Page 1

Наша енергія— наше майбутнє

№ 16 (1002) Четвер, 19 квітня 2012 року

Щотижнева газета

На блоках РАЕС

Станом на 8 годину 18 квітня в роботі перебувають енергоблоки №1, №2 та №3 Рівненської АЕС із сумарним навантаженням 1800 МВт. Зауважень щодо роботи основного устаткування діючих енергоблоків та персоналу немає. На енергоблоці №4 (ВВЕР-1000) – 18-а доба планового середнього ремонту. У ремонті – обладнання другого каналу системи безпеки. Триває вихорострумовий контроль парогенератора ПГ-3. Продовжується ремонт реакторної установки і турбогенератора ТГ-6. Усі роботи виконуються згідно з графіком. За минулу добу енергоблоками Рівненської АЕС вироблено 42,9 млн. кВтг електроенергії, з початку місяця – 723,1 млн. кВтг, з початку року – 4 млрд. 339,5 млн. кВтг електроенергії. Порушень меж і умов безпечної експлуатації не було. Радіаційний, протипожежний та екологічний стан на РАЕС і прилеглій території не змінювався й перебуває у межах діючих норм.

Анонс ППР енергоблоку №4: ремонт турбіни.

28 квітня – Всесвітній день охорони праці Девіз 2012 року – «Сприяння охороні праці у «зеленій» економіці» Організаційного комітету з підготовки та проведення у 2012 році заходів з нагоди Дня охорони праці в Україні у рамках Всесвітнього дня охорони праці до центральних і місцевих органів виконавчої влади, об’єднань роботодавців, профспілок, засобів масової інформації, керівників і працівників підприємств, установ, організацій України Шановні колеги!

тему: «Досвід, експлуатація ядерного палива російського виробництва на АЕС з реакторами ВВЕР» за участю представників російських ком­ паній ВАТ «ТВЕЛ», ВАТ ВКБ «Гідропрес», дирекції ДП НАЕК «Енергоатом», Міненерго, українських проектних, наукових організацій, вищих навчальних закладів, спеціалістів ВП РАЕС.

Повідомлення

ЗВЕРНЕННЯ

орічно, починаючи з 2002 року, понад 50 країн світу за ініціативою Міжнародної конфедерації вільних профспілок трудящих, яку підтримала Міжнародна організація праці (МОП), відзначають Всесвітній день охорони праці. Указом Президента України від 18 серпня 2006 року № 685/2006 день об’єднання людей навколо проблеми збереження життя і здоров’я працівників офіційно визнаний і в Україні – 28 квітня наша держава разом з усім світом відзначатиме Всесвітній день охорони праці. За даними Держгірпромнагляду України у 2011 році загальна кількість нещасних випадків, пов’язаних із виробництвом, порівняно з минулим роком зменшилась на 9%, або на 1041 випадок (на підприємствах України у 2011 році травмовано 10657 осіб, у 2010 році – 11698 осіб), а кількість нещасних випадків із смертельним наслідком, пов’язаних із виробництвом, порівняно з минулим роком збільшилась на 41 нещасний випадок, або на 6% (на підприємствах України у 2011 році смертельно травмовано 685 осіб, у 2010 – 644 особи). Такий стан справ потребує посилення уваги до охорони праці державних органів, об’єднань роботодавців, громадського контролю професійних спілок. Відповідно до рекомендацій МОП, у 2012 році Всесвітній день охорони праці проводиться під девізом: «Сприяння охороні праці у «зеленій» економіці». Не виникає сумніву, що подальше існування і розвиток людства прямо залежить від збереження природного середовища.

24-25 квітня на Рівненській АЕС відбудеться семінар-нарада на

Всі ми спостерігаємо кліматичні зміни, наслідком яких є зміна правил гри в економіці розвинутих країн світу. Україна, прагнучи стати повноправним членом європейського співтовариства, повин­на теж переосмислити підходи до економіки в державі. «Зелена» або екологічна економіка може стати тією рятівною соломинкою, яка дасть людям безпечні робочі місця в ході розвит­ ку соціальної інфраструктури. Концепція «зеленої» економіки пропонує уряду, роботодавцям та громадянам перейти до розробки збалансованих шляхів розвитку, що включають сприяння інвестиціям у природний капітал (збільшення частки заповідних територій, посилення захисту лісів тощо), вирішення проблем енергетики та забезпечення екологічно чистими продуктами харчування, приділення уваги питанням використання земель й планування землекористування, оптимального розподілу обмежених ресурсів та поліпшення управління ними. В Україні ця проблема є особливо загрозливою. Застарілі технології, недбале ставлення до утилізації відходів своєї діяльності не дозволять Україні в майбутньому забезпечити економічний розвиток. Великий потенціал у створенні «зелених» робочих місць в таких галузях виробництва, як відновлювальні джерела енергії, будівництво, транспорт, переробка, сільське та лісове господарство.

(Закінчення на стор. 2)

Карантинні заходи у місті припинено.

Розпорядженням міського голови Кузнецовська відповідно до ст..42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи рекомендації міської протиепідемічної комісії, та у зв’язку із зниженням рівня захворювання грипом і гострими респіраторними захворюваннями нижче порогового рівня серед дорослого та дитячого населення міста припинено проведення карантинних заходів, які були введені з 26 березня 2012 року.

Про РАЕС в інших ЗМІ «Міжнародні та вітчизняні інспектори проінспектували Рівненську атомну електростанцію.

На об’єкт завітали, зокрема, американські, російські та вірменські фахівці, а також представники інших вітчизняних АЕС. Вердикт спеціалістів – працівники станції добре налагодили контроль над позаштатними ситуаціями. Зауважимо, нещодавно на Рівненській атомній запровадили нову систему, яка в он-лайн режимі відслідковує всі процеси, які відбуваються в реакторах. Увесь матеріал до того ж архівується і зберігатиметься впродовж 5 років.»

“Перший дiловий”


№ 16 (1002)

2

Поляки пропонують співпрацю

Співробітництво

РАЕС і довкілля За результатами аналізів еколого-хімічної лабораторії відділу охорони навколишнього середовища, середні значення основних показників, що характеризують якість скидної зворотної води з об’єктів проммайданчика ВП РАЕС у річку Стир за період з 11 по 17 квітня 2012 року, становлять: Основні показники

Факт

Допустимі концентрації

Мінералізація (солевміст), мг/дм3

640,0

_ 1000 <

Завислі речовини, мг/дм3

7,75

_ 15,0 <

Водневий показник (рН), од.

8,64

_ 8,72 <

Нафтопродукти, мг/дм3

0,06

_ 0,31 <

Кисень розчинний (О2) мг/дм3

9,19

_ <

4,0

У зворотній воді немає перевищень допустимих скидів, встановлених для ВП РАЕС Міністерством охорони навколишнього природного середовища в “Дозволі на спеціальне водовикористання УКР № 1/Рвн”. Якість води в річці Стир до скиду зворотних вод РАЕС і після їх скиду за контрольованим хіміко-фізичним складом та концентраціями залишається незмінною. Скидні зворотні води з об’єктів проммайданчика ВП РАЕС не призводять до погіршення екологічного стану річки Стир і не спричиняють негативного впливу на довкілля. За даними системи АСКРО Рівненської АЕС на проммайданчику та в зоні спостереження РАЕС за період з 10 по 16 квітня 2012 року радіаційні показники становили: Активність газо-аерозольного викиду енергоблоків Рівненської АЕС склала: інертні радіоактивні гази - 0,175%, довгоживучі радіонукліди - 0,207%, йод - 0,005% від допустимого викиду. Активність скиду в річку Стир становить: по CS-137 – 0,285%, по Со - 60 – 0,027% від допустимого скиду. Потужність дози гама-фону в населених пунктах зони спостереженняч складала: Кузнецовськ – 0,08 мк3в/год, Суховоля – 0,08, Аеропорт – 0,10, Велика Ведмежка – 0,08, Старий Чарторийськ – 0,09, Полиці – 0,12, Великий Жолудськ – 0,11, Любахи – 0,10, Сопачів – 0,09, Більська Воля – 0,13, Костюхнівка – 0,08 мк3в/год. Вода річки Стир кожні 10 днів відбирається для контролю в 3-х населених пунктах: с. Маюничі, м. Кузнецовськ, с. Сопачів. Її активність знаходиться в діапазоні 0,002%0,061% від допустимої концентрації в питній воді, встановленої в Нормах радіаційної безпеки України (НРБУ-97).

Житло Віднедавна у Кузнецовську відновилось зведення житла, зокрема – будинків покращеного планування, передбаченого програмою поліпшення соціальних умов атомників. На сьогоднішній день ведеться спорудження будинків № 412/3 і 412/4 (шостий та сьомий поверхи). Роботи здійснює бориспільська фірма «Агробудмеханізація». Перебоїв у постачанні будівельними матеріалами та затримок з фінансуванням останнім часом не спостерігалось. Роботи на об’єкті виконуються згідно з графіком, і завершити їх на будинку № 412/3 планується в першій половині наступного року. Стосовно ж будинку 412/4, то ключі від квартир у ньому атомники зможуть отримати, швидше всього, наприкінці 2013 року – в залежності від фінансування.

З

ахід виявився цікавим ще й тим, що в ході обговорення технічних можливостей і пропозицій фірми присутні зачепили куди ширше коло першопочатково означених тем, серед яких, зокрема, йшлось про: – сервіс при обслуговуванні масляно-змащувальних систем; – гідродинамічне очищення масляних систем турбін з подальшим їх промиванням та доведенням масла до стабільного класу чис­ тоти, вказаного виробником устаткування; – гідродинамічне очищення теплообмінників, котлів та іншого обладнання; – очищення спеціальними пінами направляючих лопатей турбін без їх розбирання; – аналіз і моніторинг мастил під час експлуатації. Техніко-комерційний директор фірми «Екол…» Анджей Кочберскі розповів, що їх фірма, починаючи з 1993 року, є потужним постачальником спеціалізованих послуг очищення й промивання масляних систем. Виконала гідродинамічне очищення та промивання із застосуванням своїх технологій на 250 з лишком мастильних системах турбоагрегатів, а також на іншому устаткуванні в Польщі та за кордоном. У своїй доповіді він неодноразово наголошував, що саме недостатній рівень промивання устаткування при заміні мастил приводить до його передчасного псування, негараздів у роботі та зносу обладнання, не виключаючи й серйозні поломки. А ще переконливо пояснював, що в будь-яких ситуаціях у процесі технічної експлуатації змішувати різні види мастил вкрай непередбачливо й нераціонально, оскільки, хто б що не говорив, вони є різними за своїм складом, а відтак не за всіма необхідними параметрами сумісні. Йшлося на семінарі й про інші тонкощі роботи з мастилами. Прикметно, що колектив фірми вже має певний досвід роботи з таким устаткуванням, як турбогенератори АЕС потужністю 1000 й 440 МВт, через що презентація правил поводження та технологій контролю за якістю турбінних мастил і продовженням їх ресурсу,

11 квітня на Рівненській АЕС відбувся семінар польської фірми «Екол Sp.zo.o.», на якому її представники розповіли про запроваджені ними технології очищення різноманітного устаткування, трубопроводів та ємностей від мастил, демонстрували способи та обладнання, за допомогою яких це здійснюється. А ще, посилаючись на безумовну, як на їх думку, взаємовигоду (в тому числі й через значну економію мастил) – пропонували у даній галузі тісну співпрацю.

роз’яснення способів проведення гідродинамічного очищення й промивання систем змащування й регулювання турбоагрегатів після тривалого їх використання, а також очищення внутрішніх поверхонь парових турбін від відкладень однозначно були корисними. Схоже, задоволеними зустріччю залишилися й керівники наших виробничих підрозділів Володимир Анур’єв (ТЦ-1) та Василь Ше-

Модернізація

С

Технічний прогрес у засобах зв’язку РАЕС

ьогодні мережі і системи зв’язку в галузі атомної енергетики є і в майбутньому неодмінно залишаться однією із складових ланок системи управління підприємством, управління процесом забезпечення безпечного виробництва електроенергії. Окрім того, системи зв’язку таких стратегічно важливих об’єктів, як атомні електростанції, повинні постійно удосконалюватись і модернізовуватись. Технічний прогрес у цій сфері йде семимильними кроками і встигати за ним досить складно. Однак на Рівненській АЕС реконструкції і технічному переоснащенню засобів зв’язку приділяється значна увага. Скажімо, минулого року була здійснена модернізація оперативного зв’язку на енергоблоці №1. Ці роботи виконувались у рамках діючих програм з підвищення безпеки, у тому числі

19 квітня 2012 р.

галузевих – із заміни обладнання, що виробило ресурс, а також програм з приведення у відповідність до вимог нових правил і норм у атомній енергетиці. Бригадою з обслуговування засобів оперативного зв’язку блоків №1,2 СДТУ проведено заміну диспетчерських пультів на щиті радіаційного контролю (ЩРК), блочному щиті управління (БЩУ–1), центральному щиті управління (ЦЩУ) та інших – всього близько 30 пультів. Це сучасна цифрова система оперативно-диспетчерського зв’язку ДЖТ–3450 виробництва Польща. У порівнянні зі старими комутаторами фірми „Комекс” її переваги очевидні – надійність, компактність, зручність у користуванні, естетична досконалість. Нове обладнання диспетчерського і селекторного зв’язку дозволяє знизити затрати часу оперативного персоналу й суттєво підвищити ефективність управ-

пітчак, начальник турбінного цеху №2, які за характером своєї роботи з мастилами мають справу чи не найчастіше. На завершення візиту гостям з Польщі було запропоновано відвідати четвертий енергоблок станції, частина обладнання якого, оскільки той перебуває в черговому ремонті, якраз розібрана, і є можливість побачити його зсередини.

Іван Сидорчик ління виробничими процесами. Зазначу, що перед проведенням модернізаційних робіт, троє молодих спеціалістів із персоналу СДТУ – інженер Роман Сидорчик, електромонтери Олександр Ковальчук та Володимир Грибок, взяли участь у семінарі „Застосування цифрових систем зв’язку в атомній енергетиці”, що проходив у польському місті Страшин, де вони мали змогу поглиблено вивчити роботу системи ДЖТ. Виконання самого переоснащення пройшло під керівниц­твом і за безпосередньої участі досвідченого зв’язківця з 33-річним стажем роботи на РАЕС Віталія Остапука, майстра виробничої дільниці СДТУ. Процес модернізації – безперервний, і у поточному році подібної технічної реконструкції зазнає оперативний зв’язок на енергоблоці №2. Наразі проводяться тендерні процедури на постачання цього обладнання, а також для систем оповіщення на випадок пожежних та інших надзвичайних ситуацій. Персонал нашої служби з усією відповідальністю розуміє, що надійна і безаварійна робота засобів зв’язку – один із важливих елементів безпечної роботи станції в цілому.

Олександр Овадюк, начальник СДТУ

28 квітня – Всесвітній день охорони праці (Закінчення. Початок на стор.1) аше спільне завдання гарантувати, що ті «зелені» робочі місця, які зумовлюють мінімізацію негативного впливу на навколишнє середовище, також будуть безпечними та здоровими для працюючих. А нові «зелені» технології повинні бути безпечними і не шкідливими для здоров’я громадян України. Значення охорони праці у «зеленій» економіці – сприяння ефективності виробництва через забезпечення безпеки та культури праці, зниження рівня виробничого травматизму і професійних захворювань на виробництвах, що гармонійно поєднують економічні потреби суспільства з потребою постійного відновлення і збереження довкілля. Закликаємо всіх роботодавців проаналізувати та переглянути організацію діяльності своїх підприємств та організацій стосовно втілення принципів «зеленої економіки» та вжити заходів з підвищення рівня безпеки та поліпшення умов праці працівників, у тому числі і на малих підприємствах, що дасть можливість забезпечити гідне життя не тільки нам, але й нашим нащадкам. У рамках підготовки до Дня охорони праці Організаційним комітетом схвалено План заходів, яким передбачено проведення на

національному, галузевих та регіональних рівнях комплексу всеукраїнських акцій. Ці заходи спрямовано на привернення уваги громадськості до масштабів проблем на виробництві, а також до того, яким чином створення і просування культури охорони праці може сприяти зниженню рівня щорічної смертності та травматизму. Організаційний комітет звертається до центральних і місцевих органів виконавчої влади, об'єднань підприємців і роботодавців, профспілкових організацій усіх рівнів, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, керівників підприємств із проханням активно долучитися до цієї роботи та гідно відзначити у квітні 2012 року День охорони праці на кожному підприємстві, у кожній установі, організації. Оргкомітет пропонує напередодні та протягом квітня-травня вшанувати пам'ять працівників, які загинули на виробництві, відвідати сім'ї потерпілих, винайти можливості для надання їм допомоги з вирішення матеріальних, соціально-побутових та інших проблем. Організаційний комітет також звертається до представників засобів масової інформації з проханням забезпечити всебічне висвітлення заходів, що відбуватимуться в Україні у рамках Дня охорони праці.

Організаційний комітет


№ 16 (1002)

19 квітня 2012 р.

Підсумки роботи Рівненської АЕС за березень 2012 року У березні 2012 року Рівненською АЕС було вироблено 1 млрд. 105 млн. кВтг електроенергії. Виконання плану виробництва електроенергії за місяць склало 103,8%. Виробництво електроенергії з початку року – 3 млрд. 616 млн. кВтг, що складає 101,6%. Коефіцієнт використання встановленої потужності (Кввп) за березень становить 52,5 %, з початку року – 58,4%. Коефіцієнт готовності (Кг) за місяць – 64,6 %, з початку року – 65,8%. У березні 2012 року працювали три енергоблоки (№1, №2 та №4). Виробництво електроенергії ними склало 328, 313, 461 млн. кВтг відповідно. Енергоблок №3 (ВВЕР-1000) з 6 січня знаходився у плановому капітальному ремонті. 30 березня в 00:31 енергоблок було включено в енергомережу. О 02:01 після виведення на потужність 310 МВт через хибне спрацювання датчиків рівня живильної води обладнання другого контуру діями оперативного персоналу було ініційовано спрацювання автоматичного захисту з наступним зупиненням реактора. При цьому порушень меж і умов безпечної експлуатації не було. Радіаційний, протипожежний та екологічний стан на РАЕС і прилеглій території не змінювався й перебував у межах діючих норм. 31 березня о 18:39 енергоблок підключено до енергомережі країни. Під час ремонту було проведено низку понадрегламентних робіт, спрямованих на модернізацію та підвищення безпеки енергоблоку. Серед них - унікальний ремонт ущільнюючих поверхонь верхнього блоку та головного роз’єму реактора, який провели вперше в Україні. Підсумкова нарада з цього приводу пройшла на РАЕС 5-го березня за участю спеціалістів Рівненської АЕС, ВП «Атомремонтсервіс», віце-президента НАЕК «Енергоатом» Володимира Пишного, а також представника ДКБ «Гідропрес» Олександра Ромашкова. Фахівці проаналізували результати ремонту головного роз’єму реактора та верхнього блоку, переглянули відеофільм про виконання усіх операцій та дійшли висновку, що усі отримані показники відповідають вимогам конструкторської та технологічної документації, а проведений ремонт, без сумніву, можна оцінити на «відмінно». З 19 по 23 березня на ВП “Рівненська АЕС” успішно пройшла партнерська перевірка симптомно-орієнтованих аварійних інструкцій (СОАІ) за участю експертів ДП НАЕК „Енергоатом”, ЗАЕС, ЮУАЕС, ХАЕС, спостерігачів від США, Вірменії, Росії, України. Перевірку виконано згідно з «Програмою партнерської перевірки структурних підрозділів ДП НАЕК «Енергоатом » за напрямками «Експлуатація» та «Підготовка і кваліфікація персоналу». СОАІ – це пакет інструкцій, який містить аналітично обґрунтований порядок дій персоналу при управлінні реакторною установкою під час спрацювання системи аварійного захисту реактора і захисту системи аварійного охолодження зони (САОЗ). Головний інженер–перший заступник генерального директора Рівненської АЕС Павло Ковтонюк вважає, що СОАІ підвищили рівень експлуатаційної безпеки вітчизняних АЕС, знизили кількість відмов з вини оперативного персоналу і в цілому підвищили культуру безпеки. 1 квітня в 00:02 енергоблок №4 (ВВЕР-1000) відключено від енергосистеми для проведення планово-попереджувального ремонту, який вважається середнім та розрахований на 52 доби.

Прес-центр УІтаЗГ ВП РАЕС

3 Унікальний в Україні програмно-апаратний комплекс «Спрут», який у режимі реального часу відстежує та приводить до єдиного стандарту понад 100 тисяч технологічних параметрів атомної станції, розробили та успішно застосовують на Рівненській АЕС.

Технології

Інформаційна система РАЕС –

унікальна в Україні

Оперативна інформація – правильні управлінські рішення

«Хто володіє інформацією, той володіє світом». Цей крилатий вислів виник ще в епоху Наполеона і залишається актуальним у наш час. Оперативна, точна і надійна інформація є запорукою успішності різних процесів не лише у суспільному житті, але й у виробниц­ тві та розвитку технологій. Стосується це і Рівненської АЕС – підприємства з високим рівнем автоматизації технологічних процесів, де якісна та вчасно отримана інформація забезпечує правильні управлінські рішення, а отже – безпечне виробницт­во електроенергії. Для цього і було розроблено та впроваджено «Спрут» – інформаційну систему Рівненської АЕС, котрій немає аналогів на жодній з вітчизняних атомних електростанцій. Вона збирає, обробляє і приводить до єдиного вигляду великі масиви інформації, яка стосується насамперед роботи основного устаткування станції та ядерної і радіаційної безпеки.

зових комп’ютерів, які використовуються як станції збору та обробки інформації. Ці комп’ютери передають дані одночасно на основний та дублюючий сервери, головне призначення яких – збереження інформації та її передача на клієнтські комп’ютери. Два незалежні сервери даних роблять інформаційну систему «Спрут» стійкою до відмов і збоїв: у разі виникнення проблем з основним сервером його роботу виконує «дублер». Своїх «дублерів» має і кожна станція збору та обробки інформації. За потреби вони можуть бути введені в експлуатацію за лічені хвилини. Наразі інформаційна система «Спрут» об’єднує понад 470 користувачів – керівницт­ во та інженерно-технічний персонал Рівненської АЕС, а дані радіаційної обстановки, покази метеостанцій АСКРО, загальний стан енергоблоків – доступні усім користувачам мережі Інтернет через офіційний веб-сайт РАЕС.

Історія створення

Микола Свідрик один з тих, хто починав розробку ІС «Спрут» у 1996 році. У лабораторії загальностанційних технологічних процесів відділу автоматизованих систем управління, очолюваній нинішнім начальником СІТ

Свідрик (начальник), Наталія Стоянова, Віталій Бондарчук, Володимир Доморецький, Наталія Боднар, Олександр Сидоренко, Сергій Тотовицький та Олена Козлова. Інформаційна система «Спрут» – це практично 50% їх роботи. Окрім цього, до обов’язків спеціалістів відділу входить супровід автоматизованої системи комерційного обліку електроенергії «АСКОЕ» (дослідна експлуатація), системи контролю вібродіагностики головних циркуляційних насосів (ГЦН) «Compass», системи контролю протікання першого контуру «ALUES», системи видачі карток доступу в зону суворого дозиметричного контролю, кіосків автоматичної видачі дозиметрів тощо. Серед щоденних завдань відділу також надання технологічної інформації в кризові центри ДІЯР України, НАЕК «Енергоатом», МНС України; супровід вебсайту РАЕС, інформаційного табло радіаційного контролю та ін.

Технологічні процеси – у режимі реального часу

ІС «Спрут» на Рівненьскій АЕС дозволяє відстежувати як поточну інформацію, яка щой­но надійшла зі станцій збору та обробки інформації, так і архівні дані за вказаний період. Так, приміром, оперативна інформація зберігається впродовж як мінімум 10 діб, а інформація про зупинки та пуски енергоблоків після ремонтів архівується і зберігається на сервері безстроково. Частиною комплексу також є: інтерактивна карта-схема радіаційного моніторингу 30-кілометрової зони спостереження, розрахунок Перші в Україні тех­­­­­­­­­­н і­­­­­к о-ек ономічних Спрут – істота морська, по­­­­казників АЕС, діаг­ глибоководна, має довгі ностика турбогенератощупальця, тому, здається, рів №5 та №6, розрахувсюдисуща. Останнє й нанок поточного часу до дихнуло розробників інзакипання басейнів виформаційної системи РАЕС тримки, контроль рівня дати їй однойменну назву. басейну витримки тощо. Інформаційна систеПочинаючи з 2006 ма (IC) «Спрут» – продукт року, ІС «Спрут» операСпеціалісти відділу технологічних задач СІТ РАЕС (зліва направо) – власного виробництва. тивно відстежує та зберіКомплекс практично з нуля інженери Віталій Бондарчук, Володимир Доморецький, Наталія гає дані стаціонарних та розробили і впровадили мобільних постів радіаБоднар, начальник Микола Свідрик, інженери Наталія Стоянова, спеціалісти відділу технолоційного контролю і дані Сергій Тотовицький, Олександр Сидоренко гічних задач служби інформетеостанцій АСКРО (авмаційних технологій РАЕС. Дмитром Зав’яловим, тоді працювали такі ж томатизованої системи контролю радіаційної Сьогодні унікальна система, яка не має молоді та енергійні Володимир Козаченко та обстановки). Інформація, надана АСКРО, пеаналогів в Україні, дозволяє у режимі реДмитро Петришин. На той час на РАЕС була редається та обробляється ІС «Спрут», і, крім ального часу відстежувати понад 100 тисяч створена мережева структура збору інфор- графіків та схем, відображається на інтерактехнологічних параметрів, що надходять з мації, в чому велика заслуга нині покійного тивній карті-схемі радіаційної обстановки та 16 різних джерел. Основні з них – показниОлега Козлова. Однак програмне забезпечен- частково транслюється на офіційний веб-сайт ки з інформаційно-обчислювальних систем ня, розроблене спеціалістами Хмельницької РАЕС. енергоблоків (ІОС), систем внутрішнього реАЕС, яке планувалося використовувати на Оцінили усі переваги ІС «Спрут» й експеракторного контролю (СВРК), автоматизованої нашому підприємстві, не задовольняло по- ти та спостерігачі під час проведення остансистеми радіаційного контролю (АСРК) тощо. треб рівненських атомників. І в 1996 році нього протиаварійного тренування у листо– Персоналу станції необхідно відстежубуло розпочато розробку власного програм- паді 2011 року. Тоді саме завдяки цій системі вати величезну кількість параметрів, – говоно-апаратного комплексу «Спрут». Великою вдавалося оперативно відстежувати важливі рить начальник відділу технологічних задач мірою сприяло цьому те, що на Рівненській для діяльності РАЕС параметри у вигляді граСІТ РАЕС Микола Свідрик, – «Спрут» робить АЕС, на відміну від інших атомних електро- фіків та схем, миттєві зміни радіаційної обстаце не тільки можливим, а ще й у зручному станцій, була дуже добре розгалужена інфор- новки на супутниковій карті-схемі, а також для користувача вигляді. Увесь величезний маційна мережа. обмінюватися оперативними повідомленняобсяг інформації, що періодично надходить Сьогодні «Спрут» постійно удосконалюєть- ми між учасниками тренувань. За словами з різноманітних джерел, доступний користуся та модернізується. Його супроводом займа- фахівців, ІС «Спрут» значно прискорює і спровачам в режимі реального часу у формі графіється безпосередньо розробник – відділ тех- щує роботу в екстремальних ситуаціях. ків, таблиць та схем. Дані оновлюються з пенологічних задач СІТ РАЕС, до якого входить Іванна КОВБ ріодичністю від однієї секунди до 10 хвилин. восьмеро кваліфікованих інженерів: Микола Фото Надії ТИМОФЄЄНКО Приміром, тільки з інформаційно-обчислювальної системи першого енергоблоку надДосвід американців ходить інформація про більш ніж 23 тисячі Світовим лідером у сфері розробки програмного забезпечення для побудови систем різних показників, яку «Спрут» обробляє та управління виробництвом, що базуються на даних реального часу, є американська компаоновлює з вказаною періодичністю. І це лише нія «OSIsoft». Основним продуктом цієї компанії є Plant Information System (PI System), яка перший енергоблок. Джерела ж розміщені по призначена для створення інформаційної інфраструктури реального часу. Вона дозволяє всій території атомної станції. Унікальність збирати інформацію з різних джерел, роками зберігати дані і швидко надавати їх спецікомплексу в тому, що він об’єднує усі ці джеалістам підприємства. рела в єдину інформаційну систему, чого неЗа даними наших фахівців, сьогодні подібна до «Спрута» інформаційна система викомає на інших АЕС України. ристовується на 70% американських атомних електростанцій. Суто з технічного боку «Спрут» – це 12 шлю-


№ 16 (1002)

4 Фізичне загартування

Завжди виглядати на п’ять з плюсом

Фізкультура і спорт – невід’ємна частина життя людини. Але, як показує час, з розвитком науково-технічного прогресу людство стає менш активним. У результаті – в людей слабка фізична витривалість і зайва вага. Вирішити ці проблеми можна за допомогою регулярних тренувань, руху, силових навантажень відповідно до ваших можливостей, віку та стану здоров’я.

В

ідрадно, що на Рівненській АЕС створені відповідні умови для фізичного загартування персоналу станції та членів їх сімей: прекрасні спортивні зали, корти, плавбасейн, реабілітаційно-спортивний комплекс, де постійно під керівництвом досвідчених тренерів та інструкторів діють секції як для дорослих, так і для дітей. Але коли чоловіки віддають перевагу футболу, волейболу, баскетболу, тенісу, силовим видам спорту, то коло жіночих уподобань трішечки вужче. Бо жінки завжди прагнуть до краси фізичної й духовної. І сприяють цьому, у значній мірі, заняття аеробікою, які тренують організм „зсередини”, підвищуючи його функціональність, борються з гіподинамією, формують струнку, гарну фігуру. У ПК РАЕС жінки мають змогу вдосконалити, оздоровити організм, а отже, й покращити свій настрій на заняттях з фітнесу та пілатесу під керівництвом Ірини Гречко. Ця, закохана у свою справу тендітна жінка, надзвичайно серйозно ставиться до роботи, постійно працює над пошуком нових стилів і форм, комплексів вправ, спрямованих на зміцнення різних груп м’язів. Вона – дипломований спеціаліст, після закінчення Луганського національного університету отримала спеціалізацію „фізична реабілітація”, а ще має сертифікати з фітнесу. У 1997 році Ірина почала тренувати перших тридцять жінок – працівниць станції. Сама зразок спортивної граціозності, вона з кожним новим заняттям вчила своїх вихованок досягати бажаного ефекту не тільки за рахунок виконання вправ у аеробному режимі, а й дотримуватись правильної, збалансованої системи харчування. Отож, тричі на тиждень, налаштовані лише на позитив, що підкріплювався вірою у них тренера, жінки поспішали

19 квітня 2012 р.

до спортзалу, щоб крок за кроком „створювати” своє тіло. Системи вправ включали в себе танцювальну, степ, силову аеробіку із застосуванням гантелей, скакалок, м’ячів, платформ. Максимальний результат досягався за рахунок певної кількості повторень, і навіть після тренувань, коли організм витрачав енергетичні запаси на своє відновлення. Через декілька місяців, окрилені відчутними змінами на краще у пропорціях свого тіла, жінки вже просто „летіли” на тренування. Пройшов час, і нині Ірина Гречко веде у Палаці культури декілька спортивних груп. На заняттях з фітнесу для представниць прекрасної статі, окрім фізичних вправ, включені різні види танцювальної аеробіки з елементами латино, фанк, класики. Піднімають настрій, вчать тримати рівновагу, покращу-

ють поставу вправи з м’ячем. А наскільки корисні й незамінні саме для жіночого організму тренування за методом Джозефа Пілатеса, система вправ якого відома у всьому світі. Завдяки їй зміцнюються м’язи спини, живота, збільшується гнучкість тіла, рухливість суглобів. З жінками, котрі мають певні проблеми зі здоров’ям і хочуть пройти фізичну реабілітацію, Ірина займається за спеціальною програмою у тренажерному залі. Тобто спектр грамотно підібраних навантажень надзвичайно широкий. Варто лише захотіти. Як ось ці жінки. Олена Савельєва, економіст ЦВтаК: – Рік тому я почала займатися у групі пілатесу, бо зрозуміла – мені більше до вподоби вправи з повільними, плавними рухами. Поєднання руху з правильним диханням – ключ

до зміцнення м’язового корсету і покращання циркуляції крові в організмі. Помітила, що за цей рік перестала хворіти, почуваюся бадьорою, завжди перебуваю у гарному настрої. Спасибі Ірині. Її заняття – продумані, позбавлені монотонності, в них постійно присутня новизна. Ірина Галкіна, інженер-програміст НТЦ: – Я – одна з найвідданіших шанувальниць фітнесу. Займаюсь ним уже п’ятнадцять років, тобто від самого створення групи. Скажу відверто, сучасній жінці просто необхідно знайти час, щоб відірватися від домашніх справ і присвятити його своєму здоров’ю. Тому що фітнес – це запал, енергія, форма, це, зрештою, постійні компліменти щодо прекрасного вигляду. Ірина постійно вносить різноманітність у заняття, оновлює музичне оформлення, використовує сучасний спортивний інвентар. Вона стала для нас не тільки улюбленим тренером, але й жінкою, на яку ми рівняємось. Еллада Семенова, інженер ЦТАВ: – Не уявляю себе без фітнесу. Рух для мене – це життя. Бути завжди у хорошій формі, а отже подобатися самій собі – також дуже важливо для будь-якої жінки. Нам надзвичайно пощастило, що маємо такого тренера як Ірина. Вона повністю віддається роботі. А ще – це чудова людина, надзвичайно чуйна, тонко відчуває душевний стан своїх вихованок, до кожної знайде підхід і добре, часом так потрібне, слово. ...Кожна епоха народжує свій ідеал жіночої краси. Колись завмирали від рубенсівських огрядних пані, на зміну їм прийшли бліді, затягнуті в корсети діви. Був час, коли еталоном вважались жінки з фігурами підлітків. Потім законодавці моди, схаменувшись, знову повернулись до більш округлих жіночих форм... Але якої б комплекції красуня не була – худенькою чи повненькою, та, котра постійно займається фізичною культурою, спортом, завжди вирізняється гарною поставою, легкою ходою, впевненістю й оптимізмом. Тож, милі жінки, оберіть собі спортивне заняття до душі і поспішайте до Палацу культури Рівненської АЕС, де вам допоможуть здійснити мрію – завжди виглядати на п’ять з плюсом.

Олена ЗУБЕНКО

ОГОЛОШЕННЯ

РАЕС очима дітей

Дитячо-юнацький конкурс “РАЕС–Добробут–Батьківщина”

На виконання листа Головного управління праці та соціального захисту населення для виділення путівок на санаторно-курортне лікування у III-IV кварталах громадянам 1 та 2 категорій просимо терміново подати документи на отримання путівок. Одночасно повідомляємо про наявність санаторно-курортних путівок на квітень та травень 2012 року для дорослих громадян 1 та 2 категорій, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. За детальною консультацією можна звернутися в 112 кабінет міськвиконкому.

Тетяна Сич, начальник управління праці та соціального захисту населення

ПОДЯКА

З

метою розвитку у дітей та юнацтва розуміння значущості атомної енергетики для суспільства традиційно проводиться дитячо-юнацький конкурс «АЕС-Добробут-Батьківщина». У цьому році юні художники представили 146 творчих робіт з атомної тематики. Компетентному журі було складно визначитись з переможцями першого етапу, які братимуть участь у другому етапі конкурсу серед міст-супутників АЕС України. Адже всі роботи були виконані з душею. Однак фортуна усміхнулась Сергію Пашку (ЗОШ №5), Сабіні Васьків (ЗОШ №3), Софії Швець (ЗОШ №2). Тож побажаємо нашим представникам гідно представити РАЕС на всеукраїнському рівні.

E-mail: gazeta@rnpp.atom.gov.ua Наша енергія— наше майбутнє

ЗАСНОВНИКИ: адміністрація та трудовий колектив ВП “Рівненська АЕС“ ДП НАЕК “Енергоатом“

Щиро вдячний всім, хто не залишився байдужим до проблем моєї сім’ї, зокрема – ЗГДКСР Р.В. Гошовському, начальнику відділу УСР Т.М. Кузмічовій, голові профкому ДП НАЕК «Енергоатом» О.В. Личу, голові профкому ВП РАЕС І.М. Мельнику, секретарю профкому ВП РАЕС Т.А. Акульшиній. Будьте здорові!

Редактор: Лідія ШМИРКО, тел: 3-74-40, 64-1-36 Відповідальний секретар Володимир ДАВИДОВ, тел: 64-1-27 Комп’ютерна верстка Наталії ЄВСОВИЧ, тел: 64-3-98 Фото Надії ТИМОФЄЄНКО, тел: 64-1-18

З повагою, В. Городній, ТЦ-2 Газета заснована у січні 1989 року. Свідоцтво про реєстрацію періодичного видання Серія РВ №496/49 від 30 листопада 2007 року.

Газету зверстано в комп’ютерному центрі УІтаЗГ ВП РАЕС. Кольороподіл та друк – видавництво “Медіа”, м. Луцьк, вул.Карбишева, 1. Тел. (0332) 78-40-69. Тираж 500 примірників.

Газета Енергія №16 (1002)  
Газета Енергія №16 (1002)  

Газета Енергія №16 (1002)

Advertisement