Page 1

Fri e d e b e r t Tug l a se ni m. A h ja Ko ol i I N F OLE H T nr 4 ( 19 ) ma i 2 01 4

SIIN ME OLEME

 harjunud palju sööma; valmis maailma vallutama;  vahel tujukad;  vahel lahkarvamustega; lahedad;  alati süüdi; ,,kukupaid”;  tegijad; ehedad tüübid;  tähelepanu püüdvad; killurebijad;  jne… mitte eriti kannatlikud; sinisilmsed; Selle õppeaasta viimase Koolipressi mõtlejad, mitte tegutsejad; veerud on väike austusavaldus omamoodi kõik; Teile, 9. klassi lõpetajad. kummalised; Üheksa aastat on möödunud kavalad; kiiresti. Alles olite tillukesed 1. klassi sportlikud; juntsud ja astusite arglikult vanemad kui 8. klass;

Meie, 9. klass, oleme:             

vanemate käekõrval nii suurena tunduvasse valgesse koolimajja, mis nende aastate jooksul on teinud läbi väiksemaid ja suuremaid muudatusi. Teiegi olete muutunud: sirgunud pikemaks ja avardanud oma silmaringi, õppinud midagi uut ja unustanud nii mõndagi, mis ei tundunud edasises elus vajalik olevat. Ees on eksamid, tuti- ja lõpupidu. Ees on uus elu, uued koolid ja uued hooled. Soovimegi Teile edu eksamitel! Olge tublid, töökad, edukad! Mõelge ja unistage ikka suurelt, aga ärge unustage reaalsust! Väikeste ja suurte tegudeni!

1


Karl-Johannes Usai 

tõsine;

sihikindel;

abivalmis;

 vaga vesi sügav põhi.  vahetu suhtlemisega. Ütleb: ,,Kui vaja, teeme ära!” ,,Ma ei ole just kõige paremate hinnetega õpilane, aga siiski olen ma Karl üle keskmise.” arvab ta.

Suudab aasida oma vigade üle.

Oliivia Kraavi Teab, mille nimel tegutseb. Selles tüdrukus on midagi. 4 küsimust Oliiviale 1. Tähtkuju? Kaksikud.

Õpetajad arvavad, et Oliivia on:  vaikne ja tagasihoidlik;  seesmiselt rikas;  peidetud annetega;  monalisaliku naeratusega;  püüdlik;  töökas;  enesekindel. 2. Kohv või tee? Kohv.

3. Must või valge? Must. 4. Lemmikaastaaeg? Suvi.

2

1. Tähtkuju? Vähk. 2. Lemmikbänd? Nirvana. 3. Aastaaeg? Suvi.

Jääb märkamatuks. Suurim soov on põhikool ära Suur melomaan (klapid peas tundides, mille vajalikkuses ta lõpetada. Õpetajad arvavad, et Karl on: kahtleb).

,, Minust pole vaja midagi kirjutada,” arvab Oliivia.

4 küsimust Karlile

4. T-särk või ülikond? T-särk.


Jaana Teder Jaana arvab, et rääkida tuleb elust, teha tööd, elada täiel rinnal, õppida vigadest. Jääb igatsema põhikooli. Soovib olla taas viiendas klassis. Õpetajad arvavad, et Jaana on:  hea eneseväljendusoskusega ja huumorimeelega;  tugev ja tahtejõuline;  südamlik ja sihikindel;  aus enda ja teiste suhtes;  ettevõtlik;  vahel väike toriseja (podiseb nagu siil vaikselt enda ette);  meeldiv vestluspartner.

Kindlasti saavutab elus, mida soovib. Kõik oskavad telefoni kasutada arvutina. Tema oskab taskuarvutit kasutada telefonina, või vähemalt on püüdnud seda teha. Armastab kirjandust ja loeb meelsasti raamatuid. 4 küsimust Jaanale 1. Tähtkuju? Lõvi.

2. Kohv või tee? Tee. 3. Lemmikraadiojaam? Power Hit Radio. 4. Jalg- või korvpall? Jalgpall.

Janar Kallson Janar arvab, et tema elu on tore. Talle meeldib jalgpall.

Esimese sõbra leidis kolmeaastaselt. Esimene suurem reis oli Taani. Suurim soov on gümnaasium heade hinnetega lõpetada, edasi ülikooli minna ja hea töökoht saada. Õpetajad arvavad, et Janar on:  lahe, sõbralik ja arukas;  andekas;  mitmekülgne spordipoiss;  sihikindel;  püüdlik;  tulevane peaminister.

Endaga tööd tehes jõuab kaugele. 4 küsimust Janarile 1. Tähtkuju? Veevalaja.

2. Kohv või tee? Kohv. 3. Lemmikraadiojaam? Sky Plus. 4. Soe või külm? Soe. 3


Marvin Alliksoo Marvin arvab, et parim relv on 4 küsimust naeratus. Marvinile Õpetajad arvavad, et Marvin on:  selge, tugeva häälega;  julge publiku ees esineja;  rõõmsameelne;  abivalmis;  viisakas;  rahutu. Märkab alati, mis vajab korrastamist. Vajadusel oskab teha paipoisi nägu. Vahel käitub mõtlematult. Pärast söömist soovib sööma jääjatele alati selge kõva häälega: ,,Head isu!”

Gerthrud Männiste Gerthrudi huvitab, kas maailm on temaga rahul. Jääb igatsema põhikooli ja teatud õpetajaid. Suurim soov on, et Ahjal oleks keskkool alles, siis ei peaks kuhugi mujale minema. Õpetajad arvavad, et Gerthrud on:  positiivne;  kavala pilguga;  naeratav;  teistest hooliv;  otsekohene; 4

 eluks hästi ette valmistunud. Saab hakkama kõigega. Tema meeleolu kiirgab sageli kaugele. 4 küsimust Gerthrudile 1. Tähtkuju? Ambur.

2. Lemmikaastaaeg? Talv. 3. Lemmikõppeaine? Matemaatika. 4. Huvitavaim üritus sel õppeaastal? Õpetajate päev.

1. Tähtkuju? Vähk.

1. Lemmikõppeaine? Tööõpetus. 1. Lemmikvärv? Roheline. 1. T-särk või triiksärk? Triiksärk.


Marleen Talivätsing Marleen soovib olla jälle väikene.

taskuarvutit kasutada telefonina, või vähemalt on püüdnud seda teha. Õpetajad arvavad, et 4 küsimust Marleenile Marleen on: 1. Tähtkuju? Vähk (kergeusklik, vastuvõt andekas instrumendi lik).

õppimisel;  hea mälu ja sisemise muusikatunnetusega;  kohusetundlik;  väljast nõrk, seest tugev;  väga kohusetundlik;  ettevõtlik. Viib oma tegevused alati lõpuni. ,,Kevade” filmis võiks olla Teele. Kõik oskavad telefoni kasutada arvutina. Tema oskab

2. Kohv või tee? Kohv. 3. Kas teil jäeti palju koduseid töid ? Jah. 4.Mis raadiojaama kuulad? Sky Plus´i.

Adrian Loid Adriani soovib, et tal tulevikus oleks väga ilus naine ja väga tasuv töökoht. Ta arvab, et see oleks normaalne. Õpetajad arvavad, et Adrian on:  tulevane tubli pereisa;  nutikas;  jutupaunik.

Võimalusel pillub kildu, naeratus näol. Vahel ei saa teised aru, millal ta nalja teeb, millal mitte. Meeldib vaielda. Saab hakkama pisikeste kantseldamisel. Tulevaseks elukutseks – näitlejatöö. Kasutab tihti sõna ,,oota”.

,,Kevade” filmis võiks olla Toots. 4 küsimust Adrianile 1.Tähtkuju? Veevalaja.

2. Muusikastiil? Hardstyle. 3. Lemmiklaulja? Getter Jaani. 4. T-särk või triiksärk? T-särk.

5


Janeli Ojasaar Janeli arvab, et tehtut ei ole  vahel pisut hajameelne; mõtet kahetseda. Elada tuleb  vaikne.  oma elu. Oskab oma õigusi taga ajada. Õpetajad arvavad, et Janeli on:

4 küsimust Janelile

1. Tähtkuju?  alati kõigega nõus;  rõõmsameelne tüdruk, kes Neitsi. ka sõnadeta suhelda oskab; 2. Lemmikaastaaeg? Suvi. 3. Kas soe või külm? Soe. 4. Lemmikvärv? Must.

Alari Pärnamets Alari arvab, et raha tuleb ku- 2. Lemmikaine? lutada, matemaatikat õppida Bioloogia. ja uudiseid kuulutada. 3. Lemmiktegevus? Õpetajad arvavad, et Alari on: Lauatennise mängimine.  kinnine; 4. Lemmikvärv?  kaval; Must.  toriseja;  tihti omas maailmas (vaatab aknast välja –millele ta mõtleb?). Otsib oma kohta. Teda on raske lahti muukida. Marakratist on saanud tõsine mees. 4 küsimust Alarile 1. Tähtkuju? Lõvi.

6


Martin Elbe Õpetajad arvavad, et Martin on:    

Neitsi igas mõttes.

tõsise suhtumisega; loogiline arutleja; mõnusa huumorimeelega; liiga tõsine.

Ka kavalusega võib eesmärgini jõuda. Nalja tehes on ise alati tõsine, kuid teised naeravad alati. Ega teagi, mis mõtted sel poisil peas on. Tulevane Avandi. 4 küsimust Martinile 1. Tähtkuju?

2. Suitsetad? Jah ja ei. 3. Kas kurk või tomat? Kurgi ja tomati salat. 4.Kooliaasta lemmiksündmus? Külmapühad, lumevangistus.

Klassijuhataja Aira Ojala ,,Mulle meeldib olla märgatav oma tegude kaudu. Armastan tööd, mida teen. Ikka läbi raskuste tähtede poole,” ütleb ta. 9. klass arvab, et klassijuhataja on:          

7

tore; sõbralik, heatahtlik; abivalmis; mõistev, arusaaja inimene; aus; tark; vahel tige; tegutseja; hullult hooliv; LOODUS –suurte tähtedega.

Veerandi lõpus: ,,Võtke nüüd ennast kokku!” Igal ajal: ,,Mõelge, te olete 9. klass!”

Õpetas meile füssat ja geod.


Henrik Visnapuud jäljendades Ühes kirjandustunnis lugesime Henrik Visnapuu luulelist kirja Ingile. Püüdsime meiegi loodushääli jäljendada. Mõned näited allpool.

Linnud laulavad tiu-tiu Kalad mulisevad mull-mull Putukad teevad oma häält Mina istun ikka mäel Tuul puhub puhh-puhh Roller sõidab mürr-mürr Mina istun rahulikult Istun ikka pahuralt

Lapsed laulavad laa-laa Vanurid plaksutavad plakkplakk Mina ikka istun mäel Ja peagi liigun ära sealtˇ

Ümbritseb mind tsiu-viupliu Plau-lirts-lärts-sirts-plirts Lit-lät-tsirt-tsirt-kiu Viu-piu-tiu-plärts

Maailmas

Kuulen viha, raevu, haukumist Tunnen rohu aeglast kasvu Kaugelt kõrgustest klõginatplaginat Vee kohinat-mühinat-sulinat

Rinnus põksumas, tuksumas, pekslemas Soojad kiired kehale langemas Kuskil masinate müra, kära, kolin Ning puude tasane elu…

… ja kirjutasime mõned kirjandid…

Need õppeained mulle meeldivad Gerthrud Männiste nud ka palju elulisi ülesandeid, mille vastused on tihti täitsa üllatavad. Tunnid on möödunud ikka rahulikus ja töökas meeleolus. Füüsika on matemaatikaga tihedalt seotud. Ka selles tunnis on palju arvutamist. Olen saanud teada elektrist ja muudest huvitavatest loodusseadustest ja -nähtustest. Ka tähiste ja ühikute õppimine on olnud huvitav. Olen käinud koolis 9 aastat. Selle aja jooksul Keemia on väga eluline. Selles tunnis saaolen õppinud paljusid õppeaineid. Seitsmest dud teadmisi läheb mul kindlasti edaspidises ainest on saanud minu lemmikud. elus vaja. Kui keemiast midagi ei tea, võib Matemaatika on üks neist ainetundidest, juhtuda suisa õnnetus, näiteks kui panna kus viibin hea meelega. Selles tunnis on pal- mõni vale alus reageerima vale ainega, siis ju mõtlemist ja arvutamist. Oleme lahendavõib tekkida plahvatus. Tore on olnud õppi8


da igasuguseid vahvaid võrrandeid ja keemi- hituse alustest. Kindlasti on hea teada ka liste ühendite lühendeid. meie riigitegelasi, sest kui keegi küsib mingi kõrgema isiku kohta ja sa ei tea, siis on lihtBioloogia on samuti väga eluline. Huvitav on olnud teada saada inimese ja teiste imeta- salt piinlik. jate elu ja olu kohta. Algklassidest mäletan ka Vene keel meeldib mulle, sest seal on huvipõnevaid loodusõpetuse tunde, kust sain vä- tavalt pikad väljendid ja see keel kõlab naljaga vajalikke teadmisi ümbritsevast loodukalt. Vene keele oskus on väga vajalik, sest sest. Eestis on palju venelasi ja kui vene keelt ei Kunstiõpetus on olnud mulle rohkem mee- oska, võivad tekkida mõttetud arusaamatulelahutuseks. Mulle meeldib joonistada ja värvida. Olen jäänud enda tehtud piltidega üldiselt rahule. Olen õppinud värvide kokkusobivust ning saanud teada, mis värvi tuleb millisega segada, et saada soovitud toon. Ühiskonnaõpetuse tunnis on õpetaja avardanud minu silmaringi. Olen saanud teada palju sise- ja välispoliitikast, meie riigi ülese-

sed ning siis on hea oma keeleoskusi näidata. Muidugi meeldib vene keel mulle ka selle pärast, et see on ainuke keel, mis mul koolis kõige parem on. Eespool nimetatud seitse õppeainet on minu arvates parimad ained meie koolis. Nendes tundides saadud teadmised tulevad mulle edaspidises elus kindlasti kasuks.

Olevikult Tulevikule Jaana Teder Olen elanud siin maailmas 15 aastat. Selle aja jooksul maitsnud nii elu kibedamaid kuid ka magusamaid vilju (esimene armumine, lähedaste kaotus, reisimised, pettumused, rõõmud), kuid arvan, et palju kogemusi on mul veel ees ning seiklused eludžunglis alles algavad. Olen selleks valmis. See on hirmutav aga samas ülimalt põnev. Mida oodata? Kuidas edasi? Mis saab? Kas nii on õige? – need on küsimused, mis saadavad mind iga päev minu

tegelen oma elu vundamendi ehitamisega.

tegemistes. Küsimused, millele vastused

Ma teen kõik selleks, et see saaks tugev ja

saan leida vaid ise. Vastused, mis tulevad

kindel. Näen vaeva, teen vigu, õpin nend-

kuskilt minu seest just õigel ajal.

est vigadest. Laon oma elu müüri, mis

Olevikulisel ajal, siin ja praegu 9

oleks valmistatud parimatest kividest ja


ühendatud parima seguainega. See peab

tee, mitte käia kellegi teise jälgedes. Teha

vastu pidama kõigile elutormidele.

niimoodi, et jätta OMA jäljed maha ja liiku-

Olen inimene, kes tahab elust võtta kõik, mis võtta annab. Kasvõi reegleid

da edasi tagasi vaatamata, sest elul on hea komme ainult edasi rühkida.

rikkudes. Sest meile kõigile on kingitud vaid Ma ei jää lootma sellele, et kõik mis ees, ÜKS elu, millele kasutusjuhendit kaasa pole saab olema positiivne. See peaks olema huantud, seega tuleb see ise koostada ning

vitav, seiklusrikas, õpetlik, et saaksin kord

just oma reeglite ja soovide järgi. Seda

lausuda sõnad: „Ma ei kahetse mitte

tuleb teha nii, et ise rahul oleksid, sest hi-

midagi, mis tehtud!” Need sõnad võiksid

lisemate pretensioonide korral pole ju kel-

olla minu elumüüril kirjas, kui olen maja

legi muu poole pöörduda kui ainult

nimega ELUTÖÖ valmis saanud.

iseenda. Usun, et on õige rajada just oma

Sport – tervislik eluviis Oliivia Kraavi Sportida ja tervisikult elada võib

mängin koeraga. Nii möödub aeg kiiresti ja

mitmel viisil. Kes käib hommikuti või õhtuti

tervislikult, sõber koergi on rahul.

jooksmas, kes pärast tööd rahulikult jaluta-

Erinevatel aastaaegadel spordin erineval

mas, kes nädalavahetusel jõusaalis muskleid moel. Kevadel, suvel ja sügisel sõidan rohtrennimas. Viise on mitmeid ja inimesigi

kem rattaga. Suvel käin tihti ujumas. Talvisel

erinevaid. Miks ja kuidas liigun mina?

ajal ma eriti trenni ei tee, sest õues on külm,

Mulle meeldib sportida, kuna see teeb mu

pime ja kõle. Siis teen pigem ajutrenni. Loen

tugevaks, hoiab vormis, on tervislik. Armas-

raamatuid, lahendan ülesandeid või õpin in-

tan trenni teha pigem kodus kui jõusaalis. Jõusaalis ei meeldi mulle masinatega mässamine umbses ruumis. Kodus saan teha põhimõtteliselt kõike: joosta, hüpata, kätel seista, joogat teha. Joosta mulle küll eriti ei meeldi, käin pigem jalutamas. Jalutan pärast kooli koeraga. Olen palju väljas, hingan värsket õhku ja 10


glise keelt. Nädalas paar korda toimuv ke-

spordialadel. Kõige raskem on joosta pikka

halise kasvatuse tund aitab füüsilist trenni mit-

maad. See mulle üldse ei meeldi.

te unustada. Kaks korda aastas on koolis

Sport ja liikumine tagab tervise ja hea ene-

spordipäevad, kus saan võistelda erinevatel

setunde. Mis saab olla elus veel tähtsam?

Te pole enam väikesed (8. klassi ühislooming tutipäeval ettekandmiseks) Te teate, mis on orjus, mis on kool, Teid saatnud õpetajad igal pool. On aastad olnud üsna kahtlased, Kuid teie, te pole enam väikesed. Ref: Las jääda teile ka käimata teed, Hulk karme päevi ja armunud öid. Las jääda teile ka särtsakad ööd Ja teie kuulda kõik hardstyle lood. Teid kanti titest saati käte peal, Ei lastud purjeid peale panna eal, Teist hoiti eemal tobid, joogidki, Kuid teie, te pole enam väikesed. Ref: Las jääda teile ka käimata teed,

11

Hulk karme päevi ja armunud öid. Las jääda teile ka särtsakad ööd Ja teie kuulda kõik hardstyle lood. Teid tutipäeva pralle ootab ees, Teid ei saa kaitsta selle lõbu eest Hangoveriga koju jõuate, Sest teie, te pole enam väikesed. Ref: Las jääda teile ka käimata teed, Hulk karme päevi ja armunud öid. Las jääda teile ka särtsakad ööd Ja teie kuulda kõik hardstyle lood.

Koolipress 19 / Mai 2014  

Friedebert Tuglase nimelise Ahja Kooli infoleht. Nr. 4 (19). Mai 2014

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you