Issuu on Google+


Produktchef Rickard Axdorff 019 - 16 61 39 070 - 67 89 600 rickard@skogsaktuellt.se Mediekonsult Ann Karlsson 019-16 64 62 ann@skogsaktuellt.se Mediekonsult Robert Eklund 019-16 61 44 robert@skogsaktuellt.se Redaktรถr Teresia Borgman 019-16 61 43 teresia@skogsaktuellt.se Reporter Pia Gyllin 019-16 64 68 pia@skogsaktuellt.se Reporter Helena Hรถgberg ร…kerhielm 019-16 61 41 helena@skogsaktuellt.se Ansvarig utgivare Stefan Ljungdahl 019 - 16 61 34 stefan@skogsaktuellt.se Redaktion 019-16 61 30 redaktionen@skogsaktuellt.se Upplaga:

83 000 ex.


Skogsaktuellt delas ut gratis i en upplaga om nästan 83.000 först och främst till skogs- och jordbrukare i hela landet var fjärde vecka. Skogsaktuellt är Sveriges i särklass största oberoende branschtidning. www.skogsaktuellt.se Skogsaktuellt ägs av medieföretaget Jordbruksaktuellt AB som även driver tidningarna Jordbruksaktuellt, Entreprenadaktuellt, Grisföretagaren och Agronomen Utöver detta drivs internettjänsterna maskinmarknaden som är Sveriges främsta handelsplats för begagnade jord- och skogsbruksmaskiner med ett 100-tal medverkande maskinhandlare.

Rickard Axdorff är själv skogsägare och jägare som lever både med och av naturen. Kritikerrosad av bland annat Jägarförbundet att han briljerar med insikt!


Utgivningsplan 2012 Nr 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Utgivningsdag Sista materialdag kl. 12 18 januari, v. 3 5 januari 15 februari, v. 7 3 februari 14 mars, v. 11 2 mars 11 april, v. 15 29 mars 16 maj, v. 20 4 maj 13 juni, v. 24 31 maj 15 augusti, v. 33 3 augusti 12 september, v. 37 31 augusti 10 oktober, v. 41 28 september 7 november, v. 45 26 oktober 5 december, v. 49 23 november

Tema Utbildning och forskning Röjning Ekonomi Utboägande Gallring Sidoverksamhet Förvärv & försäljning Jakt Avverkning Naturvård Föryngring


Mer om Skogsaktuellt