Katalog aukcji Agra-Art 17 marca 2013

Page 44

27 MICHA£ STAÑKO (Sosnowiec 1901 - Zakopane 1969)

CHATY GÓRALSKIE, po 1945 olej, p³ótno, 48,5 x 69 cm sygn. p.d.: M. Stañko 43 000 z³

estymacja: 5 000 - 8 000

INFORMACJA O ARTY CIE: Micha³ Stañko - malarz pejza¿ysta; we wczesnej m³odo ci mieszka³ w Miechowie. W czasie I wojny wiatowej walczy³ w Legionach.

W latach 1927-1939 przebywa³ g³ównie w Zakopanem; malowa³ liczne krajobrazy tatrzañskie i wspó³pracowa³ z Januszem Kotarbiñskim pracuj¹c nad polichromi¹ nowego ko cio³a parafialnego (1932 -1934). Czasowo mieszka³ tak¿e w Sosnowcu. Nale¿a³ do - za³o¿onego w 1929 roku przez Stanis³awa Szukalskiego - Szczepu Rogate Serce , przybieraj¹c miano Micha³a z Sosnowca. W 1939 ochotniczo wst¹pi³ do wojska, bior¹c udzia³ w kampanii wrze niowej. W latach 1942-1943 wykona³ polichromiê w ko ciele w Kozieg³owach k. Czêstochowy. Po wojnie zwi¹zany by³ ze l¹skim rodowiskiem artystycznym, ale stale mieszka³ w ulubionym Zakopanem, gdzie mia³ pracowniê. Malowa³ pejza¿e; w tym szczególnie krajobrazy tatrzañskie, ale tak¿e widoki ze l¹ska (Pejza¿ z okolic Szopienic, 1962). Ponadto tworzy³ martwe natury, portrety, akty i kompozycje symboliczne. By³y to g³ównie obrazy olejne i - rzadziej - akwarele.