Page 1

E L M A

Y A Y I N E V İ

YAY I N

K ATA L O Ğ U

2012 Güz

Elma ağacından kitap koparın.


ayınevimiz, 1998 yılında IAT Eğitim Danışmanlık Ltd. Şti. bünyesinde “Academyplus Yayınevi” markasıyla faaliyete başladı. 2000 yılında Akademi Ar tı Yayıncılık Matbaacılık İç ve Dış Ticaret AŞ olarak bağımsız bir firmaya dönüştü. 2003 yılından bu yana “ELMA YAYINEVİ” markamızla faaliyetlerimize devam ediyoruz. Elma Yayınevi olarak kişisel gelişim ve iş-yönetim alanında kitaplar

yayımlıyoruz. 2006 yılından itibaren bir diğer markamız “İZGÖREN YAYINLARI” ile de okurlarımızla buluşmaya başladık; anı, yakın tarih ve biyografi alanlarındaki kitaplarımızı bu markamız ile yayımlıyoruz. “ELMA ÇOCUK” markamız ile 2010 yılında, çocuk kişisel gelişim alanında çocuk okurlarımız için de elma yetiştirmeye başladık. Yayın hayatımız boyunca 100’ü aşkın kitabımızı okurlarımızın beğenisine sunduk.

Y

2


GELECEK HAYALİMİZ

FARKIMIZ

Alanımızda Türkiye’nin en saygın ve en güvenilir kurumu olacağız.

Ağaç dikiyoruz. Her yıl kitaplarımızın basılmasında kullanılan kâğıtlar için kesilen ağaçların yerine yeni fidanlar dikerek doğaya borcumuzu ödemeye çalışıyoruz. Kâğıtların büyük çoğunluğu yurt dışından gelmesine rağmen fidanlarımızı yurdumuza dikerek pozitif ayrımcılık yapıyoruz.

HAYAT AMACIMIZ İnsanlarımızın daha eğitimli, daha girişimci ve daha hoşgörülü olması için çalışacağız.

DEĞERLERİMİZ • Dürüstlük • İş Kalitesi • Girişimcilik • Hoşgörü • Yurt Sevgisi

İade garantisi veriyoruz. Kitaplarımız “koşulsuz okur tatmin garantisi”ne sahiptir. Bu, dünyada ilk kez yapılan bir uygulamadır. Kitabımızı satın alan bir okurumuz beğenmediği takdirde başka bir koşula gerek olmadan kitabı yayınevimize iade edebilir ve parasını geri alabilir.

İLKELERİMİZDEN • “Müşteri” için değil, “okur” için kitap yayımlamak • Bilgi üreterek çevremize faydalı olmak • Türkçeye sahip çıkmak • Alıntı yaptığımızda kaynak göstermek • Yazarlarımızın haklarını öncelikle gözetmek

Hata başına bir kitap bizden hediye. Kitaplarımızda hata bulan okurlarımıza hata başına bir kitap hediye ediyoruz.

3


AĞAÇ DİKİYORUZ! 18.500 tane dikili ağacımız var.

Bursa’daki ormanımızdan görüntüler.

KİTAP İADE GARANTİSİ DÜNYADA İLK KEZ KİTAP İADE GARANTİSİ Kitaplarımızdan birini okudunuz ve beğenmediyseniz, iade edebilir ve ödediğiniz ücreti yayınevimizden geri alabilirsiniz.

4


HATAYI BUL, KİTAP ÖDÜLÜNÜ AL! Kitaplarımızda hata bulan okurlarımıza buldukları her hata için bir kitap hediye ediyoruz.

BAĞIŞLARIMIZ Bizden kitap isteyen okullara, cezaevlerine ve kütüphanelere kitap bağışlıyoruz.

5


ELMA ÇOCUK Çocuklar İçin Kişisel Gelişim Kitapları

6


ELMA ÇOCUK

Eksikliklerimizdir bizi biz yapan!

OKUL ÖNCESİ

1. Basım Sayfa Sayısı: 40 Ebat: 22x27 cm

PEZZETTINO LEO LIONNI Ç E V İ R E N : K E MA L ATA K AY

Pezzettino, herkesin kocaman olduğu ve cesaret isteyen, harika işler yaptığı bir dünyada yaşar. Küçüktür, bir “parçacık”tır yalnızca. “Herhalde bir başkasının parçasıyım, bir başkasına ait olmalıyım” diye düşünür ve bir gün, kime ait olduğunu öğrenmek için yola düşer. Küçük bir çocuğun, büyük insanların dünyasındaki bütün özlemlerini derinden kavrayan bir öykü. Gülümseyerek büyümeniz dileğiyle.

7


ELMA ÇOCUK

Ya maskelerimiz bir süre sonra gerçeğimiz olursa?

OKUL ÖNCESİ

1. Basım Sayfa Sayısı: 40 Ebat: 22x27 cm

YEŞİL KUYRUKLU FARE LEO LIONNI Ç E V İ R E N : K E MA L ATA K AY

Bir şehir faresi, huzur içinde yaşayan bir grup tarla faresine konuk olur ve onlara şehirdeki büyük bir kutlamadan söz eder. Tarla fareleri, anlatılanlara hayran kalırlar. Kendi törenlerini yapmanın hayaliyle hazırlıklara girişirler. Başta, keskin, sivri dişli maskeler takıp eğlenmek hoşlarına gider, ancak bir süre sonra gerçekten vahşi hayvanlar olduklarına inanmaya başlarlar. Usta yazar Lionni’den, her yaştan okurda iz bırakacak bir hikâye. Gülümseyerek büyümeniz dileğiyle.

8


ELMA ÇOCUK

OKUL ÖNCESİ

1. Basım Sayfa Sayısı: 40 Ebat: 22x27 cm

KILKUYRUK POPİ - UYKUSUZ HER GECE

SALİM KESKİNGÖZ & ÖZLEM KORÇAK Minik Popi, annesi, babası ve altı kardeşiyle birlikte yaşar. Resim yapmayı ve oyun oynamayı çok sever. Geceleri kardeşleri yattıktan sonra ayı ve parlayan yıldızları seyretmeye ise bayılır. Onlarla hayalinde resimler yapar. Yıldızlardan resim yapmak güzeldir ama ya geç yatmak? Her sabah olduğu gibi yine geç uyanmıştır bizim afacan Popi. Evde yalnız olduğunu fark edince, kardeşlerini aramak için dışarı çıkar. Kendisini bekleyen maceradan habersizdir. Uykusuz Her Gece, bir çocuğun yaşadıklarından deneyim edinme sürecini neşeli bir öykü içinde anlatıyor. Gülümseyerek büyümeniz dileğiyle.

9


ELMA ÇOCUK

OKUL ÖNCESİ

1. Basım Sayfa Sayısı: 40 Ebat: 22x27 cm

KILKUYRUK POPİ - GÜZELLİK TACI

SALİM KESKİNGÖZ & ÖZLEM KORÇAK Minik Popi ve en yakın arkadaşı Kırkayak Turti ormanda oynamaya dalmışlardır. Birden, çalıların arasında parıldayan bir şey görürler. Bu, bir prenses tacıdır. Şaşkınlık içinde tacı incelerlerken Turti’nin aklına bir fikir gelir: Güzellik yarışması düzenlemek. Böylece taç sahipsiz kalmayacaktır. Kimler katılmaz ki yarışmaya... Kurbağadan file, ördekten dinozora herkes gelir. Peki ama en güzel kimdir? Bakış açısını değiştirmeyi ve çözüm üretmeyi, neşeli karakterlerle anlatan eğlenceli bir öykü. Gülümseyerek büyümeniz dileğiyle.

10


ELMA ÇOCUK

“Uç uç böcecik, Annen sana terlik pabuç alacak.”

7+ 4. Basım Sayfa Sayısı: 88 Ebat: 16,5x21,5 cm

KÜÇÜK BEYAZ UĞUR BÖCEĞİ AHMET ŞERİF İZGÖREN RESİMLEYEN: VİCDAN İLERİ

Büyükler çoğu zaman hikâyelere inanmazlar, oysa onlar da bir zamanlar annelerinin, babalarının, ninelerinin hikâyeleriyle büyümüşlerdir. Yaşamı o hikâyeler sayesinde öğrenmişler ve erdemli olma yolunda ilk adımlarını o hikâyelerle atmışlardır. Kitaplarında büyükleri hikâyelere yeniden inandıran Ahmet Şerif İzgören, bu kez hikâyelerini çocuklar için anlatıyor. Çocukların Şerif Amcası; küçük Ahmet’in, Zafer’in, Ayşe’nin hikâyeleri ışığında yardımsever ve hoşgörülü olmanın, yapılan işi sevmenin ve o işin hakkını vermenin önemini çocuklara aktarıyor bir gün onlar da başkalarının uğur böceği, umudu olabilsinler diye. Çocuklar keyifle okuyacaksınız! Gülümseyerek büyümeniz dileğiyle.

11


ELMA ÇOCUK

Bırakalım çocuklar düzeltsin yanlışlarımızı.

7+ 4. Basım Sayfa Sayısı: 168 Ebat: 16,5x21,5 cm

AKLINI ARAYAN ÇOCUK ÖZDEN ASLAN RESİMLEYEN: VİCDAN İLERİ

Ailesiyle birlikte mutlu bir şekilde yaşayan küçük Damla’nın başından her gün farklı bir olay geçer ve her günün sonunda farklı şeyler öğrenir hayata dair. Arkadaşları da onunla birlikte serüvenlere atılır. Damla ve arkadaşlarının başından geçen öğretici olaylarla örülü bu kitap 7–8 yaş üstü çocuklar için kaleme alınmış. Kitap, “Dondurmam Kaymak”, “Çevremiz ve Hayvan Dostlarımız” ve “Gönüllü müsün?” gibi 12 hikâyeden oluşuyor ve çocuklara öğütler veriyor. Bakalım küçük Damla ve arkadaşları neler yapıyor, yaşadıklarından nasıl dersler çıkarıyorlar? Keyifle okunacak bir çocuk kitabı… Gülümseyerek büyümeniz dileğiyle.

12


ELMA ÇOCUK

7+ 3. Basım Sayfa Sayısı: 40 Ebat: 16,5x21,5 cm

SAKIZ AĞACI CEREN KURT RESİMLE YEN: AYŞE AKILLIOĞLU

Yan yana yaşayan genç, yaşlı onlarca kavak ve onların arasında filizlenen küçük bir fidan. Küçük cılız fidan, bir gün büyüyüp serpilmeyi, kavaklar gibi uzun olmayı düşlüyor ve kavaklarla arkadaş olmayı bekliyor. Kavaklar ise kendilerinden farklı olan bu fidanın arkadaş olma çabasına bir türlü anlam veremiyorlar. Oysa görünüşü onlardan farklı olsa da aynı topraklar yetiştirdi hem kavakları hem de küçük fidanı. Şimdi hep beraber bu küçük fidanın sesine kulak verelim ve onun var olma öyküsünü dinleyelim. Farklı olana saygı, hoşgörü ve dostluğun işlendiği bu sıcacık öyküye misafir olalım. Gülümseyerek büyümeniz dileğiyle.

13


ELMA ÇOCUK

7+ 3. Basım Sayfa Sayısı: 40 Ebat: 16,5x21,5 cm

KIRMIZI DENİZYILDIZI CEREN KURT RESİMLE YEN: AYŞE AKILLIOĞLU

Kocaman ailesiyle denizde yaşayan minik Alaz, büyük bir balıktan gökyüzü diye bir yerin olduğunu öğrendi. O günden sonra bu kırmızı denizyıldızı, gökyüzünü her şeyden çok merak etmeye başladı. Meraklandıkça daha da kızardı ve sorularına cevaplar bulmak için keşfe çıkmaya karar verdi. Bu yolculukta kimlerle karşılaştı dersiniz? Gökyüzünde ona benzeyen birileri vardı, yoksa ait olduğu yer gökyüzü müydü? Yukarıdaki bu parlak beşgenler ona göz mü kırpıyordu acaba? Gökyüzünden aşağıya nasıl düşmüştü? Evin yolunu bulabilecek miydi? Bu meraklı denizyıldızı da hepimizi merakta bıraktı, değil mi? Gelin, onun bu keşif yolculuğu sayesinde kendi sorularımıza cevaplar bulalım. Gülümseyerek büyümeniz dileğiyle.

14


ELMA ÇOCUK

7+ 2. Basım Sayfa Sayısı: 40 Ebat: 16,5x21,5 cm

POŞETTO CEREN KURT RESİMLE YEN: AYŞE AKILLIOĞLU

Poşetto, oyuncak mağazasında yaşayan kendi hâlinde bir naylon poşetçiktir. Bir gün şık bir anne mağazaya gelir. Elinde kızı için seçtiği oyuncakla mağazadan çıkarken Poşetto da onunla birlikte ilk kez dış dünyaya adım atar. Dışarıda gördüğü kocaman oyuncaklar onu çok şaşırtır. Eve geldiklerinde şaşkınlığı devam eder, çünkü bu evde yaşayan Naylona ve diğer poşet arkadaşlarından Değişim Merkezi isimli bir yere gideceklerini öğrenir. İşte Poşetto’nun ilginç ve renkli yolculuğu burada başlar. Bakalım Poşetto, Naylona ve diğerlerini Değişim Merkezi’nde neler bekliyor? Gerçekten değişecekler mi? Geri dönüşüm de neyin nesi, neye dönüşecekler ki? Okuyalım da görelim! Gülümseyerek büyümeniz dileğiyle.

15


ELMA ÇOCUK

7+ 1. Basım Sayfa Sayısı: 52 Ebat: 16,5x21,5 cm

CESUR AKTÖR GERÇEKLER ORMANI’NDA D İ L A R A YA LÇ I N O K U R RESİMLEYEN: VİCDAN İLERİ

Cesur için her şey Ayperi öğretmeni ve arkadaşları ile gittiği piknikte başlıyor. Güneşli, pırıl pırıl, temiz bir havada bir köşede dinlenirken başına düşen kıpkırmızı elma onu sihirli bir yolculuğa çıkarıyor. Elma kurdu Kurtçuk, Cesur’u Gerçekler Ormanı’nın perisi Füruğ ile tanıştırıyor. Özgürce her istediğine sahip olmak isteyen Cesur, bu tanışmadan sonra istediği şeylere kavuşuyor, ancak sahip oldukları arttıkça Cesur’un başı derde giriyor. Bakalım Cesur bu durumdan kurtulabilecek mi? Gerçekler Ormanı, Cesur’a neler sunacak? Gülümseyerek büyümeniz dileğiyle.

16


ELMA ÇOCUK

8+ 2. Basım Sayfa Sayısı: 44 Ebat: 16,5x21,5 cm

BALIK ÇORBASI URSULA K. LE GUIN Ç E V İ R E N : K E MA L ATA K AY

RESİMLEYEN: VİCDAN İLERİ

Düşünen Adam ve Yazan Kadın, balık çorbası tenceresinin başında buluşan iki sıkı dost... Adam; masasında ya da bahçesinde oturup düşünmekten hoşlanıyor, düzenli olmayı tercih ediyor, ineğiyle yaşıyor ve pudinge bayılıyor. Kadın; kitap yazıp onları ciltlemekten keyif alıyor, evinin dağınık olmasını tercih ediyor, uçan fareleri ve kedileri ile yaşıyor, balık çorbasına hayır diyemiyor. Sık sık bir araya gelip balık çorbası içerken uçan düşüncelere kaşık sallıyorlar. Bir gün düşünceler havada kanat çırparken bir düşünce akıllarına konuveriyor. Acaba bu düşüncenin ardından ortaya çıkan iki ilginç çocuğun sırrı ne? Bu gizem nasıl çözülecek? Usta yazar Le Guin’in yarattığı, dostluk ve hoşgörü ile renklenen bu büyülü dünyada keşfe çıkmaya hazır mısınız? Gülümseyerek büyümeniz dileğiyle.

17


ELMA ÇOCUK

8+ 2. Basım Sayfa Sayısı: 40 Ebat: 16,5x21,5 cm

VIRGINIA WOOLF: GÖRÜNMEYENİN YAZARI LUISA ANTOLIN VÍLLOTA Ç E V İ R E N : K E MA L ATA K AY

R E S İ M L E Y E N : A N TO N I A S A N TO L AYA

Virginia konuşmaya üç yaşında başladı, acaba ilk söylediği söz neydi? Babasının hazinesinde neler vardı? Sessiz sözleri nasıl yakalıyordu? Virginia ne yaptı da birçok kadına örnek oldu? Gizli sözler konuşabilir mi? İngiliz yazar Virginia Woolf ’un yaşamı bu kez sizin için kaleme alındı. Tüm engellere rağmen kitap okumak ve yazmak, Virginia için bir tutkuydu. Çocukluğunun renkli dünyasının size fısıldadıkları eşliğinde yol alırken tüm kalbinizle istediğinizde neler başarabileceğinizi görecek, yolunu kaybetmiş gizli sözleri keşfedeceksiniz. Gülümseyerek büyümeniz dileğiyle.

18


ELMA ÇOCUK

“Biz ışıkların peşinden değil, Arzavul’un kendini keşfetmeye gidiyorduk.”

9+ 4. Basım Sayfa Sayısı: 248 Ebat: 13x19,5 cm

ARZAVUL TEPESİ MEHMET ERKAN RESİMLEYEN: VİCDAN İLERİ

Karadeniz; hırçın, dalgalı, neşeli ve gizemli. Karadeniz; görünenden ibaret değildir sadece; bu yüzden merak uyandırır, keşfedilmeyi bekler. Her zaman öğrenilecek yeni bir şey vardır Karadeniz’de. Bu kez Karadeniz’i keşfedenler büyükler değil; Karadeniz’deki sahil köylerinden birinde yaşayan dört arkadaş: Ercan, Selçuk, Davut ve İbrahim… Arzavul Tepesi’ndeki ışıkları fark edip sırrını öğrenmek için yola düşen dört arkadaşın yol boyunca karşılaştıkları tehlikeleri ve onların maceralarını, Arzavul Tepesi’nin sırrını tüm çocuklar zevk ve merakla okuyacak! Gülümseyerek büyümeniz dileğiyle.

19


ELMA ÇOCUK

Rüyaların yapıldığı maddeden yapılmayız biz ve uykuyla çevrilidir küçücük hayatımız… William Shakespeare

9+ 2. Basım Sayfa Sayısı: 304 Ebat: 13x19,5 cm

DÜŞ HIRSIZININ ÇIRAĞI AHMET ÖNEL RESİMLEYEN: SAİT MUNZUR

Uyandığımızda yarım yamalak hatırlasak da yüzümüzü güldüren, şaşırtan, heyecanlandıran düşlerimizi yitirsek, hayat ne kadar tatsız olurdu değil mi? Tozlu şehrin sakinlerinin, yakın zamana kadar sıklıkla gördükleri güzelim düşlerinin yerinde yeller esiyordu artık. Düşlerini çaldırdıklarından öylesine emindiler ki! Sonunda düşlerini kötü niyetli birine kaptırdıkları konusunda anlaştılar ve soluğu amansız dedektifler Fındıkkıran ve Atom’un bürosunda aldılar. Aldılar almasına ya, Fındıkkıran’ı bir düş hırsızının varlığına inandırmak kolay olmayacaktı. Tozlu şehre bu tuhaf olayın yaşandığı günlerde ayak basan Kiraz ise kısa sürede, bu şehirdeki tek tuhaflığın kaybolan düşler olmadığını fark edecekti. İnsanların olduğu kadar, dükkânların isimleri de bir acayipti bu şehirde: Mmmm Pastanesi, Derdeçare, Çetinceviz, Bayan Lüle, Bay Telaş, Doktor Kuzukulak… Ve tabii ki, olayların akışı ve çözümlenişi de öyle olacaktı… Gülümseyerek büyümeniz dileğiyle. 20


ELMA ÇOCUK

Kitap okumayı sevmeyenler bile bu kitaba bayılacaklar… Deniz Akbıyık Öğrenci

9+ 1. Basım Sayfa Sayısı: 296 Ebat: 13x19,5 cm

KARA OKLAR ÇETESİ AHMET ŞERİF İZGÖREN RESİMLEYEN: SAİT MUNZUR

1928 Türkiye’si, savaştan yeni çıkmış bir ülke. Yıllardır okunmayı bekleyen gizemli mektuplar, çözülmesi gereken şifreler, katedilen yollar, tablodaki sır, adadaki manastır, gizli ajanlar ve yerine getirilmesi gereken esrarengiz bir görev... Erim, yakın arkadaşı Zafer, Nisan ve ikiz kız kardeşleri Sanem, Simin... Kara Oklar Çetesi’yle heyecan ve tehlike dolu, soluk soluğa kalacağınız, hiç aklınıza gelmeyecek durumlarla karşılaşacağınız macera dolu bir yolculuğa çıkmaya hazır mısınız? Sıkı durun! Sonuç hiç de beklediğiniz gibi olmayabilir. Gülümseyerek büyümeniz dileğiyle.

21


ELMA ÇOCUK

9+ 1. Basım Sayfa Sayısı: 120 Ebat: 13x19,5 cm

KIRMIZI BENEKLİ KUTU ÖZDEN ASLAN RESİMLEYEN: VİCDAN İLERİ

“Sihir diye bir şey yoktur” der büyüklerimiz. Oysa çoğumuzun sihrine inandığı bir eşyası vardır. Bize uğur getirdiğine inandığımız, yanımızda olduğunda kendimizi güvende hissettiğimiz, bize arkadaşlık eden, alıp başka diyarlara götüren bir eşya. Belki bir kalem, belki bir oyuncak, belki bir kutu… Evet, bir kutu. Tıpkı Can’ınki gibi, kırmızı benekli, sihirli bir kutu. İnsanın elinde onu her yere götüren sihirli bir kutu olur da, yerinde durur mu hiç? Can, babaannesinin armağan ettiği kutuyla uzay gemisi HOPTİRİK’e atlayıp başka gezegenlerde yaşam aramaya gidiyor. Deniz altında yeni bir dünya keşfediyor. Denizkızı Alara ve BENTOS’la birlikte köpek balıklarıyla mücadele ediyor. Bu kadarcık mı? Tabii ki değil. Devamı kitabın sayfaları arasında. Gülümseyerek büyümeniz dileğiyle.

22


ELMA ÇOCUK

10+ 1. Basım Sayfa Sayısı: 200 Ebat: 13x19,5 cm

ÇORAP AĞACI ARZU SEHİM RESİMLEYEN: SAİT MUNZUR

Anadolu’nun farklı kasabalarında, farklı yaşamlar süren üç çocuk. Bilgisayarın, cep telefonunun ve hatta televizyonun olmadığı, varlık görmemiş çocukların yokluğu fark etmediği dönemler… Yaşamın yalın, sorunların gerçek olduğu zamanlar. Hasan, Ahmet ve Selime… Üç ayrı dönemin, üç farklı kahramanı. Onlar, yaşamı ve yetişkinlerin dünyasını anlamaya çalışırken farkına varmadan büyüyen bireyler. Yaşadıkları yerler ve yaşam hikâyeleri birbirinden farklı olsa da duyguları, düşünceleri ve değerleri ortak. Düşünen, öğrenen, direnen, vazgeçmeyen çocuklar… Gülümseyerek büyümeniz dileğiyle.

23


YA K I N DA

9+ 1. Basım Sayfa Sayısı: 176 Ebat: 13x19,5 cm

ÇIPLAK ZEBRA AHMET ÖNEL RESİMLEYEN: SAİT MUNZUR

Usta elinden çıkan Çıplak Zebra, çizgileri olmayan bir zebranın kendini keşfetme yolculuğuna çıkışını, gerçek çıplaklığın ne olduğunu kavrayışını eğlenceli bir biçimde aktarıyor.

24


KİŞİSEL GELİŞİM SERİSİ


KİŞİSEL GELİŞİM SERİSİ

Kendimi ne zaman kötü hissetsem bu kitabı okuyorum; büyüleyici bir şekilde kendimi iyi hissetmeye ve hayatı sevmeye, varlığımdan mutlu olmaya yeniden başlıyorum. Teşekkürler! 80. Basım Sayfa Sayısı: 240

Ceren Demirel

ŞU HORTUMLU DÜNYADA FİL YALNIZ BİR HAY VANDIR İletişim, Başarı ve Hayat Üzerine AHMET ŞERİF İZGÖREN Kim olduğunuzu hiç düşündünüz mü? Ya ideallerinizi? Yazar, kendi yaşamından örnekler vererek düşüncelerini okurla paylaşıyor: “Kendime çok değer veriyorum ve bunu yaptığım sürece etrafıma da değer verebileceğimi biliyorum. Etrafımdaki her şey ben olduğum için var ve kendimi ne oranda geliştirirsem etrafımı da o oranda anlar ve yararlı olabilirim. Nerede, ne zaman ve nasıl doğacağınızı seçemezsiniz. Nerede ve nasıl öleceğinizi de seçemezsiniz. Ama nerede, nasıl yaşayacağınızı pekâlâ seçebilirsiniz. Yeter ki bunun için çaba gösterin. Değerli bir benliğiniz ve değerli bir hayatınız olsun. ‘Kendine değer vermek’le, ‘kendini beğenmek’ arasında dağlar vardır. Değer vermek kendinizle başlar. Kendine değer vermeyenin çevresine değer vermesi imkânsızdır. O yüzden kendinizle başlayın şaheserlere, siz hayattan keyif aldıkça hayat da farklılaşır. Ancak kendinizi severseniz etrafınızdakileri de sevmeye başlarsınız.”

27


KİŞİSEL GELİŞİM SERİSİ

Kitabı lise son sınıf öğrencime verdim. Ertesi gün yanıma gelip kitabı çok beğendiğini, sayfaları çevirdikçe elinden bırakamadığını söyledi. Hiç kitap okumayan birisine sayenizde kitap okuttum.

81. Basım Sayfa Sayısı: 136

Gülay Kalpakçıoğlu İstanbul 80. Yıl Lisesi Kimya Öğretmeni

AVCUNUZDAKİ KELEBEK

AHMET ŞERİF İZGÖREN Yazar, kitabını “Tek bildiğim şey, sizin hayal gücünüzü büyülemektir. Öyle bir büyü ki o, kitaba dokunduğunuz anda başka bir dünyanın kapısını aralar gibi olmalısınız. İnşallah bu kitap başucu kitabınız olur” diyerek anlatıyor. İzgören, samimi bir dille kendi yaşamından ve gözlemlerinden örnekler vererek gelecek hayalinizi, hayat amacınızı, değerlerinizi ve hedeflerinizi düşünmenizi ve bunları kendinize söylemenizi sağlıyor. Olumlu düşünmenin, yaratıcılığın ve mücadele ruhunun önemini vurguluyor. Her bölümün sonunda yer alan hikâyeler, kitapta anlatılanları tamamlıyor. Yaşamınıza yön vermek, kendinize bir yol çizmek mi istiyorsunuz? Sizi anlayacak biriyle konuşmaya mı ihtiyacınız var? Avcunuzdaki Kelebek’i okurken yazarın sizinle konuştuğunu hissedeceksiniz. Ders vermeye, kural öğretmeye çalışmayan samimi bir sohbetin içinde bulacaksınız kendinizi. Yayımlandığından bu yana her yaştan okurun ailesiyle birlikte severek okuduğu tam bir başucu kitabı.

28


KİŞİSEL GELİŞİM SERİSİ

Ülke ikiye bölündü... Süpermen misiniz, yoksa Uğur Böceği mi? Karar sizin.

18. Basım Sayfa Sayısı: 200

SÜPERMEN VE UĞUR BÖCEĞİ

AHMET ŞERİF İZGÖREN Bu kitapta 18 farklı yaşam öyküsüne tanık olacaksınız. Bu öykülerin kahramanları her gün yanından geçtiğiniz, aynı otobüse bindiğiniz kişiler olabilir. Eşinize çiçek aldığınız bir çiçekçi, hastalandığınızda derman aradığınız bir doktor, arabayla yanından geçerken tarlada çalıştığını gördüğünüz bir köylü ya da sizin gibi bir tamirci, diş hekimi, ev hanımı, banka çalışanı olan sıradan insanlar. Ama önemli bir farkları var bu kahramanların! Onlar gerçek varlıklar; yaşadıklarıyla, sevgileriyle, dürüstlükleriyle, yardımseverlikleriyle, şefkatleriyle… Belki siz de bu kahramanlardan birisiniz ve belki de bu kitap “unutturulmuş” olan toplumsal değerlerimizi hatırlamanıza yardım eder. Yazar, sonsözde “Amacım, sizi bu sıradan ülkedeki olağanüstü insanlarla tanıştırmak. Bu olağanüstü insanların ortak bir özelliği var: Hepsinin hayatı çok sıradan. Kafanız karıştı değil mi?” diyor. Bu kitabı bitirdiğinizde, belki de hayatta nerede durduğunuza veya durmak isteyeceğinize dair bir karar vereceksiniz.

29


KİŞİSEL GELİŞİM SERİSİ

Bu kitabı zamanında okusaydım, bugün Irak’a, Afganistan’a girmemiş olurduk. Hayat felsefem değişti. George W. Bush 20. Basım Sayfa Sayısı: 176

HIDIR KİŞİSEL GELİŞİYOR Nefes Nefese Bir Kişisel Gerilim Kitabı

AHMET ŞERİF İZGÖREN Hıdır, kendi hâlinde bir devlet memurudur. Eşi ve akıllı kızı Nisan’dan başka sahip olduğu tek şey, gözü gibi baktığı 1991 model beyaz Şahin arabasıdır. Bir gün Ferrari’sini Satan Bilge adlı kitabı keşfeder: “Kararı ver; Doğu felsefesiyle, Amerikan iş bitiriciliğini birleştir. Sonra gelsin başarı ve mutluluk”. Böylece “kişisel gerilim” yolculuğuna başlar. “Birçok Amerikalı’nın ve Amerikan vatandaşı olmak için can verecek birçok Türk’ün ‘kişisel gelişim’ kitaplarını” okur. Çoğu çok satan, Amerikan kültürünü işleyen bu kitapları okudukça “gelişim” gösterir. Ses tonu, bakışları, davranışları, konuşma tarzı yani “beden dili” hızla değişir. Bu değişim nedeniyle sürekli komik duruma düşer. Ahmet Şerif İzgören, Hıdır’ın yaşadıkları üzerinden, “kişisel gelişim” başlığıyla yayımlanan kitaplarla dalga geçiyor. Bu kitapların insanları kendi benliklerinden uzaklaştırdığını, hayal kırıklığına uğrattığını mizahi bir dille anlatıyor. Bireysel başarıyı ve rekabeti temel alan bu zihniyeti, kişisel gelişim uzmanı denilen insanların kendi hayatlarındaki başarısızlıklarını da vurgulayarak eleştiriyor. Bize mutluluk kitabı yazan adamların çoğunun bizim kadar mutlu olmadığını, pozitif enerji deyip duranların yüzünün belki de hiç gülmediğini vurguluyor. 30


KİŞİSEL GELİŞİM SERİSİ

Ahmet Şerif İzgören’in bütün kitaplarını okudum. Bazen gözlerim dolarak, bazen yeni bir şeyler öğrenerek dağarcığıma bir şeyler atabildim. Böyle kitaplar enderdir. Şerif ’i elinizdeki kitaptan dolayı bir kez daha kutluyorum. Yine onun izniyle kitabından birkaç anekdotu konuşmalarımda kullanmak istiyorum. Bu kitaptan güzel şeyler edineceksiniz.

20. Basım Sayfa Sayısı: 184

Müjdat Gezen

SÜPERMEN TÜRK OLSAYDI PELERİNİNİ ANNESİ BAĞLARDI

AHMET ŞERİF İZGÖREN “Bu kitabı kişisel gelişmeyin diye yazdım, toplumsal gelişin. Etrafa da gram katkınız olsun.” Ahmet Şerif İzgören, bu kitabında diğer kitaplarından farklı olarak okuru toplumsal gelişime davet ediyor. Girişimcilik, iş kalitesi, dürüstlük, yurt sevgisi ve hoşgörü değerlerini vurgularken topluma nasıl daha yararlı olabileceğimizi yaşanmış hikâyeler eşliğinde okura sunuyor. “Noel Baba yalan, Mustafa Amca ise gerçek. Geyikler yerine eşeği var. Eşek de daha gerçek, Mustafa Amca da.” Okurken pelerininizi kendiniz bağlayabildiğiniz sürece gerçek bir Süpermen olabileceğinizi göreceksiniz. Ayaklarınızın yere bastığından emin olun. Gerçekten uçabilirsiniz.

31


KİŞİSEL GELİŞİM SERİSİ

Geoff Colvin, gerçek yaşam hikâyeleri ve araştırmaları kullanarak yüksek performansa giden yolu açığa çıkarıyor: İç motivasyon ile beslenen amaca yönelik alıştırma. Bu kitap, sizi düşünmeye sevk edip harekete geçmenizi sağlayacak.

2. Basım Sayfa Sayısı: 320

Daniel H. Pink Aklın Yeni Sınırları adlı kitabın yazarı

YETENEK DEDİĞİN NEDİR Kİ? G E O F F CO LV I N Ç E V İ R E N : K E MA L ATA K AY

“O zaten süper yeteneklerle donatılmış, bu kadar başarılı olması çok doğal” gibi sözler size de tanıdık gelmiyor mu? Çoğu zaman kendimizi, çevremizde gördüğümüz kişilerin üstün yetenekli olduklarına inandırırız ve kendimizin asla onlar kadar başarılı olamayacağına. Geoff Colvin, Yetenek Dediğin Nedir ki adlı kitabında yeteneğin fazlaca abartıldığına vurgu yapıyor ve farklı başlıklar altında “bilinçli tekrar” olgusunu yeniden yorumlayarak emek vermenin, bir iş üzerine yoğunlaşarak çalışmanın başarıyı getireceğini söylüyor. Yeteneği, başarıya ulaşmanın tek koşulu olarak görenlerin ufkunu açacak ve başarıya ulaşmaları yolunda onlara ümit verecek bir kitap…

32


KİŞİSEL GELİŞİM SERİSİ ZİHİNSEL GÜLMECE

Tüh! bebek: İki yakaları bir araya zor gelen ve çoğu zaman anne ve babalardan destek almak zorunda kalan, yeni evli çalışan çiftin istemeden yaptığı bebek. Doğum kontrol sürçmesi. 2. Basım Sayfa Sayısı: 496

KELİMENÜ Postmodern Yakıştırmalar

H A K A N YA M A N Evet, bu kitap özünde ve unvanda bir sözlük (kelimenü); ama çoğunlukla dalgacı, hatta bazen pervasız. İşte, birkaç örnek: Çayyaş: Sabahtan akşama kadar çay içen bağımlı kimse. Bacıgard: Nişanlısı veya sözlüsüyle yalnız dışarıya çıkmasına ancak yanlarında birisi olursa izin verilen genç kıza eşlik eden, aşırı korumacı kız kardeş. Kıroselleşme: Görgüsüzlüğün, hödüklüğün tüm dünyaya yayılması, globalleşmesi. Silenci: Trafik ışıklarında duran arabaların camlarını üstünkörü sildikten sonra sürücülerden ısrarla ve arsızca para dilenen kimse. Dilozor: Dildeki gelişmelere ayak uyduramadığı için hâlâ Nuh Nebi’den kalma kelimelerle konuşup yazan kimse. Bürokrant: Kamuda çalışan üst düzey görevlinin pozisyonunu kötüye kullanarak elde ettiği haksız gelir. Pijama yakalı: Mavi veya beyaz yakalıyken işini kaybedip evde oturmak zorunda kalan kimse.

33


KİŞİSEL GELİŞİM SERİSİ

Son derece sezgili ve düşünceli bir insandan o denli sezgi ve düşünce dolu bir kitap. Okuyun ve kendinizi geliştirin. Robin Sharma Ferrari’sini Satan Bilge’nin Yazarı 4. Basım Sayfa Sayısı: 272

OLUMLU SÖZCÜKLER ETKİLİ SONUÇLAR Yaşamı Değerli Kılmanın ve Coşkuyla Kucaklamanın Basit Yolları HAL URBAN Ç E V İ R E N : D r. B Ü L E N T A K AT

İnsanlara ne söylersek etkili sonuçlar alırız? Pek çok insanın birbirine özenli davranmayı neredeyse unuttuğu bu çağda, Hal Urban yumuşak bir ses tonuyla söylenen “teşekkürler”, “lütfen” gibi olumlu sözcükler ve içten bir gülümsemenin adeta sihirli bir etki yarattığını ortaya koyuyor. Okulda, ailede, işyerinde, spor etkinliklerinde kullandığımız teşvik edici, yönlendirici sözlerin istediğimiz sonuçları almamızı sağlayacağını ve ilişkilerimizi güçlendireceğini yaşamdan örneklerle anlatıyor. Bu kitap, aileleri bir arada tutmanın, okullardaki şiddeti durdurmanın, yöneticilerle çalışanlar, kadınlarla erkekler ve takım arkadaşları arasındaki iletişimi geliştirmenin etkili yöntemlerini gösteriyor. Yazar bize, olumlu sözcükleri yaşamı değiştirmede nasıl kullanabileceğimizi hatırlatıyor: “Güzel sözcükler öylesine güçlüdür ki… Dünya bizi üzerken, onlar bizi neşelendirir. En karanlık saatlerimizde bize destek olur. Minnettar olmamız için nedenler sunar. Başkalarının bize güven duyduğunu gösterir. Günlerimize ışık saçar. Hayatımızı zenginleştirir.” 34


KİŞİSEL GELİŞİM SERİSİ

Bu kitabı okuduktan sonra, sırf İngilizce öğrensinler diye çocuklarımı özel okula göndermeme gerek var mı diye düşünmeye başladım. Mehmet Şen Öğrenci Velisi

3. Basım Sayfa Sayısı: 136

YABANCI DİL NASIL ÖĞRENİLMEZ? Nasıl Öğrenilir?

D r. ALİ IŞIK Yazar, pek çok insanın kâbusu hâline gelen yabancı dil eğitimi konusunda bizi “yabancı dil bilgisi bilmek = yabancı dil bilmek” yanılgısından kurtarıyor. Bu kitap klasik bir dil öğretimi, bir ders ya da alıştırma kitabı değil, herhangi bir dilin nasıl öğrenilmesi ve öğretilmesi gerektiğini vurgulayan bir yöntem kitabıdır. Yazar, yabancı dil öğrenmek isteyenlerin öncelikle kendilerini tanıyıp kendilerine uygun yöntemi keşfetmelerini sağlıyor. Yabancı dil eğitimi verenlerin de öncelikle okuması gereken bir kitap. Kitabın sonunda bir makalesi yer alan Dr. Hasanbey Ellidokuzoğlu’nun verdiği yüzme örneği de herkesin yabancı dil öğrenme yeteneğine sahip olduğu gerçeğini ortaya koyuyor: “Yüzme öğrenirken ilk basamak, öğrencinin suyun üstünde durabilmek gibi doğal bir kabiliyeti olduğunu bilmesidir. Dil öğrenirken bilmemiz gereken, bir dili edinmede doğuştan varolan ve sonradan yok olmayan bir kapasitemiz olduğunu bilmektir.” Bu kitap, herhangi bir yabancı dili öğrenmek isteyenlere ve yabancı dil öğretmenlerine gereken hayati bilgiler sunuyor.

35


KİŞİSEL GELİŞİM SERİSİ

Yazar, tıpkı Bir İnsan Kaynakları Masalı’nda olduğu gibi, herkesin anlayacağı bir dil kullanarak yazmış öyküleri. Zor insanlarla her yerde karşılaşabiliriz. Kitabı bitirdiğimde, “Evet, sizinle baş edebiliriz” dedim. 3. Basım Sayfa Sayısı: 208

Esra Özpınar

ZOR İNSANLARLA ZORLANMADAN BAŞ ETMEK Ertelemeci •Terörist• Benim İşim Değil

ÖZDEN ASLAN Yaşam, dikensiz bir gül bahçesi değil. Yaşantımızın her aşamasında bize mutluluk veren güller olabileceği gibi, elimize batan dikenler de olacak. Önemli olan, o dikenlerle yaralanmadan, elimizdeki güllerden keyif alabilmek değil mi? Biliyoruz ki bazı insanlarla birlikte yaşamak veya çalışmak diğerlerinden daha zor olabiliyor. Hepimiz, yaşamımızın en azından bir döneminde, zor bir insanla birlikte yaşamak veya çalışmak zorunda kalabiliriz. Kitapta yer alan öykülerde, bu zor insanlardan üçüyle tanışıp iş yaşamına dair ipuçlarını yakalayacaksınız.

36


KİŞİSEL GELİŞİM SERİSİ

Önemli olan farklılıkları değil de ortak yanları görebilmek. Anlaşmak çok kolay, Önyargıdan kurtulup hoşgörülü olabilirsek.

2. Basım Sayfa Sayısı: 208

İYİ Kİ FARKLIYIZ Ekip Çalışması, Stratejik Planlama ve Farklılıkların Yönetimi

ÖZDEN ASLAN Yazar, bir şirkette stratejik plan hazırlamak üzere bir araya gelmiş olan birbirinden farklı karakterlerin ekip çalışması sırasında yaşadıklarını akıcı bir dille anlatıyor. Önsözünde vurguladığı gibi, takım çalışmasının her aşamasında farklılıkların iletişim ve verimlilik açısından zorluktan zenginliğe dönüşmesini aktarıyor: “Biliyoruz ki çeşitlilik zenginliktir. Yaratıcılık için, yenilik için, problemlere farklı bakış açılarıyla yaklaşabilmek için, kısaca, küresel piyasada başarılı olabilmek için farklı görüşler, farklı düşünceler, farklı insanlarla beraber çalışmak gerekiyor.” İyi ki Farklıyız, renkli bir ekibin hikâyesi. Farklılıklar üzerine kurgulanmış, özlü sözler ve masallarla harmanlanmış, sürükleyici, güldüren, düşündüren bir eser. Aynı zamanda stratejik planlama gibi iş yaşamına dair pek çok bilgi veriyor. Çalışan veya çalışmayan herkesin merakla okuyacağı bir başucu kitabı.

37


KİŞİSEL GELİŞİM SERİSİ

Kitabı zevkle okudum; örnekleri, anlatım dili çok akıcı. Radyo Televizyon ve Sinema bölümünde okuduğum için de bu kitaptan başka tatlar aldım. Sadece sunucu veya spiker adaylarının değil, herkesin bu kitaptan alabileceği bilgiler olduğuna inanıyorum.

3. Basım Sayfa Sayısı: 200

Sevilay Altuntaş

BEN KİM, KONUŞMAK KİM?

HAKAN URGANCI Hayatta var olabilmek için kimliğimizi, kişiliğimizi, fikirlerimizi vb. çevremize aktarmaya çalışırız. Hakan Urgancı, bu kitapta topluluk önünde konuşmanın ve beden dilini iyi kullanmanın ipuçlarını veriyor. İlk bölümde mesleği sunum gerektiren herkes için genel bir anlatımla sunumda mantığın değil, duygu yaratmanın ve hayalin önemi vurgulanıyor. Konuşmanın her aşaması –hazırlık, başlangıç ve sahne– yazarın mesleki birikimleri ve bilimsel araştırmaları ışığında eğlenceli bir dille anlatılıyor. İkinci bölümde ise röportaj tekniklerinden seyirci-sunucu ilişkilerine, gündemi yakalamaktan fark yaratmanın önemine kadar gereken her türlü bilgi sunuluyor. Yazar, sunucu ve spiker adayları için sahnede ayakta kalmanın yollarını öğretirken stüdyonun anahtarını da veriyor. Bu kapıyı açıp içeri giren, eğlenerek çok şey öğrenecek.

38


KİŞİSEL GELİŞİM SERİSİ

2. Basım Sayfa Sayısı: 184

GELECEĞE YÖN VEREN SÖZLER

AKIN ALICI Akın Alıcı’nın Geleceğe Yön Veren Sözler adlı sevilen kitabı, gözden geçirilmiş yeni baskısıyla Elma’da! Yazar, geçmişten geleceğe ışık tutan özlü sözleri derlediği bu kitapla gelişime açık olanlara sesleniyor: “Düşlerdeki bir yaşam düşüncelerde başlar…” “Bütün görkem başlamaya cüret edebilmektir.” Eugene F. Ware “Başarısızlık mı? Ben hiç karşılaşmadım kendisiyle. Benim karşılaştığım geçici birtakım aksiliklerdi.” Bill Marriott “Dünle beraber gitti, düne ait ne varsa cancağızım. Bugün yeni şeyler söylemek lazım.” Mevlana Celaleddin-i Rumi “Nasıl ve ne zaman öleceğinizi seçemezsiniz. Sadece nasıl yaşayacağınıza karar verebilirsiniz. Şimdi!” Joan Chandos Baez “Kendini yönet! O zaman dünyayı yönetecek gücü bulabilirsin.” Platon

39


KİŞİSEL GELİŞİM SERİSİ

Harvard’da verilen en popüler dersin temelini oluşturan etkileyici bir eser. Daha mutlu olabilmek için neler yapabileceğimiz konusunda bize bilimsel gerçekler ışığında yeni görüşler sunan bu güzel kitap, sağduyulu bir yaklaşım ortaya koyuyor.

3. Basım Sayfa Sayısı: 240

Martin E. P. Seligman Gerçek Mutluluk adlı kitabın yazarı

DAHA MUTLU YAŞAMAK Kalıcı Mutluluğun Sırları D r. TAL BEN-SHAHAR Ç E V İ R E N : D r. B Ü L E N T A K AT

New York Times en çok satanlar listesine girmiş olan Daha Mutlu Yaşamak, merak ettiğimiz bir sorunun yanıtını veriyor: Mutlu olmayı öğrenebilir miyiz? Hayata bakışımızda önemli değişiklikler yaratan bu kitabın yazarına göre EVET. Peki, ama nasıl? Harvard Üniversitesi’nde pozitif psikoloji ve mutluluk konusunda dersler veren yazar, önerilerini bizimle paylaşıyor. Bu eseri kişisel çalışma kitabınız olarak düşünün. Her bölümde sunulan mutlulukla ilgili aydınlatıcı bilgileri okuduktan sonra yapacağınız basit alıştırmaları günlük yaşamınıza uyguladıkça hayatınızı yeni bir bakış açısıyla görme yeteneği kazanacaksınız. Böylece evde, işyerinde, okulda ve tüm ilişkilerinizde daha mutlu olma şansını yakalayacaksınız. Mutluluğu anlatmak onun resmini yapmaktan daha kolay olsa gerek. Tıpkı yazarın yaptığı gibi: “Kalıcı mutluluğu elde etmek, bize anlamlı gelen bir yere doğru yaptığımız yolculuktan keyif almamızı gerektirir. Mutluluk ne dağın zirvesine ulaşmak, ne de dağın etrafında amaçsızca dolaşmak gibi bir şeydir; mutluluk, dağın zirvesine doğru tırmanırken yaşadığımız süreçtir”. 40


KİŞİSEL GELİŞİM SERİSİ

“Gerçekte kimdi bu Duhan? Kendisindeki değişimi nasıl fark etmişti? Kaç zamandır tanıyordu kendisini? […] Kendi alnında gördüğü ışık tam olarak ne anlama geliyordu? – İşte o gördüğün ışık senin temsilcindi. Yani varlığının farkında olmadığın, ama her zaman seninle olan yol arkadaşın.”

1. Basım Sayfa Sayısı: 264

TEMSİLCİ İsteyebilmek İçin İsteği Bilmelisin

M U R AT ÇO KY İ Ğ İ T Hiç düşündün mü bilmiyorum? Herhangi bir dua veya talebin olduğunda nasıl bir mekanizmayı harekete geçiriyorsun? Yani bu talebinden sonra neler oluyor? Hayatımız boyunca bizimle beraber olan, sadık, çalışkan, hiç uyumayan ve yorulmayan, sebep sonuç ilişkisini sorgulamayan, sadece taleplerimizi, isteklerimizi, arzularımızı yerine getirmeye çalışan, bunları düzenleyen, yaşantımızın şekillenmesinde çok önemli rolü olan bir temsilcinin varlığından bahsetsem… Bildiğimizi zannetmemiz, öğrenmemizin en büyük düşmanıdır. Oysa doğru diye tutunduğumuz bilgilerin bugüne ait olabileceğini ve “ben”i bir sonraki doğruya ulaştırmak için araç olduğunu keşfedebilmelidir insan. Gerçekler öğrenilince zannetmeler biter. “Onlar imkânsız olduğunu bilmedikleri için başardılar.”

41


KİŞİSEL GELİŞİM SERİSİ

6. Basım Sayfa Sayısı: 224

TARİHE GEÇEN HAZIRCEVAPLAR

AKIN ALICI Bu kitapta, kendilerini ve dünyayı değiştirme cesaretine sahip kişilerin kısa yaşam öyküleriyle zekâlarını yansıtan hazırcevapları bulacaksınız. *** Geveze bir adam, bu derece meşgul ve önemli buluşlara imza atan ünlü bilginle kulakları normalden biraz büyükçe olduğu için dalga geçmek ister: “Üstat, kulaklarınız bir insan için fazlaca büyük değil mi?” diye sorar. Galileo yaptığı işten başını kaldırarak adamı süzdükten sonra yeniden işine dönerek şu yanıtı verir: “Evet, benim kulaklarım bir insan için biraz fazlaca büyük, ama seninkiler de bir eşek için fazlaca küçük sayılmaz mı?” *** Picasso, bir gece evine dönerken kapıda evine girmeye uğraşan bir hırsızla karşılaşır.Yakalamaya fırsat kalmadan hırsız kaçar. Derhâl evine giren Picasso, hırsızın resmini çizerek polis merkezine gönderir. Bir hafta sonra ünlü ressama şu bilgi verilir: “Sayın üstat! Gönderdiğiniz resim üzerine çoğu sakat olmak üzere yirmi kişi, iki at, bir kedi ve birkaç adet konserve kutusu yakalanmıştır.”

42


KİŞİSEL GELİŞİM SERİSİ

1. Basım Sayfa Sayısı: 120

HAYATTA BAŞARILAR Hedefe Giden Yolda Engelleri Aşın

BAHADIR ZENGİN Bahadır’ı verdiğim bir eğitimde öğrencim olarak tanıdım, sonra başka eğitimlerde de beraber bilgilendik. Tanıdıkça gördüm ki; “adam” gibi adam, “baba” gibi baba, “dost” gibi dost. Her şey olması gerektiği gibi onda. İnşallah ülkede Bahadır gibi insanlar artar. Böyle kitaplar da artar. Ellerine sağlık dostum, ben çok severek ve öğrenerek okudum. Dostlukla… Ahmet Şerif İzgören Eğitmen - Yazar Hayatın, sadece kendi yaptığımız seçimlerden oluştuğuna inanan biri olarak, başarının da “bireysel bir seçim” olduğuna kesinlikle inanırım. Bu kitap, hayatın içinden, güncel, akılda kalan ve gerçeklerle yüzleşmemizi sağlayan örnekleri, bir solukta okunacak kadar akıcı ve motive edici üslubu ile başarıyı arayanlar için iyi bir yol gösterici olacaktır. Uğur Gülen Aksigorta AŞ Genel Müdürü

43


KİŞİSEL GELİŞİM SERİSİ

1. Basım Sayfa Sayısı: 180

YENİ GÖRGÜ KURALLARI

AKIN ALICI Eski dönemlerde insanların çadıra girerken mızraklarını dışarıda bırakmaları önemli bir nezaket kuralıymış. O dönemler için birbirlerine zarar vermeyeceklerini anlatan el sıkışmaları ise, günümüzde artık tam olarak bu manayı ifade etmese de hâlâ kullanılmaktadır. Zaman ve şartlar karşısında değişikliğe uğrayan görgü kuralları, teknolojinin gelişmesiyle birlikte bu alanda da yerini almıştır. Cep telefonu, internet ortamı başta olmak üzere imaj, beden dili ve empati gibi kavramlarla yeniden şekillenen görgü kuralları, eskiden sadece belli bir kesimin uyguladığı sosyetik davranışlar olarak düşünülmekten çıkmış, özellikle bu yeni hâliyle çağımız insanı için vazgeçilmez olmuştur. Yeni Görgü Kuralları, hitaptan davete, sosyal ilişkilerden giyim-kuşama, ziyaretten telefonda konuşmaya kadar bu değişimi en temel hatlarıyla sunuyor.

44


KİŞİSEL GELİŞİM SERİSİ

5. Basım Sayfa Sayısı: 160

26. KİLOMETRE Hayat Maratonunda Kaçıncı Kilometredesiniz?

CENGİZ ALKIŞ 26. Kilometre, iş yaşamımızda ve hayatın her alanında yaptığımız ya da yapmak zorunda kaldığımız seçimler üzerine yazılmış sürükleyici bir kişisel gelişim romanı. Romanda hayat maratonunda önemli bir aşama olan 26. kilometreye ulaşmanın, zorlukların getirdiği çaresizliğe boyun eğmemenin ve içimizdeki “biz”i harekete geçiren güzel duyguları yeniden yakalayarak yola devam etmenin önemi vurgulanıyor. Kitabın adı, maratondaki 26. kilometrenin en zorlu etap olmasından geliyor. Önce hayattaki güçlükleri yenmek için yazılmış formüller okuyacağınızı sansanız da, Cengiz Alkış size farklı bir öykü anlatıyor.

45


KİŞİSEL GELİŞİM SERİSİ

1. Basım Sayfa Sayısı: 144

HAYAT SENİ CÜMLE İÇİNDE KULLANDI

HAKAN URGANCI “Gitmek istiyorsun. Gidesin var. Gidemiyorsun. Sen gidemesen de için gidiyor gitmek deyince... Her kaçışta kendinden geçiş vardır. İlk olarak hazzı yaşar, kendinden geçersin. Sonra da kaçılacak tek kapının kendinden geçtiğini fark edersin... Unutma ki, nereye kaçarsan kaç, kaçtığın kendinsin. Öyle bir bavulun var ki senin, sen de hep onun içindesin. Hem kimin bavulu geçmişinden daha ağırdır ki?” Hakan Urgancı; hayatla kavgası olanların, istediğini alamayanların, alıp da tatmin olamayanların, mutluluğun sırrına eremeyenlerin, olgunluk çağında hayatta sınıfta kalanların sorularına, “neden” başlıklı yazılarla yanıt arıyor. Şimdi derin bir kaba bolca bilgelik koyun, üstüne bir tutam hüzün, bir çilkim empati, göz kararı muziplik ekleyin. Bu karışımı tanıyorsunuz. Başından, sonunu kestiremeyeceğiniz, merak uyandıran yazılarıyla, Hayat Seni Cümle İçinde Kullandı, hep başucunuzda olacak. Umarız, hayat sizi güzel bir cümle içinde kullanmıştır.

46


KİŞİSEL GELİŞİM SERİSİ

1. Basım Sayfa Sayısı: 88

ÇOCUĞUMLA DOĞADAYIZ Çocuğumun Zekâ Alanlarını Geliştiriyorum

NURAN KANSU Öğrenmekten zevk alan, heyecan duyan, meraklı, araştırmacı, gözlem yapan, çözümler üretebilen, tüm zekâ alanlarını aktif şekilde kullanabilen, sağlıklı, yaratıcı, stressiz, mutlu, çevre ve doğaya önem veren çocuklar yetiştirmek için haydi birlikte açık havaya çıkalım. Çocuklarımızın doğayla ilgili benzersiz deneyimler edinmelerini sağlayalım. Anne-baba olarak çocuğunuzla açık havaya çıkmak istiyor ama nereye gideceğinizi, nereden başlayacağınızı ve ne yapacağınızı bilemiyorsanız, işte bu kitap, size nereden başlayacağınız ve neler yapabileceğiniz konusunda rehber olacak. Siz yeter ki meraklı ve istekli olun. Eğitimci ve danışman Nuran Kansu’nun birikim ve deneyimlerinden yola çıkarak hazırladığı bu kitapta çocuğunuzun ilgisini doğaya çekecek, kolay uygulanan, eğlenceli ve aynı zamanda tüm zekâ alanlarının kullanılmasını sağlayan etkinlikler bulacaksınız. Bu kitaptaki tüm doğa etkinlikleri okul öncesi ve ilköğretim çağındaki çocuklara uygun olarak tasarlandı ve hayata geçirildi.

47


KİŞİSEL GELİŞİM SERİSİ

1. Basım Sayfa Sayısı: 248

ÇOCUKLARI ANLAMA KILAVUZU Yaşanmış Örnekler, Etkili Yaklaşımlar

UZM. PSK. ÖZGÜN KIZILDAĞ Aile ve Evlilik Danışmanı Özgün Kızıldağ’ın kaleme aldığı Çocukları Anlama Kılavuzu, yalnızca anne-babalar için değil, bebeklikten ergenlik dönemine kadar çocuklarla iletişim içinde olan, bir çocuğun gelişim serüvenini merak eden herkes için bir rehber niteliği taşıyor. Her ailenin, öğretmenin, psikolog ve psikolojik danışmanın karşılaşabileceği durumları hayatın içinden, yaşanmış örneklerle sunan Çocukları Anlama Kılavuzu, benzer bir olay başımıza geldiğinde nasıl davranmamız gerektiğini açıklıyor, içinden çıkılamayacak gibi görünen bazı durumlar için işlevsel önerilerde bulunuyor. Çocuğunuzla ilgili kafa karıştıran gözlem ve tespitlerinize içinizi rahatlatacak yaklaşımlarla yanıt verirken, çocuklarımızla birlikte büyüyen bizler için oldukça faydalı bilgiler içeriyor.

48


KİŞİSEL GELİŞİM SERİSİ

1. Basım Sayfa Sayısı: 272

LİDERLİK YOLCULUĞUM İşte ve Yaşamda Liderlik

V E DAT E R O L Eğitmen ve liderlik koçu Vedat Erol, uzun zamandır beklenen bu çok özel çalışmayı, liderlik ve bilge liderlik yolunda aşamaları geçmek isteyen, liderliği anlayıp kendini geliştirmek, iş ve yaşam sonuçlarına bunları aktararak yaşamını zenginleştirmek isteyen çok özel bir insan için kaleme aldı; SENİN İÇİN. Kendini tanımak, öğrenmek, işinin ve yaşamının liderliğini ele alıp yaşam standartlarını yükseltmek için ihtiyacın olan bilgileri ve uygulanabilir yöntemleri bir araya getiren bu kitap, okuyup bitirdikten sonra kütüphaneye kaldırılacak eserlerden değil. Yazarın önerdiği eylem planları, düşündüren soruları, farkındalık yaratan içeriği ile liderlik yolunda her aşamada elinin altında olacak bir kılavuz.

49


KİŞİSEL GELİŞİM SERİSİ

2. Basım Sayfa Sayısı: 272

İŞE GİDERKEN KÖPRÜDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ GRUP TEMİZ Oyunun kuralları basit ama zordur. Kendi öykülerimizde haklı çıkmak için, oyunun kurallarını ve çıkış yollarını görmekte zorlanırız. Bir fırsatı değerlendiremeyince “tren kaçtı”, telafisi zor bir hata yapınca da “köprüden önce son çıkışı kaçırdık” deriz. Vardır hep bir mazeretimiz. Başkalarının öykülerinde ise çıkışı daha kolay görürüz. Anlatılan öyküyü dinlerken aslında biz kendi öykümüzü dinliyoruzdur, farkında olmadan. Günümüz insanının isteklerine ulaşırken uygulayabileceği düşünce modellerini ve yöntemlerini aktaran Deneyimsel Tasarım Öğretisi’nin içerdiği bilgilerden esinlenilerek yazılan bu kitap, köprüden önce son çıkışı yakalayanların ve tüm iz ve işaretlere rağmen kaçıranların öykülerini anlatıyor. Deneyimsel Tasarım Öğretisi Başarı Psikolojisi eğitmenlerinden oluşan Grup Temiz tarafından kaleme alınan Köprüden Önce Son Çıkış, vazgeçilmez bir başucu kitabı olmaya aday.

50


KİŞİSEL GELİŞİM SERİSİ

1. Basım Sayfa Sayısı: 392

MÜKEMMELİ ARAMAK Mutluluğun Önündeki Duvar TAL BEN-SHAHAR Ç E V İ R E N : D r. B Ü L E N T A K AT

Hepimiz toplumun bize dayattığı her bakımdan mükemmel olma beklentisine karşılık verebilmek için çırpınıp durur; daha genç görünmeye, daha fazla para kazanmaya, her zaman mutlu olmaya çalışırız. Oysa “mükemmele” ulaşma arayışı, mutluluğu elde etme yolunda önümüze çıkan bir numaralı engel olabilir. Son yıllarda olumlu psikoloji alanında âdeta yeni bir çığır açan araştırmalardan elde edilen sonuçlar hakkında değerlendirmeler yapan Tal Ben-Shahar, gerçekleşmesi olanaksız hedefler peşinde koşmayı öngören mükemmeli arama arzumuzu bir tarafa bırakarak gerçek anlamda mutluluğu elde etmemiz, manevi zenginlik ve tatmin duygusu içinde yaşayacak şekilde hayatımıza yeni bir yön verebilmemiz için bize tavsiyelerde bulunuyor. Başarısızlık ve başarı kavramları hakkında tutarlı bir düşünce tarzı ortaya koyuyor.

51


KİŞİSEL GELİŞİM SERİSİ

“Dünyayı selamlarken kendini de ihmal etmeyen Üstün Dökmen ile psikodrama sandalıyla nehirde yol almaya başlamak, güven ve merak duygusunu el ele saldı yüreğime.” 1. Basım Sayfa Sayısı: 368

ÜSTÜN DÖKMEN’LE NEHİRDE Psikodrama Sandalında Yolculuk

BİRCAN KIRLANGIÇ ŞİMŞEK Hayatın karmaşası içinde kimse kendini dinleyemiyor; derdini tasasını dinlediğimiz hep başkaları oluyor; ama bazen kendine dönmek, eteklerindeki taşları dökmek, hayatının bir muhasebesini yapmak gerekir. Bircan Kırlangıç Şimşek; TRT’de hazırladığı Küçük Şeyler adlı programı beğeniyle izlenen, kitapları herkes tarafından sevilen psikolog, yazar, akademisyen Üstün Dökmen’i içsel bir yolculuğa çıkarıyor. Bu kitapta, Üstün Dökmen hem bizlere yaşamını anlatırken kendine dönüyor hem de yaşamı örnek oluyor hayatını daha da güzelleştirmek ve yeni başlangıçlar yapmak isteyenlere. Yaşamda ne kadar yol aldığını görmek isteyenlere ve kendine dönmek için bir fırsat arayanlara başucu kitabı olacak, keyifle okuyacaksınız!

52


YA K I N DA

KÜÇÜK İYİLİK FİKİRLERİ Türkiye Uğur Böcekleri AHMET ŞERİF İZGÖREN & SELİN ALEMDAR R A B İ A K AYA & G Ö K H A N O KÇ U & M U R AT Ü K E Büyük hedefler peşinde küçük adımları ertelediğimizde, mükemmel olmayı beklerken iyi olanı kaybettiğimizde hep yerinde duran olmaya başlıyoruz. İşin püf noktası hemen adım atabileceğimiz kadar küçük bir adım belirleyip elimizdeki imkânlarla yola çıkabilmemizde… İnsan yaşamı boyunca bir fotoğraf albümü oluşturur aslında… Ömrünün sonunda açıp baktığında pek çok karede görür kendini… Yer aldığımız o fotoğraflarda kendi yüzümüz gülerken birilerinin de yüzünün gülmesine vesile olabiliyorsak ne mutlu bize… Uğur Böceklerimiz iyi niyetle çaba gösterdiler. Hiçbir karşılık beklemediler. En azından 180.000’i aşkın kişinin tebessümünde onların isimleri geçti… Selin Alemdar

53


KİŞİSEL GELİŞİM SERİSİ

OKURLARDAN Yayınevinizden çıkan kitaplar 21. yüzyıl insanının ihtiyaçlarını büyük ölçüde karşılayacak nitelikte. Okuduğum her kitap ufkumu genişletiyor, farklı bakış açılarına sahip olmamı sağlıyor. Tebrikler. Şerife Dayı Ben, 1986 İzmir doğumluyum. 1996’da annemle babam vefat etti. Okumayı çok istiyordum ve şu an üniversiteden mezun oldum. Fakat takdir edersiniz ki üniversitede hayat şartları daha zor. Sizin eserlerinizle tanışmadan önce kolye yapıp satmaya çalışıyordum. Sonra hayatım değişti. Gerçekten küçük adamlar ve büyük hayalleri olmasa büyük adamlar yaratılmaz. Ben sizin verdiğiniz örneklere baktım. Neden olmasın dedim. Önce bir tekstil mağazasını ikna edip pazarda badi vs. sattım. Yaratıcılık dediniz; çok gözüksün diye koyduğum eski giyilmiş tişörtlerimi müşterinin elinden alamadım, hepsini sattım. Tekstil malı dışında başka malları da pazara götürdüm. Hedef diye bir şey öğrendim sizden (ki en önemli şey bu gerçekten). On bir senedir sahip olamadıklarımla buluşturdu beni. Son olarak tutkuyla bir iş yapacaktım. Yine sizin kahramanlarınız gibi olan bazı insanlara sizin düşüncelerinizi aktardım. Küçük bir kahve evine ortak oldum, hem de sıfır sermaye ile. Bir ocak sığacak kadar yerdi; şimdi 3 katlı, oyun salonu olan bir yere dönüşüyor. Ben, gerçekten sizden cesaret aldım. Hakkınızı ödeyemem. Çünkü Ahmet Şerif İzgören’den önce, ekmeğe sürebileceğim yoğurdu alamıyordum. Samimi söylüyorum; haftada 1 yoğurt, 3 ekmek. Ama şimdi laptop, ayakkabılar vs. Komik ama en çok beni gazlayan, ay pardon motive eden; Avcunuzdaki Kelebek başlıklı konuşmada, öğrencilik hayatınızda parmaklıklardan şişman bir arkadaşınızın nasıl hırsla geçtiğini anlatmanızdı. İnsanoğlu isterse yapabiliyor, dedim. Ve ben de geçerim dedim. Yavaş yavaş geçiyorum engelleri. Ama ayakta sıkı durmam sizdendir. Kendimi tanıyıp kontrol edebiliyorum. Artık korkmuyorum. Melek Yaşar

54


KİŞİSEL GELİŞİM SERİSİ

Elma Yayınevi’nin bence en önemli özelliği kaliteli kitapları uygun fiyatlarla okuyucu ile buluşturması. Bu arada ayraçları hem eşim hem de ben çok beğenerek okuyup saklıyoruz, hatta paylaşamıyoruz. Türkçeyi koruma ve düzgün kullanma adına yaptığınız bu çalışma için Elma Yayınevi’ni kutluyorum. Deniz Yılankaya Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır kitabını okudum, bulduğum bir hata karşılığında aynı kitabı istedim. Beğenerek iki günde sıkılmadan bitirdiğim bir kitap olduğu için defalarca okurum, okuturum. Emir Doğan İnsana insan olduğunu ve insanın ne olduğunu hatırlatan ve bazı sayfalarını gözlerim ıslak, bazılarını ise gülümseyerek çevirdiğim bu harika kitabın (Süpermen ve Uğur Böceği), yazarının çözemediği önemli bir sorunu var: Bitiveriyor! Ama o yazarsa ben de okuyucuyum, onun bulamadığı çözümü ben buldum: Bittiğinde tekrar başlıyorum. Umut Seyhan Hayatın ne kadar değerli olduğunun farkına varmamı sağladı Avcunuzdaki Kelebek. Meğer ne kadar ufak şeylerden kocaman mutluluklar çıkarılabiliyormuş. Etrafımdaki insanlar tarafından da fark edilen bir değişim yaşadım kitap sayesinde. Gerçekten kişisel gelişimime büyük katkı sağladı. Kitabın bizlere ulaşmasında emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler. Ebru Ölmez

55


KİŞİSEL GELİŞİM SERİSİ

OKURLARDAN Sarı Siyah’ı bir arkadaşım tavsiye etti. Ben, bu kadar ilginç bir öykü okumamıştım. Bu kitabı, bu kadar etkili ve sürükleyici kılan, bence yazarların üslubu. Bu kitaptan tüm üniversite arkadaşlarıma söz edeceğim. Teşekkürler. Nebi Atılgan Olumlu Sözcükler Etkili Sonuçlar harika bir kitap. 4. basımı çıkmış, tebrik ediyorum. Hal Urban, gerçekten de çok emek vermiş. Düzenlemeler ve sizlerin çabası ile iyi bir eser ortaya çıkmış. Zevkle okuduğum kitabın pek çok yerini çizmekten, tekrar başa dönmekten büyük keyif alıyorum. Başucu kitabım olacak büyük ihtimalle. Ayşenur Öztürk Yabancı Dil Nasıl Öğrenilmez? kitabını bir hafta önce aldım ve tümünü bir günde bitirdim. İngilizceye yeni başlayanlar, belirli bir İngilizce seviyesine sahip olup unutmamak isteyenler gibi, her seviyeden insana çalışma yöntemleri konusunda harika ipuçları veren bir kitap. Bu kitabı okursanız, emin olun, aklınıza takılan bir soru kalmayacak. Yusuf Arslan

56


KİŞİSEL GELİŞİM SERİSİ

İyi ki Farklıyız’ı hızla, elimden bırakamadan okudum. Harikasınız. Kitaptaki karakterler son derece “iyi”. Bu arada, ben “kötü niyetli, entrikacı” insanlarla da çalıştım. Bu kitap herkese hitap ediyor. Benim gibi 40 yıllık kurum kültürü olan bir şirkette yıllardır çalışmakta olan birine de, genel müdüre de, kariyerinin başlangıcındaki gençlere de, İnsan Kaynakları müdürlerine de, kurumsal hayatın tüm fonksiyonlarına da. Mesajlarınız çok net, yazım diliniz çok sade, okunması keyifli ve mesajlarla dolu bir kitap. Dediğim gibi, harikasınız. Türkçe’ye çevrilmiş pek çok kişisel gelişim kitabı okudum. Kitabınız, rahatlıkla başka dillere çevrilip okunabilecek olan bir kitap. Türk okuyucular ana dillerinde böyle bir yazar olduğu için çok şanslılar. Esra Aslan Ben bir eğitimci olarak Hakan Urgancı’nın Ben Kim, Konuşmak Kim? kitabını beğendim. Anlatım tarzını anlaşılır buldum. Kanımca, hayata yeni atılacak olanlar için iyi bir rehber. Hakan Bey’in ellerine sağlık, diyorum ve öğrencilerimin ondan daha da faydalanabilmesi için yeni kitaplar bekliyorum. Füreyya Meral

57


İŞ VE YÖNETİM SERİSİ


İŞ VE YÖNETİM SERİSİ

Bu kitap için keyifli ve etkileyici kelimelerinin yetersiz olduğunu düşünüyorum. Farkında olmadığımız bir hayatın bize sunuluşu, demek daha doğru olur. Prof. Dr. Cihan Akçaboy 60. Basım Sayfa Sayısı: 224

DİKKAT! VÜCUDUNUZ KONUŞUYOR Türkiye’de Beden Dili, İş Yaşamı ve Renkler

AHMET ŞERİF İZGÖREN Bu eser, tamamen ülkemize özgü olarak hazırlanmış tek beden dili kitabı. Yazar, kitaptaki bilgileri kullanırken doğallıktan uzaklaşmamamızı, karşımızdakileri yargılamamamızı özellikle istiyor. Kendi çizdiği karikatürlerle ve mizahi diliyle de farklı bir üslup yaratıyor: “El sıkanları tiplemelerine göre üç ayrı kategoride toplayabiliriz: Süs Köpekleri, Pehlivanlar, İş Bitiriciler. Süs Köpekleri ile el sıkışırken artık daha fazla yaşamak istemediğinizi fark edersiniz. Genelde hanımlarla bu derdi yaşarsınız. Size ellerini verirler, eli alırsınız hiçbir şey hissetmezsiniz, sallayıp geri verirsiniz. Naylon poşet mi salladınız? ‘Amcaya merhaba de kızım’ denilen bir kanişin patisini mi tuttunuz, anlamazsınız. Ülkemizdeki hanımlarsa aşırı dindar erkeklerin ellerini sıkarken aynı hissi yaşarlar. Kimi zaman eliniz havada bile kalabilir. Böyle bir durumda yanındakine dönün ve ‘Siz almaz mıydınız?’ diye sorun. Kendisine ve karşısındakine güvensizlik, iletişim kurmama isteği, motivasyon düşüklüğünü karşıya vermenin en kolay yolu olarak kabul edilebilir. Profesyonelliğe hiç yakışmadığını rahatça söyleyebilirim. Çözüm, 21 aspirini aynı anda için.”

59


İŞ VE YÖNETİM SERİSİ

Bu kadar teknik bir kitabı, okuyucuya bu kadar gülümseterek sunmanız çok etkileyici. Tüm kitaplarınızı okumuş biri olarak içtenlikle tebrik ediyorum. Tural Sarıkaya Bilgi İşlem Sistemleri Danışmanı

11. Basım Sayfa Sayısı: 240

GELECEĞİN ORGANİZASYONUNU YARATMAK Şirketler İçin Bir Değişim ve Yeniden Yapılanma Kılavuzu

AHMET ŞERİF İZGÖREN Kitapta yeniden yapılanma çalışmasının hem teorisini hem de uygulamasını somut olarak izleyeceksiniz. Dünyadan ve Türkiye’den birçok uygulama örneğini de bulacaksınız. Yazar, sorunları tespit etmekle kalmıyor, geleceği belirlemenin yollarını da gösteriyor: “Belki de problem ülkeye olan inancımızı kaybetmemiz, yıllar içinde niteliksiz, dünya standartlarının altında, geleceğe bakmayan insanlar haline dönüşmemiz, eğitime yatırım yapmamamız, ülke kaynaklarını geliştirmememize rağmen tavşan gibi ürememiz, organizasyonel yeteneklerimizi geliştirmememiz, dünya gelişirken başımızı kuma gömmemiz ve yönetmeyi, ‘devlet bürokrasisini’ ele geçirmek zannedip popülist politikalar uygulamamızdır. Belki de ekonomik kriz bir problem değildir, sadece tüm bunların bir sonucudur. İnanç görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız başkalarının görmediklerini görebilirsiniz.”

60


İŞ VE YÖNETİM SERİSİ

Şerif İzgören’in başına geçtiği kurumlarda gerçekleştirdiği mucizeleri bilen biri olduğum için kitabın satır aralarını bile değerlendirmeye çalıştım. İş yaşamıyla ilgili çok değerli bir başucu kitabı. Atilla Okumuş Jumbo AŞ Genel Müdürü

34. Basım Sayfa Sayısı: 304

İŞ YAŞAMINDA 100 KANGURU Sistem Liderliği

AHMET ŞERİF İZGÖREN Sistem Liderliği, yöneticilik ve liderlik özelliklerinin tek başlarına yetersiz kaldığını göstererek bunları birleştiren yeni bir model. Modelin tüm adımları “Yüksek Kurumsal Güç”e sahip bir sistem yaratmak için oluşturulmuş. Yazar, bu sistemin her adımını, tüm yönleriyle okurun aklına gelen soruları yanıtlayarak ortaya koyuyor: “İş yaşamında başarı için: DOĞRU KİŞİ + DOĞRU YER + DOĞRU ZAMAN formülünün bir araya gelmesi gerekiyor. Coco Chanel (müthiş bir modacı ve iyi bir işletmeci, yani doğru kişi), Paris yakınlarında (doğru yerde), I. Dünya Savaşı sonlarında (doğru zamanda) bir modaevi açıp, savaş nedeniyle fabrikalarda çalışmaya başlayan kadınların, o kat kat etekleriyle rahat edememelerinden yola çıkarak onlar için pantolonlar üretmeye başlamasaydı Chanel bugün dünyanın en büyük modaevlerinden biri olmazdı. Bill Gates (doğru kişi), 1970’li yılların başı (doğru zaman) Artvin’de (yanlış yer) bilgisayar işine girmeye kalksa bu noktaya gelmesi imkânsızdı. Sistem Lideri, tam bir yetenek avcısı olmalı ve doğru kişileri bulup doğru yere, iyi bir zamanlamayla yerleştirmeli.”

61


İŞ VE YÖNETİM SERİSİ

İnsan Kaynakları sıkıcı bulduğum bir alandı. Kitabı okuduğumda tüm önyargılarımdan ve cehaletimden arındım. Benim gibi alan dışından birinin bile İK’yı kısa sürede ve zevkle kavramasını sağlayan harika bir kitap.

6. Basım Sayfa Sayısı: 240

Meltem Çiçekli Avukat-Antropolog

BİR İNSAN KAYNAKLARI MASALI İş Yaşamına Dair İpuçları

ÖZDEN ASLAN Kariyerinin başlangıcından bu yana insan kaynakları uygulamalarının içinde olan Özden Aslan, yaptığı çalışmaları ve iş yaşamına dair tecrübelerini kahramanı Ezgi aracılığıyla aktarıyor. Ezgi’nin bir şirketin İnsan Kaynakları Bölümü’nde işe girmesiyle başlayan iş yaşamı deneyimlerini akıcı bir üslupla anlatıyor. Her bölüm sonunda Ezgi’nin vurgulanan mesajı özetleyen kararları yer alıyor. Bugüne kadar karşılaştığımız ders kitabı gibi kitapların aksine, monoton, sıradan bilgiler yerine gerçek olaylardan yola çıkarak yaşadıklarımızla örtüşen örnek olaylar içeriyor. Yaşanabilecek problemleri ve bunların çözümlerini Ezgi aracılığıyla gösteriyor: “Ezgi o akşam evine dönerken bir karar verdi. İstifa etmeyip kendisine uygulanan bu psikolojik terörle mücadele edecekti. Çevresindeki herkesi de bu olguya karşı bilinçlendirecekti.” Kitabın önemli özelliklerinden biri de yöneticilerimize anlatamadığımız yanlışlarını yazarın bizim yerimize anlatmış olması.

62


İŞ VE YÖNETİM SERİSİ

Yeni İşimiz Dış Ticaret, mevzuat karmaşasından uzak, yalın aktarımı ve örnekleri ile dış ticarette yol almayı hedefleyenler için yolculukları boyunca ellerinden düşürmeyecekleri son derece yardımcı bir kitap. 8. Basım Sayfa Sayısı: 528

Pınar Öztürk Barmek Dış Ticaret ve Elk. San. AŞ Dış Ticaret Şefi

YENİ İŞİMİZ DIŞ TİCARET

HAKAN AKIN Gerek dış ticarete yeni başlayan, gerekse hâlen dış ticaret yapmakta olan ihracat ve ithalatçılar için hazırlanmış eşsiz bir eser. Dış ticaretle ilgili her soruya ayrıntılı ve uygulamalı olarak yanıt bulabileceğiniz bir başvuru kitabı. Hakan Akın kitabını şöyle özetliyor: “Bir ülkenin kasasına giren gerçek kazanç, o ülkenin elde edeceği döviz gelirleridir, yani turizm ve ihracat gelirleri. Ülkelerin ekonomik açıdan güçlenebilmesi, refah seviyelerinin yükselebilmesi için sadece tarımsal ve sanayi üretiminin artması yetmez. Üretim sonrası elde edilen ürünlerin yurt dışı pazarlarda satılması şarttır. Bu pazarlama/satış işlemini gerçekleştirecek olanlar da yetişmiş dış ticaretçilerdir. Bu kitapta, ihracat ve ithalat işlemleri sırasında ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü bilgiye ulaşabileceksiniz”. Son yasal düzenlemelere göre güncellenmiş olan kitap, ders kitaplarının aksine dış ticareti akıcı bir hikâye diliyle anlatıyor.

63


İŞ VE YÖNETİM SERİSİ

Kişilerin belirli bir sermaye gereksinimi olmaksızın kendi yeteneklerini, çalışma azimlerini ve günün iletişim imkânlarını kullanarak dış ticaret yapmaya başlamasına yardımcı olacak harika ve çok faydalı bir kaynak. Hakan Bey’e verdiği eğitimler ve eğitici yayınları için teşekkür ediyorum.

7. Basım Sayfa Sayısı: 216

DIŞ TİCARETTE ALTERNATİF PARA KAZANMA YOLLARI

Serkan Şahinöz Maden Mühendisi / Serkan Petrol AŞ

HAKAN AKIN Kitap; transit ticaret, komisyonculuk, temsilcilik ve satın alma acenteliği iş kollarının uluslararası uygulamaları hakkında dış ticaretçilere temel bilgiler veriyor: “Transit ticaret, komisyonculuk, temsilcilik ve satın alma acenteliği alanlarının hiçbirinde ihracat ve ithalat yapılmaz. Hatta, sadece transit ticarette mal alım satımı söz konusudur (ihracat ve ithalat işlemi yoktur). Dolayısıyla, bu iş kollarına genel olarak baktığımızda, ticaretin en önemli kurallarından ve belirleyici faktörlerinden biri olan risk minimuma indirilmiştir. Bu özelliğinden dolayı, uluslararası ticarete yeni başlayan girişimciler için, komisyonculuk, temsilcilik ve satın alma acenteliği işin başında faaliyette bulunulacak iş kolları olarak çok uygundur.” Yazar, dış ticaretle uğraşanları alternatif alanları tanıtarak teşvik ediyor. Böylece ülke ekonomisine de katkıda bulunuyor.

64


İŞ VE YÖNETİM SERİSİ

Paranın giderek önem kazandığı günümüzde, finansçı olmak için bu işle bizzat uğraşmaya gerek yok. Finans zaten hayatımızın içinde yerini çoktan almış durumda. Herkesin okuması gereken bir kitap. 11. Basım Sayfa Sayısı: 192

H. Çağatay Karabıyık

FİNANSÇI OLMAYANLAR İÇİN FİNANS

D r. HAK AN ÖZEROL Bu kitap, finansçı olmasa da herkesin finans konusunu öğrenebileceğini gösteren eşsiz bir başlangıç rehberi. Artık finansal işlerinizi yürütmek için rakamlar arasında kaybolmayacaksınız. “Finansçı olmayanlar için finans da ne demek?” diyenlere cevaben kaleme alınmış olan bu kitap, iş yaşamınız boyunca ya da olası iş yaşamınızda, size bildiklerini öğretmemeye çalışan, zira çok da önemli bir şey bilmediklerinin anlaşılmasından korkan mevcut ve olası iş arkadaşlarınız da dikkate alınarak hazırlanmıştır. Onların vazgeçilmez olmalarına izin vermeyin. Kitapta temel finansal matematik, temel muhasebe bilgisi, temel finansal analiz, mali piyasalar ve enstrümanlar, teşkilatlanmış piyasa, borsalar ve bunların birbiriyle etkileşimlerini içeren konuları ana hatlarıyla okuyabilirsiniz. Kolayca anlayarak kendinize yetecek kadar finansçı olabilirsiniz.

65


İŞ VE YÖNETİM SERİSİ

Yenilenmiş 3. Basım Sayfa Sayısı: 160

PİYASALARI OKUMAK Finansal Piyasalarda Tahmin Yöntemleri

D r. HAK AN ÖZEROL Açık denizlerde göreli olarak özgürce gezinen gemi kaptanları, Marmara Denizi’ne girdiklerinde daha dikkatli davranırlar. Boğazlar vardır burada; sığlıklar, kayalık bölgeler, akıntılar, tehlikeler vardır. Ne kadar tecrübeli ve bilgili olurlarsa olsunlar, açık deniz kaptanları boğazlara geldiklerinde gergin olurlar ve daha dikkatli yol almaya çalışırlar. Daha da önemlisi, bu suları iyi bilen tecrübeli “kılavuz kaptanlar”a ihtiyaç duyarlar. Yanlarında bir “kılavuz” ile geçerler boğazlardan. Finansal piyasalarda her şey yolundayken herkes para kazanır. İşler istikrarlıyken ve para kazanılırken yatırımcıların kendilerine olan güvenleri tamdır. Her şeyi biliyor, her şeyden anlıyorlardır. Kendilerini “yetenekli” olarak görüverirler hemen. Başarılı ve yetenekli olduklarını düşündüklerinden kimseye danışmaya gerek görmezler. Peki ya işler sallantıdayken, piyasaların yönü net değilken ne yapmak lazım? İşte o zaman yatırımcıya bir “kılavuz kaptan” gerekir. Elinizdeki bu küçük kitap, bu iddia ile yazıldı. İçinde matematik ve istatistik barındırmayan, tüm Piyasa Tahmin Yöntemlerini açıklamaya çalışan bir kılavuz... İyi seyirler... 66


İŞ VE YÖNETİM SERİSİ

İzgören, bu kitabında reklamların dile getirilmemiş yüzünü ortaya çıkararak Türkiye’de bir ilke imza atıyor.

3. Basım Sayfa Sayısı: 240

EŞİKALTI BÜYÜCÜLERİ Dehşet, Ölüm ve Seks Üçgeninde Reklam ve Propaganda

AHMET ŞERİF İZGÖREN Eşikaltı Büyücüleri, altı yıllık bir araştırma ve çalışma sonucunda seçilmiş reklamlarda yer alan saklanmış imgeleri ortaya çıkarıyor. Kitapta sigara, alkollü içkiler, parfüm, moda, otomobil, cep telefonu sistemleri ve gıda sektörlerinden seçilmiş ve gazete, dergi, televizyon gibi medya kanallarıyla yayınlanmış yaklaşık 200 farklı reklam var.Yazar dehşet, ölüm ve seksi simgeleyen çeşitli figürlerin bu reklamlarda ustaca gizlenmiş olduklarını ortaya koyuyor. Nasıl mı? Suların, bulutların, ağaçların, bardakların, şişelerin arasından göz kırpan kafataslarını, çığlık atan hayaletleri, canavarları ya da çeşitli cinsel öğeleri ve “seks” yazılarını göstererek reklamların ardındaki sır perdesini aralıyor. Bu kadar çok ve bu kadar farklı reklamda bu kadar benzer öğeye rastlamak aklımıza birkaç sorunun takılmasına neden oluyor: Gündelik hayatımızda her gün gördüğümüz sıradan ürünler, reklamlar ve görüntüler zannettiğimiz kadar masum mu? Her gün milyonlarca kişinin içtiği içeceklerin, giydiği elbiselerin televizyon, dergi ve gazetelerde gördüğümüz reklamların insanlara ölümü hissettirmesi, insan beyninin en ücra köşelerindeki bazı üstü örtülü mekanizmaları harekete geçirmesi mümkün mü? Bilinçaltımıza nasıl sızıldığını, bizi hangi yönlerde motive ettiklerini öğrenmek sizi şoka sokacaktır. 67


İŞ VE YÖNETİM SERİSİ

İnsanın okurken bazen güldüğü bazen inanamadığı bazen de “İşte olması gereken” dediği çok güzel hazırlanmış bir kitap. Şirket uygulamaları ile ilgili çok faydalı bir kaynak olduğunu düşünüyorum. Emeğinize teşekkürler.

14. Basım Sayfa Sayısı: 208

Seçil Dinçel

MOKS Başarıya Giden Yol

AHMET ŞERİF İZGÖREN MOKS; yani Motivasyon Oluşturma ve Katılım Sağlama ya da Meşe Odunu ve Kızılcık Sopası. Seçim sizin... Ahmet Şerif İzgören bu kitabında her iki uygulama türünde de sonuçların nasıl olabileceğini anlatıyor. Kitapta birçok işyerinden ve firmadan gerek iyi gerekse kötü örnek olabilecek gerçek uygulamalara yer verilmiş. Kitabı okurken kimi zaman şaşıracak kimi zaman da bu uygulamaları takdir edeceksiniz. En önemlisi, bu örneklerden kendinize pay çıkarıp etrafınızda olup bitenleri ve kendinizi sorgulayacaksınız. Takım çalışması, planlama, yetenek, güven gibi konularda hiçbir yerde bir arada bulamayacağınız kadar çok firma uygulaması içeriği ile de MOKS dikkat çekiyor. Hatasını kabul etmeyip ceketinin kollarından birinin uzun birinin kısa olmasına “Sizin kol kısa olmasın?” diye bir açıklama getiren firma çalışanına da, düğmenizin koptuğunu fark edip elinde düğme, iğne ve iplikle yanınıza gelen çalışana da tanık olacak, hem eğlenecek hem de düşüneceksiniz.

68


İŞ VE YÖNETİM SERİSİ

Sıfıra Sıfır, Elde Var Mobing’i her çalışanın ve her çalıştıranın okuması gerek; en azından kendimizi daha iyi tanıyabilmek, içimize fener tutabilmek, yalnız olmadığımızı anlamak için. Dahası, nasıl mücadele edebileceğimizi öğrenmek için. Üstelik de bir solukta okunan, söyleyeceğini eğip bükmeden söyleyen, keyifli bir kitap.

1. Basım Sayfa Sayısı: 248

Oya Baydar Sosyolog, Yazar

SIFIRA SIFIR, ELDE VAR MOBİNG Çağımızın İş Yaşamı Hastalığı

ÇAĞLAR ÇABUK İş yerinde psikolojik taciz olarak tanımlanan mobing son dönemde sıkça gündemdeki yerini koruyor. Peki, bu durum böyle gelmiş, böyle mi gidecek? Çağlar Çabuk’a göre, hayır; yasalar çıkıyor, çalışanlar daha da bilinçleniyor ve çözüm arıyorlar. Bu kitapta Çabuk, günümüzün önemli sorunlarından sayılan ve insan hakları ihlali olarak nitelendirilen mobing konusunu ele alıyor ve bize mobing hakkında bilinmesi gerekenleri, mobing mağduru kişilerin anlatılarına da yer vererek sunuyor. Kendi deyimiyle teorik bilgiler yerine mobingle başa çıkmak için dertlere deva ilkyardım bilgileri de veriyor. Mobing konusunu merak edenler ve buna çözüm arayanlar için rehber niteliğinde bir kitap.

69


İŞ VE YÖNETİM SERİSİ

Kitabı okuyana kadar her çıkan yenilikle nasıl baş edeceğimi düşünüyordum. Pazarlama dünyasında bu kadar hızlı değişmeler olurken kendimi yaya kalmış hissediyordum. Seth Godin, işlerin hiç de göründüğü gibi olmadığını anlamama yardımcı oldu.

2. Basım Sayfa Sayısı: 272

Onur Kahraman

KÖFTE ÜSTÜ KREM ŞANTİ Pazarlamanız Çağa Ayak Uyduramıyor mu? SETH GODIN ÇE VİRİ: GÜRC AN GÜNAY & E VRİM KUR AN

Seth Godin, yeni kitabında aşçılığı deniyor. Tabii, yüzyılın pazarlama gurularından birisi mutfağa girip yemek yaparsa ortaya ilginç bir şey çıkar: Mesela “köfte üstü krem şanti” gibi. Siz yine de görüntüye aldanmayın ve kitabın tadına bakın. Seth Godin yeni kitabında pazarlama dünyasındaki yeni tekniklerin nasıl hızla geliştiğini ve her yeni çıkan uygulamanın bütün sorunları silecek yepyeni bir buluş gibi lanse edildiğini açıklıyor. Oysa yöneticiler hangi tekniği, ne zaman ve nerede kullanacakları konusunda daha çok çalışmalılar.Yoksa sonuç, “köfte üzeri krem şanti” gibi ayrı ayrı hoş olabilecek tatları bilinçsizce bir araya getirip kötü bir karışım yaratmaya benziyor. Keskin dilli, doğrudan ve kısa açıklamalarla sorunun kalbine inen Seth Godin yeni kitabi ile sizi sarsacak.

70


İŞ VE YÖNETİM SERİSİ

Tam bir döviz piyasası rehberi. Alanında ilk Türkçe kitap olması nedeniyle önemli bir eksikliği gideriyor. Sancar Tanışman 4. Basım Sayfa Sayısı: 152

FOREX PİYASASI (2 DVD Ekiyle) Uluslararası Döviz Piyasalarında İnternet Üzerinden İşlem

MUTLU MEYDAN Uluslararası döviz piyasalarında danışmanlık yapan yazar, Forex piyasası olarak adlandırılan döviz piyasasında edindiği deneyimleri herkesin anlayacağı bir dille aktarıyor. Forex piyasası, pek çok kişinin ilgisini çeken, teknoloji çağının yeni tanınan alanlarından biri. Forex Piyasası, Türkiye’de bu konuyla ilgili yazılan ilk kitap. Kitapta “Forex piyasası nedir, nasıl işlem yapılır, kişi bu piyasada kendisini nasıl geliştirir, ondan nasıl faydalanabilir ve para kazanabilir?” gibi soruların cevabı ayrıntılarıyla veriliyor. Tüm piyasa olayları ve terimleri ile birlikte riski ölçme, doğru zamanda doğru işlemi yapabilme yöntemleri de açıklanıyor. Yazar, ekonomist olmaya gerek kalmadan anlaşılıp uygulanabilecek pratik yöntemler sunuyor. Bu piyasada işlem yapmak isteyenler için eksiksiz bir rehber.

71


İŞ VE YÖNETİM SERİSİ

Marka tutundurmak bilgi, tecrübe ve öngörü ile mümkün olabilir. Tecrübe kısmı size ait, ancak bilgi ve bu bilgi yardımıyla öngörüde bulunabilme yeteneğini size Markadan Patente sağlayacak. […]Kitaptan en fazla yararlanacak olanlar da marka vekili olmak isteyenler. Keşke ben sınava girmeden önce basılmış olsaydı.

1. Basım Sayfa Sayısı: 112

Banu Akın Marka Vekili ve Danışmanı

MARKADAN PATENTE Tüm Yönleriyle Sınai Mülkiyet Hakları

Z E K E R İ YA B A Ş T Ü R K Bir markayı yaratmak ve tutundurmak bir kurumun baş etmesi gereken en önemli sorunlardan biridir. Ürününüzü veya hizmetlerinizi diğerlerinden ayırabilmek, insanların aklında yer edebilmek için şirketler gerçekten büyük emek ve para harcıyorlar. Markamızı korumamızın tek yolu onu tescil ettirmektir. Gözümüz gibi baktığımız markamızı dışarıdan gelen saldırılara karşı korumak sanıldığı kadar zor değil. Önemli birkaç ipucu ile hem patentimizi hem de markamızı koruyabilmek mümkün. Elinizdeki kitapta marka, patent ve tüm sınaî haklar hakkında başka hiçbir yerde bulamayacağınız bilgiler var. “Ürünüm için patent başvurusu mu yapmalıyım, faydalı model mi?”, “Endüstriyel tasarımlarımın taklit edilmesini nasıl önlerim?” gibi sorulara yanıt alabileceksiniz. Yönetici ve pazarlama bölümü çalışanları için tüm merak ettikleri konuları açıklayacak bir rehber.

72


a

İŞ VE YÖNETİM SERİSİ

“Ekonomi sıkıcıdır. Hele de tarihi çok sıkıcıdır!” diyenlerdenseniz, haklısınız! Ekonomi tarihi gerçekten sıkıcıdır. Ama... Tarihi yazılan ülke eğer Türkiye ve tarihi yazan da iyi bir gözlemci ise bu görüşünüz değişebilir. Benim değişti... Burası Türkiye, her şey olabilir!

1. Basım Sayfa Sayısı: 240

Dr. Hakan Özerol Yazar, Ekonomist

POPÜLER EKONOMİ MASALLARI Atın Atın, Eskimiş Çoraplarınızı Atın

Ş A FA K A LT U N Popüler Ekonomi Masalları, pratik bir ihtiyaca yanıt verir. Günlük hayatımızı, popüler olmuş ekonomiyle ilgili kavram ve olaylarla anlatmaya çalışmak, eğlenceli ve ilgi çekicidir. Çok fazla akademik detaya girmeden hazırlanan bu kitap, meraklılar için iyi bir rehber niteliğindedir. Yaklaşık 100 yıllık bir tarihi kapsayan bu çalışma, ülkenin ekonomik ve politik olarak nereden gelip nereye gittiğini somut olarak ortaya koymaktadır. 1970’li yılların sonunda televizyonda gösterilen “Atın atın, eskimiş çoraplarınızı atın” reklamı, basit bir reklam gibi gözükse de ifade ettiği değerler, 1980 sonrasında gündeme gelen tüketim toplumunun habercisi gibidir.Türkbank İhalesi döneminde yaşananları “Vücut kimyam bozuldu” sözünden daha iyi özetleyen bir kavram var mıdır acaba? Böyle birçok söz ve olayın yer aldığı Popüler Ekonomi Masalları ile Türkiye’ye damgasını vurmuş pek çok şey, derlenerek sözlük biçiminde okuyucuların ilgisine sunulmuştur.

73


İŞ VE YÖNETİM SERİSİ

Büyük Olma Muhteşem Ol’da krizin olumlu taraflarını görüp hayret ediyoruz. Özellikle ekonomik durgunluk ve gerileme dönemlerinin yaratıcılığa zemin hazırlaması, farklı arayışları körüklemesi yaşanmış birçok örnekle su gibi anlatılıyor. İnsanı motive ediyor, girişimcilik ruhu aşılıyor.

2. Basım Sayfa Sayısı: 256

Gülderen Çopur

BÜYÜK OLMA MUHTEŞEM OL Başarılı İnovasyon Taktikleri

Ş A FA K A LT U N Krizin bütün şiddetiyle yaşandığı bugünlerde inovasyon, yok olmaktan önceki son çıkış yolu. Böyle bir ortamda, iş dünyasındaki büyük değişimleri ve yenilikleri içinde barındıran inovasyon; ülkeleri ve şirketleri ayakta tutacak tek yol gibi duruyor. Çünkü krizler, uzun vadede yaratıcılığı arttırabilir. Ayrıca biliyoruz ki inovasyon, ülkeleri tek başına kurtaracak sihirli bir formül değildir. Fakat ülke kalkınmasının ve gelişmesinin yegâne araçlarından biridir. Kitapta, birçok başarılı inovasyon örneği bulacaksınız. Bu örnekler size ilham verecek. Belki de yepyeni bir buluşu hayata geçireceksiniz.

74


İŞ VE YÖNETİM SERİSİ

“Krizler çekici kadınlara benzer. Karşınıza çıktıklarında onları hemen tanırsınız; ama tarif etmek güçtür.”

1. Basım Sayfa Sayısı: 176

r.

KRİZ GELİYORUM DER! Dünden Bugüne Türkiye’de ve Dünyada Finansal Krizler

D r. HAK AN ÖZEROL Aslında bu kitapta bir tek hikâye tüm detayları ile ve gerçek verilerden yola çıkılarak anlatılıyor. Hikâye evrenseldir: İşler yolunda görünmektedir. Bir işiniz ve düzenli geliriniz vardır. Geleceğe güveniniz tamdır ve büyük bir harcama ya da yatırım yapmaya karar verir ve bunu gerçekleştirirsiniz. Derken, sonsuza dek iyi gidecekmiş gibi görünen ekonomik görünüm bozulmaya başlar. Kurlar ve faizler yükselişe geçer. Para harcamayı kesersiniz. Herkes, sizin gibi davranmaya başlayınca pazarda alışveriş durur. Her iş yavaşlayınca sizin işiniz de yavaşlar. Patron size zam yapmaz. Korkarsınız ve harcamanızı daha da kısarsınız. Şirketiniz de işler kötüye gittiğinden masrafları kısmaya başlar ve işgücünü azaltma kararı alır. Üç iş arkadaşınız işten çıkarılır, bu bir istatistiktir. Ertesi ay siz işten çıkarılırsınız, bu bir felakettir. Bu hikâyeyi, içinde bulunduğumuz dönemin hikâyesi olarak okuyanlar hem haklılar, hem de haksızlar. Haklılar; çünkü bugün ülkemiz ve dünyada pek çok insan bu durumda. Haksızlar; çünkü bu anlatılanlar dünyanın değişik coğrafyalarında, son 400 yılda defalarca tekrar etmiştir. Kitapta, geçmişte yaşanmış 100 civarında krizin izlerini bulacaksınız. 75


İŞ VE YÖNETİM SERİSİ

1. Basım Sayfa Sayısı: 248

DIŞ TİCARET DESTEKLERİ Mevzuat Derlemesi

HAKAN AKIN Ülkemizde dış ticaret mevzuatı kapsamında yer alan ihracat destekleri uygulamaları, ihraç malı ürünün hammaddesinin temininden pazarlamasına, ihracat öncesi kredi temininden satış sonrası kambiyo risklerinin bertaraf edilmesine kadar birçok konuda ihracatçılarımıza destek olmaktadır. Böylece ülkenin daha kolay ihracat yapar hâle gelmesini ve ihraç gelirinin artırılmasını hedeflemektedir. Ancak bu konuda yeterli eğitim ve bilgilendirmenin yapılmaması nedeniyle, ihracatçı firmalar bu desteklerden haberdar olamamakta ve dolayısıyla faydalanamamaktadırlar. Başta dış ticaret ile ilgili devlet kurumları olmak üzere, bu alanda faaliyette bulunan tüm eğitmen ve danışmanların bu desteklerin özellikle Anadolu’da yerleşik KOBİ’lere tanıtılması konusunda ellerinden gelen çabayı göstermeleri gerektiği düşüncesindeyim. Hakan Akın

76


İŞ VE YÖNETİM SERİSİ

İş hayatındaki herkesin bir şeyler öğrenebileceği, düşündürürken şaşırtan ve güldüren ilgi çekici bir kitap. Özellikle mülakatlara katılacaklar, İnsan Kaynakları alanında çalışmak isteyenler ve zaten bu bölümde çalışanlar için oldukça öğretici.

2. Basım Sayfa Sayısı: 256

Serkan Çakmakyapan Yüksek Lisans Öğrencisi

İŞTE MÜLAKAT Yurdum İnsanı İş Görüşmesinde

MEHMET ERKAN & OĞUZ ERDOĞAN Mehmet Erkan, genç bir öykücü ve İnsan Kaynakları Uzmanı; Oğuz Erdoğan ise alanında 14 yıllık tecrübeye sahip bir İnsan Kaynakları Direktörü. Bu iki isim bir araya geldi ve hiç denenmemiş bir şey çıkardılar ortaya: İŞte Mülakat. İŞte Mülakat, İnsan Kaynakları’nın gerçeklerini öykü tadında anlatıyor. Adayıyla, mülakatçısıyla, işvereniyle, işe alımda torpil isteyen siyasisiyle ve daha pek çok karakteriyle kitaptaki her şey bize ait. Yabancı kaynaklı, Türkiye gerçeklerinden uzak iş dünyası kitaplarından sıkılanların ve farklı bir şeyler okumak isteyenlerin mutlaka alması gereken bir kitap.

77


İŞ VE YÖNETİM SERİSİ

Bu kitabın yönetici, öğretmen, özel eğitimci, psikolojik danışman ve sınıf rehber öğretmenlerine çok yararlı olacağını düşünüyorum.Yazarı kutluyorum ve yeni çalışmalarını bekliyorum. Ali Döngel MEB Eğitim Müfettişi

1. Basım Sayfa Sayısı: 128

YAŞAMI SINIFA TAŞIMAK (Etkinlik CD’si ile) Uygulamaya Hazır İlk ve Ortaöğretim Sınıf Rehberlik Etkinlikleri

BANU ÖZDEMİR Bu kitapta sunulan etkinliklerin sınıf ortamında uygulanması, öğrencilerin kuramsal bilgiden çok hayatın pratikleri üzerine kafa yormalarına, bağımsız düşünmelerine ve problem çözme yeteneklerini daha fazla geliştirmelerine olanak sağlayacaktır. Öğrenciler çevrelerinde gördüklerini daha iyi analiz edebilme, diğer insanlar tarafından yanlış anlaşılabilen davranışlarını fark edebilme ve bunları düzeltebilme imkânı bulacaklar. Ekteki CD-ROM’da bulunan etkinlikleri, bilgisayar ve projeksiyonla ya da yazıcıdan alacağınız çıktılarla öğrencilere sunabilir, “Microsoft Tag” uygulaması sayesinde kitaptaki bazı etkinliklerle ilgili animasyonlara cep telefonunuz üzerinden de ulaşabilirsiniz.

78


İŞ VE YÖNETİM SERİSİ

2. Basım Sayfa Sayısı: 216

İMA JINIZI NASIL ALIRSINIZ? İçten Dışa Kişisel İmaj Yönetimi

SUNA K ABADAYI “Bir imaj danışmanı ne yapar, nasıl yapar? Bunun bana faydası nasıl olur? Ben kendim bu konuda ne yapabilirim?” diyorsanız… Bu kitap sizin için! İş değiştirdiyseniz, iş kurduysanız, iş arıyorsanız, yeni mezun olduysanız, terfi ettiyseniz, yükselmek istiyorsanız… Bu süreçlerde profesyonel izlenimler bırakabilmenin inceliklerini bilmek istiyorsanız… Sizin için! Kadınsanız, erkekseniz, gençseniz ya da senelerdir iş hayatının içindeyseniz… Siyasetçiyseniz, siyasetçileri eleştiren bir gazeteciyseniz… Eşine kıyafetlerini seçmesine yardımcı olmaya çalışırken sıkıntı çeken bir ev patroniçesiyseniz… Yöneticinizin imajında bir şeylerin değişmesi gerektiğini düşünen bir sağ kolsanız… Sizin için! Renklerin ve kıyafetlerin dilini öğrenmek, doğru mesajları vermek, o sıkış tıkış gardıropta yerden kazanmanın yolunu bulmak, akıllı alışverişle bütçede de tasarruf yapmak istiyorsanız… Sizin için! Evde, işte, sokakta, tatilde, davette kendinize yakışanı seçebilmek, her daim kaliteli bir şıklık sergilemek istiyorsanız… Sizin için! “İmaj danışmanının gerçekten sihirli bir değneği mi var?” diye merak ediyor ve benim de olsa diyorsanız… Sizin için! 79


İŞ VE YÖNETİM SERİSİ

3. Basım Sayfa Sayısı: 176

POZİTİF YÖNETİM İşyerinde Keyifli Ortam Yaratmak

İDİL TÜRKMENOĞLU Keyif alarak çalışmak mümkün mü? “Neden olmasın?” diyorsanız bu kitap sizin için. İster çalışan olun ister yönetici, yapabileceğiniz pek çok şey var. Kitaptaki öneriler ve hayata geçirilen uygulamalar size yol gösterecek ve yepyeni fikirler, size özgü eğlenceli çalışma yöntemleri bulmanızı sağlayacak. Peki, bu kadar kolay mı? “Zamanım yok”, “Yapamam”, “Bizde olmaz”, “İzin vermezler”, “Bütçe çıkmaz” gibi cümleler dökülüyor mu ağzınızdan? Bu düşünsel engellerle baş ederken pozitif yönetim yaklaşımı size ışık tutacak. Yazarın sunduğu bakış açısı her şeyi yeniden görmenizi sağlayacak: Bugün, biz dâhil tüm çalışanlar “pozitif yönetilen” işyerlerinde olmayı tercih ediyor. Bu kitapta “Pozitif Yönetim” kavramını alıştığımız yönteme ek bir seçenek olarak önünüze çıkartmak istedim. İşimizi keyifli hâle getirmek, tutkuyla çalışmak, bağlanmak, güçlü yönlerimizin farkına varmak, işimizde yapıcı olmak ve engellerden güçlenerek çıkmak “Pozitif Yönetim”in alt başlıkları. Pozitif yönetim kavramlarını, biraz “neden”i ile, bolca “örnek”leri ile okuyacaksınız. Ve umarım sizin de hayatınız değişecek... İşyerinizde bu pozitif etkiyi yaratmak size ve şirketinize ne mi kazandıracak? Hem keyif hem de başarı. 80


İŞ VE YÖNETİM SERİSİ

“Yaşam köprüsü zor, Yaşam köprüsü çetin, Kıldan ince yaşam köprüsü, Kılıçtan keskin... Gene de korkmayın ondan Eğer adanmış bir koçunuz varsa Ve güveniyorsanız ona, Uzatın elinizi Sizi o karşıya geçirsin.” Çağlar Çabuk

1. Basım Sayfa Sayısı: 104

KOÇLUK VE 4. BOYUT

ÇAĞLAR ÇABUK Yazarın da belirttiği gibi yaşam çok zor, iş hayatı ve özel hayat fark etmeksizin sıkıntı ve sorunlar kapıda bekliyor. Çözüm üretmek de çok zor, kendi potansiyelinizin farkına varmak da. Üst düzey yöneticilerden tutun da dünyaca ünlü sanatçılara kadar herkes bu sorunlarla karşı karşıya. Tarafsız bir aklın gözlemlerine duyulan ihtiyaç da “koçluk” kavramı ile karşılaştırıyor bizi. Çağlar Çabuk, kitabında koçluk nedir, ne değildir sorusuna bir koç ve koçisinin diyalogları ile yanıt veriyor. Koçluğa dair merak edilenler, yanlışlar, doğrular ve bilinmeyenler yazarın yalın ve içten anlatımıyla kitapseverlerle buluşuyor.

81


İŞ VE YÖNETİM SERİSİ

1. Basım Sayfa Sayısı: 232

İŞTE ZOR İNSANLAR Ben Bilirim - Şikâyetim Var - Dost Musun, Düşman Mı?

ÖZDEN ASLAN Özden Aslan, Zor İnsanlarla Zorlanmadan Baş Etmek adlı kitabında olduğu gibi, yine üç farklı zor insan tipiyle baş etmenin yollarını anlatıyor.Yazar, yaşamın içinden örneklerle zenginleştirdiği anlatımı ile okuyucuya eğlenceli bir rehber sunuyor. Zor insanları yönetmeyi öğrenmenin yolu bu kitabı okumaktan geçiyor. İşte Zor İnsanlar, yarattığı beklentiyi tamamen karşılıyor. Çevremizde mutlaka bir Demir, Engin Bilgin, Dr. Hüsnü veya Nurcan vardır. Böyle kişilerle baş etmenin akıl oyunlarıyla dolu yolları bu kitapta. Zaman zaman güldüren, güldürürken de öğreten harika bir kitap. Dinçer Maden Harikaydı, bir solukta okudum. Öyküler, eğitici ve etkileyici; kendinizden bir parça buluyorsunuz. “Bu kişiye böyle davranırsam baş edebilirim” diyorsunuz ve ders çıkarıyorsunuz. Kitap, insanın ufkunu genişletiyor, bakış açısını yeniliyor. Hüma Oktay

82


İŞ VE YÖNETİM SERİSİ

2. Basım Sayfa Sayısı: 176

ÖĞRETMENLER İÇİN BEDEN DİLİ

Ç AĞ L AYA N B A B AC A N Çağlayan Babacan, bu kitabında iletişimde beden dilinin önemine okul, öğretmen ve öğrenci ilişkisi ışığında değiniyor. Öğretmenler, öğrencilerle nasıl iletişim kurmalı sorusuna yanıt ararken sınıfı etkili kullanmanın yolları ve sorunlu öğrencilerle başa çıkmanın önemli noktalarına dair ipuçları da veriyor. Yazarın kendi öğretmenlik deneyimlerinden ve günlük yaşamdan verdiği eğlenceli ve ilginç örneklerin bulunduğu, başta öğretmenler olmak üzere beden dili ile ilgili olan herkese hitap eden bir kitap çıkıyor ortaya.

83


İŞ VE YÖNETİM SERİSİ

1. Basım Sayfa Sayısı: 168

DELİK JETON Hayatın Kendisi Pazarlama

BANU AKIN Pazar büyüyor, pazarlanacak ürünlerin çeşitliliği de. Dolayısıyla farklılaşmak ve bu pazarın içinden sıyrılabilmek büyük önem kazanıyor. Pazarlamanın kilit unsuruysa yaratıcılık. Pazarlama ve yaratıcılık bir elmanın iki yarısı. Yaratıcı olmadan pazarlama yapabilmek artık çok zor. Peki ya diğer kilit unsurlar neler? Banu Akın kitabında pazarlamanın püf noktalarını keyifli örneklerle bir eğitim verircesine canlı, renkli ve vurucu bir şekilde anlatıyor. Kilit kelimeler toplanıyor, merak edenler derse buyursun…

84


İŞ VE YÖNETİM SERİSİ

1. Basım Sayfa Sayısı: 176

DOĞANIN İNOVASYONU İnovasyon İçin Doğadan İlham Al

Ş A FA K A LT U N Umut veren, çözüm üreten, heyecanlandıran, yepyeni fikirlerle işlenmiş çok özgün bir kitap. Şafak Altun hep okunmaya değer, hep ilkleri dile getiren, gerçek anlamda yenilikçi kişiliğini çok güzel ortaya koymuş. Çok da haklı bir noktaya değiniyor: İş yaşamı örneklerle beslenir. 3,8 milyar yıldır Ar-Ge yapan ve insanlığın devamı için hep en uygun koşulları üreten doğadan daha güzel bir rol modelimiz olabilir mi? Ayşen Zamanpur / Silk & Cashmere CEO’su Şafak Altun, “değer yaratan yenilikçilik”’ kavramını yıllardır yazdığı kitaplarla bize anlatmakta ve iş dünyasına ilham veren ufuklar açmakta. Şimdi ise doğanın mükemmel tasarımındaki ilmiklere büyüteç tutarak, iş dünyasına ilham veren yeniliklerin nasıl doğduğunu anlatıyor. Çok şaşırarak okuduğum Doğanın İnovasyonu, bir iş kitabı olduğu kadar bir doğa kitabı olma özelliğini de taşıyor. Sinan Öncel / Twigy Yönetim Kurulu Başkanı

85


İŞ VE YÖNETİM SERİSİ

1. Basım Sayfa Sayısı: 152

DAVRANIŞSAL FİNANS Bireysel Yatırımcıların Nasıl Davranacakları Belli Olmaz

DR. HAKAN ÖZEROL “‘Finansı biliyoruz da davranışsalı nasıl oluyor bu işin?’ demeyin lütfen. Öncelikle itiraf ediniz ki gerçekten finans ve ekonomiyi biliyorsanız, nasıl olur da her ayın sonunu getiremezsiniz? Nasıl olur da sırf canınız sıkıldığı için ya da sadece indirimde olduğu için bir çanta satın almış olabilirsiniz? Ya da nasıl olur da kredi kartı dökümünüzü gördüğünüzde, o güzel gözlerinize inanamazsınız? Hadi harcarken kendinizi kaybediyorsunuz, ya biriktirme ve yatırım tarafı? Neden siz hisse senedi aldığınızda borsa düşmeye başlar mesela?” Kitap, insanların finansal karar verirken nerede yanlış yaptıklarını, akçeli işlerde niçin irrasyonel davrandıklarını açıklarken; bilim insanlarının bulgularına dayanarak, zihinsel muhasebeden batık maliyete kadar birçok konuda günlük yaşamdan örnekler sunuyor. Hem sokaktan hem de akademisyenlerden...

86


İŞ VE YÖNETİM SERİSİ

2. Basım Sayfa Sayısı: 200

EMSALSİZ Müşteri Deneyimleri Yaratmak

BORA ÖZKENT Bugünün iş ortamında, “müşteri velinimetimizdir” deyip çalışanlarınıza bol bol gülümsemeyi öğütlemeniz yeterli değil. Artık rekabetten sıyrılmak, müşterilerin sizi tercih etmelerini, size bütçelerinden daha fazla pay ayırmalarını ve sadık kalmalarını sağlamak için yeni bir şeyler yapmanız, onlara emsalsiz deneyimler yaşatmanız lazım. Girişimcilik ve Müşteri Deneyimi Yönetimi konularında uzmanlaşmış eğitmen ve danışman Bora Özkent, elinizdeki kitap ile müşterilerinizin gözünde emsalsiz hâle gelebilmeniz için sizlerle “Müşteri Deneyimi Yönetimi” kavramını paylaşıyor. Müşterilerinizin zihinlerine ve kalplerine güzel anılar nakşetmenin ne anlama geldiğini örneklerle anlatıyor, bu yolculukta size yardımcı olacak kapsamlı bir hareket planı sunuyor.

87


İŞ VE YÖNETİM SERİSİ

3. Basım Sayfa Sayısı: 226

ENGELLİLERLE 3600 İLETİŞİM

M E H M E T K I Z I LTA Ş Engelli bir kişi ile ilk kez karşılaşacaksınız ya da ilk kez bir iş görüşmesi yapacaksınız veya engelli aday ihtiyacınız için iş pozisyonları belirlemek istiyorsunuz, ancak hiçbir fikriniz yok... Dünya nüfusunun %15’ini engelliler oluşturuyor ve ne yazık ki bilinçsiz yaklaşımlar nedeniyle toplumdaki yerlerini boş bırakıyorlar. Oysa onlar da çemberin parçası ve onlarla iletişimin 360 derece algılanması gerekiyor. Bu kitap, engellilerle doğru iletişim kurma metotlarını anlatmanın yanı sıra bir engelli ile ilk kez karşılaştığınızda -hangi engel grubundan olursa olsun- neler yapmanız gerektiğini A’dan Z’ye ele alıyor. Karşılaşacağınız soru ya da problemlerinizde hızlıca inceleyebileceğiniz rehber kitap olma niteliğini taşıyor. Eğer siz de engelli iş gücü kaynağına ulaşırken doğru iletişim kurmak ve başarılı sonuçlara kolayca ulaşabilmek istiyorsanız, gelin engellilerle 360 derece iletişim yolculuğuna birlikte çıkalım.

88


İŞ VE YÖNETİM SERİSİ

5. Basım Sayfa Sayısı: 152

GELECEĞİN ECZANESİNİ TASARLAMAK ECZ. BENGÜ ÖZDEMİR Biz eczacılar büyük bir birikime sahibiz ve elimizde çok önemli, değeri ölçülemez bir algı var: GÜVEN. İnsanlar sağlıklarını emanet edecek kadar güveniyorlar bize, saygı duyuyorlar. Toplumun gözünde ayrı bir yerimiz var. İnsanların yaşam kalitelerini artırmaya yönelik hizmet veren bir mesleğin mensuplarıyız. Elimizde böyle bir güç varken neden bu algıyı daha da sağlamlaştırmayalım? Bizi ayakta tutacak, vazgeçilmez ve sürdürülebilir kılacak olan işte bu algıdır. Tabii biz değişime ayak uydurabilir ve kendimizi yenileyebilirsek. Doğru olan, dünyanın gittiği yeri, sektörün gittiği yolu görüp ona göre strateji belirlemektir. Artık biz eczacıların da farklı disiplinlerden, farklı kültürlerden, farklı bakış açılarından etkilenmemiz, bunları öğrenip bilgi sahibi olmamız ve meslek hayatımıza bir şekilde entegre etmemiz gerekiyor. Eczanelerimizi artık eski usul eczanelerden çok daha farklı şekilde konumlandırmamız gerekiyor. Sürdürülebilirliğimiz için yegâne unsur bu: DEĞİŞİM.

89


İŞ VE YÖNETİM SERİSİ

2. Basım Sayfa Sayısı: 200

EY VAH! İŞ GÖRÜŞMESİ Başarılı Bir İş Görüşmesi İçin Rehberiniz

H A K A N YA M A N & A H M E T Ş E R İ F İ ZG Ö R E N Eyvah! İş Görüşmesi, sadece iş görüşmelerindeki performansınızı artırmayı değil, daha yüksek profesyonel standartlara ulaşmanızı hedefleyen bir kitap. İş hayatında karşılaşabileceğiniz zorlu durumlarda neler yapabileceğinizi, sizin için doğru olan işi nasıl tespit edeceğinizi anlatıyor. Hem de okuyabileceğiz en samimi ve nükteli yaklaşımla. Hakan Yaman ve Ahmet Şerif İzgören’in engin deneyimlerinin bir ürünü olan bu kitapta ayrıca, 180 iş görüşmesi sorusu ve bunlara verilebilecek en doğru yanıtları da bulacaksınız. Çok uzun bir hayat değil dostlarım ve ömrünüzün yarısı neredeyse işinizde geçecek. Gerçekten isteyerek, mutlulukla ve keyif alarak yapacağınız ve yeteneklerinizi katacağınız bir iş seçin. Gerisi çatır çatır gelir. Picasso’nun doktor, Einstein’ın muhasebeci, Mimar Sinan’ıın manav olduğunu düşünün, neler kaybederdi dünya. Ahmet Şerif İzgören

90


YA K I N DA

DIŞ TİCARET SÖZLÜĞÜ

HAKAN AKIN Dış Ticaret Danışmanı, Eğitmen, Yazar Hakan Akın tarafından hazırlanan bu sözlük, dış ticaret alanında çalışan herkese katkı sağlayacak kapsamlı bir kaynak niteliğinde.

91


İŞ VE YÖNETİM SERİSİ

OKURLARDAN Dikkat Vücudunuz Konuşuyor, hayatınızın her alanında faydalanacağınız çok güzel bilgiler, yıllarca unutmayacağınıza emin olduğum, sizi otobüste herkesin içinde bile güldürecek espriler eşliğinde yazılmış. Beden diliyle ilgili başka kitaplar da okudum. Fakat diğerleri, bana Amerikan tarzı ve yapay geldi. Bu kitapta yazarın en çok vurguladığı şey: Bu bilgileri kullanarak yapaylaşmayın, doğal olun. Sadece bu tavsiyesi bile bir kitaptan alınabilecek güzel bir öğüt ya da artı olarak yeter. Bu, benim fikrim. Okuyun ve siz de kendi fikrinizi edinin. Ayşe Güler İş Yaşamında 100 Kanguru, özel sektörde yönetici olan, çalışan veya devlet kurumlarında görev yapan herkesin okuması gereken bir kitap. Özcan Kutay Dış Ticarette Alternatif Para Kazanma Yolları adlı kitapta, özü anlatılmış olan başarılı ve detaylı dış ticaret eğitimini aldıktan sonra bize kalan tek şey dış ticaret şirketimizi kurmaktı. Harun Alperen Ses, Gökhan Türktan Sanırım bu yayınevinin tüm yazarları, konuları dışında da güler yüzlü insanlar. Bir finans kitabı, bu kadar mı eğlenceli olur. Bir öneri: Piyasaları Okumak adlı kitap, eczanelerde reçeteyle satılmalı. Zira hap yapmışsınız be abicim. Rahatsızlık nüksettiğinde, tedaviye, artırılmış dozlarda devam edilmeli. Hacer Bektaş

92


İŞ VE YÖNETİM SERİSİ

Bir İnsan Kaynakları Masalı, akıcı ve sürükleyici. Bana doğrularımı, yanlışlarımı ve eksiklerimi harika bir dille anlattı. Ezgi'nin hikâyesinin bir masal olmadığını herhâlde en iyi biz İnsan Kaynakları çalışanları biliriz. Ama hikâyemizi masal tadında anlatmak bir maharet işi. Metin Telli Bir arkadaşımın düğünüydü. Düğünün başlangıcında bir slayt gösterisi yapıldı. Siyah beyaz resimler, dik yakalar, genç insanlar, ellerinde güzel bebekleri… Resimdekiler bizim yaşımızdaydı. Ama o anda, karşı masada oturuyorlardı, onlar anne babaydılar. İşte o an anladım; bir gün, biz orada oturup izlerken kendi kızımızın nikâhını ve resimlerde kendi gençliğimiz geçerken gözümüzün önünden, bizim etrafımızda kendilerini hep çocuk, bizi hep anne baba sananlar olacak. Şimdi iki kızım var, büyümedeler gün be gün… Ve onların gözlerine baktıkça, o günkü hâlimi görüyorum şimdiden. Ve diyorum ki o gün geldiğinde, tıpkı İzgören’in Uçan Halı Babam’da anlattığı gibi ben de kızım için "uçan halı" olacağım. Ve bu, birazdan başlayacak, eve gidip onları kucakladığımda. Sertaç Erdem Şen Eşikaltı Büyücüleri mükemmel bir kitap. Pahalı deyip almamazlık etmeyin. Son paramı bu kitaba yatırdım, iyi ki de almışım. Bir solukta bitti bile. Bu kitabın devamını bekliyoruz. Nalan Özbek

93


İŞ VE YÖNETİM SERİSİ

OKURLARDAN Finansçı Olmayanlar İçin Finans, işletmesinin mali açıdan arka planında olup bitenleri anlamak ve finans konusuna aşina olmak isteyenler için çok iyi bir başlangıç kitabı. Tuncay Zararsız Ufacık bir devlet kuruluşunda yaptıklarınızı ve tüm Bursa çapında yarattığınız etkiyi unutmak mümkün değil. Bunu ekibinizle nasıl başardığınızı Sayın İzgören, Geleceğin Organizasyonunu Yaratmak adlı kitapta çok güzel anlatmışsınız. Rıza Aydın Hayata dair çıkarılacak çok şey var Bütün Pazarlamacılar Yalancıdır’da! Müşfik Şeykov Yeni İşimiz Dış Ticaret, yatarken dahi başucumdan ayırmadığım bir kitap. Firmaların ve girişimci insanların dış ticaret konusunda izleyecekleri yollar, A’dan Z’ye çok iyi tespit edilmiş. Yalın anlatımıyla özellikle genç girişimci insanlar için vazgeçilemeyecek bir kaynak. Hakan Bey’e, bilgi ve birikimini bizlerle paylaştığı için sonsuz teşekkür ederim. Ekin Utkan Özdoğan Hani derler ya bir oturuşta okudum diye, işte öyle bir kitaptı benim için İŞte Mülakat. İnsan kaynakları, özellikle de işe alım bölümlerinde çalışanlar için mükemmel bilgiler barındıran, hemen hemen her sayfasından kendimize bir pay çıkarabileceğimiz bir eser. Serkan Çakır

94


İŞ VE YÖNETİM SERİSİ

Forex Piyasası gerçekten güzel bir kitap, her şey anlaşılır bir dille anlatılmış. Kitapla birlikte verilen DVD’de de pratik imkânı var. Bence kaçırmamanız gereken bir kitap. Furkan Durmaz Sizi Dikkat! Vücudunuz Konuşuyor kitabınızla tanıdım. Müthiş bir kitap. Alıp eve gittim, o gece saat üçte bitirdim. Sonra beş kere daha okudum. Diğer kitaplarınızı da ikişer defa okudum. Artık akıllandım; her gün iki bölümü üç-dört defa okuyorum, kitap geç bitiyor. İlker Sağlık Çalıştığım şirket çok kötü durumdayken Şerif Bey, Genel Müdür olarak geldi. Altı ay sonra inanılmaz bir başarıyı hep beraber yakaladık. Beni etkileyen en önemli özelliği insan ilişkilerindeki başarısı oldu. Emel Çelikkanat

95


İ ZG Ö R E N YAY I N L A R I


İ ZG Ö R E N YAY I N L A R I

Kitabınızı bir solukta bitirdim. Çok duygulandım, bir evladın babası için yapabileceği en güzel işi yapmışsınız. Sizi yürekten tebrik ederim. Yrd. Doç. Dr. Râsih Erkul Celal Bayar Üni. Eğitim Fak. Türkçe Eğitimi Bölüm Bşk.

3. Basım Sayfa Sayısı: 120

UÇAN HALI BABAM

AHMET ŞERİF İZGÖREN Yazar, babası Erdoğan İzgören’in yaşamıyla birlikte kendi büyüme hikâyesini de anlatıyor: “Bir sabah uyandığımda yastığımın altında plastik tabanca, şerif yıldızı ve kemer buldum. Şerif olduğum gündü gerçekten. Beni masallardaki gibi uçurdu, en değerli saatlerini bana ayırdı ve maceralar yaşattı bana. Şimdi fark ediyorum, benim babam bir uçan halıydı. Aslan Babam. Seni turna kuşlarına benzetirim baba. Sabah, gün doğarken ikisi, üçü bir araya gelirler ve dans ederek günün gelişini kutlarlar. Hayatı bu kadar sevinçle karşılayan bir turna kuşları vardır, bir de çocuklar. Sen güneşi hep böyle karşıladın ve hayatı hep kutladın. Ağaçlardan, meyvelerden, kitaplardan, insanlardan aldığın zevki çok az insan almıştır. Senden çok fazlasına sahip insanlar etrafta mutsuz, umutsuz dolaşıyorlar. Gençliğini bilmem; ama bizim yanımızda hiç umudunu kaybetmedin.”

97


İ ZG Ö R E N YAY I N L A R I

Ahmet Şerif İzgören’in Önsözüyle

1. Basım Sayfa Sayısı: 144

NAZİK ANNE’DEN DERSLER Bir Cumhuriyet Öğretmeninin Ülke Sevgisi ve Eğitim Üzerine Görüşleri

NAZİK ERİK Nazik Öğretmen’i ve yazdıklarını, İzgören’in önsözüyle tanıyalım: “Bu ülkeyi seven herkesin bu kitabı çok seveceğine eminim. Dili anlamakta gençler biraz zorlanabilir. Bu, Nazik Anne’nin sorumluluğu değil, 30-40 yıl önce yaşayan, dili kısır politik çekişmelerle anlaşılmaz hâle getirenlerin suçu. Bugün dünyanın her ülkesinde insanlar atalarının 100 yıl önce yazdıklarını okur ve anlar. Bizim gençlerimiz Ahmet Hamdi Tanpınar’ın yazdığı şaheserleri okuyamaz hâle getirilmiş; ama hepsi ‘Sex and the City’ dizisini orijinal dilinde hayranlıkla seyrediyor. Nazik Öğretmen 20-30 yıl önce erkek doğsaydı, Komutan ‘Haydi’ dediğinde, en fazla iki dakika sonra, ülkesi için şehit olacağını bile bile siperden fırlayan özgürlüğümüzü, suyumuzu, toprağımızı borçlu olduğumuz o Kurtuluş Savaşı, Çanakkale Savaşı şehitlerinden biri olurdu. O, yıllar sonra doğmuş, yine de siperden fırlamış bir Kurtuluş Savaşı gazisi.”

98


İ ZG Ö R E N YAY I N L A R I

Ahmet Nacar, tanıdığım en iyi balkabağından araba yapma ustalarından. Onun yazdıklarına hep çok güldüm ve “Ya, ben bunu nasıl da fark etmemişim?” diye çok söyledim. Kalemi gibi, gözleri de ışıldar. Bence, okumaya çok çok değer. Kırk olmanız dileğiyle...

1. Basım Sayfa Sayısı: 144

Ahmet Şerif İzgören

KARINCA KIRK OLUNCA

AHMET NACAR Yazar, kırkına gelmiş bir karınca olarak aşktan mutluluğa, evlilikten cinselliğe, hüzünden değişime pek çok konudaki düşüncelerini paylaşıyor: “Bu yaşlara kadar sahip olunanlara “daha”ları katmayı istiyoruz. Elbette katmayı istediğimiz “daha”ları da ancak değişerek edinebiliyoruz. Sanırım, karşımıza çıkanlar, zamanla bize çok şey sunabiliyor. Bize sunulanlara karşı sunacaklarımızı sorguladığımız anlarımızdır değişebilmeye duyduğumuz ihtiyacımız. Ruhsal ve düşünsel teknolojimizin kendi tarihimizin gereklerine cevap veremediği anları fark edecek bir zekâmız varsa eğer, bunu yenilemenin çarelerini de arıyoruz. Bunu bazen sevdiklerimizin, bazen kendi tercihlerimizin ışığında yapmaya çalışıyoruz. Aşk ve sevginin altındaki ateşi harlayan, sönmesine engel olan ve bizi değişime götüren sıcaklıklara ulaştıran kaybetme korkusudur.”

99


İ ZG Ö R E N YAY I N L A R I

Doğduğunda Türkiye Cumhuriyeti yoktu. O canlı bir tarih. 6-7 Eylül Olayları, II. Dünya Savaşı, Menemen Vakası, darbeler. Bu ülkenin yakın tarihine tanıklık etmiş. Daha önemlisi subay olduğu için ülkeyi karış karış gezmiş. 3. Basım Sayfa Sayısı: 128

BİR TÜRK ZABİTİNİN ANILARI Muhittin Ergüneş 1917

AHMET ŞERİF İZGÖREN Şerif İzgören, kitabını şu sözlerle anlatıyor: “Bir insan düşünün, neredeyse yüzyıllık. Padişah Vahdettin zamanında yaşamış, Atatürk’le göz göze gelmiş, iki metre yakınına kadar girmiş, cenazesine katılmış. Ülke tarihinin en önemli eksikliklerinden biri, yakın tarihle ilgili neredeyse hiçbir kayıt tutulmamış olması. Muhittin Ergüneş’in hayatından yola çıkarak 1920’lerden bugüne neler olup bittiğini, insanların nasıl yaşadığını, gündelik hayatın tarihini de öğrenme şansınız olacak. Kardeşi Hayriye’nin Sırp katliamından kurtuluşu, Kırklareli’ndeki at arabalı Roman vatandaşımızın insanlık dersi, II. Dünya Savaşı sırasında ülkede askerî ve siyasi alanda yaşananlar çok etkileyici. Aralardaki hikâyeler, örneğin köpeği Cimbo’yla yaşadığı dostluk her dinleyişimde beni çok heyecanlandırır; sizin de okurken gözleriniz nemlenecek. İki Türk zabitinin Atatürk’ün emriyle İtalya’da yaptığı operasyon, bugüne dek ilk defa yayımlanıyor. Bize ballandırılarak anlatılan Mossad operasyonlarını gölgede bırakır; okuyunca gururlanacaksınız.”

100


İ ZG Ö R E N YAY I N L A R I

Harika! Bu kitap, hepimizi çocukluk çağına ait hatıralarımıza götürüyor. Okurken çok kahkaha attığımı itiraf etmek istiyorum. Ayten Başaran 5. Basım Sayfa Sayısı: 296

SARI SİYAH

AHMET NACAR & AHMET ŞERİF İZGÖREN İki can dostun, kendi duygu ve mizah dolu kalemlerinden çocukluklarında yaşadıklarını, ailelerini, dostluklarını, haylazlıklarını, eskinin değerlerini tüm gerçekleri ile anlattıkları, kahkahalarla okuyacağınız nostaljik bir kitap. İzgören’den dinleyelim: “Ülkenin daha temiz zamanları. Televizyon evlere daha pek girmemiş. Cumartesi öğleye kadar okul var; insanlar daha çalışkan. Henüz diziler yok; dostluklar var. Herkes birbirine misafirliğe gidiyor. İzmir nem, bizim lojman çimen kokuyor. En sevdiğim şey benzinliklerdeki o keskin petrol kokusu. Bir ablam, bir küçük kız kardeşim var. Arıları kovalıyor, küçük iğne kutumda çekirge besliyorum. Kertenkeleleri kovalıyor, kulağıma sinek kaçar da ‘Büyük İskender gibi ölür müyüm?’ diye korkuyorum. Geceleri jaluziyi aralayıp ‘Uzaylı var mı?’ diye bakıyorum. Bir de annemle babamın bakışmalarından doğduğumu zannediyorum. Altı yaşın tüm bilimselliği üzerimde. Miskin bir yaz akşamı evimize sarı bir şey geldi. Bir insanın hayatına gelebilecek en güzel şey: Bir dost. Şimdi yaşım 40. Hâlâ arkadaşız.”

101


İ ZG Ö R E N YAY I N L A R I

Futbolun derinliğini ve entelektüel dünyamızdaki izini, sevgili meslektaşımın neredeyse sosyolojik bir tespitle bağdaştırdığı “Bukalemunlar” ile hissettim. Böyle bir kitaptan haberdardım, ama bilge bir spor duruşu ve akıcı bir roman diliyle keyifli bir tarih yolculuğu yapacağımı bilmiyordum. […] Sevgili tribün kardeşim sizi tarih turuna çağırıyor. Bu “renk cümbüşüne” hazır mısınız?

1. Basım Sayfa Sayısı: 264

FUTBOLUN BUKALEMUNLARI

Rıdvan Akar

Türk Futbol Tarihinde Sansasyonel Transferler

TARK AN K AYNAR Futbolun Bukalemunları, sıra dışı bir futbol kitabı. 1910’dan bugüne Türk futbolundaki sansasyonel transferler; tutku, ihanet, fedakârlık, zirveye çıkış, dibe vuruş belgesel bir film tadında aktarılıyor. Refik Osmani’den Talat Paşa’ya, Metin Oktay’dan Lefter’e, ŞenolBirol’dan Baba Recep’e, Rıdvan’dan Tanju’ya, Hasan Vezir’den Sergen’e, Tümer’den Rüştü’ye, Emre’den Mehmet Topuz’a pek çok futbolcunun heyecanlı transfer hikâyesi anlatılıyor. Bir yandan filmi izlerken diğer yandan futbolcuların kaçırılma öykülerini polisiye roman, taraftarların duygularını hüzünlü bir şiir gibi okuyacaksınız.

102


İ ZG Ö R E N YAY I N L A R I

“Uzay Yolu, Uzay Yolu. Kader dolu, hasret dolu. Bilsem, gurbete gelmez idim. Hüsran dolu Uzay Yolu.”

n

5. Basım Sayfa Sayısı: 192

40’ININ DA KULPU KIRIK 40 TÜRK

AHMET ŞERİF İZGÖREN Kırk ünlü yabancı karakter Türk olsaydı, ne olurdu? Brad Pitt, “Sarı”; Lost dizisindeki Charlie, “Charlie Dayı” olarak karşımıza çıkardı. Obama zenci açılımı yapar, E. T. camiye müezzin olur, Kedi Kız mahalle baskısıyla büyürdü. Jaws, Adana’dan çıkan delikanlı bir balık muamelesi görürken, Avatarlar kurban edilmekten zor kurtulurdu. Okurken gülümseyeceğiniz, gündelik hayatınızda gördüğünüz manzaralara farklı bir gözle bakarak kendinizi eleştirmeden geçemeyeceğiniz bir mizah kitabı.

103


İ ZG Ö R E N YAY I N L A R I

Biz ondan çok şey öğrendik, şimdi sıra sizde. Cem Soysal Vestelnet Eski Genel Müdürü

1. Basım Sayfa Sayısı: 272

İLKLERİ GERÇEKLEŞTİREN YENİLİKÇİ PROFESÖR OĞUZ MANAS TUĞBA YILDIRIM Türkiye’de bilgisayar ve internet alanında pek çok ilki gerçekleştiren Oğuz Manas’ın çalışmalarını ve projelerini örnek bir başarı öyküsü olarak okuyacağınız bu kitap, herkes için dersler içeren bir kılavuz niteliğinde. 1934 yılında İzmir’de dünyaya gelen Oğuz Manas, 1959’da Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde başladığı akademik kariyerini, 1997’de emekli olana kadar aynı üniversitede sürdürdü. Manas, Ege Üniversitesi’nin yanı sıra yurtiçi ve yurtdışında ziraat, istatistik ve bilgisayar bilimleri alanlarında çalışmalar yürüttü. Türkiye’deki pek çok kurumun bilgisayar merkezlerinin kuruluşunda ve bilgisayar uygulamalarının geliştirilmesinde danışman olarak katkıda bulundu.Yaşamı boyunca sporun pek çok branşıyla aktif olarak ilgilendi.Türkiye’de ve uluslararası alanda düzenlenen veteran masa tenisi turnuvalarına katılarak aktif spor yaşamını sürdüren Manas, mesleki alanda da ilklere imza atmaya devam ediyor. Bu kitapta, pek çok neslin hayatını olumlu yönde etkilemiş olan Manas’ın akademik projelerinin yanı sıra, sağlıktan spora, aile yaşamından özel hayatına kadar pek çok konudaki anılarını ve deneyimlerini bulabilirsiniz. 104


İ ZG Ö R E N YAY I N L A R I

1. Basım Sayfa Sayısı: 240

CUMHURİYET ’LE BÜYÜYEN KADIN: NERİMAN SAMURÇAY

BİRCAN KIRLANGIÇ ŞİMŞEK Üstün Dökmen ile bizi yolculuğa çıkaran Bircan Kırlangıç Şimşek, bu kez de döneminin farklı bir yüzü olan ünlü psikolog Prof. Dr. Neriman Samurçay’ın yaşamını izlemeye davet ediyor okurlarını. Bu kitapta Neriman Samurçay’ın dilinden sıradışı çocukluğunun, başkaldırışlarının, dostluklarının, mesleğine tutkuyla bağlılığının yanı sıra güncel konularla ilgili görüşlerini de okuyacaksınız.

105


İ ZG Ö R E N YAY I N L A R I

Evrenin bir çocuğusun sen, ağaçlar ve yıldızlar kadar; burada olmaya hakkın var. Ve senin için anlaşılır olsa da olmasa da, kuşkusuz, evren açması gerektiği gibi kat kat açıyor kendini. Max Ehrmann 2. Basım Sayfa Sayısı: 288

HAYALDEN ÖTE Gerçek Bir Mücadele Yolculuğu FAİK BYRNS Ç E V İ R E N : K E MA L ATA K AY

Hayalden Öte sıra dışı olduğu için ilgi çekici, yazarının yorumları açısından düşündürücü bir özyaşamöyküsü. Bu öykü, büyüğü on bir yaşında iki erkek kardeşin, varsıl bir aile tarafından evlat edinilmelerinden sonra hayatlarında meydana gelen büyük değişimi anlatıyor. Çocuklar, İzmir’in en yoksul mahallelerinin birinde sefalet içinde yaşıyorlardır. Onları evlat edinenlerse İzmir’deki Amerikan Konsolosu ve eşidir. Canını dişine takarak hayata tutunmaya çalışan küçük Faik Özyeşil, bir anda varsıl ve şefkatli bir ailenin korunaklı yuvasında güven içinde yaşayan Faik Byrns’e dönüşmüş, küçük kardeşiyle bu dönüşüme kolayca ayak uydurmuştur. Faik Byrns’ün bundan sonraki inişli çıkışlı yaşam serüveni de başlı başına ilginç. Bana daha da ilginç gelen, yazarın, sonradan ulaştığı yürek bağını önceki kan bağından üstün tutmasına karşın yaşamının büyük bir bölümünü geçirdiği, ekonomik sistemini beğendiği, yaşama biçimini benimsediği yeni ülkesi Amerika’da değil, doğduğu ülkenin kültürünü yeğleyip burada, Türkiye’de yaşamayı seçmiş olmasıdır. Prof. Dr. Sevda Şener

106


YA K I N DA

SARI SİYAH BURSA

AHMET NACAR & AHMET ŞERİF İZGÖREN Akıl vermesini sever insanoğlu. Bir sürü fikrim de hazırda beklerken üstelik, içimden geçen şu: Herkes bugüne kadar hangi tohumu, hangi fidanı biriktirdiyse eksin bir yerlere. Daha çok güzellik, keyif, tebessüm dallarda sallansın, gölgesi olsun insanların. Çocuklar ayağını basacak bir karış toprak, çimen bulsunlar, çiçekleri koklasınlar, dalında erik, kiraz görsünler; varsın dalından düşsünler bir ayva ağacının. Hiç değilse daha sahici, daha elle tutulur olur hayatları. Artık Bursa’dayız Şerif ’imle. Bir sürü yeni arkadaş, yeni site, yeni paylaşım gruplarımız var; yeni oyunlar içinde yeni kahramanlarız. Bugünlerden farkımız; elle tutulur, gözle görülür, tadı, tuzu, rengi, kokusu olan şeylerdi yaşadıklarımız. Kendinizi bulacağınız satırlarda, kendi satır aralarınızı yazacaksınız okurken. Gülümseyeceksiniz; sahici, sesli ve içten… Ahmet Nacar

107


108


YEŞİL ELMA KULÜBÜ

Yayınevimizin yeni çıkan eserleri ve diğer faaliyetlerinden haberdar olmak istiyorsanız; ad, soyad, yaş, öğrenim durumu, meslek, e-posta, telefon ve adres bilgilerinizi “Yeşil Elma Kulübü Üyesi” başlığı altında bilgi@elmayayinevi.com adresine gönderiniz. Kitaplarımızın tamamını www.elmayayinevi.com adresindeki web sitemizden % 25 indirimli olarak sipariş edebilirsiniz.

Elma Yayınevi olarak kitaplarımızda kullandığımız kâğıtlar için kesilen her ağacın yerine yeni fidanlar dikiyoruz. 18.500 tane dikili ağacımız var.


2012 Güz Yayın Kataloğlu  

Elma Yayınevi

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you