6 minūtes 365 dienas

Page 1


6 minūtes 365 dienas

Dienasgrāmata Plānotājs Klade Tava izvēle sevis iepazīšanai godīgi – šīs ievadlapas tika pārrakstītas savas reizes septiņpadsmit. Tas šķita gana sarežģīts uzdevums – tā lakoniski un saprotami pavēstīt, par ko tad 6 minūtes 365 dienas īsti ir. Un, galu galā, nonācām pie secinājuma, ka vērtīgākais, ar ko varam padalīties, ir mūsu pašu pozitīvā pieredze grāmatas būtības kontekstā – liekot roku uz sirds, varam apgalvot, ka ikkatrā lappusē ietvertais palīdzējis mums pašām daudzu gadu garumā, jo praktizēts un izdzīvots, jo nesis atbildes un iespējas, jo palīdzējis lolot un attīstīt sevī prieku dzīvošanai. Vēl labskanīgāk izsakoties – būt laimīgām. Jo laime ir enerģija – tāda, kas pilda mūs ar vēlmi darboties un radīt, kas palīdz izkļūt no skumjām un depresijas, kas ver ceļus patiesai draudzībai un attiecībām, kas ļauj skaidrāk ieraudzīt to, kā pavadīt šo vienu un arī pārējās 364 gada dienas. Un, galu galā, – visu dzīvi. Jā, laime var uzkrist kā sniegs uz galvas, bet, kā liecina novērojumi, visdrīzāk tikpat ātri arī izgaist. Savukārt, lai ikdienu caurvītu jēgpilns, ilgtspējīgs un ārējās pasaules notikumu nesatricināms prieks, ir nepieciešams veidot un praktizēt pozitīvus ieradumus. Viens no tādiem – iepazīt un soli pa solim pieņemt pašam sevi. Tā, kārtiņu pa kārtai, lobot sevi kā sīpolu vai Napoleona kūku uz šķīvja, mēs tiekam līdz serdei, līdz kodolam, līdz sapratnei par to, ka mums ne tuvu nav jābūt perfektiem, lai justos harmonijā ar sevi, un mūsu dzīvei nav jābūt ieprogrammētai pēc noteiktiem standartiem, lai mēs drīkstētu būtu apmierināti ar to. Jā, un tālāk jau kā ķēdes reakcijā: dziļāk, pamatīgāk pazīstot sevi, mēs pēkšņi labāk sākam izprast arī citus un pasauli kopumā. Mēs kaut kā burtiski saaugam, savienojamies ar spēju pieņemt mūžam mainīgās dzīves norises ar sirsnību, sapratni, līdzjūtību. Savā ziņā šī grāmata ir mūsu aicinājums iepazīt savu patieso

2


būtību, ko pavisam noteikti apvij tādas cilvēciskas īpašības kā Altruisms, Intelekts, Atvērtība, Godīgums, Labestība, Patiesums, Atbildība, Cēlsirdība, Pacietība, Labsirdība, Draudzība, Cieņa, Atbalsts, Piedošana un daudzas citas. Un te jau paveras vieta arī Mīlestībai. Jā, tāpēc grāmata 6 minūtes vijas cauri vairākiem personības attīstības etapiem: sevis izzināšana -- sevis pieņemšana -- sevis pilnveidošana -- citu izprašana--9 spēja mīlēt. Šī iemesla dēļ uzdevumus vēlams pildīt esošajā secībā dienu no dienas, vismaz 6 minūtes. Protams, šī grāmata piedos visu, arī to, ja tiks pierakstīta no beigu gala uz sākumu un pat to, ja kādu laiku tai klusi nāksies gulēt atvilktnē. Pēc atgriešanās vienkārši jāturpina. Tukšā lapa ir brīvā jeb radošā diena (tā vienmēr atrodama līdzās krāsainajām attēlu lapām) un tā aizpildāma pilnīgi pēc brīvas gribas (vai neaizpildāma nemaz). Jā, un pat, ja 6 minūtes šķiet tāds nieks lielajā dzīves okeānā un liek pabrīnīties, vai tad tik īss laika sprīdis var ko mainīt – mēs esam pārliecinātas, ka var gan. (Starp citu, ja parēķina: 6 minūtes 365 dienās sarindo jau vērā ņemamas trīsdesmit sešas ar pusi stundas!) Šajā tehnoloģiju laikmetā, kad mūsu dziļās dzīves pārdomas nereti nav garākas par ierakstu feisbukā vai komentāru pie Instagram bildes, šī grāmata uzdāvina to, kas noder ikvienam – īstu, netraucētu un vitāli svarīgu iespēju pabūt pašam ar sevi. Sev. Nu vismaz 6 minūtes dienā. Mēs silti skaujam Tevi un novēlam vismaz 6 minūtes ik dienas un 365 dienas visu gadu – būt priekpilnā dzīvošanā. Sanda un Viktorija

3


#6minūtes Dažas no 6 minūtes darba lapām izdosies tik jaudīgas, ka ar tām vērts padalīties – lai ieliktā enerģija iedvesmo citus. Nobildē un ievieto sociālajos tīklos, izmantojot tēmturi #6minūtes

Kāpēc rakstīt

Kāpēc mums šķiet svarīgi aicināt paņemt rokās pildspalvu un rakstīt? Rakstīšanai ar roku ir īpašs spēks, neatkarīgi no tā, cik daudz un cik svarīgu domu, vēlmju, apņemšanos, analīžu mēs veiktu savā galvā. Tā, piemēram, virkne pētījumu rāda, ka, rakstot ar roku, cilvēks precīzāk formulē savas domas, turklāt informācija, kas pierakstīta ar roku, labāk paliek atmiņā (ja salīdzinām ar rakstīšanu datorā). Papīrs un pildspalva attīsta uzmanības un koncentrēšanās spējas, bet savu iekšējo negatīvo pārdzīvojumu pierakstīšana mazina to nozīmību, tādējādi samazinot stresa līmeni organismā un vairojot radošo enerģiju. Ja laiku pa laikam rakstām ar roku, tas ir treniņš arī mūsu smadzenēm – rakstīšanas laikā tiek aktivizētas smadzeņu zonas, kas atbild par runu, atmiņu un domāšanu. Sanāk, ka rakstīšana ar roku var kļūt par noderīgu instrumentu, lai ilgāk saglabātu jaunību, nemaz nerunājot par to, cik vērtīgus pagriezienus dzīves līnijās var ieviest uzrakstītā būtība. Nu vismaz šīs grāmatas ietvaros.

4


Datums __/__/____

Ieguvumi Kādi būs ieguvumi, ja es ik dienas dažas (piemēram, sešas) minūtes veltīšu sev? Jo precīzāk un niansētāk ieguvumus aprakstīsi, jo labāk.

Vairāk spēšu priecāties par dzīvi Kļūšu sirsnīgāks, iejūtīgāks un vispār foršāks

Ja nezini, esi godīgs. Grāmatā minētās ikdienas prakses patiesībā ir viens no veidiem, kā noskaidrot, ko tad tu īsti vēlies. Esi pacietīgs. Viss notiks.

Sasodīts, 6 lieki iztērētas minūtes ik dienas

5


Datums __/__/____

50 „Es esmu”

Mini 50 labas īpašības/lietas, kas tev jau piemīt vai kuras tu gribētu, lai tev piemīt. Protams, ka piecdesmit salasīsies. Un nav jau saraksts jāpabeidz tieši šodien.

Go se dīgum vi/ cit s p iem re t

8


s

lum

eg

Vi

Pateicība par…

„Kāds interesants paradokss – es varu mainīties tad, kad pieņemu sevi tādu, kāds esmu.” (Carl Rogers) 9


Datums __/__/____

Piecinieks Gudrie prāti apgalvo, ka mēs esam to piecu cilvēku vidējais aritmētiskais, ar kuriem visbiežāk kontaktējamies/mijiedarbojamies. Mani pieci “visbiežākie” cilvēki ir:

1. 2. 3. 4. 5. 18

Ko no tā varu secināt? Kāds esmu es pats? Ar ko es vairāk gribu kontaktēties?


Datums __/__/____

Parādi šo lapu draugam (tuvam cilvēkam) Uzraksti personīgu ziņu – tādu, ko grūti izteikt vārdiem, ko nekad nenosūtīsi SMS, ko nenopublicēsi feisbukā.

„Allaž ir vieglāk balstīties pret citu, nekā stāvēt vienam.” (Jack London) 19


36


Datums __/__/____

37


Datums __/__/____

Pasaule – mana ģimene

Kādu dienu (šodien, rīt!) pamēģini pret ikvienu cilvēku, ko satiksi, attiekties kā pret savu māti, bērnu vai tuvu radinieku. Trenējies veikalā, savā kolektīvā, kāpņu telpā ar kaimiņiem. Ļauj cilvēkiem sajusties nozīmīgiem, mīlētiem, cienītiem un novērtētiem. Dari to apzināti, ar mērķi padarīt pasauli labāku. Dienas beigās pavēro, kā esi juties, kā izvērtusies diena, kā rūpes par citiem nesušas skaistus rezultātus. Vai mana laime un iekšējais miers atkarīgs no tā, cik laimes un miera esmu vēlējis citiem?

60


Datums __/__/____

Pieraksti šo dienu – lai tā vienmēr paliek kā brīnums, kas piedzīvots. Un nekad neaizmirstas.

61


Datums __/__/____

Šodienas turziņa

Kas man šodien pilnīgi noteikti ir vajadzīgs?

Ikdienas miers

Smaids

84


Datums __/__/____

Pieskarties Mīlestība, fiziski pieskārieni un optimisms ir labvēlīgi veselībai. Kādā pētījumā atklāts, ka mērkaķēnu mazuļiem, kuri kādu laiku nesaņēma pieskārienus, parādījās depresijas pazīmes. Sākot tos atkal apskaut, mainījās viņu hormonālais sastāvs organismā un depresijas iezīmes izzuda. Uzdevums Pat, ja neesi „apskāvienu cilvēks”, mēģini vismaz pieskarties kādam tuvam cilvēkam, sunim, kaķim, bērnam. Kā mainās manas izjūtas?

85


136


Datums __/__/____

137


Datums __/__/____

Man ir laiks, enerģija un resursi, lai rūpētos par otru cilvēku. Pārraksti šo frāzi (pārveidojot teikumu un ieliekot tajā kādu personvārdu) tik daudz reižu, lai sajustu – tā tas patiešām ir.

158


Datums __/__/____

„Tajā mirklī, kad aizdomājos par mīlestību, es sāku tevi meklēt, nesaprotot, cik akli tas bija. Mīļotie nesatiekas kaut kur, viņi vienmēr atrodas viens otrā.” (Rumi) Kā tu saproti šos divus teikumus. Vai piekrīti tiem? Ko secini?

159


Datums __/__/____

Mēneša čekliste Kā man gājis? Kā jūtos? Kā novērtēju aizvadīto mēnesi? = Super

200

= Normāli

= Varētu labāk

Man patika šis mēnesis

Ēdu labi

Darba lietas

Jūtos novērtēts

Uzzināts daudz jauna par sevi

Mani mīl

Priecīgi

Personīgā izaugsme

Pa lielam biju foršs

Patīkams miers

Zinu, ko tālāk

Spoguļattēls rāda

Palīdzēju citiem

Sportošana

Sirds mierīga

Ir atklāsmes


Datums __/__/____

Netici visam, par ko domā Mūsu domas ne vienmēr atspoguļo precīzu realitātes ainu. Kad top iespējams „apliet” negatīvās domas ar gaismu, to spēks atslābst un tās vairs nesagādā ciešanas. (Mini negatīvās domas, pēc uzrakstīšanas „aplejot” tās ar iedomātu gaismas staru un izkausējot kā sniega pikas pavasara saulē.)

201


202


Datums __/__/____

203


Datums __/__/____

Es gribētu, lai apkārtējie par mani domā šādi:

Ko iespējams darīt lietas labā?! 250


Datums __/__/____

Trīs lietas, ko es visvairāk gribētu iemācīties:

1. 2. 3.

Iegūglē un apskati par katru – kur/kad/cik/kā…

251


Datums __/__/____

Izvilkt sevi

Kad ir galīgi bēdīga situācija, kas ir tās domas un darbības, kas man palīdz „izvilkt” sevi laukā?

Šai lapai pielīmē līmlapiņu vai ieliec grāmatzīmi – lai krīzes situācijā viegli atšķirtu un palīdzētu sev.

Kas ir tas ego, kas mūs klusībā vēro, Bargs un mēms kritiķis, kurš prot mūs terorizēt Un skubināt uz veltīgiem pūliņiem, Lai beigās nosodītu mūs vēl bargāk Par kļūdām, kuras pats caur savu kritiku izraisījis? (T.S. Eliot) 294


Datums __/__/____

Ja es spētu acumirklī sadziedēt savu dzīvi, es...

Tu to paveici! Domās. Pagaidām.

295


Datums __/__/____

Vēstule manai meitai vai dēlam (Uzraksti tādu pat, ja tev bērnu nav).

Mīļo...

386


Datums __/__/____

Ja kāds vēlētos dzīvot ar mani kopā, ko viņam būtu svarīgi zināt par mani? Patīk labi paēst

„Katrai lietai, tāpat kā katram cilvēkam, ir dienas un nakts puse. Dienas puse ir rādāma, nakts puse – slēpjama. Silts, pelēks vai arī mīksti zaļi apsūnojis akmens guļ saulē. Cik skaisti – jūs sakāt un labprāt apsēžaties uz akmeņa. Bet sargaities to pacelt un paskatīties, kas mitrajā nakts pusē mudž un lokās…” (Zenta Mauriņa) 387


Datums __/__/____

Neaizmirst piedot

Piedošana ir augstākā un skaistākā mīlestības forma. Piedodot mēs saņemam bezgalīgu mieru un laimi. Man jāpiedod (un es mēģināšu piedot):

392


Piedod Lai piedot spētu, izprast spēj, Līdz svešu bēdu dzīlēm nirstot, Un pašlepnumam pāri ej, Uz piedošanu Ceļu gūstot. Tu piedod tiem, kas slikts un ļauns, Kam melot vēlme bij’ un nodot, Un tiem, kam piedot nebij’ lemts, Tu piedod, lūdzu tevi, piedod! Tu piedod tagad, nevis tad, Kad saguris jau sāpes nesot, Pret ļaunumu tu Mīlu dod Un labestībā svētot piedod! Tu piedod ļaundarim! Ne tā, Lai atriebtos jau laikam ritot, Kaut nāktos piedot tūkstoškārt, Tu atkal, atkal viņam piedod! Tu piedod citādi, ne tā, Kā reibumā ar steigu slīkstot… Lai vainas saite sarauta, Tu katram atsevišķi piedod. Tu netiesājot piedod tiem, Kas nebij’ spējīgs tevi piedot, Lai mīlot dzīvotu arvien, Un ļaunu atkal nenodarot. Šis piedošanas Ceļš ir grūts, Jo tas ir Mīlas Ceļa kopums, Lai cilvēciskums tevī plūst, Un esi spējīgs VISIEM piedot! (Орис)

393


6 minūtes 365 dienas

Dienasgrāmata Plānotājs Klade Tava izvēle sevis iepazīšanai

Sazināties ar autorēm Facebook.com/6minutes365dienas © Sanda Krasta, Viktorija Bērziņa, 2016 © Kristīne Grauduma, mākslinieciskais noformējums, 2016 © Māra Lazdāne-Avota, literārā redaktore, 2016 © SIA Hars (reģ. nr. 40003666851), 2016 © Fotoattēli no Leta, Wikimedia, Unsplash ISBN 978-9934-19-042-1 Iespiests un iesiets LaRA Polygraphy

www.6minutes.lv

395