Page 1

% 98,7 UYGUN Petroleum Istanbul için LPG dolum geri sayım devam ediyor yerleri araç altından kaldırılacak

•• 12


12

Haber

BP’den Turkcell’lilere kışa özel kampanya BP ve Turkcell işbirliğindeki kampanyada 20 Aralık tarihine kadar BP’den 300 TL’lik akaryakıt ya da otogaz alanlar, 20 TL’lik yakıt indirimi kazanacak.

BP

yeni kampanyasında Sarı Kutu üyesi Turkcell abonelerine özel bir fırsat sunuyor. BP ile Turkcell işbirliğinde düzenlenen kampanyada 20 Aralık 2016 tarihine kadar kampanyaya katılan BP Club üyesi BP istasyonlarında yakıt alacak Sarı Kutu üyesi bireysel Turkcell aboneleri, 300 TL’lik yakıt alımında 20 TL yakıt hediye kazanacak.

Kampanyadan yararlanmak isteyen BP Club Kart ve Sarı Kutu üyesi Turkcell bireysel müşterilerinin “SK92” yazıp 2200’a SMS göndermesi ve gelecek katılım SMS’ine “HEDIYE” yazıp bir boşluk bırakarak 16 haneli BP Club Card numarasını ve bir boşluk bırakarak da kampanyadan faydalanmak istediği araç plakasını yazarak göndermesi yeterli olacak.

300 TL VE ÜZERİNE 20 TL DEĞERİNDE BP CLUB PUAN HEDİYE

OPEC ile müzakereler olumlu devam ediyor Nijerya’nın Viyana’da yapılan OPEC toplantısına katılan delegesi İbrahim Waya, OPEC üyesi ülkelerin üretimin 6 ay süre ile sınırlanmasına yönelik bir anlaşmayı müzakere ettiklerini ve bir konsensüs sağlanması olasılığı gördüğünü söyledi. Waya’nin verdiği bilgiye göre Irak ve İran da OPEC’in üretimin sınırlanması anlaşmasının parçası olacaklar ve şu anda toplantının en çekişmeli konusunu İran’ın üretim miktarına yönelik verilerdeki farklı hesaplamalar oluşturuyor.Libya’nın OPEC büyükelçisi Muhammed Oun, ise müzakerelerin iyi geçtiğini söyledi. “Müzakere ediyoruz, görüş ayrılıkları yok” diye konuşan Ouh, “İlk günkü toplantılar iyi gitti” diye konuştu.

BP, Sarı Kutu üyesi Turkcell abonelerine özel fırsatlar sunuyor.

M

üşterilerin, kampanyaya kayıt yaptırdıkları araç plakası ve BP Club Card’ları kullanarak yine kampanyaya katılan BP Club üyesi BP istasyonlarından kampanya süresince yapacakları akaryakıt ve/veya otogaz alımlarının toplam tutarı 300 TL’ye ulaştığında, ilgili kartlarına 20 TL değerinde BP Club puan otomatik olarak yüklenecek. Kazanılan BP Club puanlar en geç 05 Ocak 2017 tarihine kadar kullanılması gerekiyor.

Akaryakıt satış görevlilerine müjde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yayınlanan Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelikle, bundan sonra dönüşümü gerçekleştirilecek LPG’li araçların dolum ağzının aracın alt tarafında olması yasaklandı.

B

ilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yayınlanan Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelikle, bundan sonra dönüşümü gerçekleştirilecek LPG’li araçların dolum ağzının aracın alt tarafında olması yasaklandı.

SAĞLIK SORUNLARINA NEDEN OLUYORDU Akaryakıt satış görevlileri alttan dolum sistemine sahip olan LPG’li araçlara dolum esnasında özellikle bel ve sırt sağlığı konusunda sıkıntılar yaşıyorlardı. Yayınlanan yönetmeliğin tadilat başlıklı 4. Ekinin 4.18.1. maddesinde konuyla ilgili düzenleme yapıldı.

DOLUM AĞZI ARACIN ALT KISMINDA OLMAYACAK Sanayi Bakanlığı tarafından yapılan söz konusu düzenleme şöyle: “Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonunun (BM/AEK) 1958 Cenevre Andlaşması çerçevesinde yayımlanan BM/AEK Regülasyonu110’da belirtilen emniyet ve teknik esaslar dikkate alınarak, araçlarda alternatif yakıt olarak kullanılmak üzere, Likit Petrol Gazı (LPG), Sıkıştırılmış Doğalgaz (CNG) ve Sıvılaştırılmış Doğalgaz (LNG) tadilatı yapılabilir. Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girmesinden sonra yapılacak LPG/CNG tadilatlarında, LPG/CNG dolum ağzının aracın alt kısmında bulunmaması gerekmektedir.”


‘ÇALIŞMALARIMIZ HIZ

KESMEDEN SÜRÜYOR’

“LUKOIL BİZİM İÇİN EN İDEAL ORTAK” Flash TV Genel Yayın Yönetmeni Şenay Şenol; “LUKOIL çok büyük bir enerji devi ve Türkiye’de de yatırımlarına hız kesmeden devam ediyorlar. Müşteri profili, istasyon sayısı ve konumlarını düşünürsek LUKOIL bizim için en ideal ortaktı. Flash TV’nin kendine has yayıncılık ilkesi sonucu oluşturmuş olduğu milyonlarca izleyiciye bundan daha iyi bir fırsat sunamazdık. İki taraf da şu an için bu ortaklık ve sonucundan oldukça memnun” dedi.


17

Haber

Prins 30. yılını kutluyor ‘Prins teknolojisi

‘İpragaz, Prins’i

ve yüksek kalitesi ile fark yaratıyor’

Türkiye’de

başarıya taşıyor’

P

P

rins’in ileri teknolojisi ve kalitesi ile fark yarattığını, adeta rakipsiz olduğunu belirten İpragaz CEO’su Selim Şiper, “Prins, birçok üstün özelliği ile özellikle orta ve üst segment araçlardaki en güçlü markalardan birisi. Geçen sene taleplerimiz doğrultusunda geliştirilen Technomax ürününü Türkiye’ye sunduk. Bu yeni ürünümüz, tüketici tarafından oldukça beğenildi, satış grafiğini de hızla arttırıyor. Prins Silverline, VSI2, VSI-DI sistemleri ise zaten uzun süredir Türkiye’de en beğenilen otogaz dönüşüm kiti markaları arasında yer alıyor. Bununla birlikte Prins’in ileri teknoloji motorlara sahip premium araçlara yönelik Direct LiquiMax (DLM) dediğimiz sıvı enjeksiyon sistemi var ki; adeta rakipsiz. DLM ile premium segmentte de çok ciddi sayıda dönüşüm gerçekleştirdik” dedi.

Otogaz dönüşüm sistemleri markası Prins, 2016 yılında 30’uncu kuruluş yılını kutluyor. Prins CEO’su Bart Van Aerle Türkiye’de yakaladıkları başarıda İpragaz’ın katkılarına dikkat çekti. İpragaz CEO’su Selim Şiper ise Prins’in ileri teknolojisi ve yüksek kalitesi ile fark yarattığını vurguladı.

İ

leri motor teknolojileri ve araçlara yönelik çözümleriyle, LPG, CNG VE LNG uygulamalarıyla dünya genelinde 50’den fazla ülkede faaliyet gösteren Prins, Türkiye’de İpragaz’ın 200’ü aşkın bayisi üzerinden hizmet vermeye devam ediyor.

Prins, ileri motor teknolojileri ve araçlara yönelik çözümleriyle dünya genelinde 50’den fazla ülkede faaliyet gösteriyor.

“OPEC günlük üretimini indirmeli” Suudi Arabistan Enerji Bakanı Khalid alFalih, petrol piyasasında dengenin sağlanması için OPEC’in günlük petrol üretimini Cezayir’de varılan anlaşmadaki alt band olan 32,5 milyon varile indirmesi gerektiğini söyledi. Al-Arabiya televizyonuna konuşan Falih, “Petrol piyasası daha dengeli hale gelme yolunda. Üretim için 32,5 milyon varil/gün seviyesinde belirlenecek bir tavan toparlanmayı hızlandıracak, hem üreticiler hem de tüketiciler için faydalı olacaktır” dedi.

“KURULDUĞU GÜNDEN BU YANA KALİTEYE ODAKLANDI” Prins yöneticileri tarafından yapılan açıklamada Prins ile

ilgili şu bilgiler verildi: “Hollanda’nın Eindhoven kentinde 1986 yılında kurulan Prins, kurulduğu günden bu yana teknoloji ve kaliteye odaklandı. Prins, yıllar içinde dünyanın en önemli alternatif yakıt sistem üreticileri arasında ilk sıralarda yer aldı. Özellikle ileri motor teknolojileri ve araçlara rakipsiz çözümler sunan Prins, bugün LPG, CNG ve LNG uygulamaları ile dünya çapında 50’den fazla ülkede ürün ve hizmet sunuyor. Prins Otogaz Dönüşüm Sistemleri, araç gücüne göre çeşitli

Dünyanın en büyük 4’üncü

petrol sahası keşfedildi ABD İçişleri Bakanlığına bağlı Jeolojik Araştırma biriminden yapılan açıklamada, dünyanın en büyük 4’üncü petrol sahasının ülkenin Teksas eyaletinin batısındaki Permian Havzası’nda bulunan Wolfcamp adlı sahada olduğu belirtildi.

A

BD İçişleri Bakanlığına bağlı Jeolojik Araştırma biriminden yapılan açıklamada, ülkenin Teksas eyaletinin batısındaki Permian Havzası’nda bulunan Wolfcamp adlı sahada yaklaşık 20 milyar varil ham petrol olduğunun tahmin edildiği belirtildi. Suudi Arabistan’da 75 milyar varil rezervi kalan Ghawar sahası, Kuveyt’te 65-70 milyar varil rezervi bulunan Burgan sahası ve yine Suudi Arabistan’da 50 milyar varil rezervi olan Safaniya sahasının ardından, Wolfcamp sahasındaki keşif dünyanın en büyük 4’üncü rezervine sahip petrol sahası oldu.

rins’in 30’uncu kuruluş yıldönümü kapsamında Türkiye’yi ziyaret eden Prins CEO’su Bart Van Aerle, “Prins, geliştirdiği ileri teknoloji ve yüksek kalite standartları ile bugün alternatif yakıt sistemleri, parçaları ve mühendisliği alanındaki en seçkin markalar arasında yer alıyor. Türkiye de dünya otogaz ve otogaz dönüşüm kit pazarında lider ülkelerden biri. Böylesine önemli bir ülkede Prins’e çok güçlü bir marka eşlik ediyor. İpragaz, güçlü marka güvencesi ve yaygın bayi ağı ile Prins kalitesini, ileri teknolojisini, Türkiye’nin her noktasına büyük bir başarı ile taşıyor” dedi. Bart Van Aerle, Prins’in Türkiye’de elde ettiği bu önemli başarıdaki katkılarından dolayı İpragaz’a teşekkür ederek, duydukları memnuniyeti de dile getirdi.

özelliklere, standartlara ve kullanım alanlarına sahip farklı ürünler sunuyor.”

“ÜSTÜN PERFORMANS VE YÜKSEK SÜRÜŞ KEYFİ” Geniş ürün yelpazesi ile Prins, orta ve üst segment araçlar için üstün performans ve yüksek sürüş keyfi sağlıyor. Prins, 2010 yılından bu yana da enerji sektörünün 55 yıllık köklü kuruluşu İpragaz’ın gücü, kalitesi ve güvencesi ile tüm Türkiye’de yaygın 200’ü aşkın bayisi üzerinden hizmet veriyor.”

YAKLAŞIK 450 MİLYAR METREKÜP DOĞALGAZ BULUNUYOR Ayrıca, Wolfgang sahasının ABD’nin en büyük ham petrol sahası olduğuna dikkat çekilirken, Wolfgang sahasında yaklaşık 450 milyar metreküp doğalgaz olduğunun tahmin edildiği bildirildi. Wolfgang sahasında 1980’lerden beri konvansiyonel arama ve çıkarma yöntemleriyle petrol üretildiği vurgulanan açıklamada, söz konusu sahada bulunan petrolünün “yatay delme” ve “hidrolik çatlatma” yöntemleri ile çıkartılabileceği bilgisine yer verildi. Rapora göre, 301 milyar varillik rezervle Venezuela birinci, 267 milyar varillik rezervle Suudi Arabistan ikinci, 172 milyar varillik rezervle Kanada da üçüncü sırada geliyor.


18

Haber

‘Türkiye Petrolleri olarak büyük başarılara imza attık’ Ankara’da düzenlenen ‘9. EIF Enerji Kongresi ve Fuarı’nda Türkiye Petrolleri de yer aldı.

T

ürkiye Petrolleri, ATO Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda, bu yıl 9’uncusu gerçekleştirilen EIF 2016’da yer aldı. TBMM Enerji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez, Türkiye Petrolleri Genel Müdürü Besim Şişman, Global Enerji Derneği – EIF Yürütme Kurulu Başkanı Çiğdem Şelli, EÜAŞ Genel Müdürü Halil Alış ve Türkiye Petrolleri Petrol Dağıtım AŞ Genel Müdürü Mutlu Gül’ün yanı sıra 150’ye yakın şirket ve bunlara ait üst düzey şirket yöneticileri, sektörün kanaat önderleri, sivil toplum kuruluşları yöneticileri, akademisyenler katılım sağladı.

“TEKNOLOJİK LİDER OLMAK İÇİN ÇALIŞMALIYIZ” Açılışta konuşma yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez “Doğalgazda da son 10 yılda en hareketli döneme girdik. Türkiye gaz ticaret platformu için düğmeye bastı. 2017’de bu platform hazır olacak. BOTAŞ Ticaret bölgeselde oyuncu olacak. Dünya enerji sektöründe sarsılmayan taş kalmadı. Pazarı büyütüp teknolojik lider olmak için çalışmalıyız” dedi.

“YENİ POLİTİKALAR BELİRLENİYOR” TBMM Enerji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız da açılış konuşmasında; “Uluslararası enerji ajansı yakın

zamanda bir rapor açıkladı. 2017de enerji yatırımlarında düşme beklendiğini dile getirdi. Türkiye enerji bağımlısı bir ülke. Yeni politikalar belirleniyor” dedi.

Gas&Power’ın sponsorluğunda düzenlenen EIF 2016’da ürkiye Petrolleri Petrol Dağıtım AŞ Genel Müdürü Mutlu Gül önemli açıklamalar yaptı.

“ENERJİ KAYNAKLARINA SAHİP OLMA KONUSUNDA AGRESİF OLMALIYIZ” Türkiye Petrolleri Genel Müdürü Besim Şişman ise; “Türkiye Petrolleri olarak petrol ve gaz potansiyelini ortaya çıkarmak en önemli misyonumuz. Dünyada kaynaklar üzerinden savaş var. Enerji savaşın sebebi değil aracı. Enerjiye hükmeden savaşı kazanıyor. Enerji kaynaklarına sahip olma konusunda agresif olmalıyız. Petrol fiyatları ciddi anlamda sıkıntı yaratıyor. Yenilenebilir konusunda çok güzel adımlar atılıyor. Keşke rüzgarla güneşle sorunları çözsek de bizlere de gerek kalmasa” diye konuştu.

‘YAPTIĞIMIZ ATILIMLARLA GÜÇLÜ VE YÜKSELEN

BİR DEĞER OLDUĞUMUZU GÖSTERDİK’

E

IF 2016 Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı kapsamında düzenlenen özel oturumunda konuşan Türkiye Petrolleri Petrol Dağıtım AŞ Genel Müdürü Mutlu Gül; “Petrol ve doğal gaz endüstrisinin dinamiklerinin bu kadar kırılgan ve zorlu olduğu bir dönemde Türkiye

Petrolleri olarak büyük başarılara imza atmış bulunmaktayız. Bilindiği üzere, Türkiye Petrolleri Petrol Dağıtım A.Ş 2006 yılında enerji sektöründe akaryakıt dağıtım faaliyetlerini yürütmek üzere kurulan ve 10 yıl gibi kısa bir sürede yaptığı atılımlarla güçlü ve yükselen bir değer

olduğunu göstermiştir. Son yıllarda yapmış olduğu akılcı ve cesur yatırımlar sayesinde yakaladığı istikrarlı büyüme hızıyla ülkemizde bulunan 80’nin üzerindeki akaryakıt dağıtım firması içerisinde, sektörün ilk 6 şirketi arasında yerini almayı başarmıştır” diye konuştu.

“AKARYAKIT VE LPG SEKTÖRÜ ÖNEMLİ BİR BÜYÜKLÜĞE ULAŞTI”

görmekteyiz” açıklamasında bulundu.

Türkiye Petrolleri Petrol Dağıtım AŞ Genel Müdürü Mutlu Gül “Türkiye’de akaryakıt sektörüne, özellikle akaryakıtın hizmet ayağına baktığımızda, gelişmiş ülkelerden daha üst nitelikler gösterdiğini ve bu alanda önemli bir mesafe kaydeden ülkemizin bugün ulaştığı ekonomik seviyeye paralel olarak, akaryakıt ve LPG piyasasının önemli bir büyüklüğe ulaştığını

TP STANDINA YOĞUN İLGİ Zirve için özel olarak inşa edilen Türkiye Petrolleri’nin standına gelen ziyaretçiler, şirket yetkililerinden bilgi alma fırsatı yakaladı. Türkiye Petrolleri yönetiminden yapılan açıklamada, sektörün önde gelen temsilcilerinin yer aldığı bu güzel etkinliğe katılımcı olarak bulunmanın verdiği mutluluk ve duyulan memnuniyet ifade edildi.


A

ytemiz ve Halkbank, Paraf sahipleri için yeni bir kampanya başlattı. Paraf ile anlaşmalı Aytemiz istasyonlarına gelen Paraf sahipleri, tek seferde ve farklı günlerde yapacakları 75 TL ve üzeri 4’üncü akaryakıt ya da otogaz alışverişlerinde, yine Paraf üyesi Aytemiz istasyonlarından yapacakları akaryakıt ve otogaz alışverişlerinde kullanılmak üzere, 30 TL ParafPara kazanıyor.

PARAFPARA’LAR 15 OCAK’A KADAR GEÇERLİ ParafPara’lar 75 TL ve üzeri 4’üncü akaryakıt ya da otogaz harcamasından bir gün sonra kartlara yüklenecek olup, 15 Ocak 2017 tarihine kadar, Paraf üyesi olan Aytemiz istasyonlarında yapılacak akaryakıt veya otogaz harcamalarında kullanabilecek. Tüketiciler kampanyadan bir kez yararlanabilecek ve en fazla 30 TL ParafPara kazanabilecek.

Petrol Sanayi Derneği(PETDER), 2016 yılının Ekim ayında benzin satışlarının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,60 oranında arttığını açıkladı. PETDER’in yayınladığı aylık bültene göre, böylece benzin satışları 243 bin 702 m3 oldu. Aynı dönemde motorin satışları yüzde 5,16 artışla 2 milyon 296 bin 644 m3 olurken, kalorifer yakıtı satışları yüzde 4,43 düşüşle 9 bin 564 tona geriledi. Fuel oil satışları yüzde 2,65 düşüşle 53 bin 402 ton, gazyağı satışları yüzde 58,60 düşüşle 883 metreküp, otogaz LPG satışları yüzde 2,51 oranında artışla 263 bin 758 ton oldu.

OCAK-EKİM DÖNEMİNDE BENZİN SATIŞLARI ARTTI Ocak-Ekim döneminde benzin satışları yüzde 5,96, motorin satışları yüzde 7,30 arttı. Böylece benzin satışları 2 milyon 491 bin 676 m3, motorin satışları 21 milyon 335 bin 862 m3 olarak gerçekleşti. Aynı dönemde kalorifer yakıtı satışları yüzde 9,40 düşüşle 81 bin 439 ton, fuel oil satışları yüzde 7,78 artışla 523 bin 484 ton, gazyağı satışları yüzde 56,36 düşüşle 8 bin 607 m3 ve otogaz LPG satışları yüzde 2,55 artışla 2 milyon 645 bin 240 ton oldu.


C

lub TOTAL Card sahiplerinin merakla beklediği “Büyük Çekiliş Kampanyası” bu yıl da devam ediyor. 31 Aralık’a kadar sürecek kampanya ile 45 günde, 45 kişi TOTAL’den 1 yıllık bedava yakıt kazanıyor. Kampanya kapsamında Club TOTAL Card kullanıcıları, Club TOTAL Card ile yapılacak

tek seferdeki her 45 TL’lik akaryakıt veya otogaz alışverişi karşılığında, 1 adet büyük çekilişe katılma şansı yakalıyor.

5, 10 VE 15 TL TUTARINDA BEDAVA YAKIT 1 yıllık bedava yakıt kazanma şansının yanı sıra, 60.000 Club TOTAL

Card sahibini de kampanya süresince, kampanyaya katılan Club TOTAL üyesi TOTAL istasyonlarından gerçekleştirecekleri 45 TL ve üzeri akaryakıt ve otogaz alışverişi karşılığında anında 5, 10 ve 15 TL tutarında bedava yakıt sürprizleri bekliyor. Kazanan talihlilerin, POS sliplerinde, kazandığına dair bilgilendirme mesajı çıkacak ve bedava yakıt tutarı karşılığında PuanTOTAL anında Club TOTAL Card’ına yüklenecek. Kampanyadan her Club TOTAL Card sahibi, kampanya boyunca yapmış olduğu tüm alışverişler için yararlanabilecek.

IEA, 30 KASIM’DAKİ OPEC TOPLANTISINI BEKLİYOR OPEC’in Ekim ayında üretimini 230 bin varil gün artırarak 33,83 milyon varil güne çıkardığını tespit eden Uluslararası Enerji Ajansı, yüksek üretim seviyesini Kasım ayında da devam ettirmesini beklediğini bildirdi. 30 Kasım’da Viyana’da yapılacak olan ve Eylül sonunda Cezayir’de varılan üretimin dondurulması, sınırlanması anlaşmasının nasıl hayata geçirileceğinin ele alınacağı OPEC toplantısını beklediklerini ifade eden IEA, OPEC’in Cezayir’de üzerinde anlaştığı üretim seviyesine gelmek için en azından 830 bin varil/günlük bir üretim kısıntısı yapması gerektiğini vurguladı. IEA’nın aylık raporuna göre Ekim ayında OPEC’in üretiminin artmasında Irak, Nijerya ve Libya etkili oldu. Irak’ın üretimi 100 bin varil/gün artarak 4,59 milyon varil/gün ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı


29

Haber belirtti. Kadoil Genel Müdürü Özdilek Coşkun; “Mevcut 400 istasyonumuzun hepsinde kısa bir süre içinde kendi markamız üzerinden otogaz satışı hayata geçirilecektir. Yeni kurumsal kimliğimiz de buna uygun tasarlandı. Yeni dönemde bir yandan akaryakıt ve otogaz kolunda yeni yatırımlar yaparken, diğer yandan da yeni kurumsal dönüşümleri hayata geçirerek istasyon ağımızda ciddi değişiklikler yapacağız” diye konuştu.

“MARKA OLMAK İÇİN MÜŞTERİLERİN KAFASINDA TOPLAM KALİTE ALGISI YARATILMALI” Hizmet kalitesi standartlarına büyük önem verdiklerini açıklayan Özdilek Coşkun açıklamalarına şöyle devam etti; “Marka olmak için müşterilerin kafasında toplam kalite algısının yaratılması gerekiyor. Bunun için de müşterilere bir söz, bir taahhüt verilmesi gerekiyor. Müşterilerimize, hangi Kadoil istasyonuna giderseniz gidin aynı hizmet kalitesi, aynı hijyenik tuvaletler, aynı market standartlarını bulabilirsiniz taahhüdünü vermemiz gerekiyor. İşte müşterilerimize bu sözleri verebilmek için yeni çalışmaları ve projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

“KADOİL OLARAK BAYİLİK SİSTEMİNE İNANIYORUZ” Kadoil olarak bayilik sistemine inandıklarının atını çizen Coşkun, “Sektördeki acenta sistemi ya da şirket operasyonlarının başarılı olmadığını düşünüyoruz ve rakiplerimizin bu konuda çok mutlu olduklarını sanmıyoruz. Dolayısıyla kısa ve orta vadede Kadoil’de akaryakıt istasyonu işletmeciliği ya da acenta sistemi hedeflerimiz arasında bulunmuyor. Bunun dışında mevcut ve olabilecek yasal düzenlemeleri ile ilgili olarak çalışmalarımızı ve hazırlıklarımızı titizlikle sürdürüyoruz” dedi

‘YENİ BİR TESİS YATIRIMIMIZ OLACAK’

K

adoil’in depolama faaliyetlerine hız verdiğini açıklayan Özdilek Coşkun; “Mersin dolum tesisi bizim için büyük güç. Tesis, gerek kapasite gerekse fiziki standartlar olarak önemli bir avantaj. Biz de bu tesisi çok efektif kullanıyoruz. Bununla beraber yeni bir tesis yatırımımız olacak. Hem akaryakıt

hem de otogaz depolama faaliyetlerimizi yürütebileceğimiz bir arazi arayışı içindeyiz. Mevcut tesislere de bakıyoruz. İhtiyaçlarımızı karşılayabilecek bir tesis bulabilirsek satın alma olasılıklarını da değerlendireceğiz” şeklinde konuştu.

“HEDEFİMİZE ULAŞMADA BAYİLERİMİZLE BİRLİKTE YOL ARKADAŞLIĞI YAPIYORUZ” 2017 yılı ile ilgili Kadoil bayilerine de mesajlarını ileten Özdilek Coşkun; “Kadoil’in bütün katmanları topyekûn bir yenilenme, ve gelişim içinde. Kadoil’de yeni bir yapılanma içindeyiz. Tüm alanlarda planlarımız ve hedeflerimiz var. Bayilerimizden isteğim bizim bu heyecanımıza ortak olsunlar, hedeflerimize ulaşma konusunda bize yol arkadaşlığı etsinler, bizimle vizyon birliği içinde olsunlar. Bununla beraber ülkemiz, sektörümüz ve şirketimiz için bol kazançlı yeni bir yıl diliyorum” dedi.

“EN ÖNEMLİ KRİTERİMİZ TİCARİ AHLAK” Kadoil Genel Müüdür Özdilek Coşkun; “Kadoil olarak Türkiye’nin her noktasında istasyon açmak istiyoruz. Ancak bayi seçiminde çok önemli bir olmazsa olmazımız var. O da ticari ahlak. Bu konuda çok hassasız. Koşul ve imkanları ne olursa olsun ticari ahlakı bizim markamıza, yönetim anlayışımıza uymayan

bir bayi ile çalışma şansımız ne yazık ki yok. Bu konuda çok inandığım bir söylem var 0 eksi 1’den daha büyüktür. Dolayısıyla eksiyle olmaktansa hiç olmamayı tercih edeceğiz. Bayimizin satışlarına, kalitesine, hizmetine önem verip, dürüst bir şekilde çalışmasını istiyoruz. 10 yıl içinde şu an ki konumumuzun

yüzde 100 üzerine çıkmak gibi bir hedefimiz var. Tabii ki bu hedef doğrultusunda bazı bayilerimizle yolumuzu ayırmamız gerekebilir. Ticari ve hizmet anlamında bizi üzen bayilerimiz ile yollarımızı ayıracağız. Bir yandan da onların yerine hedeflerimize uygun bayiler ile yolumuza devam edeceğiz” dedi.

Eylül ayında LPG satışları arttı EPDK’nın yayınladığı Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası Sektör Raporuna göre LPG ithalatı Eylül ayında yüzde 14,8 azaldı.

E

PDK’nın yayınladığı Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Piyasası Sektör Raporuna göre, 2016 yılı Eylül ayında toplam LPG üretimi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,8 azalarak 84 bin 170 ton oldu. 2016 yılı Eylül ayında yapılan LPG ithalatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14,8 azalarak 288 bin 316 ton oldu. 2016 yılı Eylül ayında en çok ithalat yapılan ülke sıralamasına göre Cezayir, Rusya, Norveç, ABD, Kazakistan ve Fransa olmak üzere 6 farklı ülkeden LPG ithalatı gerçekleşti.

EYLÜL SONU İTİBARİYLE TOPLAM İTHALAT 2 MİLYON 532 BİN 429 TON

387 bin ton satış yapıldı Yurtiçi satışlarda, dağıtıcı lisansı sahiplerince 2016 yılı Eylül ayında 74 bin 190 ton tüplü LPG, 10 bin 514 ton dökme LPG ve 302 bin 862 ton otogaz LPG olmak üzere toplam 387 bin 565 ton LPG satışı yapıldı. 2016 yılı Eylül ayı satış rakamları bir önceki yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında, tüplü LPG satışı yüzde 2,2 arttı, dökme LPG satışı

yüzde 20,2 azaldı ve otogaz satışı yüzde 2,3 arttı. Böylece toplam LPG satışı yüzde 1,5 arttı. 2016 yılı Eylül ayında tüplü LPG yüzde 19,1, dökme LPG yüzde 2,7 ve otogaz yüzde 78,1 pazar payına sahip oldu. Dağıtıcı lisans sahiplerince 2016 yılı Eylül ayında 4 bin 962 ton Standardize LPG satışı yapıldı.

Eylül ayına kadar olan toplam değerlere bakıldığında üretim 732 bin 360 ton, satış 3 milyon 107 bin 274 ton, ithalat 2 milyon 532 bin 429 ton iken ihracat 174 bin 922 ton olarak belirlendi. En yüksek değerlerini 90 bin 804 ton üretim, 397 bin 257 ton satış ve 319 bin 511 ton ithalat ile Temmuz ayında gösteren LPG piyasası, ihracatının en yüksek değerlerini ise kış aylarında kaydetti. Kış ayları arasında Ocak ayı, 33 bin 792 ton ile ihracat miktarında birinci sırada yer aldı.

CEZAYİR İLE OLAN TİCARETTE YÜZDE 31,6’LIK DÜŞÜŞ Eylül ayında Cezayir, Rusya ve Fransa ile olan ithalatta düşüş yaşandı. Bu ülkeler arasında en çok kayıp Cezayir’de oldu. 2015 Eylül ayı ile karşılaştırıldığında 113 bin 273 tondan ,77 bin 511 tona düştü. Bunun yanında Nijerya, İtalya ve Ukrayna ile olan ithalat ise tamamı ile bitti. Bu ülkeler arasında ise en büyük kayıp Nijerya ile olan 29 bin 822 tonluk LPG ithalatının tamamı ile sıfırlanması ile yaşandı. Toplamda Eylül 2015’de 338 bin 529 tonluk LPG ithalatı 288 bin 316 tona düşerek yüzde 14,8 düşüş yaşandı. Raporda Eylül 2015 – Eylül 2016 Dönemlerinin İkisinde de Faaliyette Olan Dağıtıcıların LPG Satışları göz önüne alındığında Aygaz satışını 115 milyon 902 bin 28 tondan, 117 milyon 650 bin 47 tona çıkartarak pazardaki yüzde 30’luk payını korudu. Aygaz’ı pazar payı oranlarında İpragaz yüzde 10,52, OMV POAŞ yüzde 9,95, Shell&Turcas yüzde 9,24 ile takip ediyor.

EN FAZLA SATIŞ ANKARA’DA YAPILDI Eylül 2016 döneminde LPG satışlarının illere göre dağılımına bakıldığında Ankara’nın 39 milyon 83 bin 88 ton ile birinci sırada olup, toplam satışın yüzde 10,08’ne sahip olduğu görüldü. Tunceli ise 260 bin 61 ton ile toplam satışının yüzde 0,07’ine sahip olarak sonuncu sırada yer aldı.


30

Haber

Q PLUS bayrağı Sakarya’da

Q Plus Genel Müdürü Osman Akıncı, 2017 yılında Sakarya’da ciddi bir büyüme hamlesine başlayacaklarını ifade etti.

Sakarya merkezde, yenilenen yüzüyle Marmara Bölgesi’ndeki ilk istasyonunu devreye alan Q Plus, yaptığı yatırımla, bölgedeki büyüme stratejisinin de ilk adımını atmış oldu.

Q

Plus büyüme stratejisi kapsamında yeni istasyonlarını müşterilerinin hizmetine sunmaya devam ediyor. Marmara Bölgesi’nde ilk istasyonunun açılışını yaparak, müşterilerinin hizmetine sunduklarını kaydeden Q Plus Genel Müdürü Osman Akıncı, 2017’de Sakarya’da ciddi bir büyüme hamlesine başlayacaklarını aktardı.

“GÜÇLÜ BAYİLER İLE YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ” Q Plus’ın 2017 yılında ciddi bir büyüme hamlesine başlayacağını bildiren Q Plus Genel Müdürü Osman Akıncı, “Bu niyetimizin göstergesi olarak Marmara Bölgesinde ilk

bayiliğimizi Sakarya’da Gözde Petrol ile gerçekleştirdik. İstasyonumuzun fiziki standartları, bayimizin profili Q Plus’ın gelecek hedeflerini ortaya koyması açısından çok önemli, Q Plus olarak güçlü bayiler ile yolumuza devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

“BAYİLERİMİZLE BERABER BÜYÜMEK İSTİYORUZ” Osman Akıncı,Q Plus’ın tamamen perakendecilikte ilerleme arzusu olan bir firma olduğunu, temel model olarak bayilik modeline inandığını ve bayileriyle beraber büyümek istediğini kaydetti.

“BAYİLERİMİZİN SATIŞLARINA SONSUZ DESTEK VERMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ” Osman Akıncı; “2016 yılı satışlarımızın tamamını perakende bayiler kanalı ile yapmış bir firmayız. Bunu çok değerli buluyorum. Bizim şirket operasyonu olarak, ticari, endüstriyel ve toptan satışlar kanalında büyümek yerine, sağlayabileceğimiz tüm imkanları bayilerimize aktararak bayilerimizin kamu ihaleleri, ticari satışlar, taşıt tanıma satışları alanlarındaki çalışmalarına sonsuz destek vermeye gayret gösteriyoruz. Bu alanlardaki çalışma ve çabalarımızı arttırarak devam edeceğiz” diye konuştu.

Osman Akıncı

‘BU TOPRAKLARA YATIRIM YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

A

karyakıt sektörünün uzun yıllardır haksız rekabet, yüksek vergi oranları ve kayıt dışı ticaret ile uğraşmak zorunda kaldığını ifade eden Q Plus Genel Müdürü Osman Akıncı, bunun maliyetleri arttırıp, kar marjlarını düşürdüğünü belirtti. Akıncı, bu durumun yabancı sermayeli bazı

şirketlerin Türkiye pazarından çıkma kararı almasında etkili olduğunun bilgisini vererek,” Bizim Türkiye ekonomisine ve sektöre olan güvenimiz tam. Biz, milli bir şirketiz ve bu topraklardan kazandıklarımızı yine bu topraklara yatırmaya devam edeceğiz. 2017 yılı, bizim yatırım ve büyüme yılımız olacak” dedi.

‘2017’DE 30 YENİ İSTASYON AÇMAYI HEDEFLİYORUZ’ 2016 yılında yüzde 45’lik bir satış büyümesi gerçekleştiren Q Plus’ın 2017 yılında hedefinin 30 yeni istasyon açmak olduğunu belirten Akıncı, “İstasyonları tek tek onlarca kriter dahilinde değerlendirip bayilik teklifinde bulunmaya devam edeceğiz. Ciddi satış seviyelerine sahip, fiziki standartları yüksek, müşteri memnuniyetini

sağlayabilecek hizmet ve donatılara sahip istasyonlar kesinlikle önceliğimiz olacak. İşine değer katmak isteyen, dağıtım şirketinin desteğiyle büyümek ve ticaretini geliştirmek isteyen Q Plus’ın standartlarına haiz tüm bayi dostlarımızı yanımızda görmekten memnuniyet duyarız” açıklamasında bulundu.


36

Haber

‘ASİS olarak endüstri 4.0 vizyonuyla hareket edeceğiz’ Başta akaryakıt sektörü olmak üzere, birçok sektöre yönelik otomasyon hizmeti veren ASİS Otomasyon, Türkiye genelinde 18 dağıtım şirketi ve toplamda 4 binin üzerinde istasyona hizmet vermeye devam ediyor. ASİS Otomasyon Genel Müdürü Yusuf Kaya, çalışmaları, ürünleri ve sektörle ilgili Enerji Petrol Gaz’a açıklamalarda bulundu.

A

SİS Otomasyon Genel Müdürü Yusuf Kaya, Enerji Petrol Gaz’a sektöre ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Akaryakıt sektöründe her ihtiyaca yönelik yüzde 100 yerli teknolojik çözümler sunmaya devam ettiklerini aktaran Kaya, ASİS’in akaryakıt sektörüne yönelik otomasyon alanında yaptığı çalışmalarla, sektörün gelişmesine büyük katkı sağladığını ifade etti. Kaya, akaryakıt istasyonlarına, özel ve kamu kuruluşlarına otomasyon sistemleri geliştiren Asis Otomasyon’nın taşıt tanıma, yazılım ve otomasyon ekipmanlarının tamamını üreten ve teknoloji geliştiren yüzde 100 yerli bir şirket olduğunu söyledi.

“ASİS TEKNOLOJİ ÜRETEN BİR FİRMA” Yusuf Kaya; “ASİS’in, Ar-Ge’den üretime kadar olan tüm süreçleri kendi tesislerinde gerçekleştiriliyor. En önemlisi ASİS teknoloji üreten bir firma. Asis, başta akaryakıt sektörü olmak üzere, birçok sektöre yönelik otomasyon sistemleri, teknolojik hizmetler, donanım ve yazılım çözümleri üretmekte.

ülkelerde de patentleri alındı. Hem CalibeX®, hem de diğer ürünlerimiz ile yurt içinde göstermiş olduğumuz başarıyı uluslararası platformda da başarmak adına faaliyetlerimizi sürdürüyoruz” dedi.

ASİS Otomasyon Genel Müdürü Yusuf Kaya

“HEDEFİMİZ DÜNYA DEVİ BİR FİRMA OLMAK”

‘AR-GE ASİS’İ ASİS YAPAN EN ÖNEMLİ KAVRAM’ Ürettiği tüm ürün ve hizmetlerin, imalat, montaj, ve satış sonrası hizmetlerini vermektedir. Sektörün ihtiyaçlarını karşılayacak, müşteri talebine bağlı olarak özel projeler de geliştirmektedir” dedi. Kaya, ürünlerinin tamamının akaryakıt, LPG ve filo yönetimine yönelik yenilikçi ve teknolojinin tüm imkânlarını kullanan ürünler olduğunu belirterek, “Bu bağlamda butik projeler de üretiyoruz. Yurt içinde belli bir ivmeyi yakaladık, markalaşma sürecimizi tamamladık. ASİS’in muhtelif sektörlere ait icat ya da inovasyon nitelikli 16 ürün patenti ve 35 adet ürün marka patenti bulunmaktadır. Son teknolojik ürünlerimizden biri olan CalibeX®, PCT patenti almış ve yaklaşık 144 ülkede teknolojik fikir hakları korunur durumda. Ülke bazında da tüm Avrupa’nın yanı sıra, Amerika, Japonya, İsrail, Rusya, Çin, Fransa, İtalya, Bulgaristan, Almanya gibi

A

SİS Otomasyon Genel Müdürü Yusuf Kaya; “Ar-Ge ASİS’i ASİS yapan en önemli kavramlardan bir tanesi. Biz, elde ettiğimiz tüm kazancı direkt olarak yatırıma aktaran bir kuruluşuz. ASİS Grup olarak 500 civarındaki çalışanımızın yüzde 30’u Ar-Ge birimlerimizde faaliyet göstermektedir. Asis Otomasyon dahilinde ise 200’e yakın personelimiz olup yüzde 30’u yine Ar-Ge personeli olarak görev yapmaktadır. ASİS olarak her dönemde Ar-Ge faaliyetlerine yatırım yaptık” dedi. Ar-Ge bütçelerinin, toplam cirolarına oranının her yıl ortalama yüzde 20 seviyesinde belirlendiğini aktaran Kaya, büyüyen Ar-Ge kadrosu ve bütçesini 2021 yılına kadar toplam büyüklüklerini, ROBOSİS Robot Araştırma Merkeziyle beraber, yüzde 160 arttırmayı hedeflediklerini söyledi. Yusuf Kaya, 2021 yılında bütçelerinin yüzde 50’ye yakınını Ar-Ge harcamalarının oluşturacağını planladıklarını belirterek, “Ar-Ge çalışmalarımızın maliyetlerinin şirketlerimiz cirolarına yansıması bir takım riskler içeriyor olsa da sonuçlarından oldukça memnunuz. 2017 başlarında ASİS Ar-Ge Merkezini açmak üzere çalışmalar devam ediyor. Yeni Ar-Ge merkezi binamızda elektronik, mekatronik, yazılım geliştirme ve Robot Araştırma grubumuz ile ilgili laboratuvarlarımızı konumlandıracağız. ASİS R&D Center, akaryakıt sektörümüz için ilk Ar-Ge merkezi olacaktır. Hem kendi projelerimizin çalışmaları yapılırken hem de akaryakıt sektörümüzün Ar-Ge taleplerini değerlendireceğiz” dedi.

Yusuf Kaya; “ASİS‘in gelecekteki tek hedefi alanında dünya devi bir firma olmak. Hem yurtdışı uygulamaları, hem de stratejik ortaklıkları sayesinde bu konuda ciddi yol aldık. ASİS’in geçmişteki hedefi Türkiye’de alanında lider firma haline gelmekti. Bu hedefimizi gerçekleştirdik. Artık otomasyon konusu gündeme geldiğinde; ASİS akıllara gelmekte ve projeleri üstlenmesi talep edilmektedir. Tabi ki bu durumu korumak ve daha da iyileştirmek adına her türlü tedbirleri almaya gayret gösteriyoruz” dedi. Son 3 yıl içerisinde global pazarlarda da önemli faaliyetler gösterdiklerini ifade belirten Kaya, ASİS ve ekipleri ile alanında tercih edilen ve global rakiplerine ciddi anlamda teknolojik üstünlükler sağlayarak aranan bir marka olma hedeflerinin olduğunu, bu hedefe uygun distribütör ağlarını genişlettiklerinin bilgisini verdi. Kaya, “ASİS’in gelecekteki tek hedefi ise; alanında dünya devi bir firma olmaktır. Hem yurtdışı uygulamalarımız, hem de stratejik ortaklıklarımız sayesinde ciddi yol almış durumdayız. Bugün itibari ile yurtdışı distribütör ağımız 53 ülkeyi kapsamaktadır” dedi.

“ENDÜSTRİ 4.0 İLE OTOMASYONDA YENİ DÖNEM BAŞLATIYORUZ” 2017 yılı içinde Endüstri 4.0 devrim ruhuna uygun yeni teknolojilerle donatılmış yeni sistemleri müşterilerine ve uluslararası iş ortaklarına tanıtmayı hedeflediklerini ifade eden Yusuf Kaya; “Hem dünyada hem de ülkemizdeki gelişmeleri ve bunların yaptığımız işlerimize yansımalarını dikkatlice izliyor ve gerekli dinamik kararları alarak süreci yönetiyoruz. Önemle

ASİS Ar-Ge’den üretime kadar olan tüm süreçleri, kendi tesislerinde gerçekleştirip, teknolojisini kendisi üretiyor.

dikkati çekmek istediğim konu, çağımızın yeni endüstriyel vizyonu olan dördüncü sanayi devremi gerçekleşiyor. Diğer adıyla Endüstri 4.0 olarak isimlendirilen dördüncü sanayi devrimine hazırlık yapılması ve içine girilmesi sektörümüz için de kaçınılmaz. Teknolojik temellerinde siber-fiziksel sistemler ve internet ağını barındırmaktadır. İçeriğinde 3 temel süreç bulunmaktadır. Bunlar tüm yazılımlar ve servis süreçlerinin iletişimi, makinaların ve cihazların gerçek zamanlı bilgi alışverişinde bulunması (IOT), son basamak ise otonom sistemler ve optimizasyon olarak tanımlanabilir. İşte tam bu gelişme ve gerekçeler ile otomasyon sistemlerimiz ve ürünlerimizde bu 3 ana süreci başlatmış durumdayız” dedi.

“PETROLEUM ISTANBUL’DA OLACAĞIZ” Kaya, yaptıkları pazarlama ve lansman planlarına göre; yurt içinde sektörün en büyük fuarı olan Petroleum Istanbul 2017 Fuarında ürün ve teknolojilerini, müşterilerinin görüşüne sunmak istediklerini, yılın ilerleyen aylarında Avrupa, ABD ve Afrika’da birkaç fuarda da ürünlerini dünyaya tanıtmayı ve uluslararası müşteri ve distribütörleriyle beraber olmayı planladıklarını sözlerine ekledi. Yusuf Kaya, amaçlarının, tüm ürünlerle bir dünya markası haline gelip 2017 yılı içinde bu hedefe yönelik ciddi adımlar atmak olduğunu belirterek, “Tank ve yeraltı görüntüleme ve inceleme sistemimiz ile araç tanımada devrim niteliğinde gördüğümüz yeni sistemlerimize ait ürünlerimizin Ar-Ge çalışmaları halen devam ediyor. Yakın zamanda sektörümüzün ihtiyacı olan birkaç sorunu bu ürünlerimizin çözeceğini ve ürünlerimizin tanıtımlarını yapmayı planlıyoruz” dedi. Kaya, başarılarının temelini, “Tüm işlerimizi bilimsel temeller üzerine kurmamız, çok araştırıp çok çalışmamız, akademik faaliyetlerimiz ve kendimize ve yaptığımız işlere inanmamız” şeklinde tanımladı.


38

Haber

OPET akaryakıt sektörünün

‘Lovemark’ı seçildi

OPET, üçüncü kez akaryakıt dağıtım sektörünün “Aşkla Bağlanılan Markası” seçildi.

O

PET, Mediacat Dergisi’nin Ipsos işbirliği ile gerçekleştirdiği Lovemarks (Aşkla bağlanılan marka) araştırmasında, bir kez daha “Türkiye’nin Aşkla Bağlandığı Akaryakıt Dağıtım Şirketi” seçildi.

3 BİN KİŞİYLE GÖRÜŞME YAPILDI Bu yıl 19 farklı sektörde gerçekleştirilen “Lovemarks” araştırması, 15-55 yaş arasındaki yaklaşık 3 bin kişiyle, bilgisayar destekli telefon görüşmesi tekniği kullanılarak

gerçekleştirildi. Araştırmada, akaryakıt sektöründe aklınıza ilk gelen marka nedir, bu markayı kendinize ne kadar yakın hissediyorsunuz, bu marka beklentilerinizi ve ihtiyaçlarınızı ne derece karşılıyor ve en sevdiğiniz / asla vazgeçemeyeceğiniz marka hangisi sorularına, en yüksek oranda “OPET” cevabı verildi. Brand Week İstanbul kapsamında düzenlenen ödül töreninde, OPET Pazarlama ve İletişimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Timuçin Güler, ödülü Ipsos Ceo’su Sidar Gedik, Media Cat Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Pelin Özkan ve Ipsos Connect Genel Müdürü Yasemin Özen Gürelli’den aldı.

“SEVİNCE TAM SEVEN TÜRKİYE’YE BİR KEZ DAHA TEŞEKKÜR EDERİZ” Ödül töreninde üçüncü kez Lovemark seçilmekten büyük onur duyduklarını belirten OPET Genel Müdür Yardımcısı Timuçin Güler, “Ürün ve hizmetlerimizle, müşteri beklentilerinin ötesine geçen anlayışımız, yenilikçi ve yaratıcı uygulamalarımız bu ödülü üçüncü kez almamızı sağladı. Sektörümüzde aşkla bağlanılan bir marka olmaktan gurur duyuyoruz. Sevince tam seven Türkiye’ye bir kez daha teşekkür ederiz” dedi.

‘OPET TÜRKİYE’YE DEĞER KATMAYA DEVAM EDİYOR’

O

PET Genel Müdür Yardımcısı Timuçin Güler; “Akaryakıt sektöründe müşteri memnuniyetinin değişmez lideri olarak; istasyonları, çağrı merkezi ve online çalışmaları ile ‘Kusursuza Yolculuk’ yaklaşımını sürdüren OPET, genç ve dinamik marka kimliğiyle müşterilerine uluslararası standartlarda ürün ve hizmet sunuyor. Bir yandan ürün ve hizmetleri müşterilerimize tanıtırken diğer yandan iletişimimizi sürekli ve istikrarlı bir şekilde sürdürerek markamızın gücünü artırıyoruz. İşbirliği yaptığımız alanında en başarılı isimler ve marka ikonumuz OPEDO ile hayata geçirdiğimiz etkinlikler, sosyal medyada yakaladığımız çift yönlü

OPET’ten neşeli kampanya OPET, yeni başlattığı ‘harf’ kampanyasıyla eğlenceli bir kurguda 20 TL değerinde akaryakıt armağan ediyor.

O

PET, yeni başlattığı “Harf Biriktirme” kampanyası ile OPET Kart müşterilerine yakıt puan kazandırıyor. OPET Kart veya cep telefonu ile farklı günlerde, tek seferde yapılan 100 TL’lik benzin ya da motorin alışverişlerinde Paro ekstrelerinde sırasıyla çıkacak

O-P-E-T harfleriyle “OPET” kelimesini tamamlayan OPET müşterileri, toplam 20 TL değerinde akaryakıt puanı kazanacak.

KAMPANYA 5 ARALIK’A KADAR SÜRECEK 5 Aralık 2016 tarihine kadar sürecek kampanyadan yararlanmak isteyenlerin, 30 Kasım 2016 tarihine kadar “Topla” yazıp boşluk bırakarak OPET Kart veya cep telefonu numarasını 6738’e SMS ile göndermeleri yeterli olacak.

PUANLAR YAKIT ALIMINDA KULLANILACAK Kampanyaya katılabilmek için SMS metninde yer alan Opet Kart ya da cep telefonu numarasının Paro sisteminde aktivasyonunun yapılmış olması gerekiyor. Yüklenen puanlar, 31 Aralık 2016 tarihine kadar OPET istasyonlarında, benzin veya motorin alışverişlerinde kullanılabilecek.

iletişim; OPET’in bilinirlik ve marka imajına önemli katkılarda bulunuyor. İnovasyon çalışmalarıyla ilkleri yaratan ve teknolojik ürünleri ile öne çıkan markamız, kurum kültürü doğrultusunda her biri ayrı bir marka haline gelen, sürdürülebilir, sonuç odaklı sosyal sorumluluk projeleri ile Türkiye’ye değer katmaya devam ediyor. Türkiye’nin dört bir yanında hizmet veren 1.500’ün üzerindeki bayi, güler yüzlü personeli ile yüksek kaliteli ürün ve hizmetlerini tüketicilerine özenle ulaştıran OPET, sektördeki büyük şirketler arasındaki tek Türk markası olarak ilkleri yaratarak her geçen yıl büyümeye devam ediyor.”


ÖZEL

GÖRÜS


43

Bayinin Sesi

A

ytemiz Antalya bayisi, Ede Petrol’ün sahibi Muhammet Yüksel ile akaryakıt sektöründeki son gelişmeleri konuşmak için buluştuk. İlk olarak sektördeki konumlarından bahseden Yüksel, 2006 yılında akaryakıt sektörüne girdiklerini, bunun yanında da inşaat sektörü 3ve ağırlıklı olarak Türkiye’nin her ikmal bölgesinde toptan akaryakıt satışları ile ilgilendiklerini belirtti.

SÜREKLİ MÜŞTERİLERİN YANINDA VE ÇÖZÜM ODAKLI HİZMET Müşteri portföyleri ve verdikleri hizmetler üzerine konuşan Muhammet Yüksel, “Ürünlerimizi, güvenli şekilde, cazip satış şartlarımızla tüketicilerin hizmetine sunuyoruz. Dürüstlük ve güven ilkelerinden taviz vermeden, müşterilerimizin sürekli yanında ve çözüm odaklı olduğumuzu hissettirme ilkesi ile çalışmaktayız” diye açıklamada bulundu.

Alanya ilçe merkezinde, 2 yıldır kapalı olan istasyonlarının, alt yapı ve fiziki olarak yenileyerek hizmete

başladıklarını belirten Yüksel, hizmete açıldıkları günden bu yana satışları artırmak için aralıksız çalıştıklarını ifade etti.

“KONUYU SADECE AKARYAKIT ALIMI OLARAK DÜŞÜNMÜYORUZ” Yüksel, nihai tüketicilerin istasyonlarına geldiklerindeki ilk muhatapları olan saha personellerinin önemini çok iyi bildiklerinin altını çizerek, “Konuyu sadece akaryakıt alımı olarak düşünmüyoruz. Sonuçta, bizler de diğer sektörler için tüketiciyiz. Bizler tüketici olarak, satış elemanlarından beklentilerimizi düşünerek hizmet verilmesini sağlamaya çalışıyoruz. Bu sebeple fiziki görünümü ve diksiyonu düzgün, çözüm odaklı, ürün bilgisine sahip, güler yüzlü hizmet sunan arkadaşları seçmeye özen gösteriyoruz. Müşteri memnuniyeti ilkemizden taviz vermeden, kaliteli ürün ve en iyi hizmet anlayışı ile tüketicilere farklılığı hissettirecek bir ekip oluşturmaya çalışıyoruz” diyerek 14 personelle hizmet sunduklarını sözlerine ekledi.

Ede Petrol • Alan: 900 m² • Pompa sayısı: 3 • Pompa markası: Gilbarco • Otomasyon: Turpak • Yazarkasa Markası: Turpak • Su ve hava saati markası: Akkomp • Giydirme: Osmanlı REKLAM • Tel: (0312) 474 48 50 • Adres: Ehlibeyt Mahallesi, Ceyhun Atuf Kansu Caddesi, Bayraktar Center, No: 114/4 F Blok, 2.Kat Balgat Çankaya / ANKARA

‘Satışları arttırmak

için aralıksız çalışıyoruz’

Aytemiz Antalya bayisi, Ede Petrol’ün sahibi Muhammet Yüksel ile akaryakıt sektöründeki son gelişmeleri konuşmak için buluştuk.

‘AYTEMİZ BİZİ ANLIYOR’

M

uhammet Yüksel, dağıtım şirketi olarak Aytemiz’i seçmelerinin sebebi üzerine şöyle konuştu: “Aytemiz’i seçmemizdeki önemli nedenlerin başında, bizler gibi istasyonculuktan gelen bir aile olmasıdır. Bu durum, bizlerin sorunlarını anlamalarında ve buna göre stratejiler geliştirmelerinde önemli rol oynamaktadır. Emeğe saygılı, biz

bayilere ve tüketicilere, kaliteli ürünleri güven politikaları ile sunma felsefelerini takdirle karşılamaktayız. Diğer bir önemli konu ise, çalışanlarının çözüm odaklı yaklaşımları ve her kademeye iletişim problemi yaşamadan ulaşıyor olmamız. Sonuç olarak, ihtiyaç duyduğumuz her anda Aytemiz’in yanımızda olacağından eminiz.”


47

Basyazı

Başsağlığı Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Tarkan Kadooğlu’nun saygıdeğer babaannesi

Hacı Tepreze Kadooğlu vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabır ve başsağlığı dileriz.

Başsağlığı Derneğimiz Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Tarkan Kadooğlu’nun babaannesi

Hacı Tepreze Kadooğlu vefat etmiştir. Merhumeye Allah’tan rahmet, kederli ailesine sabır ve başsağlığı dileriz.

başyazı Sertaç Komsuoğlu

Kiev - İstanbul hattı… sertac.komsuoglu@petroturk.com

Türkiye özellikle son 10 yılda akaryakıt ve LPG sektörlerinde izlediği politikalar, hayata geçirdiği uygulamalarla örnek, model bir ülke oldu…

P

etroleum Ukraine’ın açılış konuşmasını yaptım. Geçtiğimiz sayıda yazımı Petroleum Ukraine yolunda 38 bin feet’te yazmıştım. Ne demiştim … ‘Büyük resme baktığımızda, gelinen noktayı düşündüğümüzde çok büyük işler başarıldığını ve el ele bu süreci aşarak çok daha iyi noktalara ulaştıracağımızı görüyoruz.’ Az bile yazmışız… Kiev’de kalabalık bir dinleyici kitlesi, konuşmamızın sonrasında onlarca hatta daha fazla soru sordu. En başta EPDK ve Rekabet Kurumu… Dağıtım şirketleri… Bayiler… COCO, DODO, DOCO… Yani modeller… Depolar… Depo denetimleri… Hileli yakıtlar… Marker… Yazar kasa… Otomasyon… Otogaz… Katkılı yakıtlar… Fiyatlar… Tavan fiyat, taban fiyat…

@AcarSertacK

Vergiler... Sonrasında detaylı sorular. Total niye sattı yatırımını? OMV neden çıkıyor Türkiye’den? Ukrayna’da, petrol şirketi sahipleri, yöneticileri Türk pazarı hakkında her detayı dinlemekle kalmayıp, ince ince ayrıntıları sordular… Bir de ilave... Evet kurallı, disiplinli, rekabetçi piyasa diyorum hep... Belki de dünyada ve doğal olarak Türkiye’de yaşanan ekonomik gelişmelere rağmen akaryakıt ve LPG piyasasında yer alan şirketlerin değerlerinin artmasında en büyük etken bu piyasanın oluşması... Türkiye özellikle son 10 yılda akaryakıt ve LPG sektörlerinde izlediği politikalar, hayata geçirdiği uygulamalarla örnek, model bir ülke oldu… Mesela artık kaçak yakıtla savaşacaksanız en iyi tecrübe ve bilgi Türkiye’de… Mesela hileli yakıtla mücadele konusunda en yüksek teknolojiyi Türkiye akaryakıt sektörü geliştirdi… İşte bu anlamda hep söylüyoruz, söylemekten de yılmayacağız, bıkmayacağız; Ankara ve sektörün kurallı oyuncuları en büyük teşekkürü hakediyorlar. Kurallı, disiplinli ve rekabetçi bir piyasa için Ankara ile el ele veren ailemiz bu kararlı tutumuyla iki sektörün, iki piyasa olmasını sağladı… Petroleum Ukraine’ın ev sahipleri Petroleum Istanbul için Türkiye’ye gelecekler. Eminim ki görecekleri görüntü onları bizim anlattıklarımızdan kat ve kat fazla etkileyecek…

PETROLEUM ISTANBUL Petroleum Istanbul 2017 Türkiye’nin bölgedeki liderliğinin bir teyidi olma anlamında da önemli bir rol üstleniyor. Ailenin en büyük buluşmasına az kaldı. Bu da bizi çok heyecanlandırıyor.


ÖZEL

GÖRÜS


Enerji Petrol Gaz Sayı 566 - Dergi  

Akaryakıt ve LPG Piyasaslarının Gazetesi - Energy - Enerji - Magazine - Newsletter - Dergi - Gazete - Publishing - Newspaper