Page 1

Мистецтво вишивки Таємниця кольору Мова орнаменту

Українська вишивка

Фіолетовий Золота колекцiя

вистий світ. а колекція Барвист ької вишивки Золота кол


Барвисти Золота коле української ви

Мабуть, немає іншого настільки ж суперечливого і двоїстого кольору, як фіолетовий. У ньому поєдналися пристрасть червоного і стримуючі компоненти синього кольорів. Фанатизм червоного кольору стикається в ньому з фаталізмом синього кольору. З'єднання в єдине ціле протилежних сил чоловічого начала, властивого синьому кольору, і жіночого, материнського начала, властивого червоному кольору, народжує надзвичайне напруження фіолетового кольору. Це колір вирівнювання та рівноваги, колір міри, стриманості та відповідності, колір знання та інтелекту, колір величі, містики і мудрості. Готфрід Хаупт


УДК 746. 3 ББК 85.126. 5 У453

Серія «Українська вишивка. Золота колекція» Випуск «Фіолетовий» Під редакцією Наталії Скрипниченко, тел. (0-68) 225-40-98. Над книгою працювали: Ескізи: Руслана Кушнірук Модель: Руслана Кушнірук Фото і текст: Наталя Скрипниченко У книзі використані роботи Світлани Галущак (скатертина зі с. 16) Дизайн і верстка: Ольга Кульчицька Передплатні індекси: 92377, 92379. Перша книга з серії «Золота колекція. Фіолетовий» — нове рукодільне видання, в якому зібрані українські узори для вишивання. Крім художнього твору та запропонованих схем книга містить навчальну частину з поясненнями щодо виконання окремих технік вишивки, корисні поради вишивальницям-початківцям. Книга розрахована на широке коло користувачів. Сайти: www.dianaplus.com, www.dianaplus.com.ua E-mail: info@dianaplus.com Тел. відділу роздрібного продажу: (0-97) 087-14-64, (0-50) 377-24-40. Тел. відділу гуртового продажу: (0-68) 579-22-22. Тел. відділу реклами: (0-67) 679-06-65. Адреса редакції та видавця: “Українська вишивка”, а/с 498, м. Тернопіль-8, 46008. Ціна договірна. Свідоцтво про реєстрацію: КВ № 19950-9750Р від 14.05.13. Підписано до друку: 15.02. Формат, Тираж 33777. Замовлення № _____ Друк: ТОВ “Фактор-Друк”, м. Харків, тел. (57) 7175357. Свідоцтво ВЦ № 7 від 06.02.02. Усі права належать ТОВ “Дiана плюс книги” та ПП “Бялас Т. В.”. Передрук, копіювання (як у друкованому, так і в електронному варіанті) або будь-яке інше використання (у тому числі розміщення в мережі Інтернет) матеріалів, оформлення, дизайну без письмового дозволу видавця ЗАБОРОНЕНЕ та переслідується в судовому порядку! Листування з читачами ведеться лише на сторінках видання.


Українська вишивка

Фіолетовий Золота колекцiя

Барвисти Золота коле української ви

Мистецтво вишивки Таємниця кольору Мова орнаменту


Барв Золота українсь


Одним з найбільш загадкових і таємничих кольорів, безперечно, вважається фіолетовий. Саме з цим кольором пов’язано безліч міфів і легенд. Цей колір здатний викликати у людини бажання наповнитися почуттями та думками оточуючих. Крім того, він може заспокоїти, розслабити, зняти тривоги і роздратування. Саме надихаючись фіолетовим кольором і була створена ця романтична й трохи сумна історія. У цій книзі зібрані старовинні та сучасні українські узори, основним кольором яких є фіолетовий. Вони втілені на одязі, серветках і скатертинах, картинах та інших побутових речах. Тут ви зустрінете як монохромні, так і багатоколірні візерунки. Дізнаєтеся, що означають ті чи інші кольорові поєднання, який настрій та відчуття вони викликають. Сподіваюся, що прочитавши історію «Троянда мого серця», ви закохаєтеся у фіолетовий колір назавжди. Вдалого вишиття!

вистий світ. а колекція ької вишивки


6

Скарб життя Ãàìàíåöü


7 Троянда мого серця росла в чудовому саду. Щоранку вона розквітала і розпускала свій бутон, пестилася у краплях кришталевої роси, пробуджувалася для того, аби зігрітися в теплоті та любові ласкавого Сонечка, в його ніжних промінцях. На світанку Троянда одягала гарне намисто з перлинкрапельок прохолодної роси, а потім, міцно взявшись своїми листочками за руки, — промінчики Сонечка, поринала у світ танцю. Вони закохані в життя і в один одного, граціозно кружляли під музику любові, яку для них грав ніжний вітер. Вони знали, що завтра обов'язково настане новий ранок, і вони знову будуть разом, — знову будуть невтомно насолоджуватися один одним... знову будуть любити...


8

Зізнання Ëèñòiâêà


9

Це було щире і палке кохання, яке зародилося з першого погляду. Троянда постійно згадувала той день, коли Сонечко вперше зазирнуло їй у вічі. Глибоке, безмежне почуття вона побачила в них. Трохи сумні, з не приховуваною надією вони мовчки питали про головне. «Так», — тихенько промовила Троянда. Знітилася, зашарілася і від цього стала ще прекраснішою.


Пахощі любові

10

стий світ. колекція ої вишивки

Ñàøå


11 День за днем Сонечко присвячувало своїй красуні пісні, складало вірші про її вроду, ніжність і витонченість, величність і грацію. Троянда почувалася щасливою. Її оксамитові, тендітні пелюстки легенько тріпотіли від задоволення. «Коханий мій, — шепотіла вона, — я створена для тебе. Вдихай мій п’янкий аромат. Відчуваєш, як він стелиться навкруги тонким серпанком-шлейфом? Це все для тебе. Для тебе єдиного». Вона вже не уявляла себе без нього. З іще більшою пристрастю кидалася йому в обійми, а Сонечко, не перестаючи пестити її своїм теплом, прислухалося, як солодко б’ється у грудях її серце.

Барвистий світ. Золота колекція української вишивки


12


Барвистий Золота колек української виш 13


рвистий світ. та колекція нської вишивки 14

Дорогою життя Ðóøíèê


15

То були найщасливіші дні для обох. Прокидаючись зранку, її думки линули високо в небо, де вже на неї чекало ніжне Сонечко. Найбільше їм подобалося купатися під сліпим дощиком. Троянда підставляла свої тендітні пелюстки під теплі краплі й усміхалася. Іскристо-прозорі крапельки лоскотали й вигравали кольоровими самоцвітами під променями літнього вмитого Сонечка. А вкінці воно дарувало їй веселку.

Барвистий сві Золота колекція української вишив


16

Особлива Ñêàòåðòèíà


Барвистий Золота колекц української виш 17

«Не така, як усі», — любили говорити про Троянду. Вона дійсно була особливою. Найперше, що її виділяло серед усіх, — це її дивний фіолетовий відтінок. Суміш пристрасного червоного та елегантність синього робили її воістину величною квіткою. Кольору шляхетної краси, вона ніби була оповита якоюсь містикою, здавалася загадковою і звабливою водночас.


колекція ої вишивки 18

Квітковий розмай Ñîðî÷êà


19

Одного разу Троянда помітила, що Сонечко зігріває теплом не лише її. Навкруги було безліч інших квітів, які так само купалися в його променях. «Я не можу інакше, — намагалося воно пояснити, — для мене ти все одно особлива». Але Троянда не слухала. Пекуча ревність обпікала її серце, спопеляючи душу. Всередині все скажено клекотало. Вона нічого не могла з собою вдіяти. Вона хотіла бути єдиною. Сонечко не знало що ще додати. Ще так недавно вони вдвох кружляли у вихорі вальсу, щасливо сміючись, а тепер вона не хотіла його бачити.


20

Скринька спогадів Äåêîðóâàííÿ

Сонечко ховалося за хмарами, а Троянда сумувала. У такі хвилини вона діставала одну заповітну скриньку, яку полюбляла діставати час від часу. Там зберігалися спогади. Ті, що сяють золотавим світлом, від яких стає спокійно і затишно. Достатньо було лише привідкрити скриньку, як вони з новою силою виривалися на волю. Спогади витали у повітрі. Неймовірно світлі й теплі, вони гріли душу, піднімали настрій і міцно стискали в обіймах.


21

У своїх мріях Троянда дуже сподівалася, що Сонечко не забуло її, що Воно, як і раніше, любить лише її, і що коли-небудь Воно повернеться. Ці солодкі думки надихали її. Насичений фіолетовий колір її ніжних пелюсток у поєднанні з легкою золотистою вуаллю спогадів робило Квітку ще прекраснішою, ще розкішнішою, ще більш незвичайною.


вистий світ. а колекція ької вишивки 22


ий світ. екція ишивки Барвистий світ. Золота колекція української вишивки Раптом її думки перервала пташина пісня. Не можна було визначити звідкіля доносилася мелодія. Здавалося, вона линула звідусіль. Сумна, щиросердна, проникна, почута в таку меланхолійну годину, ця пісня здавалася Троянді плачем. За нею. За її мріями. За її коханням.

23


24

Барвистий св Золота колекція української вишив

Рукодільний алфавіт


віт. вки

25


26

Час минав. Сонечко не з’являлося. Темні хмари затягли небо і вже який день поспіль додолу сіяли дощем. Але це не був уже той лагідний дощик, яким колись Сонечко тішило свою Кохану. Холодні краплі дощу зривалися і нещадно били по тендітних пелюстках Троянди. «Вітерцю, друже мій, — мовила з останніх сил Квітка, — згадай, як колись ти співав нам мелодію любові. Благаю тебе, розжени хмари. Я так скучила за Сонечком!» Поступово дощ почав ущухати. Ще хвилька і нарешті показався клаптик блакитного чистого неба.


27


28

Від передчуття зустрічі в усьому тілі Троянди розливалася приємна хвилююча млість. Вона хотіла виглядати якнайкраще й одну за одною приміряла на себе кольорові стрічки. «Вибери мене, — зваблювала червона стрічка. — Я зроблю тебе розкішною, ти будеш ще більше привертати до себе увагу». «Зі мною ти завоюєш

його прихильність», — перебивала зелена. «Лише я володію особливою привабливою силою, — таємничо промовляла синя. — Лише зі мною, завдяки моїй невловимій природі, ти зможеш утримувати його увагу набагато довше, ніж з будь-яким іншим кольором. Твоя загадковість буде вабити його».


29


30

У цей час до саду завітав юнак. З притаманною творчим натурам любов’ю до фіолетового, він одразу ж зустрівся своїми очима з очима Троянди. Не зводячи з неї погляду, хлопець повільно підійшов до неї. А наївна Троянда увесь цей час, поки він, крок за кроком, наближався до неї, гаряче у своїй душі молила всіх квіткових богів, щоб юнак обрав саме її. Немов зачарований, він мовчки стояв і милувався граціозністю цієї квітки.


31


32

Щаслива Троянда посміхалася. Вся її квіткова душа тріпотіла від радості. Від хвилювання вона забула до чого готувалася.

Барвисти Золота коле


33

«Ось воно, — подумала Троянда. — Найвище моє призначення — бути коханою». Вона бачила як він щиро захоплюється нею, дивиться на неї палаючими очима, милується. Відчувала усіма своїми пелюстками, що її зводять на високий, захмарний п'єдестал своїх емоцій і схиляються перед нею. Юнак ніжно всміхнувся й потім обережно торкнувся своєю рукою тендітного стану квітки.

К в ітка кохання ий світ.

екція

Êàðòèíêè


34


Барвистий с Золота колекці української виш 35

У мить в голові промайнули усі спогади. І сумні, і радісні. Вони, як ніколи, боляче обпікали душу. Троянда линула думками у небо, де за хмаринками все ще ховалося її палке кохання. «Чи згадає Воно якою була, як виглядала, як жила, чи дізнається як я чекала увесь цей час на Нього?» Квітка востаннє глянула туди, де сподівалася Його побачити. Лише вірний друг вітерець ніжно бавився її пелюстками та на прощання поцілував її в уста.


36

Нарешті на небі з'явилося Сонечко. Усі квіти в саду завзято повертали до нього свої личка, раділи його теплу і з радістю тягнули пелюстки до його промінчиків. Сонечко світило все яскравіше і вишукувало ту єдину, яку знову хотіло огорнути ласкою. Та його красуня вже була далеко-далеко. Десь там, у пустій кімнаті, вона стояла у скляній вазі з дрібним бісером ранкової роси на беззахисних пелюстках, на самоті перебираючи у пам’яті неповторні моменти щастя і все ще сподіваючись на диво.


37

Дивоцвіт Êàðòèíêà


38


39

Монохром

Òåêñòèëü äëÿ äîìó


40

Техніки вишивання Лічильний косий хрестик складається з двох перехрещених діагональних стібків. У процесі вишивання слідкуйте за тим, аби стібки були рівними і дивилися в одну сторону, тобто всі нижні стібки повинні мати один напрямок, а усі верхні — другий. Шов «назад голку» являє собою безперервний ряд стібків однакової довжини. Виконується зліва направо. Лічильна гладь. У лічильній гладі усі елементи узору вишивають паралельними прямими або косими стібками, підраховуючи при цьому нитки тканини. Подвійний (болгарський) хрестик складається з двох хрестиків — косого та прямого. Який з хрестиків буде першим, а який другим не важливо, це залежить від вас. Головне, щоб у роботі всі хрестики були однотипними.

Матеріали і техніки вишивки

Ретязь — давній декоративний шов, що нагадує косичку. Стібки виконуємо зліва направо. На лицьовій стороні — отримуємо щільні стібки, з вивороту горизонтальні стібки. Солов'їні вічка. Кожний елемент цього шва вишивається на парній кількості ниток і своєю формою нагадує квадрат з маленьким отвором усередині. Чим більший отвір, тим краще буде вічко. Мережка «перевиті стовпчики» — декоративний різновид мережки «подвійний прутик». Її суть у переплетенні прутиків попарно між собою. Гарно виглядає варіант, коли між перевитими стовпчиками добавляємо бісеринку.


41


42

Матеріали для вишивки Нитки для вишивання У продажу ви знайдете велику кількість ниток для вишивання. В цій книзі пропонуємо вам використовувати муліне французького виробника DMC. Ці високоякісні нитки не тьмяніють з часом і не лишають слідів під час прання. Найчастіше вишивальниці користуються бавовняними нитками, але якщо ви плануєте вишивати на шовку, доречніше використовувати шовкові нитки відповідного кольору. У скільки ниток вишивати? Пасмо муліне складається з шести ниток. Вишивку хрестиком переважно виконують у дві нитки, шов «назад голку» — в одну, лічильну гладь — у три нитки. Якщо ви сумніваєтесь у скільки ниток вишивати, виконайте декілька стібків на іншому клаптику полотна і подивіться який результат вам більше до вподоби.

Тканини для вишивки Вишивкою можна прикрасити практично будь-яку тканину – від найтоншого шовку до цупкого льону. Для виготовлення виробів, представлених у цій книзі, ми рекомендуємо спеціально підібрані тканини, але ви можете вибирати й інші види тканин. Лляне полотно Міцна та зносостійка тканина з рівномірним переплетенням. Це полотно доступне у світлому та темному відтінках та якнайкраще підходить для виробів у етно-стилі. Зверніть увагу: дана тканина має здатність давати усадку під час прання.


Рушникове полотно Для вишивки рушників зручно використовувати рівномірне рушникове полотно білого кольору № 10 в рулонах необхідної ширини (33 см або 37 см). Особливість цього полотна – оброблений боковий край, що значно полегшує роботу вишивальниці. 100% бавовна. Домоткане полотно Для вишивки сорочок найкраще підходить домоткане полотно №№20-50. Чим більший номер полотна, тим витонченіше і вишуканіше виглядатиме виріб. Увага! Дане полотно має здатність давати усадку під час прання. Тому при викроюванні деталей необхідно враховувати процент усадки або викроювати деталі вже після того, як вишивка готова, а тканина випрана і випрасувана. Тканина зі вставками для вишивки Тканина зі вставками для вишивки серветок, скатертин, рушників До тканин зі вставками для вишивки можна також віднести і махрові рушнички. Вставка для вишивки знаходиться переважно з однієї сторони.

Ширина і висота вставки у різних виробників коливається, часто вона залежить від розміру самого рушничка. Пластикова канва Пластикова канва має ряд переваг: вона міцна, не мнеться, її можна мочити, а краї не обтріпуються. Пластикова канва випускається листами розміром з аркуш паперу формату А4 з різною кількістю хрестиків на кв. см. Листи можуть бути пофарбовані в різні кольори або бути напівпрозорими. Канва буває різного ступеня гнучкості, але в будь-якому разі відрізані шматки добре тримають форму. Стрічки для вишивання Використання стрічки для вишивки — швидкий та зручний спосіб прикрасити будь-яку річ. По-перше, фабрична стрічка вже є з декоративно обробленими краями; по-друге, кольорова гамма стрічок надзвичайно різноманітна, завжди можна підібрати відтінок бордюру до вашого виробу; по-третє, ширина стрічок переважно 5-8 см, тобто не потребує складної масштабної вишивки.


Інструменти для вишивки Ручна вишивка потребує невеликої кількості основних інструментів. Кожний наш проект починається з переліку необхідних матеріалів та інструментів. Зупинимося на основних з них детальніше. Голки Голки бувають різного розміру й типу, тому кожній вишивальниці не завадить завжди мати під рукою набір голок, з якого можна вибрати потрібну. Розмір голки визначається номером: чим більший номер голки, тим вона тонша. Найкраще, коли товщина голки відповідає товщині нитки. Вишиваючи нитками муліне, найчастіше користуються голками №26 з тупим кінцем і великим вушком. Тупе вістря голки легко розсуватиме нитки переплетення тканини, а широке вушко дозволить просунути декілька ниток одразу. Для вишивання на п'яльцях потрібна довша голка, а на руках — коротша. Ножиці Для роботи вам знадобляться ножиці для різання тканини, а також ножиці з загостреними кінцями під час виготовлення мережки. П’яльця П’яльця є необов’язковим інструментом для багатьох вишивальниць. Хоча при виконанні деяких швів вони просто необхідні. П’яльця призначені для закріплення тканини і натягування її під час роботи. З п’яльцями слід працювати обережно аби не пошкодити тканину під час натягування. Накладна канва для вишивки хрестиком – головна помічниця при вишивці по тканині без добре видного переплетення.

У продажу можна знайти як сильно накрохмалену, так і не накрохмалену канву. Вибирати слід ту, на якій вам зручніше вишивати. Декому на накрохмаленій канві вишивати легше, хоча, якщо ви вишиваєте акуратно, не затягуючи нитку, то вам підійде і другий варіант. Канву вирізають на декілька сантиметрів більше від основної деталі й добре закріплюють на тканині. Навіть невеликий перекіс може зіпсувати роботу. Тому канву слід приметати у декількох місцях, попередньо випрасувавши і розрівнявши поверхні. Під час роботи слідкуйте, щоб голка не проколювала нитки переплетення канви, особливо враховуючи той факт, що вам навряд чи вдасться використовувати вишивальні голки з тупим кінцем, адже треба буде проколювати тканину-основу. Проколювання ниток переплетення потім ускладнить витягання ниток канви, яке необхідне після закінчення вишивки. Для полегшення витягання ниток накрохмаленої канви треба злегка змочити її, щоб нитки переплетення відділилися одна від одної. Маркер для вишивки Для розмітки тканини найзручніше користуватися спеціальними водорозчинними маркерами для вишивки, які після закінчення вишивки легко змиваються холодною водою, не залишаючи жодних слідів. Використовуйте маркери перевірених виробників, щоб уникнути неприємного сюрпризу, що маркер не змивається. Якщо ж так сталося і ви користуєтеся маркером від невідомого вам виробника, радимо перевірити його якість на іншому непотрібному клаптику тканини.


Підготовка тканини Після того, як ви визначилися з дизайном і розміром тканини, варто витратити ще трохи часу для підготовки тканини. По-перше, обробити її краї, щоб не сипалися нитки. По-друге, вишиваючи на новій тканині, особливо це стосується домотканого полотна та льону, слід пам’ятати що ці тканини дають усадку. Тому після того, як вишивка готова, її необхідно випрати, аби уникнути майбутніх спотворень, і лише потім розкроювати деталь. Якщо ви не впевнені, що правильно розташуєте вишивку на деталі, то також спочатку виконайте вишивку, а потім уже розкроюйте деталь. Визначаємо центр тканини Для вишивки важливим пунктом є правильне розташування її. Якщо вишивка знаходиться по центру, то спочатку необхідно визначити центр схеми, а також центр тканини. Для цього тканину необхідно скласти по-вертикалі навпіл і провести пальцем по згину. Розвернути тканину, скласти навпіл по-горизонталі та знову провести пальцем по згину. Точка перетину ліній згину і буде центром вашої вишивки. Завершення роботи Деякі проекти є трудомісткі та вишиваються досить довго, і не дивлячись на усі наші зусилля, вишивка стає брудною. Тому після завершення виробу вишивку необхідно випрати у теплій воді (вручну), за бажанням злегка підкрохмалити, акуратно відтиснути і напіввологу випрасувати з вивороту через вологу тканину. Щоб вишивка залишалася рельєфною, слід прасувати на м’якій основі.

45


50 Скатертина (с. 12) Розмір скатертини 75х75 см. Необхідні матеріали: Тканина для вишивки білого кольору, муліне DMC, олівець для вишивки. Техніки вишивання: Косий лічильний хрестик у дві нитки, шов «назад голкою» в одну нитку. Хід роботи: Підігнути краї майбутньої скатертини з чотирьох сторін. Знайти центр кожної сторони і поставити мітку. Почати вишивати з кута. Дійшовши до мітки, зупинитися і почати вишивку з протилежного кута в напрямку до тієї ж мітки. Порахувати кількість клітинок біля мітки і, коригуючи візерунок, об’єднати мотив. Таким чином вишити усі сторони. Випрати, злегка підкрохмалити та випрасувати виріб з вивороту. Рушник (с. 14) Необхідні матеріали: Рушникове полотно для вишивки білого кольору довжиною 2,5 м, муліне DMC. Техніка вишивання: Косий лічильний хрестик у дві нитки через дві нитки тканини. Хід роботи: Обробити краї рушника з обох сторін. Визначити середину схеми, а також визначити середину по ширині рушника. Відступити від краю 10-15 см і вишити мотив 1. Після закінчення відступити від вишивки 5 см і вишити основний мотив 2. За бажанням мотиви можна повторювати. Аналогічно вишити другу сторону рушника. Випрати, злегка підкрохмалити та випрасувати виріб з вивороту.


54

Скатертина (с. 16) Розмір виробу 75х75 см. Необхідні матеріали: Тканина білого кольору зі вставками для вишивки скатертин, муліне DMC, мереживо. Техніки виконання: Лічильна гладь у три нитки, подвійний (болгарський) хрестик у дві нитки, мережка перевиті стовпчики, солов’їні вічка у дві нитки. Хід роботи: Обметати краї скатертини. Знайти центр кожної сторони і поставити мітку. Почати вишивати з кута. Не доходячи до мітки 2-3 см, зупинитися і почати вишивку з протилежного кута в напрямку до тієї ж мітки. Порахувати кількість клітинок біля мітки і, коригуючи візерунок, об’єднати мотив. Таким чином, вишити усі сторони. По обидві сторони від основного мотиву виконати мережку перевиті стовпчики. Обшити скатертину по периметру мереживом. Готовий виріб випрати у теплій воді, злегка підкрохмалити, випрасувати зі зворотної сторони.

Барвист Золота ко


56

Сорочка (с. 18)

Вишиванка (с. 30)

Необхідні матеріали: Сорочка, накладна тканина для вишивки, муліне DMC, ґудзики.

Необхідні матеріали: Домоткане полотно білого кольору, муліне DМС, нитки для шиття, гудзики.

Техніка виконання: Лічильний косий хрестик у дві нитки. Хід роботи: На передню пілку, де має бути вишивка, нашити накладну канву. Вишити мотив 1. Те саме повторити з другої сторони. На задню деталь також нашити накладну канву і вишити мотив 2. Після закінчення вишивки витягнути нитки переплетення накладної канви. Виріб випрати, злегка підкрохмалити і випрасувати з вивороту.

Техніка вишивання: Лічильний косий хрестик у дві нитки через дві нитки тканини. Хід роботи: Викроїти деталі сорочки. Вишити мотиви на передніх пілках і рукавах. Після закінчення вишивки зшити виріб. Готову сорочку випрати, злегка підкрохмалити, випрасувати з вивороту.

Барвистий світ. лота колекція


64 Вишивка на п’яльцях (с. 22) Необхідні матеріали: Тканина для вишивки, муліне DMC, дерев’яні п’яльця, фетр у тон тканині для вишивки, картон, олівець, клей. Техніка вишивання: Лічильний косий хрестик у дві нитки через дві нитки тканини. Хід роботи: Робочу зону вишивки затягнути у п’яльця. Вишити мотив. Для того, щоб оформити вишивку в п’яльця, треба підібрати п’яльця відповідного розміру. Обвести олівцем по внутрішній стороні менший обруч на фетрі та на картоні. Вирізати круги і відкласти. Покласти тканину на верхню частину внутрішнього обруча і посунути його так, щоб вишивка розташувалася рівно по центру. Потім зверху одягнути зовнішній обруч і потримати деякий час. Зняти обидва обручі. Ми отримали відбиток п’ялець на тканині. Нанести клей на зовнішню сторону внутрішнього обруча, помістити тканину зверху, використовуючи відбиток як орієнтир. Нанести клей на внутрішню поверхню зовнішнього обруча і затягнути тканину. Закрутити злегка гвинт, а потім обережно потягнути тканину в різні сторони так, щоб вона стала туго натягнутою. Як тільки тканина стане рівномірно туго затягнута, закрутити гвинт до кінця. Працювати треба швидко, аби клей не засох. Відрізати залишки тканини. Для цього обрізати по колу тканину на відстані близько 5 см від п’ялець. Акуратно нанести на круг з фетру тонкий шар клею, почекати декілька секунд і приклеїти фетр до вишивки знизу. Затягнути у голку нитку і швом «уперед голкою» дрібними стібками на відстані 1-1,5 см обшити по периметру тканину. Стягнути, закріпити нитку, обрізати залишок. Тепер щедро нанести клей на картонний круг і приклеїти його до зворотної частини п’ялець так, щоб закрити усі шви. Перевернути п’яльця вишивкою донизу і поставити щось важке з плоским дном підходящого розміру, аби закріпити клей. Залишити на півгодини, потім зняти вантаж, і залишити виріб до повного висихання.


Барвистий світ. Золота колекція української вишивки

Серветка (с. 38) Розмір виробу 235 х 230 см.

Необхідні матеріали: Тканина білого кольору зі вставками для вишивки, муліне DMC. Техніка виконання: Лічильний косий хрестик у дві нитки. Хід роботи: Обметати краї серветки. Знайти центр кожної сторони і поставити мітку. Почати вишивати з кута. Не доходячи до мітки 2 см, зупинитися і почати вишивку з протилежного кута в напрямку до тієї ж мітки. Порахувати кількість клітинок біля мітки і, коригуючи візерунок, об’єднати мотив. Так вишити усі сторони. Готовий виріб випрати у теплій воді, злегка підкрохмалити, випрасувати з вивороту.

83


88

Сукня (с. 34) Необхідні матеріали: Тканина для сукні, накладна канва для вишивання, муліне DMC, потайна застібкаблискавка. Техніка виконання: Лічильний косий хрестик у дві нитки. Хід роботи: Перед тим, як почати роботу, випрати тканину, аби уникнути майбутніх спотворень, притаманних новій тканині, а саме — нова тканина може дати усадку або пустити фарбу. Побудувати викрійкуоснову сукні по своїх мірках. Розкроїти тканину для сукні. На деталь, на якій має бути вишивка, нашити накладну канву. Якщо ви не впевнені, що вишивка розташується симетрично на деталі, то виконайте спочатку вишивку, а потім уже розкроїть деталь. Після закінчення вишивки витягнути нитки переплетення накладної канви, випрасувати деталь з вивороту. Всі деталі сфастригувати, зробити примірку і зшити виріб.


90

Лялькамотанка


Українська вишивка Збирайте «Золоту колекцію» української вишивки! Серія складається із 10 книг: 1. Фіолетовий 2. Коричневий 3. Червоний 4. Зелений 5. Чорний 6. Білий 7. Синій 8. Жовтий 9. Голубий 10. Оранжевий

Барвистий Золота колекц української виш

Наступний випуск: «Коричневий»!


истий світ. колекція кої вишивки

Українська вишивка. Золота колекція. Фіолетовий.  

Перша книга з серії "Золота колекція. Фіолетовий" — нове рукодільне видання, в якому зібрані українські узори для вишивання. Крім художнього...

Українська вишивка. Золота колекція. Фіолетовий.  

Перша книга з серії "Золота колекція. Фіолетовий" — нове рукодільне видання, в якому зібрані українські узори для вишивання. Крім художнього...

Advertisement