Page 1

Київський національний університет імені Тараса Шевченка Інститут журналістики

Есе

«Соціально-комунікаційна діяльність громадських організацій в Україні» (на прикладі ГО «СтопХам Україна» і ВГО «Українська Таксомоторна Асоціація»)

Підготувала: студентка 1 курсу магістратури, 1 групи спеціальності «журналістика» Ірина Гукало Перевірив: проф. В.В. Різун

Київ – 2012


Станом на 27.01.2012 за даними Міністерства юстиції в Україні налічувалось 3526 громадських організацій. Культура розвитку та активності громадських організацій є різною в різних регіонах України. Для прикладу: Львівська міська рада взаємодіє з понад 150 громадськими організаціями. Сьогодні знайти потрібну громадську організацію не проблема. Достатньо ввести в популярній соціальній мережі «Вконтакте» два слова: «общественная организация». Вводьте російською, так файлів знайдеться набагато більше. Отримуємо наступну картину:

Як бачимо, організувати людей нині надзвичайно просто, достатньо долучити друга до своєї групи, а потім викласти коротку інформацію про мету та основні цілі організації. Тут спрацьовує славнозвісний принцип ВВС (Баба бабі сказала). От тільки сьогодні цих «баб» називають «юзерами», або ж іронічно «інтернет-воїнами». Це ті люди, які щодня відвідують улюблені сайти, активно постять певну інформацію і розповсюджують її серед своїх інтернет-друзів. Постає запитання: наскільки дієві такі організації?


Для аналізу активності комунікування з громадськістю і, власне, дієвості громадської організації, пропоную приклад двох, на мій погляд, найбільш успішних проектів сьогодення – це ГО, організована проти хамства на дорогах «СтопХам» і ВГО «Українська таксомоторна асоціація».

«СтопХам»

- громадський рух проти хамства і порушень правил дорожнього

руху на дорогах. З 2010 існувала у складі проектів Наші-2.0 і Сталь молодіжного руху Наші. З 2012 року програма перетворена у самостійне російське громадське об'єднання. Тепер організація існує і в Україні. Крім того, активно поширюється на просторах СНГ. «Цей проект про те, як донести цю просту («парадоксальну») думку до всіх учасників дорожнього руху, будь то «крутий чувак на зарядженій тачці з блатними номерами» або звичайний клерк, об'їжджати пробку по тротуару. Цей проект про те, як не проїхати повз. Ти знаєш, де проблема, зіткнувся з відвертим хамством на дорозі, - скажи про це нам, і це стане відомо всім!», пишуть організатори. Проект був заснований в 2010 році, в якості однієї з федеральних програм молодіжного руху Наші, що існувала в проекті НАШІ-2.0, під керівництвом комісара руху Дмитра Чугунова. Так само паралельно існував у проекті молодіжного руху «Сталь». Проект був вперше представлений в липні 2010 року, на форумі «Селігер» і був схвалений міністром внутрішніх справ Росії Рашидом Нургалієвим.


Основною метою громадського об'єднання є боротьба з порушенням правил дорожнього руху і зневагою до оточуючих з боку його учасників: • парковка в недозволеному місці, • самозахоплення міської землі для парковок, • використання тротуарів для пересування на автомобілі і т. п. Учасники акції шукають неправильно припарковані автомобілі , що створюють перешкоди для оточуючих і, при наявності в автомобілі водія, звертаються до нього з проханням перепаркувати автомобіль відповідно до правил дорожнього руху. У разі відмови зробити це, або за відсутності водія, на лобове скло автомобіля з пасажирської сторони приклеюється кругла наклейка з текстом «Мені плювати на всіх, паркуюсь де хочу».

Процес, нерідко супроводжується з боку водіїв образами і спробами побиття, паралельно операції ведеться відеоспостереження за процесом , після чого активісти проекту монтують відеоролики, які викладають в Інтернеті: на YouTube, ВКонтакте і на офіційному сайті руху.


Проект набув популярності після конфлікту, в якому взяли участь дружина і син заступника уповноваженого представника Чечні при президенті РФ Тамерлана Мінгаєва. Конфлікт у ТЦ «Європейський» в Москві закінчився колотнечею, в ході якої Мадіна і Іслам Мінгаєви намагалися примусити операторів знищити запис, а також погрожували їм та їхнім сім'ям фізичною розправою. Тим не менш, запис потрапив в мережу, а вже в серпні 2012 був переглянутий на сайті Youtube більше п'яти мільйонів разів. Вибухнув скандал, було заведено кримінальну справу за статтею «Хуліганство» . 5 травня 2012 Президент Чечні Рамзан Кадиров офіційно оголосив про звільнення Мінгаева , у зв'язку з неприйнятними публічними діями його дружини. Втім, Кадиров так само засудив і дії активістів руху, назвавши їх «провокаційними», а дії Ісламу Мінгаєва (сина) не прокоментував ніяк .


27 серпня 2012 на каналі «ТВ Центр» стартував документальний цикл «Міські війни». Творці проекту досліджують проблеми та конфліктні ситуації столиці, пов'язані з дорожнім рухом, і намагаються їх вирішити. Ведучим циклу став федеральний координатор громадського об'єднання «СтопХам», комісар - Дмитро Чугунов .


Головним завданням Всеукраїнської ГО «Українська таксомоторна асоціація» є сприяння формуванню в Україні цивілізованого та прозорого ринку таксі і його ефективному функціонуванню у правовій площині, а також внесення пропозицій до органів державної влади та управління стосовно удосконалення нормативно-правової бази щодо діяльності з надання послуг з перевезення пасажирів та багажу на таксі. За оцінкою організації, стан легкових автомобільних та таксомоторних перевезень у містах України є критичним: міські ринки перевезень на таксі фактично не існують і без термінового реформування нормативно-правових засад галузі та запровадження державного нагляду на вулично-дорожніх мережах українських міст не можуть бути відновлені. Головна особливість ВГО «УТМА» полягає у тому, що організація, будучи громадським об'єднанням, складається виключно з легальних суб'єктів господарювання: - приватних підприємців-перевізників на таксі; - колективних членів автотранспортних підприємств, що надають послуги перевезень на таксі від власного імені, та їх представників; - колективних членів інформаційно-диспетчерських служб виклику таксі, що бачать свою перспективу виключно у співпраці з легалізованими перевізниками на таксі, та їх представників: - інших суб'єктів господарювання, що надають корисні послуги легалізованим перевізникам на таксі. Безумовно ВГО «УТМА» зацікавлена у партнерстві з будь-якими суб'єктами господарювання, які виробляють та реалізують паливо-мастильні матеріали, автомобілі, іншу продукцію та обладнання, які використовуються


у діяльності з надання послуг таксі, та суб'єктами, що надають послуги автомобільним перевізникам. Про діяльність організації мені розповів новий Голова правління ВГО «Українська таксомоторна асоціація» Андрій Антонюк. «Сьогодні займатися перевезеннями може будь-хто. Це стало місцем тимчасового або швидкого заробітку для всіх охочих. Від цього страждають і пасажири, а головне – ті, для кого

це

є

заробітком

джерелом для

основного

годування

сім’ї.

доходу, Маючи

елементарно мобільний телефон, ви можете підключатися до центральних серверів. В Києві – оборот 3 мільярди гривень в рік, з яких 95 відсотків – тіньового. Або влада наведе порядок, або треба вживати якихось заходів. Оскільки відбуваються некотрольовані речі. Вони встановлюють дешеві тарифи. 12 гривень – літр бензину, 2 гривні –за кілометр. Навіть маючи автомобіль для перевезення піци, ви підключаєтесь до головного серверу обміну – і берете замовлення. Повний хаос. Тому і легальні перевізники не можуть підняти ціну вище – і стають нерентабельними. Виникає колапс і хаос. Інтереси таксистів ніхто не лобіює, їх просто пустили на самоплив. Держава б отримала 1, 5 мільярдів податків. Це були б робочі місця. Треба передати контроль органам місцевої влади.Є три моменти – початкова посадка , вартість кожного кілометра і хвилина очікування. Така робота була б рентабельна і для пасажирів, і для водіїв. По суті, організованого таксі так і не існує. Коли держава перестане на все плювати, тоді з’явиться порядок. Ми захищаємо легальний бізнес, який не витримує конкуренції по суті. Це ще й небезпечно. Монополізувати таксі неможливо. Це єдиний ринок, куди треба ввести правила входу. Працюють як хочуть, немає системного поля. МИ пропонуємо реформи і намагаємось намагалися вийти хоч на якийсь діалог з Кабінетом міністрів»


Висновки: Аналізуючи діяльність громадських організацій «СтопХам» та Всеукраїнської ГО «Українська таксомоторна асоціація», варто зауважити, що об’єднання,завдяки правильно продуманій меті та поставленим завданням, роблять дійсно корисну річ для суспільства. «Стопхамівці» підняли проблему, з якою довгий час не хотіла боротись влада, можливо через недостатню увагу збоку ЗМІ, а може і через замовчування збоку самих громадян. Сьогодні організація не просто всеросійська, а вже давно набрала обертів в країнах СНГ. І це не скопійований із Заходу продукт, як ви могли б подумати, це дії молодих активістів, яким набридло терпіти тотальну наругу над пішоходами. Протилежний бік учасників дорожнього руху , а саме водіїв таксі, захищають в організації «УТМА». Сьогодні спостерігаємо масу випадків із незаконним здорощенням тарифів на проїзд. Сервіс компаній з перевезення низький, а цінова політика росте. За що ми платимо досить велику суму грошей і чи не дурять українця, коли просять доплатити за додаткову зупинку? Організацій «УТМА» - наразі єдина легальна організація, яка виступає за цивілізований розвиток таксомоторного бізнесу в Україні. Треба сказати, що на відміну від ГО «УТМА», «СтопХам» отримали схвальні відгуки уряду і тепер офіційно діють на території своєї держави, поступово поширюючись і на теренах України. Як на мене, то на сьогодні діяльність цих двох об’єднань – це яскравий приклад активної комунікації громадської організації із суспільством. А аргументом стануть вирішення поставлених завдань і допомога людям.


Використані джерела: 1. Сайт організації «СтопХам». [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://www.stopham.su/ 2. Організація «СтопХам» на вікіпедії. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%82%D0%BE %D0%BF%D0%A5%D0%B0%D0%BC 3. «СтопХам Україна» в соціальній мережі «Вконтакте». [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://vk.com/club31778595 4.

«СтопХам Київ» в соціальні ймережі «Вконтакте». [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://vk.com/stopxam_kiev

5. Офіційний сайт ВГО «УТМА». [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://utma.org.ua/index.php/uk 6. Власне інтерв’ю з головою ВГО «УТМА» Андрієм Антонюком

Соціально-комунікаційна діяльність громадських організацій в Україгі  
Соціально-комунікаційна діяльність громадських організацій в Україгі  
Advertisement