Page 1

БЕЗКОШТОВНИЙ ПРИМІРНИК

www.dekoratorium.com.ua

ЖУРНАЛ

Nr 1 (5) 2016

Deko rato rium

ст. 16 Дiм

в англiйському стилi

ст. 18 Інтерв’ю ст. 20 Дім,

з ОКСАНОЮ ПЕКУН

відкритий світові

ст. 36 Мода

на екзотику


INSPIRACJE

2

3

ЗМІСТ 4 / НОВИНКИ 6 / ГРА КОЛЬОРАМИ 8 / БАРОМЕТР ТРЕНДІВ 12 / ВІЧ-НА-ВІЧ 16 / НАТХНЕННЯ

Подорожуйте по всьому світу Гарячі сонячні дні створюють атмосферу, в якій хочеться жити по-іншому. І тут немає нічого дивного, бо літо — це час найбільшої екстравагантності, неординарності й несподіванок. Таким, власне, є й нове число журналу «DEKORATORIUM», яке запрошує вас у велику літню мандрівку. Почніть її зі знайомства з морським стилем, а тоді поспішайте на зустріч з українськими проектувальниками — Юлією Кононенко та дизайнерською студією «IDEADEYA». Розмова з відомою співачкою Оксаною Пекун відкриє новий погляд на українську народну творчість та можливості автентичного декору. За традиційним англійським чаєм ви зможете обговорити з фахівцями оригінальні творчі задуми й порадитись, як краще вчинити — перефарбувати стіни в пастельні кольори чи відремонтувати фасад. А далі на вас чекають інші континенти з купою екзотичних речей. Вибирайте все, що забажаєте, і — в Європу! Цього разу до Франції — милуватися витворами дизайнерського мистецтва. Наприкінці вам випаде нагода побувати в помешканнях з відкритим інтер’єром і переглянути кілька функціональних новинок. Можливо, майбутня подорож видається вам шаленою? Що ж, певно, ви маєте рацію. Але в цьому шаленстві є свій шарм. Переконайтеся самі!

24 / ФОТОСЕСІЯ ŚNIEŻKA 28 / ВІЗИТ ДО... 30 / МІЙ САД 32 / DEKORATORIUM РЕКОМЕНДУЄ 34 / ВИНАХОДИ 36 / ПОРАДИ ЕКСПЕРТА 40 / СВОЇМИ РУКАМИ 42 / ФАКТИ

Оксана Кукурудз, директор з маркетингу ТзОВ «Снєжка-Україна

DEKORATORIUM® ЖУРНАЛ - журнал спонсорується ТзОВ "Снєжка-Україна" www.dekoratorium.com.ua Свідоцтво про державну реєстрацію журналу КВ №20729-10529Р від 15.05.2014 р. Засновник: АТ "ФФіЛ "Śnieżka", Польща/ Видавець: "Снєжка-Україна", 81000, Україна, Львівська область, м. Яворів, вул. Привокзальна, 1а / Головний редактор: Магдалена Новицька / Координатор проекту: Галина Данилюк, ТзОВ "Снєжка-Україна" / Сильвія Влодарчик-Балєвська SKIVAK CP, Олег Маєвський, / Редакційна колегія: Маріанна Кретович, Юлія Родик, ОЛЕКСІЙ СЕВРУК, Олексевич Марія / Проект реалізує: ТзОВ "Тіратура", 02068, м. Київ, вул. Драгоманова, 3-В, кв. 17. / Реклама: m.ostrowska@skivak.pl / Kонтакт з редакцією: kontakt@dekoratorium.com.ua Видавець не несе відповідальності за зміст опублікованих реклами і оголошень. Teflon® – зареєстрована торгова марка компанії DuPont, що використовується АТ «Фабрика фарб і лаків «Śnieżka» на підставі ліцензії. У представлених інтер'єрах Śnieżka використано оригінальні продукти АТ "ФФіЛ "Śnieżka", ТзОВ "Снєжка-Україна". Залежно від інтенсивності освітлення та розміру приміщення представлені кольори можуть частково відрізнятися від кольорів у журналі. З огляду на якість друку, кольори слід використовувати як зразок. Ці відмінності не можуть бути підставою для скарги.


4

НОВИНКИ

5

ПІДТВЕРДЖЕНО ЕКОЛОГІЧНІ ПЕРЕВАГИ ПРОДУКЦІЇ ТМ ŚNIEŻKA Нині виробники, аби бути конкурентоздатними на ринку, зацікавлені у виготовленні екологічно чистої продукції. ТзОВ «Снєжка-Україна» як структурний підрозділ міжнародної Групи компаній «Śnieżka» та соціально відповідальне підприємство постійно вдосконалює і модернізує виробничі процеси. Таким чином, повсякчас працює над удосконаленням і поліпшенням якісних характеристик продукції. Крім того, компанія розширює асортиментну лінійку своєї продукції відповідно до потреб й очікувань споживачів. Як відомо, нині найпопулярнішими є різні фарби на водній основі, що не містять шкідливих складників, а основним розчинником таких виробів є вода. Тож фарби ТМ Śnieżka вже не один рік поспіль успішно проходять процедуру екологічної сертифікації, яка засвідчує, що ці вироби є екологічно безпечними для здоров’я і навколишнього середовища, адже екологічних стандартів виробник дотримав на всіх етапах виробництва продукції. Цьогоріч до списку екологічно маркованих продуктів включено нові водоемульсійні фарби для інтер’єрів – «Śnieżka Super Matt» і «Śnieżka White Effect». Екологічні переваги цих фарб підтверджено міжнародним екологічним сертифікатом відповідності згідно з ISO 14024. Відтепер упаковки зазначених продуктів виробник також маркуватиме знаком «Зелений журавлик», який інформує споживача про те, що вироби відповідають міжнародним екологічним нормам і є безпечними для здоров’я людей та довкілля.

www.sniezka.ua

FOVEO TECH – МАРКА, ЯКА ПОДБАЄ ПРО ТЕПЛО У ПОМЕШКАННЯХ ЯХТОВИЙ ЛАК ТМ VIDARON ЕФЕКТИВНО ЗАХИСТИТЬ ДЕРЕВИНУ

www.vidaron.com.uaa

В Україні вироби ТМ VIDARON уже добре відомі українським майстрам деревообробної галузі, а також усім людям, яким доводилося декорувати та захищати дерев’яні меблі, вікна, двері й інший реманент, щоб відчутно продовжити термін їхньої служби. Дбаючи про комфорт і потреби споживачів, опрацьовано рецептуру нового виробу ТМ VIDARON – «Яхтовий лак», що увійшов до фіолетової лінії «Захист і декорування деревини». Яхтовий лак ТМ VIDARON – це чудове рішення для лакування дерев’яних елементів усередині й зовні приміщень, зокрема надводних частин човна, воріт, парканів, вікон, дверей, садових меблів, декоративних елементів фасаду. Новітня формула ULTRA HIGH RESISTANCE, створена на найсучасніших досягненнях хімічної інженерії, а також застосування високоякісних затверджувачів та уретанових смол сприяють утворенню на поверхні полакованої деревини плівки, що повністю відштовхує воду і вологу. Так Яхтовий лак захищає деревину від руйнівної дії води, мінливих погодних умов, пліснявих грибків і водоростей. Також полаковане покриття є еластичним і має високу стійкість до стирання та механічних пошкоджень, водночас антиадгезійні властивості не дозволяють бруду й пилу чіплятися до поверхні. Крім того, лак швидко сохне, що полегшує процес нанесення виробу. Тож розширення асортиментної лінійки виробів ТМ VIDARON ще ефективніше подбає про деревину на довгі роки.

www.foveotech.com.ua

Компанія «Снєжка-Україна», беручи до уваги потребу українців у високоякісних матеріалах і теплоізоляції, пропонує споживачам професійну систему утеплення будинків ТМ FOVEO TECH. Асортимент продуктів FOVEO TECH – найрізноманітніший (клеї, штукатурки, ґрунтовки, ґрунтувальні фарби, фасадні фарби). Це вироби для утеплення фасадів будинків з допомогою пінополістиролу, а також продукти, що призначені для теплоізоляції мінеральною ватою. Тож кожен споживач зможе обрати таку систему утеплення, яка відповідатиме його бажанням, потребам та очікуванням. Під час розробки асортиментної пропозиції FOVEO TECH особливу увагу приділяли високій якості виробів. Адже люди утеплюють будинки на десятки років, відповідно, матеріали впродовж часу експлуатації мають витримувати найрізноманітніші кліматичні впливи та навантаження. Завдяки формулі BioCare Technology вироби захищатимуть фасади будинків від шкідливої дії біологічних та інших деструктивних чинників, зокрема, запобігатимуть появі на них плісняви, грибків тощо, а також завжди матимуть гарний естетичний вигляд. Розробники, опрацьовуючи рецептури продукції, подбали й про те, аби виріб було зручно та легко наносити. Тож уже сьогодні варто потурбуватися про комфорт і збереження тепла у своєму помешканні й не відкладати цю важливу справу у довгу шухляду. А для якісного утеплення фасаду будинку в пригоді стане продукція професійної системи утеплення ТМ FOVEO TECH.


ГРА КОЛЬОРАМИ

6

7

3 ПОРАДА

5 МРІЄТЕ ПРО МОРСЬКИЙ СТИЛЬ В ІНТЕР’ЄРІ СВОЄЇ ОСЕЛІ? ТОДІ ВДАЙТЕСЯ ДО БУДЬ-ЯКОГО ВІДТІНКУ СИНЬОЇ БАРВИ, ВІД ЛАЗУРОВО-БЛАКИТНОГО ДО УЛЬТРАМАРИНОВОГО, І ПОГЛИБТЕ ЙОГО КОНТРАСТОМ З БІЛИНОЮ. КРІМ ТОГО, НАПОВНІТЬ ІНТЕР’ЄР НАТУРАЛЬНИМИ МАТЕРІАЛАМИ ТА ЕЛЕМЕНТАМИ, ЩО НАГАДУЮТЬ ПРО МОРСЬКІ ПРИГОДИ Й ДАЛЕКЕ ПЛАВАННЯ.

Поєднання синього й білого кольорів надає інтер’єрові динамічності, свіжості й чистоти. За допомогою червоних аксесуарів можна легко зігріти суворий біло-синій стиль оселі й перенестися в неповторну атмосферу морських канікул. Не забувайте й про такі речі, як мушлі, маячки, плетені кошики тощо. За основний мотив домашнього текстилю оберіть морські біло-сині смужки.

1. Склянка / F&F Home 2. Kорзина / Jysk 3. Лавка / butlers-online.com.ua 4. Кораблик / Zara Home 5. Ліхтар / Zara Home 6. Подушка /Ikea 7. Підставка / F&F Home

У морському cтилi

1

2

6

Синя барва, асоціюючись зазвичай з небом та водою, навіює спогади про літо і створює позитивний, мрійливий настрій. Скористайтеся з цих особливостей і пофарбуйте стіни свого помешкання в уподобаний відтінок синього кольору.

фарба для інтер’єрів Śnieżka Satynowa, 2,5 л

4 7


БАРОМЕТР ТРЕНДІВ

8

9

ОХ, ЦЯ ГЕОМЕТРІЯ!

ГУСЯЧІ ЛАПКИ Це культовий орнамент, який полонив серце самої Коко Шанель. Зеніт його популярності припав на бурхливі шістдесяті. Досить згадати славнозвісний «Сніданок у Тіффані», де Одрі Хепберн не раз з’являється на екрані в одязі, оздобленому гусячими лапками. У дизайні інтер’єрів цей орнамент найчастіше використовують на оббитті меблів або як акцент на декоративних подушках та вазах.

ТРИЛИСНИК І ЧОТИРИЛИСНИК

ГЕОМЕТРИЧНІ ВІЗЕРУНКИ ЗАСТОСОВУЮТЬ В АРХІТЕКТУРІ ТА ДИЗАЙНІ ІНТЕР’ЄРІВ УЖЕ НЕ ОДНЕ СТОРІЧЧЯ. АЛЕ ОСТАННЬОГО ЧАСУ ВОНИ НАБУЛИ ВИНЯТКОВОЇ ПОПУЛЯРНОСТІ, СТАВШИ 2016 РОКУ ЧИ НЕ НАЙГОЛОВНІШИМ МОДНИМ ТРЕНДОМ. НИМИ, ПЕВНА РІЧ, МОЖНА ПРИКРАШАТИ Й ПРОСТІР. ЩОБ ЗРОЗУМІТИ, ЯК НАЙКРАЩЕ ВИКОРИСТАТИ ТОЙ ЧИ ТОЙ ВІЗЕРУНОК В ІНТЕР’ЄРІ, ПРИДИВІТЬСЯ ДО КОЖНОГО З НИХ УВАЖНІШЕ. Галина Врублевська

ШЕВРОН Шеврон — один з найпоширеніших графічних орнаментів. Сьогодні він трапляється в інтер’єрах по всьому світі. М’які крісла з таким оббиттям надають сучасній кімнаті модного акценту. Аналогічну функцію виконують і грубі прямі лінії, а також візерунки з шестикутників і трапецій.

ІКАТ Ікат — особлива технологія забарвлення шовкових тканин. Однак тепер це ще й популярний орнамент, активно вживаний не тільки в текстильній справі. Його можна побачити на посуді, світильниках, килимах та інших декоративних елементах. Ікат універсальний, бо чудово поєднується з іншими візерунками. А що він переважно яскравий, то найкраще використовувати його як додатковий елемент, бажано на нейтральному тлі стін або меблів.

ЗИҐЗАҐ Зиґзаґи дуже популярні в скандинавських інтер’єрах. Вони створюють простір і можуть візуально змінити його. Наприклад, подовжити чи розширити кімнату. Тут усе залежить від розміру та способу застосування самого візерунка. Шпалери з зиґзаґами добре приховують кривину стін, а килими чи крісла з зиґзаґуватими візерунками відвертають увагу від інших вад простору.

СМУГА Смуга, як і зиґзаґ, — один з найдавніших відомих людству орнаментів. Спочатку смугами прикрашали череп’яний посуд, а згодом почали оздоблювати ними одяг та інтер’єр. Модний

тренд — яскраві смуги. Особливо на меблях та аксесуарах. Шпалери найчастіше мають смугасті візерунки нейтральних відтінків. Вертикальні смуги можуть створити ілюзію високої стелі, а горизонтальні — візуально розсунути стіни.

РЕШІТКА Цей візерунок завжди надає просторові об’єму. Цікаво, що решітка, відома на Заході під назвою «imperial trellis», з’явилася в дизайні інтер’єрів не так давно. Її придумала голлівудська дизайнерка Келлі Вірстлер, яка оформлює апартаменти зірок. У решітці поєднано лаконічні геометричні лінії та м’які овальні форми, тому її вважають за універсальний орнамент, що ідеально пасує до найрізноманітніших просторів.

Трилисник (трифоль) і чотирилисник (квадрифоль) — геометричні орнаменти, в яких кола частково перетинаються між собою. Кожний з цих візерунків може бути доповнений гострими кутами на місці стику кіл. Такі мотиви можна помітити і в національних марокканських костюмах, і в давньохристиянській символіці, і в середньовічній архітектурі. У європейському мистецтві вони трапляються в меблевому декорі, вікнах та вітражах будинків.

ШЕВРОН — ОДИН З НАЙПОШИРЕНІШИХ ГРАФІЧНИХ ОРНАМЕНТІВ. СЬОГОДНІ ВІН ТРАПЛЯЄТЬСЯ В ІНТЕР’ЄРАХ ПО ВСЬОМУ СВІТІ. М’ЯКІ КРІСЛА З ТАКИМ ОББИТТЯМ НАДАЮТЬ СУЧАСНІЙ КІМНАТІ МОДНОГО АКЦЕНТУ.


БАРОМЕТР ТРЕНДІВ

10

11

ТЕОРІЮ — У ПРАКТИКУ!

ДОБЕРІТЬ ТАКИЙ ГОЛОВНИЙ ОРНАМЕНТ, ЯКИЙ МІСТИВ БИ В СОБІ ПАНІВНІ КОЛЬОРИ ІНТЕР’ЄРУ

Геометричний настінний декор надає спальні сміливого й неординарного вигляду, що його можна пом’якшити найрізноманітнішими нейтральними аксесуарами. Наприклад, тумбами чи постільною білизною. Кахлі з геометричним орнаментом напрочуд популярні в сучасних кухнях. Передусім завдяки своїй універсальності. Вони роблять приміщення ефектним навіть тоді, коли там немає надто яскравих барв, які зазвичай швидко набридають. А як же вітальня? Щоб прикрасити й оживити її інтер’єр, досить придбати новий килим та диванні подушки з геометричними візерунками. Світильники також можуть стати у вашій оселі модними геометричними штрихами. Сьогодні в продажу — величезний асортимент ламп із квадратними, шестигранними та іншими фігурними плафонами. Але не переобтяжуйте кімнату одноманітними формами. Пам’ятайте: в усьому має панувати гармонія. Якщо, приміром, у вашому помешканні підлогу вистелено килимом з великими малюнками, то прикрашати стіни таким самим способом не слід. Головне — завжди вибирайте той стиль і візерунки, які вам найбільше до душі.

Головний візерунок, завжди великий і яскравий, має поєднувати в собі основні барви інтер’єру вашого помешкання. Середній малюнок зазвичай удвічі менший за головний. Він також має сполучати в собі кілька панівних відтінків колірної гами. А от маленький візерунок можна вибрати з-поміж тих орнаментів, які містять у собі не більш як три домінантні кольори інтер’єру.

ВИКОРИСТОВУЙТЕ ВІЗЕРУНКИ ОДНОГО СТИЛЮ Найчастіше інтер’єри оформлюють у якомусь одному стилі. Чому б не застосувати це правило й до орнаментів? Удайтеся до спільностильових, але різномірних візерунків. Це створить неповторний ефект.

НЕ БІЙТЕСЯ ПОРУШУВАТИ ПРАВИЛ! Краса — в очах споглядача, тому не бійтеся експериментувати й помилятися. Іноді найризикованіші комбінації мають неймовірно свіжий та стильний вигляд. Спробуйте — і знайдете те, що припаде до смаку саме вам.

КОРОТКИЙ ДОВІДНИК ПОЧАТКІВЦЯ Сполучайте непарну кількість візерунків Композиції з непарної кількості орнаментів видаються милішими від парних комбінацій. Тож, якщо ви хочете поекспериментувати, оберіть спершу три різні візерунки. Засвоївши «правило трьох», сміливо переходьте до п’яти візерунків.

ПОЄДНУЙТЕ ВЕЛИКІ Й ДРІБНІ ВІЗЕРУНКИ Скомбіновані орнаменти різного розміру мають гармоніювати один з одним. Згадайте «правило трьох» і використайте одночасно великий, середній та дрібний візерунки. Великий орнамент потребує простороні, яка зможе продемонструвати його деталі в усій красі. Саме тому великими малюнками найкраще оздоблювати стіни, вікна чи килими. Орнаменти середніх розмірів найбільше пасують до меблів, а за допомогою дрібних візерунків легко привернути увагу до маленьких речей.

www.sniezka.ua Śnieżka Design Lux 3, зносостійка латексна фарба для інтер’єрів, 13,5 кг


Дизайн у всіх його проявах

INSPIRACJE ВІЧ-НА-ВІЧ

12

КЛАСИКА З ГРАЙЛИВИМ МІНІМАЛІЗМОМ І СУЧАСНОЮ ПРОСТОТОЮ В ДЕТАЛЯХ — ЇЇ ВИ ЗНАЙДЕТЕ В РОБОТАХ ЛЬВІВСЬКОЇ ДИЗАЙНЕРСЬКОЇ СТУДІЇ «IDEADEYA», ЯКА МОЖЕ ПЕРЕЛАДНАТИ ВСЕ, НАВІТЬ СТАРИЙ ПАРКЕТ ТА КАМІН З НАДСКЛАДНОЮ ЛІПНИНОЮ, І ДАТИ НОВЕ ЖИТТЯ ЗВИЧАЙНИМ НА ПЕРШИЙ ПОГЛЯД ПРЕДМЕТАМ. ЧИ ДУМАЛИ ВИ, ПРИМІРОМ, ПРО КОЛЬОРОВИЙ ПАРКЕТ? А ЦІ ФАХІВЦІ ВЖЕ РОЗМАЛЮВАЛИ ЙОГО… Лілія МАТВІЇВ

ЕСТАФЕТА ГРИ Керамічна майстерня на колишньому автобусному заводі у Львові. Саме тут з’явився на світ перший торшер «Yocco», добре відомий тепер багатьом шанувальникам лаконізму. Дизайнери студії «IDEADEYA» Ростислав Сороковий та Ірина Гуменчук працювали коло цього проекту понад півроку. Допомагав їм Іринин батько — кераміст. Донька продовжила його справу. У розпорядженні дизайнерів було навіть гончарне горно. Деталі «Yocco» подібні до лялечок велетенських метеликів. «Ірина змалку запам’ятала ці форми, — розповідає Ростик. — бо її батько колись виготовив такий сервіз. За допомогою «Yocco» ми передаємо естафету гри далі. Змінні керамічні модулі кожному дають нагоду спробувати свої сили в дизайні й відчути, мабуть, себе дитиною, яка, поки батьки на роботі, будує вдома високу вежу».

Невдовзі з’явиться сайт, де люди, використовуючи модулі різних розмірів та кольорів, зможуть скласти й замовити власний оригінальний торшер (великий на сім модулів чи менший на шість). У новій концепції торшера передбачено навіть підвісні лампи. Їх можна буде розмістити як разом, створивши умовну хмару, так і поодинці. Нині торшери «Yocco» виробляють у Львові.

13

DEKORATORIUM

ІДЕЯ — ЦЕ ФОРМА МИСЛЕННЯ Ще навчаючись в Інституті архітектури Львівської політехніки, Ростислав брав участь у всяких виставках, ба навіть улаштував свою — з художніх картин. Тож дизайн — це поклик його душі. Студія працює лише другий рік, але вже досягла певних успіхів на дизайнерській ниві й стала відомою. Митці пояснюють свої здобутки постійними експериментами, які допомагають позбутися браку. Ще один напрям роботи студії «IDEADEYA» — проектування інтер’єрів. Ця галузь дуже популярна серед молодих фахівців, а на її продукцію сьогодні великий попит. Останнім часом дизайнери студії працюють над проектами дивана та крісла, перейшовши від кераміки до поролону та дерева. «Ми любимо експериментувати, тяжіємо до екодизайну, який не шкодить людині й довкіллю. Наша мета — зробити життя легким, комфортним та цікавим. Саме ці принципи ми намагаємося втілювати у своїх витворах. Шукаємо натхнення в простих речах. Живемо, надаючи змісту й ваги всьому, що робимо», — каже Ростик. Інтер’єрний дизайн не менш захопливий від предметного. «Адже створювати щось своє неймовірно цікаво, — вважають митці. — Ніколи не знаєш, що вийде в результаті. Ідеї зазвичай змінюються з розвитком справи, і це чудово». Наразі в студії йде також робота над журнальними столиками.

ID A D YA

ІДЕЯ, ДЕ ТИ́ Наприкінці минулого року студія «IDEADEYA» переїхала в новостворений центр інновацій та підприємництва «iHub» у Львові. У наш час коворкінг набуває дедалі більшого поширення. Наприклад, офіс дизайнерського бюро «Hochu rayu» теж

міститься в коворкінговому центрі, тільки в іншому — у «Betaplace». До речі, про назву. Якось один замовник з Криму запитав Ростислава, чому студія так зветься. Насправді все дуже просто — ідея там, де ти́ . Гра слів «ідея, де я́» стала візиткою цього творчого колективу. «Ми впевнені, що ідея в кожному з нас. Вона — як світло: її треба лише запалити. Ідея рухає цим світом і нами зокрема. Саме таку концепцію закладено в нашій назві», — пояснює Ростик. У студії пригадують, що реалізувати цю концепцію доводилося на власному досвіді. Більшість людей уважає, що в офісі має бути затишно й комфортно, як удома, — щоб добре працювалося. Свого часу власне з таким проханням і звернулися до дизайнерів. Помешкання містилося в австрійському будинку початку XIX сторіччя, тож годі було щось перепланувати. Проте, як з’ясувалося, на площі 120 квадратних метрів можна вдало розташувати і кабінет боса, і кімнату для перемов, і два робочі приміщення, і кухню. Класичні елементи в офісі поєднали з сучасними меблями, частину яких (столи, лампи і стелаж для книжок) виготовили за ескізами студії «IDEADEYA».


14

ВІЧ-НА-ВІЧ

15

НАГОРОДИ ТА ВИСТУПИ

що актуальне. Адже, працюючи в офісі чи майстерні, можна й не помітити, як зациклишся на чомусь. Не розвиватимешся, не вчитимешся, а це, гадаю, для дизайнера неприйнятно». Фахівці «IDEADEYA» обрали фестиваль у Стокгольмі, бо Скандинавія, її цінності, світогляд і ставлення до дизайну дуже близькі їм. Зрештою, як і весь скандинавський мінімалізм. Якщо й ви віддаєте перевагу простим, лаконічним формам, екологічно чистим матеріалам та пастельним тонам, тоді вам теж сюди. Восени студія має намір поїхати на «Dutch Design Festival» до Нідерландів.

Торік дизайнерська студія «IDEADEYA» спробувала свої сили в конкурсі «Ukrainian Design: The Very Best Of 2015», який відбувся 12 — 16 жовтня в Києві. Це змагання — своєрідний щорічний звіт молодих українських промислових дизайнерів. І львів’яни вибороли в ньому срібло. Ростислав бере активну участь у дизайнерських форумах львівської студії «Forge events» — нового динамічного проекту, що популяризує маркетинг, дизайн, інформаційні технології та електронну комерцію, проводить лекції й тренінги на конференціях та невеликих зустрічах у коворкінгових центрах.

ПРОТЕ, ЯК З’ЯСУВАЛОСЯ, НА ПЛОЩІ 120 КВАДРАТНИХ МЕТРІВ МОЖНА ВДАЛО

ТОРІК ДИЗАЙНЕРСЬКА СТУДІЯ «IDEADEYA» СПРОБУВАЛА СВОЇ СИЛИ В КОНКУРСІ «UKRAINIAN DESIGN: THE VERY BEST OF 2015», ЯКИЙ ВІДБУВСЯ 12 — 16 ЖОВТНЯ В КИЄВІ. ЦЕ ЗМАГАННЯ — СВОЄРІДНИЙ ЩОРІЧНИЙ ЗВІТ МОЛОДИХ УКРАЇНСЬКИХ ПРОМИСЛОВИХ ДИЗАЙНЕРІВ. І ЛЬВІВ’ЯНИ ВИБОРОЛИ В НЬОМУ СРІБЛО.

РОЗТАШУВАТИ І КАБІНЕТ БОСА, І КІМНАТУ ДЛЯ ПЕРЕМОВ, І ДВА РОБОЧІ ПРИМІЩЕННЯ, І КУХНЮ. КЛАСИЧНІ ЕЛЕМЕНТИ В ОФІСІ ПОЄДНАЛИ З СУЧАСНИМИ МЕБЛЯМИ, ЧАСТИНУ ЯКИХ (СТОЛИ, ЛАМПИ І СТЕЛАЖ ДЛЯ КНИЖОК) ВИГОТОВИЛИ ЗА ЕСКІЗАМИ СТУДІЇ «IDEADEYA».

НАТХНЕННЯ ТА ПОДОРОЖІ Цього року дизайнери відвідали міжнародну виставку в Стокгольмі. «Стокгольм — неймовірне місто, — розповідає Ростик. — Місто контрастів, де в сусідніх кварталах живуть зразки типової шведської архітектури з широкою колірною гамою та сучасні скляні монстри. А ще Стокгольм можна сміливо назвати містом дизайну й доброго смаку. Дизайн там на кожному кроці. Навіть якщо завітаєш до Стокгольма не тоді, коли в місті відбувається щорічна виставка «Stockholm Furniture and Light Fair», однаково побачиш чимало цікавинок». Львів’яни мали змогу познайомитися й поділитися досвідом з молодими дизайнерськими студіями Швеції. «Їх там більше, ніж продуктових крамниць чи газетних кіосків. І всі вони дуже відкриті: містяться на перших поверхах і мають великі вітрини, щоб будь-хто міг побачити, як робиться дизайн. Туди можна легко зайти в гості, привітатися, попити кави з фахівцями та поспілкуватися про сьогодення. Відкритості немає меж», — згадують митці. На думку Ростислава, кожному дизайнерові раз чи двічі на рік треба неодмінно відвідувати світові дизайнерські фестивалі. «По-перше, — каже він, — це дуже надихає: нові тенденції, нові знайомства, нові технології, нові матеріали... Розмах таких фестивалів вражає. А по-друге, вони допомагають зрозуміти, чи в правильному напрямі ти як дизайнер рухаєшся, мислиш, розвиваєшся, чого потребує світ і

ДИЗАЙН У РАДІОЕФІРІ Навесні інтернет-радіо «Сковорода» запропонувало студії «IDEADEYA» раз на тиждень готувати передачу про дизайн. Називатиметься вона «DESIGNOЗАВРИ». За словами самих творців, це буде абсолютно нова інформаційно-пізнавальна програма, яка відповідатиме на питання, що таке дизайн, хто такі дизайнери, чим вони живуть, що слухають, як і навіщо створюють свої проекти. Головна ідея програми — дизайн у маси. Але у своїй передачі митці планують не просто освічувати широкі верстви населення в питаннях дизайну, а й популяризувати серед слухачів саме вітчизняну галузь та українські дизайнерські студії. Кожний випуск програми присвячуватиметься відомому дизайнерові чи групі дизайнерів, а також їхньому доробкові та здобуткам. У рубриці «Предмет дня» слухачі дізнаватимуться про історію відомих усім речей, як-от гранчаста склянка, кулькова ручка, папір формату А4 або крісло-табурет. Митці розкажуть, хто й навіщо створив ці зразки предметного дизайну і як вони вплинули на наше життя. Програма виходитиме в ефір щочетверга з 20.00 до 21.00. Вестимуть її Ростислав Сороковий та Роман Вербіщук. Творці сподіваються, що цей їхній проект також багато кому припаде до смаку. «Адже, — каже Ростик, — ідеї ми надаємо змісту, образу, форми й функції. Саме так і народжується дизайн».


16

17

Англійський стиль характеризується натуральними, природними барвами. Найпридатніші для створення дорогого інтер’єру — відтінки рудого, коричневого, золотавого, пісочного, а також глибоко насиченого смарагдового кольору або кольору червоного дерева. Щоправда, тут є одне незаперечне правило: оформлюючи стіни в яскравих кольорах, використовуйте меблі тільки приглушених пастельних відтінків і навпаки.

Дiм в

англiйському стилi

©englishhome.ua

ПЕРШІ АСОЦІАЦІЇ, ЩО ЇХ ВИКЛИКАЄ СЛОВОСПОЛУКА «АНГЛІЙСЬКИЙ СТИЛЬ», — ЗАПАЛЕНИЙ КАМІН, ТЕПЛИЙ ПЛЕД, М’ЯКИЙ ДИВАН, КНИЖКА НА ЖУРНАЛЬНОМУ СТОЛИКУ З ТЕМНОЇ ДЕРЕВИНИ Й ГОРНЯТКО ЧАЮ. А ЗА ВІКНОМ, ЗВИЧАЙНО Ж, ІДЕ ДОЩ, ПІДКРЕСЛЮЮЧИ ЗАТИШОК І КОМФОРТ РІДНОЇ ОСЕЛІ. Галина Врублевська

ОСОБЛИВОСТІ Й ХАРАКТЕРНІ РИСИ Багатство і стриманість — основні ознаки класичного англійського стилю. Цей давній напрям дизайну житла досі не втратив своєї актуальності. Як же оформити інтер’єр в англійському стилі? Насамперед дім прихильника цього стилю вирізняється: • килимами з ефектними візерунками, робочими камінами, кованими свічниками, позолотою, виробами з жовтої міді, картинами в пишних рамах, дзеркалами і склом; • шпалерами з великими малюнками, вертикальними смужками, квітковими та рослинними орнаментами; • солідними різьбленими меблями переважно з темного дерева. Узагалі в помешканні, оформленому в англійському стилі, меблів завжди дуже багато. Вони зазвичай мають тонко вигнуті ніжки у формі перевернутої коми. Тож шанувальникам мінімалізму цей напрям дизайну протипоказаний; • великою кількістю текстилю. В англійському стилі чимало тканин і драпованих речей. Велюр, оксамит, шовк, адамашок, синель — можна вико-

ристовувати все, щоб увиразнити затишну розкіш інтер’єру. Неодмінний елемент вікон — штори і портьєри з фалдами, ламбрекенами, китицями та шнурами. До речі, підвіконня в англійському інтер’єрі здебільшого широкі й низькі, часто на них кладуть подушки для охочих помилуватися краєвидом у спокійній атмосфері теплої оселі; • головно природним освітленням. А що похмурими осінніми та зимовими днями годі сподіватися сонця, то в помешканні, оформленому в англійському стилі, завжди багато додаткових джерел світла — бра, торшерів і люстр. Але ніяких новомодних галогенних ламп! Притьмарене світло торшерів під текстильним абажуром — саме те, що треба; • дерев’яною або викладеною штукованим паркетом чи візерунчастими керамічними плитками підлогою.

ЗРАЗКИ КОЛЬОРІВ ŚNIEŻKA NATURE

156

110

132

торшер ZARA HOME

корзини JYSK ліхтар ZARA HOME

Проте дуже холодні плитки конче слід застелити теплим килимом.

КОЛІРНА ГАМА Часто в англійському інтер’єрі застосовують і білий колір, а стіни оздоблюють картинами та сімейними фотографіями, додержуючи «дзеркального» принципу: дорогі мистецькі витвори заводять у прості однотонні рами, а дешеві — у пишні й позолочені. Підлога в англійському інтер’єрі здебільшого паркетна, застелена килимом. Якнайкраще до цього стилю пасують килими з дрібним рослинним

У декорі англійської вітальні досить багато всяких аксесуарів. Тут панує принцип: що більше, то краще. Сувеніри, статуетки, вази, мереживні серветки, декоративні маленькі подушки, теплі картаті пледи і все, що тільки може вам сподобатися.

стілець IKEA диван AGATA MEBLE

©englishhome.ua

НАТХНЕННЯ

подушки IKEA

орнаментом, виконаним у кремово-вершковій колірній гамі, а також килими з темною облямівкою та ясними барвами в середній частині.

ОФОРМЛЕННЯ ВІТАЛЬНІ Англійський стиль у вітальні годі уявити собі без традиційного каміна, зробленого з різьбленого каменю й прикрашеного елементами з темних порід дерева чи кахлями. Дивани тут оббито яскравими гобеленами. Оберіть диван «Честерфілд» або заокруглену канапу зі спідницею. А ще неодмінно придбайте банкетку з вигнутими ніжками, яка правитиме за журнальний столик. Не менш важливий елемент англійської вітальні — бібліотечні полиці, розміщені зазвичай на всю висоту й ширину однієї зі стін. Часто книжки можуть лежати так високо, що доводиться користуватися дерев’яною розсувною драбиною з широкими щаблями, яка своїм кольором гармоніює з інтер’єром. Окремо слід спинитися на освітленні вітальні. В англійському стилі не місце яскравому, насиченому світлу. Часто основного освітлення тут узагалі не використовують, віддаючи перевагу елегантним торшерам, світильникам і навіть настільним лампам.

ЧИ ЦЕ ТЕ, ЧОГО ВИ ШУКАЄТЕ? Англійський стиль припаде до смаку домовласникам, які полюбляють спокійний класичний інтер’єр з великою кількістю меблів, обожнюють збирати колекції й виставляти їх на загальний огляд. Словом, усім, для кого домашній затишок, традиції, аристократизм і стриманість — не пустий звук.


НАТХНЕННЯ

18

19

Оксана Пекун: «До сучасних інтер’єрів неодмінно треба додавати акценти — тоді ми м’якшаємо й відпочиваємо від сірої буденності…» ЦЬОГО РАЗУ НАМ ВИПАЛО ПОБУВАЛИ В ГОСТЯХ У ПРОГРАМИ «ФОЛЬКMUSIC», ЩО ВИХОДИТЬ НА «ПЕРШОМУ». З ЇЇ ЧАРІВНОЮ ВЕДУЧОЮ, ВІДОМОЮ СПІВАЧКОЮ ОКСАНОЮ ПЕКУН МИ ГОВОРИЛИ ПРО НАРОДНУ ТВОРЧІСТЬ, УКРАЇНСЬКІ АВТЕНТИЧНІ ПІСНІ Й ТРАДИЦІЙНЕ ДЕКОРАТИВНЕ МИСТЕЦТВО В НАШОМУ СЬОГОДЕННІ. Олег Маєвський

— У своїх творчих подорожах Україною Ви стикаєтеся не лише з унікальними зразками народної пісні, усної народної творчості, а й з національним костюмом, предметами хатнього побуту, елементами традиційного декору. Що спільне для всіх регіонів України, а що різне? — Знаєте, для всієї України спільною є насамперед колоритна оригінальна вишивка — в усіх без винятку областях. Її можна побачити і на сорочках, і на рушниках, і на серветках, і просто в побуті. Для переважної більшості регіонів України характерні також меблярство та різьба по дереву. І, звичайно ж, кераміка — горщики та фігурки. Оце, мабуть, і є три декоративно-ужиткові речі, які об’єднують усю Україну. Хоч за найголовнішу нашу спільну традицію я вважаю українську народну пісню. Тільки фонотека ЮНЕСКО налічує понад п’ятнадцять тисяч українських народних пісень! Українська пісня — унікальне явище, яке об’єднує всі наші історичні землі. Зрозуміло, між регіонами є відчутна різниця в характері народної творчості. Наприклад, на заході України вишивка має контрастний геометричний орнамент, а на Слобожанщині й Наддніпрянщині переважають квіткові та рослинні мотиви. Кожен регіон славний своїми майстрами й засобами оформлення інтер’єру в народних традиціях. У центрі й на сході України скрині зазвичай розписують великими квітами, а на заході оздоблюють дрібнішим малюнком та вишуканою різьбою.

— Чи є в інтер’єрі Вашої оселі традиційний український декор? — Так, звісно. Крім традиційних фігурок та рушників, я використовую сучасні але дуже українські своєю природою мотиви. Більшість часу люди проводять у кухні. Свою кухню я б назвала соняшниковою. Соняхи там скрізь: і на шторах, і на кухонних дощечках. Навіть фігурки з солоного тіста — соняхи. Друзі мені теж дарують ці квіти. Донька часом каже: «Мамо, ти просто схибнулася на соняхах». А я люблю цю рослину: вона, можна сказати, окраса наших степів. Соняшник іде за світлом і приносить світло в дім. Часом я щось створюю своїми руками. На випадок поганого настрою маю два рецепти — прибирання в помешканні та рукоділля. Вишиваю бісером або розмальовую кухонні дощечки й лакую їх. Виходять красиві речі. Зазвичай власні вироби роздаровую друзям. — У ваших піснях часто проглядає синтез української та інших культур. Суміш традиційного й сучасного. Взяти хоча б чудову пісню з Вашого репертуару «Зелен клен». Вона починається гітарним фанком (це така афроамериканська ритміка), а далі мелодика тяжіє вже до українських народних пісень. Чи можна, на Вашу думку, отак поєднувати різні культурні стилі в інтер’єрах та декоративних проектах? — Авжеж, дизайнери, архітектори та декоратори вже давно вдаються до такого синтезу. Якщо добре знаєш народну творчість і традиційну декоративну естетику, то легко можеш утілювати їх у найрізноманітніших інтер’єрах. Придбавши заміський будинок, ми зробили там ремонт і оформили все в сучасному стилі, однак сволоки залишили відкритими, як у житлах наших предків. А ще ми зоставили й відповідно оздобили піч, додали традиційні елементи у світильники, використали народний текстиль. Вийшло дуже гарно. Скажу більше: чому нам подобається українське традиційне? Наприклад, народна пісня. Бо вона в нашій крові. Це все генетично закладено в кожному з нас: і мелос, і мова, і музика, і слова. Їх перевірено часом. Так само нам близькі й наші традиційні орнаменти та декор. Українські візерунки можна застосовувати на сучасних виробах і тканинах, на предметах інтер’єру, а також навколо дому. Згадайте лишень такий рід меблів, як бамбетель (традиційна для західноукраїнських областей лава-ліжко, що звичайно править і за скриню — ред.). Сьогодні щораз частіше можна побачити бамбетлі саме в сучасних інтер’єрах.


НАТХНЕННЯ

20

21 — Ви сказали, що український традиційний стиль і декор близькі й приємні кожному українцю. А яким кольорам Ви віддаєте перевагу в інтер’єрах? — Вважаю, що основні кольори в домівці мають бути світлими й теплими. Мені, приміром, подобаються пастельні барви. Проте я маю знайомих, які оформили кухню у фіолетових тонах, а вітальню та інші житлові кімнати — у темних і навіть сірих. Дизайнерський задум цікавий, але постає питання: які емоції сповнюють господарів, коли вони приходять додому? Як на мене, такі кольори гнітять і давлять, а вдома має панувати позитив. Я волію, щоб моя оселя відповідала моєму характерові, тобто була світло-сонячна. Певна річ, кожен

має бути в етнічному стилі чи народних візерунках. Проте багатьма українськими традиційними речами можна чудово прикрасити сучасний інтер’єр. Насамперед кухню та вітальню. А от спальню взагалі краще не перенасичувати декором. — І навіть такий сучасний мінімалістський стиль як скандинавський можна поєднати з українською автентикою? — Так, до скандинавського стилю добре пасуватиме декоративний текстиль, вишивка з Івано-Франківщині чи Закарпаття. Раніше ми думали, що квіточку можна тільки вишити, виткати, виплести гачком, намалювати на стіні або на дереві. А сьогодні завдяки новим технологіям виробляють порцелянові квіти й оздоблюють квітковим візерунком плафони. Взагалі українську традиційну культуру можна поєднувати з сучасними стилями не лише в піснях та інтер’єрах, а й у костюмах. Я маю костюм сучасного крою з мотивами українського народного рушника з Чернігівщини. Вишивка і мережка — усе зроблено руками. Поєднання традиційного та сучасного створює нову цінність. — Раніше майже всі декоративно-побутові речі, крім естетичної цінності, мали обрядове чи господарське значення. Які предмети традиційного українського побуту можуть і сьогодні бути водночас естетичними й практичними?

оздоблює й обладнує житло на свій смак. Я не проти сучасних стилів. Та мені здається, що навіть у помешканнях, оформлених у стилі гайтеку, має бути якась тепла дрібничка, якийсь яскравий акцент. Узагалі до сучасних інтер’єрів неодмінно треба додавати акценти. Життя стало таким динамічним, затехнізованим: ми цілі дні просиджуємо за комп’ютерами, і якщо раптом нам на очі потрапляє якась квітка, картинка з собачкою, щось світле й радісне, то на душі відразу теплішає. Ми м’якшаємо й відпочиваємо від сірої буденності. — Але ж необов’язково робити зі своєї оселі етнографічний музей? — Звісно ж, необов’язково. Є одна майстриня в Чемерівцях на Хмельниччині, то в неї у хаті все оформлено в етнічному стилі. Вона так живе. Скрізь — народні костюми, навіть книжки в гарних, вишитих руками обкладинках. Та я гадаю, що іноді такий надмір тисне енергетикою, тому й не кажу, що все

— Отут, у кабінеті, за вазу для свіжих квітів править сторічний череп’яний глечик на молоко. Це просто чудово. На заході України в побуті здавна використовували гарні млинки для кави, які досі не втратили актуальності. Удома я маю традиційні плетені кошики-таці з рогози, де зберігаю намиста, біжутерію та елементи свого вбрання. Українські кошики можна використовувати ще як підставки для газет та журналів. Повірте, таких практичних виробів традиційного декоративно-ужиткового мистецтва дуже багато. Треба тільки розбудити уяву і творче мислення. — Ви самі родом з Тернополя і в травні на малій батьківщині плануєте дати кілька концертів. Що ви можете порекомендувати туристові, який любить народну творчість у всіх її проявах і збирається відвідати Тернопільщину? — Передусім, мабуть, треба поїхати в Борщів і Борщівський район. Це батьківщина унікальної вишивки, виконаної чорними нитками. Її передають з роду в рід, відколи на ті землі нападали

татари й винищували чоловіків. Саме на спомин про них жінки заповіли сімом поколінням носити чорне. Борщівська вишивка здалека видається трохи грубою. А насправді вона вишукана і яскрава, тож неодмінно приверне до себе увагу. Борщівщина — це неперевершені краєвиди. Тут тече неповторний Дністер, утворюючи мальовничі долини з високим лівим і пологим правим берегами. Високі кручі та скелі захоплюють з першого погляду. У цьому районі є ще славнозвісні карстові печери (Кривченські печери — ред.). Коли спускаєшся під землю на сотні метрів, а над тобою нависають карстові нарости, то відчуваєш щось неймовірне. А яких на Борщівщині співають пісень! Варто також навідатися

до лемків. Вони живуть у районі Монастириськ. Після Другої світової війни їх переселили туди з території сучасної Польщі. Лемки міцно тримаються своїх традицій, зберігають усе, чим були славні на своїх рідних землях. Зокрема пісні й народні промисли. Познайомитися з культурною спадщиною цих безмежно закоханих у життя і свій край людей можна на лемківських фестивалях. Неподалік від Монастириськ на берегах річки Стрипи розкинувся Бучач. Його частенько називають містом-музеєм. Там чудова архітектура. Бучацькі церкви та каплиці збудовано й оздоблено в українському традиційному стилі. Уся Тернопільщина з туристичного погляду дуже приваблива!

БІОГРАФІЧНА ДОВІДКА Оксана Пекун народилася в Тернополі. Музичну освіту здобула в рідному місті. Брала участь у найрізноманітніших фестивалях та конкурсах, як-от «Червона рута», «Доля», «Мелодія», «Романси Славутича», «Слов’янський базар», «Міжнародний конкурс молодих виконавців сучасної української естрадної пісні імені Володимира Івасюка». Потім почалися численні концерти, виступи, гастролі. Її пісні «Дика орхідея», «Вперше», «Квіти в дарунок», «Відлітаю, прощай» п’ять років поспіль ставали шлягерами року. А відому пісню «Зелен клен», яку написали метри української естради Ігор Поклад і Юрій Рибчинський, у виконанні Оксани Пекун названо шлягером ХХ сторіччя. Ключовий момент у творчій кар’єрі співачки — початок роботи на телебаченні. 2008 року в телепросторі України, на «Першому», з’явилася неординарна музична програма для всіх поколінь «Фольк-music» (автор і керівник проекту — Володимир Коваленко), покликана відродити українську народну пісню, неповторний мелос українського народу, а також популяризувати автентичну музику найперше серед молоді. У конкурсі Національної премії України «Телетріумф» передачу «Фольк-music» визнано однією з найкращих музичних програм. Проект брав участь у творчому форумі «Євробачення-2014» у Берліні. 2011 року співачку вшановано званням народної артистки України, а 2014 року відзначено премією імені Дмитра Луценка «Осіннє золото» за особистий вагомий внесок у розвиток національної культури та мистецтва.


22

НАТХНЕННЯ

23

ЗРАЗКИ КОЛЬОРІВ ŚNIEŻKA NATURE

166

156

157

дзеркало ZARA HOME

СТУДІЯ Студія — це квартира, де всі кімнати об’єднано в одному приміщенні. Тобто в ідеалі стін між кухнею, вітальнею і спальнею немає зовсім. Замість звичних кімнат у квартирі створено відповідні зони. Найчастіше спальну зону зведено до ліжка та шафки. Приховати цю частину квартири допомагають фальшиві стіни й розсувні переділки. Щоб підкреслити відкритість інтер’єру, між ліжком та вітальнею подеколи встановлюють металеву чи дерев’яну етажерку, заповнену книжками й аксесуарами. Але, певна річ, найпростіший спосіб — розгородити спальню й вітальню тканиною, ширмою чи шторою.

Якщо ваше приміщення має не тільки великий, відкритий простір, а й високу стелю, то можна влаштувати спальну зону на «другому поверсі». Для цього на достатній висоті слід спорудити помісток, щоб під ним можна було вільно ходити. Не конче треба робити «другий поверх» у людський зріст. Головне, щоб там легко вмістилося ліжко. Така спальна зона теж має бути відкритою й обмеженою лише шафками чи металевим поруччям.

кавовий столик ZARA HOME

СПАЛЬНЯ І ВАННА КІМНАТА

Дім,

відкритий світові ТЕНДЕНЦІЯ ОСТАННІХ РОКІВ — ОФОРМЛЮВАТИ ЖИТЛОВИЙ ПРОСТІР ОСЕЛІ ТАК, НІБИ ТАМ НЕМАЄ СТІН. Мар’яна Кретович

Зростанню популярності відкритого планування сприяє те, що ритм життя щораз пришвидшується. Дедалі менше людей улаштовує традиційні сімейні вечері й відокремлює кухню від решти простору: всі поринули у свої справи. А ще наші квартири зазвичай маленькі, і багато кому з нас просто шкода приділяти площу стінам.

ВІТАЛЬНЯ І КУХНЯ Насамперед слід відзначити, що відкрите планування полягає в об’єднанні кількох окремих кімнат. У сучасних квартирах найчастіше сполучають вітальню та кухню. До створення з кухні, вітальні та (або) передпокою єдиного простору вдаються здебільшого в три-, чотири- й п’ятикімнатних квартирах та будинках. Але навіть з таким плануванням житла людина може час від часу усамітнитися. Кухню, певна річ, можна сполучити не лише з вітальнею, а й з їдальнею та терасою (верандою). Особливо в заміських будинках. Унітарний простір ідеально підійде до розваг на вільному повітрі. Якщо ви полюбляєте куховарити й приймати гостей, то можете сміливо сполучити кухню з вітальнею.

Розміщуючи ванну кімнату поряд зі спальнею, подбайте про захист житлового простору від підвищеної вогкості та постійних перепадів температури. Тут вам можуть стати в пригоді щільні двері, але не звичайні, а сантехнічні — стійкі проти вологи та різких змін температури. Крім того, такі двері забезпечують додаткову звукоізоляцію. Не забудьте обладнати ванну кімнату вентиляцією. Можна зробити так, щоб витяжка вмикалася тією ж клавішею, що й світильник: у цьому випадку вентилятор запускатиметься щоразу, коли у ванній кімнаті загорятиметься світло. Не завадять і спеціальні побутові осушувачі повітря. Як у ванній кімнаті, так і в спальні радимо зробити підлогу з підігрівом, тоді, переходячи з одного приміщення в друге, ви не відчуватимете дискомфорту. Головне правило декорування — оформлюйте ванну кімнату так, щоб стилем вона була близька до спальні. Завдяки цьому дві кімнати видаватимуться одним цілим.

УСІ «ЗА» І «ПРОТИ» Один з плюсів відкритого планування квартири — можливість візуально оформити житлові зони в одному стилі та декорі. Проте, якщо господарі не зовсім акуратні, ваша оселя завжди матиме нечепурний вигляд. Відкрите планування не підходить тим родинам, які полюбляють безлад. Інтегрований простір рівночасно відкритий усьому: і протягам, і світлу, і звукам. Переглянути в такому приміщенні футбольний матч і воднораз порозкошувати в тиші з книжкою в руках не вийде. Права котрогось із мешканців хоч-не-хоч будуть порушені. Тож спершу слід визначитися, чи готові ви розділити з членами родини своє дозвілля. Ще один дуже важливий момент. Раніше стіни зберігали мікроклімат у кожній кімнаті, а тепер ви маєте одне велике приміщення. Збільшити ефективність вентиляції й опалення, просто об’єднавши площі кімнат, неможливо. Проте консультація з фахівцем і здоровий глузд допоможуть розв’язати й цю проблему. Єдина альтернатива до відкритого планування — чергування в помешканні відкритих і закритих зон. Досягти її можна, наприклад, використанням пересувних стін, масивних меблів та спеціальних ширм. Уже сьогодні, розплановуючи нове помешкання, багато хто обирає саме такі «конструктори», які задовольняють найвибагливіші смаки й дають змогу еластично зорганізувати житловий простір.


24

ФОТОСЕСІЯ ŚNIEŻKA

25

Мода на пастельні кольори

РОЖЕВІ СТІНИ ПРИКРАСЯТЬ БУДЬ-ЯКЕ ПРИМІЩЕННЯ В ТРАДИЦІЙНОМУ Й СКАНДИНАВСЬКОМУ СТИЛЯХ ЧИ В СТИЛІ ШЕБІШИКУ. ВОНИ ІДЕАЛЬНО СПОЛУЧАТИМУТЬСЯ ЯК ЗІ ЗВИЧАЙНИМИ МЕБЛЯМИ Й ТЕКСТИЛЕМ, ТАК І З ВІЗЕРУНЧАСТИМИ АКСЕСУАРАМИ, БІЛОЮ ПАНЕЛЬНОЮ ОБШИВКОЮ ТА КУТИМИ ЕЛЕМЕНТАМИ.

ХОЧЕТЕ НАДАТИ ІНТЕР’ЄРОВІ СВІЖОСТІ, ПРОСТОРУ ТА СПОКОЮ? СКОРИСТАЙТЕСЯ З ШИРОКОЇ ПАЛІТРИ ПАСТЕЛЬНИХ КОЛЬОРІВ Магдалена Новицька

РОЖЕВИЙ

Зруйнуйте стереотип, ніби рожевий колір пасує тільки до дитячої кімнати. Потіште себе ним у вітальні, спальні чи навіть у ванній кімнаті. Стіни, помальовані фарбою Śnieżka MAX Latex, затонованої у рожевий колір NCS S 0520-R10B, створять свіжий інтер’єр і відкриють нові можливості для поєднання барв. Рожевий колір чудово гармоніює з класичними білими, делікатними сірими, пастельними бежевими й ніжними кремовими відтінками. Завдяки цим комбінаціям ваш інтер’єр набуде легкості й оригінальності, а також сприятиме відпочинкові та релаксації. Блідий рожевий тон — прекрасна основа для найрізноманітніших колірних композицій. Він добре контрастує з синьою, жовтою, густо-фіолетовою чи чорною барвою. Аксесуари інтенсивного кольору на тлі лагідної рожевіні спонукають до дії, надають помешканню оптимізму та енергії. Рожеві стіни прикрасять будь-яке приміщення в традиційному й скандинавському стилях чи в стилі шебішику. Вони ідеально сполучатимуться як зі звичайними меблями й текстилем, так і з візерунчастими аксесуарами, білою панельною обшивкою та кутими елементами.

настільна лампа BLACK RED WHITE

тумбочка BLACK RED WHITE

стілець BLACK RED WHITE

корзина BLACK RED WHITE

ГОРОХОВИЙ Ясно-зелений тон пасує до численних колірних композицій і багатьох стилів в інтер’єрі. Він чудово виконає як сольну партію, так і рясноголосий колірний твір разом із жвавою жовтою, фіолетовою, натуральною коричневою, сірою, класичними білою й чорною барвами. Гороховий колір ідеально підійде тим, хто прагне створити привабливий, натхненний і неповторний інтер’єр. Стіни, покриті фарбою Śnieżka MAX Latex, затонованої у світло-зелений колір NCS S 0520-G30Y, наповнять вашу оселю динамічністю, радістю та енергією. Щоб не порушувати зорової гармонії, гороховий тон слід сполучати зі світлими простими меблями та аксесуарами контрастного чорного кольору. Таке поєднання неодмінно сподобається шанувальникам скандинавського мінімалістського стилю й усім, хто хоче оживити інтер’єр свого помешкання новими кольорами.

КОЛЬОРИ ŚNIEŻKA NCS CASCADE

NCS S 0520-R10B

NCS S 0520-G30Y

NCS S 1030-Y90R


ФОТОСЕСІЯ ŚNIEŻKA

26

27

НЕ МИНАЄ МОДА Й НА СВІТЛІ КУХНІ. ЗАВДЯКИ НЕАБИЯКІЙ ЕСТЕТИЧНОСТІ ВОНИ, ЗДАЄТЬСЯ, ПОЗА ЧАСОМ. СПРОБУЙТЕ ПОЄДНАТИ ДЕРЕВ’ЯНІ ФРОНТИ КУХОННИХ ШАФ З ЕЛЕГАНТНОЮ МАРМУРОВОЮ СТІЛЬНИЦЕЮ, ФУРНІТУРОЮ СТИЛЬНОГО МІДНОГО КОЛЬОРУ ТА СТІНАМИ, ПОМАЛЬОВАНИМИ ФАРБОЮ MAX LATEX, ЗАТОНОВАНОЇ У СВІТЛО-БЕЖЕВИЙ КОЛІР NCS S 0603Y20R. ВАША КУХНЯ НЕОДМІННО НАБУДЕ ВИШУКАНОСТІ Й ПОДАРУЄ ВАМ ОСОБЛИВУ АТМОСФЕРУ.

БЛАКИТНИЙ Блакить належить до тих кольорів, що відбивають світло і створюють враження великого простору. Тому стіни, помальовані фарбою Śnieżka MAX Latex, затонованої у блакитний колір NCS S 0520R90B, оптично збільшують приміщення. Блакитний колір заспокоює і сприяє відпочинкові, тож оздобте ним спальню, вітальню та дитячу кімнату. Він знаменито грає головну роль, але в товаристві білого, блідо-сірого, персикового й темно-синього кольорів розкривається ще більше.

Блакить — холодна барва. Оживити її допоможуть блискучі аксесуари золотого чи мідного кольору. Не завадить, певна річ, і контраст. Помаранчеві та фіолетові речі нададуть блакитному інтер’єрові оригінальності й динамічності. Блакитний колір чудово пасує до класичного інтер’єру в королівському або провансальському стилі. Щораз частіше блакить використовують у помешканнях, оформлених у стилі сучасного лофту. Блакитні стіни, по-пер-

БЛАКИТНИЙ КОЛІР ВІДПОЧИНКОВІ, ТОЖ ОЗДОБТЕ НИМ СПАЛЬНЮ, ВІТАЛЬНЮ ТА ДИТЯЧУ

КОЛЬОРИ ŚNIEŻKA NCS CASCADE

КІМНАТУ. ВІН ЗНАМЕНИТО АЛЕ В ТОВАРИСТВІ БІЛОГО, БЛІДО-СІРОГО, ПЕРСИКОВОГО Й ТЕМНОСИНЬОГО КОЛЬОРІВ РОЗКРИВАЄТЬСЯ ЩЕ БІЛЬШЕ.

стілець

КРЕМОВИЙ

ЗАСПОКОЮЄ І СПРИЯЄ

ГРАЄ ГОЛОВНУ РОЛЬ,

диван

ше, підкреслюють мінімалізм і стриманий характер інтер’єру, а по-друге, надають йому свіжості та винятковості.

NCS S 0520-R90B

NCS S 1010-Y30R

NCS S 0603-Y20R

Тепла колірна гама бежевих і ніжно-кремових відтінків прекрасно підходить до інтер’єру вітальні або спальні. Ці лагідні барви сприяють відпочинкові, дають відчуття безпеки й домашнього затишку. Фарба Śnieżka MAX Latex, що забарвлена у кольори NCS S 1010-Y30R, NCS S 0804-Y50R, допоможе створити в оселі справжню оазу спокою. Білий колір, сполучений з ніжно-кремовими та бежевими тонами, — ідеальна композиція, яка найбільше припаде до смаку шанувальникам ясних і просторих інтер’єрів. Ці відтінки чудово поєднуються з деревиною та іншими натуральними матеріалами, з невигадливими меблями й аксесуарами в кольорах землі. Не буде зайвим і контраст спокійних бежевих тонів та відтінків кольору екрі з сіриною й блакиттю. Він надасть інтер’єрові сильнішого акценту та індивідуального характеру. Не минає мода й на світлі кухні. Завдяки неабиякій естетичності вони, здається, поза часом. Спробуйте поєднати дерев’яні фронти кухонних шаф з елегантною мармуровою стільницею, фурнітурою стильного мідного кольору та стінами, помальованими фарбою MAX Latex, затонованої у світло-бежевий колір NCS S 0603-Y20R. Ваша кухня неодмінно набуде вишуканості й подарує вам особливу атмосферу.


28

VIVE LA

29 Jean-Louis Domecq

ДЕЯКІ ЕЛЕМЕНТИ ХАРАКТЕРИЗУЮТЬ НЕ ЛИШЕ САМ ПРЕДМЕТ, А Й СВІТ НАВКОЛО НЬОГО.

FRANCE! Мар’яна Кретович

Могутній вплив на молодих французьких дизайнерів справляють сьогодні брати Ронан і Ерван Буруллеки (Ronan et Erwan Bouroullec), а також Матьє Леаннер (Mathieu Lehanneur), який спільно з професором Гарвардського університету Девідом Едвардсом (David Edwards) та американською лабораторією RTP розробив очисник повітря «Andrea», відомий як «живий фільтр». У сучасному пластиковому корпусі, подібному до капсули й обладнаному вентилятором та посудиною з водою, розміщено горщик з кімнатною рослиною. Вентилятор проганяє

крізь ґрунт, воду й листя забруднене повітря, виштовхуючи назовні вже чисте, насичене киснем. Усі токсини залишаються у воді. Завдяки плідній співпраці розробників пристрій здобув безліч нагород у галузі науки й дизайну. Брати Буруллеки у своїй творчості використовують справжні фрагменти з природи. Яскраві приклади цього — модульні системи для дизайну помешкань «Algue» і «Clouds», а також ажурний стілець «Vegetal», навіяний рослинним світом. Треба зазначити, що природа та її форми надихають усіх французьких дизайнерів. Ця особливість дуже помітна в роботах молодих

©cappellini.it

Ronan et Erwan Bouroullec

©jielde.com

Philippe Starck

ФОРМА

Наприкінці 1940-х років, утративши надію знайти для роботи придатну лампу, механік Жан-Луї Домек (Jean-Louis Domecq) почав проектувати власний світильник. 1950 року, після кількох спроб і помилок, з’явився остаточний ескіз приладу. Світильник щонайкраще відповідав технічним вимогам, бо був простий, міцний і пристосований до найрізноманітніших робочих поверхонь. Відтоді ця лампа під назвою «Jielde» дуже полюбилася клієнтам і ось уже котре десятиріччя не виходить з моди.

Ще один французький дизайнер, П’єр Полен, уславився меблями екстравагантної форми. Його творчим внеском у розвиток світового меблевого дизайну стали крісла зі спеціальної піни, обтягнені кольоровими чохлами з еластичних тканин. Він був серед тих, хто по-новаторському поставився до традиційних конструктивних особливостей диванів та крісел, довівши, наприклад, що елегантні й зручні меблі можуть і не мати чотирьох ніжок. Митець створив безліч незвичайних форм, працюючи для фірми «Artifort». У його доробку — крісла «Le Chate», «Tongue», «Orange Slice», «Butterfly».

КОЛІР

ВИШУКАНІСТЬ

У переліку дизайнерів, що вплинули на естетичні смаки світу XX і XXI сторіч, важливе місце посідає ім’я Патрика Норге (Patrick Norguet). Славу йому дав стілець «Rainbow» з різнобарвних пластин синтетичної акрилової смоли, склеєних між собою за допомогою ультразвуку. Тепер ця модель — колекційна річ. Стільці «Rainbow» свідомо випускають в обмеженій кількості, щоб зберегти їхню ексклюзивність.

Представник молодшого покоління митців Патрик Жуен (Patrick Jouin) спочатку працював у Філіпа Старка, а 1998 року відкрив своє бюро. Здобув популярність, створивши з муранського скла дуже модну тепер люстру «Ether». Ще одна робота дизайнера — набір столового приладдя «Zermatt», бездоганного з естетичного погляду. Та все ж її головна перевага — у функціональності: коли ви кладете на стіл предмети з цього набору, їхні частини, що забруднюються під час споживання їжі, не торкаються поверхні, залишаючи скатертину чистою.

Philippe Starck

ІКОНА

atakdesign.pl

Ronan Bouroullec

ПРИРОДА

Philippe Starck

©cappellini.it

проектувальників. Однак це, певна річ, не єдиний напрям французької школи. Творча група «RADI designers» та її співзасновник Роберт Стадлер (Robert Stadler) стирають межі між дизайном і сучасним мистецтвом. Найвідоміший проект групи — дотепна лава «Whippet Bench» у формі гончака. Французька індустрія дизайну створює простір, який сприяє навчанню і творчому мисленню, — від авангардних дизайнерських шкіл і напрямів в університетах до виставок та семінарів. Сучасний образ французького дизайну напрочуд розмаїтий і динамічний, з великими гнучкими мережами компаній, що виявили цілу низку молодих талантів у мистецтві.

atakdesign.pl

Patrick Norguet

©alessi.com

Французька індустрія дизайну, на відміну від своїх закордонних конкурентів, величезну увагу приділяє зовнішньому вигляду власної продукції. Це в наш час дуже важливо. Узагалі вміння оточувати себе гарними речами й поєднувати в них новітні наукові здобутки та віяння моди — помітна риса французької дизайнерської школи. Англійці, приміром, теж активно працюють над дизайном, але не самих предметів, а логотипів компаній-виробників та інших атрибутів корпоративного стилю.

©cappellini.it

ЗРАЗКИ ФРАНЦУЗЬКОГО ДИЗАЙНУ

[ЦІКАВИНКА]

Мистецтво французького дизайну найчастіше асоціюється з ім’ям Філіпа Старка (Philippe Starck). Саме завдяки йому французький дизайн став дуже популярний у всьому світі. Філіпа Старка можна назвати постмодерністом, однак сам митець не вважає себе за послідовника якогось певного стилю, дарма що його творчу манеру легко впізнати по конструктивній оригінальності, іронічності й технологічності моделей. Одна з ікон дизайну Філіпа Старка — виготовлений з прозорого полікарбонату стілець «Louis Ghost», який повторює форму улюбленого крісла короля Людовика XV, але без рослинних елементів, характерних для бароко. Від початку серійного виробництва у світі продали понад півтора мільйона цих вишуканих невагомих стільців. Славнозвісна соківниця «Juicy Salif», що її створив Філіп Старк, — не просто кухонний прилад. Це витончена скульптура, яка відзначається винятковою оригінальністю. І, мабуть, саме через художню досконалість ліній, а не заради практичності покупці обирають цей шедевр.

atakdesign.pl

ВІЗИТ ДО

Philippe Starck


МІЙ САД

30

31 СПОСОБИ САДІННЯ РОСЛИН

1. 2.

Найпростіший Купіть дорослий екземпляр у контейнері і просто поставте в потрібному місці. Садіння рослин у спеціальні ніші • Спустіть з копанки воду, щоб було видно першу платформу для рослин на глибині 30 см. • Зробіть з каміння невеличку загатку. Найкраще підійдуть плоскі камені, бо з ними легко працювати. Не треба склеювати каміння цементним чи іншим розчином: воно триматиметься завдяки силі тяжіння. • У підготовану нішу покладіть геотканину, щоб ґрунт звідти не вимивався. • Насипте ґрунт. Можете додати глини чи болотного ґрунту. • Посадіть рослини. • Заповніть копанку водою. Якщо копанка неглибока й викладена камінням, то садити рослини можна безпосередньо в дно, розміщуючи їх між каменями. Найкращий період для садіння водяних рослин — з квітня до середини серпня, залежно від клімату й погоди. Водяні рослини добре приживаються в порівняно теплій воді. Тому неодмінно дочекайтеся, поки вода у вашій копанці прогріється.

КОРИСНІ ПОРАДИ

Вирощуйте водяні рослини ЯПОНЦІ ВВАЖАЮТЬ ВОДУ НЕ ТІЛЬКИ ЗА ДЖЕРЕЛО ЖИТТЯ, А Й РАЗОМ ІЗ ЗЕМЛЕЮ ЗА СИМВОЛ ГАРМОНІЇ ТА БАЛАНСУ ВСЬОГО ЖИВОГО. ЯК ПОСАДИТИ В КОПАНЦІ ВОДЯНІ РОСЛИНИ, ЩОБ ВОНИ ТІШИЛИ ВАС НЕ ОДИН РІК? ОСЬ КІЛЬКА ВАЖЛИВИХ ПРАВИЛ, ЯКІ СТАНУТЬ У ПРИГОДІ ВСІМ ШАНУВАЛЬНИКАМ ШТУЧНИХ САДОВИХ ВОДОЙМ.

• Рослини, які всмоктують поживні речовини просто з води за допомогою спеціальних листкових органів, слід садити в ґрунт без коріння, видаливши листя з двох нижніх вузлів стебла. • Повзучі водяні рослини треба садити разом по 4 — 6 штук, а то вони матимуть недоладний вигляд. Бажано, щоб відстань між ними не перевищувала 1 — 2 см. • Латаття на третій рік треба пересадити, інакше воно погано цвістиме, а його квіти дрібнітимуть.

САДОВА АЛЬТАНКА Опоряджаючи свій садок, подумайте про дерев’яну альтанку. Легка конструкція не просто прикрасить вашу ділянку — вона стане функціональним елементом садового інтер’єру. Щоб альтанка не руйнувалася під впливом атмосферних опадів, вологи, сонячного проміння й вітру, захистіть її дерев’яні поверхні за допомогою ІМПРЕГНАТУ ТМ VIDARON. Відтак альтанку можна буде покрити, наприклад ЛАКОБЕЙЦОМ ТМ VIDARON, завдяки якому дерев’яні поверхні зробляться стійкішими проти стирання, подряпин та інших механічних пошкоджень. Ретельно доглядайте альтанку, і вона служитиме вам щонайменше десять років, а накладений на деревину ЛАКОБЕЙЦ не тільки тішитиме око, але й захищатиме.

Мар’яна Кретович

ВОДЯНІ РОСЛИНИ МОЖНА ПОДІЛИТИ НА ТРИ ОСНОВНІ ГРУПИ:

1.

Прибережні Коріння й нижня частина стебел прибережних рослин розвиваються під водою, а листя та квіти — над водою. Ці рослини добре зміцнюють берегову лінію й прикрашають водойми. Розрізняють високорослі (наприклад, рогіз, очерет) і низькорослі (бобівник трилистий та ін.) прибережні рослини. Глибоководні Багато хто робить у своєму садку копанку тільки заради того, щоб вирощувати латаття. Найкраще садити його з травня до вересня. Дуже зручно, коли рослина міститься в спеціальному контейнері: тоді її легко пересувати по воді. Плавучі Ці рослини не лише привабливі, а й корисні. Вони захищають водну товщу від численних бактерій. Рослини, що плавають поверх води, не по-

2.

3.

требують ніякого спеціального догляду. Головні представники цієї групи — водяний гіацинт, водяний салат, ряска мала. Місця для тої чи іншої групи водяних рослин розплануйте заздалегідь. Через те, що кожна з груп потребує відповідної глибини, зробіть у копанці платформи для контейнерів з рослинами. Контейнери з молодими рослинами бажано розміщувати якнайближче до поверхні води. У міру того, як вони ростимуть, контейнери слід опускати щораз нижче. Прибережні рослини садять на мілководді — на глибині до 30 см, а глибоководні — на глибині не менш як 60 см.

• Незаперечна перевага вирощування водяних рослин у контейнерах — те, що експансивні види не загрожуватимуть іншим рослинам. • Стояча вода копанки швидко зацвітає й починає видихувати неприємний запах (надто коли немає доступу до ґрунтових вод). Цей процес можна загальмувати, додавши до свіжовиритої копанки води з найближчої природної водойми (болота чи озера). Двохтрьох відер такої води на садову копанку буде досить. Природна вода містить чимало найпростіших організмів, а також дрібних істот (равликів, личинок жуків тощо), які, живлячись водоростями, допомагатимуть підтримувати в нормі водний баланс.

VIDARON Імпрегнат захисно-декоративний для деревини, 700 мл

VIDARON Лакобейц захисно-декоративний для деревини, 750 мл


32

DEKORATORIUM РЕКОМЕНДУЄ

33

МУЗИКА МУЗИКА

ВІДЛІК НОВОЇ ЕТНОЕЛЕКТРОНІКИ Радіють шанувальники гурту «ONUKA» — команди, яка успішно інтегрує український фольклор у світові музичні тренди. Адже в лютому 2016 року музиканти видали новий альбом «Vidlik», присвячений аварії на Чорнобильській АЕС. Перша композиція гурту з’явилася 2014 року, а тепер «ONUKA» — один з найуспішніших музичних проектів. Лідерка гурту Ната Жижченко признається, що вони активно шліфують стиль та експериментують. Може, в майбутньому ми почуємо від них і ноти конкретної музики. А поки що слухаймо на «Soundcloud» їхній свіжий альбом, до якого увійшло чотири треки — два українською і два англійською мовами. У цих композиціях звучать народні інструменти, зокрема ліра й цимбали. Зачарує слухачів і неперевершена гра симфонічного оркестру «Brevis». До речі, торік «ONUKA» здобула премію «YUNA» в номінації «Відкриття року». Цей альбом, як і попередній, спродюсував Євген Філатов. Тут на вас також чекає українська автентика та модний лондонський саунд. Добре все ж таки мати дідусем майстра народних інструментів і нести дитячу мрію в маси. Потужно і переконливо.

ІНТЕРНАЦІОНАЛЬНА МЕДОВА АКУСТИКА Наприкінці січня 2016 року меланхолійні, романтичні й нині дуже відомі музиканти гурту «Один в каное» випустили перший альбом, що складається з майже тридцяти пісень, написаних упродовж останніх п’яти років і виконуваних на акустичних концертах. Власне кажучи, це навіть два повноцінні альбоми, видані під однією обкладинкою. «Один в каное» — чудовий приклад того, як молоді течії й новітні напрями потроху виходять з двориків, з-під балконів та дахів, і полонять душі, що підхоплюють і несуть оті «слова на вітрі» далі. Немов медовий ель, наче щось напівзабуте й згадуване, милозвучне і юне, вливається в наш світ цей колектив. На сцені музиканти мають такий самий вигляд, як і в житті. Кажуть, що це запорука їхнього успіху. Свій альбом вони записали в одній з дніпропетровських студій. За словами вокалістки Ірини Швайдак, робота над ним тривала весь минулий рік. Тож ці диски можна вважати за своєрідний творчий підсумок.

ONUKA. Vidlik (Major Music Box), 2016.

КУДИ ЙДЕМО? Особливість «Французької весни» полягає в тому, що вона міжнародна. Цей фестиваль об’єднує митців з багатьох європейських країн, зокрема з Франції, України, Польщі та Румунії. Торік у львівській «Книгарні Є» в рамках фестивалю відбулася презентація книжки «Українці» («Les ukrainiens»). Представляла її сама авторка — журналістка, науковець, фахівець з питань України та Росії Софі Ламброскіні, яка вже понад десять років живе в Києві. У цьому виданні вона знайомить франкомовних читачів з українським народом. Хочете дізнатися, що думає про нас Європа? Уперше книжка вийшла друком 2014 року у Франції в серії «Лінії життя одного народу». Та питань у дослідниці лишилося ще чимало. Тому вона планує написати продовження «Українців». Україна, опинившись у центрі геополітичного виру, вже котрий рік не сходить з перших шпальт європейської преси, чого не можна сказати про самих українців. На думку письменниці, з репортажів, зроблених нашвидкуруч, читачі не можуть скласти уявлення про народ і зрозуміти його національний дух. Українці, переживши багато соціальних та географічних зламів, посіли скромне місце на периферії історії, проте, як гадає сама Софі Ламброскіні, нашому народові настав час заявити про себе на світовій арені. І тут з авторкою важко не погодитися. Sophie Lambroschini. Les Ukrainiens. — Paris: Еdenlivres. 2014.

Один в каное. 2CD. Дніпропетровськ, 2016.

КНИЖКИ

ОРФЕЙ І ЕВРИДИКА ЗІ ЩАСЛИВОЮ РОЗВ’ЯЗКОЮ Нова книжка відомого українського письменника Любка Дереша «Остання любов Асури Махараджа» перевершила його попередні твори на цілий космічний вимір часу, зберігши, одначе, авторський стиль і стан душі. Тож недарма кажуть: ростуть письменники — і книжки ростуть разом з ними. Нагадаємо, що Любко Дереш — автор оповідань, повістей, есеїв та романів, серед яких, зокрема, «Культ», «Поклоніння ящірці» і «Голова Якова». Його твори виходили в перекладах у Польщі, Німеччині, Франції та Італії. Чи все бачить наше око? Чи ставить воно людину нарівні з демоном? Метафізичні демонізми глибоко відомі й навіть, здається, підвладні авторові. Науковець-демон Асура Махарадж закохується в дівчину-землянку Дашу і заради неї покидає своє підземне царство. Орфей іде за Евридикою вже не в підземелля, а на поверхню, безсилий перебороти споконвічний поклик. У книжці яскраво й виразно можна простежити, як завдяки коханню демон стає людиною. Дія твору відбувається в Нью-Йорку, в добу демонстрацій та мітингів, і це лише підкреслює масштаб епічності книжки, роблячи її близькою людям усіх часів і країв. І, звісно ж, даруючи читачам щасливу розв’язку. Дереш Любко. Остання Любов Асури Махараджа. — Київ: Нора-Друк. 2013.

Книжки,

Музика, Фільми

ВОЛЯ ДО ЖИТТЯ ФІЛЬМИ

ЧОРНЕ ЧИ БІЛЕ? Торік восени в український прокат вийшов перший фільм режисерки Вікторії Трофименко «Брати. Остання сповідь». Прем’єра фільму відбулася на міжнародному кінофестивалі «Молодість», а взагалі картину показали на 68 екранах у 25 містах України. Продюсери фільму — Ігор Савиченко та Максим Асадчий. Стрічку знято за романом шведського письменника Торґні Ліндґрена «Джмелиний мед». Лише переглянувши її, починаєш розуміти, що це алегорія на наше життя, в якому солодке — насправді вбивче. Дія відбувається в Карпатах. Перед очима глядачів — історія братів, які змалку все ділять на двох. Спочатку — матір та іграшки, а згодом — наречену й сина. І отепер вони змагаються між собою за право не померти першим. Про це все довідується письменниця, що приїхала читати лекції в місцевому монастирі. Вона залишається там, прагнучи розгадати таємницю суперництва братів. Любов і ненависть — тема вічна, як світ. Драматичну напругу фільму посилює ще й те, що формули щастя в ньому так і не винайдено. Можливо, ми маємо винайти її самі? Брати. Остання сповідь, 2015. Режисерка — Вікторія Трофименко.

Історія виживання заради помсти й торжества справедливості розгортається серед холодних краєвидів Північної Америки початку дев’ятнадцятого сторіччя. Ліси й річки, через які продирається поранений ведмедем і виснажений Г’ю Ґласс, — це надзвичайна пейзажна ейфорія. До якого стану треба довести людину, щоб вона їла сире м’ясо? Ким треба бути, щоб заради грошей кинути помирати товариша? У центрі картини — людина та її злоба, природа та її велич. І, звісно ж, карма. Бо, як кажуть індіанці, не я караю — помста в руках Божих. Саме ця духовна тема — найсильніша нота й найхарактерніша ознака стрічок Іньярріту. За словами самого режисера, його надихають роботи Андрія Тарковського, і це справді впадає в око. Але операторська камера теж часом робить дива: здається, ніби переглядаєш не фільм, а якусь поетичну пейзажну епопею, подеколи страшну своїм надмірним реалізмом. Крім Леонардо Ді Капріо, у фільмі відзначилися й інші актори. З Донала Ґлісона й Вілла Поултера вийшли цікаві персонажі, а Том Гарді майстерно перевтілився в негідника. Однак кармічна спокута таки знаходить тут кожного. Усякому, як то кажуть, буде по заслузі — ось головна думка цієї стрічки, майстерно й пронизливо навіяна глядачам на тлі похмурого неба й річок. Легенда Г’ю Ґласса (The Revenant), 2016. Режисер — Алехандро Ґонсалес Іньярріту.


34

ВИНАХОДИ

35

Вершина

3. КРІСЛО «MADLEN» У цьому кріслі, зробленому з гнутих металевих труб та текстильного полотна, ідеально поєднано дві геометричні форми — паралелепіпед і циліндр. Воно просте, але досить зручне й багатофункціональне, тож його можна використовувати як удома, так і в офісах, установах та інших публічних закладах.

функціональності

Розробник — Дмитро Дубчак www.behance.net/dimamikcred345

НАЙЧАСТІШЕ МИ ЗВЕРТАЄМО УВАГУ НА ПРЕДМЕТИ ПОВСЯКДЕННОГО ВЖИТКУ, ЩО МАЮТЬ СТИЛЬНІ ФОРМИ ТА ВИНЯТКОВЕ ПРИЗНАЧЕННЯ. ПРОПОНУЄМО ВАМ ОЗНАЙОМИТИСЯ З П’ЯТЬМА ЕСТЕТИЧНИМИ Й ФУНКЦІОНАЛЬНИМИ РЕЧАМИ, ЯКІ, СПОДІВАЄМОСЯ, НЕ ЗАЛИШАТЬ ВАС БАЙДУЖИМИ.

1. НАБІР КУХОННИХ ДОЩОК «ALSFELD»

D

4. ЛАМПА «PET»

Альсфельд — містечко в німецькій землі Гессен, яке надихнуло дизайнерів на створення цієї колекції. Кожна з дощок має оригінальну форму й повторює обриси альсфельдського будиночка, а разом вони створюють цілісний образ стильної невеличкої вулички — елегантний і поетичний. У комплекті «Alsfeld» — чотири дошки з різних матеріалів, призначені для численних кухонних потреб. Розробник — Nottdesign» www.nott.com.ua

«PET» — це найкраща лампа, яку тільки можна собі уявити. Зручна, мобільна і надзвичайно безпечна. Її легко використовувати як на столі, так і на підлозі. Лампа не забирає багато місця, а між її опорами завжди є простір для інших предметів. Її можна розмістити навіть на захаращеній поверхні. Це ідеальний варіант для тих, хто має дітей! Розробник — «Macosh Design» www.macoshdesign.pl

B

2. ДЕРЕВ’ЯНІ ТАРІЛКИ

Юлія Кононенко – молодий, але вже досвідчений і перспективний дизайнер. 2010 року Юлія закінчила Харківську державну академію дизайну і мистецтв (ХДАДМ), спеціальність «Промисловий дизайн»; брала участь у таких виставках, як «Водопарад», «Тиждень Дизайну в Мінську» 2012 і «SaloneSatellite WorldWide Moscow» 2012. Вона організувала власну студію KonONEnko ID і реалізувала велику кількість проектів. Юлія також публікує свої роботи і фахові поради в українських та російських спеціалізованих виданнях.

E

На створення цього декору ручної роботи проектувальників надихнула крапля, що впала у воду. Кожна з цих тарілок, подібно до кола на воді, ніколи не повторює своєї форми й буквально живе завдяки поєднанню витончених рис і унікальної фактури деревини.

C

D

E

5. РЮКЗАК-ХАМЕЛЕОН

Розробник — «OM. Architecture» www.om-architecture.com

Раз по раз ми відчуваємо потребу змінити свій образ. Та й настрій наш — дуже примхлива річ. З огляду на це українські дизайнери розробили перший у світі рюкзак, що має екстравагантну геометричну форму і може змінювати своє забарвлення завдяки знімним кольоровим оболонкам «ONE Shell», виготовленим з високоякісного полістиролу. Рюкзак пошито з тонкої вишуканої шкіри, тож його можна носити й без оболонки.

C

F

Розробник — «The ONE Backpack» www.o1e.co


ПОРАДИ ЕКСПЕРТА

36

37 кає в поверхню і зміцнює структуру, убезпечуючи дерев’яні вироби від несприятливого атмосферного впливу, бруду, розколин тощо, а по-друге, надає деревині натурального шляхетного вигляду й матової шовковистості, яка тільки увиразнює колір і фактуру. ОЛІЮ ДЛЯ ДЕРЕВИНИ ТМ VIDARON можна застосовувати як у приміщеннях, так і надворі, тобто нею можна захистити і тикові садові меблі, і сходи з мербау. Екзотичну деревину можна також покрити безбарвним лаком. Тут у пригоді вам може стати АКРИЛОВИЙ ЛАК ТМ VIDARON. Однак пам’ятайте: ті сорти екзотичної деревини, які містять багато ефірних речовин, перед лакуванням треба обробляти спеціальними засобами, що нейтралізують ці сполуки і старанно знежирюють поверхню. Фарбувати екзотичну деревину не варто: ви замаскуєте її оригінальне забарвлення й візерунчасту фактуру, які мають велику естетичну вартість.

ЕКЗОТИЧНИЙ ФІНАЛЬНИЙ ЕФЕКТ

МІХАЛ НОВАЦЬКИЙ

Мода на екзотику

Дерев’яним поверхням можна надати нових кольорів за допомогою байца і тим самим зовсім змінити вигляд інтер’єру. Якщо ви маєте дубовий паркет чи обставлену дерев’яними меблями кухню, а мрієте про інтер’єр у колоніальному стилі, то зовсім необов’язково робити капітальний ремонт, зриваючи підлогу чи купуючи нові фронти для кухонних шафок. Досить буде того, що ви старанно вишліфуєте

ЕКЗОТИЧНА ДЕРЕВИНА ПІДКОРЮЄ НАШІ СЕРЦЯ. АЛЕ МИ ЦІНУЄМО ЇЇ НЕ ЛИШЕ ЗА ДЕКОРАТИВНІ ВЛАСТИВОСТІ, А Й ЗА ТЕХНІЧНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ. І, НАВІТЬ ОЗДОБЛЮЮЧИ ЗВИЧАЙНУ ДЕРЕВИНУ, ЩОРАЗ ЧАСТІШЕ ОБИРАЄМО КОЛЬОРИ, ПРИТАМАННІ ЕКЗОТИЧНИМ ЗРАЗКАМ.

По-друге, тропічна деревина відзначається добрими технічними характеристиками. Вона, як порівняти зі звичайною деревиною, містить багато ефірних олій, живиці та різноманітних мінералів, що правлять за натуральні імпрегнати. Завдяки їм тропічна деревина витриваліша проти грибків та бактерій, а також проти різких змін вологості й температурного режиму. Тож у нашому (помірному) кліматі вона не жолобиться ані взимку, коли в опалюваних приміщеннях досить сухо, ані влітку, коли повітря значно зволожується. Ще одна перевага тропічної деревини полягає в тому, що вона щільна й тверда, а отже, стійкіша проти таких механічних пошкоджень, як стирання чи вм’ятини. По-третє, деревина з тропіків має дуже широке застосування. З неї роблять меблі, підлогу, панелі. З величезним успіхом тропічну деревину

VIDARON Бейц для декорування деревини, 750 мл

VIDARON Лак для паркету без ґрунтовки, 750 мл

БЕЙЦ ДЛЯ ДЕКОРУВАННЯ ДЕРЕВИНИ ТМ VIDARON не маскує структури волокон, а лише підкреслює її природну шляхетність. Проте поверхню, покриту байцом, неодмінно слід захистити. Для цього, наприклад, чудово підійде ЛАК БЕЗ ҐРУНТОВКИ ТМ VIDARON, а деревину, яку експлуатують назовні, слід захистити ЗОВНІШНІМ ЛАКОМ ТМ VIDARON

VIDARON Олія для деревини, 750 мл

ЕКЗОТИЧНИЙ САДОК Під екзотичну деревину можна також стилізувати соснову лаву чи смерекову підшивку горішнього карниза. Скористайтеся з декоративно-захисного ЛАКОБЕЙЦА ТМ VIDARON, що його, до речі, випускають у кольорах американського махагоні, африканського венге, червоного кедра та чорного бразильського дерева. Він не лише убезпечить надвірні дерев’яні елементи від атмосферного впливу, вологи, грибків та плісняви, а й надасть вашій альтанці, перголі чи огорожі неповторних відтінків.

VIDARON Імпрегнат захисно-декоративний для деревини, 700 мл

VIDARON Лакобейц захисно-декоративний для деревини, 750 мл

НАЙПОПУЛЯРНІШІ СОРТИ ЕКЗОТИЧНОЇ ДЕРЕВИНИ

ТРОПІЧНА ДЕРЕВИНА Популярність екзотичної деревини зростає не випадково. По-перше, цей матеріал приваблює нас естетичними якостями. Тропічна деревина, зокрема, вражає багатством кольорів і фактур. Її хвилясті, смугасті та переплетені волокна створюють неповторний візерунок. До того ж вона не має ані плям, ані розколин, ані сучків.

й очистите дерев’яні поверхні від фарби та бруду, а потім губкою чи м’якою ганчіркою накладете БЕЙЦ ДЛЯ ДЕКОРУВАННЯ ДЕРЕВИНИ ТМ VIDARON. Він має аж тринадцять готових відтінків, як-от «натуральний тик», «королівський палісандр», «індійський палісандр», «чорне бразильське дерево», «шляхетне махагоні» та інші. Не забувайте, що спершу байц слід випробувати в непомітному місці, бо колір майбутнього покриття дуже залежить від сорту й стану деревини.

використовують не тільки в помешканнях, але й надворі: це чудовий матеріал для предметів садового інтер’єру, а ще нею часто викінчують фасади й вистеляють підлогу на терасах. Здається, єдина вада тропічної деревини — висока ціна. Однак багато хто, заплативши її, вважає це за інвестицію, бо підлога й меблі виготовлені з тропічних порід деревини, служитимуть довгі роки.

ПОКРИТТЯ ЕКЗОТИЧНОЇ ДЕРЕВИНИ ОЛІЄЮ Й ЛАКОМ Якнайдовше зберігати властивості екзотичної деревини допомагає олія. Скористайтеся, наприклад, з ОЛІЇ ДЛЯ ДЕРЕВИНИ TM VIDARON. Вона, по-перше, глибоко прони-

Тик Це дерево походить з Південно-Східної Азії. Тут його тривку деревину застосовують уже понад дві тисячі років. Завдяки великому вмістові олійних речовин вона надзвичайно стійка проти води, бактерій та інших біологічних чинників. У давнину з тикового дерева робили човни, а тепер його використовують для терасової підлоги та садових меблів. Палісандр Розрізняють два сорти палісандрового дерева — палісандр індійський, що росте на території Індії, Нігерії та Кенії, і палісандр бразильський, поширений на території Бразилії та Аргентини. Деревина палісандра дуже міцна, тому її успішно використовують для дерев’яних конструкцій будинків. З неї роблять сходи, підлогу та інші дерев’яні елементи. Палісандр дуже цінують і меблярі, переважно за його цікаву фактуру й палітру кольорів. Але якщо цю деревину обробляти без спеціального устаткування, то вона може втратити своє натуральне забарвлення. Махагоні Махагонієве дерево з’явилося в Європі тоді, коли відкрили Америку. Сьогодні, крім американського, відоме ще й африканське махагоні, що його одержують з африканської груші. Цю деревину цінують головно за її естетичні якості й рідкісний червоно-брунатний колір. Найчастіше її використовують у виробництві меблів та інших столярних конструкцій. З махагоні також виготовляють музичні інструменти, будують яхти та кораблі.


38

ПОРАДИ ЕКСПЕРТА

Фасад як новий МІХАЛ НОВАЦЬКИЙ

ФАСАД — ВІЗИТНА КАРТКА КОЖНОГО БУДИНКУ. ГАРНИЙ І НАДІЙНИЙ ФАСАД НЕ ЛИШЕ ВАБИТЬ ОКО СТАРАННО ДІБРАНИМИ КОЛЬОРАМИ, А Й ЗАХИЩАЄ БУДИНОК ВІД ШКІДЛИВОГО ВПЛИВУ ПОГОДНИХ УМОВ, ПОЛІПШУЮЧИ МІКРОКЛІМАТ УСЕРЕДИНІ, ТА ВІДЧУТНО ДОПОМАГАЄ ЗАОЩАДИТИ КОШТИ НА ОПАЛЕННЯ.

ОСНОВИ З УТЕПЛЕННЯ БУДИНКУ Насамперед уважно огляньте й підготуйте основу. Горбки слід вирівняти, розколини — зашпаклювати або заштукатурити, а пил і бруд — вичистити щіткою чи змити струменем води. Поґрунтуйте поверхню основи, скориставшись, наприклад, з Акрилової Ґрунтовки GA 10 FOVEO TECH, яка глибоко проникає в матеріал, поліпшуючи його адгезійні властивості.

39 Акрилові штукатурки теж дуже легкі для фарбування і навіть стійкі проти бруду та механічних пошкоджень. Однак через низьку вологопроникливість їх не рекомендують використовувати в будинках, що стоять на вогкому ґрунті. Але дехто з виробників збагачує акрилові штукатурки на протигрибкові засоби, які гальмують розвиток плісняви та грибків. Яскравий приклад такого продукту — Акрилова штукатурка TA 11 FOVEO TECH. У будинках, де слід уживати розчини з надзвичайно високою паропроникливістю, радимо скористатися з Силікатної штукатурки TT 20 FOVEO TECH. Вона відзначається високою стійкістю проти бруду, механічних пошкоджень, біологічної корозії та високих температур. Цю штукатурку найчастіше застосовують архітектори та реставратори архітектурних пам’яток. Проте найкращий вибір, очевидно, — силіконові штукатурки, які мають найвищу стійкість проти бруду і впливу біологічних та атмосферних чинників. Скористайтеся, наприклад, із Силіконової штукатурки TN 30 FOVEO TECH, що характеризується чудовою адгезією до будь-яких основ. Перелічені вище готові штукатурні суміші можна тонувати згідно з широкою палітрою кольорів FOVEO. Слід пам’ятати: на фасаді всі барви видаються інтенсивнішими, ніж на пробнику. Крім того, що більша зернистість штукатурки, то густіший буде колір. Отже, щоб побачити можливий кінцевий результат, пофарбуйте спершу лише якийсь фрагмент фасаду.

кутів чи труб водо- чи газопостачання. Так ви уникнете різниці у відтінках і структурі накладеного розчину. Якщо ви використовуєте мінеральну штукатурку, то через 14 днів її слід пофарбувати Акриловою фасадною фарбою FA 10 FOVEO TECH чи Силіконовою фасадною фарбою FN 30 FOVEO TECH, затонованих у бажаний відтінок з палітри кольорів FOVEO, або через 3-5 днів – Силікатною фарбою FT 20 FOVEO TECH, яку теж можна забарвити у будь-який колір згідно з гамою барв FOVEO.

ЦОКОЛЬ БУДИНКУ Найчастіше механічних пошкоджень і негативного впливу вологи зазнає цоколь будинку. Тому для цоколів виробники пропонують спеціальні матеріали, зокрема мозаїчну штукатурку, виготовлену з мармурових крихт та кварцового піску. Вона відзначається винятковою стійкістю й естетичністю. Мозаїчна штукатурка TD 50 FOVEO TECH має 90 неповторних кольорів і містить протигрибкові засоби, що перешкоджають розвиткові плісняви, грибків та лишайників. Не забувайте: колір фасаду надовго залишиться свіжим, якщо скористатися з високоякісної штукатурки чи фарби, ретельно дібраної до вашого будинку, і додержуватися зазначених на її етикетці рекомендацій та правил застосування.

ШТУКАТУРЕННЯ Наклейте пінопластові плити на основу за допомогою клею для пінополістиролу, але спершу позначте цоколь і прилаштуйте стартові профілі. По черзі прикладіть до стіни пінопластові плити, намащені клеєм уздовж периметра та ще в шістьох симетрично розміщених точках, і міцно притисніть. Поверхня, утворена плитами, має бути рівною. Не забувайте витирати залишки клею, що витікає з-під плит. До механічного кріплення можете приступити не раніше, ніж через 24 години після приклеювання плит. Для монтажу пінополістиролових плит слід використовувати дюбелі з пластику не менше 4-5 штук на 1м2. Згодом зашпаклюйте приклеєні пінопластові плити тонким шаром Клею для сітки і відразу накладіть поверх нього штукатурну сітку зі скловолокна. Після того, як клей остаточно висохне, зашліфуйте нерівності, поґрунтуйте армовану поверхню й обштукатурте. Витривалість фасаду залежить не тільки від добротно виконаної системи утеплення, а й від правильного вибору штукатурного розчину та фасадної фарби. Тож, перш ніж купувати їх, зважте свої потреби й оцініть стан самого будинку.

ВИБІР ШТУКАТУРКИ Головні переваги мінеральних штукатурок — доступна ціна, висока стійкість і достатня паропроникливість. Скористайтеся, приміром, з Мінеральної штукатурки TM 10 FOVEO TECH (білої або сірої), на яку легко накладати кольорову фасадну фарбу.

Щоб зменшити поглинальну здатність і поліпшити адгезійні властивості основу перед штукатуренням слід поґрунтувати. Це допоможе також досягти відповідної структури накладеного згодом шару штукатурки й захистить його від знебарвлення. Найнадійніше, звісно ж, покрити поверхню перевіреним засобом. Наприклад, Акриловою ґрунтувальною фарбою під штукатурки PA 10, Силікатною ґрунтувальною фарбою PT 20 або Силіконовою ґрунтувальною фарбою PN 30 торгової марки FOVEO TECH, обравши колір, подібний до кольору штукатурки. Потім усипте у воду штукатурну суміш, добре вимішайте низькооборотним дрилем з насадкою-міксером і за допомогою іржостійкої терки накладіть приготований розчин шаром завтовшки в одне зерно на армовану стіну. Після цього плоскою пластиковою теркою розітріть штукатурку до потрібної вам фактури. За допомогою пластикової терки й відповідної манери роботи можна досягти найрізноманітніших ефектів. Наприклад, коловими рухами терки можна прокреслити хвилясті борозни, а рухами вгору-вниз — створити взаємопроникливий малюнок. Коли штукатурите, робіть перерви, дійшовши до

НЕ ЗАБУВАЙТЕ: КОЛІР ФАСАДУ НАДОВГО ЗАЛИШИТЬСЯ СВІЖИМ, ЯКЩО СКОРИСТАТИСЯ З ВИСОКОЯКІСНОЇ ШТУКАТУРКИ ЧИ ФАРБИ, РЕТЕЛЬНО ДІБРАНОЇ ДО ВАШОГО БУДИНКУ, І ДОДЕРЖУВАТИСЯ ЗАЗНАЧЕНИХ НА ЇЇ ЕТИКЕТЦІ РЕКОМЕНДАЦІЙ ТА ПРАВИЛ ЗАСТОСУВАННЯ.


40

СВОЇМИ РУКАМИ

41

2.

На кінцях дощок завдовжки 60 см спіральним свердлом зробіть по три отвори — так, щоб вони були вершинами уявних правильних трикутників з основами, які прилягають до торців. На кінцях дощок завдовжки 49 см тим самим свердлом прокрутіть по два отвори — так, щоб їх можна було сполучити уявними відрізками, паралельними до торців. Посеред дощок завдовжки 32 см на відстані 10,8 см від кожного кінця зробіть перовим свердлом отвори для ручок.

3.

Вишліфуйте всі дошки наждачним папером (220), щоб вони не мали гострих ребер і були гладенькі на дотик.

5.

Просочіть конструкцію виробом VIDARON Бейц для декорування деревини обраного кольору. Після того, як байц висохне, покрийте поверхню безбарвним виробом VIDARON Акриловий лак для деревини.

Дерев’яна таця ПРОПОНУЄМО ВАМ ЗМАЙСТРУВАТИ ПРОСТУ ДЕРЕВ’ЯНУ ТАЦЮ В РУСТИКАЛЬНОМУ СТИЛІ, ЯКА СТАНЕ ОРИГІНАЛЬНОЮ Й ПРАКТИЧНОЮ ОЗДОБОЮ ВАШОЇ КУХНІ ЧИ ЇДАЛЬНІ. ЦЯ ТАЦЯ ІДЕАЛЬНО ПІДІЙДЕ ДЛЯ ПОДАВАННЯ ЛАСОЩІВ НА БАЛКОНІ, ВЕРАНДІ АБО В САДКУ.

6.

Лишилося зробити ручки. Розріжте джутовий канат навпіл. Кінці відрізків каната просуньте в отвори діаметром 16 мм з лицьового боку таці. Переверніть тацю і зав’яжіть вузли. Зайвину обріжте.

МІХАЛ НОВАЦЬКИЙ

МАТЕРІАЛИ ТА ІНСТРУМЕНТИ: • 2 дошки завширшки 8 см і завдовжки 60 см; • 2 дошки завширшки 8 см і завдовжки 49 см; • 2 дошки завширшки 8 см і завдовжки 32 см; • 20 шурупів; • джутовий канат завдовжки близько 1,5 м і завтовшки 15 мм; • VIDARON Бейц для декорування деревини; • VIDARON Акриловий лак для деревини; • рулетка (метр); • олівець; • пилка для дерева; • спіральне свердло 3 мм; • перове свердло 16 мм; • дриль; • наждачний папір 120 і 220; • викрутка; • щітка для байцування; • щітка для лакування; • ножиці.

ПОРЯДОК ВИГОТОВЛЕННЯ

1.

З дошки чи кількох дощок завширшки 8 см напиляйте відрізки завдовжки 60 см, 49 см і 32 см (по дві штуки кожного розміру). Відрізки завдовжки 60 см та 49 см становитимуть робочу поверхню таці, а відрізки завдовжки 32 см зміцнюватимуть конструкцію й нестимуть на собі ручки.

4.

Найкоротші відрізки покладіть паралельно на відстані 44 см один від одного, а тоді шурупами симетрично прикріпіть до них решту дощок: по краях — найдовші, а всередині — дошки завдовжки 49 см.

ГОТОВО!


42

ФАКТИ

43

ЯК ЖИВЕМО? ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО ЖИТЛО ЗВИЧАЙНОГО УКРАЇНЦЯ

Близько 80 % свого життя людина перебуває вдома, тож якість оселі — фундаментальний чинник побутового комфорту. Передусім житло забезпечує основні біологічні потреби людини. Однак це не тільки місце відпочинку. Воно виконує набагато більше функцій. Від нього вельми залежить цілісність сім’ї, спосіб життя та рівень культури. Воно впливає на демографічні тенденції, допомагає захистити й зберегти важливі соціальні та національні цінності. Тому ситуація з житлом у країні великою мірою визначає долю нації.

ЧИ КОЖНИЙ МЕТР ВАЖЛИВИЙ? МАЛЕНЬКА, АЛЕ ВЛАСНА ОСЕЛЯ

ЧИ ДОБРЕ МАТИ СВОЄ? КУПІВЛЯ ЖИТЛА Нерухомість в Україні купують усі категорії громадян. Молоді сім’ї — найчисленніша група клієнтів на ринку житла. Як правило це люди віком до 30 років, що живуть у батьків або в орендованих квартирах. Ще одна категорія — громадяни, які хочуть поліпшити свої житлові умови. Щодо кількості угод купівлі-продажу нерухомості вони посідають друге місце після молодих сімей і становлять приблизно 30 % усіх покупців. Їхній вік — від 35 до 50 років. Це вже зрілі сім’ї з дітьми й стабільним прибутком. У країнах Європейського Союзу майже дві третини (65 %) домогосподарств — власники свого житла, а третина домогосподарств орендує помешкання. В Україні, 2013 року, житлом володіє 95,2 % домогосподарств і 4,8 % орендує його.

З огляду на ціни найбільший попит серед українців мають квартири з площею 40 — 50 м2. Будівельні компанії миттю реагують на вподобання клієнтів. Нині більш як половина пропозицій на первинному ринку — житло економічного класу з площею від 26 м2. Трендом стали невеличкі квартири-студії. Середня забезпеченість житлом в Україні становить 23,5 м2 загальної площі на одну особу, а це значно менше, ніж у багатьох європейських країнах. І хоч цей показник щораз збільшується, — з 2000 до 2013 року він зріс на 2,8 м2, — проте рівень забезпеченості житлом в Україні досі набагато нижчий, ніж у країнах Європи, де він коливається в діапазоні від 29 м2 (Польща) до 74 м2 (Норвегія). Україна поступається тут не лише таким державам як Франція (З9 м2), Німеччина (44 м2), Швеція (48,2 м2), а й багатьом країнам колишнього соціалістичного табору, зокрема Болгарії (27 м2), Литві (26 м2), Словаччині (26 м2), Латвії (29 м2), Чехії (28,7 м2), Естонії (29,7 м2), Словенії (31 м2) та Угорщині (31 м2).


INSPIRACJE

44

K16 059  

корпоративное издание