Page 1

Наша енергія— наше майбутнє

№ 29 (1015) Четвер, 26 липня 2012 року

Щотижнева газета

Твої люди, РАЕС

На блоках РАЕС

Сергія Борисовича Растемяшина на Рівненській АЕС знають давно. Адже трудову біографію розпочав він тут ще у далекому 1981-му, одразу після закінчення навчання в Уральському політехнічному інституті. За розподілом потрапив у реакторне відділення енергоблоку №1. Пройшов усі щаблі професійного зросту. Почав з оператора РЦ-1, потім обіймав посаду старшого інженера з експлуатації реакторного відділення, був провідним інженером з управління реактором, начальником зміни РЦ-1. На сьогодні Сергій Борисович начальник зміни блоків 1-2. Своєю сумлінною працею завоював заслужений авторитет у колективі. А ще – і шану, і повагу, і щиру вдячність.

Станом на 8:00 годину 25 липня в роботі перебувають усі чотири енергоблоки Рівненської АЕС із сумарним навантаженням 2460 МВт. Діє диспетчерське обмеження. Зауважень щодо роботи основного устаткування діючих енергоблоків та персоналу немає. За минулу добу енергоблоками Рівненської АЕС вироблено 59,3 млн. кВтг електроенергії, з початку місяця – 1 млрд. 425,0 млн. кВтг, з початку року – 8 млрд. 926,4 млн. кВтг електроенергії.

Порушень меж і умов безпечної експлуатації не було. Радіаційний, протипожежний та екологічний стан на РАЕС і прилеглій території не змінювався й перебуває у межах діючих норм.

Оперативників на Рівненській АЕС називають мозком станції. Серед них і начальник зміни реакторного цеху №1 Ігор Іванович ФУЧ (на фото ліворуч). У свій час він закінчив Львівський політехнічний інститут. Спочатку працював у «Львівенерго», а з 1986-го року на Рівненській АЕС. Як і чимало реакторників розпочинав трудову кар’єру оператором реакторного відділення і виріс до начальника зміни. За багатий професійний досвід, глибокі знання, а ще за працелюбність і людяність шанують Ігоря Івановича у колективі атомників. – Сумлінно ставиться до виконання своїх обов’язків, до того ж відзначається високою відповідальністю, активний у підготовці підлеглого персоналу на нові посади, – так відгукується про нього начальник РЦ-1 Павло Анатолійович Сидоренко. Два роки на БЩУ-2 трудиться і провідний інженер РЦ-1 Олександр Анатолійович Лутченко. Він представник молодої генерації реакторників. У 2001-му закінчив Севастопольський національний університет ядерної енергії та промисловості. Як і всі його колеги, трудову діяльність також розпочинав оператором реакторного відділення. Своє основне функціональне завдання – надійну експлуатацію реакторної установки, здійснює чітко, впевнено і залюбки.

РАЕС: день за днем Виконання заходів з пожежної безпеки постійно перебуває під пильною увагою рівненських атомників. Так, у турбінному цеху № 1 РАЕС днями завершено покриття колон машзалу вогнезахисними матеріалами. На черзі проведення аналогічних робіт на другому енергоблоці, де подібну операцію потрібно здійснити на головних несучих конструкціях машзалу.

•••

Однією з головних складових подальшої безпечної експлуатації енергоблоків 1,2 РАЕС є підвищення щільності гермооболонки. Роботи у цьому напрямку ведуться постійно. Нині на станції працюють спеціалісти фірми „VUEZ” (Словаччина). Завдяки співпраці персоналу РЦ-1 та іноземних спеціалістів за останні п’ять років щільність гермооболонки збільшилась у 3 – 4 рази.

•••

У період ППР-2012 на енергоблоці №1 впроваджено в експлуатацію уран-гадолінієве паливо 2-го покоління. У зв'язку з цим персоналом ЦТАВ та відділу ядерної безпеки проведена модерніза-

ція програмно-технічних засобів верхнього рівня системи внутрішньореакторного контролю (СВРК), що забезпечило надійний контроль стану активної зони енергоблоку №1, розширило функції контролю, підвищило надійність функціонування СВРК з приведенням його у відповідність до вимог нормативних документів.

•••

Для більш надійного забезпечення електроенергією споживачів 110 кВ проводиться заміна масляних вимикачів з пристроями РЗА, що вичерпали свій ресурс, на сучасні, більш надійні й менш габаритні гелегазові. Наразі спеціалістами „АРТ-Енерго” та персоналом ЕЦ та ЦРЕУ вже замінено п’ять з десяти таких вимикачів на лініях Комарово, Хиночі, Маневичі, Кузнецовськ.

•••

Для поліпшення мікроклімату на робочих місцях персоналу хімцеху РАЕС в експрес-лабораторіях енергоблоків №№ 3, 4 та на щитовій управління блочними знесолюючими установками змонтовано й задіяно потужні виробничі кондиціонери

та встановлено додаткові системи вентиляції. Аналогічні роботи проведено і в спецкорпусі № 2, зокрема – на щитовій управління спецводоочищенням (СВО), де теж встановлено кондиціонер та проведено косметичний ремонт приміщень.

•••

Чимала роль у підготовці до ОЗП відведена службам ЦТПК РАЕС. Так, днями ремонтники цього підрозділу здійснили гідравлічне випробовування зворотної тепломережі, подібну операцію планують провести й на трубопроводах прямої теплоподачі. Ними замінено близько 200 погонних метрів труб на зношених ділянках трубопроводів тепломереж у селі Заболоття, схожі операції буде проведено й на ділянках тепломережі в районі колишньої дільниці № 5 УБ РАЕС (нині об’єкт ЦГО РАЕС), замінено окремі ділянки трубопроводів у системах протипожежного водопостачання. А ще проводиться огородження артезіанської свердловини №14 у с.Балаховичі. Подібні роботи розпочато й у селі Острів на свердловині №11. Слід відмітити, що при заміні питних водогонів використовуються пластмасові труби, які більш надійні й довговічні.

За даними АСКРО За даними системи АСКРО Рівненської АЕС на проммайданчику та в зоні спостереження РАЕС за період з 17/07/2012 по 23/07/2012 року радіаційні показники становили: - активність газо-аерозольного викиду енергоблоків Рівненської АЕС склала: ІРГ – 0.153%, ДЖН – 0.083%, йод – 0.001%, від допустимого викиду. - активність скиду в річку Стир становить: по Сs-137 – 0.594%, по Co-60 – 0.065% від допустимого скиду. - потужність дози гама-фону в населених пунктах зони спостереження становила 0.08 – 0.13 мкЗв/год і не перевищувала значень природного фону.

Програма

ХІІ Всеукраїнського молодіжного мистецького соціально-екологічного фестивалю «Біле озеро: молодь, мистецтво, екологія!» 26 липня ( четвер )

11:00-19:00 – акція «Чисте довкілля»; 12:00-18:00 – проведення творчих зустрічей, майстер-класів;

20:00 – творчий вечір знайомств «Екологія душі». 27 липня ( п’ятниця )

10:00-18:00 – акція «Чисте довкілля»; 11:00-19:00 – проведення творчих зустрічей, майстер-класів;

11:00-20:00 – виставка «Світ природи – світ краси»; 11:00 -20:00 – акція «Молодь за здоровий спосіб життя»;

20:30 – урочисте відкриття фестивалю. 28 липня ( субота )

10:00-18:00 – акція «Чисте довкілля»; 11:00-20:00 – виставка «Світ природи – світ краси»;

11:00-17:00 - проведення творчих зустрічей, майстер-класів;

11:00 -20:00 – акція «Молодь за здоровий спосіб життя»;

17:00-18:30 – концерт творчих колективів «Рівненщини»;

20:30 – гала-концерт.

29 липня ( неділя)

11:00-13:00 – акція «Чисте довкілля».


№ 29 (1015) 26 липня 2012 р.

2

Активно готовясь к партнерской проверке ВАО АЭС

Новини області Сімнадцять авторів отримали фінансову підтримку

На підтримку місцевих авторів цьогоріч в обласному бюджеті передбачили 175 тисяч гривень. Всього на розгляд координаційної ради з питань видавничої справи надійшло 35 заяв. Фінансову підтримку отримали поки що 17 авторів. Кошти спрямують на видання їхніх творів. Окрім збірок поезій, краєзнавчої, історичної та дитячої літератури, гроші виділили на друк каталогів творів художньої кераміки, а також художнього текстилю. Водночас вийде літературно-краєзнавчий журнал «Погорина». Фахівці вивчатимуть питання щодо того, аби викладати твори в електронному варіанті на порталі Рівненської обласної державної бібліотеки.

У «Надслучанській Швейцарії» відбувся фестиваль

Молодіжний фестиваль «Горлиця» тривав упродовж 21-22 липня у селі Маринин, в урочищі «Щербовець» Березнівського району. Традиційне дійство збирає тисячі туристів уже третій рік поспіль, адже організатори готують їм насичене фестивальне свято. Цьогоріч відпочивальникам знову запропонували цікаву розважальну, екологічно-туристичну, мистецьку та спортивну програми. Впродовж двох днів на фестивальній сцені виступали фольклорні колективи Рівненщини та відомі молодіжні етно-фолькові гурти з інших областей. На гостей «Горлиці» також чекали найрізноманітніші майстер-класи – виготовлення традиційної ляльки-мотанки, виробів із воску, боді-арт, гра на кобзі, різьба по дереву, орігамі, бісер, гончарство, навчання поліського танцю. А ще відпочивальникам запропонували скуштувати оригінальні місцеві страви.

Жнивує майже тисяча комбайнів

Вони обмолочують ранні зернові та зернобобові. Урожай уже зібрали майже на 10 відсотках площ. Аграрії засипали до засіків майже 50 тисяч тонн зерна. Водночас озимий ячмінь обмолотили на 55 відсотках площ, збираючи в середньому понад 30 центнерів із гектара. Агровиробники також зібрали 5 тисяч тонн ріпаку при середній урожайності майже 28 центнерів з гектара. Найвищі врожаї зернових і зернобобових у сільськогосподарських підприємствах Рівненського (понад 35 центнерів з гектара), Млинівського (34 центнери з гектара), Острозького та Здолбунівського районів (понад 31 центнер з гектара). Загалом аграрії Рівненщини посіяли цьогоріч зернові на майже 255 тисячах гектарів, що майже на 8 тисяч гектарів більше, ніж торік.

У трудових колективах

С 1 по 16 ноября текущего года на Ровенской АЭС будет проводиться партнерская проверка МЦ ВАО АЭС, членом которой является и ДП НАЭК «Энергоатом». Цель таких проверок – повышение безопасности и надежности эксплуатации атомних станций всего мира.

М

еждународная группа независимых экспертов даст углубленную объективную оценку эксплуатации РАЭС, определит способность станции выполнять свои производственные задачи на качественно более высоком уровне. В ходе проверки будут происходить обмен информацией, сопоставление результатов работы, перенятие передового опыта, сравнение уровня эксплуатации РАЭС со стандартами высокого качества ВАО АЭС. В июле текущего года на Ровенской АЭС была проведена предварительная проверка командой экспертов МЦ ВАО АЭС под руководством

Охорона праці

Здоров’я атомників – понад усе Система управління охороною праці – це сукупність методів і засобів, які сприяють запобіганню нещасним випадкам та професійним захворюванням на виробництві. Суб’єктами системи управління охорони праці є роботодавець та працівник, завдання яких – постійне взаємовигідне співробітництво, що є оптимальним шляхом для збереження життя, здоров’я та працездатності людини у процесі трудової діяльності. Це добре розуміють на Рівненській АЕС. Тому тут запроваджено одну із форм роботи – проведення щомісячних Днів охорони праці. Останній такий захід відбувся на підприємстві минулого тижня. Відкрив засідання перший заступник генерального директора – головний інженер АЕС П.І.Ковтонюк. На ньому були присутні його заступники з відповідних напрямків роботи, начальники структурних підрозділів та служб атомної станції.

Г

оловний інспектор РАЕС Юрій Павлов, виступаючи перед присутніми, повідомив, що цього року в енергокомпанії зафіксовано 4 випадки виробничих травм. Серед них є смертельні, що пов’язані в певній мірі з нестерпною спекою. З метою недопущення подібного, підготовлено відповідний наказ і розіслано в усі підрозділи. У свою чергу головний інженер РАЕС зазначив, що у дні сонцепіку, за повідомленням начальника зміни станції, автомобіль

швидкої допомоги здійснює щонайменше по 2 виїзди, доставляючи тих, хто потребує допомоги, у СМСЧ‑3. Тому Павло Іванович запропонував ВОЗ розробити певні рекомендації (хоч і надворі стало прохолодніше), як вести себе при таких виробничих умовах. Він також закликав, щоб кожен потурбувався про своє здоров’я, адже як-не-як персонал старіє, і жоден лікар не зможе прослідкувати за станом здоров’я всіх членів багаточисельного колективу.

Владимир АНУРЬЕВ, начальник ТЦ-1 РАЭС Далі було заслухано керівників структурних одиниць згідно із запланованою тематикою. А вона цього разу, наголосив головуючий наради, відображає ті зауваження, які зафіксували експерти попередньої місії Московського центру ВАО АЕС (з 3 по 6 липня ц. р.), здійснивши обхід підприємства рівненських атомників. Зокрема, це звіти про виконання попередніх «Днів ОП» та комплексних заходів з охорони праці за ІІ квартал, наявність журналів обліку робіт за нарядами і розпорядженнями, достатність у наряді заходів безпеки, забезпечення працівників спецодягом, спецвзуттям та засобами індивідуального захисту, роботи на висоті та допуск до виконання робіт з підвищеною небезпекою. Не менш важливими були питання роботи сатураторних установок, температурного режиму в приміщеннях та майстернях, ефективності роботи вентиляційних систем та кондиціювання повітря, зберігання та випробування електрозахисних засобів, наявності журналів обліку та зберігання засобів захисту, відповідальності за слюсарно-ковальські інструменти. Деякі питання, що потребують вирішення, були винесені на центральну комісію з ОП. Чимало питань, піднятих на нараді, одразу знайшли своє вирішення. Виконання інших, в силу певних причин, перенесено на пізніші терміни. Підсумки «Дня ОП» підбив Павло Ковтонюк, зауваживши, що найголовніше – це здоров’я людини, тому повсякденно не повин­но випадати з поля зору дотримання вимог безпеки виробництва у всіх колективах, на кожному робочому місці.

Володимир ДАВИДОВ

Колектив націлений на успіх

Для більш чіткого й надійного його виконання в ГТЦ постійно розробляються і впроваджуються нові, більш сучасні технологічні рішення, втілюються вимоги документів «Про поліпшення надійності експлуатації обладнання енергоблоків № 1-4», «Про покращання безпечних умов праці при виконанні робіт», «Про На знімку начальник зміни БНС Богдан Герасимчук та працівник покращання санітарГТЦ Роман Мирончук контролюють режим роботи обладнання но-побутових умов персоналу ГТЦ» та інші. еред нашим підрозділом стоїть заСеред найбільш суттєвих впроваджень вдання безперебійної подачі води в систему технічного водопоста- та здобутків останніх років – заміна напірчання для забезпечення безаварійної експлу- ної ділянки трубопроводу технічного водозабезпечення відповідальних споживачів атації енергоблоків № 1-4 РАЕС.

П

Яноша Тота, в ходе которой они посетили и машинный зал блоков №1,2. Эксперты дали некоторые замечания и рекомендации по улучшению деятельности турбинного цеха №1, которые были приняты во внимание и к исполнению в соответствии с установленными сроками. В рамках подготовки ТЦ-1 к партнерской проверке персоналом цеха, кроме обходов обрудования и рабочих мест по утвержденному графику, осуществляются периодические обходы рабочих мест, которые будут или могут посещаться экспертами проверки, наводится порядок на этих местах, выполняется покраска оборудования, уборка на оборудовании турбинного отделения, пересматривается производственная документация. В этих мероприятиях принимает участие практически весь персонал турбинного цеха, что указывает на его серьезное отношение и понимание степени ответственности за успешное проведение предстоящей проверки, свидетельствует о готовности к конструктивному диалогу, взятии на вооружение лучших наработок международной практики.

I-ої системи безпеки (2011 рік). У 2009-2010 роках проведено очищення системи циркуляційного водозабезпечення підвідного каналу приймального ковша БНС-1 та градирень №1, 2. Заодно здійснено їх ремонт та поновлено гідроізоляцію. А ще рамках продовження термінів експлуатації перших двох енергоблоків РАЕС у ГТЦ покращено санітарно-побутові умови персоналу НДВ. У машзалі насосної додаткової води на позначці 0,00 встановлено й підключено до електромережі водонагрівач, зроблено замовлення на ще один та розроблено відповідну документацію для його встановлення на БНС-3. Окрім того, постійно проводяться ремонтно-відновлювальні роботи на будівлях та спорудах, які закріплені за цехом. Працюючи в одній команді, ми й на мить не забуваємо про свою відповідальність перед колегами з інших підрозділів та служб станції, намагаємось трудитись на совість. Досить непогано працює зміна «Д» під керівництвом начальника зміни цеху Юрія Євсовича, портрет якого в цьому році поміщено

на станційній Дошці Пошани. Саме за високопродуктивну зразкову працю та сумлінне виконання своїх посадових обов’язків користуються в підрозділі авторитетом та повагою машиністи насосних установок Антоніна Романюк, Валентина Кирилюк, Лідія Прокопчук, Любов Тиховська та Любов Яйченя, чергові слюсарі Максим Шишов та Сергій Шепелюк. Непоганих виробничих здобутків досягають й інші наші виробничники. Останнім часом нам вдалося вирішити й питання облагородження закріпленої за підрозділом території, зокрема, поставлено загорожі навколо градирень водоскидних каналів. Поруч з безперебійним постачанням РАЕС водою, ми, як я вже зазначав, продовжуємо роботи із забезпечення належних умов праці та підвищення надійності експлуатації обладнання. Саме в цьому головне наше завдання, і ми з честю будем трудитись над його виконанням.

Руслан Юсин, начальник ГТЦ РАЕС


№ 29 (1015)

26 липня 2012 р.

НТЦ. Назустріч ювілею У газеті «Енергія», в рамках підготовки НТЦ до ювілею, ми вже розповідали про діяльність його основних підрозділів. Сьогодні на сторінках видання про роботу і плани на майбутнє діляться працівники відділу загальної підготовки персоналу.

3

Відділ загальної підготовки персоналу

Валерій Дмитрович Волейчук, провідний інструктор навчальнотренувального центру атомної електростанції - начальник відділу

– Розвиток відділу швидко пішов з 2002р.: запровадили ввідний курс для новоприйнятих працівників; навчання з пожежно-технічного мінімуму (ПТМ) для окремих професій. Через рік розпочали навчання з питань ПТМ майже всіх категорій персоналу. Заняття з питань охорони праці (ОП) ми починали з вивчення окремих НПАОП. Дуже швидко розробили та впровадили навчання працівників, які задіяні у роботах з підвищеною небезпекою, передбачених у ВП РАЕС. З 2006р. навчання з питань ОП проводиться для керівників низової, первинної, середньої ланок управління. Також постійно розвиваються напрями роботи: підготовка та підтримання кваліфікації інструкторів; навчання з питань нейтронно-фізичних процесів, ПНАЕ, фізичного захисту.

Ігор Валентинович Горяінов,

інструктор І категорії (проведення підготовки інструкторського персоналу) – Общеизвестно, что качество обучения во многом зависит от профессионализма инструкторского персонала. Эта задача является сложной и трудоемкой, так как наряду с технической составляющей профессионализма важно сформировать, поддерживать и развивать у инструкторов психолого-педагогические и методические способности: умение анализировать задачи для обучения, выполнять разработку учебных материалов и реализовывать обучение с применением технических средств; умение определять индивидуальные особенности обучающихся и особенности конкретной учебной группы, применять соответствующие приемы и методы обучения. Для реализации данной задачи в УТЦ создана надежная система профессионализации инструкторов, эффективность которой неоднократно подтверждалась, в том числе и международными экспертами. Сергій Іванович Басанець, інструктор ІІ категорії (держнагляд охорони праці, правил та норм атомних електростанцій) – Знання правил і норм в атомній енергетиці необхідні всім, хто працює на АЕС. Вимоги до здачі екзаменів за цим напрямом існували постійно. Дуже добре, що в навчанні виділений цей напрямок: персонал має змогу

отримати, підтримувати і уточнювати знання вимог ПНАЕ, а в своїй практичній діяльності набувати умінь та навиків у застосуванні даних вимог. Дмитро Іванович Дейнега, інструктор І категорії (нейтронно-фізичні процеси) – Обучение вопросам ядерной безопасности АЭС связано с получением и поддержанием знаний в области ядерной физики и нейтронно-физических процессов, протекающих в ЯЭУ. Оперативный персонал на индивидуальных и групповых занятиях обсуждает вопросы по этим темам, отрабатывает умения выполнять необходимые расчеты. Основное внимание уделяется персоналу реакторных цехов, а также персоналу, связанному с проведением ядерно-опасных работ. Микола Дмитрович Сад, інструктор ІІ категорії (пожежно-технічний мінімум) – Наш об’єкт – пожежонебезпечний. Тому постає питання постійного підтримання знань з питань пожежної безпеки (ПБ). Більше 10 років у стінах НТЦ проводиться цілеспрямована навчальна робота з персоналом ВП РАЕС, який здійснює пожежонебезпечні роботи, і з керівниками, які їх організовують. Впродовж останніх років серйозних інцидентів, пов’язаних з ПБ, не відбулося. В цьому є внесок й інструкторів. У НТЦ обладнаний спеціальний клас. Проводиться практичне відпрацювання гасіння модельних вогнищ за допомогою вуглекислотних вогнегасників і водою з пожежних стволів на полігоні ДПРЧ-22.

Галина Андріївна Єршова,

інструктор І категорії (охорона праці) – Маючи досвід роботи в електроустановках, розумієш, з якою небезпекою щоденно зустрічаються працівники, що їх обслуговують. Адже такі роботи досить складні і небезпечні. Працівники, які виконують їх, повинні усвідомлювати особливість проведення таких

робіт. Щорічне вивчення Правил дає це розуміння і сприяє відпрацюванню умінь та навиків. Хочеться побажати персоналу ВП РАЕС, перш за все, не допускати помилок, аналізувати свої дії, виважено виконувати обов’язки і завжди пам’ятати, що на вас вдома чекають ваші рідні.

Тетяна Олександрівна Остаповець, інструктор (охорона праці)

– С ноября 2011г. в УТЦ начали проводиться семинары по нарядно-допускной системе. По данной тематике занятия в такой форме начали проводиться впервые. По отзывам руководителей, которые проходят это обучение, семинар – хорошая форма обучения: он дает практические навыки оформления бланков нарядов-допусков, возможность обсудить проблемные вопросы и получить ответы на ряд вопросов от руководителей и инспекторов отдела ОТ.

Олександр Олександрович Білобородий, інструктор ІІ катего-

рії (фізичний захист та надзвичайні ситуації) – Питанням фізичного захисту на нашій станції приділялася і приділяється велика увага. До введення посади інструктора в НТЦ навчання персоналу ВП РАЕС проводилось спеціалістом служби фіззахисту. В результаті проведення такого навчання спостерігається значне покращання взаєморозуміння між персоналом станції та персоналом охорони щодо виконання вимог перепусткового і внутрішньооб’єктового режимів. У цьому році було прийнято «Положення про державну систему професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації фахівців з фізичного захисту, обліку та контролю ядерних матеріалів», що підтверджує підтримку з боку держави цього важливого напрямку.

Фото Євгена ОСТАПОВИЧА

Ювілейний 25-й міжнародний фестиваль «Діснай» традиційно пройшов у литовському Вісагінасі – місті-супутнику Ігналінської АЕС з 29 червня по 8 липня.

У

«Діснай» об’єднує молодь

часть у фестивалі взяли і молоді рівненські атомники, члени Організації молоді Сергій Омелянець (СІТ), Анна Радзевелюк (ХЦ) та Анна Кужелєва (ЕЦ). Загалом же Україну у Литві представляла команда ДП НАЕК «Енергоатом», куди увійшов 21 молодий працівник РАЕС, ХАЕС, ЮУАЕС, ЗАЕС, АЕМ та Дирекції. «Діснай» має свою історію та усталені традиції. Щороку фестиваль збирає молодих науковців та працівників підприємств атомної енергетики і промисловості України, Литви, Росії, Угорщини, Болгарії, Словаччини. Також у рамках фестивалю проходить науково-технічний симпозіум. Цьогоріч він відбувся на базі навчально-тренувального центру Ігналінської АЕС. Молоді атомники з різних країн обмінялися думками та ідеями щодо експлуатації АЕС, культури безпеки, соціальної політики. З науковими доповідями виступили і представники Рівненської АЕС: С. Омелянець підготував роботу на тему «Організація молоді як кадровий резерв для

Атомпрофспілки», А. Радзевелюк – «Контроль мастил на ВП РАЕС» та А. Кужелєва – «Політика молодіжних профспілкових організацій в галузі виробничої діяльності на прикладі Організації молоді ППО ВП РАЕС». «Симпозіум проведений на достойному рівні, було багато цікавих робіт, – каже учасник «Діснаю-2012» Сергій Омелянець. – Окрім того, ми мали нагоду поспілкуватися з колегами з інших країн та ближче познайомитися з Литвою. Це чудова країна, де багато озер з луками та лісами навколо них. Литовці дуже дружелюбні, завжди відкриті для спілкування. Надовго запам’ятається і прекрасна архітектура Вільнюса і Каунаса». Молоді атомники упевнені, що проведення таких фестивалів, як «Діснай», сприяє поглибленню міжнародних зв’язків та обміну досвідом, дозволяє виявити позитивні практики й налагодити контакти для подальшої співпраці.

Іванка ГОРОБИНКА

Атомная энергетика Украина. Мир РФ и Украина создадут совместные предприятия в области ЯТЦ и машиностроения

Россия и Украина создадут два совместных предприятия – в области ядерного топливного цикла и энергетического машиностроения. Соответствующие договоренности закреплены в меморандуме между Госкорпорацией «Росатом» и Министерством энергетики и угольной промышленности Украины об интеграции и сотрудничестве в области использования атомной энергии в мирных целях, который был подписан по итогам заседания российско-украинской межгосударственной комиссии 12 июля. Предполагается, что в сферу деятельности первого СП войдут все переделы начального этапа ЯТЦ – от добычи урана до фабрикации ТВС. Второе СП сосредоточится на производстве основного оборудования для АЭС. Как пояснил Nuclear.Ru источник в «Росатоме», в совместное предприятие в области ЯТЦ российская сторона внесет «пакет акций Ангарского электролизного химического комбината, а в СП по энергомашиностроению украинская сторона внесет акции харьковского «Турбоатома». Вопросы о распределении долей в обоих СП «станут предметом дальнейших консультаций». Nuclear.Ru

Кириенко: физпуск АЭС "Куданкулам" в Индии состоится до конца лета

Физический пуск АЭС "Куданкулам", которая сооружается на юге Индии при содействии России, состоится до конца лета текущего года, сообщил журналистам генеральный директор "Росатома" Сергей Кириенко. В этом году должен начать работать первый энергоблок станции. "Точную дату запуска определяют наши индийские партнеры. Пусконаладочные работы и запуск станции проводят индийские специалисты, а российские оказывают им содействие: все оборудование уже поставлено, документация вся есть. Работы идут неплохо", – отметил Кириенко. АЭС "Куданкулам" возводится в Индии в рамках соглашения от 20 ноября 1988 года и дополнения к нему от 21 июня 1998 года. Заказчик – Индийская корпорация по атомной энергии. В 2002 году под управлением российской компании "Атомстройэкспорт" началось строительство. В ходе первой очереди уже почти полностью сооружены два энергоблока с реакторами ВВЭР-1000 общей мощностью 2 тысячи МВт. www.ria.ru

Проект строительства АЭС «Брака» получил сертификат экологического соответствия

Агентство по охране окружающей среды эмирата Дубаи (EAD) выдало компании «Emirates Nuclear Energy Corp.» (ENEC) сертификат об отсутствии претензий (NOC) к строительству энергоблоков №№1,2 АЭС «Брака». Таким образом, ведомство подтвердило соответствие требованиям экологического законодательства отчета об оценке воздействия на окружающую среду и программы управления экологическими аспектами строительства, представленных в надзорный орган в 2010 году. Для начала сооружения атомной станции компании необходимо получить лицензию на строительство, которую выдает Федеральное управление по ядерному регулированию (FANR) ОАЭ. Заявку на получение лицензии ENEC направила в декабре 2010 года. По словам главного исполнительного директора ENEC Мохаммеда Аль-Хаммади, строительство к 2020 году четырех ядерных энергоблоков с реактором APR-1400 общей установленной мощностью 5600 МВт позволит ОАЭ снизить ежегодные выбросы CO2 на 12 тыс. тонн. Брака – первая площадка строительства атомной станции в ОАЭ. Она расположена вдали от охраняемых территорий морского побережья, отметили в ENEC. Nuclear.Ru


№ 29 (1015)

4 Дозвілля

В

алерій Мушик ще з дитинства полюбляє рибалку. Перший похід «за удачею» у нього був ще в дитячому віці, який завів 10-літнього хлопчину на розкішні меліоровані торф’яники обабіч рідного села Морочне, що в Зарічненському районі. Знаряддям лову тоді був плетений лозовий кіш з-під картоплі, для такої нагоди вкрадений у мами. Улов – пів­­­­ відра чималих карасиків та в’юнів, якими довго потім не міг натішитись. Слід сказати, що ловив Валерій рибу, коли навчався в школі. Не обминав нагоди порибалити й після інституту, зокрема, на уральських річках та в Казахстані, куди після закінчення навчання отримав направлення на роботу. На Рівненській АЕС Валерій Федорович з 1985 року. Пригадує, що тільки влаштувавсь на посаду змінного майстра ТТО в тодішньому ЦЦРі – відразу ж подався рибалити на Стир, де тоді було ще досить багато щуки, ляща, линків, карасів, сомів. Якщо сказати, що молодому ремонтнику сподобалось таке дозвілля, то це означає не сказати нічого, оскільки захопленню не було меж. З того часу Валерій не оминає найменшої нагоди побувати на «тихому полюванні». Не всидів він дома і в минулий День рибалки. Як мовиться, випробовував свою долю в Стиру біля Маюнич, де, милуючись чудовими краєвидами, впіймав кілограмів зо три прекрасної річкової риби. Та не лише однією рибалкою захоплюється теперішній заступник начальника відділу технічного контролю В.Ф.Мушик. Близьке для його душі й таке заняття, як мисливство. Найбільші трофеї  – чималий лось та кабан, впольовані у 1985 році за ліцензією на Уралі. Розповідає мисливець, що в останні роки зросла кількість диких свиней і в нас, на Поліссі. Так, у 2008 році він вполював (і теж за ліцензією) добрячого кабана в Зарічненському районі. Там же, серед безмежних озер та боліт, полюбляє ходити й на дику качку. І хоч майже ніколи не повертався додому з порожнім рюкзаком (принаймні дозволені на один вихід 5 впольованих качок майже завжди він мав), та цілком справедливо, зі знанням справи, стверджує, що головне в його способах проведення дозвілля навіть не впольована здобич чи наловлена риба, а безцінний активний відпочинок.

НЕ ЗРАДЖУЮЧИ ДАВНІХ ЗАХОПЛЕНЬ

М

А ще ж Валерій Федорович не втомлюється поратись біля землі (має дачу й, шануючи хліборобське ремесло, обробляє її). Не перший рік крутить кермо авта і залюбки займається автосправою; любить фотографувати, вабить працівника станції й збирання грибів. Більш того – до всіх своїх нинішніх і колишніх вподобань ця цікава людина намагається долучити й своїх знайомих та рідних. Як результат – на сьогодні всерйоз полюванням захопився його син Олександр, вподобав підводну риболовлю зять. А коли близьких за духом людей об’єднує ще й якесь захоплення, або й не одне – то це вдесятеро цінніше, бо у стільки ж разів додає привнесеного рибалкою чи полюванням настрою. І тоді, здається, живеш одними споминами про прекрасну мить удачі та з нетерпінням чекаєш наступного разу, коли можна буде все почати знову.

Іван СИДОРЧИК Фото з архіву Сергія Федорченка

майстер-класів, зокрема, й благодійних, для дітей з вадами здоров’я та сиріт. А ще у „Мистецькому краї” ви можете побачити і придбати для себе чи в подарунок друзям, майстерно виконані олією, аквареллю, пастеллю й навіть звичайною кульковою ручкою картини. Одними з перших тут виставлялись художні роботи Яни Осмолович, студентки Львівської академії мистецтв. Поруч з ними сьогодні знаходяться, витримані у чорно-білих тонах, картини Надії Бощук. Глиняні вироби, яскраві кухонні дощечки, в’язані крючком квіти, вишиті бісером та нитками рушники, сорочки, картини – вони створювалися авторами у час натхнення, а отже підносять нас над буденністю, приземленим матеріальним світом, дарують відчуття прекрасного.

Олена ЗУБЕНКО

Ловися, рибко

E-mail: gazeta@rnpp.atom.gov.ua Наша енергія— наше майбутнє

Прибутку ще не отримали, а податок з нього треба заплатити

Кузнецовський міський та Володимирецький районний відділи міліції об’єднано

Ця декоративна техніка по тканині, склу, дереву тощо, полягає у вирізуванні візерунків із різних матеріалів та наклеюванні їх на поверхню, що декорується. Перші майстер-класи для охочих навчитися робити декупаж провела Ірина Ладюк. Використовуючи яскраві паперові серветки з різнокольоровими принтами, вона вчила, як правильно декорувати пляшечки, вази, фужери, шкатулки. А далі включалась вже творча уява й фантазія учнів, бо кожен власний виріб – то витвір не тільки ваших рук, а й душі. До речі, вік учасників майстер-класів, які нині проводяться щонеділі, коливається від шкільного до пенсійного. Для власниці галереї-крамниці Раїси Усатої, лікаря-стоматолога, та продавчині Інни Янчитської, декупаж, виготовлення писанок стали улюбленим заняттям. Секретами їх виконання вони щедро діляться під час

рацівник цеху з ремонту та технічного обслуговування реакторів ЕРП РАЕС Максим Родіонов витягнув 600-грамового коропа із водойми-охолоджувача Хмельницької АЕС та переміг у номінації «Найбільша рибина» під час змагань з лову риби поплавцевою вудкою з берега. Його колега по цеху Геннадій Гумінський також потрапив у призи. Серед його улову виявилася найменша рибка турніру вагою всього 1 грам. Змагання з лову риби поплавцевою вудкою з берега пройшли на водоймі-охолоджувачі Хмельницької атомної станції у суботу 21 липня з нагоди Дня рибалки. Організували захід адміністрація, профспілковий комітет та «Клуб рибалок-аматорів» ХАЕС. У турнірі взяли участь 58 спортсменів, в тому числі і 17 працівників з дев’яти підрозділів Рівненської АЕС. Змагання проходили в один етап з 6:00 до 10:00 ранку. Доля виявилася прихильнішою до рибалок з Нетішина, які наловили найбільше

На завершення номера

Верховна Рада узаконила сплату податків авансом. На останній сесії парламентська більшість проголосувала за закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної податкової служби та у зв’язку з проведенням адміністративної реформи в Україні». Відповідно до прийнятого законопроекту, аванс платитимуть ті підприємства, що мають річний дохід понад 10 мільйонів гривень.

Даруючи відчуття прекрасного

айже рік у Кузнецовську функціонує виставкова галереякрамниця „Мистецький край”. Мешканці нашого міста приходять сюди, як до музею, адже саме у цьому куточку можна побачити чудові творчі доробки наших земляків – художників, майстринь-вишивальниць, народних умільців й просто звичайних громадян, які, відвідуючи майстер-класи у галереї, навчились, приміром, техніці декупажу.

26 липня 2012 р.

риби та посіли призові місця. Усі переможці та призери нагороджені кубками і цінними подарунками. Рівненські атомники високо оцінили рівень підготовки та гостинність колег з Хмельниччини і висловили сподівання, що дружні стосунки між рибалками двох сусідніх АЕС міцнітимуть . Участь риболовів з Рівненської АЕС в змаганнях відбулася за підтримки профспілкового комітету, управління соціального розвитку та Організації молоді ППО ВП РАЕС.

Сергій ОМЕЛЯНЕЦЬ

Співчуваємо Колектив Управління інформації та зв'язків з громадськістю Рівненської АЕС висловлює щире співчуття колезі Олені Анатоліївні Зубенко з приводу тяжкої втрати – смерті матері.

ЗАСНОВНИКИ: адміністрація та трудовий колектив ВП “Рівненська АЕС“ ДП НАЕК “Енергоатом“

Новий підрозділ налічує більше ста тридцяти працівників. Тимчасово виконувати обов’язки довірено підполковнику міліції Олегу Стафеєву. Тепер Кузнецовський міський відділ буде обслуговувати територію міста і району. Чергові частини для прийняття заяв та повідомлень від громадян знаходяться як у Кузнецовському МВ, так і у Володимирецькому селищному відділенні міліції. Крім того, обидві чергові частини і надалі забезпечені спецлініями «102». А для своєчасного реагування на злочини і пригоди в цілодобовому режимі несуть службу дві основні та одна резервна слідчо-оперативні групи.

Список країн, куди українці можуть їздити без віз, поповнить Туреччина

За повідомленням прес-служби МЗСУ, на сьогодні українці без віз можуть подорожувати у 37 країн світу. Про скасування візового режиму Україна і Туреччина домовилися ще 22 грудня 2011 року. Однак відповідна угода набере чинності лише з 1 серпня цього року. Згідно з нею, громадяни України і Туреччини зможуть перебувати на території іншої країни без отримання візи до 30 днів із моменту в’їзду. При цьому сумарний термін перебування не повинен перевищувати 90 днів у межах 180 днів із дати першого в’їзду.

Мовою цифр

· За даними прикордонників, під час Євро-2012 Україну відвідали понад 8 мільйонів іноземців. · У день фінального матчу Державний кордон України перетнули 330 тисяч осіб – рекорд за часів незалежної України.

В Аргентині видали книгу з чорнилом, що зникає

Ідея одноразової книги, зі сторінок якої під час читання зникає текст, і власнику, який бажає перечитати книгу, доводиться купувати новий примірник, ще порівняно недавно використовувалася хіба що в творах сатиричної фантастики. Саме такий концепт книги був недавно представлений незалежним аргентинським видавництвом Eterna Cadencia. Антологія молодих авторів «El Libro Que No Puede Esperar», («Книга, яка не чекає») була видрукована спеціальним чорнилом, яке за кілька годин зникає з паперу під впливом повітря й світла. Щойно видрукувані примірники відразу поміщають у герметичну упаковку і в такому вигляді відправляють у книжкові магазини.

Вітаємо! Колектив електроцеху Рівненської АЕС щиро вітає свого колегу

Олексія Степановича І в ас и ш и н а ,

старшого чергового електромонтера ВРП-750 кіловольт, з першим 50-річчям. Бажає прекрасного козацького здоровʼя, успіхів у роботі та прихильності друзів і знайомих. Хай і надалі не обминає Вас доля, цінують рідні та друзі, а життєві дороги приносять Вам лише радість та шану найближчих людей. Колектив ЕЦ РАЕС

Редактор: Лідія ШМИРКО, тел: 3-74-40, 64-1-36 Відповідальний секретар Володимир ДАВИДОВ, тел: 64-1-27 Комп’ютерна верстка Наталії ЄВСОВИЧ, тел: 64-3-98 Фото Надії ТИМОФЄЄНКО, тел: 64-1-18

Газета заснована у січні 1989 року. Свідоцтво про реєстрацію періодичного видання Серія РВ №496/49 від 30 листопада 2007 року.

Газету зверстано в комп’ютерному центрі УІтаЗГ ВП РАЕС. Кольороподіл та друк – видавництво “Медіа”, м. Луцьк, вул.Карбишева, 1. Тел. (0332) 78-40-69. Тираж 500 примірників.

Газета Енергія №29 (1015)  

Газета Енергія №29 (1015)