РІА-Львів № 3 (весна 2020)

Page 1

До колін і вище: економіка в спідницях Мільйон для вчителя

Думки PRO “великий Львів”

Жінка, Наталія Тимчій

в чиєму серці сила сонця

РІА Львів / весна 2020


РІА Львів / весна 2020


РІА Львів / весна 2020


Гість номера

Наталя Тимчій

4

Журнал «РІА-Львів», №3, весна 2020 Свідоцтво про реєстрацію КВ No 21945-11845Р від 12.03.2016 р. Інформаційне спеціалізоване видання Розповсюджується безкоштовно Шеф-редактор Яна Ковальчук Керівник рекламного відділу Лілія Дудич Дизайн та верстка Ружена Дунич Менеджери рекламного відділу: Діана Чернецька, Юлія Ковальчук, Наталія Зінкевич Автори: Тетяна Корочанська, Дарина Зобків, Дар’я Кучер, Вадим Юрчак, Валерія Гончарова, Людмила Калабуха, Діана Чернецька, Іванна Євсєєва, Ірина Скоробогата Фотографи: Микола Стрелюк, Валерія Гончарова, Вікторія-Магдалена Дзюбенко На обкладинці: Наталя Тимчій Фото: Андрій Дмитришин Локація: NL photostudio Розміщення реклами: +38 (098) 800 11 28 rialviv.PR@gmail.com Видавець ТОВ «Рекламноінформаційна агенція «РІА-Львів» ЄДРПОУ 39964712 Банківські реквізити: р/р № 26003591318100 в ПАТ «УКРСИББАНК», МФО 351005 Адреса для листування: Львів, пр. В. Чорновола, 45А, корпус № 13 ТОВ "АРТ СТУДІЯ ДРУКУ" м. Київ, вул. Бориспільська, 15 Тел.: +38 (067) 460-07-25 www.artprintstudio.com.ua

6

Думки PRO

“великий Львів” Персона

Олег Самчук РІАлюди

Вчитель на мільйон Місто в фокусі

Львів на продаж Аналітика

Без МВФ

Редакція не завжди поділяє думки авторів публікації. За зміст реклами відповідальність несе рекламодавець. Сторінки, на яких не вказані рубрики, належать до рекламних. У випадку передруку статей чи їх цитування, посилання на журнал «РІА-Львів» є обов’язковим.

Крит

10 12 16 20

НАКЛАД 5000 примірників ПЕРЕДПЛАТНИЙ ІНДЕКС 91898

Travel Pics

Мода

Економіка в спідницях

28

34

Селебриті

Повернення бандури Гороскоп

Весна

42 52

РІА Львів / весна 2020


Швидко Смачно

Органічно Аво бургер

Суші салат

Вперше у Львові Доставка по Львову та за межі міста:

від 250 грн – доставка безкоштовно до 250 грн – вартість доставки 60 грн Доставка працює з 10:00 до 21:30

CТРЦ Spartak ТPK Victoria Gardens РІА Львів / весна 2020

avocado.lviv.ua

+38 (098) 072 61 04


гість номера

Є люди, які подобаються. Є такі, які не просто подобаються, а ще й мотивують до добрих справ і реалізації мрій. А є й такі, які вміють і вмотивувати, і підтримати, і на своєму реальному життєвому прикладі показати: все в наших руках. Вперед! “У неї в серці, немов невичерпне тепло та сила сонця” – так кажуть про Наталю Тимчій. Мати трьох дітей, любляча жінка, турботлива донька, а ще – громадська діячка, котра вірить і робить усе, аби Львів і Україна стали процвітаючими. Найважливіше на Великодні свята…зібратись усією родиною,

всіх побачити! Весь рід приходить до нашої хати, де мама кожному члену родини має повіншувати гарні слова на початку трапези і роздати шматочки свяченого яйця – щоб рік був успішним і всі були здорові. Спілкуватися з найріднішими, робити добрі справи, ділитись з потребуючими, мати чисті серця і помисли – це, мабуть, найважливіше.

У моїй родині є традиція…

ми готуємо кошички для усіх дітей в хаті, беремо яйця і паски для воїнів і освячуємо їх у суботу в нашій родинній церкві – Соборі Святого Юра, де всі покоління нашої родини, ще з прадіда, одружувались, хрестили дітей, йшли до Першого Причастя. Непорушний закон, хоча в інші дні ходимо в різні церкви Львова.

4

РІА Львів / весна 2020


гість номера

Якби я могла змінити щось у своєму житті, я б … здобула іншу освіту – стала ме-

Найважливіше, що я хочу зробити для свого міста це … налагодити функціональ-

диком, можливо, косметологом чи пластичним хірургом. Допомагати жінкам ставати ще красивішими – це прекрасно. Якби мене запитали, в який рік і день я б хотіла повернутись, я б… повернулася у літо 1984 року. Щаслива пора: сонячне дитинство і всі дорогі люди ще були живі.

ність систем органів влади. Гарантувати таку прозорість отримання і витрат міських коштів, за якої кожен мешканець буде знати, куди йде кожна його копійка. Розробити стратегію розвитку, яка б гарантувала львів’янам комфортне заможне життя.

Львів має стати… прикладом

Мені хочеться спробувати … кругосвітню подорож. Так, я вже її запланувала і обов’язково здійсню.

Головна радість мого сімейного життя це …

вечори, коли мої діти поруч – бавляться, а ми з чоловіком тішимося з ними і потім… дуркуємо всі разом. Неприємні думки я… виговорюю – дзеркалу. Ми не можемо зупинити усі війни і нещастя на планеті, зате ми можемо … любити життя. І просто допомогти сусіду чи іншій потребуючій людині, бодай одній.

Щоб вміти надихати інших потрібно… мати позитивний настрій і самій твердо вірити в те, що робиш. А ще – вміти щиро співпереживати.

ще раз доведе, що українці – сильна добра непереможна нація.

Політика найбільше подібна на … ринок. Усі торгуються: хто голосніше кричить, хто краще викладе товар на полицю, хто більше привабить покупців…

Найбільше я б хотіла …

для інших міст України за всіма показниками: стратегія розвитку; залучення інвестицій; розподіл коштів; розбудова соціальної служби; всеохоплюючий розвиток дітей від народження до закінчення університету; збереження зелених зон міста; розвиток доступних сервісів – електронний квиток, доступні ліки тощо – усі платформи, зручні для життя, повинні бути запроваджені, а щоб не витрачати час і не “винаходити велосипед” – запозичуємо найкращі досвіди провідних держав; відкриття “вікон можливості” підприємцям – зручне кредитування, забирання бюрократичних перепон; і звичайно, боротьба з корупцією.

Для боротьби з корупцією необхідний … жорсткий контроль над роботою усіх ланок. Місто має бути комфортним … не лише туристам. Для мешканців – у першу чергу.

20

Я ніколи не сумніваюся у … своїй мамі.

Я вірю, що… коронавірус проявить у нас кращі людські якості і

щоб Україна була заможною і успішною передовою країною. Вона обов’язково такою і буде!

Головна проблема Львова … хаотична забудова і відсутність

стратегії розвитку міста.

Жінка в політиці … постійний принцип: Ти повинна бути щоразу сильнішою, щоб тебе сприймали справді сильною.

тез із життя

Наталі Тимчій РІА Львів / весна 2020

5


думки PRO

Львів

Великий

на межі і за межею

Львів хоче розширити свої межі та перетворитися на Львівську ОТГ або агломерацію. Зокрема, 20 сіл і містечок із приміської зони хочуть приєднати до “Великого Львова”: частину вже створених ОТГ планують розформувати, а села, територіально ближчі до Львова, – приєднати до міста. У процесі децентралізації великі міста були “затиснуті” новоствореними ОТГ. Для громад міст виникли труднощі, пов’язані з неможливістю розширення адміністративних меж міста та потребою у досягненні взаємодії з органами самоврядування суміжних громад – адже, як видно з назви Закону “Про добровільне об’єднання територіальних громад”, укрупнення можливе лише без примусу. Щоб регулювати це питання, прийняли Закон “Про співробітництво територіальних громад” і подали на розгляд Верховної Ради Законопроєкт про міські агломерації. Найактивніше ОТГ створюються на межі великих міст – де концентрація поселення висока, інтереси та стиль життя селян і містян асимілюються, а традиційні відмінності – нівелюються. Фактично, агломерація – результат урбанізації. Агломерації утворюються, коли виникає потреба у співпраці окремих суб’єктів: планування території, утилізація ТПВ, використання спільної інфраструктури, ринок праці тощо. Агломерація передбачає відносну самостійність кожної громади. ОТГ – це, по суті, цілком нова адміністративна одиниця з повноваженнями розв'язувати поточні місцеві питання, отримувати кошти безпосередньо з державного бюджету, а не опосередковано (через бюджет області, району). Прихильники Львівської ОТГ запевняють, що ця ініціатива є корисною: Львів частину грошей віддає у держбюджет, а коли запрацює ОТГ, більшість цих коштів піде на її розвиток – економічне покращення, збільшення інвестиційної привабливості, оптимізацію руху громадського транспорту, управління земельними ресурсами тощо.

Наталя Тимчій, громадська активістка

За 90 днів до виборів має завершитися процес децентралізації. Як не прикро, процес зайшов у безвихідь: міський голова намагається запрошувати сільських голів, аби спрезентувати їм агломерацію і які позитиви від ОТГ вони отримають. Та навіть поєднання понять викликає заперечення: агломерація і ОТГ - це зовсім різні речі. ОТГ – це єдиний бюджет, єдина рада, єдина влада на всіх. Агломерація – це різні бюджети, різна рада, різні влади, які між собою співпрацюють. Чи потрібно розширятись Львову? Потрібно – подобається нам це, чи ні. Буде чи не буде існувати ОТГ, ми можемо вибудовувати співпрацю в агломерації. Та щоб, до прикладу, Винники створили своє ОТГ чи увійшли в склад іншого ОТГ, вони повинні спершу вийти з меж Львова. А для цього потрібно мати рішення міської ради Львова, якого нема. Це все – наслідок відсутності правильної інформаційної кампанії: місто не проводило перемовин, а область – проводила, але з метою ізолювати місто від усіх. Мешканці сіл не погоджуються на приєднання: його плюси вони побачили лише вчора. Позавчора вони їх не знали. Вступати чи не вступати – вирішую не я і не ви, а мешканці громад. І будь-яке об’єднання має бути добровільне. Та в усій цій ситуації ми повинні враховувати не тільки інтереси довколишніх сіл, але й львів’ян. Чи хочу я, корінна львів'янка, віддавати місця в садку, куди ходять мої діти, для дітей Солонки, чи кошти з недобудованої лікарні на мешканців Малехова? Є певні сумніви. Але я розумію, що загальне благо – вище за індивідуальне. Варто розставити правильні пріоритети: бути в смітті, чи віддати шмат бюджету на розвиток сусіднього села.

Як бачимо, ОТГ і агломерація – речі кардинально різні. Сільські та селищні громади й ОТГ, створені довкола Львова, мають цілком обґрунтовані побоювання і застереження: йдеться про об'єднання заради розвитку чи про “поглинання” менших територіальних одиниць “Великим Львовом”.

6

РІА Львів / весна 2020


думки PRO

Думки PRO перспективи “Великого Львова” – читайте далі. Спілкувалася Тетяна Корочанська

Віталій Ткачук

голова Солонківської сільської ради Об‘єднаної територіальної громади

Відповідно до Закону України “Про добровільне об’єднання територіальних громад”, приєднання територіальних громад, сіл, селищ до територіальних громад міст обласного значення є виключно добровільним і відбувається за рішенням усіх відповідних рад. Солонківська сільська рада не заперечує щодо добровільного утворення Львівської ОТГ із містами та селами, які ще не увійшли до складу інших ОТГ та мають бажання об’єднатися зі Львовом. Водночас, не підтримує переформатування вже створених ОТГ. Солонківська сільська рада виступає за плідну співпрацю з майбутньою Львівською ОТГ на принципах добросусідства і партнерства, зокрема з використанням договорів міжмуніципального співробітництва, що базуються на Законі України “Про співробітництво територіальних громад” в частині розвитку інфраструктури, транспортного сполучення, соціально-економічного, культурно-освітнього та спортивного розвитку.

РІА Львів / весна 2020

Володимир Доманський селищний голова Брюхович

Варто розпочати із того, що нещодавно на громадських слуханнях щодо перспектив подальшої адміністративної і територіальної приналежності було прийнято рішення створити Брюховицьку об’єднану територіальну громаду разом з іншими громадами: Рясне-Руської, Домажирської, Ясниської і Бірківської сільських рад. На моє переконання, новостворена Брюховицька ОТГ зможе повністю себе забезпечити, адже податок з доходів фізичних осіб, який зараз сплачують у Львів, в разі створення ОТГ буде надходити безпосередньо до спільного бюджету громади, як і інші податки та збори. Стосовно об'єднання зі Львовом, скажу так: Брюховичі підтримують ідею Львівської агломерації на базі сусідніх економічно спроможних об’єднаних територіальних громад задля співпраці та подальшого розвитку.

Продовження

7


думки PRO

Володимир‌К ‌ вурт‌‌ міський‌г‌ олова‌‌м. Винники,‌‌ політик‌‌та‌‌управлінець‌‌

Я‌ ‌залишаюся‌ ‌прихильником‌ ‌”Великого‌ ‌Львова”. ‌Вважаю,‌ ‌ о‌ ‌без‌ ‌формування‌ ‌агломерації‌ ‌Львів‌ ‌втратить‌ ‌можливощ сті‌ ‌до‌ ‌розвитку.‌ ‌Поспішна‌ ‌спроба‌ ‌сформувати‌ ‌ОТГ,‌ ‌яка‌ ‌не‌ ‌виходить‌ ‌за‌ ‌межі‌ ‌кільцевої‌ ‌дороги‌, ‌–‌ ‌ ‌крок‌ ‌проти‌ ‌Львова. ‌По-перше,‌ ‌ОТГ‌ ‌–‌ ‌‌не‌ ‌агломерація! ‌Агломерація базується‌ ‌на‌ ‌об‘єднанні‌ ‌зусиль‌ ‌міських‌ ‌і‌ ‌приміських‌ ‌територій‌ ‌на‌ ‌засадах‌ ‌угод,‌ ‌з‌ ‌розподілом‌ ‌обов‘язків‌ ‌і‌ ‌прав‌ ‌для‌ ‌формування‌ ‌потенціалу‌ ‌розвитку‌ ‌всіх‌ ‌його‌ ‌учасників,‌ ‌покращення‌ ‌можливостей‌ ‌для‌ ‌мешканців‌ ‌і ‌бізнесу,‌ ‌без‌ ‌знищення‌ ‌самоврядування‌ ‌і‌ ‌навколишніх‌ ‌сіл‌ ‌та‌ ‌aміст. ‌

І

Принцип,‌ ‌закладений‌ ‌при‌ ‌формуванні‌ ‌ОТГ‌, ‌–‌ ‌поглинання.‌ ‌Сучасні‌ ‌ ‌успішні‌ ‌міста‌ ‌– сформовані‌ ‌на‌ ‌партнерстві‌ ‌та‌ ‌спільності‌ ‌інтересів. ‌Спроба‌ ‌силою‌ ‌сформувати‌ ‌ОТГ‌ ‌закладе‌ ‌тривалий‌ ‌конфлікт‌ ‌і‌ ‌на‌ ‌роки‌ ‌припинить‌ ‌конструктивний‌ ‌діалог‌ ‌про‌ ‌”Великий‌ ‌Львів”.‌ ‌Такий‌ ‌сценарій‌ ‌– недалекоглядний‌ ‌і‌ ‌може‌ ‌бути‌ ‌вигідний‌ ‌тим,‌ ‌хто‌ ‌не‌ ‌бажає‌ ‌Львову‌ ‌розвитку‌ ‌і‌ ‌процвітання. Адже‌ ‌формування‌ ‌ОТГ‌ ‌в‌ ‌межах‌ ‌кільцевої‌ ‌дороги‌ ‌не‌ ‌вирішить‌ ‌для‌ ‌Львова‌ ‌жодної‌ ‌проблеми:‌ ‌ні‌ ‌нових‌ ‌територій‌ ‌(їх‌ ‌там‌ ‌вже‌ ‌немає),‌ ‌ні‌ ‌нових‌ ‌фінансових‌ надходжень ‌(податки‌ на кшталт ‌ПДФО‌ ‌вже‌ ‌йдуть‌ ‌до‌ ‌міської‌ ‌казни). Натомість‌ ‌матиме‌мо ‌постійний‌ ‌конфлікт‌ ‌і‌ ‌території,‌ які‌ ‌потребують‌ ‌величезних‌ ‌коштів‌ ‌на‌ ‌інфраструктурну‌ ‌модернізацію. Вихід,‌ ‌на‌ ‌мою‌ ‌думку,‌ ‌ – підтримати‌ ‌формування‌ ‌приміських‌ ‌ОТГ‌ ‌і‌ ‌спільно‌ ‌з‌ ‌ними‌ ‌формувати‌ ‌агломерацію‌ ‌”Великий‌ ‌Львів”,‌ ‌об’єднуючись‌ ‌заради‌ ‌процвітання.

Ідею “Великого Львова” Мурованська чинна та спроможна ОТГ – не підтримує! На нашу думку, проблеми, які зараз існують у м. Львів, не можна вирішувати шляхом просторового розширення міста: такі дії потягнуть за собою неми-

Зіновій Петрух голова Мурованської сільської ради Об’єднаної територіальної громади 8

нуче руйнування інфраструктури та рівня життя і позбавлять перспектив розвитку села Мурованської ОТГ. Оскільки ми межуємо з потужною промисловою зоною міста – станемо зоною її розширення. Мурованська сільська рада ОТГ Пустомитівського району Львівської області обурена грубим порушенням підзаконних нормативних актів України, зокрема Методики формування спроможних територіальних громад, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 8 квітня 2015 р №214 та закону України “Про добровільне об'єднання територіальних громад". Ми категорично проти примусового приєднання до Львівської ОТГ, бо: – м. Львів відбере бюджет громади у понад 100 000000 грн; – розширить межі північної промислової зони Львова; – розпочне процес ліквідації садочків, народних домів, бібліотек і

загальноосвітніх шкіл, які успішно працюють у громаді; – зупиниться розвиток інфраструктури громади та припиниться реалізація проєктів; Ми не хочемо випрошувати свої кошти у “Великого Львова” на заміну звичайної лампи! Громада категорично проти приєднання до Львівської ОТГ. Таке несприйняття думки громади змушує мешканців Мурованської ОТГ до радикальних дій: вимагаємо виключення Мурованської ОТГ, до складу якої входять населені пункти: Муроване, Сороки–Львівські, Гамаліївка, Кам‘янопіль та Ямпіль з тексту останньої редакції перспективного плану формування Львівської ОТГ станом на 25 лютого 2020 року та змусити чиновників Львівської облдержадміністрації, відповідальних за напрацювання змін до перспективного плану Львівської області, дотримуватись закону України “Про добровільне об'єднання територіальних громад” з урахуванням думки громад (зокрема – Мурованської об'єднаної громади) щодо небажання приєднання до Львівської ОТГ. РІА Львів / весна 2020


гроші

Однією з важливих тем поточного року стала доступна іпотека та відновлення іпотечного кредитування. Потрібно пам’ятати, що перед оформленням кредиту на придбання житла банк ставить ряд вимог до потенційного позичальника. Ви повинні підтвердити ціль кредитування – оформлений договір купівлі–продажу та документ про сплату коштів. Банки кредитують повністю дієздатних осіб віком від 18 років до 65 років (на момент повного погашення кредиту) з постійним доходом (вдвічі більшим за розмір щомісячної виплати), які є громадянами України. Банк в обов’язковому порядку пере-

віряє відсутність заборгованості за іншими кредитами. Перевірити її, до слова, можна на сайті Українського бюро кредитних історій. З метою організації та здійснення постійного співробітництва щодо кредитування, між банками та Агенціями нерухомості можуть укладатися відповідні договори. Такі партнерські програми між банком і забудовником збільшують шанси громадян на отримання іпотеки – це дозволяє отримати меншу ставку за кредитом і мати гарантії щодо надійності забудовника. Є загальні вимоги кредитування, які використовують усі банки. Наприклад, банк не видасть позичальнику

Іпотечна історія

Марія Адамик керівник відділу клієнтів роздрібного бізнесу відділення Банку, аспірантка ЛІБС УБС РІА Львів / весна 2020

кредиту, якщо немає власних коштів на перший внесок. Як правило, це 20–30% від суми, інколи банки можуть знизити цей показник до 10% – за умови надання в додаткове забезпечення іншого нерухомого майна. З початку поточного року тенденція іде до пониження процентних ставок за іпотечними кредитами до 10–11% річних (нині – 20–24% річних), якщо НБУ здійснить свої плани щодо зниження облікової ставки до 7% до кінця 2020 року. Треба знати, що в перші роки ставка може бути меншою. Банки використовують дві схеми погашення кредиту – щомісяця ануїтетними платежами або рівними частинами. Також є можливість дострокового погашення без додаткових комісій. Варто пам’ятати про додаткові платежі – банки страхують сам предмет іпотеки та життя позичальника і прописують одноразову комісію за видачу кредиту 1,5–3%, тощо. Основний пакет документів для подання заявки: паспорт громадянина Україні, ідентифікаційний код, свідоцтво про шлюб/розірвання шлюбу (за наявності), і паспорт та код дружини/чоловіка, документи, що підтверджують дохід. Банки можуть просити додатково інші документи. Продавати або здавати в оренду заставну нерухомість до погашення останнього платежу за іпотекою не можна. Попередньо з умовами кредиту можна познайомитись на сайті банку, де пропонують он–лайн калькулятор. Через сайт можна записатись на консультацію до спеціаліста в зручний для клієнта час. Особиста зустріч зі співробітником банку – свого роду співбесіда. Клієнту ставлять багато запитань щодо джерел походження його коштів і витрат – для оцінки платоспроможності позичальника. Інколи виручає додаткова застава чи порука. Для прийняття рішення банку потрібно 2–3 дні. Який банк розглядати? Моя думка – незмінна. Головне – надійність банку, тому краще звертатися за такими довгостроковими кредитами у фінансові установи, де є державний капітал. Було б чудово, щоб розвиток економіки дозволив позичальникам брати іпотеку під 3–5 % річних, як у розвинених країнах. Щоб цього досягти, ми повинні розуміти залежність процентної ставки за іпотекою від ставки за депозитами, їх кількості та довіри до банківської системи в цілому.

911


персона

У Львівській клінічній лікарні швидкої медичної допомоги, яку нещодавно очолив Олег Самчук, вперше провели трансплантацію нирки. Це була родинна трансплантація – мама віддала нирку синові. Операція пройшла успішно. Вже готуються до посмертних пересаджень нирок і серця, потім – інші органи. У лікарні формується “лист очікування”. Усі операції фінансуються державою. Після декількох місяців на посаді головного лікаря у Ковельській лікарні, йому вдалось провести першу відкриту операцію на серці, а за неповний місяць роботи у Львівській лікарні швидкої допомоги – отримати ліцензію на трансплантацію. Ми вирішили поцікавитися рецептом успіху новопризначеного головного лікаря Олега Самчука. Про трансплантації у львівській лікарні, політику в медицині та коронавірус – у нашій розмові. Пане Олеже, чому обрали для себе таку непросту та не дуже добре оплачувану в Україні професію? Іншої професії для себе я не міг обрати, бо виріс у середовищі медиків: бабуся була фельдшером, батьки – лікарі. Тож ми з сестрою також пішли вчитись на лікарів. Попри складнощі професії, я жодного дня не пожалкував про це.

Олег Самчук:

Моя найбільша мрія – аби лікарня, якою я керую, була автономною: щоб зміна головного лікаря ніяк не відбивалася ні на успішній роботі лікарні, ні на обраному курсі

РІА-довідка

Вам лише тридцять чотири, а Ви вже встигли попрацювати у багатьох містах України. Що спонукає так стрімко просуватись кар’єрними сходами? Спочатку я проходив інтернатуру у Львові, далі працював у Луцьку, згодом – у Ковелі за напрямком урології. Потім став завідувачем відділення урології Ковельської лікарні, після – там же головним лікарем. А тепер я ось тут – у Львові. Мною керує бажання допомогти все більшій і більшій кількості людей. Коли бачиш успіхи – це дуже мотивує. Пам’ятаєте, як Вам запропонували обійняти посаду головного лікаря у Львові? А як же! Це дуже важливий для мене момент довіри. Андрій Садовий декілька разів звертався до мене із цією пропозицією, але я не був готовий до переїзду – народився і виріс у Ковелі, там моя родина. Все 10

РІА Львів / весна 2020


персона було стабільно, налагоджено. Коли постало це питання, зрозумів, що доведеться кардинально змінювати все. Переважило те лікарське, що є у моїй душі, адже я побачив набагато ширші перспективи моєї роботи у Львові, ніж у Ковелі. Чи могли Ви колись подумати, що будете очолювати найбільшу лікарню Західної України? Я завжди розумів, що будь-яка посада не вічна, тож був готовий до нових пропозицій. Моя найбільша мрія – аби лікарня, якою я керую, була автономною. Щоб зміна головного лікаря ніяк не відбивалася ні на успішній роботі лікарні, ні на обраному курсі. У Ковелі вдалось це реалізувати, тому я мусив рухатись далі.

З якими складнощами у роботі Ви вже зіштовхнулись? По-перше, дуже низькі зарплати для фахівців, яких тут зібрали. Окрім цього, це величезна лікарня, якою керують зовсім малі керівний і адміністративний штаби. Утримувати такий організм “на плаву” – тяжка праця.

жовту і зелені зони. Це допоможе впорядкувати потоки пацієнтів з різними складнощами захворювань. Зелена зона прийматиме пацієнтів з найлегшим перебігом захворювань, у жовтій зоні будуть пацієнти у середньому стані, а в червоній зоні – ті, хто потребує термінової допомоги лікарів.

На посаді головного лікаря Ви продовжуєте лікарську діяльність? Обов’язково, адже ця посада – не вічна. В будь-який час потрібно бути готовим повернутися до пацієнтів, а для цього потрібна лікарська практика.

Завжди було цікаво – як проходить робочий день у головного лікаря найбільшої лікарні Західної України? Так само, як у головного лікаря звичайної лікарні. Ця посада не передбачає робочого графіку, як і графіку прийому пацієнтів. Я працюю зранку і допізна, паралельно займаюся адміністративними питаннями та консультую. Деколи навіть не маю обідньої перерви та вихідних.

І все ж, в душі Ви – більше управлінець чи лікар? Мені подобається керувати, проте в душі я все-таки лікар. Але, здається, у мене вдало виходить поєднувати (сміється).

У Ковелі Ви були депутатом районної ради. Стосовно Львова маєте політичні амбіції? Після того досвіду зрозумів, що я – аполітична людина. Вважаю, що лікар має займатися лікарською діяльністю, бо коли йде у політику – ставить крапку на лікарській кар’єрі.

Політика і медицина – різні паралелі, які дуже рідко перетинаються успішно.

Зараз світ охопила паніка стосовно коронавірусу. Наскільки вона виправдана, на Вашу думку? Паніка ні до чого доброго ніколи не Що було найважче у прийнятті рішення? Як не дивно – саме прийняти його. Добре, коли ти працюєш у лікарні, де все добре – підібрана класна команда і ти на фоні всього виглядаєш гідно. Проаналізувавши, що у лікарні й без моєї участі буде все добре, я вирішив допомогти там, де цього потребують. Ще було важко залишити родину – дуже сумую за ними. Хочу бачити, як росте мій маленький син – йому лише рочок. І не хочу пропустити важливі моменти його життя. Тому планую перевезти родину до себе. Після декількох місяців головування у Ковельській лікарні, Вам вдалось провести першу відкриту операцію на серці. За неповний місяць роботи у Львові – отримати для лікарні швидкої медичної допомоги ліцензію на розширені види трансплантації. У чому секрет? Уточню: ми також отримали зміни у ліцензії на розширені види діяльності – на судинну хірургію, кардіохірургію і трансплантологію зокрема. Я не маю жодних секретів, крім того, що дуже люблю свою роботу. Тут потужна команда професіоналів, яким я просто допоміг з ліцензіями та документообігом. РІА Львів / весна 2020

Які перспективи для лікарні Ви вже встигли окреслити? Лікарня потребує великих фінансових вливань, тому першочергово будемо залучати кошти. Хочу, аби лікарня була самоокупною, прагну вдосконалювати майстерність лікарів, відкривати нові відділення, навести лад на прилеглій території, впорядкувати хаотичне паркування, збільшити кількість паркомісць. Усе це неможливе без інвестицій. Про які нові відділення йдеться? Для початку, хочемо розділити приймальне відділення на червону,

призводить. Так, українці мають бути готовими.

Так, медичні заклади повинні бути оснащені всім необхідним. Але ставитись до коронавірусу потрібно як до звичайного ГРВІ, яке має важкі ускладнення.

Окрім цього, ми не знаємо реальну кількість хворих на цей вірус в Україні через відсутність тест-систем. Можливо, люди і раніше ним хворіли, але не знали цього. Дар’я Кучер 11


Україна Incognita

Заробити мільйон на

Завдяки українській мові він став мільйонером. Школярі роблять з нього ікони-обереги до ЗНО, а його підручники 15 років поспіль посідають перші місця за кількістю проданих примірників. Та колись він збирав пляшки, аби прогодувати родину. Про мотивацію і секрет успіху – далі в інтерв’ю з Олександром Авраменком.

українській мові

Розкажіть про Ваше дитинство: ким працювали батьки та якою мовою спілкувались? Народився у передмісті Запоріжжя. Тато працював далекобійником, мама – бухгалтером на заводі. Нас двоє у родині – я і старша сестра Світлана. У дитинстві говорив і суржиком, і російською мовою. Коли повертався після канікул від бабусі, то спілкувався мовою, наближеною до літературної. Пригадую, як дід з бабою говорили колоритною українською з елементами наддніпрянського діалекту. Як же я любив їх слухати!

Олександр Авраменко

Чи можна вважати, що саме дідусь з бабусею прищепили Вам любов до української? Закохався у мову під впливом села, у якому жили дід та баба. Там усе пахло ставком, вербами, пиріжками, казкою. Було стільки сонця! То моя “зачарована Десна” (як у Довженка)… А потім – чудові викладачі Запорізького університету, де була потужна кафедра української мови.

я

30 12

Запорізька область – здебільшого російськомовний регіон. У якому віці Ви свідомо вирішили розмовляти виключно українською? Свідомий вибір мови зробив на першому курсі університету. Атмосфера факультету української філології сприяла цьому. У дев’яностих роках запоріжани озиралися, коли чули від мене українську. Скільки осудів я наслухався від мешканців козацького краю, а все ж – тримався.

РІА Львів / весна 2020


Україна Incognita РІА люди

Чому вирішили переїхати до Києва? Я був абсолютним відмінником в університеті. Виграв усі можливі й неможливі студентські конкурси між вишами України. Після університету розумів, що мені потрібне конкурентне середовище. А це – Київ, мегаполіс. Та й гроші в Києві інші. Мені – чоловікові й молодому батькові – потрібно було забезпечувати родину. Подався до столиці. Вступив до аспірантури Інституту української мови, вчителював, уже через пів року проживання в Києві виграв конкурс “Учитель року – 1996” – і понеслося…

склотару. Адже з голоду темніло в очах, уроки доводилося проводити сидячи. Дуже тяжко було. А сьогодні їжджу на останній моделі BMW X5, маю кілька квартир в Україні й на Канарських островах, люди впізнають на вулиці в будь-якому куточку України. Ось так у житті буває. Розкрийте секрет – як заробити мільйон завдяки українській мові? По-перше, треба любити свою роботу. По–друге, одержимо працювати, ніколи не згортати крил. По-третє, вірити в себе. Мотивують і мова, і гроші. І мені не соромно так казати. Не вірю людям, які кажуть, що гроші не мають

Як змінилось ставлення українців до української мови за останніх 10 років? З кожним роком все більше людей спілкується українською, особливо це помітно в Києві: якщо в 90–х роках солов’їною послуговувалося від сили п’ять відсотків, то нині – не менше тридцяти! Про це свідчать і дані соціологічних опитувань, і наклади моїх посібників, і моє вухо, чутливе

Все було так просто? Чи виникали труднощі? Найважчий період життя припав на моє перше десятиліття в Києві: працював у бюджетній сфері, мало заробляв, а сім’ю треба було забезпечувати. Син хворів, а ліки коштували дуже дорого. Треба було орендувати житло в столиці – теж недешево. Мої однокурсники –хлопці одразу зійшли з філологічної дистанції: хто на базар пішов працювати, хто – в бізнес. А я тримався, вірив у себе. І не шкодую. Труднощі зробили мене сильним.

значення, а головне – духовність. Ще дуже допомагає жилка підприємливості. Я вивчаю попит, придивляюся, що хоче моя цільова аудиторія, свій продукт стараюся “запакувати” в найкращу обгортку, а ще – віртуозно подати. Дбаю, щоб книжки були смачними і за змістом, і за формою. Як результат – наклад моментально розкуповують, як гарячі пиріжки.

до українських мовних вібрацій у громадських місцях. Як Ви ставитесь до того, що абітурієнти роблять з Вас ікони у соцмережах? Вам це лестить? Творити ікону з людини – гріх! Але ж це підлітки, вони в тому віці, коли моральні межі розмиті. Хай там як, а увага молоді до моєї персони тішить самолюбство.

Коли Ви написали свій перший підручник? Що спонукало почати займатись науковою діяльністю? І мені, і моїм учням дуже не подобалися підручники – як радянські, так і пострадянські: заскладні, ілюстрації примітивні, від підручників з мови й літератури віяло кріпацтвом і боротьбою селян з панами. Писати підручники я почав у 34 роки. Моя перша навчальна книга одразу посіла перше місце в Національному конкурсі підручників. Думав, що випадково. Наступного року знову подав підручник на конкурс – і знову перемога. Ось так я перемагаю вже 15 років.

Яка основна проблема української мови на сучасному етапі, на Вашу думку? Найбільша проблема української мови в тому, що нею не хочуть говорити мільйони українців. Ти звертаєшся до продавця чи аптекарки, до працівника готелю чи офіціанта, а твою мову ігнорують. Гірко, коли ігнорують її молоді люди. Навіщо тоді вони вивчали її в школі 11 років?! Навіщо держава витрачає кошти на вивчення мови, якою молодь потім не послуговується? Йдеться про мову в громадських місцях, у сфері обслуговування. Мова, якою не розмовляють, приречена на смерть. Тож я ставлю собі за мету створювати дуже якісний продукт, яким можна було б розтопити серця тих, хто ігнорує українську мову. Дар’я Кучер

Прочитала на одному ресурсі, що тоді, аби заробити трохи грошей, Ви збирали пляшки. Правда? І таке було. Приїхав до Києва, а сім’я залишилася в Запоріжжі. Стипендія мізерна, і ту затримували. Паралельно працював вчителем у школі і навчався в аспірантурі. Минуло два тижні, настав день авансу. Усім видали, а мені – зась… Як потім з’ясувалося, хтось у районній бухгалтерії не туди заніс мої документи, тож мені гроші й не нараховували. Рятувала груша, що росла неподалік гуртожитку. А ще – вставав раненько, щоб ніхто не побачив, і йшов збирати

РІА Львів / весна 2020

Розкажіть, яких зірок Ви вчили української? Серед моїх учнів Володимир Зе-

ленський, Олександр Педан, Анатолій Анатоліч, консультації брала телеведуча Габріела Масанга. Я навчав багатьох депутатів і міністрів, проте політики зазвичай не дозволяють називати свої імена.

13


Оновлюйся

з весною:

Відображення навпаки: змінюємо зовнішній образ для внутрішнього перетворення

Ким я хочу стати, коли виросту? Так-так, дорослі теж ставлять собі це питання. На кожному етапі життя у кожного з нас є ідеальний образ, до якого хочеться прагнути. Бути впевненішими, активнішими, привертати увагу протилежної статі або легко заводити контакти з людьми. Думаєте, потрібні роки роботи над собою, щоб досягти такого результату? Сучасні психологи пропонують прискорити цей процес, поставивши на перший план зовнішнє перетворення. Подібний прийом давно застосовують актори – щоб краще вжитися в роль, вони репетирують у костюмах. Це допомагає їм на короткий час перетворюватися в інших осіб не тільки зовні, але і всередині. Чому б не взяти цей ефект на озброєння? u Почніть із зачіски. Існує безліч програм для iOS або Android, які дозволяють приміряти новий образ до відвідування перукаря. Можна пограти з кольором, довжиною та об'ємом, щоб попередньо оцінити інший імідж. u Перегляньте свій гардероб. Коли, як не навесні, позбавлятися від речей, які не приносять задоволення? Приберіть все, що лежало “для дачі”, чекало на схуднення, морально чи фізично застаріло. u Створіть папку з фото цікавих поєднань в одязі і поступово купуйте необхідні елементи. Для натхнення можна використовувати Instagram або Pinterest. Ви здивуєтесь, як зовнішні зміни допоможуть створювати правильне враження, почуватися впевненіше і навіть простіше приймати складні рішення.

14

Поступитися, щоб перемогти: міняємо підхід до старих звичок

Відчуваєте слабкість, втому та апатію? Час підтримати свій організм і переглянути звички. Причиною може бути як весняний авітаміноз, так і неправильний підхід до розпорядку дня. Налаштуйте режим сну. Повноцінний 8 годинний відпочинок не тільки відновить енергію, але і збереже молодість шкіри, гостроту пам'яті та здатність концентруватися на завданнях. Звикайте вкладатися до опівночі: саме в цей час виробляється мелатонін, який відповідає за якість сну та приглушення стресу. Перегляньте ставлення до тютюну. Якщо ви поки не налаштовані повністю відмовитися від звичного ритуалу, ви можете зробити його менш шкідливим за допомогою сучасних гаджетів. Наприклад, IQOS нагріває тютюн без горіння, виключаючи виділення канцерогенного диму. Саме в ньому містяться небезпечні для організму речовин, які засмічують легені, роблять шкіру тьмяною, а пальці – жовтими. З IQOS звичка стане більш гігієнічною та екологічною, адже в його аерозолі міститься на 95% менше шкідливих речовин у порівнянні з сигаретами. Відмовтеся від кави. Бадьорий напій викликає залежність, а його надмірне вживання негативно позначається майже на всіх системах організму. Штучний енергетик порушує сон, навантажує серце, вимиває кальцій і знижує природний підйом. Краще замінити його більш безпечними та вітамінними напоями (цикорій, журавлинний морс, зелений, імбирний або трав'яний чай, ройбуш або матча). Оновлені звички піднімуть імунітет і поліпшать самопочуття.

РІА Львів / весна 2020


час змінювати звички

Весна надихає і спонукає до змін, але не дає інструкцій. З чого почати, щоб оновлений рік приніс нові відчуття і досягнення? Навесні хочеться вірити, що вона обов'язково стане початком чогось прекрасного, життя заграє яскравими фарбами, а оновлення у природі торкнуться кожного з нас. Але якщо відродження навколишнього світу відбувається саме по собі, то людині для досягнення результату потрібно не тільки міняти свої звички та установки, а й здійснювати певні дії. І якщо ви досі не встигли розпочати трансформацію свого життя – у вас є другий шанс. Почніть прямо сьогодні!

Тільки вперед і вгору! Плануємо особистий та професійний ріст

Якщо робота перестала приносити задоволення, пора міняти напрям або рости вгору. На щастя, доступність інформації дозволяє отримувати нові знання віддалено, а більшість з них навіть безкоштовно. Отже, що допоможе стати більш продуктивним і досягти успіхів у кар'єрі? Почніть вивчення нової мови або удосконалюйте ті, якими володієте. Можливо, на вашому смартфоні вже давно встановлені популярні додатки для цих цілей. Доповніть їх переглядом відомих фільмів мовою оригіналу, перекладайте улюблені пісні, тримайте під рукою картки з новими словами. Доступно підтягнути мову допоможуть онлайн-марафони, безкоштовні YouTube канали або підписки на англомовних блогерів в Instagram. Заощадити час можна, навчаючись з репетитором по Skype. Відвідуйте тренінги. Добре сплановані заняття допомагають вийти із зони комфорту, поглянути на звичні речі під новим кутом і отримати заряд мотивації. Головне – не зловживайте такими практиками, щоб відвідування заходів не стало заміною реальних дій. Читайте книги замість інтернет–ресурсів. Доведено, що звичка читати короткі пости призводить до нездатності сприймати великі обсяги інформації. Більш того, навіть корисний новий матеріал, поданий в стислому вигляді, швидко забувається. В процесі читання книги інформація, навпаки, нашаровується і відкладається в довгострокову пам'ять. Крім того, таке заняття розвиває уяву, розширює кругозір і робить вас цікавим співрозмовником. Складіть список цікавих занять, і почніть підкорювати нові висоти!

РІА Львів / весна 2020

Стати легким – не важко: переглядаємо меню!

Є час запасати калорії і час їх витрачати. Втомлений за зиму організм вимагає поповнення енергії, яке не можуть забезпечити мізерні перекуси або запашні булочки. Якщо ви хочете привести тіло в порядок і покращити метаболізм, пора починати харчуватися правильно: u Мінімум 3 повноцінних прийоми їжі плюс 2 перекуси. Помірні порції і регулярне харчування дозволять завжди залишатися ситими та не переїдати. u Намагайтеся утримувати баланс поживних речовин. Для організму однаково важливо отримувати білки для будови м'язів, жири для здоров'я волосся і нігтів, і вуглеводи для енергії. Беріть їх з корисних продуктів – крупи, бобові, червоне м'ясо, птиця, оливкова олія або авокадо. Контролювати баланс допоможуть мобільні додатки (наприклад, ХіКі). u Їжте більше сирих фруктів та овочів. Вони повинні складати базову частину раціону, щоб забезпечити необхідний запас вітамінів і налагодити роботу кишківника. u Пийте більше чистої води. Норма в 30 мл на кілограм ваги забезпечить еластичність шкіри і здорове травлення. Доки пиття не стане звичкою, можна налаштувати додаток, який буде нагадувати про це протягом дня. u Пропийте курс потрібних вітамінів. Приймати полівітамінні комплекси фахівці вважають недоцільним: людина рідко відчуває дефіцит у багатьох речовинах, особливо, якщо харчується збалансовано. Якщо є можливість, зробіть check–up організму – це сучасний, популярний в розвинених країнах тренд, який передбачає комплексне обстеження за 1-3 дні. Як весняний мінімум, можна здати загальний аналіз крові, аналіз на вітамін D і феритин (вид заліза). Позбавлення дефіциту цих елементів покращить працездатність і зупинить випадіння волосся. Дбайте про свій організм, і він відповість вам здоров'ям і енергійністю.

З хитрістю до лінощів – здоровий підхід!

Тіло стало млявим, почала турбувати спина, а піший підйом на декілька поверхів викликає задишку? Вам не вистачає фізичної активності! Для здоров’я м’язів, судин і серця доросла людина, що не займається спортом, повинна проходити 8–10 тисяч кроків на день – це приблизно 5 кілометрів. Звісно, ця цифра не є науково обґрунтованою, але дає приблизний орієнтир для оцінки свого способу життя. Відстежити відстань легко за допомогою сучасних фітнес–браслетів або телефонних додатків. Невтішний результат можна покращити невеликими хитрощами: u виходьте на одну зупинку раніше від дому, щоб пройти частину відстані пішки; u ігноруйте ліфти. Підйом сходами тренує серце та робить сідниці округлими; u купіть квадрокоптер з камерою для себе або повітряного змія для дитини. Море емоцій та активності вам забезпечено; u заведіть собаку. Якщо час дозволяє приділяти увагу вихованцю, немає нічого кращого для душі та тіла за щоденні ігри та прогулянки на свіжому повітрі – і відмови тут не спрацюють; u укладіть з друзями парі і пробіжіть сезонний марафон. Це справжній виклик для себе, який вимагає поступової підготовки, а участь дає автоматичну перемогу над собою. Прагніть більшого, змінюйте себе, і пишайтесь своїми досягненнями! 15


Довідка

місто в фокусі Будинок на вул. Драгоманова, 58, де зараз обласний дитячий психоневрологічний диспансер, – пам’ятка архітектури – вілла Макаревича, збудована у 1909 році правником Юліаном Макаревичем у стилі романтичної сецесії за проєктом Л. Вельтце.

За останні декілька років Львівська міська рада та обласна адміністрація активно розпродають комунальне майно. “Під гарячу руку” вже потрапила низка пам’яток архітектури як на площі Ринок, так і поза ареалом історичного міста. Отриманими коштами “латають діри” в бюджетах, аби не брати нові кредити. І все б нічого, та незабаром “з молотка” підуть медичні дитячі заклади. Зокрема – для лікування “особливих” дітей. Львівський обласний дитячий психоневрологічний диспансер Підготовка до продажу Львівського обласного дитячого психоневрологічного диспансеру, що на вул. Драгоманова, 58, тривала щонайменше 3 роки. У 2017 році обласна адміністрація виготовила проєктно–кошторисну документацію на заміну системи опалення орієнтовно на 11 мільйонів гривень. Але профільний комітет разом з депутатами вирішили недоцільним витрачати таку суму на “особливих” дітей, тому не виділили ні копійки. Далі – більше: лікарям диспансеру заборонили виписувати дітям з інвалідністю рецепти на безкоштовне лікування. Цю функцію забрали з переліку психоневрологічного диспансеру і передали сімейним лікарям. Вже у 2018 році вперше був опублікований проєкт рішення про ідею ліквідації диспансеру та продажу майна. За захист диспансеру активно пікетували батьки маленьких пацієнтів і лікарі. Рішення відклали. А цього року за проєкт проголосували голова обласної ради та депутати партій “Європейська Солідарність”, “Батьківщина”, НРУ, група “Незалежні”, УКРОП та “Народний контроль”. Так і не отримавши за три роки фінансування ані з державного фонду регіонального розвитку, ані з програми соціально економічного розвитку, Львівський обласний дитячий психоневрологічний диспансер вирішили виставити на продаж. У стаціонарі диспансеру перебували 36 особливих дітей, загалом на обліку – 12 тисяч дітей з психічним вадами розвитку, зокрема 540 – дітей-аутистів. Натомість їм пропонують 5 ліжок у Західноукраїнському спеціалізованому дитячому медичному центрі. Це мало хвилювало депутатів при прийнятті рішення. Що дійсно будо “важливе” – Олег Ганущин вже знайшов як мінімум десять охочих придбати колись панський маєток. 16

на продаж,

РІА Львів / весна 2020


місто в фокусі

Комунальний дитячий кардіоревматологічний санаторій Під приціл Львівської обласної ради також потрапив комунальний дитячий кардіоревматологічний санаторій, який тепер приєднають до Львівської обласної дитячої клінічної лікарні “Охматдит”. Як і у випадку психоневрологічного диспансеру, за відповідне рішення проголосували 50 депутатів. Санаторій через брак фінансування закрили у 2017 році. Відтоді робітники санаторію вимушено не працюють, але отримують зарплатню. Продати санаторій вирішили не лише через брак фінансування. Будівлю кардіоревматологічного санаторію

на вулиці Коновальця, 144/146, яка вже давно була ласим шматочком, виставили на продаж під приватизацію. І хоча обіцяють 50% коштів від продажу передати ”Охматдиту” та Західноукраїнському спеціалізованому дитячому медичному центру, а ще 50% – забрати в обласний бюджет розвитку, важко не запідозрити владу в особистих інтересах від продажу таких приміщень. До слова, “Охматдит” також планують реорганізувати та приєднати до Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру. Медпрацівників “Охматдиту”, як і кардіоревматологічного санато-

рію та психоневрологічного диспансеру, вже традиційно, ніхто не чує. Львівський лікарсько-фізкультурний диспансер Три роки точаться дискусії довкола Львівського лікарсько–фізкультурного диспансеру, що на Коновальця, 47. Не випадково – він також знаходиться в елітному районі міста у пам’ятці архітектури. Ця медустанова функціонує у цьому місці з 1977 року. Тут проходять медогляд, обстеження і реабілітацію близько 9 тисяч спортсменів львівських професійних команд, спортивних клубів і товариств. У диспансері – професійно підібраний медичний

або Як влада

наших дітей

продає майбутнє персонал, облаштовані спортивним приладдям зали та все необхідне для спортсменів медичне обладнання. Натомість обласні депутати пропонують занедбану поліклініку обласного наркологічного диспансеру на вул. Лепкого, 8, до того ж, значно меншу за площею. Цікаво, що влітку диспансеру виділили 1 млн грн на виготовлення проєктно–кошторисної документації і реконструкцію, про які керівництво диспансеру навіть не знало. Чи можна вважати це передпродажною підготовкою бюджетними коштами?

Довідка

Віктор Кусий, начальник управління комунального майна ЛОР

РІА Львів / весна 2020

Будівля обласного лікарсько-фізкультурного диспансеру на Коновальця, 47 є пам’яткою архітектури ХІХ століття.

Вся Україна, зокрема і Львівська область, переходить на іншу процедуру фінансування закладів охорони здоров'я. Психоневрологічний диспансер у тому стані, в якому він був, не мав змоги забезпечувати своє утримання та діяти в якості комунального некомерційного підприємства. Рішення об'єднати декілька закладів дає можливість забезпечувати пацієнтів якісними послугами та успішно функціонувати за новим принципом медицини: “гроші йдуть за пацієнтом”. Також у нас є проблема наповнення бюджету розвитку. Щоб вирішити її, ми вивільняємо приміщення, продаємо, а отримані кошти інвестуємо назад у медицину. Наприклад, кардіоревматологічний санаторій ми вже продали за 41 млн 600 тис. грн. Дар’я Кучер 17


місто в фокусі

І мертвим, і живим:

чи потрібен Львову

крематорій В Україні спалювати покійників поки що не стало традицією. Втім, це, ймовірно, лише справа часу – проблема із вільною землею для поховань є, а самих крематоріїв – три на всю країну (у Києві, Одесі та Харкові). Четвертий крематорій можуть спорудити на Голосківському кладовищі. Для цього до цвинтаря потрібно долучити ще 2 га землі. У Львові є 13 цвинтарів. Людей здебільшого ховають на Голосківському цвинтарі, а на Янівському, Сихівському та Личаківському можна лише підхоронювати. Тож у місті постала гостра потреба у будівництві крематорію. За словами архітектора–розробника проєкту крематорію Петра Крупи, для традиційних поховань у Львові потрібно щонайменше 180 га вільної землі на 20 років. Поєднання традиційного та урнового поховань зменшить цю цифру вдвічі.

18

Петро Крупа головний архітектор проєкту будівництва крематорію та колумбарію

Крематорій – не забаганка, а реальна необхідність: вже зараз територіальні запаси на всіх кладовищах Львова вичерпані. Ділянка‌, ‌‌вибрана‌‌для будівництва, є‌‌територією‌‌комунального‌ ‌підприємства.‌‌‌Раніше‌т‌ ам‌ ‌передбачалося‌‌виготовлення‌ ‌надгробків,‌‌але‌‌з’явилося‌б ‌ агато‌ ‌приватних‌‌підприємств‌, ‌які‌‌роблять‌‌пам’ятники, і ‌КП‌, ‌які‌‌мають‌ ‌у‌‌своєму‌‌розпорядженні‌‌ці‌ ‌приміщення‌, ‌зіткнулися‌‌з‌‌нерентабельністю.‌ Для‌‌колумбарію‌‌треба‌‌ще‌ ‌додатково‌‌2‌‌гектари‌‌території.‌ Найперше, потрібна ‌затверджена‌‌містобудівна‌документація – детальний‌‌план‌‌території, який розробляється‌‌він‌‌на‌‌підставі‌ ‌рішення‌‌міської‌‌ради.‌‌

Наразі невідомо, який вигляд матиме майбутній крематорій і якими будуть ніші та сховища у колумбарії. Проєкт передбачає, що ділянку у два гектари землі розіб'ють на функціональні зони. Головний вхід мав би бути від дороги Львів–Збиранка. Ще у проєкті передбачені паркінг, відпочинкова зона, меморіальний парк у північній частині на стику садів Збиранки та кладовища, реконструкція вулиці Миколайчука, впорядкування транспортного вузла та облаштування зупинок для громадського транспорту. Проєктом також передбачається весь комплекс інженерного забезпечення і збільшення кількості працівників з 21 до 31 людини. Далі цей план подадуть на розгляд виконкому та затвердження сесії ЛМР, розроблятимуть землевпорядну документацію під виділення 2 гектарів землі, проведуть конкурс архітектурних ідей щодо споруджен-

РІА Львів / весна 2020


місто в фокусі

Харків

Київ

Крематорій працює понад 30 років. Облаштовані дві двокамерні кремаційні печі і система автоматики для кремаційних цехів. У день відбувається до 20 кремацій, у місяць 420 – 480, у рік – від 5 до 6 тисяч. На території є колумбарій (близько 10000 поховань), колумбарії відкриті на чотирьох інших кладовищах міста, також урну з прахом можна підхоронити в могилу родичів.

Крематорій збудований 1975 року поруч із Байковим кладовищем. Має три прощальних зали та вісім печей. Щоденно відбуваються 20 – 30 кремацій, щороку – понад 12 тисяч спалень. Колумбарій має 16 ділянок.

ня цього комплексу.

Одеса

Попри повну невизначеність із виглядом чи навіть існуванням колумбарію, вже достеменно відомо, що він мусить бути комунальним. Згідно з статтею 26, закону України “Про поховання і похоронну справу”, передбачено три види поховань. Одним з них є кремація. У цьому ж законі визначено, що діяльність у галузі поховання померлих здійснюється органами виконавчої влади (центральними чи місцевими), органами місцевого самоврядування та їх виконавчими органами. Ритуальні служби, за визначенням закону, – спеціалізовані комунальні підприємства для організації поховання померлих і надання ритуальних послуг. Приватних служб не передбачено.

Крематорій розташований на Таїровському кладовищі. Працюють чотири американські печі. Кремують близько 15 покійників у день, у рік відбувається понад 5 000 кремацій. Сховище урн уже майже переповнене, тому найстаріші урни хоронять у загальному склепі.

померлого, який завірив її письмово у встановленому законом порядку, або усно у присутності свідків. Якщо у заповіті не вказаний спосіб поховання, або ж волевиявлення немає – рідні можуть ухвалити рішення на користь спалення.

Спалити тіло померлого в Україні можна за двох умов: або якщо це воля

28%

Крематорій у Львові: за чи проти

негативно ставляться

51%

оцінка потреби будівництва крематорію у Львові

21%

позитивно ставляться

нейтрально ставляться Гендерний вимір

вимір за конфесією

34%

жінки

19%

22%

чоловіки

УГКЦ

55%

23%

негативно

47%

нейтральна

УАПЦ

позитивна

** у вимірах зазначено % тих, хто погоджується з твердженням

82

%

58

%

43

%

18-30

67

31-45

46-60

44

%

61+

47

%

до з тис. грн

42

%

6 тис. грн

51

%

50% Проживають від народження

59

%

%

Вимір за проживанням

10 тис. грн

20 тис. грн від 20 тис. грн

53% Переїхали до Львова

Вимір за маьтеріальним станом

Віковий вимір

У радянські часи на території Голосківського кладовища вже будували крематорій – він донині стоїть недобудованим. Ймовірною причиною називають релігійність містян. Та чи це дійсно так? Якщо в ісламській та юдаїстській традиціях тіло повинне “повернутися” до землі, то в християнстві лояльніше ставляться до альтернативних способів поховання. Деякі віряни виступають проти кремації на підставі того, що, за Святим Письмом, Бог одного разу воскресить тіло та з’єднає його з душею. А спалене тіло знищується. Інші заперечують таке твердження, адже для Всевишнього не може бути неможливого. Християнська церква не забороняє спалювати небіжчиків, якщо кремація була вибрана з причин, які не суперечать християнському вченню. Однак прах померлого все ж має бути похований на цвинтарі – поховання передбачає більшу повагу до померлого.

51% львів’ян позитивно ставиться до біопоховання у Львові. Про це свідчать результати дослідження, яке проводили соціологи КУ “Інститут міста”. Вадим Юрчак, Яна Ковальчук

Результати дослідження Інституту міста, серепнь 2019

РІА Львів / весна 2020

19


без

аналітика

Україна підтримки

МВФ:

Поки уряд запевняє, що новий транш для України від Міжнародного валютного фонду надійде протягом найближчих кількох місяців, існує великий ризик не підписати цю угоду взагалі. Йдеться про трирічну кредитну програму на п'ять із половиною мільярдів доларів. Надання цих коштів залежить від виконання Україною низки невідкладних дій. У розмові із членом Ради НБУ Віталієм Шапраном ми з’ясували, чим ризикуємо, не отримавши новий транш, та які фактори гальмують підписання нової угоди. За прогнозами, нова програма передбачатиме продовження початих і проведення нових реформ.

Чому нова влада, на вашу думку, не квапиться виконувати умови МВФ? Зазначу, що вимоги надто серйозні. Взяти, наприклад, ринок землі. Це питання намагались зрушити з мертвої точки протягом усього часу незалежності. Зараз його не можна вирішити миттєво та ще й при такому спротиві. 700 млн доларів на підтримку платіжного балансу країни.

Тому влада рухається у бік виконання вимог МВФ, але робить це досить повільно.

“Камені спотикання”, що гальмують підписання угоди: u Закон про повернення кримінальної відповідальності за незаконне збагачення Кримінальна відповідальність за незаконне збагачення була запроваджена у 2015 році. У лютому 2019 року Конституційний Суд її скасував, що спричинило серйозне занепокоєння з боку міжнародних партнерів. 30 жовтня парламент повернув цю норму в Кримінальний кодекс. u Формування незалежних наглядових рад у державних банках Міністерка фінансів Оксана Маркарова повідомила, що незалежні наглядові ради Ощадбанку та Укрексімбанку будуть сформовані до кінця 2019 року. Зараз відбір кандидатів на фінальному етапі – НБУ погоджує останні кандидатури. u Реформа податкових та митних органів Розподіл ДФС, повноцінний запуск роботи державної митної і податкової служб – один з пунктів меморандуму.

1995

Етапи, роки 20 6

1996

u Врегулювання питання щодо обмеження розміру комунальних тарифів У червні 2019 року уряд Володимира Гройсмана ввів граничний рівень цін, який уряд Гончарука нещодавно скасував, мотивуючи своє рішення тим, що такі обмеження суперечать вимогам МВФ і можуть призвести до втрат місцевих бюджетів. u Зміни в законі про Фонд гарантування вкладів та НБУ Один з важливих для МВФ пунктів – убезпечити неплатоспроможні банки від повернення недобросовісним ексакціонерам. Ринок землі Запуском ринку землі переважно опікується Світовий банк. МВФ земельну реформу підтримує. Вибір деталізованої моделі відкриття ринку фонд залишає за Україною. u

u

Анбандлінг "Нафтогазу"

Співробітництво України з МВФ в межах кредитних програм:

Майже 600 млн SDR

1994

Восени 2018 року уряд анонсував розподіл ДФС. Відтоді становлення кожної служби відбувається своїм темпом. З останніх подій: 8 грудня оновлена митна служба офіційно почала свою роботу.

1997

600 млн доларів

1,193 млрд SDR

1998

1999

2000

2001

2002

2003

2004

* Сума кредиту, млн USD РІА Львів / весна 2020

2005


та

аналітика

ризики можливості Розділити транспортування, зберігання, видобуток і продаж газу Україна зобов'язалася ще кілька років тому відповідно до угод з Європейським енергетичним співтовариством. 9 грудня 2019 року Зеленський підписав останній закон, необхідний для завершення процесу. Реальна реформа "Нафтогазу" матиме значення для співпраці з кредитором. u Продовження антикорупційної та судової реформ Донедавна важливим пунктом у цьому напрямку було передавання функцій прослуховування НАБУ та ДБР. Зараз цей закон ухвалений. Україна може обійтись без чергового траншу? Наразі ситуація на зовнішніх ринках для України сприятлива. Якщо враховувати, що Україна очікує від МВФ програму на 5,5 млрд, а перед Новим роком ми отримали від Газпрому, за програним росіянами позовом, додаткові 3 млрд доларів – зрозуміло, що фінансова ситуація далека від критичної і ми можемо дозволити собі виконання вимог Фонду без турборежиму.

Восени 2008 року – 16,4 млрд доларів.

2006

2007

2008

РІА Львів / весна 2020

2009

І все ж, гроші від МВФ для України гарантують стабільність. Чим ми ризикуємо, не підписавши нову угоду? Єдиний ризик сьогодні – наслідки глобальної фінансової кризи, яка насувається на ринки через коронавірус. Висока ймовірність сценарію, за яким після здешевлення сировинних товарів почнеться відтік капіталів з ринків, що розвиваються. На випадок кризи, зовнішня підтримка від МВФ буде незайвою. Вона заспокоїть інвесторів-нерезидентів на ринку облігацій внутрішньої державної позики*. Це важливо для нашого Мінфіну, який планує зайняти на цьому ринку у 2020 році понад 200 млрд грн. * Облігації внутрішньої державної позики є борговими цінними паперами, які продаються Урядом первинним дилерам та їх клієнтам для фінансування потреб державного бюджету.

Чи може Україна припинити співпрацю та звідки черпатиме ресурси у такому випадку? Зараз у ресурсах немає гострої потреби. Та, зважаючи на ризики глобальної кризи, я б не

Влітку 2010 – 15 млрд доларів

2010

2011

радив уряду нехтувати підтримкою Фонду. Тим паче, що вся робота вже пророблена, залишилось здійснити кілька кроків: зокрема, подати програму на розгляд Раді директорів. Які пункти гальмують підписання угоди? Земля та законодавчі питання щодо ПриватБанку. Що відбувається з питанням “землі” ви можете спостерігати у Верховній Раді. Думаю, це питання – більш політичне, ніж економічне. Щодо проблем довкола ПриватБанку – знаю, що після того, як в Україні попрацювала місія МВФ, сторони підійшли до компромісу. Як думаєте, коли вдасться поновити співпрацю? Думаю, до травня Україна зможе виконати всі вимоги МВФ. У разі розгортання глобальної кризи, думаю, можемо раніше розраховувати на нову програму від МВФ. У практиці роботи Фонду були ситуації, коли Фонд частина умов програми ще знаходилась у процесі виконання, а програму розпочинали. Ми маємо таку надію. Дар’я Кучер

Квітень 2014 року – поновили співпрацю з МВФ, отримали 15,1 млрд доларів

2012

2013

Президент Віктор Янукович підписав угоду про 15-мільярдну позику від Росії, відмовившись від співпраці з МВФ

2014

2015

12,348 млрд SDR

2016

2017

2018

21


Хто всі ці люди? Найперше, не потрібно плутати вегетаріанство і веганство. Вегетаріанці не вживають м’ясо, птицю, проте дозволяють собі морепродукти, рибу, яйця, мед. Вегани виключають зі свого раціону усі нутрієнти рослинного походження. Вегани практикують і ще суворіші обмеження: фрукторіанство (споживання лише фруктів), сироїдіння (раціон складають

Неофіційно 2020 рік проходить під егідою веганства. Публікації з гештегом #vegan набирають рекордні перегляди, веганська ком'юніті повільно розростається від меншини за інтересами до масового руху. То що спонукає людей відмовитись від продуктів тваринництва на користь рослинної їжі?

O G

лише термічно необроблені продукти, максимально наближені до свого природного вигляду).

За чисту воду Етичний бік переходу на рослинний раціон зрозумілий та логічний – люди готові обмежити себе у їжі задля уникнення страждань тварин. Проте не для всіх цей аргумент є достатньо переконливим. Не є таємницею, що кожне виробництво більшою чи меншою мірою залишає свій слід в екосистемі. Навантаження на сільськогосподарські угіддя при виробництві продуктів тваринництва більше в декілька сотень раз у порівнянні з вирощенням, наприклад, злакових культур. Згідно зі звітом Science за 2018 рік, для виготовлення м’яса, молока та яєць використовують близько 83% світових сільгоспугідь. Кількість населення щороку зростає, відповідно збільшуються й світові апетити. Це тягне за собою вирубку лісів для організації нових

тренд чи єдина альтернатива?

територій для ферм і фабрик. Щорічно людство втрачає лісовий масив розміром з територію Волинської, Рівненської та Житомирської областей разом узятих. Щоб отримати 1 кг телятини, необхідно 13 000 літрів води. Щоб виростити таку саму кількість кукурудзи – 500 літрів. Тваринництво також призводить до забруднення водних ресурсів: здебільшого фермерські відходи потрапляють прямісінько в воду, яку люди використовують для прання, особистої гігієни і вживають як питну. Флора і фауна річок, морів, океанів страждає від антибіотиків і гормонів, що містяться у кормових культурах на фермерських господарствах. Ковбаса для вегана Веганство – давно не про обмеження, поїдання лише “трави” та карикатурні зображення адептів як нездорово худих людей – вічно голодних та з синцями під очима. Можливо, раніше стати веганом за межами великого міста і було чимось “камікадзним”. Як мінімум – нераціональним і дорогим задоволенням. Зараз вибір веганських продуктів вражає. У магазинах з’являються окремі відділи, продукти вже не коштують захмарні гроші, майже в кожному закладі у меню є смачні страви без тваринних продуктів. Для тих, хто не хоче кардинально

28

змінювати своє життя і викреслювати звичні форми їжі, є альтернативне рослинне молоко, йогурти на його основі, тофу, фалафель, веганські цукерки, випічка, шоколад. Фактично, не залишилось продуктів, які не мають веганської альтернативи. Тож веганство перейшло з категорії можливості в категорію вибору. Продажі веганських товарів перебувають на піку свого зростання: загальні прибутки від цього бізнесу за минулий рік у 10 разів перевищили показники від продажів фастфуду по всій Америці. Що вже казати, якщо навіть CEO McDonalds Дон Томпсон пішов у веганський бізнес – одну з найвідоміших компаній з виробництва вегетаріанських бургерів Beyond Meat. Не тільки про їжу Веганство – це не дієта, а радше етика життя. Немає сенсу діставати ланч–бокс з веганським обідом зі шкіряної сумки, змінюючи щороку шубу із натурального хутра та обираючи бренди косметики, що тестуються на тваринах. Веганство – це про власний свідомий вибір. Ніхто не спонукає в один день відмовитись від того, що стало частинкою культури вашого життя. Але всі ми можемо робити маленькі кроки до усвідомленого споживання. Дарина Зобків РІА Львів / весна 2020


Кожен з нас, незалежно від віку і статі, прагне бути красивим та доглянутим. Якщо природа не обдарувала досконалими формами, або ж святкові застілля “вилізли” боками – потрібно докладати чимало зусиль, щоб жити в тілі своєї мрії. Авторська програма схуднення Тетяни Літавріної “90-6090” – найшвидший шлях до стрункості без шкоди для здоров'я! Курс “90-60-90” називають ліпосакцією без оперативних втручань, адже програма допомагає позбутися зайвої жирової тканини, Саме тому її учасники можуть усунути навіть зумовлені генетикою недоліки фігури. Досвідчений тренер Автором і розробницею курсу є Тетяна Літавріна – провідний тренер-дієтолог СОЦ “Формула краси”, магістр з Олімпійського та професійного спорту. Досвід тренерської діяльності – понад 18 років. За цей час сотні людей змінили своє життя, адже завдяки роботі з цим тренером позбулися не тільки зайвих кілограмів та об’ємів, а й проблем зі здоров’ям і комплексів, пов’язаних із зовнішністю. Жодних обмежень за віком чи статтю Цей метод схуднення дієвий і для жінок, і для чоловіків без жодних вікових обмежень і вимог щодо рівня фізичної підготовки. Програми схуднення для чоловіків і жінок відрізняються. Тетяна Літавріна також проводить тренування для дітей, які потребують термінового схуднення. Заняття проходять під наглядом батьків. Без виснажливих щоденних тренувань Курс триває три місяці: тричі на тиждень по годині. Це дуже зручно – адже нема потреби цілими днями займатися у залі, додатково виконувати вправи вдома, відвідувати масажистів. Програма дозволяє досягти максимальної втрати зайвих кілограмів та об’ємів за мінімальний період часу.

“90-60-90” найшвидший шлях до стрункості без шкоди для здоров'я

Користь для здоров'я Курс позитивно впливає на здоров’я і покращує самопочуття. Тренування діють як профілактика остеохондрозу та варикозного розширення вен, тож учасники ще й забувають про біль у спині та ногах. Цю програму застосовують навіть під час реабілітаційного періоду після переломів кінцівок. Замість дієт – індивідуально підібраний раціон харчування Тетяна Літавріна – тренер-дієтолог. Вона обов’язково акцентує увагу на правильному харчуванні. Це важлива складова курсу схуднення. Програму харчування тренер складає індивідуально для кожного клієнта. Помітні результати Помітні результати з’являються уже після першого місяця тренувань. Зменшуються об’єми та вага тіла, чіткішими стають контури і форми фігури. Важливо, що після схуднення організм не накопичує жирову тканину, тож не потрібно хвилюватися, що форми знову стануть такими, як були. Після закінчення курсу, клієнти можуть продовжувати займатися у рамках програми “90-60-90”. Деякі переходять на групові заняття.

formyla.krasu.lviv formulakrasy

tetianalitavrina +38 (066) 92- 92-291 ДРАГАНА, 13 тел.: (032) 222 61 61, (068) 355 09 59 Графік роботи: Понеділок – п’ятниця 08.00 – 22.00 Субота 10.00 – 18.00 Неділя вихідний

46РІА Львів / весна 2020

ШЕВЧЕНКА, 350в тел.: (032) 255 88 44 моб.: (096) 521 96 50 Графік роботи: Понеділок – п’ятниця 10.00 – 22.00 Суб. 10.00 – 18.00, Неділя 12.00 – 18.00 Можливо цілодобово, за попереднім записом (сауна, лазня)

ЛЕВИЦЬКОГО, 4 тел.: (063) 521 10 10 (032) 225 58 57 Графік роботи: Понеділок – п’ятниця 09.00 – 21.30 Субота 09.00 – 15.00 Неділя 09.00 – 12.00

СТРИЙСЬКА, 202 тел.: (032) 295 8 555 моб.: (066) 355 26 82 Графік роботи: Понеділок – п’ятниця 08.00 – 22.00 Субота 08.00 – 18.00 Неділя 10.00 – 15.00


речі Хочеться жити, творити, любити, ділитися. То навіщо відмовляти собі в задоволенні, а подругам – у подарунках? Знаєте як кажуть: велику прихильність купують маленькими подарунками. А Ptashka подбала, щоб обирати презенти стало ще приємніше: саме зараз діє акція 1+1=3. Придбай яскравий аксесуар для себе та подруги, а третій отримай абсолютно БЕЗКОШТОВНО. Купуй, даруй і розквітай разом з Ptashka!

PTASHKA JEWELRY

вул. Шевська 12 (2 поверх) ptashka.shop ptashka.shop.ua

ptashka.shop

День для себе. Здавалося б, що таке – один день: лише 24 години на безкінечну місію “встигнути все”. В безперервному вирі справ знайди день для себе. Пройдися магазинами, знайди час для власної краси, випий кави з подругами. Бо хто, як не ти, знає, чого ти хочеш? Обрати новий улюблений лук для весни в “Фешн Плаза” – приємний клопіт. Джинси з блейзером – на прогулянку? “Маленька чорна сукня” – для побачення з Ним? Стримана сорочка з цікавими ґудзиками – в офіс? І сумочка. І туфельки – он ті елегантні човники. Чи стильні кросівки? Випий запашної кави, покрутися перед дзеркалом, зроби селфі, обери “свої” речі. Тільки не скупи все – подругам теж потрібні обновки.

Фешн Плаза

+38 097 171 00 33 м. Львів, вул.Куліша 42 fp.mens.l

Якщо весна “втекла” з обличчя – її можна повернути. Естетична медицина сьогодні – це мистецтво, підкріплене наукою. Спеціаліст, який виконує процедуру, крім професійних навичок і високої кваліфікації, повинен володіти естетичним смаком, підкресленим тонким відчуттям міри. Головною метою професіоналів Клініки естетичної медицини “Персона Люкс” є попередження старіння і гармонізація образу, виправлення естетичних недоліків без шаблонності, максимально дотримуючись природності. В клініці ін’єкції роблять лише лікарі.

Клініка естетичної медицини “Персона Люкс” м. Львів, вул. А. Богомольця, 3/1 (067) 380 80 25 www.personalux.com personalyx@gmail.com

24

РІА Львів / весна 2020


речі Хочеш новий настрій – зроби новий манікюр. Будь елегантно-стримано чи пристрасно-артистичною, неординарною, яскравою, цікавою. Головне – будь щасливою. І подбай про свої руки – в твоїх тендітних пальчиках прихована невгамовна сила, яка може змінити світ. Подумай над цим, поки б’юті-феї Be Space чаклуватимуть над твоїм бездоганним манікюром.

Girls only Be Space

вул. Менделєєва, 13 +38 (073) 8790367

be.space.lviv

Досконалість не має меж. Як і наше прагнення бути прекрасними. Ідеальні брівки зроблять погляд виразнішим і підкреслять очі. Вимальовувати ідеальні вигини щоранку – справа кропітка. Пудрове напилення брів – не лише економія часу на ранковий макіяж. Можна не хвилюватися що брови “стечуть” в спортзалі чи басейні. Зрештою, це просто гарно. Пудрове напилення брів – 2500 грн, корекція – 1200 грн

Nina Ladneva beauty style вулиця Кавалерідзе 23 nina.ladneva

РІА Львів / весна 2020

beauty.space.lviv

BS cosmetics

Bs_narural_cosmetics bombashopcosmetics.com Час потурбуватися про шкіру, адже вона втомилася зимувати. Почни з очищення. Єдиним засобом, який здатен глибоко очистити шкіру від дуже стійкого макіяжу є гідрофільний гель. BS cosmetics створили такий засіб для тебе. Спеціальна формула з нерафінованих олій та екстракту кори чорної верби глибоко проникає у пори та очищує від забруднень і чорних цяток. А ще – запобігає утворенню запальних процесів і врегульовує виділення шкірного сала. 25


Надія Терехова дизайнерка, бізнесвумен, власниця мережі ательє PODIUM

Наскільки актуальним є індивідуальне пошиття одягу? Індивідуальне пошиття наразі набирає обертів – кожній жінці хочеться не повторюватись і щоб усе було ідеально пошито за параметрами, мірками та в улюблених кольорах. Звідки черпаєте натхнення? Натхнення завжди приходить спонтанно – під настрій. Ніколи нічого не планую наперед, спеціально не вивчаю інформацію з різних джерел для майбутніх витворів та ідей. Люблю експериментувати та ризикувати, Це мій девіз. І, як показує практика, – успішний результат моїх дій.

Мережа ательє “PODIUM" Надії Терехової

вул. Симоненка, 7 098 580 47 07 46

Стиль кого зі світових кутюр'є Ви вважаєте "вічним"? Мабуть, найбільше захоплює Коко Шанель. Ця жінка перевернула світ моди з ніг на голову. Ну і Джанні Версаче – класика. Хто одягає Вас? Ніколи не йду в ногу з модою – не цікаво бути як усі. Купую те, що мені пасує і подобається – на вихід, під подію. Одягаюсь у хороший настрій, а одяг доповнює мою індивідуальність, робить особливою. Я – вільна у своїх вподобаннях, не залежу від думки інших та не тримаюся шаблонів. Не вважаю, що свій статус успішної Леді маю демонструвати дорогим брендовим вбранням чи якимись показовими діями. Маю симпатію до багатьох брендів, проте розумію, що сама для себе є

вул. Княгині Ольги, 71 097 149 87 01

і буду авторитетом. Це дає поштовх діяти, рухатись вперед, жити по– справжньому! Чи є у Вашої сім’ї якісь унікальні традиції? Ми завжди проводимо разом вихідні, снідаємо і вечеряємо за круглим столом у повному складі, розмовляємо і ділимося різними цікавими історіями. Обов'язково обмінюємося поцілунками та обіймами – що частіше, то краще! Де і як любите відпочивати? Ми любимо, радше, релакс: басейн, джакузі, спа, масаж, пасивні вилазки на природу.

вул. Перфецького, 2 067 922 55 98

РІА Львів / весна 2020


Ф т граф

Андрій Дмитришин dmytryshynfoto american354

067 398 99 63

Фотографую найкращу версію тебе

РІА Львів / весна 2020


мода

1929 початок Великої депресії, мільйони безробітних у провідних західних країнах (безробіття сягало 20%). Попри невтішний стан економіки, продаж модних журналів постійно зростав. По-перше, в них часто друкували корисні поради щодо економного домогосподарства – наприклад, інструкції із перекроювання старих чоловічих костюмів у нові жіночі вбрання. Жінки почали носити спідниці до щиколоток, хоча за 4 роки до цього, в 1925 році, в тренді були сукні на 10 – 15 дюймів нижче коліна.

До колін 1945 і вище: Друга світова війна. Європейські країни зазнали серйозних економічних втрат. Та спідниці знову стали коротшими. Чому? Моду диктувала Америка, а США пережили економічне та технологічне зростання. Американські модниці обирають спідниці до колін, а Крістіан Діор презентує свій “Новий стиль”(New look)

Що краща економіка, то коротша спідниця? На перший погляд, довжина спідниці залежить лише від модних трендів, дизайнерів, статусу, вподобань і можливостей жінки. Однак, стан економіки також впливає на те, чого більше у вашому гардеробі – міні чи максі.

1950 – 60

“Золотий вік” капіталізму. Хіт щасливого яскравого життя і винахід найбільшого жаху для багатьох батьків – ультра мініспідниць. Боротьба за право жінок демонструвати власну сексуальність, рух за громадянські права темношкірих і загальне зростання рівня життя задали темп моді на самовираження.

28

РІА Львів / весна 2020


Найбільш ексцентричний показник стану економіки – Індекс довжини спідниці (Hemline Index), введений у далекому 1926 році економістом, професором Уортонської школи університету Пенсильванії Джорджем Тейлором. Відповідно до його теорії, що скрутніша ситуація в економіці, то довшими стають вбрання панянок. І навпаки, коли спостерігається зростання – подоли стають коротшими. Тейлор пояснював свою теорію тим, що в періоди кризи жінки, аби залишатися привабливими, змушені йти на хитрощі. Обмежені в можливості придбати нові колготи та туфельки, вони приховують недосконалості гардеробу за допомогою довгих подолів. При економічному зростанні, коли вони можуть дозволити собі більше, немає сенсу приховувати модне взуття та звабливі панчохи. Через три роки його теорія підтвердилася.

1990

мода

Глобальне зміцнення американської валюти, тотальна “доларизація” світової економіки, активна інвестиційна політика. Міні, міні і ще раз міні!

спідниця як дзеркало економіки 1970 – 1975

Часи “Великої інфляції”. Скорочення виробничих потужностей у Європі та США на 20 – 30%. Кількість офіційно безробітних зросла на 15 мільйонів людей. У моду повернулися спідниці середньої довжини

2008 2010

“Велика рецесія”, безпрецедентні заходи щодо стабілізації економік світу, “антикризовий саміт”, дефіцити бюджетів найбільш стабільних держав стають пріоритетом внутрішніх політик. А на подіуми повернулися максі. Наші дні. Я, звісно, не експерт, але спідниці–міді підозріло випереджають міні. А ще – червоні помади, низькі підбори, пишні локони та ностальгія за “бабусиними скринями”. Водночас, за спостереженнями фінансових аналітиків, фешн–індустрія відстає від фондового ринку приблизно на три роки. А мода, як відомо, циклічна та передбачувана. Може, варто зробити оптимістичний прогноз: незабаром ми носитимемо мініспідниці та будемо жити багатше? Діана Чернецька

РІА Львів / весна 2020

29


Тінь жінки

30

РІА Львів / весна 2020


У рамках Всеукраїнського проєкту “Битва модельєрів – 2019” арт-колекція “Тінь жінки” отримала спеціальну нагороду від ГО “Ідея Міста” та журналу “РІА -Львів”. Дипломний проєкт студентів-дизайнерів Марти Онищак, Уляни Павлів, Діани Пісецької та Людмили Сичак. Керівники дипломного проєкту: Ірина Осипівна Біла, Людмила Олексіївна Мазур Колекція створена у Львівському коледжі індустрії моди Київського національного університету технологій та дизайну.

Фото ВікторіяМагдалена Дзюбенко,

magdi_dziubenko РІА Львів / весна 2020

31


мандри

Казкова Австралія, поруч – яскрава Мексика, а за мить оку відкривається фантастична палітра дивовижної Африки – “Пальмярня” у Познані творить простір неймовірних вражень уже понад 100 років. “Пальмярня” – дидактичний і виставковий ботанічний заклад, розташований у парку Вілсона у Познані. Перші унікальні екземпляри світової флори та фауни тут оселилися ще у далекому 1911 році. Сьогодні на площі 4600 квадратних метрів у 12 павільйонах представлено близько 1100 видів рослин – більшість ендемічних і рідкісних. Екзотичні рослини та дерева доповнено 170 видами риб та близько 50 видами водних рослин – чудова спроба створити тропічний острівець в умовах холодного європейського клімату. У кожному павільйоні – інша атмосфера. Це і є тією особливістю, яка дозволяє подорожувати континентами, не полишаючи корпус “Пальмярні”. Перехід від галасливого міста з його напруженим ритмом до райського відчуття комфортності відбувається у ту мить, коли тропічне тепло доповнюється гармонією зеленого різнобарв’я, витонченістю кольорової гами, відтвореної у віртуозній графіці на крилах метеликів, задумливою плавністю тропічних риб – все це наповнює відвідувачів фантастичним відчуттям величі природи. Ось і мені поталанило прогулятися африканськими джунглями, зустрітись з австралійським світом рослин, зануритись у містичну красу долини мексиканських кактусів – бракує тільки пончо і сомбреро, щоб уявити себе героєм кінострічки про Дикий Захід. Ми, покоління індустріалізації і асфальтового прогресу, тут стаємо свідками природних див: як ростуть кущі кави, а грейпфрутові дерева тягнуться угору. Саме тут бачимо пухнасті коробочки бавовни, тут малеча дізнається, що апельсини ростуть і достигають на деревах, а не на полицях супермаркетів. В одному з павільйонів – великий виставковий акваріум з віртуозними зграйками риб. Кожна з них – прекрасна на свій, лише їй притаманний, лад. Я знайшла для себе свого “Немо” – придивіться ближче і знайдете свого. Будете в “Пальмарні”, зайдіть на каву в кафе “Сім континентів“. Тут стільки винятково смачного, що розбігаються очі. Скуштуйте один з десертів – не пожалкуєте. Такі прогулянки занурюють у світ тих первісних часів, коли природа була чистою і незайманою, коли люди бачили світ не через екрани смартфонів і телевізорів, а були єдині зі світом на рівні відчуттів та інстинктів. Тут переповнює вдячність до тих, створив цей куточок казкового захоплення і зміг зберегти його для усіх наполегливих шукачів прекрасного. Валерія Гончарова 32

РІА Львів / весна 2020


Світ

звірі

екзотичних вражень і первісних часів

РІА Львів / весна 2020

33


Travel Pics

Тут народився Зевс, Аріадна подарувала рятівну нитку Тесею, а винахідник Дедал збудував лабіринт для Мінотавра. Цей острів створений богами на перетині Азії, Європи та Африки, його береги пестять води трьох морів: Критського, Іонічного та Лівійського. Це – Крит, найбільший острів Греції, батьківщина першої високорозвиненої європейської цивілізації, кордон між Європою та Африкою.

Ірина Скоробогата, журналістка, мандрівниця.

Лайфхаки від мандрівниці: u орендуйте авто, якщо хочете побачити красиві та незвичайні місця, про які я вам зараз розповім; u наперед пошукайте адреси місць, які хочете побачити (місто, назва вулиці, координати), і завантажте в навігатор; u обов’язково візьміть зручне спортивне легке взуття, захист від сонця, воду та фотоапарат. Моя перша критська атракція – стародавній Інстаграм: фрески на стінах Кноського палацу показують канони краси, розваги, звичаї і побут людей, які жили тисячі років тому. Жителі міста розфарбовували стіни 34

Крит: стародавній Інстаграм, будівлі, щоб розповісти про себе, показати свою красу, достаток, силу – як зараз це робимо ми у соціальних мережах. Близько 6 тисяч років тому тут розвивалася найдревніша цивілізація Європи. Під керівництвом архітектора Дедала (того самого, який літати любив) був побудований величезний, як на той час, Кноський

палац (130 на 180 м). Зараз будівлю дехто називає 8 чудом світу, а її руїни ми можемо побачити на південь від столиці острова – Іракліона. Острів Крит – найпівденніша, найтепліша частина Європи, тут 300 сонячних днів у році. Тому великим і маленьким зміям, ящіркам і павукам подобається цей клімат. Захочете познайомитися з ближче – вони чекають у контактному тераріумі (містечко Мелідоні). Працівники тераріуму привітні і адаптовують вас до екзотичних тварин поступово: спочатку пропонують потримати маленьку

РІА Львів / весна 2020


Travel Pics

змії, пляжі та хіпі зміючку, а потім кладуть на плечі пітона у 60 кг. Беріть одяг, з яким готові потім попрощатися: моя футболка не пережила кігтів ящірок. Крит пропонує своїм мешканцям і гостям пляжі на будь–який смак: є декілька нудистських пляжів (м. Матала: Червоний пляж; м. Плакіас: міський пляж з нудистською територією біля скель; пляж Ваї) – як диких, так і з лежаками, парасольками та офіціантами. Якщо хочете рівномірно засмагнути і перевірити, наскільки приймаєте своє тіло, проведіть тут кілька годин. Здебільшого контингент цих пляжів – туристи за 50, які насолоджуються життям і приймають неминучі зміни у зовнішності. Пляж Ваї – найбільший у Європі пальмовий гай у 250 га. За легендою, пальми виросли з насіння фініків, які тут їли пірати з Африки 2 тисячі років тому. Зараз тут 5000 пальм, ресторанчики, водні катамарани. Місцеві кажуть, що в 1970 р. тут знімали рекламу батончика “Баунті”. У пальми я закохалася на піщано– гальковому пляжі Прівелі та лагуні в гирлі ущелини Курталіотіко, в 35 км від міста Ретимно. Будьте готові

до спуску, а потім підйому досить крутими сходами під відкритим сонцем протягом 20–30 хв. Зате потім пальмовий ліс та річка Мегалопотамос запросять відпочити у тіньочку. Приходьте до 11 ранку, щоб зайняти собі таке місце – туристів дуже багато. У моїй душі живе дух хіпі. Він повів мене до містечка Матала, де все кольорове: будинки, дорога, машини, посуд у тавернах! Великими буквами на міському пляжі написано “Today is life, tomorrow never comes” (Життя – це сьогодні, завтра не існує). При в’їзді в Маталу мене зустріло старе велике оливкове дерево, яке перетворили на скульптуру з багатьма вирізаними обличчями – символ того, що Любов може бути різна. Продовження

РІА Львів / весна 2020

35 37 41 35


Travel Pics

Розкопки свідчать, що перші поселення тут були ще 10 тис. р. тому. Зараз основна атракція для туристів – чисельні печери, які видовбали первісні мисливці у м’якому камені гори. Печери слугували місцем похованням, а потім – житлом хіпі. Видряпайтесь на гору і зазирніть у кам’яну кімнату, уявіть, як колись тут реалізовувався девіз “Make love not war”, зайдіть у кафе Hakuna Matata, де коктейлі замість звичайних стаканів подають у фруктах, потім перевірте, наскільки ви сп’яніли від коктейлів – спустіться гірською стежиною на Червоний пляж і скуштуйте знаменитий мохіто від Яніса (раджу не пити більше одного, якщо не хочете заночувати на пляжі). А ще тут є чудернацькі, наче інопланетні, фігурки з каменю. Місцеві кажуть, що їх створив бельгійський мандрівник Геральд. У мега екстремальному (як для мене) поході лісом у горах через майже непрохідні хащі я вбрід переходила воду, злазила і залазила по камінні, чавкала болотом і виплутувала волосся з гілок, зализувала здерті руки, а потім викинула одяг, у якому була, бо він перетворився ледь не на лахміття. Все – заради фото у крижаному водоспаді. Ще я купалася з водяними зміями на озері Курнас – єдиному прісноводному утворенні на острові, сфотографувалася з найстарішим оливковим деревом на світі і на оливковій фермі бачила, як і де протягом тисяч років виготовляли оливкову олію. Обов’язково відвідайте таверни острова. Коли я зайшла в одну з них, розташовану на горі, з дивовижним краєвидом на море – опинилася наче у звичайній квартирі: дідусь дивився телевізор, діти розмальову-

36

У подорожах я шукаю себе. Іноді навіть знаходжу. Мрію побачити різні континенти, кліматичні зони, явища природи. Хочу в цьому житті зануритися у безліч морів, океани, торкнутися пісків у пустелях, побачити вулкани та льодовики, відчути та почути гори та ліси усіх частин світу.

вали альбом кольоровими олівцями, якась жінка щось шила, а чоловік уже йшов мені на зустріч, щоб запросити у грецьку гастрономічну подорож у них у закладі. Скуштуйте равликів з розмарином (цій страві тисячі років) та ходро (перемеленим зерном), чтаподі (ніжне м'ясо восьминога, тушковане у червоному вині), спінакопіту (пиріг зі шпинатом і місцевими травами), дакос (підсохлий хліб,

политий оливковою олією, помідори та критський сир мізіфра), не забудьте про какав’ю (критський суп з риби, картоплі, моркви, креветок, з шафраном, лимонним соком) і звичайно ж запийте кількома (великими!) ковтками ракії (виноградна горілка, 35 – 37%), якою гостинні господарі пригощають туристів безкоштовно. До речі, на Криті графин молодого вина дешевший за чашку кави.

РІА Львів / весна 2020


New Collection

2020

Львів: ТРЦ "Forum Lviv", ТРЦ "King Kross Leopolis" Луцьк: ТРЦ "PortCity" Рівне: ТРЦ "EKVATOR" Чернігів: ТРЦ "HOLLYWOOD" РІА Львів / весна 2020

Pako.Lorente.Ukraine pakolorente_ua pakolorente.com.ua


Проект “Ідея міста” з Назарієм Брезіцьким на “Дуже радіо” продовжує працювати над розбудовою нашого міста, шукати людей із цікавими ідеями та тих, хто прагне змінити Львів на краще. Автор та ведучий проекту “ІДЕЯ МІСТА” на ДУЖЕ радіо НАЗАРІЙ БРЕЗІЦЬКИЙ Слухайте щопонеділка о 18.30 на 104.3

Євген Кириченко, експерт з трудової міграції У 2008 році почалася економічна криза, яка прийшла на зміну певній фінансовій стабільності. Люди набрали кредитів у валюті, аж тут з’явилась потреба повертати ці кошти. Вони повинні були їхати на заробітки, щоб не позбутись майна, закладеного як застава до цих кредитів. Фактично, так піднялася одна з перших хвиль серйозної міграції 2000 рр. У 2014 році розпочалась війна. Погіршилось не лише фінансове становище населення, але й умови життя. За останні роки ситуація на ринку праці змінилася: ще років 5 – 10 тому робітники боролися за вакансії, а зараз ситуація протилежна – компанії борються за кадри. Динаміка зараз полягає у тому, що люди їдуть працювати в інші країни й там асимілюються. Це важкий крок – виїхати за кордон, мати нове місце праці та прож ивання. І це – важливий вибір для кожного, хто його робить. Щоб залишати або повертати українців до країни, перш за все, треба забезпечити гідну зарплатню. Дуже важливими є питання безпеки та соціального забезпечення. Ми провели опитування працівників, які зараз працюють у Польщі: лише 25% планують повернутись на Батьківщину. Для України – катастрофічні цифри і гучний сигнал, що потрібно терміново щось робити з малим та середнім бізнесом. Адже якщо раніше люди зважувалися на працю за кордоном, щоб заробити грошей і забезпечити сім’ю, то за останні 3 роки ситуація змінилась – українці шукають можливості мігрувати цілими сім'ями чи з часом забрати родину за кордон.

20

Руслана Струк, ініціаторка громадського проєкту спортмайданчиків біля, заступниця директора з виховної роботи СЗШ №30 Коли громада бачить, що інші школи, інші громади щось роблять, виграють – це добре. Коли розвивається інфраструктура іншого району, постає питання: а чому в нас не так? Таким було перше запитання, яке ставили батьки щодо нашої школи. А школа в нас досить велика – понад 1000 дітей навчаються. У 2018 році ми взяли участь у конкурсі громадських проєктів. Тоді набрали лише близько тисячі голосів – катастрофічно мало. Розчарування було таке, що наступного року вже нічого не хотіли робити, особисто я склала руки. Однак батьки та учні хотіли боротися далі. Понад 5000 голосів за наш проєкт і – перемога. Заслуга – наших дітей, які не тільки зняли чудовий ролик “Ми варті кращого”, але й до останнього боролись і хотіли змін. Тепер ми зможемо реконструювати територію шкільного подвір’я: облаштуємо декілька тематичних зон, нове поле, майданчики для волейболу і баскетболу, будуть нові тренажери. Після здобутої перемоги у нас дуже багато планів: цей проєкт – лише початок нашої громадської діяльності.

РІА Львів / весна 2020


ВЕСНА НА

096 170 94 84,

РІА Львів / весна 2020

098 800 11 28

ідея міста


коуч-сесія

Аналіз конкурентів

У своїй роботі бізнес–тренера я використовую цей інструмент на різних етапах. Щоразу, коли консультую власника бізнесу на старті запуску проєкту–прокачки, ми починаємо з аналізу ринку і конкурентів. Глибокий якісний аналіз конкурентів дає нам все необхідне, щоб вийти в лідери ринку, і часто є сильною основою для побудови довготривалої маркетингової стратегії розвитку бізнесу. Для розуміння свого місця на ринку, варто робити цей аналіз з певною періодичністю, проте не рідше ніж раз на пів року. Для чого вам аналіз конкурентів і де застосувати: Для формування маркетингової стратегії Щоб бачити, як упакований бренд конкурентів і яка в них додана вартість? Внаслідок чого вони продають свій товар дорожче, ніж ви? Які ключові цінності вони створили, красиво упакували та дорого продають? Які рекламні канали використовують найбільше? З яких ресурсів отримують трафік? Який портрет їх клієнта – хто їх цільова аудиторія? Які клієнти приносять їм найбільші гроші? Кому ви ще не продаєте, а варто? Для формування стратегії продажів Як продають конкуренти? Яка в них продуктова лінійка (товар-магніт, основний продукт і що допродають потім 2 і 3 кроком) Чи конкуренти одразу на зв'язку? Який спосіб зв'язку є у них, а у вас немає? Який спосіб найменш стресовий для клієнта? Вони говорять "Альо" чи взагалі не беруть слухавку і не передзвонюють? Що ви отримуєте після дзвінка? Що висилають? Куди висилають (пошта, вайбер, інший месенджер)? Чи роблять після першого дзвінка 2 – 3 – 4 дзвінок і т.д.... Яка в них воронка продажу? Який наступний крок продають? Може, одразу продають складний продукт телефоном? Для навчання стажистів Для маркетологів і продажників є класне завдання на перші дні стажування – провести аналіз конкурентів! Ви одразу побачите: u хто як мислить, хто креативний і думає на 2 – 3 кроки наперед;

як точка росту

u хто робить як-небудь, а хто готовий зробити значно більше; u хто працює на результат, а не з 9 до 18; u хто ставить уточнювальні питання, а хто “замріяний”. Для формування УТП По конкурентах видно їх слабкі і сильні сторони; зрозуміло – додають цінність чи продають найдешевше та демпінгують. Яку цінність даєте ви? Яка у вас конкурентна перевага? Чи прописані взагалі переваги вашого продукту і вашої компанії? Яку цінність ще не дають конкуренти – там ваш квантовий стрибок. Щоб бачити, де ви зараз: позбутись ілюзій – теж велика робота. У цей момент часто власник бізнесу усвідомлює, що "зараз" і "коли ми були лідерами ранку" – різні речі! Тут важливі 2 показники: яку долю ринку ви займаєте: на яку суму ринок купує і на яку суму з того ви продаєте. Якщо є цей показник – за рік ви розумієте, чи бізнес росте; як росте ринок: це дозволить бачити загалом, яка “стеля” є у вашому сегменті бізнесу і які є перспективи розвитку на кілька років. Як провести аналіз конкурентів: Самостійно: залучити команду, правильно сформулювати критерії виконання задачі, розділити навантаження. Для такої командної роботи ми спільно з клієнтами часто проводимо стратегічні сесії і мозкові штурми. Замовити в професіоналів: це економить час на саме виконання завдання, проте час, затрачений на підбір хорошого підрядника–аналітика є значним, як і ризик помилитись чи невірно поставити задачу.

Іванна Євсєєва бізнес-тренерка, коуч власників бізнесу, мандрівниця, засновниця тренінгового центру Auspex Academy

Регулярно дивіться на конкурентів, щопівроку оновлюйте інформацію, підпишіться на ваших конкурентів у соцмережах – оберіть 5 найсильніших з вашого міста, ще 5 у межах країни і 5 з-за кордону. Конкуренти бувають: ПРЯМІ – продають ВАШ продукт ВАШІЙ цільовій аудиторії. НЕПРЯМІ – продають ІНШИЙ продукт ВАШІЙ цільовій аудиторії і відбирають у вас гроші ваших клієнтів! Якщо ви продаєте шуби – прямі конкуренти продають шуби, а непрямі – діаманти. Дивіться на конкурентів ШИРШЕ!

(067)675 70 64 40

4992448@gmail.com

РІА Львів / весна 2020


РІА Львів / весна 2020


селебриті

Lviv Bandur Fest Говорити про бандуру і не згадати Lviv Bandur Fest - неможливо. У Львові вже тричі успішно проходив фестиваль, що об’єднав сучасних бандуристів. Ряд різних івентів зробив бандуру цікавим інструментом навіть для тих, хто ніколи не чув її звучання. Це і безкоштовні концерти, і майстер-класи, і мобільний додаток Bandura app, що дозволяє почути чернігівську, львівську, бандуру харківського типу, старосвітську, кобзу, торбан. Користувачі можуть навіть зіграти мелодію без навичок гри на бандурі.

“B&B project”

Молодий український кавер-гурт, заснований у березні 2015 року Тетяною Мазур і Сергієм Шамраєм. Бандура і баян – символи гурту. Енергійні музиканти своєю творчістю висловлюють нове бачення світової музики, вони віртуозно можуть виконати як світові хіти поп-музики, так і найскладніші класичні твори Вівальді чи Баха.З їхньою музикою знайомі у багатьох країнах: у Катарі, Нідерландах, Німеччині, Швейцарії.

Authentic Ukrainian. Якщо ви досі думаєте, що бандура – це табличка на дверях у кінці довгого темного коридору музичної школи райцентру, де поряд висить повідомлення про недобір учнів, то ви помиляєтесь. Чомусь наша уява при спогаді бандури збоку домальовує сліпого тужливого старця-страждальця з поем Шевченка. Проте бандура давно вийшла за межі фолк-напрямку і з української екзотики перетворилась на фішку для ряду сучасних андеграундних гуртів.

KRUTЬ Марина Круть - учасниця минулого сезону "Голосу країни" та цьогорічного відбору на Євробачення. KRUТЬ стала кращою у першому півфіналі українського Нацвідбору (пройшов 8 лютого) і на думку журі (Андрій Данилко, Тіна Кароль та Віталій Дроздов), і за результатами голосування телеглядачів. В інтерв’ю бандуристка розповідає, через скільки стереотипів їй довелось переступити, щоб довести всім: бандура – це модно. Зараз у Марини є 3 альбоми. KRUTЬ розповідає, що найбільше задоволення отримує від виступів закордоном, особливо в Азії, адже там для публіки бандура - щось нове, чого вони ще ніколи не чули. Коли ж виступає перед українськими глядачами, то часто спочатку наштовхується на скепсис :”Тільки не ця бандура”

42

РІА Львів / весна 2020


TROYE ZILLIA Тріо (Анастасія Войтюк – вокал та бандура, Артур Макось – ударні та перкусія, Віталій Маранчук – клавіші) об’єднались у Львові п’ять років тому. Музика Troye Zillia – це коктейль із українського джаз-фолку зі східними інструментами та латиноамериканськими ритмами. В результаті маємо чудовий український world music. За час свого існування, музиканти встигли видати не тільки декілька дуже цікавих альбомів, але й мали можли-

вість показати свою музику в Україні і Європі. Новинка від Troye Zillia – етно ф’южн альбом ENDORФІNY - був презентований у листопаді минулого року. Що цікаво – презентація відбулася у Львівській національній філармонії у супроводі фолк оркестру. До альбому увійшло 10 композицій.

бандури

Повернення “Шпилясті кобзарі”

Гурт з шести бандуристів, які описують свій стиль як “музичний шарж” і “добра музика”. Музиканти виконують авторські пісні, інструментальні твори, cover-версії світових хітів та українських народних пісень у сучасному форматі. Ініціатор створення гурту – Ярослав Джусь, який також є автором проєкту розвитку бренду бандури “Bandura style”. Учасники гурту активно гастролюють в Україні та за її межами. Бандуристи вже відвідали Бельгію, Францію, Великобританію, Німеччину, Польщу, Канаду, Іспанію, Італію, Швейцарію, Королівство Саудівська Аравія та Китай. Відео, де “Шпилясті кобзарі” переспівують хіт Jingle Bells українською мовою, наразі набрало майже два мільйони переглядів. Арт-директор проєкту “Bandura style” Оксана Боровець, яка є автором слів переспівів, а також авторських пісень гурту, зазначає, що “сама доля веде” учасників проєкту, адже початково він не був комерційним, а багато ідей тут втілюється без чималих бюджетів, за підтримки друзів. Дарина Зобків РІА Львів / весна 2020

43


кіно стратегію виживання України – таємною зброєю проти війн, навал, експропріації, колективізацій, голодоморів, індустріалізацій, геноцидів і знову війн, затоплень… Бо яке б не траплялося нещастя, завжди поблизу була глина, вода, очерет і кривенька деревина. А головне – толока, що гуртувала, будувала, рятувала.

12 березня на екрани вийшов фільм за мотивами твору Тараса Шевченка. Стрічку "Толока" зняв режисер Михайло Іллєнко. Допрем'єрний показ у Львові та зустріч із знімальною групою відбулися 25 лютого у кінотеатрі "Планета Кіно". Приїхали режисер, продюсер, автор ідеї Михайло Іллєнко та виконавиця ролі Катерини – Іванна Іллєнко. Робота над фільмом "Толока" почалася у 2013 р.. Зйомки призупиняли через події на Майдані і бойові дії на Донбасі. У сценарій додали фрагмент із Кримом та волонтерами. Спочатку стрічку хотіли назвати "Життя однієї хати" або "Побачити і померти". Потім зупинилися на назві "Толока". Багато чого бачила українська хата, багато чого чула. В глиняних стінах хати залишилися відбитки слів багатьох поколінь. Вони вкарбовуються у сволок, стіни, мисник над дверима, горщики на печі, в одвірок. Якби можна було розплутати ці сліди, поговорити з українською хатою… Але з хатою вміють говорити лише її мешканці. У фільмі говорити з хатою буде Катерина з балади Шевчен-

ка. Події "Толоки" – це 14 вибіркових фрагментів історії країни. Головна героїня Катерина в козацькі часи обіцяє трьом козакам вийти заміж за того, хто визволить її брата (насправді – коханого) з полону. Вона чекає не одне століття. Не старіє, переживає набіги татар, гайдамаччину, більшовиків, голод, війну, табори, Афганістан, Чорнобиль, і врешті – війну на сході. Чекає, не втрачаючи надії.І хоча кожне випробування руйнує хату Катерини, вона вперто знову й знову підіймає її з руїн.

Михайло Іллєнко, режисер, продюсер

Для мене “Толока” почалася давно – шістдесят сьомого року в селі Бучак під час зйомок фільму Юрія Іллєнка “Вечір напередодні Івана Купала”. Якось в перерві між дублями брат, дивлячись на стріхи Бучацьких хат, назвав толоку

44

історія однієї хати

Після показу у Львові, фільм отримав перепустку у сьогоднішній день. Для мене було дуже важливо, щоб стрічка була актуальною. Під час офіційної зустрічі з глядачами, а потім – під час неформальних розмов, я отримав підтвердження, що так і є. Толока – код із нашої генетичної пам'яті, у часи випробувань він пробуджується, активізує все для перемоги. Майдан, волонтерство – теж толока.

Іванна Іллєнко, виконавиця головної ролі

Думаю, що ми правою ногою вийшли в цю подорож вдало, і тепер починається справжнє, щасливе життя картини.

Сергій Фоменко, фронтмен гурту “Мандри”, саунд-продюсер

Після цього показу мене переповнює дуже багато емоцій. По-перше, це – глибока історія. По-друге, дуже потішила реакція залу – це справжнє диво: глядачі реагували на фільм, як діти. Команда фільму оголосила про початок спільного проєкту з Фондом “Повернись живим”: сім гривень з кожного квитка на “Толоку” будуть перераховані Фонду і спрямовані на допомогу армії. Дарина Зобків

РІА Львів / весна 2020


Наталія Климюк

Вперше у Львові МК для дівчат-ведучих від неймовірної

Юлії Крауз

Ведуча – це поєднання харизми, голосу, зовнішнього вигляду, таланту та ще безлічі професійних фішок. Однією із найкращих у сфері весільного бізнесу є неймовірна ведуча Юлія Крауз, котра пройшла шлях у 20 кроків до свого власного Олімпу. Саме вона знає і вміє ділитися набутими навичками в івент-індустрії. Юлія Крауз – журналістка, сценаристка, талановита телеведуча, успішна ведуча святкових подій, надзвичайна жінка та мама і не тільки. Вперше у Львові проведе свій унікальний комедійно-драматичний МК для дівчат-ведучих: 20 кроків до вершини. Покрокова інструкція

Ви маєте бути, якщо ви: u дівчина-ведуча і працюєте у Західній Україні. Багато працюєте, але не знаєте, що зробити, аби розвиватись, рухатись вперед і збільшувати свій гонорар;

Максим Діденко

u хотіли би реалізувати неймовірні ідеї, але не знаєте як? u мрієте працювати на ТОП-івентах, шукаєте нові креативні рішення.

Інвестуйте у власний розвиток і розпочніть весільний сезон у повній бойовій готовності, бо Юлія Крауз готує для вас продуктивний, ефективний МК, аби САМЕ ВИ посіли достойне місце у цій ніші. Юлія Зюбровська

Організатори: Юлія Зюбровська, Максим Діденко, Наталія Климюк 096 955 71 76

РІА Львів / весна 2020


книжкова полиця

“Коли говорити “З першого розділу “ТОП-тарганів у голові” отримала два потужних ляпаси, оскільки двоє з цих тарганів давно дратують мене в повсякденному та професійному житті. Трохи боляче, що раніше до цього не дійшла і змарнувала стільки часу. Мабуть, ця книга потрапила до мене дуже вчасно – щоб усвідомити це і змінити” – написала у відгуку одна з перших читачок.

Людмили Калабуха

бізнес-тренерка, переможниця рейтингу ”Найкращий блогер України 2019” у номінації Економіка/Бізнес/Суспільство, почесна амбасадорка WED ООН в Україні з розвитку жіночого підприємництва, авторка книги-бестселлера “Почніть говорити “НІ” (увійшла в ТОП-10 Кращих книг України 2017)

“Так”:

як повірити в себе та реагувати на негатив Нові методи продажів та переговорів, які змінять ваше уявлення про бізнес–спілкування і принесуть більше грошей; Неймовірні історії перемог і провалів реальних людей – наших сучасників, українців, що змогли реалізуватися всупереч усім випробуванням, які підкинула їм доля.

Стиль книги – лаконічний і щирий, ніби ви розмовляєте з авторкою, яка сидить навпроти, та з її героями. Часом ви будете сміятися, інколи сльози будуть підступати до горла, та незмінним буде одне – ви по-новому подивитися на себе, свої можливості, оточення, і все, що з вами відбувається.

Дивовижні історії самої Людмили та її друзів доводять, що кожен може побудувати успішну кар’єру, переконати найскладнішого клієнта і створити щасливу сім’ю.

Для тих, хто працює у продажах і займається бізнесом, особливо цінними стануть розділи про спілкування з клієнтами та партнерами.

Чому треба прочитати цю книгу? Тут прості та дієві методи підвищення самооцінки, прокачки впевненості в собі, роботи з критикою та претензією, грамотною реакцією на негатив у бізнесі, житті та соцмережах;

44

РІА Львів / весна 2020


Адвокат Анатолій

Подковський

+38(097)461 74 61 РІА Львів / весна 2020

55


книжкова полиця

Еротичні читання

Весна – пора кохання. А воно – кохання – не лише про духовне і возвишене. Це і про тілесно-еротичне. Підбірку книг саме на таку чуттєву інтимну тематику ми підготували для читання. Тільки українські автори, тільки еротична проза.

Оксана Забужко

Сергій Топольницький

Львів – одне велике ліжко

Одинадцять оповідань про Львів, час і секс. Всі 11 історій, за задумом автора, відбуваються одночасно ніби в паралельних світах – в одному і тому ж місці, з одним і тим же головним героєм. В одному світі він – сімейна людина і намагається якось урізноманітнити своє сексуальне життя. В іншому – вільний хлопець, що зв’язався зі збоченкою. Він може бути власником великої компанії, або простим вчителем української мови та літератури. Та в усіх оповіданнях, все, що його хвилює – секс.

Юрій Винничук

Житіє гаремноє

Свого часу твір наробив галасу та навіть спричинив скандали. Воно й не дивно: історія про бідну українську полонянку Настю Лісовську з Рогатина подана як еротичний “щоденник” султанки Роксолани і рясно проілюстрована сценами сексу в усіх можливих ракурсах, позах і позиціях. З часом цей хрестоматійний текст посів місце “українського Декамерона”, а його автор заслужив реноме майстерного літературного містифікатора.

48

Польові дослідження з українського сексу

Один із перших феміністичних романів в країні став помітною подією в українському літературному житті через відверті еротичні сцени та сміливі міркування про українську та жіночу ідентичність. У центрі сюжету – складні стосунки української поетеси, що приїхала викладати в США, та амбітного скульптора. Книга наповнена цитатами, які стали крилатими фразами: “Раби не повинні родити дітей. Бо це вспадковується”, “Я чоловік слабкий, я й зарубать можу”. Книжку переклали одинадцятьма мовами.

Юрко Покальчук

Заборонені ігри

Чоловік, жінка, любов, секс – здавалося б, теми звичні. Але коли чоловік – підліток, жінка – вдвічі старша за нього, а секс – порятунок від страшного прокляття, то все різко змінюється. Юнак ромського походження Василько Вовк і його вчителька Люба Попадюк потребують один одного: Люба рятується від нещасного життя у шлюбі з нелюбом, а Василько – від майже неминучої смерті, адже він – нащадок древнього проклятого роду. Врятувати може лише кохання і народження первістка, доки хлопцеві не сповнилося п’ятнадцять. У книзі вдало поєднані елементи фентезі, любовного роману та еротичної прози.

Люба Клименко (псевдонім)

Пор’ядна львівська пані

Роман сексуально, еротично, а місцями й порнографічно розповідає про львівську пані, яка знаходить коханця і відкриває у собі призгаслу іскру сексуальності. Пенелопа Василівна стає для читача образом задоволення, любові, легкості та ненав’язливості в стосунках, а її сексуальні пригоди пробували повторити справжні поціновувачі роману. Цей твір наповнений не лише гарними фото та описами Львова, але й детально змальовує усі любощі, пестощі та пози.

РІА Львів / весна 2020


РІА Львів / весна 2020


Event Industry Forum вже традиційно зібрав відомих івенторів, зірок шоу-бізнесу та всіх, кого цікавить індустрія організації подій. Це не лише майданчик для лекцій і тренінгів, а й місце для знайомств, спілкування та обміну досвідом. Окрім цього, Форум об’єднує міста України, що допомагає разом розвивати сферу івентів у нашій країні. Стадіон “Арена Львів” розділили на чотири тематичних зали, які були присвячені шоу-бізнесу, бізнес- та корпоративним заходам, шоу та публічним заходам, організації весіль та першій школі з основ організації подій “Івентології”. Цьогоріч форум присвятили побудові бізнес-стосунків на основі людських якостей і цінностей, котрі мають стати на сторожі розвитку подієвого ринку майбутнього. Організатори вибрали гасло Change and create the industry, наголошуючи, що змінюючи свої цінності і граючи за правилами цивілізованого ринку, кожен здійснює неоціненний внесок у формування потужного розвитку івент-галузі.

24 42

РІА Львів / весна 2020


Event Industry Forum став платформою, на якій велися палкі дискусії про: u найближчі перспективи конгрес-холу у Львові (чи має він бути багатофункціональний, хто має інвестувати, яка роль місцевої влади); u інфраструктурні можливості для проведення масштабних заходів в Україні (де провести конференцію на 5000 осіб, які готелі та кейтеринг потрібні діловому туристу, на яких локаціях організовувати спеціалізовані виставки, яку культурну програму запропонувати делегатам форумів); u рівень сервісу, об’єднання ключових гравців ринку, спільну роботу з державною та місцевою владою; u перейняття міжнародного досвіду (як залучити ключових експертів, як навчити власний персонал); u перспективи розвитку українського шоу-бізнесу (чи матимуть можливість українці платити за квитки на концерти, чи шоу українських виконавців поступаються виступам світових зірок, чи задаватиме тренди в музиці Україна); u великий потенціал українців і страх ризикувати та брати на себе відповідальність. Особливістю форуму є те, що вчаться усі його учасники, включно зі спікерами. Це генерує нові ідеї для розвитку міста у всіх його аспектах: економічному, культурному та інфраструктурному. Дар’я Кучер

РІА Львів / весна 2020

23


Навесні знаки стихій землі і води опиняться в епіцентрі соціального життя. Сонце подарує їм бажання бути яскравими та привертати увагу. Знакам повітря доведеться виступати на публіці, тож запасайтеся впевненістю в собі. Травневі зірки налаштовані частіше збирати родини за одним столом. І не забувайте про дисципліну - бунтівний Сатурн підкидатиме ідеї, які не варто втілювати.

Овни

Місяць буде кризовим для кар'єри. Та й у всіх сферах стабільний аж до нудного. Можливо, навіть нападе апатія і бажання заховатися від світу. Тим, хто працює у великій організації, варто остерігатися стресів і пліток. Жінкам–Овнам захочеться змінити імідж. Ймовірно, новий образ буде яскравим і цікавим, але чи сприйматимуть вас такою – покаже час. Астролог радить уникнути кардинальних змін. Головне – не втратити вже здобутого. Самотні Овни запросять на побачення неординарну людину, але далі зустрічей відносини не зайдуть. Сімейні представники знаку будуть планувати покупку нерухомості та переїзд.

Тельці

Травень – місяць удачі, спокою і радісних звісток. Тельці опинятимуться у правильний час в потрібних місцях. Наприкінці місяця несподівано з візитом завітають родичі. В роботі варто прислухатися до порад досвідченіших і мудріших колег. Керівникам, які народилися під цим знаком, варто виявляти більше твердості та виконувати обіцянки, дані підлеглим. Неодружені представники знаку можуть зустріти цікаву людину. Приємне спілкування і спільні інтереси можуть поєднати надовго. Може, навіть назавжди. Вдома у сімейних Тельців – період гармонії і взаємності, що позитивно позначиться на психоемоційному настрої. 52

Близнюки

Баланс між мріями і реальністю постійно буде порушуватися: то здаватиметься, що всі бажання виконуються, то світ різко ставатиме сіро–буденним. Астролог радить зосередитися на досяжному – особливо у роботі. В середині місяця вас чекає відповідальне відрядження. Якщо зробите все правильно – отримаєте і премію, і підвищення, і можливість потішити себе давно омріяною покупкою. Хоч краще витратити гроші на подарунки близьким – щоб компенсувати брак вашої уваги. Близнюки сприйматимуть особисте життя дуже філософськи: як є, так і добре. Що ж, довіритися зіркам – не найгірший спосіб заслужити їх прихильність.

Раки

Бережіть сили. Фізичні та емоційні ресурси знадобляться, щоб з честю вийти зі всіх випробувань, які зірки вам вигадають. Головне завдання – все встигнути і нічого не забути. Поміж тим – не зруйнувати стосунки з важливою людиною. Астролог радить побути егоїстом – надто часто до вас звертатимуться за порадою. Не всім варто підставляти плече. Зосередьтеся на собі та своїй родині – літні родичі потребуватимуть уваги та, можливо, фінансової підтримки. Наприкінці весни можлива нетривала мандрівка, яка може змінити дуже багато. Тим, хто втомився від рутини, корисно буде знайти хобі. Бажано – пов'язане з освітою і самовдосконаленням. Світла смуга почнеться з підвищення.

Леви

Весна принесе успіх у професійній сфері. Кожна розпочата справа закінчуватиметься потрібним результатом. І тут затаївся підступ зірок (чи, радше, випробування): заслужені визнання і нагороди вплинуть на ваш і без того гордовитий характер. Як завжди, під удар потраплять близькі люди – члени сім'ї, які зараз особливо потребують уваги і тепла. Зможете знайти рівновагу – отримаєте все; скривдите рідних – зорі помстяться. Одне із головних завдань місяця – звернути увагу на забуті проєкти та реанімувати власне творче начало. Здається, бажання заробити відсунуло на дуже задній план прості людські радості. Виправляйтеся, Леви.

Діви

Захоплення творчістю, новим хобі або романтичним знайомством допоможе Дівам пережити емоційне напруження, що виникло в роботі. Ви можете дозволити собі розслабитися, але ненадовго. Вже наприкінці травня справ знову стане багато і доведеться черпати сили з внутрішніх резервів. Не витрачайте сили та час на пошук нових ідей і початок амбітних проєків – простота та чіткість принесуть кращі результати. Особливо фінансові. Діви “в активному пошуку” нарешті знайдуть того чи ту, кого так довго виглядали у всі вікна. Будьте милими, злегка наївними та сховайте гонор у кишеню. Дівам творчих професій зорі готують шалений успіх – ви тільки зважтеся показати світові свої творіння. РІА Львів / весна 2020


гороскоп

Терези

Підбивайте підсумки. Час переглянути свої погляди щодо відносин, визнати помилки та рухатися далі. Переосмислення – непростий шлях, але потрібний. Зумівши пробачити себе та отримати прощення, ви здивуєтеся, наскільки легше стане жити. Будьте готові оперативно реагувати на події, які калейдоскопом крутитимуться довкола вас. Стабільною буде робота – професійність і відданість команді нарешті оцінять. Ймовірно, вам запропонують поїхати у відрядження – не відмовляйтеся, навіть якщо не дуже в захваті. Повернетеся іншою людиною і на іншу посаду. Правило травня – не конфліктувати. Ніде. Ні з ким.

Скорпіони

Внутрішня сила, яка рухає Скорпіонами, здатна творити справжні дива. Ви можете вийти на новий рівень у кар'єрі та зайняти керівну посаду. Залиште конкурентам можливість стати партнерами – ймовірно, саме так закінчиться ваше тривале протистояння. Зірки обов'язково оцінять вашу старанність і прагнення вдосконалюватися. Цілком можливо, що за допомогою звернуться близькі люди – виявіть щедрість. Шукати романтичних пригод, скакати в гречку, піддаватися спокусам не варто. Самотні Скорпіони можуть закінчити весну перспективою заручин або навіть шлюбу.

РІА Львів / весна 2020

Стрільці

Хто планує – той встигає. Пам'ятайте про це, коли будете піддаватися спонтанному бажанню кинути все і рвонути в безкрайні простори внутрішньої Монголії. Астролог радить привести нарешті до ладу всі паперові справи: зірки протегують вам у цьому. Якщо є необхідність спілкування з державними установами, намагайтеся не обходити ситуацію. Стрільцям необхідно навчитися економії – дорога річ, яку ви спонтанно купили не так давно, вийде з ладу. А придбати заміну поки що не буде можливості. Частіше вибирайтеся з дому – “парним” Стрільцям сходити на побачення зі своєї половинкою буде дуже доречно, а “непарних” чекає емоційний нетривалий роман.

Козероги

Травень почнеться з турботи. Доведеться турбуватися про всіх одразу: сім'ю, колег, далеких і близьких родичів. Згадають про вас і друзі, яким будуть потрібні гроші. Водночас бурхлива діяльність і вимушена публічність емоційно виснажать. До кінця місяця захочеться тиші і самоти. Не варто собі відмовляти. Кохана людина потішить розкішним несподіваним подарунком. Ви будете прагнути романтики наприкінці весни. Козероги, чиї стосунки давно можна назвати занадто стабільними, шукатимуть нових емоцій і можуть піддатися спокусі флірту. Зорі не радять погоджуватися на пристрасний роман “на стороні”.

Водолії

Закінчення весни буде спокійним. Жодних потрясінь чи непередбачуваних поворотів долі, а почуття гумору допоможе ставитися до дрібниць з легкою доречною іронією. Цікаві, але очікувані пропозиції щодо кар'єри відкриють нові горизонти в досягненні цілей. Водолії, які шукають роботу, знайдуть ідеальну вакансію. Не варто довго думати – на це місце претендуєте не тільки ви. Місяць вдалий для фінансових вкладень, зміни іміджу. Вдалими будуть поїздки, подорожі, прогулянки. Сварки в сім'ї будуть гаситися м'якістю і стриманістю. Щоправда, сімейним Водоліям доведеться постійно доводити свою вірність. Не давайте підстав для ревнощів.

Риби

Прилив сил і бажання змін допоможуть зрушити з місця справи, які ви відкладаєте непристойно довго. Виконані обіцянки не лише заспокоять сумління, але й будуть винагороджені. Астролог радить обережно впускати нових людей у своє життя – не слід довіряти випадковим знайомим. Чоловіки–Риби можуть отримати шанс на стосунки з розрахунку: дама, до якої ви давно приглядаєтеся, раптово виявиться не лише цікавою, але й корисною. Обережно – це пастка, яку зірки приготували, щоб перевірити, чи готові ви до справжніх почуттів. Що буде, якщо перевірку не пройти – краще не питайте.

53


партнери

Бізнес–центри Forum Lviv вул. Під Дубом, 7Б 0322 956 994 ТЦ “РОКСОЛАНА” вул. Соборна,14 098 658 5740 www.roksolana.ua Інтерсіті проспект В'ячеслава Чорновола, 67г 0322 327 704 Rius вул. Академіка Гнатюка, 12А 0322 350 660 Парус вул. Липинського, 36 097 173 7577 Legendа Class м.Львів, вул. Шевченка, 111A

Авто AUDI ЦЕНТР ЛЬВІВ вул. Липинського, 54д (032) 297–12–97 ТОВ “НІКО–ЗАХІД” вул. Липинського, 50б (032) 298–95–55 salon_niko@lv.nico.ua ПАТ “ГАЛИЧИНА АВТО” вул. Городоцька, 282 (032) 232–07–72 galychyna–avto.ukravto.ua RENAULT LVIV вул. Хмельницького 228 0322 459 474 ТОЙОТА ЦЕНТР ЛЬВІВ “ДІАМАНТ” вул. Кульпарківська, 226 (032) 2–777–777 (067) 252–77–77 toyota.lviv.ua Porsche центр Львів вул. Джорджа Вашингтона,8 0322 560 911

54

HоReCa Грушевський cinema&jazz" просп. Шевченка, 28 (098) 676–46–00 cinemajazz.com.ua

Гопак вул. Наукова, 2б Королівська пивоварня сул. Староєврейська, 9 098 303 5472

Park. Art of rest Дмитра Вітовського, 43А 067 008 2222

Mon Chef вул. Городоцька, 15 0322 422 707

GLORY CAFÉ вул.площа Міцкевича, 1 0322 970 297

MUSCAT пл. Галицька, 7 (067) 80–80–495 muscat.lviv.ua

Кондитерська “Вероніка” проспект Шевченка, 21 0322 986 028 Чорний кіт вул. Героїв Майдану, 4 0322 444 240 Амадеус площа Катедральна, 7 0322 356 316 Кондитерська аптека Іонових “Під золотою зіркою” вул. Миколи Коперника, 1 0322 971 079 Паб–ресторан “Дублін” вул. Вірменська, 1A 0322 616 171 Шекспір вул. Любінська, 144 0322 955 295 Кафе №1 площа Катедральна, 5 0322 423 369 Голодний Микола вул. Стрийська, 352 0322 329 606 САЛО просп. Свободи, 6/8 0322 355 536

Старий рояль вул. Ставропігійська, 3 0322 356 694 Bagrationi м.Львів, проспект В'ячеслава Чорновола, 59 067 674 0888 Цепелін проспект В'ячеслава Чорновола, 59 067 992 2022 Sinatra вул. Кульпарківська,230 067 676 8607 Patifon Соборна площа, 14 067 388 1133 Маестро вул. Лазнева, 3а 067 310 4847 РЕСТОРАЦІЯ БАЧЕВСЬКИХ вул. Шевська, 8 (098) 224–44–444 (032) 235–71–81 baczewski.kumpelgroup.com

Клуби

Прага вул. Леся Курбаса, 2 098 737 3777

Малевич проспект В'ячеслава Чорновола, 2 050 555 5195

Split Lviv площа Міцкевича, 6/7 0322 422 200

Rafinad вул. Руданського, 1 066 400 0888

VAPIANO вул. Гнатюка, 12 www.vapiano.com

Hiresh night club площа Євгена Петрушевича, 2 067 670 0867

РІА Львів / весна 2020


партнери

FASHION CLUB пл. Підкови, 1 (032) 235–87–06 067 374 4491 De Lux вул. Володимира Великого, 2 096 276 8885

Готелі Citadel iNN вул. Грабовського, 11 0322 427 771

Магазини /Бутіки Дизайн студія Зоряни Кириленко вул. Моринецька, 7а 068 719 1053 Apple room вул. Шевська, 1 098 117 1317 проспект Шевченка, 3 093 930 7771 вулиця Гавришкевича, 5 067 978 8777

Швейцарський вул. Князя Романа, 20 0322 403 777

I People проспект Свободи, 41 067 167 6667 вулиця Городоцька, 2 097 727 2772 вулиця Пантелеймона Куліша, 45 093 449 8357

Євроготель вул. Тершаковців, 6А 0322 424 002

Дизайнер Віктор Черкаський площа Міцкевича, 1

Таурус площа Князя Святослава, 5 0322 333 400

WINETIME проспект В'ячеслава Чорновола, 45 0322 448 800

Nobilis вул. Олександра Фредра, 5 0322 952 595

Deluxe Hotel Купава вул. Комарова, 17 067 238 3536 Асторія вул. Городоцька, 15 0322 422 701 Panorama Lviv проспект Свободи, 45, м 03222 59000

Леодерм проспект Червоної Калини, 29А 067 213 7272 Estelle Medical Center вул.Липинського, 54 098 314 2264 Медіостар вул. Городоцька, 62 067 844 0505 Косметологічний центр АстраНова вул. Городоцька, 54 096 989 8594 Салон краси Martelle вул. Княгині Ольги, 100Е 093 424 4455 проспект В'ячеслава Чорновола, 16Є 093 155 1855 Miss Princess вул. Івана Франка, 61 098 177 0188

Slastion вул.Івана Франка ,61 098 765 4321

Anorr вул. Олександра Мишуги, 16 096 096 0966

Amor amor проспект В'ячеслава Чорновола, 67г 067 590 0359

Face Control вул. Липинського, 28 098 814 9440

Здоров'я/краса

Modern Art Hotel проспект Шевченка, 28 068 709 9933 modern–arthotel.com

Мати і дитина вул. Замарстинівська, 85а 0800 504 205

Edem resort medical &SPA +38 067 314 65 12 Strilky, Peremyshlyany district, Lviv region, Ukraine edemresort.com

Центр косметології та дерматології «Новодерм» вул. Академіка Андрія Сахарова, 82 067 657 7999

Kavalier Boutique вул. Старознесенська, 70 0322 423 999

Персона Люкс вул. Академіка Богомольця, 3 067 380 8025

ЕДЕМ вул. Городоцька, 95а (097) 739–56–77 hotel–edem.lviv.ua

Стоматологічна клініка Perfect-Dent вул. Тершаковців, 1Б 067 275 0749

РІА Львів / весна 2020

Авторська стоматологія Мар'яни Мельничук вул. Івана Франка, 23 0322 759 003

Масажна студія Наталії Безвуляк вул. Кирила і Мефодія, 3 097 333 1488

Нерухомість Парус вул. Городницька, 9 097 173 7577 Девелоперська компанія «MS» вул. Садова, 2А 096 231 0011 Квітка вул. Дмитра Бортнянського, 28 067 657 3333 Інтергалбуд вул. Шевченка, 60 098 611 9911

55


РІА рекомендує

elctaxi@ukr.net

Трансфери Стандарт клас Бізнес клас Мінівени Буси

Букети які дарують емоції

Працюємо по перерахунку, можлива оплата кредиткою та через QR код Працюємо з ПДВ

ТРЦ Victoria Gardens, вул. Кульпарківська, 226 А, +38 (098) 711 90 11

На будь-який смак М’ясні чоловічі u Фруктові u Солодкі u Для діток u Весільні букети для молодят u Букети для Шефів u Букети на Ювілей u u

ТЦ Forum Lviv, вул. Під Дубом, 7Б,

+38 (097) 008 12 11

ТЦ Роксолана, пл. Соборна, 14,

+38 (098) 322 47 07

Фотостудія Зелена 20 (Книжкова фабрика "Атлас" 5 поверх),

На будь- яке свято втілю Ваші ідеї в прекрасні букети

тел.: 067 670 67 37

Вальків Оля 097 271 77 10

FACE cosmetics shop

u u

професійна та напівпрофесійна косметика корекція брів u make up

ТЦ "Сихів", 3 поверх., магазин №31 face_cosmetics_shop.ua

56

+38 (067) 675 77 14 +38 (063) 930 25 61


NLstudio

Нова інтер’єрна фотостудія

Новітні тренди та класика, family та hot фотосесії під одним дахом @nlstudio_lviv

NL photostudio Lviv

с.Холодновідка, вул.Галицька, 36

(дуже близько від кільця на Городоцькій, Метро/Епіцентр)


designstudiobyYuliiaBila designbila@gmail.com +38 097 908 25 63


Millions discover their favorite reads on issuu every month.

Give your content the digital home it deserves. Get it to any device in seconds.