Page 1

Hakime-Ahmet Kamil Erciyas

1


Hakime-Ahmet Kamil Erciyas

2


AGÜ Hakime-Ahmet Kamil Erciyas Öğrenci Köyü 3. nesil bir devlet üniversitesi olan, öğrenen odaklı yaklaşımıyla geleceği şekillendirecek bireyler yetiştirmeyi hedefleyen Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ), öğrencilerine modern, konforlu, çağın gereksinimlerine uygun geleneksel yurt tanımının çok ötesinde bir konaklama hizmeti sunuyor. Cumhuriyetin ilk yıllarında yaptırılan, 1935’te hizmete açılan Sümerbank Bez Fabrikası’nın işçi ve memurlarının kaldığı lojmanlar, Abdullah Gül Üniversitesi tarafından hazırlanan projeyle restore edilerek “Öğrenci Köyü”ne dönüştürüldü. Cumhuriyet döneminin ilk toplu konut uygulamalarından biri olarak değerlendirilen taş evler, şimdi Türkiye’nin farklı kentlerinden AGÜ’de okumak için kente gelen öğrencileri ağırlıyor. Geleneksel yurt tanımının çok ötesinde, öğrencilere ev konforunda yaşam alanı sunan ve Sümer Kampüsü’nün hemen yanında yer alan Öğrenci Köyü, bir veya iki kişilik odalarda konaklama imkanı, koşu ve yürüyüş yolları, tenis, basket ve voleybol sahası, futbol sahası yeşil ve geniş bahçeleri ile modern ve ihtiyaçlara göre yapılandırılmış seçkin bir yaşam alanı sunuyor. LYS sonucunda yerleştiği ve kayıt yaptırdığı bölümün puan türünde ilk 20.000’den gelen bütün öğrenciler, modern yurt imkanlarından 5 yıl boyunca ücretsiz (zorunlu kişisel giderler hariç) faydalanıyor.


Geleneksel yurt tanımının çok ötesinde...

4


5


6


Abdullah Gül Üniversitesi’ni Destekleme Vakfı (AGÜV) ve Vakıf üyeleri Ahmet Kamil Erciyas ile eşi Hakime hanımın katkılarıyla restore edilerek öğrencilerin hizmetine açılan Öğrenci Köyü, bu nedenle AGÜ Hakime-Ahmet Kamil Erciyas Öğrenci Köyü adını taşıyor.

7


8


9


Toplam 46 bin 635 metrekare alanda kurulu Hakime - Ahmet Kamil Erciyas Öğrenci Köyü, her biri 2’şer katlı, 22 bloktan oluşuyor. Dairelerde, öğrencilerin ortak olarak kullanabilecekleri oturma odaları ve etüt salonları yer alıyor. Modern ve öğrencilerin ihtiyaçlarına göre tasarlanan Öğrenci Köyü, özellikle yeşil ve geniş bahçeleri ile keyifli bir ortam sunuyor. 10


11


12


13


14


15


Sümer Kampüsü’nün hemen yanında yer alan Öğrenci Köyü’ndeki estetik taş binalardan oluşan evler, yeşil ve geniş bahçeleri ile içinde yaşamaktan keyif alacağınız; modern ve ihtiyaçlarınıza göre yapılandırılmış seçkin bir yaşam alanı oluşturuyor. Öğrenciler, köyü stresten uzak, keyifli bir mekan olarak tanımlıyor.

16


17


18


Öğrencilere, güzel anılarla bambaşka bir yaşam tecrübesi edinmelerine imkan veren köy, geleneksel bir öğrenci yurdunun çok ötesinde. Güvenli konumu, şehir merkezine yakınlığı ve birçok merkeze yürüme mesafesindeki ulaşım kolaylığı ile öğrencilerin, şehrin sosyal yaşamına dahil olmalarını sağlıyor.

19


20


Cumhuriyetin ilk yıllarında yaptırılan Sümerbank Bez Fabrikası’nın işçi ve memurlarının kaldığı, 1942 yılında hizmete açılan lojmanlar, aslına uygun olarak 2014 yılında restore edilerek Öğrenci Köyü’ne dönüştürüldü. Köy, modern imkanlarla donatılmasının yanısıra, bu tarihi dokusu ile de geçmişten izler taşıyor.

21


22


23


24


25


26


27


28


4 kişilik dairelerde, 2 kişilik odalar, ortak mutfak, banyo, çalışma ve dinlenme alanları bulunan, içinde yaşamaktan keyif alınacak güvenli bir yaşam alanı olan evler, öğrencilere kendi evlerini aratmayacak bir konfor sağlıyor. Her binada öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayacak, buzdolabından çamaşır makinesine, ütüden TV’ye, wireless internet bağlantılarına kadar bir çok imkan öğrencilerin hizmetine sunuluyor.

29


30


31


32


33


34


35


36


37


38


39


40


Hakime-Ahmet Kamil Erciyas Öğrenci Köyü’nde otopark, koşu, bisiklet ve yürüyüş yolları, tenis kortu, basketbol, voleybol ve futbol sahaları bulunuyor. Ayrıca üniversite bünyesinde düzenlenen birçok turnuva ile öğrenci kulüplerinin sosyal, kültürel ve sportif faaliyetleri de çoğu zaman burada yapılıyor.

41


42


43


44


45


46


AGÜ Öğrenci Köyü; sunduğu sosyal imkanları, yeşil alanı, tarihi ve estetik evleriyle sizleri ağırlayacak. Köy aynı zamanda, üniversite hayatınız boyunca unutamayacağınız bir çok anıyı biriktirmenizi ve birlikte yaşama kültürünü de edinmenizi sağlayacak. 47


48


49


50


51


Bu eşsiz deneyimi yaşamak için “Şimdi AGÜ Zamanı!”

52


53


Akıllı telefonunuzla yukarıdaki QR kodu okutarak Google Maps ile öğrenci köyü ulaşım bilgilerine erişebilirsiniz.

Bu katalogta kullanılan tüm fotoğraflar, AGÜ’de çekilmiştir. Fotoğraflarda AGÜ’nün kendi öğrencileri ve akademisyenleri yer almıştır.

54


55


AGÜ Sümer Kampüsü 38080 KAYSERİ / TÜRKİYE w w w. a g u . e d u . t r 56

AGÜ Hakime-Ahmet Kamil Erciyas Öğrenci Köyü  

3. nesil bir devlet üniversitesi olan, öğrenen odaklı yaklaşımıyla geleceği şekillendirecek bireyler yetiştirmeyi hede eyen Abdullah...