Page 1

Nie jestem SZEKSPIREM


Nie jestem Szekspirem. Ale on także nim nie był. Kiedy zaczynał swoją karierę, nie był “tym” Szekspirem, o którym myślimy dzisiaj. Jedna z najwcześniejszych krytyk określiła go mianem “nuworyszowskiego kogucika.” Dziś cały wspaniały dorobek Williama to wszystko, co mamy, aby go oceniać. Kiedy pisał pierwsze sztuki, szukał własnego głosu, stylu i sposobu na opowiedzenie dobrej historii. Scena była jego laboratorium. Trzymał się jej. Dojrzewał. I stał się Szekspirem. Zobaczą Państwo setki portfolio. Mam nadzieję, że ta książka pokaże, co dotąd zrobiłem, ilustrując moje zaangażowanie i doświadczenie. Tego się trzymam.


Ale on takze nim nie był.


Witajcie.


Jestem Seth.


Pochodzę z Franklin w stanie Massachusetts, gdzie mieści się jedna z pierwszych bibliotek publicznych w Stanach Zjednoczonych. Po studiach na Bard College pracowałem w Nowym Jorku, Rhode Island i Kalifornii. Obecnie mieszkam w Polsce, w otoczeniu utalentowanych ludzi z całego świata. Jerzy Grotowski to jeden z głównych powodów, dla których tu przyjechałem. Jego idea, aby traktować teatr jako laboratorium zbiega się z moim przekonaniem, że scena może nam pomóc zrozumieć innych ludzi i poznawać kultury inne niż nasza własna. Moja Fundacja Aardvark Arts odkrywa obszar, w którym zbiegają się sztuka, kultura, edukacja i technologia.


Chciałbym pokazać, jak tu dotarłem i podzielić się tym, co zrobiłem.


Akt I Scena I Miejsce: Franklin, MA Czas: 1996

Pierwszym przedstawieniem, które produkowałem było Hair. Miałem 16 lat, razem tworzyliśmy Curtain Call Productions. Jako dyrektor do spraw pozyskiwania widowni złapałem bakcyla produkcji. Grałem także wszystkie mamy w przedstawieniu z moją złamaną nogą.


Akt I Scena 2 Miejsce: Bard College Czas: 2002

Na ostatnim roku studiów grałem Keitha, nieśmiałego seryjnego mordercę, który zbierał części ciała i pudełka na kapelusze. Moja praca licencjacka porównywała twórczość Arystofanesa i Christophera Duranga z komentarzem do Betty’s Summer Vacation oraz Żab.


Akt II Scena I Miejsce: The Actors’ Gang Czas: 2006

Teatr Tima Robbinsa- The Actors’ Gang- stał się moim drugim domem. Jak moja pierwsza praca w zawodzie miała miejsce lata wcześniej w Trinity Repertory, tak Gang był pierwszym prawdziwym zawodowym szkoleniem. Zespół spotykał się co tydzień na rygorystycznych i intensywnych ćwiczeniach. To był porywający i wyczerpujący proces, który stawiał więcej pytań aniżeli dawał odpowiedzi.


Akt II Scena II Miejsce: L’Enfant Terrible Czas: 2009

Razem z kilkorgiem kolegów założyliśmy L’Enfant Terrible, zespół oddany tworzeniu niezwykłego, zabawnego i wywrotowego teatru dla osób w każdym wieku. Nasze pomysły i energia zaowocowały dwa lata później, kiedy zaprezentowaliśmy festiwal Fun Family Festival of Tragedy. Oprócz tego że, był to pierwszy w Los Angeles Festiwal Szekspirowski Dla Osób w Każdym Wieku i spotkał się z ciepłym przyjęciem przez krytykę i publiczność, uważam, że stworzyliśmy jeden z najpiękniejszych plakatów teatralnych.


Akt III Scena I Miejsce: Teatr Pieśń Kozła Czas: 2011

Powiedział “Przyjedź do Polski.” Odpowiedziałem “Za trzy lata.” Po trzech latach przyjechałem.

Moje badania w Polsce zaczerpnęły inspirację z tradycji kulturowych: rytuałów, tańców, piosenek. Byłem częścią międzynarodowej grupy studentów studiów magisterskich na wyprawie w dalekie obszary Rumunii. Czerpaliśmy z bogactwa i mądrości osób spotykanych we wsiach. Wychodząc od Sklepów cynamonowych Brunona Schulza, włączyliśmy doświadczenia i materiały w spektakl Drawing on Schulz. W tamtym czasie zostałem zaproszony do kontynuacji szkolenia z zawodowym zespołem. Kiedy byliśmy na festiwalu Fringe w Edynburgu w 2012 roku, zespół otrzymał nagrodę Fringe First oraz Herald Archangel Award.


Akt III Scena 2 Miejsce: Sale lekcyjne Czas: 2013

Po zakończeniu pracy w teatrze zdecydowałem się zostać w Polsce i zainicjowałem kilka projektów edukacyjnych. Uczyłem w przedszkolu, robiłem spektakle świąteczne z dziecięcą grupą teatralną, tworzyłem program zajęć z teatru dla gimnazjalistów i licealistów uczących się w międzynarodowej szkole dwujęzycznej. Wspaniale było widzieć, jak ci młodzi ludzie zdobywają nową wiedzę za pośrednictwem spektaklu.


Akt III Scena 3 Miejsce: Open Your Heart Czas: 2012 - obecnie

Dziś, kiedy prowadzę warsztaty, czy to dla aktorów czy nauczycieli, amatorów czy profesjonalistów, nazywam te sesje Open Your Heart. To intencjonalne zaproszenie do obudzenia swojej jaźni. Łącząc różne formy treningu, stawiam za cel sprawić, by uczestnicy poczuli się odblokowani, nabrali ekspresji fizycznej i stali się dynamiczni wokalnie, promieniejąc od serca. Wykorzystuję te warsztaty do badania jak impulsy, obrazy i działania mogą nas zacieśniać z prawdą.


Akt IV Scena 1 Miejsce: Dyrektor Działu Kultury i Sztuki Czas: 2015-2018

Jako Dyrektor Działu Kultury i Sztuki w Amerykańskiej Szkole we Wrocławiu stworzyłem kalendarz Dni Kultury obchodzenych w szkole oraz organizowałem spektakle iwydarzenia dla społeczności lokalnej. Celem było stworzenie i pielęgnowanie środowiska celebrującego różnorodność, zachęcającego do indywidualnej ekspresji oraz pobudzającego kreatywność.


Akt IV Scena 2 Miejsce: Fundacja Aardvark Arts Czas: 2013-obecnie

Moje przywiązanie do Wrocławia i Polski wyraża się w rozwoju Fundacji Aardvark Arts. To organizacja pozarządowa zajmująca się odkrywaniem obszaru, w którym zbiegają się sztuka, kultura, edukacja i technologia. Fundacja Aardvark Arts powstała w 2013 roku jako platforma wymiany doświadczeń dla osób kreatywnych i artystów, których działania przekraczają granice i zbliżają do siebie ludzi. Współpracując z artystami, Fundacja służyła jako agencja consultingowa w obszarach takich jak produkcja imprez kulturalnych, marketingu, designu, tour managementu.Wśród partnerów Fundacji wymienić można takie grupy jak Odra Ensemble, Jubilo Project czy Studio Matejka. W roku 2016 Aardvark Arts rozpoczęła realizację własnych projektów. Każda działalność stopniowo zwiększa liczbę uczestników, zasięg i oddziaływanie.


Akt IV Scena 2 Miejsce: Fundacja Aardvark Arts Czas: 2013-obecnie

Od 2017 roku Aardvark Arts współpracuje z Amerykańską Szkołą we Wrocławiu w tworzeniu kolekcji bibliotecznej. Zebraliśmy setki książek i przekazaliśmy  Amerykańskiej Szkole we  Wrocławiu. W styczniu 2018 razem ze szkołą otworzyliśmy bibliotekę dla wszystkich. W soboty lokalna społeczność może uczestniczyć w zajęciach obejmujących opowieści na żywo, muzykę, gry i zabawy teatralne. Można także zapisać się do biblioteki i wypożyczać książki. Anglojęzyczne książki dla dzieci mają długą i bogatą tradycję, nieznaną  w całości w Polsce. Story Center przedstawia książki, które powinno usłyszeć każde dziecko.


Akt IV Scena 2 Miejsce: Fundacja Aardvark Arts Czas: 2013-obecnie

Shakespeare Club łączy warsztaty teatralne, pogłębione wykorzystywanie języka angielskiego i spektakle na żywo. Początkowo Shakespeare Club miał formę zajęć pozalekcyjnych dla dzieci w wieku od 8 do 12 lat wypełnionych grami teatralnymi i rozwijających ekspresję. Razem piszemy naszą wersję sztuki Szekspira. Podczas prób grupa jedzie do Stratford-upon-Avon i odwiedza miejsce narodzin Szekspira. To okazja zarówno do obcowania z kulturą angielską jak i praktycznego zanurzenia się w języku. Po powrocie grupa wystawia spektakl dla publiczności.


Akt IV Scena 2 Miejsce: Fundacja Aardvark Arts Czas: 2013-obecnie Pierwsze doświadczenie w nauczaniu zdobyłem podczas programu Charles River Creative Arts Program. Przez 6 lat podczas wakacji prowadziłem zajęcia ze sportu, video i teatru. Byłem nastolatkiem i także uczyłem się od młodych ludzi. Nauczanie zawsze było integralną częścią mojego podejścia do teatru, która ubogaca moją kreatywną praktykę. Aardvark Arts rozpoczyna autorski wakacyjny program artystyczny we Wrocławiu. Creative Summer | Kreatywne Lato to program skierowany do dzieci w wieku od 8 do 15 lat prowadzony po angielsku. To także wymiana kulturowa dla artystów i osób kreatywnie myślących z całego świata. Trzy tygodnie warsztatów, zajęć, spektakli, spotkań z zaproszonymi artystami. Całość kończy się w wielkim dniu Fun Family Festival Day.


Niniejsza książka pokazuje, skąd pochodzę i co robię. Nie przedstawia planów ani marzeń o tym, co dopiero nadchodzi. sethcompton.com aardvarkarts.org

Projekt książki: Katarzyna Krakowian i Karolina Krakowian Dodatkowa praca artystyczna: Erin Horahan (L’Enfant Terrible logo s.2), Karol Jarek (zdjęcia s.5,7), Justin Zsebe (zdjęcia s.9,13. 14), Ralph Steadman (logo Actors’ Gang s.12), Kim Zsebe (zdjęcia s.13), Andrew Leman (projekt plakatu s.15), Arek Susidkom (zdjęcia s.16-17), Kamila Dydak (projekt i zdjęcia s.20-21), Timall68 (logo Aardvark Arts), Calikusu (ilustracje i logo Aardvark Arts s.22-26)


Illustrated resume 2018 Polish  

A portfolio of my work in theater and education.

Illustrated resume 2018 Polish  

A portfolio of my work in theater and education.

Advertisement