РІА Львів №22 (грудень 2018)

Page 1

Кому належить правда?

Миколай у кожному із нас Чарка для водія

Людмила Боровик Legal Experts – ваш надійний партнер у вирішенні юридичних питань з нерухомості

РІА Львів / грудень 2018

Грудень 2018

www.rialviv.com


РІА Львів / грудень 2018


Львів, пр. Шевченка, 25

+380635293771 +380988777512 РІА Львів / грудень 2018


РІА Львів / грудень 2018


РІА Львів / грудень 2018


Персона

20

Дмитро Колесник Мода Тема

Миколаї всього світу Журнал «РІА-Львів», №12, грудень 2018 Свідоцтво про реєстрацію КВ № 21945-11845Р від 12.03.2016 р. Спеціалізоване видання rialviv.com Шеф редактор Яна Ковальчук Випусковий редактор Наталія Войтович Керівник рекламного відділу Лілія Дудич Дизайн та верстка Ружена Дунич Журналісти: Тетяна Корочанська, Наталя Морозова, Володимир Морозов, Дарина Зобків, Соломія Цура, Дар’я Кучер, Мар’яна Оркуш Фотографи: Ігор Федорів, Зоя Мельнійчук, Роман Бречко Розміщення реклами: +38 (098) 800 11 28 rialviv.magazine@gmail.com Видавець ТОВ «Рекламно-інформаційна агенція «РІА-Львів» ЄДРПОУ 39964712 Банківські реквізити: р/р № 26003591318100 в ПАТ «УКРСИББАНК», МФО 351005 Адреса для листування: Львів, пр. В. Чорновола, 45А, корпус № 13 На обкладинці: Людмила Боровик

В об'єктиві

6 8

Дитячі мрій дорослих Політика

Кому належить правда? Аналітика

10 12

Бюджет на обіцянки Суспільство

22

Подіумні “ангели”

Дорога чарка для водія

14

Гість номера

Людмила Боровик

Фото: Ігор Федорів Одяг: Бутік “Віктор Черкаський” Локація: DiYa Photo Centre Візажист: Світлана Благітко

Лиця Львова

Брати Радковці

Місто в фокусі

48

Дім, який збудував Франко

50

Селебриті

Наталія Степаняк

Друк: ТОВ “АРТ СТУДІЯ ДРУКУ” НАКЛАД 5000 примірників ПЕРЕДПЛАТНИЙ ІНДЕКС 91898

Редакція не завжди поділяє думки авторів публікації. За зміст реклами відповідальність несе рекламодавець. Сторінки, на яких не вказані рубрики, належать до рекламних. У випадку передруку статей чи їх цитування посилання на журнал «РІА-Львів» є обов’язковим.

16

Гороскоп

54

Грудень 2018

62

РІА Львів / грудень 2018


вул. П. Дорошенка, 2

РІА Львів / грудень 2018


тема

Йоулупуккі, Фінляндія Йоулупуккі у перекладі – “Різдвяний козел”. Таке дивне прізвисько персонаж отримав від селян, які одягали козлині шкури та розносили подарунки. Спочатку його зображували в хутрі козла і з ріжками. З плином часу, Йоулупуккі набув звичного нам образу – доброго дідуся з білою бородою і тростиною в руці, одягненого в червоний плащ. Разом зі своєю дружиною Муорі, “бабусею Різдва”, Йоулупуккі готує до Різдва подарунки, про які в листах просять діти. А розвозить їх саньми, які тягнуть олені. Щоправда, на відміну від оленів Санти, вони не вміють літати. Є в нього і помічники – гноми, які цілий рік у “Печерах Еха” слухають думки дітей і записують, хто був чемним, а хто – шкоду робив.

Домовички Ніссе, Норвегія Ці милі маленькі бешкетники цілий рік сплять, а в ніч перед Різдвом прокида-

ються і розносять подарунки. Вони люблять солодощі, тож щоб подарунок на ранок залишився у панчосі, треба задобрити гномів цукерками. Головного ніссе називають Юлессін. Кажуть, він нащадок того першого гнома, який подарував бідній дівчинці дві срібні монетки і тим врятував родину від голоду. У Різдвяну ніч Юлессін їздить упряжкою лисиць.

Святий Василій, Греція і Кіпр Вірять, що Василій невидимим заходить до будинків і дивиться, чи щасливі люди зустрічатимуть Новий рік. Це не час для туги і зневіри, адже і сам Василій був дієвим благодійником – пік для нужденних пироги і ховав у них золоті. Діти чекають що добрий святий через комин зайде в будинок, тому залишають на ніч біля каміна свої черевики і сподіваються зранку знайти в них подарунки.

Увлін Увгун, Монголія До монгольських діток з подарунками під Новий рік приходить Увлін Увгун – головний пастух. Його супроводжують дзвінкоголоса Зазан Охін (Снігова

дівчинка) і Шина Жила (Новорічний хлопчик) – малий бешкетник у лисячій шапці, який головному пастуху доводиться внуком. Увлін Угун має на поясі батога, але тільки для настрашки – він добрий і замахнутися може хіба що на лоша, яке від гурту відбилося.

Пер Ноель, Франція

Веселий добрий дідусь з білою бородою Пер Ноель їздить на ослику і везе з собою плетений кошик з подарунками, які залишає для слухняних дітлахів у черевичках. У “батька Різдва” є злий двійник – П’єр Фуетар, який нашіптує йому про збитки, які зробили діти протягом року, та підговорює не обдаровувати, а карати нечемноту.

Боббо Натале і Бефана, Італія В Італії чекають одразу двох духів Різдва – Боббо Натале та його подругу-фею Бефану, яка чомусь виглядає зовсім як відьма на мітлі. Боббо Натале читає листи, у яких діти мусять чесно перелічити свої досягнення і чемності, та обдаровує благосло-

Українські дітлахи (і дорослі теж, чого вже там) з нетерпінням чекають на Миколая – доброго святого з бородою, мішком подарунків для чемних і різочками для неслухів. Але не тільки ми віримо в святкові дива. Які містичні персонажі обдаровують людей у світі – читайте у нашому матеріалі.

6 4

РІА Львів / грудень 2018


тема

венням. А от подарунки – завдання Бефани. Щоправда, дістаються вони добрим хлопчикам та дівчаткам, а бешкетникам фея під подушкою залишає вуглинки. Бефана добрішає, якщо наніч залишити їй келих вина і трохи солодощів. Якщо частування прийшлося до смаку, може навіть підлоги в домі помити.

Мікулаш, Чехія

У компанії янголятка і бешкетного чортеняти, добрий Мікулаш мандрує країною. Він має книгу, де записуються усі добрі і погані вчинки дитини. Так він вирішує, кому дістанеться подарунок, а кому – різка. Щоправда, дідуся можна задобрити віршем або пісенькою. А ще чехи вірять, що з Микулашем ходить його мама, яка вчить дітей добре поводитися. А нечемних для профілактики може і мітлою відлупцювати.

Сегацу-сан і Одзе-сан, Японія Сегацу-сан і Одзе-сан – два персонажі Японії. Сегацу-сан – Господар Нового Року. Він носить яскраве блакитне кімоно і тиждень перед Новим роком ходить пішки країною. Цей час жителі називають "золотим тижнем". Сегацу-сан заглядає у кожен дім, але без подарунків – подарунки купують бать-

ки, але віддати можуть лише тим діткам, кому дозволить добрий дух. Для доброго чарівника перед будинком ставлять ворота з бамбуку та сосни – через них він має пройти, щоб поздоровити з новим роком. Кілька десятиліть Сегацу-сан змагається з Одзе-саном, більше схожим на Санту аніж на японця. Одзе привозить подарунки морем.

Санта Христіан, Африка Африканські католики вірять, що святий Христіан живе на горі Кіліманджаро – єдиній вершині, де лежить сніг. Щоправда, ніхто його не бачив, але вірять, що саме він у ніч перед Різдвом роздає подарунки і запалює свічки.

Тао Куен, В’єтнам Духа домашнього вогнища і Різдва Тао Куена знають у двох іпостасях: старець і червоний дракон. За сім днів до Різдва Тао Куен верхом на коропі, який перетворюється на дракона, вирушає до небесного владики, щоб повідати про справи своєї родини, і спускається у вигляді старця – обдарувати за добрі діла. Тиждень перед Різдвом хитрі в’єтнамці залишають наніч на столі багато солодощів – щоб у Тао Куен від цукру злиплися губи і він не зміг розповісти про огріхи чи недобрі справи.

Санта Клаус, США Сучасний образ Санти вигадав Клемент Кларк Мур. Саме він у поемі A Visit From Saint Nicholas (The Night Before Christmas) першим зобразив Санту як життєрадісного немолодого ельфа. Поет також запряг у сани Санта-Клауса північних оленів. Санта залазить до будинків через димар і в ніч проти Різдва залишає під ялинкою подарунки дорослим і дітям.

Святий Миколай, Україна Добрий Миколай приносить дари не в Новий рік і не на Різдво. Вночі перед 19 грудня залишає подарунки під подушкою (а дуже великі – коло ліжка). Його не бачать, але знають який він – добрий, лагідний і справедливий. Цілу ніч малюки намагаються не заснути і зловити за руку Чудотворця, та він все ж примудряється приспати дитину і непомітно залишити пакунок. Янголятко і чортик Антипко супроводжують святого дідуся і розповідають про всі вчинки за рік. Звісно, чортеня намагається наділити різкою і чемних – щоб пам'ятали, що за непослух та виховна галузка буде в роботі. Мало написати святому листа – треба помолитися, попросити у нього не лише матеріальних благ, але і благословення для всіх-всіх.

Хто

приносить подарунки?

РІА Львів / грудень 2018

Мар'яна Оркуш

7


в об’єктиві

Миколая чекають і малеча, і дорослі. Зрештою, віра в Чудотворця у кожного з того часу як ми намагалися одним очком підгледіти добру магію подарунків і боялися отримати різку. В об'єктиві – дитячі фото, мрії та прохання до Миколая знаних львів'ян. Тетяна Корочанська, Дар’я Кучер фото Соломія Цура

Андрій Садовий, міський голова Львова

Насправді святим Миколаєм повинен бути кожен і щодня – робити добрі справи, допомагати тим, хто цього потребує у першу чергу. Те диво, до якого спричинився св. Миколай – приклад для кожного з нас. Звичайно, діти очікують від Миколая подарунків – іграшок, солодощів, мандаринок. А ми, дорослі, просимо в Миколая миру, добробуту, Божої ласки. У свої дитячі роки я, як і всі, дуже тішився, коли Миколай приносив мандаринки. Сьогодні в нашій сім’ї прийнято робити подарунки від душі: зроблені своїми руками маленькі дрібниці, які приносять радість. Насправді, не подарунки найголовніше, а увага, турбота. Будьмо щедрими і милосердними не тільки 19 грудня, а протягом усього року. Робити добро – це таке велике щастя.

8

Арсен Костишин,

архітектор, дизайнер інтер'єрів, засновник компанії ARS-IDEA

День святого Миколая – прекрасний день, супроводжений традиціями, до яких нас привчили батьки. Як і всі діти, я надзвичайно любив це свято. Найбільше мені запам'ятався той день Миколая, коли мені дістався найкращий подарунок, який я коли-небудь отримував. Я вчився у 2 класі. Ми з батьками часто відвідували наших друзів, у яких був більярдний стіл завдовжки близько 1.80 см – на той час справді дуже крута річ, про яку я міг лише мріяти. Так от, близько 12 ночі перед Миколаєм у двері хтось подзвонив – батьки піднімають мене з ліжка, мотивуючи це тим, що, можливо, сам святий Миколай вирішив завітати. Пам’ятаю своє здивування ніби це було вчора: першим заходить справжній ангелик, наступним забігає чортик з різочками. Звичайно, до того моменту у мене вже закрадалися сумніви щодо існування Миколая, але чортик спростував усі мої здогадки словами: “Арсен був нечемний! Він пам’ятнику Федорова розмалював взуття білою крейдою! Він не заслуговує на подарунок цьогоріч.” Я подумав, що тільки справжнє чортеня могло це знати. Здивування досягло максимального рівня, коли у дверях з’явився справжній Миколай з подарунком. І знаєте, що це було? Величезний більярд у людський зріст! Та я був на десятому небі від щастя. Проте сталося непередбачуване: подивившись на лице ангелика, я впізнав хлопця зі своєї школи! Я ніколи нічого не просив у Миколая, не писав листів, адже вважав, що він повинен сам визначити – заслуговую я на подарунок цього року чи ні. Якби я звертався до нього зараз, я б і надалі не просив нічого конкретного для себе, радше для своїх близьких та друзів. Щоб усі були здоровими не лише фізично, але й психічно, морально, щоб розуміли один одного. Мабуть, для себе я б загадав єдине – трохи більше часу для себе та дітей, адже життя дуже швидкоплинне. Архітектуру та дизайн важко назвати роботою. Це радше дуже емоційний спосіб життя, при якому перебуваєш у постійній праці – вдень чи, вночі, коли з'являється натхнення. Тому хочеться, щоб Миколай інколи казав мені: “Арсене, досить працювати! Йди відпочинь, проведи час з дітьми!” РІА Львів / грудень 2018


в об’єктиві

Для мене, як і для більшості, день святого Миколая ще з дитячих літ асоціюється із подарунками. Щиро кажучи, я й досі не можу повністю погодитися із твердженням, що Миколая не існує. Адже це реальна історична постать, якій ми завдячуємо започаткування цієї справи. Він існує, адже його справа й досі живе: передаючи одне одному подарунки від Миколая, ми – лише служба доставки. З дитинства у пам’яті залишилися ті подарунки, що були своєрідним "випробуванням" для батьків. Коли уся сила дитячого розуму спрямовувалася на те, щоб ввести батьків в оману та врешті-решт вияснити, чи існує святий Миколай насправді. І яке ж приємне відчуття – отримувати, що просив. У такі моменти віра в існування Миколая та силу матеріалізації думок – найсильніша. Впродовж усього життя я підтримую традицію написання листів до святого Миколая. Колись це робив я, зараз – мої діти. Хоча я вже дорослий чоловік, але одного разу ми з дітьми залишили лист на вікні. Згодом я прийшов, а його вже не було. Досі не знаю, чи його здуло вітром, чи його забрав Миколай. Мабуть, пишучи лист до святого зараз, я б не просив чогось конкретного для себе. З часом приходить розуміння, що більшість речей ти можеш собі дозволити без допомоги Миколая. Єдине, що я б попросив – несподіванку. Будь-що, у будь-якому вигляді, що змогло б повернути мене у дитинство: загублена іграшка, незроблене спільне фото із тогочасними друзями чи згадка від батьків, яких вже немає поряд. Щось таке, щоб на мить повернуло мене у цей безтурботний час, адже усі дорослі в душі залишаються дітьми.

Марко Савицький,

архітектор, засновник студії Savytskyy Design

РІА Львів / грудень 2018

Ольга Філатова,

засновниця та ідейна натхненниця центру відновлення здоров‘я Edem Resort medical&SPA Свято Миколая завжди було особливим. З дитинства пам’ятаю довжелезні черги у мороз за мандаринками та солодощами. Зараз у мене виникає асоціація: ніби мчиш на каруселі, з ялинками, пряниками та подарунками, а навкруги – новорічна метушня, світлі мрії та очікування чуда. Мабуть, найяскравішим спогадом, пов’язаним із цим святковим днем, був мій дебют у ролі святого Миколая. Мої “чудотворні” дії були спрямовані на те, щоб відучити 2,5 річного сина та півторарічну донечку від головних атрибутів дитинства – горщика і пустушки. Ми з дітьми домовилися виконати обмін на повний мішок солодощів. Безумовно, найкращий подарунок – повернення у дитинство, відчуття тепла, турботи та любові від близьких. На жаль, я дізналася про існування такого чудового покровителя як св. Миколай не у дитинстві, а значно пізніше. Я дуже зраділа його появі в моєму житті і з того часу продовжую вірити у чудеса. Саме тому вони часто трапляються, адже, як сказано в Біблії, “по вірі воздасться кожному”. Ми цілою сім’єю підтримуємо традицію написання листів до Миколая . Я вважаю, що у такій формі ми звітуємо про свої досягнення впродовж року та можемо висловити власні мрії та побажання щодо прийдешнього. Насправді, це дуже корисна традиція, завдяки якій ми уникаємо хаосу та безсенсовності життя, впорядковуємо цілі та будуємо плани на майбутнє. У цьогорічному листі до святого Миколая я обов’язково попрошу миру нам усім. Також я б хотіла навчитися перестати чекати на подарунки від життя, а натомість попросити у Миколая підтримки, щоб дарувати спокій, добро та злагоду людям, які мене оточують. А все решта – не такі вже й необхідні речі. 9


політика

Ринок засобів масової інформації в Україні відсутній. Ті медіа, які не є збитковими, спонсоруються фінансово-промисловими або політичними групами. Контролювати це має Національна рада з питань телебачення і радіомовлення в Україні. Однак ані вона, ані інші контролюючі органи не мають достатніх важелів, щоб бачити кінцевих власників медіа та перешкоджати утворенню монополій. У результаті зараз, напередодні виборів, медіа стають інструментом боротьби за владу. Тому українському виборцю важливо розуміти, кому належить улюблений ресурс. Ми дібрали ТОП популярних ЗМІ та знайшли їхніх власників.

Чия правда в українському

медіа світі? Особливість цього медіахолдингу – акцент на регіональні ЗМІ, які транслюються в індустріальних містах, де розташовані підприємства Ахметова. Він – найбагатший громадянин України, один із п'яти українців, які входять у ТОП найбагатших людей світу. Подейкують, що саме за підтримки Ріната Ахметова Янукович став прем’єр-міністром України. Бізнесмен вступив у “Партію регіонів” та брав участь у парламентських виборах. Його часто пов'язують з кримінальним світом, називають “королем Донбасу”. У "Медіа групу Україна" входять: загальнонаціональний телеканал "Україна", кабельні телеканали "НЛО ТВ" та "Індіго", спортивні телеканали "Футбол 1" та "Футбол 2", низка регіональних телеканалів, щоденна газета “Сегодня”, журнал Vogue та однойменні сайти. До холдингу Ахметова також входить онлайн-сервіс OLL.tv (показ фільмів, програм та серіалів за підпискою).

10

До медіа-холдингу групи "Приват" олігархів Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова входить вісім телеканалів. Ігор Коломойський – український олігарх, політичний діяч, власник готелів в Австрії та українського гірськолижного курорту Буковель. Підтримував помаранчеву революцію, виступає проти сепаратизму та російської агресії. Геннадій Боголюбов – непублічна людина, колишній президент “Приватбанку”, формує стратегію всієї групи “Приват”. Найціннішим у ній є загальноукраїнський канал "1+1". Крім того, в "1+1 Media" входять телеканали: 2+2, ТЕТ, "ПлюсПлюс", 1+1 International, жіночий телеканал Bigudi, телеканал інформаційного агентства УНІАН та Ukraine Today. З інтернет-ЗМІ, їм належать інформаційне агентство УНІАН, сайти ТСН.ua та Главред.info.

Неоголошена війна медіаолігархів, які є власниками ключових українських ЗМІ, не лише позбавляє українців правди, а й нищить демократію у державі. Тепер ви знаєте, у чию правду вірите. Найбільший медіа-холдинг, власником якого з 2013 року є Сергій Курченко. Ясності в питанні, хто насправді ця людина та чиї інтереси представляє, досі немає. Очевидно, що простому хлопцеві з малозабезпеченої родини навряд чи вдалось би стати медіа-магнатом. Купив він UMH Group (за офіційною інформацією) за 160 млн доларів у Бориса Ложкіна, який сьогодні обіймає посаду голови Адміністрації президента України. У холдинг входять: журнали Forbes, Кореспондент, “Футбол”; портали bigmir.net, i.ua, tochka. net, football.ua; газети "Комсомольська правда в Україні", "Аргументи і Факти", "Теленеделя"; радіо Europa Plus "Авторадіо", "Наше радіо", "Ретро FM", "Радіо П'ятниця"

РІА Львів / грудень 2018


політика Акцент медіа-імперії на розважальному контенті. Сюди входять телеканали СТБ, ICTV, "Новий канал", М1 та М2, дитячий QTV. Належить вона зятю другого президента України Леоніда Кучми, Віктору Пінчуку – одному з найбагатших людей України, політику, який був противником вступу в ЄС та НАТО. Його підозрювали у розкраданні державного майна за часів президентства Кучми. Серед позитивних досягнень – меценатство: реалізація благодійних проектів, інвестиції у кіноіндустрію. Власниками є Дмитро Фірташ та Сергій Льовочкін. Льовочкін – ще один представник донецької “еліти”, колишній голова Адміністрації президента Віктора Януковича, зараз – депутат від “Опозиційного блоку”. Один із 6 депутатів, які у 2018 році проголосували проти Закону про визнання українського суверенітету над окупованими територіями Донецької та Луганської областей. Фірташ довгий час входив у п’ятірку найбагатших людей України, співвласник скандального “Надра банку”, бізнесмен. Активно співпрацює з Росією, зокрема з одним з головних “путінських” олігархів Аркадієм Ротенбергом. Перша спроба прийти у парламент була під патронатом Людмили Кучми, але її партія не отримала достатньої кількості голосів. Згодом фінансував президентську кампанію Віктора Януковича, який пізніше неодноразово заявляв, що саме Фірташ був спонсором і організатором Революції гідності. Головний актив Inter Media Group – загальноукраїнський телеканал “Інтер”. Крім нього, в групу входять нішеві телеканали: НТН, "Мега", К1, К2, "Ентер Фільм" та дитячий телеканал "Піксель". "Інтеру" належить служба новин "Подробності", яка готує інформаційні випуски для телеканалу та розвиває власний сайт – podrobnosti.ua. З інтернет-ЗМІ, Фірташу та Льовочкіну належить інформаційне агентство "Українські новини" (un.ua). До нього входять новинний портал Ukranews. com та фотопортал ukrafoto.com.

Власник: Віталій Гайдук, колишній акціонер металургійного холдингу ІСД, був соратником Юлії Тимошенко. Фінансував видання "Коментарі", яке продав в 2013 році.

Власник: ВВС (Британська телерадіомовна корпорація), BBC Україна – веб-сайт Української служби Британської телерадіомовної корпорації.

Власник: Петро Демінський Інформаційне агентство ZIK.ua створено в 2003 році. За даними "Наших грошей", в 2008 році ZIK потрапив під контроль почесного президента ФК "Карпати" Петра Димінського. Окрім сайту ZIK.ua до холдингу входить телеканал ZIK.

Власник: дружина мера Львова Катерина Кіт-Садова. Захід.нет входить у медіа-холдинг Садових – "Радіокомпанія Люкс". Туди ж входять: "Телеканал "24", радіо Lux FM, "Радіо 24", сайт Football24.ua та рекламне агентство "Люкс". Дар’я Кучер РІА Львів / грудень 2018

Інформаційний марафон Syla.news – проект, у межах якого команда Syla.news відстежуватиме електоральні настрої та особливості виборчих процесів у прийдешніх президентських перегонах. Журналісти видання спілкуватимуться із пересічними громадянами, залежними та незалежними експертами – оглядачами, блогерами, журналістами, політологами та політтехнологами, а ще – із чиновниками, політиками усіх рівнів, кандидатами у президенти та їхнім оточенням, щоб до завершення президентської кампанії 2019 року допомогти читачам зробити правильний, на їхню думку, вибір. Вибір, що визначить курс, за яким наступні роки рухатиметься Україна. “Вибори “П” – не просто медійний продукт, аналогів якому наразі немає в інформаційному просторі України. Це – спроба всебічного аналізу передвиборчого періоду – часу, коли українці вимагають, а політики – обіцяють.


аналітика

Скільки коштують вибори?

Що ближче вибори, то більше партії готові витрачати на рекламу. Спонсорами політичних промоцій стають державний бюджет і кишені олігархів. Ми спробували з’ясувати, чиї гроші переважають у цій боротьбі та скільки готові заплатити партії за голоси виборців. Згідно фінансових звітів парламентських партій, у І кварталі 2018 року вони сукупно витратили 85 млн грн., в ІІ кв. – 150 млн, а в ІІІ кв. вже 201 млн. Найбільше зросли витрати у “Батьківщини”, на другому місці – “Самопоміч”, далі – БПП, “Народний Фронт”, Радикальна партія Ляшка та Опозиційний блок. Найцікавіше те, що попри візуальну активність, БПП та Опозиційний блок, згідно звіту, не витратили ні копійки на рекламу. Експерти зазначають, що вказані партіями суми не відповідають дійсності і орієнтовно складають 500 мільйонів гривень (без урахування телевізійної реклами, вартість якої важко встановити). 12

Витрати парламентських партій на діяльність у 2018 році:

ІІІ кв.

201

І кв.

85

млн грн

млн грн

ІІ кв.

150

млн грн

РІА Львів / грудень 2018


80 млн витрати

38 млн витрати

з бюджету

37 млн 960 з бюджету

33 млн витрати

32 млн 670 з бюджету

4 млн 800 22 млн витрати

12 млн

21 млн 780

витрати

з бюджету

11 млн 880 з бюджету

11 млн 880 з бюджету

12 млн

витрати

В Україні традиційно дорогі вибори. Навіть у порівнянні з сусідньою Польщею. При тому, що кількість населення у країнах приблизно однакова, а ВВП в першої в рази більший, Україна витрачає на вибори значно більше коштів. Соціологи кажуть, що психологія українського виборця така: якщо партії немає в телевізорі, її взагалі не

існує. Тому кожен політик у гонитві за президентським кріслом витрачає сотні мільйонів доларів на рекламу. Комітет виборців України порівняв витрати кандидатів, що отримали найбільше голосів на президентських виборах у Польщі 2015 року і на президентських виборах в Україні 2014 року. Петро Порошенко, Юлія Тимошенко

Витрати кандидатів у президенти України в 2014 р.:

$7.5 млн

$5.2 млн

$546 тис Витрати кандидатів в президенти Польщі в 2015 р.:

Анджей Дуда

$3.4 млн

Павел Кукіз $158 тис.

Броніслав Коморовський

$3.9 млн

та Олег Ляшко загалом витратили на вибори майже вдвічі більше коштів, ніж Анджей Дуда, Броніслав Коморовський та Павел Кукіз ($13.5 млн vs $7.5 млн) При цьому, Анджей Дуда та Броніслав Коморовський разом за 2 тури виборів витратили менше коштів, ніж Петро Порошенко за 1 тур ($7.3 млн vs $7.5млн). 99% витрат БПП, Опоблоку, РПЛ та НФ – гроші, отримані з держбюджету. Це стосується і 92% витрат “Самопомочі” та 6% витрат “Батьківщини”. Звичайно, офіційні витрати партій вдвічі менші за реальні і це питання до Національного агентства запобігання корупції. Воно мало б займатись не лише калькуляцією даних у звітах партій, а дивитись, чи справді ці цифри відповідають дійсності. Крім того, повна заборона політичної реклами на законодавчому рівні, як у більшості країн ЄС, зробить вибори дешевшими та чеснішими. Загалом, фінансування партій з державного бюджету – позитивна та прогресивна ідея в українському законодавстві. Якщо виборці не фінансуватимуть вибори, то це будуть робити великі фінансово-промислові групи. Українським партіям залишилось лише припинити сидіти на двох стільцях і тягнути гроші як з олігархів, так і з виборців.

Денис Рибачок,

спеціаліст Комітету виборців України Задля припинення популізму, КВУ вважає доцільним при внесенні змін до закону “Про вибори Президента України” обмежити максимальний розмір виборчих фондів кандидатів у президенти. Для розрахунку максимальних розмірів фондів можна використати досвід Польщі і визначати розмір фонду залежно від кількості виборців у державі (на разі, в Україні 35.5 млн виборців). Обмеження максимального розміру виборчих фондів спонукатиме кандидатів у президенти до більш активної роботи із виборцями замість механічного поширення власних ідей через ЗМІ. Дар’я Кучер

РІА Львів / грудень 2018

13


суспільство

До 2020 року за первинне порушення водія напідпитку каратимуть штрафом у 10, 2 тисяч гривень та позбавленням права керувати автомобілем протягом року. Ті самі дії повторно у період протягом 5 років караються штрафом у 40,2 тисяч гривень і “вето” на водіння на 10 років. З моменту набуття чинності новим законом, суми штрафів стартуватимуть від 17 до 34 тис. грн з позбавленням прав до трьох років. Якщо водія спіймають вдруге, доведеться викласти вже 51 тис. грн. і на три роки відвикнути від керма.

Кожну п’яту дорожньо-транспортну пригоду в Україні скоюють нетверезі водії. Кількість смертей через російську агресію на Сході України співмірна з кількістю загиблих у ДТП за участю п’яних кермувальників. Через таку сумну статистику в Україні запровадили нову систему штрафів. Скільки тепер доведеться викласти порушникам та чи стане безпечніше на дорогах – читайте далі.

Випив

Навіть попри внесені зміни, покарання за нетверезе водіння в Україні поступається європейському, хоча допустима кількість алкоголю в крові жорсткіша: в більшості країн ЄС дозволяється сідати за кермо з 0,5 проміле, у Великобританії і США з 0,8 проміле і це аж в чотири рази більше, ніж в Україні (0,2 проміле). Фактично, в нас штрафують за пляшку пива, а європейці можуть випити і міцнішого.

У порівнянні з минулими роками, коли штрафи в Україні сягали максимум 5 тис. грн., на дорогах стало значно безпечніше, а смертельні ДТП за участі водіїв напідпитку зменшились на 20%. Тож, сподіваємось, що і цього разу збільшення штрафів додасть українським водіям свідомості.

Скільки можна випити водіям в Україні

доза алкоголю відповідає 0,2 проміле через 30 хв. після вживання. Дані можуть змінюватись залежно від особливостей організму сухе вино

200

200 шампанське

100

100 пиво

500 50

14

30 коньяк

30

РІА Львів / грудень 2018


0,5 0,4

0,8

0,2

суспільство

0,3 0,2

Швеція

У Швеції, як і в Україні, гранична межа допустимого алкоголю в крові – 0,2 проміле, хоча покарання значно серйозніші. У цій країні немає чітко встановлених розмірів штрафів за водіння авто в нетверезому стані. Сума, яку доведеться сплатити правопорушникові, залежить від його доходів. Мінімальний штраф передбачено на рівні суми, яку водій заробляє за 40 днів. Закон передбачає навіть можливість позбавлення волі терміном до шести місяців, а якщо концентрація алкоголю в крові на рівні понад 1,0 проміле, водієві загрожує позбавлення волі до двох років.

0,0

0,0

0,3

0,0

0,0

Великобританія

Для англійських водіїв допустимий рівень алкоголю в крові – 0,8 проміле, і це – найвищий показник серед країн ЄС. Але якщо цю межу перевищено, штрафи можуть сягати необмежених розмірів, водієві загрожує позбавлення права керувати автівкою щонайменше на рік, а в окремих випадках – навіть до шести місяців ув'язнення. Більшість довідників для автомобілістів вказують, що розмір штрафів, як правило, не перевищує 6,5 тисяч євро. Але й ця сума у порівнянні зі штрафами в інших країнах ЄС є надзвичайно високою.

– за кермо не сідай Німеччина

Адміністративна відповідальність настає, коли рівень алкоголю у крові водія перевищує 0,5 проміле. За це накладають штраф від 500 євро. Якщо ж у водія це вже другий випадок – сума може зростати до 3000 євро, загрожує навіть ув’язнення. Крім цього, нетверезого водія позбавляють водійського посвідчення терміном на один місяць і заносять два пункти у спеціальний реєстр водійських правопорушень. Коли кількість пунктів у реєстрі сягає восьми, водійську ліцензію можуть анулювати.

Франція

Граничний рівень алкоголю в крові становить 0,5 проміле. Якщо ж водій випив більше, отримує штраф від 135 євро. Понад 0,8 проміле алкоголю уже загрожують штрафом у 4500 євро чи ув'язненням на термін до двох років. Якщо підтверджується дія наркотичних речовин, водій заплатить 9 тисяч євро штрафу та близько трьох років проведе за гратами.

Польща

Польський закон також передбачає гранично допустиму межу на рівні 0,2 проміле та штраф за її перевищення від 145 євро. Крім того, навіть низький рівень алкоголю у крові може позбавити водія права керувати авто на термін від 6 місяців до трьох років, або й на місяць запроторити до буцегарні. Якщо рівень алкоголю в крові перевищує 0,5 проміле, посвідчення водія заберуть на 10 років, самого порушника можуть ув'язнити аж на два роки, а транспортний засіб можуть взагалі конфіскувати.

Валерій Середа, очільник нацполіції Львівщини Лише від початку цього року на Львівщині через ДТП гинуло 8 – 9 людей на тиждень. Якби водії дотримувались правил, не було б цієї статистики. Підвищення штрафів – це не питання економіки, а питання цінності життя людини. Якщо порушники вчасно не сплачують штрафи, нараховується пеня і застосовуються інші методи державного примусу. В порівнянні з країнами Європи, Україна найбільш сувора до кількості алкоголю в крові за проміле, адже ми хочемо відбити охоту вживати алкоголь за кермом. Дар’я Кучер

РІА Львів / грудень 2018

15


гість номера

Пані Людмило, часто до Вас звертаються забудовники з проханням допомогти правильно обрати земельну ділянку під будівництво об‘єкта нерухомості? Досить часто. Справа в тому, що для зведення багатоповерхового будинку потрібна відповідна земельна ділянка. Вона вибирається, враховуючи планування поверховості будинку, розташування кімнат та багато інших особливостей проекту, який забудовник має намір реалізувати. Адже підбір місця під будівництво – запорука успішної і довгої експлуатації будівлі, комфорту і зручності всіх мешканців.

Людмила Боровик

Щоб правильно вибрати ділянку під будівництво, потрібно враховувати такі критерії: u фінансові можливості; u площу ділянки; u комунікації; u характеристики ґрунту; u наявність інфраструктури і транспорту; u містобудівні умови та обмеження. Перед купівлею ділянки слід перевірити всі правовстановлюючі документи. Наприклад, перешкодою можуть бути правові спори, арешт ділянки, заборгованість перед органами контролю, застава. Варто одразу уточнити межі ділянки, щоб у майбутньому не виникало проблем із сусідами.

Ви кажете “аудит земельної ділянки”. Що це? Обов'язкова процедура чи прорахунок ризиків? Перед спорудженням нового об’єкту, вберегти себе від ризиків – обов'язково. На початку нового будівництва, найбільші ризики для будівельних компаній, як правило, лежать у площині земельних відносин. Досить часто після процедури купівлі чи укладання договору оренди земельної

16

фото Ігор Федорів

Для всіх правила однакові? Чи для забудовників багатоповерхівок інші, ніж для спорудження індивідуальних будинків? Головне – цільове призначення ділянки. Тобто використання за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою. Так, на землі, цільове призначення якої, – будівництво індивідуального житла, не можна будувати багатоповерхові житлові будинки. Ми проводимо повний аудит земельної ділянки, який включає крім переліченого межі “червоних ліній” та містобудівних обмежень забудови. І це – далеко не вичерпний перелік. Ми аналізуємо земельну ділянку за критеріями, які дають можливість забудовнику прийняти правильне рішення, розрахувати рентабельність, усвідомлюючи всі переваги і ризики запропонованої ділянки.

РІА Львів / грудень 2018


Legal Experts ділянки несподівано виникають обставини, які не дозволяють використовувати землю так, як це було заплановано забудовником. Наприклад, земельна ділянка може потрапити в зону відчуження газопроводу або ж продавець приховав інформацію про наявність інженерних мереж на території ділянки. За цих обставин, будівництво може бути обмежено чи навіть заборонено. При купівлі земельної ділянки потрібно обов’язково перевіряти її призначення з точки зору земельного законодавства, обтяження, чи поставлено ділянку на кадастровий облік тощо. Процедура аудиту земельної ділянки включає перевірку u цільового призначення; u законності отримання правовстановлюючих та правозасвідчуючих документів, а також їх відповідність законодавчим та нормативним актам України; u історії походження земельної ділянки; u “проблемність” (оцінку можливості виникнення претензій з боку правоохоронних органів, органів державного контролю (нагляду), попередніх власників, користувачів); u дійсних і планованих обмежень у використанні земельної ділянки (охоронних зон, водозахисних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон тощо). Усі нюанси і вимоги до пошуку і підготовки земельної ділянки під конкретний запит обумовлюються до укладення договору, що робить угоду абсолютно прозорою. Після проведення аудиту, місце під нове будівництво не буде мати “підводних каменів”, які ускладнюватимуть зведення та здачу будинку в експлуатацію.

гість номера

– ваш надійний партнер у вирішенні юридичних питань з нерухомості

Що робити будівельній компанії чи фізичній особі, якщо вже придбана земельна ділянка виявилась непридатною для будівництва бажаного об‘єкта нерухомості? Якщо склалися такі обставини, – звертайтеся. Одна з послуг компанії Legal Experts – розробка документації на зміну цільового призначення. Як я вже зазначала, згідно з українським законодавством, земельна ділянка може використовуватися лише відповідно до цільового призначення (наприклад, для ведення садівництва), зазначеного в акті або договорі оренди. Порушення цієї вимоги може зробити неможливим отримання дозволів на будівництво, спричинити великі штрафи, а в окремих випадках – призвести до вилучення землі державою. Вихід – зміна цільового призначення, або, іншими словами, переведення земельної ділянки в іншу категорію. Мова йде про легальну процедуру, в ході якої землевпорядна документація розробляється та затверджується у державних службах. У результаті зміни цільового призначення ви отримаєте витяг із Державного земельного кадастру на земельну ділянку з новим, так би мовити, “правильним” цільовим призначенням. А як стосовно приватизації землі? Реально в наш час безкоштовно отримати землю? Так. Чинне законодавство чітко регламентує, що кожен громадянин України має право на безоплатну передачу йому земельних ділянок певного розміру, залежно від мети використання, із земель державної або комунальної власності. В Україні можна безкоштовно приватизувати 2,28 га. Відповідно до статті 121 Земельного кодексу України, держава може передати громадянинові не більше 2 га для ведення особистого сільського господарства, а для ведення садівництва – не більше 0,12 га. На будівництво житлового будинку в місті і селах виділяють

різні площі землі: в селі можна одержати до 0,25 га, у селищах – 0,15 га, а в місті – 0,1 га. Для дачного будівництва законодавством передбачено максимум 0,1 га, для індивідуального гаража – до 0,01 га. Суттєвим є те, що передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених Земельним кодексом, провадиться одноразово по кожному виду використання. Інакше кажучи, безкоштовно приватизовувати кожен з видів ділянок можна лише один раз. Чи обов‘язково погоджувати межі земельної ділянки з сусідами? Що робити, якщо вони відмовляються підписувати акт погодження меж? Для визначення меж земельних ділянок проводиться кадастрова зйомка землі, яка включає погодження меж земельної ділянки із суміжними власниками та землекористувачами. Проте насправді нерідко виникають проблемні ситуації, коли сусіди перешкоджають погодження меж ділянки. Передусім вам потрібно звертатися в органи місцевого самоврядування, які мають право вирішувати конфлікти щодо земельних питань. Вони призначать комісію, яка обстежить ділянку та проведе засідання за участю сторін суперечки. Варто знати позицію Верховного Суду із цього питання: погодження меж є допоміжною стадією у процедурі приватизації земельної ділянки, спрямованою на уникнення технічних помилок. Погодження полягає у тому, щоб суміжнику було запропоновано підписати відповідний акт. Якщо він відмовляється це робити, орган, уповноважений вирішувати питання про приватизацію ділянки, по суті, повинен враховувати не факт відмови, а мотиви. Якщо причина – неприязні стосунки, то жодного юридичного значення вони не мають і мати не можуть, тож орган місцевого самоврядування має право прийняти рішення про передачу у власність землі акту погодження меж, а точніше – без підпису сусіда на такому документі.

Юридична компанія Legal Experts legalexperts.com.ua@gmail.com вул. Наливайка, 4

+38 067 3130260

legalexperts.com.ua

Онлайн-консультації: www.youtube.com/channel/UCBY9qivr0h2UstiabWg619A РІА Львів / грудень 2018

17


ідея міста

Турнір з бодібілдингу “Містер Перфект” у Львові За підтримки “Ідеї міста” 24 листопада у Малевич: night club & concert arena на турнір з бодібілдингу “Містер Перфект” зібрались понад 100 спортсменів з різних куточків України. Попри те, що у Львові цей захід відбувається вперше, він має статус відбіркових змагань на чемпіонат Європи. Задля чесного суддівства, приїхали найкращі судді національної та міжнародної категорій. Турнір “Містер Перфект” вперше в Україні поєднав змагання з бодібілдингу, шоу–програму, виступ топ–атлетів національного та світового рівня (серед них: Роман Ющенко, Ярослав Верба, Сергій Бабчук, Влад Сухоручко та президент Львівської федерації УБПФ, чемпіон України, один з найвідоміших культуристів Львова Юрій Федишин). Чоловіки та жінки змагалися окремо. Родзинкою чемпіонату став конкурс серед глядачів, де кожен охочий зміг вийти на сцену і продемонструвати свої спортивні досягнення. Організатори змагань: Асоціація силових видів спорту та єдиноборств (очільник Ростислав Пшемінський) та Trec Nutrition Україна (представник Дмитро Козлович).

Круглий стіл “Чому об’єднують групи у львівських садочках?”

Круглий стіл “Безпека міста: страхи та перспективи” Згідно останніх соцопитувань, безпека – одна із основних турбот людей. Підтверджує це і кількість звернень від громадян щодо проблем, пов’язаних із безпекою мешканців міста та їхнього майна, отриманих командою“Ідеї міста”. Як відпускати дитину гуляти і не боятись нічого? Що забезпечує безпеку в бізнесі та родині? Круглий стіл дав можливість дискутувати з правоохоронними органами та почути думку провідних експертів щодо болючих питань безпеки у місті. Щодо питань, які так і залишились відкритими, ми підготували запити до міської ради. Також вдалось сформувати пропозиції для покращення безпеки та протидії злочинів у нашому місті.

Перша міжнародна конференція з безпеки в бізнесі

Проблема браку як груп у дитячих садках, так і самих дитячих садків існує не один рік. До “Ідеї міта” зверталось чимало батьків із проханням з’ясувати, чому об’єднують групи та як цьому протидіяти. У садках, де вже реалізована реформа про перепрофілювання, ініційована міською радою, в одному приміщенні збирають дві групи по 22 дитини та залишають санвузол із двома туалетами на понад 40 дітей. Ці та інші наслідки об’єднання обговорили та дійшли висновків батьки, громадськість та влада. Результатом круглого столу стало звернення до міської ради з наступними вимогами: надання приміщень для дошкільних навчальних закладів (ДНЗ) або будівництво окремих споруд має бути обов'язковим інвестиційним внеском забудовників, при цьому виділена площа має бути розрахована пропорційно кількості мешканців у забудовуваному мікрорайоні; переглянути бюджет і знайти кошти для збільшення заробітної плати вихователям у ДНЗ; проводити дорадчі наради з батьками при ухваленні всіх рішеннях щодо змін у ДНЗ.

1

2 3

Ми живемо в епоху, коли світ і наша країна змінюються надзвичайно швидкими темпами. Як бути конкурентним у цих умовах? Для пошуку відповідей на ці та інші запитання до Львова на І Міжнародний форум з безпеки бізнесу, який відбувся за підтримки “Ідея міста”, прибули експерти з Польщі, Литви, Лівану, Словаччини, Казахстану та Білорусі. Вісім спікерів–практиків світового рівня впродовж 2 днів ділилися досвідом впровадження систем психодіагностики персоналу та застосування найбільш дієвих спеціальних методик, що ефективно працюють у сфері бізнесу. Це перша і чи не єдина подія, яка об’єднала в Україні провідних експертів цієї галузі з різних країн. 18

РІА Львів / грудень 2018


ідея міста

Проект “Ідея міста” з Назарієм Брезіцьким на “Дуже радіо” продовжує працювати над розбудовою нашого міста, шукати людей із цікавими ідеями та тих, хто прагне змінити Львів на краще.

Автор та ведучий проекту “ІДЕЯ МІСТА” на ДУЖЕ радіо НАЗАРІЙ БРЕЗІЦЬКИЙ Слухайте щопонеділка о 18.30 на 104.3

Микола Іщук,

Олег Ясінський

голова радикальної партії Олега Ляшка у Львівській області

засновник української академії бізнесу, судовий експерт-поліграфолог

про державу, якої заслуговують українці

про безпеку міста, роботу поліграфологів

Україні потрібен радикальний підхід до зміни життя. Вона стала донором землі та робочої сили для сусідніх держав. Політика має відстоювати інтереси звичайних громадян, а не олігархів. Люди не можуть віддавати 90% своїх доходів на комунальні платежі, коли європейці витрачають 15-20%. Звичайно, наші люди виїжджають. А як їм прожити? Нам потрібно відродити національне виробництво. Деякі законодавчі ініціативи від Радикальної партії уже реалізовані. Наприклад, “Купуй українське, плати українцям”. В економіці мають бути стимули для національного виробника. Зараз Україна закупила вертольоти у французів, трамваї у поляків, паливо в Росії. Для того, щоб догнати Польщу за рівнем ВВП, нам потрібно 100 років. І це при тому, що ми майже одночасно позбулись радянського минулого. Вони залучили інвестиції, підтримали національних виробників, те саме маємо робити ми.

Наша компанія зробила правду доступною. До нас звертаються як звичайні люди, так і компанії, які формують державний бюджет. Сім’ї зазвичай перевіряють міжособистісні взаємини, а компанії цікавить інформаційна та кадрова безпека. Близько трьох років тому один львівський телеканал започаткував перевірку держслужбовців на детекторі брехні. Якщо такий спосіб запрацює – це буде дієво та ефективно. Люди мають знати правду про чиновників. Що стосується безпеки міста, вона охоплює не лише криміногенну площину. Це і транспортна, і пожежна і екологічна безпека. Кожна з цих сфер потребує особливої уваги та розробки стратегії. Я хочу жити у місті і не боятися нічого. Коли відпускаю дитину гуляти, мене бентежить низький рівень безпеки на вулицях, на дорогах. Тому і працюю у цій сфері.

Роман Безсмертний, один з авторів Конституції України, політик про вибори в Україні Більшість проблем, які ми зараз маємо, – результат бездіяльності або нефахової діяльності державних інститутів. Ми загубили українську політику: витурили досвід, розум, знання і зробили шоу. Не вводяться механізми для демонополізації, ціни ростуть. Одним словом, ми живемо у монополістично-олігархічній державі. Завдання номер один – припинити війну. Майбутньому президенту треба буде брати на себе повноваження головнокомандуючого, вводити в дію закон про оборону, кардинально змінити систему управління у державі. Нам необхідно запровадити нову модель України. Протистояти олігархату не важко - досить знати правила гри.

РІА Львів / грудень 2018

25 19


персона

“ Говори, коли тебе питають.

Живи так,

щоб тебе питали”

Дмитро Колесник: 20

РІА Львів / грудень 2018


персона

Про служіння, єдність, Томос і гроші для Церкви – у розмові з Дмитром Колесником, головою львівського осередку Всеукраїнського Руху Реформації, організаційного комітету R500 та організатором візиту Ніка Вуйчича до Львова. Пане Дмитре, чи є відмінності між служінням пастора-протестанта та католицького або православного священика? Я ніколи не служив священиком, тож можу тільки судити про це зовні. Як я розумію, суттєвих відмінностей немає – ми просто є служителями своїх вчень, конфесій. Не сам служитель визначає свої обов’язки, повноваження чи формат служіння – це вже давно визначено і прописано. Коли ти даєш згоду нести служіння у певній конфесії, деномінації, ти приймаєш ці правила. Я б сказав, вони визначаються Писанням, а в Писаннях однакові істини – пильнувати душі людей, розповсюджувати Боже Слово. Просто ми це реалізуємо в різній формі. Священнослужитель – це священнослужитель, де би він не був, у якій конфесії чи віровченні би не служив. Зараз багато говорять про міжконфесійні діалоги, спільні цінності. Чи розділяєте Ви засади екуменізму? У мене є інше слово для подібних речей, визначене Ісусом Христом у первоапостольській (заступницькій) молитві. Він молився, щоб всі Його послідовники були єдині – це та умова, за якої світ зверне увагу на вчення Христа і послідує за Ним. В іншому разі, це буде боротьба за посади. Сьогодні в нас немає вибору – послідовники Ісуса мають бути згуртованими. Ми це розуміємо під словом “єдність”. Проте єдність не є однаковість. Вчення Христа ми можемо поширювати разом із різними церквами, з традиціями, відмінностями – це навіть цікавіше. Тому на рівні визначення я замінюю Екуменізм – Єдністю Чим Ви були мотивовані, коли організовували приїзд Ніка Вуйчича у Львові? Приїзд Ніка Вуйчича, який є ТОПовим мотиваційним спікером, допомагає людям воскреснути у своєму дусі, підняти руки і продовжувати діяти. Ми вирішили запросити його після того, як 17 вересня 2017 року бачили його виступ на Хрещатику. Я бачив очі

РІА Львів / грудень 2018

людей, які виходили звідти, бачив настрій і це було однозначно свідченням того, що це працює. Нік може власним прикладом підняти дух людей. Тому виникла ідея запросити його у Західну Україну – у Львів. Ми знали, що він зможе приїхати тільки пізно восени, тому хотіли криту арену. Було зрозуміло, що закрите приміщення не підійде, тому що прийде більше людей. Ми знали, що буде прохолодно, що все пов’язано з великими ризиками. Але народилася мрія. Наші українці західного регіону теж достойні почути цього чудового спікера. А що стосується його прив’язки до віри, так – Нік Вуйчич і його віра – нероздільні речі. На прес-конференції перед виступом на Арені Львів, йому поставили питання:” Ви – мотиваційний спікер, а завжди говорите про віру в Бога. Але ж є люди, які не вірять – наприклад, атеїсти. Вони теж проходять через різні випробування, їм теж трапляються проблеми, страждання. І ви теж маєте якось їх мотивувати. Що ви їм говорите?”. Він відповів:” Сьогодні стільки людей знаходиться у сексуальному рабстві, живуть з останньою стадією раку, втратили будь-який сенс життя. Скажіть їм, що просто треба мислити позитивно і все буде добре, скажіть слова, які зазвичай приписують мотиваційним спікерам, – “просто повір в себе”. Ви можете собі уявити, що я скажу цим людям такі слова? Так, я мотивую людей і без віри в Бога це просто неможливо. Віра – це те, що допомогло мені і те, що я хочу нести далі.” Як на мене, ця відповідь показує, яку місію несе цей чоловік. Є ще інший його проект – “Безпечна школа”. Одна з проблем, яку він прагне подолати – булінг, приниження в школах. Суть проекту полягає у створенні навчальної відео-програми для дітей, які є жертвами цього булінгу, і для вчителів та батьків. Якщо батьки зацькованної дитини скажуть “Не звертай уваги, ти прекрасний’’ – дитина не повірить. Але коли Нік Вуйчич скаже’’В тебе все чудово, ти – класний’’ – йому повірять. Зрештою, Нік зробив багато добрих справ, і ми хочемо, щоб ця співпраця тривала далі. Як Ви гадаєте, Томос та автокефалія для України має політичний чи духовний інтерес? Я хотів би думати, що духовний, але не вбачаю великої проблеми в тому, що є і політична складова цього питання. Ми, протестантські Церкви України, вітаємо наших православних братів з тим, що відбувся цей надважли-

вий крок. Хочеться робити все, щоб відокремити себе від імперських амбіцій Росії. Щодо духовного аспекту, бажаємо, щоб цей процес успішно завершився, щоб не було зміни “шила на мило” і банально “керівної шапки”. Бажаємо, щоб у православної Церкви залишилось бажання бути тим, чим Церква призначена Христом – відповіддю на виклики суспільства. Сподіваюся, що Церква разом продовжить реформуватися. Чи всі миряни мають сплачувати десятину? Як відбувається цей процес? За що люблю протестантську Церкву, це за те, що кожна окрема місцева церква, хоч вона і є складовою великого союзу, має свою автономію і самостійність у прийнятті багатьох рішень. Звичайно, ми не говоримо про рішення доктринальні, лише про визначення практик служіння. Щодо десятини, немає однозначного тлумачення. У Старому Завіті іудеї були зобов’язані приносити десятини в храм. Дехто вважає, що ці заповіді перейшли на Церкву Нового Завіту. Одні кажуть, що Церква не може обтяжувати громаду десятиною, інші – що всі гроші, які ви маєте, належать Ісусу. Кожен сам вирішує, чи віддати кошти Церкві, чи витратити їх на забезпечення своєї сім’ї. То яким чином відбувається фінансування церкви? Головне – бачити місію конкретної громади. Більша частина коштів, що надходять у храм, – це пожертви самих парафіян. Рідше – від жертводавців-спонсорів. Вони бачать прозорість використання цих коштів. Для нас, протестантів, це дуже важливо. Керівництво церкви завжди звітує перед громадою – скільки і звідки коштів надійшло, куди вони будуть витрачені. Що б Ви порадили нашим читачам? У мене є одне життєве кредо –“говори, коли тебе питають, і живи так, щоб тебе питали”. Часто протестантські церкви несправедливо звинувачують у тому, що ми хочемо когось кудись “затягнути”, що ми багато говоримо, а мало робимо. Я хочу порадити українцям у цей нестабільний час, коли немає великих надій, цінностей, на які опиратися, пошукати поруч з собою тих, хто переживає значно більші проблеми, і допомогти їм. Дарина Зобків

21


мода

Феєричне шоу, яке щороку влаштовує бренд Victoria’s Secret, – не просто модний показ, а подія, на яку чекають, затамувавши подих. Тут збираються усі селебриті, подіум прикрашають неймовірними декораціями. Цьогоріч шоу відбулося 8 листопада у Нью-Йорку (де проходило і перше шоу в 1995 році), а спостерігати його ми зможемо 2 грудня онлайн. Традиційно на показі виступили світові зірки: Келсі Баллеріні, The Struts, Ріта Ора, The Chainsmokers, Шон Мендес, Бібі Рекса і Голзі. На подіумі Victoria’s Secret ми побачимо 18 нових моделей. Серед них – модель з вітіліго Вінні Гарлоу, нова улюблениця Міуччі Прада Ясмін Вейналдум і муза Крістофера Бейлі Седі Ньюман. Адріана Ліма, “ангел” Victoria’s Secret із 19 річним стажем, котра більше не буде співпрацювати з брендом, під час дефіле не змогла стримати сліз.

Клітинка Клітинка вже декілька сезонів не здає своїх позицій на модному олімпі. Тепер – і в білизняних трендах. “Шотландка” заполонила “ангельський” подіум – на крильцях, білизні, панчохах.

“ангельське”

закулісся

22

РІА Львів / грудень 2018


мода

Sport chic Ще один тренд, який ми побачимо на подіумі. Провокативна сітка, висока посадка, спортивний фасон та чорно-біла гама в поєднанні з еластичними спортивними резинками, всіяними лого.

Кристали Бра, посипані кристалами Swarovski, зірки, що тремтіли світлом навколо "ангелів", напівпрозорі накидки, розшиті півмісяцями, – одна з частин показу була присвячена зіркам і ясному нічному небу. Крила моделі Ромі Стрейд, прикрашені 125 тисячами кристалів, взагалі важили понад 12 кілограм.

Mary Katrantzou Другий рік поспіль Victoria’s Secret співпрацює із різними дизайнерами. Цього року ми побачимо роботи британки грецького походження Мері Катранзу. В колекції є спортивний одяг, купальники та білизна. Родзинкою став неймовірно яскравий квітковий принт. Сама дизайнерка наголошує: “ Я хотіла, щоб ця колекція була яскравою та створювала настрій на цілий день”. Fantasy bra Ювелірний бра, прикрашений дорогоцінним камінням, є одним з символів бренду. Щороку він є кульмінацією показу. На виготовлення дорогоцінного аксесуару пішло близько 930 годин ручної роботи, а зроблений він із срібла та 2100 діамантів Swarovski. Загалом вартість бра складає 1 мільйон доларів. Цього року Fantasy Bra довірили представляти Ельзі Госк – “ангелу” з 2015 року. РІА Львів / грудень 2018

23


фотопроект

Карпатська варта

Навчальний заклад: Львівський коледж індустрії моди Київського університету технологій та дизайну Арт-колекція “Карпатська варта” (дипломний проект студентів-дизайнерів ЛКІМ КНУТД Ірини Федорович та Наталії Ключки) Моделі (Театр моди ЛКІМ КНУТД): Соломія Павлюк, Марія Кочірко, Діана Феник, Антоніна Романовська, Юстина Степаняк, Діана Лабуніна, Ольга Ковальчук, Ірина Федорович Керівник дипломного проекту: Ірина Осипівна Біла

24

РІА Львів / грудень 2018


фотопроект

Колекція отримала призове місце на VІІІ Всеукраїнському конкурсі “Битва модельєрів – 2018” локація зйомки: За підтримки:

Олександр Солоненко AlexandCo Studio

РІА Львів / грудень 2018

25


РІА Львів / грудень 2018


Сучасний

брендовий одяг від SubRosa

u Оптимальна комбінація ціни та якості.

SubRosa – повністю український бренд. Ми не просто реалізуємо одяг вітчизняних виробників, ми його самі виготовляємо. Наша мета – стильно та модно одягнути українців. Одяг від SubRosa доступний, а якість не гірша ніж у відомих європейських брендів.

u Придбати модну обновку можна без виснажливих походів по магазинах, очікувань черги до примірювальної та неввічливих консультантів.

u Працюємо онлайн

u Асортимент u У нас ви зможете купити найактуальніші фасони й моделі, адже ми постійно оновлюємо колекції для продажу.

u Власне виробництво. u Шиємо одяг саме для українських жінок, з урахуванням особливостей фігури, смаків та інших важливих факторів, які складають картину привабливого жіночого одягу. Реалізуємо одяг у роздріб. Оскільки він не проходить через треті, четверті, п'яті руки, – ціни від виробника.

u Високий рівень сервісу u На сайті дізнаєтеся детальну інформацію щодо оплати, доставки, наявності тієї чи іншої позиції, а на будь-які запитання залюбки дадуть відповідь наші консультанти.

Вдалих вам покупок ! Інтернет магазин Subrosa вул. Кульпарківська, 226а, ТРЦ Victoria Gardens

(067) 96 12 557 Пн-Нд: 10-00 – 22-00 subrosa.in.ua subrosa.ua РІА Львів / грудень 2018


В діти

Вибір школи – одне з найважливіших рішень у житті кожної сім’ї. Чим вирізняється спеціалізована приватна загальноосвітня школа І – ІІІ ступеня з поглибленим вивченням окремих предметів Ліцей “ЕКОЛЕНД” і чи вона готова дати відповіді на усі запити батьків та своїх учнів? Відповіді на ці питання – читайте далі.

успішний старт нової генерації Вибір професії і належна підготовка учня до повноцінної самореалізації – дуже важливий аспект сучасного навчання. Саме тому в Ліцеї профілізація відбувається з першого класу: поглиблене вивчення математики та інформаційних технологій, іноземних мов чи предметів художньо-естетичного напряму – дитина обирає напрям і має змогу зосередитися на поглибленому вивченні окремих предметів. Чи може першокласник самостійно визначити, що йому більше до вподоби? Чи це більше рішення батьків? Звичайно, значною мірою батьки першачків обирають, за яким напрямом буде навчатись дитина, але шкільний психолог ще на етапі підготовки до школи, визначає схильності майбутнього учня і радить, яку спеціалізацію обрати. Якщо учень розуміє, що траєкторія його інтересів змінилась – може перейти на інший напрям, залишаючись не тільки у Ліцеї, а й у своєму класі. Сучасний світ надзвичайно динамічний – зміни відбуваються так швидко, що уявлення про майбутню професію втрачають актуальність ще до того, як ми освоїли необхідні для неї навики. Завдання Ліцею – познайомити учнів з професіями, які будуть затребувані у майбутньому. Випускники мають вийти на ринок праці з чітким баченням свого професійного росту, готовністю зміню-

28

ватись та змінювати навіть обрану раніше спеціальність. Яким чином відбувається профілізація у Ліцеї для учнів різних класів? Професійна орієнтація має свої особливості для учнів різного віку. У початковій школі головним завданням є виявити індивідуальні здібності та познайомити з професіями. На цьому етапі відбувається перехід від гри до зацікавлення професією. Учнів 4 – 6 класів у Ліцеї знайомлять з перспективами розвитку популярних професій, вони вчаться робити перший аналіз змісту спеціальності. У 5 – 6 класі вже більш чітко розмежовуємо напрями навчання, збільшуємо кількість профільних дисциплін (до прикладу, в учнів, що навчаються за мовним напрямом, з’являється третя іноземна). Учні вивчають

РІА Львів / грудень 2018


діти

основи фінансової грамотності, що дозволяє їм не лише орієнтуватись у світі фінансів, але й легше адаптуватись до подальшого навчання в економічній галузі. Для учнів 7 – 8 класів у Ліцеї створили умови для здобуття мінімальних професійних навичок під керівництвом спеціалістів. Учням 9 – 10 класу пропонуємо “відчути себе” у професії: ліцеїсти вже побували на судовому засіданні, відвідали пожежну частину, кілька ІТ компаній, познайомились з роботою готельно-ресторанного комплексу, подивились як працюють художники, скульптори, фотографи. Для старшокласників важливо бути психологічно готовими до комунікації з працедавцями, клієнтами, співробітниками – тренінги стресостійкості, креативного мислення та лідерства допомагають їм у цьому. Профорієнтація у 9 – 11 класах – це також презентація своїх вмінь. Проектна діяльність учнів, кураторами якої є професіонали своєї справи, заохочує розвиватись в обраному напрямку. Учневі не може здатися, що професію нав'язують? Нав’язування суперечить філософії Ліцею. Дітей вчать самостійно здо-

бувати знання за допомогою інтегрованих уроків, пленерних занять, екскурсій, експериментів, а учитель є лише наставником, партнером, який скеровує і допомагає. Завдання Ліцею – організувати навчальний процес так, щоб учні самостійно “дозріли” до прийняття оптимального рішення, щодо напряму своєї професійної підготовки. Що потрібно для успішної професійної орієнтації ? Потрібна гармонія схильностей, уявлень про професію та вмінь дитини. Тому надзвичайно важливу роль у Ліцеї відіграє профорієнтаційна робота психологів. Не завжди людина зможе бути успішною у професії, яка їй подобається. Вчені виділяють 6 основних професійних типів особистості: інтелектуальний, соціальний, артистичний, реалістичний, конвенційний, підприємливий. Кожна людина поєднує ознаки усіх типів, але обравши професію, яка найбільше відповідає превалюючому типу, можна досягти найкращих результатів. Але це не означає, що математик не

може бути екскурсоводом, а банківський працівник – робити чудові прикраси зі скла. Якщо учень, який 10 – 12 років навчався у руслі підготовки до професії, розчарується у виборі? Чи зможе себе знайти в іншій? У Ліцеї “ЕКОЛЕНД” проводять детальну діагностику для визначення здібностей – понад 30 наукових, творчих гуртків і спортивних секцій забезпечують всебічний розвиток та полегшують пошук. Є безліч можливостей після школи: вступити у виш, коледж, продовжити навчання за кордоном, перетворити хоббі у прибуткову роботу. Зрештою, не обов’язково працювати все життя на одному місці. На вибір професії впливає середовище, навчання, емоції, пов’язані з вибором. Тому у Ліцеї підтримують максимально комфортну атмосферу, щоб кожен учень відчував впевненість у власних силах стати переможцем. Наталія Лозан заступник директора ЛІЦЕЮ "ЕКОЛЕНД" з виховної роботи

www.ekoland.lviv.ua

ЛІЦЕЙ (вул. Срипника, 11) school.ecoland@gmail.com

ШКОЛА (вул. Плугова,12) politechnik.ecoland@gmail.com

САДОК (вул. Срипника, 11) preschool.ecoland@gmail.com

(067) 746 5804

(067) 415 7736

(067) 277 2204

РІА Львів / грудень 2018

29


Готель

Затишний, комфортний, доступний. Саме ці слова найбільш влучно характеризують готель “Південний”. Цього року у готелі відбувся капітальний ремонт з повним оновленням меблів та сантехніки, тож сучасний стильний дизайн і відмінне обслуговування гарантують якісний відпочинок. Ви можете погостювати у вишуканих двокімнатних номерах класу “Люкс” і стильних одно- та двомісних номерах “Стандарт”. Готель "Південний" розміщений за 5 км від Львівського залізничного вокзалу та 2,5 км від аеропорту "Львів". вул. Щирецька, 36, ТВК “Південний”

У всіх номерах є електрочайник, телевізор, кондиціонер, сейф

u

Автостоянка

u

Безкоштовний Wi-Fi

www.pivdennij.com

Розташування готелю на території торгівельно-розважального комплексу "Південний", допоможе відвідувачам не тільки відпочити, але й цікаво та корисно провести час.

u

Готель: +38 (032) 295-25-28; 295-52-55; 295-26-30;

Цілодобова стійка реєстрації гостей Автономна система опалення

u u

Бар

РІА Львів / грудень 2018


політика

Менший конференц-зал, теж оснащений усім необхідним для успішного проведення бізнес-івентів і перемовин, вмістить

50 осіб.

Конференц зали У найбільшому виставковому центрі в Західній Україні ”Південний-EXPO” ви знайдете комфортні конференц-зали для проведення конференцій, семінарів і тренінгів.

u Сучасне технічне забезпечення u Система озвучення та радіо мікрофони u

Система кондиціонування

u Мультимедійний лазерний проектор та екран 4*3 (великий конференц-зал) і сучасна телеапа­ ратура (малий конференц-зал)

u Можливість підключення системи синхронного перекладу u Технічна підтримка під час конференцій

u

u Кава-брейки, фуршети, комплексні обіди і бенкети

Великий мультимедійний конференц-зал розрахований на

174 особи.

РІА Львів / грудень 2018

Фотозвіти


#Мрій #Думай #Дій Саме це гасло щоденно мотивує учнів гімназії “Дивосвіт”, котра знаходиться на території ТВК “Південний”. Це ліцензована приватна школа повного дня, з триразовим харчуванням, самопідготовкою та індивідуальним підходом до кожної дитини. Гімназія “Дивосвіт” - школа без гаджетів, тож величезна увага приділяється фізичному розвитку дітей та їх живому спілкуванню між собою. Освітній заклад розрахований на навчання від 5 до 12 класу та є логічним продовженням приватної початкової школи “Дивосвіт”. Успішний багаторічний досвід гімназії гарантує учням найкращі умови для розвитку. Відмінна матеріально-технічна база забезпечує їм навчання у достойних європейських умовах. Гімназія “Дивосвіт” дотримується державних стандартів шкільної освіти, одночасно впроваджуючи у свою програму новітні методики навчання, запозичені в європейських країнах. Викладачі гімназії проходять тренінги та переймають досвід у провідних школах Великобританії та Естонії.

32

Гімназія “Дивосвіт” акцентує на гуманітарному напрямку. Вже з 5-го класу учні вивчають три іноземні мови: англійську (5 годин на тиждень), німецьку (2 години на тиждень) та польську (1 година на тиждень). Водночас, крім обов’язкової державної програми занять, гімназисти вивчають робототехніку, відвідують гурток саморозвитку “Команда. Лідерство. Бізнес”, де викладають провідні викладачі УКУ та Європейської Школи Бізнесу. У “Дивосвіті” все незвичне: відчувається дух демократії та поваги, думку учнів враховують при ухваленні загальношкільних рішень. Для прикладу, гімназистів залучають до написання шкільних правил поведінки, тож вони пропонують власні критерії, яких згодом зобов’язані дотримуватись. “Дивосвіт” виховує лідерів, а спільне встановлення взаємних прав та обов’язків і їх дотримання чи не найкраще формує таку рису.

освітніх ноу-хау. Досвідчені педагоги вищих категорій з прогресивним баченням освіти створюють та впроваджують авторські системи викладання. Це допомагає кращому засвоєнню інформації. На уроках іноземної мови діє система behavioral signals - спеціальні знаки у вигляді кольорів світлофора. За поведінку та активність на уроці учні отримують певний колір. Кожна зелена позначка - винагорода: не тільки високі бали, але й жодного додаткового домашнього завдання. Жовта – попередження: варто докласти більше зусиль. Червона – “штраф”: додаткове завдання і незадовільна оцінка. Така система мотивує учнів бути активнішими, а на уроці панує атмосфера злагодженої роботи. Ще одна з “родзинок” гімназії, яку просто обожнюють учні, – бонус-маркет. Протягом семестру гімназисти крім оцінок отримують картки-бонуси від викладачів. Їх дають за активність, відмінну поведінку, понаднормове виконання домашніх завдань, позакласне читання,

Чимало у гімназії і різноманітних

РІА Львів / грудень 2018


допомогу один одному тощо. Напередодні канікул картки-бонуси можна обміняти на цілком реальні подарунки: від крутих канцелярських товарів до модних іграшок і доволі дорогих “прибамбасів” (наразі найдорожчим бонусом, на який протягом року можуть назбирати учні, є фірмова JBL-колонка). Не дивно, що учні так цінують зароблені власноруч подарунки та докладають зусиль, щоб заробити бонуси.

сучасна школа з українськими традиціями, класичною освітою та індивідуальним підходом до розвитку талантів кожної дитини.

Окрім креативного навчання, активною є і позаурочна діяльність: спільні класні проекти, походи у розважальні центри, екскурсії та зустрічі з цікавими успішними людьми. Останнім таким проектом став “Безмежний космос”. У межах цієї теми учні відвідали планетарій, сходили у кінотеатр на фільм про космос, а також з’їздили в обсерваторію, де захоплено дивилися у телескоп, астрономічний бінокль і слухали лекцію про планети та Всесвіт. Як результат – гімназисти підготували проекти, де за основу взяли світлини з телескопа “Хаббл”. Така позаурочна діяльність допомагає розширити кругозір дітей і робить їх всебічно розвиненими. Віддаючи свою дитину у “Дивосвіт”, ви можете бути впевнені у її безпеці. Закрита територія з відеонаглядом, адміністратором та охороною убезпечує гімназію від сторонніх осіб. Власна кухня та повноцінне триразове гаряче харчування допоможе учням зростати здоровими та бадьорими.

вул. Щирецька, 36 ТВК “Південний” www.pivdennij.com

068 145 4674

www.facebook.com/NVKDyvosvit РІА Львів / грудень 2018

33


флористика

РІА-довідка Людмила Батіг – дипломований флорист-декоратор. Випускниця Міжнародної академії флористики Наталії Агєєвої. Власниця флористичної компанії ” Blossom City” та Майстерні весільних декорів ”Wedbox”. Засновниця, викладач флористики та декору навчального центру "Blossom Academy", учасниця українських та міжнародних конкурсів та фестивалів з флористики. Флорист-партнер Львівської міської ради. Досвід – 23 роки.

Багато ідей, безліч картинок у голові та бажання створити неймовірне оформлення свого новорічного свята чи вишукано задекорувати вітрину салону, бутіка або магазину? Якщо у вас виникали схожі відчуття – вітаємо! Сезон підготовки до зимових свят відкрито! Як все це зробити стильно, зі смаком та неймовірним колоритом, вам підкажуть дизайнери-флористи флористичної компанії “Blossom city”.

Від ідеї до Новорічний настрій створюють деталі Особливий стиль ваших декорацій можуть доповнити саме оригінальні креативні деталі. Відкидаємо банальність, вмикаємо фантазію, активуємо почуття прекрасного. Особливо доречною буде ця рекомендація для магазинів чи салонів, які планують оформити свою вітрину цікаво – так, щоб вона привертала увагу. Дизайнер-флорист допоможе не тільки із концепцією оформлення, а й з пошуком тих особливих деталей, які допоможуть виділитися на фоні інших святкових оздоблень. Пройти повз вітрину, оформлену креативними флористами “Blossom city”, буде просто неможливо.

0981161513 0677466070 м. Львів, вул. Гетьмана Мазепи, 26 34

РІА Львів / грудень 2018


флористика

Кольорова гама У рік Жовтої Земляної Свині можна відпустити фантазію у політ і використати кілька цікавих кольорових поєднань для новорічного дизайну інтер’єру. Оранжевий, бежевий, жовтий, зелений чи червоний: думаєте, неможливо все поєднати у крутому оформленні? У “Blossom city” знають секрети неймовірних дизайнів! А якщо ви все ж прихильник стриманого європейського стилю, для вдалої композиції флористи оберуть 2 – 3 відтінки.

неймовірного оформлення:

створюємо новорічний дизайн інтер’єру Особлива атмосфера в офісі

До цього пункту варто поставитись із особливою увагою. Місце, де ми проводимо багато часу, заслуговує на затишне оформлення зі смаком. Краще цю місію доручити дизайнерам, щоб декорації були дійсно колоритними та по–домашньому “теплими”. Щоб не розгубитись у потоці ідей, увагу можна зосередити на декількох позиціях. Вони допоможуть і зі стилем визначитись, і приємну атмосферу створити. Новорічні декорації можна підібрати під стиль компанії – вишукана фактурність, стримана класика чи крафт–стайл. Можна зробити акцент на кольоровій гамі компанії, стилістиці приміщення офісу, відштовхнутися від філософії фірми. Цікава ідея – провести квест–декорацію: підійти до декору ще креативніше, ніж зазвичай, та із десятка декорацій скласти цілісну картину. Тут мають бути задіяні усі міні–експозиції, приховані та явні деталі. І нехай така декорація буде не лише красивою, а ще й дарує емоції.

Корпоративна вечірка у стилі… Обрати стиль вечірки є не менш важливим, ніж створити для неї правильні декорації. Доповнити свято, надати йому потрібного колориту та шарму зможе правильно підібраний дизайн інтер’єру. Професійні флористи не упустять жодного важливого моменту – вони стануть незамінними помічниками у виборі новорічних декорацій та необхідних реквізитів. Свято має бути незабутнім, тому кожна деталь – важлива.

РІА Львів / грудень 2018

35


Відкриваючи перший дитячий садочок мережі “Маленьке королівство”, Наталія Рибак та Ілона Свирідова прагнули створити другий дім для своїх маленьких донечок та їхніх друзів – місце, в якому панує материнське тепло та турбота, який стане острівцем радості для його маленьких мешканців і відправною точкою для великих звершень. Ми розуміємо, що світ довкола швидко змінюється, що все важливе і необхідне в дорослому житті необхідно отримати в дитинстві. “Маленьке королівство” – це допомога у створенні успішного майбутнього вашої дитини!

36

Ми ламаємо стереотипи – застарілі підходи в дошкільній освіті мають відійти на задній план. Головна мета – всебічний і гармонійний розвиток дітей, прищеплення їм почуття прекрасного в дитячому віці. Правильне ставлення педагогів дозволяє розширити кругозір діток і дати початок їх творчим, естетичним,

розумовим здібностям. Розклад у дитячих садочках “Маленьке Королівство” складений таким чином, щоб інтелектуальні заняття чергувалися зі спортивними та творчими (художньо-естетичними). Це відіграє значну роль у розвитку дитини. Ми хочемо, щоб кожна дитина, яка відвідує наш садочок, з гордістю відчувала себе частиною нашої великої і дружньої команди Наша назва не випадкова. Приходячи до нас, ваші діти потрапляють у казку, в світ дивовижних і цікавих відкриттів. Кожен день їх чекає багато нового, що викликає зацікавленість, а це і є запорукою благополучного розвитку.

РІА Львів / грудень 2018


– Вивчення англійської мови за унікальною програмою Kindermusik

– Музичні заняття “Музичні вітамінки” – Майстеркласи та досліди

– Мистецтвознавство

– Підготовка до школи

u Локація – мальовничі куточки Львова.

– Вивчення географії на занятті “Подорожуємо разом”

u Невелика наповненість груп. Ми – прихильники індивідуального підходу;

u

У нає є досвід. Чотири філіали, які ВЖЕ успішно працюють. Розширення мережі. Незабаром відкриття альтернативної початкової школи.

u Забезпечуємо затишну атмосферу, адже це проект, який ми дуже-дуже любимо і створений для тих, кого найбільше любите ви. Переконані, якість – не той критерій на якому варто економити.

u Інноваційні підходи до навчання дітей. Авторські програми. Якісний методичний матеріал. Кваліфіковані фахівці. u Баланс інтелектуального, емоційного і фізичного навантаження;

(063) 117 17 95 (097) 424 84 54

– Фінансова грамотність і тайм-менеджмент для малюків

u Створюємо простір, де маленькі мрійники роблять перші кроки на шляху до великих життєвих звершень. Уміємо поєднувати бажання дорослих та потреби дітей. u Приділяємо особливу увагу раціону наших малюків. П'ятира-

вул.Кульпарківська,99Б вул.Моршинська,12

www.facebook.com/kingdomlviv РІА Львів / грудень 2018

зове збалансоване якісне харчування, приготоване на власній кухні, з урахуванням особливостей приготування їжі для дітей. Власний безпечний дитячий ігровий майданчик.

u Найважливішою складовою у діяльності садочку є ретельно вибудувана система безпеки. За будівлею і територією здійснює відеоспостереження спеціалізована охоронна компанія, садочок підключений до пульту охоронної сигналізації. Відвідувати “Маленьке Королівство” є можливість тільки у “внутрішнього” кола осіб або за попереднім погодженням у встановлені години. Таким чином, батьки можуть не хвилюватися за своїх малюків: у нас дітям затишно і безпечною.

вул.Ак. Рудницкого, 7А вул.Замкова,6 вул. Клепарівська,30 (незабаром відкриття) 37


поради юриста

kids fashion show

Зима у Львові почалася стильно та яскраво. 1 грудня у готельно-ресторанному комплексі “Термінал А” зібралися діти-моделі з України, Білорусі та Чехії.

Проект “Caramel kids fashion show” став наймаштабнішим дитячим модним показом в Україні, зібравши понад 250 учасників, 27 дизайнерів та брендів, близько 1000 гостей. На показі представили свої колекції Олена Білик, Ariana Beauty Box, B&b Angel, PALARIS, Oksana FOLTOVYCH, Original Marines, ARIN, Reserved, Ірина Білецька, Sole Mio, Liza Kids, Andre Tan Кids, Mango, LC Waikiki, Emili, Seven Kids, Ornato, Pollardi

38

Кids, Королівство Вовни, Euphoria, Umanchuk, I Am, I love mommy, Lissi kids, Livly, Federi,Columbia. Організатором проекту є дитяча модельна агенція “Caramel” (Ольга Баличик і Кароліна Дідковська). Організатори ретельно відбирали представників колекцій, щоб показ став подією у сфері дитячої фешн-індустрії та орієнтиром у світі дитячої моди. Ведучим свята був зірковий Григорій Решетник. Гостей чекало смачне частування, розваги, розіграші призів та подарунків від партнерів проекту. “Caramel kids fashion show” цьогоріч відбувся вперше, та його проведення буде регулярним.

РІА Львів / грудень 2018


​оffice.leo.style@gmail.com KavaLeoCoffee

(096) 529 07 22

Leo Соffee – щастя, наповнене ароматом кави!

РІА Львів / грудень 2018


поради юриста

Мирослава Ганущин

адвокат, керівник департаментів публічно-правових відносин і будівництва та земельних правовідносин Юридичної команії “Захист Власності“

Результат будь-якої перевірки залежить від того, як до неї підготуватися. Вчасно проконсультуйтеся з юристом стосовно питань коректного юридичного оформлення трудових відносин, і не бійтеся інспекторів Держпраці.

Товариство з обмеженою відповідальністю “ЮК “ЗАХИСТ ВЛАСНОСТІ”

м. Львів, вул. Рилєєва 5, офіс 1 +38 (067) 258 45 99 +38 (032) 261 38 77 www.facebook.com /zahyst.vlasnosti www.zv.lviv.ua 40

З жовтня в Україні розпочалося масштабне “полювання” за компаніями, що, на думку контролюючих органів, порушують трудове законодавство. Розпорядження Кабінету Міністрів України від 05 вересня 2018 року №649-р “Про заходи, спрямовані на детінізацію відносин у сфері зайнятості населення”додало ажіотажу. Беручи до уваги, що штрафи за порушення законодавства в цій сфері відчутні навіть для великого бізнесу, суб’єктам господарювання слід ретельно підійти до оформлення співробітників і виплати заробітних плат. Це стосується всіх роботодавців без винятку, адже перевірки Держпраці не оминають підприємців, що мають до 5-10 співробітників. Якщо припустити, що у такого підприємця п’ять співробітників не оформлені належним чином, сума штрафу може бути шестизначною. Бізнесу

ням із відповідним комітетом профспілки – шести місяців). Стажування без потреби. Потрібно розрізняти випробувальний термін і стажування: стажування проводиться до прийому на роботу, а випробування – у процесі роботи. Трудове законодавство визначає стажування як навчання на виробництві. Згідно з законодавством, стажування може бути запропоновано лише особам, які претендують на певну посаду та потребують практичного досвіду, закріплення теоретичних знань на практиці. Праця без оформлення трудових відносин. Це грубе порушення трудового законодавства. Особа, яка погоджується на таку "працю", має усвідомлювати, що вона не має жодних трудових прав і гарантій, а в разі спору з роботодавцем не зможе

3

4

Перевірки Держпраці:

де ховаються штрафи? варто підготуватися, адже повноваження інспекторів Держпраці досить широкі, а трудове законодавство – застаріле і складне, тож порушення можна виявити у результаті 90% перевірок. У першу чергу, слід звернути увагу на критичні порушення, за які встановлені максимальні штрафи. Для прикладу, оформлення працівників, зайнятих цілий робочий день, на неповний робочий час або виплата заробітної плати без нарахування і сплати ЄСВ потягнуть за собою штраф у розмірі 111 690 грн за кожного працівника. Недопуск до проведення перевірки з питань виявлення таких порушень як фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору обійдеться у 372 300 грн штрафу. Найбільш розповсюджені помилки роботодавців у сфері трудових відносин

1

Випробувальний термін без оформлення трудових відносин. Прийняття на роботу з випробуванням передбачає укладення трудового договору. З моменту, коли працівник приступив до роботи, починає нараховуватися страховий стаж, а працівник отримує усі належні трудові права, включно з правом на оплату праці. Випробувальний термін перевищує три місяці. Законодавство встановлює, що строк випробування не може перевищувати трьох місяців (в окремих випадках за погоджен-

2

захистити себе, оскільки не зможе надати доказів трудових правовідносин. Договір ЦП замість трудового. Найбільш розповсюдженим проявом “тіньової зайнятості” є підміна трудових договорів договорами цивільно-правового характеру. При застосуванні цивільно-правової угоди у відносинах з працівниками, необхідно розуміти головні відмінності такої угоди від трудової, а головне – відповідальність за підміну понять і ризики для обох сторін. Трудовий договір – угода між працівником і роботодавцем, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену угодою, з дотриманням внутрішнього трудового розпорядку, а роботодавець – виплачувати працівникові заробітну плату, забезпечувати робоче місце і необхідні для роботи умови праці, передбачені законодавством і колективним договором. Цивільно-правовий договір – угода між підприємством та особою на виконання певної роботи (договір підряду, договір доручення, договір про надання послуг), предметом якого є результат праці. Договір ЦП не передбачає трудових відносин, на які поширюється трудове законодавство. Фактично, за цивільно правовим договором, фізична особа може виконувати разові завдання (наприклад, підготовка окремих консультацій або супровід судових справ), а оплата робіт має відбуватися після їх прийняття за результатом (підписання відповідного акту прийому-передачі).

5

РІА Львів / грудень 2018


«ЕКОНОМ ТАКСІ» – СЕРВІС НАЙВИЩОЇ ЯКОСТІ БУДЕМО РАДІ БАЧИТИ ВАС СЕРЕД ПОСТІЙНИХ КЛІЄНТІВ «ЕКОНОМ ТАКСІ»

7070 з мобільного

РІА Львів / грудень 2018


територія краси

пр.Чорновола 16Є

Аня, старший адміністратор

Джафер, арт-стиліст

Юля адмінітратор

Христина, nails master

вул. Кн.Ольги 100Е

Ярина адмінітратор

Мія, майстер з нарощення волосся

Ірина старший адміністратор

Наталя, косметолог РІА Львів / грудень 2018


територія краси

Олена, топ-стиліст

Таня, makeup brows master

Оля (Поля), арт-стиліст

martelle_studio

РІА Львів / грудень 2018

Олена, косметолог

Руслана, топ-стиліст

Оксана, топ-стиліст майстер по з нарощення волосся

Роксолана, стиліст

Люба, топ стиліст майстер з нарощення волосся

Христина, топ-стиліст

Надія, makeup brows master

martellestudio

Мар’яна, makeup brows master

Оля, nails master

martelle-studio.com.ua


секрети стрункості

90-60-90

tetianalitavrina +38 066 92 92 291

омріяні параметри доступні кожному! Яких результатів можна досягти за три місяці? Варіантів багато. Якщо ви – учасник авторської програми схуднення Тетяни Літавріної “90-60-90”, то вашими досягненнями будуть: u u u u u

Втрата зайвих кілограмів Зменшення об’ємів тіла Покращення здоров’я Прощання з болем у спині Хороший настрій і самопочуття

І все це – без виснажливих дієт і щоденних тренувань, а завдяки індивідуально підібраному раціону харчування і комплексу фізичних вправ! Цей метод схуднення дієвий і для жінок, і для чоловіків, причому без жодних вікових обмежень і вимог щодо рівня фізичної підготовки. Тетяна Літавріна також проводить тренування для дітей, які потребують термінового схуднення. Такі заняття проходять під наглядом батьків. Курс ”90-60-90”називають ліпосакцією без оперативних втручань, адже програма допомагає позбутися зайвої жирової тканини. Тож її учасники можуть усунути недоліки фігури, навіть якщо вони зумовлені генетикою. Програми схуднення для чоловіків і жінок відрізняються. Найтиповіше бажання мужчин – позбутися живота, а от у жінок усе індивідуально. Одним потрібна корекція у верхній частині тіла, іншим – у стегнах, бедрах, ногах... Після завершення курсу тренувань, учасниці програми виглядають тендітно, витончено та ще більш жіночно. Адже схуднення – це не лише втрата маси тіла, а також і зменшення об’ємів, стрункість і покращення загального цілісного тонусу, що формує образ людини, яка тренується. До речі, регулярні фізичні тренування – найкращий засіб для уникнення втоми та депресії! Як наслідок – хороший настрій і відчуття впевненості завжди будуть з вами.

Автором та розробницею курсу є Тетяна Літавріна – провідний тренер-дієтолог СОЦ “Формула краси”. Стаж тренерської роботи – понад 18 років. За цей час сотні людей змінили своє життя, адже завдяки роботі з цим тренером позбулися не тільки зайвих кілограмів та об’ємів, а й проблем зі здоров’ям та комплексів, пов’язаних із зовнішністю. 44

РІА Львів / грудень 2018


Професійні послуги стилістів та косметологів Манікюр/педикюр Апаратна косметологія Весільні, вечірні, святкові зачіски, візаж Колорування волосся SPA-процедури для волосся Перукарські послуги для чоловіків Масаж/обгортанння Стоун-терапія

вул. Дзиндри, 1 +38 (096) 096 0966 instagram.com/salon_anorr

РІА Львів / грудень 2018

41 facebook.com/anorrsalon


автодрайв

Інший вимір. Нова реальність. Вже у Львові.

Абсолютно новий BMW X5

23 листопада в автоцентрі Арія Моторс – офіційного дилера автомобілів BMW у Львові – відбулась презентація нового покоління BMW X5. Понад півтори сотні людей зібрались в автосалоні, щоб вперше познайомитись із найбільшою, найрозкішнішою та найінноваційнішою новинкою світу BMW. Тепер усе серйозно – такого у місті Лева ще не було! Повнорозмірний, стильний, в міру агресивний і такий нестримний кросовер преміум-класу. Цього разу у BMW перевершили всі сподівання поціновувачів великих кросоверів: новий BMW X5 побудований на модульній платформі CLAR, тому його габарити значно зросли – кросовер став на 36 мм довшим, на 65 мм ширшим і на 19 мм вищим (4922х2004х1745 мм). Модель оснащена пневмопідвіскою на передній та задній осях, повнокерованим шасі та активним заднім стабілізатором. Сьо-

46

Арія Моторс вул. Городоцька, 306 (032) 23 23 500 www.bmwlviv.com

годні новий X5 – лідер серед модельного ряду BMW. Інноваційні асистенти водія забезпечують максимальну динаміку та підвищену безпеку. На будь-яких поверхнях новий BMW X5 завжди знає, куди рухатися і як опинитися там першим. Це втілення усіх найсміливіших побажань поціновувачів BMW. Динамічні, вертикально орієнтовані пропорції BMW X5 з першого погляду видають у ньому представника сімейства X. Новий X5 зіграв на контрасті. І виграв. Інтер'єр салону залишився втіленням бездоганного дизайну, що властиво всім автомобілям BMW, але при цьому нова модель Х5 порадувала власників ще більш функціональною і зручною в управлінні мультимедійною системою, великим сенсорним дисплеєм і проекційним екраном, а також величезною кількістю інноваційних функцій. Одного повного приводу мало – вирішити в BMW і підготували для Х5 особливий пакет xOffroad із чотирма режимами руху. Позашляховий набір у X5 з'явився вперше. Він дозволяє перемикати режими роботи електроніки між чотирма програмами: для руху по піску, камінню,

гравію та снігу. У потрібному режимі руху кросовер змінює налаштування роботи коробки, повного приводу, системи стабілізації, висоту дорожнього просвіту та чутливість педалі газу.

Назар Семко

керівник відділу продажів автомобілів BMW Якщо приймати рішення, який з топових кросоверів триматиметься серед лідерів 2019 року, – вибір однозначний. Ми раді, що можемо запропонувати львів’янам зовсім інший вимір у світі позашляховиків преміум-класу. Крім внутрішніх габаритів, а значить і простору в салоні, новий Х5 має ще чим здивувати. Навіть базові комплектації оснащені адаптивними світлодіодними фарами, клімат–контролем, шкіряним салоном, сенсорним керуванням на центральному моніторі та іншими цікавими технологіями. Це повна свобода самовираження і його ми пропонуємо тим, хто прагне отримати від життя максимум!

Дозвольте собі більше з новим BMW X5!

РІА Львів / грудень 2018


РІА Львів / грудень 2018


лиця Львова

Львів’яни уже звикли бачити на вулицях двох харизматичних батярів у костюмах початку 20 ст., які гречно вітаються з панянками та поважно розмовляють з панами. Це брати Петро та Іван Радковці. Вони знайомлять гостей та мешканців міста з таємницями чарівного Львова.

Петро та Іван Радковці:

Львів – це не маленький Париж. Це просто великий Львів. А якщо вже порівнювати, то з Вавилоном, адже у Львові вже понад 760 років різні люди знаходять спільну мову. У Львові є що подивитися. Як вважаєте, куди в першу чергу мають піти гості, щоб зрозуміти сутність нашого міста? Іван: На Вірменську – це, напевно, одне з небагатьох місць, де ще можна зустріти правдиву львівську історію, відчути атмосферу. Варто побувати на вул. Руській і у дворику біля лева з виноградним гроном. Відвідати кілька львівських храмів, щоб зрозуміти, наскільки різні культури та вірування переплелися у нашому місті. Петро: Хто не був на Площі Ринок – не був у Львові! Щоб побачити духовну та сентиментальну складову міста, потрібно прогулятися подвір’ями: маленькими й більшими, прекрасними й трохи занедбаними – різними. Саме у таких двориках живуть справжні, а не декоративні львів’яни. – Чи є у вас улюблені місця у Львові? П. та І.: Однозначно, це будинок на вул. Лисенка, 7 та все, що знаходиться навколо. Це подвір’я, у якому ми виросли. У свій час там зупинялися Михайло Павлик та Леся Українка. Тут бував Іван Франко. – Львів невпинно змінюється. Чи на краще? І.: Важко відповісти, адже є місця, що змінюються на краще – Сихів, наприклад (сміється), а є й ті, що змінюються на гірше. І. та П.: Заповіт і спадщина, залишені нашими попередниками, повинні плекатися, адже вони передають енергетику минулого та пов’язують нас із ним. Тут все просто: 48

неможливо любити те, чого ти не знаєш. Є львів’яни, а є тимчасові мешканці Львова, що не відчувають міста. – Що потрібно змінити у Львові, щоб він ставав кращим? І. та П.: Насамперед, треба змінити психологію ставлення до Львова, перестати бавитися модними словами та термінами, не розуміючи їхнього змісту. Теперішнє гасло нашого міста: “Львів відкритий для світу”. Не треба робити з міста повію! Ми можемо бути відкритими для друзів, але не для всіх. Ми ж не прохідний двір, правильно? Попереднє гасло “Львів – перлина світу” було влучнішим, адже перлина – це цінність, а вона не належить усім. Зі зміною гасла, ми власноруч змінили ставлення приїжджих до нашого міста. Раніше у Львів їхали на виставки, музеї та концерти, зараз – випити відносно дешеве, до речі, непогане львівське пиво, п’яну вишню та з’їсти реберця на козацьких костях. Ми вже дожилися до того, що львівські сувеніри та навіть славні українські вишиванки виготовляють у Китаї. Нам більше не потрібно збільшувати кількість туристів, адже ми не в змозі перетравити все. Саме час замислитися над якістю наших гостей. Влаштовуючи різні події, можемо регулювати контингент, що приїжджатиме до Львова. Зараз багато екскурсоводів використовують костюми різних епох. Ви це зробили першими. Чому обрали саме такий образ?

П.: Ми є частиною Львова, а він – частиною нас. Ми намагаємося подати місто через себе. Вийти на вулиці у певному образі – це вже сміливість. Ми це зробили давно, а зараз люди всіляко намагаються скопіювати це. І.: Люди, що копіюють, дивляться на нас з боку глядача і навіть не здогадуються, скільки часу та сил ми витратили, скільки душі вклали. Люди бачать лише зовнішнє, але не відчувають внутрішнього. За кожним нашим рухом ховаються години важкої праці. Навіть найпростіший годинник, що відраховує час – люди скажуть що він тІкає, а ми впевнені, що це час тікАє. – Кожна ваша екскурсія – невеличка вистава. Де черпаєте натхнення для роботи? П. та І.: Історія Львова як пазли – вивчаючи її, наче складаєш маленькі частинки, а в результаті з’являється картина. Що більше ти знаєш, то простіше пазли складаються. Насправді неабияк надихає спілкування з туристами. За їхніми словами, ми змінюємо світогляд та руйнуємо міфи. – Окрім екскурсій ви маєте й інші місця роботи. Чому ж вирішили стати екскурсоводами? І.: Бо у Львові бракувало таких вар’ятів. П.: Колись давно я хотів піти у Львові на екскурсію, яка б сподобалася мені. І знаєте, я такої не знайшов. Тому почав їх проводити. Тетяна Корочанська, Володимир Морозов фото Соломія Цура РІА Львів / грудень 2018


Малинове літо посеред зими

м. Львів, вул. Староєврейська, 24

+38 098 873 1845 akurat.com.ua/Malynivka-ua пн. – чт. 10:00 – 22:00 пт. – нд. 11:30 – 23:30 РІА Львів / грудень 2018


місто в фокусі

Дім, який збудував

Франко У Львові чимало красивих, загадкових та неповторних вілл. Але не всі дійшли до наших часів у первісному вигляді: щось добудовували, щось перебудовували. Вілла Івана Франка належить до тих будівель, яку час пошкодував, а люди вберегли. Вона не зазнала змін з часу її побудови. Після одруження Іван Франко з Ольгою Хоружинською довго шукали собі помешкання. Майже 16 років вони мандрували по львівських квартирах, поки 2 листопада 1901 року не придбали нарешті землю на Софіївці (так називався тоді цей район). Вони почали будівництво власного будинку. Сьогодні ця вілла відома як “Дім Франка” (вул. Івана Франка, 152). Дружина Франка наполягла, щоб будинок був схожим на віллу професора Володимира Антоновича, яким Ольга захоплювалася. Професор Антонович у ті часи був ідейним натхненником “Ста-

50

рої Київської громади”. Якщо глянути на тодішні світлини, то чітко видно схожість цих будинків. На першому поверсі (партері) було 5 кімнат і дві гостьові – на горі. Першою дім Франків відвідала Леся Українка, яка пізніше писала мамі: “Далеко дуже той дім, аж за містом. Місце гарне і хата нічого собі”. Будинок зводила польська будівельна компанія. Під час будівництва подруж-

жя часто сварилось: Ольга вважала, що будівельники халтурять, а Франко списував це на звичайну прискіпливість дружини. Проте, коли будинок збудували, з’ясувалося, що він дуже холодний, у просторій віллі часто завивав вітер, єдиною теплою кімнатою у будинку була їдальня, де взимку грілася уся родина, а кабінет Івана Яковича, де він працював над своїми творами, вдома називали “Сибіром”. Від пронизливого холоду Франка часто

РІА Львів / грудень 2018


місто в фокусі

рятував рудий кіт – мав звичку сидіти на шиї або на колінах письменника, коли той працював. Ольга Франко була доброю господинею. У підвалі родина тримала курей та кролів, там же була і пральня. Довкола вілли Франко посадив чимало фруктових дерев, тож Ольга Федорівна готувала на зиму варення, конфітюри, компоти, вина та наливки. У цьому будинку Іван Франко прожив з 1902 по 1916 рік. Після смерті чоловіка, щоб якось вижити, Ольга Франко здає перший поверх будинку в найм. У жовтні 1940 року Петрові Франку на базі будинку вдалося створити музей Івана Франка, хоча на цей момент на 2 поверсі все ще мешкала Ольга Федорівна. Він став першим директором музею і доклав чимало зусиль, щоб створити експозицію в її сучасному вигляді. Адже Перша і Друга світові війни, винаймання першого поверху випадковим людьми не сприяли збереженню речей письменника. У 1941 році помирає Ольга Франко і будинок займає німецький офіцер. З початком Другої світової війни, музей було закрито для відвідувачів. Коли Львів окупували німці, тут мав поселитися фольксдойчер – директор

РІА Львів / грудень 2018

фабрики мила. Він хотів перебудувати будинок, але авіабомба, яка впала на подвір’ї музею на сам Великдень, змінила його плани. Після війни музей Франка відновив свою роботу. З 1946 по 1949 рр. директором музею був Тарас Франко, але його звільнили за небажання підганяти батька під тогочасні шаблони радянської ідеології.

капітальний ремонт, відтворили колір та розписи стін. Сьогодні будинок виглядає максимально подібно до вигляду за часів Франка. Єдине, що не збереглося, – фруктовий сад. З дерев, що зараз оточують будинок, лише одне Франкове – груша. Але родить вона дуже рясно. Цього року у Домі Франка навіть проводили акцію “Груші з Франкового саду”.

Нове життя у дім Франка вдихнула донька Анна. У 1967 році вона приїхала до Львова з Канади і дуже перейнялася створенням меморіальної експозиції. Анна хотіла, щоб будинок знов був таким як тоді, коли у ньому жила сім’я Франків, як вона пам`ятала. Музейні працівники підтримали ініціативу і детально записали її спогади про те, як виглядала та чи інша кімната, де що стояло. Усі її спогади були враховані при створенні сучасної експозиції. У другий свій приїзд Анна привезла низку речей, що належали Івану Франкові – зокрема, його вишиванку.

У теперішнього директора Дому Франка Богдана Тихолоза чимало планів на майбутнє. Щоб ще більше занурити відвідувачів у епоху Франка, віллу озвучили. Тепер відвідувачі самі чують як завивав вітер у печах, як співала товаришка Франка Соломія Крушельницька, як на кухні шкварчить печеня, сміються дітей, бавлячись у будинку. На постійній основі віднедавна діють дві костюмовані екскурсії: “Візит до Франків” (про себе і своє життя у цьому домі розповідають самі Іван Франко і його дружина Ольга) та “Франчата про тата” (Франчатами називали дітей Франка, тож екскурсія ведеться від імені Петра та Анни, які діляться спогадами про маму і тата, про побут на віллі та свої дитячі роки).

Єдиним приміщенням, яке довший час не реставрували, була кухня. Але 30 листопада цього року відкрилася автентична Франкова кухня – із справжнім столом, на якому готувала, креденсом, у якому зберігала посуд і кухонне начиння, та “холодильником”, яким користувалась родина Петра Франка на початку 20 ст. Коли робили

Редакція журналу “РІА-Львів” щиро дякує за детальну інформацію подружжю франкознавців Наталії та Богданові Тихолозам. Наталія Войтович світлини Романа Бречка

51


арт

Антон Ковач: У дрібницях Господь заклав

максимальну

красу

Антон Ковач - заслужений художник України, член Спілки художників України. За розпис храму на Закарпатті удостоєний премій ім. Й. Бокшая та А.Ерделі у галузі монументального мистецтва, минулого року на Міжнародному мистецькому пленері ім. Валерія Гегамяна “The Вest Аrtist” отримав незалежну премію як кращий художник. Твори художника зберігаються у збірках Національного музею ім. А. Шептицького, Обласного художнього музею ім. Й. Бокшая, у приватних колекціях в Україні та за кордоном. Журналу “РІА-Львів” художник розповів про нову виставку, шлях до мистецтва та секрети викладання. Пане Антоне, Ви народилися у селі, де немає картинних галерей, музеїв. Як зародилася любов до мистецтва? Підстав не було жодних, була тяга до мистецтва. Я народився у селі Чумальове Тячівського району Закарпатської області. Справді, у селах із здивуванням ставляться до того, хто хоче стати художником. Священиком, міліціонером, лікарем – це зрозуміло, а художником… Мої батьки сприймали це як “хай дитина побавиться”. Я був звичайним хлопцем: бігав у футбол, добре вчився. Мистецтво було юнацькою мрією. Коли вступив в Ужгороді до училища прикладного мистецтва, було дуже важко – не знав жодних технік, бо до того ніде не вчився мистецтву. Інші діти були більш підготовані, адже закінчували спецшколи. Але за характером я – боєць. Руки не опускав, наполегливо вчився. В училищі мені дали хорошу професійну базу і, вступаючи до Львівського інституту, я показав один з найкращих результатів. В Ужгороді я вчився художньої обробки дерева, а у львівському Інституті прикладного і декоративного мистецтва пішов на спеціальність “дизайн інтер’єру і меблів”. Паралельно займався реставраційними роботами, зокрема римо-католицької катедри у Львові. Півтора року служив у війську, де реставрував Музей ПрикВО. Навчання в інституті закінчив успішно. Після навчання Ви повернулися до Ужгорода, хоча знаю, що Вам пропонували залишитися у Львові. Пропонували залишитись на кафедрі у Львові,

7 грудня о 17.00 Proart Gallery вул.Героїв УПА, 77 відкриття персональної виставки живопису та графіки заслуженого художника України Антона Ковача “І на шостий день…” 52

РІА Львів / грудень 2018


арт

але я хотів бути ближче до батьків. Вважав, що у Львові досить хороших художників, а в Закарпатті їх менше. Мабуть, спрацював внутрішній патріотизм і бажання нести свої знання таким дітям, яким колись був я. З 1991 року почав викладати в училищі, де навчався. Зараз – Закарпатська академія мистецтв ім. А. Ерделі, а я працюю завідувачем кафедри рисунку. Досить багато моїх випускників мають цікаві здобутки і це викликає у душі радість – розумію, що роки викладання витрачені не даремно. Тому як викладач я можу сказати, що намагаюся сіяти здорові зерна у правильне місце. В цілому, педагогічний і творчий процеси мають різні психології. Педагог мусить ділитися і виявляти менше егоїзму, а творча людина – більш егоїстична, сама будує свою творчість. Я ці два мінуси перехрещую на один плюс – намагаюся виховувати у дітях і смак, і відповідальність. Поговорімо про виставку. Про що вона? Зараз я більше уваги приділяю формальному живопису, тематично і за формою ближчому до модернового мислення. За основу виставки “І на шостий день…” взяв старозавітну легенду. Все почалося з хаосу. І цей хаос почав обростати певними закономірностями. На шостий день Го-

ного світу, побудованого на гармонії та доповненого двома основними персонажами – Адамом і Євою, я порушую споконвічну тему стосунків чоловіка і жінки. Світ надзвичайно прекрасний. Рай існує зараз у свідомості людській і, коли ми говоримо про відчуття того раю, – все залежить від наповнення внутрішнього світу. Людина може отримувати задоволення від дрібниць. І в цих дрібницях Господь заклав максимальну красу.

сподь створив світ і, коли прийшли Адам і Єва, все змінилося. Я уявляю, як виглядав світ до приходу Адама і Єви і після їх появи. Тобто стосунки між чоловіками і жінками я моделюю у їх первинних проявах. Кольори і сама стилізація виходять за межі певних традицій. Тут я експериментував – так на виставці буде представлено серію графіки. Я прекрасно розумію, що все це легенди, але це – привід серйозно говорити про мистецьку форму, про художню форму. Наприклад, картина з Євою, де вона ловить метеликів: здається, що метелики дали їй крила і вона літає поміж них. Я не вдаюсь до натуралізму. Мене не цікавить вималювати принади молодої оголеної жінки. Я даю контур. Звертаючись до образу новостворе-

Знаю, що у Вас було чимало виставок. Де саме? Мої виставки були в Києві у Національному музеї "Київська картинна галерея", у Національному музеї ім. А. Шептицького у Львові, в Ужгороді, Чернівцях, Івано-Франківську. Виставлявся за кордоном – у Кенігсфельд-ім-Шварцвальді, Філлінген-Швеннінгені, Штутгарті (Німеччина), Будапешті, Дебрецені, Шопроні, Ніредьгазі (Угорщина), у м. Бардіїв (Словаччина) та інших. І весь час щось інше, нове – виставки, пленери. Хоча іноді робота викладача не дає змоги брати участь у великих проектах, що потребують багато часу. А ще я займаюсь ілюструванням книжок для дітей та поезії, вивчаю мови – німецьку, італійську та угорську. Наталія Войтович

вул. Героїв УПА, 77 тел.0673344003

РІА Львів / грудень 2018

www.instagram.com/proartframegallerylviv www.facebook.com/proartgalleryframe/

45


селебриті

Австрійська преса не шкодує компліментів українській співачці, називаючи її "родзинкою опери", захоплюючись проникливим голосом і драматичним талантом. Харизматичну вокалістку запрошують до участі в різноманітних проектах для виконання класичних творів Генделя, Моцарта і Шуберта, на прем'єрні постановки музики сучасних авторів. Це все – про чарівну, завжди усміхнену львівянку Наталію Степаняк. Про арію і чардаш босоніж у штаб-квартирі ООН, місію українця за кордоном, освітній фестиваль і сольний концерт – в ексклюзивній розмові. Наталю, нещодавно Ви виступали на Тижні України в ООН. Що це була за подія? Тиждень України у Віденському Відділенні ООН організував Український клуб спільно із Постійним представництвом України при міжнародних організаціях у Відні задля популяризації української культури, науки та митців. Мене запросила голова УК Соломія Омелян. До того ми вже кілька разів співпрацювали на менших імпрезах, а в листопаді Соломія запросила відкривати Тиждень України.

Наталія

Степаняк:

Моя місія – цікава і

зрозуміла опера,

яку полюблять львів'яни

54

Знаю, що під час закриття Тижня Ви станцювали босоніж. Так було задумано? Чи то імпровізація? Після концерту-відкриття я думала, що вже все. Раптом телефонує Соломія: “Наталю, завтра в нас закриття. Буде фешн-шоу – приїдуть Олена Даць, Любов Чернікова, Роксолана Богуцька. Треба, щоб ти виступила”. Я програму не готувала, ще й Соломія каже, що не буде ні оркестру, ні роялю і я би мала заспівати акапельно. Вирішила пошукати “мінусовки” українських пісень або арій. Нарешті знайшла пісню, яку завжди хотіла заспівати, – “На вулиці скрипка грає”. Оскільки раніше її не співала, в таксі доучувала слова. Заспівала спочатку “Місяць на небі”, далі – оту “Скрипку” і арію з оперети Кальмана Csárdásfürstin. В арії є чардаш, от я і думаю: Віденська штаб-квартира ООН, я вже і так співаю під “мінус” оперні арії, то чого би ще і не станцювати? А щоб підбори не позлітали – зняла і пішла в танець боса. Того ніхто не чекав. Навіть я сама.

РІА Львів / грудень 2018


селебриті

Ви часто спілкуєтеся за кордонм із різними людьми. Як тепер нас сприймає світ на фоні політичних перипетій? Чи не перестали помічати багату культуру? Кожна людина, яка виїжджає за кордон, представляє нашу державу – чи їде на закупи, чи побачити Ейфелеву вежу, чи навчатися. Українці зараз мають найактивніше розповідати правду. Тиждень України в ООН був дуже важливим з цієї точки зору. Під час таких подій ми представляємо себе як окрему націю. Ми, люди мистецтва, не лише співаємо, танцюємо чи демонструємо фешн-колекції. Найважливіше – спілкуємося і транслюємо правду. П'ять років тому найперше, з чим я як українка стикалася, було нерозуміння – чого ми “сваримся з Росією”, що нас не влаштовує. Україну сприймали як частину великої імперії, а не окрему державу зі своїми політичними переконаннями, культурою, мовою, церквою, піснями. Саме тоді я зрозуміла власну місію – маю показувати, хто ми є. До речі, і зараз не всі сприймають нашу війну як конфлікт з агресором. Австрійці бачать події в Україні як громадянську війну– таку картинку створює ретельно відфільтрована інформація. Австрія вважає РФ “великим другом”, а європейці не настільки сильно цікавляться нами, як ми на то сподіваємся, – їм своїх проблем вистачає. Але вони сприймають правду, яку чують від “живого” українця з уст в уста, а не з новин. У лютому Ви вкотре плануєте у Львові сольний концерт. Тягне додому? Чи маєте інші спонуки? Може, якраз покажу приклад – що так можна (сміється – ред.). Я їхала зі Львова з твердим наміром здобути освіту: хочеш класно співати Моцарта, – їдеш на його Батьківщину і вчишся там, або привозиш сюди коучів, які з цією музикою працюють. Я поїхала працювати з найкращими педагогами, режисерами. Тепер повертаюся у рідне місто – дати концерт європейського рівня для львівської публіки. Привожу додому частину світової музичної культури – для тих, хто хотів би почути Віденську оперу, але не має як поїхати до Відня.

РІА Львів / грудень 2018

Яким саме плануєте концерт і коли? Моя “Різдвяна Оперна Гала” складатиметься з трьох частин: невимушеного італійського бельканто, радісних українських колядок, легких австрійських і угорських оперетних арій. 2 лютого у Львівській філармонії я працюватиму на сцені з Академічно-симфонічним оркестром “ІNSO-Львів”, диригувати буде Ярослав Шемет, диригент Опери в Познані, в концерті візьме участь муніципальний хор “Гомін”. Програма буде “незаїжджена” - музика високого рівня, але легка для сприйняття. Хочу, щоб якомога більше людей вийшли з концерту з посмішкою. Наталю, знаю, що Ви задумали дещо більш грандіозне. Поділитеся? У жовтні наступного року у Львові відбудеться оперний фестиваль для молодих вокалістів і співаків. Розумієте, в Україні є велика прірва між консерваторією та оперним театром. Складається враження, що хочуть, щоб у 22 – 23 ти ідеально співала, виглядала, розмовляла п'ятьма мовами і без репетиції співала “Травіату”. Так не буває! У світі цю проблему давно вирішили оперні студії: випускники вокальних вишів покращують свої навички, навчаються далі, гартують голос невеликими партіями, щоб бути готовими до великої сцени. Так розвивається світова оперна школа. На жаль, до України ще ця практика не дійшла. Фестиваль ми задумуємо як допомогу молодим вокалістам, щоб вони мали де черпати

розвиток. Європейська освіта на п'ять днів приїде до Львова: коучі, режисери і диригенти. Фестиваль – освітній, тож найперше, на чому концентруємося, – майстер-класи. Наприклад, від оперної діви Софії Соловій або вокаліста, який співав від Ла Скала до Метрополітен-Опери, а тепер є педагогом-бальканістом. А ще плануємо постановку однієї із трьох найвідоміших опер Моцарта – “Так чинять всі” (“Così fan tutte), яку ще жоден наш театр не ставив. Коли я була студенткою Львівської консерваторії, ми готували її разом зі своїм викладачем Ігорем Федоровичем Кушплером. На жаль, через трагічну автокатастрофу, у якій загинув наставник, постановку завершити не вдалося. Тепер колишні студенти зберуться знову, щоб таки це зробити. А на другий склад 21 – 26 лютого будемо проводити відкриті прослуховування на всі партії. Можна детальніше? Нічого складного не треба буде робити – заповнити і надіслати реєстраційну форму, фото і два своїх записи (можна посилання на YouTube) та сплатити цілком поміркований внесок. Кожен зможе взяти участь у прослуховуванні та бути почутим. У складі суддівської колегії – диригент, два режисери, два вокалісти. Журі буде чесним – це я обіцяю. За Вашим планом, що зміниться після фестивалю? За 5 днів хочемо бачити більше людей, які зацікавлені розвивати оперу, і будуть розуміти, що потрібно щось запроваджувати для молодих співаків. Саме для молодих, адже навчати вокалістів потрібно не менше як популяризувати класичну музику. Якщо мені телефонують із питаннями “яку обрати арію?”, “який репертуар буде підходити моєму голосу?” , “як це читається, як правильно заспівати?”– цим співакам потрібно більше освіти. Тому хочемо починати з маленького – запросити викладачів, коучів, шукати спонсорів, які зацікавляться якісною освітою наших вокалістів – щоб вони були конкурентними на світових сценах. Яна Ковальчук

55


книжкова полиця

Затишний грудень

Коли зима – вже зовсім повноправна господарка міських вулиці, яскраві вітрини та ліхтарики гірлянд заманюють на прогулянку вечірнім Львовом, а Миколай от-от покладе подарунки під подушки найчемнішим, у кожному прокидається внутрішній кіт. Він хоче скрутитися калачиком у затишному кріслі, вкритися пухнастим пледиком, зварити ароматного глінтвейну і поринути в світ чарівних пригод, не виходячи з квартири. Внутрішній кіт дуже любить читати, ви не знали? Ми обрали три книжки, які вийшли друком у видавництві “Клуб сімейного дозвілля” для теплих вечорів і задоволеного мурчання.

Небо належить нам Люк Оллнатт Роб – успішний комп'ютерник. Він має усе: гарну роботу і затишний будиночок у Лондоні, добре заробляє, а його кохана дружина Анна – красуня і просто найкраща жінка у світі. Ідеальне подружжя. Для повного щастя їм не вистачає тільки дитини. Небеса почули їхні молитви. У Роба й Анни народжується малюк Джек, крихітне диво, дорожче за статки та кар'єру. Чоловік не тямить себе від щастя, йому хочеться літати. Здається, він тримає у руках небо. Але раптом воно падає. Чи стане Робу сил втримати його на своїх плечах і знов повірити у своє призначення?

Виправний день Чак Поланік Старі політикани штовхають світ до третьої світової війни, щоб зменшити “популяцію” здорових молодих чоловіків; біднота мріє знищити еліту, професори розповідають про похмуре безрадісне майбутнє. Одного ранку ти прокинешся і зрозумієш — настав Виправний день. Час встановлення нової влади та смерть для старої. Чорно–синя книга, “нова Біблія” цього часу, проголошує: “Уявіть, що Бога нема. Немає ні Раю, ні пекла. Є ти, твій син і його син. І світ, який ти їм залишиш. Слабкі хочуть, щоб ти відмовився від своєї долі, а вони уникнули своєї. Посмішка – твій найкращий бронежилет!”. 56

Одного разу на Різдво Джозі Сільвер Чи можна зустріти кохання на автобусній зупинці? Лорі зустріла. Від погляду незнайомця її серце шалено забилося. Однак автобус рушив, а хлопець залишився на зупинці. І в душі Лорі... Минув рік пошуків, мрій і сподівань на диво. Дівчина дізнається, що її подруга Сара незабаром вийде заміж. На різдвяній вечірці вона знайомить Лорі зі своїм хлопцем Джеком. У ньому Лорі впізнає незнайомця з зупинки, якого так шукала. Тепер вони можуть бути лише друзями. Минає кілька років, Джек і Сара щасливі разом, а Лорі ніяк не може забути про свої почуття. І одного разу Джек зізнається, що на вечірці впізнав Лорі, що згадує її погляд і досі. Краще б вона не чула цієї правди – хіба ж тепер їм можна бути разом?

Володимир Морозов

РІА Львів / грудень 2018


коуч-сесія

Мистецтво відмов:

3

способи і бонус!

Чому так важко сказати НІ, коли нас використовують? Як це зробити грамотно і зберегти друзів, гроші і повагу? Ловіть поради від Людмили Калабухи – бізнес-тренера, експерта топових ЗМІ і автора бестселера “Почніть говорити “НІ” (книга входить у ТОП-10 кращих книг України 2017, номінована на кращу книгу 2018 року в категорії “Бестселер”). Причини: Нам шкода людей – вони ж без нас пропадуть. Але так ми не даємо їм подорослішати. Нас гризе почуття провини – такі погані, не допомогли. А, може, людині треба? Хочемо подобатися – важливо, щоб вважали хорошими. Боїмося, конфлікту, сварки, “що скажуть люди”. Нас завжди вчили бути зручними для всіх, окрім себе, бо це – егоїзм.

Хіба це можна змінити, якщо ми жили так все свідоме життя? Є вихід: Не обіцяти зайвого. Якщо вам неприємно і невигідно, не обіцяйте того, чого робити не будете. Тоді не треба буде відмовляти.

1

РІА Львів / грудень 2018

2

Введіть правила свого життя: Не брати на роботу друзів. Нікому не позичати гроші й самим не просити. Не брати ні в кого нічого безкоштовно. Ви відмовляєте не конкретній людині, ви так чините завжди.

Моє правило “я нікому нічого не винна” закриває багато питань.

3

Це не входить у мої плани. Ви цінуєте людину і тому прямо про це кажете. Так у майбутньому жодна сторона не буде розчарована. Складно? Особливо, якщо на вас “їздили” всі: від керівника і родини до друзів та дітей.

БОНУС! Почніть з методу "Поганий і хороший поліцейський". Так мама лякає дитину грізним батьком, а хитрі клієнти працюють у парі: один погрожує піти до кон-

курентів, а інший вибачається і вибиває великі знижки. Ви – "хороший", але на вас тисне "поганий" (людина чи певні життєві обставини). Подругу запросив на роботу друг сім'ї. Зарплата не найвища, проект не подобається. Як відмовити, щоб не посваритися? “Я б із задоволенням, але зараз складні стосунки з чоловіком. Він скаржиться, що я мало часу приділяю йому і дітям. У тебе такий цікавий проект, як я можу працювати без натхнення? Як би я не хотіла, сам розумієш, зараз головне – сім'я.” У іншої подруги постійно випрошували знижки. Друзям відмовити вона ні в чому вона не могла: “Я б тобі позичила гроші/дала знижку, але мій діловий партнер/мама/чоловік/ керівник не дозволяє. Уже не раз просила – марно.” Почніть говорити “НІ”. Почніть жити своїми цілями, а не рішеннями інших людей. Ви маєте на це право. Ваше життя зміниться, заграє новими барвами, ніхто не образиться, навпаки – почнуть більше поважати. Мистецтво відмов – кращий подарунок, який ви можете зробити на Новий рік. Подарунок собі.

57


кіно

Король Данило

Бойовик українського виробництва розповідає про життя Галицько-Волинського князя Данила Романовича. Стрічка розпочинається подіями 1238 року, а закінчується коронуванням Данила Галицького у 1253 році. Окрім головного героя, у стрічці є понад 20 дійових осіб, кожен із яких має власну історію. До речі, спочатку планувалося, що роль короля Данила виконуватиме Сашко Алєксеєв, проте у процесі зйомок його замінили на каскадера Сергія Ярмошенка, що самотужки виконував усі трюки кінострічки. Зйомки фільму тривали близько 2 років. Задля передачі атмосфери 13 століття, декоратори збудували ціле середньовічне місто Холм поблизу Львова, у селі П’ятничани. Попри те, що, насамперед, це фільм історичного та біографічного характеру, сценаристи та режисери приділили неабияку увагу особистим драмам героїв. Любов, відданість та щирість упереміж із дволикістю, зрадливістю і тихою ненавистю підігрівають градус кінострічки ще дужче. Адже на екрані, як і в житті, готуючись до зовнішньої війни, можна зазнати поразки у внутрішньому протистоянні.

Роман Муць (найманець Ульв) За сценарієм стрічки, я – одинокий норман, що, подорожуючи, потрапляє у неприємну ситуацію. Обставини склалися так, що я вимушений погодитися вчинити замах на короля Данила. Попри відсутність акторської практики, завдяки чітким вказівкам режисера та сценаристів, роль далася мені доволі легко. Павло Тур (Іраклій, старший син короля Данила) Моєму героєві у фільмі лише 17 років – такий стандартний підлітковий вік. Оскільки у реальному житті мені вже 25 і я пережив цей період, то, на щастя, особливих труднощів не виникало. Мабуть, перший час було важко прийняти та звикнути до атмосфери тогочасного побуту. Це, насправді, вимагало неабиякого розуміння та переосмислення деяких речей. Зараз, у 21 столітті, все в рази

Секс і нічого особистого Жанр: комедія Очікується у прокаті: 20 грудня 2018 року Романтична комедія “Секс і нічого особистого” – творіння шоумена Сергія Притули. Сценарій він писав разом зі своїми колегами по “Вар’яти-шоу” Володимиром Жогло, Валентином Сергійчуком, Володимиром Ковцуном та Віталієм Тильним. Режисерське крісло проекту посіла Ольга Ряшина. За сценарієм кінострічки, вбитий горем Сергій приймає чоловіче рішення і їде в Прагу на Новорічні свята до свого друга Василя. Після ночі “обломів” у стрип-клубі, випадково знайомиться зі стриптизеркою Діаною. Дівчина обіцяє зробити з нього супер-героя, проте на шляху до великої мрії з’являється його колишня. Чим же завершаться новорічні пригоди? 58

простіше! Проте, деякі речі у житті залишаються незмінними: любов, вірність, зрада були, є і будуть. Юрій Вихованець (Василько, брат короля) Перевтілитися у Василька мені допомогла власна фантазія – історично склалося так, що про його життя ми знаємо не так уже й багато. Отож, виконуючи роль, я поклався на свою уяву та відчуття. Так вийшов такий собі молодший брат, що більше за все любить воювати, обожнює красивих дівчат ті смачне вино, а ще краще – все водночас. Артур Рожицький (Сартак, син хана Батия) Щиро кажучи, я у житті та мій герой у фільмі – дуже різні не лише зовнішньо, але й внутрішньо. Сартак носив борідку, вуса та довге волосся, заплетене у косу. Саме зовнішній образ допоміг мені відчути характер героя та краще перевтілитися.

Я, ти, він, вона Жанр: романтика, комедія Очікується у прокаті: 27 грудня 2018 року Українська комедія “Я, ти, він, вона” – десятий фільм, знятий студією “Квартал 95”. Вперше половину бюджету стрічки спонсоруватиме Держкіно. Володимир Зеленський не обмежився виконанням головної ролі, він також виконує обов’язки продюсера та режисера стрічки (спільно з Девідом Додсоном). У ювілейній кінострічці актори заговорять українською. Історія стрічки – про складне і багатогранне сімейне життя. Дві подружні пари на власному досвіді відчули усі складнощі тривалих стосунків. Між ними давно немає ані кохання, ані пристрасті. Жити далі за звичкою вони не хочуть, тож бажають розлучитися. Проте держава вирішила дати випробувальний термін. Що може змінити місяць перед розлученням? РІА Львів / грудень 2018


РІА Львів / грудень 2018


Грудень – це запах мандаринок, п’янкого глінтвейну, запашної хвої та ароматного печива з імбиром. Щоб не втратити голову у вирі цих ароматів, беріть друзів і відвідайте події, які пропонує вам цей місяць. Адже свята – найкращий час, щоб подарувати собі і близьким щось особливе.

Святковий грудень Різдвяний ярмарок у Львові 7 грудня – 20 січня Чи не найбільш очікувана зимова подія у Львові – Різдвяний ярмарок. Уже традиційно відвідувачі матимуть змогу придбати різноманітні вироби ручної роботи, подивитись на святкову ходу звіздарів, конкурс льодових скульптур, відвідати “Будинок Святого Миколая”, посмакувати гарячими стравами та напоями та поспівати колядок.

The Sounds of Christmas 30 грудня

XVIII джазовий фестиваль Jazz Bez 6 – 16 грудня Уже вкотре Jazz Bez об’єднуватиме джазом численні міста не тільки України, але й Польщі. Цього року до фестивалю долучаться музиканти із 10 країн. Родзинкою львівського фестивалю стане відомий вчений, джаз–музикант і методист Роберт Е. Столофф, який приїде із США. У рамках проекту він проведе майстер-класи, а також візьме участь у конференції.

60

Львівський драматичний театр ім. Лесі Українки The Sounds of Christmas з LUMOS Orchestra – вечір фантастичної музичної магії. На вас чекають улюблена різдвяна музика, казкові образи виконавців, незабутня атмосфера чудес і безліч подарунків та пригод на самому концерті. У збірці різдвяних саундтреків ви почуєте улюблені хіти кінострічок “Один вдома”, “Різдвяна історія”, “Гаррі Поттер”, “Полярний експрес”, “Лускунчик”, “Едвард руки-ножиці”,”Чарлі і шоколадна фабрика, “Крижане серце” та багато інших.

РІА Львів / грудень 2018


афіша

West Contest Pole International

14 грудня

West Contest Pole International – перші і наймасштабніші змагання з пілонного спорту серед найсильніших і найдостойніших спортсменів з України, Білорусі та Польщі. Показові виступи та майстер–класи чемпіонів світу, Європи та України; міжнародна суддівська колегія; обмін досвідом між спортсменами аматорами та професіоналами – усе це чекає відвідувачів змагань.

Курбаси. Christmas Edition 25 грудня Львівський національний академічний театр опери та балету ім. Соломії Крушельницької

Фестиваль свічок 14 – 16 грудня

Просто неба, на очах у відвідувачів, львівські митці створюватимуть незвичайну картину – свічкову мозаїку. Кожен охочий зможе власними руками створити свічку, яка йому до вподоби. Після цього фестивалю ви впевнитися, що свічка – щось більше за світло.

КУРБАСИ – гурт, який поєднує музику і театр, українські пісні та народні інструменти. Вони відроджують давні сезонні музичні ритми, додаючи їм шарму сучасності. Їхня програма – це поєднання колядок і щедрівок із цілої України. Кожна композиція – театральне дійство, маленьке життя з його радостями і печалями. І все це доповнено особливою мультимедією художника Володимира Стецьковича.

Тринадцята жінка 9, 27 грудня Національний академічний український драматичний театр ім. Марії Заньковецької Вистава "Тринадцята жінка" – сценічне прочитання п’єси Теодозії Зарівни про майже 30-річну історію любові двох відомих людей: Марлен Дітріх і Ернеста Хемінгуея. У виставі лунає багато пісень цієї відомої голлівудської актриси німецького походження, актриса Наталія Лань цитує уривки з роману Ернеста Хемінгуея. Режисер-постановник – Алла Бабенко народна артистка України

Виставка-ярмарок "Дитячий світ" 7 – 9 грудня У програмі – безкоштовні навчальні студії та ігрові майданчики з веселими аніматорами і клоунами. Кожен охочий зможе придбати різноманітні товари для дітей та батьків за цінами виробника.

61


гороскоп

Овни

Близнюки

Леви

Обставини складатимуться так вдало, що було б нерозумно упустити шанс на поліпшення життя. Притаманні Овнам упертість і рішучість допоможуть реалізувати задуми, але можуть зіпсувати стосунки з близькими. Намагайтеся уникати агресивних або надмірно критичних висловлювань і зважайте на наслідки кожного вчинку. В особистому житті самотніх представників знаку можливі зміни на краще – є шанс зустріти цікаву людину. Попри те, астролог не радить поспішати – краще покластися на здоровий глузд та інтуїцію, щоб не розчаруватися. Сімейні Овни можуть затіяти невеликий ремонт або переїзд. Не намагайтеся форсувати події – передноворічний час не найкращий для різких змін.

Доведеться взяти себе в руки, відкинути природну легковажність і попрацювати на результат. Не шукайте в грудні легких заробітків – жодні ризиковані вкладення і проекти не принесуть покращення матеріального стану. А от проблеми з законом дуже можуть з'явитися. Вдома теж не вдасться полінуватися – батькам або старшим родичам знадобиться допомога, тож посиденьки з друзями будуть не на часі. Тим представникам знаку, які досі не знайшли своєї пари, передсвяткові клопоти не дозволять зосередитися на романтиці. Сімейні Близнюки зустрінуть Новий рік в абсолютній гармонії. Астролог радить уникати травмонебезпечних видів спорту та обережно переходити дорогу.

Грудень стане місяцем сумнівів: Леви постійно вагатимуться, змінюватимуть рішення, шукатимуть можливості виправити минуле. Така невластива поведінка може позначитися на роботі чи бізнесі – колеги або партнери намагатимуться маніпулювати психологічною нестабільністю. Астролог не радить братися за нові справи – краще завершити розпочаті. Зорі обіцяють самотнім Левам бурхливий роман – емоції настільки захоплять, що ні на що інше не вистачатиме бажання і сил. Тож перед святами краще взяти відпустку та влаштувати собі зимові канікули. Щоправда, не всі зможуть зрозуміти і прийняти вибір. Відкиньте чужі думки і рекомендації, які заважають насолоджуватися щастям.

Тельці

Раки

Діви

Останній місяць року буде щедрим на уроки. Безупинний дедлайн на роботі, стрімкий розвиток подій, несподівані новини від близьких і далеких родичів – усе це навчить Тельців емоційного балансу. Бізнесменам варто задуматися про відпустку, а от найманим працівникам навпаки – саме час постаратися, щоб отримати матеріальне заохочення. Астролог радить не піддаватися імпульсам – ризиковані вчинки та рішення призведуть до фінансових втрат. Венера, головний грудневий союзник знаку, винагородить за всі перипетії цілковитою гармонією у родині. Подумайте, де і з ким зустрінете Новий рік – тихе домашнє свято в колі найближчих людей дасть Тельцям відчуття стабільності та рівноваги.

Наприкінці року Раків чекає непростий вибір між роботою і особистим життям. Енергійність і неймовірна працездатність допоможуть впоратися із новим проектом. Вони ж заважатимуть вчасно осмислити події власні емоції та почуття. Раки без пари так поспішатимуть вгору кар’єрною драбиною, що можуть загубити по дорозі можливість зустріти “саме ту” людину, а сімейні представники знаку в гонитві за прибутками зовсім забудуть, що родина потребує уваги. Зорі підготували випробування на міцність усім стосункам Раків – і сімейним, і дружнім. Ті, хто зможе віднайти “золоту середину” між грошима і людьми, будуть винагороджені успіхом у всіх сферах свого життя.

Цьому знаку грудневі зорі приготували особливий дарунок – майже необмежений ліміт терпеливості та підтримки. Що б ви не робили, в які непевні проекти не влазили б, як не ризикували би – зірки будуть на вашому боці. Втім, астролог радить не надто випробовувати терпіння планет – те, що ви почнете наприкінці цього року, наздожене наступного. На роботі вгамуйте самовпевненість – перед тим як прийняти рішення від імені всього колективу, поцікавтеся думкою колег. Дівам, які ще не зустріли свою “половинку”, амурні справи краще відкласти – стосунки, які так бурхливо і пристрасно почнуться, закінчаться швидко і, ймовірно, не надто приємно.

62

РІА Львів / жовтень 2018


гороскоп

Останній місяць року буде наповнений дивовижними відкриттями і можливостями. Може, не всі сюрпризи будуть приємними, але нудьгувати точно не прийдеться. Зорі будуть найбільш прихильними до знаків “водного трикутника”, а знакам стихії Повітря астролог радить обережніше розраховувати свої сили.

Терези

Стрільці

Водолії

Єдине, що гризтиме представників цього знаку у грудні, – бажання змінити роботу. Яскраві емоції, захоплюючі події, успішні проекти будуть лише фоном для цього прагнення. Ймовірно, поштовхом до такого майже маніакального бажання стане невдоволення фінансовою винагородою. Астролог попереджає: не варто братися за першу-ліпшу нову справу, адже ризик може себе не виправдати. Втім, якщо намір не похитнеться, у новому році випаде така можливість. Вдома сімейним Терезам доведеться набратися терпіння – свої плани будете змушені постійно підлаштовувати під побажання партнера. Намагайтеся сприймати такий стан речей спокійно, інакше конфлікти не вдасться вирішити мирно.

Грудневі зорі віщують, що центром уваги Стрільців будуть амурні перипетії і переживання. Самотніх представників знаку настільки захопить нове почуття, що поринути в романтичні пригоди, забувши про роботу та друзів, здасться найбільш правильним рішенням. Астролог радить вгамувати пристрасті та все ж завершити розпочаті справи – поки ви насолоджуєтеся товариством спорідненої душі, колеги чи керівник присвоять результати вашої праці. Сімейним Стрільцям грудень готує насправді затишні передсвяткові вечори в колі найрідніших. Варто тепліше одягатися і не переохолоджуватися – раптова простуда може зіпсувати свята.

Грудень може докорінно змінити життя деяких Водоліїв. Пригадайте всі цілі, які ставили перед собою на початку року, що минає. Ви з подивом зрозумієте, що більшості з них досягли, або от-от досягнете. Те, що ви встигнете зробити в грудні, буде стартом вашого успіху наступного року. Тим представникам знаку, які мають можливість поїхати у відпустку, астролог радить не відмовляти собі в цьому задоволенні – поза межами рідного міста ви наберетеся сил і знайдете нове джерело натхнення. Романтичні моменти грітимуть серце майже всіх Водоліїв – самотніх чекає знайомство, яке досить швидко закінчиться шлюбом, а сімейних – поповнення у родині. Настав час пригальмувати кар'єрні амбіції і зосередитися на добробуті сім'ї.

Скорпіони Усі події грудня будуть мати вплив на подальше життя, тож зважуйте кожне слово і не намагайтеся плести інтриги. Потужна підтримка Марса забезпечить шанс на кар'єрне зростання, проте доведеться заручитися підтримкою співробітників. Не поспішайте критикувати чужі ідеї і рекомендації, працюючи над черговим проектом, – від цих людей залежатиме, чи отримаєте ви підвищення. Самотнім Скорпіонам зірки погрожують розчаруванням – людина, котра так довго була об'єктом мрій, виявиться не вартою уваги. Одруженим представникам знаку краще бути уважним до “половинки” – будь-яке невдоволення може перерости в конфлікт. РІА Львів / грудень 2018

Козероги Гармонійний і активний кінець року, безперечно, потішить Козерогів. Марс – головний покровитель місяця – берегтиме від неприємностей і “прикриє тили” у фінансах. Ймовірно, вам повернуть борг або виплатять премію. Грудень – час підведення підсумків року та завершального ривка. Будьте обережні та перевіряйте інформацію – прикра помилка, спричинена дезінформацією, може перекреслити виконану роботу. У стосунках вирішальну роль гратиме довіра. Не псуйте відносини з коханими безпідставними ревнощами, а друзів позбавте від безпричинної критики. Тим, хто святкуватиме Новий рік без пари, краще не казати про це старшим родичам – вони спробують зайняти вас своїми клопотами.

Риби Динамічний грудень дивуватиме швидким темпом змін. Ви і незчуєтеся як прийдуть свята. Зорі не надто прихильні до вас – на роботі краще не виявляти ініціативи. Ймовірно, ви візьметеся за справу, яку не встигнете закінчити. Це спричинить невдоволення керівництва. Найменший із наслідків – позбавлення премії. Відносини в колективі наприкінці року загостряться. Колеги, які давно бажають вас позбутися, матимуть таку можливість, якщо зуміють довести вашу некомпетентність. В особистому житті планети більш схильні вам допомогти. Втім, це стосується лише самотніх Риб, яким зорі готують повернення давніх почуттів. Сімейним Рибам краще спланувати канікули без своєї “половинки”. 63


РІА рекомендує

тренажерний зал, фітнес клуб вул. Широка, 96 А +38 (098) 523 65 93 +38 (063) 075 91 87

Перукарські послуги жіночі та чоловічі стрижки,

Фарбування волосся

колорування, тонування, балаяж Нігтьові послуги Візаж Масаж Косметологія

м.Львів, вул.Пулюя І, 40 096 775 57 00

Бутик дизайнерського одягу пл. Міцкевича 1, (готель Жорж)

royal beautu club lviv @royalbeautuclub_lviv www.royalbeautuclub.com.ua

0988149440 Вул. Липинського 28 , ЖК Парус Медична, естетична ін’єкційна та апаратна косметологія

Алмазна дермобразія

Мезотерапія обличчя та тіла

Пілінги

Біоревіталізація Безін’єкційна мезотерапія

Мікротоки

Всі види чисток Проколювання вушок дорослим і дітям

+38 (098) 71 00 463

64

вул. Хуторівка, 23г

asgard.lviv@gmail.com

РІА Львів / грудень 2018


вул. Староєврейська, 16

098 815 0404

Чебурек is a new black


м. Львів, вул. Городоцька, 288 office@ilta.lviv.ua

тел.: 032 229 51 61 www.peugeot-lviv.com