Page 1

назва рубрики

МИХАЙЛО КОМАДОВСЬКИЙ любов проти системи

ВІДКРИТТЯ РОКУ Park. Art of Rest

ІТ-АРЕНА Big Data дані для Трампа

ГІДНІСТЬ ТА СВОБОДА

ФІЛІП СХЕЛФХАУТ ЛЬВІВ’ЯНИ ДОСТОЙНІ ЯКІСНОГО ЖИТЛА

www.rialviv.com РІА Львів / листопад 2017

1

Листопад 2017


назва рубрики

2

РІА Львів / листопад 2017


Gorchyn Luxury Concept House демонстраційний концепт - салон побутової техніки, преміум якості та інноваційних інженерних рішень від провідних європейських брендів для створення комфортного та стильного життєвого простору.

м.Львів, вул.В.Великого 1 www.gorchyn.com hello.gorchyn@gmail.com tel. 380673964523


Журнал «РІА-Львів», №9, листопад 2017 Свідоцтво про реєстрацію КВ № 21945-11845Р від 12.03.2016 р. Спеціалізоване видання rialviv.com Керівник проекту Христина Педь Шеф редактор Яна Ковальчук Випусковий редактор Наталія Войтович Керівник рекламного відділу Лілія Дудич Над журналом працювали: Тетяна Гудзовська, Єва Висоцька, Уляна Салій, Роман Миндюк, Наталя Морозова, Костянтин Мельников, Олена Карпінська, Ростислав Пелех, Людмила Калабуха, Михайло Шевелюк, Олена Боянівська, Анастасія Семенюк, Дар’я Кучер

ЗМІСТ

Дизайн та верстка Віталій Міджак

4 Точка зору

Фотографи: Андрій Янушевський, Зоя Мельнійчук, Зухар Камілов

6 Думки PRO

Як нас змінила Революція Гідності?

Нестандартні стандарти Михайла Комадовського

10 Аналітика Бюджет 2018

Розміщення реклами: +38 (098) 800-11-28 rialviv.magazine@gmail.com Видавець ТОВ «Рекламно-інформаційна агенція «РІА-Львів» ЄДРПОУ 39964712 Банківські реквізити: р/р № 26003591318100 в ПАТ «УКРСИББАНК», МФО 351005 Адреса для листування: Львів, пр. В. Чорновола, 45А, корпус № 13 На обкладинці: Філіп Схелфхаут Фотограф: Андрій Янушевський

16 Гість номера Філіп Схелфхаут про нову якість житла

32 HoReCa Арсен Якубець: мистецтво відпочинку в Парку

40 Подія Big Data

42 Соціальний експеримент Подорож до себе

50 Селебриті Дмитро Шуров. Полуничне небо в листопаді

54 Театр Галицьий La Skala

60 Гороскоп ДРУК ТОВ «АРТ СТУДІЯ ДРУКУ» НАКЛАД 5000 примірників

Листопад 2017

ПЕРЕДПЛАТНИЙ ІНДЕКС 91898 Редакція не завжди поділяє думки авторів публікації. За зміст реклами відповідальність несе рекламодавець. Сторінки, на яких не вказані рубрики, належать до рекламних. У випадку передруку статей чи їх цитування посилання на журнал «РІА-Львів» є обов’язковим.

4

РІА Львів / листопад 2017


точка зору

РЕВОЛЮЦІЯ ГІДНОСТІ – 1500 днів опісля

Пройшло майже 4 роки з того дня, коли українці вирішили змінити своє бачення влади, ставлення до глобальних проблем та вектор майбутнього України. Починалося усе тихо та мирно - зі скандувань та протестів студентів. Одна ніч змінила усе. Кров, втрати, сльози і сум. І захист власної Гідності. Боротьба в ім'я Свободи. Чи змінила нас революція Гідності? Чим тепер для нас є поняття гідності та свободи? Про це у «Точці зору» значимі для постреволюційного суспільства люди. Підготувала Наталія Войтович

проф.

АНАТОЛІЙ СЕМЕНОВИЧ РОМАНЮК

СОФІЯ ФЕДИНА

завідувач кафедри політології Львівського національного університету ім..І.Франка.

співачка, волонтер, голос Львівського Євромайдану, лауреат премії КМУ за розбудову України

Когось революція Гідності змінила, когось - ні. Зміни, на мою думку, можна визначити за кількома параметрами. Певна кількість людей усвідомила, що держава - це не тільки інститути влади, але й вони самі. І від їхньої позиції залежить багато. Можна по різному ставитись до діячів влади, та держава потребує участі кожного з нас. На другому місці - усвідомлення того, що людей, які думають про державу, про майбутнє України, є багато і вони готові заради цінностей, пов’язаних із розвитком України, йти на жертви − фінансові, часові, навіть жертвувати власним життям. Третій момент - збільшення частки людей, які визначення нації сприймають не як визначення етнічної спільноти, а як політичної. Але зміни не відбулися у політичному класі. Політикум, на жаль, і надалі розглядає Революцію Гідності як інструмент приходу до влади.

6

Поверхова зміна відбулася надзвичайно різко, а от внутрішня − не дійшла до того рівня, якого б хотілося. Революція дала стимул для змін. Дуже багато залежало від того, наскільки кожен з нас був готовий цю зміну пропустити через себе. Наші люди хочуть, щоб усе мінялося. І не хочуть для цього й палець об палець вдарити.Саме тому маємо результат не такий, як би нам хотілось. Для мене гідність і свобода − це відповідальність: загальна і за свої дії. Зі смертями, які прийшли під час революції, ми почали розуміти, що все залежить від нас і нашого повсякденного вибору. Ми відповідаємо за те, що станеться завтра. Те, що зробимо, буде мати незворотній вплив. Щодо свободи, то для мене це категорично не є вседозволеність. Часто свободу інтерпретують як можливість робити абсолютно все. Ні. Свобода − це мати можливість діяти.

РІА Львів / листопад 2017


точка зору

РУСЛАНА

БОГДАН ГАГАЛЮК

О.СТЕПАН СУС

співачка громадська діячка, почесна громадянка Львова, народний депутат України 5-го скликання.

депутат львівської обласної ради, голова фракції Народного руху України

настоятель Гарнізонного храму свв. апп. Петра і Павла

На Майдані людей об’єднували свобода, братство та рівність. Ці три цінності дуже сильно зблизили нас з Європою. Але крім цього на Майдані відбулося ще щось дещо особливе, що “відкинуло” нас в іншу площину. У нас з'явилося щось велике - відчуття спільності і єдиного народу дозволило нам відмовитися від матеріальних речей і цінностей, які були покладені в жертву цінностям духовним. На Майдані народилася незалежність нового суспільства! Революція відбулася не на вулиці. Революція відбулася у головах. Влада не має більше шансів обдурити людей. Майдан - це рентген для будь-якої влади. Нове громадянське суспільство не тільки протестувало проти старого режиму. Воно шукає нову систему, нові форми контролю влади. Я впевнена - якщо ми тоді відстояли Майдан, то і зараз ми в стані відстояти країну. Гідність та свобода − це можливість дихати та діяти вільно. Це те, заради чого ми й зібралися на Майдані. Те, що відстоюємо і сьогодні.

Українців, які себе справді вважають українцями, ця Революція змінила. Вона показала, хто є хто в нашій державі. Кількість героїв України, які отримали звання за часи попередніх влад, у нас зашкалює. Але їх не було видно ні на Майдані, ні на Сході. А прості українці - хлібороби, ремісники, мулярі, штукатури, вчителі, частково еліта - робили і роблять дуже багато, виборюючи нашу правдиву незалежність. Коли ми будемо ставити на перше місце державні інтереси, міські, партійні, громадські, а потім приватні − у нас все вийде. І Революція Гідності показала правильність цього розподілу. Революція дала нам можливість іти в Європу, а не в Азію і Китай. Щодо викликів, які були перед нами в 2014 році, зрозуміло, що ми тільки розпочали фіксацію своєї незалежності, справді взяли за основу проукраїнський, а не малоросійський чи пострадянський напрямок розвитку країни. Українці тепер разом з усім демократичним світом.

Революція Гідності показала, що український народ здатний щось змінити у своїй долі та історії. Слово «гідність» для мене завжди переплітається із словом «здатність». Революція стала відповіддю на те, що певна група людей вирішила, що українцями повинен хтось керувати. Важливо, щоб ми більше не ставали байдужими і не почали вірити у те, що не здатні щось змінити! Зміни будуть. Та без наших особистих зусиль, без намагань почати від себе важко буде взагалі щось змінити у країні. Хочу сказати, що ідеали Майдану завжди будуть актуальні. Пам’ятати про Гідність як здатність ми повинні усе своє життя!

ін’єкція. Можливо, паростки будуть не одразу. Все поступово. Це був початок руху у правильному напрямку. Справжній Майдан-2013 розпочався 1 грудня як реакція активної частини суспільства на аморальні та агресивні дії влади. Це був мирний спротив суспільства. На жаль, потім сталася трагедія і це теж мало складні наслідки − війна і відторгнення Криму, намагання провести “руську весну” в Харкові та Одесі. Ці події зробили 2014 рік найдраматичнішим у сучасній історії України. Це значною мірою деформувало суспільні настрої. Розчарування були після обох майданів, але після останнього були ще й психологічні травми, викликані війною. Тепер нам потрібно повернутися до більш-менш нормального емоційного стану. І головне завдання політиків - ввести позитивну енергію Майдану в конструктивне русло побудови нової країни. Потрібно не просто діяти в форматі постійної боротьби з владою, руйнації чогось старого. Треба не руйнувати, а будувати.

сотник 9-ї сотні Майдану, координатор батальйону Національної гвардії України, депутат Верховної Ради України.

ВОЛОДИМИР ФЕСЕНКО політолог

Для мене поняття гідності і свободи є обов’язковими рисами відповідальної людини, громадянина. Саме цього не вистачає багатьом нашим співвітчизникам. Про майдан 2004 року казали, що це переможний досвід молодого покоління. Він ще раз спрацював у 2013-2014 рр. Основне, щоб, ця гідність та свобода працювали не тільки як руйнівні сили протидії процесам узурпації влади або негативним політичним процесам. Важливо, щоб вони стали конструктивними чинниками формування оновленої країни. У хорошому сенсі, це була своєрідна

РІА Львів / листопад 2017

АНДРІЙ АНТОНИЩАК

Гідність для кожної людини - щось особисте. Для мене це - можливість дивитися людям в очі, щоб мої діти пишалися своїм батьком. Є люди, які від початку і до кінця були на Майдані, в бойових сотнях самооборони. Саме цих людей у першу чергу змінила Революція. Вони не вийшли за політику, не всі вийшли за європейський вибір. Цих людей підняло побиття дітей. Майдан дав відчуття братства - розуміння того, що ти можеш покластись на людей, які тебе оточують. Зміни відбулися і в гірший бік. До Майдану люди приймали владу як належне. Зараз ті, що не були дотичні до нього, думають, що влада має чарівну паличку, за допомогою якої усе зробиться. Але давайте нарешті забудемо про «совок». Нам ніхто нічого не винен. Ми мусимо усе зробити самостійно. Якби ще десять раз так сталося, я б десять раз зробив як зробив. Не шкодую ні за чим окрім людських жертв, які були на Майдані.

7


думки PRO

Чи можна залишатися патріотом своєї країни, виїхавши за її межі? Чи можна відверто говорити про свої погляди у суспільстві, яке має стільки табу? Йому лише 18, та він не боїться бути іншим. Неординарний і талановитий, сміливий та перспективний, романтичний і веселий Михайло Комадовський - чоловік, який впевнено дивиться у майбутнє. - Що стало основною причиною того, що Ви покинули Україну: політичні погляди чи моральні утиски через те, що відверто говорите про свою нетрадиційну орієнтацію? - Відповідь на це складне питання доволі проста – кохання. Вирішальним аргументом за тимчасове перебування в Москві - саме за перебування, а не переїзд - стало питання асиміляції: білінгвістичній людині зі знанням російської легше стати на ноги в Росії, аніж не україномовній людині – в Україні. Мій партнер намагався знайти себе в Києві – не вдалося. Тож я вийшов із своєї зони комфорту: нова країна з неоднозначною репутацією, нова робота, нове оточення – непростий виклик, чи не так? Очевидно, люди не талановиті до любові, не змогли б піти на таке. Я зміг і не шкодую. - «Нетрадиційна» орієнтація давно увійшла у традицію. Та якби усі геї України одночасно зробили камінг-аут, наше суспільство отримало б неабиякий удар. А як щодо Росії - відверто гомофобної країни. Як Вас сприйняли там? - Після камінг-ауту я неодноразово отримував погрози у соцмережах, СМС, навіть листи. Із задоволенням зустрівся би з адресантами і як PR-спеціаліст проконсультував би їх щодо побудови такого виду комунікації. Не кажучи вже про лікнеп з синтаксису та пунктуації подібні меседжі мають наводити страх, а не викликати сміх. Я себе позиціоную як відкритий гей. Але давайте розставимо усі крапки над «і». Це не означає, що знайомство із людьми я починаю з констатації цього факту. Я не ношу сукні замість костюма, не фарбую нігті, не почуваю себе жінкою, не є фріком. Я чоловік - дієздатний, свідомий, зроблений із плоті та крові. Люблю і дбаю про свою кохану людину. Росія – кардинально гомофобна. За про8

МИХАЙЛО КОМАДОВСЬКИЙ:

НЕСТАНДАРНТІ СТАНДАРТИ паганду одностатевих стосунків тут карають кримінально з подачі керівництва держави. Україна, хоч і більш вільна для представників ЛГБТ, та недалеко відійшла від РФ. Ми йдемо в Європу, та не можемо прийняти Стамбульську конвенцію через терміни «сексуальна орієнтація» та «гендер». Ми світська держава, а не можемо забезпечити рівні права і свободи для ЛГБТ-спільноти через спротив церкви, а прайди (не плутати з гей-парадами) проводимо попри стиснуті зуби чиновників під конвоєм. Сумно, але я вірю, що через кілька поколінь ситуація зміниться. Вірю і все! - Чим окрім журналістики Ви любите займатися? - З дитинства граю на фортепіано і дуже вдячний своїй бабусі, яка відве-

ла маленького 4-річного хлопчика до музичної школи. Хоч я і не став Мендельсоном - а це мрія кожної одеської бабусі - можу з легкістю зіграти кожну мелодію, яку почую хоч у театрі, хоч на вулиці. Рояль – моя емоційна розрядка, мій наркотик, від якого я вряд чи відмовлюся. Ходжу до спортивної зали, аби тримати себе у формі. Люблю читати. Остання книжка, яку прочитав із превеликим задоволенням – «Записки українського самашедшего». До речі, коли читав її у московському метро, сталася доволі кумедна історія: до вагона зайшли маленький хлопчик зі своєю бабусею і, побачивши мою книжку, дитина поцікавилася у старенької, якою мовою написано твір. Побачивши назву, вона голосно відповіла - «хохляцькою». Я чемно, без краплі агресії відповів, що це українська

РІА Львів / листопад 2017


думки PRO

ні в Росії, ні - здивую вас - в Америці. Хто платить – той і замовляє музику. В Росії оркестром керує одна людина, а “Дождь”- єдиний музикант, який намагається виконати хоч не гучне, проте соло. Згадайте матеріали телеканалу з Революції гідності, після публікації яких кияни дякували журналістам за їх погляд на події в Україні. По друге, я не є офіційним спікером телеканалу “Дождь”, тому можу говорити лише про себе і відповідати виключно за власні слова. Крим – незаконно окупована територія України. і авторка твору – геніальна мисткиня сучасності. Я пояснював не тій жіночці похилого віку, внутрішній світ якої повністю зазнав поразки перед пропагандою, а поки що чистому душею малому. І я вірю, що він почув мене. «Україна пручається, як Лаокоон, обплутаний зміями. Вона німо кричить, але світ не чує. Або не хоче почути», - писала Костенко. А я хочу, аби чули. Навіть у країні-агресорі. - Перебуваючи в Росії, Ви відстоюєте інтереси України? - Серед мого близького оточення у країні-агресорі я не зустрів ЖОДНОЇ агресивно налаштованої людини. Можливо, мені пощастило або я ретельно «підбираю» знайомих, та я можу спілкуватися з цими людьми «за життя», як кажуть в Одесі, без страху бути засудженим за національну приналежність та сексуальну орієнтацію. Я вільно ношу футболку із тризубом в офісі і вдома, без страху одягаю її на прогулянку Москвою. Поки ніхто не побив, слова поганого не сказав. І мене досі не заарештували, хоча можуть: за «гей-пропаганду», за пост-перепост, за все що завгодно. Поки цього не зробили, я ж можу намагатися донести до людей свою історію, а декого навіть подражнити, правда? Іноді вдається перераховувати постраждалим від війни на Донбасі невеличкі суми. Не буду вдаватися у подробиці, бо лише відверті популісти використовують благодійність, аби підняти свій авторитет. Україна сьогодні купує у Росії енергоносії, не розриває з агресором дипломатичних відносин, не визначає АТО війною. Як юрист за фахом, прекрасно розумію причини. Хтось донедавна - після початку війни на Донбасі - штампував у РФ цукерки.

РІА Львів / листопад 2017

- Переїзд "за поребрик" після анексії Криму та війни на Сході не міг не викликати реакцію в оточенні. Як багато ще залишилося в Україні друзів? - Я розрізняю поняття країни та держави. Можна любити країну і водночас ненавидіти державу. Я не приїхав у гості до Путіна. Я тут, аби бути поруч зі своїм хлопцем, який, до слова, Путіна ненавидить. І мої знайомі це розуміють. Друзів в мене вдосталь і всі вони вміють думати, за це я їх і ціную. Зрештою, залишатися українцем в оточенні пропутінського суспільства можливо і потрібно. - За паспортом, українець чи вже підданий РФ? - Мій принцип – ніколи і нікому не віддам свій український паспорт. - Телеканал "Дождь" хоч вважається незаангажованим, та в Україні заборонений за невизнання Криму українським. То яка позиція - і Ваша як журналіста, і каналу? Чий Крим? - Найперше зазначу, що зараз не працюю за спеціальністю, бо журналістики в Росії сьогодні не існує - лише «журналісти». Незалежних і незаангажованих ЗМІ сьогодні не існує. Ні в Україні,

- Ви зробили чимало ексклюзивних резонансних інтерв'ю - чого вартують лише роботи з Євробачення. Саме там Ви познайомились зі своїм обранцем. Чи варта любов кар'єрних жертв? Адже, за думкою медійних експертів, на Вас чекало грандіозне майбутнє? - Усе найцікавіше в моєму житті ще попереду - і просте людське щастя, і пригоди, і зльоти, і падіння. І кар’єра теж. Не забувайте, мені лише 18. Все залежить від мене і підтримки людей, яких я люблю. - Що означають для Вас свобода слова, гідність людини та право вибору? - Свобода слова – можливість транслювати свою точку зору без переслідувань. Гідність – здатність не зраджувати своїм принципам. Право вибору – природна річ, яку в мене не можуть забрати. - Про що мрієте? - Про щастя - персональне та глобальне. Христина Педь, Яна Ковальчук, Наталка Войтович

9


проекти

НАРОДЖЕННЯ ІННОВАЦІЙ НА ПЕРЕТИНІ СФЕР:

ФОРУМ Е-ВРЯДУВАННЯ 451 E В МАЙБУТНЄ

20-21 жовтня учасники Форуму електронного врядування, який проходив у Львові, мали можливість познайомитися із новими тенденціями розвитку сучасного Львова. Місцем проведення події став мистецький хаб, який виник цієї весни на базі львівського заводу РЕМА. Локація вже стала справжньою фабрикою ідей та чудовим відображенням креативної атмосфери форуму. Концепт заходу повністю змінили у 2017 році, акцентуючи увагу на глобальних інноваціях. Спікери говорили про космос, технологічне мистецтво, розумне місто та, як не дивно, про відеоігри і їхню роль у формуванні характеру людини.

АНДРІЙ МОСКАЛЕНКО Заступник міського голови Львова з питань розвитку

КОРТНІ ФІНГАР Головний редактор fDi Magazine, журналіст Financial Times

Such events are useful in several respects. One, it helps bring key stakeholders in the city's technology sector together to discuss and agree upon a common vision for future development of the sector and to talk openly about any issues that need to be overcome or addressed. It helps public sector representativeshear directly from entrepreneurs and tech company executives about their needs and what the city could better do to support them. By bringing in international experts, there is also an opportunity to learn examples of best practice from other cities and get an international, broader perspective. There is also a side-effect of perhaps creating some energy and enthusiasm locally for the tech sector. I thought the event was well organised and the talks were interesting. I certainly enjoyed the on-stage dialogue that I participated in with Oleksiy Shrypnyk and hope the audience found it interesting also. The venue was unusual and I see great potential there for it to turn into a thriving centre for tech companies and start-ups in the future. Lviv is a city that is developing a strong reputation for its IT acumen, and I hope the development of the sector continues to grow and succeed.

Вже кілька років поспіль ми проводимо форум електронного урядування 451е. Цьогоріч ми вирішили не просто говорити про інновації, розумні міста чи космічні технології, а й поєднати це з процесом, який започаткували на заводі РЕМА активні студії на кшталт «Hochy rayu». Експериментальна локація обрана не випадково. Ми звикли працювати там, де вже все готово, а сьогодні все зробили власноруч. Саме так ми створюємо додану вартість — продукуємо нові речі, проекти і стандарти. Зараз Львів працює над програмою ревіталізації старих промислових зон, зокрема заводів. Такі події - платформа для обміну досвідом, спілкування, нових можливостей та знайомств. Вони дають можливість започаткувати нові процеси та вибудувати нові сенси. Важливим також є прецедент, який створює ця подія. Форум наголошує на народженні інновацій на перетині сфер.

НАДІЯ АДАМЧУК – ЧАЛА Співробітник Інституту мікробіології і вірусології ім. Д. Заблотного

Я дуже вдячна організаторам за запрошення. Тішить те, що такі заходи як Форум нарешті прийшли до України, а питання та проблеми, якими живе світ, стали цікавими для наших громадян. Ця дводенна зустріч була дуже живою: приємно було бачити, що люди бажають обговорювати і думати над питаннями, які піднімали спікери. Від себе хочу дати пораду молодим людям, які виступали на тему побудови бізнесу – беріть більше досвіду та прикладів у громад із Канади, адже там вже навчилися вирішувати проблеми, які тільки виникають в цій сфері у нашій державі. Загалом, можу сказати, що у Львові мене дуже тепло прийняли, модерація на заході була справді на високому рівні, а програма дуже продумана та зручна. Підготувала Уляна Салій

10

РІА Львів / листопад 2017


проекти

Till Mayer: As a European and human being I think acting in solidarity is a duty. Мовою оригіналу. Ексклюзивно для РІА Львів To be honest, when I came to Ukraine to do interviews and photos for a book and an exhibition about concentration camp-survivors I never imagined that Ukraine and its people would became so much part of my life. Now ten years after, I am thankful. I met so many strong and interesting people, who gave me their stories. I met an engaged-red cross team, which whom I could built up a project for helping elderly in need. Elderly, who have no relatives and no one to support them, have an incredible harsh winter at the end of their own lifes. My features about their life and their destinies helped to raise money to support the most hardest cases and supply them with free medicaments. Of course, it is a little help and the only one step. But no one manage to climb a stairway with 100 stairs in one jump. Ukraine and its people became close to my heart, because I always met people supported the projects, me and my work. People who are still believers in solidarity, even they do not admit it sometimes to themselves. I met proud and honest people, who make it easy for me to start loving this country and Lviv. Even sometimes they have different political points of view than I do. I believe in a Europe, strong in its colorful diversity. A Europe that one day only knows its citizens and no more borders. It is a stoney and long winding path to reach this goal. But it is worth to try it. Maybe we must try hard again and again. I started to know more about Ukraine through its citizens suffered so much under german fascists and occupation.

They survived hell on earth: german concentration camps. A dark part of the history of my country. Their life lines reminded me, peace is a treasure and always will be like a young tree. You must support and protects its growth. I had been in Avdiivka recently. It was and is painful for me what I saw there. I wish peace for Ukraine from all my heart. It is a country full of human capacities. It deserves a good future. I was just lucky to be born in Germany, a rich and peaceful country. So I should try to help others who have to face more challenges, just because they are living in another country. Helping is not a heavy task for me. It is like a present provides me with energy. Do not ask a Guru what the sense of life is, just try it with being there for others. One of the concentration camp survivors from Lviv told me in an interview a very strong sentence: „Those who hate, do not understand the meaning of life.“ That brings it to the point. I want to add: Do always the opposite haters expect from you. www.winter-in-lviv.org розмовляла Христина Педь

«ЗИМА У ЛЬВОВІ»

- фільм про справжнє життя в Україні У жовтні у Львівській обласні філармонії відбулася презентація короткометражного фільму «Winter in Lviv» («Зима у Львові»). Ідея стрічки, присвяченої підопічним Товариства Червоного Хреста України, належить німецькому журналісту Тілю Маєру, який понад 10 років на волонтерських засадах допомагає львівським пенсіонерам. Героїнями фільму стали чотири жінки, чиї нелегкі долі тісно пов’язані із Медико-соціальним центром товариства у Львові. Софія Войцихів-

РІА Львів / листопад 2017

ська - пенсіонерка. Незважаючи на поважний вік, пані Софія змушена збирати на вулиці макулатуру, щоб хоч якось вижити. Ірині Б’єнко-Шуль майже 100 років, але вона досі допомагає пенсіонерам разом із командою Червоного Хреста. Головним її бажанням є мир в Україні - щоб наступні покоління не втрачали свою молодість на війні як колись вона. Наталія Нагорна добре знає, чого вартий військовий конфлікт у нашій державі – її син загинув на фронті. На презентацію стрічки жінка прийшла

разом із чоловіком, який також є учасником бойових дій на Сході. Ольга Роман - медична сестра, яка у свої 75 років продовжує допомагати людям як волонтер, не отримуючи за це ніяких коштів. «Зима у Львові» - фільм про справжнє життя людей в Україні. Про тих, хто гостро відчув на собі, що таке війна та економічна криза. Формат для цієї стрічки обрали невипадково: її показуватимуть дітям у школах України та Німеччини. Уляна Салій 11


аналітика

БЮДЖЕТ МІСТА 2018: чого чекати львів’янам?

Проект держбюджету-2018 було презентовано ще у вересні цього року. За словами прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, це перший бюджет країни, який перевищить цифру у трильйон грн. Наразі активно ведуться відкриті дискусії щодо основних параметрів, закладених у проекті бюджету. Та чи не стануть вони черговим викликом для місцевого самоврядування? Своїми думками з цього приводу із РІА - Львів поділилися представники постійної комісії з питань фінансів та планування бюджету Уляна Пак, Валерій Веремчук, Маркіян Лопачак, голова фракції УКРОП Ігор Телішевський, а також Юрій Сколоздра - незалежний експерт, колишній заступник гендиректора Українського інституту розвитку медіа. Спілкувалася Уляна Салій

УЛЯНА ПАК

ВАЛЕРІЙ ВЕРЕМЧУК

депутат Львівської міської ради, фракція БПП "Солідарність"

керівник фракції «Народний контроль» у Львівській міській раді

У 2018 році збільшиться розмір виплат за користування кредитами міжнародних банків, взятих у попередніх роках - приблизно 400 мільйонів гривень. На жаль, майже за півтора року після пожежі у Грибовичах виконавчі органи не мають жодних реальних здобутків у вирішенні «сміттєвої» кризи. Саме тому місто і надалі буде передавати відповідні зобов’язання ОДА разом із коштами у сумі 300 млн. грн. 100 млн. грн. матеріальної допомоги від міста отримають учасники АТО. На мою думку, одним з основних пріоритетів для виділення коштів із бюджету залишатиметься освіта. Хотілося б збільшення фінансування на медицину: обладнання, ремонти, оновлення ліжок в лікарнях. Надалі оновлюватиметься громадський транспорт, ремонтуватимуть дороги, інженерні комунікації, встановлюватимуть нові дитячі та спортивні майданчики. Як і кожного року, найбільша частина міського бюджету буде скерована на «захищені» видатки: заробітна плата, податки, утримання будівель та поточний ремонт комунальних установ, харчування в школах та лікарнях тощо. Мені як співініціатору стратегії «Львів - дружній до дітей», дуже хотілося б, щоб міська рада до кінця цього року її прийняла, а уже з наступного року були передбачені кошти на заходи, пов’язані з підвищенням якості життя та розвитку, рівня безпеки та комфорту дітей у місті. Оскільки бюджет – це план доходів і видатків, він повинен бути збалансованим. Звичайно, до реформи децентралізації грошей ледь вистачало на «захищені» витрати. Та за останні три роки міський бюджет зріс в рази. Якщо не трапиться нічого надзвичайного, він повинен бути виконаним. Більше того, бюджет не є константою. Він протягом року постійно змінюється, коригується, щоб витрати завжди дорівнювали доходам.

12

До місцевого бюджету входить і бюджет розвитку. Назва говорить сама за себе – це кошти не для «проїдання», а для розбудови інфраструктури, проведення капітальних робіт, будівництва об’єктів. Цьогоріч він становив близько 2 млрд. грн. По суті, це гроші громади! Адже передусім джерелом наповнення для бюджету розвитку є податки, які ми сплачуємо. Окрім того, гроші надходять від продажу та оренди комунального майна міста – землі, приміщень. Розмір бюджету розвитку залежить від кількості фінансових зобов’язань, які має місто. На місцеві бюджети держава переклала суттєві видатки. Уже другий рік поспіль утримуємо профтехосвіту, а це 185 млн. грн. у рік. Також уряд переклав на місця оплату компослуг і зарплати техперсоналу у школах. Нам це вартує 273,6 млн. грн. у рік. Ще майже 64 млн. грн. – оплата енергоносіїв та «комуналки» медзакладів. Зменшення державних субвенції на освіту та медицину теж компенсуватимуть на місцях – 150 млн. грн. у рік для Львова. Про невиконання бюджету не йдеться. Так, нові статті видатків на освіту і медицину, космічні суми на вирішення сміттєвої кризи, виконання кредитних зобов’язань обходяться нам дуже дорого. Попри це, маємо надію на перевиконання бюджету, а відтак і на додаткові кошти, які можна буде скерувати на користь громади. Сподіваюся, що наступного року ми зможемо передбачити більший бюджет розвитку, аніж у 2017-му. Думаю про повернення до показника 2016 року – 2,2 млрд. грн.

РІА Львів / листопад 2017


аналітика

ІГОР ТЕЛІШЕВСЬКИЙ

ЮРІЙ СКОЛОЗДРА

голова фракції УКРОП у Львівській міській раді

журналіст, екс-заступник гендиректора Українського інституту розвитку медіа

Бюджет Львова на 2018 рік залежить від державного бюджету. Ми говоримо про децентралізацію в Україні, проте з кожним роком переходимо до все більшої централізації. На мою думку, місто змушене буде просити субвенцію на необхідні речі - фінансування профтехосвіти, охорону здоров'я тощо. Наразі всі великі підприємства, якими колись славився Львів, продаються, а землі переводять під громадську і житлову забудову. Треба, щоб економіка розвивалася та створювалися нові робочі місця. На жаль, місто недостатньо дбає про освіту і медицину. Першочергово треба забезпечити гідні умови у дитячих садочках - батькам інколи доводиться збирати останні копійки, щоб зробити ремонт у приміщенні чи закупити необхідне приладдя для своєї малечі. За кілька останніх років нових садочків не з’явилося, лише декілька відновлено. Із школами схожа ситуація. У більшості загальноосвітніх закладів нема повноцінно обладнаних класів, бракує комп'ютерів та мультибордів. Якщо коротко - немає стратегії розвитку для різних сфер. Виділяємо кошти на все потрохи і таким чином не розвиваємо нічого.

МАРКІЯН ЛОПАЧАК голова фракції ВО «Свобода»

На виконання бюджету впливатиме певний перелік факторів. Зокрема, майбутнього року держава перекладатиме більшість витрат на місцеві самоврядування. Наприклад, усі пільги по ЖКГ, відшкодуванню пасажирських перевезень, видаткові витрати на медицину і освіту. Вивіз сміття також впаде на плечі органів місцевого самоврядування. Нас чекає рік непродуктивних витрат і, як наслідок, - необхідність дотування збиткових комунальних підприємств, що потягне за собою чергові збитки в місцевому бюджеті.

РІА Львів / листопад 2017

Бюджетний процес-2018 готує чимало сюрпризів. Із початком реформ медицини та освіти змінюються моделі їх фінансування. Основний тягар покладено на місцеві бюджети, а коштів освітньої та медичної субвенцій із держбюджету, схоже, не вистачить. Тож не виключено, що доведеться дофінансовувати зарплати і утримання цих закладів коштом міського бюджету. Певну небезпеку несе намагання уряду перекласти на місцеві бюджети відшкодування пільг на оплату послуг ЖКГ і накопичених боргів населення за ці послуги, а також компенсації транспортним компаніям пільгового проїзду громадян. Остаточно ці питання вирішать при ухваленні держбюджету-2018. Тоді й стане зрозуміло, чи у нас справжня децентралізація, чи уряд просто перекидає свої проблеми на місцеву владу. У цих умовах надзвичайно важливим буде контроль міської громади за бюджетом Львова. Щоб місто більше не мало таких ганебних прецедентів як невикористаних 11 млн. грн. освітньої субвенції за підсумками 2016 року чи “накачування” грошима міської скарбниці статутних фондів комунальних підприємств для покриття їхніх збитків. Не кажу вже про шалену кількість кредитів, які мерія бере буквально на все – від оновлення транспорту до ремонту колекторів. Грошей у Львова справді щороку стає все більше – підвищили навіть вартість локальних проектів, що фінансуватимуть з громадського бюджету міста. Тож львів’янам варто уважніше слідкувати за тим, як мерія витрачає міську скарбницю.

13


економічний форум

На Львівщині відкриють газове родовище, сонячну та вітрову електростанції і новий завод компанії «Бадер». Все це - результати проведення XVII Економічного форуму, що відбувся у Львові 26 – 27 жовтня. Цьогоріч форум прийняв близько 260 компаній та 2,5 тисячі учасників. Протягом форуму очільники Львівщини та перші особи країни розповіли про вже реалізовані реформи та нові можливості, які дозволять Україні розвиватися за сценарієм європейського успіху. Основна лінія доповідей зводилась до того, що влада повинна мати нульову толерантність до корупції. Одностайно зійшлися ще в одному: найголовніше, що робить Україну конкурентноспроможною, – людський капітал та безмежні ресурси. Першого пленарного дня підписали протокол про будівництво Сокальської вітрової електростанції, яке заплановане на 2018 рік. Другого дня обговорили концепцію розвитку місцевого самоврядування і децентралізації, створення регіональних офісів з просування експорту. Ростислав Замлинський, заступник губернатора Львівщини, відзвітував, що обсяг експортного потенціалу Львівщини у порівнянні з попередніми роками виріс удвічі. Збільшилась і ціна продукції, яка експортується. Львівщина увійшла до трійки областей, де генерується альтернативна енергетика, що дає можливість забезпечити 4 райони без традиційних джерел енергопостачання. Міністр сільського господарства Лат-

14

війської республіки Яніс Дуклавс впевнений, що Україна має такий потенціал розвитку, якого не має жодна інша країна у світі та переконує, що досягнення цьогорічного форуму – лише початок. - Пане міністре, з якою метою берете участь в Економічнму форумі? - Ми вже кілька років працюємо на рівні Україна – Латвія. Вже намітили певні напрямки, маємо декілька спільних проектів. Нам Львів подобається, тому парламентарій Латвійської Республіки побував у вас багато разів і порекомендував мені приїхати та домовитись про те, щоб Міністерство працювало у Львівській області. Наталя Микольська вважає, що головним завданням української економіки є збільшення експорту. - Пані Наталю, яка область України є за статистикою лідером у виробництві? - Львівщина - серед лідерів залучення інвестицій в експортоорієнтовані виробництва та зростання експорту вже діючих підприємств. Важливим є те, що на території регіону зростає кількість малого та середнього бізнесу, збільшується кошик товарів і послуг на експорт.

На мою думку, вкрай важливо відвідувати такі заходи як економічний форум. Тут ми розуміємо, що експорт твориться не в Києві у Кабміні, а в регіонах і представниками бізнесу. Дар’я Кучер

НАЗАРІЙ БРЕЗІЦЬКИЙ підприємець

Добре, що відбувається такий форум. Добре, що влада в Україні працює над розвитком бізнесу. Але наступного року гарною ідеєю буде представляти не лише те, що декларують, а й успішних підприємців, які б давали практичні поради. Основною проблемою України я бачу те, що ми втратили свої виробництва, заводи та підприємства і стали сировинною базою для інших держав. Ми вирощуємо ліс, зерно, маємо понад 25% світового об'єму чорноземів, але віддаємо це задешево без доданої вартості. Натомість готові продукти отримуємо із закордону. Тому нам потрібно максимально працювати над ціною, створювати кінцевий продукт і продавати на зовнішній ринок. Тоді будемо успішними

РІА Львів / листопад 2017


partyfon

РІА Львів / листопад 2017

15


суспільство

президент Інституту екуменічних студій УКУ о. Іван Дацько

СОЦІАЛЬНИЙ Х ЕКУМЕНІЧНИЙТИЖДЕНЬ

ОКСАНА ІЛЕНЬКІВ

Гідність – Служіння – Солідарність 4-7 жовтня у Львові відбувся соціальний Екуменічний тиждень. Протягом чотирьох днів представники духовенства, релігійних організацій, влади, бізнесу, освіти, ЗМІ, члени комісії з Євроінтеграції президії НАН України, почесні консули Канади, Франції, генеральний консул Республіки Польща у Львові та представники громадськості взяли участь у дискусійних панелях для обміну досвідом і напрацювань шляхів вирішення соціальних проблем. Зокрема, обговорювали питання інклюзивної освіти, солідарності націй і національного егоїзму, сучасні ЗМІ та інші важливі для суспільства теми. Партнером цьогорічного Екуменічного соціального тижня у Львові став Благодійний фонд «Справа Скарбека». Цікавою видалася дискусія про роль ЗМІ у формуванні громадської думки за участі відомих журналістів: Парасковії Дворянин, Соні Кошкіної та Жана Емануеля Ютена.

РАФАЛ ВОЛЬСЬКІ генеральний консул Республіки Польща у Львові

Єдність в сім’ї – рушійна сила, яка переможе будь-які негаразди. Неважливо, чи мова йде про маленьку родину, чи питання розглядається у рамках відносин між різними країнами.

16

Важливою подією на ювілейному Екуменічному тижні стало нагородження переможців конкурсу “Репортери надії в Україні”. Роботи журналістів оцінювали у чотирьох тематичних напрямках: суспільство, економіка, культура та релігія. Для участі у конкурсному відборі було надіслано понад 400 робіт з усіх куточків України. Кожен матеріал було оцінено тричі і обрано 38 найкращих робіт та з них - 12 переможців. Нагороди переможцям вручав співорганізатор конкурсу Назарій Брезіцький, президент Благодійного фонду «Справа Скарбека». Екуменічний тиждень завершився виставкою-ярмарком соціальних організацій, тематичними кластерами і воркшопами, які відбулись на пл. Ринок. Уляна Салій

ОКСАНА ВИННИЦЬКА – ЮСИПОВИЧ почесний консул Канади у Львові

Не варто забувати, що питання гідності гостро стоїть перед людиною із самого дитинства. Озираючись довкола, бачимо, як принижують гідність дітей у навчальних закладах чи всередині родини. Таке ставлення має негативний вплив на розвиток майбутнього суспільства. Тож я закликаю вирішувати проблему вже там, де вона починається.

асистент кафедри соціології та соціальної роботи УКУ, керівник програми Екуменічного соціального тижня

У час, коли навколо спостерігається загальна нестабільність, проходить процес трансформацій суспільства та відбуваються військові конфлікти, ми дуже потребуємо добрих прикладів об’єднання людей, їх порозуміння і взаємодопомоги. Людська гідність та загалом гідність країни, служіння одне одному і солідарність як одностайність інтересів, взаємна відповідальність в теперішній час мають бути на першому місці.

НАЗАРІЙ БРЕЗІЦЬКИЙ президент Благодійного фонду “Справа Скарбека”

Я вважаю, що великою силою, яка сьогодні об’єднує українців є Церква. Переконаний, бізнес, влада та церква повинні працювати разом - тоді матимемо результат. В українців значно зросло почуття власної гідності, яке у поєднанні із здоровим національним егоїзмом дозволяє нам кожного дня боротися та відстоювати власні права. Велику роль у побудові громадянського суспільства відіграють сучасні українські медіа, адже журналісти мають значний вплив на формування громадської думки, тому бажаю їм бути носіями правди- об’єктивними та непідкупними

РІА Львів / листопад 2017


суспільство

РІА Львів / листопад 2017

17


гість номера

ФІЛІП СХЕЛФХАУТ: ВІД РЕВОЛЮЦІЇ ЖИТЛА ДО ЕВОЛЮЦІЇ ЯКОСТІ ЖИТТЯ Час змінює світ, ритми і потреби. Донедавна ми вважали прийнятним жити у багатоповерхівці, роками терпіти сусідські дрелі з самого ранку. Сьогодні обираємо комфорт невеликих будинків, котеджів і таунхаузів. Про законність забудов, необхідні зміни на ринку, інновації та стиль життя сучасного містянина ми поспілкувалися з Філіпом Схелфхаутом - генеральним директором компанії-забудовника. - Пане Схелфхаут, що спонукало Вас заснувати бізнес в Україні? - Це було повністю свідоме рішення. Я відвідав чимало міст в Україні. Коли побачив Львів, зрозумів, що це місто має величезний потенціал, і залишився тут. Тепер, шість років потому, бачу, як місто змінюється - багато вже зроблено, а ще більше треба зробити. - Що Ваша компанія змінила у місті за цей час? - Стиль життя і ставлення покупця до нерухомості. Раніше не було ані можливості побачити будинок до того як його збудують, ні офісів продажу. Єдиний вибір - якщо його можна так назвати - квартири без ремонту у багатоповерхівках. Фактично, купували вхідні двері, бетонну підлогу під ногами, вікна і стелю над головою. Якщо пощастить то ще і балкон, який можна використати як комору. Перепрошую, але хіба це 21 століття? У наш час просто неприпустимо пропонувати квартиру, яку треба довести до житлового стану. Ліфт не працює, а ремонт у сусідів може тривати роками і нічого не поробиш - ви залежні від того, на що сусідам стане грошей. Подібного нема більше ніде у світі, у жодній країні Європи, Азії чи Африки. Такий стан речей неприйнятний і ми почали змінювати ринок нашим першим проектом по вул. Джерельній.

18

- Як Ви вважаєте, що спонукає тих, хто бажає придбати нерухомість у нашому місті, обирати квартири саме від “Бельгійського містечка”? - Окрім сучасного підходу до будівництва, ми забезпечуємо гарантії. Найгірше, що відбувається на ринку нерухомості - забудовники, котрі починають будівництво, не маючи права власності на землю та дозвільних документів. Адже мешканці квартир ніколи не матимуть законного права володіти своїми квартирами, не зможуть передати нерухомість у спадок чи подарувати. It is not acceptable any longer, this terror of developers which are starting now without building permits. I think it’s a scandal! And I mean this very clearly it is a scandal, which the government must take actions towards. Because it is criminal towards potential buyers that they are going to buy a property inside the building which does not have a building permit, which means that these people will never receive the ownership titles of their apartments. - Як саме, на Вашу думку, влада повинна регулювати ситуацію на ринку нерухомості? І що Ви робите для зміни цієї відверто незаконної практики? - Найпершими повинні реагувати міські урядовці. Зрозумійте - у жодній

країні забудовник не може розпочати зведення об'єкту без дозволу на будівництво. Якби таке сталося, поліція одразу арештувала би винуватця, а будівництво було б зупинене і демонтоване. Всюди, тільки не тут. I know and everybody knows that real estate is used formally as laundry. That means that non official money is invested into buildings, and then it’s sold out for at that moment legitimate money. Тішить, що це не триватиме довго. Клієнти стають більш освіченими, обережнішими і починають ставити розумні правильні питання: чи є у забудовника дозвіл на будівництво, технічні дозволи, кому належить земля тощо. Людям потрібно пояснювати: вимагати документи - їх право і обов'язок перед самими собою. Квартиру чи будинок громадяни з середнім достатком купують раз, максимум двічі на життя. Однозначно, вони заслуговують володіти придбаним майном за всіма законами держави. Моя компанія з самого початку задекларувала і впровадила дві речі: ми не продаємо квартири необлаштованими і без права власності. Наш перший проект - житловий комплекс по вул. Джерельній - вже зданий в експлуатацію. Більше того - з 312 квартир 310 - продані.

РІА Львів / листопад 2017


гість номера

- Що зараз будує “Бельгійське містечко”? - Наступний інноваційний проект BelleVille. Я не кажу про повністю облаштовані квартири, дитячі майданчики, “зелені зони” чи юридичні гарантії. Ми пропонуємо те, чого раніше не було - послуги. You need more money to live, but you have no time for living if you don’t have a developer who is giving you the time to live, who gives you this quality Найперші з послуг, які потрібні всім, стосуються дітей. Система шкільної освіти далека від оптимальної. О 14-15 год. по обіді діти повертаються зі школи і, якщо з вами не живуть бабуся чи дідусь, виникає проблема: що робити з дітьми, поки ви на роботі? У BelleVille ми знайшли вирішення: по перше, це дитячий клуб для малечі різного віку. По друге, шкільні автобуси з BelleVille (де буде споруджено понад 1000 котеджів та квартир) до семи різних шкіл міста Львів. О 7 ранку діти їдуть до школи, а о 19.00 ви заберете їх з дитячого клубу. Весь цей час вони доглянуті, з ними працюють професійні вчителі та вихователі. І - що не менш важливо - додому діти повертаються не голодні.

РІА Львів / листопад 2017

Ще один тип послуг, важливість яких поза сумнівом, - медичні. Вже зараз до складу нашої компанії входить “Бельгійський медичний центр”, де працюють кваліфіковані лікарі та медичний персонал. Звісно, мешканці наших містечок будуть отримувати консультації сімейного лікаря та користуватися всіма можливостями медичних кабінетів. - Які ще інновації слугуватимуть мешканцям містечка? - Мешканцi BelleVille першими в Українi користуватимуться набором сервiсiв: прибирання, прання, прасування, послуги няні тощо. Для BelleVille ми розробили окремий мобільний додаток, який дозволяє у два кліки замовити будь-який з них. Так ми бачимо новий, сучасний стиль життя у 21 столітті у місті, яке вважають замалим не ІТ- столицею. - Ви спілкуєтеся з тими, хто вже замешкав у квартирах Вашого будівництва? Якими враженнями вони діляться? - Покупці діляться на два типи: одні завжди чимось невдоволені, і навіть якщо до квартири подарувати Феррарі, знайдуть до чого

прискіпуватися. Інші - вдячні та щасливі. На щастя, їх більше. До прикладу, якщо подивитися як живуть люди у нашому комплексі на Джерельній та в сусідніх будинках, різниця відчутна. Зрештою, і я, і ТОП-менеджмент компанії мешкаємо на Джерельній і на власному досвіді бачимо, що збудували. Звісно, не можу сказати, що ми досконалі. Як і всі, працюємо з людським ресурсом і не застраховані від помилок. Та якщо є претензії я готовий їх чути, виправляти все, що потрібно. - Чим ще особлива Ваша компанія? - Ми надаємо повний спектр послуг - технічний та архітектурний супровід, дизайн інтер'єру. “Бельгійське містечко” володіє також компанією з виробництва меблів - якими би не були ваші ідеї та побажання стосовно затишку у вашій оселі, ми здатні їх втілити. У цьому ми унікальні щонайменше у Західній Україні. Розмовляли Яна Ковальчук, Христина Педь Інтерв'ю велося англійською мовою

19


family decor

Family Decor: французький шарм вашого дому 30 вересня Family Decor відсвяткували першу річницю.

Катерина Баворовська, власниця Family Decor

Це було неймовірне свято завдяки довірі відвідувачів, яка окриляє, додає наснаги рухатися вперед та завойовувати нових гостей! Дякуючи вашим відгуками, ми стаємо кращими, коли намагаємося максимально врахувати всі ваші зауваження та побажання.

Family Decor - більше ніж магазин. Це острів затишку та комфорту. Усе, що може прикрасити дім, - від найвідоміших французьких брендів. Тут можна знайти розкішний текстиль, вишукану білизну, посуд і такі важливі приємні дрібнички. Усе, що продається у магазині, створюється з величезною любов'ю і має свою історію. Тут можна обрати багато корисних речей, які допоможуть кожному зробити свій будинок ще комфортнішим - оригінальні якісні меблі, красиві елементи декору. Приємний бонус - безліч універсальних ідей для подарунків на свята. Family Decor - простір, де панує дружня атмосфера. Кожен, хто заходить у магазин, - бажаний гість. Це відчувається одразу: поки гості вибирають аксесуари для своєї домівки, уважні консультанти пригощають смачними напоями, печивом і ненав’язливо допомагають вирішити складну проблему вибору найкращого серед прекрасного. Обрані меблі і прикраси швидко запакують і відправлять зручним для вас способом доставки. Заклад регулярно проводить різні акції, свята і майстер-класи, де навчають зберігати сімейні цінності і створювати домашній затишок. Для постійних і оптових відвідувачів діє програма знижок.

вул. Гнатюка, 15 (067) 990 2903 20

РІА Львів / листопад 2017


назва рубрики

РІА Львів / листопад 2017

21


beauty ВИБІР №1 ПРОФЕСІЙНИХ КОСМЕТОЛОГІВ ТА ЇХ КЛІЄНТІВ У ВСЬОМУ СВІТІ!

ПРО БРЕНД Dermalogica створена професійними косметологами для професійних косметологів В 1989 році, коли ми представили Dermalogica, нашим завданням було створити першу лінію продуктів для догляду за шкірою, яка б відповідала всім потребам професійних косметологів. Замість того, щоб говорити про красу, ми сконцентрували всю свою увагу на здоров’ї шкіри. Замість того, щоб обіцяти дива, ми говорили про реальні результати. Сьогодні ми з гордістю спостерігаємо за тим, як наші продукти, котрі здобули численні нагороди, наше навчання, науково-дослідні розробки встановлюють найвищі стандарти в індустрії і змінюють уявлення людей про догляд за шкірою.

ДЖЕЙН ВУРВАНД професійний косметолог і засновник Dermalogica

МІЖНАРОДНИЙ ДЕРМАТОЛОГІЧНИЙ ІНСТИТУТ (МДІ) Усі продукти Dermalogica розроблені за участі Міжнародного дерматологічного інституту (МДІ) та виробляються виключно в США, у Південній Каліфорнії. Сьогодні освітні програми інституту викладаються в 38 школах по всьому світу і визнані міжнародним «золотим стандартом» післядипломного навчання косметологів. Навчання у МДІ дозволяє косметологам розвивати професійні навички, бути в курсі останніх тенденцій і постійно вдосконалювати свою майстерність, що так необхідно для забезпечення конкурентоспроможності та досягнення успіху в галузі. Програми навчання регулярно доповнюються новими темами, відповідаючи потребам мінливої індустрії («Методи естетичної медицини», «Догляд за шкірою для онкологічних пацієнтів» тощо). Експерти МДІ подорожують різними країнами та виступають на міжнародних конгресах і конференціях, будучи затребуваними лекторами завдяки своїм знанням та високому рівню професіоналізму.

ЗАГЛЯНЕМО ЗА ЛАШТУНКИ В основі продуктів Dermalogica - останні досягнення сучасної науки, найкращі компоненти та інгредієнти від самої природи. Значні інвестиції в науково-дослідну роботу дозволяють бренду створювати насправді ефективні продукти, що забезпечують видимий результат. Продукти Dermalogica розробляються для вирішення конкретних проблем шкіри. Результатом такого підходу стало створення окремих систем продуктів: Daily Skin Health - для здорової сяючої шкіри UltraCalming ™ - дійсно заспокоюють чутливу шкіру AGE Smart® - контролюють процеси старіння MediBac Clearing® - для комплексного вирішення проблеми акне у дорослих Power BrightTRx ™ - для позбавлення від пігментних плям Shave - спеціальний догляд за чоловічою шкірою Clear Start ™ - система засобів догляду за шкірою підлітків

22

ВСЕСВІТНЄ ВИЗНАННЯ Найкращі світові візажисти та редактори журналів постійно називають Dermalogica своїм вибором для підтримання найкращого стану шкіри. Щомісяця у журналах і газетах, інтернет-ЗМІ та блогах з'являється більше 400 згадок бренду. Знаючи це, можна стверджувати, що Dermalogica - фаворит преси, професійних косметологів та їх клієнтів.

Ексклюзивний дистриб’ютор в Україні – компанія MYSKINPRO м. Київ, вул. Ярославів Вал, 26 www.dermalogica.com.ua +38 (067) 648 64 38 +38 (068) 596 95 39

РІА Львів / листопад 2017


назва рубрики

РІА Львів / листопад 2017

23


формула краси

«90-60-90» РЕВОЛЮЦІЙНА АВТОРСЬКА ПРОГРАМА СХУДНЕННЯ ТЕТЯНИ ЛІТАВРІНОЇ

ТЕТЯНА ЛІТАВРІНА

Гарантований результат - зменшення зайвої ваги від 15 кг за 3 місяці.

• Тренер- дієтолог з ліцензією Міжнародної Федерації

• Автор унікальних програм схуднення • Магістр з Олімпійського і професійного спорту • Ведуча ранкової програми •

Тривалість заняття - 50 хв. Тренування відбуваються тричі на тиждень.

«Формула краси» на ТРК «Львів» Досвід роботи – 18 років

+38 (066) 355-26-82 Програма 90-60-90 включає у себе ретельно продуману систему: від індивідуально підібраного раціону харчування до ефективної програми фізичних навантажень та психологічної допомоги. Наприклад, учасники програми не голодують та не займаються годинами у спор-

formula-krasy.com ТЕТЯНА ГУЛЬЧЕНКО

У мене троє діток, і після кожних пологів мала проблеми із зайвою вагою - набирала не менше 20 кілограмів. Через місяць після народження кожного із дітей, зверталася за допомогою до Тетяни і програма 90/60/90 допомагала за короткий час повернутися до хорошої форми, покращити самопочуття та знову добре виглядати. Індивідуальна програма сприяє впевненості у собі, адже твій результат твориться на очах. АНДРІЙ ПРЕДЕЇН тривалість курсу 8 місяців

втрата ваги 87 кг

втрата ваги 32 кг

24

тривалість курсу 4 місяці

Більшу частину свого життя я присвятила спорту. Попри спортивні досягнення завжди мала проблеми із надлишковою вагою. Знайомство з програмою 90/60/90 стало для мене відправним пунктом у життя без зайвих кілограмів. Для мене Тетяна Літавріна склала програму харчування, фізичного навантаження, коригує її та постійно слідкує за тим, що я їм та як тренуюся. Вона завжди бачить у якому руслі потрібно рухатися. Тепер хочеться показати себе - за час тренувань я втратила 32 кілограми.

Пройти курс, щоб позбутись невпевненості в собі через зайву вагу, порадила подруга. Мене боліли спина та ноги, турбував високий тиск. Коли вага була понад 180 кг, я майже не бував ніде крім роботи: не надто приємно СТРИЙСЬКА, 202 тел.: (032) 295 – 8 – 555 моб.: (066) 355-26-82 Понеділок – п’ятниця 08.00 – 22.00 Субота 08.00 – 18.00 Неділя 10.00 – 15.00

НАТАЛІЯ С’ЄДІНА

ІРИНА СКАЛЬСЬКА тривалість курсу 2 місяці

втрата ваги 20 кг

тивному залі - лише чітко дотримуються рекомендацій тренера. Учасники програми, котрі змінили своє життя на краще, позбувшись зайвої ваги, діляться враженнями та результатами.

втрата ваги 20 кг

Скільки себе пам’ятаю, не була худою. Та після народження другої дитини і лікування наслідків ДТП, вага істотно збільшилася. Я ніколи не мала комплексів через зайву вагу, але, як і кожна жінка, завжди хочу виглядати привабливо та тримати своє тіло у формі. Сайт «Формули краси» із програмою Тетяни я відшукала в інтернеті і вирішила спробувати. Дотримуватися дієти було важко, адже необхідно було повністю змінити свій раціон та розпорядок дня. Нічого зайвого я не робила, лише дослухалася до порад тренера, тому за три місяці втратила 20 кг.

прогулюватися, коли на тебе оглядаються. Та я розумів, що ображатися нема на що. Тетяна Літавріна розробила для мене дієву програму тренувань та фізичних навантажень, постійно слідкує за моїми успіхами, за що

ЛЕВИЦЬКОГО, 4 тел.: (063) 521 – 10 – 10 (032) 225 – 58 – 57 Понеділок – п’ятниця 09.00 – 21.30 Субота 09.00 – 15.00 Неділя 09.00 – 12.00

тривалість курсу 3 місяці

я їй вдячний. Зараз мене важко застати вдома - проводжу час із друзями, ходимо на футбол, концерти. Життя змінилося кардинально. Думаю, зовсім скоро у мене з’явиться сім’я та діти, яких я дуже люблю.

ШЕВЧЕНКА, 350в тел.: (032) 255 – 88 – 44 Понеділок – п’ятниця 10.00 – 22.00 Субота 10.00 – 18.00 Неділя 12.00 – 18.00 Можливо цілодобово, за попереднім записом (сауна, лазня)

ДРАГАНА, 13 тел.: (032) 222 – 61 – 61 Графік роботи: Понеділок – п’ятниця 08.00 – 22.00 Субота 10.00 – 18.00 Неділя вихідний РІА Львів / листопад 2017


назва рубрики

СКАРБИ ОКЕАНІВ реактивує 64 основних білки, відповідальних за молодість шкіри

КОРЕКЦІЯ ЗМОРШОК - ПРУЖНОСТІ - СУХОСТІ КОЛЬОРУ ОБЛИЧЧЯ - НЕДОЛІКІВ ШКІРИ ВІДНОВЛЮЮЧИЙ МОРСЬКИЙ ІНТЕЛЕКТ ЕКСКЛЮЗИВНИЙ ПАТЕНТ

Ексклюзивний дистриб'ютор бренду THALGO в Україні SAMIR INTERNATIONAL TRADE AND SERVICE CENTRE м. Харків +38 (067) 616 93 17 РІА Львів / листопад 2017

25


здоров'я

«МАТИ ТА ДИТИНА»

- 10 років робимо вас щасливими Сьогодні наші діти успішно навчаються у школі і чекають канікул. Інші, трохи молодші, міцно схопивши маму за палець, зі смішною наполегливістю роблять перші кроки. Найменші із візочків вдивляються у світ захопленими очима. Наші дітки у животиках своїх мам чують радісне «Любий, приклади руку - штовхається!». У нас багато дітей. Більше 3 тисяч. У десяту - ювілейну - річницю роботи компанії ця цифра найкраще характеризує її успішність і результативність. МЕРЕЖІ «МАТИ ТА ДИТИНА» - 10 РОКІВ! Ювілейний рік ознаменувався багатьма важливими подіями: відкриття нового хірургічного центру, новий сучасний медичний центр у Львові та логічно заслужена премія “Українська народна премія-2017”. За цей час під керівництвом Наталії Данкович, яка гармонійно поєднала покликання талановитого лікаря-репродуктолога з посадою генерального директора, мережа медичних центрів «Мати та дитина» стала флагманом репродуктивної медицини в Україні. Нещодавно читачі газети “Бізнес” визнали компанію найуспішнішим медичним центром України у царині репродуктивного здоров'я. Це закономірно:

26

високі досягнення - синергія багаторічного досвіду, сучасного підходу до управління бізнесом та злагодженої команди кваліфікованих спеціалістів, відданих своїй справі.

«Мати та дитина» – не просто мережа спеціалізованих медичних центрів для лікування безпліддя. Це бренд, який роками творили люди,

вкладаючи душу. Це знак якості, вартий довіри. Це ім'я з простим і водночас вагомим значенням - “Ті, хто допомагає пізнати радість батьківства”. “Мати та дитина” дорожить репутацією. Компанія може бути прикладом для українського бізнесу, оскільки веде діяльність цілком легально: з 2014 по 2016 було сплачено понад 52 млн. податків та офіційно працевлаштовано більш ніж 200 працівників. “Мати та дитина” популяризує українську медицину на всіх світових медичних форумах та конференціях, тим самим піднімаючи імідж країни та лояльність європейського бізнесу до інвестицій в українські проекти.

РІА Львів / листопад 2017


здоров'я

Ми - лідер у репродуктології. У наших центрах, працює, напевно, більше профільних лікарів, ніж в будь-якій іншій клініці України. Саме тому нашим професійним та людським обов'язком є ділитися знаннями - навчати лікарів і виховувати молодих фахівців-репродуктологів. Щомісяця ми проводимо медичні конференції, які вже стали традиційними. До вибору теми та спікерів підходимо дуже ретельно, розуміючи, що сотні лікарів-учасників чекають від нас нової важливої та корисної інформації, яка стане в нагоді у їх лікарській практиці. Не маємо професійного права знижувати свою ж планку. Працівники мережі регулярно беруть участь у міжнародних семінарах і конференціях. Ми бачимо, що наші знання

та досвід у лікуванні різних форм безпліддя цікавий не тільки в Україні, а й колегам з інших країн, у тому числі з Європи і США. Не може не тішити тенденція, яка підтверджує, що зросла довіра пацієнтів і до української репродуктології в цілому, і до медичного центру «Мати та дитина» зокрема. Практично щодня ми отримуємо позитивні відгуки, часто приїжджають щасливі пацієнти з дітьми, дякують своїм лікарям. А недавно наш лікар був почесним гостем на весіллі у пари, яка завагітніла, завдяки злагодженій роботі нашої команди. Не втрачайте віру в себе! Кожна людина гідна Щастя! А справжнє щастя - це усміхнений малюк у надійній колисці батьківських рук.

НАТАЛІЯ ДАНКОВИЧ акушер-гінеколог, репродуктолог, доктор медичних наук, професор, генеральний директор мережі медичних центрів “Мати та дитина” в Україні

ПЕРЕЛІК ПОСЛУГ МЕДИЧНОГО ЦЕНТРУ "МАТИ ТА ДИТИНА" - Лікування безпліддя - Планування вагітності - Спостереження вагітності - Гінекологія, профілактика

- Андрологія та урологія - Малоінвазивна хірургія - Лабораторна діагностика - Генетична діагностика

- Кріоконсервація та вітрифікація - Донація ооцитів - Інсемінація (BMI) - ICSI,TESA та TESE

Той факт, що у складний економічний період компанія не тільки не здала позицій, але й відкрила свої медичні центри у Житомирі (2016 р.) та Львові (2017 р.), а в Києві з весни 2017 р. запрацював новий хірургічний центр, свідчить, що “Мати та дитина” розвивається, збільшує бізнес-потужності, прогресує і впевнено нарощує потенціал. До речі, у хірургічному центрі щоденно проводиться близько 10-15 операцій різної складності. Завдяки відомому хірургові, заслуженому лікареві України Ярославові Винярському та найновішому обладнанню, багато складних хірургічних завдань можна вирішити у Києві, а не за кордоном.

У 2017 році запустили «Школу репродуктології». Ця навчальна програма орієнтована на лікарів, які займаються або планують розвиватися у сфері лікування безпліддя. Навчання доступне для всіх фахівців без винятку - гінекологів, урологів, ендокринологів. Відпрацювання теоретичних і практичних навичок проходить на базі МЦ «Мати та Дитина» за індивідуальною програмою. Медики - учасники програми ведуть прийом пацієнтів під пильним наглядом лікарів клініки, які діляться напрацьованими практиками і новими методиками у сфері репродуктивного здоров'я. За підсумками програми, сертифіковані випускни-

ки отримують можливість проводити в регіональних клініках детальні консультації з проблем безпліддя, успішно здійснювати первинну діагностику і проводити ряд підготовчих процедур та маніпуляцій для подальшого лікування безпліддя в Києві. Ми радо ділимося безцінним досвідом з колегами - розвиваючи інших, самі стаємо кращими.

РІА Львів / листопад 2017

м. Львів, вул. Замарстинівська, 85а 0800-504-205 www.mdclinics.com.ua 27


сім'я від а до я

МАРТА ФЕДАК

лікар, к.м.н., психолог, засновниця та керівник Клубу для думаючих батьків “Сім'я від А до Я” (м.Львів), інструктор з допологової підготовки та батьківської майстерності

Період очікування народження дитини - час, коли жінка чекає дива. Та перед самими пологами (особливо першими) у багатьох виникає страх, часто спричинений стереотипами та домислами. Це однаково стосується і жінок, і чоловіків, які разом з дружинами переживають період вагітності. Щоб бути емоційно та фізично готовим до народження маляти, Клуб для думаючих батьків “Сім'я від А до Я” запрошує майбутніх батьків на курс підготовки до пологів. Заняття дають всі необхідні знання про пологи, допомагають подолати побоювання, дарують позитивні емоції та нові знайомства. Насправді, кожна жінка сама знає як народити. Це закладено природою. Однак, у нашому суспільстві побутує багато міфів та пережитків радянських часів. До прикладу, що пологи - це дуже боляче, а страх приглушує інстинкти. Ще кажуть, що лежачи - єдиний спосіб народжувати, а чоловік, який був на пологах з дружиною, втратить до неї інтерес. “Що на пологах робити чоловікові? Він там зайвий”, - з таким переконанням приходять 80% чоловіків, яких вагітні жінки заледве не насилу затягнули на перше заняття. Вже на другому занятті інші питання: ого, скільки нюансів, як це може зробити жінка? У неї ж перейми! А на останньому занятті на запитання, чи буде супроводжувати дружину, відповідають: ”Я її в пологовий саму не пущу, вона все забуде з переляку. Я один знаю, що робити і з ким домовитись”. І справді, чоловік вже знає, що робити і для чого він на пологах! Зрештою, якщо пара не планує спільних пологів, навички ефективної взаємодії згодяться і в подальшому спільному житті. Повний курс партнерських пологів складає 14 занять і кожне має свій зміст та мету.

м.Львів, вул. Вахнянина, 29 lvivfamily@ukr.net

28

ЗАНЯТТЯ ПРОХОДЯТЬ У ВИГЛЯДІ ТРЕНІНГІВ - відпрацювання навиків (тілесна пам'ять – це те, що залишиться, навіть якщо жінка все забуде); - покращення взаємодії у парі (розуміння одне одного без слів); - навчання розслабленню (легкі пологи без розслаблення неможливі); - всі необхідні навички під час пологів та при догляді за дитиною у періоді новонародженості ( перший місяць); - попередження труднощів батьківства (тут пари навчаються і того, як не розбалувати дитину та отримувати задоволення від процесу виховання). 14-те заняття - післяпологове. Тут ми вже обговорюєм актуальні питання, вчимось робити маляткам масажики та пізнаємо ще багато цікавого!

+38 095 188 24 56 +38 068 925 33 45 +38 073 023 51 41

РІА Львів / листопад 2017


здоров'я

РОМАН МАШТАЛЕР: “Травматологія – коли пацієнт потребує допомоги тут і зараз. Ортопедія лікує, покращує якість життя пацієнта” - Пане Романе, у чому полягає робота ортопеда? - Ортопедія та травматологія – об’єднані спеціальності. Травматологи спеціалізуються на допомозі хворим з ТРАВМАМИ опорно-рухового апарату, переломами та розривами м’язів, надривами, розтягами, вивихами суглобів. Ортопедія займається захворюваннями опорно-рухового апарату, вродженими та набутими деформаціями, віддаленими наслідками травм. Це, фактично, дві спеціалізації єдиної медичної кваліфікації. -Чому Ви обрали саме цю професію? Покликання, бажання допомагати людям чи продовження сімейної справи? - Батьки не впливали на мій вибір, давали визначитися самостійно. Але попереджали, що медицина - важка справа, особливо у таких соціально-економічних умовах. Мабуть, це було таки покликання. Вступав до університету, бо хотів допомагати людям. Придивлявся до різних спеціальностей, чергував у нейрохірургії, травмпункті, хірургії. Як і будь якому хлопцеві, подобалось складати конструктор. Може, тому обрав “складання кісток”. - З якими проблемами до Вас найчастіше звертаються люди і як Ви їм допомагаєте? - Паралельно із державною лікарнею, вже близько року працюю у МЦ «Естель». У щоденній практиці маю справу із різноманітними травмами, захворюваннями та деформаціями ОРА. Якщо говорити про особливу спеціалізацію - це захворювання і травми стопи та колінного суглобу. Я неодноразово стажувався з цих тем за кордоном. Розриви менісків, зв'язок колінного суглобу - часта спортивна травма. Деформації та захворювання стопи теж досить поширена патологія. Застосовуємо у лікуванні метод артроскопії: операції роблять без великих розрізів - через

проколи в ділянці суглобів. Через отвір вводиться камера і під контролем камери виконується операція. Це дозволяє значно зменшити операційну травму і скоротити період реабілітації. До того ж, це важливо і з косметичної точки зору. Такі операції застосовуються у лікуванні колінного, плечового, гомілково-стопного та інших суглобів. Розриви менісків, ушкодження звязок колінного суглобу - найчастіший показ до таких втручань. - Як вплинула на лікарів нова медична реформа? - Поки ніяк. Думаю, якщо будуть реалізовані усі цілі та позиції, які там прописані, зміни будуть відчутні. Зрештою, 26 років без змін - задовго. Щось потрібно вже змінювати, тому чекаємо позитивних зрушень. - Переглядаючи Ваш сайт, важко не помітити цитату «Треба бігти з усіх сил, щоб залишитись на місці. Щоб потрапити кудись, треба бігти щонайменше вдвічі швидше». Не переживаєте, що хтось сприйме ці слова занадто буквально? - Ви нас спіймали: це така прихована маніпуляція, щоб більше травм було, а у нас - більше пацієнтів (сміється). Насправді – це наша позиція. Мені здається, що це дуже актуально для нашої країни зараз: потрібно дуже швидко рухатись, щоб не відставати від усього світу. Україна має величезний потенціал і я сподіваюся, ми його розвинемо. - Зима вважається періодом найбільших травмувань. Це справді так, чи кількість травматичних випадків не залежить від пори року? - Як правило, є сезонність травм. Взимку - підвертання ніг, переломи. У старших жінок часто трапляються пе-

реломи шийки стегна або променевої кістки в типовому місці. Найчастіші “зимові” травми - від падіння. Нерідко наслідки гірськолижного спорту - переломи ключиці, гомілок. - Наскільки серйозними є травми стопи та якими можуть бути наслідки? - Переломи стопи потребують дуже прискіпливого лікування. У стопі є 26 кісток, сухожилля та м’язи. Всі вони працюють у симбіозі - якщо якась ланка випадає, починаються проблеми з пересуванням. Важливо, щоб при лікуванні була відновлена анатомія. Якщо це перелом, він має бути ідеально поставлений на місце. Ушкодження сухожилля або вивихи в суглобах мають бути ідеально вправлені. Як вберегти себе від травм? Розмовляла Олена Боянівська

- Як вберегти себе від травм? - Перш за все, дотримуватись заходів безпеки. Якщо є проблеми з певними ділянками - носіть бандажі. Щось турбує? Звертайтесь до спеціалістів вчасно. Адже одразу після отриманої травми легше допомогти.

РІА Львів / листопад 2017

29


командна гра

6 компонентів СТАБІЛЬНОЇ КОМАНДИ ТА ЩАСЛИВОЇ РОБОТИ (друга частина) АЛЛА ЗАЯЦЬ бізнес-тренер, бізнес-коуч, TOP фасилітатор, психолог - консультант у методі позитивної психотерапії, директор тренінгової та консалтингової компанії «Rabbit Hole» Досвід роботи HRM 7 років

Колись далеке майбутнє стало нашим теперішнім. Хочеш - не хочеш, а стикаєшся з молодим поколінням. А ще більше - з питанням як ними керувати. Найбільш далекоглядні управлінці розуміють, що молодь потребує абсолютно інших речей - у них закладені інші цінності та принципи, які часто йдуть врозріз із правилами компаній.

Минулого номеру ми почали розглядати модель «6 компонентів щасливої роботи». Нагадаємо, були перелічені такі компоненти: компонент змісту та сенсу, емоційний і соціальний компонент. У цьому номері ми розкриємо четвертий і особливо важливий для молоді компонент - ОСОБИСТІСТЬ КЕРІВНИКА.

Серед найбільших негативних та узагальнених відгуків про це покоління: - нестабільність - молоді працівники перестали бути гарантом впевненості. Принаймні у тому, що людина працюватиме на своїй посаді довше року; - наївне та поверхневе ставлення до виконання обов’язків та своєї роботи; - брак відповідальності за свою сферу діяльності; - бажання швидкого (навіть стрімкого) кар’єрного росту. Тренінгова та консалтингова компанія Погодьтеся - не всі компанії готові прийняти ці умови або ж терпіти таке ставлення до роботи. Попри велику кількість нарікань, Навчання та розвиток персоналу якщо знайти правильний підхід, Проведення командних тренінгів та заходів підібрати “ключ до серця” молодоУправлінський консалтинг го спеціаліста, сформувати всі нещодо питань управління персоналу обхідні умови для роботи, змінити рівень своїх очікувань та ставлення Лайф та бізнес коучинг до праці взагалі, то можемо отримати наступні переваги: 050-372-16-92 1. Для них немає нічого неможлиallazayachr@gmail.com вого. Це люди, які можуть завзято та творчо підійти до вирішення будь-якого питання. 2. Вони напрочуд швидко вчаться, бо дійсно хочуть досягнути успіху. 3. Висока працездатність та орієнтація на результат - характерні ознаки молодих працівників.

«Rabbit Hole»

30

Насамперед, молоді спеціалісти потребують зовсім іншого управління. Вони не слухають наказів, емоційно реагують на всі зауваження та без докорів сумління можуть раптово звільнитись. Це пов’язано з найбільшою для них цінністю – поняттями рівності та справедливості. Вони хочуть для себе абсолютної рівноправності у колективі, навіть якщо це перше місце праці. Молодим працівникам невластиве звертання на “Ви”. Часто це плутають з відсутністю поваги, недотриманням субординації та непокорою керівництву. Але правда у тому, що це не так. Вони дуже поважають сильних характером керівників, достатньо міцно пов’язують себе з ними, але не ототожнюють. Вони самі хочуть бути героями своєї історії та хочуть бачити біля себе наставника і тренера-челленджера. Поясню: для них керівник - не той, хто каже, що і як робити, а той хто, ставить завдання (виклики), дає можливість та простір реалізувати себе, при тому підтримуючи у будь-який момент часу та забезпечуючи постійний зворотній зв'язок. У наступному номері читайте завершення розгляду цієї моделі.

РІА Львів / листопад 2017


назва рубрики

РІА Львів / листопад 2017

31


туризм

Взимку нас чекає

НЕЗАБУТНЄ ЛІТО

ВАСИЛЬ АНДРАШКО

ДІАНА ГАЙВОРОНЮК

директор туристичної фірми Примавера Люкс

pr- директор «ДУЖЕ радіо»

- Пане Василю, чого очікувати від нового туристичного сезону? - Враховуючи те, що ми дуже любимо “теплі” напрямки, взимку нас чекає розкішне літо. Можливо, воно далеко від Львова, тим не менш воно є. Можна відвідати Балі, Таїланд, В’єтнам, ОАЕ - безліч теплих країн.

- Діано, ви працюєте на туристичному радіо. Як профі мандрів оцінить відпочинок з Примавера Люкс? - Нещодавно повернулась із Канарських островів. Сподобалось все! Відкрила для себе абсолютно інший відпочинок: колись на першому місці для мене була Греція, а тут Примавера каже: «Ти ще не була на Тенеріфе – мусиш обов’язково туди полетіти». Послухалась, полетіла, і готова повертатись туди щотижня. Там найкомфортніший клімат на планеті - немає зими, температура протягом усього року від + 23 - 25. У Примавера ще запропонували апартаменти з виглядом на Атлантичний океан – це щось неймовірне!

- Чим Примавера Люкс відрізняється від інших туристичних компаній? - Найперше - індивідуальним підходом до кожного клієнта. У нас немає такого поняття як пакети або путівки. Кожен турист отримує саме той відпочинок, який хоче для себе, для своєї сім’ї. Кожна подорож - унікальна, як і кожен мандрівник.

32

Ви уже запланували, де відпочиватимете взимку? Це не обов’язково мають бути засніжені гори - можна подарувати собі “літні” дні. Досить обрати потрібний напрямок та надійного туроператора. Нещодавно неподалік Львова відбулась презентація нового туристичного сезону від компанії Примавера Люкс. Ми спробували дізнатися, куди найбільше полюбляють їздити на відпочинок клієнти агенції, та який відпочинок чекає на них у новому сезоні.

ДІАНА ВАСИЛЬКІВ студентка

- Ви вже встигли скористатися послугами Примавера Люкс? - Так. Була у турі на Канарських островах та у Малайзії. Враження залишились дуже хороші. Переважно подорожую за дорожчими цінами, та зараз розумію, що можна пристойно відпочивати за помірні кошти.

РІА Львів / листопад 2017


туризм

АНДРІЙ ФЕРЦАК теле- та радіоведучий

- Ти любиш відпочивати? - Звичайно. Відпочиваю дуже часто, хочеться ще більше, але на відпочинок завжди бракує часу. Надзвичайно люблю море, пляж, а от гори просто ненавиджу. Карпати - не моє, краще десь там, де сонце пече і засмагнути можна. Тому теплі країни, які пропонує Примавера Люкс, - якраз для мене.

“Примавера Люкс - насправді туроператор вашого настрою. Тому багато клієнтів (серед них і присутні на вечірці) зазначали, що до знайомства із нашою компанією у них не було такого яскравого відпочинку”

МАКСИМ РОМАНЮК радіоведучий

- Максиме, у тебе вже є якісь враження від туристичної фірми Примавера Люкс? Про компанію є дуже багато хороших відгуків в цілому, відпочинок на Тенеріфе та в Іспанії. Знаю, що в них відкривається багато нових напрямків у В’єтнамі, Китаї. Впевнений у тому, що все вдасться якнайкраще. Компанія розвивається і я щороку помічаю позитивний ріст. З боку керівництва для цього докладається багато зусиль. Примавера Люкс стимулює людей: одних - віддано працювати, інших - якісно відпочивати.

РІА Львів / листопад 2017

Для гостей презентації нового туристичного сезону Примавера Люкс підготувала насичену розважальну програму і подарунки: знижки, путівки, дорожні атрибути та аксесуари. На завершення вечора своїм співом гостей потішили Павло Табаков, Андріана та Ліля Ваврін. Подорожувати з Примавера Люкс - незабутньо, і кожен з присутніх у цьому ще раз переконався. Дізнавався Ростислав Пелех

33


HoReCa

АРСЕН ЯКУБЕЦЬ ГОСТИННІСТЬ - ЦЕ ТУРБОТА І ПРАГНЕННЯ БУТИ КОРИСНИМ

34

РІА Львів / листопад 2017


HoReCa

РІА- ДОВІДКА Дата народження: 01.08.1983 Місце народження: Черкаська обл., м. Монастирище Сімейний стан: одружений, виховує сина Данила Освіта: вища (факультет економіки та менеджменту, Національний Університет Харчових Технологій, м. Київ) Досвід: більше п’яти успішних стартапів; участь в обслуговуванні кейтерингу для Формули 1 (Бахрейн); оорганізація харчування VIP-зон з міжнародною компанією Do@Co на ЄВРО-2012; програма обміну досвідом між готельєрами та рестораторами Туреччини (Мармарис). Хобі: більярд, рибалка

Наприкінці осені у Парку Культури відчинить двері новий відпочинковий комплекс, що вже певний час викликає зацікавлення у львів'ян. На місці колишнього кінотеатру постала модерна споруда комплексу Park. Art of Rest, що належатиме до холдингу “Акурат”. Напередодні відкриття ми поспілкувалися з керуючим закладу Арсеном Якубцем. Знаний досі як керівник ресторану імпровізацій “Грушевський Cinema & Jazz”, пан Арсен зарекомендував себе як талановитий менеджер та новатор. Тепер своє прагнення досконалості у сервісі та якості втілюватиме у новому проекті. - Пане Арсене, навіщо Львову взагалі і холдингу “Акурат” зокрема ще один відпочинково-розважальний комплекс? - Park. Art of Rest - унікальний проект, котрий відрізнятиметься від інших закладів міста і холдингу. Ми шукали і знайшли новий формат відпочинку: ніщо так не відновлює сили втомленої міським гамором людини як природа. Саме тому ми обрали парк. Ініціатором створення амбітного проекту був Тарас Колодій, ідейний натхненник, засновник та генеральний директор холдингу “Акурат”. Вкотре Тарас Богданович не помилився ні з концептом, ні з командою. Результат спільної праці вже незадовго зможуть оцінити наші гості. - Art of Rest - мистецтво відпочинку. Який сенс Ви вкладаєте у це слово? - Для кожного відпочинок виглядає інакше. У Park. Art of Rest кожен гість зможе релаксувати так, як йому до смаку: чи то відпочинок від суєти робочих буднів, чи прогулянка з сім'єю, чи гастрономічні враження. Локація передбачає найперше відпочинок моральний та ментальний. Ми плануємо відновити втрачений Львовом кінотеатр “Дружба” - на другому поверсі Park. Art of Rest на великому LED-екрані регулярно відбуватимуться кінопокази. Будуть також мистецькі виставки і презентації, а на party place - перформанси відомих виконавців та діджеїв.

РІА Львів / листопад 2017

- Яким Ви уявляєте собі “ідеального гостя” - того, хто справді оцінить нову концепцію відпочинку? - Park. Art of Rest - територія яскравих подій та моментів. Люди різні, то й очікування різні. Наша мета - створити максимально наближену до персонального ідеалу синергію атмосфери, гостинності, смаку і сервісу для кожної значної і важливої події: дня народження, весілля, хрестин, ювілею, затишного вечора в особливому оточенні. - Що, на Вашу думку, є головним у роботі закладу - не тільки у холдингу, будь якого? - Гостинність. У цілій мережі ми пропагуємо гостинність: намагаємося забезпечити максимально комфортне проведення часу в кожному з наших закладів. Зробити так, щоб враження залишилися не просто якнайкращі ми намагаємося викликати бажання повертатися знову і знову.

- У Вашому розумінні, що таке гостинність? - Забезпечення комфортного перебування, готовність бути корисним, прагнення створити позитивний емоційний фон і залишити добрі враження . - Зовні Park. Art of Rest досить незвичний. Вам особисто подобається таке архітектурне та дизайнерське рішення? - Мені імпонує поєднання попередньої архітектурної форми з новаторськими ідеями - великі панорамні вікна, багато світла, сучасні рішення в освітленні та колористиці, використанні декоративних еко-матеріалів. - Пане Арсене, заклад буде досить великим. Скільки треба персоналу, щоб якісно обслуговувати всіх гостей одночасно? - Питання не у кількості працівників, а в ергономіці і якості праці кожного,

35


HoReCa

СЕРГІЙ ЛОБКО шеф- кухар

На запитання, яка буде кухня, можу відповісти одним словом - смачна! Не буде прив’язок до країн чи стилів. Натомість - багато елементів локальної кухні, страви на грилі, елементи кухонь країн Європи. Буде бенкетне та фуршетне меню, а вночі на party place - окреме. Все створюється для людей, які цінують простоту та вишуканість одночасно. Ми маємо щире бажання і прагнемо втілити його в життя. Весь час вдосконалюватись і дивувати!

МАРКО САВИЦЬКИЙ

головний архітектор проекту, засновник студії “Савицький Дизайн”

Працюючи над проектом, ми намагались врахувати не лише потреби бізнесу, але й необхідність створення осередку культурного відпочинку для львів’ян та гостей міста. Не виходячи за межі існуючого об’єму будівлі, вдалося збільшити площу приміщення завдяки вертикальному поділу та розмістити два просторих зали для проведення культурних подій. Прості та лаконічні лінії фасаду підсилено використанням натуральних матеріалів – сланцю, дерева та скла. Це повинно підкреслити перевагу змісту над формою та шанобливу інтеграцію будівлі в природне середовище парку

ЮРІЙ СЕРЕДИЧ ( ЮРА VAN GOGH) арт -директор

Я дуже тішусь, що маю можливість долучитися до команди професіоналів у створенні нового гастрономічно-розважального центру у Львові. Впевнений - використовуючи власний досвід та навички кращих менеджерів мережі “Акурат”, нам вдасться створити місце для якісного відпочинку. Ми створюємо територію яскравих моментів вашого і нашого життя! До зустрічі у Парку!

36

у розподілі графіків, акценті на виконанні правильних дій. У мережі “Акурат” за п'ять років я напрацював певний досвід та розуміння процесів, які відбуваються при максимальній загруженості закладу. Цей досвід і допоможе уникнути дискомфортних ситуацій. - Дотепер Ви керували рестораном “Грушевський”. Що змусило Вас взятися за новий об'єкт? Багатьох зі своєї команди покликали з собою? - Мені завжди цікаво розвиватися у професійному векторі, масштабувати досягнення та виклики. Запустити такий заклад і зробити його успішним - великий челендж. У мережі “Акурат” є правило: можливість кар’єрного росту надається тим, хто вже себе проявив. Тож частина моєї команди перейде на вищі посади у новому закладі і ми спільно будемо його розвивати. Адже успіх це створення атмосфери шляхом командної роботи та розуміння всіх, хто працюватиме над втіленням проекту Park. Art of Rest. - За якими критеріями у холдингу “Акурат” приймають до своєї великої родини? - На мою думку, стратегія відбору і навчання кадрів сформована правильно: ми передаємо досвід. До прикладу, старші офіціанти - новачкам. Навчитися можна, якщо є бажання. Ми зацікавлені в людях, котрі мають мету. Для мене як керівника у пріоритеті людські якості - професійно можна вишколити, а того, що з дитинства прищеплюють вдома - щирості, ввічливості, відданості, порядності - не навчиш.

- Ви багато вклали у свою освіту - від університету до тренінгів та програм обміну досвідом за кордоном. Як вважаєте, управлінцю сегменту HoReCa потрібна вища профільна освіта? - Щонайменше - бажана. Може, навіть з економічним підтекстом. Адже завдання керуючого - не тільки адміністративна робота, а й розуміння процесів підприємництва, фінансових операцій, маркетингу. Бувають винятки, звісно. Люди, які настільки захоплені сферою гостинності, що здатні самі навчитися всього. Та і цим людям вартує самовдосконалюватися - брати участь у тренінгах та курсах, читати професійну літературу. Конкуренція на ринку даної сфери у Львові стрімко еволюціонує, тож втримати заклад на достойному рівні - велика щодення праця. - Як заклади холдингу “Акурат” втримують високий рівень сервісу та довіри? - Треба вчитися. Постійно. Розуміти вимоги ринку, використовувати нові технології, розділяти потреби туриста та місцевого жителя. - Чого не можна робити закладу за жодних обставин? - Не можна бути байдужим до гостей. Ніколи. Стаються непередбачувані речі? Треба виправляти. Право на помилку мають усі, адже помилки - шлях до росту. Тільки безвідповідальність не має виправдань. розмовляла Яна Ковальчук фото Андрій Янушевський

РІА Львів / листопад 2017


Park. Art of Rest.

Територія яскравих моментів Парк Культури, вулиця Вітовського 43 А +38 067 008 22 22 12:00 – 06:00 www.akurat.com.ua/Park_Art_of_Rest www.fb.com/park.artofrest


13 шефів

Fusion гастрономічних вражень Справжню феєрію смаку змогли відчути учасники вечері 13шефів, яка відбулася в оновленому ресторані Split. Особливістю закладу є те, що відвідувачі на власні очі можуть бачити приготування усіх страв, адже кухня розташована за склом. Цього разу господарем вечері був Шеф Роман Щурко, який працює у цьому закладі вже 15 років. Чим же здивувала та потішила восьма вечеря проекту? Найперше – страви авторської кухні у стилі ф’южн. Її особливість у тому, що кухар повинен вміло замінити екзотичні інгредієнти місцевими продуктами та адаптувати смаки до місцевих вподобань. Вечеря пройшла на європейський манер з паназійським післясмаком. Романові вдалося приготувати непересічні страви. На вечері можна було скуштувати рибний терін з форелі з підкопченою фореллю та сирно-трюфельним мусом; рибу з грибним суфле, з карамелізованими овочами та соусом «Голандез»; філе баранини з винно-сливовим соусом та селерово-яблучним пюре. Особисто мене підкорило дві стави − гаряча закуска з кролика з гарбузовим пюре і закуска з в'яленою телятиною з теріном із печінки та цибулевим морозивом. Цибулеве морозиво перевернуло свідомість, а пюре довело - гарбуз навіть я можу їсти. Подача десерту з лавандовим сорбетом стала справжнім гастроперфоменсом: шоколадні сфери танули на очах, розкриваючи свою фісташкову сутність під впливом теплої карамелі.

38

Окрім смачних страв гості могли посмакувати різноманітними оригінальними коктейлями та вишуканими винами, які до страв вдало підібрали сомельє Сергій Верескун та бар-менеджер Федір Невідомський. Вечеря Романа Щурко залишила післясмак здивування та незабутніх вражень. Вечеряла Наталія Войтович

РІА Львів / листопад 2017


ресторани

БАЛУВАНА ГАЛЯ ВАРЕНИКИ СМАЧНІ ЛІПИТЬ. Це місце нагадує гостинну оселю з незмінно щедрим українським застіллям. Етнічні мотиви та національний колорит тут не тільки в інтер’єрах - у “Балуваній Галі” готують понад десять видів вареників, пельмені, смажать деруни, млинці, котлети, зрази, запікають жу-

льєн. До всіх страв ідеально пасують наливки – дичка, хреновуха, медовуха, вишнева, смородинова чи на журавлині. Рекомендуємо замовляти дегустаційний набір - скуштувати всі та обрати улюблені. Запропонують, звісно, і сало з “оковитою”. А ще - курячий паштет, до-

машні соління, бограч, козацький борщ та багато інших традиційних страв. Для діток заклад організовує майстеркласи з приготування вареників. Пл. С. Яворського, 1 +38 (098) 622 4466

НОВІ ІСТОРІЇ ЗВИЧНИХ СМАКІВ ВУЛ. КРАКІВСЬКА, 17 +38 (032) 2 355 141

РІА Львів / листопад 2017

39


ВІКТОРІЯ ГОЛДОВАНСЬКА: «НАПОЛЕГЛИВІСТЬ, ПРАЦЯ ТА ВПЕВНЕНІСТЬ У СОБІ ДОПОМОЖУТЬ ПОДОЛАТИ БУДЬ-ЯКІ ТРУДНОЩІ» Вона поїхала у США з твердим переконанням повернутися. Без знання англійської мови, з 700 доларами у кишені та напівпорожньою валізою. Короткотермінова подорож затягнулася на понад десять років. Її діти народилися далеко за океаном і ще жодного разу не бачили Батьківщини своєї мами. Але Вікторія Голдованська щиро вірить у те, що навіть далеко від рідного дому вона зуміє привити дітям любов до України. А ще вона вважає, що навіть маючи трьох дітей жінка повинна вчитися, ходити на фітнес, займатися собою та залишатись повноцінним членом суспільства. - Вікторіє, знаю, що Ви народилися і виросли у Львові. Як опинилися у Чикаго? - У 2004 році я виграла Грін-картку. Якщо чесно, не планувала їхати до США, адже у Львові працювала науковцем і мала зовсім інші наміри. Але пізніше вирішила таки поїхати і хоча б подивитися на Штати: що не кажи, а така нагода випадає не щодня. І тут доля зіграла зі мною жарт. Коли приїхала у Штати, з’ясувалося, що виникли якісь проблеми з документами і мені довелося чекати. Поки чекала, втратила у Львові роботу, адже взяла короткотермінову відпустку. Повертатися було нікуди і я вирішила залишитися. Поїхала в Чикаго, де були мої знайомі. Вони допомогли мені поселитися у готелі та знайти роботу. Спочатку я вирішила спробувати прибирати квартири, але зрозуміла, що ця робота - не для мене. Пізніше влаштувала працювати у продуктовий магазин, а потім - у ювелірний. Крамничка належала російським емігрантам, так що на початках я могла спілкуватися російською і паралельно вивчати побутову англійську. З часом зрозуміла, що без знань нічого більшого мені не світить, тому твердо вирішила йти вчитися. Щоб досконало вивчити мову, витратила 2 роки на навчання в університеті. А потім пішла вивчати економіку. Цього року отримала звання магістра економіки. - Ого! І де ж Ви зараз працюєте? - Зараз не працюю. Моя робота – виховання трьох чудових дітей. У США я познайомилась зі своїм майбутнім чоловіком Йорданом. Він болгарин за національністю і також емігрант як я. У 2007 році ми одружилися і я народила йому трійко діток − Анджеліну, Ентоні та Софію. Знаю, що імена не українські, та їх

40

обирав чоловік. Хотілося зробити йому приємно. - Коли ж Ви навчалися в університеті, якщо у Вас троє дітей? - Коли першій дитині було 6 місяців, пішла вчитися. Звичайно, що брала постійні “академки”, періодично віддавала дітей у садочок. Американські садочки розраховані на дітей від 6 місяців до 6 років. Мої діти з 3-х років вчилися у приватних школах. Ми вчились паралельно. Після пар я забирала дітей зі школи і їхала брати їжу в ресторані, бо часу готувати не було. Звичайно, було важко, але ми з усім справилися.

- То Ви не готуєте дома? - Коли маю час, готую. Мої діти дуже люблять страви української кухні − борщ, голубці, деруни зі сметаною. У неділю ліпимо вареники- це приносить дітям море задоволення. - Чим Ви найбільше пишаєтеся у житті? - Найбільша моя гордість – діти. Старша дочка Анжеліна з п’яти років успішно займається тхеквондо, грає у дитячому театрі та співає - плануємо записати її диск. Вона визнаний лідер у своєму класі, а цього року отримала відзнаку як найкраща учениця школи.

Інші діти теж серед найкращих: Ентоні 5 років, а він вже знає кілька мов. І найбільше моє щастя – наймолодша Софійка. Усі діти вчаться в одній приватній школі. Це дорого, але там дають хороші знання. Після всіх гуртків, десь з 18.00 намагаюсь виділити по годині кожній дитині для індивідуальних занять. - А якою мовою Ви спілкуєтеся з дітьми? - Коли вдома немає батька, спілкуємося українською. З батьком – англійською, бо інакше доведеться переходити на болгарську. Мої діти добре знають українську - донька два роки вчила мову на спеціальних курсах, а син ходив до україномовного недільного садочку.

Вдома ми притримуємось українських традицій. Я страшенно сумую за Україною. Навіть у подвір’ї посадила калину, розбила невеликий городець, щоб нагадувало моє село. - Плануєте повернутися в Україну? - Звичайно. У США і досі не можу до кінця адаптуватися. Тому мрію, що ми скоро повернемося в Україну. Чоловік, до речі, мені це пообіцяв і вже почав підшукувати бізнес, який міг би відкрити в Україні. Розмовляла Наталія Войтович

РІА Львів / листопад 2017


назва рубрики

АҐЕНЦІЯ «ЗОРЯНЕ СЯЙВО» НАДІЙНИЙ ПАРТНЕР У СТВОРЕННІ СВЯТА ТА ГАРНОГО НАСТРОЮ Фахівці «Зоряного сяйва» завжди допоможуть додати родзинку до вашого свята і порадять, як прикрасити захід.

ОФОРМЛЕННЯ ПОВІТРЯНИМИ КУЛЬКАМИ, АЕРОДИЗАЙН

для відкриття закладів, прикраси ресторанів, кафе, офісів; дитячих свят, весіль, днів народження, ювілеїв тощо. З повітряних кульок можна зробити гірлянди, панно, арки, серця, букети та фігури. Для промоакцій, дитячих свят та весіль – кульки з гелієм, для вечірки чи дня народження – куля-сюрприз, яка вибухає в чітко визначений час. СПЕЦЕФЕКТИ

для дитячого свята, зйомок кліпу, дискотеки та шоу-програми Спецефекти – це бульбашки, дим, кон-

фетті-машина, серпантин, дим, штучний сніг чи туман. Дим генерується спеціальною машиною з гліцерину та води, а конфетті-машина може забезпечувати подачу конфетті стільки часу, скільки потрібно. Конфетті-машина зробить для вас сердечка, зірочки, кружечки, голуби, сніжинки, штучні пелюстки троянд тощо. ПІРОТЕХНІКА

Аґенція «Зоряне сяйво» забезпечить широкий вибір піротехнічних засобів, вогняне шоу, холодні вогні, салюти. Все – абсолютно безпечно, а холодні вогні можна використовувати навіть в приміщеннях.

ПОСЛУГИ: – весільні хлопавки з сердечками та пелюстками троянд – тортові свічки (піротехнічні) – шоколадні фонтани (фондю) – аксесуари (фігурки, серця, вази, букети, арки, кульки з гелієм, чоловічки, молодята, кульки-сюрпризи) – ведучий урочистих церемоній та розважальних програм

E-mail: smska@3g.ua 10:00-20:00 без вихідних Безкоштовна доставка по Львові

РІА Львів / листопад 2017

097 308 00 23 063 840 88 18

032 243 11 45 032 243 12 45

41


подія

АЛЕКСАНДР НІКС І ДАНІ ДЛЯ ТРАМПА. Як Big Data змінила технології реклами

Гадаєте, у вас є приватне життя, а єдина людина, яка знає про вас все - мама? Якщо ви користуєтесь Інтернетом і соціальними мережами, не розраховуйте на приватність. За кожним вашим кроком і кліком слідкують. Завжди. У жовтні на Lviv IT-Arena була можливість послухати успішного знавця Big Data Александра Нікса. Того, хто теж слідкує за вами. Відомим на весь світ він став завдяки передвиборчій кампанії Дональда Трампа. Його компанія Cambridge Analytica зовсім не приховує, що саме вони допомогли американському бізнесменові стати президентом США. Для цього Нікс і його команда використовували так звані “великі дані”. Саме про це і був виступ пана Нікса. Наш матіріал - про секрети аналізу інформації, які він відкрив львів’янам. Робота Cambridge Analytica побудована на трьох засадах: поведінкова наука, аналіз даних і технології адресованої реклами. Найпростіший пояснити поведінкову науку можна так: якщо вам пощастило мати приватний пляж і ви не хочете, щоб хтось окрім вас ним користувався, ви можете встановити знак у двох варіантах: “Тут громадський пляж закінчується. Приватна територія” або “Обережно, акули”. Перша - інформативна. Друга ж змушує змінити ставлення до пляжу. Це

42

і є поведінкова комунікація - більш сильна. В її основі лежить мотивація, підкріплена загрозою - вас може з’їсти акула. Саме це і відвертає від плавання на цьому пляжі. Більшість компаній у комунікації досі розділяють свою аудиторію за демографічним чи географічним принципом. Але якщо ви на хвилинку задумаєтесь, то зрозумієте, що це досить дивна ідея. Невже усі жінки мусять отримувати однаковий меседж тільки через їх стать? Або всі афроамериканці через расову при-

належність? А усі старші люди, або багаті, або молоді мають отримувати спільне повідомлення за конкретною ознакою. Чи має це сенс? Безсумнівно, демографія, географія та економіка вплинуть на ваш світогляд, але рівноцінно (або і більше) важлива психографія (розуміння особистості, індивідуальності). Адже саме особовість управляє поведінкою. І, очевидно, поведінка впливає на те, як ви голосуєте і що купуєте. Александр Нікс представив візуалізацію дослідження поведінки у

РІА Львів / листопад 2017


подія

вигляді айсбергу. На верхівці всього кілька факторів впливу на вибір: споживацькі інтереси, медіа, демографія, географія. Ймовірно, можна дописати ще кілька схожих пунктів. Значна частина “льоду”, що під водою, складається із цінностей, траекторії вибору, залученої мотивації, локусу контролю, особистості, нормативної приналежності тощо. За цією великою кількістю критеріїв нелегко зрозуміти, чи дані збираються для правильного розміщення реклами, чи для слідства. Сьогодні реклама створюється так, щоб ви реагували на те, що вам близьке. То як поведінка формує наші вподобання? Пан Нікс пояснює: “У Кембриджі ми створили інструмент, який дозволяє визначати основні риси та інформувати особистіть. Це основа експериментальної психології., відома як Ocean-модель: Оpeness - відкритість до нового досвіду; Сonsciousness - усвідомленість вибору звичок та планування свого життя; Extraversion - екстарверсія, або ж рівень соціалізації; Agreeableness - узгодженість своїх потреб з потребами оточення; Neuroticism - невротизм, тобто вимірювання схильності до переживань. “Завдяки сотням тисяч американців, що взяли участь в опитуванні, ми змогли сформувати модель, за якою можливо передбачити, якою є особистість кожної дорослої людини в США”, - підсумовує Нікс. Друга ключова річ - аналітика даних. Комунікація зараз фундаментально змінюється. Раніше вона, по суті,

РІА Львів / листопад 2017

працювала за приницпом “зверху-вниз”: “Великі уми”, що є лідерами на ринку, об’єднуються і вигадують слогани, а тоді просувають ці меседжі в аудиторію у надії, що вони зрезонують. “Сьогодні нам не потрібно вгадувати, яке оргиніальне рішення спрацює, а яке - ні. - розповідає Нікс. - Ми можемо використовувати сотні або тисячі індивідуальних даних у таргетованій аудиторії, аби точно розуміти, які повідомлення приваблять людей. Цей метод передбачає результати на самому початку креативного процесу”. То що таке Big Data? Це гігантська платформа із величезною кількістю індивідуальних даних, синтезованих в одній базі, яку виковистовують для інформування та розуміння визначеної аудиторії. Вона може містити демографічні та географічні фактори, стать, етнічну приналежність, вік, релігію, а також психографіку та фактори ставлення. Big Data знає про звички покупця і стиль життя: яку машину водить, який товар купує, які журнали читає, до якого гольф-клубу належить, до якої церкви ходить. І, звісно, дані про особистість та поведінку. Big Data знає відповідь на ключові питання: яким ви бачите світ та що керує вами. Третя технологія, з якою працює Cambridge Analytica - адресована реклама. Це можливість зібрати всі офлайн-дані і використати їх, щоб керувати комунікаціями. Суть загальної реклами така: сто мільйонів людей отримують однаковий обсяг інформації однаковими каналами. “Мої діти точно ніколи не зрозуміють цю концепцію масової комунікації. Сьогодні комунікація стає все більш вибірковою, таргетованою

- індивідуалізується, підлаштовується під кожну людину окремо. Ви не будете отримувати рекламу продуктів чи сервісів, які вас не цікавлять взагалі. Натомість до вас буде доходити реклама продуктів, про які ви думаєте найбільше. Більше того, вона матиме новий відтінок”, - говорить Нікс. Щоб керувати рекламою у соціальних мережах, можна співставляти офлайн-дані з cookies. “Ми можемо використовувати ці дані, аби напряму через пошту надсилати повідомлення про певні продукти. Чоловік може отримувати одні листи, а його дружина - інші. Можливо, навіть на одну і ту ж тему. Найбільш захоплюючим є те, що ми можемо поєднати ці дані із інформацією про глядачів телеканалів”, - зазначає Нікс. А ви знали, що кожного разу, коли дивитесь телевізор, дані про те, які програми ви дивитесь, записуються і відправляються до вашого провайдера? Новітні технології відстежують те, що ви дивитись і обирають програми для реклами. Вони мають найвищу щільність потрібної аудиторії. Це не тільки різко зменшує вартість реклами, а й збільшує окупність інвестицій. Те, що найдетальніша інформація про нас в руках інших, може мати як позитивний аспект, так і негативний. З одного боку, нам не буде набридати реклама нецікавих товарів. Та з іншого, інформацію можуть використовувати проти нас. Питання безпеки лишається відкритим. Так чи інакше, Big Data - нова невід’ємна частина сучасної комунікації та реклами. Підготувала Єва Висоцька

43


соціальний експеримент

Вийти із себе і зайти як слід

10 ДНІВ МОВЧАННЯ ТА МЕДИТАЦІЙ Щоденні соціальні зв’язки, життя “у смартфоні” та заклопотаність буденними справами забирають у нас енергію. Як поновити її - кожен вирішує сам. Хтось займається йогою, плаває наодинці в басейні, гуляє на природі, а хтось - їде на 10-денну медитацію Віпасана. Це стародавня техніка, не пов’язана з релігією. Ми вирішили провести експеримент: залишити соціум більше ніж на тиждень, вимкнути телефон і поринути у практику медитації. Що там відбувається? Чи реально не зійти з розуму на самоті, без смартфону і розмов? Рішення покинути соціум на 10 днів - для сміливих. Саме тому на Віпасану абихто не потрапляє. Зазвичай, це люди, які вирішили змінити своє життя. Втім, особливої підготовки не потрібно - техніку може практикувати кожен. На курсі ми бачили навіть бабусь і вагітних. Медитаційний центр в Україні розташований під Києвом. Зараз медитатори орендують дитячий табір на осінній та весняний період, та організатори говорять, що вже будують повноцінний центр Віпасани. Віддаленість від міста і гарна природа налаштовують на спокій. Хвойні дерева, білочки, свіже повітря - що ще треба для заспокоєння душі й тіла? Медитація. У нульовий день (день заїзду) менеджери курсу пояснюють правила перебування та поведінки на Віпасані, повідомляють розпорядок дня: о 4:00 підйом, далі - 2 години медитації, о 6:30 сніданок і 3 години медитацій з невеличкою перервою, об 11:00 обід, опісля - відпочинок, о 13:00 продовжуються медитації, які з перервою на чай тривають до 17:00, з 18:00 до 21:00 медитації, які перериваються лекцією. Спати лягають близько 21:30. Як бачите, нічого крім медитацій, прийому їжі та відпочинку. Повне занурення у практику. Основних правил, яких просять дотримуватися, небагато. Вони для того, щоб студенти (так називають учасників курсу) змогли правильно опанувати техніку й не відволікались. Так, наприклад, протягом 10 днів не можна розмовляти. Навіть контакт очима не дозволений. Будь-яка комунікація заважає повністю поринути у себе, а тому - під забороною. На Віпасані дотримуються сегрегації - чоловіки та жінки живуть окремо, територія розділена та огороджена. Навіть якщо ви приїхали із своїм партнером, чоловіком/дружиною всі 10 днів маєте практикувати окремо. Із цього випливає, що і будь-яка сексуальна активність заборонена. Серед інших обмежень - вживання алкоголю, наркотиків. Не можна покидати територію до кінця практики, обманювати і завдавати шкоди живому. Відповідно, м’яса на Віпасані ви не поїсте. Але точно полюбите ту вегетаріанську їжу, яку готують на курсі.

44

У вас забирають телефони і не дозволяють розмовляти з іншими учасниками Техніки медитацій універсальні. Ніхто не співає мантр і не змушує їх повторювати, не потрібно одягати спеціальний одяг, на стінах не висять фотографії гуру або божеств. Практика в теорії проста: перші три дні потрібно просто концентруватись на своєму диханні. Здається, досить легко: просто сидиш і слухаєш, як дихаєш. Та є одна проблема, притаманна всім, - думки. Їх потік настільки шалений, що іноді забуваєш про дихання. Не реагувати на посили мозку - одна з головних задач медитації Віпасани. На четвертий день всі більш-менш знають, як впоратись із думками. Починається навчання новій методиці - усвідомлення відчуттів у тілі. Це і є Віпасана. Цю техніку практикують до кінця курсу. Деякі люди не витримують і втікають з центру. У першу чергу, від себе. Бо всі 10 днів ти наодинці із собою, власними думками, “тарганами у голові”, проблемами, образами, стражданням, болем. З усім, що сидить глибоко всередині. Виконання техніки Віпасани направлено на “витягування” внутрішніх блоків і переживань, які змушують нас страждати. Серед основних засад медитації - прийняття реальності, якою вона є насправді, рівновага та усвідомленість, ігнорування фізичних процесів у тілі, практика 24/7.

На Віпасані іноді пропадають люди. І це нормально.

Ефект від цієї медитації не змушує чекати довго. Вже на середині курсу люди стають спокійнішими та більш врівноваженими. Та результат досить індивідуальний. У кожної людини - свій досвід і відчуття. Комусь важко, у когось не виходить поринути у практику, а хтось змінює своє мислення і продовжує практику в житті. Єва Висоцька

РІА Львів / листопад 2017


шкідливі поради

а ха л и бу м д а л Лю Ка

бізнес-тренер, експерт з переговорів ЗМІ, автор 3-х книг і 4 відеокурсів з продажів, бізнес- леді та завзята мандрівниця

в

ьві о н -Л в и з РІА ю л для к с к

Хіба лінивий не радить, як вибратися з осінньої депресії. А навіщо? Ось 5 вірних способів залишитись у печалі і не псувати задоволеним фейсом затишну колективну хандру. 1. ЧОРНА П'ЯТНИЦЯ - ДЛЯ ВАС РЕАЛЬНО ЧОРНА. Дату 24 листопада - розпродажі Чорної п'ятниці - треба забути раз і назавжди. Які знижки, який шопінг, який драйв, ажіотаж і шалена економія, коли вас каменем придавила осіння депресія? Будьте послідовними. Хай інші скуповують все і тішаться. Ми ж гордо несем свою печаль і не відволікаємося. 2. ЯКА ЩЕ ЗОЛОТА ОСІНЬ? Які прогулянки на свіжому повітрю, неймовірної краси парки, сквери і ліси, зустрічі з друзями, походи по гриби чи велопробіжки? Ще фотосесію якусь серед жовто-багряного листя придумаєте собі! Скажіть тверде “НІ” тим, хто вам таке пропонує. Депресію треба оберігати. 3. ЛЬВІВ – НЕ ДЛЯ ВАС. Глінтвейн, гарячий шоколад, запахи кориці та імбиру на вулицях - це все

Е туристичний “розводняк”. Справжні львів'яни всією душею віддаються улюбленій істинно львівській справі - благородному смутку. Ви що, забули? Є два Львови. Один - для тих, що приїхали зі всього світу любити життя, надихатися колоритом осіннього міста. Вони слухають, роззявивши рота, цікаві екскурсії, влаштовують гастротури, сидять у затишних кав'ярнях, а потім спамлять захопленими відгуками і фоточками cоцмережі. А є справжній нездалий депресивний Львів - для вас. 4. ПЛЕД ТА МЕЛОДРАМИ - ДУРНЯ. Що може бути кращим за усвідомлення того, що в тебе є дах над головою, коли надворі мряка, холод і дощ? Можна залізти під теплий плед і знайти в інтернеті мелодраму за пошуковим запитом "Що поди-

витися в сумний осінній вечір" або "Фільми, від яких хочеться жити". Боже збав! Це не ваша історія. Як можна тішитися таким примітивним речам? 5. НАЙБІЛЬШЕ ЗЛО – ПУХНАСТИЙ КІТ. Кіт у жодному разі не дасть насолодитися депресією! Ці блохасті та пазурасті істоти не тільки розсадники інфекцій і причина алергії. Найбільша їхня небезпека в іншому. Варто їм почати муркотіти, потертися об ноги чи заскочити на коліна, вас моментально огортає хвиля радості і такого чистого безтурботного щастя, наче у дитинстві. На обличчі з'являється дурнувата посмішка і ви моментально випадаєте з іміджу депресивної людини. Воно вам треба? Ні! Геть кота з колін, ліжка, крісла, а краще - з хати. І в гості до небезпечних котолюбів не ходіть!

А знаєте, що зараз зроблю я? • доп'ю свій глінтвейн, що заповнив цілу хату запахом свята; • почухаю за вухом пухнастого кота Дездемона; • промоніторю місця найкрутіших розпродажів Чорної п'ятниці; • вийду на пробіжку золотавим осіннім парком, збігаю на стадіон, попідморгую м'язистим футболістам. Такі хлопці! Які мене охоплюють фантазії, коли я пробігаю поряд! А що на вулиці типова львівська погода із дощем - так це корисно для шкіри. І як винагороду за вчасно здану у редакцію улюбленого РІА - Львів статтю, всоте подивлюся "Солодкий листопад" з Шарліз Терон. А чого? Інколи варто і поплакати над хорошим фільмом, щоб депресія раз і назавжди зрозуміла - у неї тут нуль шансів. Хоч і осінь. РІА Львів / листопад 2017

45


fashion week

Lviv Fashion Week 2017

Lviv Fashion Week – одна з найграндіозніших подій цієї осені. Екстравагантні вбрання, сміливі образи, вишукані аксесуари – ось чим дивували українські та закордонні дизайнери. Виставки та лекції відбувалися у різних куточках Львова: Design House, Центрі Шептицького, Палаці Потоцьких, НУ "Львівська Політехніка". Основною локацією Lviv Fashion Week традиційно був Львівський Міжнародний аеропорт ім.Данила Галицького. Розпочався Львівський тиждень моди виставкою Gianni Versace, котру в Україні презентували вперше. «Колекція Versace – це і класика, і сучасність. Вона дуже добре вписується до інтер’єру Палацу Потоцьких», коментує бразильський колекціонер та художник Aleksandre Stefani. Дизайнер Burdo Олена Курець

46

розповіла, як створювалась її нова колекція: «Багато часу витратили на експериментальні моделі. Менше - на дизайн. Дякувати Богу, фантазія працює, екскізи малюються швидко. Кольори залежать від відчуттів, бачення та емоційного стану. Минулого року були темніші тони, а цьогоріч намагалась додати яскравих акцентів». Jeisoni by Novitska – колекція, присвячена жінці, яка може бути романтичною, ніжною і водночас впевненою у собі та рішучою. Жінці, яка не боїться носити легкі сукні, брючні костюми та чоловічі смокінги. Aidar Khan вражав яскравою палітрою та тюльпановим орнаментом. Казахський дизайнер поєднав народне і сучасне. «Я.Бачу» by Chernikova - витончена та строга колекція. За основу взято контраст – чорне і біле. Втім у

колекції використано також м’ятний, бузковий, фіолетовий та синій. Ніжність оксамиту, вишиті квіти та бісер створюють весняну атмосферу. Любов Чернікова відкрила таємницю створення колекції: «Натхнення прилітає з космосу. У кожного художника - свої секрети. Знаходжуся в якомусь енергетичному потоці. Буває дуже складно все аналізувати і над цим працювати, але воно того варте». Lviv fashion week 2017 – місце, де творять моду, говорять про моду, живуть модою. Але щось минає, а щось залишається вічним. То що ж буде модним цієї зими? Дизайнери радять бути індивідуальними, знайти себе і не забувати про спорт, посмішку та чудовий настрій. Тетяна Гудзовська фото Зоя Мельнійчук

РІА Львів / листопад 2017


модна шафа

стиль, який ти полюбиш просп. В. Чорновола, 67г ТЦ Інтерсіті, 3 поверх, магазин 3.7 Model: Юлія Гудима

пн- сб. 10.00 -20.00 нд. 10.00 -19.00

MUA: MonReal Snitko Svitlana

+380675900359 +380973045031 amoramor_shop

Style: AmorAmor

AmorAmor

Гольф-1640 грн.

Спортивний костюм кофта -1290 грн.

Спідниця -1650 грн. штани-1650 грн.

ЯРИНА КОСТЮК:

Моду дизайнери представляють на подіумі 4 рази на рік. Стиль - це те, що обираєте ви. Будьте стильними цього сезону, обравши одяг з принтом у клітинку.

РІА Львів / листопад 2017

ГАЛИНА ЛИСКО:

Спорт-шик - той напрямок, у якому поєднались комфорт та краса. Стиль молодих, енергійних та драйвових фешн-експериментаторок.

47


фотозвіт

ТЦ «Роксолана» відсяткував 3 роки!

Торговий центр «Роксолана» - це три роки вишуканого стилю, концептуальної моди та преміум- шопінгу! Fashion-покази найновіших колекцій від модних бутиків світового класу Stefano Lompas, Sternat, Sonia deLux, різноманітні конкурси, цікаві гості та неймовірна атмосфера – все це було на ексклюзивній святковій вечірці у ресторані - клубі "PartyFon", що на 7-8 поверхах торгового центру. У свій день народження ТЦ «Роксолана» подарував чимало подарунків гостям свята. Серед усіх, хто здійснив покупку і заповнив акційну анкету, у прямому ефірі розіграли путівку на двох осіб на Мальдіви. Доля посміхнулася Ользі Бренич, яка здійснила покупку у бутику Loriblu. Хедлайнером святкування став співак Арсен Мірзоян. ТЦ «Роксолана» продовжує вражати і дивувати далі. Тож до зустрічі у яскравому світі ексклюзивних брендів . пл. Соборна, 14 www.roksolana.ua

48

РІА Львів / листопад 2017


фотозвіт

РІА Львів / листопад 2017

49


фотозвіт

Найкращі друзі дівчат -

ДІАМАНТИ

Ювелірний Дім ZARINA обрав нове обличчя бренду у Львові. 7 жовтня у фіналі конкурсу, що проходив з 8.09.2017 по 06.10.2017, серед красунь-учасниць обрали переможницю. Чарівна пані Людмила стала обличчям ZARINA в м.Львів та отримала в подарунок прикрасу з діамантом.

50

РІА Львів / листопад 2017


Заріна

24 жовтня Ювелірний Дім ZARINA запросив чарівних леді на Black Diamond Night Sale. Стильні прикраси із золота і срібла з шаленими знижками, розіграш коштовного чорного діаманту у шампанському та посмішки щасливих володарок прикрас осяяли ніч світлом діамантової розкоші

РІА Львів / листопад 2017

Ювелірний Дім ZARINA ТЦ “Forum Lviv” вул. Під Дубом,7Б +38 0639799268 10.00 -22.00

пл. Міцкевича, 1 +38 0322550525 +38 0639799268 ПН- СБ: 10.00 -19.00 НД: 11.00 -18.00

51


селебриті

Pianoбой – приклад сучасної української музики світового рівня. Його концерти відвідують люди різних рівнів та рангів, віку та соціального статусу. Та це не арт-хаус і не «елітарне мистецтво», а справжнісінька поп-музика. У рамках всеукраїнського туру “На вершині” Pianoбой завітав і до Львова. Як і чекали шанувальники, бенд збагатився новими піснями і людьми. Концерт у Malevich вразив камерним оркестром, ексклюзивним світловим шоу і, звісно, харизматичним виконанням нових та улюблених пісень. А перед виступом журналіст РІА-Львів поспілкувася з Дмитром Шуровим, талановитим, непердбачуваним і трохи загадковим фронтменом Pianoбой.

- Дмитре, найперше вітаю з прем'єрою відео на пісню “Полуничне небо”. Знаю, що пісня якось переплітається з нумерологією. Як саме? - Коли ми записали та випустили в ефір пісню, я звернув увагу на декілька співпадінь: реліз пісні відбувся 10.10.17 о 10.00. А кліп вийшов 17.10.17 також о 10.00. Ми почали в Інтернеті цікавитись цими питаннями і зрозуміли що сімка - число, яке символізує удачу, інтуїцію, знання. Темп пісні - 88, символи нескінченності. Три континенти, в перельотах над якими писалася пісня, означають вірний шлях. “Полуничне небо” з усіх боків підтримують якісь добрі сили.

52

Щодо виконання моїх пісень учасниками, для мене не має великого значення, своє чи чуже я чую. Людина або талановита, або ні. - Знаю, що значна частина Ваших пісень написана у підвальному приміщенні. Чому так? - Насамперед, у підвалі моя студія. Там записую драфтові скетчі. Зрештою, пишеться там де пишеться! Пісня може мене спіймати і в гримерці. Часом навіть доводиться записувати на серветці. Іноді допомагає спокій, та коли весь світ навколо рухається – це теж надихає. Тут головне спіймати удачу, перемогти себе та свою лінь.

- На талант-шоу «Х-фактор» ви зайняли суддівське крісло. Як почуваєтеся у цій ролі та як ставитесь до того, що учасники виконують Ваші пісні?

- На Вашу думку, чи є в Україні музична індустрія?

- Це непросте завдання, тому що я ніколи не брав участі у знімальному процесі настільки довго. Наприклад, у липні у нас була сесія, яка складалася з 14-ти знімальних днів, які розпочинались о 9:00 і тривали до 22:00, а то і до 23:00 години. Ти за день бачиш 25-26 номерів, камери усюди. Це для мене дивно. А ще багато незнайомих людей на майданчику. Це теж незвично.

- Не маю жодної гадки! Особисто я точно поза цим процесом чи явищем. Музична індустрія – це коли ти маєш плани, дедлайни на місяць та великий бюджет. Pianoбой живе концепцією, а це трішки ширше. Наприклад, альбом Take off, записаний після подій 2013-2014 років. У мене було відчуття, що нашим людям потрібно перестати плакати і почати

працювати, підіймати країну морально та емоційно. Не вистачало драйву. Ось і з’явились пісні з позитивними нотками і жагою до життя: «Родимки» «Fredoom» та «Лучшее, что есть». Все це потягнуло за собою концепцію рок-альбому з піснями про суспільство та кохання, про якийсь новий старт, про те, що ми піднялися і тепер треба летіти далі, не зупинятися, не боятися, рухатися. - Куди зникає (і чи зникає) соціальний підтекст Pianoбой. Чи відходитимете від теми війни, соіуму та повернетеся у лірику? - Pianoбой завжди був різний. І так само завжди було місце соціальний ліриці. Мені б хотілось робити ті речі, які створюють правильну енергетику. Щоб люди не ненавиділи одне одного ні в Україні, ні глобально. Хочеться викликати відчуття поваги і любові до ближніх. Пісня це може робити і робить. Музику можна слухати знову і знову, повертатися до неї. Вона як вода - тече своїм руслом, приймає форму річки. Пісня може натворити багато див. Ростислав Пелех

РІА Львів / листопад 2017


селебриті

Pianoбой - сольний проект Дмитра Шурова, колишнього піаніста гуртів Океан Ельзи, Esthetic Education та Земфіри. Перший виступ Дмитра Шурова в ролі Pianoбоя пройшов у вересні 2009-го в рамках другого Moloko Music Fest. У листопаді 2009 року відбулася прем'єра першої пісні «Смысла.нет» на радіо і телебаченні, а 29 грудня того ж року Pianoбой відіграв в Києві свій перший сольний концерт, де був також презентований кліп на цю пісню

РІА Львів / листопад 2017

53


бліц

Чи можна купити добре ім’я? Репутація як квітка. Її потрібно довго вирощувати, плекати та вчасно підживлювати. І лише один необережний рух може її знищити. Як часто ви звертаєте увагу на те, що про вас говорять? А переймаєтеся цим? Здається, що зараз росте покоління, байдуже до чужої думки. Можливо, воно й на краще. Але завжди існують свої «але». Є люди, яких хвилює, як їх сприймають у суспільстві, якої думки оточення про вчинки і слова. Є люди, які переймаються власною репутацією. Що таке репутація і чи можна її купити за гроші ми поцікавилися у людей, близьких до шоубізу. Наталія Войтович, Яна Ковальчук

ІВАН РАДКОВЕЦЬ професійний львів'янин

Репутація − це життєвий досвід, помножений на знання і вміння цими двома речами оперувати. За гроші купити її абсолютно неможливо, адже репутація і гроші − це дві різні речі. Чи може бути людина багатою і не мати жодної копійки? Може. Тому що багатство полягає не в тому, скільки людина має грошей, а у тому, як ними розпоряджається. Є категорія людей, котрі заради репутації готові пожертвувати дуже багатьма речами, у тому числі й грішми. Кожній людині властиво помилятися. Не помиляються тільки мертві і ненароджені. Та репутацією однозначно треба дорожити і не заплямувати її негідним вчинком.

СЕСТРИ ТЕЛЬНЮК український вокальний дует заслужених артисток України

Галя: У країні, де все продається, можна купити ім'я, звання, премії, репутацію і славу. Чесну репутацію важко здобути, ще важче втримати і дуже легко втратити. Публічну "репутацію" формують ЗМІ, а незалежних ЗМІ в Україні немає. Технології формування "репутацій" щодня на екрані та у пресі. На жаль, наше суспільство ще не здатне фільтрувати усе те, що "вішають" їм на вуха. Репутація для мене - це почуття глибокої відповідальності перед глядачем. Леся: У публічній сфері репутацію можна купити. Якщо говорити про професійну репутацію, вона заробляється лише важкою працею і роками, відданими улюбленій справі. Репутація - це частина моральної свідомості. Якщо особистість є відповідальною перед суспільством, сім'єю -буде цінувати репутацію. Репутація - це велика відповідальність!

МАРІЯ ПОЛІЩУК PR-директор радіо «Вголос»

У наш час майже усе можливо купити за гроші. І це стосується не тільки товарів або послуг, але й репутації публічних особистостей. Для цього фактично існують інструменти реклами та PR. Особисто для мене, репутація – це думка оточення про характер, розумові здібності, уміння, досягнення, особливості поведінки, людяність. Думаю, людям, яким небайдужа власна репутація, легше ставати успішними. Вони досягають висот, уважно прислухаючись до того, що про них говорять, та, залежно від почутого, намагаються змінюватися і вдосконалюватися.

54

РІА Львів / листопад 2017


бліц

НАТАЛІЯ СТЕПАНЯК оперна співачка (Відень, Австрія)

Якщо коротко, репутація - це думка про людину, яка базується на її діях. Якщо так, то як можна купити власні вчинки? На жаль, ми живемо у світі, де можна купити не тільки диплом про вищу освіту, а й репутацію. Особливо, якщо говоримо про світ шоу-бізнесу, де не зрозуміло, хто є ким. Індивідуальність, стиль, історія життя продумані до деталей командою професіоналів. Вмикаючи шоу на телебаченні або листаючи стрічку Insta-новин, задумуюсь, чи правильну професію я обрала. Часто виглядає, що звичайні люди грають ролі у власному житті як у театрі. Часом настільки переконливо, що не знаю, чи змогла би краще на сцені. Ще років десять тому було б абсурдом, щоб дівчина наводила вдома лад тільки для того, щоб це гарно виглядало на

фото, яке вона сьогодні поститиме. І хто б додумався дві години робити зачіску і макіяж, одягати найгарнішу сукню та підбори, щоб записати сторіз? Чи це не називається купівлею репутації? Як на мене, так і є! Усі ми - особистості, і в цьому наше багатство! Не треба копіювати стиль американських красунь, щоб бути в тренді. У нас є своє. Інше, але не гірше. Повірте, Белла Хадід не знає, як можна літніми вечорами з сім'єю на подвір’ї заспівати «Місяць на небі» в три голоси. А Кайлі Дженер ніколи не пила львівської кави. То хто ще що втратив? Коли ти ідеш у вишиванці містом іншої держави, а тобі кричать «Слава Україні!», відчуваєш себе найщасливішою. У кожного з нас є репутація Українця. Маємо бути горді цим.

СЕРГІЙ БУРКО засновник та мистецький керівник Академічного камерного оркестру «Віртуози Львова»

У жодному випадку репутацію за гроші купити не можна. Репутація − це велика особиста праця. Це те, що можуть оцінити люди та суспільство як твій позитивний внесок у загальну справу. Своєю репутацією потрібно дорожити. Адже втратити її набагато легше ніж здобути. І хороша репутація - справа не тільки однієї людини, а й тих, хто продовжує твою справу і підтримує добре ім’я.

ЯРОСЛАВ НУДИК учасник української акапельної формації «Піккардійська терція»

Вважаю, що репутацію частково можна купити за гроші. Як? Дуже просто. Це успішно роблять деякі політики, купуючи за гроші або гречку голоси своїх виборців. Що ж це як не купівля репутації? Ми навіть не замислюємося над тим, що практично всюди і щодня репутація купується. Різниця тільки в тому, з добрими намірами це робиться чи ні. А от чи дорожити репутацією – вирішує людина. Комусь байдуже, що про нього думають. Такі люди роблять, що хочуть, не зважаючи ні на що. На свою репутацію в тому числі. Особисто для мене -люди-

РІА Львів / листопад 2017

ни культурного середовища- репутація дуже важлива. Адже моя репутація − це мої глядачі та слухачі. Мені не все одно, що про мене скажуть люди. Напевно, це залежить від виховання. На мою думку, є два види репутації − “суха” та “мокра”. Вони у мене асоціюються зі взуттям: сухе, до блиску вичищене, приємно взути. А є взуття, у якому ти став у лайно. Його надзвичайно важко відчистити і надовго залишається запах. Що робити, щоб підтримувати репутацію? Хочу порадити боятися Бога. Тоді все буде добре 55


театр

Галицький La Scala: від Скарбека до Заньковецької

Цьогоріч національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької святкує поважну дату - 100 років з дня заснування. Один з найдавніших театрів України з нетерпінням чекає глядачів в оновлених стінах, щоб розділити з ними святкування річниці і здивувати новими виставами. Прем'єрою з нагоди 100-річчя театру стане вистава «Марія Заньковецька» в новому форматі. Постановка не зникала з репертуару понад 20 років і знову постане перед глядачем як творче надбання театру. Про оновлення та творчі плани журналіст РІА - Львів поспілкувалася з Андрієм Мацяком, генеральним директором театру “заньківчан”.

- Коли і як прийшла думка, що зараз саме час відновлювати театр? - Скажу відверто, я повністю взяв відповідальність щодо відновлення театру на себе. Була ухвала Верховної Ради в 2013 році, але потім розпочалася війна. Цілий ряд постанов заборонив фінансувати такого роду питання і ми опинилися без жодної копійки. Звичайно, найлегше було опустити руки і сказати: «Ну що зробиш, немає фінансування, то річницю не святкуємо». Та я розумів, що мушу це зробити. Думаю, це ще пов’язано з тим, що у мене є маленький син. Він ще цього

56

не розуміє, але треба привчати до дієвості змалку, показувати на власному прикладі, як мужчина має ставити перед собою цілі їх досягати. - Скільки часу театр пробув без ремонту? - З 50-х років. Ми постійно щось робили, але такого прориву як зараз не було. Тут є і збіг обставин, і амбіції, і річниця. - На театр, який не бачив ремонту більше ніж півсторіччя, мабуть, була потрібна чималенька сума. Ви підрахували, скільки коштів знадобиться?

- Спочатку думали, що 1,5 млн. гривень, якщо скромно. Потім один мій товариш сказав, що цього буде дуже мало і потрібно вдвічі більше - 3 мільйони 100 тисяч гривень. На цьому і зупинилися. Коли розпочалися роботи, виявилося, що треба ще вдвічі, а то й втричі, більше. Грошима допомогли і з державного бюджету, і спонсорських коштів чимало вкладено. От зараз повністю міняємо стільці. Один меценат переказав гроші одразу на фабрику, яка їх робить, за сто таких новеньких стільців. Буває, що дарують по одному кріслу.

РІА Львів / листопад 2017


театр

- Ремонт в театрі - це певні незручності, відсутність вистав. Коли розпочали ремонт? Скільки він триває? - Ні, ні, ні! Ми закрили театр, та лише на місяць, але роботи не припиняли, працювали в оперному театрі, в театрі юного глядача. Були змушені перенести свої вистави. Але потім я зрозумів, що ми маємо вийти на свою сцену. У залі ще навіть не повний партер стільців стоїть, а все інше ми доповнюємо офісними стільцями, які нам позичають. Але люди з розумінням ставляться до цієї ситуації. Ремонт розпочали десь 1.5 місяці тому: тривали різні тендерні процедури. Ми ледь-ледь знайшли підрядника. Я думаю ремонт триватиме перманентно до Нового року. Сумніваюся, що ви дуже будете помічати це, але щоразу будуть оновлення, бо все на раз ми не встигаємо зробити. - Як плануєте святкувати настільки важливу річницю? Чи будуть запрошені гості з інших країн? - Вже 10 листопада всі охочі можуть завітати до Національного музею на виставку документального характеру, присвячену 100-річчю театру. А у стінах театру плануємо візуалізовану виставку. Будемо робити маленький фестиваль на честь ювілею, але він не буде спресований в один тиждень - розтягнемо на 1.5-2 місяця. До нас в гості приїде театр Лесі Українки, а театр Івана Франка привезе свою знамениту прем'єру «Троє товаришів» Ремарка з міністром культури Євгеном Нищуком у головній ролі, а ще привезуть «Річарда третього» з Богданом Бенюком. Це буде велика подія, бо обидві вистави заслуговують уваги. Пізніше, на початку грудня, чекаємо до себе театр Янки Купали з Мінська, театр Польський і Вільнюський. - Чи зміниться ціна квитків після ремонту? - Плануємо трішки підняти вартість - потрібно зібрати кошти на прийняття цих колективів. Я зустрічався з їхніми представниками у Вільнюсі та Варшаві і просив про підтримку на рівні міністерств. Вони погодилися надати кошти театрам на перевезення колективів і майна. Наше завдання - забезпечити проживання і фуршет, треба ж колег почастувати. Ну і звісно, святкова академія з нагородами і урочистостями, яка відбудеться 19 листопада Анастасія Семенюк Фото Тарас Валько

РІА Львів / листопад 2017

Театр Скарбека, “галицький La Scala”, Національний академічний український драматичний театр ім. Марії Заньковецької - історія унікальної споруди варта цілого роману. Усе почалось 1783 р., коли частину пл. Каструм, де раніше був княжий Низький замок, імператор Йосиф ІІ подарував громаді. Поки львів'яни зібралися з думками, що ж має постати на тому місці, минули роки. Нарешті визначили бути міському театру. Фундатором будівництва став підприємець і меценат Станіслав Скарбек, граф з древнього шляхетського роду гербу Абданк (літера “W” у декорі порталу - частина гербу). Після численних узгоджень архітектори Людвіг Піхль та Йоганн Зальцман створили прогресивний на той час проект з продуманими системами опалення та вентиляції. Цікаво, що під час будівництва у болотистий ґрунт було вбито 16 000 дубових паль, привезених з маєтку Скарбека під Миколаєвом. Завдяки цьому будівля театру є найдорожчим будинком у Львові. 28 березня 1842 року театр відчинив свої двері для глядачів. На момент відкриття він був третім за розмірами у Європі та поступався міланському “Ла Скала” і придворному театру у Дрездені. Існує дві версії того, якою виставою дебютував театр: польські джерела твердять, що це були “Дівочі обітниці” Олександра Фредра, а місцеві називають п’єcу “Життя – як сон” Франца Ґрільпарцера. У театрі ставилися різноманітні салонні комедії та мелодрами польських, австрійських і французьких авторів. Був у репертуарі і шекспірівський “Гамлет”- актор Ян-Непомуцен Камінський замовив у друкарні Ігнатія Сцібора-Мархоцького друкований переклад п'єси. Приблизно із 1906 р. театр Скарбека використовують як філармонію та для виступів окремих театральних зірок. Тут же виступала і трупа японського драматичного театру. У 1940-х роках окупаційна адміністрація вирішує реконструювати театр і зробити його суто для німців. У радянські часи на сцені театру був споруджений обертовий механізм, який працює і досі. За роки існування театру сцена бачила Ніколо Паганіні, Ференца Ліста, Сару Бернар і сьогодні збирає численних поціновувачів мистецтва Мельпомени.

57


театр

МИКОЛА БЕРЕЗА:

“Усе в житті не випадково” Завісу піднято. Сяйво софітів. Сьогодні він не зіграє чергову роль, а покаже самого себе. Знаний актор, талановитий режисер та директор театру імені Леся Курбаса Микола Береза розкривається у виставі «Театр: шлях спочатку». Після перформансу розмовляємо з ним про життя, сцену, зйомки та плани на майбутнє.

– Театр – дитяча мрія чи свідомий вибір? – Театр – це випадковість. Під час туру мені нагадали фразу з мультфільму «Кунґ- фу Панда», якою я тепер дуже часто послуговуюсь: «Випадковості – невипадкові!». Після школи потрібно було кудись вступати своїми силами, хотілося до престижного вишу. Коли подавав документи в Львівський національний університет ім. Івана Франка на історичний факультет, побачив, що є ще акторський. Туди і вступив. Хоч певний час співав у церковному хорі і твердо думав, що буду священиком. – Яка роль найбільше запам’яталась і яка була найважчою? - Не знаю, чи є в актора улюблена роль. Це як в багатодітного батька запитати, котру дитину любить найбільше. У кожній ролі щось для тебе цінне і дороге, ти на чомусь настоюєш. Це гарно, бо розвиває акторську палітру. Щодо найважчої, то є ролі, які тобі підходять одразу. Над ішними потрібно добряче попрацювати. Запам’яталась 58

роль в українсько- німецькому проекті «Чому не вижив Михайло Гурман» за мотивами п’єси «Украдене щастя» Івана Франка. Сучасну інтерпретацію зробив драматург Павло Ар’є. До певної міри, то був виклик – інші реалії, інший театр, новий режисер і дуже мало часу на все. Це був фантастичний досвід. – Як потрапили на телеекран: брали участь у пробах чи теж випадково? – У фільмі «Червоний» кастинг - директором була Алла Самойленко. Вона запропонувала режисеру, як пізніше він мені зізнався, щоб подивився фото і відео, де я читаю Шевченка і зробив запис. А далі… Таке буває - не розумієш чому саме, але от ВОНО. – Популярність фільму «Червоний» зростає з кожним днем. А що для Вас є важливішим: програвати усе кожен раз на сцені чи впізнаваність, яку дає кіно? – Звичайно, для актора популярність не може бути самоціллю, бо це річ досить тимчасова. Ти можеш цим користуватися, але сенс є тільки в роботі.

Впізнаваність додає відповідальності. Ти стаєш людиною, на яку звертають увагу, якій пишуть, телефонують, якою цікавляться. Тут важливо, ЯК ти продовжуєш працювати. – Як вдається поєднувати керування театром, режисуру та зйомки? Чи вистачає часу на каву з друзями? – Якщо бути чесним, то часу вистачає. Його, звісно, завжди дуже мало, бо і адміністративна робота в театрі, і цілий пласт творчих речей, позатеатральних проектів. Але наразі вдається все поєднувати. – Чи плануєте надалі зніматися у кіно? – Та хотілося б. Але тут не наплануєш сам: виберуть - не виберуть, підійдеш - не підійдеш. Колись в мене був певний скептицизм щодо кінопроб. Приїжджали до Львова «масовочку набрати», а з собою привозили акторів із Києва, а в більшості – від «східного сусіда». Зараз ситуація абсолютно змінилася і це чудово. Тетяна Гудзовська

РІА Львів / листопад 2017


книжкова полиця

Коли за вікном пасмурно і падає дощ, так хочеться вмоститися у зручне крісло з філіжанкою запашної кави та хорошою книгою. У цьому номері порекомендаємо вам три книги- різні за змістом, розраховані на читача різного віку. Спільним у них є те, що читання принесе задоволення та натхнення. Одна з них про Львів, який вже мало хто пам’ятає. Інша - про Львів, який мало хто знає. Третя – це та книжка, яка лежить біля дитячого ліжечка.

КНИЖКИ ДЛЯ ДОРОСЛИХ ТА ДІТЕЙ

Автор книги «Східно-Західна вулиця. Повернення до Львова» Філіп Сендс подорожує на сторінках книги між минулим та сьогоденням. Хтось називає цю книгу мемуарами, інші кажуть, що це детективна історія чи навіть трилер. Кожен побачить у ній щось своє. Філіп Сендс – знакова постать сучасного правового процесу у світі. Професор права в Університетському коледжі Лондона та практикуючий адвокат, часто виступає перед міжнародними судами, в тому числі перед Міжнародним кримінальним судом та Міжнародним судом у Гаазі.

Сендса залучали до справ щодо Піночета, Конго, Югославії, Руанди, Іраку та Гуантанамо. Його книга «Східно-Західна вулиця» − про Львів як точку відліку сучасного міжнародного права, про місце, звідки почалася боротьба з геноцидом та злочинами проти людяності. Адже саме у Львівському університеті навчалися найвидатніші юристи-міжнародники Лаутерпахт і Лемкін, чиїми зусиллями терміни «злочини проти людяності» та «геноцид» включили до суду в Нюрнберзі. Усе почалося з лекції для львівських студентів-юристів, на чиє запрошення Філіп Сендс приїхав до нашого міста. Він відкрив для себе Львів як місто свого дідуся, віднайшов родинний маєток, а разом із тим розпочав роботу над книгою «Східно-Західна вулиця», яка тривала сім років.

Яким ви знаєте Львів? Дощовим чи сонячним? Кавовим чи шоколадним? Історичним чи новітнім? Які історії розповідають львівські вулички? «То є Львів. Колекція міських історій» − новий проект Мар’яни Савки, який об’єднав історії відомих людей сучасного культурно-мистецького процесу. Колекція із 23 історій про Львів, яким ви його ще не бачили. Про місця й закутки старого міста, які відіграли важ-

ливу роль у житті героїв книги. Це ще одна спроба відчитати місто, відоме своєю суперечливою та химерною історією, завдяки особистим та авантюрним історіям Юрія Андруховича, Костянтина Москальця, Віктора Морозова, Галини Вдовиченко, Павла Табакова, Оксани Забужко, Юлії Міщенко, Ольги Герасм’юк, Ірени Карпи, Євгена Глібовицького, Аліма Алієва, Олександри Коваль, Володимира Якимця, творчої майстерні «Аґрафка», Назара Федорака, Гаськи Шиян, Володимира Бєглова, Остапа Сливинського, Маріанни Кіяновської, Ірини Старовойт.

Книгу-розмальовку Лесі Кічури «Добрі мамині казки» хочеться подарувати своїй дитині. У збірці 21 казка з чудовими ілюстраціями. Тут ви дізнаєтеся, що насправді Баба-Яга –не подруга Чахлика Невмирущого, а добра бабуся, яка сумує в лісі напередодні Нового року, бо не встигає навести лад у домівці. Вона радо частує своїх помічниць булочками з ялиновим варенням та чарівним чаєм. Вашу фантазію полонять смачні та барвисті казки про пряникові мандри. Читаючи їх, захочеться

побігти на кухню, замісити тіста та спекти смачних тістечок. Може, вони на ранок оживуть і вирушать пізнавати світ?! Звісно, кожній дитині книжка також сподобається завдяки розмальовкам, а їх у книзі понад 30-ть. А гортаючи останні сторінки, починаєш розуміти – добре, що всі ми виховані на вірі у диво та добро. І новорічно-різдвяна феєрія свят – саме той час, коли цього прагнемо найбільше. Тож про Різдво в збірці також багато цікавих казкових пригод. До речі, авторка обмовилася, що вже скоро презентуватиме продовження своєї «маминої серії». Чекаймо! Бо казки її справді наповнюють світ барвами дитинства.

Підготувала Наталя Морозова

РІА Львів / листопад 2017

59


розваги

ІІІ Міжнародний конкурс-фестиваль дитячого, юнацького та молодіжного мистецтва «Empire of arts» відбувся з 13 по 16 жовтня 2017 року у м. Трускавець. У фестивалі взяло участь понад 700 юних талантів з України та з-за кордону. Учасники демонстрували свою майстерність у вокалі, хореографії, театральному та цирковому мистецтві. Участь у фестивалі взяли також і діти-сироти, інваліди, діти з багатодітних та малозабезпечених сімей, а також із сімей бійців АТО. Усі вони виступали на рівних умовах, однак були нагороджені додатковими відзнаками та подарунками. Виступи учасників конкурсу-фестивалю оцінювало міжнародне журі: хореограф, співак і шоумен Amador LOPEZ (Amador Jose Lopez Rodriguez), співачка RULADA (Ірина ЦУКАНОВА), голова правління Львівського обласного відділення Творчої спілки Асоціації Діячів Естрадного Мистецтва України Тарас ШІТ, засновниця та голова правління ГО «Імперія мистецтв» Борислава БІЛОЦЕРКІВСЬКА, хореограф Олег СЕРАФІН, артист та диригент Олег ЛИСІЙ.

Організатором цієї події виступили Громадська організація «Імперія мистецтв» та Продюсерський центр «BRAVA PRODUCTION», за підтримки Трускавецької міської ради та мера м. Трускавець Андрія Кульчинського. Ведучими конкурсних днів та заключного Гала-концерту стали Андрій Альберда та Олена Музика. Найвища нагорода володаря Гран Прі, а також унікальний кубок, сер-

тифікат на безкоштовну зйомку відеокліпу від Студії «Bratu M@rio», сертифікат на аранжування та цінні призи виборов 14-річний Ігор Левицький з м.Дрогобич.

ЗА ІНФОРМАЦІЙНОЇ ПІДТРИМКИ "РІА-ЛЬВІВ"

Маленькі зірки моди

21 жовтня у ТРК Victoria Gardens відбулась яскрава подія - конкурс маленьких зірок моди та краси. Понад 44 учасники з усієї України спробували себе у ролі моделей на великому подіумі. Професійні фотосесії, інтерв’ю для телебачення, спалахи фотоапаратів, візажисти та перукарі, увага журналістів - дітки відчули себе справжніми фешн-селебриті. Конкурс проходив у три етапи: вихід у дизайнерському одязі від Rimma Donna, конкурс талантів та

дефіле з професійними моделями. У журі - справедливі судді: засновник благодійного фонду Микола Іщук, директор Першого Західного Телеканалу Ольга Цап, журналіст Остап Дроздов, музикант Євген Дашин та дизайнерка Рімма Туркія. Концертна програма за участю таких зірок як Анна Ласкар, Рамус, Андрій Заліско, Ірена, EL Кравчук та шоу-балетів “Адажіо” і “Едельвейс” розважила глядачів, а цікаві ведучі - дует ВлаТар - розігрували подарунки та запалювали залу. “Ми довго готувались - хотіли у Львові започаткувати ще один якісний масштабний яскравий конкурс для діток. І ми це зробили! - коментує організатор та засновник Мар’ян Гуменний. - Ми подарували дітям незабутній день у їхньому житі та натхнення. Дякуємо батькам за їх яскраві зірочки.”

60

РІА Львів / листопад 2017


афіша

Натхненний листопад Не знаєш чим потішити себе в останній місяць осені? У листопаді можна насолодитися джазовим настроєм і театральними прем'єрами. Вставайте з дивану, вимикайте телевізор, беріть друзів і гайда за натхненням, розвагами та емоціями.

BEWOMEN FESTIVAL BeWomen Festival - подія для сучасних жінок. У програмі - хороша компанія, бізнес-ланчі, майстер-класи та секрети успіху від жінок, які знають ціну щастя. Усе про жінок та для жінок: стосунки, здоров'я, бізнес і секрети краси. Як стати впливовою бізнес-леді та не втратити свій шарм? BeWomen Festival дасть відповідь на це питання у готелі Rius 11 листопада.

JAZZ BEZ FESTIVAL З 1 по 10 грудня можна буде поринути у глибокий світ джазової музики разом з “Jazz Bez”. 10 днів, 87 концертів та понад 60 виконавців із різних куточків світу. “Jazz Bez” цьогоріч презентує максимальну кількість джазових стилів: свінг, ф'южн, бі-боп, ясс, фанк, джаз-фанк, кул та фрі-джаз. Своєю музикою будуть дивувати зірки фестивалю: один із найбільш видатних американських саксофоністів сучасного покоління Марк Тернер (Mark Turner), внесок якого у розвиток джазу порівнюють із Джоном Колтрейном; джазова співачка, що походить із Багамських островів Деббі Камерон (Debbie Cameron); володар премії «Grammy», саксофоніст Майрон Уолден (Myron Walden), що грає у проектах Роя Харгрува, Вінтона Марсаліса та Фредді Хаббарда. Якщо ти шаленієш від джазу, то Jazz Bеz саме те, що потрібно.

MADE IN UKRAINE Т Е А Т Р

Листопад буде багатим на театральні прем'єри та вистави. Для поціновувачів театру - невеличка підбірка театральних вистав, що відбудуться у Національному драматичному театрі ім. Марії Заньковецької: 11 листопада - грандіозна прем'єра “Марія Заньковецька” ; 15 листопада - “Шалена кров”; 21 листопада - “Одруження”; 23 листопада - “Сватання на Гончарівці”.

Вперше у Львові відбудеться модний показ “Made in Ukraine”, де будуть представлені колекції одягу, білизни та аксесуарів від талановитих українських виробників Анастасії Рибак, Марії Старчак та Зоряни Бурик. На вас чекатимуть у готелі “Жорж” 11 листопада о 16. 00. P.S. Носити українське - модно!

Тетяна Гудзовська РІА Львів / листопад 2017

61


гороскоп

Що підготувало небо для нас у листопаді? Для когось цей місяць буде багатим на події, успіхи у кар'єр, а комусь не завадив би релакс та відпочинок від справ. Які приємності та застереження напророкували нам зірки цього місяця, дізнайтесь у гороскопі від РІА-Львів.

ОВНИ Бурхливе і насичене особисте життя - ось що чекає вас у листопаді. Не кваптеся влаштовувати сцени ревнощів чи сперечатися з коханою половинкою - побережіть свої нерви та стосунки. Цього місяця зірки радять приділити більше уваги близьким. Наполегливість та працьовитість Овнів буде матеріально винагороджена. Частіше посміхайтесь, спілкуйтесь з приємними людьми, дивіться на життя позитивно і не забувайте дбати про здоров’я.

РАКИ У листопаді зірки радять Ракам зважитися на далеку подорож або навіть переїхати до іншої країни. Не обійдуть представників цього знаку амурні пригоди. Остерігайтеся тільки власної непостійності. Частіше слухайте свій внутрішній голос - це допоможе вирішити багато справ та уникнути проблем. На кар’єрних сходинках будуть і підйоми, і падіння. Не викидайте гроші на вітер. Краще заощадити. Також не варто давати гроші в борг навіть найближчим.

62

ТЕЛЬЦІ У листопаді Тельці займатимуться благодійністю, що закріпить репутацію філантропа і допоможе привернути до себе увагу впливових людей. Любовні перипетії додадуть сили та бажання діяти, а не чекати принца на білому коні. Можлива зустріч з колишньою “половинкою”, яка переросте у повторний пристрасний роман. Варто підготуватися - піднятись з дивану і бігти у тренажерний зал, щоб виглядати на всі 100%.

ЛЕВИ Успіх та здійснення заповітних мрій чекають на Левів у листопаді. Однак, не варто зазнаватись та ігнорувати поради близьких людей. Не покладайтеся на інтуїцію - краще аналізуйте та робіть висновки. У коханні потрібно менше філософствувати і більше діяти. Здається, стосунки потребують нових емоцій. У листопаді можуть бути проблеми зі здоров’ям. Краще не ризикувати та пройти обстеження у лікаря.

БЛИЗНЮКИ Цього місяця Близнюкам потрібно сконцентруватися на кар’єрі та покращити своє фінансове становище. На сім’ю та близьких часу майже не залишиться, але воно того варте. Що більше ви будете працювати у листопаді, то швидше досягнете успіху. На втілення амбітних задумів Близнюкам знадобиться багато сил та енергії. Тому подбайте про здоров’я: зарядка та пробіжка зранку, збалансоване харчування і профілактика застуди мають стати звичкою.

ДІВИ Дівам у листопаді у жодному разі не можна ризикувати особистим життям та грошима. Наслідки цього можуть бути непердбачуваними та болісними. Відволіктися від щоденної рутини допоможе цікаве хобі. У середині місяця можлива несподівана зустріч, яка має шанси закінчитися романом. Не проґавте своє щастя. Фінансове становище буде стабільним, тому потіште себе та близьких подарунками.

РІА Львів / листопад 2017


гороскоп

ТЕРЕЗИ Удача супроводжуватиме представників цього знаку на кожному кроці. Ви можете вигідно взяти кредит, завоювати увагу потрібної людини чи організувати подорож. Головне - не панікувати та не відступати. Зважуйте кожне слово та намагайтеся планувати свій час. Не сваріться з близькими і проводьте з ними більше часу. Листопад буде дуже багатим на події, тому запасайтесь енергією та силами.

КОЗЕРОГИ Будьте готові до боротьби з конкурентами та заздрісниками. Потрібно буде витратити багато енергії та сил, щоб відстояти свою позицію та домогтися визнання заслуг. Якщо вам запропонують змінити місце праці, не поспішайте писати заяву на звільнення - за перспективами можуть ховатися махінації, обмани та авантюри. Попри все, можете зважитись на омріяну масштабну покупку вона буде вдалою.

РІА Львів / листопад 2017

СКОРПІОНИ У листопаді Скорпіони будуть дуже ревними. Агресивна поведінка спричинить конфлікт, який буде важко загладити. На роботі краще не метушитись і не сперечатися з керівництвом. Відповідальність та серйозне ставлення до завдань дозволять Скорпіонам заробити грошей та утвердити свій авторитет у колективі. Для зміцнення імунітету варто бігати зранку, пити вітаміни і тепло одягатись.

ВОДОЛІЇ Водоліям у листопаді варто діяти чітко за планом. Сильне прагнення відновити справедливість допоможе налагодити відносини у колективі. Придивіться до колег - хтось давно намагається завоювати вашу увагу і, можливо, серце. Астрологи не радять далеко і надовго покидати домівку. У листопаді ви можете легко травмуватися, тому побережіть себе. Будьте обачними за кермом.

СТРІЛЬЦІ Зірки радять Стрільцям у листопаді подбати про своє здоров’я. Інші справи не потребуватимуть великих зусиль чи грошей - сприятливі обставини вирішуватимуть все за вас. Далека поїздка та романтична зустріч кардинально змінять ваше життя. Стрільці можуть укладати угоди, підписувати документи чи купувати нерухомість - природна обережність не дозволить зашкодити власним інтересам.

РИБИ Листопад - щасливий і легкий місяць для Риб. Можна розслабитись та відпочити. Зірки радять знайти час для підвищення професійного рівня - незабаром ви можете отримати підвищення. Навіть якщо на вулиці жахлива погода, намагайтеся більше часу перебувати на свіжому повітрі. Турбота і ніжність близької людини подарує радість та незабутні емоції. Слідкуйте за грошима та документами - астрологи застерігають від можливих крадіжок і втрат.

63


РІА рекомендує

Грушевський cinema & jazz ресторан імпровізацій

Оля Мак бутік дизайнерського одягу вул. Михайла Грушевського, 11

+38 (068) 469-07-06

Зоряне сяйво агенція з організації свят +38 (097) 308-00-23 +38 (063) 840-88-18 +38 (032) 243-11-45 +38 (032) 243-12-45

м. Львів, пр. Шевченка, 28 +38 (032) 236 04 25 +38 (098) 676 46 00

Години роботи: 9.00 – 2.00 www.akurat.com.ua

hotel & rooms & museum & spa smska@3g.ua

Львів, пр. В. Чорновола, 45А, корп. 11 +38 (068) 213 02 08

www.skarbeks.com.ua

Ізоляція квест проект Львів, вул. Ставова, 7 В www.izolyatsiya.com.ua

64

+38 (097) 42 36 424 +38 (095) 34 67 298 +38 (063) 34 58 659

РІА Львів / листопад 2017


РІА рекомендує

РІА Львів / листопад 2017

65


назва рубрики

РІА Львів / листопад 2017

67


назва рубрики

м.Львів площа Міцкевича 1, готель Жорж www.cherkassky.com.ua

м. Кременчук, ТРЦ Галактика, вул. Соборна, 21 м. Одеса, ТРЦ Грецький, пл. Грецька 1А м. Київ, ТРЦ “Космополіт”, метро Шулявска, вул. Вадима Гетьмана, 6, Блок А, 3 поверх м .Черкаси , б-р. Шевченка, 256 68

РІА Львів / листопад 2017

РІА Львів №9 (листопад 2017)  
РІА Львів №9 (листопад 2017)  
Advertisement