Page 1

http://us.bdpu.org

№ 17-18 (49-50) 18 листопада 2013 р.

Виходить з травня 2011 року

АКВАРЕЛІ «ХУРТОВИНИ»

Святковим концертом «Величаймо Україну піснею своєю» відзначив свій 25-літній ювілей Народний фольклорний ансамбль «Хуртовина».

В

актовій залі головного корпусу університету окрім керівників вишу разом із ректором, професором Вікторією Зарвою, Інституту психолого-педагогічної освіти та мистецтв на чолі з його директором, професором Людмилою Коваль, насолоджувалися чарами високого сценічного мистецтва представники всіх факультетів та інститутів, а також майже сотня учнів-випускників шкіл міста.

Творчий колектив «Хуртовини» щиро вітали: ректор університету, професор Вікторія Зарва, секретар координаційної ради при виконкомі Бердянської міської ради з питань національно-патріотичного виховання та формування здорового способу життя громадян міста Бердянська Ігор Зубрицький, начальник відділу освіти виконавчого комітету Бердянської міської ради Наталія Кондратюк, декан факультету комп’ютерних та енергозберігаючих технологій Віталій Хоменко, заступник директора Інституту соціально-педагогічної та корекційної освіти Алла Омеляненко, голова комітету профспілки БДПУ Віталій Лола… «Хуртовина» протягом 25-и років гідно

Як зазначили організатори концерту, директор Інституту ППОМ Людмила Коваль, завідувач кафедри мистецьких дисциплін та методик їх навчання Ірина Дубінець, керівник ансамблю Інна Пащенко, першочергове завдання чвертьстолітньої діяльності «Хуртовини» – це розвиток творчих здібностей його учасників, вивчення, відродження та пропаганда народного музичного мистецтва Запорізького краю, звичаїв та обрядів українського народу. «ДЕБЮТ ПЕРШОКУРСНИКА»: Step by Step

стор. 2

тримає свій професійний рівень, свою значимість, свій авторитет і ніколи не зупиняється на досягнутому, а йде далі під гаслом: «Доки звучить пісня – доти живі й ми!». …Чи варто багато розповідати про ювілейний тріумф фольклорно-народного пісенного мистецтва на головній сцені університету? Найліпше переглянути світлини наших фотокореспондентів Олександра Степаненка та Дениса Величка, а ще краще: якщо трапиться найменша нагода, варто все-таки побувати на виступі «Хуртовини» та намилуватися всіма акварелями живої картини високого фольклорного мистецтва. А, завітавши на сайт «УС» http://us.bdpu. org/?p=5135, зможете більше прочитати та переглянути набагато більше світлин. «Університетське Слово»

ЗАСЛУЖЕНО ВІДЗНАЧЕНИМ

стор. 5

Бердянські автографи Андрія Кокотюхи

стор. 8

Вчаться майбутні профспілкові лідери

стор. стор.10 Х


2 «ДЕБЮТ ПЕРШОКУРСНИКА»: Step by Step Step 1

Step 3

…О

сь і наймолодші студенти факультету фізичного виховання і факультету економіки та управління БДПУ дочекалися свого дебютного виступу на головній університетській сцені. Демонструючи своє сценічне мистецтво, кожна з імпровізованих артистичних команд намагалася якнайдзвінкіше співати, якнайвправніше танцювати, якнайколоритніше виглядати в невеличких театральних постановках. І, звичайно, їм це вдавалося!

Т

радиційний вже в нашому університеті конкурс-фестиваль сценічного мистецтва серед наймолодших із нашої великої студентської родини «Дебют першокурсника» по-святковому врочисто, патетично, професійно відкрили першокурсники Інституту психолого-педагогічної освіти та мистецтв. Вийшовши першими на велику університетську сцену, новачки з усіх кафедр інституту продемонстрували присутнім справжню співочо-танцювальнотеатральну майстерність! І не випадково сказала в вітальному слові директор Інституту психолого-педагогічної освіти та мистецтв, доктор педагогічних наук, професор Людмила Вікторівна Коваль: «Сьогодні ми на власні очі побачили як загоряються зірки…».

Step 2

Step 4

…П

охмуро-туманний останній день жовтня розвеселили наймолодші зі студентської родини представники Інституту філології та соціальних комунікацій, факультету фізико-математичної і технологічної освіти, вийшовши на головну університетську сцену під час фестивального «Дебют першокурсника». Від філологів та журналістів присутніх вдало розважали декламуванням поезії Ярослава Головко, піснями – Ганна Костецька та «Золотий гомін», який цьогоріч поповнив свої співочі ряди першокурсниками, а наймолодші з кафедри соціальних комунікацій (14-а група) – цікавими пародіями на відомих українських журналістів і телеведучих, колективним співом…

Step 5

Д

ругий день поспіль сцена головної актової зали університету переходить в повноправне розпорядження першокурсників. Після вдалого відкриття фестивалю наймолодшими студентами Інституту психолого-педагогічної освіти та мистецтв демонстрували своє сценічне мистецтво перевтілені в співаків, танцюристів, драматичних акторів аматори з факультету комп’ютерних та енергозберігаючих технологій та соціально-гуманітарного факультету. Керівники та представники деканатів, студенти-старшокурсники нагороджували «дебютантів» бурхливими аплодисментами, а іноді й оваціями. На завершення свята учасників фестивалю традиційно «осолодив» голова комітету профспілки університету Віталій Лола.

№ 17-18 (49-50) 18 листопада 2013 р.

…З

авершальним етапом цьогорічного традиційного студентського фестивалю «Дебют першокурсника» став виступ на головній університетські сцені наймолодших з Інституту соціальнопедагогічної та корекційної освіти. Майже двогодинне осінньо-концертне дійство потішало кожного, хто завітав цього дня та о першій годині до актової зали.


3 ІГОР ЛИМАН: «НА ШЛЯХУ ІНТЕГРАЦІЇ В СВІТОВИЙ ОСВІТНІЙ ПРОСТІР»

М О Л О Д А , ЕНЕРГІЙНА, СУЧАСНА, КРЕАТИВНА

Н

ЩИРЕ СЛОВО КОЛЕГ ПРО ЮВІЛЯРКУ

Н

аталія Леонідівна Сосницька – випускниця нашого університету 1991 року (педагогічного інституту ім. П. Д. Осипенко). Впевнена, активна, небайдужа до того, що робить: на «відмінно” закінчивши факультет загальнотехнічних дисциплін та отримавши диплом за спеціальністю “Загальнотехнічні дисципліни і фізика”, впевнено розпочала свій шлях у науку та педагогіку, послідовно долаючи всі професійні сходинки: учитель фізики ЗОШ №2 Бердянська, старший лаборант, асистент, старший викладач кафедри фізики. Чи було цього достатньо амбітній молодій викладачці? Звичайно ж ні! Вона вступає до цільової аспірантури БДПІ та в 1998 р. успішно захищає кандидатську дисертацію в НПУ ім. М. П. Драгоманова “Удосконалення навчального експерименту з хвильової оптики засобами нових інформаційних технологій” за спеціальністю 13.00.02 – теорія і методика навчання фізики. Такий важливий крок став не лише підтвердженням чималих заслуг, а й стимулом для подальшого розвитку. З 1999 р. Наталя Леонідівна працює на посаді доцента кафедри фізики та методики її викладання. Вона завжди творчо підходить до справи, на високому науково-методичному рівні викладає фундаментальний курс загальної фізики та розробляє нові навчальні дисципліни в системі професійної підготовки майбутніх учителів фізики (застосування нових інформаційних технологій у навчальному процесі з фізики; методологія і методи наукових досліджень; фізика як навчальний предмет у загальноосвітній школі України), плідно керує курсовими й дипломними роботами, педагогічною практикою студентів. Однак справжній педагог не лише вчить інших, а й сам завжди відкритий для нового досвіду. У 2000 р. Н. Л. Сосницька за результатами наукової роботи виборює за конкурсом стипендію Кабінету Міністрів України для молодих учених. Саме це досягнення спонукає її продовжувати свій науковий шлях. У 2002 р. вступає до цільової докторантури Запорізького національного університету, після закінчення якої в 2008 р. успішно захищає докторську дисертацію в НПУ ім. М. П. Драгоманова. Саме палке бажання, впевненість у собі та кропітка праця дозволяють Наталі Леонідівні досягти такого високого наукового та професійного рівня. З 2009 р. вона – професор кафедри фізики та методики її викладання. З 2010 р. – завідувач кафедри методики викладання фізико-математичних дисциплін та інформаційних технологій у навчанні. Наталя Леонідівна має близько 150 публікацій, серед яких 3 монографії, 8 навчальних посібників (5 з Грифом МОН України). Вона є учасником понад 50 міжнародних і Всеукраїнських науково-методичних конференцій.

Як компетентний науковець і фахівець з питань фізико-математичної освіти, вона проводить активну науково-методичну роботу не тільки в багатьох вищих навчальних закладах України, але й далеко за її межами: у жовтні минулого року Наталя Леонідівна читала лекції з актуальних питань методики навчання фізики для студентів і магістрів Інституту фізики Заслуженого Автономного Університету Пуебла (Мексика). Наталя Леонідівна – член спеціалізованої вченої ради в БДПУ із захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук, керує міжкафедральним семінаром і семінаром для молодих викладачів БДПУ, є опонентом докторських і кандидатських дисертацій і на сьогоднішній день – науковим керівником 5 аспірантів кафедри. Н. Л. Сосницька зробила значний внесок у розбудову кафедри методики викладання фізико-математичних дисциплін та інформаційних технологій у навчанні. Вона докладає максимум зусиль до вдосконалення матеріальних і організаційно-методичних засад освітньої діяльності з підготовки фахівців в галузі фізико-математичної освіти, приділяє увагу підвищенню якості науково-педагогічного складу кафедри, активізації наукової діяльності викладацького та студентського колективів. Саме під її керівництвом у БДПУ стало традицією проведення Всеукраїнської науково-практичної конференції з актуальних проблем фізико-математичної та технологічної освіти. З 2010 року Н. Л. Сосницька очолює методичну раду університету, а з 2011 р. вона – головний редактор збірника наукових праць БДПУ “Теорія та практика навчання фізикоматематичних та технологічних дисциплін”. Під керівництвом Наталі Леонідівни в БДПУ формується потужний науково-методичний центр з фізики, який вже відомий своїми досягненнями не лише в Україні, але й далеко за її межами. Вона – не тільки невтомний генератор ідей та чудовий організатор, а й критик, і перш за все, для самої себе. Багато років Наталя Леонідівна користується заслуженою повагою викладачів і студентів; до неї прислухаються, йдуть за порадою. Наталя Леонідівна – молода, енергійна, сучасна й креативна. Залишайтесь такою, шановна ювілярко, на довгі роки. Колектив кафедри методики викладання фізико-математичних дисциплін та інформаційних технологій у навчанні БДПУ

алагодження та укріплення міжнародних зв’язків є важливою складовою діяльності вітчизняних освітніх установ. Для нашого університету міжнародне співробітництво є стратегічним напрямком, спрямованим на інтегрування в світовий освітній простір. На сьогодні БДПУ має вже більше 100 договорів про співпрацю із закордонними вишами, академічними інституціями та їхніми структурними підрозділами. Серед партнерів БДПУ – університети та академічні установи США, Мексики, Франції, Бельгії, Німеччини, Італії, Польщі, Болгарії, Туреччини, Литви, Білорусі, Росії, Грузії, Румунії, Казахстану, Словаччини. Великою мірою і визнанням досягнень БДПУ на міжнародній арені, і водночас популяризацією цих досягнень стало те, що на міжнародній виставці «Сучасні заклади освіти-2012» університет отримав золоту медаль, ставши переможцем рейтингового виставкового конкурсу в номінації «Лідер міжнародної діяльності». А цього року БДПУ одержав гран-прі «Лідер вищої освіти України» IV міжнародної виставки «Сучасні заклади освіти-2013», організаторами якої виступили Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України, Національна академія педагогічних наук України та компанія «Виставковий світ». Важливим аспектом міжнародної діяльності університету є організація різноманітних наукових форумів: конференцій, круглих столів, симпозіумів, семінарів, вебінарів тощо. Такі заходи сприяють згуртуванню науковців України та зарубіжжя, і в той же час – піднесенню престижу нашого університету, залученню студентів до наукової роботи. Проведення наукових форумів, з одного боку, є реалізацією положень, передбачених договорами із нашими закордонними партнерами, а з іншого – створенням передумов для розширення міжнародного партнерства БДПУ. Адже, відвідавши наш навчальний заклад, познайомившись із його ректором професором Вікторією Зарвою (традиція спілкування зарубіжних гостей особисто із ректором в БДПУ дотримується непорушно), іншими представниками адміністрації, викладачами та студентами, закордонні колеги повертаються додому з конкретними пропозиціями щодо можливої подальшої співпраці. Ці пропозиції доводяться до відома керівництва закордонних інституцій і формалізуються у договори. Скажімо, після відвідання грузинськими професорами міжнародної конференції «Місто-як-текст: літературні проекції», проведеної в нашому університеті, був підписаний договір із Горійським державним учительським університетом; після участі російських науковців у міжнародній науковій конференції «Мова – література – культура в контексті національних взаємозв’язків» – договір із Інститутом гуманітарних досліджень та саяно-алтайської тюркології Хакасського державного педагогічного університету ім. Н. Ф. Катанова. І таких прикладів чимало.

продовження на стор. 4

№ 17-18 (49-50) 18 листопада 2013 р.


4 Диктант все-таки писали…

НА ШЛЯХУ ІНТЕГРАЦІЇ... При тому, що в організації міжнародних наукових форумів бере участь фактично кожна кафедра БДПУ, звернемо увагу лише на деякі з відповідних заходів. Серед найактивніших структурних підрозділів БДПУ, які невтомно переймають і впроваджують кращий зарубіжний і вітчизняний досвід організації міжнародних форумів, є кафедри Інституту філології та соціальних комунікацій (директор – професор Ольга Харлан). Приналежність Бердянська до регіону, в якому болгари є однією з найчисельніших національних меншин, логічно зумовила потужний «болгарський вектор» міжнародної діяльності БДПУ. У нашому університеті вже багато років викладають науковці з Болгарії, є спеціалізація «болгарська мова та література», на базі БДПУ вже кілька років проводиться Всеукраїнська студентська олімпіада з болгарської мови та літератури, щорічно наші студенти проходять практику в навчальних закладах Болгарії… Крім того, щорічно в кінці навчального року в Інституті філології та соціальних комунікацій БДПУ збираються викладачі-болгаристи, щоб підвести підсумки у своїй роботі, окреслити коло перспектив та обговорити актуальні проблеми викладання болгарської мови та літератури. Черговий міжнародний науково-методичний семінар з болгарської мови, літератури, культури та історії було проведено 16-17 травня цього року. Семінар організований спільно з іноземними навчальними закладами – давнім партнером БДПУ Шуменським університетом ім. Єпископа Костянтина Преславського та Американським коледжем «Аркус».

Міжнародний науково-методичний семінар з болгарської мови, літератури, культури та історії

У рамках семінару відбулись презентації нових видань із болгаристики науковців України (БДПУ), Росії (Санкт-Петербурзький державний університет) та Болгарії (Шуменський університет ім. Єпископа Костянтина Преславського). Організація Інститутом філології та соціальних комунікацій БДПУ міжнародного науково-методичного семінару з болгарської мови, літератури, культури та історії, беззаперечно, засвідчує, що Бердянськ поступово набирає статусу важливого центру болгаристики в Україні.

продовження на стор. 9

«Творити величне просто – разом! Твори хвилю єдності!» під таким гаслом 11 листопада 2013 року на Українському радіо пройде Всеукраїнський диктант національної єдності. Це унікальна акція, яку Національна радіокомпанія України започаткувала ще 2000 року. Відтоді щороку українці – від великого до малого – можуть взяти участь у написанні радіодиктанту та з’ясувати, наскільки добре знають рідну мову, а ще – продемонструвати солідарність з усіма, хто любить і шанує рідне слово, хто хоче, щоб українці спілкувалися українською мовою і зберегли її для нащадків. Щороку Національна радіокомпанія отримує понад 15 тисяч листів з радіодиктантом. Кількість учасників Диктанту національної єдності постійно зростає, а географія – поширюється… Цьогорічний диктант проведе доцент Київського університету ім. Б. Грінченка, автор шкільних підручників з української мови та літератури Олександр Авраменко. Ті, хто напише його без помилок, будуть відзначені призами. Приєднуйтеся і ви, бо творити величне просто – разом! Чекаємо на вас 11 листопада 2013 року о 13.00 в прес-центрі Національної радіокомпанії України (м. Київ, вул. Хрещатик, 26)». …Ознайомившись з цією інформацією з офіційного сайту Національної

№ 17-18 (49-50) 18 листопада 2013 р.

радіокомпанії України «Українське радіо», в редакції газети БДПУ виникла ідея: організувати колективне написання диктанту й керівниками, викладачами, студентами нашого університету. Ідею радо підтримала ректор університету, професор Вікторія Зарва, і ми взялися за втілення в життя ідеї. До конференц-зали був запрошений професорсько-викладацький колектив, а до 145-ї аудиторії – студентський. Спеціалісти факультету комп’ютерних та енергозберігаючих технологій, Студентського клубу, редакції зробили все, щоб забезпечити транслювання диктанту. Проте, перед першою годиною – початком трансляції – сайт радіокомпанії настільки перезавантажився, що, на жаль, як сама ідея, сайт зависнули в інтернетному павутинному просторі… Трансляція виявилася неможливою. Взявши ініціативу в свої руки, ректор Вікторія Зарва запропонувала диктант все-таки писати! Присутня в конференцзалі кандидат філологічних наук, доцент кафедри соціальних комунікацій Людмила Кондакова швидко віднайшла потрібний патріотичний текст диктанту й професійно провела «цікавий урок» (див. фото). «Університетське Слово» Світлини Олександра Степаненка


5 ЗАСЛУЖЕНО ВІДЗНАЧЕНИМ ВРУЧИЛИ ВИНАГОРОДИ НА ЧЕРГОВОМУ ЗАСІДАННІ ВЧЕНОЇ РАДИ БДПУ

П

еред початком роботи Вченої ради перший проректор БДПУ Володимир Федорик з приємністю повідомив присутнім про дві події: Костянтина Баханова, доктора педагогічних наук, професора кафедри педагогіки вищої школи, управління навчальним закладом та методики викладання суспіль-

ствознавчих дисциплін БДПУ за заслуги перед вітчизняною наукою нагороджено Грамотою Верховної ради України, а Юлію Мельникову, кандидата філологічних наук, доцента, завідувача кафедри соціальних комунікацій Інституту ФСК – Почесною медаллю «За вагомий внесок у розвиток міста Бердянська»!

Вручаючи їм нагороди (див. світлину), Володимир Михайлович, зокрема, зазначив, що професорсько-викладацький колектив університету завжди гордиться саме такими

його представниками, які збагачують та прославляють рідний БДПУ… «УС» Світлина Олександра Степаненка

З ОБЛАСНОГО ФЕСТИВАЛЮ – З ПЕРЕМОГОЮ! НА ГУЛЯЙПІЛЬСКІЙ ЗЕМЛІ ЗНОВУ БУЛО СВЯТО, І ЗНОВУ ВОНА ЗУСТРІЧАЛА ТАЛАНТИ РІДНОЇ УКРАЇНИ. ДУХ НАРОДНОЇ ПІСНІ ЛИНУВ УСІМА ШИРОТАМИ.

У

суботу, 26 жовтня, в Гуляйполі проходив обласний фестиваль народного мистецтва «Вольниця», присвячений 125-річчю з Дня народження Нестора Махна. У традиційному щорічному фестивалі брали участь колективи з різних районів Запорізької області: Бердянського, Гуляйпільського, Енергодарського, Запорізького, Куйбишевського, Мелітопольського, Оріхівського, Пологівського, Розівського, Чернігівського… Учасники фестивалю змагались за першість у таких номінаціях: «Вокальні гурти та ансамблі», «Хореографічні колективи», «Інструментальні ансамблі та оркестри», «Хорові колективи». Організатором фестивалю стала Гуляйпільська районна державна адміністрація за підтримки обласного методичного центру культури і мистецтва України. Дізнавшись про фестиваль, творчий колектив «Золотого гомону» рішуче налаштувався взяти участь у фестивалі, щоби поділитися своїм творчим запалом і подарувати глядачам хороший настрій. Насолодившись майстерністю виконання пісень «Їхав козак з гори та в байрак» та «Гай зелененький», глядачі не скупились на бурхливі овації, а після виступу з зали було чути: «Бердянськ!», «Браво!», «Молодці!», «На біс!».

Підбивши підсумки, журі почало оголошувати результати, а учасники «Золотого гомону», тримаючись за руки, очікували вердикту. Почувши, що перше місце в номінації «Вокальні гурти та ансамблі» отримуємо саме ми, неочікувано для всіх (хоча таке ми й планували), «золотогомінці» піднялися з місць й заспівали пісню «Наливаймо, браття!». За першість у своїй номінації, ансамбль отримав Диплом лауреата та грошовий приз… Велика подяка від ансамблю «Золотий гомін» (керівник – кандидат педагогічних наук, доцент Олена Бузова) за підтримку та організацію поїздки ректору університету, професору Вікторії Зарві, директору Інституту філології та соціальних комунікацій Ользі Харлан та голові комітету профспілки БДПУ Віталію Лолі. Яна Ємченко, студентка-журналістка ІФСК, учасниця ансамблю народної пісні «Золотий гомін» На світлинах: університетський «Золотий гомін» на Гуляйпільському фестивалі

№ 17-18 (49-50) 18 листопада 2013 р.


6 СТУДЕНТСЬКА ЕЛІТА УНІВЕРСИТЕТУ

С

тудентські роки – це, без сумніву, найяскравіший період у житті кожного, хто вирішив свої молоді роки присвятити здобуванню освіти в виші. Адже кожен день приносять нам багато нових емоцій, перемог, які надихають йти далі, знаходити вихід з будь-якої ситуації. В БДПУ, завдяки активній підтримці ректора, професора Вікторії Зарви, ми намагаємося кожну студентську перемогу відзначити, а найактивніших, кращих з кращих – урочисто та гідно вшанувати. Тому й вже став традиційним щорічний осінній конкурс «Студент року». І цьогорічного жовтня в головній актовій залі пройшов «Осінній Бал», на якому завершився конкурс «Студент року – 2013». Три інститути і п’ять факультетів представили своїх учасників, кращих з кращі з кращих, справжню студентську еліту БДПУ. Усього інститути та факультети представили на розгляд журі понад 40 претендентів з таких номінацій: «Студент – вчений року», «Студентська сім’я року», «Студент – лідер студентського самоврядування року», «Студент – волонтер року», «Студент – профспілковий діяч року», «Студент – суспільний діяч року», «Студент

– спортсмен року», «Студент – журналіст року», «Студент – артист року». Перед журі, до складу якого входили: перший проректор БДПУ Володимир Федорик, проректор з наукової роботи Ігор Богданов, голова профспілкового комітету Віталій Лола, голова студентського клубу Євген Голік, редактор газети «Університетське Слово» Степан Герилів, голова студентської

№ 17-18 (49-50) 18 листопада 2013 р.

ради університету Вікторія Каліберда, стояло непросте завдання: все ж таки визначити ім’я переможця в кожній номінації, а це було зовсім нелегко, враховуючи вагомість досягнень кожного з учасників. У конкурсній номінації «Студент – вчений року», окрім переможців, брали участь 7 студентів: Юрій Білай – студент ІV курсу соціальногуманітарного факультету;

Дар’я Гладушко – студентка IV курсу Інституту психолого-педагогічної освіти та мистецтв; Марія Максименюк – студентка IV курсу Інституту психолого-педагогічної освіти та мистецтв; Марина Богдан – студентка V курсу Інституту психолого-педагогічної освіти та мистецтв; Лілія Чапко – студентка IV курсу факультету фізико-математичної та технологічної освіти, а перемогу отримали: Алла Дерябіна – студентка IV курсу Інституту філології та соціальних комунікацій та Анатолій Тюркеджи – студент VІІ курсу факультету комп’ютерних та енергозберігаючих технологій. Переможцями номінації «Студентська сім’я року» стали: Сергій та Надія Негрії – студенти IV курсу факультету фізико-математичної та технологічної освіти; Максим та Анастасія Васильєви – студент IV курсу соціально-гуманітарного факультету та студентка ІІ курсу Інституту психолого-педагогічної освіти та мистецтв. До речі, саме в цей же вечір у пари Негріїв народилась донечка. Вже другий рік залишається головою студентської ради Вікторія Каліберда. Серед усіх номінантів: Максим


7

Тюхта – студент V курсу Інституту психолого-педагогічної освіти та мистецтв; Марина Чевюк – студентка V курсу Інституту соціально-педагогічної та корекційної освіти; Володимир Жаров – студент ІV курсу факультету економіки та управління, саме вона була обрана переможницею. Ініціативна, відповідальна, має креативні здібності, активний лідер студентського самоврядування та голова студентської ради університету. Видатній письменниці Ліні Костенко належать слова: «Віддай людині крихітку себе. За це душа наповнюється світлом». Саме ці слова є епіграфом життя студентів номінації «Студент – волонтер року». Серед номінантів цьогоріч були: Валерія Самсонова – студентка V курсу Інституту соціально-педагогічної та колекційної освіти, Анастасія Помиляйко – студентка ІІІ курсу соціально-гуманітарного факультету, а перемогу отримала Анастасія Кочмар – студентка VІ курсу Інституту соціально-педагогічної та корекційної освіти. А студентка IV курсу факультету комп’ютерних та енергозберігаючих технологій Валерія Калайтан стала переможницею в номінації «Студент – профспілковий діяч». У номінації «Студент –

журналіст року» серед двох домінантів перемогу одержав Олександр Степаненко – студент ІІІ курсу факультету комп’ютерних та енергозберігаючих технологій, а грамоту за участь Олена Тищенко – студентка ІІІ курсу Інституту філології та соціальних комунікацій. Олександр – учасник Міжнародних, Всеукраїнських науково-практичних конференцій за різноманітними аспектами сучасної української журналістики, зокрема, з проблематики молодіжної та студентської преси; він докладає багато зусиль до виходу у світ газети «Університетське Слово», є ініціатором створення та редактором її інтернет-версії… Номінація «Студент – спортсмен року» у цьому році була представлена також студентами різних спеціальностей, і в нелегкій боротьбі перемогу отримала майстер спорту України міжнародного класу з ушу Ганна Терещенко – студентка IV курсу факультету фізичного виховання. Інші номінанти: Володимир Жаров – студент IV курсу факультету економіки та управління, Вікторія Кунда – студентка ІІ курсу соціальногуманітарного факультету, Ірина Димова – студентка ІІІ курсу факультету комп’ютерних та енергозберігаючих технологій, Антон Лазаренко – студент

ІІ курсу Інституту філології та соціальних комунікацій отримали почесні грамоти за участь в конкурсі. У номінації «Студент – суспільний діяч року» брали участь студенти різних спеціальностей: Людмила Цуркан – студентка IV курсу Інституту психолого-педагогічної освіти та мистецтв; Ярослав Шептій – студент ІІІ курсу факультету фізико-математичної та технологічної освіти, а перемогу здобув Станіслав Захаревич – студент VІ курсу соціально-гуманітарного факультету, голова студентської ради університету у 2011-2012 н. р. Він має активну життєву позицію, відмінник, захоплюється цивільно-правовими дисциплінами, бере активну участь у дебатах соціально – політичної тематики, цікавиться питаннями виборів та референдумів в Україні. У номінації «Студент – артист року» брали участь 5 студентів: Діана Кориневич – студентка ІІІ курсу Інституту психолого-педагогічної освіти та мистецтв; Юлія Арішака – студентка ІІІ курсу Інституту психолого-педагогічної освіти та мистецтв; Богдан Юр’єв – студент ІІ курсу факультету економіки та управління; Микола Мурашов – студент ІІ курсу факультету економіки та управління. А перемож-

ницею стала Уляна Єгорова – студентка IV курсу Інституту психолого-педагогічної освіти та мистецтв. Відмінниця, талановита та творча дівчина, про що свідчить її участь у вокальних конкурсах України та за кордоном. Вона завжди є учасницею культурних заходів в університеті, торік отримала звання кращого студента року в своєму інституті. А переможцем цілком справедливо визнано щирого й талановитого Володимира Жарова студента IV курсу факультету економіки та управління. Вітаємо Володимира з цією подією та бажаємо подальших успіхів та творчих перемог! Ми вдячні всім, хто підтримав наше свято: депутату Верховної Ради України Олександру Пономарьову, депутатам міської ради Володимиру Безверхому та Олександру Бабаніну, голові комітету профспілки БДПУ Віталію Лолі, директору розважального комплексу «Атлантіс» Алексі Антідзе, піар-менеджеру компанії «Іван Таксі» Андрію Голіцину, директору відділення «Бердянський філіал» «ПриватБанку» Володимиру Бучакчийському, директору кафе «Шмідт і Ко» Михайлу Бараннику, підприємцю Костянтину Дадаєву… Всі конкурсанти отримали дипломи учасників, а переможці – призи та тепло-щирі привітання на свою адресу, адже всі вони – по-справжньому талановиті. Кожний з номінантів вже відомий, як активний учасник усіх університетських заходів та акцій, це – неповторна, творча особистість. Саме завдяки таким й формується велич та авторитет рідного БДПУ, і не випадково саме їх називають студентською елітою! Анетта Омельченко, провідний фахівець з виховної роботи БДПУ На світлинах Романа Костромицького та Олександра Лазукіна: цьогорічні номінанти та переможці конкурсу «Студент року – 2013» разом із учасниками «Осіннього балу»

№ 17-18 (49-50) 18 листопада 2013 р.


8 Бердянські автографи Андрія Кокотюхи 24 жовтня, з ініціативи Інституту філології та соціальних комунікацій БДПУ пройшла творча зустріч із сучасним популярним українським письменником Андрієм Кокотюхою (м. Київ), який представив нові книжки, що вийшли у видавництвах «Клуб сімейного дозвілля» та «А-БА-БА-ГАЛА-МА-ГА». На зустріч були студенти, викладачі, бердянські школярі, вчителі й шанувальники творчості письменника. Андрій Кокотюха – автор 43-х художніх творів різних жанрів: кримінальні повісті й романи, готичні детективи, бойовики, воєнно-історичні, пригодницькі романи, трилери, дитячі пригодницькі детективи. Найпопулярніші книги автора: романи «Червоний», «Шлюбні ігрища жаб», «Темна вода», «Легенда про Безголового», «Язиката Хвеська», «Повзе змія», «Шукачі скарбів»… Книжки виходять практично в усіх українських видавництвах, котрі публікують сучасну літературу: «Смолоскип», «Кальварія», «Фоліо», «Піраміда», «Нора-друк», «Зелений Пес», «Грані-Т»... Він постійно співпрацює з найбільш популярними українськими газетами, журналами і телеканалами. За результатами видання

«Фокус» Андрій Кокотюха посідає 4-е місце у рейтингу 25 найуспішніших письменників України. Більш як 10 разів отримував відзнаки, в тому числі 1, 2 і 3 премії, Всеукраїнського конкурсу «Коронація слова» в різних номінаціях (романи, кіносценарії). Як журналіст, він веде авторські колонки відразу в кількох найрейтинговіших виданнях «Телекритика», «Gazeta.ua» та «Главред». На сайті «Буквоїд» Андрій Кокотюха веде свій проект «Кримінальне чтиво»: http://bukvoid.com.ua/ criminal, де оглядає новинки української та зарубіжної гостросюжетної прози. Активно працює як кіносценарист. За журнальним оповіданням «Тупик» на студії ім. О. Довженка зняли однойменний фільм. Детективні романи «Темна вода» і «Легенда про Безголового» екранізовані у 2007-2008 роках кіногрупою «Film.ua». Трилер «Повзе змія» екранізується в 2008 році компанією «Fresh production UA». Написав сценарії для кількох документальних фільмів з циклу «Кримінальні історії» на каналі ICTV. У 2013 році вийшли друком такі книги автора: романи «Таємне джерело», «Найти и

№ 17-18 (49-50) 18 листопада 2013 р.

уничтожить», «Спасти Скифа», «Последнее сокровище империи», повість «Поховання Аделі», дитячий пригодницький детектив «Таємниця підводного човна» тощо. Знаменитий столичний автор цікаво розповідав про свої творчі шляхи-дороги, ве-

личність Музу свою, відповідав на питання присутніх, дарував автографи чи не кожному, хто встиг тут же придбати його найсвіжіші книги… «Університетське Слово» Світлини Олександра Степаненка

НАША КРАСУНЯПЕРШОКУРСНИЦЯ

Н

априкінці жовтня на головній сцені Будинку культури селища міського типу Куйбишеве Запорізької області відбулося свято чарівності, грації та краси – «Міс Куйбишеве – 2013». Серед дев’яти конкурсанток переможницею стала студентка першого курсу Інституту філології та соціальних комунікацій спеціальності «Журналістика» БДПУ Ірина Сухолецька. Конкурс вражав розмаїттям випробувань: дівчата змагалися не лише вродою, а й вмінням сподобатися своїми талантами, кмітливістю та винахідливістю. На святі зовсім не відчувалося, що хтось став переможцем чи переможеним, бо всіх учасниць нагороджували цінними подарунками від спонсорів та

організаторів за перемогу в своїй номінації, але надзвичайно приємно, що саме наша студентка отримала головний приз – символічну діадему першості. …Як зазначав відомий французький письменник та філософ Альбер Камю: «Краса – це вічність, що триває мить.» То ж вітаємо нашу чарівну переможницю і бажаємо, щоб мить її краси тривала вічність… Катерина Калініченко, студентка першого курсу ІФСК


9 ВИСОЧІНЬ ДОСЯГАЄТЬСЯ МОВОЮ

НА ШЛЯХУ ІНТЕГРАЦІЇ...

І все ж таки: в началі було — Слово. І все ж таки: начальний дух — Любов! Євген Маланюк

Є

вангеліє починається так: «Споконвіку було Слово, а Слово в Бога було, і Бог було Слово». А це значить, що допоки в нас є слово, перед нами є славне минуле, є майбутнє, є сподівання і мрії, які можуть здійснитися. Горять у вогні часу храми й фортеці, пергаменти літописів, розсипається на порох матеріальна культура, іржавіють знаряддя праці. Та залишається єдине в первозданному вигляді — рідне слово. Слово відчиняє нам двері до краси світу, радості життя. Коли воно входить у духовний світ людини, то торкається до ніжних струн серця, найпотаємніших глибин душі… Безсмертний дотик до душі. Дотик до краси й мелодійності рідного слова відчули гості урочистя «Височінь досягається мовою», що традиційно проходив у стінах Бердянського державного педагогічного університету. Захід був приурочений до Дня української писемності та мови, який традиційно відзначають 9 листопада. За православним календарем – це день ушанування пам’яті Преподобного Нестора Літописця. За підготовку урочистя відповідав колектив кафедри філологічних дисциплін. Віддати шану рідній мові зібралися викладачі та студенти університету, вчителі та учні шкіл. Приємною «родзинкою» свята став символічний календарик «Пам’ятай своє коріння!», який отримав у подарунок кожен глядач. Ведучі свята – Діана Дімітрова та Михайло Ротарєв – провели екскурсію сторінками історії української мови. Усі присутні згадали скорботні дати на тернистому шляху її розвитку. На заході пригадали крилаті вислови відомих майстрів художнього слова,

декламували вірші таких визначних поетів, як Тараса Шевченка, Лесі Українки, Віктора Геращенка, Віктора Баранова, а самі учасники заходу виконували власні поетичні твори. Непідробне захоплення викликала інсценізація гумористичних мініатюр із творів Павла Глазового на злободенну тематику «Суржик». Тут майстерності студентів Інституту психолого-педагогічної освіти та мистецтв Марії Аджі, Дениса Жильцова, Валентина Бондарчука, Катерини Яворської, Єгора Абрашкіна не було меж... На урочисті лунали мелодійні та запальні пісні, які всім присутнім подарували вокальний ансамбль «Феєрія» (керівник – О. В. Матвєєва), ансамбль народної пісні «Хуртовина» (керівник – І. М. Пащенко), учасники зразкового ансамблю естрадної пісні «Овація» (керівник – С. Ф. Дворнікова). Переконана, що такі творчі заходи дають можливість талановитій молоді не лише проявляти творчі здібності, але й зберігати пам’ять про історичне коріння, культуру та мову рідного народу, адже ще Вольтер писав, що всі основні європейські мови можна вивчити за шість років, а свою рідну мову треба вивчати все життя. Насамкінець хочеться згадати слова великої поетеси Ліни Костенко: «Жодна нація не вмирає від інфаркту. Спочатку їй відбирає мову». Бажаю всім нам пронести й утвердити українське слово, збережене нашими предками, адже саме воно створює індивідуальне обличчя країни і нації. Марія Греб, кандидат філологічних наук, доцент, завідувач кафедри філологічних дисциплін БДПУ

ІІ міжнародна наукова конференція «Мова – література – культура в контексті національних взаємозв’язків»

Проте, болгари – це лише один з сегментів вельми строкатої етнічної карти Північного Приазов’я. Цілком логічно, що в Бердянську як в одному з провідних наукових центрів цього мультіетнічного, мультікультурного регіону наприкінці травня 2013 р. була проведена ІІ міжнародна наукова конференція «Мова – література – культура в контексті національних взаємозв’язків». Її організаторами виступили кафедра філологічних дисциплін (завідувач – доцент Марія Греб) та кафедра української мови та методики викладання фахових дисциплін (завідувач – професор Вікторія Загороднова) БДПУ, Гомельський державний університет ім. Франциска Скорини, відділ освіти Бердянської міської ради. Участь у конференції взяли 385 осіб, у тому числі 25 учасників з інших країн (Росія (Москва, Санкт-Петербург, Перм, Самара, Новосибірськ, Барнаул, Абакан), Болгарія (Пловдив, ВеликоТирново), Білорусь (Мінськ, Гомель), Польща (Краків, Варшава, Люблін), Азербайджан (Баку), Ізраїль (Тель-Авів), Туреччина (Стамбул), Норвегія (Скієн), Німеччина (Гамбург). Своєрідним продовженням обговорення науковцями тематики, пов’язаної із мовним і національним розмаїттям, стала проведена в Інституті філології та соціальних комунікацій БДПУ 19-20 вересня 2013 р. ІІІ міжнародна наукова конференція молодих учених «Мова і соціум: етнокультурний аспект». Організаторами конференції виступили кафедра загального мовознавства та слов’янської філології (завідувач – доцент Алла Сердюк) БДПУ, Шуменський університет ім. Костянтина Преславського (Болгарія), Національний дослідницький Мордовський державний університет ім. М. П. Огарьова (Росія). Було заявлено понад 200 учасників, які представляли Україну, Росію, Болгарію, Словаччину, Польщу, Узбекистан. Вчені як України, так і зарубіжжя вже звикли до того, що щороку у вересні філологи БДПУ проводять потужну міжнародну наукову конференцію, кожного разу беручи нову концептуальну тематику, яка не тільки дозволяє «провести огляд» кращих напрацювань із заявленої проблематики, але багато в чому задає тон подальшим дослідженням у відповідній царині. Так, у 2010 р. тематика конференції була визначена як «Мариністика в художній літературі», у 2011 р. – «Крихти буття: література і практики повсякдення», у 2012 р. – «Що водить сонце й зорні стелі»: поетика любові в художній літературі», міжнародна наукова конференція,

продовження на стор. 10

№ 17-18 (49-50) 18 листопада 2013 р.


10 НА ШЛЯХУ ІНТЕГРАЦІЇ... що була проведена 26-27 вересня 2013 р., носила назву «Скарбниця розуму: інтелектуальний дискурс літератури». На конференції працювали дев’ять секцій, присвячених інтелектуальним жанрам, проблемам взаємодії філософії та художньої літератури, науки і моралі, штучного інтелекту, образу вченого, інтелектуала, генія в художньому творі, а також детективній прозі як особливій логічній структурі. Заявки на участь у конференції подали більше 200 учених, які представляли практично всі регіони України. До участі в конференції зголосилося більше 20 докторів наук, які представляли провідні наукові й вищі навчальні заклади України та зарубіжжя: Галина Александрова, Олена Єременко, Юрій Пелешенко, Микола Васьків, Любов Хавкіна, Олександр Борзенко, Микола Саппа, Оксана Філатова, Іван Штейнер та інші.

У

Вчаться майбутні профспілкові лідери

Бердянському державному педагогічному університеті пройшли заняття для студентів першого курсу в рамках обласної школи профспілкового лідера. Відкриваючи школу, перший проректор університету Володимир Федорик, голова комітету профспілки Віталій Лола та провідний фахівець з виховної роботи Анетта Омельченко вітали учасників навчань, розповідали, як в нашому університеті формується підґрунтя профспілкового молодіжного лідерства. Основними організаторами Школи виступили профспілкові активісти профкому нашого університету. Крім того, чималий вклад в ор-

Міжнародна наукова конференція «Скарбниця розуму інтелектуальний дискурс літератури».

У рамках конференції студенти, викладачі та учасники форуму мали цікаві зустрічі з українською письменницею, авторкою любовно-історичних романів Сімоною Вілар та з письменником і критиком Іваном Андрусяком. З 2007 року в університеті постійно працюють волонтери Корпусу Миру США. Вже стало доброю традицією щороку проводити в стінах БДПУ міжнародні науково-практичні семінаритренінги «Творчі підходи та методи у викладанні іноземних мов», тренерами яких виступають волонтери Корпусу Миру США, які спеціально для цього запрошуються з інших міст України. У роботі цих семінарів-тренінгів, що організуються кафедрою іноземних мов і методики викладання (завідувач — доцент Олена Ярова), беруть участь учителі загальноосвітніх шкіл і гімназій міста, викладачі університету, а також майбутні вчителі іноземних мов — студенти Інституту філології та соціальних комунікацій. Варто відзначити, що бердянські філологи мають чималий досвід досліджень у галузі, винесеній в назву Літньої школи. Проблеми імагології розглядалися на міжнародних та всеукраїнських конференціях, висвітлювалися в багатьох наукових виданнях – збірниках праць, монографіях, підручниках і посібниках. Результати студій із літературної компаративістики впроваджуються в навчальний процес під час читання багатьох фахових дисциплін в Інституті філології та соціальних комунікацій БДПУ, а також враховуються в науково-дослідній роботі зі студентами та аспірантами.

закінчення у наступному номері...

№ 17-18 (49-50) 18 листопада 2013 р.

ганізацію заходу вніс голова профкому студентів, аспірантів, докторантів Запорізького національного технічного університету А. В. Іванченко. Як зазначив заступник голови профкому БДПУ Сергій Семікопенко: «Завдяки високому рівню підготовки школи та активній роботі студентів, все пройшло краще, ніж очікувалось». У роботі школи також брали участь студенти Мелітопольського ДПУ та Запорізького НТУ. Учасники школи отримали відповідні сертифікати. «Університетське Слово» Фото Руслана Меджидова


11

Аліна Голованова: «Вірю в те, що слово – зброя...»

Н

ародилася в Харкові. Згодом моя родина переїхала до смт Андріївки Бердянського району Запорізької області. Закінчила місцеву школу. Поетичне слово полюбила ще з раннього дитинства, тому що виховувалася в сім’ї творчих людей, де кожен знає й шанує рідну мову та літературу. Мабуть, через це в свої п’ять років я вже знала безліч віршів рідною мовою. Вперше мої віршовані твори були надруковані в районній газеті «Дзендзик», коли мені було 13 років. В шкільні роки друзі та однокласники вигадали мені кумедне прізвисько «Аліна СТАЛІНА», мабуть, через дивний та творчо-наполегливий характер. Гадаю, що всі творчі люди трішки «дивні»… Але це, звісно, жарт. Насправді, я – неконфліктна людина, завжди тонко відчуваю оточуючих і прагну від них того ж самого. Люблю жартувати… – Постійно! Намагаюся

оточити себе такими ж звичайними людьми, без гордині чи егоїзму. Цього літа відбулася одна з найважливіших подій в моїй долі – вибір життєвого шляху – вступ до університету: я – студентка першого курсу кафедри соціальних комунікацій ІФСК БДПУ. Мрію стати майстром пера, тому постійно читаю книги – збагачую свій вантаж знань. Мене надихають спостереження за природою, а також події, що відбуваються довкола. Часто доводиться писати вірші на замовлення рідних та друзів. Мені це не дуже подобається, бо все-таки складно писати привітального вірша людині, про яку щойно почув, але для мене це є гарною практикою. Моя мета – писати вірші, що зрозумілі кожному і несуть у собі якусь високу ідею. Наприклад, у моєму вірші «Прощальний лист» розповідається про те, що відстань між двома душами

“Прощальний лист”

«Давай же поговорим наодинці»

Чи варте слово, сказане тобою, Коли в твоїх очах палає лють, Щоб серце наливалося журбою. Забудь уже. Усе уже забудь.

Хіба ж не біль, як мати не співає? Як склала крила, стала, як зима. І, начебто, життя у ній триває, Та вже не скажеш їй дитяче : “Ма”.

А, може, мовлять правдою уста? У сварці доля істини, мій друже. Як доля в нас с тобою непроста, То, мабуть, нам з тобою тільки «хуже»?

Ще вчора їй кричала: “Годі, мамо!” – Гаряча кров і молодості дні. Та з часом обираєм інші гами: Пробач мені, прости усе мені.

Життя – це сон і марення про мрію? Прожить його – не поле перейти. Як треба, теплим словом обігрію, Але нам всім кудись потрібно йти.

В саду твоєму в’януть чорнобривці, Зникають смоли у твоїй косі. Давай же поговорим наодинці. Та долю розкажи у всій красі.

Давай же! Відпускай же мою руку! На кожного у нас окремий путь. Мій друже, що таке ота розлука, Як душі, уже рідними стають.

“Природа шепоче” На небі народилася зоря. Така, як всі. Таких уже багато. По смерті вони падають в моря, А зараз поруч місяць – їній тато. Найперша прийде в тихі небеса, І грається, коли всі тільки сплять. А піде геть, коли впаде роса, Коли поля уперше зашумлять. Природа під вікном мені шепоче: “Вставай. Поглянь, яка буде зоря”! А я кажу: “Їх тисячі щоночі”! Природи шепіт: “Але це –твоя”.

страшніша, ніж кілометри доріг, а споріднені душі зливаються в одну, і вже ніщо не стане їм на перешкоді. Вірю в те, що слово – це зброя проти поганого настрою та душевного болю, адже воно може змусити битися серце швидше або повільніше, тому сьогодні я даю й вам цю «зброю»...

«Восени» Говорять, восени душа, як хвора: По філіжанці чаю, дощ, камін... Сьогодні ще сумніше, ніж учора. Три місяці безповоротних змін.

Голубкою літала над степами, Вітри ламали крила і не раз, А ти завжди втішалась тільки нами. А ти завжди любила тільки нас. Сьогодні почалися дні розлуки, Та рветься серце в теплий отчий дім, Де ще в дитинстві брала нас на руки І тихо говорила: “В сон ходім”.

І бачимо: у небі чорні хмари, І листя вітер по землі мете. Котре, як кров у дерева із рани. І в цьому щось сумне і золоте.

Де ти нас своїм словом зігрівала, Коли за щось боліло в серці нам. Де ти нам свою душу віддавала, Давай же, мамо, й я тобі віддам.

Над нами чайки тихо пролітають. От тільки, як у липні, не кричать. У жовтні сонця променів шукають. Немає сонця липня, то й мовчать.

Шкода, що діти мало розуміють, Оце собі ростуть сліпі, бува, І запитати інколи не сміють: “Чому це більше ненька не співа?”

Куди ж ти, сонце? Друже, чи ти в червні? Квиток на потяг і мершій до нас. Хворіють душі, дні, як ночі, темні, Та вогник літа в серці не погас...

То я тобі співатиму щоночі, Як ти колись вночі співала нам. Поглянь мені в мої дорослі очі: Я світ тобі, я все тобі віддам...

Мелодії дощем впадуть на тебе. Темнішим стане море, та чого б це? Чи то від сліз, які упали з неба, Чи то тому, що зникло з неба сонце...

№ 17-18 (49-50) 18 листопада 2013 р.


П

СВЯТО «ОЛЬВІЙСЬКОГО БРАТСТВА»

ерший день листопада в БДПУ став приємним не лише сонячною погодою, а й теплою зустріччю великої «ольвійської родини». Вже традиційним став щорічний звіт про археологічну практику студентів-істориків соціально-гуманітарного факультету. І не дивно, що саме цього дня з нетерпінням чекають всі «ольвійці», бо для багатьох це свято зустрічі з добрими друзями, можливість побачитися та поспілкуватися один з одним, згадати приємні моменти неповторного «ольвійського» життя. Цього дня в залі були присутні не лише студенти університету, а й викладачі, випускники та шановні гості. Під час свята лунали душевні пісні про чарівну та неповторну Ольвію, студенти з гумором відтворювали на сцені актової зали своє життя в таборі (див. світлини). Багато теплих, зворушливих слів було промовлено керівником

експедиції, доцентом кафедри політології та правознавства, кандидатом історичних наук Валентиною Папановою. Окрім студентів-першокурсників, цього року Ольвію вперше побачили старшокласники Бердянського муніципального ліцею, які невдовзі стануть гідною зміною більш старшому поколінню. Ліцеїсти брали участь у розкопках під керівництвом

випускників БДПУ, а тепер вже й вчителів Віктора Дімітрова та Федора Каїри. Приємним стало й те, що саме наших студентів за сумлінну працю Грамотою відзначила начальник ольвійської експедиції ІА НАНУ, доктор історичних наук Алла Буйських. Свято завершилось словами: « Ми не кажемо Ольвії прощавай, ми говоримо їй – до

нових зустрічей». Бажаємо, аби «ольвійське братство» розвивалося й надалі, відкриваючи нам все нові цікаві стоірнки з історії землі нашої… Катерина Калініченко, студентка першого курсу ІФСК Фото з архівунавчальноархеологічної лабораторії БДПУ

ЮВІЛЯР, КАРИКАТУРИСТ, ОРДЕНОНОСЕЦЬ СЕРГІЙ СЕМЕНДЯЄВ У СТІНАХ ХУДОЖНЬОГО МУЗЕЮ ІМ. І. І. БРОДСЬКОГО 1-ГО ЛИСТОПАДА ОТРИМУВАВ ТЕПЛІ ПРИВІТАННЯ Й ВІД ВИКЛАДАЧІВ І СТУДЕНТІВ БДПУ

…П

ро те, що в музеї відкриється персональна виставка іронічної графіки члена Національної спілки художників України, члена Асоціації карикатуристів України, члена Міжнародного Клубу карикатуристів, лауреата премії ім. В. Зелінського за публікації в українській пресі Сергія Семендяєва, знали чимало бердянців, що прийшли привітати його з 60-літнім ювілеєм і насолодитися виставковими експонатами – привабливими плодами його творчої натури. А про те, що ювіляр цього дня став ще й орденоносцем, дізналися з виступу на святі заступниці міського голови Людмили Шаповал, яка й вручила художнику за його заслуги Почесний орден Бердянська.

редактор газети БДПУ «Університетське Слово» Степан Герилів, студенти…

Не змогли стояти осторонь цієї події й університетські шанувальники творчості Сергія Семендяєва: на свято прийшли й вітали ювіляра переший проректор БДПУ Володимир

Федорик, старший викладач кафедри початкової освіти БДПУ Тетяна Володько, творчі роботи якої неодноразово ставали експонатами музею ім. І. І. Бродського, журналіст,

Засновник і видавець – Бердянський державний педагогічний університет. Адреса редакції: 71118 Запорізька обл., м. Бердянськ, вул. Шмідта, 4. Телефон: (06153) 36-244. Сайт: http://us.bdpu.org E-mail: univslovo@gmail.com Свідоцтво про державну реєстрацію – ЗЗ № 1023-298 – Р від 31. 03. 2011 р. Головний редактор – Степан Герилів. Верстка та дизайн , інтернет-версія – Олександр Степаненко.

«Університетське Слово» На світлинах: моменти вшанування ювіляра Сергія Семендяєва в Бердянському художньому музеї ім. І. І. Бродського Світлини Олександра Степаненка

Газету зверстано та віддруковано в редакційно-видавничому відділі БДПУ. Редакція зберігає за собою право літературного редагування, скорочення затверджених до публікації текстів і не завжди поділяє позиції авторів публікацій. За достовірність опублікованих матеріалів відповідає автор. Обсяг 1 друк. арк. Наклад 1000 прим.

"Університетське Слово" №17-18(49-50)  

Справжня студентська газета Бердянського державного педагогічного університету