Page 1

EYLÜL 2011

Fındık Sektöründe İstikrarın Devamı İçin Öneriler... / Sayfa 3’de

• Alan bazlı destekleme uzatılsın... • Destekleme primi erken ödensin... • Lisanslı depoculuk uygulansın... • TMO elindeki stoğu nasıl kullanacağını deklare etsin...

Destekleme TMO ve FKB Primi Erken yöneticilerine Ödenmeli... tepki... Mehmet Cirav’dan

Sayfa 2.

TTB Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu’nun yazısı / Sayfa 3.

Fındık ihracatında tüm zamanların rekoru...

2010 - 2011 sezonunda 281 bin ton iç fındık ihraç edilerek tüm sezonların miktar bazında rekoruna ulaşıldı. İhracattan en fazla döviz kazanılan sezon ise 1 Milyar 952 bin Dolar ile 2005 - 2006 sezonu oldu. / Sayfa 4.

En başarılı proje seçildi... Önce Gençlerin Sonra Balıkların Kültürü Artsın, projemiz AB tarafından çok başarılı bulundu... / Sayfa 6-7.

TRABZONSPOR

Şampiyonlar Ligi’nde... Trabzonspor, UEFA’nın kararı ile ilk defa Şampiyonlar Ligi’nde mücadeleye etmeye hak kazandı ve İnter galibiyetiyle başladı. / Sayfa 12.


Mehmet Cirav’dan yanlış yapanlara çağrı:

gereğini yapın... Trabzon Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet Cirav, piyasada spekülasyonlara ve haksız kazanç yaratanlara sert çıkarak, önce TMO yöneticilerine, sonrasında ise, borçlarını ödeme yerine kendisine cevap yetiştirmeyi iş edinen FKB Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Bayraktar’a sert çıktı. Mehmet Cirav, öncelikle stoklarında bulunan fındığı satarken, yanlış kararlar alan TMO yöneticilerini topa tuttu. Daha sonra ise Mehmet Cirav’ın açıklamalarını kendi üzerlerine alan ve haksız eleştirilerde bulunan Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Bayraktar’a hatalarını hatırlatıp, gereğini yapmaya davet etti.

Sonra, FKB’ye... Mehmet Cirav’ın açıklamalarına, TMO yetkililerinden değil de, FKB Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Bayraktar’dan cevap geldi. Cirav, bu konuda 04 Ağustos 2011 tarihinde de özetle şunları söyledi: :: Basın toplantısında yanlış uygulamaları TMO yönetiminin yaptığını söylemiştim. TMO yöneticilerinin istifa etmeleri gerektiğini de söyledim. :: Bunun üzerine Fiskobirlik’e düşmanlık yaptığım yönünde, Fiskobirlik Başkanı Lütfi Bayraktar’a dayalı haberler çıktı. Hem TTB olarak, hem de ben şahsen Fiskobirlik’in kapatılmasının, yok edilmesinin yanında olmadık. Biz sürekli şunu söyledik: Fiskobirlik yeniden yapılansın. Gerçekten bir kooperatif şeklinde işlev görsün ve üreticiye de bir katkı sağlasın. Fiskobirlik’in olması esastır. Dünya’nın çeşitli yerlerinde bu tarz birlikler var. Fiskobirlik neden böyle bir birlik olmasın dedik.” :: Fiskobirlik son zamanlarda birçok gayri menkulünü sattı. En son Trabzon’dakini sattılar. Ama biz hala duyuyoruz ki; üreticiye olan 50 trilyon lira borç ödenmemiş. Bunların bu parayı ödemeye de niyetleri yok. Ondan sonra da şunu bunu suçluyorsunuz. Bu doğru bir iş değil. Biz tabi ki bu Fiskobirlik’e 1 liradan fındık verilmesine karşı çıktık. 2008 yılında hükümet hiç hak etmemelerine rağmen Fiskobirlik’e 30 bin ton 1,10 TL’den fındık verdi. Serbest piyasada fındık 4,5 lira idi. Bu fiyattan satmış olsalardı borçlarının tamamını ödemiş olacaklardı. Ne yaptılar? Çabuk çabuk bunu para yapıp da 1,8 liradan 2 liradan elden çıkardılar. Bu daha dünkü iş. Bugün de aynısını yapmak istediler. Biz buna da karşı çıktık.

Önce TMO’ya... TMO’yu hedef alan 29 Temmuz 2011 tarihinde Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’ndeki basın toplantısından bölümler: :: TMO bundan bir ay kadar önce 2008 yılında aldığı fındığın bir miktarını satmaya karar verdi. 4,8 lira olarak da satış fiyatı açıkladı. 15 Ağustosa kadar bu satış için süre tanıdı. Önceki akşam itibariyle eski fiyata 1 lira zam yaptılar. Bu, vermiş oldukları sözde durmamaktır. :: Yapılan fiyat artışı aşağı yukarı toplamda yaklaşık 50 milyon liranın üzerinde bir kazanca tekabül etmektedir. Türkiye genelinde bu ürünü alan belli firmalar var. Şimdi bizim aklımıza şöyle bir soru geliyor? Acaba bunlar fındığı aldıktan sonra o firmalara bir kazanç sağlamak için mi fiyat artışını yaptılar? Bunun başka bir ekonomik gerekçesini şahsen biz bulamıyoruz. :: Fındık rekoltesi 1 ay önce de düşüktü. Şöyle bir savunmaları olabilir, ‘Fındık rekoltesi düşük, biz fiyatı artırdık. ‘ Bunu deme hakları yok. Çünkü 1 ay önce konuşulan fındık rekoltesi de bugün konuşulan rekolteydi. Bu işin arka planında, acaba bu fındığı alanların bir baskısı mı söz konusu oldu da fiyat 1 lira artırıldı? Veya bir başka kurum Fiskobirlik’e bir imtiyaz sağlamak için mi bu yapıldı? :: Fındığın geleceği için önümüzdeki yıl için de oldukça tehlike arz ediyor. Çünkü bugün 3 yıllık fındık 6 liraya, 5,8 liraya satışa çıkarılırsa önümüzdeki yeni fındığın fiyatı da o bağlamda yüksek olacaktır. Fındığın geleceği için olumsuz bir sinyaldir. Devletin elinde kurumlar olduğu zaman, yani devlet ticarete bulaştığı zaman işte görüyorsunuz, sıkıntılar çıkıyor. “ Bu kararı alan TMO yöneticilerinin, başta Genel Müdür ve fındıkla ilgili birimin yöneticilerinin derhal istifa etmeleri gerekir. :: TMO 2008’de de böyle bir karar aldı ve uyguladı. Serbest piyasada 4,5 lira olan fındığı kendileri Fiskobirlik’e 1 liraya vererek piyasayı 2 liraya düşürdüler. O gün biz TMO Genel Müdürüne istifa çağrısı yaptık. Ancak 20 gün dayanabildi ve istifa etti. :: Devletin elindeki bir ürün, birilerine servet kazandırmak için oraya koyulmuş bir ürün değildir. Eğer bu 5, 8 lira olacaksa, bunu bir ay önce yapmalıydınız. Bugün değil. Belli miktarda bir fındığı sattıktan sonra bunu yapmak son derece yanlıştır. Bunun hiçbir tutarlılığı yoktur. Kaldı ki 15 Ağustos’a kadar bu fiyatı sabit tutacağınızı kamuoyuna deklare etmişsiniz. Bundan ihracatçı, bu işlerin içinde olmayan insanlar ciddi zarar görmüşlerdir. “

2


Faruk Özak’tan teşekkür ziyareti...

Şükrü Güngör Köleoğlu Yönetim Kurulu Başkanı

Fındık Destekleme Pirimleri erken ödenmeli...

Eski Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, son genel seçimlerle ilgili olarak, Trabzon Ticaret Borsası’na nezaket ve teşekkür ziyareti yaptı. Borsa Meclis Başkanı Mehmet Cirav, Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu ve üyelerle bir araya gelen Faruk Nafiz Özak, “Demokratik ve sağ duyulu bir ortamda seçimlerin gerçekleşmesine katkıda bulunan herkese teşekkür ediyoruz. Özellikle sivil toplum örgütlerinin bu aşamada demokrasiye yaptıkları katkılar çok ama çok önemlidir” dedi. Meclis Başkanı Mehmet Cirav da Trabzon’da her yönüyle demokratik bir seçim ortamı yaşandığını ve halkın hiçbir baskıya maruz kalmaksızın karar vermesine imkan tanınmasının çok ama çok önemli olduğunu söyledi.

Fındıkta 2009’dan itibaren Dünya şartları ve serbest piyasa koşullarına uygun politikaların tercih edilmesinin getirdiği istikrar ve sağladığı yararlar artık tüm kesimler tarafından kabul ediliyor. Devletin, direk veya dolaylı olarak 2009’a kadar yaptığı müdahaleler bir kenara bırakılarak üreticinin mağduriyetinin önlenmesi için de alan bazlı destekleme primi uygulamaya konulmuştur. Ancak, 2009’dan itibaren, sahip olduğu alanlar itibariyle yılda 900 bin tonu aşkın fındık üretebilecek ülkemizde, rekoltenin 500-600 bin ton aralığında seyretmesi, fındıkta yeni stratejinin başarıyla uygulanmasına da imkan sağlamıştır. Fiyatlar belirli bir düzeyde istikrarlı şekilde seyretmiş, üreticiye de dekar başına 150 TL verilerek iyi bir destek sağlanmıştır. Bu yıl, yani 2011 ürününde geçen yıla göre bir azalmanın söz konusu olduğu sektörün tüm taraflarınca kabul edilmektedir. 500 bin tonun altında olması nedeniyle özellikle fındığın ana üretim bölgesi olan Doğu Karadeniz’de üreticinin sıkıntı çekeceği anlaşılmaktadır. Bu nedenle, genelde bir sonraki yılın başından itibaren ödenen destekleme primi, bu yıla mahsus olmak üzere öne çekilmeli ve Ekim ayından itibaren üreticiye ödenmelidir. Böylelikle hem üreticinin mağdur olması önlenmiş, hem de piyasada fiyat açısından istikrar sağlanmış olunacaktır. Bunun yan ısıra, sistemin ana unsuru olması gereken lisanslı depoculuğun da acilen devreye sokulması gerekir. Aksi takdirde gelecek yıllarda yaşanabilecek yüksek rekolte dönemlerinde sektörde özellikle üreticiler önlenemeyecek mağduriyet yaşayacaklardır. Bu nedenle kısa vadeli tedbir olarak 2011 için destekleme primi Ekim ayından itibaren ödenmeli, uzun vadeli istikrar için ise mutlaka lisanslı depoculuk sistemi hazır hale getirilmelidir.

Yeni anayasanın uzlaşarak daha demokratik bir yapı oluşturulması gerektiğini de ifade eden Cirav, “Toplumun tüm kesimlerini kapsayan ve kucaklayan bir anayasa artık yapılmalıdır. Herkesin anlayabileceği kısa ve öz olarak” dedi. Fındıkla ilgili hükümetin 3 yıl önce aldığı kararı doğru ama eksik bulduğuna da dikkat çeken Cirav, prim sisteminde yeni düzenlemeler yapılmasını ve sistemin lisanslı depoculuk ayağının da acilen hayata geçirilmesini talep etti. Ziyaretin anısına Bakan Özak’a borsanın kuruluşunun 85’inci yılı için hazırlatılan, yörenin özelliklerini simgeleyen fotoğraf çalışması armağan edildi.

İstikrar için 4 öneri… Trabzon Ticaret Borsası (TTB) tarafından 2009’dan itibaren fındıkta uygulamaya konulan yeni stratejinin sağladığı istikrarın sürmesi için bazı düzenlemeler yapılması istendi. Konu ile ilgili olarak yapılan açıklamalar ve yetkililere gönderilen raporlarda ana başlıklar itibariyle şu istekler sıralandı.

-

- 2009 - 2011 yılları arasında uygulanacağı açıklanan alan bazlı destekleme primi önümüzdeki yıldan itibaren uzatılsın... - Üreticiye Ocak-Şubat aylarında ödenmeye başlanan destekleme primi sezonun açıldığı Eylül ayından itibaren yapılsın...

Son 3 yılda fındık rekoltesi üreticinin mağduriyetine meydan vermeyecek miktarda gerçekleşti. Bu da göz önünde bulundurulup, bundan sonra yüksek rekolte yılları da olabileceği ihtimali göz önüne getirilerek, sistemin en önemli ayaklarından biri olan Lisanslı Depoculuk Sistemi hayata geçirilsin...

- TMO, piyasada spekülasyonlara neden olan stoklarındaki fındıkla ilgili uygulayacağı politika ve yöntemleri şimdiden deklare etsin… 3


Fındık seçme elemanı kursu...

Türkiye Fındık İhracatı ( Sezon / 1 Eylül - 31 Ağustos ) Sezon

Mik tar (Ton-iç)

Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Projesi (UMEM-Beceri 10) kapsamında yürütülen Fındık Seçme Elemanı Kursu tamamlandı.

Bedel (Dolar)

19 7 8 -19 7 9 10 4 . 75 8 2 35 . 8 0 4 . 75 4 19 7 9 -19 8 0 12 6 . 4 8 2 4 59 . 6 8 2 . 216 19 8 0 -19 81 8 9. 9 57 359. 8 2 8 . 0 0 0 19 81 -19 8 2 12 3 . 5 4 3 3 0 0 . 0 8 2 . 0 0 0 1 9 8 2 - 1 9 8 3 117. 8 17 2 4 3 . 6 3 8 . 0 0 0 19 8 3 -19 8 4 133 . 9 8 5 2 9 4 . 5 6 9. 0 0 0 1 9 8 4 - 1 9 8 5 1 4 5 . 112 3 4 6 . 17 0 . 7 0 6 1 9 8 5 -1 9 8 6 9 6 . 4 7 5 3 17. 1 9 5 . 3 7 3 19 8 6 -19 8 7 14 0 . 2 0 6 47 2 . 7 8 0 . 918 19 8 7-19 8 8 12 3 . 2 74 4 5 5 . 2 59 . 7 0 3 19 8 8 -19 8 9 152 . 27 7 42 0 . 76 8 . 4 0 9 19 8 9 -19 9 0 132 . 6 91 375 . 5 8 6 . 67 3 19 9 0 -19 91 18 6 . 07 9 5 4 5 . 2 3 8 . 0 52 19 91-19 9 2 16 4 . 8 5 6 4 61. 555 . 2 0 6 19 9 2 -19 9 3 19 4 . 8 5 6 4 53 . 5 6 3 . 2 5 6 19 9 3 -19 9 4 176 . 4 2 5 6 9 8 . 8 9 1. 4 0 2 1 9 9 4 -1 9 9 5 2 4 5 . 2 7 0 7 9 8 . 3 7 7. 6 5 3 19 9 5 -19 9 6 2 0 9 . 4 3 9 6 2 5 .12 5 . 8 8 8 1 9 9 6 - 1 9 9 7 1 8 6 . 5 11 7 3 3 . 5 0 6 . 0 8 8 19 9 7-19 9 8 212 . 6 51 9 6 4 . 2 2 6 . 476 19 9 8 -19 9 9 17 3 . 7 18 7 19 . 3 8 4 . 0 8 8 19 9 9 -2 0 0 0 19 9. 42 0 6 92 .19 8 . 0 6 9 2 0 0 0 -2 0 01 2 0 4 . 2 5 8 6 8 2 . 4 51. 3 41 2 0 0 1 - 2 0 0 2 2 5 5 . 9 8 2 6 3 6 . 0 2 7. 0 0 0 2 0 02-2 0 03 2 55.918 593. 69 0 .721 2 0 0 3 -2 0 0 4 2 2 3 . 3 6 2 915 . 616 . 0 61 2 0 0 4 -2 0 0 5 19 4 . 59 3 1. 55 4 .15 6 . 2 9 8 2 0 0 5 - 2 0 0 6 2 3 9 . 3 6 5 1 . 9 5 2 . 7 6 7. 2 6 6 2 0 0 6 - 2 0 0 7 2 4 8 . 6 6 3 1 . 2 6 2 . 4 2 7. 0 4 9 2 0 0 7 - 2 0 0 8 2 0 7. 2 8 7 1 . 5 8 9 . 5 4 7. 74 8 2 0 0 8 - 2 0 0 9 2 4 4 . 6 2 8 1.17 8 .101. 4 9 0 2 0 0 9 -2 010 218 . 714 1. 378 . 6 91. 431 2 0 1 0 - 2 0 11 2 8 1 . 3 3 0 1 . 7 8 3 . 5 6 7. 5 8 7

Trabzon Endüstri Meslek Lisesi’nde yapılan olan dersler sonunda seçilen kursiyerler çeşitli fındık işletmelerinde istihdam ediliyorlar. Trabzon Ticaret Borsası ve İş-Kur’un birlikteliği ile düzenlenen kursa 30 bayan eleman katıldı.

2 ay süren Fındık Seçme Elemanı Kursu’da 3 hafta boyunca “Mesleğe Girişim Modülü, Gıdalarda Hijyen ve Solitasyon, Gıdalarda Nicel ve Nitel Analizler” gibi dersler verildi. Teorik eğitim bitiminden sonra da fındık fabrikaları ile eşleşme yapılıp birer hafta pratik uygulama gerçekleştirildi. Farklı işletmelerde 1 ay staj gören kursiyerler, sonrasında sertifikalarını aldılar.

Trabzon’un markasına festivalli koruma... Tonya Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilen; Festivali ile Trabzon’un meşhur tereyağı hem tanıtılıyor, hem de taklitçilik ve sahteciliğin önlenmesi konusunda yapılması gerekenlerde bilimsel olarak ele alınıyor. Tek ve en büyük özelliği yöredeki arazilerden beslenen ineklerden elde edilmesi olan Trabzon Tereyağı, en çok hayvancılığın yaygın olduğu Tonya ve yöresinde üretiliyor. Tonya Belediye Başkanı Ahmet Kurt, Trabzon’un markalarından biri olan tereyağının üretimini, aslına uygun olarak arttırmak için yapılan çalışmalara tanıtımla destek verdiklerini belirterek, taklitçiliğin arttığı son yıllarda bu konuda ciddi yaptırımlar uygulanması gerektiğini söyledi.

4


ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu:

Çay sektöründe yeni bir firma: İKİÇAY

Çayın kalitesini artırırsak Çin’e bile rahatlıkla satabiliriz…

Çayın özel sektöre açılmasından sonra kurulan ilk firmalardan biri olan DEMÇAY’ın ortaklarından Kemal Kahraman, sektöre yeni bir firma ile güç kazandırdı. Aynı zamanda Borsamız Meclis Başkan Yardımcısı’da olan Kemal Kahraman, “ikiçay” adını verdiği firma ile sektöre hizmet vermeye devam edecek.

Doğu Karadeniz Bölgesinde Çay İhracatçısı Firmaların İhracat Kapasitesini Artırma Projesi... Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Genel Sekreterliği tarafından organize edilen ve bir ay sürecek olan “Doğu Karadeniz Bölgesinde Çay İhracatçısı Firmaların İhracat Kapasitesini Artırma Projesi”nin eğitimlerine başlandı. Trabzon Ticaret Borsası (TTB) Eğitim Salonu’nda başlayan eğitimlere 10 firma katılıyor. Proje Katılımcı firmaların yoğunluk yaşadığı sezon olması münasebetiyle, katılımcı firmaların görüşlerinin de alınmak suretiyle proje kapsamındaki eğitimler haftada 2 gün olmak üzere 4 hafta süreyle bir ayda tamamlanacak. Projeye katılan firma yetkililerine Pazarlama ve Satış Eğitimi, Süreç Yönetimi Eğitimi, Üretim Yönetimi Eğitimi, Stratejik Yönetim Eğitimi ve Organizasyon ve İnsan Kaynakları Eğitimi gibi 5 ana eğitim verilecek. Eğitimler sonunda firma yetkilileri ile birlikte çay tarımı yapan ülkelerden birinde yerinde incelemeler yapılacak. Daha sonra ihracat pazarları araştırılarak orada çayın tanıtımı yapılıp ve birebir görüş alışverişinde bulunulacak. Firmalardan her hangi bir ücretin talep edilmeyeceği yurtdışı gezilerinin yüzde 75’i Devlet destekli olup yüzde 25’i Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği tarafından karşılanacak.

Çin’in Urumçi bölgesinde yapılan Gıda Fuarı’na katılan Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, Doğu Türkistan’da içtikleri çayı kendilerine, Türk çayı diyerek ikram ettiklerini, bunun Türk çayının dünyada iyi bir imaja sahip olduğunun göstergesi olduğuna dikkat çekti. Çin ziyareti sırasında, halkın alım gücünün arttığına ve fiyatların hızla yükseldiğine değinen Sütlüoğlu, Çin’de gıda güvenliğinin son zamanlarda önemli bir konu haline geldiğini belirterek, Çayımızın kalitesinin yükseltilmesi halinde çayın anavatanı olan Çin’de bile rahatlıkla satılabileceğinin altını çizdi. Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, organik çay üretiminin büyük önem taşıdığına da değinerek “Türk Çayının geleceği organik çaydadır. Bu konuda Çaykur ilk adımı atarak Hemşin’de organik çay üretimini başlatmıştır” dedi. Çayda kaliteli üretim için kaliteli yaş yaprak mubayaa edilmesi gerektiğini de aktaran Sütlüoğlu, “Biz Çaykur olarak, kalite kontrolü yapılmadan çay almamaya özen gösteriyoruz. Ancak bu tek başımıza yeterli değil. Çay sektörü olarak el birliğiyle kaliteye yönelmek durumundayız. Ayrıca çay sektöründe bir de Fındık Tanıtım Grubu gibi Çay Tanıtım Grubu mutlak suretle oluşturulmalıdır. Çayın tanıtımı bu şekilde çok daha profesyonel ve etkili şekilde yapılabilir” diye konuştu.

5


EN BAŞARILI PROJE TTB’nin “Önce Gençlerin Sonra Balıkların Kültürü Artsın Projesi” AB tarafından çok başarılı bulundu. Trabzon Ticaret Borsası tarafından yürütülmekte olan “Önce Gençlerin Sonra Balıkların Kültürü Artsın projesi” Trabzon’da yapılan “8’inci Sektörel İzleme Komitesi Toplantısı”nda tanıtılmak üzere 21 proje arasından seçilen en başarılı 2 projeden biri oldu… Zorlu Grand Hotel’de yapılan tanıtım toplantısına çeşitli Bakanlık ve Kurumlar ile AB komisyonundan, Sivil Toplum Kuruluşları’ndan 2012 yılı sonuna kadar Komitenin daimi üyeliğine atanmış olan 46 adet üst düzey asil ve yedek üye katıldı. Yürütülen faaliyetlerin etkin bir şekilde uygulanmasının izlenmesi amacıyla Merkezi ve Yerel kurum ve kuruluşların temsilcilerinden oluşturulan sektörel izleme komitesi, usul kuralları gereğince yılda en az 2 kez toplanıp İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Bileşeni’nde görülen gelişmeleri ele alıyor ve bu alandaki çalışmaların en etkin şekilde sürdürülmesi için önerilerde bulunuyor. Toplantıya katılan Avrupa Birliği Komisyonu İstihdam, Sosyal İşler ve Eşit Fırsatlar Genel Müdürlüğü Temsilcisi Michael Morass, mevcut projeler ile Trabzon’un proje uygulama kapasitesinin yükseleceğini, gelecekte açılacak yeni hibe programları altında da çok sayıda nitelikli proje uygulanacağını söyledi. IPA İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programının yürütülmesinde program otoritesi olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı AB Fonları Uygulama ve Koordinasyon Merkezi Başkanı Ercüment Işık da İnsan kaynağına müdahale etmek için Türkiye’nin ilk defa önemli bir adım attığına işaret ederek, “İnsan Kaynakları üzerinde bir sisteme ilk defa geçiliyor ve bu AB ortaklığı insiyatifiyle gerçekleştiriliyor. Bizler burada sorunları paylaşıyoruz. Ne yazık ki Türkiye’de hem genç istihdamında hem de kadın istihdamında sorunlar var. Ama bu adımlar mevcut ve gelecek için bir şanstır” dedi. Yapılan konuşmaların ardından çok başarılı bulunan ve örnek gösterilen “ Gençlerin Sonra Balıkların Kültürü Artsın Projesi”nin sunumu Proje Asistanı Selda Muhçu tarafından yapıldı. PROJENİN AMACI Trabzon’da işgücü piyasasında nitelikli bir iş bulmaya çalışan üniversite mezunu genç işsizlerin niteliklerini arttırarak işgücü piyasasının nitelikli personel ihtiyacını karşılamak. Bu amaç doğrultusunda işletmeler ile Su Ürünleri Fakültesi, Deniz Bilimleri Fakültesi ve Biyoloji Bölümü arasındaki arz-talep uyuşmazlığı giderilecektir. PROJENİN ANA HEDEFLERİ Balıkçılık sektörünün ihtiyaç duyduğu alanda nitelikli işgücü yetiştirmek, Balıkçılık sektörünün ihtiyaç duyduğu alanda eğitimler vererek, eğitim ve işgücü piyasası arasındaki uyuşmazlığı azaltmak, İlgili bölüm mezun ve öğrencilerinin okuldan çalışma hayatına geçişlerinde ki sıkıntıları azaltmak, İlgili bölümlerden mezun veya son sınıf öğrencisi 40 genci nitelikli hale getirmek, Gençlerin teorik bilgilerini uygulama eğitimleri ile pekiştirmek, Kursiyerleri ilgili işletmeler ile eşleştirerek gençlere staj imkanı sağlamak, Eğitim sonunda başarılı olan kursiyerlerin istihdamını sağlamak. VERİLEN EĞİTİMLER Balık Yetiştiriciliği Eğitimi, Balık İşleme Eğitimi, Balık Hastalıkları Eğitimi, Mikrobiyal Kontrol Eğitimi, Dalgıçlık Eğitimi, Girişimcilik Eğitimi. 6


Dalgıçcılık Eğitimi… “Önce Gençlerin Sonra Balıkların Kültürü Artsın” projesinde eğitim gören kursiyerler, eğitimin aşamalarından biri olan dalgıçcılık da pratik de yaptılar. 3 Yıldız Uluslararası Altın Cankurtaran, rehber balıkadam ve uzman eğitmeni Ersin Kalfa’dan dalış teknikleri hakkında teorik eğitim alan kursiyerler dalgıç kıyafetlerini giyip şnorkel ve paletlerle dalış yaptılar.

PROJE SONUCUNDA; 40 işsiz genç balıkçılık sektörü için nitelikli hale getirilmek üzere 6 ay eğitim alacak, Kursiyer gençlere staj imkanı sağlanacak, Başarılı olan öğrencilerin eğitimlerin sonunda istihdamı sağlanacak, Kursiyerlere kendi işlerini kurma fırsatı tanımak amacıyla girişimcilik eğitimi verilecek. PROJE ORTAKLARI; KTÜ Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü (SUMAE) PROJE İŞTİRAKÇİLERİMİZ; Yomra Su Ürünleri Kooperatifi Trabzon İç Su Ürünleri Yetiştiriciliği Birliği

Kafes balıkçılığında inceleme...

SLOGANLAR: 1 Üretim ve ürünlerin işlenmesinde verimlilik için… 2 Su kaynaklarının iyi kullanımı için… 3 Nitelikli işgücünün oluşturulması için… 4 Gençler ve işletmeler arasındaki diyalogu güçlendirmek için… 5 İstihdam yaratmak için… 6 Balık stoklarının iyi kullanılması yönünde farkındalık yaratmak için… 7 Çevre bilinci için… 8 Bölgedeki işletmelerin gıda sektöründeki hacmini güçlendirmek için... 9 AB Gıda mevzuatına uygun ürün işlemek için… 10 Hijyen gereksinimine yanıt verecek yüksek kalitede üretim sağlamak için…

Mayıs ayında başlanan uygulama eğitimleri kapsamında projede eğitim gören kursiyerler hem laboratuvar çalışmalarına katıldılar, hem de Trabzon ve civar illerdeki bölge balık işletmelerini ziyaret ettiler. Balık yetiştiriciliği yapan işletmelerin kafes balıkçılığı konusundaki faaliyetlerini yakından görmek için Gümüşhane’nin Kürtün Barajı’nda giden proje ekibi , SUMAE’den öğretim görevlileri ve kursiyerler burada çeşitli incelemelerde bulundular. Kürtün Barajı’nda yemleme, ilaçlama yapan kursiyerler balık yetiştiriciliği konusunda da görevlilerden bilgiler aldılar.

ÖNCE GENÇLERİN SONRA BALIKLARIN KÜLTÜRÜ ARTSIN PROJESİ.

7


Trabzon

çok ortaklı projede buluştu... Ballıca deresi üzerindeki 2 HES santral için 40 milyon dolarlık kredi anlaşması imzalandı. 65 milyon dolara mal olacak santrallerde enerji üretimine gelecek yıl başlanacak. Trabzon’da çok ortaklı olarak kurulan ve kısa adı Trabzon Enerji olan Trabzon Enerji Üretim ve Ticaret A.Ş’nin gerçekleştireceği 2 HES için 40 milyon dolarlık kredi anlaşması imzalandı. Trabzon Ticaret Borsası (TTB) Salonu’nda yapılan imza töreninde Trabzon Enerji Yönetim Kurulu adına konuşan Mehmet Cirav, şu bilgileri verdi: “2004 yılında zamanın valisi Aslan Yıldırım’ın çabaları ile Trabzon Enerji olarak yeniden yapılandırılan şirket OF-Balaban Baltacı Deresi üzerinden Kemerçayır ve Üçhanlar HES olarak iki barajın yapımını planladı. Aynı projelere Kıyı Enerji’nin de talip olması nedeniyle yapılan görüşmeler sonucunda Kıyı Enerji’de Trabzon Enerji’nin ortakları arasında yer aldı.

2004’den 2009 yılını kadar süren hazırlık sürecinin ardından barajların temelleri 2009 yılında atıldı. Yapımcı firma İÇ-TAŞ Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin sürdürdüğü inşaat çalışmalarında bugün itibariyle yüzde 65’lik fiziki gerçekleşme oranına ulaşılmıştır. Bugün Garanti Bankası ile 40 milyon dolarlık kredi sözleşmesi imzalandı. Bu projenin Trabzonluların çok ortaklı olarak birlikte hareket etmelerine öncülük etmesini diliyoruz. Halen 16 ortaklı olan Trabzon Enerji’nin yüzde 50 hissesi Kıyı Enerji’nin geri kalan kısmına kurum ve kişi olarak Trabzon’dan 15 ortaktır. Mayıs 2012’de tamamlanarak üretime geçecek olan barajlar toplam 26 Kw gücündedir. Barajlarda yılda 100 bin kilowatsaat enerji üretilebilecektir. Her iki HES’in toplam maliyeti yaklaşık 65 milyon dolardır. Üretime geçtiği zaman yılda yaklaşık 10 milyon dolarlık bir gelir sağlanacaktır”.

HİSSEDARLAR 1 2 3 4 5 6 7 8

KIYI ENERJİ ELEKTRİK ÜRETİM TİC. A.Ş. TRABZON İL ÖZEL İDARESİ TRABZON TİCARET VE SANAYİ ODASI TRABZON TİCARET BORSASI TRABZON ESNAF VE SANATKARLARI ODALARI BİRLİĞİ BAŞKANLIĞI TRABZONSPOR KULÜBÜ DERNEĞİ CİRAV GIDA SANAYİ İNŞ.DIŞ TİC. LTD.ŞTİ. HİTAŞ HACISALİHOĞLU İNŞ.VE TİC.A.Ş.

9 10 11 12 13 14 15 16

KARADENİZ GÜÇ BİRLİĞİ HOLDİNG A.Ş. ATEŞLER ORMAN ÜRÜNLERİ SAN. VE TİC.LTD.ŞTİ. CMZ ASANSÖR SAN. VE TİC. LTD.ŞTİ. KÜÇÜKARSLANLAR BAKIR ÇİNKO SAN.VE TİC.A.Ş. OFÇAYSAN TARIM ÜRÜNLERİ ENT.TES.SAN.TİC.A.Ş. UZAY PLASTİK VE ORMAN ÜRÜNLERİ SAN.TİC.A.Ş. ERKUT ÇELEBİ AYDIN ABANOZ

Trabzon’u

Tanıtım Projesi... Borsamız tarafından Trabzon’un tarihi ve doğal güzellikleri ile tarımsal değerlerini tanıtmak amacıyla başlatılan proje kapsamında hazırlanan fotoğraflar kamuya açık yerlere ve üyelerimize dağıtımı sürüyor. 5 yıl önce başlatılan ve şimdiye kadar bini aşkın kamuya açık, havaalanı, iş merkezleri, hastaneler, Kültür ve Turizm alanları başta olmak üzere kalabalıkların olduğu yerlere ücretsiz olarak dağıtılan fotoğraflarda, fındık, çay, patlıcan inciri, Trabzon hurması gibi tarımsal değerlerin yanı sıra özellikle dağ ve yayların güzelliklerini sergileyen eserler yer alıyor.

8


Hamsi’de Hedef, Avrupa’da bir numara olmak... Denizlerimizin geleceği tehlikede...

Türkiye’deki balık yağı ve balık unu üretimi yapan fabrikalar içerisinde üretim ruhsatına sahip Kobyalar Grup Tesisleri,kaliteli üretim yapmayı sürdürüyor. Kobyalar Grup bünyesindeki son teknolojiyle donanmış tesislerden biri olan Akerko Su Ürünleri Ltd.Şti. donmuş hamside Türkiye’de bir numara olarak gösteriliyor. Gelecek yıllarda Akerko Su Ürünleri Ltd.Şti. hamsi marinat ve tuzlu hamsiyle birlikte ürün çeşitliliğini artırarak hamside dünyada bir numara olmayı hedefliyor. Kurallara uyumsuzluk ve bilinçsiz avlanma neticesinde balık neslinin bitme noktasına geldiğini belirten Kobyalar Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kobya, gençlere tavsiyelerde bulunarak “Geleceğimiz sizsiniz. Yeter ki cesur olun. İş çok iş alanları mevcut ama kendinizi yetiştirmelisiniz. Yoksa size durup dururken kimse iş vermez” diye konuştu. Trabzon Ticaret Borsası tarafından yürütülmekte olan “Önce Gençlerin Sonra Balıkların Kültürü Artsın” projesinde eğitim gören kursiyerler Trabzon’daki işletmeleri ziyaret ederek balık yağı ve balık unu üretimi konusunda yetkililerden bilgiler alıyor. Dondurulmuş hamside lider konumda bulunan Kobyalar Grup’un Çarşıbaşı’ndaki tesislerini ziyaret eden kursiyerlere Kobyalar Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kobya işletme hakkında bilgiler verildi. Kobya, fabrikalarda, bacalardan yayılan birçok farklı tekniklerle denemelere rağmen giderilemeyen kokuya bu yıl yüzde yüz verimle son verecek bir sistem kurduklarını bunun yanında su arıtma tesisleri ve koku sistemiyle birlikte Türkiye’de örnek gösterilecek bir işletme haline geleceğinin altını çizdi.

Karadeniz hamsisi içerdiği OMEGA-3 yağ asitleri nedeniyle oldukça kıymetlidir. Bu nedenle balık iyi incelenmelidir. Ne zaman tutulur? Ne zaman göç eder? Ne zaman yumurtlar? Bunlar iyi bilinmelidir. İspanya’da hamsinin büyüklüğü 24 cm’e kadar ulaşırken Karadeniz’de bu oran sadece 13 cm’dir. Bunun nedenleri araştırılmalıdır. Gerekirse Devlet desteğiyle birlikte denizler bir yıl nadasa bırakılmalıdır. Bu gün denizlerimizin geleceği de tehlikededir. Ruslar olmasa çoktan bitmişti. Ruslar avcılığı tamamen yasalara ve kurallara uygun bir şekilde yapmaktadırlar. Sinop’ta kurulacak olan nükleer santralle birlikte deniz suyunun sıcaklığı artacaktır bu da soğuk suyu seven hamsi ve balıklar için büyük bir tehlike demektir. Nükleer enerjinin faydasıyla zararlarının iyi araştırılması gerekir.

Cesur olun...

Devlet desteklediği sürece kafes balıkçılığına yönelin.Çiftliğinizi kurabilirsiniz ve yurtdışı pazarına yönelebilirsiniz.Cesur olun ve korkmayın. Cesur olduğunuz sürece başarılı olursunuz. Satamadığınız balığı da getirin biz pazarlamasında destek oluruz. Yem konusunda sizlere sınırsız destek oluruz.

Avlanmayı bilmiyoruz...

Bu gün denizlerimizde 800 bin ton hamsi var ve bilinçsiz avlanma nedeniyle ne yazık ki balık neslinin sonuna yaklaşıyoruz. Türkiye’de HES’ler yapılmaya başlandı planktonlarla beslenen hamsinin yemi azaldı ve ömrü kısaldı. Sinop’ta kurulması planlanan nükleer santral balık ekolojisini tamamen bozacak. Projektörlerle avlanma yasağı olduğu halde ne yazık ki bu yasaklara uyulmuyor. 1 kilo hamsi ile bir aile doyabiliyor üstelik çok da sağlıklı besleniyor. Hastalıklara karşı direnci artıyor. Balık yeme oranı ne yazık ki ülkemizde çok düşük seviyelerde seyrediyor.

Mehmet Kobya sektör ve tesisle ilgili şu görüşlere yer verdi:

Kalite bizim işimiz...

Projemizin adı “Freezers on board”. Donmuş balıktaki farkımız tesislerimize ortaklarımızın da engin tecrübelerinden yararlanarak en iyi balığın soğuk zincir bozulmadan ulaştırılmasıdır. Kalitemize kalite katmak için bu yıl avlanan hamsiyi teknede şoklayıp tesislerimize kadar ulaştıracağız. Kalite bizim en başta gelen değerlerimizdendir. Bu nedenle Türkiye’ye balık yetiştiremiyoruz. Türkiye’de Ankara, İstanbul ve İzmir, yurtdışında da Avrupa’nın belli başlı birkaç ülkesine ihracat yapmaktayız.

Kafes Balıkçılığı geleceğin yatırımı olacak…

Devletimiz desteklediği sürece Kafes Balıkçılığı geleceğin en büyük yatırımı olacaktır. Türkiye’de ki kanunların düzgün bir şekilde uygulanması ve denetimlerin sıkılaştırılması gerekiyor. Bu deniz hepimizin denizi ve çok fazla insan ekmek yiyor. Bu nedenle sürekli balıkçılığı sağlayabilmek için devletimizin çalışması gerekiyor. Bu ülke bizim gençler de bizim geleceğimiz. İstiyoruz ki geride bir şeyler kalsın.

9


BORSA, İFTARDA BULUŞTURDU... Trabzon Ticaret Borsası üyeleri, Akçaabat Körfez Metin Restaurant’ta iftar yemeğinde bir araya geldiler. Yemeğe Trabzon Belediye Başkan Yardımcıları Osman Gökhan Bali ve Hüseyin Turan, KTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selahattin Köse, Emniyet Müdür Yardımcısı Adil Güngör ve Vergi Dairesi Başkan Yardımcısı Asım Asak da katıldı. Trabzon Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet Cirav, Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu ve Meclis üyelerinin yanı sıra çeşitli meslek gruplarının temsilcilerinin de katıldığı iftar yemeğinde sezon öncesi olması nedeniyle yine en çok fındık konuşuldu. Mehmet Cirav, sektörde özellikle TMO kaynaklı gelişmeleri değerlendirdi ve fındığın önce düşük fiyattan satılıp, sonradan adeta birilerine para kazandırmak için fiyatının yükseltilmesi kararına karşı çıktıklarını hatırlatarak, Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Bayraktar’ın bu konu üzerinden yaptığı yanlış yorumlara sert tepki gösterdi. Mehmet Cirav, “Bizim derdimiz Fiskobirlik’in kapatılması falan değildir. Bunu defalarca da belirttik. Bizim isteğimiz Fiskobirlik’in kooperatif gibi yönetilmesidir. Ancak, Bayraktar ve ekibinin neleri nasıl ve ne kadar yanlış yaptığı ortadadır. Üreticiyi değil kendini düşünen bir yönetimden aslında fazla söz etmeye değmez” diye konuştu.

10


11


Trabzonspor Şampiyonlar Ligi’nde... 2010-2011 sezonunu Fenerbahçe’nin ardından averajla aynı puanla (82), 2. sırada tamamlayan Trabzonspor, TFF’nin yaptığı Şike Soruşturması kapsamında UEFA’nın talebi ile Şampiyonlar Ligi’inde mücadeleye etmeye hak kazandı. Fenerbahçe’nin soruşturma kapsamında sakıncalı görülmesi nedeniyle Türkiye’yi temsilen Şampiyonlar Ligi’ne alınan Trabzonspor, ilk defa böyle bir grupta mücadele edecek. Trabzonspor’un grubunda geçmişte mağlup ettiği İtalya’nın İnter, Fransa’nın Lillie ve Rusya’nın CSK Moskova takımları yer alıyor.

Türk Futbolunda ilklerin takımı olarak da bilinen ülkemizi Avrupa’da da başarı ile temsil etmiş olan TRABZONSPOR’umuzun ŞAMPİYONLAR LİGİ’nde başarılı olacağına inancımız tamdır. Bu yolda TRABZONSPOR’umuza başarılar dileriz. TRABZON TİCARET BORSASI

Spor kenti Trabzon...

Trabzon tarih kitaplarında; “En eski yerleşim merkezlerinden biri” olarak kayıtlıdır. Bulunduğu jeopolitik konum, Trabzon’u tarihte daima önemli kılmıştır. Önemli olmak için, bazı özellikler taşımak gerektiği gerçeği Trabzon’u yaratan farklılıktır. Bu farklılıklar arasında hiç şüphesiz halkının spora olan ilgisi önemli bir yer tutar. Trabzonspor gerçeğini yaratan da hiç şüphesiz bu farklılık ve ilgidir. Trabzonspor gibi futbolda marka olmuş bir takıma sahip olan Trabzon, diğer spor dallarında da elde ettiği başarılar ve tesisleri ile “Türkiye’de spor Kenti” idi. 23-30 Temmuz 2011 tarihleri arasında “Cumhuriyet tarihinde Olimpiyat Bayrağı’nın dalgalandığı tek kent” ifadesi ile Trabzon, Avrupa Gençlik Olimpiyatları’nı organize etti ve yeni bir marka daha kazandı: Olimpiyat Kenti Trabzon.. Böylelikle Trabzon, sadece Türkiye’de değil, Dünya da bir spor kenti olarak tescillendi. EYOF adı verilen olimpiyat başarıyla organize edildi. Bundan sonrası ise bir çoğu Türkiye’de bazıları Avrupa’da tek olan bu tesislerde daha büyük uluslararası organizasyonların düzenlenmesi için çaba sarfetmeye, spora olan ilgiyi arttırmaya ve Trabzon’un gerçek anlamda bir “Dünya Spor Kenti” yapmak için çaba göstermeye kaldı. Murat Taşkın

Sahibi : Trabzon Ticaret Borsası Adına Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu Sorumlu Müdür : Şükrü Erüz Genel Sekreter

Trabzon “Olimpiyat Şehri” oldu... Eski Devlet Bakanı Faruk Nafız Özak’ın ifadesiyle “Metre karesine en fazla sanatçı ve sporcu düşen şehir” olan Trabzon, 23-30 Temmuz 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilen 11. Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları ile “Olimpiyat Şehri” markasını da kazandı. Türkiye’nin Avrupa Olimpiyat Komiteleri Birliği’nin (EOC) patronajında olimpiyat statüsünde düzenlediği ilk organizasyon olan EYOF 2011, 49 ülkeden 4.000’e yakın sporcu, teknik adam ve idarecinin katılımıyla çok başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Türkiye’de Olimpiyat Bayrağı’nın dalgalandığı ilk şehir olan Trabzon’da organizasyonun çok başarılı geçmesinin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2020 Olimpiyatları için Türkiye’nin İstanbul ile adaylığını da açıkladı. 2007’deki 1. Karadeniz Oyunları ve 2011’deki EYOF 2011 ile Dünya çapında spor tesislerine kavuşan Trabzon, önümüzdeki süreçte ulusal ve uluslararası boyutlarda bir çok organizasyona da ev sahipliği yapacak. Olimpiyatlar çerçevesinde Trabzon Dünya Ticaret Merkezi’nde “Olimpiyat Günleri” adı altında bir de fuar tertiplendi. Bir çok yerli firmanın katıldığı ve on gün boyunca açık kalan fuarda yöresel ürünlerin yanı sıra el sanatları ve sanatçıların çeşitli eserleri sergilendi. Borsamızın da katıldığı fuarda fındıklı ekmek halkın yine büyük ilgisini çekti.

Yayın Danışmanı : Murat Taşkın Yazı İşleri : Ömer Altuntaş Bilgi İşlem : Fatih Cirav

Tasarım : M.İ.T / Reklam Ajansı Metin İslam / Creative Director T. 0.312.256 7240 www.mit-tr.com Baskı : Klasmat Matbaacılık T. 0.312.395 14 92

Adres : Pazarkapı Mahallesi Sahil Caddesi No.103 Trabzon T. 0.462.326 45 05 F. 0.462.326 09 66 E. info@ttb.gov.tr www.ttb.gov.tr

Borsa Haber Eylül 2011  

Trabzon Ticaret Borsası

Borsa Haber Eylül 2011  

Trabzon Ticaret Borsası

Advertisement