Page 1

www.bacowkaradawa.pl

Nr 3 / 2017

Bacówka Radawa & SPA

pierwszy czterogwiazdkowy Hotel dla dzieci w Polsce!

Początkiem sierpnia obiekt Bacówka Radawa & SPA został skategoryzowany, jako Hotel czterogwiazdkowy. Obiekt z Radawy został wyróżniony wśród wszystkich Hoteli Południowej Polski – jako jedyny Luxury Hotel dostosowany do wypoczynku rodzin z dziećmi. Każdy szczegół w Hotelu Bacówka Radawa & SPA**** został przemyślany tak, aby zadbać o komfort całej rodziny. Obiekt powstał w 2016 roku z pasji i miłości do malowniczej miejscowości Radawa. W 2017 roku został skategoryzowany, jako hotel czterogwiazdkowy – jak mówi Joanna Preisner, właścicielka obiektu: „Jest to potwierdzenie naszych starań, by oferować usługi hotelarskie dla całej rodziny na najwyższym poziomie”. Obiekt w swojej ofercie ma nowoczesne, przestronne apartamenty, które spełnią oczekiwania najbardziej wymagających klientów z dziećmi. Maluchy będą cieszyć się „strefą dla dziecka” w pokoju rodzinnym z dwupiętrowym łóżkiem, biurkiem oraz z odtwarzaczem DVD. Miejsce, gdzie każde dziecko jest VIP`em! Do dyspozycji najmłodszych gości Hotel przygotował wiele atrakcji, zajęć edukacyjnych, placów zabaw, basenów, a także wyjątkowe KIDS SPA, gdzie dzieci będą mogły się odprężyć i zakosztować luksu-

su. Aby każdy poczuł się jak w prawdziwej Bacówce - Hotel zadbał o własną Baranią Zagrodę, gdzie najmłodsi gości mogą z bliska podziwiać i karmić owieczki. Żeby dodać energii na aktywny wypoczynek każde dziecko otrzyma kreatywne dziecięce menu w kształcie tabletu. Zdrowo i kolorowo - wszystko podane w specjalnych, dziecięcych bufetach i naczyniach. Najważniejsza zasada – dzieci się bawią, a rodzice odpoczywają! Hotel posiada mnóstwo atrakcji zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci. Jako, że dzieci są traktowane priorytetowo, Hotel zapewnia im profesjonalną opiekę animatorów, którzy zapełnią cały dzień dziecka kreatywnymi zabawami. Ponadto dla małych gości jest do dyspozycji Kids Concierge, który spełnia dosłownie wszystkie ich prośby. Tak profesjonalna kadra jest gwarancją czasu „wolnego” dla rodziców, dzięki czemu opiekunowie na wakacjach również wypoczywają, poświęcając czas na swoje potrzeby, przyjemności i kontemplowanie uroków okolicy. Symbol luksusu i prestiżu. Przez rok swojego istnienia obiekt został już wielokrotnie wyróżniony w Polsce. W 2017 roku właściciele Hotelu Bacówka Radawa & SPA - Joanna i Paweł Preisner - zostali wyróżnieni statuetką „Lider regionu” oraz „Człowiek Sukcesu”. W sierpniu 2017 roku obiekt został laureatem Romance TV Polska Award w kategorii Najpopularniejszy romantyczny hotel w Polsce oraz został wyróżniony, jako najbardziej optymistyczny Hotel w Polsce. Tak ważne nagrody i wyróżnienia świadczą o prężnie rozwijającym się miejscu, które oferuje najwyższą jakość i gwarantuje gościom luksus oraz odpoczynek na wysokim poziomie. Iryna Golovan


2

Bartosz Góra Najważniejsza rzecz w odpoczynku? Spokój i sen Podróż marzeń? Ja myślę że Japonia Gdyby Pan mógł wziąć ze sobą tylko jedną rzecz na podróż – co by to było? Bardzo dobry telefon z jeszcze lepszą baterią

K

Bartosz Gajda Najważniejsza rzecz w odpoczynku? SPOKÓJ! Wewnętrzny spokój! Podróż marzeń? Nie odbyła się jeszcze. Nie mogę mówić na glos, bo się nie spełni ;) Gdyby Pan mógł wziąć ze sobą tylko jedną rzecz na podróż – co by to było? Czarodziejska różdżka

Sławek Szczęch Najważniejsza rzecz w odpoczynku? Odpocząć! Podróż marzeń? Mam duże możliwości dostosowania się do miejsca podróży, wiec najważniejsze, żeby to było z rodziną! Gdyby Pan mógł wziąć ze sobą tylko jedną rzecz na podróż – co by to było? Szczoteczka do zębów

O

Maciek Szczęch Najważniejsza rzecz w odpoczynku? Sen Podróż marzeń? Gdzieś daleko, gdzie nie będę nękany sprawami doczesnymi Gdyby Pan mógł wziąć ze sobą tylko jedną rzecz na podróż – co by to było? Pistolet Glock 19 (śmieje się ;)

kres wakacyjny to idealny czas na zabawę i śmiech! Właśnie w takim celu odwiedził nas kabaret Łowcy.B. Panowie swoimi skeczami ubawili wszystkich gości Bacówki Radawa SPA **** do łez.

Oprócz wieczornego występu kabareciarze nabierali energii i wdychali pierwiastki, które można spotkać w radawskim powietrzu. Oczywiście nasz różowy flaming pływający po basenie również wzbudził duże zainteresowanie chłopaków.....


3 Czy lubi Pan podróżować?

Uwielbiam! A wręcz muszę podróżować po naszej pięknej Polsce. Niesamowicie przyjechać w tę stronę, bo jest płasko, płasko i nagle…..Bacówka!

Jaka jest Pana „podróż marzeń”? Czy może już była?

Podróż marzeń? Na pewno dookoła świata! Chociaż ostatnio mam wątpliwości czy świat jest okrągły. Jednak mało kto, na przykład, objechał całą Polskę. Więc, kierunek Polska to też jest fajny kierunek! Polecam!

Najważniejsza rzecz w odpoczynku?

Dobry Hotel! Taki jakim jest Bacówka! Zapewnia dobry odpoczynek, na świeżym powietrzu, daje dużo możliwości wyboru wypoczynku. To może być aktywny wypoczynek, może być typowy „przy barze”, ale można zwiedzać lasy, kąpać się w zalewie, zimą uprawiać biegi narciarskie. Coś takiego właśnie lubię – blisko natury, ale w komforcie nowoczesnym!

Gdyby Pan mógł wziąć ze sobą tylko jedną rzecz na podróż – co by to było?

Woda! Woda jest najlepsza! Woda zawsze uratuje w każdej sytuacji, i to dużo litrów!

I ostatnie pytanie - co Pana inspiruje?

Ludzie. Goście Hotelowi, ludzie w podróży, których obserwuję i później przerabiam ich na swoje lalki do filmu, teatru, telewizji!

Oni także wypoczywali w Bacówce Radawa & SPA **** Eliza GWIAZDA Prezenterka TV przywita Nowy Rok w towarzystwie Gości Hotelu Bacówka Radawa & SPA**** na Balu Sylwestrowym - Monte Carlo „F1 grand prix Bacówka Radawa”.

Dariusz KORDEK Moja podróż marzeń jeszcze się nie odbyła, aczkolwiek w ciągu roku będąc w ciągłej podróży i żyjąc tak intensywnie to jedynie marzę o spokoju i medytacji. Dlatego moja „podróż marzeń” nie jest wyjazdem gdzieś bardzo, bardzo daleko, a raczej jest to podróż do miejsca, gdzie będę mógł się wyizolować - zrelaksować się medytując i rozmyślając. Samotna wędrówka, przejażdżka byłaby doskonała, w przeciwieństwie do szukania miejsc, gdzie jest głośno i pełno towarzystwa innych ludzi. Myślę, że idealnym miejscem byłby Tybet.

Daniel Józek Kuczaj to kulturysta, który podbija polski internet na portalach społecznościowych nie tylko zdjęciami swojego umięśnionego ciała, ale także działalnością muzyczną i poczuciem humoru. Jego autorski program Jaja Qczaja jest liderem ogólnopolskich rankingów programów rozrywkowych! Swój kilkudniowy urlop Qczaj spędził w luksusowych apartamentach naszego Hotelu i przetestował na sobie moc Bacówkowych kajaków. A swoje samopoczucie poprawiał korzystając z naszego SPA!

Eliza już spędziła słoneczny letni weekend w naszym Hotelu, zainspirowała się radawskimi klimatami i z nową energią wyjechała do stolicy.​

Qczaj... Maciej WILEWSKI

Występ aktora pod tytułem ABONENT CZASOWO DOSTĘPNY powalił każdego Gościa naszego Hotelu na kolana. To była genialna satyra dotycząca zachowań ludzi i ich rozmów telefonicznych w najróżniejszych sytuacjach życiowych. Maciej Wilewski był tak zachwycony pobytem w Bacówce, że już ma pomysł na prowadzenie u nas warsztatów filmowych, w które chce zaangażować najmłodsze pokolenie! Jesteśmy ciekawi, co z tego wyjdzie...czekamy z niecierpliwością!


4

Pierwszy kliniczny hotel w Polsce Bacówka Radawa & SPA **** łączy się z Centrum Medycznym MEDYK Farma Zdrowia od października w ofercie Bacówka Radawa & SPA****! Czy jest coś ważniejszego od zdrowia? Każdy nasz sukces zależy od samopoczucia i inspiracji. Każdy krok do osobistego rozwoju musi być wspierany dobrym zdrowiem i wytrwałością fizyczną. A idealna sylwetka zawsze będzie pierwszym powodem z rana do poprawy humoru.

NOWE WYZWANIE

Od jesieni Bacówka Radawa SPA**** stanęła przed nowym wyzwaniem – dbanie o odczucia zdrowotne naszych Gości. Biorąc pod uwagę tryb życia „ludzi w biznesie” oraz współczesne tendencje wzrostowe względem dbania o samopoczucie postanowiliśmy stworzyć naszą własną FARMĘ ZDROWIA. W nowych działaniach Bacówkę będzie wspierać cała ekipa lekarzy jednego z najlepszych centrów zdrowotnych całego Podkarpacia – szpitala Medyk. Hotel Bacówka Radawa & SPA**** zadba o zdrowie każdego klienta jako pierwszy medyczny hotel w Polsce.

DAR DLA CIAŁA

Badając właściwości zdrowotne wielu warzyw i owoców, stworzyliśmy unikalne pakiety, które będą odnawiać, wzmacniać i oczyszczać organizm naszych klientów. Każda propozycja odchudzająca jest wspierana przez dietetyka, trenera personalnego oraz fizjoterapeutów. Warzywa i owoce to nieskończone i przede wszystkim niezastąpione źródło ogromnej ilości minerałów i witamin.

Wyjątkowa dieta składająca się z 5 posiłków dziennie zapewni przemyślane i bezpieczne oczyszczanie wraz z niezbędnym odżywieniem całego organizmu. Jest to prawdziwy dar dla ciała uwieńczony wyjątkowymi zabiegami i rytuałami kosmetycznymi.

POKOLENIE McDONALD’S

Z myślą o młodszym Pokoleniu McDonalds’a stworzyliśmy wyjątkową ofertę dedykowaną dzieciom. Pakiet oferuje specjalną dietę, która nauczy twoje dziecko prawidłowego sposobu odżywiania, zachęci do utrzymania zdrowych nawyków żywieniowych i pokaże, że zdrowe jedzenie może być smaczne! Warto zadbać o swoje dzieci już od najmłodszych lat, gdyż zdrowe odżywianie to klucz do zdrowego, dorosłego życia. W dzisiejszych czasach wraz z pokarmem do organizmu dostarczamy substancje szkodliwe, które wyniszczają nas od środka. Warto więc regularnie przeprowadzać DETOX całego organizmu, by go oczyścić i zregenerować. Specjalistycznie opracowana ekskluzywna dieta w pełni uwolni organizm od zgromadzonych toksyn i złogów. Dodatkowe zabiegi w tym rytuały zielarskie spotęgują efekt i zapewnią Państwu maksymalny DETOX sięgający każdej komórki ciała. Jesteśmy przyzwyczajeni do pracowania 24/7 nie zwracając uwagi na alarmy swojego organizmu. Stres jest przyczyną wielu ciężkich schorzeń, dlatego bardzo cenna jest umiejętność radzenia sobie z nim. Wiedzę jak niwelować skutki stresu, jak odbudować swój organizm i psychikę oraz zrelaksować duszę, zdobędą Państwo podczas pobytu w ramach jed-

nego z pakietów w Bacówce Radawa & SPA****. Dla tych, którzy mają na celu zadbać w sposób szczególny o swoją sylwetkę mamy pakiet odchudzający 800kcal i 1200kcal. Unikatowa dieta strukturalna składająca się z 5 posiłków dziennie, do której przygotowania używamy wyłącznie produktów najwyższej jakości! Ponadto zabiegi SPA i rytuały zielarskie zapewnią Państwu pożądany efekt. Praca przed komputerem, mała aktywność fizyczna, brak zdrowego odżywiania, fast food finałem są - otyłość, choroby serca i zaśmiecanie organizmu. Jeżeli do tego MIXU dołączy jeszcze codzienny stres – to mamy przykład Encyklopedii niezdrowia. Jeżeli chcą Państwo poprawić swoją kondycję zdrowotną zapraszamy do naszej FARMY ZDROWIA!

kowej mamy przeznaczone dodatkowe super nagrody od naszych sponsorów.

MIX WITAMIN

Od sierpnia w ofercie śniadaniowej Bacówka Radawa & SPA mamy świeżo wyciskane soki, które każdy Gość może zmiksować według własnych preferencji, wykorzystując sokowirówkę i własny pomysł na sok. Zdrowo, kolorowo i z pomysłem =)

CO TO ZA CUD!

A to najlepszy podkarpacki miód! Dotarł do nas z zakątków naszego regionu i od września jest serwowany podczas śniadań! Zapraszamy do Bacówki zasmakować zdrowia! Iryna Golovan

CZY WIECIE, ŻE...

Radawskie powietrze jest bardzo bogate w jod? Wymarzone miejsce na wypoczynek dla osób z problemami z górnymi drogami oddechowymi. Zwłaszcza dla dzieci i osób starszych.

BIEG PO ZDROWIE

Otwarcie FARMY ZDROWIA jest planowane na 22 października. Startujemy wielką sportową imprezą - Rodzinnym biegiem po zdrowie. Walka odbędzie się nie tylko o nagrodę główną jaką jest bon o wartości 2000 zł, ale również o zdrowie i integrację całej rodziny. Impreza odbędzie się na terenie naszego Hotelu wraz z biegiem na terytorium miejscowości Radawa. Dla każdej grupy wie-

BACÓWKA RADAWA & SPA ul. Cicha 30A, 37-523 Radawa woj. Podkarpackie Masz pytania? Skontaktuj się z nami. tel. 16 736 11 20 tel. 530 530 511 recepcja@bacowkaradawa.pl


Czas na rośliny lecznicze

B

ardzo ciekawym aspektem pobytu w Hotelu Bacówka Radawa & SPA**** jest bezpośredni kontakt z zielarzem, naturoterapeutą, ekologiem. Z którym można porozmawiać wymienić się poglądami, spostrzeżeniami. W ramach pakietów nasz ogrodnik – zielarz Marek Sierpiński zorganizuje dla Państwa: • warsztaty rozpoznawania i stosowania powszechnie występujących roślin leczniczych, • warsztaty wytwarzania octów, maści, olejów, naturalnych kosmetyków • warsztaty kulinarne jak gotować zdrowo i smacznie. • prelekcje i wykłady na temat ziół, naturoterapii. • udzieli indywidualnych wskazówek i porad, jakie rośliny lecznicze stosować w profilaktyce chorób • przygotuje oleje ziołowe do masażu z świeżych ziół, Właściwie dobrany ziołomasaż dostarcza natychmiastowo, niezbędne substancje regenerujące. Usprawnia narządy organizmu, zwiększa odporność, poprawia krążenie, działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. W Hotelu można korzystać z bezinwazyjnej diagnostyki stanu zdrowia polegającej na analizie tęczówki oka tzw. irydologii. Wspaniały ogród zimowy umożliwia kontakt z roślinami bez względu na warunki atmosferyczne. Nawet w zimie. Kolekcja roślin leczniczych ułatwia naukę ich rozpoznawania i stosowania. Należy przy tym podkreślić, że współczesna medycyna i naturoterapia nie muszą się wykluczać. A wręcz przeciwnie powinny się wspaniale uzupełniać. Wiele dawnych, tradycyjnych zastosowań ziół, znajduje dziś potwierdzenie w licznych badaniach naukowych.

Ekologiczne oczyszczanie organizmu

Diety, jakie oferujemy Państwu w Bacówka Radawa & SPA, opierają się na ekologicznych produktach. Głównym założeniem diet jest oczyszczenie organizmu oraz maksymalne odżywienie komórek. W tym celu diety te opierają się na bardzo dużych ilościach roślinnych produktów z certyfikatem ekologicznym, głownie w formie warzywnych soków. Przewodnią zasadą oczyszczania organizmu, jest odcięcie się od źródła zanieczyszczenia. Z tego powodu tak ważna jest kwestia spożywania wyłącznie ekologicznych produktów. Pochodzą one od sprawdzonych rolników z okolicznych gospodarstw. W zależności od wyboru diety i po konsultacji specjalisty Uczestnik programu Farmy Zdrowia zostaje zapoznany z całością programu i przez cały okres trwania pakietu ma możliwośc całodobowej, telefonicznej konsultacji lekarskiej.

5


6

BACÓWKA

kocha Maluszki

Na każdym kroku staramy się dopieszczać naszych najmłodszych Gości. Niedocenione w innych hotelach u nas są priorytetem! DLACZEGO WŁAŚNIE DZIECI?

Bo to największe szczęście jakie może nas spotkać w życiu. Chociaż czasem mamy serdecznie dość i brakuje nam sił to i tak nie ma nic piękniejszego jak uśmiech naszego szczęśliwego dziecka. Przychodzi jednak moment, że każdy rodzic musi znaleźć kilka chwil dla siebie . Musi złapać oddech, zregenerować siły i całkiem po prostu w ciszy i spokoju wypić ulubioną kawę. Co jednak zrobić w przypadku gdy babcia z dziadkiem nie przyjmą na weekend dzieci pod swój dach? Bacówka Radawa SPA to specjalista od zapewniania atrakcji i organizacji czasu wolnego. Dzieci się bawią a rodzice odpoczywają. To motto, które jest przesłaniem i sposobem na zwykłą codzienność w naszym magicznym miejscu.

WYOBRAŹNIA DZIECIAKÓW NIE ZNA GRANIC!

Ich pomysły sprawiły, że w Bacówce Radawa SPA w ostatnim czasie pojawiło się dużo nowości, które stanowią atrakcję dla kolejnych dzieci odwiedzających Rada-

wę. Jak myślicie co wymyśliły dzieciaki? One zawsze są kilka kroków przed nami i korzystają z nowości technologicznych. Fidget spinnery, które pojawiły się kilka tygodni temu w sprzedaży pobudziły i nasze zainteresowanie. My jednak przerobiliśmy je na wersję związaną z naturą. Nasze spinery są drewniane i mają wygrawerowane Bacusiowe logo. Jak Wam się podoba nasz pomysł? Ale to nie koniec zabawy ze spinerami. Nasza czarodziejska grupa spełniająca życzenia najmłodszych zorganizowała warsztaty z budowania tej zabawki. Dzieci same skonstruowały, ozdobiły i zakręciły tymi ciekawymi gadżetami. Zabawy było co nie miara!

AHOJ ŻEGLAŻU!

Ale nasi wynalazcy nie zakończyli warsztatów na tematyce spinerów. W lipcu odbyły się również zajęcia z budowania łódek. Bo gdzie indziej jak nie w bacówkowym basenie mogły pływać łódki, łodzie i jachty zbudowane przez najmniejszych inżynierów? J.P.

Audiobook na umilenie podróży Dzieciaki! Mamy dla każdego z Was super wiadomość! Bacuś znalazł sposób, jak umilić waszą podróż do domu po aktywnym odpoczynku w Bacówce Radawa & SPA****. Dla wszystkich maluchów niezwykły SUPER pluszak nagrał Audiobook z opowieścią o swoich letnich przygodach w naszym Hotelu i w taki sposób zapewnił wszystkich, że w Bacówce Radawa słowo nuda po prostu nie istnieje! Szczęśliwy, wypoczęty Bacuś podzielił się iskierkami radości i zainspirował maluszków do rozpoczęcia roku szkolnego z uśmiechem na twarzy.


7

BAL SYLWESTROWY dla dzieci? Kto by pomyślał? Oczywiście, że Bacówka Radawa SPA!

Zapraszamy Wszystkie dzieci do świata przygody i czarodziejskich opowieści na Sylwestrowy Kinder Bal „W krainie bajek i baśni”. Tej wyjątkowej nocy oczarujemy je kolorami, zabawami i opowieściami tak, by rozpoczęły Nowy Rok z głową pełną marzeń i bez troski, przebywając cały czas pod troskliwą opieką wyspecjalizowanej kadry i animatorów.

Rys. Anna Kamycka


8

Sherlock Holmes PoRWANIE R A D A W A

N

ie brakowało ślicznych i urodziwych dziewcząt w Koniaczowie, z których jednak za najpiękniejszą uchodziła Antoszka, córka co prawdy bogatego kmiecia, ale niegodna ręki szlachcica czy zamożnego mieszczanina. A takim był niewątpliwie Bogusz Stanowski, którego rodzice żyjąc wyłącznie z handlu dorobili się wielkiego majątku. - Oby nasz Boguś dobrze się ożenił – medytowała matka – Jakąś przyzwoitą partię znalazł. - Czas pokaże – dorzucił ojciec, który handlem wina się zajmował, sprawdzając najlepsze napoje Z Budy, Szegedu i Pesztu. - Mam coś dla niego – powiedziała pani Walentyna – Anusia Janicka, ładna panna, majętna i układana. - Nie wiem czy mu się spodoba. Ja mam dla niego lepszą w moim mniemaniu pannę Barbarę Trojaniakównę, nie do odrzucenia partia, miła i stateczna, rodziców ma wspaniałych, hm…..? I tak medytowali starzy oboje, wymyślając przyszłą żonę dla jedynaka, gdy on tymczasem Świata używał, z kompanami biesiadując po karczmach, zajazdy urządzając i bawiąc się do woli. - Nie ożenię się nigdy – mawiał do swoich towarzyszy ziemskich uciech – do Łukasza Gilarskiego i Zmysława Bartłomowicza – bo i po co? Czyż mi tak źle…? - Na powrózku będzie cię trzymać – ze śmiechem odparł Łukasz. - Przywiąże cię jak chłopa do ziemi… Po tobie już mój sokole…….. I tak dalejby rosły ja tur i mężny Bogusz zabawiał by się z koleżankami gdyby nie pewien dżdżysty, listopadowy dzień. Akurat przechodził przez rynek koło ratusza gdy oczy jego zetknęły się z dwoma czarnymi węglikami na białej twarzyczce. - Pięknaś – rzekł w uniesieniu wielkim –

pięknaś – powtórzył nie ruszając się z miejsca. I patrząc jak urzeczony w najpiękniejszy obrazek rzekł: - Na Boga, coś ty za jedna? Antoszka, bo to ona w samej rzeczy była spuściła oczy nic nie mówiąc. - Mój aniele, mówże coś, błagam – powtarzał składając ręce jak do pacierze. - Antoszka mam na imię……. Z Koniaczowa pochodzę…. - Antoszka? A toż myślałem, żeś z jakiegoś książęcego rodu, bo to i szaty masz Piękne, ruchy i maniery zupełnie nie włościańskie…. - Puść mnie, panie, śpieszno mi do dom – Rzekła gwarą – matul mnie oczekują. - O nie mościa panno, ciebie już nigdy nie wypuszczę, zamknę jak ptaka w klatce. - Nic ci po mnie – odparła – jam skromna, kmieca co prawdy dziewka, a ty wielkie Pannisko…. Nie zrażony tym wyznaniem Bogusz objął dziewczynę mimo jej oporu i do serca mocno Przycisnął. - Mojaś ty, mojaś…. A gdy już w końcu wyzwolił ją z żelaznych rąk, ta korzystając z zamieszania, wywołanym występem kuglarzy, którzy na oczach gawiedzi miejskiej popisywali się to połykaniem ognia, to podrzucaniem piłeczek – uciekła Grodzką poza mury miasta. Niespokojne miał od tej pory noce Bogusz, który nieco przygasł, stał się nerwowy i impulsywny aż swoim zachowaniem zaniepokoił rodziców. - Co ci jest synu? – z troską

-

R E G I O N A L N Y

w głosie spytał pater familias – Dolega ci coś? Może medyka sprowadzę. - Nic mi na ciele nie jest – odparł jeno na duszy boleść wielką noszę. - No mówże, bo umieramy z niepokoju – odparła matka. - Poznałam pięknolicą dzieweczkę, niespotykanej krasy, szkopuł jednak w tym, że jest z niższego rodu, pochodzenia. Chłopaką ci ona jest, z Koniaczowa rodem… - Porzuć myśl – rzekł zagniewany ojciec – o jej poślubieniu, toż była by to hańba dla naszego zacnego rodu. - To mezalians – załamała ręce matka – Boże mój drogi…. Nie pomny jednak przestróg rodziców udał się pewnego dnia Bogusz do Koniaczowa w poszukiwaniu swojego skarbu. A gdy już dowiedział się gdzie mieszka, stanął w progu drewnianej chaty, pochylił głowę przed rodzicami Antoszki i rzekł: - Proszę o rękę waszej córki. Stanowski jestem… Syn Sylwestra i Walentyny ze

Strumińskich, bogactwem ją obsypię. Rodzice dziewczyny na te słowa zaniemówili. Po chwili ojciec Antoszki, stary Jakubiszyn powiedział: - Za wysokie progi panie, ona prosta dziewczyna, nie dla was. - Nie dacie mi, to ja siłą zabiorę! I jak powiedział tak uczynił. Widząc stojącą przy studni nadobną dziewieczkę, jednym Zamachem ją porwał i na koń przed się wsadził, poczem cwałem ruszył przed siebie. Jakubiszynowie tylko ręce załamali. Stary ciężko sapał i jęczał a żona jego chlipała mu na ramieniu. - Kara za grzechy nas spotkała. Bogusz tymczasem ani śmiał udać się pod dach, rodzinny. Skorzystał z gościnności swojej Ciotki w Cieszanowie, i tam z wybranką serca się ostał. Wieść jednak lotem błyskawicy za sprawą niejakiego niejakiego Bożydara Kopyckiego, krewnego ciotki Anastazji dotarła do rodziców Bogusza. - Taka hańba nas spotkała, takie poniżenie - biadoliła Stanowska. I odbył się cichy ślub w Cieszanowie, poczem państwo młodzi, korzystając z hojnej szkatuły Stanowskich w Łazach do grobowej deski zamieszkali. Z książki Jerzego Bauera „Baśnie czarownych snów”, Jarosław 2002

#Rzeszow Smart Piknik Grill

Czy wiecie kto był główną gwiazdą #RzeszowSmartPiknikGrill? Macie rację – nasz Bacuś! 15 lipca na Lisiej Górze w Rzeszowie Hotel Bacówka Radawa & SPA**** wspierał inicjatywę organizacji społecznej Rzeszów Smart City. Najmłodsi mieszkańcy stolicy Podkarpacia otrzymali górę darmowego popcornu, szereg ciekawych konkurencji sportowych i artystycznych, w których każdego uczestnika wspierał nasz Bacuś. A dodatkowo Bacówka zapewniła wygodne leżaki i mnóstwo balonów dla dzieci.

Przedszkolne przygody Bacusia

Wrzesień – początek roku nie tylko dla uczniów, ale i dla przedszkolaków. Do wspólnej zabawy i edukacji naszego Bacusia zaprosiło kilka przedszkoli i żłobków z Podkarpacia! Nasz baranek chętnie podzielił się z dzieciakami swoimi letnimi przygodami, a także posłuchał ciekawych historii z życia przedszkolaków. Każdy z maluchów otrzymał balon, a także słodki prezent!


Lody Dyniowe z Kremem Waniliowym

Wykonanie:

Dynię obieramy, przekrawamy na pół, następnie łyżką wydrążamy miękki miąższ wewnątrz dyni. Oczyszczoną dynię kroimy na mniejsze części, wkładamy do garnka, następnie zalewamy wodą i gotujemy do miękkości ok 12min. Ugotowaną dynię przecedzamy przez sitko, przekładamy do wysokiego naczynia i blendujemy na gładką masę, opcjonalnie możemy przetrzeć przez sito. Masę dyniową wkładamy do lodówki na ok 6min. W tym czasie śmietankę przelewamy do suchego wysokiego naczynia i ubijamy mikserem na puszystą pianę, gdy śmietanka będzie już dość mocno sztywna dodajemy cukier i mieszamy przez ok 2min. Schłodzoną masę dyniową wyciągamy z lodówki, i stopniowo dodajemy do niej po łyżce ubitej śmietanki powoli mieszając. Istotne jest to aby ubitą śmietanę dodawać do masy dyniowej, a nie na odwrót. Gotową masę przelewamy do foremek. Wkładamy do zamrażarki na ok 4 godziny.

Krem Waniliowy

9

Laskę Wanilii przekrawamy wzdłuż wydrążamy z niej środek. Mleko przelewamy to garnka i stawiamy na małym ogniu do momentu zagotowania. W tym czasie żółtka przekładamy do wysokiej miski, dodajemy cukier oraz wanilię. Całość ubijamy mikserem na puszystą masę. Gdy mleko się zagotuje, zdejmujemy z ognia i powoli wlewamy do masy z żółtek ciągle mieszając mikserem na najwyższych obrotach. Gdy krem będzie zbyt rzadki należy go podgrzewać na małym ogniu do momentu zgęstnienia uważając aby się nie zagotował. Gotowe lody przekładamy na talerz i polewamy kremem waniliowym.

Smacznego!

Kamil WYKA Szef Kuchni Bacówka Radawa & SPA

odpowiadał jego lekko słodkawy smak, ale Marcin się lekko zżymał, że serwuje się mu już doprawione mięso. Gicz jagnięca z puree truflowym i selekcją chrupiących sałat powaliła – przynajmniej mnie – na kolana. Mięso wyborne, delikatne, aromatyczne w każdym calu. Lekko odchodzi od kości, ale zwarte nie suche. Mile zaskakuje słodko-truflowe puree, jak i ciekawy pomysł aranżacji całości.

KACZKA RZĄDZI!

Tajemnicza Ferula z dobrym smakiem Smacznie, klimatycznie i niepowtarzalnie! To jedno z haseł promujących Restaurację Ferula zlokalizowana w efektownym ośrodku w Radawie k. Jarosławia – w Bacówka Radawa & SPA.

Kiedy zaproszono nas do sprawdzenia jej nowej karty menu, najpierw przeprowadziliśmy biały wywiad: obejrzeliśmy stronę, profil na Facebooku, pogadaliśmy ze znajomymi z branży Horeca. Wszystko brzmiało i wglądało zachęcająco. Więc pojechaliśmy. Miejsce zaskoczyło już na wejściu. To, że kompleks jest efektowny to mało powiedziane. Ośrodek dobrze zakomponowany, wygodny do spacerowania, odpoczynku i przyjemny – architektonicznie – dla oka. Wewnątrz dekoracja ręką kobiety – chyba – uczyniona, bo z taką dbałością o detal, że mężczyzna by nie potrafił.

SKUPMY SIĘ NA TYM CO NA TALERZU!

Najpierw na stole pojawiły się danie dnia, zmieniane nader często, aby goście nie znudzili się monotonią. Pieczone gołąbki: jedne z kaszą gryczaną w sosie pomidorowym, drugie też z kaszą gryczaną, ale i z grzybami w sosie grzybowym oraz na koniec specjalny - z poszatkowaną kapustą wewnątrz, z ryżem i mięsem. Wszystkie esencjonalne, dobrze doprawione.

NASTĘPNY W KOLEJCE ...

...był tatar z polędwicy wołowej z żółtkiem, szalotką, ogórkiem i kurkami. Generalnie gdziekolwiek jesteśmy to zawsze zamawiamy tatara. On wiele mówi o umiejętnościach kuchni i samej filozofii serwowania dań. Nie zwiedliśmy się: kompozycja ładna, z barwionymi kwiatostanami kalafiora. Mnie

Teraz kolej na kaczkę z kaszą jęczmienną z kurkami, truflą, bobem, kalafiorem i jabłkiem z pierożkami. Solidna porcja – połówka – kaczki zagrodowej. Wspaniale wypieczona skórka chrupała mile w ustach. No cóż - po chwili nawet kostki były oblizane. Jedynie pierożki wydały nam się za tłuste. Troć wędrowna wjechała na stół delikatnie. Długo wpatrywaliśmy się w to danie kontemplując wspaniałą estetycznie formę i kolorystykę potrawy. Właśnie barwa mięsa ryby współgrała udanie z kolorem sosu pomarańczowego, a za chwilę przekonaliśmy się, że także i zestawienie smakowe było po prostu genialne.

ZMARZNIĘTY BURAK

Wydawało nam się, że już nic więcej nie damy rady spróbować. Ale kuchnia i jej Szef mieli inne plany wobec nas i na stole pojawiły się małe cudeńka - desery. Najpierw lody z buraka, później fondant.

BIBLIJNA UCZTA

Zgodnie z biblijną przypowieścią o Godach w Kanie Galilej-

skiej Ferula na koniec zaserwowała nam to co miała najlepsze, nie ujmując innym daniom. To była poezja nie tylko kompozycji barw, struktury i faktury dodatków, jak i tak ważnego smaku. Ale te porcje przekonały nas w zupełności, że Szef Kuchni to artysta w pełni świadomie komponujący dania pod każdym względem. Na koniec mieliśmy okazję poznać Kamila Wykę, absolwenta Zespołu Szkół Gospodarczych w Rzeszowie. Na pewno jeszcze o nim usłyszymy, a Ci którzy teraz chcieliby posmakować jego pomysłów na dobrą kuchnię nie mają wyjścia – trzeba podjechać do Radawy – drzwi do Bacówki i Restauracji Ferula stoją szeroko otwarte. Warto. Krzysztof Zieliński i Marcin Purgacz, Podkarpackie Smaki


10

FINALISTA blog DIY zrób to sam

NAGRODA SPECJALNA

Cześć, nazywam się Hania Kozłowska. DIY (zrób to sam) to moja pasja. Ratuję stare, zapomniane przedmioty i daję im nowe życie. Pokazuję jak odnawiać meble, tworzyć biżuterię, szyć ubrania, gotować, a nawet podróżować na własną rękę. To nic trudnego! Pokażę Ci jak to zrobić, krok po kroku.

BACÓWKA RADAWA – 5 DNI W PODKARPACKICH LASACH 11 września 2017 Okolice Rzeszowa często kojarzone są jako przedsionek Bieszczad. Jadący tam mają w oczach bezkresne lasy i fałdy terenu. Czasem warto jednak spojrzeć przez boczną szybę samochodu, a natrafimy na perłę regionu, która nie leży tak daleko od cywilizacji. Bacówka Radawa SPA ukrywa się w podkarpackich lasach. Powstała z myślą o rodzinnym wypoczynku i błogim leniuchowaniu. Ten koncept właścicielom hotelu udał się doskonale. Bacówka Radawa SPA – okolica Radawa jest małą wioską w województwie podkarpackim. Poza sezonem liczy ok. 400 mieszkańców, co nie jest zawrotną liczbą, ale latem tętni życiem turystów. Liczne domki letniskowe, prywatne kwatery i ośrodki, wypełniają wolne przestrzenie w sosnowo świerkowych lasach. Głównym atutem tego terenu jest rzeka Lubaczówka, wijąca się wśród lasów i zalew z plażami. Świeże powietrze, cisza i bliskość natury gwarantują dobry wypoczynek. Bacówka Radawa SPA w szczegółach Całość utrzymana jest w nowoczesnym klimacie z góralskimi detalami. Świetne połączenie, które konsekwentnie występuje w całym hotelu. Reprezentacyjny hol wypełniają duże fotele, oryginalne stoliki z drewnianymi elementami i 13-metrowa dekoracja z mchu leśnego, która na każdym robi wrażenie. Czuć miłość do gór i folkloru… ale z nutą nowoczesności. Takiej prawdziwej. Pokoje, mimo podobnego designu, mają swoich patronów (jeleń, niedźwiedź, wilk,

królik, wiewiórka, sowa) i dyskretnie różnią się detalami. Połączenie drewna, ciepłych tkanin, góralskich dodatków i nowoczesnej formy, wyszło Bacówce na dobre. Pokój rodzinny Otrzymaliśmy zaproszenie na 5 dniowy pobyt w ramach pakietu „Wakacje w Bacówce” i zamieszkaliśmy w pokoju 101, nazywanym rodzinnym. Składa się z 3 pomieszczeń: • pokoju z ogromnym łóżkiem, kanapą, lodówką i dużą szafą; • dziecięcego pokoju, w którym króluje piętrowe łóżko z obszernym biurkiem; • łazienki z wanną. W obu pokojach zamontowano TV, a w szafie umieszczono żelazko, deskę do prasowania i szlafroki. Bardzo miłym dodatkiem jest ogromny taras, który ma powierzchnię porównywalną z całym pokojem. Spędziliśmy na nim kilka wieczorów, a po śniadaniu był idealnym miejscem na kawę i ciacho. Posiłki W Bacówce znajdują się dwie restauracje: Parzenica i Ferula. Nazwy nie są przypadkowe, bo również pochodzą z góralskiej kultury. Parzenica oznacza wzór serca wyszywany na strojach góralskich, a Ferulę zostawię bez opisu, aby zachęcić Was do własnych poszukiwań. W ramach pobytu mieliśmy zagwarantowane śniadania i obiadokolacje w formie bufetu. Muszę przyznać, że jadłam więcej niż powinnam, bo dania wyglądały świetnie i dosłownie chciałam spróbować wszystkiego. Nie byłam jedyna. Ogromny plus za sokowirówkę podczas śniadania, dzięki której każdy z gości mógł przygotować

sok wg. swojego przepisu. Desery były wyśmienite, z nasionami chia na czele, a dzieciom serwowano specjalne dania w Kąciku Małego Smakosza. Basen i kompleks SPA Bacówka Radawa to również SPA. Kompleks stanowi zespół niewielkich połączonych ze sobą chat, do których docieramy krótkim spacerkiem z głównego budynku. Tak, tak – SPA jest ukryte pomiędzy domkami dla gości,

nieco na uboczu, ale ma to swój urok. Wieczór, rozgwieżdżone niebo, szum sosen i sącząca się muzyka relaksacyjna. Zamykam oczy i siedząc w bani wypełnionej gorącą wodą łapię świeże powietrze. Odpływam. Cudowny moment. Do miłego można się szybko przyzwyczaić, stąd po dłuższej chwili przeniosłam się do sauny, aby następnie rozkoszować się bąbelkami w jacuzzi. Na deser zafundowałam sobie grotę solną. Czeka na mnie jeszcze basen kryty, ale to od października – trwa budowa. Basen na świeżym powietrzu jest już z kolei gotowy od dawna i spełnia swoją funkcję wyśmienicie – czysta filtrowana woda, obok leżaki i parasole, mały bar, ratownik w czerwonym polo. Tuż pod nosem jest brodzik dla maluchów z grzybkiem-deszczownicą. Przy śniadaniach siadaliśmy zawsze przy oknach wychodzących na ów basen i muszę przyznać, że świetnie komponuje się ze ścianą drzew, wśród których jest prawdziwa… owczarnia. Atrakcje dla dzieci Bacówka Radawa to miejsce stworzone z myślą o dzieciach. Nie przesadzam. Już od wejścia jest jasne, że mali

goście są ważni. Przy recepcji znajduje się Punkt obsługi Małego Klienta. Prosty pomysł z kilkoma schodkami, a dzieciaki są w siódmym niebie. Zaraz po przyjeździe każde dziecko otrzymuje Paszport Bacówki, w którym zapisuje wszystkie aktywności i zbiera pieczątki. Specjalne menu i Kącik Małego Smakosza w restauracji, sala kinowa z seansami dla dzieci, place zabaw w wielu miejscach hotelu i poza nim, to tylko część atrakcji.

Mini owczarnia jest domem Wełny, Kaszmiru i Bobka. Dzieci spędzały u nich sporo czasu, ale trzeba przyznać, że możliwość wypożyczenia rowerów była dla nich równie ciekawą atrakcją. Te niepotrafiące jeszcze jeździć samodzielnie mogły zwiedzać okolicę w foteliku lub specjalnej przyczepce. Na oklaski zasługuje Pokój LEGO. Specjalnie przygotowane miejsce z szufladami wypełnionymi klockami. Raj dla małych konstruktorów. Na koniec dodajmy bilard, piłkarzyki, gry planszowe, książeczki i akcesoria plastyczne oraz konsolę do gier z czujnikiem ruchu. Naprawdę nie można się nudzić. No chyba, że taki cel na przyświeca. Podsumowanie Bacówka Radawa SPA to bardzo przemyślany i dopracowany w każdym detalu hotel. Góralskie klimaty wkomponowano w nowoczesną formę. Wszystkie atrakcje, miejsca i dodatki zaplanowano z myślą o dzieciach i to ogromny plus Bacówki! Piękne lasy, zalew i rzeka, stanowią idealne otoczenie niebanalnego kompleksu. A na dowód pozytywnych wibracji Bacówka otrzymała tytuł Optymistyczne miejsce roku 2017. Gorąco polecam!


11

Najbardziej

optymistyczny

H FOTEL pod słońcem!

Hotel Bacówka Radawa SPA**** został wyróżniony certyfikatem Najbardziej Optymistycznego Miejsca 2017 r. Z wielkim uśmiechem na twarzy odebraliśmy nagrodę przyznaną dla naszego magicznego miejsca. Po raz kolejny nasze wysiłki zostały docenione. Tym razem zagłosowało na nas grono optymistów patrzących na świat przez „różowe okulary”. W trakcie gali wręczenia certyfikatów nasz hotel wylicytował na rzecz fundacji Jestem Optymistą, srebrzysty fotel, który obecnie znajduje się w obiekcie. Każdy kto ma ochotę wypróbować magiczną moc rozweselania powinien jak najprędzej skorzystać z wypoczynku w tym optymistycznym meblu. Niejedna buzia została już zaczarowana przez naszą zdobycz.

Fotel znajduje się w Recepcji Hotelu.

Wierzcie lub nie, ale Bacówka Radawa SPA powstała z prawdziwej miłości. Miłości do miejscowości Radawa, miłości do kultury Podhala, miłości do natury, ale przede wszystkim miłości do pielęgnowania uczuć rodzinnych.

T

o właśnie tutaj wszystko się zaczęło. Pierwszy krok postawiony na działce, na której obecnie posadowiony jest hotel sprawił, że od razu zakochaliśmy się w tym miejscu - wspominają właściciele. Zapach lasu, obsypane szyszkami pagórki i niezwykły mikroklimat sprawiły, że plany o budowie pasterskiego domu znacznie przyspieszyły. Porady i pomysły trójki urwisów sprawiły, że z wielką radością zamykaliśmy kolejne etapy budowy. Mimo wielu przeciwności losu i jeszcze większej

Największym problemem, z którym walczą goście Bacówki to łzy, które napływają do oczu w dniu wyjazdu. Cóż możemy zrobić w takiej sytuacji? Zaprosić na kolejny pobyt. Gwarantujemy uzyskanie zamierzonego efektu - widoku roześmianej twarzy !

ilości zwątpienia jakie spływały na nas z zewnątrz, nie poddaliśmy się! Miłość i wsparcie naszej piątki sprawiły, że nic nie stało nam na przeszkodzie. Z uśmiechem na twarzy realizowaliśmy zamierzony cel. Miejsce stworzone z wielkiego uczucia. Z miłości. Bacówka Radawa SPA to miejsce stworzone z myślą o rodzinie bo romantyzm to nie tylko dwoje młodych ludzi patrzących sobie głęboko w oczy. To również fantastyczni rodzice wychowujący swoje pociechy i chcący znaleźć dla siebie 15 minut. To także całe rodziny pielęgnujące swoje uczucia. Romantyzm, to chwila zanurzenia się w beztroskiej przestrzeni. Czas, który znajdujemy dla drugiej

osoby i celebrujemy go wspólnie. Zupełnie nieświadomie, mocą niesamowitego uczucia powstało miejsce ,gdzie miłość przelewa się na każdego. Na dużego i małego bo Bacówka Radawa SPA to miejsce prawdziwe i romantyczne.


12

Muzeum Dobranocek – miejsce łączenia pokoleń 80 km, 60 min, Rzeszów, ul. Mickiewicza 13 wtorek - piątek: 9.00-17.00, sobota - niedziela: 10.00-18.00, poniedziałek - nieczynne, : 7 zł, ulgowe - 4 zł www.muzeumdobranocek.com.pl

Nie tylko ty, ale i twoje rodzice będą cieszyć się taką świetną wycieczką – do Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Każda Dobranocka – to nie tylko miłe wspomnienie z dzieciństwa, a także przywołanie starych dobrych telewizyjnych opowieści. Wyobraźcie sobie, że w Muzeum Dobranocek znajdzie się około 2,5 tysiąca bajkowych eksponatów kolekcjonera Wojciecha Jamy. Są to m.in. oryginalne lalki z łódzkiej wytwórni filmowej Semafor, folie z kadrami z filmów: „Bolek i Lolek”, „Porwanie Baltazara Gąbki”, „Miś Kudłatek” czy „Reksio”, ponadto oryginalne kukiełki m.in. Misia Colargola, Misia Uszatka czy bohaterów bajki „Plastusiowy pamiętnik”. Obok lalek z filmów kukiełkowych w muzeum można zobaczyć różnego rodzaju przedmioty związane z popularnymi dobranockami. Wśród nich zabawki, książki, plakaty, walory filatelistyczne, opakowania po artykułach spożywczych, kosmetykach, często jeszcze z oryginalną zawartością. Ozdobą kolekcji są oryginalne lalki z filmów Miś Colargol, Miś Uszatek, Plastusiowy pamiętnik, Kolorowy świat Pacyka, Maurycy i Hawranek. Jak stwierdzają założyciele muzeum - głównym celem tego miejsca jest łączenie pokoleń. Muzeum znajduje się w budynku teatru „Maska”, który też polecam obowiązkowo odwiedzić!

Gdzie poznać tajemnice garncarskiego rzemiosła? 68 km, 53 min Medynia Głogowska od 1 maja do 31 października, niedziele w godzinach 13.00 - 17.00 dzieci do 12 lat – 5 zł, powyżej 8 zł www.medynia.gok-czarna.pl

Niedzielnym rankiem zdecydowałem się zwiedzić największy ośrodek Gancarski w Polsce, który jest zlokalizowany w Medyni Głogowskiej. Jak twierdzą mieszkańcy tych okolic – tutaj garncarskie rzemiosło przekazywane jest z pokolenia na pokolenie. Łączą się ze sobą dawne tradycje i nowoczesne twórcze rozwiązania, bogactwo wzorów i kształtów, a także pasja tworzenia ceramiki użytkowej i dekoracyjnej. Ciekawostka! W 2000 r. Gmina Czarna rozpoczęła realizację projektu „Medynia – gliniane złoża”, w ramach którego utworzono Zagrodę Garncarską z tradycyjnym piecem do wypalania ceramiki i zorganizowano pierwsze trzydniowe warsztaty garncarskie. Ciekawą wycieczkę dla mnie oraz grupy dzieci prowadził Pan, dla którego Garncarstwo jest największą pasją w życiu. Na podwórku zagrody garncarskiej zobaczyliśmy mieszkanie garncarza, tradycyjny warsztat oraz piec do wypalania naczyń z gliny. Od samego początku zauważyliśmy fartuszki przygotowane specjalnie dla nas - małych miłośników garncarstwa. Spróbować swoich sił w tym zawodzie może każdy, będąc pod czujnym okiem doświadczonych garncarzy. Udało się Wam wypalić swoje naczynie? Przechodzimy zatem do malowania kogutków ceramicznych. Tak, po tym czuję się jak prawdziwy garncarz! Ale to jeszcze nie wszystko! Dalej wychodzimy na ścieżkę turystyczną „Garncarski Szlak”, która prowadzi do wszystkich obiektów związanych z dawnym ośrodkiem garncarskim na terenie czterech miejscowości. Chcecie poznać sztukę garncarską od podstaw oraz wypocząć na łonie natury? Zapraszam Was do zagrody Garncarskiej w Medyni Głogowskiej!

W Bacówce powstała prawdziwa Owczarnia! Bez czego nie może istnieć prawdziwa Bacówka? Bez owieczek! Postanowiliśmy, że musimy spełnić marzenie większości dzieci, które pragnęły poznać prawdziwe owieczki.

Żeby nasze owieczki były szczęśliwe i zadowolone, musisz trzymywać się pewnych zasad: • Nie wolno wchodzić na teren zagrody z owieczkami • Nie wolno karmić owieczek różnymi przekąskami lub cukierkami nie przeznaczonymi dla owieczek • Owieczki można karmić wyłącznie trawą oraz karmą kupioną w recepcji Bacówka Radawa & SPA • Karmienie owieczek tylko i wyłącznie pod opieką dorosłej osoby • Zakaz niepokojenia zwierząt • Zakaz rzucania różnych przedmiotów oraz śmieci na teren zagrody z owieczkami

Od lipca w Bacówce Radawa & SPA **** zamieszkali Wełna, Kaszmir i Bobek – uśmiechnięte i baaaaardzo rozgadane owieczki. Nowi lokatorzy chętnie poczęstują się trawą lub karmą przygotowaną specjalnie dla owieczek, którą możecie kupić w naszym sklepiku hotelowym. Pełne sił i energii owieczki czekają codziennie na najmłodszych Gości u siebie w zagrodzie w Bacówce Radawa & SPA****! Czy wiecie co to jest Bacówka?

To budynek pasterski stawiany na halach górskich, w którym przez kilka miesięcy w roku, na czas wypasu owieczek, przebywa baca wraz z juhasami. Bacówka to nie tylko schronienie przed złą pogodą, ale również miejsce, które służy pasterzom do przerabiania mleka owczego na ser (bundz), serwatkę (żętycę) czy też wędzone oscypki.

STOPKA REDAKCYJNA Redaktor Naczelna: Teksty: Skład:

Joanna Preisner Iryna Golovan Waldemar Kidacki Monika Stysiał

Zdjęcia: Nakład:

Krzysztof Czapka Joanna Preisner Waldemar Kidacki 1000 egz.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za niekontrolowane wybuchy śmiechu podczas czytania niniejszego czasopisma.

Dystrybucja: On-line:

Hotel Bacówka Rdawa & SPA**** http://www.bacowkaradawa.pl

Profile for ACMU

K17 065  

корпоративная газета

K17 065  

корпоративная газета

Profile for acmu
Advertisement