Page 1

Ad o b ew o rd p ress. co m / Ph o to sh o p D ersl eri / E fektl er / F o to ğ ra f E fektl eri / Ph o to sh o p i l e Ki şi l eri Heykel e Çevi rm e

Photoshop ile Kişileri Heykele Çevirme Vatanay Özbeyli tarafından 20 Haziran 2013 tarihinde yazıldı. ~ 4 Yorum + Değiştir

Merhaba arkadaşlar. Bu dersimizde Photoshop ile kişileri heykele çevireceğiz. Konumuz gayet eğlenceli, teknik ise fazlasıyla basit. Heykelin yüzeyini oluşturmak için çizgili bir mermer yüzeyine ihtiyaç duyacağız. İsterseniz daha sert yüzeyler bile kullanabilirsiniz. Üzerinde çatlaklar olan bir kaya yüzeyi de heykelinizi eski gösterecektir. Beraberinde üzerinde çalışmak için bir fotoğrafa ihtiyacınız olacak. Ben Natalie Portman‘ın V for Vendetta filminden bir fotoğraf kullanacağım. Ben kullanacağım tüm görselleri konunun devamında sizinle paylaşacağım. Natalie’yi taşa çevirmek biraz ironik olacak gibi, neyse lafı uzatmadan derse başlayalım. Natalie Portman’ın fotoğrafı Mermer yüzeyi

Nasıl yapılır? Fotoğrafı Photoshop ile açtıktan sonra dersimize başlayabiliriz. Fotoğrafın olduğu layerı sağ tıklayıp Duplicate Layer alanına gidiyoruz ve bir kopya oluşturuyoruz. Bu işlemi CTRL+J kısayol tuşuyla da yapabilirsiniz. Alttaki orjinal layer dersin sonunda geriye dönüp ne kadar yol aldığımızı görmemizi sağlayacak. Onunla hiç işimiz olmayacak. Şimdi üstteki kopya layerı seçip çalışmamıza devam ediyoruz. Ben bu layerın adını kopya 1 olarak değiştirdim. Size de karışıklık yaşamamanız için aynı işlemi yapmanızı öneririm.


Kopya 1 layerındaki Natalie Portman’ın etrafındaki beyaz arka planı temizleyeceğiz. Magic Wand Tool‘u seçiyoruz ve üst kısımdan Tolerance değerini 15‘e getiriyoruz. Anti-Alias ve Contiguous da açık.

Fotoğrafın dışındaki beyaz kısmı faremizin sol tuşuyla tıklayıp seçiyoruz, sonrasında DEL ile siliyoruz. Şimdi Image > Adjustments > Desaturate alanından fotoğrafı siyah-beyaz yapıyoruz. Bu işlemi Shift+CTRL+U kısayol tuşları ile de yapabilirsiniz. Sırada 2 adet efekt eklemek var. İlk olarak Image > Adjustments > Levels (CTRL+L) alanına gidip aşağıdaki ayarı yapıyoruz.

Sonra, Kopya 1 layerı seçiliyken Filter > Filter Gallery > Artistic > Plastic Wrap alanına gidiyoruz ve aşağıdaki ayarı yapıyoruz.


Şimdi gözlerde oynama yapacağız. İlk olarak Brush Tool‘u seçiyoruz. 5-6 piksel boyutlarında oval bir fırça işimizi görecektir. Brush Tool seçiliyken ALT tuşuna basılı tutarak renk seçme aracımızı aktif ediyoruz. Gözün akından beyaza yakın bir ton seçip tüm gözü bu renk ile kaplıyoruz.

Gözleri hazırlarken sık sık hata yapabilirsiniz. Window > History penceresini açmanızı öneririm. Çünkü bazen Geri Al (CTRL+Z) yetersiz kalacaktır. Artık Burn ve Dodge Tool ile heykelin bazı yerlerinde renk değişiklikleri yapabilirsiniz.

Ben sadece Burn Tool kullanacağım. Midtones, Exposure : 100% seçeneklerini seçili. Siz isterseniz bu adımı atlayabilirsiniz. .


Şimdi yüzeyi de çalışmama ekliyorum. Yüzeyin olduğu layerı seçtikten sonra tekrar Image > Adjustments > Desaturate alanına gidiyorum. Böylece mermer de siyah beyaz olacak. Sonrasında mermer layerının Normal olan blend mode değerini Multiply, opacity değerini ise %80 yapıyorum.

Yüzeyi sadece Natalie Portman’a uygulamak için Mermer layerı seçiliyken Natalie’nin olduğu layerın thumbnailini (layer penceresindeki küçüm resmi) CTRL ile tıklıyoruz. Bir seçim alanı oluşacaktır. Sonrasında CTRL+C ve CTRL+V tuşlarına basarak yeni bir mermer yüzeyini sadece Natalie Portman’a uyacak şekilde çoğaltıyoruz. Yeni oluşan bu yüzeye şimdi Multiply ve %80 opacity uygulayabilirsiniz. Ve her şey tamam!


Sonuç

Benzer Konular: Photoshop ile Boyama ve Renklendirme Teknikleri -1Photoshop ile Fotoğrafları Sulu Boya Resime Çevirin Photoshop ile Dragan Efekti Photoshop ile Fotoğraflarınıza Mavi Tonlama Photoshop ile Instagram Early Bird Filtresi


Yazı Kategorisi : Efektler , Fotoğraf Efektleri , Photoshop Dersleri Anahtar Kelimeler : alias , anti , çevirme , cs , efekt , effect , heykel , ile , natalie , portman , statue , traş , vendetta

Photoshop ile kişileri heykele çevirme  
Advertisement