Page 1

Dlaczego warto czytać utwory Janusza Korczaka? Czyli 5 książek, które musisz przeczytać 


„Bankructwo Małego Dżeka” Dżek Fulton to syn amerykańskiego robotnika, uczeń III klasy szkoły podstawowej. Chłopiec zaintrygowany plajtą pobliskiego sklepu postanawia zrozumieć, czym jest bankructwo i jak z powodzeniem zarabiać pieniądze. Zgłasza się do prowadzenia szkolnej biblioteki, a następnie postanawia zorganizować uczniowską kooperatywę. Dzięki niezwykłemu uporowi i godnej podziwu konsekwencji, z powodzeniem realizuje obrane przez siebie ekonomiczne cele.

Źródło: 2012korczak.pl

Książka pt. „Bankructwo Małego Dżeka” to lektura, która nie tylko zaciekawi Cię pod względem świetnej przygodowej opowieści, ale i zapozna Cię z praktycznymi zasadami przedsiębiorczości, które pomimo 88 lat od wydania powieści są wciąż aktualne. Prosty język pozwala na to, aby również i najmłodsi mieli możliwość przeczytania tej książki


„Kajtuś Czarodziej” Kajtuś jest zwyczajnym chłopcem - trochę psoci, trochę zmyśla i uwielbia słuchać historii opowiadanych przez babcię. Pewnego dnia odkrywa, że potrafi czarować. Początkowo wykorzystuje swoją nową umiejętność do zabawy, jednak z czasem sprawy się komplikują: czary zaczynają wymykać się spod kontroli, a Kajtuś ucieka z domu, pozostawiając w nim wyczarowanego sobowtóra.

Źródło: 2012korczak.pl

„Kajtuś Czarodziej” to opowieść o dziecięcej wyobraźni i o trudzie ulepszania świata. O marzeniach oraz o tym, co się dzieje, kiedy marzenia się spełniają. To także książka o dorastaniu. Książka dla dzieci, które mają ochotę na odrobinę magii, i dla dorosłych, którzy tęsknią za czasami, kiedy byli mali i potrafili czarować. Dodatkowo naszą wyobraźnie pobudzają świetne ilustracje Marianny Oklejak.


„Król Maciuś Pierwszy” Maciuś po śmierci swego ojca, króla, dziedziczy koronę. Ponieważ jest dzieckiem, sąsiednie państwa szybko wypowiadają mu wojnę, spodziewając się łatwego zwycięstwa. Maciuś wojnę wygrywa, ale nie spoczywa na laurach. Zostaje władcą reformatorem. Uczy się rządzić mądrze i sprawiedliwie, zawiera przyjaźń z czarnoskórym królem ludożerców Bum-Drumem, a wreszcie wpada na pomysł, żeby dać dzieciom pełnię praw i stworzyć dziecięcy sejm. Reformy Maciusia budzą sprzeciw innych monarchów i wybucha kolejna wojna. Król zostaje podstępnie pokonany, pojmany i skazany na wygnanie.

Źródło: 2012korczak.pl

Książkę tą powinno przeczytać min. 3 razy- Po raz pierwszy kiedy jest się dzieckiem, za drugim razem w wieku nastoletnim, a następnie jako osoba dorosła. Za każdym razem inaczej się ją odbiera i interpretuje, jednak zawsze czyta się ją z zachwytem i wzruszeniem. I choć na pierwszy rzut oka nie wygląda na książkę życiową, to tak naprawdę mówi o sprawach, z którymi mamy styczność na co dzień- o radości i smutku, o zabawie i chorobie, i prawdziwych przyjaciołach i nielojalnych współpracownikach.


„Prawidła Życia”

Źródło: 2012korczak.pl

Ta książka jest rodzajem poradnika dla młodych o trudnej sztuce rozumienia innych i życiu w społeczeństwie. Książka w sposób śmiały, znacznie wyprzedzający swoją epokę, porusza wiele ważnych problemów dotyczących życia dziecka w domu, szkole, grupie rówieśniczej. Korczak snuje refleksje na temat dojrzewania, zdolności, różnic między płciami, różnic społecznych. A wszystko po to, by odpowiedzieć na pytanie, według jakich zasad żyć, by żyć szczęśliwie i mądrze. Prawidła życia oparte na wieloletniej praktyce pedagogicznej autora i jego doskonałej znajomości dziecka nie mają nic z nudnego naukowego wywodu - napisane prostym, obrazowym językiem skrzą się dziesiątkami często żartobliwych przykładów z życia podopiecznych Korczaka i jego samego. Książka może zainteresować nie tylko młodych czytelników, ale także ich rodziców, wychowawców i wszystkich tych, którzy pragną lepiej poznać i zrozumieć siebie.


„Pamiętnik i inne pisma z getta”

Źródło: 2012korczak.pl

Korczak podczas wojny z oddaniem zabiegał o dobro swoich podopiecznych, a jeszcze starał się ratować kolejny dom dziecka, w którym panowały wyjątkowo ciężkie warunki. Pamiętnik przedstawia nie tylko bieżące wydarzenia z życia Domu Sierot i warszawskiego getta, Korczak dokonuje w nim także przeglądu swojego życia, wraca do czasów dzieciństwa i młodości. Pamiętnik to lektura pełna emocji, strachu, wspomnień. Ukazuje wychowawcę i pisarza, który dzielnie zmaga się z okrucieństwem losu, ale też ukrywa przed światem własne słabości. Na pozostałe teksty zamieszczone w książce składają się m.in. wspomnienia, przypowieści, teksty do gazetki Domu Sierot, zapiski o Głównym Domu Schronienia, listy przyjaciół, księdza. Z tych pism wyłania się obraz wnikliwego, wrażliwego na krzywdę obserwatora codzienności i opiekuna do głębi przejętego losem tych, za których czuł się odpowiedzialny. Ostatnia notatka z pamiętnika pochodzi z 4 sierpnia. Następnego dnia poszedł ze współpracownikami i z dziećmi na Umschlagplatz, skąd trafili do Treblinki.


Bibliografia • http://2012korczak.pl/ksiazki • http://www.literatura.gildia.pl/tworcy/januszkorczak/bankructwo-malego-dzeka • http://www.wab.com.pl/?ECProduct=1311 • http://www.wab.com.pl/?ECProduct=1190 • http://www.lideria.pl/Prawidla-zycia-JanuszKorczak/sklep/opis?nr=332476 • http://www.wab.com.pl/?ECProduct=1371 Opracowała: Ada Stysło

Dlaczego warto czytać utwory Janusza Korczaka?  

prezentacja o 5 książkach Janusz Korczka, które warto przeczytać

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you