Page 1

Katalog Q - Sąsiedztw czyli

Sąsiedztw Najwyższej Jakości


O projekcie Strefa Dzień Dobry to kampania społeczna zorganizowana przez Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL we wrześniu 2014 r. w ramach Tygodnia Obywatelskiego VIIego Ogólnopolskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych. Projekt finansowany ze środków m.st. Warszawy. Patroni medialni: portal warszawa.ngo.pl oraz gazeta Wiadomości Sąsiedzkie.


Kampania partycypacyjna Kampania społeczna miała charakter „partycypacyjny” tzn. każde sąsiedztwo, miejsce czy instytucja miały możliwość dołączyć do akcji i na własnym przykładzie pokazać jak mogą wyglądać życzliwe stosunki sąsiedzkie w Warszawie.


Ambasadorzy Strefy Dzień Dobry Ambasadorami projektu były instytucje, placówki, organizacje, które według nas są wzorem dla innych sąsiedztw pod względem życzliwości oraz dobrych relacji z mieszkańcami i społecznością lokalną. Miejsca, które wspierają lokalne inicjatywy, aktywność mieszkańców, oparte są na kulturze zaufania i współpracy.


Materiały promocyjne

Do odbioru u Ambasadorów akcji!


Zaskocz sąsiada - powiedz dzień dobry! Slogan kampanii miał zachęcać do życzliwych zachowań wśród sąsiadów. Jednak mówienie „dzień dobry” to tylko pretekst, aby przełamać anonimowość wśród mieszkańców i lepiej poznać swoich sąsiadów


Kto dołączył do Strefy Dzień Dobry?


Do Strefy Dzień Dobry zgłosiły się 24 sąsiedztwa z Warszawy i okolic! Najwięcej, bo aż pięć sąsiedztw z Ursynowa, trzy z Pragi Południe, po dwa z Mokotowa, Ochoty, Śródmieścia, Targówka oraz po jednym z Włoch, Ursusa i Pragi Północ. Pojawiły się także dwa zgłoszenia z podwarszawskich miejscowości.


Przedstawiamy wybrane zgłoszenia, w których mieszkańcy opisywali jak wyglądają u nich życzliwe stosunki sąsiedzkie lub jaka była reakcja ich sąsiadów na powiedzenie „dzień dobry”


Mokotów Ul. Woronicza 33: Sąsiedzi z uśmiechem odpowiadają na "dzień dobry", niektórzy nawet zagadują innych w windzie, często prowadzone też są rozmowy na aktualne sąsiedzkie tematy. Zdjęcie zrobione podczas Dnia Sąsiada 2014 na Woronicza 33 fot. T. Kwiatkowski

Ul. Narbutta 29: Mieszkam tu od 6ciu lat i uczę sąsiadów mówienia dzień dobry i zaczynam wreszcie odnosić sukcesy :) sąsiedzi zaczęli sie uśmiechać i nawet zagadują na rożne tematy ... :)


Ochota Ul. Dorotowska 7: Mieszkamy w małej, bo liczącej 8 mieszkań kamienicy. Na co dzień nie tylko się witamy, ale też odbywamy przemiłe pogawędki. Służymy sobie pomocą, nie tylko gdy cukru w domu zabraknie.

Centrum Samopomocy Mieszkańców, Tarczyńska 11: Mam nadzieję, że dzięki STREFIE Dzień Dobry będzie okazja do bliższego poznania sąsiadów oraz nawiązania lepszych relacji.


Praga Południe Wspólnota Mieszkaniowa Grochowska 357: Mimo że w naszej Wspólnocie jest blisko 300 mieszkań, prawie wszyscy znamy się co najmniej z widzenia i chętnie mówimy sobie Dzień Dobry!

Mińska 62: W naszym bloku "dzień dobry" to złoty standard - na klatce schodowej, w windzie, na parkingu, nawet przy śmietniku. A to nie wszystko - ostatnio jak sąsiedzi robili remont, wywiesili kartkę z przywitaniem, informacją, serdecznymi przeprosinami za hałas i kontaktem do siebie. A kiedy sąsiadki robiły imprezę, przyszły zapowiedzieć że będzie głośno - skończyło się na wspólnej, sąsiedzkiej zabawie. Może jakiś Dzień Sąsiada w następnym sezonie? Zobaczymy!


Praga Północ Wileńska 14: Przytłaczająca większość sąsiadów w budynku wita się ze sobą regularnie. Społeczność integruje się również poprzez portal internetowy wspólnoty. Sąsiedzkie odwiedziny nie są rzadkością.


Śródmieście Osiedle Oleandrów: To już ponad 5 lat od kiedy organizowane na Skwerze Oleandrów Dni Sąsiada i Sąsiedzkie Gwiazdki . Sąsiedzi coraz lepiej rozpoznają się wzajemnie i pozdrawiają z uśmiechem. Także zrealizowana w tym roku instalacji ławki na ulicy Oleandrów i obsadzenie 18 rabatek kwiatami ożywiły tę małą urokliwą uliczkę i nadały specjalny dobrosąsiedzki charakter.


Targówek Ul. Św. Hieronima 4: "Dzień dobry” to rzeczywiście magiczne słowo. Otwiera na sąsiadów nawet tych, którzy wcześniej nie dostrzegali lub może nie rozpoznawali ludzi, z którymi mieszkają w jednym bloku ponad 20 lat. Tak było w moim przypadku. "Dzień dobry" i jest lepiej! Dom Dziennego Pobytu ul. Św. Wincentego 85: Dzień dobry mówimy sobie tyle razy, ile razy widzimy się każdego dnia i w wielu sytuacjach możemy liczyć na swoją pomoc.


Ursus Zgłoszenie z podwórka na Ursusie: Sąsiedzi znają się tu od dawien dawna! Dużo osób tu się urodziło, wychowało i zamieszkało na stałe. Większość jest tu jak jedna wielka rodzina, pomijając takie sprawy jak „dzień dobry”, „co u Ciebie słychać?”, „a co porabiasz?” Funkcjonują tu nie formalne kooperatywy spożywcze ( której członkowie nie wiedza , że ich działania można tak nazwać:)) częstują się nawzajem smakołykami.


Ursynów

Ul. Jaskółcza: Pomagamy sobie nawzajem w trudnych chwilach (pożary, włamania, choroby, powódź), kłaniamy się sobie i życzymy nawzajem miłego dnia. Oby tak dalej!

Ul. Relaksowa 33: Mam bardzo dobry kontakt z najbliższymi sąsiadami z piętra - często ratowali mnie, gdy rano na piechotę biegłam spóźniona do pracy i podwozili mnie samochodem. Jakiś czas temu poznałam nową sąsiadkę z naprzeciwka, z którą właśnie umówiłam się na kawę w przyszłym tygodniu :)


Włochy

Trzcinowa 23: Za każdym DZIEŃ DOBRY idzie w parze powitanie na imię i zapytanie co dobrego u Ciebie?! :) Jest życzliwie bo znamy sie dobrze - Dzień Sąsiada nas zbliżył do siebie BARDZO! :) i ta życzliwość nadal trwa! :) no i mamy chęć myśleć o kolejnych wspólnych Sąsiedzkich Inicjatywach! :)


Wola Jaktorowska/Wolska Nasze osiedle to 5 bloków. Od dwóch lat organizujemy sąsiedzkie wydarzenia - Dzień Sąsiada i raz Podwórkową Gwiazdkę. Dla niektórych to był szok, że można upiec ciasto i na podwórku podzielić się z sąsiadami. W ciągu roku niektórzy sąsiedzi pomagają starszym w zakupach, pilnują sobie nawzajem dzieci, podczas kilkudniowej nieobecności można liczyć na sąsiada że podleje nieobecnemu kwiaty. We wrześniu w ramach dotacji z programu FIO-Mazowsze Lokalnie będziemy kręcić sąsiedzki teledysk do piosenki "Happy" :-) Odgonimy jesienną chandrę :-) Ogrodowa 39/41: W naszej wspólnocie (małej) wszyscy znają się z widzenia. Zwrot 'dzień dobry" jest powszechnie obecny. Tym niemniej chcielibyśmy przystąpić do akcji, aby skierować uwagę na starszych ludzi, przeważnie samotnych.


Szkoła Podstawowa nr 221 ul. Ogrodowa 42/44:

Jako rodzice dzieci uczęszczających do naszej szkoły, zgłaszamy się do Strefy Dzień Dobry :-) Po rzuceniu hasła o Waszej kampanii rodzice tak opisali życzliwe stosunki: - "My z sąsiadką mamy taki układ, jak któraś z nas nie może, wzajemnie zaprowadzamy lub odbieramy sobie dzieci ze szkoły. - "Jak potrzeba mama Klaudii odbierze Michała ze swoimi dziećmi i zajmie się nim dopóki go nie odbierzemy." - "Ja pomagam przekazując ubrania po synu dla syna innej mamy." - "Mili rodzice, sąsiedzi nie bardzo dalecy, pożyczyli nam fotelik samochodowy, gdy ukradli nam samochód" - "Rodzice koleżanki syna zabierają go na plac zabaw po zajęciach." - "Przesympatyczna mama koleżanki z klasy syna odstała za mnie w dłuuuugiej kolejce, aby zapisać moje dziecko na obiady w szkolnej stołówce." - "Miła mama zaproponowała, że skseruje kawałek podręcznika dla syna, żeby nie siedział na lekcji bezczynnie. (kurier nie zdążył z dostawą na 1 września)" - "Sąsiadka "pożyczyła" mi swojego syna, abym mogła z nim wystąpić w drużynie na pikniku rodzinnym i cieszyć się zdobytym medalem" - "W naszej klasie jest dziewczynka, której rodzice są niewidomi. Zabieramy ją na wszystkie klasowe imprezy typu urodziny, żeby rodzice nie musieli jej wozić MZK" -"Na piknik klasowy Pani zbierała deklaracje kto ma możliwość przewiezienie niezmotoryzowanych." - "Odbieram koleżankę córki z klasy i razem prowadzę na dodatkowe, wspólne lekcje angielskiego."


Okolice Warszawy Osiedle Dom Rodzinny, Wólka Kozodawska: Archipelag Życzliwości to inicjatywa grupy mieszkańców Osiedla. Tworzy wspólnotę ludzi dobrze sobie życzących, przyjaznych i pomocnych w codziennej rzeczywistości i od święta. W ramach Archipelagu promowana jest wzajemną pomoc i dobrosąsiedzką uczynność. Można liczyć na sąsiada (podwózka, drobna naprawa, porada), wspólne narzędzia do ogródka, imprezy sąsiedzkie – integracyjne, forum dyskusyjno-informacyjne o osiedlowych sprawach. Dzięki temu ociepliło się na Osiedlu i tworzymy przyjazne miejsce do mieszkania.


Pełna lista sąsiedztw zgłoszonych do Strefy Dzień Dobry Ul. Woronicza 33 Narbutta 29 CSM Sami Sobie Tarczyńska 11 ul. Dorotowska 7 Mińska 62 Wspólnota Mieszkaniowa Grochowska 357 Pułtuska13m4 Wileńska 14

Blok, podwórko na Ursusie ul. Relaksowa 33 ul. Jaskółcza Wańkowicza 2/109 Beli Bartoka 8

Osiedle Jazdów Szkoła Podstawowa nr 221 przy ul. Ogrodowej

Osiedle ul. Jaktorowska/ ul.Wolska

ul. św. Hieronima 4 Dom Dziennego Pobytu ul. Św. Wincentego 85

Wólka Kozodawska Osiedle Dom Rodzinny, Wólka Kozodawska

Belgradzka 12 Trzcinowa 23 Ul. Ogrodowa

Osiedle Oleandrów


Pełna mapa sąsiedztw biorących udział w akcji: goo.gl/x9ZHKW


Dziękujemy wszystkim za udział w kampanii i trzymamy kciuki, abyście nadal mieli jak najlepsze relacje z Waszymi sąsiadami!


Życzliwe stosunki sąsiedzki to normalna relacja, która może nam bardzo ułatwić i umilić życie! To możliwość polegania na sąsiadach w codziennych sytuacjach! Osiedle Jazdów


Dowiedz się więcej o Strefie Dzień Dobry: www.strefadziendobry.blogspot.com Kontakt: agatak@cal.org.pl

Katalog Strefy Dzień Dobry  
Katalog Strefy Dzień Dobry  

Katalog warszawskich sąsiedztw, które zgłosiły się do kampanii Strefa Dzień Dobry we wrześniu 2014 r.

Advertisement