Page 1

Наша енергія— наше майбутнє

www.rnpp.rv.ua

№3 (1095) Четвер, 16 січня 2014 року

Дорогі друзі!

Щиро вітаю вас із Днем Соборності та

Свободи України. 22 січня 1919 року увійшло до національного календаря як величне державне свято, що символізує єдність українського народу, утвердження ідеалів свободи та демократії. У нас єдина, суверенна держава, всі ми представники єдиного українського народу, незалежно від поглядів та переконань. І наш обов’язок – кожному на своєму місці, в силу своїх можливостей, дбати про розвиток Української держави. Переконаний, що лише спільними зусиллями, добрими справами ми можемо збудувати таку країну, якою будуть пишатися наші нащадки. Щиро бажаю всім нам здоров’я, добробуту, миру й злагоди, успіхів у роботі та глибокої віри у гідне майбутнє України! Зі святом! Павло Павлишин, генеральний директор ВП «Рівненська АЕС»

Щотижнева газета

На РАЕС розпочалася ремонтна кампанія 2014 року

На блоках РАЕС Станом на 8 годину 15 січня в роботі перебувають три енергоблоки Рівненської АЕС із сумарним навантаженням 2145 МВт. Діє диспетчерське обмеження. Зауважень до роботи основного устаткування діючих енергоблоків та персоналу немає. Енергоблок №2 (ВВЕР-440) 14 січня о 01:04 виведено у планово-попереджувальний ремонт, який вважається середнім та розрахований на 65 діб. Тривають роботи за програмою зупинення енергоблоку. За минулу добу діючими енергоблоками Рівненської АЕС вироблено 51,0 млн. кВтг, з початку місяця та року – 593,7 млн. кВтг електроенергії. Порушень меж і умов безпечної експлуатації не було. Радіаційний, протипожежний та екологічний стан на РАЕС і прилеглій території не змінювався й перебуває у межах діючих норм. Прес-центр УІтаЗГ РАЕС

РАЕС і довкілля За результатами аналізів екологохімічної лабораторії служби охорони навколишнього середовища, середні значення основних показників, що характеризують якість скидної зворотної води з об’єктів проммайданчика ВП РАЕС у річку Стир за період з 1 по 31 грудня 2013 року, становили: Основні показники

Факт

Допустимі концентрації

Мінералізація (солевміст), мг/дм3

659,0

< – 1000

Завислі речовини, мг/дм3

8,06

< – 15,0

Водневий показник (рН), од.

8,73

< – 8,80

Нафтопродукти, мг/дм3

0,15

< – 0,31

Кисень розчинний (О2) мг/дм3

9,37

–< 4,0

У зворотній воді не було перевищень допустимих скидів, встановлених для ВП РАЕС Міністерством охорони навколишнього природного середовища в “Дозволі на спеціальне водокористування УКР №1/Рвн”. Якість води в річці Стир до скиду зворотних вод РАЕС і після їх скиду за контрольованим хімікофізичним складом та концентраціями залишалася незмінною. Скидні зворотні води з об'єктів проммайданчика ВП РАЕС не призводили до погіршення екологічного стану річки Стир і не спричиняли негативного впливу на довкілля.

З

14 січня у планово-попереджувальний ремонт виведено енергоблок №2 (ВВЕР-440). Ремонт вважається середнім і розрахований на 65 діб. Планується виконати перевантаження ядерного палива, середній ремонт реактора, середні ремонти турбін, капітальний та середній ремонти генераторів, поточні та капітальні ремонти парогенераторів, капітальні, середні та поточні ремонти головних циркуляційних насосів.

Також заплановано здійснити низку надрегламентних робіт, спрямованих на підвищення безпеки – ремонт парогенераторів із заміною штуцерів періодичної продувки, обстеження технічного стану теплообмінників системи аварійного охолодження активної зони реактора, обстеження технічного стану теплообмінників охолодження води басейну витримки відпрацьованого ядерного палива, заміну вимикачів розподільчого пристрою

напругою 6кВ разом із релейними відсіками. Для виконання графіка диспетчерського навантаження енергоблок №1 (ВВЕР-440) РАЕС 13 січня виведено з резерву та підключено до енергомережі країни. На фото: робочий передпусковий момент на БЩУ-1 (зліва направо) – Сергій КОРОЛЬ та Роман ЩАВІНСЬКИЙ, начальники змін енергоблоків №№1, 2.

РА Е С : д е н ь з а д н е м Д

ля поліпшення роботи персоналу атомна станція продовжує закупляти і запроваджувати «розумну» техніку. За інформацією СІТ, і в останні місяці минулого року на підприємство надійшло (й найближчим часом у виробничих підрозділах буде встановлено) ще 52 комп’ютери.

З

роками все помітнішою стає тенденція скорочення витрат питної води, що, як відомо, у нас добувається з артезіанських свердловин, можливості яких не безмежні. Так, у 2011 році РАЕС, мешканцями міста й іншими споживачами її було використано 2 мільйони 20 тисяч 656 кубометрів, у 2012 – 1 мільйон 914 тисяч 160, а в 2013-му – 1 мільйон 744 158 метрів кубічних. Як зазначив начальник ЦТПК Олег Дегтяр, зменшенню витрат питної води сприяє не лише широко розповсюджена просвітницька робота та посилення контролю за справністю водопровідного обладнання, а й масове встановлення населенням лічильників.

У

минулому році деревообробниками ЦГО РАЕС для потреб атомників було виготовлено 710 одиниць меблів, зокрема шаф для одягу й документів, столів звичайних та столів під комп’ютери й інше офісне обладнання (всього – на 1 мільйон 236 тисяч гривень). У планах року 2014-го – не втрачати досягнутих темпів виробництва та якості власноруч виготовленої для працівників Рівненської АЕС продукції.

О

дним із важливих факторів надійної роботи таких підприємств, як атомні електростанції, є стабільний стан грунтів, на яких вони розміщені. За результатами проведеного у 2013 році службою експлуатації будівель та споруд комплексу спостережень і дослідницьких робіт, геологічне середовище проммайданчика нашої станції зараз перебуває в рівновазі, стан грунтів у основах будівель та споруд стабільний, що гарантує безпечну роботу ядерного об’єкта.

Д

ержавною екологічною інспекцією з охорони навколишнього середовища в Рівненській області в останні дні минулого року на нашій станції проведено позапланову перевірку з дотримання вимог законодавства у сфері поводження з відходами. Перевірялись хімічний цех, цех теплових та підземних комунікацій, служба охорони навколишнього середовища та управління капітального будівництва РАЕС. Зауважень в роботі названих підрозділів станції не виявлено.

Ч

имало уваги на РАЕС приділяється пожежній безпеці. Тільки в 2013 році для цього виконано ряд заходів, серед яких: ◆ нанесення вогнезахисного покриття на транзитні повітропроводи етажерки електротехнічних пристроїв та транзитні повітропроводи припливної й витяжної вентиляцій, що обслуговують приміщення акумуляторних батарей на енергоблоках №1 та №2; ◆ встановлення вогнезатримуючих клапанів з нормованим значенням межі вогнестійкості на системах вентиляції, що обслуговують пожежонебезпечні приміщення дизель-генераторної станції енергоблоків №№1,2; ◆ виконання вогнезахисного просочення дерев’яних конструкцій сценічної коробки та горючих декорацій сцени Палацу культури, дерев’яних конструкцій горищного приміщення адміністративної будівлі ЦТПК. Також завершено облаштування під’їздів з твердим покриттям до пожежних гідрантів на території ВРП 330/110 кВ. Найближчим часом планується виконати: вогнезахист металевих конструкцій ферм машинного залу енергоблоків №№1,2; забезпечити живлення насосів протипожежного водопостачання БНС-2 по 1-й категорії надійності; продовжити роботи з модернізації стаціонарного газового пожежогасіння комірок сховища РАВ у спецкорпусі №2; виконати заміну протипожежних дверей несистемних приміщень енергоблоків №1-4 та протипожежних дверей на зовнішніх об’єктах РАЕС, втілити ряд інших намічених заходів.


№3 (1095)

2 Атомные новости. Украина. Мир

Реструктуризація ЦТАВ – можливість успішної реалізації планів на майбутнє

У колективах РАЕС

В мире эксплуатируется 437 атомных блоков

Число действующих в мире атомных энергоблоков по итогам 2013 года не изменилось. Такой вывод следует из текущей статистики по базе данных PRIS, поддерживаемой МАГАТЭ. Всего в прошлом году к сети было подключено четыре новых блока – три в Китае и один в Индии ("Куданкулам-1"). В то же время, за прошлый год были окончательно остановлены также четыре блока. Все они находятся в США. Это блок "Crystal River-3", блоки №№2,3 АЭС "San-Onofre", а также АЭС "Kewaunee". В 2013 году в мире началось строительство сразу 10 новых блоков. Для сравнения – в 2012 году стартовало сооружение 7 новых блоков, в 2011 году – 4, в 2010 – 16, а в 2009 – 14 (включая два возобновлённых). География начала строительства в 2013 году существенно иная, чем в предыдущие годы. Так, сразу четыре новых блока начали возводиться в США, на них будут установлены реакторы AP-1000. В Китае началось сооружение трёх новых блоков, в том числе, блока №4 Тяньваньской АЭС с реактором ВВЭР-1000. Ещё один новый блок с ВВЭР начал строиться в Белоруссии. По одному новому блоку начато строительство в ОАЭ и Южной Корее. Таким образом, в соответствии с базой PRIS, на данный момент в мире эксплуатируется 437 атомных энергоблоков и ещё 72 блока находятся на стадии строительства.

Україна і РФ налагоджують ефективне співробітництво в галузі атомної енергетики

Україна може отримати на розвиток вітчизняної атомної енергетики близько 6 млрд. дол. США. На цьому акцентував увагу Урядовий уповноважений з питань співробітництва з Російською Федерацією, державами-учасниками Співдружності Незалежних Держав, Євразійського економічного співтовариства та іншими регіональними об'єднаннями Валерій Мунтіян. За його словами, такі домовленості були досягнуті в ході засідання Українсько-Російської міждержавної комісії. «Комісія дала доручення урядам двох країн вжити невідкладних заходів, які будуть сприяти зростанню обсягів інвестицій в 2014 році. І одна з основних галузей – ядерна енергетика. Зокрема, пропонується продовжити заходи з організації в Україні виробництва ядерного палива для реакторів ВВЕР-1000, також підготувати пропозиції щодо спорудження 3 і 4 енергоблоків Хмельницької АЕС», – розповів Валерій Мунтіян. Урядовий уповноважений нагадав, що домовленість дає можливість залучити інвестиції та здійснювати співфінансування вже узгоджених спільних проектів, таких як будівництво Канівської ГАЕС, розширення Каховської ГЕС, завершення будівництва другої черги Дністровської ГАЕС, будівництво підприємств на основі Новокостянтинівського родовища уранових руд, Ташлицької ГАЕС та в цілому енергетичного комплексу ЮжноУкраїнської АЕС, заводу з виробництва ядерного палива за російськими технологіями.

Валерій КОЛЄСНІК, начальник ЦТАВ РАЕС

У

2013 році в ЦТАВ завершився процес реструктуризації – кропітка, послідовна робота, що тривала впродовж чотирьох років. Саме життя підказувало нам шляхи до покращання виробничого процесу. Відтоді, як на РАЕС проводились масштабні роботи в рамках продовження термінів експлуатації енергоблоків з ВВЕР440, у яких серед інших підрозділів був задіяний і наш цех, виникла потреба у нових підходах для впровадження інноваційних технологій. Заміна релейних захистів і блокувань на програмно-технічні комплекси (ПТК) систем безпеки та систем нормальної експлуатації обладнання реакторного та турбінного відділень блоків №№1,2 потребувала від персоналу нових знань й високої кваліфікації. Пе-

редбачивши це, ми почали ретельно формувати лабораторії, дільниці, групи зі спеціалістів, котрі добре володіли знаннями в області мікропроцесорної техніки та програмування. З дільниці СУЗ блоків №№3,4 були переведені фахівці, які вже мали досвід роботи з ПТК, з дільниці АСУТП – професіонали у сфері мікропроцесорних технологій. До складу груп ввели і „свіже” поповнення – випускників Севастопольського національного університету ядерної енергії та промисловості з профільною спеціалізацією „автоматизація управління технологічними процесами”. Координатором робіт виступив професіонал своєї справи старший майстер Олексій Філімонович Войтович, його правою рукою став провідний інженер Володимир Левакін. Разом з молодими інженерами Дмитром Бескровним, Олегом Радчуком, Сергієм Лук’яненком, Ігорем Гнатюком, Максимом Литвяком вони розробляли технічні вимоги, готували вихідні дані для проектної документації та спільно з підрядниками КНМП ЕПМ виконували роботи з монтажу та налагодження нового технологічного обладнання. Звісно, їм допомагали представники старшого покоління „таїшників”. Це був своєрідний сплав досвіду й молодих, свіжих сил, що відіграло велику роль як в успішному втіленні проектів, так і підготовці кадрів. Нині Роман Саворона, який брав найактивнішу участь у роботах, очолює групу з експлуа-

тації та обслуговування ПТК, змінивши на посту Володимира Левакіна, котрий перевівся у ДНТЦ ЯРБ м.Києва. Зауважу, що у процесах реконструкції та модернізації були задіяні працівники оперативного персоналу, дільниць КВП, АСУТП, загальностанційних об’єктів, лабораторії інженерно-технічної підтримки ЦТАВ. Кожен на своєму місці доклав багато зусиль для впровадження вищезазначеного обладнання та підготовки звітної документації. Окрім того, силами цих підрозділів виконані роботи з модернізації закріпленого за ними обладнання. А це – впровадження ПТК системи автоматичного управління резервної дизельної електростанції, ще цілого ряду систем – інформаційно-обчислювальної, „Чорний ящик”, контролю водню в боксі парогенераторів, контролю рівня в басейнах витримки. Таким чином, крок за кроком вимальовувалась нова структура цеху. До того ж, зміни торкнулися й керівного складу. Була введена посада заступника начальника цеху з систем контролю та управління, на яку призначено Віталія Корольчука. На базі дільниці АРТЗС створені три лабораторії: з технологічного захисту та блокування енергоблоків №№1,2 (О.Войтович) й енергоблоків №№3,4 (П.Чорний); електропривідної арматури енергоблоків №1-4 (Г.Полюхович). Дільниця АСУТП реорганізована у дві лабораторії – АСУТП (А.Литвинчук) і СВРК (О.Килюх). Створено групу управління базами даних (М.Гутнік).

На виконання вказівки генерального директора щодо оптимізації чисельності оперативного персоналу блоків №№3,4 з цих дільниць були переведені чергові електрослюсарі на інженерні посади в оперативний персонал блоків №№1,2 зі скороченням вакантних посад. Зміни в цеху дозволили оптимізувати процеси підготовки виробництва, експлуатаційної та ремонтної документації, експлуатації, технічного обслуговування й ремонту закріпленого обладнання. На допомогу майстрам на дільницях введені посади інженерів, що дозволяє на більш високому рівні готувати технічну документацію та організовувати виробничі процеси. Вдалий проект з реорганізації дає можливість в подальшому успішно реалізовувати плани майбутнього, пріоритетні з яких пов’язані з продовженням терміну експлуатації енергоблоку №3. Підготовлені технічні вимоги на закупівлю необхідного обладнання. Цех працює над оптимізацією термінів виконання та затрат на модернізацію, адже, окрім кредитних коштів ЄБРР, необхідні значні власні кошти Компанії. Сьогодні персоналу ЦТАВ, середній вік якого складає близько 40 років, потрібно у короткий термін, спираючись на досвід попередніх поколінь, освоїти нові технології, надійно експлуатувати діюче обладнання, тим самим виконувати свій головний обов’язок – дбати про безпечну роботу енергоблоків РАЕС.

Фотоінформація

Метрологія – справа відповідальна ◀

В

успішній роботі колективу рівненських атомників є й вагома частка працівників відділу головного метролога. Метрологічна служба РАЕС забезпечує єдність вимірювань необхідної точності та здійснює метрологічний контроль й нагляд, спрямовані на підвищення безпечної експлуатації станції та ефективного виробництва електроенергії. У колективі ВГМ приділяють велику увагу наставництву. Досвідчений інженер групи фізико-хімічних вимірювань Олена Михайлівна КОМКОВА (справа) завжди із задоволенням ділиться багаторічними напрацюваннями з молодшою колегою – інженером Іриною БЕКИШ. Серед завдань, що виконують ці дві працівниці, й проведення калібрування кондуктометрів – приладів для вимірювання електропровідності вод першого та другого контурів ядерних установок.

В Индии успешно испытали на 50% мощности первый блок АЭС "Куданкулам"

Первое подключение блока к сети прошло 22 октября 2013 года. Синхронизация блока была проведена успешно. В настоящее время специалисты занимаются поэтапным подключением энергоблока. После достижения каждого порога мощности на блоке осуществляются плановые испытания со сбросами нагрузки. Выход на 100% мощности будет осуществлен после тщательной проверки работоспособности всех систем и оборудования. АЭС "Куданкулам" сооружается при техническом содействии России. Строительство второго блока находится на завершающей стадии. Стороны практически завершили подготовку к сооружению второй очереди АЭС (третий и четвертый блоки). На сегодняшний день АЭС "Куданкулам" – самый современный в мире проект атомной станции, по которому осуществлен физический пуск, ведутся работы по подключению к сети.

16 січня 2014р.

Ц

ього року світлина Людмили Анатоліївни ДМИТРИЄНКО, інженера ВГМ – керівника групи геометричних, механічних та спецвимірювань, занесена на Дошку пошани Рівненської АЕС.

Вона – досвідчений, кваліфікований спеціаліст, приклад сумлінного і виваженого ставлення до виконання своїх обов’язків, тому й користується заслуженою повагою серед колег. Завдяки її умілому виконанню калібрування ультразвукового зразка (на фото), за допомогою якого здійснюється налаштування ультразвукових дефектоскопів, працівники служби контролю металу мають можливість проводити якісний контроль стану металу ядерної установки. Відтак, на ділі бачимо позитивні результати співпраці двох підрозділів РАЕС.


Календар на 2014 рік 01 Січень

2014

Понеділок Вівторок Середа Четвер П'ятниця Субота 01 02 03 04 05

6 13 20 27

7 14 21 28

1 8 15 22 29

2 9 16 23 30

3 10 17 24 31

4 11 18 25

07 08 09

3 10 17 24

Четвер П'ятниця Субота

4 11 18 25

5 12 19 26

6 13 20 27

7 14 21 28

1 8 15 22

2014

Понеділок Вівторок Середа Четвер П'ятниця Субота 09

11 12 13 14

3 10 17 24 31

4 11 18 25

5 12 19 26

6 13 20 27

7 14 21 28

1 8 15 22 29

04 Квітень

15 16 17 18

7 14 21 28

1 8 15 22 29

2 9 16 23 29

3 10 17 24

4 11 18 25

5 12 19 26

20 21 22

5 12 19 26

2 9 16 23 30

6 13 20 27

7 14 21 28

30

6 13 20 27

1 8 15 22 29

2 9 16 23 30

3 10 17 24 31

06 Червень

Неділя

4 11 18 25

23 24 25 26 27

2 9 16 23 30

3 10 17 24

4 11 18 25

5 12 19 26

6 13 20 27

7 14 21 28

1 8 15 22 29

3 10 17 24 31

4 11 18 25

5 12 19 26

32 33 34

4 11 18 25

5 12 19 26

6 13 20 27

7 14 21 28

1 8 15 22 29

2 9 16 23 30

09 Вересень

37 38 39 40

1 8 15 22 29

2 9 16 23 30

3 10 17 24

4 11 18 25

5 12 19 26

6 13 20 27

10 Жовтень 40

42 43

6 13 20 27

7 14 21 28

1 8 15 22 29

2 9 16 23 30

3 10 17 24 31

4 11 18 25

11 Листопад Понеділок Вівторок Середа Четвер П'ятниця Субота

46 47

3 10 17 24

4 11 18 25

5 12 19 26

6 13 20 27

7 14 21 28

1 8 15 22 29

12 Грудень

50 51 52 1

1 8 15 22 29

Неділя

7 14 21 28

Неділя

5 12 19 26

Неділя

2 9 16 23 30

2014

Понеділок Вівторок Середа Четвер П'ятниця Субота 49

3 10 17 24 31

2014

44 45

Неділя

2014

Понеділок Вівторок Середа Четвер П'ятниця Субота 41

6 13 20 27

2014

Понеділок Вівторок Середа Четвер П'ятниця Субота 36

Неділя

2014

31

Понеділок Вівторок Середа Четвер П'ятниця Субота Неділя 22

2 9 16 23 30

Понеділок Вівторок Середа Четвер П'ятниця Субота

48

2014

7 14 21 28

1 8 15 22 29

08 Серпень

Неділя

2014

Понеділок Вівторок Середа Четвер П'ятниця Субота 19

29

44

05 Травень 18

28

Неділя

2014

Понеділок Вівторок Середа Четвер П'ятниця Субота 14

27

Неділя

2 9 16 23

2014

Понеділок Вівторок Середа Четвер П'ятниця Субота

35

03 Березень

10

5 12 19 26

2014

05 06

Неділя

31

02 Лютий Понеділок Вівторок Середа

07 Липень

2 9 16 23 30

3 10 17 24 31

4 11 18 25

5 12 19 26

6 13 20 27

Неділя

7 14 21 28


4

Цер к о в н и й к а л е н д ар. 2 0 1 4 р і к

Січень

Лютий

Березень

Квітень

Травень

Червень

Липень

Серпень

Вересень

Жовтень

Листопад

Грудень

Їжа без м'яса Риба, гаряча їжа з рослинною олією Гаряча їжа з рослинною олією Гаряча їжа без рослинної олії Холодна їжа без рослинної олії, непідігріте питво Утримання від їжі Неперехідні свята: • 7 січня – Різдво Христове • 19 січня – Водохреще (Богоявлення) • 15 лютого – Стрітення Господнє • 7 квітня – Благовіщення Пресвятої Богородиці • 19 серпня – Преображення Господнє • 28 серпня – Успіння Пресвятої Богородиці • 21 вересня – Різдво Пресвятої Богородиці • 27 вересня – Воздвиження Хреста Господнього • 4 грудня – Введення у храм Пресвятої Богородиці

•Світле Христове Воскресіння (Пасха) – 20 квітня 2014 року Перехідні свята: • 13 квітня – Вхід Господній у Єрусалим • 29 травня – Вознесіння Господнє • 8 червня – День Святої Трійці. П’ятидесятниця Великі свята: • 14 січня – Обрізання Господнє • 7 липня – Різдво Іоанна Предтечі • 12 липня – Святих апостолів Петра і Павла • 11 вересня – Усікновення голови Іоанна Предтечі • 14 жовтня – Покрова Пресвятої Богородиці Церковні багатоденні пости: • 3 березня – 19 квітня – Великий піст • 16 червня – 11 липня – Петрів піст • 14 –27 серпня – Успенський піст • 28 листопада 2014 – 6 січня 2015 року – Різдвяний піст

Церковні одноденні пости: середа і п’ятниця впродовж усього року, за винятком суцільних седмиць і Святок • 18 січня – Водохресний святвечір (Навечір’я Богоявлення) • 11 вересня – Усікновення глави Іоанна Предтечі • 27 вересня – Воздвиження Хреста Господнього Дні особливого поминання покійних: • 22 лютого – субота м’ясопусна (Вселенська батьківська субота) • 15 березня – субота 2-ї седмиці Великого посту • 22 березня – субота 3-ї седмиці Великого посту • 29 березня – субота 4-ї седмиці Великого посту • 29 квітня – Радониця • 9 травня – Поминання покійних воїнів • 7 червня – субота Троїцька • 1 листопада – субота Димитрівська


№3 (1095)

16 січня 2014р.

3

На Рівненській АЕС діятиме постійне

представництво Московського центру ВАО АЕС Мета представництва – забезпечення ефективної взаємодії між ВП «Рівненська АЕС» та представником ВАО АЕС-МЦ на майданчику РАЕС щодо: – здійснення моніторингу стану ВП РАЕС; – передачі інформації за результатами моніторингу керівництву ВП РАЕС, а в подальшому керівництву ВАО АЕС-МЦ для організації своєчасного застосування необхідних коригувальних заходів; – розробки і узгодження з керівництвом ВП РАЕС та ВАО АЕС-МЦ щорічного «Плану взаємодії» з надання підтримки за результатами моніторингу стану ВП РАЕС; – участі в організації і проведенні заходів ВАО АЕС для ВП РАЕС згідно з річними затвердженими «Планом взаємодії» та «Планом робіт Московського центру ВАО АЕС»; – сприяння розповсюдженню на Рівненській АЕС інформації й ма-

теріалів ВАО АЕС; – підготовки звітів про поточний стан ВП РАЕС, щоквартальних, річних звітів щодо тенденцій безпеки, статусу областей для покращання, сформульованих за результатами партнерських перевірок і рекомендацій місій технічної підтримки, показників роботи, розслідування подій, участі в заходах ВАО АЕС та змін до програм підтримки з боку ВАО АЕС. Як ми уже повідомляли, представником Московського центру ВАО АЕС на майданчику Рівненської АЕС від 17.12.2013 року призначено Дмитрія Вікторовича Галкіна. Нині розробляється положення про порядок взаємодії ВП «Рівненська АЕС» з представництвом ВАО АЕС-МЦ на майданчику ВП РАЕС. Власна інформація

На оперативній нараді профкому На станції готуються до конференції трудового колективу ВП РАЕС та звітної профспілкової. Про це в основному і йшла мова на черговому засіданні профспілкового комітету, яке відбулось 9 січня цього року. Зокрема, було затверджено постанову профкому про проведення звітних профспілкових конференцій (зборів) у виробничих підрозділах станції (їх графіки, порядок денний). Було встановлено квоту представництва на звітну профспілкову конференцію ППО ВП РАЕС – один делегат від 40 членів

Твої люди, РАЕС Ось уже 27 років, як на Рівненській АЕС працює майстер ЦТПК з ремонту й обслуговування електрообладнання споруд очищення додаткової води (СОДВ) Василь Федорович Середа. Народився наш земляк в 1954 році у древньому містечку Степань. Ще під час служби в армії вподобав собі та освоїв професію електрика. Отож не дивно, що в житті юнака було навчання в Кам’янець-Подільському технікумі, де він залюбки вивчав електросправу. Потім молодий спеціаліст працював електриком у місцевому відділенні "Сільгосптехніки", трудивсь за фахом у відомому санаторії «Горинь». А в 1986-му доля привела Василя Федоровича й на Рівненську АЕС, де він влаштувавсь електромонтером у ЕЦ, на дільницю з ремонту комплексних розподільчих пристроїв 3-го енергоблоку. Пізніше він переходить у лабораторію релейного захисту й автоматики, а в 1996-му йому доручають сформувати і очолити бригаду електриків, яка мала б у стислі терміни з обладнання, що через зупинку будівництва АЕС тривалий час перебувало на складах, а

Турбота

Атомпрофспілки, а для структурних підрозділів, чисельність яких менша цієї цифри – 2 делегати, затверджено її порядок денний. Відбудеться конференція 31 січня 2014 року. На профкомі також було ухвалено постанову про проведення конференції трудового колективу ВП РАЕС. Як зазначив голова профкому І.М.Мельник, довідка з виконання Колективного договору за 2013 рік виробничими підрозділами ВП РАЕС підготовлена і надана трудовим колективам для обговорення.

Все життя – улюбленій професії

то й на відкритих майданчиках, доукомплектувати та привести до пуття досить непросте й енергоємне електрогосподарство СОДВ. І В.Середа успішно справ-

ляється з поставленим завданням. – Ось мої хлопці, мої товариші, помічники й водночас порадники, – з гордістю показує на своїх підлеглих. – Я жодного разу ні в кому з них не розчарувався,

хоч у свій час, особливо на початку, не раз, було, й сам у роботу впрягавсь і всіх підганяв, вимагаючи лише необхідного результату. Отож за якийсь час ми все тут

перебрали своїми руками, налагодили роботу досить непростого обладнання й нині експлуатуємо його… У свою чергу й працівники бригади гарної думки про ньо-

го, відчувається, що не лише поважають, а й люблять свого керівника. Так, електромонтери Андрій Репетуха, Дмитро Ткач та інші підтверджують, що Василь Федорович і справді дуже відповідальна, порядна й віддана своїй професії людина. Не любить «на завтра» відкладати те, що потрібно зробити сьогодні. Вимогливий, іноді запальний, але, запевняють, при необхідності й заступається за них. І додають до портрета виробничника ще один штрих: аби ліпше засвоїти улюблене ремесло – ветеран в недалекому 2010-му, «записавшись в студенти», наполегливо «гриз граніт науки» в Луцькому національному університеті, після чого отримав диплом інженераелектрика. Сьогодні продовжує батькову справу і син Василь, який вже 14 років працює електриком на ПРК. Невдовзі В.Ф. Середа відзначатиме свій 60-річний ювілей. З цієї нагоди колеги та друзі шлють свої поздоровлення шановному ювіляру, бажають йому міцного здоров’я, подальших трудових успіхів та всіляких земних гараздів. Іван СИДОРЧИК

Дітей вчать малювати та виховують спортивний дух

Майстер-класи провели для вихованців обласного центру соціально-психологічної реабілітації. Малювати дітей вчили професійні художники в рамках проекту «Намалюй свято», який відбувається під патронатом голови Рівненської ОДА Василя Берташа. А ще в області за підтримки знаних спортсменів школярам прищеплюють любов до спорту.

Н

Ці питання розглядались і на засіданні профактиву станції, яке пройшло у той же день. Голова профспілкового комітету РАЕС поінформував присутніх про діяльність підприємства, про підвищення тарифу для НАЕК «Енергоатом» на відпуск електроенергії, зауважив, що з 20 січня згідно з наказом генерального директора станції у виробничих підрозділах розпочнуться річні балансові звіти та наголосив на поліпшенні виробничої та трудової дисципліни. Власна інформація

а майстер-класі з малювання вихованці зобразили кольоровий сніг, фіолетові ялинки та казкових тварин. Для дітей це своєрідна терапія, оскільки в центр соціально-психологічної реабілітації потрапляють ті, хто опинився в скрутних життєвих обставинах. Завдяки малюнкам, зроблених на постійних заняттях з образотворчого мистецтва, психологи визначають внутрішній стан підопічних і як він змінюється, пояснив директор закладу Сергій Якобчук. У рамках проекту «Намалюй свято» вихованці отримали поради від професіоналів пензля. У творчих майстернях художники радили ді-

тлахам зображати предмети та явища не зовсім реальними, а такими, якими б хотілося їх бачити. – Насправді можна говорити не словами, а малюнками. Це й хотілося показати дітям, – розповів художник Олексій Огонь, який працюватиме у журі. – А в конкурсних роботах я звертатиму увагу не так на техніку виконання, як на саму ідею, незвичну і неординарну. Дітлахи можуть створити малюнки на теми Великодня, Дня Конституції, Дня Перемоги, Дня Незалежності, а також до 8 Березня. Кращі малюнки стануть основою для представницьких листівок, які керівник Рівненщини Василь Берташ підпише до свят.

Таким чином про їхніх авторів дізнаються в Україні та за її межами. Керівник області підтримав цей проект, оскільки вважає – дітям соціально вразливих категорій важливо дати можливість розвивати свої таланти. – Мистецький конкурс «Намалюй свято» може заохотити школярів проявити свої здібності, – наголосив голова облдержадміністрації Василь Берташ. – Таку можливість повинні мати і ті діти, які опинилися в непростих життєвих обставинах. Захист їх прав та інтересів є одним із пріоритетів керівництва всіх рівнів. Водночас на Рівненщині триває унікальний проект «Розминка від чемпіона». Його реалізовують у рамках соціальних ініціатив Президента України «Діти – майбутнє України». За 2013 рік 22 відомі спортсмени провели тренування для трьох тисяч учнів. Дійсні чемпіони та чемпіони минулих років, досвідчені та молоді спортс-

мени – усі вони, щоправда кожен по-своєму, популяризують серед учнів здоровий спосіб життя та заняття фізичною культурою. Черговий тур проекту відбувся у Сарненському районі. Там учням презентували стрільбу зі спортивного лука, дзюдо та пауерліфтинг. З останнім школярів села Немовичі познайомив чемпіон України та Європи, призер чемпіонату світу з пауерліфтингу серед спортсменів з вадами зору Роман Набухотний. Він провів розминку, а також на власному прикладі розповів, що фізичні вади – не перешкода активному життю та заняттю спортом. Більше того, за словами пауерліфтера, фізичні вправи та здоровий спосіб життя допомагають досягти успіху не лише у спорті, а й в інших сферах. Потрібно лише ставити для себе мету і наполегливо до неї йти, переконував школярів Роман Набухотний. Володимир Миколайчук

Новини області Тепер у зарічненців – сучасний спорткомплекс 27 грудня 2013 року відбулося урочисте відкриття спортивного комплексу Зарічненської гімназії. Такий щедрий подарунок від держави напередодні Нового року отримали не лише учні гімназії, а й вся спортивна громадськість району. Президент України Віктор Янукович не раз наголошував на важливості залучення молоді до занять фізкультурою та спортом. Василь Берташ висловив вдячність Президентові за підтримку в будівництві спортивних споруд. Адже протягом останніх трьох років в області зведено більш як десяток спортивних залів, а також добудований спорткомплекс у селі Балашівка Березнівського району.

Ще в чотирьох селах Рівненського району з’явився газ Тож ще понад півтори тисячі мешканців Іскри, Сухівців, Радухівки та НовоставуДальнього поліпшили свій побут. Це стало можливим завдяки реалізації проекту «Пересопниця». На будівництво 18-кілометрової підвідної магістралі з НАК «Нафтогаз України» залучили понад 10 мільйонів гривень. Тепер блакитним паливом почнуть користуватися жителі ще чотирьох сусідніх сіл Рівненського району. Таким чином вдається виконувати президентське завдання щодо створення людям належних умов незалежно від місця їх проживання, зауважив заступник голови облдержадміністрації Володимир Новак. Він також додав, що Рівненський район – лідер за рівнем газифікації.

У цьому році на оздоровлення дітей буде витрачено на 3 мільйони гривень більше

Таку програму відновлення здоров’я застрахованих осіб та членів їхніх сімей прийнято на засіданні правління обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Начальник відділу соціальних послуг виконавчої дирекції Фонду Лілія Давидюк повідомила, що у 2013 році на оздоровлення дітей витрачено кошти в сумі 14100 тисяч гривень, оздоровлено по путівках 6036 дітей. А в поточному році планується оздоровити 7000 дітей застрахованих осіб віком від 6 до 18 років. І передбачено на це суму 17150 тисяч гривень.

З нового року в новий дитсадок

ходять два десятки дітей у селі Золочівка Демидівського району Оновлений навчально-виховний заклад облаштували у місцевій школі. Тут, зокрема, обладнано ігрову та навчальну кімнати, побутові приміщення. Поки що дитсад розрахований на короткотривале перебування малят, але згодом заняття з дітьми проводитимуться впродовж повного дня. (За матеріалами преси)

ОГОЛОШЕННЯ Фонд соціального страхування пропонує для працівників ВП РАЕС та членів їх сімей на I квартал 2014 року путівки на санаторно-курортне лікування та оздоровлення у санаторії м.Моршина, м.Трускавця, м.Миргорода, м.Одеси, м.Алушти, м.Ялти, к.Куяльника, Закарпаття, санаторії "Медобори", "Червона калина", "Барвінок" (для дорослого з дитиною) та багато інших оздоровниць різного профілю лікування. Часткова оплата за путівку для дорослого – 20%, для дорослого з дитиною – 10%. За довідками звертатися в УСР ВП РАЕС (тел. 62-8-17 ).


№3 (1095)

4 Спорт

Золото і бронза боксерів „Золотої рукавиці” Сьомий міжнародний Новорічний турнір з боксу, в якому взяли участь спортсмени з України, Росії та Білорусі, проходив наприкінці 2013 року у місті Брест. У складі збірної команди Рівненської області успішно виступили на цих змаганнях спортсмени клубу „Золота рукавиця” РАЕС – Тарас Радчук, Владислав Буцмай та Роман Каразія, гідно представивши не тільки рідний боксерський клуб, область, але й в цілому Україну. Владислав Буцмай (вагова категорія 54 кг), не залишивши жодних шансів на перемогу своїм суперникам, упевнено завоював І місце. І місце приніс команді і Тарас Радчук. У ваговій категорії 52 кг він у фіналі переміг призера Білорусі 2013 року.

Роман Каразія (вагова категорія до 50 кг) посів ІІІ призове місце, поступившись у напівфіналі представнику господарів турніру. Така перемога – результат наполегливих тренувань, сили волі боксерів та зусиль й таланту їхнього тренера Олександра Кравченка, завдяки яким хлопці демонструють високі результати. Не дивлячись на юний вік (15-16 років), вони вже досвідчені бійці, за плечима котрих участь й перемоги у багатьох міжнародних змаганнях. Входячи до складу збірної області у своїх вагових категоріях, Роман, Влад і Тарас за тиждень до турніру в Білорусі виграли у чемпіонаті Рівненської області. Нині Т.Радчук готується до участі в чемпіонаті України серед моло-

ді, який відбудеться наприкінці січня у Харкові. Тож нових вам перемог, хлоп-

Афіша Палацу культури 17 січня о 17 годині – конкурсна програма для молоді "Весело зустрінемо Новий рік". Танцювальна зала ПК. Вхід – 7 грн. •••

17 січня о 19 годині – тематична програма для працівників ВП РАЕС, членів їх сімей та мешканців м. Кузнецовська "Зірка Різдва і надії ясно засіяла". Танцювальна зала ПК. Вхід – 16 грн. •••

19 січня о 12 годині – міський фестиваль колядок та щедрівок "Ой, радуйся, земле!". Танцювальна зала ПК. Вхід – вільний. •••

22 січня о 17 годині 30 хвилин – урочистості та святковий концерт до Дня Соборності та Свободи України. Вхід вільний. •••

У Кузнецовську в футбол грають і дівчата 60 юнок зі шкіл міста та гімназії взяли участь у Новорічному кубку з футзалу, що проходив 3-4 січня у спортивному залі реабілітаційно-спортивного комплексу РАЕС. Переможний кубок змагань за І місце

ці, і хай вам неодмінно аплодуватимуть у майбутньому й на світових рингах!

16 січня 2014р.

отримала команда ЗОШ №4, на друге місце вийшли дівчата збірної ЗОШ №1, а третьою стала команда ЗОШ №5. 10 медалей, 40 грамот було вручено футболісткам. Цінні призи отримали у номінаціях „Кращий воротар” – Тетяна Мазурець, „Краща захисниця” – Галина Москалик, „Краща на-

падниця” – Тетяна Мушик, „Кращий гравець турніру” – Ірина Тацюк. Найперспективнішими гравцями визнано Іванну Черевач і Марію Лихач. Кубок з футзалу відбувся завдяки спонсорській допомозі фірми „Імбекс”, приватним підприємцям Михайлу Зубрецькому та Валентину Руднику, натхненнику і організатору Анатолію Усаченку. Олена ЗУБЕНКО

25 січня о 18 годині – акустичний гурт "SOUNDJACK". Вхід – від 25 грн. •••

25 січня о 20 годині – лазерне шоу, бармен шоу, конфеті шоу до Міжнародного дня студентів. Всім Тетянам вхід безкоштовний, для решти – 25 грн. •••

26 січня о 18 годині – вечір відпочинку для клубу ПК "Орхідея" "Зимові святки". Танцювальна зала ПК.

Конкурс наукових доповідей – 2014 Конкурс наукових доповідей серед молодих працівників ВП «Рівненська АЕС» пройде у лютому 2014 року. Запрошуємо до участі працівників станції віком до 35 років. Конкурс проходитиме за трьома напрямками: ◆ виробничий; ◆ соціальний; ◆ профспілковий. Орієнтовна тематика наукових доповідей по кожному з напрямків: 1. Виробничий напрямок: ◆ підвищення безпеки ядерних установок;

◆ поводження з відпрацьованим ядерним паливом і радіоактивними відходами; ◆ використання комп’ютерних технологій в атомній енергетиці; ◆ модернізація і продовження ресурсу енергоблоків АЕС. 2. Соціальний напрямок: ◆ молодь в ядерній енергетиці; ◆ технічні і соціальні проблеми закриття АЕС і виводу їх з експлуатації; ◆ популяризація атомної енергетики; ◆ професійна орієнтація молоді. 3. Профспілковий напрямок: ◆ фінансово-організаційне зміцнення профспілки; ◆ страхування як фактор мотивації профспіл-

кового членства; ◆ суспільний контроль за охороною праці; ◆ інформаційна політика профспілок; ◆ профспілки і молодь. Перелічені теми є орієнтовними, кожен учасник має право представити на конкурсі свою наукову роботу, головне, щоб вона була актуальною. У конкурсі наукових доповідей можуть брати участь працівники ВП РАЕС віком до 35 років включно, які є членами ППО ВП РАЕС. Для участі у конкурсі необхідно подати заявку встановленого зразка (зразок заявки, разом з електронним варіантом Програми проведення конкурсу буде надіслано у підрозділи через GroupWise). До заявки про участь необхідно додавати коротку анотацію доповіді (до 300 слів).

Заявки приймаються до 10.02.2014 р. в інформаційному центрі «Полісся» ВП РАЕС або за електронними адресами: informsentr@mail.ua, OmSP@rnpp.atom.gov.ua Переможці конкурсів за кожним із напрямків будуть нагороджені грошовими преміями та представлятимуть ВП РАЕС на конкурсі наукових доповідей ДП НАЕК «Енергоатом». За додатковою інформацією звертатися до Дукач Валентини Василівни, начальника відділу зв’язків з громадськістю УІтаЗГ (тел. роб. 2-1908, 2-14-43) та Омелянця Сергія Петровича, голови Організації молоді (тел. моб. 067 699-10-24, роб.61-1-13). Організація молоді ВП «Рівненська АЕС»

Виставки

Технічна бібліотека запрошує

Як уже повідомлялося, технічна бібліотека РАЕС понад три десятиліття збирала, накопичувала і надавала у користування працівникам підприємства потрібну науково-технічну інформацію. Серед документів, що зберігаються у фонді, є немало цікавих примірників, як наукової, так і популярної літератури, які є своєрідною ілюстрацією цього цікавого і насиченого важливими подіями відрізку часу. Відзначення сорокаріччя початку будівництва РАЕС – прекрасна нагода продемонструвати їх на тематичній виставці, яка складається з таких розділів: «Початки. Альфа і омега…», «Популярно про складне», «Теорія і практика», «РАЕС», «Особистості». Серед книг, представлених в експозиції, неодмінно привернуть увагу своєрідні раритети нашого фонду. Це «Справочник по котлонадзору», виданий «Государственным энергетическим

E-mail: gazeta@rnpp.atom.gov.ua Наша енергія— наше майбутнє

издательством СССР» у 1954 році, на внутрішній обкладинці якого стоїть розмашистий автограф легендарного директора РАЕС В. О. Коровкіна з позначкою «Томск». Або інша книга: «Реакторостроение и теория реакторов». Издательство Академии Наук СССР. Москва, 1955 г.. Це публікація доповідей радянської делегації на міжнародній конференції з мирного використання атомної енергії у Женеві в 1955 році. (Власне, з цієї конференції починає свою історію МАГАТЕ). Відкривається збірник доповіддю про першу атомну електростанцію в СРСР у Обнінську. У розділі «Популярно про складне» серед книг, які призначені для широкого загалу читачів з метою популяризації проблематики атомної енергетики, є цікаві мемуарні нариси першопрохідців, які починали розвивати дану галузь: «Д.И.Блохинцев. Рождение мирного атома». М., Атомиздат, 1977, «Я.Б.Зельдович, М.Ю.Хлопов. Драма идей в познании природы». М., «Наука», 1988 та ін. Доречними на виставці є базові підручники і посібники, за якими навчались усі, хто обрав спеціальність «атомні електростанції». Вагомо виглядає розділ, в якому представлені галузеві

ЗАСНОВНИКИ: адміністрація та трудовий колектив ВП “Рівненська АЕС“ ДП НАЕК “Енергоатом“

наукові монографії і навчальні посібники нового покоління та напрацювання Одеського національного політехнічного університету. Випуски «РАЕС-панорама», представлені у розділі «РАЕС», є своєрідною ретроспекцією знакових подій в історії підприємства: пуск четвертого блоку, продовження ресурсу 1-го та 2-го, 25-річчя, 30-річчя… Розділ «Особистості» відкривають «…І мить у вічність проростає» (1998 р.) та «Спалах ядра». (Рівне, 2000 р.) В.Мазаного. А невеличке зібрання літературних збірок авторства працівників РАЕС (нинішніх і колишніх) засвідчує, що їм підкорились і фізика, і лірика: Жизнь реактора грешна и свята. Там иная царит благодать… Только тот, кто душой понял атом, Может все остальное понять. (Б.Аристов, «Поэзия», Львов,1997 г.). Отож, запрошуємо читачів ознайомитись із тематичною виставкою літератури, присвяченою 40-річчю початку будівництва РАЕС. Мирослава Воробей, бібліотекар технічної бібліотеки НТЦ РАЕС

Редактор Лідія ШМИРКО, тел: 3-74-40, 64-1-36 Відповідальний секретар Володимир ДАВИДОВ, тел: 64-1-27 Комп’ютерна верстка Валентини МАТВІЙЧУК, тел: 64-3-98 Фото Надії ТИМОФЄЄНКО, тел: 64-1-18

Газета заснована у січні 1989 року. Свідоцтво про реєстрацію періодичного видання Серія РВ №496/49 від 30 листопада 2007 року.

Газету зверстано в комп’ютерному центрі УІтаЗГ ВП РАЕС. Кольороподіл та друк — видавництво “Медіа”, м.Луцьк, вул. Карбишева, 1. Тел.:(0332) 78-40-69. Тираж 2000 примірників.

Газета Енергія №3 (1095) - 16.01.14 р.  
Advertisement