Page 1

DESIGN STORIES ULTRAMATOWA PERFEKCJA

Z dumą przedstawiamy nowe kolekcje podłóg dębowych Lux i Lumen, które wyróżniają się nowym, ultramatowym wykończeniem pochłaniającym światło.

ŚWIETNY WYGLĄD...

160 LAT

...dzięki drewnianej podłodze. Inspiracje Pasja do drewna od pokoleń. Prezentacja kilku dekoracyjne, zaczerpnięte ze wspaniałych domów naszych współpracowników oraz najważniejszych z Danii, Francji i Szwecji. powodów, dla których firma Kährs jest najstarszą i najbardziej innowacyjną firmą w branży.


Nowość. Mat to nowy odcień czerni.

SHORE


Kährs Design Stories 3

Świętowanie 160 lat jakości i piękna Od lokalnego rzemieślnika z lasów południowej Szwecji, wykonującego z drewna towary użytkowe, do najlepszego na świecie wynalazcy i producenta nowoczesnych podłóg z drewna twardego. 160-letnia historia firmy Kährs to historia naszej pasji do natury oraz środowiska, pasji do drewna używanego jako materiał oraz wystroju wnętrz połączonego z innowacyjnym sposobem myślenia oraz zobowiązaniem do zachowania najwyższych standardów jakości. Nasze piękne i wytrzymałe podłogi sprzedajemy obecnie na ponad 60 rynkach na całym świecie – żaden inny producent na świecie nie ma tak wielu rynków zbytu. Jak powiedział jeden z naszych współpracowników: „Cały świat stoi na naszych podłogach”. Tym razem w ramach Design Stories świętujemy to, co na przestrzeni lat udało się osiągnąć pokoleniom współpracowników firmy Kährs oraz osób kochających drewno. Niniejsze wydanie jest także hołdem dla kreatywnych umysłów, dzięki którym będziemy mogli nadal wieść prym w zakresie innowacji i rozwoju w branży projektowania podłóg drewnianych. Wykorzystaliśmy je również do zastanowienia się i pokazania, jak bardzo różne style wystroju wnętrz, jakie panują w różnych krajach, inspirują nas do tworzenia nowych projektów podłóg. Odwiedzimy domy w Niemczech, Francji, Danii oraz Szwecji. Mamy nadzieję, że dzięki temu zapewnimy Państwu wiele inspiracji i pomysłów związanych z wystrojem. Prosimy zapoznać się również z naszą stroną internetową, www.kahrs.com, na której można znaleźć wiele dodatkowych pomysłów i inspiracji, a także przydatne informacje dotyczące drewna i podłóg drewnianych. Przyjemnego czytania!

 4

Absolutne minimum

10

Tradycja nieszablonowego myślenia

12

 rzekazywanie wiedzy o drewnie P z pokolenia na pokolenie

14

W Prowansji

20 Absolutne piękno 24 Dom wśród wydm 28 Raport kolorystyczny 17 32

W Berlinie

38 Rozwój napędzany przez pasję do perfekcji 42 Wschód-Zachód OKŁADKA: SPARUTO


4  Kährs Design Stories

ABSOLUTNE MINIMUM

Stwierdzenie, że „mniej znaczy więcej” nie wystarczy do opisania tego nowego domku letniego, który został wybudowany na zachodnim wybrzeżu Szwecji.


HORIZON


6  Kährs Design Stories

Południowa fasada domu wpuszcza do jego wnętrza światło słoneczne dzięki szerokim przesuwnym drzwiom, przez które można wyjść na zewnątrz. Ultramatowa powierzchnia podłogi Coast sprawdza się idealnie, jeśli chodzi o zatarcie granic pomiędzy surowym drewnem, z którego wykonano patio i taras a drewnianą podłogą, którą ułożono w całym domu.

COAST


Kährs Design Stories 7


8  Kährs Design Stories

COAST


Kährs Design Stories 9

Patrząc na domek z zewnątrz i widząc tylko drewno, można praktycznie spodziewać się, że jego wnętrze jest oparte na tym samym założeniu, zgodnie z którym elementy dekoracyjne muszą być ograniczone do minimum. Z pewnością będzie można w nim znaleźć tylko to, co jest dla właścicieli absolutnie niezbędne do relaksu w okresie letnim z dala od codziennego i nerwowego życia w mieście. Całe wnętrze jest źródłem spokoju i relaksu, którego głównym celem są spędzenie lata, zabawa, wycieczki rowerowe oraz spędzanie dni na plaży, do której można dotrzeć spacerem w przeciągu zaledwie kilku minut.

TWILIGHT

Inne podłogi z efektem sprawiającym wrażenie zużytych. Zobacz pełną gamę na stronie www.kahrs.com

NOUVEAU GRAY

ALLOY

NOUVEAU GREIGE


10  Kährs Design Stories

TRADYCJA NIESZABLONOWEGO

MYŚLENIA

Najlepszym źródłem motywacji jest doświadczenie. 160-letnia historia działalności firmy Kährs sprawia, że jest ona najstarszym na świecie producentem podłóg drewnianych. Jak również jednym z najbardziej nowatorskich. Wiedza na temat drewna, którą zebraliśmy na przestrzeni tych wszystkich lat, jest przekazywana z pokolenia na pokolenie, od sąsiada do sąsiada. Rozmowy, które prowadzimy przy stole podczas obiadu, podczas gry w piłkę, na stokach narciarskich oraz przez płot, są zawsze ukierunkowane na nowe sposoby ulepszania naszych podłóg. Zdobyte w ten sposób pomysły wypróbowujemy w pracy, testując je i czasami ponosząc porażkę – ale dochodząc na koniec do udanego rozwiązania. Przyświeca temu zawsze ten sam cel: sprawienie, by nasze podłogi były jeszcze piękniejsze, trwalsze, przyjazne dla środowiska i łatwiejsze w instalacji.

Żaden inny producent podłóg drewnianych nie łączy ze sobą tradycji, wiedzy oraz zaawansowanych technologii tak, jak my. Inspiruje nas to do nieszablonowego myślenia oraz wykorzystywania drewna w innowacyjny sposób – z korzyścią dla obecnego i przyszłych pokoleń. Firma Kährs została założona w 1857 r. w Nybro, głęboko w sercu lasu w Szwecji, gdzie Johan Kähr ­s enior założył warsztat, w którym

­ ykonywał drewniane towary użytkow we. Obecnie, 160 lat później, nasza siedziba nadal znajduje się w tej małej wiejskiej miejscowości. W 1919 r. Gustaf Kähr, wnuk założyciela firmy, przejął przedsiębiorstwo i zmienił jego nazwę na AB Gustaf Kähr. Pod jego wodzą firma rozwijała się i stała się ważnym oraz innowacyjnym producentem drewnianych drzwi, ­z abawek, mebli, a także podłóg. ­Gustafowi zależało na znalezieniu

s­ posobów wydajnego korzystania z ekologicznego surowca drzewnego oraz poprawieniu stabilności drewna stosowanego w materiałach budowlanych. W 1937 r. jego wytrwałość w tych ­dążeniach została wynagrodzona ­przyznaniem patentu na nowoczesną podłogę warstwową, którą udało mu się wynaleźć. Po tym sukcesie Gustaf nadal ciężko pracował nad znalezieniem rozwiązania problemu związanego

z rozchodzeniem się, skręcaniem oraz wybrzuszaniem podłóg z drewna litego. W 1941 r. firma Kährs otrzymała ­patent na wynalezioną, nowoczesną, wielowarstwową podłogę z drewna twardego. Po II wojnie światowej ­doszło do boomu na rynku mieszkaniowym, gdyż wiele rodzin postanowiło wybudować sobie małe domy. Spowodowało to wzrost popytu na parkiety, które uchodziły za niezbędny element


Kährs Design Stories 11

wystroju bardziej reprezentacyjnych części każdego domu.

W 1984 r. firma Kährs, jako pierwszy producent podłóg, wdrożyła proces produkcyjny, z którego udało jej się całkowicie wyeliminować rozpuszczalniki, rozpoczynając realizację własnego programu ochrony środowiska na długo, zanim stało się to praktyką stosowaną powszechnie w firmach.

W 1958 r. rozpoczęto produkcję pierwszych podłóg lakierowanych ­fabrycznie, z wykorzystaniem metod wprowadzonych przez firmę Kährs. Podłogi były dotychczas instalowane oraz cyklinowane, a następnie lakieroW 1993 r. firma Kährs otrzymała, jako wane na miejscu. Produkcja podłóg pierwszy producent podłóg drewnialakierowanych fabrycznie wymagała dużej precyzji w celu zapewnienia gład- nych, certyfikat jakości ISO 9001. kiej i jednakowej powierzchni podłogi. W 1995 r. firma Kährs wprowadziła W 1965 r. firma Kährs otrzymała patent nową generację podłóg drewnianych: na podłogę sportową o całkowicie nowej podłogi Linnea charakteryzujące się konstrukcji. Deski tej podłogi przybijało cienką drewnianą warstwą wierzchnią, się gwoździami do systemu elastycznych która jednocześnie zachowywała twarlistew, uzyskując w ten sposób podłogę dość, wytrzymałość i była nadal łatwa w instalacji. absorbującą uderzenia i reagującą na wydarzenia mające na niej miejsce W 1997 r. firma Kährs otrzymała w bardziej jednostajny sposób. ­certyfikat środowiskowy ISO 14001. Odpady pochodzące z wyrębu lasów W 1980 r. firma Kährs rozpoczęła ­globalną ekspansję, wchodząc począt- zaczęto wykorzystywać do ogrzewania domów znajdujących się w sąsiedztwie kowo na kilka rynków europejskich fabryki. Popiół pozostały po spaleniu (w tym do krajów skandynawskich, Niemiec i Francji), a także do Stanów tych odpadów wracał do lasów w postaci Zjednoczonych. W połowie lat 90 XX nawozu. w. firma Kährs wkroczyła także do W 1999 r. firma Kährs zaprezentowała Europy Wschodniej oraz Azji, wpropierwszy parkiet z połączeniem bezwadzając swoje produkty m.in. na klejowym Woodloc®. Technologię tę rynki rosyjski oraz chiński.

uznano za rewolucyjną i przyspieszającą układanie podłogi oraz zapewniającą idealne rezultaty. W 2004 r. firma Kährs wprowadziła nową podłogę sportową. Jej zalety obejmowały szybsze układanie oraz możliwość układania na większych powierzchniach. Jej właściwości uznano za globalny standard w zakresie podłóg sportowych i była ona używana podczas wielu dużych wydarzeń sportowych.

Wysiłki podejmowane od wielu lat będą nadal zapewniały maksymalną równowagę w ramach całego procesu produkcyjnego oraz cyklu życia podłogi drewnianej – od surowca do recyklingu.

W 2007 r. firma Kährs obchodziła 150. rocznicę założenia. W tym czasie jej produkty były sprzedawane w ponad 30 krajach, w setkach wersji projekto- W 2015 r. w zakładzie w Nybro oddano do eksploatacji zaawansowaną technowych, stylów i wykończeń. logicznie i zrobotyzowaną linię projektową. Linia ta umożliwiła programoW 2009 r. firma Kährs wprowadziła wanie zaawansowanych rozwiązań następny rodzaj systemu połączeń projektowych dla każdej unikalnej deWoodloc® – Woodloc® 5S. Te nowe złącza sprawiają, że montaż jest jeszcze ski. szybszy i bardziej elastyczny, a podłoga W 2017 r. firma będzie świętowała jest dużo bardziej trwała. 160. rocznicę założenia, wprowadzając z tej okazji kilka nowych i innowacyjW 2013 r. firma Kährs wprowadziła nych podłóg. Wysiłki podejmowane 2-warstwowy parkiet Master, który od wielu lat będą nadal zapewniały charakteryzuje się zaawansowanymi maksymalną równowagę w ramach rozwiązaniami technicznymi. Gama całego procesu produkcyjnego oraz tych podłóg obejmuje trzy kolekcje: cyklu życia podłogi drewnianej – od podłogi mało-, średnio- i wielkoforsurowca do recyklingu. matowe.


12  Kährs Design Stories

„Cały świat stoi na naszych podłogach. Oczywiście, że jestem dumny”.

PRZEKAZYWANIE WIEDZY

O DREWNIE Z POKOLENIA NA POKOLENIE Co sprawia, że dobry produkt staje się świetny? Jesteśmy pewni, że kluczem do sukcesu są ludzie, którzy go wyprodukowali. To dzięki ich pasji i wiedzy jesteśmy w stanie zapewniać od tylu lat jakość, która nadal będzie wyróżniała nasze podłogi. Wielu naszych pracowników pracuje w zakładzie w Nybro od kilku dekad – w niektórych przypadkach nawet od kilku pokoleń – przekazując swoją wiedzę nowym członkom swoich rodzin, znajomym oraz sąsiadom, którzy rozpoczynają pracę w firmie Kährs. Poniżej przedstawiamy trzy osoby spośród filarów naszej firmy.


Kährs Design Stories 13

„Druga rodzina”. Tak właśnie Ci pracownicy Kahrs Nybro opisują swoich współpracowników i swoje miejsce pracy. Pomimo różnego wykształcenia i różnych stanowisk, każdy z nich pracuje w firmie od wielu lat i posiada olbrzymią wiedzę o drewnie oraz pasję do produktów. Wiele wydarzeń w Nybro, sąsiadującym z bujnymi lasami Smålandii, toczy się wokół fabryki podłóg, która daje pracę, dostarcza ciepła oraz stanowi miejsce spotkań.

ZORAN STANKOVIC, osoba z drugiego pokolenia, która powróciła do firmy Kährs: – Każdego dnia uczę się czegoś nowego. Od kiedy odszedłem z tego zakładu, co miało miejsce w 2003 r., proces produkcyjny przeszedł kilka radykalnych zmian. W zakładzie panuje jednak świetna atmosfera, a ludzie są niezwykle otwarci na dzielenie się swoją wiedzą. To jedna z tych rzeczy, które naprawdę podobają mi się w pracy w firmie Kährs i dla których wróciłem do niej, mówi Zoran Stankovic, który pracował w firmie Kährs w latach 1994 - 2003, a następnie, w sierpniu 2016 r., powrócił, zajmując stanowisko związane z

produkcją nośników podłóg i szybko awansował na lidera grupy pracującej na jego zmianie. – Mój ojciec pracował w firmie Kährs przez 40 lat. Nauczył mnie kochać swoją pracę. Gdy byłem młody, firma ta wydawała mi się świetnym miejscem. Oczywiście czasami ma się poczucie, że należy spróbować czegoś innego. Przez kilka lat prowadziłem własną firmę, ale teraz cieszę się, że wróciłem do firmy Kährs. – Myślę, że każdy kto tu pracuje, uwielbia produkowane przez nas piękne podłogi, które cechuje wysoka jakość. Chodzi mi o to, że cały świat stoi na naszych podłogach. Oczywiście, że jestem dumny.

ADIVIJE DALIPI, 31 lat pracy w firmie Kährs: – Uwielbiam zapach drewna, uczucie dotykania gładkiej deski i jestem dumna czując, że produkujemy podłogi drewniane, których jakość jest najlepsza na świecie”, mówi Adivije Dalipi, która w wieku 18 lat rozpoczęła pracę w zakładzie, dołączając do swojego ojca.

jak drugi dom, mówi Adivije, która pracuje na linii produkcyjnej i jest odpowiedzialna na pilnowanie, aby dla każdej podłogi ­w ybierane były właściwe kawałki drewna. Jak dodaje z uśmiechem: „Można powiedzieć, że firma Kährs jest w naszych genach”.

– W latach 60 XX w. moi rodzice przenieśli się tutaj z Macedonii, ponieważ ojciec otrzymał ofertę pracy w firmie Kährs. Firma ta znaczy dla nas tak wiele. Mam silne – Rozpoczęcie kariery zawodowej w tej ­poczucie solidarności z firmą Kährs i zawsze f­irmie wydawało się naturalnym krokiem staram się wykonywać swoją pracę najlepiej, – oprócz mojego ojca pracują tu także moje jak potrafię. W domu mam także piękną trzy siostry, mój brat, mąż, a także moi podłogę firmy Kährs – można więc powieszwagrowie i kilku znajomych, z którymi dzieć, że duża część mojego życia krąży chodziłam do szkoły. Firma jest dla mnie wokół firmy.

STEFAN LARSSON, 28 lat pracy w firmie Kährs: – Na przestrzeni lat przetestowałem większość gatunków drewna. Znam sposób, w jaki reagują one na wilgoć, ogrzewanie podłogowe, zmiany ciśnienia, czy też warunków klimatycznych. Widziałem, co można, a czego nie można zrobić, mówi Stefan Larsson, który jest odpowiedzialny w zakładzie firmy Kährs w Nybro za rozwój techniczny. – Uwielbiam fakt, że zawsze przychodzimy do pracy z nowymi pomysłami – posiadanie rozległej wiedzy podstawowej to także świetna sprawa, ponieważ dzięki temu nie musimy odkrywać

z­ asadniczych kwestii ciągle od nowa. Jego zdaniem, ciągłe omawianie ­nowych rozwiązań z jego młodymi współpracownikami to naprawdę stymulujące zajęcie tak samo, jak możliwość przedstawienia faktów i informacji, które zebraliśmy na przestrzeni dziesięcioleci dzięki przeprowadzeniu ­wielorakich testów. – Powrót do Nybro po ukończeniu studiów i pracy w kilku innych firmach był świetną sprawą. Bardzo podoba mi się praca i mieszkanie w tej miejscowości. Uwielbiam także las i spędzanie większości wolnego czasu na objeżdżaniu okolic na rowerze górskim.


14  Kährs Design Stories

W PROWANSJI

Na pierwszy rzut oka ten imponujący dom, który został zbudowany z kamienia, sprawia wrażenie okazałej posiadłości, w której można relaksować się przy basenie bądź też w ogrodzie. Jednak w rzeczywistości jest to wiejski dom zamieszkały przez osoby pracujące w pobliskich gajach oliwnych oraz na polach, na których uprawiane są różne rośliny.


SPARUTO UNICO NOUVEAU GREIGE


SPARUTO


18  Kährs Design Stories

SPARUTO


Kährs Design Stories 19

Jego wnętrze nie przypomina tradycyjnego domu wiejskiego. Właściciele bardzo interesują się wystrojem wnętrz i udało im się stworzyć dom, który jest zarówno praktyczny, jak i nowoczesny, a także wyróżnia się wysokimi sufitami oraz poczuciem przestrzeni.

DOMO

Dobrze zestawione ze sobą, rustykalne i minimalistyczne elementy wyposażenia, wraz z dużymi i wygodnymi kanapami tworzą bardzo relaksujące wnętrze. Drewniane podłogi, które są ułożone w całym domu, łagodzą wywoływane przez niego odczucia, a ich olejowana powierzchnia, która sprawia w dotyku wrażenie delikatnego pofałdowania, idealnie pasuje do wnętrza, a także dopełnia jego odcień i nastrój.

Inne podłogi z efektem rustykalnym. Zobacz pełną gamę na stronie www.kahrs.com

MAGGIORE

EARTH

TVETA

UNICO


ABSOLUTNE PIĘKNO

Firma Kährs z dumą przedstawia dwie nowe kolekcje – Lux i Lumen – czyli nasze pierwsze podłogi z ultramatowym wykończeniem, które pochłania światło. Podłogi te wyglądają i sprawiają wrażenie, jakby zostały wykonane z nieobrobionego, niedawno ciętego drewna – jednak posiadają silną, a zarazem łagodną osłonę, która chroni je przed zużyciem, na jakie są one narażane każdego dnia. SHORE KILESAND


ECLIPSE


Kährs Design Stories 23

Silne światło dzienne z dużych okien Kluczowy trend w dzisiejszej architekturze powoduje połyskliwe odbicia na powierzchni podłogi, które zaburzają sposób, w jaki postrzegamy jej kolorystykę oraz wygląd. Ultramatowe wykończenie podłóg Lux i Lumen pochłania światło i podkreśla zarówno kolor, jak i odczucia zapewniane przez podłogi, uwalniając ich prawdziwe piękno.

SKY

HORIZON

COAST

SHORE

SUN

TERRA

Podłogi 1-pasmowe Lux są dostępne w sześciu kolorach od jasnego do ciemnego. Kolekcja Lumen obejmuje podłogi 3-pasmowe, dostępne w sześciu kolorach. Obie kolekcje są wykonywane z czystego, jednorodnego dębu o naturalnej i delikatnej barwie.

RIME

MIST

TWILIGHT

ECLIPSE

DAWN

DUSK


24  Kährs Design Stories

DOM WŚRÓD WYDM

Ten niewielki domek letni znajduje się na zachodnim wybrzeżu Danii, niecałe 100 metrów od plaży i Morza Północnego. Wydmy rozciągają się aż po horyzont, łagodząc silne wiatry wiejące od zachodu i zapewniając niesamowite widoki bez względu na pogodę oraz porę roku. Sceneria, która naprawdę sprzyja odpoczynkowi.


VISTA


26  Kährs Design Stories

VISTA


Kährs Design Stories 27

KILESAND

W niewielkim domku znajdują się duży salon, kuchnia oraz jadalnia, którą można znaleźć na środku. W trzech małych sypialniach ułożono podłogi z drewna białego; są one bardzo wytrzymałe na piasek z wydm, wnoszony pod butami, gołymi stopami lub wdmuchiwany przez bryzę, gdy drzwi do domku są otwarte.

Pozostałe podłogi w białym kolorze. Zobacz pełną gamę na stronie www.kahrs.com

PALE

NOUVEAU BLONDE

KILESAND


28  Kährs Design Stories

RAPORT

KOLORYSTYCZNY 17 Firma Kährs współpracuje z czołowymi producentami i dostawcami farb, udostępniając inspiracje oraz pomysły dotyczące łączenia kolorów ścian z kolorami oferowanych przez nią podłóg drewnianych, dzięki którym można odnowić wnętrze swojego domu i zapewnić jeszcze bardziej zachwycające efekty. Na następnych stronach przedstawiono prognozy i oferty firm Dulux, Jotun oraz Tikkurila, obejmujące nowe i modne kolory na rok 2017. Kompletną ofertę tych firm można znaleźć na naszej stronie internetowej, na której podane będą linki do stron tych producentów.

BŁĘKIT – KOLOR OZNACZAJĄCY ŻYCIE Firma Dulux prezentuje swój kolor roku, Denim Drift, mówiąc, że błękit jest zawsze widoczny w każdym aspekcie naszego życia! Kolor ten, od najciemniejszego granatu, do najjaśniejszego (mglistego) błękitu, jest odzwierciedleniem każdego fragmentu życia, co zainspirowało firmę Dulux do stworzenia kompletnej gamy odcieni błękitu, od błękitu królewskiego, do jeansowego granatu. Firma Caparol również dołączyła do trendu opartego na błękicie i będzie oferować go w 2017 roku. Mocny błękit „doda kopa” każdemu wnętrzu.

DENIM DRIFT DULUX

S9.30.40 DULUX

S0.05.65 DULUX

BERLIN

NOUVEAU GREIGE

CHEVRON DARK BROWN

FOSCHIA

jotun.com dulux.pl tikkurila.com ­ caparol.com

Dulux

3D SAPHIR 95 CAPAROL

3D LAVENDEL 155 CAPAROL

Caparol


Kährs Design Stories 29

JASNE CIEPŁE PASTELE W jaki sposób na ścianach domu można wyrazić indywidualną osobowość jego mieszkańców? Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu ciepłych i przyjemnych kolorów, które współgrają ze sobą. Oto, jak firma Dulux wyjaśnia swoją nową paletę i wprowadza do niej dzielenie się indywidualizmem dzięki kolorom stanowiącym mieszankę barw jasnych, żywych oraz delikatnych. Zapoznaj się z pełną gamą kolorów oferowanych przez firmę Dulux na www.dulux.pl.

Dulux

Caparol

ZN.02.73 DULUX

F1.35.65 DULUX

C6.22.61 DULUX

3D TUNDRA 150 CAPAROL

BALLET SHOE EARTHBORN

ROSIE POSIE EARTHBORN

Dulux

Firma Caparol (www.caparol.com) oferuje paletę kolorów pastelowych, które zapewniają takie same efekty, jak gamy 50s oraz Earthborns (www.earthbornpaints.co.uk), utrzymane w cukierkowej kolorystyce.

GROOVE

VISTA

EARTH

Dulux jotun.com dulux.pl tikkurila.com ­ caparol.com

ULF


30  Kährs Design Stories

Dulux

NEUTRALNE BARWY SKANDYNAWII Trend oparty na „nowym sposobie życia” z dala od materializmu i pędu do zdobywania majątku zyskuje coraz bardziej na znaczeniu. Znajduje on odzwierciedlenie w paletach stworzonych przez firmę Dulux na 2017 rok i obejmujących okrojoną kolorystykę. Firma Caparol również wprowadza kilka nowych odcieni, takich jak delikatny szary Palazzo oraz delikatny beżowy Melisse. Odcień „Donkey Ride”, dostępny w ramach gamy Wilder Side, oferowanej przez firmę Earthborn jest także kolejną alternatywą w tym przypadku.

E4.05.65 DULUX

G0.05.75 DULUX

G9.03.88 DULUX

3D PALAZZO 15 CAPAROL

3D MELISSE 40 CAPAROL

DONKEY RIDE EARTHBORN

Dulux

NOUVEAU GRAY

ASPELAND

PARIS

Dulux caparol.com dulux.pl earthbornpaints.co.uk

VISTA

Earthborn


Kährs Design Stories 31

ŚCIANY W STYLU RETRO Na 2017 rok udostępniono również barwy przypominające lata 50-te i początek lat 60-tych, XX wieku, dzięki którym będzie można poczuć odrobinę nostalgii. Firma Dulux oferuje gamę kolorów dla „pracujących domów”, które zapewnią przestrzeń oraz będą inspirowały do pracy i zabawy. Inspiracja do jej stworzenia została zaczerpnięta od Eamesa i Corbusiera.

F6.55.54 DULUX

C3.46.30 DULUX

3D GRANIT 10 CAPAROL

3D PAPAYA 65 CAPAROL

ROCKY HORSE EARTHBORN

MUDDY BOOTS EARTHBORN

Firma Caparol gra również ciemnymi kolorami, takimi jak Papaya 65 i Granit, natomiast firma Earthborn prezentuje gamę „Wilder Side”, w ramach której można znaleźć bardziej przyziemne kolory, odnoszące się do bardziej zdrowego i zrównoważonego sposobu życia. Kolory, które będą dobrze współgrały z surowymi meblami i tekstyliami.

PEARL

CITADELLE

OLOF

INDOSSATI

caparol.com dulux.pl earthbornpaints.co.uk


32  Kährs Design Stories

W BERLINIE Tę dużą nieruchomość, którą można znaleźć we wschodniej części Berlina, wybudowano w latach 30 XX w. dla niewielkich firm i rzemieślników. Obecnie znajdują się w niej przestronne lokale mieszkalne, połączone z biurami firm, które w głównej mierze zajmują się marketingiem, filmem oraz komunikacją.


CHEVRON DARK BROWN


CHEVRON DARK BROWN


36  Kährs Design Stories

CHEVRON DARK BROWN


Kährs Design Stories 37

CHEVRON DARK BROWN

Właściciel tego 3-pokojowego mieszkania o powierzchni 300 m² wybrał dla całej powierzchni salonu podłogę drewnianą, która pełni w nim rolę głównego elementu wystroju. Podłoga ta łagodzi wrażenie wywoływane wielkością tego pomieszczenia, a także sprawia, że jest ono bardziej przytulne.

Pozostałe zachwycające podłogi. Zobacz pełną gamę na stronie www.kahrs.com

CHEVRON WHITE

CHEVRON GREY

CHEVRON LIGHT BROWN


ROZWÓJ NAPĘDZANY PRZEZ

PASJĘ DO PERFEKCJI


Kährs Design Stories 39

Czynnikiem napędzającym rozwój jest przekonanie. Dokładna wizja. Dla nas było nią zawsze szukanie nowych sposobów na podkreślenie naturalnego piękna drewna i jednoczesne zwiększenie wytrzymałości naszych podłóg oraz ograniczenie wpływu ich produkcji na środowisko. „Naszą pracę można opisać jako spotkanie człowieka z maszyną – spotkanie kreatywności z wykonalnością”, wyjaśnia Patrik Antonsson, lider ds. projektów związanych z rozwojem technicznym.

Odrobina mody. Szczypta elektroniki, tkanin, kolorów i wystroju wnętrza. Szklanka technologii. Miarka chemii. Wymieszanie wszystkich składników przy użyciu innowacyjnego myślenia oraz doświadczenia. Każda z tych rzeczy jest ważnym składnikiem procesu tworzenia nowych podłóg drewnianych. Firma Kährs od zawsze wiodła prym w branży podłóg drewnianych. Zespół osób odpowiedzialnych za ­rozwój stanowi obecnie połączenie wiedzy specjalistycznej oraz doświadczenia w zakresie wystroju, technologii, chemii i ścisłej współpracy nakierowanej na produkcję nowych podłóg. Proces zwykle ­z aczyna się od od przedstawienia pomysłu na ­w yznaczenie nowego wyglądu, nowych kolorów i powierzchni. – Czerpię inspiracje z wielu źródeł – czasopism modowych, wnętrz, mebli, tkanin, a nawet projektów

urządzeń elektronicznych. Jednak przekładając to wszystko na podłogi, zawsze dążymy do uzyskania naturalnego wyglądu, pamiętając o tym, że nasze podłogi powinny być jutro tak samo atrakcyjne, jak dzisiaj, mówi Emanuel Lidberg, Kierownik ds. Kreatywnego Wystroju w firmie Kährs. – Wyjaśnia on, że firma bierze także zawsze pod uwagę trendy panujące w architekturze, tzn. sposób, w jaki budowane są domy. Obecnie w Skandynawii panuje trend polegający, na przykład, na budowaniu domów z dużymi oknami, które zajmują całą ścianę i sięgają od sufitu aż do podłogi. Oznacza to, że światło pada na podłogę tak, że powoduje powstawanie na jej powierzchni odbić, które zaburzają postrzeganie jej koloru. Aby usunąć ten problem, firma pracuje obecnie nad nowymi ultramatowymi powierzchniami, które pochłaniają światło w nowy sposób.


40  Kährs Design Stories

Patrik mówi, że niezwykle ważne jest, aby nigdy nie być zadowolonym z tego, co uda się osiągnąć. Osoby z zespołu projektowego ściśle współpracują ze sobą, ciągle stawiając sobie nawzajem nowe wyzwania. SPOTKANIE CZŁOWIEKA Z MASZYNĄ NA NOWEJ LINII PROJEKTOWEJ. Myślenie kreatywne nie dotyczy jednak tylko wyglądu. Firma może także pochwalić się osiągnięciami w zakresie wprowadzania ­i nnowacji do procesu produkcji podłóg drewnianych. Jedną z ostatnich inwestycji, jakie zostały zrealizowane w zakładzie w Nybro, jest zrobotyzowana linia projektowa, oparta na zaawansowanej technologii, która dostosowuje się do każdej deski, umożliwiając uzyskanie żądanego wyglądu, który programuje się wcześniej w systemie komputerowym, odpowiedzialnym za pracę tej linii. – Jak mówi Patrik Antonsson, linia ta ­pozwala uzyskać kilka wersji wyglądu podłóg, od rustykalnego lub jednorodnego, do pogłębiającego lub ograniczającego naturalne właściwości drewna, takie jak ziarnistość. Patrik, który od najmłodszych lat miał kontakt z drewnem dzięki temu, że jego matka oraz dziadek pracowali w firmie Kährs, odegrał zasadniczą rolę w stworzeniu tej nowej i innowacyjnej linii, co zajęło 2,5 roku. – Mówi on, że stworzenie maszyny, która myśli jak człowiek, było dużym wyzwaniem,

a zarazem czymś niezwykle interesującym. Wymagało to połączenia wiedzy specjalistycznej z technologiami pozyskanymi z Niemiec, Włoch oraz Szwecji. Firma zawsze ocenia nowe sposoby ulepszenia procesu produkcyjnego z kilku perspektyw – dążąc w sumie do większego ­w ykorzystania surowca nie tylko w zakresie wpływu jego stosowania na środowisko. Znaczna część podłóg firmy Kährs jest, zgodnie z tradycją, wykonywana z dębu. Jednak w obecnych projektach deweloperskich dopuszcza się możliwość stosowania innych gatunków drewna – takich, które dzięki zastosowaniu nowych technologii, mogłyby zapewnić żądany wygląd oraz wydajność. – Patrik mówi, że niezwykle ważne jest, aby nigdy nie być zadowolonym z tego, co uda się osiągnąć. Osoby z zespołu projektowego ściśle współpracują ze sobą, ciągle stawiając sobie nawzajem nowe wyzwania. POWIERZCHNIA TO COŚ, CO WIDZIMY – I CZUJEMY POD STOPAMI Kolejnym ważnym aspektem związanym z podłogą jest powierzchnia. Sara Hagman


Kährs Design Stories 41

Struktura powierzchni i zapewniany przez nią efekt są tak samo ważne, jeśli chodzi o sposób postrzegania podłogi, jak jej kolor. jest magistrem inżynierii chemicznej i pracuje w firmie Kährs jako inżynier ds. rozwoju oraz specjalista ds. obróbki powierzchni. Jej praca polega w głównej mierze na kierowaniu projektami realizowanymi w tej dziedzinie. Prowadzi ona ścisłą współpracę z zespołem projektowym firmy Kährs, a także dostawcami środków do obróbki powierzchni, dążąc do ciągłego udoskonalania wyglądu i wytrzymałości podłóg oraz wpływu tych środków na środowisko. – Sara mówi, że od kiedy zaczęła pracować w firmie Kährs, co miało miejsce siedem lat temu, w tej dziedzinie zaszło wiele zmian. Dużą uwagę poświęca się teraz zarówno kwestiom estetycznym – kolorowi i wyglądowi – jak i wydajności technicznej oraz aspektom środowiskowym. Przykładowo, zanim nowy lakier zostanie zastosowany, przechodzi on kilka testów, które odbywają się zarówno w firmie Kährs, jak i u dostawcy i w zewnętrznych instytutach badawczych w celu upewnienia się, czy spełni on duże wymagana określone przez firmę. – Sara mówi, że niektórzy ludzie pytają ją, dlaczego poświęca tyle uwagi rzeczy, która wydaje się dla nich mało ważna. Nie chodzi tu jednak tylko o jeden sposób obróbki powierzchni, jedną cechę, czy też jedną wersję wyglądu. Chodzi o wiele z nich! Każdy z tych sposobów tak samo, jak każda z tych cech i wersji, zapewnia unikalne rezultaty i jest efektem przeprowadzenia wielu różnych prac. Powierzchnia to taka ważna część sposobu, w jaki podłoga jest postrzegana, a zarazem element, który odgrywa dużą rolę w ochronie drewna. To niesamowite, jak bardzo można zagłębić się w każdy szczegół.


42  Kährs Design Stories

WSCHÓD-ZACHÓD

BURGUNDY


Kährs Design Stories 43


44  Kährs Design Stories

Właściciel tego jednopiętrowego domu zajmuje się importem tradycyjnych, ręcznie robionych ozdób z Azji, których sporą liczbę można znaleźć w całej nieruchomości.

VERONA

W całym domu ułożono podłogi dębowe w naturalnym kolorze, które uzupełniają oraz rozjaśniają wnętrze, a także podkreślają ciemne i egzotyczne ozdoby, ściany oraz drzwi.

VERONA

BURGUNDY


BURGUNDY


46  Kährs Design Stories

BURGUNDY


Kährs Design Stories 47

BURGUNDY

Pozostałe podłogi w kolorze naturalnego dębu. Zobacz pełną gamę na stronie www.kahrs.com

TOWER

DUBLIN

CORNWALL

REEF


6862112PL 2017

www.kahrs.com

Kährs Central Europe Rosentalstraße 8/1 | D-72070 Tübingen Tel: 0049 - (0) 70 71-91 93-0 Fax: 0049 - (0) 70 71-91 93-100 E-mail info.de@kahrs.com

Artur Cybruch www.kahrs.com cybruch@op.pl Poland

AB Gustaf Kähr www.kahrs.com info@kahrs.com Sweden

Kährs Parkett www.kahrs.com info.de@kahrs.com Germany

Ekkia Floors, s.l. www.ekkiafloors.es comercial@ekkiafloors.es Spain

Kährs Parquet www.kahrs.com info@kahrs.it Italy

Histep Healthy Home Ltd. www.degao.cn China

Kährs Parkett www.kahrs.com info.at@kahrs.com Austria

Kährs France S.A.R.L. www.kahrs.com France

Jular www.jular.pt ajfigueiredo@jular.pt Portugal

Kahrs USA www.kahrs.com info@kahrs.com USA

The Wooden Floor Company www.woodenfloors.co.nz info@woodenfloors.co.nz New Zealand

kahrs-magazine-2017-1-pl.pdf  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you