Page 1


Taniec klasyczny (akademicki), zwany potocznie baletem, to forma tańca. Samo słowo balet pochodzi od włoskiego ballo (taniec), ale balet to nie tylko taniec - to sceniczna forma będąca połączeniem tańca, muzyki i oprawy scenograficznej. Poprawnie użycie słowa balet odnosi się bowiem do spektaklu odbywającego się na scenie, natomiast termin taniec klasyczny opisuje technikę tańca. Taniec klasyczny - ma na celu wykształcenie harmonii i ładu w tańcu, czystego piękna ciała, idealnego rysunku, pięknych póz, płynności i harmonii ruchów. Wyrabia doskonałą dyscyplinę ruchową poprzez stałą konstrukcję lekcji, ćwiczenia przy drążku i na środku. Taniec klasyczny to utworzona przez choreografię kombinacja ustalonych kroków i póz, dla oznaczenia których używana jest teminologia francuska.

Wybrane zagadnienia z terminologii tańca klasycznego  Arabesque – arabeska, poza w tańcu (inspirowana motywami orientalnymi). Ciało postawione na jednej nodze, druga wyprostowana, uniesiona z tyłu. Dla uzyskania poprawności należy zachować równowagę. W pozie tej wykonuje się również tendu, obroty i skoki. Wyróżnia się cztery pozycje arabesque, uzależnione od położenia rąk.  Passé – droga nogi pracującej podczas wykonywania pas (przejściu z jednej pozycji w drugą). Noga może przechodzić na poziomie sur le coude-pied, na poziomie kolana oraz na poziomie I pozycji (par terre).  Plié – francuskie określenie dla pracy nóg, stosowane w tańcu klasycznym, które można przetłumaczyć na język polski jako przysiad. Wykonuje się je w pięciu pozycjach tańca klasycznego, między innymi jako jedno z ćwiczeń baletowych, wykonywanych przy drążku (barre). Plié jest nieodłącznym elementem każdego klasycznego pas. Nadaje tańcowi charakterystyczną miękkość i plastykę.  Relevé – podniesienie się tancerza (tancerki) na pół palce lub palce, może także oznaczać podniesienie wyprostowanej nogi na wysokość 90o w różnych kierunkach.


Najbardziej znanymi baletami, w których wykorzystuje się technikę tańca klasycznego są: Jezioro łabędzie P. Czajkowskiego, Giselle A. Adama,Spartakus A. Chaczaturiana, Coppelia L. Deliba, Don Kichot L. A. Minkusa,Romeo i Julia S. Prokofiewa i Sylfidy F. Chopina.

Jezioro Łabędzie (Rosyjski Balet Narodowy)

Giselle (Rosyjski Balet Narodowy)

Do najsłynniejszych tancerzy klasycznych należą: Wacław Niżyński, Rudolf Nuriejew i Michaił Barysznikow. Do tancerek: Carlotta Grisi, Marie Salee, Marie Camargo, Fanny Elssler, Maria Taglioni, Anna Pawłowa, Maja Plisiecka, Margot Fonteyn, Alicia Alonso, Carla Fracci, Natalia Makarowa i Sylvie Guillem.


Czarny Łabędź „Czarny łabędź” to thriller psychologiczny rozgrywający się w środowisku nowojorskich tancerzy klasycznych. Natalie Portman wciela się w Ninę – baletnicę, która zaczyna rywalizować z nową członkinią zespołu tanecznego, Lily (w tej roli Mila Kunis).

Reżyser Darren Aronofsky (twórca „Zapaśnika”, „Źródła”) prezentuje mroczną historię o środowisku tancerzy. Główną bohaterką jest baletnica, której tak zależy na roli Królowej Łabędzi, że przestaje odróżniać spektakl od rzeczywistości…

Twórca: Agata Hejduk


Balet  

Balet to nie technika ale droga ekspresji, która jest bliżej wnętrza człowieka niż cokolwiek..