Page 1

2016-1(19), 15 березня Для громади

захисти свою фортецю!

Звіт про ДІяльність

Толока Проведено щорічний день довкілля (толоку) на території заповідника. Організовано збір та вивіз сміття в селі Урич, підключено сільських депутатів Підгородецької сільської ради. Річище потоків Вороновий і Церківний очищено від побутового сміття, прибрано під’їзну дорогу та прилеглу територію до ДІКЗ «Тустань». Налагоджено постійний вивіз сміття з території заповідника. Дорожній знак в Підгородцях На прохання Підгородецької сільської ради розроблено проект, виготовлено та встановлено стилізований дорожній знак при в’їзді в село Підгородці. Проект можна використати і в інших населених пунктах, там самим формуючи сучасне обличчя Сколівщини.

державного історико-культурного заповідника «ТУСТАНЬ» у 2015 р. Державний історико-культурний заповідник «Тустань» утворений для збереження спадщини минулих віків — унікальної пам’ятки археології національного значення, наскельного міста-фортеці «Тустань». Невід’ємним об’єктом охорони є середовище пам’ятки  — природне (скельні

Дослідження та реставрація

Перша документальна згадка про Тустань Усім дослідникам відомо, що перша документальна згадка про Тустань міститься у листі папи Боніфація IX, написаному 15 травня 1390 року. У листі йдеться про передання Владиславом Опольським, тодішнім володарем Галичини, під юрисдикцію архиєпископа новозаснованої Галицької латинської єпархії міста Рогатин, замків в Олеську і Тустані. Документ написано латинською мовою на пергаменті. Оригінал зберігається в Центральному державному історичному архіві України у м. Львові. Працівникам ДІКЗ «Тустань» вдалося отримати цифрову фотокопію документа, яку тепер зможуть побачити відвідувачі музею. Наскельні зображення в Тустані У червні 2015 р. під час інвентаризації наскельних зображень (петрогліфів) Тустані в урочищі Піщина (Гулька) знайдено два невідомих раніше зображення. Це хрест з розширеними раменами, опертий на прямокутну основу, і сокира, розташована вертикально, з прямим коротким руків’ям. Друге зображено виконано суцільною вибивкою по всій поверхні. Петрогліфи очищено і законсервовано, з них виготовлено форми і копії у

комплекси, ліс, гірські потоки) та історичне (село Урич з традиційними бойківськими садибами, церквою, історичним агроландшафтом). Тож заповідник докладає зусиль до розвитку села, яке на теперішній час є найкраще збереженою ландшафтною пам’яткою в околиці.

штучному камені, які можуть бути експоновані в заповіднику і поза ним. Нововиявлений петрогліф в Ямельниці Невідоме раніше зображення виявлене і в урочищі Під чернинов коло Ямельниці. Це хрестоподібна дванадцятиконечна фігура, яку можна інтерпретувати як хрест в одному з його стилістичних варіантів. На кінцях хреста зображено тризубці. Фіксація аварійних об’єктів матеріальної спадщини Урича В Уричі, на відміну від довколишніх сіл, збереглося доволі багато автентичних дерев’яних споруд, які дають уявлення про давні місцеві традиції в архітектурі. Багато туристів уже сьогодні приїжджає, аби побачити давні зрубні хати Урича. На жаль, деякі з них перебувають у занедбаному стані, деякі руйнуються на очах. Щоб зберегти для нащадків ці зразки матеріальної культури, розпочато створення тривимірних моделей аварійних об’єктів методом фотограмметрії. Для цього з визначеної відстані робиться серія фотографій фрагментів споруди, а згодом за допомогою спеціальної комп’ютерної програми з фрагментів вибудовується цілісна модель. Загалом зафіксовано 13 об’єктів: 10 хат і 3 криниці. Створено перші моделі. За ними можна при бажанні відтворити об’єм споруди.

Державний історико-культурний заповідник «Тустань» Львівська обласна громадська організація «Тустань»

Маркування скельних тріщин За рекомендаціями програми інженерного захисту скельних комплексів заповідника «Тустань» встановлено пробні гіпсові марки на тріщинах скельного комплексу Камінь для спостереження за динамікою руйнування скель. Це дасть можливість планувати подальший інженерний захист скель. Роботи виконували студенти кафедри Реставрації архітектурної і мистецької спадщини НУ «Львівська політехніка». Перспективний план археологічних досліджень. Концепція музеєфікації Тустані У травні 2015 р. відбулася виїзна нарада істориків, археологів, пам’яткоохоронців, архітекторів-реставраторів. Наслідком наради було створення плану археологічних досліджень на території ДІКЗ «Тустань» на 50 років. План визначає пріоритети розкопок на ділянках з найбільшою ймовірністю існування культурного шару. Під час цієї ж наради обговорено концепцію сучасного підходу до експонування стародавньої Тустані. В підсумку було розроблено Концепцію музеєфікації пам’яток ДІКЗ «Тустань», яка пропонує сучасні засади та напрямки музеєфікації наявних старожитностей. Моделювання скельних комплексів У співпраці з ПАТ «Систем Солюшнс» (Київ) отримано результати інтегрування матеріалів тривимірного моделювання скельного комплексу Камінь. За допомогою літальних апаратів проведено докладне ортофотознімання всієї території пам’ятки. На основі матеріалів знімання створено ортофотоплан та тривимірну модель території заповідника, завершено виготовлення точної тривимірної моделі скельного комплексу Камінь. Розпочато новий етап графічної реконструкціії дерев’яної забудови фортеці.

Оцифрування архівних фотоматеріалів Розуміючи цінність старих фотографій, дослідники Тустані протягом десятиліть фіксують історію Урича. Значну увагу приділяється фотофіксації архітектури та ландшафту села. Велику частину робіт провів у 1980—1990-х роках дослідник бойківської архітектури Любомир Пархуць. З появою нових технічних засобів виникла можливість перевести надбання п. Любомира в цифровий формат. Після оцифрування плівок матеріал каталогізовано і підготовлено для подальшого опрацювання. На плівках Любомира Пархуця — село Урич і скельні комплекси Тустані станом на 1985 рік, а також низка сіл, серед яких Урич, Волосянка, Гребенів, Либохора, Яблінка Нижня та інші, відзняті протягом 1986—1995 рр. Частини зафіксованих на фото об’єктів уже не існує, однак порівнявши дані, збережені на фотографіях, з сучасним станом, можемо побачити, які зміни відбулися в забудові села.

Проект «Великодня Тустань 2015» 2015 року великодні заходи відбулися у Львові та в Уричі. 12—13 квітня у Шевченківському гаї у Львові спільно із ЛОГО «Тустань» та ЛММГО «ВІД «Чорна Галич»» організовано показові середньовічні бої та майстер-класи середньовічного поєдинку. Діти мали змогу потренуватися у бої на м’яких мечах. 23 квітня о 12:00 в культурному центрі «Хата у Глубокім» в Уричі з дітьми та дорослими організовано гаївки, майстеркласи з плетіння ляльок-мотанок і з писанкарства, лекцію-презентацію «Особливості бойківського писанкарства».

Праця на історичному цвинтарі в Уричі Надгробки на давньому урицькому цвинтарі здебільшого виконувалися у формі дерев’яних хрестів, які не збереглися. Ті хрести, які можна бачити тепер, — металеві на кам’яних п’єдесталах. У селі збережено лише два кам’яні хрести: один на цвинтарі і другий при церкві, на могилі сільського пароха. Ковалі-волонтери з кафедри художнього металу Львівської національної академії мистецтв влітку 2015 року працювали над декількома металевими хрестами, які було розчищено і законсервовано. У наступні роки планується продовження робіт на цвинтарі. Виставка «Дерев’яна архітектура в культурному ландшафті: виклики сучасності» Восени 2015 р. розпочато партнерство заповідника у проекті «Дерев’яна архітектура в культурному ландшафті. Виклики сучасності», підтриманому Єврокомісією. 20 вересня відбулося відкриття першої в Україні виставки з серії заходів за проектом, присвяченої культурним ландшафтам с. Урич. Відкриття відбулось у святковий та


особливий для мешканців села день — храмове свято, на яке традиційно збирається як місцева громада, так і уричани, які мешкають зараз поза межами села. Проблематика проекту викликала інтерес у мешканців та, сподіваємось, спонукала замислитися над роллю культурної спадщини в розвитку села та необхідністю її збереження.

Експозиція Музею історії Тустані та екскурсійні об’єкти

Протягом 2015 року в заповіднику велися роботи для полегшення доступу до екскурсійних маршрутів і для збереження історичних об’єктів Тустані. Зокрема, влаштовано новий трап з поручиною для переходу з урочища Церківне до «Фестивальної» галявини. Вимощено нові доріжки на території

Музею історії Тустані. На замовлення заповідника виготовлено проект консерваційного накриття та експозиційного містка на північному схилі скельного комплексу Камінь. Відремонтовано консерваційний дашок над залишками мурованої стіни на скельному комплексі Камінь та сходи до Музею історії Тустані. Встановлено нові захисні трапи на ділянці входу в печеру при сходах між Малим каменем та Малим крилом скельного комплексу Камінь. З метою природної консервації території пам’ятки та підвищення її атрактивності для відвідувачів від червня 2015 року на території заповідника випасається 6 овець.

Комплектування фондової колекції Музею історії Тустані здійснювалось, як і раніше, за рахунок археологічних знахідок, виявлених під час експедицій під керівництвом М. Рожка. Протягом 2015 року було обліковано 733 предмети основного фонду і 1565 предметів науково-допоміжного фонду. Експонується 131 одиниць зберігання основного фонду. Цього року в рамках волонтерської експедиції продовжено збір етнографічного матеріалу та інвентаризацію пам’яток села Урич. Слід наголосити, що збережені у хатах мешканців Урича предмети побуту, які вже давно вийшли з ужитку, не варто викидати чи спалювати. Часто людина зберігає якусь річ як пам’ятку по родичах, але наступні покоління вже не знають ані історії, пов’язаної з цією річчю, ані імен власників. Натомість музей має можливість зафіксувати ці дані, відреставрувати експонат і зберегти для історії. Проведено поточний ремонт головної експозиційної кімнати Музею історії Тустані. Побілено стіни, замінено електричну мережу, встановлено сучасне експозиційне освітлення, здійснено капітальну заміну підлоги на нову, стійку до навантажень, замінено скло в пошкоджених експозиційних вітринах. У приміщенні, відведеному для зберігання фондів, завершено ремонт, встановлено обладнання для підтримання стабільної температури та вологості повітря. Проведено тестування програми електронного обліку музейних предметів «Каталог музейних цінностей», розробленої на замовлення заповідника у 2014 році. Нагальним питанням залишається ремонт даху в Музеї; плануємо завершити його у 2016 році. Оновлено крамницю сувенірів. Нові меблі з підсвіткою виготовлено за сучасними зразками відповідно до стилістики експозиційних приміщень Музею. На території заповідника оновлено інформаційні стенди та банери, вдосконалено частину декорацій Фестивалю української середньовічної культури «Ту Стань!».

Продовжено створення нової редакції тексту екскурсій на території заповідника та в Музеї історії Тустані. Завершено аналіз наукових джерел, внесено коментарі та зібрано інформацію для доповнення тексту екскурсії. Підібрано графічні матеріали для створення карти торгових шляхів, якою планується оформити експозиційну кімнату Музею історії Тустані.

Охорона культурної спадщини

Затвердження Детального плану території Сесія Підгородецької сільської ради затвердила Детальний план території ДІКЗ «Тустань» — останнє з усіх погоджень та затверджень цієї документації. Це дає юридичні підстави отримати землю в постійне користування, а відтак розвивати територію заповідника. Знесення незаконної забудови 28 листопада 2015 р. на виконання рішення суду за участі голови Сколівської райдержадміністрації, відділу державної виконавчої служби Сколівського району та поліції знесено фундамент, незаконно зведений в підніжжі залишків фортеці Тустань. У травні 2014 року рішенням суду забудовника зобов’язано знести самочинно збудований фундамент, відкрито виконавче провадження, однак забудовник відмовлявся виконувати це рішення. Лише наполегливість народних депутатів та керівництва Львівської області уможливила довгоочікуване виконання рішення суду. Важливо, що незаконне будівництво зупинено виключно правовими методами. Слід наголосити, що наскельне містофортеця Тустань є унікальним об’єктом культурної спадщини, і тому має перспективи включення до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО як культурного здобутку України. Однак умовою для такого включення є збереження історичного середовища об’єкту.

Фестивалі Тустані

На ярмарку ремісники та майстри пропонували свої вироби, торгівці — страви і харчі, притаманні для Карпат. На імпровізованих подвір’ях можна було ознайомитись із технологіями середньовічних ремесел та самому спробувати щось створити. На Університетській галявині відбувалися дискусії про роль культури в часі війни, а також лекції на важливі теми історії та культури. Під час кіноночі в учасників була нагода переглянути документальні й художні фільми, зокрема короткометражні «Літа мої», «Дідочок задумав женитися», «Перший День», повнометражні «Іван Сила», «ТойХтоПройшовКрізьВогонь», «Поводир, або квіти мають очі», «Владика Андрей». Складаємо подяку Державному агентству України з питань кіно за надання дозволів на показ цих фільмів. Важливим місцем фестивалю була «духовна територія», де можна було долучитись до майстер-класів з іконописання від художника Михайла Скопа та з колискового співу майстерні «Цілющий світ колисанок» Яніни Омельченко. Батьки могли залишити дітей на деякий час на дитячій галявині, де малюки під проводом досвідчених інструкторів-опікунів мали можливість побавитись в давні забави. Як і щороку, всіх учасників увечері зібрала фестивальна ватра. Меценатом фестивалю став Віталій Дем’янюк та клуб «Коло», спонсорами — компанія «МЕНС технології» та туроператор «Відвідай».

Заповідник презентовано на першому Всеукраїнському музейно-туристичному фестивалі «"Давній Галич" збирає друзів: варто побачити, де живе пам’ять», що відбувся в Крилосі 16—17 травня 2015 року. Продемонстровано наукову літературу заповідника, найновіші досягнення у напрямку дослідження, тривимірної фіксації, віртуальної презентації пам’ятки, доповненої реальності, представлено нові проекти в напрямку роботи з цільовими аудиторіями. Працівники заповідника показали презентацію на тему «Міждисциплінарні проекти як спосіб залучення нової цільової аудиторії (на прикладі реалізованих проектів ДІКЗ "Тустань")», обмінялись досвідом та контактами з представниками інших заповідників України.

ва). У XII—XIV ст. Аліутський замок був однією з найвизначніших оборонних споруд на р. Німан. Команда Тустані привезла з собою матеріали і обладунки, щоб проводити майстер-класи і спортивні забави. Учасники навчались традиційних ремесел, брали участь в штурмі фортеці, обмінялись досвідом проведення фестивалів. Дорогою скористалися з нагоди відвідати Вільнюс і Холм, столичне місто короля Данила. ДІКЗ «Тустань» презентовано на численних семінарах і конференціях. Зокрема, під час ювілейної міжнародної конференції, присвяченої 75-й річниці створення музею «Дрогобиччина», доповідь на тему «Історія формування музейної колекції Державного історико-культурного заповідника "Тустань"» виголосила завідувач Музею історії Тустані Наталія Поясник.

Фестиваль української середньовічної культури «Ту Стань!» відбувся 31 липня — 2 серпня 2015 року під гаслом «Історія наших перемог». Цього року ДІКЗ «Тустань» організував свято вже вдесяте. Фестивальний простір був поділений на декілька частин: «Головна сцена», «Воїни», «Тустанський університет», «Духовна територія», «Театральна галявина». Атмосферу українського середньовіччя творили реконструктори ІХ—ХІІІ ст., що спеціалізуються на історії Русі та Європи. Було відтворено середньовічний табір, проведено турнір, бугурти, змагання на конях, штурм фортеці. На головній сцені актори Майстерні творчості «Мистецький простір» щогодини демонстрували 5-хвилинні сцени театрального дійства «Хроніка звитяг». Кожна сцена відтворювала певну визначну подію з історії України. Загалом вистава складалася з 13 частин. Окрім цього дійства, на Театральній галявині можна було побачити: атмосферику «5-ий елемент», перфоменс «Стихії» та виставу «Бойків світ» від театру «ЛюбАрт»; виставу «Дожити до…» театру «Гармидер», виставу «Ріка мертвого генерала» театру «Другий склад», моновиставу «Одержима» Надії Мороз-Ольшанської, виступ Імпро груп «Ser Yozno». Студія «АВС theatre» проводила театральний тренінг. Музичну атмосферу фестивалю творили «Йорий Клоц», «Перекоти Поле», «Гардаріка», «Жива», «ВАРЙОН» та інші гурти.

Популяризація Тустані

Проект «Тустань в тренді» Заповідник «Тустань» взяв участь у навчальній семінарській програмі для музейних працівників «Promuseum». Основною темою семінару була «Презентаційна продукція та промоція музею». Результатом участі в семінарі стала реалізація ідеї створення одягу, що своєю стилістикою був би пов’язаний з Тустанню. Було оголошено конкурс серед дизайнерів одягу та графічних дизайнерів, їм запропоновано створити колекцію одягу і стилістичні зображення, які згодом можна використати в сувенірній продукції музею. Переможцями у конкурсі стала пара дизайнерів з Хмельницького. Тим часом працівники музею мали можливість прослухати лекції з формування стилю та важливості дотримання корпоративного стилю компанії, пройти майстер-клас з візажу. Кульмінація проекту відбулася 25 березня у Львові, коли було презентовано колекцію під назвою «Там, на горі», що складається з 12 комплектів чоловічого і жіночого одягу, інспірованого Середньовіччям. Авто-

Діяльність команди Тустані

ри намагалися передати відчуття єдності етніки з сучасними тенденціями. Зображення, використанні в колекції, — результат ознайомлення з фортецею та її конструктивними архітектурними елементами. Отож, тепер Тустань відображена не лише в буклетах і книжках, а й в сучасній дизайнерській колекції одягу, що привертає увагу до музею як до установи сучасної та прогресивної. Всеукраїнський музейно-туристичний фестиваль в Галичі

Державний історико - культурний заповідник «Тустань» Львівська обласна громадська організація «Тустань»

Організовано та проведено спеціалізований експрес-курс англійської мови для екскурсоводів, касирів та наукових працівників заповідника.

Серед фестивалів середньовічної культури, у яких була представлена Тустань 2015 року, в межах України відбулися Міжнародний фестиваль середньовічної культури «Срібний Татош» (Закарпаття), фестиваль «Стародавній Меджибіж», фестиваль «Зов Героїв» в парку «Київська Русь». Наприкінці червня команда заповідника відвідала фестиваль «Ятвязькі ворота» у м. Алітус (Лит-

Наукові та музейні працівники заповідника стажувалися у музеях Польщі (ознайомлення з прикладами використання пам’яток Вілянівський палац, замок у Черську). Під час поїздки до Варшави та Познані працівники мали можливість оглянути експозицію Музею жидув польських, Національного музею у Варшаві, дізнатись про роботу Музею Волі, Музею палацу короля Яна ІІІ Собеського у Віланові та Музею Перших піастув на Ледніці. Під час Форуму видавців у Львові команда ДІКЗ «Тустань» співорганізувала майстер-класи на музейну тематику для дітей у Національному музеї ім. А. Шептицького.

Засновники: ДІКЗ «Тустань», ЛОГО «Тустань» (79000 м. Львів, вул. Чайковського, 17, 3 пов.); Музей історії Тустані (82612 с. Урич, Сколівський р-н, Львівська обл.), тел.: (032) 261 37 80, www.tustan.ua e-mail: pr@tustan.ua Редакційна колегія: Андрій Котлярчук (головний редактор), Орест Кондратович, Роман Стрехалюк Відповідальний за випуск: Ольга Свідзинська. Наклад: 1000 примірників.

Вісник "Тустань" (19)  
Вісник "Тустань" (19)  
Advertisement