__MAIN_TEXT__

Page 1

33.y覺l

Program Sezon Oyun Tan覺t覺mlar覺 ve

2015-2016

1


33.y覺l

Program Sezon Oyun Tan覺t覺mlar覺 ve

2015-2016


1983

OYUN TANITIMLARI VE PROGRAM 2015 - 2016

Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı

Mitat YOLCU

Genel Sanat Yönetmeni

Mehmet ÖZGÜR

Tiyatro Şube Müdürü

Seyfi ALBAYRAK Grafik tasarım

Cem Burak ÇİMRİN Fotoğraflar

Ümit KARAKAYA Metinler / Hazırlık

Burcu ERDAŞ

ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE TİYATROSU

Karaalioğlu Parkı, ABT Sahnesi 07100 MURATPAŞA / ANTALYA

Gişe Tel: 0 242 249 53 26 www.abt.gov.tr

4


İçindekiler Önsöz 6 Sunuş 8 Tarla Kuşuydu Juliet

12

Geç Kalanlar 24 Oyun Oyun İçinde 34 Kurnaz 50 ABT Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Birimi

62

Özgürlüğe Kaçış 66 Değiştirilmiş Çocuk 82 Sır 98 Küçük Karabalık 110

*Tiyatromuzun 2015 - 2016 tüm sezonu programını son sayfalarda bulabilirsiniz.

5


Önsöz Sevgili Tiyatro Dostları, Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosunun kısa zamanda büyük bir fedakârlıkla hazırlanan iddialı yeni sezon programını sizlere sunmaktan büyük bir bahtiyarlık duyuyoruz. Antalya’yı bir kültür ve sanat merkezi olarak dünya sahnesine çıkarma hedefimizde Film ve Piyano Festivallerimizden sonra tiyatro alanında da ciddi bir gelişme kaydediyoruz. 2015-2016 sezonunu yepyeni bir vizyonla açan şehrin tiyatrosu ABT, Mehmet Özgür’ün Genel Sanat Yönetmenliğinde Şehir Tiyatrosu olma yolunda hızlı ve emin adımlarla ilerliyor. Bu adımların en büyüklerinden biri de pek yakında hizmete girecek olan Doğu Garajı Kültür Ticaret Merkezi’nde geleceğin Antalya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları için ayrılmış olan iki sahne olacaktır. Sınırlı bir süre içinde gerçekleşen, yoğun bir çalışma döneminin ardından ikisi yetişkinler, ikisi de çocuk ve gençler için olmak üzere dört yeni oyunu sahneye koyan ABT, bu sezona toplam sekiz oyunla merhaba diyor. Yetişkinler için “Tarla Kuşuydu Juliet” ve “Kurnaz “; çocuk ve gençler için de “Sır “ve “Özgürlüğe Kaçış” adlı oyunlar tüm sezon boyunca sahnelenecek. Elbette bir önceki sezonun çok sevilen ve neredeyse her seansta kapalı gişe oynayan oyunları “Geç Kalanlar”, “Oyun Oyun İçinde” “Değiştirilmiş Çocuk” ve “Küçük Kara Balık” ta yine bizlerle olacak. Uzun yıllar boyunca, sanatsal ağırlık merkezi hep yetişkin oyunlarından yana olan ABT, 2014-2015 sezonunda çok büyük bir eksiğini giderdi ve Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Birimi’ni hayata geçirdi. Gecikmiş fakat yerinde bir proje olarak kimlik kazanan Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Birimi, hedeflerini yüksek tutarak farklı yaş gruplarına hitap eden oyunlarına sezon ortasında Danimarkalı sanatçı Jaques Mathiessen tarafından yönetilen bir yenisini daha ekleyecek.

6


Menderes TÜREL

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı

Tüm bu yoğun çalışma temposuna rağmen eğitim ve atölye çalışmalarını ihmal etmeyen Şehrin Tiyatrosu, daha önce de çalıştığı Commedia Dell’Arte’nin dünyadaki sayılı uzmanlarından Antonio Fava ile yeni sezonda bir araya gelerek bir yetişkin oyununun çalışmalarına başlayacak. Büyükşehir Belediyesi olarak kültür ve sanat faaliyetlerini bütün ilçelerimizde de canlandırmak için gayret gösteriyoruz. Tiyatro sanatının yaygınlaşması için yapılacak olan bölge turnelerinin ve kültürel yatırımın öneminin farkındayız. Bu amaçla geçtiğimiz sezon olduğu gibi bu sezonda da Antalya’nın doğusundan batısına tüm ilçelere giderek, tiyatroyu tüm vatandaşlarımızın ayağına götürmeye devam edeceğiz. Sanatın ve tiyatronun evrensel gücü kapsamında, ülkeler arası kültür alışverişini sağlamak ve desteklemek adına önceki sezonda başlattığımız konuk tiyatrolar projesinin de devam edeceğiz. 2015-2016 tiyatro sezonunda her ay yurt dışından ve yurt içinden gelen bir tiyatro ekibini kentimizde ağırlayarak, Antalyalı sanatseverlerle ücretsiz olarak buluşturacağız. Gerek ABT oyunları ve gerekse diğer festivallerimizle Antalya sanatın her alanında ilerleyecek, gençlerimiz Türkiye’nin zengin kültür ve sanat tarihinden eserler de izleyerek milli kültürlerine daha fazla sahip çıkacaklar. Bunun için ilçelerimizde başlattığımız kültür merkezleri yatırımlarını da destekleyerek, büyüteceğiz. Ailemiz, çocuklarımız, dostlarımız ile hep birlikte Antalya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları sahnelerinde buluşmak üzere hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

7


Sunuş Merhaba… Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Menderes Türel’in ‘Şehir Tiyatrosu’ olma sürecine verdiği sonsuz ve bizler için çok kıymetli olan destekle otuz üçüncü yılında perdelerini açıyor. Her geçen yıl güçlenen, başarılı çalışmalara imza atan tiyatromuz Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Birimi ile sezona dört yeni oyunla merhaba diyor. Geçen sezon sahnelenmeye başlayan ‘Geç Kalanlar’, ‘Oyun Oyun İçinde’, ‘Değiştirilmiş Çocuk’, ‘Küçük Kara Balık’ oyunlarımız bu sezonda da yolculuğuna devam ediyor. ‘Tarla Kuşu Juliet’ ve ‘Kurnaz’ yetişkin tiyatrosunda, ‘Sır’ ve ‘Özgürlüğe Kaçış’ çocuk-gençlik tiyatrosunda yolculuğuna başlayan yeni oyunlarımız. Antalya Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu sezona keyifli, yoğun bir çalışmanın sonunda merhaba diyor. 2014 sezonunda ‘Sır’ oyunu için ön çalışmalara başlandı. Tiyatro Batida’nın kurucusu, Danimarkalı tiyatro sanatçısı Soren Valente Ovesen’in tiyatromuzun çocuk ve gençlik birimi ile tanışması, workshop çalışması bu süreçte oldu. Ardından, clown üzerine Alexander Iliev’in eğitmenliğinde, tiyatromuzun çocuk ve gençlik birimi oyuncuları ile yapılan workshop çalışması gerçekleşti. Bu çalışmanın devamında çocuk ve gençlik tiyatrosu birimimiz Özer Tunca yönetmenliğinde clown tekniğinin kullanıldığı ‘Özgürlüğe Kaçış’ oyununun hazırlıklarına başladı. 2015 yazında yeni sezon için çalışmaya devam edildi. Alexander Iliev ile yazın yeniden bir araya geldik. Bu sefer yetişkin birimindeki oyuncularımız ile beraberdi. ‘Kurnaz’ oyununda yer alan oyuncuları ile bir workshop çalışması yaptı ve ardından provalara başlandı. Engin Alkan’ın yoğun çalışma temposuna rağmen aramıza katılıp, provalara başlaması yine bu süreçte gerçekleşti. ‘Tarla Kuşuydu Juliet’ oyunumuzun ekibi ile ‘Kurnaz’ oyunumuzun ekibi eşzamanlı giden bir çalışma sürecinin içindeydiler. Her iki oyunumuzun prova süreci tamamlandığında çok değerli bir misafire yeniden merhaba dedik; Antonio Fava. Tiyatromuzda Antonio Fava eğitmenliğinde, “commedia del’arte” tiyatrosu üzerine bir workshop çalışması yapıldı. Provalar, workshop çalışmaları, yeni yönetmenler, yeni oyunlar, öğrenilen bir çok şey ve tiyatro aracılığıyla kurulan değerli dostluklar… Antalya Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu kurulduğu günden bu güne çalışmayı, üretmeyi, yaratmayı seven, tiyatroya saygı duyan insanlarla, hep daha nitelikli oyunlar yapabilmenin peşinde oldu. Bu nedenle, 2015 sezonuna başlarken önümüzdeki sezonla ilgili çalışmalarımızdan bazılarını belirlemiş durumdayız. Ocak ayında Çocuk ve Gençlik Birimi ekibimiz, Danimarkalı tiyatro sanatçısı Jaques Mathiessen ile bir workshop çalışması yapıp bu sürecin devamında, nisan ayında gelecek sezonda sahnelenecek oyunumuzun hazırlıklarına başlayacak. Nisan-Mayıs, yetişkin ekibindeki oyuncularımız Antonio Fava ile “commedia del’arte” tiyatrosu

8


Mehmet ÖZGÜR

Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni

tekniği ile yeni bir oyun çalışacak. Tüm bu çalışmaların yanı sıra hizmet içi eğitim çalışmalarımız bu yıl da sürecek. Geçen yıl dans ve spor alanlarında yapılan hizmet içi eğitimlerimizin bu yılki alanı yabancı dil ve enstrüman-müzik. Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu yoğun ve keyifli geçen çalışmaları sürerken turnelerine ve ‘Konuk Tiyatrolar Projesi’ne devam edecek. Ekim ayında iki ayrı oyunla, iki ayrı şehirde seyirciyle buluşuyor. Bursa’da ‘Geç Kalanlar’, Adana’da ‘Oyun Oyun İçinde’… Kasım ayında ‘Kurnaz’ oyunu ile İtalya’ya, Aralık’ta ‘Oyun Oyun İçinde’ ile Almanya’ya, Şubat’ta ‘Değiştirilmiş Çocuk’ ile St. Petersburg’a yine Mart ayında ‘Geç Kalanlar’ ile Almanya’ya… Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu olarak davet aldığımız birçok yurtiçi ve yurtdışı turnelere, ulusal ve uluslararası festivallere katılarak şehrin tiyatrosu ile şehrimizi tanıtmayı sürdüreceğiz. ‘Konuk Tiyatrolar Projesi’ ile, ülkemizin yanısıra yabancı tiyatroların ekipleri farklı ülkelerden gelerek her ay sahnemizde oyunlarını sergileyecek. Bu kapsamda Ekim Bulgaristan, Kasım Makedonya, Aralık Türkiye, Ocak Azerbaycan, Şubat-Mart Almanya, Nisan Tunus olmak üzere farklı tiyatro anlayışları ile siz değerli seyircilerimizin buluşmasını sağlayıp, tiyatro sanatının farklı ülkelerdeki örneklerini sizlere sunabilmeyi diliyoruz. Bu buluşmalar ücretsiz olup, giriş davetiyelerini gişemizden temin edebilirsiniz. Sezon başlıyor. Yolculuk devam ediyor. Otuz üç yıldır tiyatro hayatına devam eden Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosuna ve bu tiyatronun saygıdeğer siz seyircilerine keyifli, hayırlı bir sezon diliyorum. Geçen sezondan devam etmekte olan Geç Kalanlar, Oyun Oyun İçinde, Değiştirilmiş Çocuk, Küçük Kara Balık oyunlarımızın başarılarına yeni başarılar katacağına inanıyorum. Bu sezonun yeni dört oyununa, Tarla Kuşuydu Juliet, Kurnaz, Sır, Özgürlüğe Kaçış oyunlarımıza şans ve başarı diliyorum. Siz değerli seyircilerimizi bu sezon ‘Tarla Kuşu Juliet’ oyunumuzla karşılıyoruz. Yıllar önce İstanbul Şehir Tiyatrosunda bu oyunu izlediğimde çok ama çok eğlenmiş, oyunun anlatım dilinden çok etkilenmiştim. Oyunun rejisörlüğünde ve Romeo rolünde yer alan Engin Alkan beni fazlasıyla büyülemişti. Dolayısıyla kendilerinden bu çalışmayı, ‘Tarla Kuşuydu Juliet’ oyununu tiyatromuzda, Antalya Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosunun ekibiyle bir araya gelerek sahnelemesini rica ettim. Kırmadı bizi. İyi ki kendisiyle tanışma, çalışma fırsatını bulabildik. Aşkın hiçbir zaman ölmeyeceğini anlatan, umut veren, güldüren, kendi halimizi bize bir daha düşündürten bu güzel oyunu bizlerle çalıştığı için kendilerine teşekkürlerimi sunuyorum.

9


Bulgaristan’ın önemli tiyatro sanatçılarından, dünya çapında tanınırlığı olan Alexander Iliev. Tiyatromuzla, ekibimle bizden biriymiş gibi olan, sanki yıllardır birlikte çalışıyormuşuz gibi anlayan, anlatan güzel insan. ‘Kurnaz’ oyunuyla bizleri evrensel olan, hem Avrupa’nın hem de Anadolu’nun insanına ait, insana ait komik bir hikayenin içine alıyor. Sözün neredeyse yer almadığı oyunumuzda komiğin beden, hareket diliyle anlatımı yeni bir komiği, keyifli bir hikayeyi oluşturuyor. Sözden yardım almadan bu kadar güçlü bir tiyatro dili kurabilen, derdini anlatabilen ve bunları güldürerek yapan Alexander Iliev’e sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Dünya çapında tanınan ve yaptığı işleri yazmak istediğimizde gerçekten sayfalar süren, nitelikli ve samimi işlerin insanı Soren Valente Ovesen. Kuzey Avrupa’dan, Danimarka’dan gelen bu insanla kültürel ve daha birçok açıdan farklılıklara düşebilirdik. Ancak öyle olmadı. Nazik, bilgili, duygulu bir tiyatro insanı ile uzaklıklar ne olursa olsun harika işler yaratabileceğimizi, gerçek dostluklar kurabileceğimizi gördük. ‘Sır’ bu nedenle hem bir çocuğa hem de bir yetişkine sözü olan, etkileyici bir oyun. Tiyatronun, belki de oyun kurmanın en basit tekniklerini kullanarak sahne plastiği adına yaratıcılık gösteren bir oyun. Soren Valente Ovesen’e sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. 25 yıllık hayalim olan Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu birimini kurduktan sonra sevgili ağabeyim Özer Tunca’dan birimin başına geçmesini rica ettim. Onca yoğunluğuna rağmen beni kırmayıp birimle çalışmaya başlayan güzel insan, hocamız Özer Tunca bizi bu sezonda da yalnız bırakmadı. Sanat yönetmenliğini Hasibe Aygül Özgür’ün yürüttüğü Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Birimi’nin sanat danışmanlığını üstlendi. Emekleri çok, hem yazıp hem sahneledi, hem de birçok konuda bilgisiyle bize yol gösterdi. Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu alanında dünyada önemli bir isim olan usta Özer Tunca ‘Özgürlüğe Kaçış’ oyunuyla bu sezon çocuklara, gençlere ve biz yetişkinlere keyifli bir müzikal hediye etti. Her yaş seyircisi için bir sözü olan ve seyirlik değeri taşıyan ‘Özgürlüğe Kaçış’ kullandığı teknik, makyaj biçimiyle de seyircimiz için yeni, değişik bir çalışma. Sevgili Özer Tunca’ya, Özer Hocamıza sevgilerimi ve sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu’nda otuz üçüncü yılında sahnelenen oyunların yazarlarına, yönetmenlerine, bu oyunlarda rol alan oyuncularımıza, oyunların sanatsal yaratım ve teknik çalışma sürecinde emeği olan arkadaşlarıma sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Alkışınız bol olsun. Alkışımız bol olsun. Geçmiş yıllarda olduğu gibi bugün de sanatın ve sanatçının dostu olma özelliğini büyük bir inançla sürdüren, tiyatromuzun gerçek bir kurum tiyatrosu olma yolundaki atılımlarının sonsuz destekçisi olan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Menderes Türel’e, tiyatronun gerektirdiği yapılanmayı hayata geçirmemizde önemli yeri olan Genel Sekreterimiz Birol Ekici’ye, Genel Sekreter Yardımcımız Sanem Öztürk’e, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Danışmanımız İbrahim Evrim’e, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanımız Sayın Mithat Yolcu’ya ve Antalya Büyükşehir Belediyesi Destek Şube Daire Başkanımız İlyas Çopur’a teşekkürü bir borç bilirim. İnsanla, sanatla, tiyatroyla gelecek yıllara, güzel hedeflere yürüyebilmek, güzellikler yaratabilmek umuduyla…

10


Sanat Dostu

11


1983

GENEL SANAT YÖNETMENi. MEHMET ÖZGÜR

AFiŞ TASARIM. TÜLAY DEMiRCAN

2015 - 2016

YÖNETMEN YARDIMCISI / DRAMATURG. RUTEBA TATLI PROJE BAŞKANI. SENCAN KÖYMEN REJi ASiSTANI. ASLI ARSLAN UZUN DEKOR TASARIM. GAMZE KUŞ KOSTÜM TASARIM. DUYGU TÜRKEKUL IŞIK TASARIM. ÖZGÜR DOKUYUCU MÜZiK. POLDI SCHAETZMANN “AŞK SONSUZLUKTUR / AŞIK OL” ADLI ESERLER. ENGiN ALKAN OYUNCULAR. HASiBE AYGÜL ÖZGÜR, MUSTAFA DOĞAN AYHAN, OSMAN KOT, KORAY AKÇA MÜZİSYEN. ABDULLAH TÜRKAY UZUN

www.abt.gov.tr

12


Tarla Kuşuydu Juliet Yazar: Ephraim Kishon Çeviri: Hale Kuntay Yönetmen: Engin Alkan Proje Başkanı: Sencan Köymen Yönetmen Yardımcısı / Dramaturg: Ruteba Tatlı Reji Asistanı: Aslı Arslan Uzun Dekor Tasarım: Gamze Kuş Kostüm Tasarım: Duygu Türkekul Işık Tasarım: Özgür Dokuyucu Müzik: Poldi Schaetzmann (Aşk Sonsuzluktur / Aşık Ol adlı eserler Engin Alkan) Oyuncular Hasibe Aygül Özgür: Juliet Mustafa Doğan Ayhan: Romeo Osman Kot: William Shakespeare Koray Akça: Lukretia Müzisyen Abdullah Türkay Uzun

13


14


Oyun Hakkında Shakespeare’ in yüzyıllardır insanları gözyaşına boğan karakterleri Romeo ve Juliet, Ephraim Kishon’ un kurgusunda günlük yaşantı ve çığırından çıkmış bir evlilik içinde ele alınıyor. İntiharın eşiğinden döndükten sonra evlenen, bir de çocuk sahibi olan “kıdemli âşıklar” kimsenin öngöremediği bir hayat sürmeye başlar. Onların yaratıcısı Shakespeare mezarında ters döner, olaylara müdahale etmek için Romeo ile Juliet’in evine gelir. İ.B.B. Şehir Tiyatroları’nda Engin Alkan’ın rejisiyle dört sezon boyunca kapalı gişe oynayan ve pek çok ödülle onurlandırılan oyun aynı reji tasarımıyla bu kez “çağdaş” bir klasik olarak Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu repertuarında yerini alıyor. Romeo ve Juliet’in trajik öyküsüne mizahi bir bakışla yaklaşan yapım, “öten tarla kuşu muydu, bülbül müydü?” absürt sorusunun altındaki “aşk nasıl olur da bu hale gelir?” sorusuna yanıtlar arıyor. Pişirilen yemeklerin kokuları oyuna, oyun oyuncular tarafından oluşturulan orkestranın şarkısına dönüşüyor bu iki saatlik şölende. Tariflere uygun yapılmaya kalkıldığında hep tadı kaçmış, alışveriş listelerinde unutulmuş, akşam yemeği telaşı sırasında kaynamış ve sonunda dibi tutmuş “efsane aşk”ın tüm zamanlarda, tüm tanıdıklığıyla “ille de var”lığı hatırlatılıyor.

15


Yazar Hakkında EPHRAİM KİSHON 23 Ağustos 1924 tarihinde Macaristan’da Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Asıl adı Ferenc Hoffman olan yazar resim ve heykel öğrenimine devam ederken bir yandan da mizah yazıları yazmıştır. İkinci Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından toplama kamplarına gönderilmiş, Sobibor İmha Kampına giderken kaçarak savaşın geri kalanını Stanko Andras adında bir Slovak işçisi kılığında geçirmiştir. Savaştan sonra Yahudi kimliğini gizlemek için Kishon soyadını alarak Macaristan’a dönen yazar 1949 yılında bu kez de komünist rejimden kaçarak İsrail’e iltica etmiştir. Ephraim adını da bu iltica işlemleri sırasında almıştır. Tiyatro oyunlarının yanı sıra senaryo, öykü ve romanları da bulunan yazarın eserleri 37 dile çevrilmiştir. “Tarla Kuşuydu Jülyet”, “Bir Tavsiye Mektubu” ve “Nikâh Kâğıdı” adlı oyunları defalarca sahnelenmiş olan Ephraim Kishon’un hem yazıp hem de yönettiği “Sallah Shabati” ve “The Policeman” adlı filmleri de Oscar’a aday gösterilmiştir.

16


17


18


19


Yönetmenden

Engin ALKAN

Yönetmen

Post modern metinlerin ilk örneklerinden sayılabilecek Ephraim Kishon’un “Tarla Kuşuydu Juliet” oyunu, tüm coğrafyalarda aşkın en somut hali olarak mitleşen Romeo ve Juliet karakterlerini kendi zamanlarından ve efsanevi aşklarının romansından belirsiz bir zamana, evliliğin gündelik gerçekliğine ve dertlerine taşır. Farklı dönem, kültür ve dinlere özgü unsurların mizahın hoşgörüsüyle sarmalandığı, aralara serpiştirilmiş Shakespeare’in oyunlarından metinlerle zenginleşen oyunda adına “ilişki” dediğimiz çok bilinmeyenli o koca denklemi ironik bir gülmece anlayışıyla gözler önüne sermeyi amaçladık. Shakespeare’in de bizatihi olaylara dâhil olmasıyla üstadın kendisinin de sorgulanmaktan kurtulamadığı bir düzlemde gündelik alışkanlık ve ezberlerimizi devasa bir mutfağın tezgâhına yatırdık. Durmaksızın pişirilen, kesip doğranan ve sürekli yiyip içilip, tüketilen bir atmosferde birlikteliklerimizin ömrünü, ocaklarımızın tütme süresiyle ilişkilendirerek, çağımızın tüketim toplumu dayatmalarıyla duygularımızın maruz kaldığı derin çelişkiyi gözler önüne sermeye çalıştık. Ocakta kaynamak zorunda olan tencerelerle gündelik hayatlarımızın nasıl içgüdüleri kıstıran ve iştahı öğüten dişlilere, zorunluluklarımızın nasıl alışkanlıklara ve reflekslere dönüştüğünü göstermeyi amaçladık. Eğlenceli bir taşlamayı ustalıkla oynamanın yanı sıra, polifonik şarkıları başarıyla icra eden, yeri gelip dans eden, birkaç ayrı enstrümanı öğrenip çalan, yetmedi yoğuran, doğrayan, pişiren velhasıl on parmağında on marifetle iki saatlik bir müzikali yorulmadan sırtında taşıyan oyuncuların maharetleri karşısında saygıyla eğiliyorum. Bu maharete tanıklık eden sizler de umarım mutlu, dopdolu bir gece geçirirsiniz. Sevgi ve saygılarımla…

20


21 21


22 22


23 23


O AF CA S EN S

EV P İY AL AL N Ü L V R AV İN FE ZGÜ AT RV NO E Ö YİN PE N. SİB ÜSE R. ME . HA , H ZA T AR GÜR EN YA ÖNE CUL Z ÖZ ÖYM Y YUN İNA N K

AFİŞ TASARIM. TÜLAY DEMİRCAN

24 N

P IŞ RO K IK JE YÖ OST TA BAŞ N Ü SA KA ET M RI N M TA M I. EN SA . V M YA RIM ADİ UST RD . M AF IM GİZ KU A D CI EM SK O SI O Ğ /D KA V D AN RA RA E AY M SU KO HA AT K R N U O TA M RG R S Ü . R EO ARI Zİ U GR M K. TE A . M İH BA Fİ. U SA TA FA SA N TL TİH ÖC KI L I H AL AV AK U Z TA N CO ŞK U

G S EN M AN EL EH AT M YÖ ET N ÖZ ETM GÜ E R N İ.

1983


Geç Kalanlar Yazar: Pervin Ünalp Yönetmen: Nofal Valiyev Proje Başkanı: Mustafa Doğan Ayhan Yönetmen Yardımcısı/Dramaturg: Ruteba Tatlı Reji Asistanı: Sinem Arslanoğlu Çakıcı Işık Tasarım: Vadim Kuskov Dekor Tasarım: Musa Öcal Kostüm Tasarım: Gizem Karasu Müzik Danışmanı: İhsan Kılavuz Koreografi: Fatih Haktan Coşkun Oyuncular Hasibe Özgür: Kadın Safinaz Özgür: Anne Hüseyin Atav: Genç erkek Sencan Köymen: Genç kadın

25


26 26


Oyun Hakkında Bütün ilişkiler güzel başlar. Bütün evlilikler bir masal havasında geçer ilk yıllarında. Sonra zaman vurur insanları, en hassas yerlerinden. İncelikler unutulur, güzel sözler tükenir, yargılar ön yargılara, davranışlar alışkanlıklara dönüşür. Geç Kalanlar’da anlatılan hepimizin hayatı aslında. Bizim, sizin ve onların hayatı. Birbirlerini hala seven ama bunu söylemeyi unutmuş, en değerli anların yanından sessizce yürüyüp geçmiş genç bir çiftin geri dönüş çabası. Oysa ne zamanı almak mümkündür geri, ne de ağızdan çıkan bir sözü. Beraberken kıymet bilmek, yaşamımıza yıllar değil, yıllarımıza yaşam katmaktır önemli olan. O yüzden sımsıkı tutun hayatı en sağlam yerinden, o sizi bırakmadan önce. Hüznün sevinçle kavrulduğu, gözyaşlarının kahkahayla yoğrulduğu, sade, sıcacık ve samimi bir oyun Geç Kalanlar. Pervin Ünalp’ın kaleminden dökülen sözler, Nofel Valiyev’in yönetmenliği eşliğinde can buluyor ABT Sahnesi’nde ve duygusal bir yolculuğa çıkarıyor sizleri yetenekli oyuncularımızın eşliğinde.

27


Yazar Hakkında

Pervin ÜNALP

Yazar

PERVİN ÜNALP Merzifon doğumludur. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih- Coğrafya Fakültesi, Tiyatro Bölümü mezunudur. Yaklaşık 30 yıldır Devlet Tiyatrolarında oyuncu olarak görev yapmaktadır. 50’ye yakın oyun ve gösterimde görev almıştır. TRT ve özel kanallarda senaryo yazarı olarak çalışmıştır. Sevilen dizilerde ana karakter roller oynamıştır. Yazdığı dört oyun Devlet Tiyatroları Edebi Kurulundan geçmiştir. “Geç Kalanlar” ve “Kuaförde bir gün” adlı oyunları seyirciyle buluşmuştur. VE SUSTU MELEK adında bir romanı vardır.

28


Geç Kalmayın

Nofal Valiyev Yönetmen

Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu’nda, büyük bir mutlulukla yönetmenliğini yaptığım “Geç Kalanlar” adlı oyun sanat hayatımda en önemli yerlerden birini teşkil ediyor. Pervin ÜNALP’in kaleme aldığı bu oyun metni bana göre, kaybolmuş manevi değerlerin önemi ve bu değerlerin günümüz karışık dünyasının facialarından ve kaosundan kurtulabilmesine yönelik çıkış yolları sunuyor. Yeryüzündeki tüm problemler (açlık, sefalet, bitmek bilmeyen savaşlar, boşanmalar, milletler arasındaki tartışmalar…) insanların birbirleriyle konuşmaması ve birbirlerini dinlememesi sebebiyle başlıyor. Aile dediğimiz şey küçük bir dünyadır ve bu çok sayıdaki küçük dünyanın yıkılması en nihayetinde büyük dünyamızın yıkılmasına yol açabiliyor. Aile dediğimiz küçük dünyada herkes hukukunu bildiği gibi vazifesini de bilmeli. Nenelerimizin ve dedelerimizin bizlere miras bıraktıkları “ailede büyüklere saygı küçüklere sevgi” kültürünü korumalı. ABT’de Geç Kalanlar’ı çalıştığım süre içinde sanat hayatımın en mutlu dönemini yaşadığımı söylesem abartmış olmam. Provalarda çok profesyonel ve meslekleri için çok büyük zorlukları bile göze alan yaratıcı bir ekiple çalıştım. Oyunun ortaya çıkabilmesi için Sanat Yönetmeni Mehmet ÖZGÜR başta olmak üzere tüm tasarımcılara, mümkün olan hatta mümkün olmayan her şeyi seve seve yaptıkları için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Tabii ki yönetmen yardımcısı ve oyuncu ekibi, tam anlamıyla hayatımın bir parçası oldular. Yanında Ruteba TATLI gibi bir Dramaturg ve Yönetmen Yardımcısına sahip olan yönetmen çok şey yapabilir. Düşünceme göre şu an Türkiye Tiyatrosu’nun en başarılı oyuncularından biri olan Hasibe Aygül ÖZGÜR, ABT’de kelimenin gerçek manasıyla bir anne olan ve oyundaki anne rolünü büyük başarıyla canlandıran Safinaz ÖZGÜR, gelecekte Türkiye Tiyatrosu’nun en ünlü oyuncularından biri olacaklarına zerre kadar kuşkum olmayan genç oyuncular Hüseyin ATAV ve Sencan KÖYMEN benim can arkadaşlarım oldular. Gözümün nuru, evladım kadar sevdiğim oyunu onlara emanet ettiğimden dolayı çok mutlu ve şanslıyım. Umarım oyunumuzu izleyen seyirciler, sevdiklerine söylenmesi gereken ama söylemek için geç kaldıkları iyi sözleri hemen söyleyecekler ve hayatlarında hiçbir şey için geç kalmayacaklar. Saygılarımla

29


30 30


31 31


32 32


33 33


1983

ÖZE

YAZ A

RT

MU STA OSM FA AN DOĞ KOT , PIN AN AY RECE OYU AR HA P K NC BOY N, Y AM ULA AR, UNU iLOĞ R. ASA S D L U YÖN F D ER L i E TM OĞA EN PRO N YAR S JE

DIM B CIS EYFi S AŞKA I/D A NI. RU T R A M A T M A Z EBA TUR OKT TAT G. AY K M LI ÖZG IŞIK ÖSEO ÜZiK. ÜR TA ĞLU DEK DOKU SARIM OR YUC . KOS TAYFUTASAR U TÜM N Ç IM. EBi D F TA ME ANS - K UNDA SARIM LTE OR . Ç M Y EOG EBi ORU RAF LM i. AZ

GENEL SANAT YÖNETMENİ.

MEHMET ÖZGÜR

AFİŞ TASARIM. TÜLAY DEMİRCAN

34

N/Y ÖN

UNC ETEN. A


Oyun Oyun İçinde / Hizmetçi Yazan: Özer Tunca Yönetmen: Özer Tunca Proje Başkanı: Seyfi Satmaz Yönetmen Yardımcısı/ Dramaturg: Ruteba Tatlı Reji Asistanı: Ezgi Albayrak Müzik: Oktay Köseoğlu Işık Tasarım: Özgür Dokuyucu Dekor Tasarım: Tayfun Çebi Kostüm Tasarım: Funda Çebi Dans-Koreografi: Meltem Yorulmaz Sahne Amiri: Mete Orhan Oyuncular Osman Kot: Yönetmen Selami / Anne Recep Kamiloğlu: Temizlikçi Sadık / Külkedisi Mustafa Doğan Ayhan: Dekorcu Mesut / Küçük Kız Yunus Derli: Aksesuarcı Bahtiyar / Büyük Kız Pınar Boyar: Terzi Nezaket / Prens Asaf Doğan : Sahne Amiri Seyfi Müzisyenler Abdullah Türkay Uzun: Ritm İbrahim Alperen Kozak: Kanun Koray Akça: Klarnet

35


36


Oyun Hakkında Küçük bir tiyatro… Hizmetçi elinde süpürgesi, temizlik bezi, oyun öncesi sahneyi, kulisi temizler. Aksesuarcı, dekorcu, terzi, hepsi oyun öncesi hazırlıklarını yapmakta. Oyunun başlamasına az zaman kala bir haber gelir, işler karışır. Oyun oyuncularını bekler, seyirci oyunu. Aslında oyun çoktan başlamıştır, oyun içinde oyun başlamıştır. Ama kim kimdir, oyun hangi oyundur? Özer Tunca’nın yazıp yönettiği “Oyun Oyun İçinde”, durum komedisi üzerine kurulu, iç içe geçen rolleriyle, müzikleriyle, danslarıyla temposu yüksek, eğlenceli bir oyun. Bol kahkaha, bol neşe, Oyun Oyun İçinde!

37


38


Yönetmenden

Özer TUNCA Yönetmen / Yazar

Bizim zamanımızda, çocukluğumuzda ne bilgisayar, ne cep telefonu, ne televizyon, ne de diziler vardı. Masallar –beyaz atlı prensini bekleyen, her türlü hakarete katlanan ve bir peri tarafından hayatı değişen Külkedisi, uzun saçlı Rapunzel, ormana sürgüne gönderilen ve ölüme terkedilen Pamuk Prenses, Pinokyo, Kırmızı Başlıklı Kız, Bremen Mızıkacıları, Küçük Kara Balık, Küçük Prens –dinlerdik. Heyecanlanırdık, hayaller kurardık, eğlenirdik, üzülürdük. Bu masallardan küçük küçük tiyatro oyunları yapar, canlandırırdık. Hatta hiç unutmuyorum; daha tiyatronun ne olduğunu tam anlamıyla bilmezken mahalle arkadaşlarımı toplar, Rapunzel’i, Pinokyo’yu, Bremen Mızıkacıları’nı oynardık. Sonraları radyo tiyatrolarını dinlemeye başladık. Tomris Oğuzalp’i, Baykal Saran’ı, Macide Tanır’ı, Ecder Akışık’ı, Asuman Korad’ı, Yalın Tolga’yı ve birçok değerli sanatçı ustalarımızı tanıdık. Dinlerken sanki onlar radyonun içindelermiş gibi gelirdi bize. Merak ederdik. Kulaklarımıza hitap eden metni hayallerimizde canlandırırdık. Sonra televizyon, bilgisayar, cep telefonu girdi hayatımıza; mertlik bozuldu, masallar unutuldu, çöpe atıldı. Tiyatrolar zaten para kazandırmıyor dendi, yıkılıp yerine AVM’ler yapıldı. Oyuncular dizilere gitti. Bu arada herkes oyuncu oldu. Oyunculuk, FGR ajansları mantar gibi çoğaldı. Ama her şeye rağmen yine de tiyatroyu yaşatmaya, ayakta tutmaya çalışanlar da oldu. Küçük küçük tiyatro grupları kuruldu, sahneler açıldı, yeni yazarlar çıktı. Sevdiği kadın için pavyonu tiyatroya çeviren Selami Bey de bunlardan biriydi. Hamlet oyunundan kalmış kırık dökük dekorlar, eski püskü kostümlerle çocukluğunun masalını büyüklere sahnelemeye başladı. Pavyoncu Selami oldu yönetmen… Yıllarca oyun sürdü… Ta ki o gün, o saat gelene dek…

39


40


41


Yazar Hakkında Bursa’da doğdu. Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü mezunu. İzmir, Ankara, Bursa Devlet Tiyatrolarında oyuncu, yönetmen, yönetmen yardımcısı, yazar olarak 60’ın üzerinde oyunda görev aldı. ASSİTEJ ( Uluslar arası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birliği) Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslar arası Çocuk Tiyatrosu Festivali, Bursa Uluslar arası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali’nin gerçekleştirilmesinde, organize edilmesinde öncülük yaptı ve çalıştı. Ulusal ve Uluslar arası festivallere katıldı. Atölye çalışmalarında, oyun yazma yarışmalarında jüri üyeliği yaptı. Ödüller aldı. Çocuk oyunları yazdı. Oyunları özel tiyatrolarda, ödenekli tiyatrolarda ve New York’ta sahnelendi. 5 çocuk oyununun içinde bulunduğu “Oyun Köprüsü” adlı kitabı Kodeks Yayınları tarafından basıldı. “Tiyatro Aduacodo”nun kurucu üyesi (Bursa Barosu Avukatları Tiyatro Topluluğu) Tiyatro Acuacodo’da oyunlar yönetti; halen süpervizör olarak çalışmakta. Film, dizi ve reklamlarda oynadı. 2009 yılında Devlet Tiyatroları’ndan emekli oldu. Atacan adında oğlu var. İstanbul’da yaşamakta. Oynadığı Oyunlardan Bazıları Pazartesi Perşembe, Dünyanın Düzeni, Yedi Köyün Yargıcı, Köşebaşı, Mustafa, Baba Evinde Hayat, Sokullu Ne Yapmalıydı, Sarı Naciye, Oyuncakçı Dede, Elmadaki Barış, Behçet Bey’in Fötr Şapkası, Bir Şehnaz Oyun, Külhan Beyi Operası, Rumuz Goncagül, Ağzı Çiçekli Adam, Yedekçi, Misafir, Venedik Taciri, Canavar Sofrası, Hüznün Coşkusu, Aya Öğretmen, Veton Diye Diye, Barbaros Hayreddin, Yıldırım Bayazıd, Yıldız Yargılaması, Komuoyu, Rehine Sahibinin Sesi, Candan Can Koparmak, Bir Sevda Öyküsü, Cordano Bruno, Gelin Yarışalım, Sevgili Doktor, Babaannem Yüz Yaşında, Yolculuğun Sonu, (Türk İngiliz Ortak Yapımı) Bir Efes Masalı… Yönettiği Oyunlardan Bazıları Islık Sever Max, Komik Prenses ile Mutsuz Prenses, Shirley Valentine, Büyük aşkların Sonuncusu, Reis Bey, Ağzı Çiçekli Adam, Yedi Köyün Yargıcı, Androcles ile Aslan, Harikalar Mutfağı, Oyunun adı Kül kedisi, Otobüs Durağında Üç Bencil, Nasreddin İnadın Sonu, Üç Kafadar Hırsız Kuklacı Olursa, Kral Aranıyor, Albay Kuş, Kamuoyu, Para, Değiştirilmiş Çocuk.

42


Özer TUNCA Yönetmen / Yazar

Katıldığı Festivaller ve Yurtdışı Turneler Alaçatı, Bursa, Eskişehir, Ankara Uluslar arası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivalleri, Rusya St. Petersburg Rainbow, Tunus Ben Arous, Fransa Lyon, İsrail Haifa, İsrail Holon, Danimarka Herning, Danimarka Kolding, Norveç Tromso, İngiltere Brouhoha Tiyatro Festivalleri. Almanya Nürngberg, Almanya Frankfurt, Brezilya Jao Paulo turneleri… Oynadığı Diziler, Filmler ve Reklamlar Karanlıkta Koşanlar, Kurtlar Vadisi, Ruhsar, Azap, Araf Zamanı, Doğruluk Ekseni, Kader Çizgisi, Kendimize Doğru, Muhteşem Yüzyıl, Veda, Dere, Akvaryum Film ve Kısa Filmleri, Türk Telekom Fiber Optik, Sek Süt, Yeni Rakı reklamları, Çınar, Yasak dizileri

Katıldığı Atölye Çalışmaları Sevinç Sokullu; çocuk tiyatrosu, Sıgrıd Jeberich Aukiron; Commedia Dell’Arte, Wendy Haris; Devize Tekniği, Görsel ve Fiziksel Tiyatro, William Gaskill; Doğaçlama Oyunculuk… Aldığı Ödüller Bursa Yıldırım Bayezid Rotary Klübü Meslek Onur Ödülü. Tunus Ben Arous Med Tiyatro Festivali En İyi Oyun Ödülü (Yedi Köyün Yargıcı) Tunus Ben Arous Med Tiyatro Festivali En İyi Oyun ( Otobüs Durağında Üç Bencil) Rusya St. Petersburg Rainbow Tiyatro Festivali En İyi Erkek Oyuncu Ödülü (Keloğlan) Rusya St. Petersburg Rainbow Tiyatro Festivali En İyi Geleneksel Oyun ( Androcles ile Aslan) Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu Meslek Onur Ödülü

43


44


45


Kendine Sürpriz Yapan Oyun

Ruteba Tatlı

Yönetmen Yardımcısı-Dramaturg

Bir tiyatro oyunu kurmanın, oynamanın heyecanını, zorluklarını seyircinin varlığını unutmadan anlatan, tiyatronun komedisini yapan bir oyun “Oyun Oyun İçinde” Sahneye dair göndermeleriyle sahne dışını sahneye taşımasıyla, oyuncu ve rol kimliği arasında kurduğu ilişkiyle kendisinin, tiyatronun farkında; bu farkındalıkla oyun kendine sürpriz yapıyor. Her sürpriz oyuna dönüşüyor. Oyun bir oyun olduğun bilerek, tiyatronun bileşenlerini bu şekilde yorumlayarak oyunu kuruyor. Düştükleri durumu düzeltmeye çalışan bir grup “tiyatro” insanı kimi zaman gülünç, kimi zaman da yaratıcı olan halleriyle sahnede. Bu gülünç ve yaratıcı insanlar, onlardan istenen bir şey sonucunda oyunun ikinci perdesinde tekrar yeni bir oyuna başlıyor. Metindeki ikinci rollerine geçiyorlar. Roller, oyunlar, hikayeler, ilişkiler, kulis, sahne, sahne kulis iç içe geçiyor. Yaşanan durum, durumun yarattığı fiyaskolar oyuna dönüşüyor oynanıyor. Finale kadar oyunun oyuna yaptığı sürpriz bitmiyor. Dolayısıyla finalde bir sürprizle geliyor….

46


47


1983

GENEL SANAT YÖNETMENİ. MEHMET ÖZGÜR

AFiŞ TASARIM. TÜLAY DEMiRCAN

2015 - 2016

PROJE BAŞKANI. RECEP KAMİLOĞLU REJİ ASİSTANI. İNANÇ TARTAN DEKOR TASARIM. ALEXANDER LUBENOV ILIEV KOSTÜM TASARIM. ALEXANDER LUBENOV ILIEV IŞIK TASARIM. ALEXANDER LUBENOV ILIEV MÜZİK DÜZENLEME. ALEXANDER LUBENOV ILIEV OYUNCULAR. SAFİNAZ ÖZGÜR, PINAR BOYAR, YUNUS DERLİ, HÜSEYİN ATAV, ASAF DOĞAN

www.abt.gov.tr

48


Kurnaz

Yazar: Anonim Yönetmen: Alexander Lubenov Iliev Proje Başkanı: Recep Kamiloğlu Reji Asistanı: İnanç Tartan Dekor Tasarım: Alexander Lubenov Iliev Kostüm Tasarım: Alexander Lubenov Iliev Işık Tasarım: Alexander Lubenov Iliev Müzik Düzenleme: Alexander Lubenov Iliev Oyuncular Safinaz Özgür: Guilemette Pınar Boyar: Çavuş / Yargıç Yunus Derli: Pierre Patelin Hüseyin Atav: Çoban Asaf Doğan: Terzi

49


50


Oyun Hakkında Dürüstlük kelimesinin anlamını dahi bilmeyen Pierre Pathelin, genellikle işlerini üçkâğıtçılık yaparak halletmeye alışkın bir avukattır. Ancak işleri uzun zamandır kötü gitmekte ve para kaynakları her geçen gün tükenmektedir. Tüm bu kötü gidişata rağmen bildiği yoldan kesinlikle şaşmayan ve sürekli insanları kandırarak geçimini sağlamaya çalışan avukatın karşısına bir gün dişli bir rakip çıkar. 1457 yılında Fransa’da yazılmış olan Avukat Pierre Pathelin farsı, aradan geçen yüzlerce yıla rağmen zamana uyum sağlamakta hiç zorlanmayan ve maddesel çıkarlar için kurulmuş, yalan dolana dayalı insan ilişkilerini gözler önüne seren bir komedi. Beden dili ve mim tekniklerine dayalı olarak sahneye koyulan performansın yönetmeni Bulgar sanatçı Alexander Iliev. “Kurnaz” ayrıca ABT sahnesindeki ilk fars tiyatro eseri olma özelliğini de taşıyor.

51


52


Yönetmenden

Alexander Lubenov Iliev Yönetmen

“Usta Pierre Pathelin Farsı” ya da “Avukat Pierre Pathelin” 1457’de Fransa, Paris’te yazıldı. 550 yıl önce 1465’te ilk defa sahnelenerek tiyatro tarihinin en çok yönetilen komedisi oldu. 21. yüzyıl bakış açımız bu dramaturgi incisinin ismini “Kurnaz” olarak değiştirdi. Yeni yüzyılın ilk yirmi yılının ana akımları oldukça ticari, hızlı ve gerçekçi. İdealler, maneviyat ve sessizliğe yer yok. Bizim görselimizin kilit noktası buydu. Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu; tüm dünyadaki 7 milyardan fazla insanın anlayabileceği fiziksel tiyatroya ve mim diline dayalı, TV reklamı hızında bir performans yarattı. Bu 7 milyardan fazla insana basit bir gerçeği anlatmak istedik: eğer birine yalan söylerseniz en sonunda kendinize yalan söylersiniz. Günümüzün en insana ait tavırları yalana, rekabete, ticarete ve siyasi partilere dayalı. Muhtemelen yüzde yüzünüz katılmayacaktır ama size basit bir soru sorayım: “Gerçek fiyatı hakkında yalan söylemesek kârımız nereden gelirdi?” Peki, bu problemi nasıl çözeriz? Küçük dünyamızı doğruluğa nasıl döndürürüz? Şeytanın tahriklerine kanmadan insanlığın gerçek bir kısmı, insanın gerçek bir kardeşi nasıl oluruz? Her din bir keşiş ya da rahibe olmamızı önerir. Peki ya biz, bir medeniyette yaşayan normal insanlar? Cevabımız basit. Doğrulukla bütünleşin. Asla yalan söylemezseniz asla kendi tuzağınıza düşmezsiniz. Tüm bu sorular dağını yıkarak, biz, Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu’nun teatral takımı olarak doğruluk diline-aksiyon diline, tavırlara ve görselliğe dayalı zekice ve komik bir performans oluşturmaya çalıştık. Tüm oyuncular ve senaryo yazarı ve yönetmen olarak ben; seyircinin kafasını karıştırabilecek tüm yanlış hareketleri, reaksiyonları ve kompozisyonları çıkardık. Bakış açımız seyirciyle irtibattı. Seyircinin nabzını hissederek her zaman doğruluk bıçağında kalmayı umuyoruz. Hoş geldiniz!

53


54


55


Yönetmen Hakkında Doğum yeri ve tarihi: 01.10.1956 – Sofya, Bulgaristan Üniversite Eğitimi: • Teknik Üniversite – Sofya, “Bilgisayar Programcılığı” bölümü. 1979 • Uluşlar Tiyatrosu Üniversitesi – Barselona, İspanya, “Commedia Dell’ Arte” bölümü, 1985 • NATFIZ “Kr. Sarafov”, Sofya, “Dramatik tiyatro yönetmenliği” bölümü, 1988 Uzmanlık: Stanislavski sistemi – Moskova, Rusya – 1982 – 1984 yaz atölyeleri Derece: Yüksek Lisans İş tecrübesi: • Sofya, Bulgaristan, NATFIZ “Kr. Sarafov”da tam zamanlı doçent • Carnegie Mellon University, ABD’de öğretim görevlisi Diğer Beceriler: Pandomim okulu (4 yıl) 1979, geleneksel Vietnam tiyatrosu (3 yıl) 1980, Vietnam Masajı Xoa Bop (5 yıl) 1976-1979, Beijing Operası (2 yıl) 1981, Akrobasi (2 yıl) 1982, Uluslararası Pandomim çalıştayı-Rusya 1985, Tibet Masajı Djamtso Kunye (18 yıl) 1993-2010, Commedia dell’Arte ileri seviye 1985, 1988, 2015, Dhime Nrittya Nepal Kraliyet Dansı – Nepal 1998, Endonesya Topeng dansı 2005-2008, Wayang kulit, Bali 2005, 2008, Derviş dansı Türkiye 2006, Gravür tekniği İtalya 1988-1992, Resim sanatı kuru pastel Rusya 1991, Mask teknolojileri İspanya 2005 Dövüş Sanatları & Yoga: Hatha Yoga –1970’ten günümüze; Vietnam masajı Xoa Bop (4 yıl), 1979; ustalık, 2005; Vietnam Voo (3 yıl), 1979, Voo ustasu 2005; Kodokan judo (2 yıl), 1980; Shotokan karate (3 yıl), 1982; Aikido (2 yıl), 1984; Kung fu, Qi Gong ve Taiji (8 yıl), 1988; Çin masajı An Muo (sporcular için) – 1990’dan günümüze; Agni Yoga – 1991’den günümüze; Tibet masajı Djam tso Kunye – 1993’ten günümüze; Raja Yoga – 1995’ten günümüze Kurmuş olduğu ve yöneticilik yaptığı tiyatrolar: Pandomim tiyatrosu – Mim Stüdyosu “Alba”, 1985-1992. 1988’den beri profesyonel statüdedir. “TAMA” Tiyatrosu, 1992-1994. Oyuncular, mim sanatçıları ve dansçılardan oluşan profesyonel Pandomim grubu. “Polyhymnia” Tiyatrosu, 1995-1999. Profesyonel mim tiyatrosu. 1997’den beri teatral antropoloji klübü. “Theatre of Dreams”, 1999’dan günümüze. Profesyonel sözsüz tiyatro.

56


Alexander Lubenov Iliev Yönetmen

Atölye Başkanlığı 4 kıta da 80 den fazla atölye başkanlığı Kendi performanslarının yönetmenliği Bulgaristan: 165 performans Diğer ülkeler: 35 performans Performanslara katılım Bulgaristan: 91 performans Diğer ülkeler: 31 performans Yazarın filmleri 61 film ve belgesel Filmlere katılım 37 film ve belgesel Televizyon katılım 27 ülkede 950’den fazla TV yayını ve 50 den fazla kanalda oynayan TV filmi Kültür antropolojik Keşifler 4 kıta da 150 den fazla Spor keşifleri ve yarışmalar 50 den fazla balkan yarımadasında Alpler, Klimanjaro, Hindukush, Pamir, Karakoram, Tibet ve Himalayalar. Bu keşiflerden üçü GUINESS rekorlar kitabına dahil alanlarda yapılmıştır. • Everest maratonu -Nepal Himalayalar 1993 • 25 saat tek kişilik pandomim gösterisi • Everest konseri- 5350 metre yükseklikte Nepal, Hindistan 1996 Yazdığı oyunlar: “Dwarf with long nose” 1989; “Devil in sackful” 1991; “Nevan – the hearth of the world” 1993; “Kumari – the living goddess” 1999; “Virgin – knight” 2000; “Testament of the prodigal son” 2001; “The effect” 2009; “Chronicle of events in the times, when was building the Great pharaon’s pyramid” 2015 Film, TV ve Tiyatro senaryoları yazarlığı: 250’den fazla

57


58


59


Fars Tiyatrosu Nedir? Kökeni eski Fransızcadaki “farce” kelimesinden gelen fars tiyatrosunun en belirgin özelliği gülünç bir ortam yaratmak adına olay örgüsünün mantık diziliminden feragat etmesi ve tiplerden çok durumlar üzerine eğilmesidir. Bu yönüyle bakıldığında fars tiyatrosu için oyun kişileri ve durumlarının son derece abartılı olduğu rahatlıkla söylenebilir. Farsı komedyadan ayıran en belirgin özellik, komedyadaki gibi düşündürmeye çalışmaması sadece güldürmeye odaklı olmasıdır. Komedya daha çok tuhaf bir insanın günlük hayattaki halini ele alırken, fars sıradan insanların tuhaf durumlarla olan savaşını işler. İlk olarak ortaçağ dinsel tiyatrosunda kendini gösteren farsta rastlantısallık oranı oldukça fazla, olay örgüsü yüksek tempoda ve fiziksel eylemler yoğundur.

60


61


ร‡ocuk ve Genรงlik Tiyatrosu Birimi

62


ABT Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Birimi

Hasibe Aygül ÖZGÜR

Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Birimi Sanat Yönetmeni

Merhaba Tüm dünyada gerçek anlamda üretimleri ile yer alan çocuk ve gençlik tiyatroları, yarının sanatsever, iletişim sorunu yaşamayan, kendini ifade edebilen, yaratıcı ve aydınlık bireylerin toplumda yer alabilmeleri için bulunmaktadır. Çocuk izleyiciler, sınırsız hayallerini ve doğallıklarını henüz kaybetmedikleri için onların bu özelliklerini daha da zenginleştirmek ve geliştirmelerine yardımcı olmak çocuk ve gençlik oyunlarının ilk hedefi olmalıdır. Zihinsel ve ruhsal gelişimi de devam eden çocuk ve genç izleyici, dünyayı ve yaşananları yorumlama, yaşamı anlamlandırabilme, sevgi, barış, birlik olma gibi evrensel değerlerin sözde kalmayıp hayatlarına geçirebilme olanağını da nitelikli oyunlar izleyerek bulabilirler. Tüm bu düşüncelerle yola çıkan Genel Sanat Yönetmenimiz Mehmet Özgür ve çocuk, gençlik tiyatrosu alanında yazar ve yönetmen olarak çok değerli çalışmaları bizlerle buluşturan aynı zamanda birimimizin sanat danışmanı Özer Tunca önderliğinde Türkiye’de ilk kez kurumsal anlamda çocuk ve gençlik tiyatrosu birimi kuruldu. Kurulduğu günden bugüne ise Tunus, Bursa ve Eskişehir olmak üzere üç uluslararası tiyatro festivaline katıldı. Bölge turnesi kapsamında ise çevre ilçelerde oyunlarımız çocuk ve genç izleyicilerle buluştu. Birimimizde yer alan oyuncu arkadaşlarımızın bu alanda daha da ilerleme sağlamaları adına, Danimarka’dan Soren Ovesen, Bulgaristan’dan Alexander Iliev ve İtalya’dan Antonio Fava ile atölye çalışmaları gerçekleştirildi. Önümüzdeki günlerde yine Danimarka’dan jaques Mathiessen ile yapılacak workshop’un ardından 2016 Nisan ayında, gelecek sezonda yer alması düşünülen bir oyun daha çalışılacak. Yurt içi ve yurt dışından aldığımız festival davetlerinin değerlendirme çalışmaları sürmekte. Bu sezon, geçtiğimiz yıl sahnelediğimiz “Değiştirilmiş çocuk” ve “Küçük Kara Balık”ın yanı sıra yeni oyunlarımız Soren Ovesen’nin yönettiği “Sır” ve Özer Tunca’nın yönettiği “Özgürlüğe Kaçış” dönüşümlü olarak sizlerle birlikte olacak. Çocuklarımızın ve gençlerimizin hayallerine doğru yol alma süreçlerini destekleyen daha nice üretimlerde buluşmak dileğimle mutlu sezonlar…

63


ABT Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Birimi Hakkında Merhaba Antalya, “Alışkanlıklar çocuk yaşta başlar. Birey ne kadar erken yaşta sanatla tanışır, sanatla uğraşır, sanatı sever, sanatla yoğrulur, sanatı içselleştirirse o kadar erken yaşta kendini, dünyayı keşfeder. Soru soran, sorgulayan, eleştiren, empati kurabilen, hoşgörülü, sevebilen, paylaşabilen bir birey, sanatı ve sanatçıyı seven bir yönetici olur.” Dedik, söyledik durduk yılarca, sadece konuştuk. Çocuk tiyatrosunun önemini, kalitesini, nasıl olması, nasıl yazılması, nasıl yönetilmesi, nasıl oynanması gerektiğini tartıştık. Festivallerde seyrettiğimiz harika oyunlara bazen özendik, kıskandık neden biz yapamıyoruz, yapmıyoruz diye kendimiz, yöneticilerimize kızdık. Neden bizde de kaliteli, çağın çocuğunu yakalayan, nitelikli, çocuğu birey yerine koyan, onlara saygı duyan çocuk tiyatroları, çocuk oyunları yok diye birbirimize sorduk. Az da olsa çocuk ve gençlik tiyatrosuna ciddi anlamda gönlünü veren, emek harcayan değerli arkadaşlarımı bu yazımın, eleştirimin dışında tutuyorum. Evet yıllardır ödenekli, ödeneksiz tiyatrolarda çocuk ve gençlik oyunları oynanmakta ama nasıl? Büyük oyunlarına gösterilen özenin yanında çocuk oyunlarına gösterilen özen yok denecek kadar az. Ödenekli tiyatrolarda ya ceza aracı olarak kullanıldı ya da reji yapmak isteyen yönetmen adaylarına basamak. Kasap dükkanını kapatan korsan çocuk tiyatrosu kurdu. Okullarda günde 6 seans oynayarak büyük paralar kazandı. Yazarlar yetişmedi, yönetmenler yönetmek, oyucular oynamak istemedi, çünkü küçük görüldü. “Çocuk Oyunu mu? Almayayım, teşekkür ederim.” Dediler. Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Birimi, defalarca kuruldu dağıtıldı, kuruldu ama yaşayamadı, yaşatılmadı hep ölü doğdu. Ama Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosunun bir “Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Birimi” var. Amacı ne ceza aracı olmak ne de basamak. Amacı; Dünya çapında, geleneksel ve çağdaş, harekete dayalı, kendi tarzında, kendi metinlerini yazabilen örnek bir “Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Birimi” olmak. Uluslararası projelere imza atmak, festivaller düzenlemek, festivallerde tiyatromuzu ve ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek. Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Birimi’miz geçtiğimiz günlerde 1.yılını doldurdu. Bu kısa süre zarfında amaçladığımız birçok projeyi adım adım gerçekleştirdik, gerçekleştirmeye de devam etmekteyiz. İlk oyunlarımız “Değiştirilmiş Çocuk” ve “Küçük Kara Balık” idi. İlk yurtdışı festivali olarak da Tunus Ariana Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Festivali’ne “Değiştirilmiş Çocuk” ile katıldı,

64


Özer TUNCA

ABT Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Birimi Sanat Danışmanı

başarı ile temsil etti, katılımcılardan övgüler aldı. Antalya ilçelerine bölge turneleri yaptı. Daha sonra Danimarka’dan önemli yönetmen Soren Valente Ovensen “SIR” adlı çocuk oyunumuzu yönetti. “SIR” geçtiğimiz günlerde 20.Bursa Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Festivali’ne katıldı. Birimimiz ve oyunumuz “SIR”, katılımcıların yine övgülerini aldı. Birimimizin gençlik ve çocuk oyunu Eşref Karadağ’ın yazdığı Özer Tunca’nın yönettiği “Özgürlüğe Kaçış (Bir Hamster Müzikali)” çocuk ve genç seyircisiyle buluştu, prömiyerini yaptı. Yine amacımız uluslararası festivallere katılmak, turneler yapmak, başka illerdeki çocuk ve gençlere oynamak. Hedeflerimizin diğeri de Avrupa’nın, Asya’nın önemli, usta yönetmen, oyuncu, yazarlarıyla workshoplar yapmaktı. Bunları da adım adım gerçekleştirdik, gerçekleştirmeye devam ediyoruz, edeceğiz de. İlk olarak Bulgaristan’dan önemli yönetmen, hoca, oyuncu ve oyunculuk koçu Prof. Alexander İliev gelmiş, oyunumuz Özgürlüğe Kaçış’ın ön çalışmaları için 10 günlük clown, sirk becerileri, doğaçlama, Comeddia dell’Arte atölye çalışması yapmıştır, katılımcılara sertifika vermiştir. Daha sonra İtalya’dan Commedia dell’Arte’nin usta oyuncusu, yönetmeni, yazarı Antonio Fava gelmiş ve bu konuda atölye çalışması gerçekleştirmiş, katılımcılara sertifika vermiş, ilerleyen günlerde yine gelerek bizlerle çalışmalarını sürdürecektir. Aralık’ta Danimarka’nın en ünlü yönetmenlerinden Jaques Matthiessen gelip 1 haftalık atölye çalışmasından sonra 2016 Nisan ve Mayıs aylarında yeni çocuk oyunumuzun provalarını gerçekleştirecektir. İlerleyen zamanlarda değerli yönetmenlerle kukla tiyatrosu, anlatı ve gölge tiyatrosu konusunda da çalışmalarımız olacaktır. Bu yolda değerli yöneticilerimiz ve sevgili Sanat Yönetmenimiz Mehmet Özgür başta olmak üzere, sanatçı arkadaşlarımız ve teknik elemanlarımızla el ele, omuz omuza, yürek yüreğe yeni projelere, yeni hedeflere doğru koşar adımlarla yürüyoruz, yürümeye devam edeceğiz. Antalya’ya selam olsun!

65


Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Birimi 1983

2015 - 2016

AFİŞ TASARIM. TÜLAY DEMİRCAN

YAZAR. EŞREF

www.abt.gov.tr

66

SANAT YÖNETMENİ. HASİBE AYGÜL ÖZGÜR SANAT DANIŞMANI. ÖZER TUNCA DRAMATURG. RUTEBA TATLI DEKOR TASARIM. MEHMET ALİ ZEREN MASK TASARIM. MEHMET YETİK ÖZŞİMŞEK & GİZEM KARASU KOSTÜM TASARIM. DİLEK KAPLAN HAREKET&DANS&KOREOGRAFİ. OZAN YILDIRIM MAKYAJ. ÖZLEM DURMAZ SİRK VE CLOWN OYUNCULUK. ALEXANDER ILIEV IŞIK TASARIM. ÖZGÜR DOKUYUCU MÜZİK. OKTAY KÖSEOĞLU GENEL SANAT YÖNETMENİ. MEHMET ÖZGÜR

KARADAĞ YÖNE

TMEN.ÖZER TU

N CA


Özgürlüğe Kaçış Yazar: Eşref Karadağ Yönetmen: Özer Tunca Dramatrug: Ruteba Tatlı Dekor Tasarım: Mehmet Ali Zeren Mask Tasarım: Mehmet Yetik Özşimşek & Gizem Karasu Kostüm Tasarım: Dilek Kaplan Hareket&Dans&Koreagrafi: Ozan Yıldırım Makyaj: Özlem Durmaz Sirk Ve Clown Oyunculuk: Alexander Iliev Işık Tasarım: Özgür Dokuyucu Müzik: Oktay Köseoğlu Oyuncular Anıl Şereflioğlu: Bilgin Ayşe Sinem Korola: Uzuntüy Başak Özyönüm: Yumak Çağatay Çanta: Diken Çağdaş Çobanoğlu: Efendi Erhan Özdemir: Doktor Harun Dağaşan: Köpek İnanç Tartan: Kocagöz Selim Turgay Deli: Kahve Şebnem Yurttutan: Pamuk Müzisyenler Duygu Dikmen: Piyano Abdullah Türkay Uzun: Bateri Koray Akça: Saksafon

67


68


Oyun Hakkında

Her yaştan izleyiciye tam bir görsel şölen vaat eden oyunda, bir kafesin içinde sessiz sakin yaşayıp giden bir grup evcil hamsterın özgürlük mücadelesi anlatılıyor. Kafeslerinde oturarak satılmayı bekleyen sevimli hamster ailesi, bir gün peynir çalarken yakalanarak kafese atılan Kocagöz adlı bir fare ile tanışırlar. Çiftliğin gizli köşelerinde özgürce yaşamaya alışmış olan Kocagöz, kafese girdiği andan itibaren kaçış planları yapmaya başlar. Zaman içinde bu planlarına hamsterları da dâhil eder ve kendilerini hep birlikte fantastik bir maceranın içinde bulurlar. Eşref Karadağ tarafından yazılan ve İstanbul Kültür Projesi içinde yer alarak ödüle de layık görülen oyunun en önemli özelliği sahnede yaratılacak olan sirk havası ve sunulacak olan akrobatik gösteriler.

69


70


71


Yazar Hakkında 1964 yılında İzmir’in Kiraz ilçesinde doğdu. Atatürk Üniversitesi, Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi, Ağrı Eğitim Yüksek okulu’nu, Anadolu üniversitesi, AÖF Türkçe bölümüyle lisansını tamamladı. 1986 yılından bu yana yurdun değişik yerlerinde öğretmenlik yaptı. ADD, Dil Derneği, Edebiyatçılar Derneği, Dumansızlar Edebiyat Grubu, Eğitim-İş üyesi olan Eşref Karadağ evli ve iki çocuk babasıdır. Edebiyat ile olan tanışıklığı 1987 yılında başladı. Şiir, öykü, çocuk romanı ve oyun çalışmaları yaptı. Şiir ve öyküleri “Öğretmen Dünyası”, “Varlık” “Yaba” ,“Karşı”, “Damar”, “Kıyı”, “Çalı” “Güneş” “Lacivert” “Şiir Ülkesi” “Parmak izi” “Alaz” “Şehir” “Tay” “Temrin” “Afrodisyas Sanat” gibi dergilerde yayımlandı. Okura ulaşmış 5 kitabı bulunmaktadır. İstanbul Şehir tiyatrolarına “Kuşlar Döndüğünde” adlı “Cumhuriyet” konulu bir oyunu seçildi. İstanbul Kültür Başkenti Ajansının “Tiyatro Okullarda” projesiyle “Özgürlüğe Kaçış” adlı çocuk oyunu kitaplaştı ve İstanbul’un tüm okullarına dağıtıldı. TRT Radyo 1’de radyo oyunları yayınlandı. Ödülleri • • • • • • • • • • • • • •

72

2005 yılı Karabük Kültür Sanat Derneği İbrahim Yıldız Şiir Mansiyonu. 2005 yılı Ümit Kaftancıoğlu Öykü ikinciliği. Beşparmak Dergisi 10. şiir yarışması ikinciliği TRT Çocuk oyunları yarışması 2007 yılı Çocuk Bahçesi üçüncülüğü 2007 yılı Nasreddin Hoca Gülmece öyküleri yarışması mansiyonu 2007 yılı Yirce şiir yarışması üçüncülüğü 2008 Yılı GİB “Vergi” konulu Tiyatro oyunu yarışması Mansiyonu Yarımada Yayınları, Çanakkale Savaşı Konulu Öykü yarışması, 2008 Mansiyonu. 2008 yılı İ.B.Ş.B “Cumhuriyet” konulu tiyatro oyunu mansiyonu. Çorum Gazeteciler Cemiyeti Mahmut Tunaboylu 2009 öykü ikinciliği Şalom Gazetesi V. Gila Kohen Öykü Yarışması 2009 Mansiyonu Pervari Festivali Siirt Yöresi Öyküleri Öykü yarışması 2009 üçüncülüğü 2010 İstanbul Kültür Ajansı, Tiyatro okullarda oyun yarışması ikinciliği 2011 Raşit Kara Şiir mansiyonu.


Eşref Karadağ Yazar

Kitapları • Erik Ağacı olmak isteyen Çocuk –Şiirler, Öğretmen Dünyası –Ankara -2004 • Çıkınımdaki Azıklar –Öyküler – Hayal Yayınları –Ankara - 2006 • Şiir Amcanın Düşleri- Çocuk Şiirleri- Top yayınları-İzmir- 2010 • Yangın-Çocuk Romanı- Top Yayıncılık-İzmir- 2010 • Özgürlük mü o da ne-Çocuk Romanı-Top Yayıncılık- 2011 • Yayınlanan Radyo Oyunları • • • •

Yangın (Çocuk Bahçesi) TRT Radyo 1 (Ekim-2007) Göç Mevsimi (Radyo Tiyatrosu) TRT Radyo 1 (Aralık-2007) Teyelli Hayatlar (Arkası Yarın) TRT Radyo 1 (Mayıs 2011) Bahtıgüzel Ailesi (Radyo Tiyatrosu) TRT Radyo 1 (Haziran 2011)

Tiyatro Oyunları 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7.

Kuşlar Döndüğünde Hırsız Kim Uçkur Hesabı Demokrasi Büyük Ders (Çocuk Oyunu) Özgürlüğe Kaçış (Uyarlama-Çocuk Oyunu) Ülkenin Renkleri (Uyarlama-Çocuk Oyunu) Barış Bahane (Uyarlama-Çocuk Oyunu)

73


74 74


75 75


Yazardan

Eşref Karadağ Yazar

“Özgürlük mü; o da ne?” adlı çocuk romanımdan oyunlaştırdığım Özgürlüğe Kaçış’ı aynı yıl ‘2010 İstanbul Kültür Başkenti Projesi’nde duyurulan “Tiyatro Okullarda” oyun yarışmasına gönderdim. İkinci olan oyun, İstanbul’a her giden gibi bir daha geri dönmedi. 2011 yılında Devlet Tiyatroları repertuarına girdi ve 2012-2013 sezonunda, Zafer Güllü yönetmenliğinde Sivas Devlet Tiyatrosu’nda sahnelendi. Özer Hoca (Tunca)’dan oyunun bir de Antalya Belediye Tiyatro’sunda sahneleneceğini duyduğumda yeniden heyecanlanmıştım. Ancak itiraf edeyim; olanaklar ve altyapı zenginliği açısından Devlet Tiyatroları sunumunun gölgesinde kalacağını, görsel öğelerde bir şeyin eksik duracağını düşünmüştüm. Demek ki yanılma hakkımı kullanmışım; daha oyunu seyretmeden, fotoğraflardan yola çıkarak, harcanan emeği, gösterilen özeni görebiliyorum. Oyunu bir görsel şölen haline getirerek genç seyircinin beğenisine sunan Yönetmen Özer Tunca ile ekibine ve Antalya Halkı için vazgeçilmez bir önem taşıyan Antalya Belediye Tiyatrosu’na teşekkür ediyorum. Antalyalı çocuklar çok şanslı.

76


77


Yönetmenden

Özer TUNCA

Yönetmen Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Birimi Sanat Danışmanı

BEN ÖZGÜRLÜK Ben, ÖZGÜRLÜK; Bireyin kendisini rahatça ifade etmesiyim. Kendini belirlemesiyim, denetlemesiyim. Başkalarının buyruk, emir, baskı, zorlamasına karşı; “ TEPKİ” yim, “ GÜÇ”üm, “ DURUŞ” um. Ben bir DÜŞÜNCE”yim, düşündüğünü söyleyebilme, huzurlu ve korkusuzca yaşayabilme iradesiyim. “MEŞALE” yim, “IŞIK”ım, “AY”ım, “ GÜNEŞ”im, “ GÖKKUŞAĞI”yım, Karanlıkları aydınlatan, tarihleri değiştiren, çağlar açıp çağlar kapatan. Örülen duvarlara, çekilen setlere, kükreyen “ SEL”im, Vurulan zincirlere “ BALYOZ”um. Yaşayan tüm canlıların aklımdayım, fikrindeyim, kalbindeyim, duygularındayım. “ ÖZGÜRLÜK “Benim adım. Oyunumuzun kahramanı KOCAGÖZ’ün dediği gibi; Dans edebilmektir doğada Gezebilmektir dağlarda Şarkı söylemektir notalarla Özgürlük budur işte! İyi seyirler

78


79


80 80


81


82


Değiştirilmiş Çocuk Yazar: Selma Lagerlöf Dramatizasyon: Göran Tunström Çeviri: Nurgök Özkale Yönetmen: Özer Tunca Proje Başkanı: Hasibe Özgür Yönetmen Yardımcısı: Başak Özyönüm Reji Asistanı: İnanç Tartan Dramaturg: Selen Korad Birkiye Dekor ve Kostüm Tasarım: Dilek Kaplan Müzik: Oktay Köseoğlu Işık Tasarım: Özgür Dokuyucu Hareket Koreografi: Ozan Yıldırım Oyuncular İnanç Tartan: At Ayşe Sinem Korola: Çiftçinin karısı Şebnem Yurttutan: Hizmetçi-Yaşlı kadın Çağatay Çanta: Yanaşma Selim Turgay Deli: Anlatıcı ve çocuk Erhan Özdemir: Baykuş Anıl Şereflioğlu: Yaşlı adam Çağdaş Çobanoğlu: Kedi-at Harun Dağaşan: Çiftçi Başak Özyönüm: Trol Müzisyenler Koray Akça: Klarnet Burcu Zeren: Yan Flüt

83


84


Oyun Hakkında

Çok çok uzak diyarlarda, yemyeşil bir orman köyünde yaşayan genç bir çift günü gelir güzel bir bebek sahibi olurlar. Ancak bu köyün arkasındaki mağaralarda, ormanın karanlık kuytularında çirkin, dev troller yaşamakta ve köy halkına korku salmaktadır. Bir gün genç çiftimiz, dünya tatlısı bebeklerini de yanlarına alır ve ormanda bir gezintiye çıkar. Bu esnada başlarına küçük bir kaza gelir ve çıkan karışıklıkta bir anne trol, kendi çirkin bebeğini, çiftin güzel bebeği ile değiştirir. Anne ve baba eve döndüklerinde bebeklerinde bir tuhaflık olduğunu anlarlar. Pembe yanaklı, sarı saçlı bebekleri gitmiş yerine çalı gibi saçları olan, kara kuru bir bebek gelmiştir. Bu bebek mama yemez, süt içmez ve sürekli ağlar. Komşular ve yakınlar genç anne babaya trol bebeği ormana bırakıp, kendi bebeklerini bulmaları için sürekli baskı yapar. Baba da bu işi yapmak için yollar arar. Ancak tüm çatışmalara, tüm kavgalara rağmen anne yüreği dayanamaz, küçük çirkin bebeğe kıyamaz ve sonunda trol çaldığı bebeği geri getirir. Çünkü bilir ki dünyaya gelen her canlı sevmeyi, sevilmeyi ve yaşamayı hak eder. Çocukların ve her yaştan çocuk kalanların kalplerini yumuşatacak olan “Değiştirilmiş Çocuk” ta bir yandan hayatın güzelliğini ve sevmenin değerini öğrenirken, diğer yandan da büyülü bir ormanda fantastik bir gezinti yapacağız.

85


86


87


Yazar Hakkında SELMA LAGERLÖF Efsane ve masallara dayanan yapıtlarıyla tanınan Selma Lagerlöf, Nobel Edebiyat Ödülü’nü alan hem ilk kadın yazar, hem de ilk İsveçli yazardır.20 Kasım 1858’de İsveç, Mabracka’da dünyaya gelen Lagerlöf 81 yaşında yine aynı yerde hayata veda etmiştir. Çocukken geçirdiği bir hastalık yüzünden bir süre sakat kalan ve dönemin geleneklerine göre uzun süre evde eğitim gören yazar, 1882 yılında babasının rızası olmadan öğretmen okuluna girmiştir.1885 yılında öğretmenliğe başlayan Selma Lagerlöf, iki ciltlik ünlü eseri Gösta Berlings Saga’yı bu yıllarda yazmıştır. 1.Dünya Savaşı başlayınca çok sarsılan Lagerlöf, birkaç yıl süreyle pek ürün vermedi. Daha sonra Marbacka (1922), Bir Çocuğun Anıları (1930) ve Selma Lagerlöf ’ün Günlüğü (1932) adlı kitaplarında incelikli bir üslupla çocukluğunu anlattı. Vaermland’ı konu alan üçlemesiyle de tanınan Lagerlöf, çağdaş öykü yazarlarının en yeteneklilerinden biri sayılır. Lagerlöf ’ün en iyi eseri olan Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige (Nils Holgersson’un yabankazlarıyla maceraları) adlı kitabından yola çıkarak hazırlanan çizgi film dizisi, Türkiye’de Uçan Kaz adıyla gösterilmiştir. Türkçede ayrıca Kurtlar ve Uçan Kazlar adlı çocuk kitapları vardır.

88


Sevginin Alevinden Daha Parlak Olan Nedir ?

Özer TUNCA

Yönetmen Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Birimi Sanat Danışmanı

Oyunumuzun hikayesi çok uzaklardan, kuzeyden, karlar ülkesi İsveç’ten Nobel ödüllü ünlü hikaye yazarı Selma Lagerlöf yazmış, Göran Tunstrom dramatize etmiş, dilimize de Nurgök Özkale çevirmiş. Evet hikaye çok uzaklardan ama bana, bize hiç de yabancı değil. Bir zamanlar çocukluğumda, gençliğimde yakınlarım, çevrem buna benzer yaşanmış, yaşanmamış hikayeler anlatmıştı. Hikayenin kahramanını da bir yerlerde gördüm, tanıdım sanki. Sizden, bizden, onlardan “Farklı” ya da “Başka” dediğimiz, yok saydığımız ya da aşağıladığımız, alay ettiğimiz, küçümsediğimiz, ötekileştirdiğimiz, yaşama, soluk alma hakkı tanımadığımız biri. Peki siz gördünüz mü? Tanıyor musunuz? Beraber yaşadınız mı? Anlamaya çalıştınız mı? Sevdiniz mi? Hatırlıyor musunuz? Bir düşünün bakalım. Hani o “Pis çirkin şey!” dediğiniz, bu yüzden sevmediğiniz, dışladığınız, Ha?... Sevmek !.. Sev…mek..! Ne güzel, sihirli, sıcacık bir sözcük. Kulağa da ne kadar hoş geliyor. Her canlının, kim olursa, nasıl olursa olsun sevmeye, sevilmeye, insan yerine konmaya yaşamaya hakkı yok mu? Oysa sevginin alevinden daha parlak olan nedir? İyi seyirler

89


90 90


91 91


Troll mü O da Ne Demek?

Selen Korad Birkiye Dramaturg

Oyunumuz bir trol tarafından değiştirilen çocuklar üzerine. Narnia Günlükleri’ne, Yüzüklerin Efendisi’ne. Spidderwick Günlükleri’ne ya da Avrupa’nın soğuk toprakları İskandinavya’nın efsanelerine yakın olmayanların ilk başta anlamakta güçlük çekeceği bir kelime. Aslında troll’ün kelime kökü “doğaüstü” ya da “büyülü” den gelmekte. Ama anlamı aynı zamanda yaramazlığı, huysuzluğu, farklı ya da kötü huylu olmayı da barındırıyor. Belki de biz bunlara “dağ yaratıkları” desek daha doğru olur. Çünkü onlar dağlarda mağaraların içinde yaşayan, güneşten hoşlanmayan, hatta günışığında taş kesilen yaratıklardı. Bunların bazıları rüzgarlarla dolaşır, bazen sesleri duyulur ama görünmezlerdi. Evlere girip hırsızlık yapmakta ustaydılar. İskandinav folklorunda iki tip troll’den söz ediliyor. Birincisi iri yarı, kaba saba çirkin devler. İkincisi ise insana benzeyen, bazen kuyrukları da olan yaratıklar. Hatta kimi zaman çekici trol kadınlarının insan erkeklerini büyüleyip, hizmetkarları yaptığı bile söylenir. Bu yaratıkların bir başka kötü alışkanlığı ise. Çocuklarını insanların çocuklarıyla değiştirmekti. İşte bu yörelerde yaşayanlar çocuklarının troll’ler tarafından kaçırılmasını önlemek için, bebeğin baş ucunda bir mumu yanık tutar ve bebeği görmeye gelenlerden de, bebeğin değiştirilmesi tehlikesine karşı, ellerini çabucak ateşin üzerinden geçirmelerini isterlerdi. Ayrıca evin giriş kapısının üzerine de bir bıçak asılırdı. Çünkü troll’ler kesici metal bulunan bir yere giremezlerdi. Böylece insanlar yıllar boyunca çocuklarının değiştirilmesine engel olacaklarına inandılar. Ama bu önlemler işe yaramadığında, insan yavruları troll’lerle birlikte yaşamak zorunda kaldılar. Yine de hayat sadece değiştirilen insan yavrusu için değil, onun yerine konan trol yavrusu için de kolay geçmezdi. İşte bizim oyunumuz bu değiştirilmişlerin öyküsü. Unutmayın bir gün dağda ya da ormanda yürürken pişen leziz yemeklerin kokusunu duyar, ama kimseleri göremezseniz, bilin ki yakında bir trol mağarasında yemek pişirmekte. Siz iyisi mi bir an önce oradan uzaklaşın.

92


93


Değiştirilmiş Çocuk Çağdaş Bir Çocuk Oyunu Her birey gibi çocuğun da hatta belki daha çok çocuğun, sanatı yaşamına dahil etme sanat ile zenginleşme, derinleşme, eğlenme, aydınlanma hakkı var. Bir sanat dalı olarak tiyatro da çocuklar için estetik bir yaşantı olanağı sunabilmeli ve kendini oldukça eski ve geçerliliği kalmamış hatta belki de hiçbir zaman geçerliliği olmamış, basmakalıp düşüncelerin, kalıplaşmış yaklaşımların zincirlerinden koparabilmelidir. “Çocukça”, didaktik ve kaba eğlence aracı haline gelmiş tiyatroların çocuğun yaşamını anlamlı kılmadığı, hayal gücünü harekete geçirmek bir yana, onun hayal gücünü bile erişemediği, dolayısıyla seyircisinden uzağa düştüğü açıkça görülmektedir. Bilineni tekrarlayan, kalıplaşmış, değerleri dayatmaya çalışan, böylece de kendince güvenli sularda yüzen bu tiyatro anlayışının en azından devrini tamamladığı söylenebilir. “şarkı söyleyip dans eden tavşanlar” dan daha iyisini hak etmektedir bizim çocuklarımız da. Çocuk kafası okşanıp eğitilecek “ev hayvanı” değildir. Ya da bir an önce büyüyüp işe yaraması gereken küçük bir insan. Çocuk kendi bütünlüğü içinde kendine has bilişsel, duygusal ve sosyal özellikleri olan bir bireydir. Hem de öyle bir bireydir ki hızla büyümekte, değişmektedir. Onlar hep söylediğimiz ama içini doldurmadığımız için gereğini hiçbir zaman yerine getiremediğimiz “yarının kurucuları” dır. Yarının kurucusu birey bugünün kalıplarını, önyargılarını, değerlerinin içselleştirerek değil, tam tersine onlara eleştirel bakarak kendi düşüncesini oluşturabilir. Kendi gözleriyle dünyaya bakıp, kendi düşüncesine dayanarak, yeni anlamlar üreterek yapabilir ancak bunu. Sanatın, özellikle çağdaş tiyatronun görevi de bu yolda desteklemek, özgürleştirmek olmalıdır çocuğu. Çocuk sahnede bildiği, duyduğu ya da bilmediği, ama ilk defa karşılaştığı olaylar, durumlar ve kişilerin gerçek yaşamdakinden başka bir dil aracılığıyla yansıtılan dünyasının içinde bir yandan haz duyar biryandan farklı ifade olanaklarının farkına varır ve estetik bir yaşantıdan geçer. Bu yaşantı ona sezgilerini güçlendirme, hayal gücünü zenginleştirmenin yanı sıra farklı düşünme ve çözcüm yolu bulma olanaklarının olduğunu da gösterir. Sahnenin bilineni, tanıdık olanı dönüştürebilme sembollerle anlatabilme ve çoklu anlam üretebilme gücü onu izleyen bireyde benzer düşünme süreçlerini harekete geçirebilir. Dramatik olan hayal gücünü beslerken, hayal gücünün ürettikleri de dramatik olana kaynaklık edebilir.

94


Doç.Dr. Tülin Sağlam ASSITEJ Türkiye Merkezi Başkanı

20. yüzyılın başlarından itibaren İsveç Çocuk Tiyatro çevrelerinde kişisel gelişimi için çocuğun sanat ve sanatsal deneyim gereksinimi hakkında tartışmalar başlar. Bu tartışmalar sanatsal olanın öneminin daha da vurgulandığı bir gelişim izler ve bugün tüm dünyada ilgiyle izlenen bir çocuk tiyatrosu uygulaması ortaya çıkar. Sanatsal yönüyle, bugünkü çocuğun yaşamına yaklaşımıyla çocuğun yaşadıklarını, deneyimlerini, daha önce tabu diye görülen hemen tüm tartışmalı meselelerle birlikte ele alışıyla; sadece içerikte değil, biçimde de tiyatronun sanatsal sınırlamaları aşan bütüncül diliyle bir çocuk tiyatrosudur bu. İçeriğiyle biçimiyle, yeni olana çağdaş olana yönelmiştir. Risk alır, sanatın anlatım olanaklarını zorlar, çocuğu bir birey olarak ciddiye alır ve onunla temel meseleleri paylaşır. Değiştirilmiş çocuk batıl inanç önyargı, yabancı düşmanlığı, kültürel farklılık, dışlama, dışlanma gibi insanlığın hem temel hem de çağdaş sorunları etrafında örülmüş doğaüstü bir hikayenin mesafesiyle korucuyu bir çerçeveye alınmış, hayal gücünün ve gerçeğin sınırlarında dolaşan çarpıcı bir tiyatro oyunu. Tiyatronun bir sanat formu olarak hareket, mim, imgeler, müzik, şiir, söz, nesneler gibi teatral efektlerle çocukları büyülü ama ciddi bir dünyanın içinde nasıl etkileyici bir yolculuğa çıkarabileceğini gösteren bir örnek. İsveç ITI ve ASSITEJ merkezlerinin destekleriyle edindiğimiz İsveç çocuk oyunlarının çağdaş örnekler olarak dilimize kazandırılması ve Devlet Tiyatroları tarafından bazı örneklerinin sahnelenmesinin; çocuklara geleneksel hikaye anlatma tekniklerinden farklı, geleneksel norm ve arayışlarla bağını koparan modern bir sahne dili ile oyun seyretme olanağının verilmesinin önemli kazançlar olduğuna kuşku yok. Emeği geçen herkese teşekkürler.

95


96 96


97


98


Sır Yazar: Soren Ovesen Yönetmen: Soren Ovesen Çeviri: Sadi Tekelioğlu Yönetmen Yardımcısı / Dramaturg: Ruteba Tatlı Dekor Tasarım: Musa Öçal Kostüm Tasarım: Gizem Karasu Kukla Tasarım: Mehmet Yetik Özşimşek Müzik Ve Korepeditör: Sus Hauch Işık Tasarım: Özgür Dokuyucu Oyuncular Çağatay Çanta: George Harun Dağaşan: Çocuk / Kapadokyalı Başak Özyönüm: Oda / Çocuk / Kapadokyalı Ayşe Sinem Korola: Adda / Çocuk / Kapadokyalı Şebnem Yurttutan: Leila / Prenses Sabra Müzisyenler Duygu Dikmen: Piyano İbrahim Alperen Kozak: Kanun Abdullah Türkay Uzun: Bateri / Keman Burcu Zeren: Yan Flüt

99


100


Oyun Hakkında

12 yaşındaki George 1900’lü yılların Londra’sında iki halası Oda ve Adda ve hizmetçileri Leila ile beraber yaşamaktadır. Son derece korkak bir çocuk olan George’un geceleri yatağını ıslatmak gibi can sıkıcı bir sorunu vardır. Diğer yandan halaları da katı ve baskıcı insanlardır. Hayatında yapmak istediği çoğu şeye yasak koyulan George sürekli hayaller kurarak ve “Korkusuz George ve Kana Susamış Ejderha” adlı bir kitabı okuyarak günlerini geçirmektedir. Kendini kitaptaki kahramanla özdeşleştiren George, bir gün Kapadokya’ya giderek ejderhayı yenmeyi ve prensesi kurtarmayı kafasına koymuştur. Tiyatro Batida’nın kurucularından, Danimarkalı sanatçı Soren Ovesen tarafından yazılan ve yönetilen “Sır” tıpkı adı gibi gizemlerle dolu, fantastik bir masal. Destansı bir kahramanlık hikâyesini çocuk gözüyle sizlere sunan oyun cesaretin ve sevginin en güzel halini ABT sahnesine taşıyor.

101


102 102


103 103


Yazar Hakkında Soren OVESEN Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da dünyaya gelen Soren Valente Ovesen, tiyatro hayatına teknik personel olarak başlamıştır. Tiyatro Batida’nın kurucularından olan Soren Ovesen, bugüne kadar 45 oyun yazmış, 25 oyuna ise yönetmen olarak imza atmıştır. Dünyanın her kıtasında oyun sahnelemeyi başarmış olan Tiyatro Batida, aralarında Kuzey Kore, Afganistan gibi gidilmesi çok zor ülkelerin de bulunduğu, Meksika, Küba, Rusya, Vietnam, Japonya, Çin, Brezilya, İran dahil toplam 42 ülkeye turne düzenlemiştir. Türkiye ile olan ilişkileri 20 yıl öncesine dayanan Soren Ovesen ve Tiyatro Batida Bursa, Mardin ve İstanbul’da çeşitli festivallere katılmıştır. Ankara “Öteki Tiyatro” da “Monkey Called Osvald” adlı oyunu sahneye koymuş, Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi’nde atölye çalışması gerçekleştirmiştir. Oyunlarında her zaman canlı müziğe yer veren Soren Ovesen’in ülkemizde sahnelenmiş olan oyunlarından bazıları; Hepinizi Taçlandırıyorum, Kapadokya, Uvertür, Petrus ve Fiona, Büyük Final’dir.

104


105


Yönetmenden

Soren OVESEN Yazar - Yönetmen

Utanç, aşağılanma ve kurtuluşa dair müzikal bir masal… 7 yaştan itibaren çocuklar ve aileleri için… Çocuklar için ne oynayabilirsiniz? Memleketim Danimarka’da şu soru son 30-40 yıldır sürekli soruldu: Gösterdiğimiz şeyleri çocuklar anlıyor mu? Gördükleri şeyleri kaldırabiliyorlar mı? Sıkılıyorlar mı? Herhangi bir şeyi öğreniyorlar mı? Sahnede gördüklerinden herhangi bir şey öğrenmeliler mi? Salt eğlence kabul edilemez midir? Vs… Kazanılan tecrübeyle eş zamanlı olarak tiyatro kaçınılmaz bir biçimde gelişirken, içeriğin yanı sıra biçimle de ilgili deneyler ve tartışmalar devam etti. Burada Türkiye’de Sır’ı çalıştığımız süre zarfında bizim de pek çok tartışmamız oldu. Performansın daha hareketli ve renkli bir biçemde olması, aksesuarların ve sahne elementlerinin görsel olarak daha dikkat çekici olması ve hatta çocukların eşlik edebileceği şarkıların bulunması gerektiğini düşünenler oldu. Sır’ın ana karakterleri olan George ve Laila hakkındaki hikâyenin; Antalya çocuklarının anlayabileceğinin üzerinde kalabileceğinden ve hatta aile ve öğretmenlerin perde kapandıktan sonra diğer herkese asla gelmemeleri gerektiğini söyleyeceğinden endişelendiler. Endişelenmekte haklılar mı? Kendiniz karar verin. Gidin oyunu izleyin. Hedefi ıskalamış mıyız yoksa sahnede olan bitenden etkilendiniz mi? Ben bizzat bu noktaya gelmiş olmaktan çok mutluyum. Neredeyse 15 yıl önce Danimarka’daki tiyatro grubum Batida’yla bu oyunu yaptığım zaman da çok mutluydum. O zaman oyunun ismi “Şahane Kapadokya” idi. Danimarkalı seyirci oyunu bağrına bastı ve beş sezon boyunca ülkeyi dolaştı. Bursa’da festivalde –bu arada prömiyerden hemen sonraydı- Türk seyircisinin zevkine sunuldu. Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu’ndan Özer Tunca bile izlemişti. Unutamamış olacak ki, buraya, Antalya’ya gelmem ve tiyatronun genç, yetenekli ekibiyle bu oyunu çalışmam için beni davet etti, ki onlarla çalışmak benim için sıra dışı bir zevk oldu. “Sır”ı kendi tarzımda sahnelememe izin verdiği için Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Özgür’e büyük bir teşekkür göndermek istiyorum. Aynı zamanda ASSITEJ Türkiye’ye de özel teşekkürlerimi sunarım. Bu organizasyonun Uluslararası ASSITEJ Küresel Ağı’ndaki çabaları olmasaydı, benim ve tiyatromun bu güzel insanlarla bu güzel ülkede buluşması ihtimali söz konusu olamayacaktı. İyi seyirler.

106


107


108 108


109 109


110


Küçük Kara Balık Yazar: Samed Behrengi Çeviri: İlknur Özdemir Yönetmen: Ali Meriç Proje Başkanı: Safinaz Özgür Reji Asistanı: Cem Tatlı Dramaturg: Ruteba Tatlı Dekor ve Kostüm Tasarım: Gizem Karasu Işık Tasarım: Özgür Dokuyucu Kukla Tasarım: Mehmet Yetik Özşimşek Müzik: Doç.Dr. Atilla Kadri Şendil Oyuncular Şebnem Yurttutan: Küçük karabalık Ayşe Sinem Korola: Anne balık Harun Dağaşan: Baba balık Çağdaş Çobanoğlu: Yaşlı balık Selim Turgay Deli: 1.balık Anıl Şereflioğlu: 2.balık Çağatay Çanta: 3.balık Erhan Özdemir: 4.balık Başak Özyönüm: Dost balık İnanç Tartan: Can balık

111


112


Oyun Hakkında

Annesi ile beraber bir derede yaşayan Küçük Kara Balık bir gün yaşadığı yerin dışındaki dünyayı merak eder ve ona engel olmak isteyenlere karşı direnerek uzun bir yolculuğa çıkar. Bu yolculuğunda kurbağalarla, denizatlarıyla ve büyük kepçeli bir balıkçıl kuşuyla maceralara atılır. Hayalini kurduğu yaşam için her şeyi göze alan ve özgürlük uğruna yılmadan savaşan bir balıktır Küçük Kara Balık. Kendi dünyasından çıkıp başka dünyaları tanımak, başka hayatları keşfedip, hayatın sadece yaşadığı dereden ibaret olmadığını öğrenmektir amacı. Kendine sunulanı kabul etmeyen ve daha fazlası için pek çok şeyi göze alan Küçük Kara Balık, hayallerini gerçekleştirmekten korkmayan mutlu insanlara da bir örnektir aslında. Her yetişkinin hayatında en az bir kere okuması ve her çocuğun kütüphanesinde de mutlaka bulunması gereken bu güzel masalı bir kez de bizim sahnemizden izleyin. Hayatın gerçekten bir avuç yerde durmadan dönüp durmak, sonra da yaşlanıp ölüp gitmek olmadığını, bu dünyada başka türlü yaşamanın da mümkün olduğunu görebilmek için.

113


114 114


115 115


Yazar Hakkında

SAMED BEHRENGİ Yazar

Azeri asıllı İranlı yazar Samed Behrengi, 24 Haziran 1939’da Tebriz’de doğmuştur. Yoksul bir ailede dünyaya gelen Behrengi, öğretmenlik eğitimi aldıktan sonra kendini İran’ın yoksul bölgelerindeki çocukların eğitimine adamış, bir yandan da halk dilinde dolaşan masalları, söylenceleri derlemiş, yorumlamış ve yeniden yazmıştır. Bunların yanı sıra çocuk öyküleri de yazan Samed Behrengi’nin eserleri, kimilerince halkı eşitliğe, özgürlüğe, adalete çağıran metinler olarak yorumlanmıştır. Zamanın baskıcı şahlık yönetimine yazdığı masallarla başkaldıran Behrengi, henüz 29 yaşındayken şüpheli bir biçimde Aras nehrinde ölmüştür. Boğularak öldüğü söylense de kimse buna inanmamış, bir suikasta kurban gittiği şüphesi baki kalmıştır. İtalya ve Çekoslovakya’da ödüller almasını ve tüm dünyada tanınmasını sağlayan “Küçük Kara Balık”ın yanı sıra “Bir Şeftali Bin Şeftali”, “Bir Vardı Bir Yoktu”, “Yıldız ve Konuşan Bebek”, “Yıldız’ın Kargaları”, “Püsküllü Deve”, Bu Gelen Köroğludur” , “Sevgi Masalı” gibi pek çok eseri kısacık yaşamına sığdırmayı başarmıştır.

116


Küçük Kara Balık

Ali MERİÇ Yönetmen

Merhaba… Bir zamanlar Samed Behrengi adında bir öğretmen varmış. 1939 yılında iran’da doğmuş ve 29 yıl yaşamış. Bu kısacık yaşamında öğretmenlik, çevirmenlik, derlemecilik yapmış. “Güvercinci Keloğlan”, “Ulduz ile Kargalar”, “Bir Günlük Düş ve Gerçek”, “Telhun”, “Sevgi Efsanesi”, “Bir Şeftali Bin Şeftali” ve “Küçük Kara Balık” kitaplarını yazmış. Yalnızca size ve sizin yaşınızdaki arkadaşlarınıza yazan Samed BEHRENGİ, kendi ülkesinde “gün yüzü görmemiş” ama daha adil, daha yaşanılabilir bir dünya yaratmak için yazdığı kitaplarıyla, yeryüzünün “ÖLÜMSÜZ”leri arasında yerini almış. Bugün “Küçük Kara Balık”la tanıştıktan sonra siz de yalnız olmadığınızı anlayacaksınız. Çünkü, dünyada o kadar çok “Küçük Kara Balık” var ki… İyi seyirler…

117


118 118


119 119


120


Gişe Bilgileri BİLET FİYATLARI BÜYÜK OYUNLARI Tam                   İndirimli           Grup İndirimi 

: 7.00 TL : 5.00 TL : 4.00 TL (25 kişi ve üzeri)

( Büyük oyunlarına 10 yaşından küçükler alınmaz.)

ÇOCUK OYUNLARI : 3.00 TL İndirim Uygulanacak Seyirciler: Öğrenci Öğretmen Emekli Basın Mensubu Kurum Mensubu

(İndirim uygulanacak seyirciler kimlikle beraber şahsen gişeye başvuru yapmalıdır.)

Ücret Alınmayacak Seyirciler: • • • •

2022 sayılı yasa gereğince;65 yaşını doldurmuş muhtaç,güçsüz ve kimsesizler Bedensel engelliler Gaziler, Şehit ve Gazi dul ve yetimleri (Ücret alınmayacak seyirciler kimlikle beraber şahsen gişeye başvuru yapmalıdır.)

Gişe Çalışma Gün ve Saatleri:

Pazartesi/Salı/Çarşamba: 09.00/18.00 Perşembe/Cuma/Cumartesi: 09.00/20.00 Pazar: 09.00/15.00

Oyun Saatleri

Matine : 14.00 (Cumartesi) Suare : 20.00 (Perşembe / Cuma / Cumartesi) Çocuk Oyunları : 13.00 / 15.00 (Pazar)

Not: •

Temsillerimiz ilan edilen tarih ve saatte başlar.

Temsillerimize geç gelen seyircilerimiz ilk perdeyi izleyemezler.Tek perdelik oyunlarda ise salona giremezler ve oyunu izleyemezler. Bunun için oyunlara temsil saatinden önce gelinmesi önem arz etmektedir.

Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu gerektiğinde oyun düzeninde değişiklik yapabilir.

Satılan bilet geri alınmaz ve değiştirilmez.

Seyircilerimiz indirimli ve ücretsiz bilet temininde bilet kontrol görevlilerine kimliklerini ibraz etmeleri gerekebilir, bu nedenle kimliklerini yanlarında bulundurmaları önem arz etmektedir.

Tiyatromuzda satışı yapılan biletler için önceden rezervasyon yapılmamaktadır.

Seyircilerimiz Tiyatro Gişemizden bilet alımı yapabileceği gibi, aynı zamanda da internet üzerinden (E-Bilet) bilet alabilir. (www.abt.gov.tr – www.antalya.bel.tr )

İnternet üzerinden (E-bilet) bilet satın alan seyircilerimizin bilet çıktılarını yanlarında bulundurmaları ya da kendilerine ayrılan giriş kapısında görevlilere bilet koltuk numaralarını söylemeleri önemle rica olunur.

121


İletişim Gişe Telefonu Müdürlük Fax Web E-Posta Facebook

: 0 242 249 53 26 : 0 242 249 53 20 : 0 242 249 53 25 : www.abt.gov.tr : abttiyatro@hotmail.com : http://www.facebook.com/abt.tiyatro


33.y覺l

KASIM PROGRAM 123


KASIM PROGRAM TARİH

GÜN

SAAT

OYUN ADI

05.11.2015

PERŞEMBE

20:00

KURNAZ

06.11.2015

CUMA

20:00

KURNAZ

07.11.2015

CUMARTESİ

08.11.2015

PAZAR

14:00 20:00 13:00 15:00

KURNAZ KÜÇÜK KARA BALIK (Çocuk Oyunu)

12.11.2015

PERŞEMBE

20:00

OYUN OYUN İÇİNDE

13.11.2015

CUMA

20:00

OYUN OYUN İÇİNDE

14.11.2015

CUMARTESİ

15.11.2015

PAZAR

19.11.2015

PERŞEMBE

20.11.2015

CUMA

21.11.2015

CUMARTESİ

22.11.2015

PAZAR

26.11.2015

PERŞEMBE

27.11.2015

CUMA

28.11.2015

CUMARTESİ

14:00 20:00 13:00

OYUN OYUN İÇİNDE

15:00

DEĞİŞTİRİLMİŞ ÇOCUK (Çocuk Oyunu)

20:00

TARLA KUŞUYDU JULIET

20:00

TARLA KUŞUYDU JULIET

14:00 20:00 13:00 15:00 20:00 20:00 14:00 20:00

28.11.2015 01.12.2015

GÖSTERİM YERİ

ABT SAHNESİ

TARLA KUŞUYDU JULIET ÖZGÜRLÜĞE KAÇIŞ (Gençlik Müzikali) Makedonya Konuk Tiyatrosu* Makedonya Konuk Tiyatrosu* Makedonya Konuk Tiyatrosu* KURNAZ

İTALYA TURNESİ

29.11.2015

PAZAR

13:00 15:00

SIR (Çocuk Oyunu)

ABT SAHNESİ

29.11.2015

PAZAR

20:00

TARLA KUŞUYDU JULIET

MANAVGAT AKM

* Konuk Tiyatrolar Projesi kapsamında Makedonya’dan gelen Stranizza Theatre “The Man” isimli mim performansını ücretsiz sahneleyecektir. Davetiyeler ABT Gişesi’nden temin edilebilir.

124


33.y覺l

ARALIK PROGRAM 125


ARALIK PROGRAM

126

TARİH

GÜN

SAAT

OYUN ADI

03.12.2015

PERŞEMBE

20:00

TARLA KUŞUYDU JULIET

04.12.2015

CUMA

20:00

TARLA KUŞUYDU JULIET

05.12.2015

CUMARTESİ

06.12.2015

PAZAR

10.12.2015

PERŞEMBE

20:00

GEÇ KALANLAR

11.12.2015

CUMA

20:00

GEÇ KALANLAR

12.12.2015

CUMARTESİ

13.12.2015

PAZAR

17.12.2015 18.12.2015

14:00 20:00 13:00 15:00

14:00 20:00 13:00

TARLA KUŞUYDU JULIET KÜÇÜK KARABALIK (Çocuk Oyunu)

GEÇ KALANLAR

15:00

DEĞİŞTİRİLMİŞ ÇOCUK (Çocuk Oyunu)

PERŞEMBE

20:00

KURNAZ

CUMA

20:00

KURNAZ

19.12.2015

CUMARTESİ

20.12.2015

PAZAR

25.12.2015

CUMA

26.12.2015

CUMARTESİ

27.12.2015

PAZAR

27.12.2015

PAZAR

14:00 20:00 13:00

ÖZGÜRLÜĞE KAÇIŞ (Gençlik Müzikali)

20:00

Konuk Tiyatro*

20:00 13:00 15:00

ABT SAHNESİ

KURNAZ

15:00

14:00

GÖSTERİM YERİ

Konuk Tiyatro*

SIR (Çocuk Oyunu) TARLA KUŞUYDU JULIET

ELMALI TURNESİ

* Konuk Tiyatrolar Projesi kapsamında gerçekleşen tüm gösterimler ücretsiz olup, davetiyeler ABT Gişesi’nden temin edilebilir.


33.y覺l

OCAK PROGRAM 127


OCAK PROGRAM

128

TARİH

GÜN

02.01.2016

CUMARTESİ

03.01.2016

PAZAR

07.01.2016

PERŞEMBE

08.01.2016

CUMA

09.01.2016

CUMARTESİ

10.01.2016

PAZAR

14.01.2016 15.01.2016

SAAT 14:00 20:00 13:00 15:00

OYUN ADI OYUN OYUN İÇİNDE KÜÇÜK KARABALIK (Çocuk Oyunu)

20:00

OYUN OYUN İÇİNDE

20:00

OYUN OYUN İÇİNDE

14:00 20:00 13:00

OYUN OYUN İÇİNDE

15:00

DEĞİŞTİRİLMİŞ ÇOCUK (Çocuk Oyunu)

PERŞEMBE

20:00

KURNAZ

CUMA

20:00

KURNAZ

16.01.2016

CUMARTESİ

14:00 20:00

KURNAZ

17.01.2016

PAZAR

15:00

ÖZGÜRLÜĞE KAÇIŞ (Gençlik Müzikali)

21.01.2016

PERŞEMBE

20:00

TARLA KUŞUYDU JULIET

22.01.2016

CUMA

20:00

TARLA KUŞUYDU JULIET

23.01.2016

CUMARTESİ

24.01.2016

PAZAR

28.01.2016

PERŞEMBE

29.01.2016

CUMA

30.01.2016

CUMARTESİ

31.01.2016

PAZAR

31.01.2016

PAZAR

13:00

14:00 20:00 13:00 15:00 20:00 20:00 14:00 20:00 13:00 15:00

GÖSTERİM YERİ

ABT SAHNESİ

TARLA KUŞUYDU JULIET SIR (Çocuk Oyunu) AZERBAYCAN KONUK TİYATRO* AZERBAYCAN KONUK TİYATRO* AZERBAYCAN KONUK TİYATRO* KÜÇÜK KARABALIK (Çocuk Oyunu) KÜÇÜK KARABALIK (Çocuk Oyunu)

ALANYA TURNESİ

* Konuk Tiyatrolar Projesi kapsamında Azerbaycan’dan gelen Tiyatro İşçileri Birliği (Yönetmenlik Labaratuarı) “Kaçak İhtiyarlar” isimli oyunu ücretsiz sahneleyecektir. Davetiyeler ABT Gişesi’nden temin edilebilir.


33.yıl

ŞUBAT PROGRAM 129


ŞUBAT PROGRAM TARİH

130

GÜN

SAAT

OYUN ADI KÜÇÜK KARABALIK (Çocuk Oyunu)

01.02.2016

PAZARTESİ

15:00

02.02.2016

SALI

15:00

03.02.2016

ÇARŞAMBA

15:00

04.02.2016

PERŞEMBE

20:00

TARLA KUŞUYDU JULIET

05.02.2016

CUMA

20:00

TARLA KUŞUYDU JULIET

06.02.2016

CUMARTESİ

14:00 20:00

TARLA KUŞUYDU JULIET

07.02.2016

PAZAR

11.02.2016 12.02.2016

13:00

ÖZGÜRLÜĞE KAÇIŞ (Gençlik Müzikali) ÖZGÜRLÜĞE KAÇIŞ (Gençlik Müzikali)

15:00

DEĞİŞTİRİLMİŞ ÇOCUK (Çocuk Oyunu)

PERŞEMBE

20:00

GEÇ KALANLAR

CUMA

20:00

GEÇ KALANLAR

13.02.2016

CUMARTESİ

14:00 20:00

GEÇ KALANLAR

14.02.2016

PAZAR

18.02.2016 19.02.2016

13:00 15:00

ÖZGÜRLÜĞE KAÇIŞ (Gençlik Müzikali)

PERŞEMBE

20:00

KURNAZ

CUMA

20:00

KURNAZ

20.02.2016

CUMARTESİ

14:00 20:00

KURNAZ

21.02.2016

PAZAR

25.02.2016 26.02.2016

13:00

GÖSTERİM YERİ

ABT SAHNESİ

SIR (Çocuk Oyunu)

PERŞEMBE

15:00 20:00

ALMANYA KONUK TİYATRO*

CUMA

20:00

ALMANYA KONUK TİYATRO*

27.02.2016

CUMARTESİ

14:00 20:00

ALMANYA KONUK TİYATRO*

28.02.2016

PAZAR

13:00 15:00

KÜÇÜK KARABALIK (Çocuk Oyunu)

28.02.2016

PAZAR

20:00

OYUN OYUN İÇİNDE

MANAVGAT TURNESİ

* Konuk Tiyatrolar Projesi kapsamında Almanya’dan gelen Das Papier Theater “Erik Satie” isimli oyunu ücretsiz sahneleyecektir. Davetiyeler ABT Gişesi’nden temin edilebilir.


33.y覺l

MART PROGRAM 131


MART PROGRAM

132

TARİH

GÜN

SAAT

OYUN ADI

03.03.2016

PERŞEMBE

20:00

TARLA KUŞUYDU JULIET

04.03.2016

CUMA

20:00

TARLA KUŞUYDU JULIET

05.03.2016

CUMARTESİ

06.03.2016

PAZAR

10.03.2016 11.03.2016

14:00 20:00 13:00

TARLA KUŞUYDU JULIET

15:00

DEĞİŞTİRİLMİŞ ÇOCUK (Çocuk Oyunu)

PERŞEMBE

20:00

TARLA KUŞUYDU JULIET

CUMA

20:00

TARLA KUŞUYDU JULIET

12.03.2016

CUMARTESİ

13.03.2016

PAZAR

17.03.2016 18.03.2016

14:00 20:00 13:00

TARLA KUŞUYDU JULIET

15:00

ÖZGÜRLÜĞE KAÇIŞ (Gençlik Müzikali)

PERŞEMBE

20:00

OYUN OYUN İÇİNDE

CUMA

20:00

OYUN OYUN İÇİNDE

19.03.2016

CUMARTESİ

20.03.2016

PAZAR

21.03.2016

PAZARTESİ

14:00 20:00 13:00 15:00

GÖSTERİM YERİ

OYUN OYUN İÇİNDE

ABT SAHNESİ

SIR (Çocuk Oyunu)

15:00

SIR (Çocuk Oyunu)

22.03.2016

SALI

15:00

DEĞİŞTİRİLMİŞ ÇOCUK (Çocuk Oyunu)

23.03.2016

ÇARŞAMBA

15:00

DEĞİŞTİRİLMİŞ ÇOCUK (Çocuk Oyunu)

24.03.2016

PERŞEMBE

20:00

GEÇ KALANLAR

25.03.2016

CUMA

20:00

OYUN OYUN İÇİNDE

26.03.2016

CUMARTESİ

14:00 20:00

KURNAZ

27.03.2016

PAZAR

20:00

TARLA KUŞUYDU JULIET

31.03.2016

PERŞEMBE

20:00

NURNBERG OBJEKTİF KONUK TİYATRO*

* Konuk Tiyatrolar Projesi kapsamında Almanya’dan gelen Nurnberg Objektif tiyatrosu “Aşk Grevi” isimli oyunu ücretsiz sahneleyecektir. Davetiyeler ABT Gişesi’nden temin edilebilir.


33.y覺l

N襤SAN PROGRAM 133


Nİsan PROGRAM TARİH

GÜN

01.04.2016

CUMA

02.04.2016

CUMARTESİ

03.04.2016

PAZAR

07.04.2016 08.04.2016

SAAT

OYUN ADI

20:00

NURNBERG OBJEKTİF KONUK TİYATRO (Aşk Grevi)

14:00 20:00 13:00

NURNBERG OBJEKTİF KONUK TİYATRO (Kart Horoz)

15:00

KÜÇÜK KARA BALIK (Çocuk Oyunu)

PERŞEMBE

20:00

"KURNAZ"

CUMA

20:00

"KURNAZ"

09.04.2016

CUMARTESİ

10.04.2016

PAZAR

14.04.2016 15.04.2016

14:00 20:00 13:00

“KURNAZ”

15:00

DEĞİŞTİRİLMİŞ ÇOCUK (Çocuk Oyunu)

PERŞEMBE

20:00

"GEÇ KALANLAR"

CUMA

20:00

"GEÇ KALANLAR"

14:00

“TARLA KUŞUYDU JULIET” Final

16.04.2016

CUMARTESİ

17.04.2016

PAZAR

19.04.2016

SALI

20.04.2016

ÇARŞAMBA

KONUK TİYATRO*

21.04.2016

PERŞEMBE

KONUK TİYATRO*

22.04.2016

CUMA

15:00

"SIR"

23.04.2016

CUMARTESİ

15:00

"SIR"

20:00 15:00

ÖZGÜRLÜĞE KAÇIŞ (Gençlik Müzikali) Final

15:00

"ÖZGÜRLÜĞE KAÇIŞ"

13:00

GÖSTERİM YERİ

ABT SAHNESİ

* Konuk Tiyatrolar Projesi kapsamında gerçekleşen tüm gösterimler ücretsiz olup, davetiyeler ABT Gişesi’nden temin edilebilir.

134


Sanat Dostu

136

Profile for Antalya Şehir Tiyatroları

ABT Program ve Oyun Tanıtımları  

ABT Program ve Oyun Tanıtımları