Page 1

Довідник аграрія Часник


2


Розділ 1

Система ведення землеробства “Древлянська” Розроблена: Володимиром Іванюком, вченим і практиком, який шляхом експериментальних досліджень прийшов до створення ефективної зональної системи землеробства для Полісся «Древлянської» і в своїй основі являється біологічною. Біологічна альтернатива традиційним системам землеробства в зонах Полісся та Лісостепу. Система забезпечує біологічне знищення бур’янів, в першу чергу пирію повзучого, біологічне поповнення запасів азоту, поліпшення фізичних і мікробіологічних особливостей ґрунту. При використанні системи «Древлянська» гарантується можливість ефективного ведення землеробства за підвищених рівнях кислотності ґрунтів, висока забезпеченість кормовим білком, висока екологічність сільгоспвиробництва завдяки використання природніх методів регулювання живлення та захисту від шкідників та хвороб. «Древлянська» дозволяє ефективно займатися землеробством при відсутності у вашому господарстві тваринництва і органічних добрив.

3


Основні принципи системи ведення землеробства: 1. біологічний спосіб відновлення родючості ґрунтів завдяки насиченню посівів однорічними бобовими культурами: горох польовий (пелюшка), вика яра, вика яра у сумішах із вівсом; квасоля, кормові боби. 2. використання чергування ярих та озимих культур. 3. введення в сівозміну культур, які мають фітосанітарне значення, звільняють поля від бур’янів, зменшують вміст фітопатогенів; 4. використання сівозмін із короткими ротаціями (двочотирипільні); 5. внесення органічних добрив один раз на три роки під просапні та зернові культури; 6. використання біологічних препаратів для регулювання чисельності шкідників та підняття стійкості до хвороб; 7. використання мінімальної кількості агротехнічних заходів. 8. можливість використання кормових культур (вико-вівсяна суміш, пелюшко-вівсяна суміш) для різноманітних цілей, виробництво сіна та зерна.

4


Часник (Allium sativum) – дворічна рослина родини Цибулевих. Є лікарською і харчовою культурою, відноситься до спецій та використовується в стравах багатьох країн світу. Дико роста та культивується повсюдно. У своєму складі часник містить 35-42% сухої речовини, в тому числі білків - 7,9%, вітамінів (B1, B2, B3, С) – 7-28%, цукрів – 0,5%, полісахаридів – 20-27%. Наявність у складі ефірної олії 0,23-0,74%, обумовлює смак та запах рослини. Також багатий на кальцій, залізо, магній, марганець, фосфор, калій, селен та цинк. Цибулину часнику використовують в свіжому і консервованому вигляді у кулінарії, м’ясопереробній промисловості, консервному виробництві. У медицині застосовується для виготовлення настоянок, які покращують роботу шлунково-кишкового тракту, застосовують, як противірусний засіб проти грипу та інших хвороб.

5


Розділ 2

Поради з вирощування Часник – рослина стійка до холоду та починає проростати при температурі +3…+5 °С, легко переносить заморозки. Розділяється на два підвиди: озимий (стрілуючий) і ярий (нестрілуючий). Ярий часник утворює тільки цибулини, а озимий, крім цибулин, формує стрілку з суцвіттям, в якому утворюються повітряні цибулини (бульбочки). Озимі сорти часнику відрізняються меншою кількістю, але більшим розміром. В рамках програми «Часник лікує безробіття», члени Першого національного аграрного кооперативу забезпечуються насіннєвим матеріалом часнику озимого сорту …

6


1. Попередники Часник добре реагує на післядію гною, тому його краще розміщувати після удобрених гарбузових, бобових, коренеплодів на пучкову продукцію. Рекомендується на одному і тому ж місці вирощувати часник не раніше, ніж через 3-5 років, уникати попередників сімейства цибулинних, картоплі, томату. Свіжий гній негативно впливає на посіви часнику, що викликає ушкодження шкідниками та хворобами. Сівозміна: лікарські трави – бобові (або перегній) – гарбуз - часник

2. Обробіток ґрунту Для вирощування часнику необхідно підготувати ділянку, оброблену на глибину 20-25 см, краще – з нейтральною реакцією. Не рекомендується розміщувати культуру у пониженнях, де навесні накопичується тала вода, а також на підвищеннях, де здуває сніг, що може сприяти вимерзанню часнику. Для захисту часнику від вимерзання ефективно використовувати мульчуючі матеріали – пале листя, пожнивні рештки, тирса тощо. Для уникнення випрівання, при великому шарі мульчі, навесні шар покривного матеріалу краще зняти. Восени: лущення дисковими знаряддями на 6- 8 см, при засміченні багаторічними кореневищними бур’янами через 12-14 днів проводять дискування у перпендикулярному напрямі до першої обробки на глибину 10-12 см. Весною: при заростанні бур’янами посівів проводять культивацію або боронування.

7


3. Система удобрення Висівають після удобрених гарбузових, бобових, коренеплодів на пучкову продукцію.

4. Посів Час для посіву – перша декада жовтня. Спосіб посіву: широкорядний (45 см) або стрічковий (50 см між двома рядками +20 см віддаль до наступного). Норма висіву: 6-30 ц/га (віддаль між зубками 6-8 см) Восени перед замерзанням ґрунту часник вкривають листям дерев, вологою соломою тощо.

8


5. Догляд за посівами Догляд за посівами проводять для створення оптимальних умов росту і розвитку, які сприятимуть реалізації генетичного потенціалу продуктивності культури. Весною: боронування легкими боронами впоперек рядів. Проводиться для знищення сходів бур’янів, збільшення доступу повітря до коріння, руйнування ґрунтових капілярів, через які відбувається непродуктивна втрата вологи. Влітку: при появі стрілок у озимих їх видаляють. Дана операція підвищує врожайність та товарні характеристики на 25-30%. На невеликих посадках проводять вручну, або спеціальними косарками, не шкодуючи верхні листки. Контроль шкідників На рослинах паразитують і розвиваються різні шкідливі організми, які знижують врожайність та якість вирощеної продукції. Найбільш небезпечними є стеблова нематода та часниковий кліщ. Для контролю шкідників необхідно дотримуватись сівозміни, знищувати уражені рослини на насіннєвих ділянках, вибраковувати заражені цибулини при збиранні. До захворювань часнику відносяться пероноспороз, шийкова гниль, фузаріоз, вірусні хвороби. Заходи захисту: дотримання сівозміни, розміщення посадок на відкритих, добре провітрюваних ділянках, систематичне оздоровлення посадкового матеріалу.

9


6. Збір врожаю Збирають часник при пожовтінні нижніх листків та вилягання листків. Зібраний часник просушують, очищають від ґрунту, обрізають корінці, вкорочують несправжнє стебло до 10-20 мм, видаляють пошкоджені, потворні, гнилі цибулини. Сортують за розмірами.

Урожайність: 7-10 т/га.

10


11


Довідник аграрія часник  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you