Page 1

Олег Сенцов повернений в'язень Кремля 26 BookForum книги, події і люди Закони нової Ради

стильні діти РІА ЛьвівЖовтень / жовтень 2019 (10) 2019

стильних батьків

www.rialviv.com


РІА Львів / жовтень 2019


РІА Львів / жовтень 2019


Подія

26 BookForum

6

Travel Pics

22

Незвідана Чехія

Гість номера №10, жовтень 2019 Журнал "RIA. Розваги. Інформація. Афіша" Свідоцтво про реєстрацію КВ № 22501-12401ПР від 27.01.2017р.

Бутік дитячого та підліткового одягу FUN&TUN

Спеціалізоване видання Розповсюджується безкоштовно Шеф-редактор, відповідальна за випуск Яна Ковальчук Керівник рекламного відділу Лілія Дудич Менеджери рекламного відділу Віта Шубер, Діана Чернецька Дизайн та верстка Ружена Дунич Коректор Катерина Штипуляк Автори: Тетяна Корочанська, Дарина Зобків, Оксана Войтко, Ліля Гончарук, Валерія Гончарова, Людмила Калабуха, Вадим Юрчак Фотографи: Ігор Федорів, Катерина Штипуляк, Лія Яригіна, Валерія Гончарова, Віктор Москалюк Розміщення реклами: +38 (098) 800 11 28 rialviv.PR@gmail.com Засновник і видавець ТОВ «Рекламноінформаційна агенція «РІА-Львів» ЄДРПОУ 39964712 Банківські реквізити: р/р № 26003591318100 в ПАТ «УКРСИББАНК», МФО 351005 Адреса для листування: Львів, пр. В. Чорновола, 45А, корпус № 13 На обкладинці: Валєрія Михайлецька Фото: Віктор Москалюк Стиліст: Наталія Новіцька Асистент стиліста: Ірина Пчолкіна Візаж: салон G.Bar Одяг: магазин FUN&TUN (колекція осінь-зима 2019/20 від John RICHMOND) ТОВ "АРТ СТУДІЯ ДРУКУ" м. Київ, вул. Бориспільська, 15 Тел.: +38 (067) 460-07-25 www.artprintstudio.com.ua НАКЛАД 5000 примірників ПЕРЕДПЛАТНИЙ ІНДЕКС 91898 Редакція не завжди поділяє думки авторів публікації. За зміст реклами відповідальність несе рекламодавець. Сторінки, на яких не вказані рубрики, належать до рекламних. У випадку передруку статей чи їх цитування посилання на журнал «РІА-Львів» є обов’язковим.

Персона

12

Олег Сенцов

18

Мандри

Осіння подорож

24

Коуч-сесія

Наталія Холоденко

28

Театр

48 52

Прем'єри осені Гороскоп

Жовтень

РІА Львів / жовтень 2019


РІА Львів / жовтень 2019


думки PRO

Жовтень ще з дитинства асоціюється із Днем вчителя – школярики з букетами поспішають до класів, щоб привітати своїх наставників і наставниць. З такої трохи ностальгійно-сентиментальної нагоди – Думки PRO шкільні спогади та першу вчительку. Тетяна Корочанська

Лілія Рогуцька

власниця ювелірного магазину STDIAMOND Моя перша вчителька була ніжною, доброю і дуже жіночною. Оскільки я була дуже худа, Юлія Іванів­ на завжди хотіла мене нагодувати: приносила мені то булочку, то канапку. Ще змалку я дуже любила читати і швидкість мого читання була найвищою у класі, тому перша вчитель­ ка часто просила мене по­ читати вголос для всього класу або розповісти якесь оповідання, яке я читала вдома. Саме завдяки їй я читала ще більше, щоб кожного разу розповідати цікаві історії. Досі пам’ятаю, як просила маму шу­ кати для мене нові книги. Не дивно, що зараз у нас сформувалася дуже велика бібліотека. В дитинстві я прочитала майже всю дитячу літературу, яку мож­ ливо було віднайти у ті часи, а згодом – майже всю зарубіжну та вітчизняну класику. Я завжди була книголюбом, але вважаю, що важ­ ливий вклад у непереборне бажання читати ще більше внесла саме моя перша вчителька – Юлія Іванівна. Саме вона пробудила в мені здатність бути цікавою не тільки собі, але й оточенню. Лілія Рогуцька (праворуч)

4

Роман Метельський, львовознавець, керівник проектів "Фотографії старого Львова" і "Львівський Фотомузей"

Мої спогади про школу та вчителів роз­ починаються задовго до того, як я став учнем. На маленькій вулиці, де я мешкав, було декілька старших дітей, які пішли до школи на два–три роки швидше за мене. Я їм дуже заздрив! Особ­ ливо першого вересня і на останній дзвоник. У ці дні вони йшли до школи в накро­ хмалених формах і з великими букетами квітів. Я дуже хотів з ними! Школа знаходилась у 4-х хвилинах ходьби від мого дому, тому я часто приходив на шкільне подвір’я і дивився на шко­ лярів. Часом навіть насмілювався зайти у фойє. І ось нарешті мій день настав – 1 вересня, я йду в перший клас! У новень­ кому костюмі з величезним букетом квітів, підстрибуючи від солодкого нетерпіння, майже біг до школи! Перша лінійка, перша вчителька, однокласники, клас, шкільна сумка – від цих нових слів просто паморочилось у голові. Перший урок – майже сакральне дійство – щиро кажучи, мене трохи розчарував... Вчителька чомусь звертала увагу не тільки на мене, а й на інших, хоча я знав відповіді на всі досить нескладні запитання. Великою і не дуже приємною несподіванкою стала необхідність вставати з ліжка кожного ранку о пів на восьму. Особливо це дратувало взимку – коли темно та холодно. Перша вчителька була суворою і вимогливою, але залиши­ ла наш клас десь у березні – пішла в декрет. До кінця третьо­ го класу в нас була друга “перша” вчителька. Починаючи з 4 класу, в нас було 7 класних керівників: фізкультурник, фізик, ботанік, вчительки математики, хімії, географії і історик – так ніхто і не зміг прижитися у нашому класі. Мало не всі шкільні вчителі пробували знайти до нас підхід, але це мало кому вдавалося. Найменше класний керівник протримався у нас два дні, найбільше – два роки. В жарт ми вже хотіли ство­ рити клуб “колишніх класних керівників”. Попри все, школа залишила тільки хороші спогади – завдяки друзям, вчителям і великим надіям на майбутнє. Роман Метельський (праворуч)

РІА Львів / жовтень 2019


думки PRO

Мар’яна Возниця,

директорка Західного міжрегіонального департаменту Національної служби здоров’я України Шкільні часи пам’ятаю дуже добре, а особливо – перше свято першого вересня. В одну школу нас, першачків, прийшло багато з одного і того ж садочку. Тому в нас було вже сформоване товари­ ство. Взагалі, я дуже любила (та й зараз люблю) свій клас. Скажу більше – далі товаришую з деякими однокласниками. Щиро кажучи, зараз не пригадаю, що було добре, а що – погане. Та один випадок добре закарбувався у пам’яті. Десь наприкінці першого тижня навчання мене вигнали з уроку фізичного вихо­ вання, бо – як зараз пам’ятаю – ми занадто “шуміли”. Пригадую свої хвилювання і переживання з цього приводу... Проте наша вчителька – Ірина Ярославів­ на – змогла заспокоїти нас та запевнити, що все буде добре. Я давно не знаю, де вона, проте хочу подякувати за цей важливий спогад про підтрим­ ку. І бажаю багато здоров’я та щастя!

Запитання на кшталт “ваші спогади про улюблене…” завжди трохи бентежать мене. Звісно, приємно, адже доводиться із закапелків пам’яті діставати дорогі, теплі, щемливі імена чи події. Пам’ять про улюблене не боїться простору та часу, вона розливає на наших об­ личчях ріки посмішок, змінює тембр голосу, лягає на папір знаками. Щиро кажучи, мені не подобався навчальний процес – цікавив лише результат. Попри не найкращу поведінку, оцінки мав добрі. Можли­ во, спрацював підступний гендер чи природні нахили взяли своє, віщуючи моє майбуття, але найбільше я любив математику. Ярослава Омелянівна Баб’як – учителька математики, класна ке­ рівниця. “Класною” Ярослава Омелянівна була не лиш у значенні керування навчальним класом, але й, насамперед, через високий професіоналізм і колосальну життєву мудрість. Її улюбленість відгуку­ ється у мені через десятиліття такими цінними, особливо в дитячому віці, відчуттями, що тебе розуміють, тобою переймаються, твої думки важливі, а знання зростатимуть разом з тобою, та й зрештою, ти зможеш все! У 80-х конфлікт ідеології та street-style був неминучим. Я був модним підлітком, хоча мій дід чомусь визначав мій look як “патлатий шмар­ кач”. Головні ж освітяни області не допускали неповнолітніх диси­ дентів до “святая святих” – складання іспитів. Ярослава Омелянівна просила мене усунути проблему, але я був ще й страшенно впертим. На іспит зі своєї улюбленої матема­ тики з’явився із перебинтованими головою та оком. Драматично роз­ повів історію про страшну опера­ цію на оці та прикру неможливість підстригти волосся через це хірур­ гічне втручання. Але на освітніх функціонерів прозріння не зійшло – той екзамен я складав пізніше, та й мода на зачіски змінилась. Ярославо Омелянівно, бажаю Вам міцного здоров’я і добробуту. Щоб Ваша чудова родина тільки зро­ стала, а шкільні вихованці нехай вирощують своїх дітей Людьми з великої літери, адже Ви були для нас яскравим прикладом! РІА Львів / жовтень 2019

Микола Рогуцький

президент Галицької ліги меценатів

5


подія

Відшукування причетного:

Вадим Карп’як, автор концепції, ведучий програми “Свобода слова на ICTV”

Ми постійно шукаємо причетних до глобальних зрушень десь ззовні, недооцінюючи власний вплив. Але немає речей і явищ, до яких би ми не були причетні, навіть якщо ця причетність, на перший погляд, – не очевидна. На вибір цьогорічної фокусної теми надихнув один з віршів Грицька Чубая “Відшукування причетного”. До того ж, у 2019 році ми відзначаємо 70-річчя від його дня народження. Редакція “РІА-Львів” побувала на за­ ходах 26 BookForum і спеціально для вас поцікавилася в учасників літера­ турного процесу: що вони думають про сучасну українську літературу; які книги українською мовою чи українських авторів читають і можуть порадити нам?

6

Оксана Забужко, українська письменниця, поетеса, есеїстка і публічна інтелектуалка

Із прочитаного цього року на мене справив читацьке (а не письменницьке) враження і я раджу прочитати роман “Доця” Тамари Горіха Зерня (української волонтерки Тамари Дуди – ред.). Це роман, з якого я нарешті зрозуміла, що діялося і як відбувалося у Донецьку в 2014 році (від зими по осінь) з точки зору звичайної донеччанки, яка собі звично жила, коли раптом у її місті починає відбуватися щось абсолютно незрозуміле. Це історія – про розростання війни, як ракової пухлини, очима звичайної пересічної людини. Дуже добре, що книга не залишилася непоміченою у цьому потоці ветеранської літератури, бо ім’я автора і видавця – маловідомі. І цей роман, який справді потрібно прочитати українцям, – дуже добре написаний.

РІА Львів / жовтень 2019


подія

Від 18 до 22 вересня – на ці п’ять днів місто Лева стало не лише літературною столицею України, а й перетворилося на одну з найбільших літературних арен Східної Європи. Цьогоріч географія заходу справді вражає – на форум з’їхалися учасники, відвідувачі та волонтери з різних куточків України та з понад 30 країн світу. Кожен з них міг відвідати дискусії і перформанси, лекції і воркшопи, презентації книжок та автограф-сесії, концерти та кінопокази, публічні інтерв’ю, виставки, сценічні читання і ще безліч інтерактивів.

Світлана Талан, українська письменниця, авторка романів у жанрі “реальних історій”

Зараз література розвивається і це надзвичайно тішить, адже можна обрати все на свій смак: від фантастики й детективу – до романів жанру “реальна історія”. Щоправда, мені трохи неприємно, що на вустах завжди одні й ті самі прізвища – це “п’ятірка” авторів. Я вважаю, що навіть у молодих письменників-початківців твори є набагато глибшими. Часом у мене таке враження, що навіть на якісь конкурси подаватися не можна, бо заздалегідь знаєш, що один з цих “п’яти” буде переможцем. Видається, що ЗМІ теж дотичні до того, що на вустах – одні й ті ж прізвища. Потрібно давати більше інформації про нові книжки молодих авторів. Я не можу назвати улюблених авторів, бо колись назвала ім’я сучасного письменника, який мені подобається, а потім інші мої колеги ображалися. Коли з’являються якісь новинки, намагаюся завжди з ними ознайомитися, навіть якщо мені щось не подобається. Наприклад, не люблю фантастику, але читаю, якщо її написав сучасний автор. Що стосується іноземних авторів, коли прочитала книгу Поли Гоукінз “Дівчина у потягу”, наступної ночі до мене “прийшов” сюжет роману “Букет улюблених квітів”.

Андрій Кокотюха, український письменник, сценарист і журналіст

Я розділяю українську сучасну літературу та українське книговидання. Стан українського книговидання оцінюю позитивно: менше російської РІА Львів / жовтень 2019

присутності, а більше – західної (з’явилося багато перекладів). Стан сучасної української літератури оцінюю негативно, бо нічого не змінилося. 95% авторів, які пишуть нішеву літературу, не уявляють собі свою цільову аудиторію. Тож, відповідно, є тиражі від 500 до 1000 примірників не тому, що у нас погане книгорозповсюдження (хоча з цим є справді проблеми), а тому, що ці книжки справді просто не можна читати. Адже 95% авторів, які пишуть художню прозу, не вміють писати. Щодо україномовних книг, слідкую за перекладами світових бестселерів, які приходять

до нас із Заходу. Проте мені також було б цікаво читати переклади, наприклад, із японської літератури. Українські автори як працювали 20 років тому, так працюють і зараз. Як на мене, Сергій Жадан – єдиний сучасний український автор, тиражі якого в наших умовах стабільно високі. А якщо ваше прізвище не Жадан – книга не продається. “Нових облич” у літературі немає. Так, вам їх назвуть, і навіть з десяток прізвищ, але якщо вони не продаються – то не засяють. Продовження 7


подія

Яніна Соколова, українська акторка, журналістка, телеведуча, громадська діячка

Зараз я захоплююся Юрієм Іздриком, бо те, що він пише – моє найбільше натхнення за останні місяці. Крім того, читаю дуже багато перекладів. З останнього, що прочитала, – книга Олівера Вулфа Сакса “Стрімголов. Історія одного життя”. Моє життя тепер насичене різними роботами, проєктами, натхненням, самокопанням, а також хворобою, яку я поборола. Цей психотерапевт допомагає мені зрозуміти, яким чином структурувати своє життя, на чому варто фокусуватися, а на чому – ні. Тому раджу всім українцям її прочитати. Я вважаю, що сучасна українська література – дуже крута! Ба більше, вона зараз розвивається так, як не розвивалася довгі роки. І ці черги, які зараз є на BookForum, свідчать про це щастя: мати країну, яка читає, навіть якщо це стосується одного міста.

26 BookForum у цифрах:

25 000 з30країн

відвідувачів

250

дискусій на суспільно важливі теми

26

учасники

40

локацій у середмісті Львова

тематичних кластерів та спецпроєктів

Серед відвідувачів подій 26 BookForum

75

іноземних авторів

750 подій

1000учасників:

авторів, видавців, ілюстраторів, перекладачів, громадських активістів та культурних менеджерів

77% жінок

23%

чоловіків

60 000 підписників стежили за подіями BookForum у Facebook, Instagram і Twitter.

Євген Клопотенко, український кулінарний експерт, шеф-кухар, бізнесмен, телеведучий, засновник соціального проекту зі зміни культури харчування "CultFood", співзасновник ресторану "Сто років тому вперед" Я часто говорю: не бійтесь, готувати – це просто, лише повірте у свої сили, візьміть книгу “Зваблення їжею” і зробіть те, що там написано. Перестаньте думати, що ви не вмієте готувати, бо це не так. Люди бояться розпочинати щось нове, бо це – вихід із зони комфорту. Кожного дня одне й те ж, одні й ті ж справи, одні й ті ж емоції, одні й ті ж страви. Дозвольте собі насолоджуватись, дозвольте звабити себе їжею… Ось про що я. Насправді я дуже мало читаю української літератури для кухарів, але не тому, що не хочу. Можу навіть сказати, що мені це болить, бо її дуже мало. Це доволі дивно: ви хочете, але часом навіть не можете знайти гарну українську кулінарну книгу і купуєте закордонного автора. Часом я читаю наукову літературу, в якій згадуються українські страви, але це не зовсім те, тому що там ви не знайдете кулінарних фішок. Загалом я бачу великий простір у цьому напрямку. Тому я розпочав свій шлях на цій стежині та написав власну книгу, але для мене це лише перший крок, я не планую зупинятись, будуть ще книжки.

Попри шалену конкуренцію, гран-прі BookForum Best Book Award отри­ мала книга Василя Косіва “Українська ідентичність у графічному дизайні 1945 – 1989 років” (видавництво “Родовід”). Окрім цього, захід став значно комфортнішим для людей з вадами слуху. Уперше під час BookForum здійснювався переклад подій на жестову мову, а 14 з них стали інклюзивними для людей, які не чують. Серед них – презентації книг, дискусії, воркшопи. На жестову мову перекладали і події для дітей. Оксана Войтко

14

РІА Львів / жовтень 2019


Мультибрендовий бутік одягу та аксесуарів

для чоловіків і жінок від європейських

брендів

вул. Грушевського, 13 +380 (68) 900 77 90 discount_brands_boutique Discount brands boutique

РІА Львів / жовтень 2019


Проект “Ідея міста” з Назарієм Брезіцьким на “Дуже радіо” продовжує працювати над розбудовою нашого міста, шукати людей із цікавими ідеями та тих, хто прагне змінити Львів на краще. Автор та ведучий проекту “ІДЕЯ МІСТА” на ДУЖЕ радіо НАЗАРІЙ БРЕЗІЦЬКИЙ Слухайте щопонеділка о 18.30 на 104.3

Ярослав Федоришин,

Роман Піняжко,

львовознавець, історик

директор міжнародного театрального фестивалю "Золотий лев – 2019" Ідея фестивалю була при­ думана не мною, а Спілкою театральних діячів і Міністер­ ством культури у 89-му році, для того, щоб були зміни – тоді народилося багато театрів і студій. Ми від початків привози­ ли вистави дуже відомих режисерів. Безперечно, театр – це елітарне мистецтво, що б мені там не казали. Зараз народ­ жується дуже багато нових незалежних театрів. Вони всі під впливом німецького театру, який знову повертається до кла­ сичних основ, де все “на браваду” – театр Соцу, театр Доку. Маємо це пережити. Проте театр – це геть інше. Ми ніколи не зможемо зробити реальність мистецтвом на такому рівні, щоб пересилити всі воєнні події, які відбуваються у нас в кра­ їні. Весь світ зараз переживає одну проблему – людину-сел­ фі. Це – запрограмованість. Дуже важливо, щоб Європа була Європейським Союзом, але щоб кожен народ і театральний колектив мав своє обличчя.

Львів був завжди п’ємон­ том і культурною столи­ цею відповідних держав, і сьогодні асоціюється, як культурний осередок. Нині наші музеї пустують. Серед частих відвідувачів є лише учні, яких водять на екскурсії зі школи, і опосередковані групи туристів. Ми повертаємося до того, що втрачаємо традиції. Наступною віхою еволюції, зокрема туризму, має бути виховання нашого туриста. Потрібно приваблювати інтелектуального туриста, адже такі люди є більш платоспроможними. Моя специфіка – мілітарна історія Львова, пов’язана з його військовими періодами чи військовими діями у ХХ столітті. Є п’ять комплексних екскурсій, які входять у курс “Львів мілітарний”. Ми вже провели дві успішні екскурсії “Львів – місто шпигунів”. Цей курс ділиться на дві частини через великий маршрут. Наступна екскурсія “Львів – місто ге­ роїв”. Четверта – присвячена подіям Листопадового чину, місцям листопадових подій. П’ята екскурсія буде дещо провокативна – “Львів – місцями дивізії СС “Галичина”.

Битва модельєрів Битва модельєрів – щорічний всеукраїнський соціальний проект, ство­ рений з метою підтримки талановитої молоді: можливості безкоштовно презентувати свою ІДЕЮ колекції у світі моди. Цього року участь у проекті взяло 43 колекції одягу, які представили понад 20 навчальних закладів із 12 міст України, у номінаціях "Fashion kids", "Етностиль" і "Модний образ". Цього­ річ започатковано особливу нагороду – GRAND-PRIX, яку отримала колекція “Спадок поколінь” (м. Тернопіль, Галицький коледж ім. В.Чорновола, автори: Соломія Притула та Валентина Оземчук). Окремою нагородою від засновника платформи можливостей "Ідея міста" Назарія Брезіцького та журналу “РІА-Львів” була відзначена колекція “Тінь жінки”(м. Львів, Львівський коледж індустрії моди КНУТД, автори: Марта Они­ щак, Уляна Павлів, Діана Пісецька, Людмила Сичак).

Оксана Ходань,

заступниця директора з виховної роботи Львівського коледжу індустрії моди, організаторка та засновниця проекту Конкурс є доволі соціальним. Ми працюємо, щоб розвивати професії у галузі індустрії моди; щоб студенти розуміли, наскільки потрібною є професія дизайнера. 10

Назарій Брезіцький,

засновник ГО “Ідея міста” Якщо не буде молоді з модними проектами, з модними костюмами – не буде моди. Оскільки Львів – місто культури, дуже тішуся, що саме тут зароджуються таланти, які з часом стануть світовими брендами.

РІА Львів / жовтень 2019


ідея міста

У вересні Львів знову приймав книговидавців та авторів з усього світу, понад 40 локацій Львова працювали задля популяризації книги у Львові та в Україні загалом. ГО “Ідея міста” вже котрий рік поспіль є офіційним партнером заходу. На 26 BookForum розробляли стратегію розвитку Львова

Церемонія нагородження BEST BOOK AWARDS 2019 У межах 26 Book Forum відбулася урочиста церемонія вручення премії Best Book Award – 2019. Засновник благодійного фонду “Справа Скарбе­ ка” та ГО “Ідея міста” Назарій Брезіць­ кий під час церемонії нагородження вручив індивідуальну щорічну премію авторці дитячої книжки “Киці– мандрівниці” Галині Манів. За словами Назарія Брезіцького, основи розвитку українського суспільства зароджу­ ються у дитинстві. Діти, які читають, потім формують інтелект майбутньої нації. До слова, благодійний фонд “Справа Скарбека” вручає індивіду­ альну премію вже втретє.

РІА Львів / жовтень 2019

19 вересня у межах 26 BookForum громадська організація “Ідея міста” провела дискусійну панель “Стратегія розвитку нашого міста”. В межах круг­ лого столу та Форуму в цілому, кожен львів'янин міг прийти та запрезенту­ вати свої ідеї і локації, які потребують змін і розвитку в інтересах мешканців міста. Відтак, було зібрано більш ніж 50 ідей. До дискурсу долучилися засновник ГО “Ідея міста” Назарій Брезіцький, виконавчий директор Львівського регіонального відділення Асоціації міст України Василь Абаімов, адвокат, президент асоціації ОСББ Євгеній Гущенков, управитель житлової нерухомості Сергій Лисенко, дирек­ тор загальноосвітнього приватного навчального закладу “IT Step School” Михайло Заремба, засновник ком­ панії “Реінжиніринг пожежної та техногенної безпеки” Назар Тур і кандидатка історичних наук, старша співробітниця Інституту українознав­ ства ім. Крип’якевича НАН України Оксана Пасіцька. Під час цієї зустрічі експерти представляли концепцію розв’язання важливих для Львова питань у сферах ЖКГ, освіти, безпеки міста, збережен­ ня історичної спадщини та соціальної відповідальності. Спікери обгово­

рювали необхідність створення та діяльності ОСББ та осередків самоор­ ганізації населення у місті, розвиток і функціонування ІТ-шкіл, орієнтування на європейські зразки ведення ЖКГ, безпеку для жителів міста та грома­ дянську активність. За словами організатора диску­ сійної панелі, такі заходи платформа розвитку громади “Ідея міста” робить з метою реалізації цікавих проектів, які спрямовані на те, щоб мешканцям було комфортно та затишно у своєму місті.

Назарій Брезіцький:

“Ми пишемо разом з містянами стратегію розвитку нашого міста, адже лише мешканці можуть вказати на негаразди чи некомфортні умови їхнього життя.”

11


гість номера

За стилем та оригінальністю тепер не потрібно йти далеко – 7 вересня у центрі міста відкрився НОВИЙ БУТІК дитячого та підліткового одягу FUN&TUN uno (від 8 до 16 років). Для сучасних підлітків одяг має надважливе значення. У час, коли вони дорослішають і “шукають себе”, одяг є невід’ємною частиною їх образу та відіграє далеко не останню роль у самоствердженні підлітка. Враховуючи це, кожен бренд, представлений в FUN&TUN, – це унікальний дизайн і перевірена якість.

пл.Соборна,14 ТЦ “Роксолана”, 1 поверх

Ці моделі створені для сильних особистостей, які не сліпо наслідують моду чи повторюють стиль своїх однолітків, а серед усього різноманіття здатні обрати СВОЄ – те, у чому почуватимуться комфортно та на висоті.

www.fun-tun.com.ua FunTun fun_tun_shop

Зустрінемо з радістю, одягнемо з любов ’ю

12

РІА Львів / жовтень 2019


гість номера

РІА Львів / жовтень 2019

23


аналітика

чогобр бракує Вчитися і навчитися: українським вишам

Система освіти в Україні стрімко розвивається. Рік тому почала функціонувати Нова українська школа. Для навчання школярам створюють предметно-ігрове середовище. Новітні технології дісталися і дошкільних навчальних закладів – використовують різноманітні методики раннього розвитку та освіти.

У системі вищої освіти теж є ново­ введення: щоб відійти від радянських практик до європейських стандартів, у 2018 році скоротили тривалість бакалаврату. Відтак, здобутий ступінь бакалавра тепер означає здобуття повної вищої освіти – не треба ще рік “просиджувати” в університеті, щоб отримати диплом. Для студентів такий крок – радість, адже в одних лекції протягом останнього року нав­ чання проходять на лавочці чи десь за кавою, а інші йдуть працювати. Щоб визначити прогалини у вишах та зацікавити студента, ми поспіл­ кувались з декількома учасниками навчального процесу. Спершу запитуємо про навчання у бакалавра Дмитра Мельника. Він навчався на економічному факультеті в НУ “Львівська політехніка”. Цей виш є одним із тисячі найкращих університетів світу за версією The QS World University Rankings. В Україні є 5 таких вишів. “Я навчався у топовому університеті, і це тішить. Але мені здається, що більшою мірою брали до уваги зовнішній вигляд університетів – насправді величний. На жаль, з системою викладання тут протилежна ситуація. Перед вступом я думав, що будуть лекції, протягом яких 14

час минає непомітно – бо ж буде цікаво та сучасно. А насправді було так: переповнена студентами аудиторія, з 10 хвилинним запізненням заходять викладачка чи професор із портфелем в руках. Студенти дістають зошити та ручки, а викладачі з власного зошита (напевно, з часів свого студентства) читають монотонну лекцію, після якої постає питання “що я тут взагалі роблю?”. Тому з 2 курсу я, як і більша частина моїх одногрупників, замість пар підробляв, а в університет ходив лише на модулі та іспити. Викладачі пропонують купити їхній підручник чи списати незрозумілу кількість листків. Сучасні технології – ні, не чули. На жаль, в наших університетах не вистачає викладачів, які знають англійську мову і можуть надихнути студентів. Мотивація приходити на заняття – відсутня. Звісно, є молоді прогресивні викладачі, але вони працюють під контролем старших професорів. З 30 моїх одногрупників, ступінь магістра вирішила здобувати лише половина. Українська вища

освіта залишилась десь у 2000 роках. Є видимість функціонування, але розвиток застиг.” Починають функціонувати приватні вищі навчальні заклади. Вартість нав­ чання тут суттєво відрізняється, але ціна відповідає отриманим знанням. Студентам організовують зустрічі зі світовими та українськими спікерами, навчальний процес – більше прак­ тичний. У такому виші навчається Наталка Кухта. Перед цим вона отримала диплом бакалавра у дер­ жавному університеті. “За чотири роки навчання у Франковому виші на факультеті журналістики мені хотілося практики. Там працюють викладачі, слова й поради яких, вочевидь, варті уваги. Теорія і знання зовсім різних галузей, розуміння багатьох процесів, обговорення актуального – це все вкупі стало хорошим зерном, яке таки проросло. Проте завжди хотілося більше практики. Навчання у магістратурі у Школі журналістики УКУ допомогло врегулювати цей баланс. Я недовго обирала місце для навчання, готувалася до

РІА Львів / жовтень 2019


вступу в магістратуру півтора року і перше, що мене вразило, – вступний іспит за спеціальністю. Він був повністю практичний: ми писали репортажі, сюжети, авторські колонки і … жодних дат, що стосуються винаходів у журналістиці. Словом, два роки навчання були невпинною практикою: робота у професійній студії, щотижня – семінари та практикуми від успішних людей, поради й зауваження, які допомогли зрозуміти, як те чи інше зробити не просто краще, а ідеально. Ми працювали 24/7. Тут я отримала те, чого мені не вистачало”.

Використовувати під час лекційних занять сучасні засоби, презентації, фільми, запрошувати професійних спікерів і таким чином робити лекції цікавішими хочуть і самі викладачі. Молоді педагоги самостійно навча­ ються дистанційно, їздять за кордон, слухають різноманітні лекції, беруть участь у воркшопах. Ці знання пере­ дають своїм студентам.

На те, що недоліком сучасної ви­ щої освіти є надмірна теоретичність і відсутність практики, нарікають не лише студенти під час навчання, але і роботодавці. Оксана Палій, HR-менеджерка “Досить часто на співбесіди приходять люди без досвіду роботи. Це або студенти, або випускники вишів. Звичайно, ми можемо взяти на роботу людину без досвіду, але це має бути не лише розумна людина,

Степан Мисак, викладач кафедри теплоенергетики НУ “Львівська політехніка” “Я б не порівнював викладання тоді і зараз. Це залежить від самого викладача. Вважаю, що найкращі викладачі – практики, які знають професію зсередини і, відповідно, доносять матеріал студентам цікавіше, підкріплюючи реальними подіями з життя. Це зацікавлює молодь. Просто розказувати закони термодинаміки – не

РІА Львів / жовтень 2019

яка закінчила університет з червоним дипломом. Більше шансів отримати роботу людям, що мають хоча б мінімальну практику або досвід активної участі в проектах, різноманітних організаціях та інших студентських ініціативах.”

дуже захопливо. Все потрібно “оживити” – наприклад, робити презентації на лекціях. Викладачі, які працюють ще на іншій “основній” роботі, краще доносять матеріал слухачу, оскільки викладання – це хобі, а не заробляння грошей. Викладати їм у задоволення, а студенти це відчувають. Навчати якісно – не так і складно: якщо група маленька, лекція –теоретична, а погода – гарна, то можна піти в парк з кавою і провести лекцію там. Я так робив декілька раз – дуже позитивний результат. Виклик полягає у тому, щоб розробити курс із розумінням”. Питання відкритості самих викладачів до оцінювання їхньої роботи іншими, самостійного розвитку і готовності до покращення якості викладання – те, що дуже гальмує реформування освітнього процесу. Також потрібно оновлювати бібліотеки, розробляти онлайн-інстру­ менти, профорієнтаційні програми, спіл­ куватись з роботодавцями, щоб розуміти потреби сучасного ринку праці. Такі по­ бажання щодо покращення навчального процесу озвучують студенти. Але і самим студентам не потрібно забувати вчитись, відвідувати різноманітні тренінги та роз­ вивати інтерес до обраної професії. Ліля Гончарук

31 15


політика ІМПІЧМЕНТ За те, що попередники в парламенті намагались впроваТепер нардепи зможуть усунути прези­ дити впродовж декількох років, новообрані активно взялись дента в разі вчинення ним державної зра­ на старті своєї роботи. Парламентарі з обмеженою неди чи іншого злочину за письмовим по­ доторканістю та без кнопкодавства; цивілізована відставка данням, підписаним більшістю народних президенту, покарання за прогули – буде це працювати на депутатів. Спеціальна комісія, прокурор практиці, чи виявиться черговим піаром від політиків? і слідчі мають розслідувати факт держав­ ної зради чи іншого злочину президента. Для рішення про імпічмент необхідно не менше як 3/4 конституційного складу Верховної Ради. У Володимира Зеленсько­ го більшість “своїх” у кріслах парламенту. Це той випадок коли не–голосування буде вітатись. Якщо рішення не набирає необ­ хідної кількості голосів, спікер від імені парламенту вибачається перед президен­ том у письмовій формі. Якщо ж президент викаже бажання відставки, процедура імпічменту припиняється. Тепер такі речі актуальні для головнокомандувачів. 23 вересня “Закон про імпічмент” підписав президент.

Валерій Гончарук, політолог

Потрібно зважати – якщо президент контролює принаймні третину депутатів, процедуру імпічменту застосувати неможливо. Новий парламент голосує достатньо результативно, тому що має однопартійну більшість. Він ухвалює резонансні та ефектні рішення, які подобаються виборцям. Проте розв'язання складних проблем потребуватиме важких неоднозначних рішень. Тарифи від перейменування адміністрації президента або скорочення депутатського корпусу не зменшаться. Тому, так чи інакше, парламент, уряд, президент приречені на реформи і не всі вони будуть до вподоби електорату. Поки що системних реформ, спрямованих на добробут українця, ми не бачимо.

Закони нової Ради

Процедура імпічменту президента:

10

РІА Львів / жовтень 2019


політика ЗНЯТТЯ ДЕПУТАТСЬКОЇ НЕДОТОРКАННОСТІ Депутатська недоторканність є майже у всіх країнах. В Україні цей законопроект був зареєстрований ще у Раді попе­ реднього скликання, але тоді депутати не були готові відмовитись від цього при­ вілею. Одні ухилялись, щоб не зашкодити власним інтересам чи не підвести партію; для інших не підтримувати закони – завдання від голови партії. Теперішні де­ путати з перших днів вирішили показати серйозність своїх намірів. Тож 3 вересня президент підписує закон про обмежен­ ня недоторканності.

Тарас Радь, політичний експерт

Такі речі потрібно приймати на початку роботи Ради, коли ще панує ейфорія і відчуття одностайності, яке надалі все більш притуплюватиметься. Тут логіка очевидна: показати готовність до рішучих змін, користаючись з кредиту довіри, який вони отримали після виборів. Ідея скасування недоторканності народних депутатів добре підходить для цього. По-перше, це була передвиборча обіцянка; по-друге, вона не потребує особливих зусиль, а лише вольового рішення парламентської більшості. Потрібно дочекатися січня 2020 року, коли закон набере чинності. Тут дуже важливо, який шлях оберуть влада та правоохоронні органи щодо практики його застосування. Якщо він стане інструментом політичного переслідування, можна стверджувати, що прийняття закону переслідувало іншу ціль, аніж та, під приводом якої його приймали – зробити усіх рівними перед Законом.

Валерій Гончарук, політолог

Закон про зняття депутатської недоторканності є достатньо резонансним для громадської думки. Ініціатива позбавити депутатів імунітету сприймається схвально. Як буде на практиці діяти ця норма – сказати складно, адже дуже часто недоторканність – не стільки правова категорія, скільки статусна та фінансова. Великий відсоток посадовців не мають законодавчо закріплено недоторканності (наприклад міністри, губернатори, мери), проте значна частина їх відчуває зверхність над законом, на їх бік стають правоохоронці та суди.

БЕЗ КНОПКОДАВІВ ТА ПРОГУЛЬНИКІВ Далі беруться за контроль депутатів. У парламенті не повинно бути прогульників, а голосувати мають особисто, а не за сусіда поруч. На початку осені Верховна Рада надіслала до Конституційного суду України законопроект про дострокове припи­ нення повноважень народного депутата, якщо суд доведе факт “кнопкодавства”. Цей же зако­ нопроект передбачає дострокове позбавлення мандата за відсутність депутата без поважної причини на третині засідань Ради. Таке рішення підтримує 279 депутатів – усі фракції, крім “Опози­ ційної платформи”.

Микола Бучин, політолог

Приймаючи закон, який передбачає покарання за кнопкодавство, нова влада “одним пострілом убиває двох зайців”: врегульовує актуальну для українського політикуму проблему, а також заробляє додаткові політичні “бонуси”, адже її рішення відповідають очікуванням суспільства. По-друге, технічно чинній владі приймати рішення суттєво простіше, ніж це було будь-коли в історії незалежної України, адже ми вперше маємо монобільшість у парламенті, що дає змогу централізовано та оперативно приймати рішення.

РІА Львів / жовтень 2019

Поки Конституційний суд розглядає законопроект, депута­ ти, які за нього голосували, вже встигли порушити. Кнопкодави від “Слуги народу” Сергій Литвиненко та Олена Копанчук на одному з

засідань вирішують проголосувати за інших, а після цього просять вибачення і додають, що за таку витівку віддадуть свою місячну зарплату на благодійність. Чому ці депутати не склали мандат? Все просто: вони мажоритарники, тож у їхніх округах довелося б проводити нові вибори.

Микола Бучин, політолог

Зафіксовані факти кнопокодавства з боку представників теперішньої парламентської більшості свідчать про те, що декларовані владою позиції щодо кнопкодавства та політичні реалії не є тотожними. Тому лише за умови неупередженого та системного контролю за процесом голосування народних депутатів є шанс, що таке явище як кнопкодавство буде викорінене з української політичної практики і не стане інструментом піару. Ліля Гончарук 17


персона

Незаконно ув’язнений та засуджений за сфабрикованими справами, у в’язниці він зустрів 6 своїх днів народження. 7 вересня 2019 року звільнений з російського полону, у Львівській національній філармонії Олег Сенцов презентував книгу “Маркетер”, написану в Кремлі півтора року тому. Як приховував від наглядачів чернетки, про листи, які отримував з усього світу та плани на майбутнє Олег Сенцов розказав під час прес-конференції.

“Маркетер”–

друга автобіографічна книга оповідань Олеже, це не перша Ваша книга. 25 травня цього року у Києві презентували перекладену українською мовою книгу “Жизня”, хоча з’явилася вона ще у 2015 під назвою “Рассказы”. “Маркетер” – продовження попередньої книги?

Про який період життя будемо читати? “Жизня” – мій перший літературний досвід. Книга, написана в 30 років про себе 10–літнього. “Маркетер” – про студентські роки та друзів. Щоб писати про себе максимально чесно

та об’єктивно, має пройти багато часу. В обох книжках немає вигаданих історій – все як було насправді. Щоб абстрагуватись від себе, замість “Я” вживаю “Він”. Мені так легше і зрозу­ міліше. Хто такий “Маркетер”? У 1993 я приїхав з села до Сімфе­ рополя вступати до вишу на спеці­ альність “маркетинг”. Але тоді ніхто й гадки не мав, що таке той “маркетинг”. Менеджмент, економіка – так, а маркетинг – ні. Ми з одногрупниками прийшли до такого смішного слова “маркетер”. Тільки після року нав­ чання дізналися, що насправді ми – маркетологи.

Сергій Жадан

Ви розповідали, що книжку писали у в’язниці. Не боялись, що чернетки вилучать? Були побоювання, що можуть вилу­ чити, але насправді ніхто не має пра­ ва забирати особисті записи. Хіба що вони стосуються тюремного порядку чи якихось систем безпеки. Де нотували свої оповідання? Як виглядав процес написання? Були зошит, ручка та натхнення. Я писав весь цей період, починаючи з 2014 – го року. Були періоди, коли нічого не писав або писав багато і постійно щось редагував. Нотував у зошитах. Їх назбиралось 15: грубші, тонші, списані сценаріями, романа­ ми, розповідями, щоденниками або звичайними записами. Говоримо про чернетки, записи. А чи доходили до Вас

18

РІА Львів / жовтень 2019


персона

Олег Сенцов Я давно цю книжку планував. Довгий час просто все обдумував, але нічого не записував. Пам’ятаю, були зимові канікули, коли я вирішив, що саме зараз хочу викласти на папір те, що стільки часу тримав у голові. І за 11 днів написав 11 оповідань. А коли такі речі співпадають – значить, все правильно.

листи, повідомлення з зовнішніх джерел? Листи – окрема тема. Я дякую всім хто писав, тому що у в'язниці листи – це найважливіше. На жаль, звичайні листи з України доходили дуже погано, десь 50% губились. З Росії – краще. З Європи – практично всі отримував. Що можна писати, щоб лист не загубився і його передали в руки? Потрібно писати російською мовою, бо українською вони не пропускають. Навіть якщо є тільки символіка чи герб – можуть не пропустити. Добре працює онлайн-листування через “ФСИН – письмо” (ресурс, за допомогою якого можна писати ув’язненим у Росії електронні листи – ред.). Це стабільна система, яка функціонує чітко та швидко; збої бувають, але рідко. Тому пишіть листи, їх чекають. Повернемося і до режисерської діяль­ ності Олега Сенцова. Ще студентом, він відвідував кінематографічні курси в Мо­ скві. У 2008 році Олег Сенцов випустив навчальний короткометражний фільм “Добре ловиться рибка-бананка”, в 2009 – “Рік Бика”. У 2012 дебютував з першим повнометражним фільмом “Гамер” про хлопців-геймерів на міжнародному фестивалі в Роттердамі. В 2013 році на кінофестивалі в Одесі Олег Сенцов пре­ зентував свій новий проект – “Носоріг”. Олеже, як далі з режисерською діяльністю? Чого очікувати глядачеві? Ідеї є, все буде. Наступним фільмом буде кримінальна драма “Носоріг”. Ще плануєте видавати книги, випускати фільми? Чи це буде мікс? Планую. За роки перебування у в’язниці не хотів нічого нікому надси­ лати, бо боявся, що не дійде. Зараз вже вислав один із сценаріїв, який запусти­ ли в роботу. В наступному році планую опублікувати роман. Ліля Гончарук

РІА Львів / жовтень 2019

19


"Людяність у технологіях":

у Львові

2019

відбулася IT ARENA

Понад 4 тисячі учасників, більше сотні спікерів і стартапів – цьо­ горіч ІТ Arena здивувала своїми масштабами. Вже вшосте одна з найбільших ІТ-подій України та Східної Європи на три дні поєднала програмістів, дизайнерів, топ-менеджерів, підприємців, бізнесаналітиків, стартаперів та всіх, хто цікавиться світом інформаційних технологій, з 20-ти країн світу. Їх об’єднує спільна мета – обговорити найгарячіші ІТ-тренди та відчути “смачну” атмосферу нетворкінгу. Не набути корисних зв’язків та не обмінятися досвідом тут справді важко, адже під час заходів можна зустріти представників з топових компаній світу: Microsoft, Spotify, Zalando, Uber Freight, MercedesBenz, Philips, Ajax Systems, IBM і чимало інших. Загалом подія була поділена на чотири основні теми – Business, Product, Technology та Startup, де кожен міг дізнатися найкрутіші новинки своєї галузі. Цьогоріч фокус-темою міжнародної техконференції стала “Людя­ ність у технологіях”. Організатори масштабного івенту хотіли звер­ нути увагу на те, що корисні інновації і технології у сучасному світі можуть бути використані не лише на благо, тому важливо реагувати на ці виклики. 20

Уба Батлер,

журналіст-пранкер, який змусив увесь світ заговорити про фейковий ресторан, а 2017 році неіснуючий заклад став найкращим на TripAdvisor Я вважаю, що сьогодні ми більше довіряємо тому, що читаємо в Інтернеті, ніж тому, що ми кладемо в рот.

Шарон Ло,

менеджерка Microsoft Довіру заробляють краплями й втрачають у відрах. Ви не можете швидко рухатись і ламати речі, особливо коли те, що ви ламаєте, – це люди.

РІА Львів / жовтень 2019


Цьогоріч фокус-темою конференції була “Людяність у технологіях”, адже часом корисні інновації і технології використовують зовсім не з доброю метою. Скажіть, це – превентивні заходи, чи боротьба з тим, що ми не можемо контролювати? Обравши таку тему, ми хотіли ще раз наголосити людям, які творять інновації: відповідальність за наслідки техноло­ гій лежить на нас самих. Відвідувачі конференції IT Arena – це ІТ-спеціалісти, менеджери, топменеджмент ІТ-компа­ ній, засновники стартапів, інвестори –ті люди, які творять індустрію в Україні та світі, водночас працюючи на глобаль­ ному ринку. Куди рухаються технології

З якими халепами Ваша команда “воює”, щоб реалізувати ІТ Арену? Організація такої масштабної кон­ ференції як ІТ Arena – це майже рік невтомної роботи над величезною кількістю аспектів: маркетинг, логіс­ тика, технічне забезпечення, пошук високоякісних спікерів і напов­ нення контентом, оренда стадіону тощо. До нашої команди входять 20 людей, які покривають майже всі ці завдання, а також партнери та підрядники. Важко виділити якісь конкретні “халепи” – сама конфе­ ренція це величезний виклик для кожного з команди.

Степан Веселовський:

Angels – перший у регіоні ангель­ ський інвестиційний клуб. Намагаю­ чись розвивати продуктову сферу в Україні, ми зрозуміли, що без підтрим­ ки ангельських інвесторів стартапи не зможуть так активно розвива­ тись, як в інших розвинених містах. Вирішили почати з себе – учасників Львівського ІТ Кластеру. Наразі в клуб входять 10 ангельських інвесторів, які готові вкладати в стартапи на ранніх стадіях. Це ще далеко не всі проекти, над якими працює Кластер: ми продовжу­ ємо працювати над змінами у вищій освіті, запускати нові програми в уні­ верситетах. На початку 2020 оголоси­ мо два абсолютно нових проекти.

Відповідальність за

наслідки технологій лежить на нас самих

Після IT Arena, ми запросили виконавчого директора львівського ІТ Кластеру Степана Веселовського до відвертої розмови про виклики під час організації події, нові проекти ІТ Кластеру та “співпрацю” людей з інноваціями.

– усім цікаво, всі ми тримаємо руку на пульсі новин технологічного світу. У центрі всіх технологій, розро­ бок, інновацій, приголомшливих новинок, пристроїв – людина. І саме ця людина обирає між пога­ ним та добрим, задає тон усьому. Ми хотіли змусити усіх задуматися над власною відповідальністю за розвиток технологій. Думаю, нам вдалось це зробити. Особи­ сто я – технологічний позитивіст. Вважаю, що технології наше життя покращують, урізноманітнюють, пришвидшують розвиток всьо­ го довкола – міст, країн, систем, пришвидшують шлях до успіху, до визнання бізнесів чи людей. Проте нам було важливо нагадати і про негативні приклади використання технологій – фейки, витоки даних, вплив соцмереж на користувачів. Важкі пошуки правди серед вели­ кої кількості інформації в мережі – саме це стало лейтмотивом нашої церемонії відкриття. РІА Львів / жовтень 2019

Над яким новим проектом зараз працює ІТ Кластер? Це Innovation District IT Park чи є ще якісь нові ідеї? 2019 рік знаменний для проекту Innovation District IT Park – ми врешті розпочнемо бу­ дівництво парку, у серпні цього року отримали офіційний дозвіл на будівництво. IT Park – поки наймасштабніший інфраструк­ турний проект Львівського ІТ Кластеру спільно з партнера­ ми Galereja Centre, який прине­ се рушійні позитивні зміни для всієї індустрії. Крім того, зараз ведеться активне будівництво іншого інфраструктурного проекту Кластеру – IT Village. Це заміський простір з будинками для ІТ-спеціалістів – спільнота сусідів, яким є про що поговори­ ти, та які разом розвиватимуть відповідальність за ком’юніті та територію, де живуть. Також у 2019 році ми стар­ тували новий проект. Lviv Tech Оксана Войтко

49 21


мандри

Осінні мандри Почнемо з Золотої підкови Львівщини – Підгорецький, Олеський (найдавніший в Україні) та Золочівський замки. Таку назву маршрут отримав через те, що замки розташовані дугою, схожою на підкову. Відвідати їх можна впродовж одного дня. Довжина маршруту – 238 км. Далі їдемо в міста, які мають бути в переліку справжнього мандрів­ ника. Рівне. У центрі міста рекомен­ дуємо побачити парк з алеєю кованих скульптур у вигляді знаків зодіаку та скеледром у формі го­ лови козака. Неподалік – Обласна філармонія і Драматичний театр. Виїжджаючи з міста, заїдьте у Та­ раканівський форт, який будували 17 років для захисту залізничної лінії Львів – Київ. Тут знімали фільм “Поводир”. Луцьк. Не оминайте “Будинок Химер” – фасад і подвір’я будинку прикрашають скульптури левів, персонажі творів, міфічні істоти.

22

РІА Львів / жовтень 2019


мандри

Плед, гарячий напій та улюблена книжка – в багатьох така ідентифікація осені. Ламаємо стереотипи! Краще гайнути в подорож Україною. Куди поїхати восени, радять п’ятеро друзів – автори “Blog 360”, які відвідали понад 15 українських міст і знайомлять людей з ними через об’єктив. Тож запрошуємо у фотоподорож.

РІА Львів / жовтень 2019

23


мандри

Тернопіль. Родзинка міста – озеро довжиною 3,5 км. Можна погуляти набе­ режною або почекати поблизу причалу на корабель, який возить озером ту­ ристів. У центрі міста варто прогулятися Театральним майданом. Тут і гордість Файного Міста – драматичний театр ім. Тараса Шевченка. Дрогобич. Тут обов’язково відвідати віллу Раймунда Яроша, спробувати сіль з найстарішої солеварні, де її роблять за тією ж технологією, що і 1000 років тому. Івано-Франківськ. Найвища точка міста – Ратуша, 166 сходинок і видно місто згори. Подивіться на Франківське (Станіславське) море, яке виникло у 1955 році. Дорогою рекомендуємо відвідати село Криворівня, де режисер Параджанов знімав “Тіні забутих пред­ ків”, і де побували видатні письменники від Стефаника до Крушельницької. А ще восени – неймовірно красиві озера. Навідайтеся у Пісочне, Кримне, Пулемецьке у Шацькому районі. Вода тут чиста, адже поруч немає джерел забруднення. Скупатися вже запізно, а от намилуватися – вчасно.

24

РІА Львів / жовтень 2019


РІА Львів / жовтень 2019


Travel Pics

Незвідана

Велична архітектура, яка пам’ятає тріумфи королів. Історія, сповнена міс­ тичним духом минулого. Пейзажі, серед яких оживають фантастичні пригоди каз­ кових героїв. Вас вітає незвідана Чехія!

Адршпах – місце зйомок “Хронік Нарнії” і “Володаря перснів” Між таємничими скелями мимоволі відчуваєш себе одним із героїв фантас­ тичних пригод культових кінострічок. Енергія часу переповнює уяву. Хоч Чаклунка, білий лев Аслан і Фродо з компанією тут бували хіба що проїздом, гігантські камені ворохоблять фантазію і вона сама домальовує щось казкове. Та­ муючи подих, поринаєш у світ, де гобіти зворушливо наповнюють час відданою дружбою.

Скельне місто Адршпах Ще на початку XVIII століття місто від­ крили для мандрів туристи, зачаровані загадковою красою величних скель. Слава про Адршпах стрімко поширю­ валась серед мандрівників – казковими краєвидами міста захоплювалися коро­ лівські сім’ї та знатні персони. Серед скельних веж побував і Вольф­ ганг Гете. Мальовничий ландшафт поет

26

РІА Львів / жовтень 2019


Travel Pics Travel Pics

згадував у своїх дорожніх щоденниках. Деякі з тих скель мають власні імена. Найчастіше – пов'язані зі схожістю з предметами чи людьми. Найвідоміші – Староста, Закохані, Зуб, Чортів міст, Цукрова голова.

Цукрова голова виглядає дещо нестійкою – вужча знизу, а розширюєть­ ся догори. Її уявна нестабільність викли­ кає острах і глибоке здивування неймо­ вірною творчістю природи в камені. Закохані – чи не найвідоміші в місцині. Існує давнє повір’я: якщо двоє молодих, взявшись за руки, стануть перед скелею, вічне щастя наповнить їх серця любов’ю і злагодою. Крконошський національний парк Це чарівне місце знаходиться у горах Крконоше на кордоні з Чехією. Довга стежка веде через увесь парк, періодич­ но змінюючись із дерев’яної на кам’яну і навпаки, минаючи гірські озера, густі ліси та одинокі будиночки для мандрів­ ників. Дорогою до найвищої вершини Крко­ ношів – Снєжки – не оминіть гірський притулок, загублений серед віковічних скель, скуштуйте осципек (традицій­ ний овечий сир – ред.) з журавлиною і гарячий грог, аби назавжди закарбувати в серці тепло незвіданої Чехії. Валерія Гончарова

РІА Львів / жовтень 2019

27


коуч-сесія

Час і системне повторення – необхідні “екстракти”, які допомагають досягати цілей і бажань. Однак шлях до змін значно приємніший, коли є люди, які підтримають, навіть коли ти не віриш у себе – у цьому переконана зіркова психологиня, мотиваційна спікерка та інфопідприємиця Наталія Холоденко. Як краще формувати взаємини із собою та рідними, як викинути “сміття” з думок і чому “нормально” – це деградація, дізнавайтеся.

Наталія Холоденко

Як вважаєте, які взаємини варто будувати із собою? І як у стосунках з рідними, коханою людиною, друзями, колегами не загубити себе? Щоб не забути про себе, варто кож­ ного дня знаходити час для власного задоволення. Проблема полягає не в тому, що жінки не хочуть (не можуть) себе любити, а в тому, що це культиву­ валося з дитинства. Мовляв, гарна жінка – хороша домогосподарка. А про те, що крім обов’язків є ще задоволення, – вза­ галі в процесі виховання і мова не йде. Тобто жінка просто “повинна” віддавати всю себе сім’ї. Проте ми виходимо заміж не для того, щоб варити більше борщу, а щоб отримувати емоційну, фізичну, матеріальну підтримку… Мені видаєть­ ся, що жінки настільки тонуть у цьому відчутті обов’язку, що втрачається сенс самих стосунків – немає культури задоволення, тобто стосунків заради стосунків. Молодь все частіше обирає вільні відносини, без зобов’язань, бо їм не подобається, як живуть їхні батьки, заклопотані хатніми обов’язками. Ми повинні перейти від традиційного “сім’я = обов’язок” до розуміння, що сім’я – це вибір, задоволення, підтримка і… кри­ зи. А щоб долати кризи, повинен бути депозит позитивних емоцій. Адже коли є тільки дефіцит позитивних емоцій – немає ресурсу ці кризи пережити.

28

РІА Львів / жовтень 2019


коуч-сесія Наталіє, чому чимало людей так легко впускають у своє життя інших, а потім самі ж від того страждають? Це плоди виховання, страху бути самотнім чи чогось іще? Це від невміння сказати “ні”, а також від того, що так живе більшість людей. Ідея “що про мене подума­ ють” перемагає і стає важливішою. І навіть якщо тобі людина неприємна, толерантно її терпиш ще 20 років, тому що так “заведено”. Однак це неефективно. В системі освіти дея­ ких країн Європи один з основних показників – емоційний і соціальний інтелект. Він розвивається тільки тоді, коли ми вчимося говорити те, що відчуваємо, а не те, що від нас очікують. Тому людина, яку занадто

житті людини. Адже “добре” – це те, до чого ми прагнемо, а “погано” змушує людину діяти. Це справді так? А ми вже не знаємо, що таке “нор­ мально”, бо не ми визначаємо стабільність – не можемо впливати на стабільність у курсах валют чи по­ літичних питаннях. Цей світ постійно змінюється і ми мусимо навчитися жити в умовах нестабільності, при­ йняти їх за норму. Моя ідея полягає в тому, що коли людині “нормаль­ но” – вона деградує. Треба жити або дуже добре, або дуже погано. Коли запитують: “як ти себе почуваєш у стосунках, на роботі?”, а ти відповіда­ єш: “нормально” – то це означає, що погано, але ти ще готовий потерпіти. Треба себе доводити до стану, коли

Звідки воно береться і з чого почати “прибирання”? Передусім потрібно зрозуміти, чого ти хочеш. “Сміття” у думках виникає, коли постійно звертаєш не туди, куди тобі потрібно. Наприклад, у соціальних мережах хочеш знайти рецепт пирога. Далі – переходиш на сторінку з вправами для преса, бо це начебто корисно. Пізніше дізнаєшся, хто переміг у шоу… І так минули дві години. А ти лише хотіла дізнатися рецепт пирога. Так само ми плутаємо­ ся у почуттях, стосунках і цілях. Треба собі постійно нагадувати: заради чого починаєш щось робити, заради чого приймаєш рішення і виконувати першочергові завдання, які дадуть відчуття успіху, прогресу і резуль­ тату. Відчуття високої самооцінки та

Ввічливості стало забагато:

ми всі такі чемні, але чи щасливі?!

часто використовують її рідні, ніколи не буде успішною – вона приречена жити забаганками інших. На Ваш погляд, люди плутають те, як вони хочуть жити, і як “треба”? Так. Люди думають, що хо­ чуть жити як хтось роз­ казує, але ... сам так не живе. Ніхто не живе ідеальним життям – у всіх є непорозу­ міння. Хтось їх вирішує більш – менш агре­ сивно, а хтось взагалі замовчує. Проте це не означає, що протестної реакції немає. Тому нам варто відмовлятися від ідеалів – пе­ реходити від ввічливості до щирості. Адже ввічливості стало забагато: ми всі такі чемні, але чи щасливі?! Ви кажете, що “нормально” – найгірше, що може бути в

РІА Львів / жовтень 2019

не можеш більше зносити ситуацію: або покращуєш, або йдеш звідти, а не перебуваєш в “анабіозі”. Адже це потім призводить до великої кризи і депресії. Нам всім хочеться бути визначними: розуміти, де саме і як ти себе переміг; де зробив більше, ніж тобі комфортно. Бо це виштовхує на інший рівень поняття “норми”.

самореалізації з’являється тоді, коли йдеш своїм шляхом. Навіть коли хтось цього не підтримує. А ще ми часто ліземо в чуже життя – намагаємося радити, підказувати. Це – не допомо­ га, а примітивне самоствердження. Ніхто ніколи не буде вдячним за по­ раду, якої не просив. Поради повинні давати тільки експерти лише за гроші.

Чимало людей лише мріють про стабільність. Адже перш, ніж вийти із зони комфорту, треба туди зайти. А життя у нашому суспільстві, відверто кажучи, важко назвати комфортним… Що скажете? Поняття “зона комфорту” давно знеці­ нене. Вийти із зони комфорту означає зробити щось незвичне. Наприклад, ти соромишся про щось попросити, але наважуєшся – перемагаєш себе. Потрібно виходити із ситуативної зони комфорту, щоб зайти в зону комфорту життя загалом.

Чого Ви хочете навчити своїх дітей? Я хочу, щоб вони вміли частіше гово­ рити про свої бажання тим людям, які можуть їх виконати. Потрібно бути рішучим. Життя надто швидко минає, тому немає ні часу, ні сенсу думати, як це буде виглядати збоку. Коли науковий прогрес набирає обертів, ми все менше фізично працюємо, але відчуття, що робочий день не має кінця не покидає нас. Тому необхідно знаходити час на те, що насправді дуже подобається. Не тому, що корис­ но чи в тренді. Тому що – хочеш. Такі речі допомагають усвідомлювати, що ти живеш у задоволення.

Ви кажете, що у наших головах надзвичайно багато “сміття”.

Оксана Войтко

29


Яніна Соколова

Яніна Соколова – акторка, журналістка та телеведуча програм “Рандеву” та “Кіно” на 5 каналі, ведуча проекту “Вечір з Яніною Соколовою” на YouTube.

30

У Центрі Розвитку Громадського Здоров'я Католицького університету відбувся захід, присвячений проекту “Я, Ніна”. Розкажете детальніше про цей проект? “Я, Ніна” – наш мультимедійний проект, практично місійний. Зараз ми дуже ним переймаємось – щодня живемо, дбаючи, щоб усі програми, які супроводжу­ ють проект “Я, Ніна”, існували. “Я, Ніна” – не тільки фільм, кліп, книга, а й величезна кількість соціаль­ них ініціатив. Які саме ініціативи маєте на увазі? Буквально кілька хвилин тому зустрічалася з Ан­ дрієм Садовим. Маємо надію, що разом ми зробимо у Львові прояви проекту “Я, Ніна”, які ми маємо в Києві. Зазначу, що це – донорська програма. Тобто, львів'яни, ми хочемо вашої крові – приходьте, зда­ вайте нам її, здавайте волосся. Hair for sharе – дуже відомий у соціальних мережах проект, спрямований на те, щоб люди здавали волосся для перук, які потім будуть допомагати жити комфортніше людям після хіміотерапії. Ще є ініціативи з паліативної і психологічної допомоги, щодо збору коштів для клоунів (те, що ми робили в Інституті раку, у відділе­ ні для діток). Усі гроші, які ми отримуємо, – від наших слухачів, читачів, глядачів. Жодних інших доходів на проект “Я, Ніна” ми не маємо. Якщо говорити про фільм, у ньому є якісь особливості, на які слід звернути увагу? У фільмі є опція купівлі присвяти – можна “купи­ ти”, щоб ім’я та прізвище людини, яка загинула від раку, з’явилося у титрах. Ми були вражені, коли ого­ лосили про це в травні, – крок за кроком, щогодини приходили прізвища. Це нагадувало конвеєр. Усі хотіли зробити присвяту своїм друзям і рідним, які померли від раку. Які зараз плани та ідеї, крім благодійного фонду? У жовтні відзначається день паліативної допо­ моги. Ми хочемо зробити спільно з міжнародним фондом Відродження місяць паліативної допомоги. Коли ми виступали в Католицькому університеті, запустили два флешмоби. Власне, це той підхід, який допомагає поліпшити якість життя пацієнтів, які зіткнулися зі смертельними діагнозами або з діагнозами, що суттєво скорочують життєвий шлях, і їх сімей. В Україні є понад 600 тисяч людей, які потребують паліативної допомоги. 200 тисяч з них – діти, і лише 15% з цього загального числа можуть отримати таку допомогу. Кожен може опинитись на цьому місці, тому варто вже зараз піклуватись, щоб люди її отримали. Ви згадали про флешмоби. Які саме? Яку мету вони мають? Перший флешмоб – #КапелюхаНаВуха, присвя­ чений невиліковно хворим дітям. Потрібно одягнути капелюха або шапку, сфотографу­ ватися і викласти фото у соціаль­ них мережах з цим хештегом. Для дорослих є інший флешмоб: фото з шаликом і хештегом #ШаликТепла. Потрібно викласти фото, позначити трьох друзів і дати лінк на сторінку на сайті. Посилання почне діяти з жовтня. Таким чином ми приверне­ мо увагу до цієї проблеми. Розмовляв Вадим Юрчак

РІА Львів / жовтень 2019


РІА #люди

Оля: “Завжди бачу у людях тільки хороше”

За вікном жовтень, а це значить, що Кет знову виходить на фотополювання: новий місяць, нові #РІАлюди. Подивимось, хто цього раз потрапив “під приціл”.

Каріна: “Моя унікальність у тому, що я щаслива! Щаслива, тому що вмію оптимістично дивитися на будь-яку ситуацію”.

“РІА-Львів” – журнал мудрих та особливих людей. Ми твердо і непохитно переконані, що кожна людина – унікальна, зі своєю “вишенькою на торті”. Тому, не вагаючись, вирішили започаткувати нову рубрику #РІАлюди, щоб показати, які наші читачі насправді виняткові, нереально круті, стильні, натхненні.

РІА Львів / жовтень 2019

А от чим ви найосбливіші – скажіть нам. Хай вас ПОБАЧАТЬ!


спорт

Сім разів подумай –

Львів вважають першою столицею лучного спорту. Саме тут відбувся пер­ ший чемпіонат світу зі стрільби з лука за сучасними правилами, а в 1931 р. створили міжнародну організацію ФІТА (Міжнародна федерація стрільби з лука – ред.). Ця структура зберігає високі традиції лучного спорту і примножує їх сучасними досягненнями кращих спортсменів. Визначні львівські тренери (Михай­ ло Хусківадзе, Богдан Кокот, Віктор

один раз вистріли

Михайленко, Марія Гавелко) прославились високими досяг­ неннями в цьому виді спорту і змогли виховати цілу плеяду чемпіонів Європи, Світу, повною мірою прищепити своїм учням розуміння цінностей високих досягнень, навчати втілювати основні принципи Олімпійсько­ го руху: швидше, вище, сильні­ ше. Щоб просто навчитись майс­ терно стріляти з лука, потрібно витратити рік часу. Щоб стріляти високопрофесійно, необхідні роки наполегливої самовіддачі. Яка мотивація витрачати стільки часу на цей вид спорту? Любов до витонченості і точнос­ ті, адже лучництво гармонійно поєднує тренування духу, фізич­ ної сили, інтелекту, витримки. Тому всі філософські і загально­ освітні школи Азії вводять цю дисципліну як обов’язкову. Цей спорт дозволяє сконцентрувати свою думку і влучно послати в ціль “стрілу успіху”.

18 32

РІА Львів / жовтень 2019


спорт

Сергій Макаревич:

Боротьба з достойними викристалізовує складові перемоги У Львові вже 56 раз проходять Між­ народні змагання зі стрільби з лука “Золота Осінь”. Спортсмени з Польщі, Ізраїлю, Азербайджану, США, Білорусії, а також велика команда заслужених українських лучників виборювали основні нагороди цього авторитетно­ го турніру. Серед учасників – наші спортсмени Сергій Макаревич (тренер Любов Юсько) і Георгій Іваницький (тренер Тетяна Образцова). За результатами 2019 р., вони відзначені титулом кра­ щих спортсменів Львова. Що найскладніше в пострілі? Боротьба зі своїми емоціями. З тех­ нічного боку, найскладніше – зробити все ідеально, утримати лінію руху стріли, чітко піти в тягу, щоб приціл залишився у точці прицілювання. Дуже впливають різні зовнішні та внутрішні фактори: вітер, серцебиття – все це потрібно контролювати.

Чи вважаєш ти цей титул для себе заслуженим? Багато хороших спортсменів заслуговують на високі відзнаки, але обставини склались так, що мене обрано одним з найкращих. Тільки боротьба з достойними викристалізо­ вує складові перемоги, які прикраша­ ють життя спортсмена і є основною мотивацією наполегливої, щоденної, важкої праці. Я стріляю щодня уже 13 років і мрію про Олімпійські Ігри. Що важливіше для змагань: командна гра чи особисті якості? Це – гармонійна варіантність. Коли їде збірна, перемога залежить від всіх членів команди. Ми як одна родина – працюємо на високий результат. У командній грі запорукою успіху є професійна майстерність кожного

Хто і як визначив тебе найкращим спортсменом? Це вирішувалось на засіданні НОКу (Національний Олімпійський Комітет), куди запрошувались представники різних спортивних організацій Львів­ щини.

спортсмена. Ми підтримуємо і допо­ магаємо один одному. Стріляючи за команду, усвідомлю­ єш набагато вищу ступінь відпові­ дальності. В індивідуальних змаганнях бореш­ ся тільки з собою і, беручи все вищі і вищі бар’єри, усвідомлюєш, що цей процес – безкінечний. Валерія Гончарова

РІА Львів / жовтень 2019

33


Спеціально для “РІА-Львів”, про свої спостереження написала провід­ на бізнес–тренерка України, авторка книги–бестселлера “Почніть говорити “НІ”, мандрівниця Людмила Калабуха.

Швейцарії, коли на вулицях не зустрі­ чала дітей, підлітків і вагітних. Мене вражали порожні дитячі майданчики і супермаркети.

У світі – шлюбна криза! А в Україні у 2018 році зафіксовано на 40% мен­ ше одружень, ніж 5 років тому.

Люди одружуються у 30 – 40. І не через пристрасть, шалене кохання, “на зло” чи “по зальоту” (як заведе­ но було раніше). Сім'ю створюють, коли усвідомлюють потребу: необ­ хідні матеріальні блага – заробили, професійні вершини – підкорили. Час подумати про те, що насправді є найважливішим у житті – сім’ю і дітей. Мені імпонує такий підхід. Шлюби, укладені свідомо, – міцні.

Сім’я задля виживання

Тільки вкупі можна було вижити та забезпечити ресурсами потомство. В нас час будь-хто може (якщо захоче) забезпечити як себе, так і дітей без створення сім’ї.

Суспільство інтровертів

І мова зараз не тільки про поколін­ ня Z (люди до 30). Ми всі економимо

Та надія є!

А ось – замальовка з Японії. У них не прийнято знайомитися. Що старша

Шлюбна

криза

свої розумові та емоційні ресурси: зайвий раз не дзвонимо та не люби­ мо, коли телефонують нам. Краще написати. То ж як треба напружитися, щоб почати стосунки! Притиратися, вкладатися у партнера. А тим більше – заводити дітей. Так розмірковують люди у країнах з високим рівнем життя.

стає людина, то менше в неї соціаль­ них контактів. Не вітаються службові романи. От як одружується більшість япон­ ців: батьки, що працюють разом, до­ мовляються познайомити між собою своїх дітей, яким далеко за 30.

1 2 3

зустріч: молоді приходять на побачення з батьками. зустріч: вдвох в кафе. зустріч: на власному весіллі.

До речі, в Японії прийнято на весілля вбирати чорне – total black. Якби не знала, подумала б, що помин­ ки. Статистика в Україні: 80% розлу­ чень протягом перших 5 років. Відео з весілля не встигли змон­ тувати, батьки ще віддають борги та кредити, а молодята вже розбіглися. То, може, дійсно, краще одружува­ тися не імпульсивно в 20+, а виваже­ но і усвідомлено після 30-ти?

Чи може шлюб за розрахунку бути вдалим? Так, якщо розрахунок – правильний.

У Швейцарії і Японії – одні з най­ нижчих показників народжуваності у світі. Такі багаті країни. Чому? Багато працюють. На стосунки, шлюб і дітей немає сил, страшно, складно дорого. Вперше я з цим стикнулася у

34

РІА Львів / жовтень 2019


90-60-90 у цифрах і фактах

Автором та розробницею курсу є Тетяна Літавріна – провідний тренер-дієтолог СОЦ “Формула краси”. Стаж тренерської роботи – понад 18 років. За цей час сотні осіб змінили своє життя, адже завдяки роботі з цим тренером позбулися не тільки зайвих кілограмів та об’ємів, а й проблем зі здоров’ям і комплексів, пов’язаних із зовнішністю.

Програма існує і успішно функціонує уже понад

Кількість учасників, які успішно пройшли програму – понад

5

3

осіб

(12 занять у місяць)

40 - 55

місяці

Загальна статистика відвідуваності:

Тривалість тренування хвилин

Цікава тенденція: за останній рік сімейні пари складають близько

65%

35%

жінки

35%

чоловіки

На сьогодні тренується близько Максимальні результати у кілограмах:

Максимальні результати у сантиметрах:

92 сантиметри у животі

100 кг за 9 місяців

79 сантиметрів у талії

42 кг за 6 місяців

Найшвидший результат:

Середня вага учасників:

100 осіб Вік учасників:

16 кг за місяць і належить він жінці

75 – 90 кг

вул. Стрийська, 202

РІА Львів / жовтень 2019

кількість занять 35 Загальна 3 заняття на тиждень

Тривалість курсу

1500

років

tetianalitavrina 066 92 92 291

(032) 295 – 8 – 555 (066) 355–26–82

Мають на меті схуднути на:

Графік роботи: Понеділок – п’ятниця 08.00 – 22.00 Субота 08.00 – 18.00 Неділя 10.00 – 15.00

Наймолодшому

Наймолодшій

6

10

Найстаршому

Найстаршій

15 – 20 кг www.formula–krasy.com formyla.krasu.lviv formulakrasy

55

62


мода

Сумка – той аксесуар, без якого не обійдеться жоден день: на роботу, вечірку, шопінг – вона потрібна завжди. “Правильна” сумочка може освіжити образ чи змінити його настрій, привернути увагу та показати індивідуальність своєї господині. Вона постійно на виду, тож дівчата з трепетом ставляться до вибору. То ж буде в тренді цієї осені? Ми підібрали цікаві варіанти торб і торбинок.

Сумчасті тренди Хобо

Тренд на великі і трохи незграбні аксесуари повернув на подіуми сумку хобо з “нульових”. Пошиті з м’якої шкі­ ри або текстилю, сумки з довгою руч­ кою більше схожі на мішок якогось хіпі, ніж на модний аксесуар. Проте функціональність такої сумки важко недооцінити – знайдеться місце не лише для телефону/помади/ключів, але і ноутбука, ланч-боксу і форми для йоги. В різноманітних кольорах та фактурах, ми бачимо хобо у модниць із стрітстайлів. Такі моделі можна знайти у Chanel та Loewe.

36

РІА Львів / жовтень 2019


мода

Мікросумки

Обираючи таку мініатюрну тор­ бинку, ми забуваємо про функціо­ нальність. Сюди навіть телефон не влізе. Наприклад, у популярну міні від Jacquemus поміститься хіба де­ кілька копійок. На допомогу прийде інший тренд – носити одночасно дві сумки.

М’який клатч

Тренд на такі сумки задав улюблений бренд міленіалів Bottega Veneta. Абсо­ лютно універсальний клатч, який можна поєднувати як із класичними костю­ мами, так і з романтичними сукнями та кежуал–аутфітами. Цей аксесуар змінює традиційний погляд на клатч, адже його чималий розмір дозволяє вмістити все необхідне.

Шопер

Якщо у вас часто виникає потреба носити з собою змін­ не взуття, документи чи повне зібрання творів Франка, шопер – однозначно ваш варіант. Ідеальна сумка для подорожей, пляжу, роботи, походів за продукта­ ми. З чим носимо? З плоскою підошвою, підборами, джинсами, брюками, шовковими спідницями і всім, чим завгодно.

Сумка-багет

Сумка на плече довгастої форми з короткою ручкою здобула популярність завдяки бренду Fendi. А ще це улю­ блена форма сумки головної героїні серіалу “Секс і місто” Керрі Бредшоу. ЇЇ легко поєднувати з простими і навіть спортивними речами, або доповнювати вечірні луки.

Вінтаж

Багато дизайнерів надихнулись саме силуетами вінтажних сумок 50-60-х років. Імітація крокодиля­ чої шкіри, глибокі винні або карамельні відтінки, структурована форма. Такі сумки класно поєдну­ вати зі строгими або кежуальними комплектами, проте краще не змішувати в одному луці вінтажні сумки з занадто романтичними сукнями чи іншим вінтажним одягом, щоб уникнути ефекту “бабуси­ ного гардероба”. РІА Львів / жовтень 2019

Дарина Зобків 37


шоубіз

“Королева Ночі” Оля Полякова

зібрала аншлаг на “Арені Львів” “Перша леді української поп-сцени” – так називає себе українська співачка Оля Полякова. 21 верес­ ня вона стала першою артисткою з українського шоу-бізнесу, яка зібрала “Арену”. Понад 30 тисяч глядачів прийшли потанцювати під хіти виконавиці, а також подивитися на неймо­ вірні постановки та незабутні образи грандіозного шоу.

Оля Полякова

Це найбільш масштабний концерт! Дуже круто, що не тільки хлопчики збирають стадіони, а й дівчатка теж долучаються до цього. Адже я – перша українська дівчинка, яка збирає стадіон в Україні. Я все одно хвилююся кожного разу перед виступом, та все залежить від глядача: якщо він тебе приймає відразу, то буде крутий концерт. У рамках шоу у Львові Оля Полякова зробила сюрприз для найменших шанувальників своєї твор­ чості: вхід для дітей віком до 10 років був вільним. Шоу “Королева ночі” вразило розмахом: загальна вага світла, декорацій, обладнання, реквізиту та всієї техніки склала 245 тонн. Оля Полякова одягала 11 костюмів-трансформерів, а загалом для учасників шоу пошили 183 костюми. Над шоу працювала команда, яка складається з 680 людей. Оля Полякова продовжила акцію #Благодійність­ ЗамістьКвітів спільно з фондом “Таблеточки”: співач­ ка закликає глядачів відмовитися від покупки квітів для концерту, щоб долучитися до благодійності. Під час всеукраїнського туру “Королева ночі” буде знято документальний фільм про реалії україн­ ського шоу-бізнесу та стан концертної регіональної інфраструктури країни, тому незабаром усі охочі зможуть дізнатися усі деталі гастрольного життя артистки. Напередодні концерту у Львові Оля Полякова спільно з українським дизайнером одягу Андре Та­ ном представила ексклюзивну лінію одягу, яка при­ свячена шоу “Королева Ночі”. Капсульна колекція складається з дев’яти виробів: худі (два види різної довжини), базової футболки з авторським принтом і шести аксесуарів (дві сумки, кепки, шапки, рукавиці, пояс). Оксана Войтко 38 24

РІА Львів / жовтень 2019


Настр ій

РІА Львів / жовтень 2019

догори !


коуч-сесія

5

Спекотна осінь з NRJ UKRAINE

жовтня у “Галереї лицарів” відбулася найгаря­ чіша вечірка – #nrjliveparty, Запалювали зірко­ ві гості: ОЛЯ ЦИБУЛЬСЬКА, MISHA ROMANOVA, RUMBEROS, Амадор Хосе Лопес Родрігес, Олег Серафін. Ведуча радіостанції NRJ MILA EREMEEVA додала такого драйву, що осіння меланхолія не мала жодного шансу! Наступного разу приєднуйся – буде гаряче! Гостинно приймає – парк-готель Древній град Пригощає – Novellina Квіти – Квітковий рай Показ нової колекції стильного чоловічого одягу та взуття від IMPERO GROUP пр-т Свободи, 16 – 18 +38 (096) 07 33 660 +38 (096) 04 80 040

24

РІА Львів / жовтень 2019


РІА Львів / жовтень 2019

23


шоубіз

Мята: Мені

ламали

голос,

але я ні на хвилину не жалкую

про свій вибір Приємні розмови за філіжанкою кави у затишній львівській кав’ярні – що може бути краще? Хіба якщо співбесідниця – талановита співачка Мята. Про магію музики, пророчі сни та чому мікрофон “замінив” бандуру Мята охоче розповіла читачам “РІА-Львів”. 42

РІА Львів / жовтень 2019


шоубіз Ви у дитинстві відвідували клас бандури. Чому закинули цю справу? Немає бажання відродити давню українську традицію? У мене завжди було божевільне бажання співати естрадні пісні і моя вчителька з бандури чудово про це знала. Якось йдучи вулицею, я почула чийсь спів. Як зачарована, підійшла до магазинчика, звідки він лунав, і запитала – хто співає. То була Ірина Білик. Я настільки закохала­ ся у її музику та голос, що захотіла співати тільки так і все (хоча мені було лише 8–9 років). Після 8 класу я забрала документи зі школи-інтерна­ ту та вступила до училища ім.Глієра – вчитися естрадного вокалу. Було нелегко: щоб поставити естрадну манеру, мені ламали голос, бо я до того часу співала народні пісні. Щоденне навчання з 8 ранку до 11 вечора, далека дорога з важкою бандурою і не надто легшим порт­ фелем настільки мене виснажили, що я сказала: “більше не хочу”. Тепер жодної хвилини не жалкую про свій вибір. Нещодавно шанувальників налякали проблеми з Вашим здоров'ям. Адже передінсультний стан – це серйозно. Чудово, що зараз Ви почуваєтеся і виглядаєте прекрасно. Та все ж – тоді лікарі дозволяли співати? Я фізично не могла співати, навіть встати з ліжка було нереально – коли пробу­ вала підійматися, голова йшла обертом і я просто падала. Лікарі радили 2–3 місяці відпочивати та надихатися. Але в мене не було стільки часу – через два тижні мав бути концерт. Скасувати його я не могла, адже всі квитки були розпро­ дані. Досі не розумію, звідки взялися сили, але я відпра­ цювала так, що в мене навіть відшарувалася підкладка сукні (посміхається – ред.). Вірите, що музика лікує? Одного разу я отри­ мала листа з подякою – хлопець писав, що мої пісні змогли вивести його з депресії,

РІА Львів / жовтень 2019

показали, що життя – це прекрасно. Цей лист мене не тільки зворушив – тепер я однозначно вірю у магію музики. Зрештою, я не співаю про нещире або трагічне кохання. Мої пісні заряджають позитивною енер­ гією. Якби Ви були феєю, яка Ваша пісня могла б лікувати? Пісня “Не боюся”. Завжди за поганим є щось краще: кращі люди, кращий світ. Тому, мабуть, саме вона могла би стати тією “чарівною пігулкою”. Яка Ваша найбільша фобія? Найбільша фобія, з якою я борюся вже 5 місяців, – повернутися до того жахливого стану, в якому мені дове­ лося побувати. Чи сняться Вам пророчі сни? Досить часто. Нещодавно мені снилося, що я мала співати на сцені з музикантами, а наш гітарист не може зіграти. Продюсер намагаєть­ ся налаштувати все, але нічого не виходить. Через тиждень музиканти телефонують мені і повідомляють, що не можуть брати участь в одному

з концертів. Але добре, що ми змогли вийти з цієї ситуації і все владнати. У тривалих гастролях займаєтесь спортом? Так. У мене є обов’язкові що­ денні вправи: для спини, шиї, на прес і розтяжка. Лише 20 хвилин на день, але це допомагає “заве­ сти” свій організм. Рік тому Ви шукали рай у пісні “Там, де рай”. Знайшли? У кожної людини – свій рай. Ро­ дина, країна, друзі, навіть їжа. Мій рай – дітки та коханий чоловік. Результатом співпраці з румунським продюсером Vanotek стало створення англомовної пісні “Take Me”, яку Ви плануєте презентувати на Євробаченні–2020. Не думали представити публіці українську пісню? Насправді – хочеться, але по­ трібно знайти хіт. Коли є певність, що пісня варта того, щоб її показа­ ти світу, – однозначно потрібно її презентувати. Якщо ні – краще не ризикувати, адже другого шансу не буде. Плануєте світове турне? Так. У планах – Америка, а в жовтні їдемо до Бухареста на пре­ мію “Global Awards”. Без яких 3 речей не уявляєте свого життя? Без сім’ї, співу та своєї машини (посміхається – ред.). Ви часто буваєте у Львові. З яким словом асоціюється місто? Коли приїжджаю до Львова, перша думка – “спокій”, і життя на мить зупиняється. У Києві не маю часу просто пройтися вуличками та надихнутися. Там – шалений ритм: з дому – в машину, з машини – в таксі. А Львів – місто, де можу відпочити душею. Що порадите артистам, які тільки починають свій шлях? Не опускати рук. Шоу–бізнес – така нелегка штука, що багато хто не витримує. Тому – не здаватися, мріяти та діяти. Все можливо. Катерина Штипуляк

43


кіно

Очима собаки комедія-драма Щоразу вражає потужний зв’язок, який може виникати між людиною та собакою. Це ми можемо побачити очима пса Енцо, який постійно пере­ буває біля свого господаря –гонщика Денні Свіфта (Майло Вентімілья). За життя людина переживає чимало по­ дій: від шляхетних перемог до гучних падінь і викликів. Проте Енцо розпо­ відає нам історію, аби ми подивилися на себе збоку і навчилися бути та залишатися людьми.

44

Абатство Даунтон драма Фільм є продовженням одно­ йменного британського серіалу (2010 – 2015 рр.). Серіал набув такої впізнаваності, що навіть увійшов до Книги рекордів Гін­ неса як “англомовний телесеріал, що найбільше обговорюється критиками”. У кінострічці події від­ буваються восени 1927 року, коли до абатства Даунтон у Йоркширі, де живе родина аристократів Кроулі та їхня прислуга, мають завітати король Георг V із короле­ вою Марією. Однак через суттєве зменшення витрат на утримання маєтку, приїзд таких високих гос­ тей викликає хвилювання в усіх жителів Даунтона. У головних ролях: Г'ю Бонне­ вілль, Елізабет МакГоверн, Мішель Докері, Меггі Сміт, Джоан Фро­ ггатт, Брендан Койл.

ТОП

найочікуваніших фільмів осені Осінь – період дегустації гарячих напоїв у режимі нонстоп: ароматного чаю, запашної кави або зігріваючого глінтвейну. Проте кожен з цих особливих напоїв найкраще смакує у компанії з теплим пледом і цікавим фільмом. Тому ми підготували для вас добірку най­ очікуваніших кінострічок, аби додати вашій осені трішки більше затишку і водночас драйвових емоцій.

РІА Львів / жовтень 2019


кіно

Чи вмієш ти зберігати секрети? романтична комедія Якось літак, яким подорожувала Емма (Александра Даддаріо), раптом потрапив у зону турбулентності. Дівчина настільки перелякалася, що неочікувано навіть для самої себе почала ділитися своїми секретами… із красунчиком, що сидів на сусідньо­ му місці. І все б нічого, якби Джек не виявився її новим керівником. Що з цього вийшло, – дивіться в кінотеа­ трах.

РІА Львів / жовтень 2019

Ангели Чарлі комедійний бойовик Легендарна трійка Ангелів повертається?! Нові “Ангели Чарлі” – продовження, поєднає події оригінального серіалу та фільмів, знятих МакДжи. На великих екра­ нах ми спостерігатимемо, як Сабі­ на Вілсон (Крістен Стюарт), Елена Хофлін (Наомі Скотт) і Джейн Кано (Елла Балінска) разом зі своєю на­ ставницею Бослі (Елізабет Бенкс) виконуватимуть поставлені перед ними завдання.

Родина Адамсів мультфільм Зізнайтеся, ви на них чекали! Дивакувата сімейка, яка живе в атмосфері вічного Хеловіну, вже в дев’ятнадцяте буде з великих екра­ нів розважати іронією, сарказмом, гумором і моторошно–затишною атмосферою: коли мати любить но­ сити лише чорне, а дітлахи – днями гратися на кладовищі. Цього разу в сімейне гніздечко Адамсів проникає Марго Нідлер – телеведуча місцево­ го реаліті–шоу, яка прагне збудувати ідеальний всесвіт, де Адамсам не буде місця. В оригінальній озвучці англійською мовою членам родини подарували свої голоси Шарліз Те­ рон, Хлої Грейс Морец, Оскар Айзек та інші.

45


книжкова полиця

Жовтневий

урожай книжок Посеред осені ми перестаємо з подивом помічати під ногами опале листя, трошки рідше згадуємо про море і частіше гріємося теплими думками. Це той час, коли у сонячні дні манять барвисті алеї парків, а холодними вечорами – затишні кав'ярні та горнятко какао. Цього місяця Клуб сімейного дозвілля рекомендує присвятити час українським письменникам.

Надія Гуменюк

Корона на одну ніч

Сергій Плохій

Остання імперія. Занепад і крах Радянського Союзу Аналіз розсекречених документів та інтерв’ю з безпосередніми учасни­ ками подій наштовхують на висно­ вок: крах СРСР не був результатом діяльності спецслужб Сполучених Штатів. Навпаки, американські лідери боялися раптового колапсу радянської держави, який міг затяг­ нути Євразію у політичний та еко­ номічний хаос. Називаючи розпад СРСР “роботою Америки”, політичні діячі США переоцінили власний потенціал у знищенні та перебудові іноземних режимів. Автор упевне­ ний: американська роль у розвалі Союзу була міфом, який роздували на догоду діячам американської зовнішньої політики та прихильни­ кам імперського реваншу в Росії. Україна стала ключовим гравцем у драмі розвалу Союзу й не тільки здобула незалежність для себе, але й показала шлях до державності менш рішучим республікам. “Остання імперія” – нова смілива ін­ терпретація останніх місяців життя Радянського Союзу, свіжий погляд на причини та передумови смерті цього політичного організму без заангажованості та упередженості. 46

Передвоєнна Польща. Неподалік від Вар­ шави, на заміській віллі “Ванесса”, відбувся конкурс краси. Увечері коронували пере­ можницю, а вранці у готелі “Континенталь” її знайшли мертвою. У газетах – жодної згадки про загадкову смерть дівчини чи її тріумфальну перемогу. Хто й чому забло­ кував інформацію? І хто посягнув на юне життя? Заздрісна суперниця? Колишній наречений? Дефензива, яка дізналася, хто вона насправді, – ця дивовижна красуня з маленького провінційного волинського містечка? На сторінках вас чекають таємні това­ риства і неймовірні історії кохання, карколомні повороти долі батька Софії, спричинені війнами та революцією, пригоди його однофамільця і суперника – графа Неродова, розвідника, подвійного агента й міжнародного авантюриста.

Володимир Лис

Обітниця

Хтось дізнався про давній гріх старого Антона Личака, надіслав листа з єдиним реченням: “Час повертати борг” і збурив його спокій. А в сусідки Ольги своя драма: її син закохується у дочку бізнесмена Єгора і та відповідає взаємністю. Але юна пара не знає, що насправді вони – брат і сестра. Повертається з колонії Богдан, засуджений за вбивство, якого не скоїв. Його дружина обрала щастя з іншим, а донька не підоз­ рює, що в неї є тато. А ще поруч сестра дружини Віка і дивачка сусідка Алевтина, про яку в Старому місті ходять моторошні чутки… Долі мешканців вулички з символічною назвою Обітниця переплітаються у тугий вузол, де свої драми і щемливі стосунки, давні й теперішні почуття. Кожен з них давав свою обітницю. Та чи кожен дотримався її крізь час?

РІА Львів / жовтень 2019


ZOOсвіт

Небезпечна нагорода: які хвороби приховують домашні улюбленці

Нерідко ми чуємо про людей, які по­ любляють тримати представників дикої природи в своїх квартирах. Лисиці, їжаки, рептилії і навіть крокодили... Не­ вже цікавість – головний рушій такого вибору? Чи таким чином демонструють свою неординарність? Зізнаються чи ні, але власники цієї “екзотики” розумі­

ють, що дикій фауні не місце в міських умовах, і “приймають” у свій дім нових членів родини на власний ризик. Та в звичних домашніх улюбленцях господарі не бачать жодної загрози. Чи й справді? Адже ці милі пухнасти­ ки можуть бути переносниками не

#5 Гризуни

Хвороби, які передаються людині щурами і мишами, належать до числа небезпечних інфекційних захворю­ вань.. Можуть передаватися як від паразитів, які пере­ носять щури та миші (кліщі, блохи), так і через неякісну воду чи продукти, до яких гризуни мають доступ. Щури переносять понад 20 видів збудників хвороб: чума, сальмонельоз, сказ, токсоплазмоз тощо Крім того, від них легко заражаються коти та собаки.

5

Анти рейтинг

#4 Пернаті

Джерело орнітозної інфекції. Найчастіше зараження орнітозом відбувається повітряно-крапельним шляхом через контакт із хвилястими папугами, канарками та міськими голубами, тому в першу чергу страж­ дають нервова система та легені.

#3 ЧЕРЕПАХИ

Переносять сальмонелу, грибкові інфекції і аскаридоз.

просто небезпечних, а навіть смер­ тельних хвороб. Ми склали свій власний антирей­ тинг, щоб попередити вас про можли­ ві захворювання, а також порадимо, що робити, щоб уникнути зараження від тварин.

#1 Кішки

Сімейство котячих – одні з основних пере­ носників фелінозу (хво­ роба котячої подряпини – ред.), сальмонельоз, гельмінтозу, токсоплаз­ мозу, корости тощо.

#2 Собаки

Небезпека перша: деякі породи самі по собі небезпечні та без належної дресури можуть завдати шкоди. Небезпека друга: сказ, сальмоне­ льоз, гельмінтоз та лептоспіроз. Соба­ ки, які часто гуляють на вулиці, можуть стати жертвами клі­ щів, які викликають хворобу Лайма або енцефаліт.

Щоб максимально убезпечити себе, ось вам декілька порад: Слідкуйте, щоб в будинку не заво­ дилися гризуни – проводьте санітар­ ні обробки приміщень. Будьте уважними до своєї гігієни: мийте руки з милом, коли приходите з вулиці, не пийте воду сумнівної якості, обробляйте овочі і фрукти. Обстежуйте домашніх вихованців і

РІА Львів / жовтень 2019

самі періодично навідуйтеся до ліка­ ря – здати аналізи крові на наявність паразитів та інфекцій. Собакам і кішкам потрібно вчасно робити всі щеплення. Навіть якщо тварина не виходить на вулицю, пам’ятайте, що ви самі можете слу­

жити джерелом зараження – напри­ клад, принісши збудників хвороби з вулиці на ногах. Не годуйте тварин сирим м’ясом. Прибирання квартири обов’яз­ ково проводьте із застосуванням дезінфікуючих засобів. Катерина Штипуляк

35


театр

Бум театральних прем’єр: чим дивуватимуть львів’ян та гостей міста місцеві театри Від політичної драми до філософської казки – цьогоріч львівські театри добряче підготувалися, аби догодити на­ віть найвибагливішому та найприскіпливішому любителю театрального мистецтва.Які саме цікаві новинки та свіжі прем’єри підготували для вас театрали – читайте в нашій підбірці.

Львівський Національний Академічний театр опери та балету ім. Соломії Крушельницької Для знаменитої Львівської опери цей театральний сезон видався ювілейним – 120-м. Зараз у стінах театру кипить робота над новими прем’єрами. Глядачеві обіцяні “Директор театру” В.-А. Моцарта і “Ключ на бру­ ківці” Ж. Оффенбаха, українського композитора Івана Небесного.

Львівській публіці вперше пред­ ставлять виставу “Серпень. Графство Осейдж” за п’єсою американського драматурга Трейсі Леттс, який у 2008 році отримав за неї Пулітцерівську премію. Режисер Ярослав Федори­ шин разом з акторами покажуть на сцені театру історію однієї родини.

За сюжетом, помирає батько і додому з’їжджаються діти. Родичі втратили зв’язок і відвикли одне від одних. П’є­ са змусить замислитися над стосунка­ ми зі своїми рідними. Варто зазначити, що у 2013 році у США п’єсу Трейсі Леттс екранізували.

Фільм отримав великого розголосу через зірковий склад: Меріл Стріп, Джулія Робертс, Юен Макгрегор, Ебі­ гейл Бреслін, Кріс Купер та Бенедикт Камбербетч. До роботи над кінокар­ тиною долучився і Джордж Клуні, але у ролі продюсера. Режисером драми став Джон Веллс.

Львівський академічний духовний театр “Воскресіння” 34

РІА Львів / жовтень 2019


театр

Національний драматичний театр імені Марії Заньковецької

У рамках 102-го театрального сезону керівники театру анонсували відразу три прем’єри, які глядачі зможуть побачити ще до Нового року: “Із життя комах” К. Чапека (режисер В. Сікорський), “Фредерік, або Бульвар злочину” Е. Е Шмітта (режисер О. Кравчук), “Площа Святої Трійці” за мотивами творів Б. Шульца (ін­ сценівка, постановка, сценографія О. Оверчук). А поки що поціновувачі вистав можуть переглянути не менш цікаві прем’єри: “Пітер Пен: Нова історія” Джеймса Баррі (режисерка Олеся Галканова-Лань), а також “Емігранти” Славомира Мрожека (режисер Вадим Сікорський).

Перший український театр для дітей та юнацтва Новий театральний сезон для Першого театру також виявився ювілейним. Цифра 100 означає не лише кіль­ кість атракцій, які обіцяють здійснити впродовж року, а й початок презентацій нових прем’єр. Команда театру цього разу підготувала глядачам чимало сюрпризів: політична драма “Pentecost”, філософська казка “Проданий сміх”, дивовижна подорож “Аліса” та казка для батьків “Принце­ са і 100 поцілунків”. У жовтні для відвідувачів влаштують прем’єру вистави “Пауза”.

Олеся Галканова-Лань,

режисерка вистави “Пітер Пен: Нова історія” Я мріяла поставити виставу про Пітера Пена – хлопчика, який не хотів дорослішати, та про Венді – дівчинку, яка мріяла стати дорослою. Коли зустрічаються ці два світи – відбувається магія... “Пітер Пен: Нова історія” – розповідь про дітей вулиць та дітей зі щасливих родин, а також про те, що труднощі є у всіх. Я навмисне обрала стиль коміксів, адже через супергероїв та антагоністів простіше відкрити світ дитини, підлітка. Я так хочу, щоб ми не забували про дітей, які живуть у кожному з нас! А ще мене до глибини душі болить, що батьки залишають своїх дітей, викидають їх, як непотрібні речі, чи коли намагаються зробити з дітей свої покращені копії, вбиваючи їх індивідуальність. Ми всі народжуємося з крилами, але не всі вміємо літати! Тема свободи, сім’ї і справжніх людських страхів стають головними у бесідах двох чоловіків-емігрантів у однойменній виставі, які через різні обставини змуше­ ні разом мешкати в невеличкій кімнаті-комірчині під сходами: один – інтелігент, що мріє написати книгу про свободу, а інший – простий робітник. Відверті розмови, ідейні конфлікти, а відтак – розуміння сутності свободи, закону та розумного суспільства – ось що збираються показати “заньківчани” на сцені театру.

РІА Львів / жовтень 2019

Львівський академічний драматичний театр імені Лесі Українки “Інколи здається, що у світі немає нічого складнішого за людські стосунки. От наприклад – Йозеф. Чоловік пере­ живає не найкращий період свого життя. Колись успіш­ ний і впливовий – тепер занедбаний, стомлений і нібито хворий. Йозеф страждає. Бідолашний Йозеф! Страждає від усіх цих невдячних, пихатих, поверхневих людей. Вам, може, навіть стане його шкода. Саме в цей момент варто згадати, що людські стосунки будуються з двох боків. І якщо хтось вперто викладає з цеглин стіни, цементуючи їх маніпуляціями, то рано чи пізно опиниться в лабіринті, де жодна Аріадна не подасть йому нитку. Та вона й не по­ трібна, якщо ти – Мінотавр”, – саме так описують у театрі виставу “Люди” за однойменною п’єсою Моніки Каньової. Вистава відбувається у рамках спільного з Činoherní studio Theatre (Чехія) проєкту “Діалог без кордонів” за підтримки Чеського центру в Києві. Режисер – Василь Колісник. Оксана Войтко

49


афіша

18 – 20 жовтня Палац Потоцьких Щодня 18 – 20 жовтня на “Святі Сиру та Вина” гості змо­ жуть відвідати великий Ярмарок сирів та вина, де буде пред­ ставлена продукція, як великих виробників та імпортерів, так і регіональні органічні продукти. Другий день свята буде присвячений одному з найулю­ бленіших десертів багатьох – СИРНИКУ! Це свято для всіх: для поваж­ них гурманів, і для людей, у кого лише пробуджується любов до найвишуканіших і, водночас, найдемократичніших продуктів у світі – сиру та вина!

20-та міжнародна виставка "ТурЕКСПО" 30 жовтня – 1 листопада вул. Коперника, 17 Міжнародна виставка “ТурЕКСПО” – місце зустрічі націо­ нальних і міжнародних туристичних організацій, керівників закладів розміщення відпочинку та оздоровлення. Основна мета – активізація розвитку внутрішнього та в’їзно­ го туризму, просування українського туристичного продукту на міжнародний ринок, популяризація туристичних можли­ востей і маловідомих об`єктів України та світу, демонстрація широкому колу фахівців новітніх досягнень у сфері послуг, створення майданчику для проведення переговорів, в тому числі, з іноземними учасниками.

50

The Rasmus / Львів 27 жовтня Арена Львів Найвідоміша група Фінляндії: дев’ять студійних альбомів, проданих загальним накладом понад 4 міль­ йони платівок, величезна кількість музичних нагород, мільйони фанатів і культовий статус в історії рок–му­ зики “нульових”. П’ятому студійному альбому the Rasmus “Dead Letters” виповнюється 15 років! З нагоди ювілею музиканти вирушили в європейський тур, і 27 жовтня виступлять у Львові!

РІА Львів / жовтень 2019


афіша

Форум можливостей #Не_формат 26 жовтня Львівський обласний молодіжний центр (вул. Винниченка, 12) Форум можливостей #Не_формат – подія для молоді Львівщини (14 – 30 років), створена для ознайомлення молоді з усіма можливостями реалізації себе у крутих організаціях та на різноманітних заходах із захоплю­ ючими перспективами, а також для працівників, які працюють з молоддю у Львівській області.

XІX Міжнародний Економічний Форум 31 жовтня – 1 листопада Арена Львів XІX Міжнародний Економічний Форум, цього року відбу­ деться під гаслом – "Invest In Lviv Region". У перший день форуму будемо говорити про: Аутсорсинг бізнес-процесів як інструмент динамічного розвитку економіки Львівщини Впровадження нових технологій. Еволюцію промислового виробництва Індустріальні парки як прогресивний інструмент залучення технологічних компаній Фінансові інструменти розвитку: світову практика та пер­ спективи для України. У другий день Форуму передбачено проведення тематичних заходів у сферах: u Агропромисловий розвиток u Експорт u Туризм u Міжнародна технічна допомога u Енергозбереження

Лесь Подерв'янський. Епічні п'єси у виконанні автора 27 жовтня Центр Довженка (просп. Червоної Калини, 81) Автор таких шедеврів як “Діана”, “Нірвана”, “Кацапи”, “Гамлет” та інших нетлінних п'єс знову зачитає свої тво­ ри з великої сцени. Запрошуємо, як правило, дорослу аудиторію, адже в своїх роботах автор не добирає слів і частенько пересипає їх рядки бездоганно підібраним матом. Цього разу Лесь озвучить свої найбільш по­ пулярні п'єси, а в якості ексклюзиву – нові невеличкі оповідання. На цьому вечорі не буде нічого зайвого: повний зал, зручне крісло і в ньому – культовий автор.

РІА Львів / жовтень 2019

IV національний кулінарний конкурс "Дні української кухні" 24 – 26 жовтня Pro100 HUB – гастрономічний простір (вул. Хуторівка, 4б) На вас чекатимуть кулінарні змагання, круглі столи, пре­ зентації від партнерів, навчання, лекції та багато цікавинок.

51


Усім знакам Зодіакального кола середина жовтня віщує рівні умови. Місяць обіцяє бути дуже активним – доведеться пережити цілий каскад неймовірних подій. Важливо – не упустити можливості, запропоновані долею. Козерогам, Тельцям і Ракам варто остерігатися підступів жовтневих зірок.

Овни

Близнюки

Беріть курс на творчість і нестандарт­ ні підходи, тоді робота принесе біль­ ше задоволення. Не конфліктуйте з колегами – вони запам’ятають образу та при нагоді “віддячаться”. Навчіться стримувати негативні емоції. Краще направити негативну енергію у більш мирне русло – допоможіть батькам або друзям. І вам, і близьким буде приємно. В другій половині місяця не нехтуйте обов'язками, інакше вам швидко знайдуть заміну. Головний критерій фінансового успіху – нічого не відкладати на потім і дотримувати­ ся обіцянок. Так ви зможете зареко­ мендувати себе перед партнерами як надійна людина і отримати додаткові інвестиції.

Запорука успіху – широта поглядів. Навіть йдучи знайомою дорогою, озирайтеся навколо і відзначайте деталі – хтозна, що цікавого зможете помітити. Намагайтеся не робити по­ спішних висновків про роботу колег – ваші припущення будуть помилко­ вими. В середині місяця у ваші двері постукає нова любов. Утримайтеся від зверхнього ставлення до залицяльни­ ка, інакше дуже про це пошкодуєте. В жодному разі не форсуйте події і забудьте слово “ініціатива” – не псуйте плани долі своїм невчасним втручан­ ням. Ймовірно, в другій декаді жовтня вам доведеться поїхати у відряджен­ ня. Зважуйте, що кажете і кому: хибний крок може зашкодити репутації.

Тельці

Раки

З середини жовтня будьте особливо коректними в спілкуванні з близькими родичами. Глобальний конфлікт може розгорітися буквально на рівному місці. В останній декаді місяця не відмовляйтеся від ділових поїздок – вони принесуть вам удачу, допомо­ жуть поліпшити фінансове становище і завести потрібні зв’язки. Відмовтеся від відвертих бесід з колегами – все сказане миттю стане плітками. Вас може засмутити апетит, точніше – його відсутність. Це сигнал, що слід переглянути свій раціон і прибрати з нього шкідливі перекуси. Самотнім Тельцям зорі приготували зустріч із майбутньою “половинкою”.

52

Не час відпочивати і тим паче – задку­ вати. Розраховувати доведеться тільки на себе. Не укладайте договори, не підписуйте фінансових документів, не беріться за справи, пов'язані з нерухо­ містю – є великий ризик стати жертвою шахраїв. Відносини з близькими і парт­ нерами періодично будуть загострю­ ватися, проявляйте терпіння і мудрість. Зосередьтеся на тому, що важливо саме для вас. Ракам, які вже знайшли свою половинку”, зорі віщують стабільність з нотками романтики. Якщо ви розсва­ рилися – час для поновлення почуттів і навіть зміни соціального статусу. Втім, якщо стосунки дали тріщину– звільніть місце чомусь новому.

Леви

Астролог радить бути максимально делікатними в спілкуванні з друзями – скоро вам знадобиться підтримка. Надмірно суб’єктивна оцінка людей і подій, помножена на гордий характер, може стати причиною прикрих поми­ лок. У нових проектах не відмовляйте­ ся від допомоги і порад професіоналів – навіть якщо запропоновані рішення не влаштують, ви зможете зрозуміти, з чого почати. В особистому житті варто остерігатися лише власних ревнощів. Кінець місяця – ідеальний для шо­ пінгу. Потіште себе вартісною обнов­ кою. А ще спробуйте знайти час для відпустки – зберіться з силами перед початком періоду активності.

Діви

Ви вкотре переконаєтеся, що мовчання – золото і це найкраща стратегія. Буде багато спокус розкрити чужі секрети, та краще притримати язик за зубами. В кінці місяця вам можуть запропонувати нову посаду. Жовтень обіцяє яскраві зміни в особистому житті – ви зустріне­ те людину, призначеного долею. Любов буде такою сильною і щирою, що ви забуде про всі минулі розчарування. Астролог радить проявити ініціативу – запросити на побачення чи прогу­ лянку. Щоб не опинитися у скрутному матеріальному становищі, втримайтеся від необдуманих покупок. Особливо це стосується одягу. Поверніть усі борги. Можливо, незабаром знову прийдеть­ ся позичати.

РІА Львів / жовтень 2019


гороскоп

Перший місяць осені – ще теплий, але вже пронизаний нотами осені. Дні стають коротшими, легкі сукні поступаються місцем у шафі джинсам і светрам. І вже можна підбити підсумки літа - яким воно було, що принесло. У вересні стане зрозуміло, для кого ця осінь стане початком нового, а кому доведеться надолужувати згаяне. Зорі обіцяють бути прихильними і даруТерези вати можливості для Відмінний у всіх сенсах жовтень очікує здійснення зодіакальних “господарів”амбітних місяця. Ймо­ вірно, вам вдасться піднятися одразу планів, кар'єрного на декілька щаблів кар’єрною драби­ і успішноною,зростання підвищити матеріальний рівень життя іго довести свою професійність. втілення задумів.

Стрільці

Астролог не радить відмовлятися від рутинної і нудної роботи – вона при­ несе навіть більше користі, ніж великі довгострокові проекти. Перед тим, як укласти контракт або угоду, варто перевірити всі документи. На “амурно­ му фронті” – спокійно та безтурботно. Самотнім Терезам зорі приготували цікаве знайомство. Тільки не потрібно демонструвати своє невдоволення під час першого побачення.

Якщо у Стрільця з’являться проблеми, вони будуть пов'язані з грошима. Не варто брати кредити – краще звер­ ніться по допомогу до рідних. Зорі сприятливо поставляться до початку нового проекту. Ви будете досить безболісно ставитися до можливої критики на свою адресу – захоплену людину складно збити з наміченого курсу. А ось нові знайомі (ймовірно – партнери) будуть здивовані вашою цілеспрямованістю і позитивним на­ строєм. Остання декада жовтня буде багата на приємні сюрпризи – хтось зустріне нове кохання, хтось отримає добру звістку здалеку, а хтось виграє гроші в лотерею.

Скорпіони

Козероги

Знаменні події і великі відкриття чекають Скорпіонів цього місяця. Ви зможете зачарувати своєю посмішкою усіх, до кого самі небайдужі. У вас з’яв­ ляться нові друзі та надійні партнери у бізнесі. Наприкінці місяця ви, ймовірно, вирушите в подорож, під час якої по­ знайомитеся з прекрасною людиною. Нехай ваші відносини не переростуть у щось серйозне, вони залишать неза­ бутній слід у душі. Астролог не радить займатися екстремальним спортом – є великий ризик травмуватися. Сімейним Скорпіонам потрібен час для пере­ завантаження почуттів. Не відштов­ хуйте від себе близьку людину, але і не шукайте приводів для загострення пристрастей.

РІА Львів / жовтень 2019

У фокусі уваги – робота і кар’єра. Не ігноруйте дрібні завдання – що наполегливішими ви будете, то ско­ ріше реалізуються грандіозні плани. Ви сповнені рішучості та бажання змін. Але починати з нуля не варто – більший успіх принесуть вже існуючі проекти. Зорі віщують Козерогам високу посаду, а також – побутові клопоти та сімейні проблеми. Не варто починати ремонт у жовтні – за­ кінчите його ви точно не цього року. В жовтні ви нарешті зможете поми­ ритися з тими, з ким вони постійно ворогували. Астролог радить бути трохи романтичнішими і щирішими в почуттях – тоді ви й самі зрозумієте, як вас люблять.

Водолії

Жовтневі зорі віщують сутички з коле­ гами, які давно заздрять і намагаються нашкодити. Не дозволяйте їм запляму­ вати свою репутацію. Сприймайте ці “офісні війни” як можливість загарту­ вати характер. Уникайте необдуманих вчинків і слів. Самотнім Водоліям буде не нудно – ви з головою поринете в романтичні та легкі знайомства. Якщо вам давно хотілося купити щось доро­ ге – не сумнівайтеся у своєму рішенні. Найбільша концентрація везіння чека­ тиме вас протягом останнього тижня місяця. Ви можете навіть купити лоте­ рейний білет і виграти – аж настільки буде прихильною Фортуна.

Риби

У жовтні варто трохи відпочити від ро­ боти та абстрагуватися від фінансових проблем. Звісно, самі собою вони не вирішаться, але й так сильно перейма­ тися не треба. Проектам і пропози­ ціям, які з самого початку видаються абсурдними, краще відразу сказати “ні”. В середині місяця давнє захоплен­ ня принесе прибуток, а, може, навіть стане основною діяльністю. Астролог не обіцяє Рибам радикальних змін в особистому і сімейному житті – якщо є бажання, самі станьте ініціатором чо­ гось нового і неординарного. Остання декада жовтня видасться напруженою – ймовірно, наздоженуть давні помил­ ки, за які таки доведеться розплатитися. Змиріться – це саме той випадок, коли обставини сильніші за ваші бажання.

53


партнери

Бізнес–центри Forum Lviv вул. Під Дубом, 7Б 0322 956 994 ТЦ “РОКСОЛАНА” вул. Соборна,14 098 658 5740 www.roksolana.ua Інтерсіті проспект В'ячеслава Чорновола, 67г 0322 327 704 Rius вул. Академіка Гнатюка, 12А 0322 350 660 Парус вул. Липинського, 36 097 173 7577 Legendа Class м.Львів, вул. Шевченка, 111A

Авто AUDI ЦЕНТР ЛЬВІВ вул. Липинського, 54д (032) 297–12–97 ТОВ “НІКО–ЗАХІД” вул. Липинського, 50б (032) 298–95–55 salon_niko@lv.nico.ua ПАТ “ГАЛИЧИНА АВТО” вул. Городоцька, 282 (032) 232–07–72 galychyna–avto.ukravto.ua RENAULT LVIV вул. Хмельницького 228 0322 459 474 ТОЙОТА ЦЕНТР ЛЬВІВ “ДІАМАНТ” вул. Кульпарківська, 226 (032) 2–777–777 (067) 252–77–77 toyota.lviv.ua Porsche центр Львів вул. Джорджа Вашингтона,8 0322 560 911

54

HоReCa Грушевський cinema&jazz" просп. Шевченка, 28 (098) 676–46–00 cinemajazz.com.ua

Гопак вул. Наукова, 2б Королівська пивоварня сул. Староєврейська, 9 098 303 5472

Park. Art of rest Дмитра Вітовського, 43А 067 008 2222

Mon Chef вул. Городоцька, 15 0322 422 707

GLORY CAFÉ вул.площа Міцкевича, 1 0322 970 297

MUSCAT пл. Галицька, 7 (067) 80–80–495 muscat.lviv.ua

Кондитерська “Вероніка” проспект Шевченка, 21 0322 986 028 Чорний кіт вул. Героїв Майдану, 4 0322 444 240 Амадеус площа Катедральна, 7 0322 356 316 Кондитерська аптека Іонових “Під золотою зіркою” вул. Миколи Коперника, 1 0322 971 079 Паб–ресторан “Дублін” вул. Вірменська, 1A 0322 616 171 Шекспір вул. Любінська, 144 0322 955 295 Кафе №1 площа Катедральна, 5 0322 423 369 Голодний Микола вул. Стрийська, 352 0322 329 606 САЛО просп. Свободи, 6/8 0322 355 536

Старий рояль вул. Ставропігійська, 3 0322 356 694 Bagrationi м.Львів, проспект В'ячеслава Чорновола, 59 067 674 0888 Цепелін проспект В'ячеслава Чорновола, 59 067 992 2022 Sinatra вул. Кульпарківська,230 067 676 8607 Patifon Соборна площа, 14 067 388 1133 Маестро вул. Лазнева, 3а 067 310 4847 РЕСТОРАЦІЯ БАЧЕВСЬКИХ вул. Шевська, 8 (098) 224–44–444 (032) 235–71–81 baczewski.kumpelgroup.com

Клуби

Прага вул. Леся Курбаса, 2 098 737 3777

Малевич проспект В'ячеслава Чорновола, 2 050 555 5195

Split Lviv площа Міцкевича, 6/7 0322 422 200

Rafinad вул. Руданського, 1 066 400 0888

VAPIANO вул. Гнатюка, 12 www.vapiano.com

Hiresh night club площа Євгена Петрушевича, 2 067 670 0867

РІА Львів / жовтень 2019


партнери

FASHION CLUB пл. Підкови, 1 (032) 235–87–06 067 374 4491 De Lux вул. Володимира Великого, 2 096 276 8885

Готелі Citadel iNN вул. Грабовського, 11 0322 427 771

Магазини /Бутіки Дизайн студія Зоряни Кириленко вул. Моринецька, 7а 068 719 1053 Apple room вул. Шевська, 1 098 117 1317 проспект Шевченка, 3 093 930 7771 вулиця Гавришкевича, 5 067 978 8777

Швейцарський вул. Князя Романа, 20 0322 403 777

I People проспект Свободи, 41 067 167 6667 вулиця Городоцька, 2 097 727 2772 вулиця Пантелеймона Куліша, 45 093 449 8357

Євроготель вул. Тершаковців, 6А 0322 424 002

Дизайнер Віктор Черкаський площа Міцкевича, 1

Таурус площа Князя Святослава, 5 0322 333 400

WINETIME проспект В'ячеслава Чорновола, 45 0322 448 800

Nobilis вул. Олександра Фредра, 5 0322 952 595

Deluxe Hotel Купава вул. Комарова, 17 067 238 3536 Асторія вул. Городоцька, 15 0322 422 701 Panorama Lviv проспект Свободи, 45, м 03222 59000

Леодерм проспект Червоної Калини, 29А 067 213 7272 Estelle Medical Center вул.Липинського, 54 098 314 2264 Медіостар вул. Городоцька, 62 067 844 0505 Косметологічний центр АстраНова вул. Городоцька, 54 096 989 8594 Салон краси Martelle вул. Княгині Ольги, 100Е 093 424 4455 проспект В'ячеслава Чорновола, 16Є 093 155 1855 Miss Princess вул. Івана Франка, 61 098 177 0188

Slastion вул.Івана Франка ,61 098 765 4321

Anorr вул. Олександра Мишуги, 16 096 096 0966

Amor amor проспект В'ячеслава Чорновола, 67г 067 590 0359

Face Control вул. Липинського, 28 098 814 9440

Здоров'я/краса

Modern Art Hotel проспект Шевченка, 28 068 709 9933 modern–arthotel.com

Мати і дитина вул. Замарстинівська, 85а 0800 504 205

Edem resort medical &SPA +38 067 314 65 12 Strilky, Peremyshlyany district, Lviv region, Ukraine edemresort.com

Центр косметології та дерматології «Новодерм» вул. Академіка Андрія Сахарова, 82 067 657 7999

Kavalier Boutique вул. Старознесенська, 70 0322 423 999

Персона Люкс вул. Академіка Богомольця, 3 067 380 8025

ЕДЕМ вул. Городоцька, 95а (097) 739–56–77 hotel–edem.lviv.ua

Стоматологічна клініка Perfect–Dent вул. Тершаковців, 1Б 067 275 0749

РІА Львів / жовтень 2019

Авторська стоматологія Мар'яни Мельничук вул. Івана Франка, 23 0322 759 003

Масажна студія Наталії Безвуляк вул. Кирила і Мефодія, 3 097 333 1488

Нерухомість Парус вул. Городницька, 9 097 173 7577 Девелоперська компанія «MS» вул. Садова, 2А 096 231 0011 Квітка вул. Дмитра Бортнянського, 28 067 657 3333 Інтергалбуд вул. Шевченка, 60 098 611 9911

55


РІА рекомендує

Lviv, 23 I. Franko str., ap. 41 +38 (032) 259 32 32 +38 (067) 374 86 76 info@consulting–ukr.com a.t_consulting Сайт: consulting–ukr.com consulting.ukraine

Consulting / Accounting / Legal / Payroll / Due Diligence / HR–Services Consulenza / Contabilità / Avvocati / Buste paghe / Due Diligenace / HR–Servizi Консалтинг / Бухгалтерія / Юристи / Кадри / HR–послуги

We work for your future

м. Львів пр. Свободи 45, reception@panorama–hotel.com.ua

Макіяж

+38 (032) 225 90 00 +38 (032) 225 90 01 +38 (050) 431 95 99

Проведення навчального курсу "Самомакіяж" Христина Гарасимчук hk_harasymchuk_khrystyna н.м.т./Viber

0676757714

Центр подології

56

РІА Львів / жовтень 2019


www.tos.in.ua магазин ТОS.IN.UA м. Львів, просп. Червоної Калини, 36 з 10:00 до 20:00 без вихідних, неділя з 11:00 – 20:00 (067) 293-11-00

Mагазин Орфей м.Львів, Січових Стрільців, 1 з 10:00 до 19:00 без вихідних

(067) 293-11-00

Mагазин Трембіта м. Львів, вул. Коперника, 5

з 10:00 до 19:00 без вихідних

(067) 293-11-00

37


м. Львів, вул. Кульпарківська 226А ТЦ Victoria Gardens, маг. "Bugatti"

м. Львів, вул. М. Грушевского 12 маг. "Bugatti"

м. Київ, пл. Спортивна 1-А, ТРЦ Гулівер, м. Київ, вул.Берковецька 6Д, ТРЦ Lavina Mall

business-style.com.ua bugattiukraine +38 (067) 320 23 32 +38 (032) 242 23 22

Profile for РІА Львів

РІА Львів №10 (Жовтень 2019)  

РІА Львів №10 (Жовтень 2019)  

Profile for 407053
Advertisement