Page 1

№4 2017

Де взяти гроші на ремонт?

Нове життя старих меблів

Що буде зі ставками за депозитами в Україні?

Поради щодо економії сімейного бюджету

Інтерв’ю

«Усі функції банку — в одній картці»

Миколи Матросова, ведучого телеканалу «Україна»

стор. 6


Зміст

Новини ПУМБ Нові досягнення

4

Огляд ринку Оптимістичні тенденції

5

Інтерв’ю Ведучий телеканалу «Україна» Микола Матросов: «Усі функції банку — в одній картці»

6

Продукт у фокусі Де взяти гроші на ремонт?

10

Школа життя Нове життя старих меблів

12

Продукт у фокусі Що буде зі ставками за депозитами в Україні?

14

Школа життя Поради щодо економії сімейного бюджету

16

Малий бізнес Другий рахунок для вашого бізнесу

18

Школа життя Як заробити на власному хобі?

20

Дитяча сторінка Вчимося рахувати гроші

22

Журнал «Народний банкір» №4/2017 Засновник: ПрАТ «Агентство «Інфокон» на замовлення ПАО «ПУМБ» Видавець: ПрАТ «Агентство «Інфокон» Головний редактор: Владислав Сікалов Відповідальний за випуск: Тетяна Колесник Адреса редакції: м. Київ 01001, вул. Хрещатик, 46 Здано до друку 30.03.2017

Віддруковано в друкарні ТОВ «Видавничий Будинок «Аванпост-прим» за адресою: м. Київ 03035, вул. Сурікова, 3, корпус 3 Наклад: 11 500 Розповсюджується безкоштовно. Свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації №21132-12032Р видано Міністерством юстиції України 07.06.2016

НАРОДНИЙ БАНКІР

2


Шановний клієнте! На сторінках четвертого випуску «Народного банкіра» ми традиційно розглядаємо реальні життєві ситуації простих українців, даємо фінансові поради і рекомендації. Герой цього номеру, телеведучий каналу «Україна» Микола Матросов, — яскравий приклад оптиміста, який завжди сповнений позитивних емоцій. З гумором та відвертістю Микола розповів «Народному банкіру» про свої стосунки з банком. Виявляється, звичайна банківська картка та інтернет — це все, що потрібно для щастя та успіху! Інший герой, підприємець-фермер, відкрив другий рахунок у великому банку. Завдяки цьому фермер налагодив прямі поставки з заводом і врятував свій бізнес. Як почати отримувати дохід з улюбленої справи, також читайте на сторінках випуску. Питання про ремонт у квартирі час від часу постає перед кожним. А це гроші й гроші... Де їх узяти? Все просто: зверніться за кредитом до великого банку і спокійно облаштовуйте свою оселю. Також можна подарувати старим меблям нове життя власноруч. Читайте, як це краще зробити, у цьому випуску «Народного банкіра». Про те, що депозитні ставки в наших банках досі можуть перевищувати європейські у 12 разів, знають не всі. Тож в одному з матеріалів радимо оформити депозит у надійному банку, поки ситуація не змінилася і ставки залишаються високими. Надсилайте ваші фінансові запитання за адресою narodny@pumb.ua, ми будемо і надалі давати на них зрозумілі й професійні відповіді.

З повагою, Сергій Черненко, голова правління ПУМБ

НАРОДНИЙ БАНКІР

3


НОВИНИ ПУМБ

Нові досягнення

Прозорий банк ПУМБ отримав найвищі оцінки показників прозорості серед українських компаній фінансового сектору. Дослідження здійснили експерти «Transparency International Україна». За показниками прозорості ПУМБ отримав 7,1 балів з 10 можливих. Банк увійшов до п’ятірки найбільш прозорих приватних компаній серед 50 досліджуваних. Розкриття даних говорить про те, що компанія прагне зробити свій бізнес відкритим не лише для потенційних інвесторів та клієнтів, але й для громадськості та регуляторів.

У ТОП-5 кращих банків для МСБ ПУМБ зайняв п’яту позицію в ТОП-20 кращих банків для малого і середнього бізнесу за результатами рейтингу Delo.ua. Крім того, банк знаходиться в десятці лідерів за кращими умовами еквайрингу, кращими інвестиційними кредитами, кращими кредитами на поповнення оборотних коштів і кращими умовами за овердрафтом. Лідерами рейтингу стали банки, які надають максимальний спектр послуг за найбільш привабливою ціною.

Нове відділення У січні 2017 року ПУМБ відкрив нове відділення в столиці за адресою: пр. Перемоги, 106/2 (метро «Святошин»). Для зручності клієнтів у відділенні організовано зону самообслуговування з планшетами та платіжними кіосками, де клієнти можуть виконати всі основні операції самостійно. Також встановлено зовнішній банкомат, що працює цілодобово. Відділення обслуговує клієнтів з 09:00 до 18:00 без перерви, каса працює до 17:30. Майданчик для продажу заставного майна ПУМБ запустив новий майданчик для продажу заставного майна банку Zalog.pumb.ua. Сайт забезпечує прозорість, доступність і надійність процесу купівлі-продажу заставних об'єктів банку: автотранспорту, житлової та нежитлової нерухомості, обладнання, землі та ін. На електронному майданчику здійснюється прямий продаж майна, а також продаж за допомогою аукціонів.

Нове сейфове сховище У новому відділенні ПУМБ № 37 на Петрівці за адресою: пр. Степана Бандери, 6, — розмістився депозитарій банку, обладнаний індивідуальними скриньками різних форматів. Сейфове сховище ПУМБ сертифіковане НБУ і оснащено новітнім банківським обладнанням. Це забезпечує найвищий ступінь захисту вмісту сейфа клієнта. Депозитарій працює з понеділка по п’ятницю з 09:00 до 17:00 без перерви.

Дзвінок онлайн із сайту банку Зв'язатися з ПУМБ і задати питання щодо послуг банку тепер можна прямо з сайту. Потрібно зайти на www.pumb.ua і натиснути кнопку «Подзвонити online». Її можна знайти відразу біля логотипу банку. Для дзвінка не потрібно встановлювати додаткове програмне забезпечення — браузери Google Chrome, Opera чи Firefox вже вміють передавати голос. Знадобляться тільки увімкнений мікрофон, навушники або колонки. Зателефонувати також можна зі смартфона на базі Android, якщо він підключений до інтернету. НАРОДНИЙ БАНКІР

4


ОГЛЯД РИНКУ

Оптимістичні тенденції

В Україні покращилися споживчі настрої Індекс споживчих настроїв в Україні в лютому 2017 року зріс на 2,5 пункти, порівняно з січнем 2017 року, і сягнув відмітки 56,2. Відповідні дані опубліковані в дослідженні компанії з ринкових та маркетингових досліджень GfK Ukraine. Індекс очікуваних змін особистого матеріального становища виріс на 4,4 пункти — до 59,7, а індекс доцільності великих покупок — на 3,7 пункти і склав 59,5. Такі обнадійливі показники — результат зростання підприємницької активності наших співвітчизників, а відповідно, і їх доходів.

Транш від Міжнародного валютного фонду Україна продовжує реформувати економіку для отримання наступних траншів від Міжнародного валютного фонду. За словами керівників Міністерства фінансів, у кінці 2016 року наша країна виконала всі умови для отримання чергового траншу. Наразі Міністерство фінансів прогнозує надходження сумою близько мільярда доларів. Крім того, Кабмін розраховує на отримання фінансових гарантій від уряду США, країни, яка підтримала Україну в тяжкі для неї часи. Наш уряд переконаний, що підтримка буде тривати.

Рекорд з експорту продовольства За даними НБУ, експорт аграрної продукції з України в січні 2017 року склав $1,36 млрд. Це стало рекордним показником за останні чотири роки. Порівняно з січнем 2016 року зовнішні поставки сільгосппродукції збільшилися на 53,7%, причому зростання спостерігалося за всіма групами товарів. Найбільше на зовнішні ринки було поставлено продуктів рослинного походження. Згідно з даними, сьогодні практично всі ключові країни-партнери нарощують споживання українських товарів, що, безумовно, є позитивною тенденцією.

Мінімальна пенсія знову збільшиться У Кабміні планують ще одне підвищення пенсій в цьому році. Ця позитивна зміна стосуватиметься майже 82% пенсіонерів. Так, Міністерство соціальної політики планує підвищити пенсії 5,6 мільйонам пенсіонерів (всього в Україні їх 11,9 млн). Більше ніж на 1000 гривень до кінця року пенсія підніметься у 1,1 мільйона пенсіонерів. Надбавку від 900 до 1000 гривень зможуть отримати 487 тисяч пенсіонерів, від 700 до 800 гривень — 460 тисяч. Решті (а це понад 3,5 млн людей) пенсію піднімуть у розмірі від 50 до 700 гривень. Розмір мінімальної заробітної плати також планується підняти до 5000 грн вже в липні. Пенсійний вік при цьому підвищуватися не буде.

Печатка більше не обов'язкова Верховна Рада України підтримала законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо використання печаток юридичними та фізичними особами-підприємцями». Відтепер із законодавства виключається вимога про обов'язкове використання печатки, незалежно від її наявності у підприємця. Також виключається можливість визнання документа недійсним, якщо відбиток печатки на ньому відсутній. Тепер за вимагання державним органом або органом місцевого самоврядування наявності відбитка печатки на офіційному документі встановлюється адміністративна відповідальність. Передбачається, що нова норма законодавства підніме Україну на кілька пунктів в рейтингу Doing Business.

НАРОДНИЙ БАНКІР

5


ІНТЕРВ’Ю

Микола Матросов:

«Усі функції банку — в одній картці»

Шоумен і телеведучий каналу «Україна», діджей, мандрівник, спортсмен, Микола Матросов — яскравий приклад активної і життєрадісної людини. Він оптиміст, завжди сповнений позитивних емоцій, незважаючи на ранкові ефіри та ненормований робочий день, за мить здатен піднести настрій усім, хто його оточує. З гумором та відвертістю Микола розповідає «Народному банкіру» про свої стосунки з банком. Виявляється, для щастя потрібно не так вже й багато...

Банківська картка та інтернет — це все, що мені потрібно для щастя!

Микола, ви робите живі, емоційні підводки до випусків передачі «Народний банкір» — складається враження, що ви спробували вже всі банківські продукти та послуги. А, може, це дійсно так і є? Ну, ні. (Сміється). Як і, напевно, більшість з тих громадян нашої країни, що живуть у містах і працюють, я користуюся звичайною банківською зарплатною карткою. З нею йду в магазин або купую щось в інтернеті — і, власне кажучи, цим мої контакти з банком і обмежуються. З карткою дуже зручно замовляти

онлайн квитки на потяг чи літак, бронювати номер у готелі. Справа в тому, що я дуже люблю подорожувати, побував уже в 48 країнах світу. Залишилося відвідати дві країни, і буду святкувати «ювілей». Що дає вам співпраця з банком? Банк допомагає мені жити, розвивати мої хобі, робить досягнення цілей більш легкими, дозволяє відчувати себе вільним. І для мене всі ці функції банку вміщуються в одній картці та операціях з грошима на ній. Поки не «завів» ані кредит, ані депозит.

НАРОДНИЙ БАНКІР

6


Микола Матросов Біографічна довідка

Закінчив Національну академію образотворчого мистецтва і архітектури. Понад 15 років працює на провідних українських радіостанціях. Крім того, є офіційним «голосом» національної збірної команди України з футболу. З січня 2015 року — ведучий програми «Ранок з Україною» на телеканалі «Україна». Зокрема, разом із колегами представляє випуски програми «Народний банкір». Хобі — подорожі, футбол, музика, чай.

У подорожах, за кордоном напевно теж тільки карткою розплачуєтеся? Знаєте, що дивно? Ось місяць тому я був у Німеччині. Здавалося б, високорозвинена європейська країна, але, напевно, в 30% закладів приймають тільки готівку. Що стосується картки, я зіткнувся з тим, що в деяких місцях приймають тільки картки німецьких банків. Пам'ятаю, ми зайшли в один ресторан, і я був здивований, коли мені сказали, що розплатитися можна тільки карткою банку Німеччини.

Це дуже цікаво, адже зазвичай говорять навпаки: якщо у вас є картка — немає потреби в готівці будь-де у світі! Так, але в тій же Німеччині безліч місць, де не хочуть приймати картки або просто немає терміналу. Припустимо, на всяких різдвяних або великодніх вуличних розпродажах, торгових рядах та й просто на ринках, де можна купити унікальні речі, але ось терміналів там немає і не передбачено. Запевняю, таких місць вистачає. Так що без готівки в світі поки що важко.

Ви об'їздили всю Україну, знайомі і з великими містами, і з провінцією. Які справи з розрахунками карткою в нашій країні? Я вам зараз патріотичну річ скажу: чомусь в Україні у мене завжди було менше проблем із картковими платежами, ніж за кордоном. Може, це моє суб'єктивне враження, але переконаний: в нашій країні добре розвинена система розрахунку саме карткою. Тут я не згадаю ситуації, коли хотів би розплатитися карткою, але не зміг цього зробити.

НАРОДНИЙ БАНКІР

7


Я дуже люблю подорожувати, побував уже в 48 країнах світу. Залишилося відвідати дві країни, і буду святкувати «ювілей».

Я користуюся особистим кабінетом на сайті банку і всі розрахунки роблю онлайн. Дуже зручно, мені подобається!

Як ви обираєте банк і яка ваша історія відносин з ПУМБ? Все дуже просто. Я влаштувався працювати на телеканал «Україна», і мені відразу видали картку ПУМБ. Користуюся нею вже майже півтора роки. Отже, можна сказати, не я вибрав банк, а банк вибрав мене. До ПУМБ у мене претензій немає — все подобається, все влаштовує. Кредиту, депозиту ви не відкрили, а овердрафтом користуєтеся? Це коли «виходиш в нуль», і тобі дають 1000 грн, аби протягнути до зарплати? Ні, ніколи не користувався.

Значить, вмієте добре планувати бюджет? Напевно, так, але спеціально бюджет не планую. Завжди йду і купую те, що мені потрібно. А якщо грошей не вистачає? Напевно, я здамся нескромним, але поки такого теж не траплялося. Звісно, я не купую щомісяця дорогі речі — машину або квартиру... Але на якісь звичайні потреби — зробити приємне дружині, порадувати дитину — гроші є завжди. Якщо попереду велика покупка — тоді накопичую. Якось це у мене само собою виходить — ніяких секретів немає. Я не витрачаю все, що заробляю, і

НАРОДНИЙ БАНКІР

8


гроші завжди є на картці. Принаймні, не пам'ятаю, щоб на картці залишалося менше 5000 грн. Картковими програмами лояльності, бонусами користуєтеся? Ні. Напевно, може здатися, що я консерватор або ретроград, проте я просто ледачий. Коли отримую повідомлення на кшталт: «Візьміть участь в нашій бонусній програмі», — то, чесно кажучи, не встигаю розібратися що до чого, банально бракує часу, навіть для того, аби зробити три кліка і заповнити якусь анкету. Можливо, як-небудь і варто спробувати! Але поки немає мотивації. Ви у відділення банку ходите? Останній раз був у відділенні, коли отримував картку ПУМБ. Користу-

юся особистим кабінетом на сайті банку і всі розрахунки — за комунальні послуги, покупки і т.д. — роблю онлайн. Дуже зручно, мені подобається! Навіть бронь у готелі скасовую онлайн, і через деякий час мені повертають гроші. 2017 рік, навіщо їздити в якісь відділення, каси? Зараз все можна зробити за допомогою телефону, сидячи десь у зручному комфортному місці та смакуючи чай або каву. І слава богу, що час черг минув! Можливо, ви хотіли б отримувати в банку щось іще, але цього поки немає, технології не дотяглися до ваших вимог? Ні, мене просто все влаштовує. Я така людина по натурі, оптиміст! (Сміється). Отже, якщо підсумувати: банківська картка та інтернет — це все, що потрібно мені для щастя.

Банк допомагає мені жити, розвивати мої хобі, робить досягнення цілей більш легкими, дозволяє відчувати себе вільним. І для мене всі ці функції банку вміщуються в одній картці.

НАРОДНИЙ БАНКІР

9


ПРОДУКТ У ФОКУСІ

Де взяти гроші на ремонт?

Питання про ремонт у квартирі час від часу постає перед кожним. Хтось переїжджає в нову оселю, в когось стара квартира потребує оновлення. А це гроші, гроші й гроші... Де їх узяти, коли все коштує так дорого? Навіть щоб переклеїти шпалери, середньої зарплати не вистачить. Варто знати, що гроші на ремонт квартири, навіть «хрущовки», можна знайти за годину!

Ось реальний випадок із життя. Ганна сім років жила в орендованих квартирах і, нарешті, придбала невеличке двокімнатне помешкання. З одного боку, в дівчини з’явилася власна оселя, з іншого — радощів від того було мало, бо квартира виявилась дуже занедбаною. Кілька місяців Ганні довелося жити в

жахливих умовах. Пошарпані стіни, грибок, на кухні — лише плита та два стільці. Шпалери шматками звисали зі стін. Вікна в жалюгідному стані — дерев’яні, старі, зі щілинами. Що робити? В одній із кімнат Ганна почала ремонт, але не вистачило грошей. Дівчина була на межі зриву...

Ганна

У новій квартирі все було не так. Відсутня нормальна підлога, стеля, меблі та навіть світло. Щоб це страхіття закінчилось, потрібно було десь взяти 33 тисячі гривень. Я почала терміново шукати гроші. Подумавши, вирішила звернутися до великого банку та взяти кредит.

Ганна обрала вірне рішення. За статистикою понад 40% українців, які потребують грошей на ремонт житла, оформляють кредити готівкою. Ті ж 33 тисячі гривень сьогодні можна позичити в банку всього за годину. Кошти ви тут же отримаєте на руки й самі будете вирішувати, що купувати, де і коли. Ганні потрібна велика сума грошей на ремонт квартири.

НАРОДНИЙ БАНКІР

10


ПУМБ пропонує новий зручний кредит ВСЕЯСНО. Голова правління ПУМБ Сергій Черненко радить взяти кредит готівкою у великому банку.

Через те що сума була великою, дівчина хвилювалася — чи не змусять її закласти щойно придбану квартиру. Та в банку запевнили: якщо ви оформляєте кредит готівкою, закладати машину, дачу і тим більше квартиру не треба. Поручителі теж не потрібні. Що насправді необхідно для кредиту готівкою? ● Паспорт ● ІПН ● І все! А якщо ви принесете ще й довідку про доходи, кредитні умови можуть бути навіть кращими, а сума більшою!

Гроші в банку Ганна позичила дійсно за годину та одразу ж взялася до ремонту. Поклала нову підлогу, встановила вікна та двері, обрала меблі за смаком… З кожним днем квартира Ганни ставала все більш затишною. Настав час, коли не соромно було запросити гостей. Тепер дівчина живе в гарній оселі та може спокійно виплачувати кредит. Оберіть термін виплати Беручи кредит, визначте, яку суму вам комфортно буде повертати щомісяця. Від цього залежатиме, на який строк оформлять таку позику. Наприклад, якщо ви берете позику у 15 000 грн терміном на 3 роки, то ваш щомісячний платіж орієнтовно складе 1015 грн.

Отримати кредит готівкою за 1 годину — легко 1. Заповніть анкету на сайті банку. 2. Вам зателефонує менеджер і поставить декілька запитань. 3. Протягом 5 хвилин менеджер повідомить про рішення.

До 50 000 грн без довідки про доходи. Річна ставка — 0,01%. Щомісячна комісія лише 3,99%. Гроші за 1 годину без разової комісії та страхування. Максимальний термін розрахунку за кредитом — 36 місяців.

Не знаєте, де взяти кошти на ремонт? Тут же ВСЕЯСНО!

НАРОДНИЙ БАНКІР

11


ШКОЛА ЖИТТЯ

Нове життя старих меблів

Хто не знає прислів'я: «Нове — добре забуте старе»? Подивіться на своє помешкання свіжим поглядом — у ньому напевно є старі меблі. З одними ви не бажаєте розлучатися, інші хотіли б замінити, але нові коштують дорого. То чому б не подарувати меблям нове життя, реставрувавши їх власноруч та повернувши їм колишню красу? Це не так складно, достатньо двох речей: бажання і фантазії. Та й час ви проведете творчо і з користю. А «Народний банкір» підкаже кілька простих рішень, як це зробити.

Фарбування Щоб відродити меблі, вам знадобляться лише пензлик і масляна емаль або акрилові фарби (втім, останні не підходять для полірованих поверхонь). Тепер досить визначитися з кольоровою гамою і малюнком. Рекомендуємо сміливо використовувати яскраві, контрастні кольори, але так, щоб вони добре поєднувалися один з одним та інтер'єром. Що стосується малюнка, якщо ви добре володієте навичками художнього розпису, то цілком зможете перенести будь-який на обрану поверхню. Якщо ж пензлик в руках тримаєте рідко, скористайтеся шаблоном або трафаретом. Для цього вподобайте малюнок або візерунок, роздрукуйте його і наклейте на щільний папір або картон. За допомогою маленьких ножиць зробіть з нього трафарет. Важливо пам’ятати, що перед фарбуванням поверхні знежирюють за допомогою уайт-спіриту.

Глибокі подряпини, щілини потрібно зашпаклювати. Коли шпаклівка просохне, нанесіть фарбу — її краще укладати в три шари, при цьому кожен попередній має повністю висохнути. Після фарбування покрийте меблеву поверхню лаком для ефектного блиску. Декупаж Декупаж — та ж аплікація, картинки, які наклеюють на поверхню меблів і покривають лаком. За допомогою спеціальних наборів для декупажу — їх легко і недорого придбати — або навіть із звичайної тканини можна створити вдома справжній музей оновлених власноруч меблів. Виріжте вподобаний орнамент, за допомогою клею нанесіть на поверхню і розгладьте, щоб уникнути зморшок. Дайте висохнути, після чого покрийте лаком. Таким чином можна навіть звичайний кухонний стіл перетворити на квітчасту галявину, а непривабливу тумбочку зробити яскравим акцентом інтер'єру. НАРОДНИЙ БАНКІР

12


Кракелюр Фарбування та декупаж можна поєднувати з кракелюром — витонченим ефектом «старіння» поверхні. Це робиться за допомогою спеціального декоративного кракелюрного лаку. Його за доступною ціною можна купити в магазинах для творчості. На пофарбовану, але не

висохлу до кінця поверхню кладуть лак, після чого вона вкривається ледь помітними тріщинками. У результаті ви отримаєте меблі, що нагадують антикварні. Самоклеювальна плівка За допомогою цього простого та бюджетного матеріалу також мож-

Кілька корисних порад Чистка меблів Реставрація меблів починається з видалення бруду і кіптяви. Це можна зробити за допомогою звичайної губки, мила на основі рослинної олії і теплої води. Для очищення найбільш проблемних місць — шпарок, щілин і тріщин — використовуйте м'яку зубну щітку, звичайну ватяну паличку або зубочистку. Видалення старого лаку Для видалення старого лаку з меблевих покриттів використовуйте уайт-спірит. Його слід втирати, доки старі полірування та лак не буде видалено. Усунення тріщин і подряпин Щоб зробити подряпини менш помітними, на допомогу прийде звичайний розчин йоду, яким зафарбовують поверхню. Тріщини можна замаскувати за допомогою м’якого воску для меблів. Заміна фурнітури Старі меблі найчастіше дратують дверцятами, що погано закриваються. Придбайте нову фурнітуру, а щоб позбутися розхитаних отворів, використовуйте шпаклівку, дюбелі або... винний корок.

на подарувати меблям нове життя. Декоративна плівка на клейкій основі існує в різних варіантах під будь-який вид деревини, пластика, металу, скла, каменю. Така плівка ідеальна, передусім, для рівних поверхонь. У місцях вигинів наклеїти її бездоганно досить складно.

Не обмежуйте фантазію Яскраві, незвичайні рішення пасують старим меблям. Наприклад, можна придумати чохол для стільця з різнокольорових клаптиків тканин. А потертий табурет буде виглядати яскравим і свіжим, якщо пофарбувати його в контрастні тони.

НАРОДНИЙ БАНКІР

13


ПРОДУКТ У ФОКУСІ

Що буде зі ставками за депозитами в Україні?

Те, що в Україні високі тарифи на комунальні послуги, відомо кожному. А от про те, що депозитні ставки в наших банках можуть перевищувати європейські у 12 разів, знають далеко не всі. Річні відсотки за депозитами в нашій країні досі найвищі. Це означає, що саме у нас з вами гроші, які ми зберігаємо на депозиті, зростають швидше і працюють краще, ніж деінде. «Народний банкір» радить: поки ситуація не змінилася, варто оформити депозит у надійному банку!

заробити греки та латвійці — в середньому 1,5—2,5%. В Україні деякі банки поки що пропонують у середньому 17%. Депозитні ставки в деяких країнах Європи порівняно з Україною Німеччина 0,05% Австрія 0,2% Бельгія 0,5% Греція 2% Латвія 2,5%

Україна в середньому 17% річних

Зберігаєш кошти на депозиті? Заплати! Ми вже звикли до великих річних відсотків за вкладами. Натомість на Заході існує практика, коли за утримання депозиту клієнт ще й доплачує банку! Наприклад, у Німеччині вкладники одного з баварських банків за зберігання 100 000 євро на депозиті щорічно сплачують аж 400 євро. Тобто, не отримують дохід, а навпаки — витрачають власні гроші. Якби німцю чи французу сказали, скільки отримує український вкладник за розміщення своїх коштів на депозиті, імовірно, ті одразу побігли б у наші банки. Дійсно, на Заході зиск від зберігання грошей у банку мінімальний, і тут європейцям не позаздриш.

Які депозитні ставки в Європі? Найчастіше можна зустріти «вигідні» пропозиції з річним доходом в межах 1%, з якого в деяких країнах ще й знімуть податок. Деякі банки Німеччини, Австрії та Бельгії пропонують мізерні — не більше піввідсотка — річних. Найбільше можуть

Чому, попри мізерні відсотки, європейці все ж тримають кошти в банках? Для жителів більшості європейських країн депозити — це питання культури і безпеки. Загалом європейці тримають на депозитах більше коштів, ніж потрібно фінансовим установам. НАРОДНИЙ БАНКІР

14


Тому низькими ставками банки заохочують людей витрачати більше, аніж зберігати. До того ж, в Європі дуже низькі ставки не тільки за депозитами, але й за кредитами, і це також має заохочувати до грошових витрат. Поступово ставки за депозитами знижуватимуться і в Україні. Вже нині за вклади в євро та доларах пропонують у середньому 3—5% річних. Цього року цифра може стати на відсоток меншою. Будуть зменшуватися ставки і в гривні.

Переваги розміщення депозиту: надійне збереження грошей на рахунку в банку та впевненість у поверненні коштів; отримання додаткового доходу; користування іншими послугами банку за лояльними тарифами або без комісії (випуск платіжної картки, підключення інтернет-банкінгу, отримання кредитів на більш лояльних умовах).

Депозитні ставки за вкладами в гривні цього року, імовірно, впадуть на 2%, а при поточній ситуації в політиці та економіці до кінця 2018 року можуть навіть скласти орієнтовно 13—14% річних. Проте зараз ще можна відкрити депозит у середньому під 17% річних у гривні. Це середня ставка, яку пропонують найбільші банки України. Тому не вагайтеся: зберігайте й примножуйте кошти в надійному банку, адже порівняно з Європою нам із депозитами таки щастить! На що потрібно звертати увагу, обираючи банк для розміщення депозиту: ● фінансові результати, зокрема, зростання депозитного портфеля — така інформація є на сайті будь-якого великого банку; ● рейтинги банку, присвоєні незалежними рейтинговими агентствами; ● участь банку у Фонді гарантування вкладів фізичних осіб. Які депозити найбільш популярні? Найбільший попит — на класичні депозити без права поповнення та дострокового розірвання (наприклад, у ПУМБ це депозит «Прибутковий»). Такий депозит передбачає максимальний дохід.

Поки відсотки не знизилися, оформіть зручний депозит! Перший Український пропонує низку зручних депозитних продуктів. Вони мають конкурентну відсоткову ставку і широкий вибір можливостей щодо терміну та суми внеску. Обирайте депозит у ПУМБ до смаку — гнучкий, класичний чи з поповненням. Банк стабільно виконує зобов’язання перед клієнтами — гарантує збереження заощаджень і повернення після закінчення терміну.

Створюйте власний депозитний продукт у «Депозитному конструкторі» в інтернет-банкінгу «ПУМБ online».

НАРОДНИЙ БАНКІР

15


ШКОЛА ЖИТТЯ

Поради щодо економії сімейного бюджету

Економити — зовсім не означає обмежувати себе рішуче в усьому. Гроші люблять лік, і щоб їх вистачало, потрібно навчитися обмірковано ними розпоряджатися. Придивіться пильніше, чи раціонально ви витрачаєте зароблені гроші. А «Народний банкір» дасть вам кілька порад, як економно вести сімейний бюджет.

жете відкласти відразу ж, як тільки отримали гроші на руки. Вважайте, що ви виплатили зарплату самому собі. Подбайте, щоб відкладені гроші зберігалися у «важкодоступному» місці і щоразу не попадалися на очі. Це потрібно для того, аби уникнути спокуси розтратити їх за першої ж нагоди. Також через кілька місяців можна відкрити в надійному банку депозитний рахунок. Згодом ви переконаєтеся, що неочікувано для себе накопичили значну суму.

Ведіть облік витрат і доходів Це класичний спосіб відстежувати рух грошей у вашому бюджеті. Зараз існують спеціальні комп'ютерні програми, що дозволяють вести домашню бухгалтерію, наприклад, Excel. Проте можна користуватися і звичайним записником. Головне — орієнтуватися, на що саме ви витрачаєте гроші, і де можливо заощадити для дійсно важливих речей. Отже, ви щоденно занотовуєте кожну операцію з отримання доходу та витрат, де вказуєте суму грошових

надходжень та суму і категорію витрат, навіть на дрібниці (наприклад, «обід — 55 грн», «кава — 8 грн» і т.д.). Далі ви зможете швидко підрахувати та зробити звіт за певний період часу і легко з’ясувати, які витрати є марними, а де вони дійсно необхідні і проходять за планом. Навчіться відкладати Щоб заощадити гроші на відпочинок, навчання або омріяну покупку, слід навчитися відкладати гроші щомісяця. 10% свого доходу ви мо-

Складайте список Перед походом у магазин радимо записати заплановані покупки. Складаючи список, добре подумайте: імовірно, щось вам потрібно не так терміново, а від чогось можна відмовитися взагалі. По можливості ходіть за покупками без дітей. Це скоротить позапланові витрати. Не кваптеся з покупкою Дехто звик купувати речі відразу після зарплати, але... не поспішайте. Відчуття грошей викликає бажання придбати все й одразу. Почекайте, не кваптеся в магазин, щойно отримавши гроші. Краще вивчіть інфорНАРОДНИЙ БАНКІР

16


надайте перевагу вітчизняним, а не закордонним лікам. Часто у таких ліків також ідентичний або схожий склад, різниця тільки в ціні. Купуйте в інтернеті та не в сезон На інтернет-майданчиках можна знайти велику кількість уживаних товарів хорошої якості і за доступною ціною. Іноді є сенс придбати фотоапарат, дитячу коляску, планшет або іншу річ, наприклад, через OLX. А одяг та інші сезонні речі зазвичай дешевші, коли купувати їх не в сезон. Купуйте зимовий одяг навесні і влітку, а купальники та водяні матраци — восени і взимку. мацію про бажаний товар, звертаючи увагу на акції та знижки. Проведіть ревізію в домі Як не дивно, але домашній «переоблік» може безпосередньо впливати на економію сімейного бюджету. Адже, коли не виходить знайти у домі необхідну річ, потрібно йти і купувати її. Зробіть генеральне прибирання: раптом те, що ви так довго шукали, знайдеться? Економте на комуналці Один з найбільш витратних пунктів — комунальні послуги. Знизити витрати допоможуть наступні прості поради. Використовуйте енергозберігальні лампи. Вартість таких ламп удвічі більша від звичайних, але слугують вони приблизно в десять разів довше, споживаючи при цьому набагато менше електроенергії. Річна економія на таких лампах становить значну суму. Також у заощадженні електроенергії та холодної води в пригоді стане двотарифний лічильник, а в економії гарячої води — бойлер. Для того щоб купити необхідне обладнання, можна взяти кредит у надійному

банку. Кредит ви врешті-решт погасите, а щомісячна сума за комунальні послуги залишиться значно нижчою. Заощаджуйте на брендах Користуйтеся недорогими пральними порошками та засобами для миття посуду. За складом майже всі вони однакові. Навіщо переплачувати за бренд? Те ж стосується засобів для чищення плити, раковини, кранів. Якщо ви захворіли, по можливості

Організуйте бюджетний відпочинок Не кожному по кишені дорога поїздка. І не завжди доречно цілий рік відкладати на неї гроші. Найчастіша мета подорожі — зміна обстановки, активне та цікаве проведення часу. А для цього не обов'язково відправлятися за кордон. Можна з'їздити на екскурсію в сусіднє місто, відвідати музей, виставку або просто сходити в ліс на пікнік. Змістовно та весело провести час з близькими людьми допоможе ваша фантазія.

Час від часу переглядайте кожен пункт витрат. Можливо, дещо варто купувати рідше, а від чогось відмовитися взагалі. Заощаджуйте для дійсно важливих речей!

НАРОДНИЙ БАНКІР

17


МАЛИЙ БІЗНЕС

Другий рахунок для вашого бізнесу

Третину молока, яке щодня ми купуємо в магазинах, дають невеликі фермерські господарства. Їх в Україні понад 38 тисяч. Проте вирощування корів і виробництво молока через складну економічну ситуацію стає все більш збитковим. Дорожнеча просто змушує господарів закривати підприємства. Як врятувати власний бізнес? Принаймні, сьогодні фермер може зробити для цього перший крок. Наприклад, звернутись у великий банк, який допоможе налагодити виробництво та підвищувати прибутки.

Так вчинив герой «Народного банкіра» Василь, що працює на землі вже 15 років. Василь згадує, як почав обробляти свій перший гектар, відкрив ферму, сам купував телят. Але через низькі ціни на молоко був змушений щороку зменшувати поголів’я. Зараз у нього 500 корів. Були думки і про остаточне закриття ферми... Василь

За останні роки ціни тільки на корми зросли в 5—6 разів. Подорожчали електроенергія та обладнання. А вартість молока при цьому піднялася лише на 1—1,5 грн. Я зрозумів: займатися власною справою зможу тільки за умови, якщо відпускна ціна зросте хоча б у два рази. Сьогодні середня ціна закупівлі молока у фермерського господарства — 3 грн. Щоб якось зводити кінці з кінцями, я маю продавати своє молоко хоча б по 5 грн. А краще — по 7—8. Тоді і я, і більшість фермерів будуть мати певний економічний зиск.

Фермер Василь налагодив прямі поставки з заводом, щоб врятувати свій бізнес.

Попри ситуацію, що склалася, та низькі закупівельні ціни, фермер вирішив не здаватися. Напряму доНАРОДНИЙ БАНКІР

18


Голова правління ПУМБ Сергій Черненко радить відкрити другий рахунок у великому банку.

мовився із заводом продавати своє молоко за більш високою ціною і підписав угоду. Аби пришвидшити грошові операції, Василь вирішив відкрити другий рахунок у великому банку, тому самому, який обслуговує завод. І не прогадав!

гроші. Адже, якщо рахунки підприємців, які торгують між собою, відкриті в одному банку, всі платежі проходять без комісій. Більш того, можна щомісяця робити до 20 платежів на рахунки інших банків, і також без комісій.

Які переваги дає другий рахунок?

Додаткові переваги Для чого ще потрібен другий рахунок? Наприклад, у вас є своє фермерське господарство, виробництво добрив чи невеликий магазин. Різні рахунки дозволять розподілити всі надходження та платежі по кожному напрямку. А значить, контролювати бізнес більш ефективно.

Швидкі платежі за лічені хвилини. Усі розрахунки надійно захищені. Усі платежі за рахунком можна контролювати дистанційно. Другий рахунок дозволяє економити гроші, оскільки комісія з платежів не стягується.

Дійсно, крім інших переваг, другий

рахунок дозволяє заощаджувати

Василь дивується: в нього невеличке підприємство, але банк працює з ним, наче він справжній земельний магнат. Вже планує вкласти додаткові кошти від продажу молока в розширення господарства, закупити худобу та птицю. І власним вчинком доводить, що в Україні середній фермер, який прагне працювати ефективно і заручається підтримкою великого банку, може показати навіть кращий результат, ніж велике підприємство.

ПУМБ пропонує 6 тарифних пакетів для бізнесу: «Універсальний», «Міжнародний», «Підприємець», «Торгівля», «Агро», «ОСББ». Пакети вже містять: ● розрахунковий і картковий рахунки; ● корпоративну картку бізнескласу з чіпом; ● платежі між рахунками ПУМБ без комісії; ● інтернет та SMS-банкінг.

Відкривайте рахунок просто та швидко на b2b.pumb.ua.

НАРОДНИЙ БАНКІР

19


ШКОЛА ЖИТТЯ

Як заробити на власному хобі?

Для того, щоб отримати додатковий заробіток, не обов’язково влаштовуватись на другу роботу — інколи досить… придивитися до себе. Більшість з нас — талановиті люди, у багатьох є улюблені справи. Хтось в'яже чи вишиває, інший із задоволенням готує страви, піклується про тварин, не уявляє себе без спорту або любить подорожувати і може довго розповідати про цікаві місця. То чому б за справу, яка приносить задоволення, не отримувати ще й гроші? «Народний банкір» дає поради, як зробити хобі прибутковим.

Для початку: визначте хобі та вивчіть ринок Дійсно, передусім важливо з’ясувати, чи буде ваш товар або послуга користуватися попитом. Для цього розгляньте відповідні пропозиції в інтернеті, магазинах і запитайте себе: «В чому полягатиме унікальність того, що запропоную я?». Перегляньте коло своїх навичок та вмінь з огляду на їх конкурентоспроможність, придумайте «фішку». Зауважте і на те, скільки часу ви зможете приділяти розвитку своєї справи.

Натхнення тут має йти пліч-о-пліч із виваженістю. Зрештою, можна реалізувати будь-яку ідею. Головне — зацікавити вашого майбутнього покупця. Фотографування Друзі кажуть, що ви робите гарні світлини, вмієте знайти ракурс, «піймати» настрій? Значить, не варто безцільно зберігати свої фото на комп’ютері та флешках. Знімки можна продавати в інтернеті на відповідних стокових сайтах і за певних

зусиль мати неабиякий зиск. Так, за даними фотобанку Shutterstock основна частина фотографів, які розміщують свої знімки на ресурсі (серед них немало й українських), заробляють 500–1000 доларів на місяць. Щоб вас залучили в якості одного з авторів, ваші світлини мають відповідати певним вимогам, про які можна почитати на сайті фотобанку. Бізнес на кінчиках пальців Рукотворні вироби — одяг, аксесуари, предмети інтер'єру, сувеніри, різні дрібниці, — цінуються понад продукти масового виробництва. І це зрозуміло. Адже ручна робота потребує більше часу і старань, до того ж, вона, як правило, індивідуальна і неповторна. То ж, якщо у вас є хист до творчості та фантазія, не варто втрачати можливість знайти свого поціновувача. Найбільш відомі і традиційні способи ручної роботи — в'язання та вишивка. Хоча те й інше забирає досить багато часу, гроші, якщо знайдете клієнта, ви отримаєте також чималі. Зауважте, що завжди популярними залишаються прикраси ручної роботи. Причому виготовляють їх, використовуючи різні техніки та розмаїття підручних засобів. З бісеру, дроту, кераміки, текстилю, металів, кольорового скла та інших матеріалів можна виготовити дуже милі сережки, браслети, намиста і брошки. Покажіть друзям ваші прикраси, при нагоді розповідайте знайомим про ваше захоплення, сфотографуйте вироби і розмістіть світлини в інтернеті, у соціальних мережах. Так ви певніше знайдете покупців. НАРОДНИЙ БАНКІР

20


при нагоді. Майте на увазі, що першими поціновувачами і покупцями можуть стати саме «друзі друзів». А вже потім чому б не запропонувати «смачну емоцію» назагал, для всіх бажаючих?

Заробіток на кулінарії Більшість з нас полюбляє готувати, це факт. Дехто смачно випікає шикарні десерти до свят, хтось робить звичайну яєчню так, що рідні й друзі збігаються до нього на сніданок, інший заварює каву за власним рецептом, про смак якої ще довго згадують… Зрештою, в кожного з нас є «коронна» страва. Чому б не перетворити свої вміння на невеликий бізнес? Подумайте, що ви готуєте найкраще. Важливо не тільки вміти це робити, але й придумати власну технологію, скласти маленьку «легенду» і, зрештою, заінтригувати. В кулінарії як ніде важлива індивідуальність. Щоб про вашу продукцію дізналися, заведіть групу в соціальних мережах, почніть рекламувати себе в інтернеті, давати поради на форумах, ділитися рецептами, заробляючи таким чином авторитет. Обійдіть місцеві кафе, невеличкі готелі тощо і запропонуйте співпрацю. Обов'язково приготуйте що-небудь на пробу і візьміть з собою. Залиште свої візитки організаторам свят і, найголовніше, попросіть друзів і знайомих порекомендувати вас

Догляд за тваринами Варто знати, що попит на догляд за домашніми тваринами в Україні останніми роками значно зріс. Українці багато працюють, їздять у відрядження, а це означає, що їх улюбленці потребують допомоги та піклування. Все, що вам необхідно, — це любов до тварин, вільний час та, можливо, деякі засоби й матеріали для вичісування, годування тощо. Як почати? Почніть з розмов з власниками тварин, це можна зробити в парку, на сходовому майданчику з сусідами, опублікуйте оголошення в газеті чи інтернеті. Якщо маєте намір брати тварин на перетримку на деякий час, поки їх господарі у відрядженні або на відпочинку, подбайте про місце для майбутнього «міні-готелю». А далі доглядайте за ними, як за власними улюбленцями.

Крім спеціальних знань, вам вкрай необхідні комунікабельність, гарна пам'ять та вміння цікаво розповідати. Прорекламувати свої послуги можна через друзів та інтернет. Спорт та інші активності Не можете жити без спорту? Прекрасно! Якщо ви досягли успіху в будь-якій сфері, що відповідає за гармонію тіла та духу, — бойових мистецтвах, фітнесі, шейпінгу, плаванні, танцях, зрештою, навіть медитації та психологічних практиках, — можете стати інструктором і допомагати іншим стежити за своєю фізичною та духовною формою. Для початку просто зберіть команду однодумців і займайтеся з ними безкоштовно або за символічну плату. Якщо ви все зробите правильно, то скоро переконаєтеся: кількість бажаючих займатися у вас зростатиме з місяця в місяць. Коли так піде і далі, скоро ви зможете орендувати приміщення для занять. А там вже можна подумати і про власну школу.

Поїздки та невеликі подорожі Краєзнавці, любителі подорожувати та виїздити на природу теж можуть з легкістю перетворити своє хобі в бізнес. Якщо вам дійсно відомі найцікавіші маршрути, визначні пам'ятки і місця для відпочинку, організуйте похід чи поїздку — для початку за символічні гроші. Ваші знання із задоволенням куплять новачки в плані туризму та й просто любителі змістовного відпочинку.

Кредит — ваша фінансова «подушка безпеки» Щоб зробити улюблене хобі джерелом прибутку, спочатку вам напевно знадобляться кошти. Вирішити це завдання можна різними шляхами. Рекомендуємо скористатися кредитом готівкою, оформивши його в надійному банку всього лише за годину і з мінімальною кількістю документів. Цим ви забезпечите собі фінансову «подушку безпеки», адже від старту проекту до отримання доходу завжди проходить деякий час.

Запам'ятайте: тільки ставлячи реальні цілі, можна досягти результату і побудувати з хобі успішний бізнес!

НАРОДНИЙ БАНКІР

21


ДИТЯЧА СТОРІНКА

Вчимося рахувати гроші

Для дітей Розраховуємо вартість сімейного походу в парк відпочинку Квиток на автобус для мами з татом туди і назад — по 3 грн. Морозиво для мене, мами і тата — по 7 грн. Повітряна кулька — 6 грн. Порахуй, скільки грошей потрібно твоїй сім’ї, і закресли зайву банкноту. Для підлітків Твій особистий фінансовий план Склади для себе особистий фінансовий план. Можеш запросити в якості помічників своїх батьків і друзів — разом буде цікавіше.

місячний дохід (наприклад, скільки тобі дають батьки на кишенькові витрати); • обміркуй свої щомісячні витрати (наприклад, скільки ти витрачаєш на обіди в школі, розваги, покупки); • подумай, скільки вільних коштів у тебе буде залишатися щомісяця, якщо з доходів відняти витрати.

Для початку: • визнач, скільки становить твій що-

А тепер пофантазуй, що ти хотів би мати? Може, новий мобільний телефон чи ігрову

приставку? Це і буде твоя фінансова ціль. Тепер заповни табличку... Заповнюючи колонки «Доходи» та «Витрати», подумай, в які саме місяці твої доходи будуть нижче або вище. Наприклад, на день народження родичі можуть подарувати тобі гроші, отже, можеш збільшити свій щомісячний дохід в місяць свого народження. Подивись, як ми заповнили табличку для прикладу, і зроби свою!

(приблизно 20 грн в день)

(+ 600 в день народження!)

Мобільний телефон 1500 грн. Можна купувати!

Це і буде твоїм особистим фінансовим планом, який допоможе тобі більш упевнено та зважено керувати своїми грошима, планувати покупки наперед — і досягати цілей! НАРОДНИЙ БАНКІР

22


НАРОДНИЙ БАНКІР

23


НАРОДНИЙ БАНКІР

24

K17 017  

корпоративное издание

K17 017  

корпоративное издание

Advertisement