a product message image
{' '} {' '}
Limited time offer
SAVE % on your upgrade

Page 53

РОЗДУМИ ВГОЛОС

На думку вчених

На думку психологів

Учені всього світу не раз замислювалися над питанням «Чому раніше не було в такій кількості, як зараз, раку яєчника, молочної залози, матки?». Академік РАМН Геннадій Сухих, директор ФГБУ «Науковий центр акушерства, гінекології та перинатології ім. Кулакова» пояснює: «Жінка наприкінці XIX століття народжувала в середньому 6-9 дітей. Тобто періоди вагітності і грудного вигодовування у неї розподілялися протягом репродуктивного віку, а це приблизно від 18 до 45 років; незайнятими залишалися лише 40-50 менструальних циклів. А зараз у жінок, що мають по одній дитині, цих циклів у 10 разів більше – тобто близько 450! Але ж жінка природою була створена для виношування і народження дітей».

«Попри стереотипи, які існують у світі, у багатодітній родині батьківський стрес, тривожність значно зменшуються, – впевнена Катерина Бурмістрова, дитячий психолог, член Товариства сімейних консультантів-психотерапевтів, мама 9 дітей. – Насправді найважче з єдиною дитиною. Адже на одній дитині сконцентровано усі страхи, очікування та амбіції. Такій дитині і самій важче жити. Та й мама з одним малюком іноді втомлюється набагато більше. Одній дитині скучно, їй постійно потрібно приділяти увагу, бавитися з нею в ігри, що деяким дорослим дається з великими труднощами. Коли дітей хоча б троє, а різниця у віці між ними невелика, вони самі знаходять, чим зайняти себе, звільняючи мамі час». Багатьох батьків від багатодітності стримує страх, що діти будуть кинутими напризволяще, оскільки сил і уваги на всіх не вистачить. «Те, що дітям у великій родині не вистачає уваги батьків, – це міф, – заперечує психолог Катерина Бурмістрова. – Навпаки, коли дітей 3-4, то кожному дістається нормальна, а не надмірна кількість уваги. Коли мама тільки те й робить, що опікується єдиною дитиною та приділяє лише їй свою увагу, це призводить до егоцентризму. Тут головна проблема – щоб не розпестити єдину дитину». Справді, якщо є брати і сестри, це дає дітям перевагу над їхніми «самотніми» однолітками. В цьому випадку всі соціальні навички дитина отримує в сім'ї: це і вміння ділитися, дружити та ворогувати, знаходити однодумців, вибудовувати коаліції, відстоювати свою незалежність. У дитини в багатодітній родині формується відчуття, що вона не одна у світі, у відповідь на будь-яку загрозу вони виступають як команда. У всіх, окрім старшого, є орієнтир для навчання, тому у великій родині діти розвиваються швидше. А старша дитина часто ще змалку стає більш відповідальною, отримуючи навики виховання менших своїх братів-сестер.

Коли будь-яка система організму працює вхолосту, не виконує своїх прямих функцій, тоді порушується баланс та починаються усілякі збої – захворювання. «Народження дітей дозволяє жінці довше залишатися молодою, – стверджує кандидат медичних наук Ірина Торганова, акушер-гінеколог з 30-річним стажем. – Поки жінка вагітна, поки годує грудьми, яєчники «відпочивають», отже, і клімакс у неї настане значно пізніше, а значить, жіноча молодість триватиме довше. Крім того, сучасні багатодітні матусі часто більш активні, вони змушені не лише піклуватися про дітей, а й займатися власною професією, дбати не лише про здоров'я нащадків, а й про власне здоров’я думати, займатися спортом, – усе для того, щоб довше залишатися в строю. Але щоб сили організму не зменшилися (адже виношування дитини – це доволі велике навантаження для жіночого організму), інтервал між пологами повинен бути близько 2 років».

Переваги багатодітності для жінок Як відомо, здоров’я, самопочуття і навіть настрій жінок залежать від гормонального стану організму. Якщо гормональний фон не порушений та в жіночому організмі нормально відбуваються закладені природою процеси (жінка періодично народжує), тоді жінка добре почувається. Окрім того, відчуття реалізованості та щастя у багатьох жінок пов'язане саме зі сім'єю і дітьми. Звичайно, у сім’ях, де є декілька дітей, іноді виникають конфлікти, непорозуміння, невдоволення собою, дітьми або чоловіком. Хоч конфлікти бувають і в сім’ях з однією дитиною. Але усе це не порівняти з тим щастям, яке дарує народження дитини.

АКЦЕНТИ плюс / травень 2018 / №7

Між мамою та її дитиною завжди існує невидимий зв’язок – свого роду канал радості, по якому відбувається обмін теплом, ласкою, любов’ю. І чим більше дітей, тим більше матір отримує цієї любові від дітей, що теж позитивно впливає на неї та її здоров’я. Правда, такого дивного щастя, можливо, ніколи не зрозуміти тим, хто принципово не хоче мати більш ніж одну дитину. Чого лише варті здивовані обличчя перехожих: «Це всі ваші?». «Так!» – з гордістю відповідають багатодітні матусі.

53

Profile for Accents plus

АКЦЕНТИ плюс №7 (травень 2018)  

АКЦЕНТИ плюс №7 (травень 2018)  

Advertisement