Page 1

“her diliminde ayrı bir mutluluk”

ALAÇAT 668 03 00

EŞEN 637 20 00

Tel: 0252 614 50 00

KARAMERSİN 635 71 00

Seydikemer Belediye 4 Koldan Çalışmalarına Sürdürüyor

Küçükbakırcı “Dünya'nın En Prestijli Yarışı”

5

S

5. Uluslar arası Cumhurbaşkanlığı bisiklet turunun 6-7 ay sonra 2019 Nisan'ında gerçekleşeceğini ifade eden Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı “Bizim görevimiz gazetelerde yeniden eski günlere dönülmesini sağlamaktır. Cumhurbaşkanlığı bisiklet turu dünyanın en prestijli yarışı haline gelmiştir. Bu'da Sayın Cumhurbaşkanımızın S:4 sayesindedir” dedi.

eydikemer Belediyesi Çatak ve Dere mahallelerini Asfaltla buluşturuyor. Fen işleri müdürlüğüne bağlı 2 ayrı ekip yolları asfalta hazırlıyor. Seydikemer Belediyesi patikalı yollardan stabilize yollara, tozlu, ve çamurlu yolları asfalta kavuşturuyor. Çatak ve Dere mahalleleri grup yolları asfalta hazırlanıyor.

S:8

2. ELDE RİSK ALMAYIN

13 Ekim 2018 Cumartesi

Sayı:18556

Günlük Bağımsız Siyasi Gazete

FETHİYE OTO EKSPERTİZ MERKEZİ

www.beskazagazetesi.com 5kazagazetesi@gmail.com

İlk Yayın Tarihi 30 Nisan 1962

Garantili Oto Ekspertiz

Fiyat: 50 Kuruş

Bizimle Aracınız Güvende

Zafer Akar

Dynobil Fethiye Bayi

Online Oto Ekpertiz Talebi: 0850 840 92 92

Şehit Fethibey Cad. No:13 Fethiye

Ne Mutlu Türküm Diyene

http://otoekspertizfethiye.org www.fethiyeotoekspertiz.net www.fethiyeotoekspertizmerkezi.com

Keramettin Yılmaz Resmi Başvurusunu Yaptı

C

umhuriyet Halk Partisi Fethiye Belediye Başkan Aday Adayı Keramettin Yılmaz, resmi başvurusunu törenle yaptı. İlçe örgütünde gerçekleşen törene yoğun bir katılım oldu. Yılmaz başvuru dosyasını CHP Fethiye İlçe Başkan Vekili Oğuz Bolelli'ye teslim etti. İlk olarak açılış konuşmasını yapan CHP Fethiye İlçe Başkan Vekili Oğuz Bolelli, “2019 yılı yerel seçimlerine 5 ay gibi kısa bir süre kaldı. 19 Ekim tarihine kadar partimizden aday adayı olmak isteyenler, başvurularını yapabilecekler. S:4

DTO Fethiye ISO9001:2015 Belgesini Aldı

Kanlı Katliamın Asıl Faillerinin Bulunmasını İstediler

Kibele Sanat Evi'nden Ftso Üyelerine %10 İndirim

S:3 MEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi, Kalite Yönetim Sistemi ISO9001:2015 belgesini aldı. İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi,Denizci Millet Denizci Ülke vizyonu ile Türk denizciliğine ve üyelerine kaliteli hizmet sunduğunu geçirdiği denetimle kanıtlamıştı. 2015 yılından bu yana Kalite Yönetim Sisteminin ISO9001:2008 versiyonu ile Türk Denizciliğine ve sektöre hizmet veren İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi, kalite yönetim sistemine entegre olan ilk şube olmuştu. Türk Loydu Vakfı Yönetim Sistemleri Baş Denetçisi Sayın Olcay Koca tarafından gerçekleştirilen geçiş denetimi açılış toplantısına, İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Şaban Arıkan, Şube Müdürü Sayın Bülent Telli ve tüm personel katıldı.

İ

1

0 Ekim 2015 tarihinde Ankara Merkez Tren Garı Önünde gerçekleşen bombalı kanlı eylemin yıldönümü nedeniyle Kesk'e bağlı Eğim-Sen ve Ses sendikaları Fethiye temsilcileri basın açıklamasında bulundular. Eğitim-Sen Fethiye temsilciliğinde yapılan açıklamada 103 vatandaşın öldüğü kanlı katliam bir kez daha kınandı. Yapılan basın açıklamasında kanlı katliamın asıl faillerinin bulunmasını istediler… Eğitim-Sen ve Ses sendikaları Fethiye temsilcilikleri adına açıklama yapan Eğitim-Sen baş temsilcisi Sevgi Çobanoğlu “10 Ekim 2015'te Ankara Garı önünde gerçekleşen katliamın üçüncü yıldönümünde, kaybettiğimiz bütün arkadaşlarımızı saygı ve özlemle anıyoruz.

S:6

K

ibele Sanat Evi, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası üyelerine ve üyelerinin 1.derece yakınlarına yüzde 10 indirimli hizmet verecek. Kibele Sanat Evi ile Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası arasında, Oda üyelerine ve üyelerin 1.derece yakınlarına yönelik indirim protokolü imzaladı. Protokol imza törenine FTSO Başkanı Osman Çıralı ile Kibele Sanat Evi sahibi Sibel Bayhan katıldı.

S:5


2

www.beskazagazetesi.com

www.beskazagazetesi.com

Ne Mutlu Tüm Diyene

13 Ekim 2018 Cumartesi

Fethiye Tabiat Kadınları Doğa Yürüyüşü Sezonunu Açıyor

B

u gün düzenledikleri ve geleneksel hale getirdikleri açılış kahvaltısı ve eğlence ile Dağların sultanları 5. ci yürüyüş sezonunu açtılar.

Dünyanın ilk bayan yürüyüş grubu olan ve katılımcı sayısı ile Fethiye'nin en kalabalık yürüyüş grubu Fethiye tabiat kadınları haftaya 17 Ekim Çarşamba günü Ölüdeniz'den tekne ile korsan koyu cennet koyu kelebekler vadisi yürüyüş ve deniz etkinliğiyle ilk doğa

yürüyüşlerini gerçekleştirecekler. Havaların serinlemesi ile ekim ayı ile mayıs ayı arası hafta içi düzenli olarak facebook grup sayfalarından doğa yürüyüş etkinliği düzenleyen grup tüm bayanları aralarına beklediklerini belirtiler. Haber/Foto:Nur İLİKGülyüz Yurdagül Sırt

Fethiye Livanelli Müzikleriyle Anlatılacak

K

ibele Sanat Tiyatrosunca hazırlanan 'Işıklar Kenti, Bir Sevda Masalı' adlı tiyatro oyunu 13 Ekim Cumartesi Günü FBKM'de sahnelenecek.

Kibele Sanat Tiyatrosunca hazırlanan Fethiye'nin doğal, tarihi ve kültürel zenginliklerini anlatan 'Işıklar Kenti, Bir Sevda Masalı' adlı tiyatro oyunu 13 Ekim 2018 Cumartesi Günü Fethiye Kültür Merkezi'nde sahnelenecek. Zülfü Livaneli müzikleri ve görsel öğeleri buluşturan oyunun yazar ve yönetmeni, Kibele Sanat Evi kurucusu Sibel Bayhan ile tiyatro ve sanat hakkında kısa bir söyleşi yaptık.

“IŞIKLAR KENTİ, BİR SEVDA MASALI'NIN HİKAYESİ NEDİR?” Hikayesiz hiçbir insan yoktur. Hele içinde sevda olmayan bir hikaye hiç yoktur. Sevdayı her şeye duyabilirsiniz, bir insana, bir şehre, memlekete… İşte tam da bu noktada biz, Fethiye sevdamızı anlatırken, aynı zamanda iki insan arasındaki bir sevdayla yola çıktık.

“ZÜLFÜ LİVANELİ MÜZİKLERİ İLE OYUN NASIL BİR ARAYA GELDİ?” Zülfü Livaneli'nin 'Sevdalı Başım' adlı şarkısı benim çok sevdiğim bir eserdir. Işıklar Kenti'ni yazarken, bu şehri kendi kalbimden seyrederken, içimde hep bu şarkı vardı. Sonra provalar sırasında ne denersem deneyeyim hiçbir müzik uymadı, sevemedim. Ben de oturup Zülfü Bey'e bir mektup yazdım. Sanırım o da kalbimi ve hissettiklerimi gördü. Müziklerini bu oyuna hediye etti. Kendisine her zaman minnettar olacağım. Seyredenler ne demek istediğimi anlayacak. Çünkü Zülfü Bey de ömrünün bir kısmını Fethiye'de geçirdi, fahri hemşerimiz. Işıklar Kenti onun da bir parçası.

“FETHİYE'YE ÖZEL BİR TİYATRO YAZDINIZ VE YÖNETTİNİZ. OYUNUN HALKLA BULUŞMASI OLDUKÇA ÖNEMLİ. SEYİRCİNİN OYUNLA ETKİLEŞİMİ VE GERİ BİLDİRİMLER NASIL?” Fethiye'ye özel bir oyun bu evet. Ama seyirciyle çok fazla buluşma şansı olmadı. Ben Kibele Sanat Evi'nde küçük bir salona sahibim. Cep tiyatrosu, 25 kişilik. Onu bile doldurmak oldukça güç, sesini duyurmak, insanlara sanatı sevdirmek zor. Hayat şartları, bizi her gün diğer günlerle birleşerek yoruyor artık.

Zaman kalitesiz kullanılıyor. Kendimize ayıracak zaman lüks adeta. Tiyatroya fırsatını bulup da gidebilirseniz bir anlık coşkuyla, sizi o an hayata bağlayan salondan çıktığınız anda, her an yabancılaştığınız hayat unutturuyor size gerçek hazları. Geri bildirimler ancak seyirci devamlılığı olursa hissedilir. Tiyatro alışkanlığı edinilirse. “Çok beğendik, güzel oynadınız”lar yetmemeli artık bize. Sorgulamalı, sormalı, yorumlamalı seyirci. Bu tür geri bildirimleri maalesef uzun yıllardır alamıyoruz. Ama şu anda üyesi bulunduğum Ölüdeniz Rotary Kulübü olarak 13 Ekim'de oynayacağımız oyunumuz, aynı zamanda projelerimizi gerçekleştirmek için yaptığımız bir etkinlik. Bu benim için çok önemli.

“SİZİN FETHİYE İLE BULUŞMANIZ NASIL GERÇEKLEŞTİ? SANATSAL ÇALIŞMALARINIZDAN BAHSEDER MİSİNİZ?” Ben Fethiye'ye 2009 yılının Ağustos ayında 40 günlük ikizlerimle geldim. Eşimle burada yaşama kararı aldık. 2010 yılının Ekim ayında Kibele'yi açtık. Kibele Sanat Evi Fethiye'nin ilk özel tiyatrosu. Son 5 yıldır da Muğla bölgesinde bakanlık desteğiyle yoluna devam eden bir tiyatro. Tiyatromuzun dışında Kibele'de geleceğin oyuncularını, sanatçılarını yetiştirmeye çalışıyoruz. Yaratıcı dramadan sahne derslerine, çocuk kulübümüzden yaz kamplarımıza kadar uzanan bu yelpazede, her yaş grubundan insanlarla birlikte çalışıyoruz. (HABER/BAHADIR KONUK) Fiyat: 50 Kuruş Günlük Bağımsız Siyasi Gazete İlk Yayın Tarihi 30 Nisan 1962

www.beskazagazetesi.com 5kazagazetesi@gmail.com

Sayfa Sekreteri..................................................: Fatma Çaçaron Muhabirler:..................................................Bahadır Konuk , Gülyüz Yurdagül Sırt Ne Mutlu Türküm Diyene

13 Ekim 2018 Cumartesi Yıl: 56 Sayı 18556

Fiyat: 50 Kuruş (KDV Dahil)

Yayın Yeri: Çarşı Caddesi No:148/A Fethiye İletişim İçin: 0 252 614 10 67 Baskı yeri: Fethiye Gazetesi Matbaası Adres:Cumhuriyet Mah. Çarşı Cad. No:148/A Fethiye İle şim İçin: 0 252 612 00 95


13 Ekim 2018 Cumartesi

www.beskazagazetesi.com

Ne Mutlu Tüm Diyene

www.beskazagazetesi.com

3

Hedefimiz Fai 2020 Hava Olimpiyatlarıdır ethiye Belediyesi tarafından organize edilen, 19. Uluslararası Fethiye Ölüdeniz Hava Oyunları Festivali'yle ilgili Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı açıklamalarda bulundu.

F

günlerde de Fethiye'de çekilecek diziler var.Kapadokya'da bir dizi çekilmişti, Kapadokya patlamıştı. Çok ciddi iç ve dış göç alacağız. Ekonomik anlamda çok katkı sağlayacak ama Kurban Bayramı'nda da yaşadık Fethiye'nin belli bir kapasitesi var. Kapasiteyi bildiğimiz için hesaplı kitaplı gitmek faydalıdır diye düşünüyorum” dedi.

Ana hedeflerinin 2020 yılındaki Uluslararası Havacılık Federasyonu (FAİ)işbirliğinde gerçekleşecek Hava Olimpiyatları olduğunu belirten Başkan Saatcı, Fethiye'nin artık kabuğunu kırdığını ve kendini aştığını söyleyerek, “Daha önce gelen misafirlerini ağırlayamayacak bir sokağı ve meydanı dahi olmayan Fethiye, şehrin her bölgesinde herkesin dinlenebildiği, gezebildiği, vakit geçirip spor yapabildiği bir şehre dönüştü” diye konuştu. 16-21 Ekim tarihleri arasında yapılacak Uluslararası Fethiye Ölüdeniz Hava Oyunları'yla ilgili Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Başkan Yardımcısı Mete Atay, Kültür Sosyal İşler Müdürü Hakan Yurtseven açıklamalarda bulundu.

“ATAY, “FESTİVALE ULUSLARARASI YARIŞMA EKLEDİK”

Fethiye Belediyesi Başkan Yardımcısı Mete Atay da, “Geçtiğimiz yıldaki etkinliklere göre bu yıl daha değişik etkinliklerimiz olacak. Bu yıl Hava Oyunları'na yeni bir yarışma kazandırılıyor. Bu yarışma uluslararası bir yarışma olacak. Bu hava oyunlarının kırkpınarı gibi olacak. Buradaki başarılar ödüllendirilecek. Bu aynı Bu yıl zaten turizm beklentilerin bakıyorum, ABD'den tutunda Yeni zamanda Hava Oyunları'nın üstünde geçti. Geçtiğimiz yıl Çin medya Zelanda'ya kadar birçok sporcu uçuş uluslararası resmi bir yarışma devinin Fethiye'de çektiği yarış yapacak. Bu sporcuların yaptığı olmasının da bir adımı oldu. Pistler programındaki organizasyonumuzun, tanıtımı sanırım kimse yapamaz. özellikle uzak doğu ülkelerinden Buradan onları memnun göndereceğiz. modernize edildi. Bunlar tabi 2020 ilçemize büyük ölçüde misafir getirdi. Fethiye Güç Birliği'nin ihaleye çıkardığı, yılındaki FAİ'nin Hava Olimpiyatları için de denemesi gibi olacak. Fethiye gerçekten çok doğru adımlarla Kırtur Turizm tarafından yapılan Hava Oyunları'nın özellikle bu Babadağ'daki teleferik tesisi yüz akımız ilerliyor. Sayın Kaymakamlığımız, İlçe dönemde grafiğinin yükselmesi, başarı “BAŞKAN SAATCI “HAVA oldu. Hem Güç Birliği'ne hem de Jandarma Komutanlığı, İlçe Emniyet oranının ve katılımcıların artması OLİMPİYATLARI SADECE Kırtur'a teşekkür ediyorum” dedi. Müdürlüğü, İlçe Sahil Güvenlik FAİ'nin de dikkatini çekti ve buraya Komutanlığımıza, FAİ temsilcilerine, FETHİYE DEĞİL, ÜLKE 2020 Hava Olimpiyatları'nı verdiler” THK'ya teşekkür etmek istiyorum. “BAŞKAN SAATCI, “FETHİYE dedi. Başkan Yardımcısı Atay, aynı TANITIMINA KATKI Ayrıca Çalış Tanıtım ve Güzelleştirme KENDİNİ AŞTI” SAĞLAYACAK” zamanda vatandaşlar için ücretsiz Derneği, FETOB, FETAV, THK, Başkan Saatcı, Fethiye'nin uçuşlar gerçekleştireceklerinin de altını Başkan Saatcı basın Ölüdeniz Güzelleştirme Derneği, kabuğunu kırdığını ve birçok şeyi açıklamasında FAİ, THK ve Fethiye Ölüdeniz Kooperatifi'yle hep birlikte bu aştığını belirterek, “Fethiye artık tanıtım çizdi. Belediyesi'nin 2020 yılında 4 ayağını organizasyonu yapıyoruz. Festivalin yapmak isteyenlerin ihtiyacı olduğu bir “YURTSEVEN, “5 FARKLI Fethiye Babadağ'da yapacağı Hava başarıyla sonlandırılması bizim en bölgeye dönüştü. Fethiye, 'rica, minnet' Olimpiyatları'nın öneminden bahsetti. büyük temennimizdir” diye konuştu. tanıtım yapılmak istenen bir bölgeden, KONSER YAPILACAK” Başkan Saatcı, “Hava Oyunları artık tanıtımcıların direk tercih ettiği bir Fethiye Belediyesi Kültür Sosyal İşler Festivali'yle ilgili bizim ana hedefimiz, Müdürü Hakan Yurtseven de, festival “BAŞKAN SAATCI, “ABD'DEN şehir oldu. Daha önce gelen 2020 yılında FAİ Uluslararası Hava konserleri hakkında bilgiler aktardı. misafirlerini ağırlayacak bir sokağı ve Olimpiyatlarının dört ayağının Fethiye, TUTUN YENİ ZELANDA'YA meydanı dahi olmayan Fethiye, şehrin Yerel üç tane grubun Ölüdeniz Belceğiz KADAR 31 ÜLKEDEN Babadağ'da yapılacak olması bizi her bölgesinde herkesin dinlenebildiği, plajında konser vereceğini belirten şimdiden heyecanlandırıyor. Fethiye SPORCU GELİYOR” Yurtseven, “Grup Aynen ve Murat için müthiş bir tanıtım gerçekleştirilecek 31 ülkeden 900'e yakın paraşüt gezebildiği, vakit geçirip spor Başaran'ın da konseri yine Belceğiz yapabildiği bir şehre dönüştü. olan Hava Oyunları Olimpiyatları pilotunun festivale katılacağının altını plajında vatandaşlarımızla ücretsiz Fethiye'de birçok diziler sadece bize değil, ülkemize de büyük çizen Başkan Saatcı, “31 ülkeden buluşacak” diye konuştu. çekilmeye başlandı. Yeni diziler de katkı sağlayacak. paraşüt pilotu festivale katılacak. Yani (HABER/FOTO-GÜLYÜZ YURDAGÜL Fethiye'yi tercih ediyor. Önümüzdeki SIRT)

DTO Fethiye Iso9001:2015 Belgesini Aldı İ olarak bir bütün şekilde değerlendirilmesi ve versiyonun en önemli değişikliği olarak nitelendirilen risk temelli düşünme yapısı göze çarpmaktadır. Gerçekleşen denetim sonrasında kapanış toplantısında İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Şaban Arıkan, Türk Loydu Vakfı Yönetim Sistemleri Baş Denetçisi Sayın Olcay Koca'ya ve İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi çalışanlarına teşekkürlerini iletmiştir. Arıkan “2015 yılında çıktığımız bu yolda öncelikli

MEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi, Kalite Yönetim Sistemi ISO9001:2015 belgesini aldı. İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi,Denizci Millet Denizci Ülke vizyonu ile Türk denizciliğine ve üyelerine kaliteli hizmet sunduğunu geçirdiği denetimle kanıtlamıştı.

2015 yılından bu yana Kalite Yönetim Sisteminin ISO9001:2008 versiyonu ile Türk Denizciliğine ve sektöre hizmet veren İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi, kalite yönetim sistemine entegre olan ilk şube olmuştu. Türk Loydu Vakfı Yönetim Sistemleri Baş Denetçisi Sayın Olcay Koca tarafından gerçekleştirilen geçiş denetimi açılış toplantısına, İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Şaban Arıkan, Şube Müdürü Sayın Bülent Telli ve tüm personel katıldı. Bir gün süren denetim sonucunda İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi çalışmalarının yeterli olduğu ve ISO9001:2015 versiyonu gerekliliklerini tamamladığı, Türk Loydu Yönetim Sistemleri Baş Denetçisi Sayın

Olcay Koca tarafından belirtildi. Kalite Yönetim Sistemleri ISO9001:2015 versiyonunda bir önceki versiyona göre en belirgin özellikler olarak,standardın madde yapısı, terminolojik değişiklikler, dokümantasyon değişiklikleri, süreç yaklaşımlarının belirginleştirilmesi, müşteri beklentileri daha kapsamlı ele alınarak sadece amaçlanan performans değil aynı zamanda algılanan değer ve katkı amacıyla ürün ve hizmet kalitesi

hedefimiz Türk Denizciliğine ve bölgemizde faaliyet gösteren üyelerimize kaliteli bir hizmet vermek olmuştur. Denizci Millet Denizci Ülke vizyonu ile her geçen gün hizmet kalitemizi arttırarak Türk Denizciliğini hak ettiği seviyeye çıkarmak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Tüm şube personeline göstermiş olduğu katkılardan ötürü ayrıca teşekkürlerimi iletmek istiyorum” dedi. (HABER/FOTO-GÜLYÜZ YURDAGÜL SIRT)


www.beskazagazetesi.com

Ne Mutlu Tüm Diyene

www.beskazagazetesi.com

13 Ekim 2018 Cumartesi

Keramettin Yılmaz Resmi Başvurusunu Yaptı

C

umhuriyet Halk Partisi Fethiye Belediye Başkan Aday Adayı Keramettin Yılmaz, resmi başvurusunu törenle yaptı. İlçe örgütünde gerçekleşen törene yoğun bir katılım oldu. Yılmaz başvuru dosyasını CHP Fethiye İlçe Başkan Vekili Oğuz Bolelli'ye teslim etti.

söyleniyor CHP neden bölünüyor. CHP'li seçmen her zaman sorgular, düşünür, inceler ve sonra karar verir ve biz bu karara saygılıyız. Ancak gerçek olan şu 2019 yerel seçimlerinde mutlaka Fethiye Belediyesi'ni kazanacağız. Fethiye'nin sorunlarını çok iyi biliyorum. Tüm mahallelerimize 5 yıldan bu yana hiç hizmet gitmemiş. Tüm mahallelerimizin sorunlarını çözeceğiz” dedi.

hale getirmek boynumuzun borcudur. Fethiyeliler denize giremiyor. Belediye halk plajı yapacağız. Belediye çay bahçeleri yapacağız. İddia ediyorum Fethiyeliler 50 kuruşa çay içecekler” ifadelerini kullandı.

“BİZ DAHA İYİSİNİ YAPACAĞIZ”

“Fethiye'nin sosyal projelerinin hepsi bekliyor” diyen Yılmaz, “Fethiye'de bir düğün salonu var mı, İlk olarak açılış konuşmasını “BÜYÜK PROJELER 20 YILDIR çocuklarımız için kapalı yüzme havuzu yapan CHP Fethiye İlçe Başkan Vekili BEKLİYOR” var mı? Fethiyespor'a tam destek Oğuz Bolelli, “2019 yılı yerel Konuşmasını sürdüren Yılmaz, vereceğiz. Düşünün Fethiye'nin antik seçimlerine 5 ay gibi kısa bir süre kaldı. “Fethiye Körfezi'nin temizliği, yat çekek tiyatrosu hala bitirilemedi, neden takip 19 Ekim tarihine kadar partimizden yeri gibi büyük projeler 20 yıldan eden yok. Fethiye'nin tanıtımı için her aday adayı olmak isteyenler, buyana bekliyor. Körfezin yüzülebilir şeyi yapacağız. Yapılan her şeye çok başvurularını yapabilecekler. Genel hale gelmesi inşallah bize nasip olacak. teşekkür ediyoruz, ancak biz daha merkezimizin Kasım ayı içinde belediye Ben yapılan tüm hizmetlere teşekkür iyisini yapacağız. Belediye olarak başkan adaylarımızı belirleyeceğini ediyorum. Fethiye Körfezi'ni masmavi esnafın ve halkın yanında olacağız. Bir umuyoruz. Partimizin adayı 2019 yerel seçimlerinde Fethiye Belediye Başkanlığı için seçimi kazanmaya en yakın aday olacaktır. Kişisel hesaplardan arındırılmış olarak, herkes birlik ve beraberlik içinde hareket edildiği takdirde aday olacak arkadaşımızı, 1 Nisan 2019 tarihinde Fethiye Belediye Başkanı olarak göreceğimize yürekten inanıyorum. Seçimler öncesi bugün ilk başvuruyu Keramettin Yılmaz yapıyor. Kendisi partimizin adayı olduğu sürece hep birlikte çalışacağız. Kendisine başarılar diliyorum” dedi.

günde işyeri açma ruhsatı, üç günde inşaat ruhsatı vereceğiz. Bunu ben Ölüdeniz'de başardım, Fethiye'de de başaracağım. Büyükşehir ve tüm devlet kurumları ile barışık şekilde tüm hizmetleri Fethiye'ye getireceğiz. Bunları övünerek söylüyorum; Ölüdeniz belediye başkanıyken, AKP'li bakanlıklarımızdan yapılacak projelerimiz karşılığında 11,5 milyon TL para aldım. Bu alınan paralar ile Ölüdeniz yolunu, spor kompleksini, arıtma tesisini ve daha birçok hizmetleri yaptık. Devletimiz herk es ile barışıktır, yeter ki siz hizmetin almasını bilin. Biz 20 yıl sonra hala misafir odasındayız demeyeceğiz, Fethiye'nin her noktasına hizmet yapıyor olacağız” ifadelerini kullandı. (HABER/FOTO-GÖKHAN AYYILDIZ)

“FETHİYE'NİN SORUNLARINI ÇOK İYİ BİLİYORUM” CHP Fethiye Belediye Başkan Aday Adayı Keramettin Yılmaz konuşmasında, “2019 yerel seçimlerine hep birlikte hazırız. Her zaman şu

Küçükbakırcı “Dünya'nın En Prestijli Yarışı”

5

5. Uluslar arası Cumhurbaşkanlığı bisiklet turunun 6-7 ay sonra 2019 Nisan'ında gerçekleşeceğini ifade eden Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı “Bizim görevimiz gazetelerde yeniden eski günlere dönülmesini sağlamaktır.

Cumhurbaşkanlığı bisiklet turu dünyanın en prestijli yarışı haline gelmiştir. Bu'da Sayın Cumhurbaşkanımızın sayesindedir” dedi.

“DÜNYADA EN PRESTİJLİ YARIŞLARDAN BİRİSİ DURUMUNDA” 54. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu Lansman Toplantısının açılış konuşmasını yapan Türkiye Bisiklet

Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı “ Bizim Spor yaptığımız yıllarda gazetelerin spor sayfalarının üst bölümü Bisiklet, Boks, Atletizm gibi sporlara büyük puntolarla yer verir, sayfanın alt taraflarında da futbola yer verilirdi. Zaman içinde durum tam tersine döndü. Ben şahsen futbola harcanan paralara acıyorum. Bizim görevimiz gazetelerde yeniden eski günlere dönülmesini sağlamaktır” dedi. Son 2 yıldır yapılan faaliyetler ve özellikle Cumhurbaşkanlığı bisiklet Turları ile Bisiklet Sporunun büyük bir yükselme ivmesi kazandığını söyleyen Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı; özellikle bisiklet üreten yada satan firma yetkililerinin bisiklet satışlarında büyük bir artış olduğunu söylediklerini belirtti.

“YARIŞIN EURSPORT 1 DEN VERİLMESİNİ SAĞLADIK” Bu sene ki Cumhurbaşkanlığı bisiklet Turu'nun dünyaca ünlü bisikletçileri Türkiye ye getirdiğini de sözlerine ekleyen Küçükbakırcı; “ Dünya'da en çok seyredilen Bisikletçiler, en önemli takımlar

burada. İki senedir Yönetimden arkadaşlarımızla yaptığımız girişimlerle yarışın Eursport 1 den verilmesini sağladık. Eskiden Eursport 2 den veriliyordu. Dünya çapında 450 milyon konuta giriliyordu. Şu anda bunu 4 katına çıkardık. 2 milyardan fazla hanede bu yarış seyrediliyor. Tur tüm dünyada en prestijli yarışlardan birisi durumunda. Bunda en büyük pay Sayın Cumhurbaşkanımızındır. Cumhurbaşkanlığımızın adını taşıyan bu yarış Cumhurbaşkanımızın desteği ile tüm dünyada adından söz ettiriyor” dedi.

“55.CUMHURBAŞKANLIĞI TÜRKİYE BİSİKLET TURU 6-7 AY SONRA GERÇEKLEŞECEK” Yaptıkları Uluslararası görüşmeler sonunda 2019 yılında düzenlenecek olan 55. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nu 16-21 Nisan 2019 tarihlerinde gerçekleştireceklerini belirten Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı; 6-7 ay bir süremiz var. Bu yarışı sağ salim, kazasız belasız bitirip hemen 55. Tur için kolları sıvayacağız dedi. (HABER/FOTO-GÖKHAN AYYILDIZ)


13 Ekim 2018 Cumartesi

www.beskazagazetesi.com

Ne Mutlu Tüm Diyene

Kibele Sanat Evi'nden FTSO Üyelerine %10 İndirim

5 Chp Muğla Milletvekili Süleyman Girgin Göcek Tüneli'ni Sordu www.beskazagazetesi.com

C

HP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin bu kez de bölge insanı için adeta bir kangrene dönen ibele Sanat Evi, Fethiye olmasını dileyen Sibel Bayhan, Kibele Göcek tünelini TC. Ulaştırma Sanat Evi olarak uzun zamandır Ticaret ve Sanayi Odası Fethiye'de sanatsal faaliyetlerde ve ve Altyapı Bakanı Mehmet üyelerine ve üyelerinin sanat eğitiminde bulunduklarını Cahit Turhan'ın cevaplaması 1.derece yakınlarına yüzde 10 kaydetti. Geçmişte de FTSO ile işbirliği istemiyle TBMM gündeme indirimli hizmet verecek. yaptıklarını ifade eden Sibel Bayhan, “FTSO'nun bir projesi için tiyatro oyunu taşıdı. Kibele Sanat Evi ile Fethiye

K

Ticaret ve Sanayi Odası arasında, Oda üyelerine ve üyelerin 1.derece yakınlarına yönelik indirim protokolü imzaladı. Protokol imza törenine FTSO Başkanı Osman Çıralı ile Kibele Sanat Evi sahibi Sibel Bayhan katıldı. Yapılan protokolün FTSO üyelerine hayırlı

yazıp sergilemiştik. Güzel bir işbirliğine imza atmıştık. Şimdi de kendine zaman ayırmak, çocuğuna drama eğitimi aldırarak gelişimine olumlu katkıda bulunmak isteyen FTSO üyeleri için bir işbirliğine imza atıyoruz. Sanatla içiçe zaman geçirmek isteyen FTSO üyelerini bekliyoruz” dedi. FTSO Başkanı Osman Çıralı da meslek kuruluşlarının üyelerinin iş ve özel hayatlarına olumlu katkı yapacak her hizmetin toplumsal faydaya dönüşeceğini belirtti. Özellikle kış aylarında kapalı mekanlarda aktivitelere katılmak isteyen ve çocuğuna iyi bir uğraş arayan FTSO üyelerinin bu protokolden yararlanabileceğini kaydeden Çıralı, Kibele Sanat Evine ve Sibel Bayhan'a teşekkür etti. (HABER/FOTO-GÜLYÜZ YURDAGÜL SIRT)

25 yıllığına yap işlet devret modeliyle 13 milyon dolar harcanarak yapılan ve Muğla ile Antalya'yı birbirine bağlayan 950 metre uzunluğundaki Göcek tünelinin Türkiye'nin tek ücretli tüneli olmasına dikkat çeken Girgin, tünel geçiş fiyatlarının pahalılığına da vurgu yaptı.''Devlet tarafından 2. Bir tünel açılmış olmasına rağmen o tünelin kullanımı da şirkete devredilmiştir. Vatandaşın tüm bölgelerde ücretsiz aldığı bu ulaşım hizmetini Muğlalı hemşerilerimizin ücretli ve pahalı alması kamuoyu vicdanını yaralamaktadır. Devlet bu konuda kararını vermeli, seçim dönemlerinde verilen sözlerle bu iş geçiştirilemez. Önümüzde bir yerel seçim var, bölge halkı konuyu akıl defterine not etsin.'' diye konuştu. CHP Muğla

Milletvekili Girgin, Bakan Turhan'a şu soruları yöneltti; Her seçim dönemi bakanlar ve yerel parti yetkilileri tarafından ücretsiz hale getirileceği söylenerek seçim afişleriyle duyurulan tünel bakanlığınız tarafından kamulaştırılarak hizmete devamı sağlanacak mıdır? Bakanlığınız verilen tüm sözlere rağmen bu tür bir kamulaştırma konusunda çalışma yapmayacaksa ücretli tünele alternatif olan yol genişletilerek vatandaşın hizmetine sunulacak mıdır? Anayasa'nın 23. Maddesinde yer alan seyahat hakkının bu tür ücretlendirmelerle kısıtlandığını düşünüyor musunuz? (HABER MERKEZİ)

Yılmaz “Eğitim, Geleceğimizin Temelidir”

C

desteklerinden dolayı ADD Fethiye Şube Başkanı Haydar Murat Topçu ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür etti. Yılmaz yaptığı açıklamada, “Eğitim, geleceğimizin temeli ve teminatıdır. ADD Fethiye Şube yönetimi öğrencilerimize destek olarak, önemli bir görev üstleniyorlar” dedi. Açıklamalarını sürdüren Yılmaz, “Eğitime ve öğrencilere destek fedakarlık isteyen bir iştir. Burada her şey gönüllülerin destekleri ile hazırlandı. Dernek başkanımız ve yöneticileri gençlerimizin eğitimine katkı ADD Fethiye Şubesi, eğitim sağlamak için büyük emek harcıyorlar. yararına kermes düzenledi. Dernek bahçesinde gerçekleşen organizasyona Çabalarından dolayı kendilerine teşekkür ediyorum” dedi. yoğun katılım oldu. CHP Fethiye (HABER/FOTO-GÜLYÜZ YURDAGÜL Belediye Başkan Aday Adayı SIRT) Keramettin Yılmaz, eğitime

umhuriyet Halk Partisi Fethiye Belediye Başkan Aday Adayı Keramettin Yılmaz, Atatürkçü Düşünce Derneği Fethiye Şubesi'nin eğitim yararına organize ettiği kermese katıldı. Etkinlik için dernek yöneticilerine teşekkür eden Yılmaz, eğitimin önemine vurgu yaptı.

FTSO'dan Burs Alacak Öğrenciler Açıklandı

F

ethiye Ticaret ve Sanayi Odasından 2018-2019 Öğretim yılında burs alacak öğrencilerin isimleri açıklandı. Burs alacak öğrencilerin listesi FTSO web sitesinde yayımlandı. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası tarafından her yıl 100 üniversite öğrencisine verilen yükseköğrenim bursu için bu yıl yapılan başvurular arasından burs alacak öğrenciler belli oldu. 375 başvuru içerisinden burs alacak 100 öğrenci oluşturulan komisyon tarafından belirlendi. Komisyon tarafından oluşturulan liste 10 Ekim itibariyle FTSO web sitesinde yayımlanmaya başladı. FTSO tarafından 2005 yılından bu yana uygulanan yükseköğrenim bursu için bugüne kadar 700 bin liradan fazla

kaynak harcandığını kayrıldığını kaydeden FTSO Başkanı Osman Çıralı, Oda meclisinde oluşturulan komisyonun başvuruları titizlikle değerlendirdiğinin altını çizdi. Burs komisyonunun değerlendirme kriterleri hakkında bilgi veren Osman Çıralı, “Burs komisyonunda kimlerin olacağına meclis üyelerimiz karar verdi. Komisyonumuz titizlikle çalıştı. Başvuruları tek tek araştırdı, inceledi” dedi. Başarılı, kız ve şehit-gazi yakını olan öğrencilerin öncelikli olduğunu da belirten Çıralı, tüm bu koşullar göz önünde bulundurularak yapılan listenin 10 Ekim itibariyle açıklandığını, bu aydan itibaren aylık 125,00TL olmak üzere bursların öğrencilerin hesabına yatırılacağını kaydetti. (HABER/FOTO-GÜLYÜZ YURDAGÜL SIRT)


6

www.beskazagazetesi.com

www.beskazagazetesi.com

Ne Mutlu Tüm Diyene

13 Ekim 2018 Cumartesi

Kanlı Katliamın Asıl Faillerinin Bulunmasını İstediler

1

0 Ekim 2015 tarihinde Ankara Merkez Tren Garı Önünde gerçekleşen bombalı kanlı eylemin yıldönümü nedeniyle Kesk'e bağlı Eğim-Sen ve Ses sendikaları Fethiye temsilcileri basın açıklamasında bulundular. EğitimSen Fethiye temsilciliğinde yapılan açıklamada 103 vatandaşın öldüğü kanlı katliam bir kez daha kınandı. Yapılan basın açıklamasında kanlı katliamın asıl faillerinin bulunmasını istediler… Eğitim-Sen ve Ses sendikaları Fethiye temsilcilikleri adına açıklama yapan Eğitim-Sen baş temsilcisi Sevgi Çobanoğlu “10 Ekim 2015'te Ankara Garı önünde gerçekleşen katliamın üçüncü yıldönümünde, kaybettiğimiz bütün arkadaşlarımızı saygı ve özlemle anıyoruz. Bundan üç yıl önce, ülkemizin içinden geçtiği şiddet ve çatışma ortamının sona erdirilmesi için “Savaşa inat, barış hemen şimdi” şiarıyla Türkiye'nin dört bir yanından gelen on binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen Emek, Barış ve Demokrasi Mitingimize savaştan beslenen karanlık odaklar katliamla cevap verdiler” dedi. “ACIMIZI BÜYÜTEN İKTİDARIN TUTUMU VE YARGI SÜRECİDİR” Açıklamasına devam eden Çobanoğlu “Yüreği insan sevgisiyle ve barış özlemiyle dolu 103 arkadaşımız yaşamını yitirdi. Yaklaşık 500 arkadaşımız yaralandı. Halen çok sayıda arkadaşımız farklı organ kayıplarına uğrayarak hayatlarını devam ettirmeye çalışıyor. Yaşanan bu büyük katliamın acısı yüreklerimizi yakmaya devam ediyor. Acımız kadar öfkemiz de tazeliğini koruyor. Gerçek katiller dışarıda gezdiği için isyanımız her gün biraz daha büyüyor. Acımızı ve öfkemizi büyüten en büyük nedenlerden birisi de, katliam öncesinden bugüne kadar siyasi

iktidarın ve idarecilerin takındıkları tutum ve yargı sürecidir. Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi 3 Ağustos günü 10 Ekim Ankara katliamı davasında kararını açıkladı. Yargı süreci hızla bitirilmek istendi. Yargının tutumu ve açıklanan karar katliamın gerçek faillerinin kimler olduğuna dair kuşkumuzu daha da büyüttü. Duruşmalarda yaşananlara, siyasi iktidarın ve mahkemenin tavrına bakıldığında davanın birkaç tetikçinin, yardım ve yataklı edenlerin çeşitli cezalarla sonuçlandırılması üzerine kurgulandığı anlaşılmaktadır. Karar da buna uygun olarak verilmiştir. Mülkiye müfettişlerinin hazırladığı raporda adeta katillere Ankara'ya kadar bir koridor açıldığı anlaşılmasına rağmen Mahkeme heyeti raporu ciddiye almadığı gibi avukatlarımızın ısrarlı talebine rağmen raporda kastı/ihmali yazılı olan kamu görevlilerini ne sanık olarak yargılamış, ne de tanık olarak dinlemiştir! “KATLİAMIN UNUTTURULMAK İSTENMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ”

7 Haziran-1 Kasım 2015 sürecinde arka arkaya patlayan bombaların, yaşanan katliamların “ya biz ya kaos” tehdidi ile ilişkisi sorgulanmadığı sürece adalet sağlanmamış, gerçek failler ortaya çıkarılmamış olacaktır. Katliam sonrası anket yapıp oylarının ne kadar arttığını araştıran ve büyük bir aymazlıkla TV'lerde açıklayanlar, halklarımıza hesap vermedikçe öfkemiz de, acımız da dinmeyecektir. Katillere adeta koridor açan, yol kontrollerini kaldıran, saldırı olacağı istihbaratını tertip komitesinden gizleyenler, patlamaların ardından birçok kişinin yaşamını yitirmesine neden olan gaz sıkma emri verenler, ambulansların geç gelmesinin sorumlusu olanlar, güvenlik tedbiri almayanlar yargılanmadıkça gerçek adalet mücadelemiz sürecektir. “Kokteyl örgüt” diyerek davayı sulandıranlar, katliamın IŞİD tarafından gerçekleştirildiğini söyleyen mahkeme kararı sonrası hala koltuklarında oturmaya devam ediyorlarsa dava dosyasının daha başındayız demektir. Katliamın tüm sorumluları yargılanana ve hak ettikleri cezayı alana kadar

öfkemizi diri tutacağız. Katliamın unutturulmak istenmesine izin vermeyeceğiz. Arkadaşlarımızın hesabını mutlaka soracağız. “MÜCADELEMİZİN BEDELİ NE OLURSA OLSUN DEVAM EDECEKTİR” Eşitlik, özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesi yitirdiğimiz arkadaşlarımızın en büyük emanetidir. Bizler bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu doğrultuda kararlı mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Barış karanfillerimize ve ailelerine verdiğimiz sözü 3. Yıldönümü vesilesiyle bir kez daha yineliyoruz. Barış özleminiz yerine gelinceye kadar mücadelemiz bedeli ne olursa olsun devam edecektir. Gerçek katiller ortaya çıkarılıncaya ve gerçek adalet yerini buluncaya kadar and olsun ki durup dinlenmeyeceğiz, geri çekilmeyeceğiz, yılmayacağız. Affetmeyeceğiz, unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi. (HABER/FOTO-GÖKHAN AYYILDIZ)

Hava Oyunları'na 31 Ülkeden 900 Pilot Katılıyor smini ilk Türk Hava Şehidi'nden alan ilçemizde Fethiye Belediyesi tarafından organize edilen 19. Uluslararası Fethiye Ölüdeniz Hava Oyunları Festivali'nin hazırlıkları son hızıyla devam ediyor.

İ

16-21 Ekim tarihleri arasında yapılacak Uluslararası Fethiye Ölüdeniz Hava Oyunları'na 31 ülkeden 900 paraşüt pilotu katılım sağlayacak. THK'nın ve dünyaca ünlü akrobasi pilotlarının katılacağı Hava Oyunları

Festivali 16 Ekim Salı günü saat: 11.00'de, Babadağ 1.700 metre pistinde başlayacak. Aynı gün Ölüdeniz Belceğiz Plajı'nda yamaç paraşütü gösterileri, akrobasi model uçak, yelken kanat, mikrolight, motorlu yamaç paraşütü, balon şovları ve çeşitli etkinlikler yapılacak. Hafta boyunca sürecek etkinlikler bununla sınırla kalmayacak. 17 Ekim'de Gülşah Erol, 18 Ekim'de Grup Ayna, 19 Ekim'de Sabri Dereli, 20 Ekim'de Yeşim Saraç, 21 Ekim'de Murat Başaran saat: 20.30'da Ölüdeniz Belceğiz Plajı'nda ücretsiz konserlerle halkla buluşacak. (HABER/GÜLYÜZ YURDAGÜL SIRT)


13 Ekim 2018 Cumartesi

www.beskazagazetesi.com

Ne Mutlu TĂźm Diyene

www.beskazagazetesi.com

7


İlk Yayın Tarihi 30 Nisan 1962

www.beskazagazetesi.com

www.beskazagazetesi.com

Günlük Bağımsız Siyasi Gazete

www.beskazagazetesi.com

www.beskazagazetesi.com Ne Mutlu Türküm Diyene

Seydikemer Belediye 4 Koldan Çalışmalarına Sürdürüyor

S

eydikemer Belediyesi Çatak ve Dere mahallelerini Asfaltla buluşturuyor. Fen işleri müdürlüğüne bağlı 2 ayrı ekip yolları asfalta hazırlıyor. Seydikemer Belediyesi patikalı yollardan stabilize yollara, tozlu, ve çamurlu yolları asfalta kavuşturuyor. Çatak ve Dere mahalleleri grup yolları asfalta hazırlanıyor. Fen işlerine bağlı altyapı ekipleri, grup yolunda ihtiyaç duyulan bölgelere büz koyarak şarampolleri temizledi, dar bölgelerde genişletme çalışması yapıyor, zemini çok bozuk bölgeleri ise iş makinalarıyla sökerek tekrar sıkıştırıyor. İki ayrı Ekipler, Çatak mahallesinde, mahalle yollarını bir birine bağlayan yolları asfalta hazırlıyor.

Diğer ekip ise Dere mahallesi Kuz mevkiindeki Tezli, Girdev Yaylasına giden yol asfalt alt yapı çalışmaları aralıksız sürüyor. Alt yapısı tamamlanır tamamlanmaz, asfalt kaplama çalışmaları başlayacak. Diğer yandan 4 ayrı ekipte Yayla Ceylan, Kıncılar, Çamurköy, Yayla Karaçulha mahallelerinde Kilitli parke çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

“VATANDAŞ ÇALIŞMALARDAN MEMNUN” Seydikem er Belediye Başkanı Yakup Otgöz, çalışmalar hakkında bilgi vererek, “Seydikemer belediyesi olarak

kaplıyoruz. Gerçekten ilçemiz, Muğla ilimizin en büyük ilçesi ve yeni bir ilçe dolayısıyla asırladır hizmet görmemiş olan köylerimize, mahallelerimize hizmet götürmeye çalışıyoruz. Program çerçevesinde tüm mahallelerimizin yollarını bir bir yapmaya devam edeceğiz. Şimdiden Seydikemer'imize çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. hayırlı olsun dedi. Alt yapısı biten yollarımızı hız Çalışmalardan memnun olduklarını kesmeden asfalt kaplamasına ifade eden mahalle halkı ve muhtarlar geçiyoruz. Şu anda ekiplerimiz dur ise yol çalışmalarından dolayı Başkan durak demeden, program çerçevesinde Yakup Otgöz'e teşekkür ettiklerini çalışmalarına devam ediyor. Bir yandan belirttiler. yollarımızı asfalta hazırlarken, diğer (HABER/FOTO-BAHADIR KONUK) taraftan da yollarımızı kilitli parkeyle

Erbay “Türkiye Olmadan Güçlü Bir Ab Olmaz”

T

BMM'yi temsilen Avrupa Birliği'nin Başkenti Brüksel'de düzenlenen Avrupa Birliği'nin geleceğinin tartışıldığı AB Ulusal Parlamento Temsilcileri Toplantısı'na katılan CHP'li Erbay toplantı ile ilgili yaptığı değerlendirmede, “Türkiye olmadan güçlü bir AB'den söz etmek mümkün değildir. Türkiye'nin olmadığı bir AB eksik kalmış olacaktır. Bu nedenle gerek Türkiye olarak biz gerekse AB, üyelik sürecimizi hızlandıracak adımlar atmalıyız” dedi. Avrupa Birliği'nin geleceğinin tartışıldığı AB Ulusal Parlamento Temsilcileri Toplantısı için 9-11 Ekim tarihleri arasında Brüksel'de bulunan CHP Muğla Milletvekili ve AB Uyum Komisyonu üyesi Av. Burak Erbay, AB Parlamentosu ve AB Komisyonu'nu ziyaret ederek burada AB Ulusal Parlamento Temsilcileri ve AB Genişlemeden Sorumlu yetkililerle bir dizi görüşmede bulundu.

Türkiye'nin yer almadığı bir AB'nin eksik kalacağını ve güçlü bir topluluk olamayacağını vurgulayan Erbay, “Küreselleşen dünyada ekonomik, sosyal, siyasal, kültürel işbirlikleri olmazsa olmaz bir durumdur. Türkiye'de bu ittifaklar açısından gerek ekonomik gerekse coğrafi olarak sağladığı avantajlar açısından önemli bir aktördür. AB ile ekonomik, askeri, siyasal, sosyal alanlarda güçlü ve köklü ilişkilerimiz var. Bu ilişkiler gelecekte de devam edecek. Bu nedenle Türkiye'nin içinde olmadığı bir AB, küresel dünyada söz sahibi olma konusunda eksik kalacaktır. Türkiye olmadan güçlü bir AB'den söz etmek mümkün değildir. Türkiye'nin olmadığı bir AB eksik kalmış olacaktır. Bu nedenle gerek Türkiye olarak biz gerekse AB, üyelik sürecimizi hızlandıracak adımlar atmalıyız Katıldığımız toplantılarda ve yaptığımız görüşmelerde bu konuyu anlattık ve

Türkiye'nin AB üyeliğinin her iki taraf açısından da çok önemli katkılar sağlayacağını ifade ettik. Türkiye'nin AB için önemini vurguladık. “ ifadelerini kullandı. Türkiye'nin AB üyelik sürecinin temelinin Mustafa Kemal Atatürk'ün göstermiş olduğu muasır medeniyetler seviyesine ulaşma hedefi olduğunu söyleyen Erbay, “Bizim amacımız demokrasinin, hukukun üstünlüğünün, yargı bağımsızlığının, insan haklarının, evrensel değerlerin hakim olduğu, vatandaşlarımızın refah seviyesinin ve yaşam standardının yüksek olduğu bir ülkede yaşamaktır. Ortaya koyduğumuz bu hedefe en uygun örnek ise AB üyeliğidir. Bu nedenle yönümüzü AB'ye çevirdik.” dedi. CHP Brüksel Temsilciliği'ni de ziyaret ederek CHP'li temsilcilerle görüşen Erbay, burada yaptığı açıklamada, Türkiye'nin AB üyelik sürecinde AKP'nin dış politikadaki

hatalarından ve AB üyelik sürecini iç politika malzemesi olarak kullanmasından kaynaklı olarak aksamalar ve kesintiler yaşandığını vurgulayarak şunları söyledi: “AB sürecini iç politika malzemesi olarak kullanmak yanlış bir tutumdur. AB ile ilişkilerin yeniden tesis edilmesi için iç politikaya yönelik kaygılarla yapılan popülist politikaları ve kavga dilini bir kenara bırakarak gerekmektedir. CHP olarak biz hem Türkiye'de hem de Brüksel temsilciliğimizdeki arkadaşlarımız bu sürecin sonuç alıcı ve etkin bir şekilde yürütülmesi için, yapıcı bir tutumla ama taviz vermeden, eşitlik ilkesinden ödün vermeden devam etmesi için büyük gayret gösteriyoruz. Brüksel temsilciliğimizdeki arkadaşlarımıza da teşekkür ediyorum. Burada çok büyük gayret göstererek önemli çalışmalara imza atıyorlar” dedi. (HABER MERKEZİ)

13102018  

Beşkaza Gazetesi

13102018  

Beşkaza Gazetesi

Advertisement