Page 1

Karty graficzne Karta graficzna to - element komputera tworzący sygnał dla monitora. Podstawowym zadaniem karty graficznej jest przechowywanie informacji o tym jak powinien wyglądać obraz na ekranie monitora i odpowiednim sterowaniu monitorem.


Budowa karty graficznej

LCD. Przez łącze sygnał przekazywany jest cyfrowo, dzięki czemu obraz jest ładniejszy niż wtedy, gdy podłączamy monitor do standardowego złącza D-Sub. Wyjście D-Sub - D-Sub to popularne określenie wyjścia karty graficznej, do którego podłączamy monitor. Ma 15 otworów i najczęściej ma kolor niebieski. W odróżnieniu od DVI, złącze D-Sub nie przesyła go bezpośrednio do układów wyświetlania obrazu w monitorze. Karta, po stworzeniu obrazu w swojej pamięci, zmienia go na postać analogową i wysyła go do monitora. Zasilanie - najnowsze karty graficzne, aby zaspokoić swój głód mają dodatkowe złącze, do którego musimy podłączyć jedną z wtyczek zasilacza. Jeśli tego nie


zrobimy komputer może się nie uruchomić lub karta może działać bardzo wolno. Pamięć RAM - karta graficzna posiada własną pamięć operacyjną RAM niezależną od pamięci peceta. Przechowywane są w niej dane aktualnie potrzebne do obliczeń i wyświetlania obrazu. Najnowsze karty graficzne posiadają najczęściej 64 lub 128 megabajtów pamięci, ale można też spotkać modele z 256MB - jednak są one bardzo drogie. Układ chłodzący - nowe karty graficzne, które posiadają bardzo wydajne układy graficzne, aby mogły pracować na pełnych obrotach, muszą być odpowiednio chłodzone. I właśnie taką pracę pełni układ chłodzący, składa się on z radiatora, a także czasami w połączeniu z wiatraczkiem. Obecnie na rynku dostępne są układy, które chłodzą kartę cieczą, czego zaletą jest bardzo cicha praca. Złącze AGP (ang. Accelerated Graphics Port) - kartę graficzną podłączamy do złącza AGP. AGP zapewnia odpowiedni przepływ danych do tworzenia grafiki trójwymiarowej. Na płycie głównej może być najwyżej jedno gniazdo AGP. Układ graficzny - układ graficzny jest najważniejszą częścią karty graficznej. To on odpowiada za wykonywanie wszystkich obliczeń i przetwarzanie danych graficznych na obraz.


Funkcje karty graficznej - Technologia przetwarzania i oświetlenia (Transform and Lighting), T&L – W karcie graficznej jest odpowiedzialny za przyspieszanie obliczeń animacji. Jego brak obciąża procesor, przez co znacznie zmniejsza się płynność renderowania grafiki trójwymiarowej. Technologię T&L obecnie zastępuje cieniowanie (Shader) - Shader (cieniowanie) – Program opisuje właściwości pikseli oraz wierzchołków. Cieniowanie pozwala na skomplikowane modelowanie oświetlenia i tekstur na. Jest jednak wymagające obliczeniowo i dlatego dopiero od kilku lat sprzętowa obsługa cieniowania jest obecna w kartach graficznych dla komputerów domowych. Biblioteki graficzne Direct3D i OpenGL używają trzech typów cieniowania: Vertex Shader (Cieniowanie wierzchołkowe) Geometry Shader (cieniowanie geometryczne) Pixel Shader lub Fragment Shader (cieniowanie pikseli) Obecnie, z uwagi na wymagania bibliotek DirectX w wersji 10, zniknął podział panujący dotychczas na Pixel i Vertex Shader. Obliczenia, jakimi te odrębne jednostki się zajmowały, są teraz wykonywane przez jednolite jednostki obliczeniowe, które są dynamicznie przydzielane do takiego typu obliczeń, jaki jest aktualnie potrzebny. Rozwiązanie takie zostało nazwane przez ATI Stream Processors a przez nVidię Unified Shaders. - HDR rendering, rendering z użyciem szerokiego zakresu dynamicznego (High Dynamic Range Rendering) – Sposób generowania sceny trójwymiarowej przy użyciu większego niż normalnie zakresu jasności. Efektem tej technologii jest scena z realistycznym oświetleniem. - Antyaliasing – Technologia wygładzanie krawędzi (łuków, okręgów oraz innych krzywych) poprzez nałożenie dodatkowych pikseli o mniejszym nasyceniu i jasności niż piksele obiektu oraz poprzez niewielką zmianę położenia pikseli w pobliżu krawędzi. Ze względu na coraz większe rozdzielczości monitorów (a tym samym mniejsze rozmiary plamek) antyaliasing nie jest już tak potrzebny. Szacuje się że za jakiś czas nie będzie już potrzebny. - Efekty cząsteczkowe – Symulacje zjawisk (takich dym, pył, deszcz, ogień) budowanych z małych wirtualnych cząsteczek traktowanych jak obiekty punktowe które podlegają prawom fizyki oraz interakcji z otoczeniem. - Mapowanie wypukłości (bump mapping) – Sposób teksturowanie obiektów symulujący wypukłości powierzchni, bez ingerencji w geometrię obiektu trójwymiarowego. Efektem może być gładka kula wyglądająca jak by była nierówna. - Filtrowanie anizotropowe - Technika filtrowania tekstur poprawiająca ich jakość.


Podział kart graficznych Karty graficzne możemy podzielić na: - Karty graficzne pracujące jako oddzielne układy – Można je wymieniać, są dużo szybsze od kart zintegrowanych. Współczesne karty graficzne do komunikacji z komputerem wykorzystują interfejs AGP, PCI lub PCIe.

- Karty graficzne zintegrowane z płytą główną (a dokładniej z mostkiem północnym) – Z powodu małych rozmiarów są one dużo wolniejsze od kart nie zintegrowanych. Jest to mniej popularny typ kart graficznych.


Łączenie kart graficznych – SLI i CrossFire SLI (Scalable Link Interface), interfejs skalowanego łącza – Technologia pozwalająca na wspólną pracę dwóch (lub więcej) kart graficznych w celu przyspieszenia renderowania obrazu. Obliczeniami nie zajmuje się tylko jeden układ.

Dwie karty GeForce pracujące w trybie SLI CrossFire, CrossFireX – Odpowiedź firmy ATI na technologię SLI. Technologia CrossFire dzieliona obraz idący do pierwszej karty graficznej (master) w ten sposób, że druga karta (slave)wykonuję połowę obliczeń. Druga karta jest układem wspomagającym. CrossfireX jest kontynuacją technologii współpracującą z nowszymi kartami graficznymi . Obecnie większość kart VGA posiada układ CrossFire.

Cztery Radeony pracujące w trybie CrossFireX

Eyefinity – Technologia opracowana przez ATI pozwalająca jednej karcie graficznej obsługiwać wiele monitorów (standardowo 3 a w przypadku Eyefinity6, jak sama nazwa wskazuje jest to 6 monitorów). Na potrzeby Eyefinity6 została stworzona specjalna karta Radeon HD5870 posiadająca sześć złączy mini-DisplayPort. Technologia Eyefinity pozwala na dowolne ułożenie monitorów co przedstawia obrazek poniżej:


Przykłady zastosowania technologii Eyefinity


ebook  
ebook  

karty graficzne