsmev z tvárí nezobrala. Na ďalších rýchlostných skúškach si všetko vynahradili a postupne sa prepracovali z tretieho miesta v triede 3 až na vedúcu pozíciu, ktorá im patrila po piatom teste. Zároveň, v absolútnom poradí figurovala posádka Subaru Komárno Rally Teamu po piatich rýchlostných skúškach na štvrtom mieste. Prišiel však šiesty test, ktorí Mário s Petrom ukončili haváriou. „Pred súťažou bolo všetko super. Nad Prešovom sa prevaľovali mraky a ja som sa nevedel rozhodnúť aké pneumatiky zvoliť do prvej sekcie. Nakoniec som sa rozhodol pre slicky dvadsiatky, čo sa nakoniec ukázalo ako nie celkom správna voľba, keďže už na druhom teste nás zastihol dážď. Dalo sa to však

vydržať a aj keď to strašne šmýkalo, bezpečne sme absolvovali prvú sekciu súťaže. V tomto momente sme figurovali na ôsmom mieste absolútne a treťom v triede. Po návšteve servisnej zóny sme už správne obuli, čo sa samozrejme okamžite odzrkadlilo aj na dosahovaných časoch a my sme stúpali smerom hore nielen v triede, ale aj celkovom poradí. V šiestej rýchlostnej skúške, približne päťsto metrov pred cieľom som to však poslal do jednej zo zákrut trochu rýchlejšie ako som mal, nakoplo mi zadok auta, ten dopadol na šotolinu, ktorá nás samozrejme hneď roztočila. Trafili sme jeden strom a ten nás následne poslal do lesa medzi ďalšie. Našťastie sa to obišlo bez akéhokoľvek zranenia. Samozrejme, pokračovať v súťaži sa už nedalo, tak sme museli odstúpiť. Mrzí ma to o to viac, že ak sa dobre pamätám, ešte nikdy som nebol na štvrtom mieste absolútneho poradia po dvoch tretinách rally. Našťastie po rozobraní doma sme zistili, že na našom Subaru nie je nič vážne poškodené a odniesli si to iba plechy. Tie vymeníme a budeme sa pripravovať na Rally Lubeník,“ opísal celý prešovský príbeh Mário Csente.

SLOVENSKÝ ŠTVORKAJAK S VIKTOROM DEMINOM ZÍSKAL V MILÁNE BRONZ

M

ladý slovenský štvorkajak v zložení Marek Krajčovič, Matej Michálek, Gábor Jakubík, Viktor Demin získal v sobotu na úvodnom podujatí Svetového pohára v Miláne bronz v K4 na 1000 m. Zverenci trénera Felixa Masára finišovali vo finále na jazere Idroscalo na treťom mieste za loďami Španielska a domáceho Talianska. Pre vlaňajších majstrov sveta i Európy v kategórii do 23 rokov je to prvý cenný kov na “sveťáku”.

DANIEL ORAVEC NOVÝM HLAVNÝM TRÉNEROM VK SPARTAK KOMÁRNO

P

Spokojnosť netajil ani zadák slovenskej káštvorky komárňanský Viktor Demín. “Dali sme si za cieľ vo finále ísť úplne vyrovnanú jazdu od začiatku až do konca. A to sme splnili, z toho mám radosť. V závere sme sa trochu mykli a aj preto nás Taliani predbehli, ale aj tretie miesto je výborné. Na vode ešte stále nemáme ten optimálny K4-kový pocit, pocit rýchlosti, ale myslím si, že sme na tom oveľa lepšie ako minulý rok v tomto čase. A to je pozitívne.”

KOMÁRŇANSKÉ VOLEJBALISTKY NAĎALEJ EXTRALIGOVÉ

o dohode s klubovým vedením povedie v novej sezóne VK Spartak Komárno jeden z najskúsenejších slovenských trénerov Daniel Oravec. Sme radi, že napriek aj iným ponukám uprednostnil práve našu.

V ženskej prelínacej súťaži o postup do volejbalovej extraligy 2014/2015 bojovali štyri tímy. Suverénkami dvoch turnajov sa stali volejbalistky SVM Senica, ktoré vyhrali všetkých šesť zápasov 3:0 a s plným počtom 18 bodov obsadili prvé miesto.

Spoločná vízia, koncepcia a tvrdá práca otvára pre klub nové možnosti napredovania. Vo vedení klubu si veria, že táto spolupráca prinesie pozitívne výsledky, preto novému hlavnému trénerovi prajme veľa úspechov v Komárne !

O druhé miesto tuho bojovalo Komárno a Martin a nakoniec sa rozhodlo až v poslednom vzájomnom zápase. Komárno vyhralo 3:0 a v tabuľke sa tak dostalo na 2. miesto o bod pred Martin. Zverenkyne trénerky Evy Kosekovej si tak zachovali extraligovú príslušnosť aj pre budúci ročník. Posledný skončil Prešov so ziskom jedného bodu.


SziaKomárom.sk 15 

foto: Kren Arnold

József Nagy: Spravodlivú Európu “Chcel by som vidieť na Slovensku usmievavé tváre” Rozhovor s kandidátom do eurovolieb za Most-Híd, poslancom NR SR a bývalým ministrom životného prostredia

Prečo ste sa rozhodli kandidovať do Europarlamentu? Sedíme v národnej rade, predkladáme dobré zákony, ale z opozície za radom nám nič neprechádza. Mojím cieľom v Bruseli je riešenie tých domácich otázok, ktoré sa nám za desať rokov členstva v EU nepodarilo dostať na civilizovanú úroveň. Hovoríte o tom, aby silní ochraňovali slabších… Chcem, aby sa ľudia z„nových“ členských krajín necítili druhoradými občanmi Európy. Po integrácii a vytvorení spoločného trhu, pozatváraní našich tovární, zrušení pracovných miest v poľnohospodárstve je nevyhnutné zaviesť spoločnú európsku sociálnu politiku, ktorá bude motivačná ale aj spravodlivá.

Prečo je treba ochraňovať práva našich občanov z Bruselu? Lebo v niektorých veciach sa zjavne nedočkáme zmeny bez vonkajšieho nátlaku z EU. Ak chceme dôveryhodnú a fungujúcu justíciu a ochranu proti diskriminácii, ako to je v západoeurópskych krajinách normálne, bude treba vytvoriť záväzné európske štandardy najmä v oblasti spravodlivosti, justície, sociálnej politiky ale aj v ochrane menšín. Ako to chcete dosiahnuť? Dobre poznám, ako Brusel funguje. Som členom Výborov NR SR pre európske záležitosti a pre sociálne veci, dva roky som pôsobil v Bruseli ako člen Rady ministrov. Moja úloha je preto jasná: to čo už pre stovky miliónov Západoeurópanov je prirodzené, vyskúšané a fungujúce, zaviesť ako povinný štandard vo všetkých členských krajinách, a tak aj u nás.

József Nagy, 46 rokov, ženatý, 4 deti

kapacít a zákaz tranzitu kamiónov cez obce.

- Je členom Rady Európy, kde je spoluautorom schváleného odporúčania v oblasti práv tradičných národnostných menšín, ktoré by malo tvoriť základ pre Európsku - Ekonóm a manažér, do politiky menšinovú smernicu. vstúpil v roku 2010 a do 2012 bol ministrom životného prostredia SR. Presadil zákon na likvidáciu starých environmentálnych záťaží a pomoc v protipovodňových opatreniach z Eurofondov. Manželka Petra Nagyová-Džerengová je úspešná spisovateľka.

- Momentálne je poslancom NR SR za stranu Most-Híd a venuje sa zrušeniu diskriminácie starodôchodcov a v mladom veku ovdovelých. Chce zakázať zdaňovanie dôchodkov a spoplatňovanie nemocničných parkovísk. Presadil obmedzenie vyberania poplatkov za prednostné vyšetrenie u lekára. - Ako poslanec Trnavskej župy presadzuje spravodlivé a transparentné rozdeľovanie zdrojov, zachovanie potrebných nemocničných


SziaKomárom.sk 16 2014. május 

GYERE HAZA! N

incs egy olyan hely ebben a városban, ahova szívesen kimozdulnék, és félig-meddig otthonias hangulatban tölteném el a jól megérdemelt szabadidőm. Ez így nem mehet tovább. Ha senki nem hajlandó tető alá hozni az álmomat, hát megoldom majd én! - gondoltam és társaimmal együtt, a megfelelő helyszín kiválasztása után munkához is láttunk. Végül 2013 nyarán fogadtuk első vendégeinket a singellői HomE Club-ban, kőkemény, hat hónapos melónak köszönhetően. Az egykoron szebb napokat is látott Bástya kocsma majd 20 éves pangás után ismét megtelt élettel, mostantól pedig már az enni vágyóknak is lehetőségük van pár kellemes perc, vagy esetleg óra eltöltésére ezen a város zajától távol eső helyen. Nem is akárhogy. A tervezésnél a legfontosabb szempont az volt, hogy

az idetévedők ténylegesen kikapcsolhassanak, és úgy érezzék: haza értek! Persze a kényelem és a nyugalom mindenkinek egy picit mást jelent, de a HomE Clubban tényleg sok minden fellelhető, ami segíti az embert agytekervényei lenyugtatásában. Az óriási kivetítőt kényelmes ülőgarnitúrákból lehet figyelemmel követni, legyen szó videoklippekről, vagy esetleg nívós focimeccsekről. Ha uncsi a tévé, akkor van még a tallonban Xbox is, de akár dartsozni, billiárdozni, de még csocsózni is lehet, természetesen ingyen. A jövőben egy flipperrel is gazdagodik a repertoár, de saját készítésű Arcade videojátékok is tervben vannak. Ezek minden bizonnyal elég okot fognak szolgáltatni arra, hogy a jövőben még több, és még jobb szülinapi bulit, osztálytalálkozót, és hasonló eseményt rendezzenek itt.

Nyáron kihasználható a fedett terasz is, ahová két új kényelmesebb sörpad is érkezik a szezonra. Még jobb hír, hogy már a konyha is üzemel. Az ételek röviden jellemezve egyszerűek és nagyszerűek. Na és persze nem utolsó sorban őrült finomak. A fiatal szakács nagyon kreatív, és számára a sütés-főzés többet jelent a rántotthúsnál. Minden nap van menü is, de ha esetleg nem nyeri el az érdeklődő tetszését, választhat számos másik aktuális

étel közül. Az egyik legmenőbb tétel a hamburger, mely 100% frissen darált marhahúspogácsával készül, speciális HomE fűszerezéssel, minőségi hasábburgonyával felszolgálva. Az étlapon olyan érdekességek is megtalálhatóak, mint a sajtosborsós tészta, burrito, nachos, és természetesen az újdonságnak számító hat féle reggeli is. Érdemes lehet tehát betérni, és esélyt adni a lenyűgöző ízeknek, és a kellemes atmoszférának.

Komáromi Kacza, KN | 0905 216 629 | www.homeclub.sk


Nagy József: Igazságosabb Európát “Idehaza is mosolygós arcokat szeretnék látni” Beszélgetés a Híd párt europarlamenti jelöltjével, parlamenti képviselővel, volt környezetvédelmi miniszterrel Miért szeretne Pozsonyból Brüsszelbe kerülni? Mert ülünk a parlamentben, dolgozunk, sorra terjesztjük be az emberek javát szolgáló törvényeket, de a Smer az ellenzéknek semmit sem hagy jóvá. A célom Brüsszelben az olyan krónikus problémák megoldása, amit idehaza a 10 éves Uniós tagságunk alatt nem sikerült civilizált szintre hozni. Azt mondja: Erősen a gyengébbek védelmében… Azt szeretném, ha az új tagországok polgárai nem éreznék magukat Európában másodrangúaknak. Sem otthon, sem más tagországban. Az integráció és a közös piac kialakítása, a gyárbezárások és a mezőgazdasági munkahelyek megszűnése után jogos felvetés egy olyan közös szociális politika létrehozása, amely egyben motivációs és igazságos is lesz. Miért kell polgáraink jogait Brüsszelből védelmezni? Mert láthatólag több kulcskérdésben külső nyomás nélkül soha nem érünk el érdemi változást. Utcai rendbontással, tüntetéssel bizony-

talanabb elérni a változást a hatalmi elittel szemben, mint kötelező EU-s normák bevezetésével. Azok ugyanis kikénysze-ríthetőek, a támogatások visszatartásával. Ha mi is szeretnénk működő igazságszolgáltatást, a diszkrimináció és a korrupció visszaszorítását, legalább a nyugati országok szintjén, nekünk kell harcolnunk a máshol jól bevált törvények és szabályok egységes bevezetése érdekében. Ez érvényes nem csak a belügy, a bíróságok, de a szociálpolitika és a kisebbségvédelem területére is. Hogyan szeretné mindezt elérni? Jól ismerem, hogyan működik a brüsszeli apparátus. Amellett, hogy ma is tagja vagyok az Európai és a Szociális Ügyek Parlamenti Bizottságának, két évig dolgoztam az uniós Miniszterek Tanácsában. A feladatom egyszerű: be kell vezetni a jól bevált standardokat, amik a nyugati tagországok lakosai számára már természetesek.

Nagy József, 46 éves, nős, 4 gyermek apja felesége Petra Nagyová-Džerengová sikeres írónő, aki megtanult magyarul.

- Közgazdász és vállalatvezető, 2010-ben lépett a politikába, 2012-ig környezetvédelmi miniszter. Sikerült elfogadtatnia a régi környezeti terhek semlegesítéséről szóló 25 éve várt törvényt, az árvízvédelmi rendszerek kiépítésére és felújítására európai alapokat használt és hátrányos helyzetű munkanélkülieknek adott megélhetést. - Jelenleg, mint a Híd párt parlamenti képviselője, a nyugdíjak megadóztatása és a kórházi parkolás fizetőssé tétele ellen küzd, a fiatalon megözvegyültek nyugdíjpótlékáért és a parlagfűallergiában szenvedők javára adott be több törvényjavaslatokat. A diszkriminatív feltételek mellett nyugdíjazottak érdekében alkotmánybírósághoz fordult és sikeresen elfogadták a kórházi fizetős időpontok korlátozásáról szóló törvényét, amely május 1-én lép hatályba. - Mint Nagyszombat megyei képviselő, a közpénzek igazságos elosztásáért, a kórházi

kapacitások megőrzéséért és az elviselhetetlen áthaladó teherforgalom kizárásáért küzd. - Az Európa Tanács tagjaként Strasbourgban részt vett a Hagyományos Nemzetiségi Kisebbségek Jogait meghatározó dokumentum előkészítésében, amely alapja lehet egy Európai Uniós kötelező érvényű kisebbségi irányelvnek.


SziaKomárom.sk 18 2014. május

PINCE NÉVEN IFJÚSÁGI ÉS EGYETEMI KLUB NYÍLT

AKIKRE BÜSZKÉK VAGYUNK

BEÖTHY LÁSZLÓ

(Komárom, 1826. május 1. – Pest, 1857. május 20. )

A

z író, humorista a középiskola latin osztályait Komáromban a református kollégiumban végezte. Ezután szülei Pozsonyba adták őt a német nyelv tanulása végett, ahol a katolikus gimnáziumban kezdte az iskolai évfolyamot, de csakhamar az evangélikus líceumba ment át. Két évig Pápán folytatta tanulmányait, majd a kecskeméti református főiskolában végezte jogi tanulmányainak utolsó évét. 1847-ben visszatért Komáromba, ahol Asztalos István ügyvédnél végzett jogi gyakorlatot. Kezdetben ügyvédet akartak belőle faragni, de a fiatal költő ehhez nem sok kedvet érzett. 1848-ban a megye őt küldte másodmagával Erdélybe, hogy a két ország egyesülése tárgyában működjék. Küldetésének végeztével hazatért és a komáromi önkéntesekkel részt vett a schwechati csatában; ezután honvéddé lett, és mint hadbíró főhadnagy kapitulált Komáromban. A szabadságharc után egy ideig színészkedett, de már 1850 nyarán búcsút vett Szombathelyen társaitól; Komáromba húzódott meg szüleinél és az év végén Pestre költözött, és ettől fogva kizárólag az irodalomnak élt. Ebben az időben egész kis írói kör verődött össze, melynek középpontja Beöthy volt, akit egész Pest, később az egész ország csak „Beőthy Laczi”-nak nevezett. Évenként többször is ellátogatott Komáromba rajongásig szeretett édes-

anyjához, kinek körében zajos életmódjának fáradalmait kipihente. Alig volt 31 éves, mikor elragadta a halál a nagytehetségű fiatal írót, aki ha kiforr, a magyar irodalom egyik büszkeségévé válhatott volna. Műveiben gazdag humoros véna nyilatkozik meg. Éles szeme megfigyelte az élet csavaros helyzeteit és az emberek gyarlóságait, melyet nem közönséges elmével tett gúny tárgyává. Írói tevékenységét jobbára az akkor elterjedt divatlapokban fejtette ki és az ötvenes évek ifjú irodalmának egyik legnépszerűbb alakja volt, akinek bohó ötletekben gazdag munkáin sokat kacagott a közönség. Többnyire humoreszkeket és humoros novellákat, regényeket irt, amelyek irodalmi munkásságának rövid ideje alatt gyors egymásutánban jelentek meg. Özvegy és proletár című vígjátékát 1856-ban a Nemzeti Színházban adták elő.

A

iket (kép, festmény és rajzkiállítások, szárnyaikat lebegtető művészpalánták, zenészek, stb.). Emellé közösségi vitákat, beszélgetős esteket is szeretnének tartani, de folyamatban vannak a város kulturális életébe való komolyabb bekapcsolódási pontok egyeztetése is, illetve minden új elképzelésre és ötletre nyitottak és örömmel fogadják azokat. Ezért is támogatta a kezdeményezésüket Komárom Város Önkormányzata és a képviselő testület. A hallgatói és oktatói igazolványokkal a klubban extra kedvezményeket lehet majd igénybe venni, ami csak az egyetemista közegnek lesz majd elérhető, ezzel is biztosítva a közösség összekovácsolódását, amire óriási szükség van, főleg mivel a magyar kisebbség aránya 10 év alatt sokat csökkent itt Felvidéken.

z egyetemi és ifjúsági klub iránti igény már évek óta napirenden volt az egyetemi közéletben, így néhányan gondoltak egy merészet és elkezdtek azon dolgozni, hogy létrehozzanak egy ilyen klubot, közösségi teret. Mégpedig olyat, ami minél szélesebb réteget és érdeklődési körrel rendelkező csoportot megszólít, egybegyűjt. A klubot működtető Fortissima Group Kft. az önkormányzatnak köszönhetően nagyon kedvező feltételek mellett tudta bérbe venni az egykori Zeppelin klub üresen álló helyiségeit, és itt alakították ki a Pince klubot. A helyszínen saláta és szendvicsbár is üzemel. Céljuk tehát egy olyan közösségi tér biztosítása a komáromi magyar egyetemisták és fiatalok számára, ahol összegyűlhetnek, bemutathatják tehetségüket, munkáikat, eredménye-

Válogatott műveit a szerző halála után bátyja, Beöthy Zsigmond adta ki három kötetben, életrajzzal és arcképpel 1859-ben. E nagy termékenység és belső meghasonlása volt az oka annak, hogy kiváló tehetsége dacára nem hagyott hátra maradandóbb alkotásokat; nem is forrhatta ki magát kora halála miatt. Emléktábláját 1895. október 15-én leplezték le szülőházán, szép irodalmi ünnep keretében. Beöthy László sírja Budapesten, a Kerepesi temetőben található.

Zamilujtesa

Teraz sa to naozaj oplatí! Zamilujte sa do Norbi Update.

Mestá po celom Slovensku zaplavili nielen rozkvitnuté stromy, ale aj kupóny na KÁVU ZADARMO a poukážky na 1ks PEČIVA za polovičnú cenu. Tým to však nekončí! Ak navštívite sieť predajní Norbi Update s potravinami bez pridaného cukru, s nízkym glykemickým indexom a s nízkym obsahom sacharidov, príjemný kvalifikovaný personál vás prekvapí ďalším kupónom za váš nákup.

Čím viac nakúpite, tým viac dostanete zliav!

Šialené zľavové poukážky, vďaka ktorým sa vám otvoria nové možnosti stravovania a životného štýlu. Norbi Update vidí svet cez ružové okuliare, v mesiaci máj sme sa zamilovali!

Chudnutie = Norbi Update Jednoduchšie to už nejde!

vo, u nás! Začnite ráno zdra

vu Poukážka na 1* ká

ZADARMO!

s

do zdravého životného štýlu

Ešte nikdy sa lacnejšie nechudlo...

v nie je možná!

e. Kombinácia zlia

atniť len samostatn

Kupóny sa môžu upl

* Pozor! Poukážka

K U p ó n y p r e váu vystavenia. je platná 7 dní od dátum

tesse Lowcarb Delica

Sieť predajní a bližšie

Lajknite najväčšiu

ate!

ej sieti Norbi Upd

informácie

stránku Slovenska

Hľadajte v obchodn

Update Slovakia

Naša sila sa

*Poukážku je možné

kov!

h našich výrob skrýva vo vlastnostiac

o výberu pečiva podľa vlastnéh uplatniť pri nákupe osťou 120 g. s minimálnou hmotn

Čo si dať na desiatu

či olovrant? Zastavte

sa u nás!

Poukážka

na 1 ks pečiva za

½ cenu! tesse Lowcarb Delica

Sieť predajní a bližšie

informácie

Lajknite najväčš

ka iu stránku Slovens

ate!

ej sieti Norbi Upd

Update Slovakia

Naša

Hľadajte v obchodn

ostiach našich sila sa skrýva vo vlastn

*Poukážku je možné

výrobkov!

hodnote 5 € tovaru v minimálnej ii). uplatniť pri nákupe é menu a tovar v akc (nevzťahuje sa obedov

potraviny pre zdravý životný štýl

Sieť predajní a bližšie informácie lajknite norbi Update Komárno

Komárno, tržničné námestie 4810, +421 35 / 7780 580 donášková služba: komarno@odmamy.sk


AhojKomárno.sk máj 2014 19 

V KOMÁRNE OTVORILI NOVÉ OBCHODNÉ CENTRUM NAKUPOVANIE V KOMÁRNE DOSTALO NOVÚ PODOBU. DŇA 2. MÁJA, V PIATOK SA USKUTOČNILO SLÁVNOSTNÉ OTVORENIE NOVÉHO OBCHODNÉHO CENTRA – SEKO CENTER.

V

srdci mesta vyrástol nový obchodný dom, ktorého investorom nie je žiadny zahraničný kapitál. Majiteľmi sú komárňanské firmy – Šeko Shop a Com-Klima. Budovu s celkovou zastavanou plochou 4125 m2 navrhol domáci architekt Zoltán Bartal a postavila ju komárňanská spoločnosť Tonex. Na slávnostnom otvorení sa zišlo 600-700 občanov mesta a ďalší z jeho okolia. Tomáš Hodúr, majiteľ firmy Com-Klima vo svojom príhovore vyjadril túžbu, aby aj ďalší domáci podnikatelia nasledovali príklad Seko Centra. Zoltán Varga, konateľ spoločnosti Tonex totiž pripomenul, že dodá-

vateľmi i subdodávateľmi celej stavby boli výhradne firmy z Komárna alebo z jeho okolia. Ceremoniál vyvrcholil slávnostným prestrihnutím pásky Ondrejom Šebenom, majiteľom Šeko Shopu, Tomášom Hodúrom a Vilim Méhesom, konateľom spoločnosti Tonex. Do nového obchodného centra sa presťahovali elektro predajne Šeko Shopu a predajňa Orange-u z Jókaiho ulice. V nových priestoroch na predajných plochách 1100 a 100 m2 vyhovejú aj tým najvyšším požiadavkám, čo sa týka kvality a kultúry nakupovania. V dvoch nadzemných podlažiach nájdeme ešte ďalšie predajne a prevádz-

ky poskytujúce rôzne služby. Kaviareň Green caffe, dm drogerie markt, pobočky bánk Raiffeisen, Prima a Poštová. V podzemnom podlaží je parkovisko pre 36 áut. Otvorenie nového Seko Centra prebiehalo v krásnom počasí. Veľa rodín prišlo s malými deťmi, ktoré mali o zábavu postarané. Čakal ich skákací hrad, kde sa mohli zahrať so šašom Tomášom, dostávali zvieratká vyrobené z balónov, populárne bolo maľovanie tváre a veľa ďalších detských programov a súťaží. V kvíze Orange-u úspešne odpovedajúci vyhrávali darčekové balíčky. Hlavná cena klimatizačné zariadenie značky Tekno point, veno-

VIDEO: SEKO CENTER

vaná spoločnosťou Com-Klima, bola vylosovaná dňa 5. mája, v pondelok spomedzi zákazníkov, ktorí nakupovali v predajniach Šeko Shopu a Orange-u v deň slávnostného otvorenia a prvý májový víkend. Za krásneho počasia v príjemnej atmosfére kupujúcich nebola núdza. Ľudia po návšteve a nákupoch v novom Seko Centre odchádzali domov spokojní. S dobrým pocitom a so želaním si ďalších takýchto príjemných a úspešných dní a v prvom rade spokojných zákazníkov, uzatvorili deň aj komárňanskí majitelia nového obchodného centra.


SziaKomárom.sk 20 2014. május AZ INDULÁSRÓL, A JELENRŐL ÉS A FOLYTATÁSRÓL IS FAGGATTUK A SZIMPATIKUS IFJÚ FILMES TEHETSÉGET.

„NEM AKAROK GYŐZNI, DE UTÁLOK VESZÍTENI“!

FIATAL KORA ELLENÉRE JELENTŐS RENDEZŐI SIKEREKET TUDHAT MAGA MÖGÖTT, RANGOS ELISMERÉSEKKEL ÉS DÍJAKKAL. MÁR ELSŐ FILMES BEMUTATKOZÁSA VÁRATLAN GYŐZELMET HOZOTT: A MAGYARORSZÁGI ORSZÁGOS KÖZÉPISKOLAI FILMSZEMLE REKLÁMFILM KATEGÓRIÁJÁBAN ELSŐ HELYEZÉST ÉRT EL, ÉS A VELE JÁRÓ DÍJAT A VILÁGHÍRŰ FILMRENDEZŐ, JANCSÓ MIKLÓS KEZÉBŐL VEHETTE ÁT. MINDEZ MÉG 2011-BEN TÖRTÉNT.

D

óczé Péter, a komáromi Selye János Gimnázium végzős diákja még csak 19 éves, de újabb nagy, országos méretű siker kapujában áll. A CINEAMA 2014 amatőr filmesek fesztiválja kerületi versenyének 1. helyezettjeként Selye című rövidfilmjével bejutott a szlovákiai, országos döntőbe. Mikor és hogyan kezdődött a te sikersztorid? Már nagyon korán történetekben gondolkodtam, írtam és rajzolgattam. Az első pillanat, mikor azt mondtam, hogy ezeket filmre kéne vinni, még 2007-ben volt. Kölyökésszel megnéztem Robert Rodriguez amerikai filmrendező egyik filmjét, és akkor kattant át bennem valami, hogy én bizony filmes akarok lenni. Mai napig életcélom, hogy a mesteremmel egyszer majd együtt dolgozhassak.

Mindezt 12 évesen határoztad el. Mik voltak az első lépéseid, filmes kísérleteid? A filmezéssel 2009-ben kezdtem el aktívan foglalkozni. Gyermekdednek mondható amatőr filmekkel kezdtem, amelyeket a barátaimmal kezdetleges technikával készítettem. Az idő múltával munkáim autodidakta módon egyre jobban fejlődtek, tökéletesedtek. Hol és mikor mutatkoztál be először a nyilvánosság előtt? Az első komolyabb bemutatkozásom 2011-ben történt a 7. Országos Középiskolai Filmszemlén Magyarországon, ahol reklámfilm kategóriában 1. helyezést értem el Csont nélkül című versenyfilmemmel. A téma adott volt: esélyegyenlőség a testi fogyatékosok oldaláról. A reklámfilm nagy sikert aratott, egy magyarországi nagy tévécsatornán többször is adásba került. A nekem járó díjat pedig a világhírű

filmrendező, Jancsó Miklós kezéből vehettem át. Saját magadat képzed, vagy valaki segít a szakmai fejlődésedben? Eleinte ösztönösen tanítottam magam, az utamon elindító példaképemtől lestem el szakmai fogásokat. Mára azonban már kialakult körülöttem egy olyan baráti réteg, akik jobban benne vannak a filmes, illetve a színházi világban. Ők egyengetik a pályafutásomat, segítenek ahol tudnak, tanácsokat adnak, amelyeket általában el is fogadok. Rendező, operatőr és forgatókönyvíró is vagy egyben. Ezek közül melyik hivatás áll hozzád a legközelebb? Az operatőri feladat számomra a legkönnyebb. Nem végzek nagyobb előkészületeket a forgatás előtt. A felvételek elkészítésének módját általában a helyszínen találom ki, amo-

lyan játéknak tekintem az egészet. A forgatókönyvírás talán a legnehezebb. A mai napig nem tudok úgy megírni egy párbeszédet, ahogyan az életben lezajlana. Mindig túlbonyolítom, így a forgatáson kell ezeket átírni a köznyelvbe. Honnan származnak a filmjeid ötletei? Kezdeti filmjeimben, amelyekre nem vagyok túl büszke, mindig a zene volt meg először, amihez történetet akartam kitalálni. Később valós, megtörtént eseteket választva, komoly kutatómunka után igyekeztem a cselekményt a magam módján kiszínezni. Így volt ez a Selye és az Utolsó mohikánok című filmjeimnél is. Dolgoztál már amatőr és hivatásos színészekkel is. Teszel különbséget közöttük, avagy mi a titka a rendezői tekintélynek?


SziaKomárom.sk 2014. május 21 Nekem mindegy, hogy valaki hivatásos vagy amatőr- e, csak legyünk annyira közeli kapcsolatban, hogy félszavakból is megértsük egymást. Szerencsém van a mostani stábommal, mert a kialakult barátságok megalapozzák a jó munkakapcsolatot. 2014-ben az újraforgatott Selye filmmel aratod a sikereket. Alapjában véve az egész filmet újra akartam forgatni a versenyekre, főleg az első változatban elkövetett operatőri bukdácsolásaim miatt. A versenyeken a legjobb formámat kell mutatnom. A szereplőcserékre pedig úgy került sor, hogy megismerkedtem Ollé Erik és Olasz István színészekkel, akikkel szorosabb baráti kapcsolatba kerültem és segítségüket kértem az újraforgatáshoz. Igent mondtak, és a jövőben is szeretnék még sokat együtt dolgozni velük.

Melyik munkádat tartod az eddigi legjobbnak és miért? Az utolsó mohikánokat. Ez volt az

első olyan filmem, amelynek már komolyabb tétje volt. Magasra állítottam a mércét, mert szerettem volna kipróbálni a lehetőségeim határait. Szerintem képességeimhez mérten a legjobbat nyújtottam. Ugyanezt mondhatom el csapatom minden tagjáról is. Ebben a filmemben dolgoztam először hivatásos színészekkel, és anyagi támogatóim is voltak már. A CINEAMA 2014 amatőr filmesek fesztiváljának országos döntőjében milyen eredményre számítasz? Idézettel válaszolnék az egyik kedvenc magyar filmemből: „Nem akarok győzni, de utálok veszíteni“! /Hajdú Szabolcs rendező Fehér tenyér c. filmjéből – a szerk./ Napok választanak el az érettségitől. A filmes szakmát is oktatják. Merre visz az utad tovább? Pár napja felvételiztem a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola Művészeti Karának Mozgókép Szakán, ahol operatőrködést és mozgóképkul-

túrát oktatnak. Az operatőri munka érdekel jelenleg a legjobban, de nagy álmom a rendezés is. Ez egy olyan része a filmes világnak, ahol könnyű átlépni egyik szakból a másikba, hiszen eddig is így dolgoztam.

anyanyelvükön érettségizhessenek. A történetet maga Szabó Rezső bácsi, egykori diák mesélte el. Ezeket az élményeket én a saját fantáziámmal kiszíneztem, de csak annyira, hogy ne menjen a hitelesség rovására.

Az eddigi nagyobb munkáid sztorijai a Selye János Gimnáziumhoz kötődnek. A gimnáziumhoz való kötődés adott volt, hiszen még ma is a diákja vagyok. Az ifjú Selye János időutazásának témája szinte magától adódott, mivel a világhírű tudósprofesszor is

Van már új ötlet, új film a láthatáron? Legújabb filmünk egy év semmittevés után végre elkezdett forogni. Egy újabb nagy durranáson munkálkodunk a csapattal. Gogol: Orr című műve lesz az, amelyet alapjaiban átdolgozunk. Nemcsak a cselekmény környezete lesz mai, hanem a film üzenete is. Belecsempészünk egy kis médiakritikát is. Megpróbálom megmutatni, hogy én mit gondolok erről. Közel sem lesz olyan mély mondanivalójú, mint az eredeti mű, inkább a szórakoztató oldalát szeretném ábrázolni ennek a világnak. A régi sztori mai aktualitása teszi nagyon is megfilmesíthetővé ezt a Gogol- alkotást.

iskolánk padjait koptatta egykoron. Az utolsó mohikánok pedig a tavalyi Hites Kristóf Emlékév nyitófilmjeként készült. A gimnázium legendás szerzetes tanárára emlékeztünk. 66 évvel ezelőtt az ő nevéhez fűződött az iskola történelmének legkalandosabb érettségije. A hontalanság éveiben az akkor már feloszlatott bencés gimnázium utolsó diákjait tanította titokban, majd segített nekik a Dunán átszökni Magyarországra, hogy ott

Tartogatsz valamilyen meglepetést is a nagyérdeműnek? Nem akarom lelőni a poént. Van egy filmötletem, melynek alapja öt párbeszéd lenne. Központi szerepet játszana benne egy ismert komáromi kocsma. A történet a vendégek és a személyzet közötti valóságos és kitalált beszélgetésekből állhatna. Ezekhez kapcsolódna egy Boris Viannovella filmes adaptációja is. A többi részlet egyelőre maradjon titok. (pt, fotó: szerző, archív)


SziaKomรกrom.sk 22 2014. mรกjus 


SziaKomárom.sk 2014. május 23 

ELKÉPESZTŐ ZENEI FELHOZATAL A NASZVADI TŰZVIRÁGON

NASZVAD EZ ÉV MÁJUS 30-TÓL JÚNIUS 8-IG ÚJRA A RÉGIÓ FESZTIVÁLKÖZPONTJÁVÁ VÁLIK. A TŰZVIRÁG – MŰVÉSZETEK HETE SZERVEZŐI ÉVRŐL ÉVRE MAGASABBRA ÁLLÍTJÁK A KÉPZELETBELI MÉRCÉT. MINDEZ A KÖZÖNSÉG SZÁMÁRA EGYET JELENT A NAGY NEVŰ, SOK ESETBEN VILÁGHÍRŰ ELŐADÓK KONCERTJEIVEL. A ZENEI FELHOZATAL IDÉN IGAZI CSEMEGÉKET TARTOGAT. LÁSSUK HÁT, MIKOR ÉS KI LÉP A NASZVADI NAGYSZÍNPADRA, VALAMINT KIK ZENÉLNEK MAJD A BLUES KOCSMÁBAN (KELT GARDEN VENDÉGLŐ) AZ IDEI TŰZVIRÁGON.

A

fesztiválnyitó estén, május 30-án az igazi kedélyjavító, mulatós zenéé lesz a főszerep. A Pertu Parti műsorában, a Nóta TV élő televíziós felvételén a színpadra lép Jolly&Suzy, Csocsesz, Sógorok, Postás Józsi, Dankó Szilvia, Szega&Frédo, Éder Gabee, Lugosi Katalin és Bunyós Pityu. A Blues Kocsmába egy teljesen eltérő stílusú előadóművész várja az érdeklődőket. Dinnyés József a történelmet és irodalmat ötvözi akusztikus zenével. Műsorát és stílusát így foglalja össze: „költők között zenész, zenészek között költő vagyok. Népem egyharmada szülőföldjétől megfosztottan, más népek fennhatósága alatt él. Önmagam veszteném el, ha a világízlést képviselném és elfutnék nemzeti hagyományaim elől.” Diszkógömb, bakelit, nejloning, trapéznadrág és mikrofonhaj… A diszkókorszak nélkülözhetetlen

kellékei. A 70-es, 80-as évek legendás csapata, a Boney M., élén a fantasztikus hangú Liz Mitchell énekesnővel május 31-én este kilenctől hozza el nekünk a diszkó életérzést. Daddy Cool, Sunny, Ma Baker, Rivers Of Babylon, Rasputin, jól ismert, örök slágerek, melyek még ma is gyakran hallhatók a rádiók és zenetévék műsorán. A koncert után hajnalig tartó retro diszkón bulizhatnak minden idők legnagyobb slágereire, a keverőpultnál Bíró Tamással. A Tűzvirág elképzelhetetlen néptánc, a népzene és nóták nélkül. A fesztiválhoz szervesen hozzátartozik a Népművészeti kavalkád, melynek elsődleges célja a szórakoztatás és a hagyományos táncok, játékok bemutatása. Június 1-jén, délután 14 órától csodálhatjuk a néptáncosokat, a népviseleteket a nagyszínpadon. A magyar néptánc különlegessége, hogy minden élethelyzetben kiválóan alkal-

mazható, így kellemessé teszi a sétát a kézműves vásáron, de a borok- és pálinkák utcájában is. Az egész napos kavalkád ingyenesen látogatható. Június 6-án este a magyar popzene nagyágyúja, az EMeRTon-díjas Neoton Família élő koncertjének örülhetünk. Aki már volt Neoton koncerten, pontosan tudja, hogy hatalmas bulira, jó hangulatra és sok-sok slágerre számíthat. A felfokozott hangulatú közönséget ezen az éjszakán se eresztik szélnek a szervezők, hiszen a koncert után megint retro buli lesz, amiről ezen az éjszakán a Carson zenekar gondoskodik. A blueskedvelőket a Blues Kocsmában nemzetközi fellépőkkel Blues Jam várja. Június 7-én a szombat estét a nagyszínpadon DJ Mickey indítja, este tízkor viszont érkezik Rytmus, szlovák hip-hop előadó, a meghatározó rap csapat, a Kontrafakt oszlopos tagja. A

nagyszájú rapper koncertje után a keverőpultban személycsere történik és érkezik a csinos Niki Belucci, aki forró nyári house slágerekkel táncoltatja meg a bulizni vágyókat. Június 7-én a Blues Kocsmába Török Ádám & Big Man Band ad koncertet. A blues zene nagyágyúi biztosan nem okoznak csalódást a rajongóknak. Június 8-án megint egész napos program várja a családokat – reggel kilenctől újra látogatható lesz a kézművesek vására, valamint a borok és pálinkák udvara. A vasárnap esti jó hangulatot a naszvadi História zenekar alapozza meg. Az est főműsoraként, este kilenckor Caramel lép színpadra és élő koncertjével szórakoztatja a nagyérdeműt. A programról bővebben a www. tuzvirag.sk honlapon olvashatnak. Jegyek a fesztiválra elővételben a Ticketportal jegyirodáiban kaphatók.


N O H ITT ! N A B Á P Ó R U E 4. Közel hozni az Uniót Az Európai Uniót a szlovákiai emberek többsége távolinak érzi magától. A legfontosabb az lenne, ha olykor a pozitív hozadékát is éreznénk annak, hogy tíz évvel ezelőtt tagjai lettünk az Uniónak. Most nem csak arról szeretnék beszélni, hogy egy félmilliós őshonos nemzeti közösség, hatvanezer tagot számláló civil mozgalmának élete támogatására nem jut. Hanem arról, ami szlovák és magyar embert a Komáromi járásban egyaránt foglalkoztat, mégpedig, hogy végre hazai zöldséget-gyümölcsöt találjunk a boltjaink polcain, vagy, hogy ugyanazok a jogok és esélyek illessék meg a dél-szlovákiai embert, mint a spanyolországi katalánt, vagy a dél-tiroli uniós polgárt.

Az Unió annyit ér, ami kézzelfogható Az, hogy szabadon vállalhatunk bárhol munkát az Unióban, vagy, hogy lehetőségünk van a szabad utazásra, vagy eltűnnek roaming díjak azok a dolgok, ami egy szűk réteget érintenek. Az átlag felvidéki ember sajnos nem utazik, nem roamingol és itthon ül, mert nincs pénze rá. A legtöbbünk számára az Unió csak annyit ér, amennyit látunk belőle, ami kézzelfogható. Azt gondolom, hogy ahhoz, hogy egyenrangú polgárként igazán itthon érezzük magunkat Európában természetesen elsősorban a béreinket kell egyenlő szintre hozni a nyugati országokéval. Amíg viszont ezt rajtunk kívül álló okok miatt

. 9 2

Domin István

nem tudjuk befolyásolni, mindent meg kell tennünk azért, hogy közösségünk az Uniónak és a fent említett támogatásoknak köszönhetően gyarapodjon. Brüsszeli munkámmal ahhoz kívánok hozzájárulni, hogy a Komáromi járás városainak és falvainak végre igazi képviselete legyen Európában.

Európai Unió a Komáromi járás szolgálatában Polgármesterségem ideje alatt mindent megteszek azért, hogy a régiónk is éljen az Európai Unió nyújtotta lehetőségekkel. Régiónkban kézzelfogható jelei is vannak, hogy miképpen állíthatjuk magunk szolgálatába az olykor távolinak tűnő Brüsszelt.

Turistacsalogató a Duna mentén Szintén a komáromi régiót érintő, 964.253 eurónyi támogatást sikerült uniós forrásokból felhasználnunk a Takarítsuk ki Dunamentét! című projekttel. Ebben a  programban a mienk mellett több Duna menti falu részesült támogatásban. Ennek az Uniós támogatásnak a segítségével kerültek elhelyezésre községeinkben szemétkosarak és padok. Nagykeszin és Karván kilátótorony épült. Kolozsnémán dunai ponton kapott helyet. Csallóközaranyoson, Karván, Búcson, Tanyon, Hetényen, Izsán és Karván a turisták számára alakítottunk ki szociális helységeket. Tanyon és Csicsón tanösvényeket jelölő táblák és tanösvények épültek.

Múzeum Izsán

A kerékpárutak fellendülést hozhatnak

A Komáromi járásban három olyan projektet emelnék ki, aminek realizálásában magam is tevékenyen részt vállaltam. A mi szívünkhöz leginkább közel álló Izsa és Almásfüzitő közös projektje a „Rómaiak nyomában a Duna mentén”. Ennek a programnak a megvalósítási költségeit 95%-ban az Unió állta. A 1.375.865 eurónyi támogatásból sikerült Izsán átépítenünk az egykori óvoda épületét és kialakítanunk a Kelemantia Római Kori és Néprajzi Múzeumot. Múzeumunkban római kori leletek és néprajzi értékeink tekinthetők meg, de az új épület közösségi rendezvényeknek is teret  ad.

A harmadik, szívemhez közelálló, európai uniós forrásokból megvalósuló program a Duna partján idén épülő kerékpárút. Ennek a 2.489.300 euróból megvalósuló projektnek Izsa község polgármestereként szintén részese vagyok.   A Komárom-Izsa-PatDunaradvány-Dunamocs-Karva vonalat összekötő, 18 kilométeres bicikliút nem csupán a sportolni vágyókat szolgálja majd, hanem reményeink szerint megélénkíti településeinken a turizmust, ami régiónk lakosainak anyagi fellendülést jelenthet, ha okosan élünk a lehetőséggel.

Azt gondolom, hogy fel tudunk sorolni ezeken felül is még három olyan kiemelkedő projektet, ami a járásunkban az európai uniós tagságnak köszönhetően valósult meg. Részt vehettünk a Kreatívipar c. nemzetközi kiállításon, Martos község tavat tisztított, Észak- és Dél-Komárom városa a  területfejlesztési terveit hangolta össze. Ez annyit tesz, hogy a fentiekkel együtt mindös�szesen közel 6 millió euró érkezett csak ezeknek a pályázatoknak köszönhetően a régióba az elmúlt években. Úgy tapasztalom azonban, hogy az uniós tagsággal úgy vagyunk, mint a focival:  egy gyönyörű szép stadionban is csak akkor fogunk meccsre járni, ha jó a foci.

A családok biztonsága Izsa polgármestereként és az MKP európai parlamenti képviselőjelöltjeként meggyőződésem, hogy a kis-és középvállalkozások megsegítése az uniós források kihasználásával óriási lendületet adhatnak közösségünknek, környezetünknek, régiónknak. A  komáromi régió lakosainak biztonságérzetét a  biztos családi háttér és a  becsületes munkával megszerzett megélhetés adhatja vissza. Tamási Áront idézve: „Azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne.“ Én itt érzem magam itthon. Szlovákiai magyarként, polgárként, keresztényként. Ezt a  régiót szeretném munkámmal, ahogy eddig polgármesterként, úgy ezután közösen Önökkel európai parlamenti képviselőként is szolgálni.

www.valtoztass.eu

5.2014 | AhojSzia  
5.2014 | AhojSzia  

mestský časopis - városi lap http://www.ahojkomarno.sk http://www.sziakomarom.sk

Advertisement