Page 1

Наша енергія— наше майбутнє

www.rnpp.rv.ua

№24 (1116) Четвер, 19 червня 2014 року

Будівництво комплексу з переробки РАВ РАЕС на контролі в «Енергоатомі»

На блоках РАЕС Станом на 8 годину 18 червня в роботі перебувають три енергоблоки Рівненської АЕС із сумарним навантаженням 1275 МВт. Діє диспетчерське обмеження. Зауважень до роботи основного устаткування діючих енергоблоків та персоналу немає.

Чергове засідання штабу будівництва комплексу з переробки твердих радіоактивних відходів (КПРАВ), яке відбулося 11 червня, розпочалось на проммайданчику Рівненської АЕС з огляду будівлі КПРАВ. Виконавчий директор з ядерної та радіаційної безпеки і науково-технічної підтримки ДП «НАЕК «Енергоатом» Наталія ШУМКОВА оцінила стан робіт, виконаних з часу попереднього засідання у квітні поточного року. Нинішня нарада проходила у форматі відеоконференції за участю представників Дирекції ДП «НАЕК «Енергоатом», відокремлених підрозділів Компанії, відповідальних за постачання та виготовлення обладнання, спеціалістів атомних станцій,

Київського науково-дослідного проектно-конструкторського інституту «Енергопроект». За результатами обходу Наталія Шумкова констатувала: реалізація проекту розпочалася, підрядник приступив до виконання будівельних робіт –

На енергоблоці №4 (ВВЕР-1000) — 18-а доба планово-попереджувального ремонту. В ремонті обладнання та системи другого каналу системи безпеки. Виконано контроль зварних з’єднань №111 парогенераторів, триває підготовка до контролю корпусів парогенераторів. Проводиться ремонт турбогенератора ТГ-6. Усі ремонтні роботи виконуються згідно з графіком. наступного тижня розпочнеться укріплення грунтів в основі будівлі. У ході наради було окреслено коло питань, які потребували спільного обговорення. Зокрема, графік авансування робіт, платежі, робота з підрядника-

ми, постачання обладнання ВП «Атоменергомаш», замовлення спеціальних установок КПРАВ з дезактивації металу, очищення масел, цементування. Заступник головного інженера ПАТ КІЕП Тетяна Байбузенко звернула увагу на додаткові вимоги, регламентовані нещодавніми змінами у державних будівельних нормах, що призведуть до необхідності коригування проектної документації та відстрочення термінів. Вона повідомила, що існуюча будівля КПРАВ буде зміцнена монолітним залізобетонним каркасом. Н.Шумкова наголосила на інтенсифікації робіт щодо реалізації проекту, деталізації робочих графіків, необхідності проведення станційних тижневих штабів на пусковому комплексі. Олена ЗУБЕНКО

РА Е С : д е н ь з а д н е м У

кожній виробленій на РАЕС кіловат-годині електроенергії є вагома частка роботи оперативного персоналу. Саме від його професіоналізму, прихильності до принципів культури виробництва, культури безпеки залежить безпечна експлуатація енергоблоків станції. Щомісяця між наскрізними змінами проходять виробничі змагання. Так, перше місце за квітень поточного року посів оперативний персонал зміни „В”, друге – зміни „Г”. Наказом генерального директора персоналу цих змін виплачена премія за підвищення виробітку електроенергії та поліпшення кінцевих результатів господарської діяльності. Виплата здійснюється у відповідності до „Положення про проведення змагань між наскрізними змінами ВП „Рівненська АЕС” за підсумками експлуатації енергоблоків”.

Р

▶▶▶

івненська АЕС готується до проведення повторної партнерської перевірки (ПП) ВАО АЕС, запланованої на жовтень 2014 року (27.10 – 31.10). 11 червня під головуванням головного інженера – першого заступника генерального директора П.Ковтонюка, за участю заступника генерального директора Б.Тура, заступників головного інженера, представника ВАО АЕСМЦ на РАЕС Д.Галкіна, начальників виробничих підрозділів станції відбулась нарада, окреслені питання якої стосувались підготовки до ПП. Її учасники заслухали інформацію про особливості, терміни, порядок та методологію проведення партнерської перевірки. Був зроблений акцент на стані заходів з усунення зауважень ПП, що стосуються областей для покращання, на виконанні протоколів робочих груп, самооцінці за напрямками, підготовці маршрутів для обходу АЕС у перший день роботи комісії. Головний інженер відзначив хорошу готовність РАЕС до проведення партнерської перевірки. Він дав доручення щодо реалізації усунення окремих проблемних питань, а також підготовки пакета попередньої інформації для ВАО АЕС стосовно готовності станції до майбутньої перевірки.

С

▶▶▶

еред багатьох аспектів роботи фахівців навчально-тренувального центру РАЕС значна увага приділяється професійній підготовці, перепідготовці, підтриманню та підвищенню кваліфікації, спеціальному навчанню персоналу атомної станції. Так, за п’ять місяців нинішнього року з усіх видів підготовки навчалось 4 923 працівники промислової групи: керівників – 1171, спеціалістів – 762, робітників – 2990; працівників непрому – 286, серед них 32 керівники, 24 спеціалісти, 230 робітників.

Н

▶▶▶

а реабілітаційно-оздоровчому комплексі «Біле озеро» Рівненської АЕС розпочався оздоровчий сезон-2014. Напередодні тут силами підприємства були завершені ремонтні роботи у місцях загального користування, завезено пісок на пляж, встановлені лавочки для відпочинку на центральній алеї комплексу. Благоустроєно спортивні споруди РОК: волейбольний майданчик, пляжне футбольне поле, де у червні намічено провести спартакіаду Організації молоді Атомпрофспілки. Персонал «Білого озера» вже зустрів перших відпочивальників.

У

▶▶▶

рамках ППР енергоблоку №4 колектив ЦРТУ ЕРП РАЕС вже приступив до основних робіт з ремонту насосного, дизельного та компресорного обладнання гідротехнічного цеху й цеху забезпечуючих систем. Зайняті фахівці цього підрозділу й на ремонті турбогенератора №6, іншого устаткування. Основний акцент персоналом дільниць робиться на якість ремонту.

З

Щотижнева газета

▶▶▶

16 по 18 червня у НТЦ проходило навчання представників профспілки з питань охорони праці Голови цехових профспілкових організацій, громадські інспектори з питань охорони праці як члени постійно діючих комісій з перевірки знань з питань охорони праці, після обрання у підрозділах, проходять навчання відповідно до Типового положення, а перевірку знань у порядку, визначеному відповідними громадськими організаціями. Після закінчення навчання громадським інспекторам будуть видані посвідчення про перевірку знань, а також надані повноваження здійснювати громадський контроль за додержанням законодавства з охорони праці, створенням безпечних і нешкідливих умов праці, належних виробничих та санітарно-побутових умов, забезпеченням працівників спецодягом, спецвзуттям, іншими засобами індивідуального та колективного захисту.

За минулу добу енергоблоками Рівненської АЕС вироблено 29,2 млн. кВт год електроенергії, з початку місяця – 529,7 млн. кВт год та з початку року – 7 млрд. 195,5 млн. кВт год електроенергії. Порушень меж і умов безпечної експлуатації не було. Радіаційний, протипожежний та екологічний стан на РАЕС і прилеглій території не змінювався й перебуває у межах діючих норм. Прес-центр УІтаЗГ РАЕС

За даними АСКРО За даними системи АСКРО Рівненської АЕС на проммайданчику та в зоні спостереження РАЕС за період з 10.06.2014 по 16.06.2014 року радіаційні показники становили: – активність газо-аерозольного викиду енергоблоків Рівненської АЕС склала: ІРГ – 0.233%, ДЖН – 0.088%, йод – 0.003% від відповідних лімітів викиду; – активність скиду в річку Стир становить: по Сs-137 – 0.402%, по Co-60 – 0.361% від відповідних лімітів скиду; – потужність дози гамма-фону в населених пунктах зони спостереження становила 0.08 – 0.12 мкЗв/год і не перевищувала значень природного фону.

На Рівненській АЕС стартує новий міжнародний проект "Удосконалення процесів управління інформацією про конфігурацію обладнання діючих АЕС"

17-18 червня на проммайданчику станції відбулась перша організаційна нарада за участю спеціалістів ВП РАЕС та робочої групи проекту, до складу якої увійшли експерти з Німеччини, Нідерландів, України. Керівник Програми RWE-RE – Роланд Гребе. У рамках проекту буде розроблена інформаційна система, яка надаватиме інформацію про поточну експлуатаційну конфігурацію систем та обладнання станції, а також нова стратегія обходів обладнання, включаючи вимоги до застосування мобільних пристроїв з можливістю передачі контрольованих параметрів у створену систему. Для виконання цих завдань буде створено спеціальне програмне забезпечення.


№24 (1116) 19 червня 2014р.

2

Атомные новости

Наші інтерв'ю

Руководитель «Энергоатома» назвал главную задачу Компании Госкомпания НАЭК «Энергоатом», являющаяся оператором всех действующих атомных станций Украины, считает своей главной задачей продление срока службы действующих атомных блоков, а не строительство новых. Об этом журналистам сообщил президент НАЭК «Энергоатом» Юрий Недашковский. «У нас есть 15 блоков. Для девяти блоков мы должны продлить срок службы до 2020 года. Мы можем их просто потерять. Они будут стоять и будут сниматься с эксплуатации. Поэтому для нас (продление срока службы – УНИАН) это программа номер один», – сказал он. Глава Компании отметил, что в условиях кризиса, когда потребление электроэнергии падает, приоритеты Компании поменялись. «Нам нужно сохранить эти (действующие – УНИАН) блоки для начала», – подчеркнул Ю.Недашковский. По его словам, на данный момент у «Энергоатома» нет проблем с финансированием программы повышения безопасности и продления срока службы действующих блоков АЭС. К концу года Компания ожидает поступления кредитных средств в размере 300 млн. евро от Европейского банка реконструкции и развития, а также 300 млн. евро от Европейского сообщества по атомной энергии (Euratom). «Это первый год, когда у нас есть полностью финансовая обеспеченность», – сказал Недашковский. Как сообщало УНИАН, Верховная Рада 15 мая 2014 года ратифицировала кредитное и гарантийное соглашения о предоставлении "Энергоатому" кредита от Европейского сообщества по атомной энергии на сумму 300 млн. евро, а также от ЕБРР на аналогичную сумму. В конце ноября 2013 года Государственная инспекция по ядерному регулированию Украины одобрила продление на 10 лет (до 2 декабря 2023 года) срока эксплуатации первого энергоблока Южно-Украинской АЭС.

Президент "Энергоатома" избран в состав совета управляющих WANO Президент госпредприятия "НАЭК "Энергоатом" Юрий Недашковский избран в состав совета управляющих Всемирной ассоциации операторов АЭС (ВАО АЭС, WANO), сообщила пресс-служба Компании. По ее данным, соответствующее решение было принято на состоявшемся 4 июня заседании совета в Будапеште (Венгрия). "Энергоатом" последовательно ведет деятельность по повышению безопасности АЭС. В 2011 году правительство Украины утвердило действующую сегодня комплексную (сводную) программу повышения уровня безопасности, которая учитывает и меры, сформированные на основе уроков аварии на АЭС "Фукусима", – говорится в сообщении. Следующее заседание совета управляющих с участием президента "Энергоатома" запланировано на 4 сентября в Торонто (Канада). Как сообщалось, в состав совета WANO входят 14 членов, среди которых руководители крупнейших мировых операторов атомных электростанций.

ППР-2014

Охорона довкілля – під пильним контролем Головне завдання колективу Рівненської АЕС – безпечне виробництво електроенергії. Але виконання його безпосередньо пов'язане з дотриманням вимог охорони довкілля та раціонального використання природних ресурсів. Це одні з найактуальніших питань сучасності. Про вплив РАЕС на екологію – наша розмова з начальником служби охорони навколишнього середовища станції (СОНС) О.М.ГОРКОВЛЮКОМ.

– Олександре Миколайовичу, які функції покладені на колектив СОНС і як справляються з ними фахівці служби? – Функції підрозділу визначені в положенні про службу та передбачають виконання досить широкого спектру завдань. Один із основних напрямів діяльності підрозділу – організація функціонування системи управління охороною навколишнього середовища (в частині нерадіаційних факторів), що передбачає, в першу чергу: → відомчий нагляд за дотриманням вимог природоохоронного законодавства, нормативних та виробничих документів з охорони довкілля; → отримання дозвільних документів для забезпечення виробничої діяльності станції по відповідних напрямках у сфері охорони навколишнього природного середовища; → інвентаризація джерел скидів та джерел викидів забруднюючих речовин у навколишнє середовище; → організація первинного обліку у сфері охорони навколишнього середовища та природокористування; → оцінка впливу виробничої та господарської діяльності станції на довкілля за результатами моніторингу екологічних аспектів (елементів діяльності станції, які можуть спричинити вплив на навколишнє середовище) та багато інших завдань і обов’язків. Вважаю, що з поставленими завданнями колектив служби справляється успішно. Це підтверджує і відсутність порушень, які б свідчили про нанесення збитків навколишньому природному середовищу у результаті господарської діяльності, а також рішення комісії при генеральному директорі ВП РАЕС за підсумками роботи підрозділів у 2013 році.

– Як відслідковується дотримання екологічної безпеки на Рівненській АЕС? – Щорічно, як об’єкт підвищеної небезпеки, ВП РАЕС перевіряється Державною екологічною інспекцією у Рівненській області. В ході планової перевірки здійснюється контроль в галузі охорони атмосферного повітря, поводження з відходами та отруйними речовинами, охорони та раціонального використання земельних ресурсів, а також за проведенням відомчого лабораторного контролю. – Наскільки впливають скидні зворотні води з об’єктів РАЕС на екологічний стан річки Стир та довкілля? – Усе водокористування, а це і водозабір, і скид зворотніх вод на станції здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування, який у 2012 році був виданий (терміном дії до серпня 2015 року) для ВП РАЕС територіальним органом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України. Даним дозволом передбачено дотримання водокористувачем ряду вимог щодо об’ємів, лімітів тощо, а також затверджені гранично допустимі скиди (ГДС) речовин у водний об’єкт зворотними водами підприємства. Дотримання вимог щодо ГДС, які встановлені дозволом на спецводокористування для ВП РАЕС, контролюється еколого-хімічною лабораторією, яка функціонує у складі служби. Атестація лабораторії, з урахуванням кваліфікації спеціалістів, дає право на проведення контролю по 23-х показниках хімічного та фізико-хімічного складу поверхневих вод р.Стир, промислово-зливових вод зі станційного проммайданчика та інших випусків забруднюючих речовин у водні об’єкти. У лабораторії введена й успішно функціонує система якості, яка забезпечує об’єктивність та достовірність результатів вимірювань. Для прикладу, протягом 2013 року в лабораторії проведено понад 6 тисяч аналізів проб води. Результати аналізів свідчать

про те, що Рівненська атомна електростанція дотримується усіх норм та вимог відповідно до переліку речовин та їх допустимих концентрацій на скиді у водний об’єкт, а її робота не вносить суттєвих змін у якість поверхневих вод. – Скажіть, будь ласка, у чому полягає відповідність ВП «Рівненська АЕС» міжнародним вимогам у галузі екології? – Про відповідність ВП «Рівненська АЕС» міжнародним вимогам свідчить сертифікат відповідності на систему менеджменту ІSО 14001:2004. Даний міжнародний стандарт встановлює вимоги до системи екологічного менеджменту, яка допомагає організації розвивати та впроваджувати політику та цілі з урахуванням діючих вимог законодавчих, регулюючих та інших правил, норм і стандартів з питань охорони навколишнього середовища. Сама ж система екологічного менеджменту передбачає: формування екологічної політики; планування; впровадження та функціонування; перевірку, тобто моніторинг і формування певних коригуючих заходів; аналіз з боку керівництва. Первинну сертифікацію на відповідність вимогам стандарту ІSО 14001:2004 Рівненська АЕС пройшла у 2007 році та щорічно підтверджує таку відповідність під час проведення наглядових аудитів. Так, у грудні 2013 року органом по сертифікації ТЮФ НОРД проведено наглядовий аудит і

оцінку відповідності вимогам міжнародного стандарту ІSО 14001:2004 сертифікованої інтегрованої системи менеджменту ВП «Рівненська АЕС». – Олександре Миколайовичу, які перспективи розвитку вашої служби? – З кожним роком питання збереження довкілля стає все більш актуальнішим, а тому і удосконалення діяльності нашої служби є головним завданням сьогодення. У зв’язку з цим, в першу чергу хочемо розширити галузь атестації нашої екологохімічної лабораторії. Поки що лабораторія спеціалізується на вимірюваннях, як я вже говорив, показників хімічного та фізикохімічного складу води. Але маємо розширити свої можливості. Уже придбано сім вітчизняних методик дослідження ґрунтів. Невдовзі сподіваємось закупити і відповідне обладнання. Сьогодні у розпорядженні лаборантів та інженерів СОНС – фотоколориметри й аналізатори рідини, однак плануємо поповнити матеріальну базу лабораторії сучасним атомно-абсорбційним спектрометром, який використовується для визначення вмісту металів у воді та ґрунтах. Надіюсь, що наш колектив, виконуючи і настанови керівництва РАЕС, і безпосередньо свої обов’язки, в подальшому забезпечить охорону довкілля та мінімізує вплив роботи станції у нашому регіоні. – Спасибі за відповіді. Володимир ДАВИДОВ

Лаборанти хімічного аналізу 4 розряду ЕХЛ СОНС Світлана Рижко та Наталія Дмитрук проводять обробку та запис результатів хімічних аналізів води, що скидається у р.Стир, виконаних фотометричним та гравіметричним (сухий залишок, завислі речовини) методами.

Особенности ремонта высоковольтного оборудования Продолжается ППР второго "миллионника" Ривненской АЭС. После вывода Западно-Украинской линии 750 кВ и автотрансформатора 9АТ, значительные работы начнутся на ОРУ-750 кВ. Нам предстоит выполнить капитальный ремонт двух выключателей типа ВНВ-750 кВ, произвести капитальный ремонт трансформатора ТПР-ф А и токопровода 15,75 кВ узла 9АТ. Предстоит обследовать все трансформаторы тока и напряжения 750 кВ; произвести ремонт воздушных линий 330/750 кВ, разьединителей, шинных опор и ошиновки ОРУ-750 кВ. В выполнении этих работ будут задействованы: персонал участка ремонта открытых распределительных устройств (начальник Виталий Максимчук), участок по ремонту трансформаторов (начальник Петр Сяський), а также персонал АРС. Особенность ремонта электротехнического оборудования ОРУ-750 кВ заключается в том, что всё оно расположено на высоте от 11 метров и выше, поэтому работы проводятся с применением имеющихся на РАЭС автовышек и с использованием дополнителных страховок. Далеко не последнюю роль имеет и экипировка занятого на работах на высоте персонала.

Большинство нагрузок во время проведения работ на ОРУ-750 кВ ложится на мастерский состав. Опытные мастера не только налаживают производственный процес, но и обеспечивают качество проведения работ. Такие мастера, как Сергей Кривопищенко, Анатолий Скибчик и Олег Заец во время нынешнего ППРа будут осуществлять ремонт трансформаторного оборудования энергоблока №4, а старшему мастеру Игорю Бартосевичу, мастерам Эдгару Евковичу, Александру Ярошику и Сергею Суботенко нужно будет произвести ремонт электротехнического оборудования ОРУ-750 кВ. Капитальные ремонты выключателей ВНВ-750 кВ и трансформатора будет выполнять персонал предприятия «Атомремонтсервис». Большие надежды в ремонте этого объекта возлагаются и на персонал ремонтно-строительного цеха, работники которого осуществляют покраску армированных швов и металлоконструкций. Выполняя поставленные задания, персонал ЦРЭО настроен на качественное проведение запланированных работ, понимая, что от этого фактора впоследствии будет зависеть и надежность работы энергоблока. Анатолий Иванов, заместитель начальника ЦРЭО РАЭС


№24 (1116) 19 червня 2014р.

Дошка пошани

3

„Не надобно другого образца, когда в глазах пример отца” А.Грибоедов

Стиль роботи Тетяни Володимирівни БОНДАРЕНКО, провідного інженера – керівника групи нормоконтролю відділу документації виробничо-технічної служби, ґрунтується на досконалому вивченні й серйозному підході до дорученої справи. З властивою їй уважністю і педантичністю, вона грамотно й професійно здійснює нормативний супровід експлуатаційних

та посадових інструкцій, положень, повідомлень про зміни в експлуатаційну документацію, в тому числі, в інструкції з ліквідації аварій, регламенти експлуатації енергоблоків. Консультує персонал підрозділів РАЕС щодо правильного ведення документації. Готує листи контролю про внесення змін в експлуатаційну документацію за результатами виконаної модернізації та реконструкції, випробувань, проведених під час ППР. Товариська й уважна, розсудлива і толерантна Тетяна Володимирівна користується загальною повагою у колективі. Колегам імпонує, як з властивою їй тактовністю, ніколи не нав’язуючи своєї думки, вона завжди дасть слушну пораду й прийде на допомогу. А ще всі добре знають, що основними діловими рисами їхньої співробітниці є професіоналізм, швидкість у прийнятті рішень, творчий підхід до вирішення виробничих завдань. Нинішнього року портрет Т.Бондаренко роз-

міщений на Дошці пошани РАЕС. Ставитися з повагою до ближнього, уміти вислухати, наполегливо працювати, бути скромною й терплячою – цьому вчилася Тетяна у своїх батьків. Адже принципи, якими, підростаючи і формуючись, керується людина в житті, закладаються в сім’ї. У дітях відбивається моральна чистота батька й матері. Власне, ніяких повчань і настанов не було, лише живий взірець стосунків у родині, ставлення до людей, вибору преференцій в особах Володимира Олександровича та Ніни Федорівни Коровкіних. Бути донькою генерального директора станції непросто. Твої успіхи й поразки знаходяться, наче під мікроскопом, у полі широкого загалу. Ти, апріорі, повинна бути бездоганною. І саме зерна, закладені в дитинстві, допомогли Тетяні Володимирівні стати такою, яка вона є нині. Приклад батьків-енергетиків, любов до фізики, яку викладав у школі неперевершений

Володимир Федорович Чайка, відіграли вирішальну роль у виборі професії, а надалі – в утвердженні в ній. Після закінчення у 1987 році Київського державного університету ім.Т.Г.Шевченка, (факультет ядерної фізики), Т.Бондаренко працювала інженером відділу ядерної безпеки та надійності. Професійні знання й досвід, отримані на початку трудової діяльності, допомагають і на нинішньому її етапі – у сфері управління документацією. Та все ж своїм найбільшим досягненням у житті Тетяна Володимирівна вважає народження в її сім’ї доньки Дарії. Вона – заряд позитиву, натхнення, майбутніх надій. І хоча у шестикласниці Даші батьки чітко прослідковують творчі задатки, хто знає, як повернуться через декілька років стрілки годинника долі, й, можливо, онука першого генерального директора РАЕС обере родинний фах. Олена ЗУБЕНКО

Автоматизована система контролю радіаційної обстановки діє Радіаційний контроль навколишнього середовища проводить персонал лабораторії зовнішнього радіаційного контролю (ЛЗРК) ЦРБ. Для контролю газо-аерозольних викидів РАЕС у довкілля проводиться безупинний контроль викидів через вен-

Дозиметрист ЛЗРК ЦРБ Андрій ГОЛОВЧЕНКО здійснює дозиметричні вимірювання грунту

АСКРО Рівненської АЕС забезпечує надійний контроль радіаційної обстановки на проммайданчику, в санітарно-захисній зоні та зоні спостереження як при нормальній експлуатації, так і у ймовірних аварійних ситуаціях. Система здійснює контроль на території площею три тисячі квадратних кілометрів, де проживає 130 тисяч мешканців у 90 населених пунктах.

Допомога силовикам

Інженер-радіофізик ЛЗРК ЦРБ Віктор АВРУКА проводить вимірювання тритію

Кузнецовськ НОВИНИ

Скільки робочих місць створено, майже стільки і ліквідовано

За даними управління праці міськвиконкому за 5 місяців у нашому місті було створено 257 робочих місць. На жаль, майже стільки ж – 245 і ліквідовано. Найбільша ротація робочих місць у фізичних осіб-підприємців – 220.

Оздоровлення чорнобильців

Торік за бюджетні кошти було оздоровлено 487 чорнобильців – мешканців нашого міста. З них 127 інвалідів-чорнобильців, 73ліквідатори, 115 дітей у складі груп (шкільне оздоровлення) – безкоштовно. За безоплатними путівками для матері і дитини оздоровились 112 осіб. У нинішньому році на обліку управління праці міськвиконкому щодо отримання пільгових путівок перебуває 2257 осіб, у їх числі 1503 дитини у складі груп. Більшість з них, як запевнили в управлінні праці міськвиконкому, буде оздоровлено.

Всесвітній день донора крові

14 червня наше суспільство відзначило Всесвітній день донора крові. Як повідомили із ДЗ «СМСЧ №3 МОЗ України», всього у нашому місті зареєстровано 566 мешканців, які здають кров для порятунку інших. Із них 499 – працівники атомної станції. 66 наших колег-атомників мають звання «почесний донор». У понеділок, 16 червня, розпочався Всеукраїнський марафон тижня здавання крові.

тиляційні труби АЕС, контроль активності атмосферного повітря й атмосферних опадів, хвої, ґрунтів, рослинності – проби відбираються у 22 населених пунктах. Контролюються основні продукти харчування місцевого населення і зони спостереження – молоко, овочі, зерно, а також вода р.Стир, донні відкладення, водорості, риба, питна вода. Одним із ключових об’єктів АСКРО є центральний пост. Тут проводиться збір даних із 13 стаціонарних постів контролю в зоні спостереження РАЕС і з 16, встановлених на проммайданчику. Інформація обробляється, зберігається і видається у загальностанційну систему, передається на зовнішній сервер, який забезпечує транзит цих даних у Рівненську облдержадміністрацію, обласні управління екології, надзвичайних ситуацій і на Інтернетсеревер ВП РАЕС, доступний для широкого загалу – www.rnpp.rv.ua Власна інформація

Армійську техніку ремонтують навіть жінки Разом з купівлею бронежилетів для учасників антитерористичної операції на Сході країни, Рівненщина ще й активно допомагає силовикам технікою. Зокрема, на єдиній у Західній Україні військовій базі озброєнь, яка розташована в смт Оржів, кипить робота. Тут у дві зміни відновлюють бронетехніку для захисту країни. Для сил АТО ремонтники унікальної бази, серед яких половина жінок, уже відновили понад 50 одиниць техніки.

Її напарниця Леся Опанасюк працює в цеху сім років. Теж має родину і маленьку дитину, але на важку роботу не скаржиться. З Галиною заверСлюсар Галина Бурба ремонтує шують останні штрихи у техніку для потреб армії двох БТРах. До конфлікту на Донбасі машини ржаГалина Бурба в механічному цеху працює десять років. Раніше віли в одній з військових частин фарбувала окремі деталі. Останній Миколаївської області. Нині вже на місяць ремонтує лише техніку для ходу. Жінкам залишилося лише поантитерористичної операції. Гали- фарбувати зсередини. Багатотонну гаубицю «Акація» на має двох дітей, але чорнової роботи не цурається. Її старший син ремонтує вже чоловіча бригада. У майже призовного віку, тому жінка самохідної гармати калібром 152-мм розуміє, наскільки важливо якісно відновили всю ходову частину. До кінця тижня гаубиця поїде охоровідновити бойову міць машин. – Ми робимо це для своїх ді- няти кордони Донецької та Лугантей і чоловіків. Не всі ж хлопці в ської областей з Росією. А БТРи відзмозі відстоювати нашу державу. правлять у зону антитерористичної Тому хай подивляться, що в цьому операції. З початку конфлікту на спроможні жінки. Хай беруть з нас Сході спецбаза майже повністю приклад і йдуть відстоювати нашу переключилася на ремонт техніки незалежність і захищати нас, – під- для боротьби з терористами. Адже креслила слюсар-ремонтник Гали- може виконувати найскладніші операції. на Бурба.

– Уже більше 50 одиниць техніки та 100 одиниць паливних насосів і понад 200 одиниць баків відремонтовано до техніки, яка готується до відправлення в район виконання бойових завдань і яка там побувала, – підкреслив начальник артилерійської бази озброєнь оперативного командування «Північ» Вадим Рудницький. На території бази – тисячі одиниць військової техніки ще радянських часів. Тут і 200 протитанкових гармат «Рапіра», тягачі ЗІЛ і навіть системи залпового вогню «Ураган». Вони звезені сюди з різних куточків України після розформування багатьох частин. Хто бачить таку кількість зброї під відкритим небом, дивується, чому армія її не використовує. Однак вона для бою не годиться, запевняє командир. Щоб її повністю відновити, потрібні великі кошти. Утім, можливо використовувати окремі деталі як запчастини. Остаточне рішення з цього приводу мають прийняти

в генштабі Міністерства оборони. Адже за попереднього керівництва частину техніки почали розпроду-

вати. Хоча покупців знайшли лише на тягачі на базі вантажівок ЗІЛ. Володимир Миколайчук

Самохідна артилерійська установка «Акація» відправиться на кордон з Росією


№24 (1116) 19 червня 2014р.

4

Спасибі за працю!

Слово подяки

Т

ривалий час у цеху теплових та підземних комунікацій ВП РАЕС трудиться прекрасна жінка, уродженка цих місць, Марія Федорівна МАЦЮК. Ще у 1976 році вона закінчила Рівненське технічне училище №1. Отримала диплом апаратника й разом з чоловіком Володимиром Іларіоновичем прийшла працювати у згаданий підрозділ, де забезпечує належне хімводоочищення пуско-резервної котельні. Вона здійснює регулювання параметрів технологічного очищення води за показниками засобів вимірювань і результатами хімконтролю, контролює процес регенерації фільтрів та якість живильної й котлової води. Дуже досвідчена, добра, тактовна, працьовита й відповідальна людина наша Марія Федорівна. Багатьом допомогла освоїти ази професії, а декому стала ще й щирою

Вітаємо!

порадницею, бо притаманні цій жінці вроджена мудрість, людяність та чуйність. Користується вона повагою й у керівництва підрозділу, яке шанує її за виняткову сумлінність та професіоналізм. Незабаром на зміну напруженим трудовим будням Марії Мацюк прийдуть більш спокійні дні, адже жінка йде на заслужений відпочинок. Усі ми, ваші колеги, дорога Маріє Федорівно, висловлюємо Вам щиру вдячність за багаторічну добросовісну працю та бажаємо міцного здоров’я, світлих і щасливих стежок на сімейній ниві, оптимізму на подальші роки. Запевняємо, що завжди будемо дорожити дружбою з Вами і згадувати час, коли спільно працювали для нашого підприємства. З повагою, колеги ЦТПК

Щиро вітаємо порядну і чуйну людину, досвідченого керівника, начальника договірного відділу ВП "Рівненська АЕС"

КУЛЕША Сергія Миколайовича зі світлим і радісним ювілейним днем народження!

Прийміть щирі слова вдячності за високий професіоналізм, принциповість і людяність, які виявляєте щоденно. Бажаємо Вам міцного здоров’я, щастя і радості, духовного піднесення і Божої благодаті. Хай удача, успіхи й шана близьких, друзів, колег супроводжує Вас все життя. Зичимо здійснення мрій та втілення всіх Ваших починань! Колектив відділу

Шлюбів стало більше

Вдалі виступи важкоатлетів КДЮСШ

Спорт

були Сергій Басік та Володимир Швець. Андрій Обруснік, Богдан Остапенко, Михайло Шишка були третіми. Ці змагання ще раз засвідчили високий потенціал юних важкоатлетів КДЮСШ РАЕС, прагнення бути першими. Тож віриться, що головні перемоги у них ще попереду. ▶▶▶ хорошими результатами наші юнаки (вік до 23 років) повернулись з відкритого чемпіонату Волинської області з важкої атлетики серед молоді на кубок «Герої Чорнобиля». КДЮСШ представляли вісім важкоатлетів. Найкраще виступили і вибороли перші місця Марко Дичук (вагова категорія 69 кг), сума двоборства 242 кг та Сергій Лавренюк (вагова категорія 62 кг), сума двоборства 185 кг. В успіхах наших юнаків і вагомий доробок їхніх тренерів Віталія Паливоди та Сергія Левчика. Спортсмени щиро дякують керівництву ВП РАЕС в особі генерального директора Павла Павлишина за те, що не стоїть осторонь такої важливої справи, як розвиток спорту на підприємстві та виховання спортивної зміни. Сергій ЯКУБИШИН, заступник директора КДЮСШ РАЕС

З

Команда важкоатлетів КДЮСШ у м.Луцьку

5

червня у місті Луцьк відбулась відкрита першість Волинської обласної організації ФСТ «Динамо» з важкої атлетики серед юнаків та дівчат 2001 року народження та молодших. За перемогу змагались 60 учасників. Кузнецовську дитячоюнацьку спортивну школу Рівненської АЕС представляли 14 юних спортсменів, які у напру-

женій боротьбі продемонстрували волю до перемоги і показали хороші результати. Так, перше місце у ваговій категорії 34 кг здобув Владислав Яцук. Він підняв 33 кг у «ривку» та 42 у «поштовху». Першу сходинку посіли і Богдан Крусь (вагова категорія 38 кг) та Іван Лавренюк (вагова категорія 50 кг). Їх результати відповідно 32 кг у «ривку», 43 у «по-

Прощай, Володя, и прости, Что опоздал и не успел Последних слов произнести, Когда ты рухнул, не допев… Прощай навеки, добрый друг! Под соловьиный свист и трели Ты нас покинул сразу, вдруг И мы проститься не успели.

Погост села Ст. Рафаловка 13.05.2014

В мае скоропостижно скончался бывший главный механик ЗУМУ ЮТЭМ, ветеран труда строительства Ривненской АЭС с 1976 года

E-mail: gazeta@rnpp.atom.gov.ua Наша енергія— наше майбутнє

Найпопулярніші імена Злата, Дарина, Анна, Захар

За січень-травень у Кузнецовську народилось 222 дитини. З них три пари двійнят. Найпопулярніші імена дівчаток Злата, Дарина, Анна, Поліна, Софія. Хлопчиків – Захар, Наум, Артем, Андрій. Є і рідковживані – Заріна, Емірісея, Меліса, Глєб, Веніамін. У чотирьох випадках батьки дали дітям подвійні імена. До речі, за січень-травень 11 мешканців Кузнецовська з певних причин змінили свої імена (3) та прізвища (8). Власна інформація

Афіша Палацу культури 26 червня об 11 годині – відкриття молодіжної спартакіади Атомпрофспілки. РОК «Біле озеро». 27 червня о 14 годині – урочисте засідання та святковий концерт, присвячені 18-й річниці Конституції України – «Верховенство закону». Велика зала ПК. 27 червня о 18 годині – урочисте вручення атестатів та дипломів випускникам ПТУ-12. Велика зала ПК. 28 червня о 19 годині – урочисте закриття молодіжної спартакіади Атомпрофспілки. РОК «Біле озеро».

Светлой памяти В.Т.Тихоненко

Свату В.Т.Тихоненко

Ты свято долг исполнил дедов! В последний миг, лишь не сумев Доставить внучку до обеда, И песню жизни не допев… Кружат святые ибисы Над каждою судьбой, Да стонут в небе чибисы, Прощаются с тобой.

штовху» та 30 кг у «ривку» і 42 у «поштовху». Успішно виступила і Дарина Карпій (вагова категорія 40 кг). Наймолодша спортсменка команди (рік народження 2004), яка підняла у «ривку» 16 кг, у «поштовху» 26 і також впевнено виборола перемогу. Другі місця в індивідуальному заліку відкритої першості здо-

Весна – пора весіль. Про це свідчать і записи у документах Відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Кузнецовського міського управління юстиції. За п’ять місяців цього року було укладено 87 шлюбів. За такий же період торік – 72. Наймолодшій нареченій виповнилось 18 років, а найстаршому нареченому – 63.

Владимир Терентьевич Тихоненко (27.11.1940 – 10.05.2014). Он родился на Урале в семье потомственного металлурга и всю жизнь был связан с металлом, машинами и другой техникой. Своим характером обязан не только родителям, но и гороскопу. В.Т.Тихоненко – «Стрелец», был уравновешен, вдумчив, спокоен, упорен в достижении цели, любил путешествия, приключения, увлекался рыбалкой и тихой охотой за грибами. Такие черты характера, наряду с проницательностью, с самого начала трудовой деятельности воспитали в нём самосто-

ЗАСНОВНИКИ: адміністрація та трудовий колектив ВП “Рівненська АЕС“ ДП “НАЕК “Енергоатом“.

Використання наших публікацій – тільки за погодженням з редакцією.

ятельность в принятии решений и ответственность за их выполнение. Это не всем нравилось, а потому работать с ним было нелегко: он был самолюбив и требователен, но зато надёжен и добр. Опосредованно его труд был вложен в блоки №№1,2 РАЭС, так как Владимир Терентьевич обеспечивал дефектоскопию сварочных швов монтажников ЮТЭМ на главном корпусе станции. Сложнейшая работа, связанная с источником радиоизлучений, выполнялась всегда качественно и в срок, после чего начинались прессовки, промывки трубопроводов, прокрутки двигателей и другие испытания.

С 20 февраля 1985 года по июнь 1990 он был командирован в Болгарию в качестве инженера-дефектоскописта, участвовал в подготовке к пуску блока на АЭС «Козлодуй», получив отличную характеристику за выполненную работу. По возвращению на РАЭС его назначили главным механиком ЗУМУ ЮТЭМ, а в июле 2002 года Владимир Терентьевич вышел на пенсию. В последние годы он стал прихварывать, перенёс две сложные операции, но духом не упал, а продолжал работать на даче и заниматься с внуками. У него было мощное, крепко скроенное тело, сильный дух и казалось, что

Редактор Лідія ШМИРКО, тел: 3-74-40, 64-1-36 Відповідальний секретар Володимир ДАВИДОВ, тел: 64-1-27 Комп’ютерна верстка Наталії ВАЛЬЧУК, тел: 64-3-98 Фото Надії ТИМОФЄЄНКО, тел: 64-1-18

ему суждена долгая жизнь... Но 10.05.2014 года коварный тромб остановил работу сердца прямо на автобусной остановке у блока №3 Ривненской АЭС. Исполнилось 40 дней, как нет с нами Владимира Терентьевича Тихоненко. Через газету «Енергія» хочу выразить глубокое сочувствие его супруге Любови Никифоровне, детям Оксане и Сергею в связи с невозвратимой потерей мужа и отца. Вечная память одному из строителей атомной энергетики в Украине и Болгарии. В.Б.Сухоносенко, ветеран труда РАЭС

Газета заснована у січні 1989 року. Свідоцтво про реєстрацію періодичного видання Серія РВ №496/49 від 30 листопада 2007 року.

Газету зверстано в комп’ютерному центрі УІтаЗГ ВП РАЕС. Кольороподіл та друк — видавництво “Медіа”, м.Луцьк, вул. Карбишева, 1. Тел.:(0332) 78-40-69. Тираж 2000 примірників.

№ 24 (1116), Четвер, 19 червня 2014 року