Page 1

назва рубрики

АНДРІЙ САДОВИЙ

2017: здолати все

АНАТОМІЯ УКРАЇНСЬКОГО КІНО АНДРЕ ТАН

smart couture для львівських пані

ВАСИЛЬ АНДРАШКО

СІМЕЙНІ ЦІННОСТІ ТУРИСТИЧНОЇ РОДИНИ

ВІРА В ДОБРО www.rialviv.com РІА Львів / грудень 2017

Грудень 2017

1


назва рубрики

2

РІА Львів / грудень 2017


м.Львів, вул Кульпарківська 230, 2 поверх

тел. (067) 676-86-07


назва рубрики

4

РІА Львів / грудень 2017


назва рубрики

РІА Львів / грудень 2017

5


Журнал «РІА-Львів», №10, грудень 2017 Свідоцтво про реєстрацію КВ № 21945-11845Р від 12.03.2016 р. Спеціалізоване видання rialviv.com Керівник проекту Христина Педь Шеф редактор Яна Ковальчук Випусковий редактор Наталія Войтович Керівник рекламного відділу Лілія Дудич Над журналом працювали: Тетяна Гудзовська, Єва Висоцька, Уляна Салій, Роман Миндюк, Наталя Морозова, Костянтин Мельников, Ростислав Пелех, Михайло Шевелюк, Олена Боянівська, Тетяна Корочанська, Дар’я Кучер

6 Точка зору

Мотивація благодійності

8 Соціум Добро - головний орієнтир сьогодення

10 Думки PRO Тарас Курчик про українську пісню

12 Акценти Підсумки року з мером Львова

14 Аналітика Новий виборчий кодекс

20 Гість номера

Василь Андрашко про сімейні цінності та відпочинок

Дизайн та верстка Віталій Міджак Фотографи: Андрій Янушевський, Зоя Мельнійчук, Руслан Бокало, Олена Боянівська

30 Здоров’я Ігор Палига про медицину та благодійність

40 Круглий стіл Анатомія українського кіно

44 Селебриті Ексклюзивне інтерв’ю з Андре Таном

Розміщення реклами: +38 (098) 800-11-28 rialviv.magazine@gmail.com Видавець ТОВ «Рекламно-інформаційна агенція «РІА-Львів» ЄДРПОУ 39964712 Банківські реквізити: р/р № 26003591318100 в ПАТ «УКРСИББАНК», МФО 351005 Адреса для листування: Львів, пр. В. Чорновола, 45А, корпус № 13

48 Шоу-біз Шоумен Дмитро Благий

50 Зіркові діти Ой, хто-хто, Миколая любить

56 Мистецтво Картини про любов

60 Гороскоп Грудень 2017

На обкладинці: Василь Андрашко, Анастасія Андрашко, Соня Андрашко Фотограф: Андрій Янушевський Візаж: Оксана Бурнадз Локація зйомки: бутік-готель "Шопен" ДРУК ТОВ «АРТ СТУДІЯ ДРУКУ» НАКЛАД 5000 примірників ПЕРЕДПЛАТНИЙ ІНДЕКС 91898 Редакція не завжди поділяє думки авторів публікації. За зміст реклами відповідальність несе рекламодавець. Сторінки, на яких не вказані рубрики, належать до рекламних. У випадку передруку статей чи їх цитування посилання

6на журнал «РІА-Львів» є обов’язковим.

РІА Львів / грудень 2017


точка зору

Cвітло

у кожному з нас

Усі люди мають різні можливості та життєві орієнтири, та всі схожі в одному – у потребі допомагати іншим. Благодійність для мене – дії, а не слова. Тому я створив фонд, який функціонує у двох напрямках: безпосередня допомога та організація допомоги. Ми допомагаємо школам, церковним громадам та дітям, які цього потребують. Благодійна діяльність фонду – моє бажання бути корисним та витрачати свій час недарма. Я відчуваю у собі непереборну потребу щось дарувати іншим людям, тому і займаюся цією справою. Добро – Божий дар, який кожен із нас може осягнути.

8

Благодійність - частинка мого життя! Це мої відчуття, натхнення, потреба і місія. Це і певне поняття, яке несе в собі розуміння та відчуття позитиву, і для кожного воно своє. Для мене добро - не матеріальні речі, а певний вияв духовності людини та її прояви через цю духовність у суспільстві. Робити добрі справи мене спонукає внутрішній поклик: потреба віддавати, ділитися, допомагати тим, хто цього потребує. Власне, цим і займається наш благодійний фонд «Із янголом на плечі» - велика спільнота небайдужих добрих людей, які допомагають онкохворим дітям, літнім людям та дітям із інтернатів. Щастя я відчуваю тоді, коли хвора дитина бачить, що ми боремось за її здоров’я, і її організм починає мобілізувати всі сили та ресурси, а з часом ця дитина починає одужувати. У захворювань діточок вихідних немає, тому і я працюю без пауз та перерв.

Добро – те, що я намагаюсь робити щодня. Я впевнений, що будь-який бізнес буде успішним тільки тоді, коли буде мати соціальну складову. Фонд «Справа Скарбека» дає можливість реалізовувати проекти, які допомагають людям. Дати гроші кожному не завжди є можливість і не завжди це доцільно. Тому ми обираємо мудрі ініціативи, які потребують підтримки. Бажання зробити світ довкола кращим і добрішим - моя рушійна сила у благодійності. Усміхнені діти, щасливі обличчя, високий рівень життя та добробут кожного містянина - той результат, заради якого я працюю. Крім того, я завжди піклуюсь, щоб люди, які працюють зі мною, пишались, що інвестують свій час у справді добрі речі. Цим відчуттям має переповнюватись кожен свідомий українець - тоді будемо щасливими, а своїми добрими вчинками змінимо країну на краще.

РІА Львів / грудень 2017


точка зору

Робити добро, займатися доброчинністю - напевне, це ті потреби людини, які залежать від складу характеру. Якщо ми маємо співчуття до чужої біди, прагнемо допомогти у тяжку хвилину, підтримати словом чи вчинком - безумовно, грітиме думка, що наші труди принесли позитивний результат. Є істини, непідвладні часу - потреба у милосерді, співчутті та допомозі. Ніхто не примушував сестер милосердя їхати на війну допомагати пораненим, рятувати життя під час кримської війни. Ще з 1854 року разом із Пироговим жінки добровільно це робили (перші добровольці Хрестовоздвиженської громади сестер милосердя). Особисто для мене найвища оцінка для зробленого добра - коли наші відвідувачі говорять: "Дякую. Помолюся за вас у церкві". Я гадаю, навіть, якщо ти не в змозі допомогти фізично чи матеріально, завжди можна просто вислухати людину, підтримати морально. Можна вселити надію і віру в добро, не дозволяючи національності, віросповіданню чи соціальний приналежності установлювати бар’єри. Основна місія Червоного Хреста - не тільки Львівського, а й Українського також - робити добро, допомагати нужденним і тим, хто потрапив у біду під час стихійних лих, катастроф, збройних конфліктів, дітям-сиротам, інвалідам, одиноким немічним людям і закликати всіх наших краян до місії милосердя та взаємодопомоги. Чужої біди не буває.

РІА Львів / грудень 2017

Доброчинність для мене стала стилем життя. Точніше - самим життям. У 16 років, коли мені на очі потрапила книга «Діти без батьків», з’явилося бажання прикрасити життя цих діточок − стати директором дитячого будинку. Мушу зізнатися, що з роками мрія майже здійснилася. Я не став директором дитячого будинку, але точно став “директором дитячих посмішок”. Із часом ми з волонтерами зрозуміли, що ні цукерки, ні мандаринки цим дітям не потрібні. Їм потрібна увага, розваги, багато музики і позитиву. У людині десь всередині є центр доброчинності. Це “сонечко” росло, зігрівало і дозволяло розуміти, що ми не даремно живемо. Пізніше я долучився до допомоги онкохворим дітям. Тут усе набагато серйозніше: мало просто бути з дітьми і розважати їх − потрібно рятувати їхні життя. Коли постає потреба у зборі великих коштів на порятунок життя, доброчинність виходить на зовсім інший рівень. Потрібно стати центром, навколо якого збираються люди, щоб спільно зробити добру справу. І це вартує того, щоб тратити свій час і матеріальні статки. Робити добро означає бути щасливим. Це стало гаслом мого життя. Люди розуміють, що добро потрібно робити. Хтось робить добрі справи на Миколая, хтось на Різдвяні або Великодні свята. Одні це робиляь напоказ, інші навпаки – тихо та без розголосу. Насправді, добро виявляє у людині людяність. І я дуже хочу подякувати своїй команді, яка працює разом зі мною.

Людська душа – глибокий та до кінця не пізнаний всесвіт, у якому живуть і протистоять два джерела, два потоки, два начала: добро і зло. Сьогодні добро і зло є критеріями етики, які позитивно чи негативно оцінюють певну поведінку, явище чи події. Це як Інь та Янь - де закінчується одне, починається інше. Одне не може існувати без іншого і кожне має своє місце, виконує своє завдання і має свою місію. Невипадково потреба добрих вчинків у суспільстві гостро виникає, коли з’являється багато тих, кому потрібна допомога, а навколо них відбуваються процеси, які, за моральними законами, називають злом. Що ж, мотивує людей робити чи не робити добро? У кожного свій стимул, який формується на основі власного виховання та особистісного світосприйняття. Ці дії бувають неусвідомленими, за ними можуть стояти різні переконання та разом з тим і задоволення власних потреб. Спонукальним фактором альтруїстичної поведінки є дотримання норм або правил поведінки у суспільстві, які базуються на християнських вченнях. Альтруїзм може бути способом взаємодії з навколишнім світом: людині не вистачало піклування і вона вибирає доброчинність, очікуючи такої ж реакції у відповідь. Одним із чинників такої поведінки може бути почуття провини: людина наче розплачується за свої блага чи навпаки - за вчинки, які викликають сором, і неприйнятні в оточенні чи суспільстві або не відповідають нормам моралі чи закону. Важливим мотивом може слугувати бажання залишити після себе «слід», таким чином підкреслюючи власну важливість та значимість. Якщо розглядати колективні проекти, це може бути данина моді та підкреслення соціального статусу компанії.

9


соціум

Добро

Яна Ковальчук

- головний орієнтир сьогодення

Розуміння добра в українського народу нероздільно пов’язується з такими поняттями як розум, душа та серце.У казках герої, якi роблять добрi справи, завжди перемагають. До речі, в сучаснiй лiтературнiй мовi налiчується понад 50 слiв з коренем добр-(доброчинний, доброчесний, добропорядний тощо). На визначення того, що є добрим, впливає ментальність. На нашу ментальність впливають архетипи роду та природи. Це певною мірою спричиняє прояви індивідуалізму, емоційності та релігійності. Фактор особистісного сприйняття реальності та відповідно прийняття відповідальності яскраво виявляє себе у прагненні свободи для себе та незалежності для Батьківщини. Емоційність - чи не одна з основ нашої поведінки: співчувати, “віддати останню сорочку”, заступитися за скривдженого - перша реакція на події довкола. Побожність і як наслідок намагання жити по християнськи - з любов'ю до ближнього - ще одна рушійна сила добрих вчинків.

ДАОСИЗМ І КОНФУЦІАНСТВО

БУДИЗМ ТА ІНДУЇЗМ ХРИСТИЯНСТВО У християнській релігії добре серце прояв Божої присутності. Добро має бути цілеспрямованим і обов’язково безкорисливим. Якщо за хороший вчинок християнин вимагає нагороди -це не добро, а угода. Добро - це любов, яка має бути жертовною, щоденною, сповненою розуміння, мовчазної жертви та самовіддачі. Не зі страху перед пеклом, але зі щирого бажання християнина служити людям. Милосердя – це фундаментальний закон, який є виявом практичної любові до ближнього у його тілесних і духовних потребах (нагодувати голодного, відвідати хворого, розрадити засмученого, поховати померлого тощо). По суті, для християнина добро - не вчинок, а мотивація.

10

Центральним поняттям східних вчень є карма – причинно-наслідковий зв’язок всіх вчинків, діянь і навіть думок людей, скоєних у цьому житті та у всіх попередніх. Буддійська етика побудована на засадах незавдання шкоди та поміркованості. Буддизм вчить робити добрі вчинки, уникати неуцтва, а також очищувати та розвивати розум. Прихильники індуїзму бачать добро у бажанні досліджувати власну серцеву чакру, яка обов’язково повинна бути широко розкрита. Індуїсти вважають, що долю людини визначають будь-які дії – як навмисні, так і ненавмисні, а у буддизмі на карму впливають тільки усвідомлені вчинки. В індуїстській філософії зло тягне за собою зло, а добро – добро, тоді як в буддизмі добрі вчинки можуть привести як до негативного, так і до позитивного результату.

Основним поняттям даосизму є «дао», що буквально перекладається, як «шлях». Дао – це першооснова всього, закон буття. Провідною є концепція інь-ян, де інь (пасивна сила) та ян (активна сила) утворюють циклічність процесів у природі. Взаємодію інь та ян можна розглядати як взаємодію добра і зла, які знаходяться у вічній рівновазі та забезпечують гармонію всесвіту. Людина повинна позбутися дуалістичного сприйняття дійсності; іншими словами - ототожнити себе із всесвітом і позбутися від суб'єктно-об'єктної свідомості. Найбільше добро - бездіяльність та невтручання у процеси життя. За вченням Конфуція, «лі» - це норма поведінки у стосунках з людьми. Якщо кожен намагається так поводитись, то виконується дао - шлях неба. «Лі» приводить до іншого поняття конфуціанства - «жень», що означає гуманність або людяність та визначає самосвідомість людини. Етичні норми повинні визначатися законами суспільства, а деякі вчинки приносять користь навіть коли суперечать природним людським імпульсам.

РІА Львів / грудень 2017


соціум

ІСЛАМ

Коран вчить, що людська душа вже на самому початку свого формування набуває здатності відчувати добро і зло та обирати між ними. У Корані сказано “Аллах любить тих, хто чинить добро!”. Звісно, добром є справедливість, великодушність, терпіння, прощення і прагнення відповісти добром на зло. Одним і з основних постулатів є “таква” - абсолютна покірність. Не має значення, чого прагне сама людина. Правильно - любити те, що потрібно Аллаху, і ненавидіти те, що йому ненависне. Коран дає дуже чіткі поведінкові настанови. До прикладу, милостиня - не просто вияв доброчесності, а регілійний обов'язок. В ісламській теології, зло має бути покаране, тому страх відплати є стимулом не вчиняти неправедно. Навіть правові відносини врегульовує шаріат - приписи, закріплені Кораном і Сунною, які і регулюють практично всі сфери повсякденного життя. До прикладу, мусульманину дозволено брати за дружину іновірку («невірну»), щоб навернути її в іслам. «Якщо жінки виявляють брак послуху, карайте їх, не діліть із ними ложа і бийте їх», написано в Корані. Тож способи “переконання” до зміни релігії не регламентуються. Той, хто відмовляється кинути камінь в перелюбницю, порушує прямий наказ пророка. Нагадаємо, що саме суворе дотримання приписів віри і є праведністю та добром.

РІА Львів / грудень 2017

МИ ПОВИННІ УМІТИ РОЗРІЗНЯТИ ДОБРО І ЗЛО, ВИБРАТИ СИСТЕМУ ЦІННОСТЕЙ, ЩО НАПРАВЛЯЄ НАШУ ПОВЕДІНКУ. ІНАКШЕ КРИТЕРІЇ МОРАЛЬНОСТІ БУДУТЬ ДОВІЛЬНИМИ. В ІСТОРІЇ ЛЮДСТВА ВІДОМО ЧИМАЛО ПОДІЙ, КОЛИ ХИБНІ УЯВЛЕННЯ ПРО ДОБРО ПРИЗВОДИЛИ ДО ТРАГЕДІЙ (ХРЕСТОВІ ПОХОДИ, ІНКВІЗИЦІЯ, ФАШИЗМ). УСВІДОМЛЕННЯ ТОГО, ЩО ДОБРЕ НАЧАЛО ЖИВЕ У КОЖНОМУ З НАС - ТОЧКА ОПОРИ, З КОТРОЇ ПОЧИНАЄТЬСЯ ВДОСКОНАЛЕННЯ СВІТУ. ЗРЕШТОЮ, ДОБРО – НЕ ТІЛЬКИ МОРАЛЬНЕ ЗОБОВ'ЯЗАННЯ. ЦЕ ПОЖИВА ДЛЯ ДУШІ.

АТЕЇЗМ І НІГІЛІЗМ

Свідомий атеїст заперечує існування неземних надприродних сил. Стверджуючи, що людиною ніхто “згори” не керує, атеїзм зобов'язує людину до свідомого контролю за всіма процесами свого життя. Якщо стисло, - людина сама є джерелом добра і зла. Добро та зло для атеїста - категорії суб’єктивні. Власне відчуття моралі, сформоване вихованням і оточенням, потреби і бажання впливають на вчинки. Нігілізм як заперечення цінностей або встановлених суспільством норм, принципів, законів та авторитетів взагалі заперечує існування добра чи зла. Нігіліст керується власним сумлінням - суб'єктивним визначенням границь допустимого.

ІУДАЇЗМ Основні моральні посилання сформульовані в Декалозі - десяти заповідях, які Мойсей одержав від Бога на Синайській горі. Мораль іудаїзму - дуалістична. Передбачається, що одночасно людину формують добро та зло, душа і тіло. Добром виключно те, що сприяє виконання заповідей. Страх Яхве - єдиний шлях побороти зло, що є первинним у людській природі. Іудаїстична теологія вважає, що людина, байдужа до болю і нещастя, не здатна цінувати красу і добро. Той, хто не прагне задоволення своїх потреб, ігнорує і турботи інших людей.

11


думки PRO

Найважливіше в розвитку та розбудові країни - змінити радянське сприйняття, зрозуміти врешті, як має жити країна, куди рухатись і впевнено щоденно робити крок за кроком до перемоги. Щоб стати могутньою незалежною державою, треба набратись досвіду, пройти всі етапи і мати повагу до своєї етнічної приналежності. Нам потрібен сильний та відповідальний лідер, який вболіватиме за розвиток країни та сприятиме йому.

ТАРАС КУРЧИК співак, заслужений артист України, автор і виконавець офіційного гімну до приїзду в Україну Св. Папи Іоана Павла II, співзасновник та генеральний продюсер музичного проекту «Українська пісня», заступник генерального директора Львівського оперного театру

Ми мали щасливу нагоду познайомитись та поспілкуватися з паном Тарасом. Зустріч була настільки енергетичною, а слова - глибокими та патріотичними, що ми захотіли опублікувати думки пана Тараса на шпальтах нашого журналу. Далі - пряма мова: • Україна - могутня держава з багатою культурою. Ще не всім вміємо правильно користуватися, не всіх і не все вміємо шанувати, але після Революції гідності ми вже на шляху до покращення. То ніби швидкісний новий потяг, який мчиться до чогось нового та кращого. Та виявилось, що старі рейки буксують - нам потрібен український продукт, українська творчість, а не лише ентузіазм.

• Ми маємо приклад багатьох процвітаючих країн і треба перебирати цей досвід. Кажуть, варто починати з себе. Але у розрізі держави я вважаю, що все починається з голови. Власне, там і повинно “починатись із себе”. Як би батьки не виховували, дитина так чи інакше дивиться і бере приклад зі вчинків батьків. Наприкінці ХХ ст., після здобуття незалежності, україномовні артисти збирали стадіони, українські пісні звучали всюди, українська естрада мала феноменальний розвиток. Але, будучи молодими закоханими у свободу виконавцями, ми не зорієнтувались, що культура є складовою політики. Ми творили музику, а політики - свідомість людей. Окрилені ідеями, ми про це не думали. І в момент, коли на телебаченні почали з’являтися красиві картинки з російськими виконавцями, яскраві російськомовні шоу - ми захоплено приймали постріл у серце, постріл в українську душу. Війна почалась ще тоді - не сьогодні чи вчора, а у далекому 1991. Ми програвали війну у 2000 роках. Нас розстрілювали російськими піснями, а ми тішились і приймали це, бо несвідомо вбивали українську культуру, український дух. • Якщо немає ідентифікації - мовної та національної - немає сили роду, сили землі, сили духу. Коли зверхньо го-

ворять про мовне питання, мене це болить, обурює. Бо мова - це фактор, який впливає на все, вона складає пласти культури. Україномовна пісня - це зброя для захисту душі. • Коли вводилися квоти на українську мову, в суспільстві були різні сприйняття - від нав’язування до гострої потреби. Я був перший «ЗА» квоти. Бо коли зробили українську мову немодною, несучасною, - у мови, більше - в культури, забрали шанс на розвиток. Українська мова - це бренд, українські виконавці - це продукт. Країна повинна захищати свого виробника. Тому квоти - це шанс та можливість розвитку та розквіту української культури. • Чому ми створили проект «Українська пісня»?! Бо розуміємо, що молодь потребує українського. Метою заходу було показати, що українська пісня є і звучить вона фантастично. Ми не економили ні на картинці, ні на якості звуку чи світла. Цього року ми отримали понад 300 заявок. Це платформа для презентації якісної української музики. В Україні є класний україномовний рок, є драйвова танцювальна музика. Наші люди повинні це знати. Формат заходу - телевізійний одноденний концерт, де відібрані експертним жюрі та громадським голосуванням учасники змогли презентувати свою україномовну пісню. До проекту залучено чимало коштів, інтелекту і менеджменту, але найголовніше в “Українській пісні” - ідея та місія. Цей проект привертає увагу та породжує бажання сприяти у розвитку та масштабі. Синергією взаємодії всіх ланок ми робимо якісний проект, ми вже творимо історію відновлення української культури. Спілкувалася Христина Педь

• Для людини найважливішими цінностями є гідність, порядність, працелюбність, а також самодисципліна і розуміння своєї місії. Особисто для мене важливі також християнські цінності.

12

РІА Львів / грудень 2017


думки PRO

АҐЕНЦІЯ «ЗОРЯНЕ СЯЙВО» НАДІЙНИЙ ПАРТНЕР У СТВОРЕННІ СВЯТА ТА ГАРНОГО НАСТРОЮ Фахівці «Зоряного сяйва» завжди допоможуть додати родзинку до вашого свята і порадять, як прикрасити захід.

ОФОРМЛЕННЯ ПОВІТРЯНИМИ КУЛЬКАМИ, АЕРОДИЗАЙН для відкриття закладів, прикраси ресторанів, кафе, офісів; дитячих свят, весіль, днів народження, ювілеїв тощо. З повітряних кульок можна зробити гірлянди, панно, арки, серця, букети та фігури. Для промоакцій, дитячих свят та весіль – кульки з гелієм, для вечірки чи дня народження – куля-сюрприз, яка вибухає в чітко визначений час.

СПЕЦЕФЕКТИ для дитячого свята, зйомок кліпу, дискотеки та шоу-програми Спецефекти – це бульбашки, дим, кон-

фетті-машина, серпантин, дим, штучний сніг чи туман. Дим генерується спеціальною машиною з гліцерину та води, а конфетті-машина може забезпечувати подачу конфетті стільки часу, скільки потрібно. Конфетті-машина зробить для вас сердечка, зірочки, кружечки, голуби, сніжинки, штучні пелюстки троянд тощо.

ПІРОТЕХНІКА Аґенція «Зоряне сяйво» забезпечить широкий вибір піротехнічних засобів, вогняне шоу, холодні вогні, салюти. Все – абсолютно безпечно, а холодні вогні можна використовувати навіть в приміщеннях.

ПОСЛУГИ: – весільні хлопавки з сердечками та пелюстками троянд – тортові свічки (піротехнічні) – шоколадні фонтани (фондю) – аксесуари (фігурки, серця, вази, букети, арки, кульки з гелієм, чоловічки, молодята, кульки-сюрпризи) – ведучий урочистих церемоній та розважальних програм

E-mail: smska@3g.ua 10:00-20:00 без вихідних Безкоштовна доставка по Львові РІА Львів / грудень 2017

097 308 00 23 063 840 88 18

032 243 11 45 032 243 12 45

13


акценти

АНДРІЙ САДОВИЙ: «ЦЬОГО РОКУ ЛЬВІВ’ЯНИ СТАЛИ ДОРОСЛІШИМИ ТА КРАЩЕ ПІЗНАЛИ СЕБЕ» Кожен львів’янин із гордістю відгукується про рідне місто. І ніщо не може змінити нашої любові до нього. Ми прагнемо, аби Львів із року в рік ставав кращим та привабливішим. Про перемоги та невдачі, про зміни та розвиток Львова в інтерв’ю із мером міста Андрієм Садовим. - Пане Андрію, 2017 рік добігає кінця. Які перемоги і невдачі міста були найзнаковішими? Чи було щось у планах, але так і не зреалізувалася? - Зізнаюся чесно, для мене це був один із найважчих років: ми пережили “сміттєву атаку” проти міста і витримали її. Звичайно, це суттєво скорегувало плани. Наприклад, якщо говорити про комунальні справи, ми не змогли закупити достатньо громадського транспорту, розпочати ремонт вул. Замарстинівської. Щоб львів’яни жили у чистому місті, кожного місяця ми змушені платити області 25 млн. грн. данини. Хоча насправді вони використовують значно менше коштів. Якщо говорити про успіхи, маємо чим похвалитися - усі львівські школи цього року отримали сучасні мультиборди. З наступного року ми хочемо збільшувати кількість новітнього обладнання у школах. У Львові активно

14

розвивається шаховий спорт, відкриваються нові громадські простори, вирує культурне життя. Започаткували новий фестиваль LvivMozArt, який разом із Leopolis Jazz Fest та іншими фестивалями стане візитівкою нашого міста. Загалом, рік був складний, але львів’яни стали дорослішими та краще пізнали себе. На нас лежить велика відповідальність, адже Львів - те місто, на яке орієнтуються в Україні.

ло понад 70 тисяч львів’ян і така активність надихає. На деяких проектах були розроблені та втілені повноцінні рекламні кампанії. Люди змагалися, роздавали листівки, агітували знайомих. Це просто супер! З одного боку, маємо розвиток культурного життя, а з іншого -комфорт мешканців.

- Пане мере, які зміни нас очікують у новому році?

- Філософія дуже проста – максимальне залучення львів’ян до управління містом та контролем за коштами. Насправді декілька відсотків бюджету міста витрачається безпосередньо після рішень, які акцептують львів’яни. Як правило, це робиться через депутатів міської ради, яких вони обирали. Інші міста беруть з нас приклад. В Україні ми однозначно поза конкуренцією.

- У планах – ремонти доріг, обладнання шкіл. Створюються нові ОСББ - зараз цифра сягає майже 1200. Плануємо будівництво заводу з глибинної переробки відходів, рекультивацію полігону в Грибовичах. Запрацюють великі проекти з водо- та теплопостачання. Досить успішно пройшов конкурс громадських проектів - проголосува-

- Ви згадали про громадські проекти. Яка філософія таких проектів?

РІА Львів / грудень 2017


акценти

- Вважаєте, що реалізація таких проектів змінить місто на краще? - Крок за кроком - змін “все й одразу не буває”. Треба працювати у всіх напрямах. Та найголовніше – це відчуття львів’ян, що вони є господарями цього міста. Цим я найбільше пишаюся.

буде реалізовано за інвестиційні кошти і маємо надію, що наступного року оголосять інвестиційний конкурс. - Зараз втілюється реформа децентралізації – що це означає для Львова?

- Подарунки від Святого Миколая отримуєте?

- Усі проекти аналізують, і якщо цікавий проект не переміг, це не означає, що ми не будемо його реалізовувати. Ми моніторимо проекти, які дають найбільший ефект для громади. І в майбутньому ми їх реалізовуємо через залучення інших коштів. Наприклад, коштом управління освіти чи коштом управління охорони здоров’я. Деякі проекти можуть бути проголосовані за результатами бюджету розвитку. Тому шанси є у кожного вартого уваги проекту. Але усі ініціативи фізично не можуть бути реалізовані в один рік.

- Це імітація, а не децентралізація. Саме слово “децентралізація” дуже сильне і коли ми домовлялися з урядом у 2014 році, була чітка формула стосовно фінансів: що залишається у містах, що відходить державі. Останні два роки цю формулу успішно ламають, навантажуючи місто невластивими фінансовими функціями. Від нас вимагають фінансування профтехосвіти, пільг ЖКГ. А наша основна функція - забезпечення життєдіяльності людей, мереж, доріг, комунікацій, транспорту. Левова частина коштів, які податками збираються на території Львова, йдуть до державного бюджету. І мало повертається назад. Зменшується об’єм бюджету розвитку, мусимо більше економити. Така правда.

- Слоган міста – “Львів відкритий для світу”. Чи завжди для нас це добре?

- І трішки святкового: що для Вас означає доброчинність і чи варто робити добро?

- Я бачу лише позитиви. Зрештою, ми їх відчуваємо. Сьогодні 2,5 млн. гостей, які приїжджають, захоплюються Львовом, ставлять нас у приклад. Мінусів я не бачу. Їх намагаються нав’язати. Незважаючи на це, наше місто чудово розвивається. Наприклад, у районі вулиці Наукової реалізовується проект “Розумний мікрорайон”, де дуже багато інновацій - навіть лавочки з підігрівом узимку будуть. Є стратегія розвитку Рясного. А згадайте як комфортно жити на Сихові. Ми намагаємося гармонійно розвивати місто.

- Ми всі народжуємося з Божої ласки і приходимо в цей світ з добром. Тому повинні творити його, де лише можемо. А

- Не думали змінити процес або форму голосування? Адже не усі цікаві проекти перемогли.

можливостей − мільйон: сказати добре слово, зробити безкорисну справу. Головне - не бути байдужим. Позитивні імпульси, які ти посилаєш у світ, сторицею повертаються до тебе.

- Як правило, шкарпетки або щось дуже корисне. А діти отримують мандаринки, цукерки, часом і різки. У нас в родині ці традиції були завжди: і коли я був маленьким, і зараз. Це ж приємно. Святого Миколая треба любити і допомагати йому. До речі, зі сторінок РІА-Львів хочу закликати усіх львів’ян долучитися до акції «Святий Миколай», щоб до кожної дитини у нашому місті прийшов Святий Миколай. - Який подарунок від Чудотворця вважаєте найкращим? - Кожен подарунок є важливим, якщо він робиться від щирого серця і з любові. Мандаринка, цукерка чи якась дрібничка – немає значення. І за це треба дякувати. Розмовляла Наталія Войтович фото Руслан Бокало

- У Львові планують збудувати фунікулер. Вважаєте це вдалою ідеєю? - Фунікулер виконуватиме транспортну функцію як це робиться в інших європейських містах, а гості міста зможуть побачити нашу красу з різних точок. На сьогодні, ідея на стадії проекту. Цей проект

РІА Львів / грудень 2017

15


акценти

Верховна Рада України у першому читанні ухвалила Виборчий кодекс, який передбачає створення 27 регіональних округів, голосування за відкритими списками та подолання кожною з партій 4% виборчого бар’єру. Політична палітра тепер може суттєво змінитись. Одним із основних положень ухваленого Виборчого кодексу є скасування мажоритарної системи, за якою в окрузі могли вибрати тільки одного кандидата. Згідно з цим кодексом, місце претендента у списку відтепер визначатимуть не лідери партій, а виборці, які шляхом голосування підійматимуть політика у рейтингу. Кандидати залишаються залежними від партійних керманичів - для участі у виборах потрібно потрапити у партійний список (як загальнонаціональний, так і регіональний), хоч кодекс і не зобов’язує вступати до партії. Таким чином, «екс-мажоритарнику» потрібно або мати особистий авторитет серед виборців, або бути матеріально самодостатнім. У 27 регіональних списках кандидатів, які затверджує з’їзд партії, від 135 до 450 кандидатів. Місце у списку теж визначає партія. Імена потенційно обраних беруть із затвердженого загальнодержавного списку з урахуванням гендерної рівності. Крім того, партія вноситиме грошову заставу за участь у виборах - 2 млн. грн. за всі списки. Для участі у виборах вона повинна мати щонайменше 14 осередків у різних областях України. Згідно проголосованого кодексу, 225 виборчих округи замінять на 27 нових у всіх областях України з двома додатковими на Дніпропетровщині та Київщині. У виборчому бюлетені можна буде проголосувати не лише за партію, а й за конкретного кандидата. З лідерів голосування формуватимуть списки. Важливим для кожного українця є те, що зникає таке поняття «елітної п’ятірки», тобто гарантовані місця у Раді. Навіть лідер списку може залишитись поза виборами, якщо за нього не захочуть голосувати. Передбачається, що пройде більше нових партій - 5% похідний бар’єр знизили до 4%. Для виборця процес спроститься: у бюлетені буде дві колонки - номер партії, за яку є намір проголосувати, та номер кандидата, якому виборець віддає голос у своєму регіоні. Робота виборчої комісії помітно ускладниться. Необхідно буде порахувати результат партії і окремо - кожного кандидата. Для якісного підрахунку голосів у

16

НОВИЙ ВИБОРЧИЙ КОДЕКС:

ВИПАДКОВІСТЬ ЧИ ЗМОВА?

новому виборчому кодексі передбачено навчання та сертифікацію кожного члена виборчих комісій. Для цього будуть створені центри, які отримуватимуть ліцензію від ЦВК. За таким принципом, до речі, вже кілька років поспіль проходять вибори у Західній Європі. ЦВК пропонує заборонити політичну рекламу або транслювати її у блоці соціальної промоції. Пояснюється це тим, що часові обмеження на політичну рекламу створюють нерівні можливості для політичних сил. У нового Виборчого кодексу є і суттєві недоліки. У кодексі вже закладений механізм “легального підкупі виборців”: можна виробляти продукцією та використовувати її як агітаційний матеріал, за умови, що його вартість не перевищує 5 % мінімальної заробітної плати. Зрозуміло, що за 160 грн. можна скласти мінімальний продуктовий набір, який використовуватимуть для підвищення лояльності. Відтак, ЦВК наполягає на зменшенні розміру цього відсотка. Якщо умовно застосувати цей кодекс до результатів виборів-2015, за елементарними підрахунками до влади прийшло би більше представників «Опоблоку» та їх сателітів. Незважаючи на переваги нового Виборчого кодексу, фахівці запевняють, що, перш ніж він буде схвалений у другому читанні, пройдуть етапи «фільтрації» та деформації. Не виключають можливість

перенесення депутатами голосування на зиму чи навіть весну. Втім, нестабільна і непередбачувана політична ситуація в Україні може запропонувати нам нові сюрпризи. Дар’я Кучер

МИХАЙЛО ЦИМБАЛЮК голова Львівської міської організації ВО «Батьківщина».

Новий Виборчий кодекс - європейська модель виборчого права з відкритими списками, відсутністю “вождізму” і справжньою передвиборчою боротьбою. Цілком змінюється система і я це підтримую. Та маю великий сумнів, що цей кодекс приймуть у другому читанні. Адже найбільше виступають проти цього закону саме коаліція і чинна влада, тому що регулювати кількість своїх фракцій вони можуть тільки через «мажоритарку», яка скасовується цим кодексом. Також завдяки мажоритарній системі виборів до парламенту потрапляють місцеві олігархи та ті, хто шляхом маніпуляцій і підкупу набирає рейтинг.

РІА Львів / грудень 2017


акценти

ВІД ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЇ ДО ТОТАЛЬНОЇ ЦЕНТРАЛІЗАЦІЇ Бюджети міст, які днями приймаються в Україні, вкотре доводять примарність впровадження децентралізації. Адже левову частку доходів із міської скарбниці знову доведеться повертати у центральну казну, а фінасування соціальної сфери (освіта, медицина) разом із субсидіями та відшкодування пільг за проїзд тягарем лягає на міські бюджети. У 2018 р. грошей у бюджеті Львова поменшає на 10% порівняно з попереднім роком. Він складатиме 6,8 млрд грн.. Як і в останні два роки, освіта та медицина частково будуть фінансуватись міським бюджетом, де на це передбачили 1 068 млн. грн, 80% з яких підуть на виплату зарплат. На розвиток шкіл, садочків та лікарень лиша-

ється лише 213 млн. грн.. Ще 300 млн. грн витратять на вивіз сміття. 200 млн. грн. Львів перерахує у державну казну з податкових надходжень, а дохідна частина міського бюджету зменшиться на 20%. Чи доведе бюджет-2018, що Львів здатен розвиватись на суму, вполовину меншу за минулорічну? Побачимо наступного року. І хоча ці суми ще можуть змінитися, коли Верховна Рада розгляне державний бюджет, існує велика ймовірність, що доведеться знову брати позику. Одне можна сказати точно – цифри більш красномовні, аніж депутати Верховної Ради, що коментують новий бюджет. Дар’я Кучер

БЮДЖЕТ-2017

БЮДЖЕТ-2018 МЛН.ГРН.

ОСВІТА

МЕДИЦИНА

БЮДЖЕТ РОЗВИТКУ

СОЦ. ЗАХИСТ

1001,0

67,2

1232,2

228,4

859,8

63,8

2035,0

220,0

ВИВІЗ ВІДХОДІВ

ТРАНСПОРТ

КУЛЬУРА І МИСТЕЦТВО

ЖКГ

300,0

82,8

206,0

407,5

125,0

72,2

171,9

355,6

ДОХОДИ 6816,9

РІА Львів / грудень 2017

8679,0

ВИДАТКИ 6816,9

8614,6

17


фінанси

Про що мовчать політики? Прогресивна платформа “Get Study” започаткувала “Курс політичного піару”. Спікерами були досвідчені фахівці у сфері піару, соціології та політичних технологій. Серед слухачів - відомі спеціалісти та початківці, адже інформація подавалась інтерактивно та легко. ОЛЕКСАНДР ДОБОШ президент платформи “Get Study”

Ми неймовірно задоволені результатами Курсу. Спочатку навіть не розраховували, що збереться так багато людей, зацікавлених цією темою - і молоді, і людей з досвідом. Пошук спікерів тривав близько

трьох тижнів. Це недовго, якщо зважити, що запрошені спікери живуть цією темою і можуть поділитися досвідом. У березні плануємо «Курс Журналістики, блогінгу та піару».

ВОЛОДИМИР ТЕЛЮК журналіст, слухач Курсу

Курс був надзвичайно насичений та пізнавальний. Усі спікери мають великий практичний досвід у сфері політики, піару та виборчого процесу. Саме обмін досвідом

на таких інтенсивних курсах дає багато відповідей на різні робочі питання. Щиро дякую команді “Get Study” та лекторам.

ДЕНИС БОГУШ спеціаліст зі стратегічних комунікацій та PR у політиці і бізнесі

У нашій країні навіть якщо ви не цікавитесь політикою, то політика завжди буде цікавитись вами. Тому я переконаний, що необхідно бути обізнаним у цій сфері, аби не дати себе обдурити. Взагалі, вибори -

це стратегічна гра, але дуже різна для всіх, хто бере в ній участь. Одні вирішують і стратегічно контролюють процес, а інші - тільки споглядають і не все бачать. На Курсі я навчав вміти бачити все.

НАТАЛІЯ УЛИНЕЦЬ засновниця та директор агенції Perfect PR

Виборець сьогодні став більш вибагливим, тому питання комунікації та репутації під час виборчих компаній є основними. Під час Курсу я поділилася досвідом і розповіла про правильне піар-позиціонування, інформаційні війни між

кандидатами та про особливості комунікації на місцевих, парламентських та президентських виборах. Якщо до 2005 року політичні кампанії вигравали газетами, то тепер – інтернет-виданнями, телебаченням та радіо.

МИХАЙЛО ШЕВЕЛЮК голова служби партнерств Львівського осередку "Фундація Регіональних Ініціатив", слухач Курсу

Участь громадських організацій у політичному житті країни вкрай важлива, особливо після Революції Гідності. Треба моніторити процеси, які відбуваються в українській політиці, розуміти особливості творення та вміти 18

впливати на них. Наслідки байдужості до політики - революції та бажання змін. Такі курси потрібні. Нехтувати ними означає бути осторонь тих демократичних процесів, які важливі для розвитку сучасної України.

РІА Львів / грудень 2017


РІА Львів / грудень 2017

19


командна гра

6 компонентів СТАБІЛЬНОЇ КОМАНДИ ТА ЩАСЛИВОЇ РОБОТИ (завершення) АЛЛА ЗАЯЦЬ бізнес-тренер, бізнес-коуч, TOP фасилітатор, психолог - консультант у методі позитивної психотерапії, директор тренінгової та консалтингової компанії «Rabbit Hole» Досвід роботи HRM 7 років

allazayachr@gmail.com (050) 372-16-92 Цього випуску ми завершуємо розгляд моделі «6 компонентів стабільної команди та щасливої роботи». У центрі уваги – молодь, а саме переваги цього покоління та його зони розвитку. Ми вже розглянули 4 компоненти, які мають бути в компаніях, якщо вони хочуть, щоб у них довго та з задоволенням працювали молоді люди. Нагадаємо їх, щоб мати чітку та цілісну картинку моделі. 1) ЗМІСТОВНИЙ КОМПОНЕНТ – працювати там, де є сенс, де є закладена цінність та ціль. Для того, щоб вони зрозуміли, чи цікава компанія, їм потрібно обмаль часу. Молодь отримує інформацію з різних джерел достатньо швидко (соціальні мережі, відгуки, перше враження на співбесіді), аналізує цю інформацію та дає свою оцінку. Якщо вони не відчують сенсу та змісту компанії, то не будуть надовго затримуватись або ж взагалі відмовляться там працювати. 2) ЕМОЦІЙНИЙ КОМПОНЕНТ – молоді люди зацікавлені насамперед в отриманні позитивних емоцій на роботі. Для них обов’язковою умовою є комфортні умови праці. Рух, динаміка, позитив та драйв – саме такі стани молоді працівники хочуть відчувати у компаніях. 3) СОЦІАЛЬНИЙ – “команди” тепер не просто популярне слово. Це те, без чого не станеш дійсно успішним. Молоді люди хочуть взаємодіяти з великою кількістю людей, максимально готові до відряджень та постійного спілкування. 4) ОСОБИСТІСТЬ КЕРІВНИКА – те, що стало вирішальним та вагомим у сучасному управлінні. Тепер найбільшою нематеріальною мотивацією для працівників став власне керівник: його вміння ставити амбітні цілі, давати простір для реалізації та бути наставником. 5) НАВЧАЛЬНИЙ КОМПОНЕНТ – є багато міфів відносно ліні та безвідповідальності молодих людей. Правда в тому, що вони мають бажання вчитись та розвиватись. Однак, навчання має відбуватись в іншому форматі: там, де їм ціка20

во, корисно та весело. Вони готові використовувати набуті знання одразу на практиці; не мають страхів перед невідомим; менше невпевнені, коли не мають достатньої кваліфікації; загалом рідко перед чимось зупиняються. Свого часу я проводила коротке опитування стосовно того, що найбільше мотивує людей. Статистика стверджує, що 90% людей говорять про навчання як одну з найбільш важливих мотивацій. Навчання для молоді перетворюється на залежність у хорошому розумінні цього слова. Молоді люди настільки спраглі нових знань та інформації, що не можуть зупинитись у її засвоєні. Тому компанії, у яких немає програм систематичного навчання, свого (чи запрошеного) тренера або навчання у плані розвитку працівника, ймовірно будуть мати певні тенденції у плинності кадрів. 6) КАР`ЄРНИЙ КОМПОНЕНТ – навчальний та цей компоненти дуже пов’язані між собою. Отримані знання молоді працівники готові використовувати у роботі та ставати кращим спеціалістом. Але все ж варто зазначити, чому ми їх розмежовуємо. Певно, вже можна складати гуморески на тему бажання кандидатів на етапі співбесіди запитувати про те, через скільки часу вони зможуть стати директором. У молодого покоління дійсно є жага до швидких результатів та стрімкого кар’єрного росту. Але, якщо на це подивитись не з точки зору нерозуміння та деякого презирства, ми можемо отримати шалений ресурс, бо ці люди дійсно готові гарувати, вчитись та знову працювати, щоб досягнути успіху. Тому вони розглядають компанії як місце, де можна швидко вирости, отримати більші доходи та отримувати нові обов’язки. Зараз в управлінні персоналом йде тенденція до всебічного кар’єрного росту: як вертикального (вища посада в межах відділу), так і горизонтального (новий проект, нова посада в іншому відділі чи взагалі новостворена посада). Якщо підсумувати, то для молоді працювати - те саме, що грати у гру. Вони хочуть швидко просуватись, отримувати нагороди, відчувати зв'язок з іншими, мати цікаві проекти та професійних керівників поруч. Тоді вони дійсно готові віддавати себе, свій розум, руки та все своє серце.

РІА Львів / грудень 2017


назва рубрики

РІА Львів / грудень 2017

21


гість номера

ВАСИЛЬ АНДРАШКО:

“ПРИМАВЕРА-ЛЮКС” ЦЕ ВЕЛИКА ТУРИСТИЧНА РОДИНА У листопадовому номері РІА-Львів ми розповідали про грандіозну презентацію-відкриття нового туристичного сезону відомого туроператора “Примавера-Люкс”. Ця подія була сповнена справжньою святковістю та магією. Гості змогли виграти у розіграшах та отримати цінні подарунки від компанії, що стало справді приємним сюрпризом напередодні зимових свят. Також нагадаємо, що привітати улюблену туристичну 22

компанію завітало чимало знаменитостей та зірок, адже і вони користуються послугами “Примавера-Люкс” і є постійними клієнтами. Як жартував генеральний директор, “спробувавши раз відпочити з нашою компанією, - залишаються з нами надовго і при виборі кожного наступного відпочинку обирають нас. У нас вже утворилася велика туристична сім’я. Нас рекомендують своїм родичам, друзям, знайомим”.

Взагалі пан Василь, розповідав дуже багато про індивідуальний підхід, формат взаємодії з туристом, вибір країн для відпочинку, туристичне задоволення від планування поїздки та багато іншого. Журналу РІА-Львів стало цікаво дізнатись більше про генерального директора компанії “Примавера-Люкс” Василя Андрашка та його сім’ю. Отже, пропонуємо Вам привідкрити завісу особистого життя успішного молодого бізнесмена.

РІА Львів / грудень 2017


гість номера РІА-ДОВІДКА:

ВАСИЛЬ АНДРАШКО Вік: 35 років Знак зодіаку: Телець Регіон народження: Сонячне Закарпаття Сім’янин, щасливий у шлюбі з дружиною Анастасією Діти: донечка Соня, 4 роки

– Пане Василю, нещодавно Ви яскраво відсвяткували відкриття нового туристичного сезону. Багато знаменитих гостей відвідали цю подію. Як все відбувалось? - Це була дуже тепла душевна зустріч із нашими клієнтами, які вже стали постійними. Більше того - вони стали нашими друзями. Ми презентували наш ексклюзивний підхід до відпочинку, жартували, сміялись, подарували багато подарунків. Для всіх співали Павло Табаков, Андріана та Ліля Ваврін. Ми не чарівники, але можемо і літо подарувати серед зими. - Знаємо, що попередній рік був дуже насиченим для вас. Розкажіть, як пройшов і чим запам’ятався минулий рік для Вас та для компанії “Примавера-Люкс”? – Цей рік був дуже багатий та плідний на відкриття для наших туристів. Загалом понад 500 туристів відвідали такі країни та туристичні місця як Іспанія, Тенеріфе, Чорногорія, Грузія, Кіпр тощо. “Примавера-Люкс”- це індивідуальний та ексклюзивний підхід до кожного: враховуємо всі побажання, фінансові можливості, особливості. Для нас важливо бачити, що клієнти задоволені та наповнені позивними емоціями від подорожі. - Сьогодні “Примавера-Люкс” - це високоякісний відпочинок. А як все починалось? Я - простий хлопець із Закарпатської області. Після першої сільськогосподарської освіти, натхнений, приїхав до столиці і зрозумів, що мене особливо там не чекають. Але повертатись додому ні з чим не хотів. Спочатку були різні ситуації. Навіть доводилось у прямому сенсі слова на вокзалі ночувати. Але я впевнено шукав роботу. Першою роботою була роздача листівок у туристичній компанії. Потім мене запросили працювати туди, а вже за дуже корот-

РІА Львів / грудень 2017

Мрії на 2018 рік: сімейне поповнення і поповнення кількості щасливих задоволених клієнтів. Вірить в ідеали, порядність, працьовитість та результат. Почуття гумору: аристократичне, галицьке. Найважливіші цінності: сімейні Улюблене місце для відпочинку: Канарські острови.

кий час я став менеджером офісу. Згодом мене запросили відкривати інший офіс і це успішно вдалось. За деякий час відкрив ще три офіси. До речі, один за кордоном - у Молдові. У той момент почав розуміти, що маю бачення розвитку туризму. Тому вирішив відкрити власну компанію. Мене підтримала дружина. Наприкінці 2012, я отримую ліцензію туроператора і відкриваю свою компанію. Відкриття було у період розквіту Кризи. Звісно, розумів, що можу закрити офіс і втратити всі вкладені кошти, або ж знайду додаткові кошти і розширю справу. І я ризикнув - таки розширив її. Сьогодні ні про що не шкодую. Разом з командою, створюємо якісно новий рівень відпочинку з європейським підходом до наших клієнтів. – Хто Ваші клієнти? – Наші клієнти - щасливі люди. А якщо їм хочеться трішки більше щастя, “Примавера-Люкс” організує це. Ми спеціалізуємося на якісному відпочинку на кращих курортах світу і знаємо, як організувати найкращий відпочинок. Завжди підшуковуємо найкращі умови та напрямки, які влаштовують саме нашого клієнта. Це справжній індивідуальний супровід. А ще даруємо багато подарунків, щоб відчуття позитиву почалось задовго до самої подорожі. Здебільшого з нами відпочивають сім’ї, тому робимо все для того, щоб на відпочинку вони відчували себе комфортно, в безпеці, і мали якісні умови. - Що запропонуєте клієнтам у Новому році? – Ми активно розвиваємо нові для українців напрямки - Китай, Таїланд та В’єтнам. Хочемо, щоб українці подорожували більше і відкривали для себе “нові горизонти”, цікавились культурою інших народів. Як кажуть, “у подорожах відкривається і проявляється найкраще”.

– А яка Ваша улюблена країна для відпочинку? – Я люблю подорожувати з сім’єю. Найбільше подобаються Канарські острови, які входять до складу Іспанії. Взагалі, Іспанія вважається однією з найтепліших країн Західної Європи. Тут життя вирує і вдень, і вночі. Фантастичне море, смачна кухня, різноманіття розваг, ціни такі ж як і у Львові. Серед наших клієнтів ця країна є найпопулярнішим напрямком. Багато зірок шоу-бізнесу обирають саме Канарські острови для відпочинку. – Розкажіть трішки більше про свою сім’ю? - У мене чудова дружина Анастасія, з якою ми вже 8 років разом, і прекрасна донька Соня, якій 4 з половиною роки. Для мене важливі сімейні цінності. Можливо, саме тому, для компанії основною цінністю є саме сімейний відпочинок. - Незабаром Різдво та Новий рік. Як плануєте святкувати? Маєте якісь особливі традиції? - Особлива традиція - прокинутись не від будильника, а від обіймів донечки та поцілунку дружини. Нікуди не поспішати і провести час з сім’єю. - Які у Вас плани на Новий 2018 рік? – Мої особисті - сімейне поповнення (посміхається). А щодо компанії, то плануємо вийти на показник 2000 туристів на рік. Ми поставили ціль і впевнено йдемо до неї. Хочемо посприяти українцям у якості відпочинку, у відкритті нових напрямків, у нових яскравих враженнях. Хочемо побажати всім українцям знаходити час та можливість для відпочинку. Адже, коли ми відпочиваємо, у нас завжди хороший настрій, хочеться працювати, творити і любити цей світ. Христина Педь

23


ІСТИННЕ ЗАСПОКОЄННЯ ДЛЯ ЧУТЛИВОЇ ШКІРИ Підвищена чутливість шкіри проявляється по різному. Рішення - одне. Свербіж, печіння, поколювання і почервоніння - очевидні ознаки чутливої шкіри. Існує безліч пускових факторів, що спричиняють чутливість шкіри: генетична схильність, гормональний фон, стрес, вплив хімічних речовин і продуктів харчування. Надмірно агресивні процедури також можуть призвести до підвищеної реактивності шкіри. Якщо ваша шкіра потребує допомоги, зверніться до нової системи продуктів UltraCalmingTM від експертів догляду за шкірою Dermalogica. Продукти UltraCalmingTM ефективно зменшують почервоніння, заспокоюють подразнення і забезпечують тривале збереження ефекту.

ЯК ПРАЦЮЄ ULTRACALMINGTM UltraCalmingTM містить ексклюзивний комплекс інгредієнтів, який контролює нейрогенний (за участю нервової системи) та імунний (за участю імунної системи) компоненти розвитку запалення, що призводять до підвищеної чутливості шкіри. Ефективність комплексу доведена клінічними випробуваннями.

ПРОДУКТИ-ГЕРОЇ СИСТЕМИ ULTRACALMINGTM ТА ЯК ЇХ ВИКОРИСТОВУВАТИ UltraCalmingTM Cleanser -

Ультраніжний гель для очищення

м'яко видаляє забруднення, які викликають подразнення шкіри, одночасно заспокоюючи її. Нанесіть на сухе або вологе обличчя та зону довкола очей легкими висхідними рухами. Щоб уникнути потрапляння на слизові оболонки, закрийте очі. Ретельно змийте прохолодною водою або видаліть вологими ватними дисками. Super Sensitive Shield spf30 - Денний крем для чутливої

шкіри SPF30

забезпечує оптимальне зволоження, покращує захисні властивості шкіри. Заспокоює чутливу, реактивну шкіру і шкіру після процедур шліфування.

Закрийте очі і розпиліть спрей на шкіру обличчя, шиї та зони декольте. UltraCalmingTM Serum Concentrate - Концентрована

сироватка

«швидка допомога» для чутливої шкіри. Відновлює природний бар'єр, сприяючи захисту від агресивних зовнішніх факторів. Легкими висхідними рухами нанесіть сироватку на шкіру обличчя і шиї. Дайте ввібратися протягом однієї хвилини. Barier Repair -

Відновлювач бар'єру

шовковистий крем «тане» на поверхні шкіри, захищаючи її від пошкоджень. Легкими висхідними рухами нанесіть на шкіру невелику кількість засобу. Не змивайте.

UltraCalmingTM Mist Заспокійливий спрей

знімає підвищену чутливість, зменшує почервоніння шкіри та відчуття печіння.

24

Ексклюзивний дистриб’ютор в Україні – компанія MYSKINPRO м. Київ, вул. Ярославів Вал, 26 www.dermalogica.com.ua +38 (067) 648 64 38 +38 (068) 596 95 39 РІА Львів / грудень 2017


АНIМА: два дні для жіночої досконалості Вперше із фестивалем ми познайомились у столиці навесні 2013. Відчувалося, що тут увесь простір - для Жінки, її розвитку, пізнання світу та самої себе. Для себе ми визначили – Аніма має відбутися у Львові, поділилися ідеєю із засновниками фестивалю і в червні 2013 р. у Львові успішно відбувся Перший Жіночий фестиваль, у якому взяли участь близько 500 жінок! З того часу щопівроку ми докладаємо зусиль, щоб протягом двох днів жінки Львова мали змогу відвідати

захід, який об’єднує різні теми та локації – стосунки, краса та здоров’я, успіх та кар’єра, життєвий стиль, сектор трансформаційних ігор. Мами можуть взяти з собою діток і залишити їх бавитися та розвиватися в окремому секторі, поки самі відвідують майстер-класи та воркшопи. Ми раді, що вже з літа отримували дзвінки, повідомлення та листи з питанням, коли відбудеться наступна Аніма. Це свідчить про те, що подію люблять і чекають з нетерпінням.

НАТАЛІЯ КИНЧІЙ та ОЛЕНА СМІШКО організатори Жіночого фестивалю у Львові

25-26 листопада відбувся X Ювілейний Жіночий фестиваль Аніма у Львові Загалом відбулося 38 заходів (майстер-класи, тренінги, презентації). Усе було облаштовано для максимального комфорту жінок: ранкова реєстрація розпочалася шоколадним частуванням від партнера, кімната краси була доступна для кожної учасниці. Облаштували і дитячу кімнату, де протягом двох днів діти весело та з користю проводили час. Традиційна виставка-ярмарок цьогоріч доповнилася консультаціями з харчування та засобами догляду. Кожна

відвідувачка знайшла те, що для неї найцікавіше, і чого потребує саме на цьому відрізку життєвого шляху. 25 листопада відбувся показ Світлани Городецької за участю Katrin models school, а 26.11 - показ Gusseva Kids спільно з дитячою модельною агенцією Джулія Моделс. Закриття фестивалю із пригощанням, розіграшем подарунків від партнерів, виступами Bastet Oriental Dance School та Caramel Pole Dance Studio відбулося у Fashion Club.

www.anima.in.ua/lviv (050) 430-62-02 • (096) 965-66-33 • (073)418-64-69 26

РІА Львів / грудень 2017


назва рубрики

РІА Львів / грудень 2017

27


МЕРЕЖА ЦЕНТРІВ ЛАЗЕРНОЇ ЕПІЛЯЦІЇ ТА КОСМЕТОЛОГІЇ ЛЮМЕНІС невпинна турбота про вашу досконалість Гладенька шкіра - мрія кожної жінки і у центрі лазерної епіляції ЛЮМЕНІС знають, як втілити її у життя. Результат гарантовано - це підтверджують тисячі задоволених клієнток у 22 центрах України. Завдяки сертифікованому обладнанню Lumenis Light Sheer ЕТ, який вважають “Золотим Стандартом” лазерної епіляції у світі, та роботі кваліфікованих лікарів процедури проходять безболісно і з максимальним комфортом.

10 РОКІВ УСПІШНОЇ РОБОТИ ТА БІЛЬШЕ 1 000 000 ПОСТІЙНИХ КЛІЄНТІВ В УСІЙ УКРАЇНІ Основною перевагою лазерної епіляції є повне видалення волосся. Лікарі центру ЛЮМЕНІС підтверджують, що такий результат можна підтримувати від двох 2 до 8 років. Досягають його завдяки проходженню курсу із 8-10 процедур. Видалення волосся за допомогою лазера відбувається через руйнівний вплив на кожну волосину, яку він обробляє.

Теплові промені проходять крізь шкіру, де вбираються меланіном, що міститься у волосяних фулікулах. Фолікули не витримують нагрівання і гинуть. Рекомендовано повторювати процедуру. Наступні сеанси проводиться за графіком під наглядом лікаря. Їх кількість визначається індивідуально.

ВАЖЛИВО ДОТРИМУВАТИСЬ РЕКОМЕНДОВАНОГО ЛІКАРЕМ ГРАФІКУ ВІДВІДУВАНЬ, А ТАКОЖ УСІХ ПРАВИЛ ПРО• ХОДЖЕННЯ ЛАЗЕРНОЇ ЕПІЛЯЦІЇ

Старший адміністратор

Маценко Ольга Олександрівна

ПОСЛУГИ: ЛАЗЕРНА ЕПІЛЯЦІЯ: • БІКІНІ • ОБЛИЧЧЯ • РУК • ПАХВ

• НІГ • СПИНИ • ЖИВОТА • ДЛЯ ЧОЛОВІКІВ

КОСМЕТОЛОГІЯ ОБЛИЧЧЯ Жіночий організм складний, а відтак і результати після лазерної епіляції у кожної жінки дуже відрізняються. Проте, є основні правила, яких необхідно дотримуватися: • за 10-14 днів до проведення процедури не відвідувати солярій та не засмагати під прямим сонячним промінням • за 2-3 тижні до проведення лазерної епіляції слід виключити будь-які різновиди депіляції, крім гоління • не користуватися лосьонами/тоніками з вмістом спирту за 3 дні до та 3 дні після проведення процедури • за 14 днів до сеансу не приймати антибіотики тетрациклінової групи, а також фторхиноли • не пізніше, ніж за 10 годин до процедури, ретельно поголити зону, на якій буде проводитись лазерна епіляція

28

Лазерна епіляція впливає не лише на шкіру - теплова дія лазера може внести зміни в роботу всього організму. Саме тому цю процедуру повинні виконувати виключно медики, котрі можуть оцінити загальну картину здоров’я клієнта. Максимальне задоволення потреб клієнта - незмінна політика ЛЮМЕНІС. У Львові працюють висококласні професіонали, котрі надають високий рівень послуг.

У центрі ЛЮМЕНІC вам запропонують нові методи досягнення краси, адже тут завжди ідуть у ногу з часом, вдосконалюючи власну кваліфікацію. Щоб переконатися в ефективності тих чи інших послуг, працівники випробовують новинки на собі. Лише після цього, будучи абсолютно впевненими, що ці способи не зашкодять, їх пропонують клієнтам.

У ЦЕНТРІ ЛЮМЕНІС У ЛЬВОВІ ВИКОРИСТОВУЄТЬСЯ ВИКЛЮЧНО ВИСОКОТЕХНОЛОГІЧНЕ СУЧАСНЕ СЕРТИФІКОВАНЕ ОБЛАДНАННЯ - ДІОДНИЙ ЛАЗЕР LUMENIS LIGHT SHEER ET Щоденна боротьба із небажаним волоссям буде завершена, якщо ви вирішите звернутися до справжніх професіоналів. Однак, не варто забувати, що після кожної процедури потрібен особливий догляд за обробленою ділянкою на тілі, а саме: • протягом 24 годин після процедури не відвідувати місця із підвищеною вологістю, не купатися у басейні чи відкритих водоймах • протягом 3 днів не користуватися засобами, до складу яких входить спирт • протягом 14 днів після процедури не засмагати та не наносити крему для засмаги • використовувати зволожуючі засоби

КОНСУЛЬТАЦІЇ З ПРИВОДУ ЛАЗЕРНОЇ ЕПІЛЯЦІЇ У ЛЬВОВІ, А ТАКОЖ СУПРОВІДНИХ ПРОЦЕДУР Є БЕЗКОШТОВНИМИ.

М. ЛЬВІВ, ПРОСПЕКТ В. ЧОРНОВОЛА, 15 ТЕЛ. (098) 720-23-05 РІА Львів / грудень 2017


Face Control Центр Краси та Косметології

ПОСЛУГИ • КОСМЕТОЛОГІЯ ОБЛИЧЧЯ • МАСАЖ • КОРЕКЦІЯ ТА ФАРБУВАННЯ БРІВ • НАРОЩЕННЯ ТА ЛАМІНУВАННЯ ВІЙ • МАНІКЮР • ПЕДИКЮР • ДЕПІЛЯЦІЯ • ВІЗАЖ • ЖІНОЧІ ЗАЧІСКИ ТА ЧОЛОВІЧІ СТРИЖКИ РІА Львів / грудень 2017

ВУЛ. ЛИПИНСЬКОГО 28, ЖК "ПАРУС" ЦЕНТР КРАСИ ТА КОСМЕТОЛОГІЇ "FACE CONTROL" ТЕЛ: 098-814-94-40 WWW.FACECONTROL.LVIV.UA WWW.FB.COM/FACE-CONTROL INSTAGRAM.COM/FACECONTROL.CENTR_KRASU 29


здоров'я

ЗА ЖИТТЯ БЕЗ СТЕРЕОТИПІВ ЯК ТУБЕРКУЛЬОЗ ЗМІНИВ ЖИТТЯ УСПІШНОЇ РЕСТОРАТОРКИ Ольга Клименко працювала у ресторанній сфері 16 років. Успішно підіймалась кар’єрною драбиною, заснувала свій заклад. Аж поки у 2015 році не сталося те, що змінило її життя назавжди - туберкульоз. Молода мама, за всіма прийнятими мірками суспільства благополучна жінка, не підозрювала, що в собі таїть ця хвороба. Пройшовши шлях соціальної зневаги, відчувши всю безпомічність у боротьбі з хворобою, Ольга вирішила зробити все можливе, щоб змінити ставлення до туберкульозу та людей, що постраждали від цієї підступної хвороби. Історія жінки, яка не соромиться та не боїться говорити всю правду про себе і цю страшну недугу, - на шпальтах РІА-Львів.

- Пані Ольго, Ви написали автобіографічну книгу “Світ у мені. Сповідь туберкульозника”, де досить відверто розповіли про своє життя. Як хвороба змінила Вас? - Гадаю, змінилась не я, а життя. Я завжди багато працювала, мала великі амбіції і - як і кожен з нас - прагнула чогось досягнути. Крім того, я по-справжньому любила свою справу. Це прагнення і призвело до подій, які описані у книзі. Досить рідко ми оцінюємо наше життя збоку, будучи замкнутими у швидкості побуту. Навіть коли розуміємо, що щось іде неправильно, не здатні зупинитися. Діагноз «туберкульоз» призупинив моє життя, а в подальшому - повністю змінив. Та він не зламав мою сутність. Можливо, я стала більш вразливою і загострилось бажання допомагати іншим. - В Україні досить поширена думка, що туберкульоз (ТБ) - хвороба людей, що живуть у поганих умовах та не дбають про своє життя. Важко уявити, як ТБ уразив молоду успішну дівчину. - Згодна. Наше суспільство живе так, ніби ми вже перемогли епідемію. Ми ніби у сліпій зоні комфорту, вважаючи, що хвороба - це не про нас, це про тих… інших, від яких ми звикли відвертатися, минаючи на вулиці. Мушу зазначити, що діагноз взагалі неважливий. Ми живемо статусами та ярликами. Знаєте, таке враження, що зневагою ми ніби захищаємо себе. Туберкульоз - це статус. Тебе сахаютья. Людина ламається соціально. А хворіють нормальні люди, діти. Діти хворіють, бо ми, дорослі, передаємо їм це.

30

Коли я перебувала на лікуванні, поряд зі мною не було тих, кому зазвичай “приписують” цю хворобу. Ми мусимо усвідомити, що туберкульоз - хвороба, яка передається повітрям, і кожен, у кого слабкий імунітет, - у зоні ризику. Зважаючи на те, у який складний час ми живемо, - це більша частина населення. Такими темпами і з таким ставленням ми ризикуємо хоч у чомусь опинитись на першому місці - за відсутності дій маємо шанс стати лідерами епідемії з ТБ у світі.

ТУБЕРКУЛЬОЗ ЦЕ АСОЦІАТИВНА ХВОРОБА. Проект, який сподіваюсь втілити, - «Туберкульоз очима дітей» - об’єднає боротьбу з перепонами, з якими пацієнт змушений буде зіткнутися на шляху до одужання, і повернення до звичного життя. Але це за умови, що соціум прийме його назад у своє коло. Тут глибока безодня з боку суспільства, а без підтримки люди ламаються… і це - наше майбутнє. - Які наразі проблеми із туберкульозом на загальнодержавному рівні? - Наша влада приховує реальну ситуацію з туберкульозом. Статистика показує одне, а реальність - зовсім інше. А який відсоток недодіагностованих випадків? На кожного хворого - мінімум

одна контактна особа, але для себе я рахую 5 осіб, які могли бути інфіковані. В Україні немає інфекційного контролю, тому що відсутні диспансери належного рівня. Пацієнти - всюди. У нас немає примусової ізоляції. Колись в одній країні був дуже жорстокий (на думку людей) досвід. Є таке поняття як паліативний хворий - людина, якій вже не допоможуть існуючі ліки. З часом хвороба забере життя, та він заражає людей, передає свою вже стійку форму іншим. І от влада вирішила 200 паліативних хворих повністю ізолювати від суспільства, зачинивши у будівлі. Вижив один. Так, з одного боку, померло майже 200 людей. Але мало хто подумав, скільки інших ці хворі могли заразити, просто розгулюючи містом. Це було зупинення інфекції. Ніхто не заперечить, що вони так чи інакше померли б. Але так вони нікому не наробили шкоди. У нашій державі, якщо пацієнт втікає з лікарні, лікар пише заяву, і поліція приводить хворого назад. Але він все одно втікає - вдруге правоохоронні органи ловити його не будуть. Це так “борються” із епідемією. Це жорстока міра. Я бажаю одужати кожному, хто зіткнувся з будьякою хворобою. Але, на жаль, є безвідповідальні пацієнти, які усвідомлюють, що небезпечні, але попри те продовжують наражати суспільство на небезпеку своєю поведінкою. Тубдиспансери - це взагалі окрема тема. Занедбаність як повне відображення ставлення до пацієнтів та хвороби в цілому. Але не все так погано. От наприклад, є хороше відділення у Харкові. Проте їм просто пощастило. Коли готувались до Євро-2012, з’ясувалось, що в Харкові

РІА Львів / грудень 2017


здоров'я

у самому центрі міста є тубдиспансер. За правилами, у радіусі 12 км від місця проведення не має бути інфекційних закладів. Тому лікарню перенесли на околицю. І, щоб похвалитися перед гостями Євро-2012, зробили відділення європейського зразка для мультирезистентних хворих, з усіма умовами. -Ви підтримуєте хворих, боретесь за їх права, їздите закордон із доповідями про ситуацію із ТБ в Україні. Якими Ви бачите результат своєї діяльності? Якою є Ваша ціль? - Так, я підтримую пацієнтів. Але це важко робити через ставлення до хвороби. Їм потрібно більше допомоги. Від нас. У мене є мрія: щоб наша влада захотіла діагностувати населення і робити це не лише в день боротьби

РІА Львів / грудень 2017

із туберкульозом, коли містом їздять флюромобілі і хтось де-не-де перевіриться. Щоб роботодавців примусили вимагати від робітників довідку про проходження флюрографії або іншого способу діагностики. Не принесеш - будеш звільнений. Щоб наша держава не побоялась показати реальну картину туберкульозу. Тому що у нас діагностика хвороби здійснюється тільки на 50% і вона не є примусовою. Люди навіть не знають, що вони хворі. Кашляєш - “Терафлю”, “закинувся” і добре. Температура пройшла - і слава Богу. Але ТБ - хвороба підступна і прогресує дуже швидко. Політика держави така, що більшість людей ніколи не скаже, що в них туберкульоз. Бо не дай Бог хтось дізнається, що у нього є туберкульоз, або був. Це у лю-

дей викликає страх, тому вони відвертаються. Добре, що поки людина на лікуванні, її не мають права звільнити - це підсудна справа. Та коли терапія закінчується, є багато випадків, коли людей все одно лишають без роботи. Я опинилась серед них. Рік мене не хотіли брати на роботу. Я мрію, що мене почують люди, і не дочекавшись, поки держава скаже їм йти перевірятись, самі захочуть перевірити себе на туберкульоз. Я хочу створити спільноту, яка дружньо буде підтримувати пацієнтів. Я хочу кращого майбутнього для наших дітей. Я - за життя. розмовляла Єва Висоцька

31


к.м.н. ІГОР ПАЛИГА

репродуктолог, УЗД-спеціаліст, гінеколог, заслужений лікар України, Член президії Української асоціації репродуктивної медицини

Рік змін і перспектив Сьогодні багато говорять про медичну реформу, про зміну взаємодії лікар-пацієнт, перспективи та проблеми медицини. Хтось висловлюється «за», інші - категорично проти. Та всі розуміють, що втілити кардинально рішучі реформи, створити новий простір медицини зможуть лише молоді та завзяті люди, які не бояться труднощів та сміливо дивляться у майбутнє. Такою людиною є Ігор Палига. Він не лише хороший фахівець, а й лікар, який відчуває своїх пацієнтів серцем. Лише людина з великим серцем може без зайвих запитань долучитися до волонтерських проектів. Саме так зробив Ігор Палига. Молодий енергійний лікар вирішив, що просто зобов’язаний допомогти волонтерському проекту «Життя триває», координатором якого була Ірина Кіянка. Ідея проекту зародилась влітку 2015 року, коли волонтери зустрілися із військовими, котрі пройшли лікування у військових госпіталях та реабілітаційних центрах. Хлопці були впевнені, що повертаються до своїх домівок, дружин та дітей, які їх вже давно чекають, і усе буде як колись. Виявилося, що у повсякденному житті на них чекає чимало проблем. І це не лише соціальна адаптація, але й хвилювання про стан здоров’я їхніх рідних. Тому у клініці репродукції людини “Альтернатива” жінкам запропонували безкоштовну жіночу консультацію та обстеження. Якісними та ефективними послугами сучасної клініки уже скористалося понад 300 дружин бійців АТО.

32

Ще один соціальний проект, який лікар-репродуктолог Ігор Палига почав реалізовувати у 2017 році, – «Я буду мамою». Ціль проекту – допомогти бездітним парам відчути щастя батьківства, а також показати широкому загалу реальні проблеми та психологічний тиск, із якими стикається подружжя під час застосування допоміжних репродуктивних технологій. На сайті ГО “При надії” було розміщено анкету, яку заповнили сотні пар. Ігор Палига та його колеги не шукали легких шляхів: репродуктологи відібрали три пари зі складними випадками безпліддя. Фахівці мали на меті показати, що запліднення in vitro − найсучасніший дієвий метод нарешті завагітніти. Потрібно, однак, розуміти, що і цей спосіб - не панацея і з першого разу не гарантує результат. Для успішної імплантації ембріона та народження здорової дитини, максимум зусиль повинні докладати не лише лікарі, а й пацієнти - беззаперечно довіряти лікарю та виконувати усі настанови. Подружжя, які стали учасниками проекту, були під повним патронатом клініки репродукції людини «Альтернатива»: медичний супровід від перших обстежень до народження дитини, а також усі витрати. Наталка Войтович

РІА Львів / грудень 2017


назва рубрики

РІА Львів / грудень 2017

33


ресторани

GOOD FRIEND

ПАБ ІЗ ДРУЖНЬОЮ АТМОСФЕРОЮ

Новий паб для шанувальників справжнього крафтового пива, смачної авторської кухні та теплої дружньої атмосфери. «Добрий Друг» може похизуватись найбільшим у Львові вибором крафтового пива: хмільне ллється з 24 кранів. У пабі органічно прижилася справжня культура пиття пива смакуючи кожним ковтком, оцінюючи колір та запах. Над авторським меню працює Юрій Іллічов. Поєднавши непоєднуване, віднайшовши післясмак там, де, здавалось, його нема, шеф створив страви, які не залишать байдужим жодного гостя.

Black Star Sh-o-o – піца, в тісто якої додають чорнило каракатиці і чорницю. Звучить захоплююче? А як смакує! Запечений Капрезе, Безмозка Мері, Super Mario - це не лише інтригуючі назви, а й неймовірні авторські страви, котрі створюють на кухні пабу. Заклад одночасно може прийняти 72 добрих друзів - поодинці чи великою компанією. За гальбою пива можна подивитись футбольний матч, боксерський поєдинок чи трансляцію з НХЛ - добрі друзі відпочивають весело і зі смаком. Відмінний сервіс, смачна кухня, лояльні ціни і щира привітність зроблять добрим колєгою кожного гостя. Рекомендуємо резервувати столики заздалегідь - щоб всім добрим друзям Good Friend вистачило місця

вул. Л.Українки, 19 097 827 9722 будні з 12.00 до 00.00 вихідні з 12.00 до 02.00

34

РІА Львів / грудень 2017


ЛИСТОПАДОВУ ВЕЧЕРЮ ПРОЕКТУ 13ШЕФІВ

приймав ресторан Антрекот Шеф-кухар Юрій Калінін та менеджер закладу Роман Сморгун разом з усією командою Антрекоту доклали максимальних зусиль, щоб присутнім було смачно і комфортно. Достойне меню, вдало підібрані напої, стильний інтер’єр та дружня атмосфера традиційно зробили вечір найяскравішим моментом тижня, а, можливо, і останнього місяця осені. Вишукані страви змінювали одна одну на тарілках, а вина і коктейлі - у келихах. До ростбіфа з оленини - авторська інтерпретація коктейлю Мулен Руж, пікантний дует тунця і лосося доповнило біле вино, а до салату з курки з лисичками запропонували червоне. Селеровий суп з кальмарами викликав чи не най-

РІА Львів / грудень 2017

більше обговорень і для багатьох став приємним гастрономічним сюрпризом. Ніжна кізочка з гарбузовим пюре з нотами вишневого соусу закінчила “ситну” частину вечері. На завершення подали десерт “Байрон”. Його чекали з самого початку вечора, адже Шеф нікому не відкривав таємниці, що заховано за назвою. Ніжний мус з пива на ідеально випеченому брауні, покритий меренгою, завершив вечерю, залишивши приємний післясмак справджених очікувань. Остання вечеря сезону завжди трошки ностальгійна - ще всі разом, але вже отот закінчиться гастрономічний рік, нові обличчя і смаки поповнять колекцію вражень.

35


назва рубрики


назва рубрики


назва рубрики

Нещодавно гастрономічно-розважальна карта Львова поповнилася ще одним цікавим закладом. Ресторан Sinatra запальною вечіркою розпочав мелодію свого успіху. Стильні гості, вишукані напої, смачна їжа і якісна музика обіцяють ресторації широке коло шанувальників. Sinatra - те місце, куди вам точно захочеться прийти ще не раз, щоб провести вечір у затишній атмосфері чи відсвяткувати ваше особливе свято

067 676 8607 Кульпарківська, 230

38

РІА Львів / грудень 2017


назва рубрики

СВЯТКУЙ ІЗ

(063) 614-32-75 WWW.JENNYFERBAND.COM

РІА Львів / грудень 2017

39


спорт

ОБЕРЕЖНО: ЛЬВIВСЬКИЙ “ДРАКОН” ПЛИВЕ! 27 листопада велика сесійна зала львівської Ратуші вітала спортсменів, які протягом року неодноразово підіймалися на п’єдестали престижних українських та міжнародних змагань. У когорті тріумфаторів чемпіонатів світу – команда з веслування на човнах “Дракон”“Отаман”, яку вже впізнають у світі але чомусь майже не знають у рідному місті. “Цей вид веслування у світі відомий давно, а до України “доплив” близько десяти років тому, – дізнаємося у спортсмена Андрія Бучковського. – Ми познайомилися із dragon boat, коли президент “Отаману” Андрій Маслюк привіз такий човен із сусідньої Польщі”. Попри юність клубу, до лав веслувальників постійно приєднуються нові люди. Тренування приносять успіхи: “Вже за рікдва після того, як група колишніх каноїстів спробувала себе у “Драконі”, ми почали займати призові місця на міжнародних змаганнях. Спершу чемпіонат світу серед клубів в італійській Равенні, згодом – такі ж змагання у Речіце (Чехія)”, – розповідає пан Андрій. Постійне місце для тренувань клубу – спортивна база “Гарт” у с. Наварія, неподалік Львова.

“Після змагань у Венеції про нас дізнався увесь світ”, – Андрій Бучковський. Зі слів можновладців Львова та Андрія Бучковського, 2017 рік був дуже плідним для команди “Отаман”, адже вересневі змагання клубного чемпіонату світу, що відбулися у Венеції, завершилися тріумфом та першим загальнокомандним місцем за кількістю золотих медалей. “Декілька спортсменів нашого клубу захищали честь збірної України на чемпіонаті світу серед національних команд, де також зайняли весь п’єдестал”, – додає веслувальник. Роман Миндюк

40

РІА Львів / грудень 2017


назва рубрики

РІА Львів / грудень 2017

41


круглий стіл

АНАТОМІЯ УКРАЇНСЬКОГО КІНО КРУГЛИЙ СТІЛ ВІД ЖУРНАЛУ «РІА ЛЬВІВ»

Редакція журналу «РІА Львів» започаткувала серію заходів, що проходять у форматі круглого столу. Цього разу - вже вдруге - у залі Jam Factory Art Center зібралися актори, режисери, знавці та любителі українського кінематографу. «Анатомія українського кіно» - глибока та актуальна тема: ми любимо своє, рідне, підтримуємо український продукт. Та чи завжди підтримка є виправданою? Що коїться всередині сучасного українського кінематографу, за яскравою картиною, яку представляють глядачеві у залах кінотеатрів? Своєю думкою із учасниками дискусії поділилися Федір Стригун, Ірина Ковальчук, Роман Гамкало, Анатолій Фау. До обговорення долучилися Андрій Колотай, Юлія Антонюк та Людмила Калабуха. ФЕДІР СТРИГУН український режисер, актор, Народний артист України

Раніше у нас не було такої професії як режисура. Цьому ніде не можна було навчитися і навіть більше – це неможливо. Я вважаю, що в людини або є такий спосіб мислення, бачення, світогляд або нема. В Україні було дуже багато талановитих людей, сильне кіно в студіях Одеси, Києва, але згодом воно перекочувало до Москви. Сьогодні інший час. Я вірю, що українське кіно буде і ви будете спостерігати за його розвитком. Для цього потрібна велика увага і допомога від держави: мають бути студії, гранти для молодих

42

режисерів. Та найголовніше - творче мислення. У рабській державі кіна не буде. Мистецтво творять вільні люди.

ІРИНА КОВАЛЬЧУК

на кіно. Я переконана, що попри усі недоліки та перешкоди, українське кіно живе і його визнають у світі. Якісних фільмів, можливо, не так багато, але вони є.

Львівська кінокомісія

Наша кінокомісія вже два роки займається пристосуванням Львова для зйомок фільмів. Із власних внутрішніх спостережень можу сказати, що кіно – не лише режисерська робота. Це дороге мистецтво, яке потребує великих фінансових вкладень та кваліфікованих людей, котрі вміють організовувати і виконувати процеси зйомки. Щодо фінансових проблем, то не тільки в Україні режисерам бракує коштів

АНАТОЛІЙ ФАУ

медіафрілансер із режисерським фахом

Останні кілька років (особливо 2017 рік) були дуже плідними для українського кіно. Великим поштовхом для цього стало прийняття закону про мовні квоти, що створило нішу, яку ми тепер заповнюємо справжнім українським продуктом. У нас є кому його створювати, але є мінус – бракує практики, а її, як відомо, шліфує лише майстерність.

РІА Львів / грудень 2017


круглий стіл

Є велика проблема піратського контенту, яка впливає на культуру споживання українського продукту. З іншого боку, кінозалів в Україні дуже мало і людям банально нема де переглянути нові стрічки, особливо це стосується малих міст.

РОМАН ГАМКАЛО

режисер і телеведучий

Як один із тих людей, що створюють візуальний контент, я вважаю, що наша творчість повинна допомагати змінювати світ і думки людей на краще. Ми можемо це робити і робимо попри відсутність сильної підтримки з боку держави. Та не все так погано. Є позитивні речі, зокрема нещодавній закон про зняття ПДВ з кіновиробництва і продажу квитків на українські фільми. Підтримую заборону російських фільмів. Річ у тім, що середньостатистична людина не проводить глибокого аналізу того, що бачить на екрані телевізора, але картинка впливає на сприйняття дійсності. Російські фільми та серіали знищили в українців

РІА Львів / грудень 2017

розуміння і бачення культури, адже вони пропагували виключно агресію. Для кіно, на мою думку, головним має бути виховування людяності.

АНДРІЙ КОЛОТАЙ

завідувач сектору експозиції музею етнографії та художнього промислу ІН НАН України

Сьогоднішні творці кіно ставлять перед собою зовсім інші завдання: його не знімають для пропаганди як колись. У наш час люди потребують фільмів у жанрі «екшн», коли все відбуваються швидко і насичено. Я мрію, щоб в Україні знімали такі фільми, після яких хотілося б не тільки ридати, а й аплодувати – це, на мою думку, найвища форма визнання.

ЛЮДМИЛА КАЛАБУХА

експерт з продажів та персонального брендингу

Українське кіно потрібно просувати. Мої батьки були людьми мистецтва, мама - театральним критиком. Її діяльність нагадувала мені мою роботу як бізнес-тренера. Сьогодні зовсім інша

ситуація - у кожного з нас існує безліч ресурсів, які можна використати, і не треба чекати допомоги від держави. Ми можемо представляти себе як бренд і створити власне медіа у соціальних мережах.

ЮЛІЯ АНТОНЮК

режисер

Режисер – митець і ставиться до своєї творчості як до власної дитини, котрій прагне дати все найкраще. В Україні режисери можуть підробляти акторами чи ще кимось, бо на режисурі не заробиш достатньо коштів. Особливо це стосується тих, хто знімає непрокатні фільми - бюджети тут малі, але ці фільми варті уваги. Якщо ви маєте змогу, то спробуйте допомогти процесу його створення. Можна бути волонтером, можна дозволити зйомку якоїсь сцени у своїй кав’ярні тощо. Це деталі, які створюють велике кіно і ви маєте змогу долучатися до цього процесу. Уляна Салій фото Олена Боянівська

43


кіно

Нова “Межа” УКРАЇНСЬКОГО КІНЕМАТОГРАФУ

Про сучасне кіно можна говорити багато. А ось про сучасне українське кіно донедавна можна було обійтись двома словами. Український кінематограф довго переживав період занепаду. Але останнім часом наша країна почала стрімко просуватись у сфері кіноіндустрії. Щонайменше 10 нових фільмів за рік. Декілька з них номіновані на «Оскар», «Золоту пальмову гілку» тощо.

Нещодавно презентований фільм «Межа» зруйнує стереотипи про сучасний український кінематограф. Це другий фільм нашого виробництва, номінований на «Оскар». Щоправда, Словаччиною, а не Україною (фільм був знятий за участі словацьких акторів). Кінокартина вже отримала приз за найкращу режисуру на фестивалі у Карлових Варах. Головний режисер фільму Петер Баб’як зумів у всіх деталях відтворити життя на кордоні у 2007 році, коли Словаччина отримала Шенген, а сценарист Пітер Балько влучними фразами підкреслив особистість кожного героя. Презентували фільм Ванда Адамік-Грицова та Андрій Єрмак - автори ідеї картини. У стрічці знялись відомі словацькі актори Томаш Машталір, Емілія Вашаріова, Анди Гриць, Крістина Канатова, а також улюбленці українського глядача Станіслав Боклан, Римма Зюбіна, Володимир Геляс та молодий актор Олександр Піскунов. АКТОРСЬКИЙ ЗАБОБОН: КОЛИ АКТОР ПІД ЧАС ЗЙОМКИ МАЄ ЛЯГТИ У ТРУНУ, ПІД НЬОГО КЛАДУТЬ ПЛЯШКУ ОКОВИТОЇ, А ПІСЛЯ ВІДЗНЯТОЇ СЦЕНИ ЇЇ РОЗПИВАЮТЬ ЗА ЗДОРОВ’Я ТОГО Ж АКТОРА. “Межа” - розповідь про контрабанду на кордоні між Україною та Словаччиною. Це драма про контрабандистів, корупцію, дружбу і зраду, про невдачі та їх наслідки. Про те, які межі готові перетнути герої, щоб прогодувати сім'ю, та поламані людські долі. Фільм про межі дозволеного і моральний

44

кодекс. Якщо поглянути глибше, можна побачити нового героя – відданого сім'янина, котрий поза родинним колом несе шкоду та руйнування. “10 років тому Словаччина увійшла до Шенгену, а цього року і ми отримали безвіз. Люди вважають, що такі кроки змінюють життя, але це - лише можливість. Нам відчинили двері, а влетимо ми туди чи вповземо - залежить від нас. Ми не змінимося, поки у цьому регіоні не з’явиться індустрія, навіть кіно. Поки люди не матимуть нормальної роботи - житимуть ось так. Якщо щось відбувається неправильно, настає мить, коли ти платиш дуже високу ціну. І що це буде: життя твоє чи твоїх близьких, як це відбувається у “Межі” з життям матері, ніхто не знає”, - ділиться роздумами Андрій Єрмак. Фільм починається та закінчується словами поліцейського, образ якого є рамковим: «Ми вступаємо до Шенгену. Як капітан поліції, я публічно вам обіцяю, що через Словацько-Український кордон не проскочить навіть миша. Європа нам вірить і ми Європу не підведемо». Слова, що були сказані у ту мить, розвіяло вітром у полі: через кордон бігали не лише миші, але “перескакував” тютюн, “переплигували” наркотики, а зрідка ще й люди перебігали. Усе це, звісно, метафори: перевозили все тихенько і без зайвих звуків, адже усім треба їсти. І поліцейським теж. Олена Боянівська

РІА Львів / грудень 2017


назва рубрики

просп. В. Чорновола, 67г ТЦ Інтерсіті, 3 поверх, магазин 3.7 +380675900359 +380973045031

РІА Львів / грудень 2017

45


селебріті

Андре Тан: ЯКЩО СУКНЯ ВИГЛЯДАЄ КРАЩОЮ, НІЖ ВИ, - ВОНА НЕ ДЛЯ ВАС “Львів для мене - маленький Відень”, - такими словами Андре Тан починає свою розповідь про третю подорож до нашого міста. З ним ми зустрілися в “Opera Passage” напередодні його майстер-класу “Модний гардероб”, де кутюр’є ділився секретами того, як завжди виглядати стильно, впевнено та привабливо. Про “smart couture”, зірок, що надихають, та плани підкорення Європи Андре розповів РІА - Львів. − Сьогодні Ви особисто презентуєте свою колекцію. За яким принципом добирали одяг, який буде представлений львів’янам, і на що, на Вашу думку, вони орієнтуються у стилі? − Львів дуже люблю, бо він є для мене частинкою Європи. Вперше тут побував на відкритті ТЦ “King Kross Leopolis” - перерізав червону стрічку. Вдруге був, коли відкривали мій магазин “A.Tan by Andre Tan” у ТЦ “Forum Lviv”, і от сьогодні приїхав утретє. Загалом у нас є 34 магазини по всій Україні, але смаки львівських дівчат і жінок дещо відрізняються від Східної України чи центральної. Якщо, наприклад, в Одесі люблять глибокі декольте, короткі сукні, то львів’янки обирають більш стри-

46

маний одяг: не крикливий, не яскравий і зі смаком. Якщо це сукня, то має бути середня довжина, кольорова гама - “туманний Альбіон”, колір крила горлиці. − Ви - людина-бренд. Яку основну ціль бачить для себе Андре Тан? − Моя місія - робити стильною кожну українську жінку. Не привілейованих, які мають статки, а всіх. Я вважаю, що наші жінки - найкрасивіші, а тому достойні найкращого вбрання. І в мене це непогано виходить, адже завдяки нашій ціновій політиці кожен може придбати собі сукню за 1000 гривень, а іноді й ще дешевше, оскільки у нас часто бувають знижки.

− А на кого зі світових гуру моди Ви рівняєтеся? − Мені дуже подобається політика Майкла Корса, який хоче вдягнути всіх американок. Він - в першу чергу, американський дизайнер. У цьому ми з ним трошки схожі. До речі, Корс теж бере участь у телевізійних проектах, має близько 600 магазинів по всьому світу. − Якщо говорити про Ваші магазини, за яким принципом обираєте партнерів для співпраці? − Для мене дуже важливими є бренди-сусіди, які розташовані поряд із моїми магазином. Це мають бути міжнародні або українські виробники, але з правильною маркетинговою політикою та концепцією.

РІА Львів / грудень 2017


селебріті

− Ви є творцем стилю “smart couture”. Коли Ви його створювали, який образ виникав в уяві? Можливо, хтось із українських зірок? − Це було 2005-го року, коли для мене були дещо інші канони краси. Тоді і зараз мені дуже подобалася Ніколь Кідман. Вона уособлювала для мене “smart couture”. Коли Кідман стала обличчям бренду “Chanel”, я зрозумів, що не встиг. (усміхається). З українських зірок, з нами працювали Оля Полякова, Еріка, акторка Анна Буткевич, Маша Єфросиніна. − Гламур, стиль, фешн - що об’єднує та розділяє ці всі поняття? − Знаєте, така річ, як гламур, вже неактуальна. Зараз модним є зручний одяг. За останні п’ять років мода змінилася кардинально. Якщо раніше вважалося ганебним йти на покази моди в джинсах та кросівках, то зараз останні колекції брендів “Chanel”, “Louis Vuitton”, “Dior” де-

РІА Львів / грудень 2017

монструють, що камзоли із вишивкою ручної роботи модно поєднувати з кросівками та джинсами. Це cute, nice. − Кажуть, що жінка вдягається для себе, подруг і для чоловіків. Правда? − Ні! Не погоджуюся. Жінки завжди вдягаються для чоловіків, а потім вже для себе. − А на що тоді в жіночому образі звертають увагу чоловіки у першу чергу? − На стиль та образ, адже якщо сукня виглядає кращою, ніж ви, - вона не для вас. Одяг має органічно вписуватися в образ, створювати певний симбіоз - те, що називають стилем. Часто трапляється так, що дуже красива дівчина виглядає не надто примітно. А це для мене важливо, адже я - як той стоматолог, що дивиться найперше на зуби, - першочергово звертаю увагу на одяг.

− Напередодні закінчення 2017-го року хочеться почути про Ваші плани на наступний. − Планую перейти на інший рівень відкрити магазини за межами України, у Європі. Також буде запуск ще одного великого напряму. − Але й про Львів не забудьте! − Навесні буду тут знову на офіційному відкритті нашого другого магазину в “King Kross Leopolis”. − А як будете святкувати Новий рік? − Ми з дружиною та донькою любимо відпочивати у цей час у теплих краях, але цьогоріч хочу бути вдома. Для мене Новий рік - це ялинка, запах мандаринок, це новорічний концерт по телевізору. Хочеться, щоб моя донька його запам’ятала з подарунками та великою пишною ялинкою. Розмовляла Лілія Дудич Організатор заходу Вікторія Белей

47


селебриті

ОЛЕКСАНДР БОЖИК: Моя музична мова - інтернаціональна Скрипаль-віртуоз, композитор, новітня епоха в сучасному музичному просторі. Йому однаково підвладні класика, рок, поп та етно-музика. Майстер поєднувати неперевершене виконання та видовищне шоу - “український Паганіні” Олександр Божик поділився з нами роздумами про музику та планами на Різдво. - Пане Олександре, Ви - та людина, котра представляє музичну культуру України в світі. Яким чином Ви доносите музику до таких різних слухачів? Як її сприймають у різних країнах? - Для мене велика честь представляти Україну та її культуру у всіх куточках світу. Зі своєю концертною програмою я вже встиг побувати у 36 країнах, і з кожним роком ця цифра збільшується. Моя музична мова є інтернаціональною. Де б я не виступав, її розуміють усі. Скажу більше - завжди намагаюся окрім своєї основної програми виконувати щось традиційне для кожної країни – неважливо, чи це Канада, чи Бразилія, чи навіть Південна Корея. Тому мої виступи завжди закінчуються шквалом оплесків! - У своїх композиціях Ви поєднуєте різні стилі, чи є серед них такий, що домінує? - Я працюю у дуже цікавому музичному стилі, який називається «музичний кросовер». Це коли поєднуються абсолютно різні стилі музики: класичні твори виконуються у стилі рок-музики або навпаки. Мені та моєму колективу підвладні абсолютно усі стилі музики. Ми любимо музикувати в етно-стилі, в стилі рок, поп, фольк, у класиці. Виконуємо багато саундтреків до кінофільмів та мою авторську музику. - Нещодавно Ви брали участь у польському шоу талантів «Mam talent». Поділитеся враженнями? - Враження від участі у цьому шоу лише позитивні! Членам журі та усім глядачам я продемонстрував, що скрипка – дуже сучасний інструмент. Його звучання не може залишити байдужим нікого! Після першого виступу на кастингу мене неофіційно назвали “Джиммі Хендріксом серед скрипалів”, а після півфіналу, коли я виконав класичний твір у рок звучанні одночасно на трьох скрипках, - зал аплодував стоячи!

48

- Олександре, після успішного виступу на польському талант-шоу чи плануєте Ви залишатися у цій країні назавжди? - Поки не планую. Я дуже люблю своє рідне місто Львів, тут є все для того, щоб розвивати свій музичний талант, просто насолоджуватися життям. Але концертів містами Польщі буде дуже багато. Уже з березня розпочинається великий концертний тур разом із переможницею одного з сезонів шоу «Mam talent» Тетяною Галіциною. Це буде поєднання пісочної анімації, віртуозної гри на скрипці та музики до кінофільмів. - Музика – мова, яку розуміють без слів. З початком зими, напевно, хочеться подарувати слухачеві щось особливе. Те, що нагадуватиме людям про наближення свята. Що ви готуєте для нас у новорічний період, чим здивуєте? - Уже традиційно, 2 січня на сцені Львівської Опери відбудуться мої концерти. Ми готуємо для усіх містян та туристів унікальний музичний проект, у якому будуть звучати кавери на світові хіти, популярна музика у різних стилях, саундтреки до кінофільмів, авторська музика та шоу-номери. Святковий настрій гарантовано, і все це виконуватиметься у супроводі найкращих львівських музикантів, яких ми поєднали у справжній рок-оркестр. Я щасливий, що на наші концерти квитки розкуповуються заздалегідь. Запевняю, що після святкування Нового року у родинному колі, наступного дня усі слухачі потраплять у справжній шквал емоцій та музичного шаленства. Через велику зацікавленість нашим проектом відбудеться одразу два концерти: перший розпочнеться о 17:00, а другий о 19:30. - Розкажіть, будь ласка, як проходять свята у того Олександра Божика, який поза сценою, у колі сім’ї? - Коли концертний графік дозволяє, свята обов’язково проходять у родинному колі. У мене, на щастя, дуже велика ро-

дина та багато друзів. Це велика радість - декілька днів побути з найріднішими, поколядувати, згадати минулий рік, поділитися планами на наступний. Деколи ми з друзями у Різдвяний період їдемо хоч до наших рідних Карпат, бо такої неймовірної красивої зими та лапатого снігу, напевно, немає ніде. - Олександре, а чи є у Вас особливі традиції святкування Різдва або ж Нового Року? - Новорічна ніч практично для кожного артиста – це в першу чергу робота, так як і весь місяць до того. Святкові виступи, новорічні корпоративи, а після моєї участі в польському шоу «Mam talent» графік цих виступів виріс в два рази, оскільки поєдную їх у двох країнах. Про рідний дім тимчасово треба забути, ночувати доводиться у готелях, потягах та літаках. Тому усі святкування для мене відбуваються уже після офіційних дат. Традиційно разом із друзями ходимо з колядою один до одного в гості, інколи навіть беру з собою скрипку! Скажу по секрету, моєю улюбленою Різдвяною стравою є кутя, тому для мене її готують велику кількість. Намагаюся зателефонувати та привітати усіх своїх друзів, з якими не було часу поспілкуватися впродовж року. - Чи є речі, яких би Вам хотілося побажати для наших читачів? - З великою приємністю хочу привітати усіх читачів журналу «РІА-Львів» з Новим роком та Різдвом Христовим! Бажаю, щоб наступний рік приніс багато радості та щастя, надихнув на нові здобутки, подарував нарешті мир та спокій Україні, і здійснив наші мрії! Гарного усім святкування, і не забувайте, що як зустрінете Новий рік – так він і пройде! Тому побачимося 2-го січня у Львівській Опері і розпочнемо 2018-й рік яскраво, динамічно, весело та з гарною музикою! Розмовляла Уляна Салій

РІА Львів / грудень 2017


селебриті

РІА Львів / грудень 2017

49


шоу-біз

ХОРОШИЙ ВЕДУЧИЙ ДЕШЕВИМ НЕ БУВАЄ Усі ми любимо розважатися, ходити на цікаві вечірки і різноманітні івенти. Але чи задумувалися ми коли-небудь, що робить їх такими незабутніми: весела компанія, хороші наїдки чи людина, яка створює свято? Дмитро Благий, шоумен, ведучий, актор привідкриє завісу цієї надзвичайно цікавої але водночас важкої професії - ведучого. - ДМИТРЕ, РОЗКАЖІТЬ ДЕТАЛЬНІШЕ ПРО ПРОФЕСІЮ ВЕДУЧОГО: ЯК ВИНИКЛА, У ЧОМУ ЇЇ СЕНС ТА СПЕЦИФІКА? - Ще за часів Радянського Союзу, були артисти та диктори. Диктори працювали тільки на радіо і телебаченні. Артисти - танцюристи чи актори театру - могли працювати і на весіллях. Публічні люди в умовах тоталітарного режиму не могли виступати у закладах, які хоч віддалено нагадували ресторан. У той же час на Заході з'явилося поняття “шоумен” - на американському телебаченні чи кіно шоуменів бачимо не тільки в режимі реального часу, але і у записі програм. Усі вони працювали в розмовному жанрі - люди, котрі з мікрофоном чи без виходили на сцену і брали на себе відповідальність за те, що там відбувалося. На сьогодні поняття “шоумен” ширше за поняття “ведучий”. Професія ведучого у первинному вигляді перестає бути цікавою. - ЧАСОМ ВЕДУЧИХ-ШОУМЕНІВ НАЗИВАЮТЬ ТАМАДАМИ. ЧОМУ ТАК? - Тамада - грузинське слово. Автентично - старійшина, котрий

50

на святі говорив тости, передавав умовний мікрофон чи словом “алаверди” повертав собі право продовжити тост. В інших країнах пострадянського простору тамадою був артист - актор, котрий приходив на свято як гість або ж за символічну винагороду і міг розказати гумореску, смішну історію або тост. - ЗАРАЗ МИ СПОСТЕРІГАЄМО ЗЛИТТЯ ПОНЯТЬ “ШОУМЕН” ТА “ВЕДУЧИЙ”. ВОНИ ВЗАГАЛІ ВІДРІЗНЮТЬСЯ? - Ведучий - це формат новин, інформаційної подачі на телебаченні чи радіо. Шоумен - ні. У США , до прикладу, дуже популярним є Late Night Show Джиммі Феллона. От він - шоумен. Якщо ми говоримо про формат корпоративу або весілля, все, що

нам потрібно - враження. Емоційна пам'ять - найтриваліша. Ми можемо забути ім'я людини, але емоції, які відчували в присутності цієї людини, залишаться з нами надовго Завдання шоумена на святі - створити емоційний фон. Коли я працюю з нареченими перед весіллям, найперше дізнаюся історію емоцій: як вони познайомилися, що тоді відчувала наречена, що сказав наречений. - КОЖНА ІНДУСТРІЯ МАЄ СВОЇ ТРЕНДИ. ЩО ЗАРАЗ МОДНО? - Ведучі, котрі слідують трендам або ж самі їх задають, презентують себе як шоуменів: людей, здатних провести як ділову подію, так і свято. Івент-індустрія - поняття глобальне. Тут музика, приміщення, декор,

РІА Львів / грудень 2017


шоу-біз

меню та все решту. Шоумени - лише її частина. На Заході івент-галузі у нашому розумінні просто не існує. Там не буває весіль до ранку і ведучих як ми звикли їх сприймати теж. Максимум - елегантний чоловік, котрий запрошує людей до тосту. У нас ця індустрія більше розвинена і наші тренди втілюються закордоном: той же шоумен на весіллі, котрий володіє інформацією про гостей і молодят, може розважити та задавати тон святу- цікаво, незвично і затребувано. Та платити стільки як у нас вони не готові - не бачать у цьому сенсу.

ШОУМЕН ПРАЦЮЄ З ЕМОЦІЯМИ Сьогодні трендом стали мультимедіа, а от конкурси вже відходять. Суть конкурсів у тому, що треба щось зробити швидше чи краще за інших. Є переможці та переможені. Розвага - це коли всі переможці. Це дійство протягом святкування, де нема кращих чи гірших. Відходять розлогі віршовані тости, кепкуваня з гостей. Мультимедійні розваги не передбачають примусу. Всім комфортно і приємно: гостям-екстравертам брати участь у дійстві, а інтровертам - спостерігати. Основний тренд підходу до організації святкування - психологія. Звісно, від фінансових можливостей теж немало залежить: хтось собі може дозволити світлодіодні кульки, а хтось - декорації на тисячі доларів. Наприклад, нещодавно з'явилися величезні дзеркальні стійки, котрі ставлять за нареченими на весіллі. Одна стійка коштує близько 50000 грн. Дорого? Так. Але ж трендово. Не можна сказати, що є чіткі тренди організації свят. Тренд один - що більше у вас грошей, то стильнішим можна зробити свято. -ЗА ЩО ПЛАТЯТЬ ВЕДУЧОМУ? ЩО ВХОДИТЬ ДО ПАКЕТУ ПОСЛУГ? - Недавно я проводив майстер-клас для майбутніх координаторів і організаторів свят. Там теж ставили

РІА Львів / грудень 2017

це питання. Відповідь - ведучому платять за емоції. Може здатися, що робота ведучого - говорити в мікрофон. Ні - самому святу передує ретельна підготовка. Ведучий - це психолог, котрий має розслабити замовника і “витягнути” ту інформацію, яка знайде емоційний відклик у гостях. Ведучий готує сценарій, наповнюючи тими розвагами, яким надає перевагу замовник. Наприклад, якщо ми говоримо про перше застілля на весіллі, перед тим як зустрітися із замовником і щось пропонувати, маю розуміти, чого від мене очікують. Інколи корпоративні розваги доречні на весіллях, а буває, що весілля проходить у форматі тімбілдингу. Наведу реальний приклад: весілля у стилі мафії. Коли я поговорив із нареченою, глибше вникнув у тему - весілля, тімбілдинг і стилістика об’єдналися в цілісну картину. Ми домовилися, що наречена всім гостям має розповісти, що таке тімбілдинг і як бути в стилі мафії. Ми разом підготували невеликий кейс, який вона разом із запрошеннями вручала гостям. Гості мали інструкцію - як готуватися до святкування. Весілля почалося із пострілу стартового пістолета -”застрелили” старшого дружбу. Я як ведучий представляв себе як кіллера нового дона і його донни - наречених. Після слів: “Цих двох сьогодні об’єднує Бог. Якщо хтось проти - хай скаже зараз чи замовкне навіки” старший дружба був “проти”, то його і “вбили”, а офіціанти винесли “тіло”. Весілля у форматі тімбілдингу - це обов'язковий поділ на команди. На цьому весіллі їх було чотири. Одна з команд назвалася іменем відомого мафіозного клану Каморра. Інші гості, котрі були не дуже в темі, назвали себе Стодолла. Мені як ведучому треба було ці формати об’єднати, щоб зробити свято гармонійним та емоційним. Часом наречені хочуть одразу починати з драйву, хоч я і намагаюся пояснити, що батьки і старші гості втомляться. Та поради ведучого не завжди чують. Із замовником треба зустрічатися щонайменше двічі. Перед тим як почати працювати, я проводжу опитування за анкетою. Запитання різні для іменинника, наречених чи

корпоративів, бо емоції різні. Відповіді мають розкрити особистість і це для мене важливо - якщо багато знаю про людину, то можу підкреслити її переваги. Якщо йдеться про корпоратив, виясняю, як із ким можна пожартувати, щоб припіднести емоційний стан людини. - ВЕДУЧИЙ - ЦЕ ПРОФЕСІЯ. ЯК ПІДВИЩУВАТИ СВОЮ МАЙСТЕРНІСТЬ? - Ведучий працює зі словом, з гумором, а не реквізитом чи конкурсами. Щоб ти завжди був цікавим - маєш бути цікавою особистістю. Щоб розвиватися професійно, ведучі мають спілкуватися між собою, відвідувати майстер класи, професійні школи, де збираються топові ведучі (інколи і телевізійні), котрі розповідають про тренди “вищих ешелонів”. Ми - більш локальні шоумени - переносимо ці тренди на свій ринок.

ЛЮДИ ЛЮБЛЯТЬ, КОЛИ ЇХ ХВАЛЯТЬ - ЧИ БАГАТО ДОВОДИТЬСЯ ПРАЦЮВАТИ НА СВЯТІ? “Дешеві” ведучі - це вся шоу-програма і конкурси в одній особі. На весіллях багатих людей вся робота ведучого - запросити до тосту і оголосити зірку, котра виступатиме далі. Для них ведучий має бути приємним, виглядати гарно, не мати дефектів вимови та бути ерудованим. - ЗА ЯКИМИ КРИТЕРІЯМИ ВИБРАТИ ШОУМЕНА ДЛЯ СВЯТКУВАНЯ? - Хороший ведучий дешевим не буває. Але це не основний показник. У дорогих шоуменів теж бувають провальні свята і застарілі сценарії. Ведучий - людина, з котрою ви маєте відчути психологічну сумісність. Має “тьохнути” - оце моя людина. Нема комфорту - нема співпраці.

Розмовляла Яна Ковальчук

51


зіркові діти

Через гори, через гай

ПРИЙДЕ СВЯТИЙ МИКОЛАЙ Передчуття чогось казкового та аромат незамінних мандаринок – таким для малечі й для багатьох дорослих є наближення Дня св. Миколая. У ніч на 19 грудня добрий святий із великим мішком приходить і кладе під подушку подарунки. Янголятко розказує Чудотворцю, які чемності записані дитині за рік, і якого подарунка просили малятка у листах. Слухняні та старанні дітки отримують подарунки, а бешкетникам дістається різка від Антипка.

Напередодні свята ми запитали діток 1. Як виглядає Миколай? 2. Що треба зробити, щоб отримати подарунок? 3. Якого подарунка чекають цього року? Щирі дитячі уявлення - у нашому пердмиколайському матеріалі. Тетяна Гудзовська, Дар’я Кучер, Наталка Войтович

Глорія Драч «Найкраща модель T mini models», переможниця конкурсу юних моделей «Mini Model International Awards-2017», обличчя конкурсу «Mini Miss & Mister Lemberg-2017»

1.Святий Миколай обов’язково повинен мати довгу кучеряву білосніжну бороду, адже він старенький. У нього червона шапка з біленьким помпоном. Одягнений Миколай у великий теплий червоний кожух із всілякими декораціями (на грудях намальований олень, на спині – велика сніжинка) і штани – широкі та теплі, щоб не замерз. 2. Для того, щоб отримати подарунок, потрібно ціле літо бути дуже чемними! Слухати та допомагати бабусі, мати хобі, допомагати бідним діткам, гарно вчитись та не вихвалятись. 3. Дуже хочу одяг, що світиться в темноті.

Даниїл Рябоконь, 5 років 1.Святий Миколай носить червоний одяг: у нього і шапка, і куртка червоні. Подарунки для діток він носить у великому мішку. Але пішки він не ходить, а їздить на оленях. А знаєте, де живе Миколай? На Сихові! 2.Щоб отримати подарунок від святого Миколая, потрібно, по перше, бути чемним, і, по друге, допомагати мамі і бавитися з братиком. Особисто я мамі допомагаю готувати і мені це дуже подобається. 3.Цього року хочу отримати в подарунок машинку, яка плаває по воді, і дрона з камерою.

Максим Зозуля, 2 рочки і 8 місяців 1. Святий Миколай великий і дуже дорослий. У нього є борода. За спиною носить мішок, у якому багато подарунків для діток. 2. Потрібно бути чемним та любити маму, тата, бабусь та дідусів, слухатись їх. Тоді Святий Миколай буде знати, що треба принести подарунок. 3. Хочу, щоб цього року Миколай приніс мені велику машину та кіндер-сюрприз.

52

РІА Львів / грудень 2017


зіркові діти

Злата Шулак, 6 років Северин Шулак, 2 роки (м. Дрогобич) 1. Святий Миколай - чарівник, старенький дідусь з білою довгою бородою. Він дуже любить дітей. Чемним діткам він несе багато цікавих подарунків, а нечемним - маленьку різочку. Усі дітки та дорослі люблять свято Миколая, тільки шкода, що цей день буває лише раз на рік. 2. Щоб отримати подарунок від Миколая, потрібно цілий рік бути чемною, вихованою дитиною, допомагати мамі, бабусі, гарно вчитися у школі, а потім написати лист до Миколая і покласти його на вікно. Він обов'язково його прочитає та принесе омріяні подаруночки. 3. Я вірю у казку і щиро радію, що цього року до мене прийде Святий Миколай і принесе мені та моєму маленькому братикові Северинові красиві подарунки. Мій братик хотів би отримати футбольний м'ячик та великий кольоровий тортик, цукерки та мандаринки. Я дуже хотіла б, щоб Миколай приніс мені у дарунок гарне білосніжне платтячко і чарівну паличку, щоб я стала справжньою принцесою і могла виконувати бажання.

Вероніка Прадєд-Янчак (RoNika) співачка, танцівниця та модель, 6 років

1. Я його ніколи не бачила, оскільки він завжди приходить, коли я сплю. Але знаю, що він дуже добрий дідусь з великою бородою. Думаю, що він дуже сильний, бо носить великий мішок з подарунками. 2. Треба дуже добре себе поводити протягом року, бути слухняною і гарно вчитись у школі. Також допомагати батькам та діткам, які цього потребують. А ще треба старатись і викладатись на всі 100 % на репетиціях із вокалу, танців та в модельній школі, оскільки Миколай все бачить, навіть якщо його немає поряд. Треба бути доброю, привітною і вихованою. 3. Я вже написала листа Миколаю і попросила, щоб у цьому році у мене було ще більше виступів та перемог на гарних великих сценах, щоб мене узяли на проект "Україна має талант", щоб я стала "Міні міс Україна" і щоб у мене з'явилось ще більше прихильників у соцмережах. Я дуже люблю спілкуватись із дітьми, знайомитись і знаходити нових друзів. І ще я попросила ляльку Рапунцель. Ми з нею дуже схожі, оскільки в мене довге і гарне волосся як у неї.

Сергій Кархут, 7 років Назар Кархут, 4 роки 1.Святий Миколай виглядає по різдвяному: з довгою бородою, одягнений у червоний костюм та червону шапку, з великою палицею у руках. Він на своїх санях за допомогою літаючих оленів розвозить дітям та дорослим подаруночки. 2. Щоб отримати подаруночки від Миколая, потрібно бути чемними та слухняними цілий рік, слухати батьків та дорослих, гарно поводитись у школі та садочку, допомагати усім, хто просить допомоги. Щоб Миколай знав, що подарувати, потрібно йому написати листа, у якому розказати про свої побажання. 3. Сергій: Я мрію про конструктор з ніндзя, книжку з новими казками, арбалет та автомат і цукерочки Назар: Хочу дорогу з машинками Hot Wheels, цукерочки, розмальовку з машинками, олівці та пазли.

РІА Львів / грудень 2017

53


МАЛЕНЬКІ АМЕРИКАНСЬКІ УКРАЇНЦІ ВІДПОВІЛИ НА ТРИ НАШІ ЗАПИТАННЯ ПРО МИКОЛАЯ:

ЕНТОНI 6 РОКІВ

ВIКТОРIЯ ГОЛДОВАНСЬКА мати трьох дітей (Чикаго, США)

У нас типова українська сім’я, хоча ми і проживаємо у США. Я намагаюся навчати дітей українських звичаїв, щоб вони не забували своє коріння. Про Святого Миколая дітям розповідала не лише я. Незважаючи на те, що діти окрім школи відвідують багато гуртків та мають дуже мало вільного часу, щотижня відвідують суботню українську школу в нашому районі. Власне, в українській школі їм і розповіли про Святого Миколая, який приходить до чемних діток щороку. Це свято у родині ми завжди святкували. Так було і вдома, коли ми з сестрою були малими, так є і зараз, коли у мене маленькі діти. Я це свято дуже люблю. І діти з нетерпінням чекають Миколая. Якщо у звичайні дні вони можуть засинати у кімнаті один одного або проситися спати разом, то у переддень Миколая, кожен біжить у свою кімнату і всі троє швиденько лягають спати - близько 7 вечора вже у ліжках, але малі хитруни не сплять, а чекають поки прийде Чудотворець. Вони страшенно переживають, щоб Святий не переплутав подушки. Я ж натомість чекаю, поки вони заснуть. Подарунки розношу опівночі. Менші кладу під подушку, а більші - під ліжко. Якщо чесно, то подарунки дітям дарую двічі − на Миколая і на Різдво. Але на Різдво кладемо з чоловіком подарунки під ялинку.

1. Святий Миколай − дорослий бородатий чоловік. Коли він іде, то опирається на палицю. Для мене він найкращий, адже щороку приносить подарунки. Щоправда, завжди приходить, коли я сплю. Але він дуже уважний і добрий, бо завжди виконує те, що я прошу. 2. Подарунок можна отримати тільки якщо добре вчишся і досягаєш успіхів у всьому, чим займаєшся - у хокеї, катанні на ковзанах, тхеквандо, футболі та шахах. Не можна лінуватися. А ще потрібно допомагати сестричці співати, вчити з нею ролі для дитячого театру і грати у шахи. 3. Я дуже хочу електричний квадроцикл.

АНЖЕЛIНА 10 РОКІВ

1. Святий Миколай - старий високий дідусь, має велику красиву сиву бороду. Одягнений у довгий плащ або шубу червоного кольору. Він розносить дітям подарунки і кладе їх під подушку. Інколи може покласти і під ліжко. Тому зранку треба дуже уважно усюди подивитися, щоб не загубити жодного подарунка. 2. Щоб отримати подарунки, треба написати листа з бажаннями та попросити їх виконати. А ще - бути чемним і слухатися батьків. Обов’язково робити домашні завдання, прибирати за собою, допомагати мамі та красиво співати. 3. Цього року хочу ляльку моєї мрії і електричний скутер.

СОФIЯ-ВIРА 4 РОКИ

1. Думаю, що Святий Миколай - красивий і добрий. Він приходить до усіх чемних дітей і має дуже великий мішок із подарунками. Я його не бачила, бо спала. 2. Якщо любити маму і слухати її, то Святий Миколай обов’язково принесе подарунок. 3. Не знаю що я хочу, але думаю, що він принесе щось цікаве і гарне. 54

РІА Львів / грудень 2017


ексклюзив

ЯСКРАВЕ СЯЙВО

МАЛЕНЬКИХ ЗIРОЧОК Епатажні костюми, феєрична постановка та недитяча конкуренція - усе найцікавіше про цьогорічний дитячий пісенний конкурс Junior Eurovision 2017 та ексклюзивне інтерв’ю із учасницею від України Анастасією Багінською - читайте далі. кладач iз вокалу Катерина Комар. Ідею запропонувала сама юна виконавиця. Адже її шлях до кожної нової перемоги, як стверджує Анастасія, триває без зупинок і є запорукою успіху.

Нещодавно у столиці Грузії - Тбілісі - відбувся Міжнародний пісенний конкурс “Junior Eurovision 2017”. Подія вражає - тут зібралися талановиті діти з усіх куточків землі. Цьогоріч у конкурсі взяли участь 16 країн. Україну представляла 12-річна Анастасія Багінська, фіналістка конкурсу “Голос діти - 2” з піснею “Не зупиняй”. Музику та слова пісні написала її ви-

РІА Львів / грудень 2017

- Анастасіє, виступати на пісенному конкурсі такого рівня дуже престижно. Розкажи про свою підготовку та чи мріяла ти колись, що стоятимеш на сцені Євробачення ? - Моя підготовка почалася ще минулого року, коли зрозуміла, що для пісенного конкурсу такого масштабу потрібно багато тренувань та зусиль. Усе починається з пісні, тому на її вибір пішло найбільше часу. Обирали всією командою - ми хотіли, щоб пісня торкнулася серця слухача, щоб кожна дитина та тінейджер змогли повірити у себе і не боятися йти вперед. Зараз точно впевнена, що ми не помилилися з вибором пісні «Не зупиняй». - Чи додала тобі впевненості участь у дитячому шоу “Голос діти” ? - Насправді, це був великий досвід для мене. У телепроекті «Голос діти» я зрозуміла, що бути артистом не так легко, як здається. Я займаюся вокалом та постановкою голосу чотири рази на тиждень.

- Чи існує здорова конкуренція на Дитячому Євробаченні ? - Усі, хто брав участь у цьогорічному конкурсі, були гідні перемоги. Адже саме їх обрала їхня країна. Та конкуренція існує. Мене підтримали однокласники. Коли приїхала в Тбілісі, отримала від них листи з чудовими словами. А усі мої друзі написали привітання. - Як думаєш, пов'яжеш своє життя з українським шоу-бізнесом ? - Зараз у мене дуже багато планів. Про них я поки що розповідати не буду. Важливо завжди йти вперед та не зупинятися, вірити у свою мрію та робити крок їй назустріч! Дитяче Євробачення не обійшлось без нововведення. Цьогоріч шанувальників потішили онлайн-голосуванням на сайті конкурсу. Досі лише делегації країн мали змогу проголосувати за інших учасників. З упевненістю можна сказати, що діти вміють дивувати не лише своїм голосом, відкритістю, харизмою, а й недитячим підходом до конкурсу: майстерність та відшліфованість номерів здивувала дорослого глядача. Ростислав Пелех

55


театр

З УКРАЇНИ ПО НИТЦІ,

А СИХОВУ - ТЕАТР ПР. ЧЕРВОНОЇ КА ЛИ НИ

, 81

Театр Domus створений львів'янином Денисом Федішовим та кримською режисеркою Наталею Меньшиковою, що переїхала до Львова. Театр відкрили 9 жовтня 2016 р. у Кінопалаці ім. О. Довженка. Засновники називають Domus “театром старих і нових львів’ян”.

- ЯК З’ЯВИВСЯ DOMUS ? ДЕНИС: Я - львів’янин, а Наталія Меньшикова - кримчанка. Одна з наших основних ідей об’єднати переселенців та львів’ян. Хоча ми не любимо використовувати слово переселенці, краще “нові львів’яни”. Якось мені запропонували створити start up-театр. Я ніколи такого не робив, тож вирішив зателефонувати людині, яка знає, що робити. НАТАЛЯ: Зробити той start up ми не встигли, а потім вирішили, що нам і без нього нічого не заважатиме створити театр. - У ВАС ЗА РІК ВЖЕ 6 ПОСТАНОВОК. ЩО ЦЕ ЗА ВИСТАВИ? НАТАЛЯ: Першою виставою була романтична історія «Уві сні та на яву» за мотивами книги Г.Г. Маркеса “Очі блакитного собаки”. Наступною постановкою стала казка “Не спляча красуня”. Є досить важка постановка “Добраніч, мамо” за мотивами Марші Норман про дочку та матір, що не можуть ніяк порозумітися. Далі ми створили п’єсу «Метелики вільні» - це історія не лише про хлопця, позбавленого зору, але і про людські взаємини. З цією виставою ми їздили у Сіверодонецьк і Новий Айдар, де нас дуже тепло прийняли і досі пишуть, що чекають. Ще ми хотіли би відвідати Слов’янськ, Краматорськ та інші невеличкі міста України. Щоправда, це трохи затратно через перевезення декорацій. - З ЧОГО ВИНИКЛА ІДЕЯ НАЗВАТИ ТЕАТР DOMUS? НАТАЛЯ: Не пам’ятаю, чия була ідея. Ми дуже довго думали над назвою. На початках нас було четверо: двоє львів’ян і двоє переселенців, по56

тім долучилось ще троє людей і нас стало семеро: сім - це сім’я, а сім’я – це дім. Ми вирішили, що не будемо шукати переклади, а вдамось до архаїчного початку: латиною “дім” – “Domus”. Ми справді приходимо сюди як додому: ходимо в тапочках, каву п’ємо. - РОЗКАЖІТЬ ПРО СВОЮ ТРУПУ: В ЧОМУ ВАША ОСОБЛИВІСТЬ? ДЕНИС: Ми всі абсолютно різні і цим тішимось. Кожна людина для нас є цінна своєю особистістю. Наталя: А ще у нас втілюються мрії. Була жінка, якій тато не дозволяв грати в театрі, хоч вона дуже хотіла. І ось чоловік її привів до нас. Вона втілила свою мрію, а ми радіємо. Є багато людей, котрі мріяли займатися театром, пробували колись, але життя склалось так, що вони отримали іншу освіту, та все ж хочуть бути акторами. Через те ми до професіоналів приєднали аматорів. - ЧИ ЧАСТО У ВАС ВИНИКАЮТЬ КОНФЛІКТИ? НАТАЛЯ: Їх немає. Ми створюємо свої вистави, опираючись на позитив. Звісно, бувають моменти, коли важко щось вирішити, але наша принципова позиція – не скаржитись. Ми усе в цьому театрі зробили самі. Нам допома-

гали. Та якби ми скаржились, навряд чи щось вдалося би. Зі світу по нитці, а Сихову театр. Тепер вже Львову театр. ДЕНИС: Якщо прагнути і діяти – світ допоможе, треба лише докласти трохи зусиль. - ВИ САМІ Є АКТОРАМИ? НАТАЛЯ: Коли людина йде вчитись на режисуру, то обов’язково вивчає акторську майстерність. Режисер мусить розуміти актора, допомогти і просто відчувати, як воно – знаходитись там, на сцені. Я прийшла у театральну студію ще зовсім маленькою дівчинкою. Тому маю досвід понад 30 років. ДЕНИС: Я актор (і директор) театру “Domus” - це моя основна робота. Хоча театральної освіти не маю. - ЧОМУ “DOMUS” ВИНИК САМЕ У СПАЛЬНОМУ РАЙОНІ? НАТАЛЯ: По перше, у кожного театру має бути своя родзинка. По друге, це дуже великий район, а навряд чи всі сихівчани мають час і змогу, щоб відвідати театр у центрі. Тому їм потрібен свій театр. ДЕНИС: По третє, тепер люди з центру приїжджають до нас подивитись вистави, адже це цікаво. Спілкувалась Олена Боянівська

РІА Львів / грудень 2017


книжкова полиця

Теплий настрій у зимовий вечір Довгими зимовими вечорами хочеться чогось затишного та позитивного. І мова йде не про матеріальне, навіть не про какао чи кота, а про щось добре – таке, що зігріє душу. Що може бути краще за мудру книгу, яка уже з перших сторінок несе надію та натхнення? Хіба що три такі книги. Цього разу ми обрали різножанрові книжки, кожна з яких змусить задуматися про сенс життя, кохання та добро. І нехай за вікном дме хурделиця - тепло серця не дозволить змерзнути.

Книга Наталії Гурницької «Мелодія кави в тональності сподівання» - довгоочікуване продовження улюбленої історії «Мелодія кави у тональності кардамону». Перший роман авторки 2 роки входив до ТОП-10 найуспішніших книжок сучасної української літератури. Талановита письменниця до-

вела, що український жіночий роман не лише впевнено конкурує та крокує в ногу із закордонними виданнями, а й випереджає їх. Історія вимагала продовження. І сьогодні чарівна мелодія кави, що виспівує долю юної городянки, яка жила і кохала серед кам’яниць і брукованих вулиць міста Лева в середині позаминулого століття, зазвучить знову. У новій тональності − тональності сподівання. «Цей роман не залишить вас байдужими, не забудеться, не зітреться з пам’яті, торкнеться вашого серця ніжними, мудрими словами, лагідним теплом неймовірної історії про вічне кохання. Заваріть собі кави, охопіть філіжанку долонями, щоб зігріти їх − і своє серце

− передчуттям дива, а потім сядьте в улюблене крісло і розгорніть цю книгу», - зазначає письменниця Наталка Шевченко. Для читачів - Анна утікачка, утриманка, коханка, щаслива наречена, дружина, вдова. Єдине, заради чого живе без Адама, − його дитина під серцем, яке ще досі відчуває любов. Мовчазна, піднесено шляхетна у своїй скорботі, вона знову мусить жити для дітей. І сонячного ранку в улюбленій альтанці за книжкою і кавою з кардамоном прислухатися до нової мелодії кохання, її гучних мажорних акордів і ледь чутної обіцянки чогось справжнього в майбутньому.

Книга Вацлава Гавела «Прошу коротко» видавництва “ПАІС” буде для багатьох своєрідним відкриттям. Її автор, перший Президент Чеської Республіки, пише про історично вагомі події,

про звичайні суто приватні справи, свою творчість, друзів та недругів, рідних людей та видатних політичних діячів світу. Вражає глибина та рівень авторської відвертості, яка від майже інтимного самооголення доростає іноді до роздумів про глобальний світоустрій і взаємини між народами, до виважених оцінок дійсності та проникливих передбачень майбутнього. Книга унікальна і за своєю архітектонікою: белетризований підсумок власного життя автор подає у надзвичайно оригінальній оправі колажу, де

природно переплелися спогади, роздуми, допити-інтерв’ю із самим собою, фрагменти особистих щоденників та службових записок. Це, по суті, дуже густий і пізнавальний «концентрат» думок та дій недалекого минулого за участі багатьох неординарних персонажів. «Прошу коротко» Вацлава Гавела перемогла у конкурсі Львівської міськради «Краща україномовна книга» 2017 року, зайнявши перше місце у категорії «перекладна література».

Книга Регіни Бретт «Бог дає таланти всім. 50 уроків, щоб знайти себе і справу свого життя» допоможе знайти влас-

не покликання у житті. Це дуже зворушлива та справжня частинка історії життя кожного з нас, яка звучить з вуст Регіни Бретт – авторки бестселерів та фіналістки Пулітцерівської премії. Як наголошує письменниця, робота – це не лише діяльність, за яку ви отримуєте гроші, − це ніщо інше як вагома частина вашого життя. Тож витрачати свій час потрібно лише на те, що дійсно робить вас щасливішим, а ваше життя - змістовнішим.

Книжка адресована тим, хто зневірився, але хоче досягати нових вершин. Тим, хто довго блукав далекими стежками життя, аж доки не знайшов свого ідеального місця. Авторка доносить дуже просту істину: «Життя – це те, що трапляється, поки в тебе зовсім інші плани», адже будь-який досвід збагачує – тепер чи трохи пізніше. Кожна наша «загубленість» може привести до місця, що приготувала доля.

Підготували Тетяна Корочанська, Наталя Морозова РІА Львів / грудень 2017

57


арт

ЗАГАДКОВI ПОРТРЕТИ ГАЛИНИ КОНСТАНТЮК або картини про любов

Її картини по дитячому наївні, але від них важко відвести погляд і їх не можливо забути. Кожен портрет має свій особливий характер, свою унікальну історію. Її образи ніби живі і кожен з них розповідає свій життєвий шлях. Спеціально для РІА-Львів - інтерв’ю з львівською художницею Галиною Константюк, майстринею, яка закохана у мистецтво.

58

РІА Львів / грудень 2017


арт

- ПАНІ ГАЛИНО, ВИ З ДИТИНСТВА МРІЯЛИ МАЛЮВАТИ? - Почала малювати, бо життя змусило і я вдячна йому за це. Хист до малювання мала змалечку, але більше цікавила музика. Тато був музикантом, дідусь грав на бубні по весіллях - вдома усі співали. Я мріяла стати оперною співачкою. Не вдалося, то може це й добре. - ЯКЩО ВИ МРІЯЛИ СПІВАТИ, ТО ЯК ЖЕ ПОТРАПИЛИ У КОЛЕДЖ ДЕКОРАТИВНОГО І УЖИТКОВОГО МИСТЕЦТВА ІМ. ІВАНА ТРУША? - Мені було 9 років, коли помер тато. Я це дуже важко пережила. Мама вдруге вийшла заміж. Вітчим приятелював з художниками і коли виникло питання, куди мені йти вчитися, подав ідею: “А може в “Труша”?” Вступила з першого разу. Хотіла вивчати монументальне мистецтво, але місць на курсі не було, тому я пішла на курс вишивки та моделювання. Для мене це не було чимось чужим чи далеким - мама була швачкою і привила мені любов до шиття. Раніше я, до речі, багато шила, а зараз на це вже не має часу. - А МАЛЮВАТИ ВИ КОЛИ ПОЧАЛИ? - Після коледжу я вступила у Львівську Національну Академію мистецтв. Закінчила її і… залишилася без роботи. Потім вийшла заміж, народила дитину, пішла вчителем малювання у свою Новояричівську школу. Пізніше поїхала в Італію. Там я познайомилася з чудовими людьми. Вони вселили у мене впевненість у своїх силах. Коли збиралася до Італії, поклала до валізи підрамники та фарби. У вільні хвилини я малювала і продала кілька своїх робіт. Тоді повірила у те, що вони потрібні людям. Моя “Душа італійська” - автобіографічна. Італія - це країна, яка змінила мене. Я вважаю її другою Батьківщиною.

РІА Львів / грудень 2017

- ЗНАЮ, ЩО ВИ ВИСТАВЛЯЛИСЯ НЕ ЛИШЕ В УКРАЇНІ, А Й ЗАКОРДОНОМ. ДЕ КРАЩЕ СПРИЙМАЮТЬ ВАШІ РОБОТИ? - Важко сказати. Не буду стверджувати, що картини роз’їхалися світом, але у кількох країнах вони є - в Америці, Італії, Польщі і, звичайно ж, в Україні. Я радію, якщо мої роботи подобаються і приносять радість людям, у якій би країні не опинилися. - БУЛО ТАКЕ, ЩО ВИ НЕ ХОТІЛИ ВІДДАВАТИ КАРТИНУ, БО ЛЮДИНА НЕ ПОДОБАЛАСЯ? - Було. Але я живу за принципом: «Хто дає - не збідніє», так мене бабця вчила. Тому завжди віддаю, навіть якщо не хочу. Але якщо моя робота принесе комусь радість це ж добре. - ЧОМУ ВАШІ ОБРАЗИ НАГАДУЮТЬ ЛЯЛЕЧОК? - Я - дещо наївна людина, хоча не слабка. Дуже довго я була дитяча: в 17 років пішла з вітчимом купувати собі ляльку Барбі, хоча мала багато, ляльок зроблених власноруч. Напевне тому і образи лялькові. - ЖІНОЧИХ ОБРАЗІВ У ВАС БІЛЬШЕ. ВАМ ЇХ ЛЕГШЕ МАЛЮВАТИ? - Я в основному знаходилась у жіночому середовищі, тому напевно - так. Хоча зараз картин з чоловічими образами більше. А раніше мені й справді було цікавіше малювати жінок. - ПЕРСОНАЖІ - РЕАЛЬНІ ЛЮДИ? - Мабуть, коло кожної роботи можна поставити фотографію. Кожна моя картина має свою історію, свого реального героя, хоч я не намагаюся копіювати. Якщо мені подобається людина, якийсь час я нею живу. А пізніше її образ з’являється на картині. Ось зараз сиджу, дивлюся на Вас і вже уявляю собі образ.

- ПАНІ ГАЛИНО, А Є КАРТИНА, ЯКА ВАМ НАЙБІЛЬШЕ ПОДОБАЄТЬСЯ? - Є кілька робіт, які мені дуже дорогі. Ті, які не малювалися, а відбилися у моїй душі. Вони далися легко, а що легко приходить - завжди промовисте. Зазвичай, довший час приділяю роботі: відставляю, домальовую. Ще в коледжі я любила промальовувати деталі. Через те навіть на виставкових роботах пізніше домальовую ще щось дрібне, але значиме. - ГАЛЮ ЗАРАЗ ВИ ВИСТАВЛЯЄТЕСЯ У КИЄВІ, А У ЛЬВОВІ КОЛИ? - Виставки дають змогу поглянути на свої картини збоку, але не хочу поспішати. Хочеться показати себе з найкращої сторони. Створити кілька нових картин. - А НОВІ КАРТИНИ ПРО ЩО? - Усі - про любов. Спілкувалася Наталія Войтович

59


афіша

Передсвятковий

ГРУДЕНЬ

У грудні на нас чекає багато фестивалів і театральних прем’єр, а також цікавих зустрічей. Вулиці Львова перетворяться на великий ярмарок із глінтвейном та пряниками, святковим настроєм, гірляндами та атмосферою близького Різдва. Збирайте друзів і гайда шукати подарунки для рідних. Пориньте у новорічну казку в яскравому місті.

ФЕСТИВАЛЬ УКРАЇНСЬКИХ ВИРОБНИКІВ «ГАРМИДЕР»

ЛЬВІВСЬКИЙ РІЗДВЯНИЙ ЯРМАРОК

Фестиваль відбудеться 9-10 грудня у виставковому центрі «Шувар-Експо» (вул. Хуторівка, 46). Очі розбігатимуться від вибору: прикраси на ялинку, іграшки, тепле какао і багато різної всячини. Тут проходитимуть святкові майстер-класи та розваги для дітей. Організатори обіцяють якісну музику, незабутні емоції та заряд святкового настрою. «Гармидер» чекає на тебе!

Щороку 10 грудня проспект Свободи перетворюється на великий Різдвяний ярмарок. Центр міста дарує всім святкову атмосферу та відчуття справжнього дива. Маленькі дерев’яні будиночки, де можна придбати вироби з бісеру, вишивки та різноманітні сувеніри. Глінтвейн, мед та солодощі допоможуть зігрітися у мороз. Не проходь повз, подаруй святковий настрій собі та близьким.

ЗУСТРІЧ З ДМИТРОМ КОМАРОВИМ 10 грудня у Кінопалаці ім. Довженка відбудеться зустріч із улюбленцем мільйонів Дмитром Комаровим. Ті, хто не пропустив жодної програми «Світ навиворіт» та любить пригоди і подорожі, зможуть поспілкуватися з телеведучим. На відвідувачів очікують неймовірні історії з експедицій, майстер-класи з подорожей, а також деякі секрети.

ПРИГОДА СВЯТОГО МИКОЛАЯ 16 грудня хорова капела “Дударик” спільно з “Rock Orchestra” у приміщенні Львівської обласної філармонії подарують мюзикл-казку “Пригода Святого Миколая 2”. У великому двобої за віру в чудо та Святого Миколая зійдуться сили добра і темряви. Тут і чорти з чортенятами, і ангели, і мудрий кіт. Чи зможе добро знову перемогти зло? У виставі лунатимуть легендарні хіти James Brown "I feel good", AC/DC "Highway to hell", Queen "We are the champions", Chuck Berry "Johney B. Good", the Beatles "Hey jude", Adele "Skyfall", Scorpions "You and I", Leonard Cohen "Halleluia", Eric Clapton – "Tears In Heaven". До речі, “Дударик” подарує не тільки живий звук, а й солодкі подарунки.

60

РІА Львів / грудень 2017


афіша

WHITE CHRISTMAS 19 грудня пориньте у передріздвяну атмосферу разом з “Leoband Orchestra”. У Львівському театрі опери та балету лунатимуть новорічні хіти Френка Синатри, Елвіса Преслі, Енді Вільямса, Мерайї Керрі. Різдвяну атмосферу творитимуть віртуози “Leoband Orchestra” під керівництвом Миколи Орача та Олексія Баженова. Новорічні хіти виконуватимуть солісти Павло Ільницький, Оксана Караїм та Ladies` TRIO.

ВІДЕНСЬКИЙ КОНЦЕРТ-ГАЛА ЙОГАННА ШТРАУСА 21 грудня у Львівській обласній філармонії у виконанні симфонічного оркестру K&K Philharmoniker лунатимуть популярні твори короля віденського вальсу Йоганна Штрауса. Відчуйте магічну атмосферу передноворічного свята через барвисту невимушену, чарівну музику. Диригент - Маттіас Георг Кендлінгер.

РІЗДВО В ГАЮ У Різдвяні свята львів’яни та гості міста можуть долучитись до народних традиції: збиратись у Шевченківському Гаю та колядувати від хати до хати. Усі, хто відвідає Шевченківський Гай, зможуть поринути у затишну атмосферу свята і родинного тепла, де звучатиме дзвінка коляда та відчуватиметься дух Різдва. На ярмарку можна буде поласувати медовою кутею, пампушками, узваром та іншими смачними стравами. Усі охочі зможуть відвідати майстер-класи зі створення ляльок-мотанок, дідухів, скуштувати хліба, випеченого у старовинній печі та дізнатися секрети приготування традиційних різдвяних страв.

РІЗДВЯНИЙ КОНЦЕРТ ФЕСТИВАЛЮ LVIVMOZART

ТЕАТР Театр ім. Марії Заньковецької здивує декількома прем’єрами та новорічними виставами. 15 грудня - «Різдвяна ніч» 16 грудня - Поетично-хореографічна вистава «Лялькар» 17, 23 грудня - «По щучому велінню» 24, 29 грудня - «Марія Заньковецька»

24 грудня на сцені Львівського театру опери та балету відбудеться “Різдвяний концерт”, у якому візьмуть участь дирегентка Оксана Линів, Академічний симфонічний оркестр “INSOЛьвів”, Львівська чоловіча хорова капела “Дударик” та оперні співаки Даная Кондора (сопрано, Греція-Німеччина), Тетяна Журавель (сопрано, Україна), Ірина Житинська (мецо-сопрано, Україна-Польща), Юрій Самойлов (баритон, Україна-Німеччина) та Михайло Малафій (тенор, Україна). У концерті поєднуються два музичні настрої: духовні твори, які показують таїнство Різдва та улюблені шедеври світової оперної музики. РІА Львів / грудень 2017

61


гороскоп

ГОРОСКОП Передноворічні зорі пророкують у грудні оптимістичний настрій. Багатьох будуть більше цікавити суспільні, а не особисті проблеми. Ентузіазм і благородні цілі - ось, що правитиме людьми у грудні. Захочеться здійснювати бажання, робити добрі справи і займатися благодійністю.

ОВНИ Овнам можна без сумніву відкривати свою справу. Бізнес піде успішно, якщо ви знайдете надійних партнерів і укладете вигідні контракти. Нові цікаві проекти чекають представників публічних професій. У спілкуванні зі своєю половинкою Овну потрібно бути чесним і щирим. Постарайтеся позбутися зайвих кілограмів і знайдіть час на салон краси чи СПА - вас чекає важлива подія. Зірки радять записатися у спортзал і внормувати харчування. Прислухайтеся до порад старших, особливо, якщо справа стосується сімейного життя.

РАКИ Зірки радять Раку зважитися на масштабний шопінг: вам вистачить грошей купити все те, про що довго мріяли. Щоб досягти наступної сходинки на кар'єрній драбині, прийдеться працювати майже цілодобово. Однак, зірки радять проаналізувати свої перемоги і невдачі, та зосередитися на найперспективніших проектах. На жаль, особисте життя залишає бажати більшого. Та якщо ініціатива буде на боці Рака, то все кардинально зміниться. Для зміцнення здоров'я у грудні корисні сауна, басейн і ранкова зарядка.

62

ТЕЛЬЦІ Першого зимового місяця Тельцям потрібно зосередитися на роботі, а не на особистому житті. Можливі кардинальні зміни, та не всі вони на краще. У нове житло краще не переїжджати. Зірки радять почати освоювати іншу спеціальність - найближчим часом ви захочете змінити сферу діяльності. У фінансових справах Тельця у грудні можливі помилки, прорахунки і обмани з боку ділових партнерів. Терміново шукайте додатковий заробіток і налагоджуйте нові ділові контакти.

ЛЕВИ Левам не варто вирушати в далеку поїздку власним авто. Однак, відмовлятися від можливої подорожі теж зірки не радять - знайомство у потязі може виявитися корисним. Із близькими будьте чуйними, та відвертими - тоді уникнете багатьох суперечок і конфліктів. Не бажано у грудні брати участь у масових заходах. Варто також уникати контактів з тими, хто вже підхопив застуду або вірусну інфекцію. Грошей буде рівно стільки, щоб купити все найнеобхідніше для сім'ї та дому, будьте ощадливими.

БЛИЗНЮКИ Наприкінці року, що минає, Близнюкам зірки підказують зробити пропозицію руки і серця людині, в яку вони давно закохані. Звісно, якщо впевнені на всі 100%, що пропозицію приймуть. Вдалою буде подорож за кордон. Особливо, якщо ви зібрали всі документи і заздалегідь купили путівку. У кінці грудня Близнюки можуть зустрітися зі шкільним коханням, що знову розбурхає кров і схвилює серце. Будьте розсудливі і не кидайтеся у вир почуттів із головою.

ДІВИ Дівам варто уважніше ставитися до обіцянок. На самотніх Дів чекають перспективні знайомства. Протягом місяця плани будуть несподівано змінюватися і це вибиватиме з рівноваги. Просто прийміть зміни, і все стане на свої місця. Щоб досягти успіху в кар'єрі, Дівам потрібно виявити терпіння та бути наполегливими - інертність не піде вам на користь. Цілий місяць ви будете відчувати прилив сил і бажання зробити що-небудь істотне та корисне. Не втрачайте часу, дійте сміливо і рішуче, незважаючи на труднощі!

РІА Львів / грудень 2017


гороскоп

ТЕРЕЗИ Зорі радять Терезам взяти курс на здоровий спосіб життя. Уникайте стресів та надмірних навантажень. Так ви не тільки покращите самопочуття, але й матимете досить енергії для нових справ та перспективних проектів. Вдома не варто командувати і різко вказувати на недоліки членів родини - конфліктні ситуації можуть вибити із запланованого ритму. У грудні Терезам слід серйозно взятися за кар'єру і відкрити власний бізнес. Вас підтримають впливові люди і близькі друзі.

КОЗЕРОГИ Астрологи попереджають: Козерогам потрібно завжди і в усьому сподіватися тільки на себе. З грошима проблем не передбачається: перед святами боржники повернуть позичене. У любові Козерогам можуть нашкодити егоїзм та зарозумілість - якщо не власні, то виявлені потенційними претендентами на романтичні стосунки. Щоб здоров’я не підводило, зорі радять відмовитися від паління та обмежити споживання алкоголю. Якщо є можливість, придбайте велотренажер.

РІА Львів / грудень 2017

СКОРПІОНИ Скорпіони будуть мріяти тільки про одне - повноцінний відпочинок. Що ж, ви непогано попрацювали, тому заслужили премію, похвалу і навіть захоплюючу відпустку. В особистому житті Скорпіонам потрібно “вимкнути” ревнощі, підозри та приборкати свій темперамент. У кінці грудня ви отримаєте добру новину, яка надихне вас і додасть оптимізму. Скоріше за все, новина стосуватиметься близького родича. Для здоров’я грудень буде сприятливим, можна не турбуватися про самопочуття.

ВОДОЛІЇ Водоліям час вирішити конфлікти з близькими. У середині грудня вдасться укласти вигідний контракт і зайнятися цікавим проектом. Фінансова сторона життя Водоліїв не відрізняється стабільністю, тому економте і не витрачайте гроші на дрібниці. Насичене соціальне життя призведе до втоми і бажання усамітнитися. Варто здійснити подорож на самоті або відпочити на природі чи курорті. У сімейному колі можна розраховувати на підтримку і розуміння.

СТРІЛЬЦІ Стрільцям-автолюбителям потрібно бути обережними на дорозі. Можливі аварійні ситуації, травми та неприємні інциденти з правоохоронними органами. Впевнено рухаючись до поставленої мети, Стрілець зможе домогтися успіху в роботі і зміцнити фінансове становище. Перед святами у грудні варто влаштувати шопінг і потішити найближчих приємними подарунками. Не проґавте можливості з'їздити у відрядження або здійснити подорож: у дорозі чекає удача, перспективне знайомство, особливо у третій декаді місяця.

РИБИ Щоб налагодити особисте життя, Рибам потрібно прислухатися до голосу розуму, а не серця. Інакше ви легко розчаруєтеся навіть у тому, кого давно любите. Можливі серйозні конфлікти з родичами і колегами. Спробуйте максимально тверезо оцінювати ситуацію, проявіть гнучкість, терпіння і старанність, щоб уникнути несприятливих моментів на роботі і не втратити прихильності покровителів і керівництва. Здоров'я не турбуватиме, але екстремальних видів спорту краще уникати.

63


РІА рекомендує

СТУДІЯ КРАСИ “REDWHITESTUDIO”

ДАВАЙТЕ ТВОРИТИ КРАСУ РАЗОМ! ДОДАТКОВА ІНФОРМАЦІЯ ПРО ФІРМУ: 1. Перукарські послуги : - чоловічі та жіночі стрижки; - всі види зачісок (вечірні та весільні); - відновлення волосся; - всі види пофарбування ( омбре,сомбре, балаяж,колорування) 2. Манікюр та педікюр (нарощування, покриття гель лаком, всі види дизайнів) 3. Корекція та фарбування брів (фарба,хна) 4. Нарощування вій (класичне, 2-4D) 5. Шугаринг 6. Візаж (вечірні, весільні, експрес макіяжі) 7. Масаж (оздоровчий, антицелюлітний, медовий)

м. Львів, вул. Ставова, 7В (068) 941-16-27, (093) 254-94-85 www.redwhite-studio.032.ua

Oksana Volynets lviv_nail_art

+38 (067) 399-47-70 +38 (063) 241-70-87

www.chopinhotel.com.ua

64

Seventh Heaven фотостудія вул.Б.Хмельницького, 212

+38 (063) 260-88-06 +38 (097) 951-08-58

Флора маркет експрес доставка квітів

Шопен готель пл. Маланюка, 7

1. Базовий курс візажу 2. Професійний курс візажу 3. Курс «Візаж для себе» 4. Курс підвищення кваліфікації 5. Курс по бровах

Графік роботи: понеділок-субота: 10.00 – 18.00 неділя: 10.00 – 15.00

Oksana Volynets Центр краси та косметології вул. Липинського, 28

КУРСИ:

+38 (032) 261-10-20 +38 (097) 222-73-30

м. Львів, вул. Мазепи, 26 +38 (063) 488-72-27 +38 (098) 116-15-13 +38 (067) 746-60-70

flora-market.prom.ua floralviv floramarket

РІА Львів / грудень 2017


РІА рекомендує

Оля Мак бутік дизайнерського одягу вул. Михайла Грушевського, 11

РІА Львів / грудень 2017

+38 (068) 469-07-06

65


назва рубрики

РІА Львів / грудень 2017

67


назва рубрики

вул. Кн. Ольги, 100 Е +38 (093) 42-444-55 +38 (097) 030-91-95

68

РІА Львів / грудень 2017

РІА Львів №10 (грудень 2017)  
РІА Львів №10 (грудень 2017)  
Advertisement