Page 1

×ÅÒÂÅÐ, 2 ËÈÑÒÎÏÀÄÀ

1

«ЗАПОРІЗЬКА ПРАВДА» ГАЗЕТА ОБЛАСНОЇ РАДИ

р.

8

о Ст

Ціна договірна www.zp-pravda.info

о Ст

ЧЕТВЕР, 10 СІЧНЯ 2019 РОКУ № 1-2 (23840-23841)

р.

10

˜ РІЗДВО НА НУЛЯХ

Славних воїнів-захисників віншували та медовою кутею з маком пригощали

Родинне свято нашим захисникам на нулі, а саме в Авдіївську промку, за 9 км від окупованого Донецька, привезли запорізькі волонтери під проводом Надії Мороз, координаторки групи «Волонтерські вареники ZP». Це було щось неймовірне!!! Чудове!!! Магічне!!! Стор. 6-7

ФРАЗА ТИЖНЯ: Щастя – як поцілунок: щоб насолодитися ним, його потрібно з кимось розділити.


2

ЧЕТВЕР, 10 СІЧНЯ

події, факти, коментарі

˜ ДАТА

Токмацькій газеті «Таврія» - 88 років Валентина БИСТРОВА

Не ювілей, але дата солідна. За ці роки тричі змінювалася назва газети («Червоний двигун», «Більшовицьким шляхом», «Комуністичним шляхом»), у 90-их і нульових змінювалися власники і засновники, проте незмінними залишилися її основні принципи: утвердження української державності, відродження національних традицій, професіоналізм журналістів та технічних працівників, чесність і неупередженість, оперативне висвітлення подій, що відбуваються у Токмаку, Молочанську та селах Токмацького району. Як зазначила головний редактор видання, член правління ЗОО НСЖУ, Людмила Арман, минулий, 2018 рік, став багатим на знакові події в історії «Таврії»: керівники району передали нам засновницькі права на газету. У травні, отримавши нове «Свідоцтво на газету «Таврія», ми повністю завершили процес роздержавлення і редакції, як юридичної особи, і засобу масової інформації. У квітні вперше в історії газети відбувся перший випуск «Школи молодого журналіста», що діє при Запорізькій обласній організації Національної спілки журналістів України (керівник Наталія Кузьменко, відповідальний секретар Валентина Манжура). Нашим випускницям Юлії Зачосенко, Вікторії Компанієць, Каріні Котовій, Анастасії Чепак, Дарії Тимошенко разом зі Свідоцтвами ми – члени НСЖУпередали символічну естафетну паличку «Ми – журналісти». У червні, до Дня журналіста, вперше в історії газети її первинна журналістська організація визнана кращою в Україні за підсумками творчого конкурсу Національної спілки журналістів України і в Буковелі, на журналістському фестивалі отримала Диплом переможця і пам’ятні призи, серед яких книга нашого колеги, секретаря НСЖУ Віталія Голубєва. А ще ми отримали відзнаки Всеукраїнського фестивалю журналістів «Азовське літо-2018» і призи від міського голови Бердянська Володимира Чепурного. У серпні газета стала Лауреатом загальнонаціонального конкурсу «Українська мова – мова єднання», що проводиться Одеською РО НСЖУ (голова - Юрій Работін). Додамо до сказаного, що редактор газети Людмила Арман разом зі своїм заступником, членом НСЖУ Яною Олійник брали участь у семінарах, тренінгах, нарадах, які проводили НСЖУ, Запорізька обласна організація НСЖУ, Українська Асоціація Медіа

УВАГА! ПРЯМА ЛІНІЯ! У четвер, 17 січня 2019 року, відбудеться пряма телефонна лінія, під час якої на запитання громадян відповідатиме депутат Запорізької обласної ради, голова постійної комісії з питань місцевого самоврядування та адміністративно-територіального устрою Дмитро Миколайович Майстро. Звертатись з 10.00 до 11.00 за телефоном 0-800-503-508. Всі дзвінки безкоштовні.

Бізнесу, Укртелепресрадіоінститут, Укрпошта. У березні на запрошення Українського кризового медіа-центру токмацькі журналісти взяли участь у дводенному тренінгу на тему «Відповідальність професії журналіста – стандарти за будь-яких обставин. Мова ворожнечі та масова свідомість», що відбувся у Запоріжжі, у рамках спільного проекту Українського кризового медіацентру та Естонського центру східного партнерства. Потім був прес-тур до Києва, зустріч з Президентом Естонії Керсті Кальюлайд, навчальна поїздка до Естонії. Побачене і почуте там лягло в основу журналістських публікацій про естонський досвід євроінтеграції, серії статей, що викликали неабиякий інтерес токмачан. Незабутні враження і нових друзів-колег у Грузії подарувала токмацьким журналістам міжнародна конференція, що відбулася у жовтні в Тбілісі та була організована Естонським центром східного партнерства за сприяння Українського кризового медіа-центру. Ця подія теж стала приводом для написання статей «Гамарджоба! з європейським акцентом» та «Листи з війни. Тбілісі 2008-го».

Хочу особливо підкреслити, що всі наші досягнення не були б можливими, якби не постійна допомога, професійна увага керівників ЗОО НСЖУ Наталії Кузьменко та Валентини Манжури, які повірили в наші сили, дають необхідні консультації, піклуються про реноме колективу. Те, що ми отримали авторитет серед первинних організацій, піднялися на достатньо високий щабель визнання нашої роботи – це в певній мірі і їхня заслуга. На сторінках «Таврії» друкуються різнопланові інформації про життя Токмаччини, ведуться історико-публіцистичні і соціально-економічні проекти, що викликають інтерес у читачів. А це у свою чергу забезпечує сталим тиражем газети «Таврія». - Минулий рік був надзвичайно складний для нас, - продовжує розповідь головний редактор газети «Таврія» Людмила Арман. – Ми відмовилися від золотої клітки, і стали справді незалежними, з усіма зацікавленими особами і політичними партіями тепер працюємо виключно на договірних засадах. У нас немає багатих покровителів та власного бізнесу, тому ми вимушені були вдвічі підвищити передплатну ціну на газету. Але ті читачі, які цінують нашу працю, читають «Таврію» від першої до останньої сторінки, - не зрадили нам. І стали нашими передплатниками і в 2019 році. Нас читають у Токмаку, Молочанську і селах району, читають родинами, у «Таврії» вже є і свої читацькі династії. В день народження газети хочу добрим словом згадати усіх наших ветеранів, а також свого вчителя і наставника, заслуженого журналіста України Миколу Гомона, редактора газети (2008-2013 р.р.) Людмилу Дмитрієву, яка передала мені редакторську естафету. Ми витримали всі випробування, що піднесла нам доля, стали ще сильнішими і мудрішими. І це добрий підсумок. Я вірю: все, що нам не вдалося зробити, що не вийшло у минулому році, вийде у новому, 2019-му.

УВАГА! ПРЯМА ЛІНІЯ! У вівторок, 15 січня 2019 року, відбудеться пряма телефонна лінія на тему: «Сімейне право (розірвання шлюбу; порядок стягнення аліментів та додаткових витрат на дитину; збільшення та зменшення розміру аліментів; позбавлення батьківських прав; опіка та піклування: порядок встановлення та призначення тощо)», під час якої на запитання громадян відповідатиме директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Донецькій та Запорізькій областях Наливайко П.І.Звертатись з 10.00 до 11.00 за телефоном 0-800-503-508. Всі дзвінки безкоштовні.

˜ БУДЬ У КУРСІ!

Мінімальна зарплата і прожитковий мінімум – головні зміни 2019 Цього року мінімальну зарплату в Україні підвищили до 4170 грн, а прожитковий мінімум зріс до 1853 грн. Крім того, з 1 січня почала працювати монетизація субсидій, яка проводитиметься в три етапи. Також на цей рік в Україні запланували підвищення пенсій військовим. А у березні буде проведено перерахунок усіх пенсійних виплат.


події, факти, коментарі

ЧЕТВЕР, 10 СІЧНЯ

3

˜ РЕЗОНАНСНИЙ ЗЛОЧИН

˜ ПАМ’ЯТАЄМО

Суд залишив під вартою підозрюваних у вбивстві «Сармата»

Українські Кіборги- символ незламності

Запорізький апеляційний суд залишив без задоволення апеляційні скарги підозрюваних у вбивстві бердянського активіста, учасника бойових дій на Донбасі Віталія «Сармата» Олешка – Максима Владимиренкова та Миколи Ломаки. Вони залишаться під вартою до 20 січня: Владимиренков – у Запорізькому слідчому ізоляторі, а Ломака – Криворізькому Дніпропетровської області, куди його було переведено раніше. Рішення суду набули чинності з моменту їх оголошення і не підлягають касації. Розгляд справи проходив в режимі відеоконференції. Адвокат Максима Владимиренкова та Миколи Ломаки просив призначити своїм підзахисним запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту за місцем реєстрації у Дніпропетровській області. 8 січня колегія суддів Запорізького апеляційного суду також мала розглянути клопотання щодо перегляду запобіжного заходу ще одному підозрюваному у вбивстві Віталія «Сармата» Олешка Олександру Обухову. Однак засідання з цього приводу було перенесено на 17 січня через те, що сплив термін повноважень адвоката Обухова

і, відповідно, суд наразі готує звернення щодо призначення йому державного захисника, якщо Обуховим не буде обрано нового адвоката за договором. Віталія Олешка вбили в Бердянську Запорізької області вдень 31 липня 2018 року на території готелю, що належить його родині: невідомий зайшов на територію готелю і здійснив два постріли. За підозрою у вбивстві «Сармата» спочатку було затримано п’ятьох осіб – чотирьох з них біля Василівки Запорізької області. Серед затриманих біля Василівки були Обухов, Владимиренков, чиї справи щодо запобіжних заходів розглядались судом. У грудні 2018 року було затримано шостого підозрюваного в причетності до вбивства Олешка – бізнесмена з Дніпра Євгена Бродського – в аеропорту Харкова при спробі перетнути кордон. За версією поліції, він може бути одним із замовників. Сам Бродський під час обрання йому запобіжного заходу у суді заявляв, що не був знайомий з Олешком. 3 січня суд також залишив під вартою головного підозрюваного в організації вбивства Михайла Сігіду.

Донецький аеропорт став символом найбільшої ганьби спецназу РФ за всю його історію. Протягом одного дня українські Кіборги ліквідували 32 бійців спецпідрозділу «Вымпел» ФСБ Россії.

˜ ВИБОРИ-2019

Запорізький окружний адміністративний суд працюватиме в особливому режимі Судді будуть працювати за винятковим укладом у позаробочий час, святкові і неробочі дні, а також напередодні дня виборів та у день виборів. Про це повідомляє прес-центр Запорізького окружного адміністративного суду. Відповідно до затвердженого графіка Запорізький окружний адміністративний суд на час виборчого процесу працюватиме щодня до 24.00 (у позаробочий час, а також у святкові і неробочі дні - у черговому режимі), а напередодні та в день голосування цілодобово. Мета подібних заходів - організувати роботу під час виборчого процесу щодо забезпечення приймання та розгляду адміністративних справ відповідної категорії з додержанням строків, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України.

˜ КОРОТКО 12 січня о 14.30 на площі Фестивальній запоріжці заспівають колядку «Нова радість стала». Координатор акції в Запоріжжі Анна Поважна повідомила, що акція відбудеться по всій країні, до участі в акції вже зголосилися 30 міст і 5 країн Великобританія, Австрія, Нідерланди, Польща і Німеччина. Для спільного співу пропонується колядка: «Нова радість стала, яка не бувала, Над вертепом звізда ясна на весь світ засіяла!». Ініціатор цього дійства – „Вертеп-Фест у Харкові”.

У Мелітополі 20 січня пройде турнір з шахів «Шахові династії». Такого формату чемпіонат тут відбудеться вперше. У ньому візьмуть участь сімейні команди, що складаються з трьох осіб, які перебувають у кровній спорідненості і належать до різних поколінь, (наприклад: дід-син-внук). За довідками можна звертатися до Шахової школи Мелітополя (вулиця Героїв України, 55), управління молоді та спорту (стадіон «Спартак» ім. О. Олексенко), також за тел.: 0677451789, повідомляє керівник управління молоді та спорту Андрій Жорняк.

У Запоріжжі городяни пропонують перейменувати вулицю Заводську на честь Папи Римського Іоанна Павла II. Про це йдеться на сайті Запорізької міськради. Ініціатором перейменування виступила римо-католицька громада собору Бога Отця Милосердного. Адже цей храм розташовується саме на вулиці Заводській. Районна адміністрація по Вознесенівському району проводить на сайті Запорізької мерії громадське обговорення запропонованого перейменування. Триватиме воно до 7 лютого поточного року.


4

справи небайдужих

ЧЕТВЕР, 10 СІЧНЯ

Олега Прудивуса - суддю Запорізького окружного адміністративного суду делегати XVI позачергового з’їзду суддів України обрали членом Вищої ради правосуддя. Як повідомляє прес-служба Орджонікідзевського районного суду, Прудивус приступив до виконання обов’язків члена Вищої ради правосуддя з 20 грудня. Нагадаємо, раніше Олег Прудивус став об’єктом підвищеної уваги з боку Національного агентства з питань протидії корупції. У відомстві оголосили про проведення повної перевірки е-декларацій судді за три роки в період з 2015 року по 2017 рік включно.

Роботи бердянця фотохудожника Євгена Малолетки високо оцінили в Assosiated Press. Відразу дві його роботи потрапили в галерею кращих «The Year in Photos: Europe and Africa».Фотограф встиг попрацювати для таких всесвітньо відомих видань, як TIME, The New York Times, The Washington Post, Der Spiegel, Newsweek, The Independent, El Pais, The Guardian, The Telegraph і інших.

Незалежність української помісної православної церкви об’єднала у Мелітополі священнослужителів різних храмів і істинно віруючих людей для спільної молитви. У Велике свято Різдва Христового ранком біля пам’ятника Богдану Хмельницькому відбулася зустріч святих мощей Святої Варвари, єпископів Херсонеських, Преподобного Нестора Літописця та Аліпія Іконописця Печерського. Під спів молитов і колядок християни прощею пройшли до храму Православної церкви України на вулиці Оратівського, 273/1 на честь Андрія Первозваного. Тут відбулася святкова літургія. Вперше за всю історію Бердянська семеро дітей-сиріт отримали на свято не частування, а ключі від квартир. Офіційне вручення документів на квартири відбулося напередодні свят. В цьому році в Бердянську купили сім упорядкованих квартир за кошти державної субвенції для дітей-сиріт. Дана пільга поширюється тільки на повнолітніх сиріт від 18 до 23 років. За інформацією порталу Уряду України, на 1 січня 2019 року кількість дітей-сиріт, які перебувають на квартирному обліку країни, становить 6 062 особи.

Люди, які нас На черговій сесії обласної ради державною нагородою «Орден за заслуги ІІІ ступеня» був нагороджений Костянтин Костянтинович Лямцев - співзасновник відновленої запорізької «Просвіти», людина, яка підняла прапор України над Запорізькою ОДА в 1991 році. Людина, яка закривала осередки ком.партії під час ГКЧП. Людина, яка приймала присягу військових частин Україні, що дислокувалися у нас в місті. Людина, яка вперше привезла в Запоріжжя священика української автокефальної церкви і фінансувала будівництво першого храму. Дякуємо вам, Костянтине Костянтиновичу! Ви справжній приклад для наслідування!

Події, які нас Бердянськ засипало снігом, і місцеві жителі скористалися рідкісною за останні роки нагодою і наліпили цілу купу сніговиків. У кожному дворі тут є свій сніжний герой, а подекуди їх навіть кілька. У соцмережі з’явився альбом під назвою «Сніговики 2019 у Бердянську», в який місцеві жителі викладають фото своїх снігових творінь. У приміщенні Якимівської картинної галереї відбулася виставка пряникових будиночків. Провів виставку директор Якимівського районного історико-краєзнавчого музею Віктор Гнєдашев. Гості побачили роботи вихованців ліцею, а також учнів Переможненської, Чорноземненської, Якимівської шкіл №№ 1 і 2. Учні музичної школи: Вікторія Полтавець, Артем Шкромида, Владислав Галушка, Олексій Огієнко, Анастасія Шевченко і Карина Сергієнко подарували присутнім свої виступи.

Заняття з тактичної підготовки пройшли в бригади територіальної оборони Запорізької області, повідомляє Запорізький обласний військовий комісаріат. За десять днів навчань резервісти і військовозобов’язані отримали ази вогневої, тактичної, інженерної підготовки і тактичної медицини під керівництвом і наглядом професійних інструкторів (діючих військових, представників силових структур і громадських організацій), а також резервістів ветеранів бойових дій на Сході України. До Запоріжжя в рамках акції #БудьСантой заїжджала новорічна вантажівка Coca-Cola. Вантажівка заїхала всього на один день, після чого відправилася до Львова, Харкова та Полтави. На святковому заході, який відбувся біля торгового центру «Білуга», свої виступи показували казкові ельфи, полярний ведмідь і Санта. Запоріжці- учасники заходу, які виконали умови акції, отримали пляшку напою «Сoca-Cola Zero» з новорічним оформленням.

До 55-річчя Запорізького фотоклубу відкрилася велика виставка. Запорізький фотоклуб в 1963 році організували Олег Бурбовський, Роман Баран, Аркадій Конопльов. До ювілейної виставки понад 50 запорізьких фотохудожників показали по 2 кращі знімки. Голова Запорізького відділення Національної Спілки фотохудожників України та фотоклубу Олег Бурбовський каже, що журі проводило ретельний відбір. Представлені фотографії різноманітних жанрів. Серед робіт справжніх метрів фотографії — Віктора Кадуріна, Сергія Швиденка, Інни Федотової, Олександра Ларкіна є місце і для знімків голови Василівської РДА Валерія Кошеленка. Нині до складу Запорізького фотоклубу входять понад 150 фотомитців. Серед них є також учасники Міжнародної федерації фотомистецтва. Побачити роботи митців та привітати фотоклуб із ювілеєм можуть усі охочі. Виставка триватиме до 12 січня.


надихають Одинадцятикласник Пологівської гімназії «Основа» Павло Борисов посів призове місце на Всеукраїнській науково-технічній виставці-конкурсі молодіжних інноваційних проектів «Майбутнє України» з проектом «Біогенератор кисню». Під час представлення свого наукового проекту, на офіційній зустрічі з Президентом України, він зробив селфі з Президентом.

захоплюють

На Алеї олімпійської та спортивної слави, що розташована у центрі Запоріжжя, було багатолюдно. Там у рамках 28-ї річниці утворення НОК України відбулася врочиста церемонія відкриття скульптурної композиції, присвяченої видатному українському спортсмену, першому олімпійському чемпіону від Запоріжжя і України, борцеві світового рівня Якову Григоровичу Пункіну.

Напередодні Нового року в Запоріжжі відбувся захоплюючий велопробіг. Цього року замість традиційного Діда Мороза, «рулив» Санта. «Дід Санта рулить!» - з таким гаслом запрошували городян на масовий захід. Стартував пробіг з площі Запорізької об 11 ранку, а завершився - о 13 на площі Маяковського.

250 хлопців та дівчат запросили до театру юного глядача у Запоріжжі на виставу «Перлина принцеси Адеміни». Серед запрошених - члени багатодітних сімей, сім’ї учасників бойових дій, переселенці, малозабезпечені сім’ї, діти з особливими потребами. Організатор - міське управління по роботі з сім’єю та молоддю.

5

˜ НОВИНИ З ПЕНЗЛЕМ

Прийдешній Рік Свині, це ще не привід поводитися, як свиня.

Ідеї, які нас окриляють

Група екстремалів влаштувала святковий заплив у Азовському морі. Учасники бердянського клубу «Екстрім» традиційно відзначили свята купанням. «Моржі» поринули в води Азовського моря, температура якого для них була відносно комфортною - 0 ° С. Святкування зимових подій в такому форматі проходить вже кілька років поспіль, і кількість бажаючих вступити до лав загартованих неухильно зростає.

Учні КЗ «Терпіннівська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат» Запорізької обласної ради, які залишилися в школі на зимові канікули, отримали прекрасні новорічні подарунки: для них організували веселі снігові забави і веселі естафети. Наступним несподіваним дивом 6 січня стала для дітей поїздка на головну площу Мелітополя і відвідування міського Палацу культури ім. Т.Г. Шевченка, а також святкова вистава, присвячена Різдву Христовому.

ЧЕТВЕР, 10 СІЧНЯ

МАЛ. ОЛЕГА ЛОКТЄВА

справи небайдужих

На адміністративно-територіальній мапі Запорізької області планують створити лише 6 районів. За пропозицією Запорізької ОДА, це будуть Запорізький район з населенням 891,4 тис. осіб (в тому числі, із 743,1 тис. осіб міста Запоріжжя), Бердянський (170,6 тис. осіб), Енергодарський (169,2 тис. осіб), Мелітопольський (331,3 тис. осіб), Пологівський (127,7 тис. осіб) та Токмацький (95,9 тис. осіб) райони. Представники обласної влади порушили проблему територіальної організації влади. Зокрема, синхронізації округів. Адже після галузевих реформ медичні округи, округи фіскальної служби, газової служби, Національної поліції не співпадають з проектом адміністративно-територіального устрою Запорізької області, через що мешканці громад можуть стикнутися з певними незручностями. Для пошуку відповідей на ці та інші питання члени обласної робочої групи з підготовки пропозицій щодо проекту законодавчого акта про удосконалення адміністративно-територіального устрою Запорізької області будуть акумулювати всі рекомендації і пропозиції фахівців.

У Пологівському районі Запорізької області співробітники cafе & bar «GARAGE» спорудили незвичайну новорічну красуню. Як і годиться, вона зелена і колюча, тільки зібрана з коліс, немов пірамідка. Ця ялинка вже стала місцевою пам’яткою. Для підтримки жінок-підприємців в Мелітополі і районі, сприяння розвитку жіночих ділових ініціатив, самореалізації жінок, посилення їх ролі та впливу на економічне та соціальне життя суспільства в рамках відкриття «Офісу підтримки бізнесу та експорту» на базі КУ «Агентство розвитку Мелітополя» планується створення «Клубу Ділових Жінок». Всіх, кого зацікавила пропозиція, виконком міської ради просить прислати на адресу: agency.melitopol@ gmail.com контактні дані (ПІБ, телефон, електронну пошту) до 01.02.2019.

У Запоріжжі на стіні обласного Театру ляльок малюють мурал, на якому зображено українських воїнів різних епох. Центральну частину зображення займає портрет полковника армії Української Народної Республіки Петра Болбочана. По різні боки від нього розташовані зображення козака та сучасного українського військового. Автор ескізу муралу – харківський художник родом із Запоріжжя Михайло Дьяченко. Роботи з розпису фінансує бюджет Запорізької області. Планується, що в місті упродовж п’яти років створять близько десяти муралів національно-патріотичного спрямування.

Добірку підготувала Олександра ВОРОНЦОВА (фото власні та з відкритих інтернет-джерел)


6

волонтерські справи

ЧЕТВЕР, 10 СІЧНЯ

˜ УНІКАЛЬНЕ ВИДАННЯ

Ніжні і непереможні Валерія ЄВГЕНЬЄВА На конкурс «Поспішай творити добро»

Вийшов у світ художній календар, присвячений жінкам-військовослужбовицям 55-ї артбригади «Запорізька Січ». - Ідея навіяна пережитими емоціями під час зйомок чотирьох панянок у камуфляжі на конкурс краси «Mis Militari fentesi». Захотілося показати красу української жінки, її суть і енергетику як берегині домашнього вогнища, ніжність і ліричність, і вод-

ночас підкреслити те, що коли в країну приходить небезпека, вона стає мужнім воїном і захисницею, - розказала авторка проекту, головний його ідеолог і художній керівник – лідерка волонтерської команди «Запорізькі вареники ZP» Надія Мороз. За втілення взялися Запорізький відділ Союзу українок (керівник: Оксана Яценко) та Волонтерські вареники ZP (керівник: Надія Мороз) та фотограф і репортер газети «Индустриальное Запорожье» Олександр Прилепа. У календарі використані вірші запорізької поетеси, члена Національної Спілки письменників України, Вікторії Сироватко. Вони стали окрасою видання та доповнюють його емоційний вплив. - Ворог веде проти нас не тільки війну на фронті зброєю, він ще й воює інформаційно. Цей календар – частина нашої інформаційної складової у боротьбі з

загарбником. Ми ніжні, милі, мудрі, спокійні і виважені. Та коли треба робити вибір, коли небезпека прийшла в твій дім – ми сміливі, відважні, вперті і незламні. І таких нас не перемогти ніяким ворогам світу. Тому й така назва, її автор - запорізький журналіст і волонтер Костянтин Мороз, - розповіла пані Надія. - Бо сила наша в нашій правічній вольнолюбній ментальності, у вічному прагненні до свободи і незалежності. Всі героїні календаря знають про війну не з чужих слів, вони відчули її на власному досвіді і участі. Тим цінніший цей витвір, а це й справді не просто календар, це мистецький посил, культурний продукт, бойовий проект.

Календар надруковано за підтримки Запорізької обласної державної адміністрації та Фонду сприяння оборони Запорізької області. Особлива та щира подяка Костянтину Брилю та Катерині Акулі. А також доземний уклін Олені Кривошеєвій і Віталію Гусєву за макетування і дизайн та усім-усім учасникам і учасницям. Календар можна придбати у волонтерів 55-ої артбригади, а на виручені кошти команда «Запорізькі вареники ZP» організує ще чимало добрих справ для наших захисників. «Конкурс журналістських матеріалів «Поспішай творити добро» ініційований «Благодійним фондом Олександра Шевченка» та Українським журналістським фондом»

˜ ДОБРІ СПРАВИ

˜ НОВОВВЕДЕННЯ

Запорізькі АТОвці дізналися, що приховали запорізькі французи у Миргороді

Генштаб хоче ввести акредитацію волонтерів на Донбасі

Лариса ЮСТИНЮК

Запорізькі АТОвці відвідали Миргород і побували на гастрольній виставі Нового театру «Що приховують французи» завдяки меценату і благодійнику, генеральному директору міжнародної корпорації «Кераміст» Дмитру Зусмановичу.

˜ ФОТОФАКТ

Близько 20 ветеранів разом з членами своїх родин побували у легендарному містечку України, зустрілись із видатним українським письменником Миколою Гоголем (зрозуміло, у виконанні актора), відвідали багато інших захоплюючих подій і цікавих місць. Екскурсанти їхали у прекрасному комфортабельному двоповерховому автобусі, частувались сма-

коликами, побували на виставі і на екскурсіях. - Ми намагаємося віддячити нашим хлопцям за те, що захищали, а дехто й понині захищає рідну Україну, - відзначив радник генерального директора міжнародної корпорації кераміст Олександр Карчевський. - Днями спільно з нашим добрим другом – волонтеркою Світланою Іванівною відправили чергову партію смаколиків до Різдва хлопцям 56-ої бригади під Маріуполь. - Центр допомоги учасника АТО в Запорізькій області щиро дякує своїм помічникам за підтримку побратимів.

Юні мелітопольці привітали захисників з новорічними святами У рамках акції «Різдво разом», що пройшла у ПК ім. Т. Шевченка, мелітопольські школярі написали листи нашим солдатам, які знаходяться в окопах визвольної війни на Сході нашої країни. До листів вони додали свої малюнки або зроблені власноруч поробки-обереги. Учасники акції певні, що від їхніх листів і малюнків солдатам стане трохи тепліше, і вони зможуть відчути атмосферу Різдва. Місію передати бійцям послання мелітопольців взяли на себе члени громадської організації «Союз волонтерів та ветеранів АТО «Небайдужі».

Проект інструкції з акредитації волонтерської діяльності в зоні ООС вже розроблений. Генеральний штаб ЗСУ планує ввести акредитацію волонтерів, які допомагають військовослужбовцям на Донбасі. Про це заявив начальник управління цивільно-військового співробітництва ЗСУ Олексій Ноздрачов. «Цей проект документа визначає порядок організації акредитації, допуску (пропуску) волонтерів під час надання ними волонтерської допомоги ВСУ та іншим силовим і держструктурам, які задіяні в ООС на території Донецької та Луганської областей», - заявив він. За словами Ноздрачева, проект інструкції з акредитації волонтерської діяльності в зоні ООС уже розроблений і після громадського обговорення він буде прийнятий командуванням операції. Зокрема, планується створення реєстру волонтерів: їм необхідно буде надати командуванню ООС свої персональні дані і пройти перевірку. «Волонтер може бути позбавлений акредитації в разі незаконної передачі противнику інформації про позиції ВСУ або негідної поведінки в зоні ООС», зазначив Ноздрачев.


волонтерські справи

ЧЕТВЕР, 10 СІЧНЯ

7

˜ РІЗДВО НА НУЛЯХ

Славних воїнів-захисників віншували та медовою кутею з маком пригощали Олександра ВОРОНЦОВА На конкурс «Поспішай творити добро»

Від ранку 7 січня, саме на Різдво, в Запорізькій і Донецькій областях ввели обмеження для транспорту через снігопад. Обмеження проїзду пов’язане зі складними погодними умовами - спостерігається поривчастий вітер до 25 м/с, який призводить до утворення снігових переметів заввишки до 0,5 м, повідомили у ГУ ДСНС України в Запорізькій області. Але відважні запорізькі волонтери з групи «Волонтерські вареникиZP» під проводом Надії Мороз навіть думки не допускали про відміну свого бойового виїзду до наших захисників у зону ООС на Донеччину. Адже везли хлопцям справжню магію дивовижного свята. І наші захисники їх дуже чекали. На щастя, і водії попалися не з лякливих, зокрема, пан Ігор із ТОВ «Стар-авто», що віз на своєму мікроавтобусі всю волонтерську команду, виявився не просто відважним, а й ще дуже вправним. Тому всі замети і перемети подолали без втрат, хоч і не так швидко, як хотілось би. А дорога була й справді небезпечною. На всьому шляху попадалися такі автомобілісти, кому не пощастило - вилетіли у кювет. До наших мотопіхотинців, що боронять Україну в Авдіївській промзоні, прибули вже після обіду. Але одразу відчули, що нас тут чекають. Хлопці дружно взялися допомагати розван-

тажувати бусик зі смаколиками. Волонтери ж – розгортати свій ярмарок. З огляду на негоду, вирішили все казкове дійство перенести у зал для військових нарад. І таки ж не прогадали. Бо всі ярмаркові заходи, передбачені для військових, зручніше було проводити під дахом і у теплі. А тих заходів було таки чимало. Традиційний для волонтерських виїздів майстер-клас з гончарства проводив ветеран-АТОвець і видатний запорізький майстер Олег Павлік. Біля нього черга з військових не зменшувалась, аж поки не засутеніло. Причина була не банальна. Знайомлячи військовослужбовців зі своєю командою, пані Надія Мороз розповіла історію, як були волонтери крайнього разу на виїзді разом з Олегом, один із військовослужбовців попросив майстра навчити його зробити керамічну посудину у вигляді сердечка. Мовляв, приїде на ротацію додому, покладе у це серденько вінчальну каблучку, встане на одне коліно перед своєю коханою дівчиною і запропонує їй одружитися. Так скільки таких сердечок Олежка допоміг хлопцям зробити нинішнього разу, він навіть з ліку збився. Були й інші розваги. Зокрема, традиційні, обкатані командою Надії Мороз десятки разів. Так, волонтерка і майстриня з боді-арту Наталочка Кучерук, з позивним «Мала»,бо наймолодша за віком серед волонтерів, малювала хлопцям і дівчатам патріотичні сим-

воли на щоках і руках. Намалювали хлопці і прекрасну картину. Зимовий пейзаж став справжнім шедевром. І невдовзі буде виставлений в експозиції поруч з іншими картинами, що були намальовані в різних військових підрозділах, де побували волонтери пані Надії. Але були й новинки. Вдруге привезли волонтери до захисників майстер-клас з виготовлення ляльок-мотанок. Із захопленням дорослі чоловіки-воїни своїми незграбними, заскорузлими від військової роботи пальцями натхненно мотали маленьких ляльок, а обличчя їх світлішали. А з нагоди Різдва організували для хлопців ще й майстер-клас з розпису імбирних пряників. Таку смакоту спеціально для цього заходу напекла Ірина Клієнко. Пані Ірина видатна майстриня з випічки різноманітних пирогів і смаколиків. Хлопці з насолодою ласували її яблучним пирогом, запиваючи запашною кавою, яку подавала їм кавова принцеса Ольга Федун. До слова, ок-

рім смачних пирогів мотопіхотинцям перепали ще й піци та торти від Анни Іщенко та Олександра Прищепи. Щодо частувань, то господині-волонтерки накрили прекрасний різдвяний стіл із справжнім дідухом замість прикрашеної ялинки за всіма правилами української святкової традиції – із смачнющою медовою кутею з маком та 12 іншими пісними стравами. А вареників із різною начинкою, що любовно власноруч наліпили у кількості декількох тисяч штук, а потім ще й наморозили у спеціальних морозильних камерах запорізькі волонтерки, а також найсмачнішого у світі козацького куліша від Костянтина Мороза, вистачило на всіх, а декому й по кілька порцій перепало. Щиро дякували хлопці вихованцям ЗНВК 108 за смаколики та подарунки (директор Валентина Кришталь), а також Запорізькій загальноосвітній санаторній школі-інтернату №7 І-ІІ ступенів (директор Віктор Тлєуш) за листи та малюнки, та Центру естетичного виховання Хортицького району за новорічні поробки та листи. Цими безцінними для мотопіхотинців подарунками, виготовленими дитячими рученятами, щедро одарювала наших захисників пані Надія Мороз. Чудовий волонтерський ярмарок вирував під супровід унікального му-

зичного гурту «БеШа» із Запоріжжя під проводом відомого актора, музиканта, співака, автора і виконавця своїх пісень Юрія Макаренка. Учасники його гурту подарували мотопіхотинцям ще й чудову різдвяну виставу з Козою, а також прекрасний виступ однієї з учасниць гурту із східними танцями. А пан Юрій поділився із хлопцями своїми вміннями у володінні козацькою зброєю. Запорізькі волонтерки – прекрасні співачки Ірина Соболєва та Ольга

Музикан дарували нашим захисникам свої пісні. А волонтерка і психолог Лариса Головко запросила військовослужбовців на виставу, в якій дебютували вони ж самі. Постановку підготували всього за півгодини, але прем’єра пройшла з величезним успіхом, і актори-аматори були нагороджені бурхливими оплесками своїх побратимів. Швидко сплинув час. А коли прийшов час прощатися, мотопіхотинці щиро дякували запорізьким волонтерам за справжню магію родинного Різдва, казали, наче у мами вдома на святі побували. Своєю чергою і пані Надія Мороз від усієї команди «Волонтерські вареники ZP» сердечно подякує всім благодійникам і небайдужим людям, які долучилися до організації цього виїзду на нулі, і бажає їм здоров’я та процвітання.

Не залишилася осторонь і наша газета «Запорізька правда». Нашим мотопіхотинцям ми привезли ліки, які зібрали студенти і викладачі факультету ветеринарної медицини Національного університету біоресурсів і природокористування України. Нагадаємо, що дружба столичних науковців і творчого колективу нашої газети розпочалася на підґрунті патріотичного піднесення з початком війни за незалежність України. За ці

довгі роки у столичному виші було проведено чимало благодійних акцій на підтримку воїнів-захисників Батьківщини. Ініціатори акцій зосередилися на зборі медикаментів першої необхідності для хлопців, а також дитячих малюнків, натхненних листів, оберегів, тощо. Нині ж передали хлопцям знеболюючі, жарознижуючі, протизапальні препарати, антибіотики, вітамінні комплекси, препарати проти розладів кишково-шлункового тракту, різноманітні гелі, мазі та розтирки проти болю у суглобах, тощо. Приймаючи цей дорогоцінний вантаж, начальник медичного пункту протитанкового дивізіону мотопіхотної бригади Максим Матвєєв відзначив, що нині армійці вже добре забезпечені препаратами першої необхідності. Але у сезон загострень вірусних захворювань потреба у таких препаратах дуже висока. Військовий медик щиро подякував за таку потрібну на фронті підтримку. Повертаючись додому, втомлені, але щасливі своєю місією волонтери

обговорювали свою чергову подію і вже планували нові виїзди. А колишній АТОвець – майстер-гончар Олег Павлік задумливо дивився у вікно. На чиєсь запитання, чому він такий задумливий, небагатослівний Олежка просто відповів: - Згадав 2014-ий. Я тут служив, у цій промзоні. Тоді це була одна з найгарячіших точок фронту. (Олег Павлік – доброволець першої хвилі. – авт.). Щемно стало на серці, скільки тут всього пережито. Але радію, що нині наші хлопці значно краще екіпіровані, забезпечені, і від того більш фахові. А найбільш радісно мені, що Авдіївка – наша, це Україна! «Конкурс журналістських матеріалів «Поспішай творити добро» ініційований «Благодійним фондом Олександра Шевченка» та Українським журналістським фондом»


8

мова-зброя

ЧЕТВЕР, 10 СІЧНЯ

˜ ВЛАСНА ДУМКА

Які люди приведуть Україну до успіху Анастасія ЛЕУХІНА, півзасновник освітнього проекту «Освітній експеримент»

Реформи будуть успішними, коли ми з міністерств і відомств створимо організації, що навчаються та тримають руку на пульсі змін в технологіях і в поведінці людей Поки працювала над реформою поліції, мене часто запитували, як я оцінюю реформу або коли вона закінчиться. Якщо ми цікавимося, чим і коли закінчиться реформа, то сильно недооцінюємо цю саму реформу. На початку шляху нам здавалося, що потрібно зробити «хірургічну операцію» відомства і повністю перепрошити законодавство, і ось тоді заживемо. Але чим глибше впроваджувалися в процеси, тим ясніше розуміли, що навіть хірургія пацієнта не врятує. Що реформа і трансформації не ма-

˜ БЛІЦ-ОПИТУВАННЯ Яке значення ви надаєте спілкуванню українською? Юлія Кононенко, 2-га музична школа, вихователь: - Сама я росіянка, і ще не навчилась спілкуватися українською. Але я навчуся, син теж вчить мову, в нього гарний викладач. Взагалі українська мова мені дуже подобається, вона співуча, і Україну дуже люблю, коли чую мову поруч, то відчуття від цього приємні. Володимир Ісенко, с. Мала Білозірка, викладач музики: - Я працюю вчителем, і в нас обов’язкове спілкування українською. Особисто для мене мова має велике значення. Вона гарна, мелодійна, співоча. Дуже люблю українські пісні. Українці мають знати власну мову. Соколова Ірина, м. Токмак, педагог-вихователь: - Мова це відчуття патріотизму, розуміння хто ми є і звідки прийшли. Мова - це мелодія, яка звучить і у серці, і в душі.

ють закінчуватися. Оскільки в стрімко мінливому світі технологій і викликів важливо створювати організації, які навчаються і змінюються. Постійно і безперервно. Адаптивно, гнучко і дуже швидко. Організації, які швидко реагують на зовнішні виклики, аналізують свої помилки та їхні наслідки, швидко змінюють практики застосування і самі правила гри. Організації, що задають темп і ритм інновацій. Організації, які замість жорсткої вертикальної ієрархії запропонують своїм співробітникам інші шляхи горизонтального лідерства та розробки рішень нової якості. Останні кілька років я багато викладаю для держслужбовців з різних міністерств і відомств. За тим, як вони поводяться в аудиторії, я можу припустити наскільки ефективною чи безнадійною буде трансформація їхніх організацій. Якщо у них горять очі, вони ставлять купу питань, ставлять під сумнів тези і дискутують, перевіряють мої підрахунки або просто дуже стараються виконувати завдання, я радію. Радію тому, що знаю – цікаві люди з гнучким розумом і палаючим серцем, відкритим до нового і незнайомого – запорука успіху їхнього роботодавця і самої реформи. Готовність людей вчитися і змінюватися зсередини – найнадійніший показник перспективи організації та якості її лідерства. Найкращим показником шансу на трансформацію є здатність і мотивація учнів співробітників весь час ставити запитання: «як це можна застосувати і адаптувати в моїх робочих умовах», а не вічно сумнівається в тому, що «у них там все зовсім по-іншому і треба підняти зарплату, тому нам нічого не підходить». Коли ми навчали командирів патрульної поліції з усієї України, я бачила, як палаючі очі і щире бажання вбирати і застосовувати нові знання про управління і поліцейську роботу творили з новоспечених хлопців хороших командирів, які досі, незважаючи ні на що, дуже стараються підтримувати колектив і робити те, що є правильним. На відміну про тих, хто просиджував штани. Вони або вже

˜ ПЕРЕХОДЬ НА УКРАЇНСЬКУ!

Суржикові слова, які українці вживають найчастіше Вiкторiя СЕРЕДА

Олександр Мокрієнко, будівельник: - Мова - це знак рідної країни, почуття належності до великої родини, це впевненість у сьогоденні і у завтрашньому дні. Людмила Зеленюк: - Мова для українця - це код нації. Це - оберіг нашої душі. Коли ми спілкуємось українською, то підтримуємо енергетику нашої держави. Хоча у повсякденні можна спілкуватись різними мовами, але у школах, вишах та на різних заходах має звучати українська.

і прогресивністю керівників самого міністерства. Тому що хороше лідерство це не тільки про політичну адекватність, правильно підібрані слова і гарні промови. Воно – про залучення в систему небайдужих і палаючих справою людей і про корпоративну культуру навчання і роботу над помилками. Не прихована під паперами безпомилковість, як зазвичай прийнято в дусі потьомкінських сіл, а вміння знаходити, виправляти і вчитися на своїх помилках. І що складніше – підтримувати свою команду на цьому шляху. Вчитися без помилок Листівка визвольного руху не вийде. Формування нової культури про «вчитися робити Якщо чиновники поспішають з курсу й аналізувати помилки» стане вирідодому, не в змозі вимкнути телефон, шальним в оцінці проведеної рефорзбігають з квапливим поясненням ми, а історію кожного міністерського «дуже треба на роботу, начальник полідера творить його команда, яка або кликав, виробнича необхідність або вміє вчитися і швидко змінюватися, треба розписати контроль», пробігаі, навчившись, збере лаври успішються по текстах по діагоналі і відсидної реформи свого сектору, або буде жують заняття, чекай біди. Тому що, похована під уламками зради і купою насолоджуючись своєю еталонністю виправдань «чому знову не вийшло». і владою, вони не відчувають потреби Щоб збирати політичні дивіденди, змінюватися. не досить хвалитися формальними Поки ми працюємо з відомствами, досягненнями, найбільше в довгощо мислять логікою XVIII або XIX стостроковій перспективі збере той, ліття, які замість аналізу помилок вохто розповість історію трансформаліють їх приховувати, які ведуть хибну ції на прикладі власних помилок і їх статистику й оцінюють свою роботу за подолання. неіснуючими нічого значущими індикаторами. У деяких міністерствах трапляється мікс допитливих з байдужими, відкритих із закритими, готових змінюватися з «готовими поховати себе в своїй же бюрократичній пилюці». Це видно неозброєним оком і відчувається навіть на невинних заняттях з комунікацій. Яким буде їхнє міністерство, залежить лише від того, хто з цих угрупувань переможе, і як швидко позбутися «інакомислячих». У кожному разі якихось надісланих на навчання людей, їхня мотивація і старанність сильно корелюють з якістю лідерства пішли зі служби, або просто додають пасивності і зради в лави втомлених поліцейських. Я бачила, як бажання і відкритість до навчання потім трансформувалися в якість рішень і лідерства, які приймають і виявляють ці хлопці.

Філолог Олександр Авраменко назвав суржикове слово, яке українці вживають найчастіше. Суржик – це вкраплення однієї мови в іншу. “Чи виходите ви на слідуючій зупинці?”, “нажміть кнопку” – це все суржик. “Є рiзнi форми цього явища. Слабкий суржик - невеликi вкраплення, вiн притаманний захiдноукраїнському регiону.

А сильний суржик вживають здебiльшого на Сходi та в Центрi України. У нас чомусь звикли вважати, що суржик — це змiшування української саме з росiйською. Утiм польськi вкраплення в мовi на Галичинi чи румунськi на Буковинi теж так називають”, – каже філолог Олександр Авраменко в інтерв’ю “Експрес”. “Найбiльш помiтнi в суржику лексичнi елементи. Найпоширенiше, наприклад, слово “получається”. I у Львовi, i в Рiвному, i в Києвi, i в Полтавi, і в Запоріжжі вживають саме це слово замiсть “виходить”. Також доволi типова помилка “приймати участь”, що походить з росiйської. Правильно “брати участь”. Або ж слово “канєшно” замiсть “звiсно”, “авжеж”, “аякже”. Часто трапляється суржик на звуковому рiвнi, коли вживають українськi слова, але звуки — росiйськi. Як приклад, словосполучення “канфєта “Бєлочка””. В українськiй мовi є слова “цукерка” i “бiлочка”. Або ж замiсть “телевiзор” кажуть “тЄлЄвiзор”. Усе

така м’яка вимова схожа на манеру росiйської мови. А ще суржик виражається на граматичному рiвнi, коли люди неправильно вживають закiнчення у словах. Наприклад, “я звертаю увагУ”, але “не звертаю увагИ”, “я їм борщ”, але “не їм борщУ”, “я слухаю музику”, але “не слухаю музикИ”, – розповідає філолог. Не плутайте суржик з діалектом. – Дiалект вживається лише на певнiй територiї України протягом довгого часу. Тобто це слово, утворене мiсцевими жителями на своїй територiї. Наприклад, картоплю називають “бульба” або “бараболя”, на взуття кажуть “мешти”, на стежку мiж горами — “плай”. Усе це дiалекти. А от “колiжанка”, “трускавка” — це суржик, запозичений з польської. На Галичині не використовували типову для росіян нецензурну лексику до 1970-х. “Російський мат” вважався для галичан неприйнятним. Тоді у регіоні вживали власні лайливі слова. Сварку називали “ганьбленням“. Жінки казали: “Піду її виганьблю”.


постаті

ЧЕТВЕР, 10 СІЧНЯ

9

“Щастя - це коли всі навколо щасливі”, -

Олександр Шевченко про щастя, про віру, про родинні традиції та інше

Різдво – особливе свято для всіх. Кожен намагається його зустріти у родинному колі. Народний депутат України, переможець партійних праймеріз “Українського об’єднання патріотів”, кандидат у Президенти України Олександр Шевченко дотримується традицій: щороку Різдво зустрічає з сім’єю. У Святвечір на столі пісні страви. Олександр вже не пам’ятає інших місць, окрім Буковелю, Храму в гірському селі Поляниця, де б святкував і проводив зимові свята. - Пане Олександре, у вас велика родина. Любляча дружина Тетяна. Традиційно Різдво ви зустрічаєте разом. Де цього разу відзначатимете зимові свята? - Скільки себе пам’ятаю, завжди Різдво зустрічаю у Буковелі. Служба Божа в церкві в Поляниці... Чогось іншого мені навіть не хочеться. Тут - казка, тут особлива атмосфера, тут витає дух Різдва. Ця карпатська культура, колорит і християнські традиції завжди надихають. Іншого місця, щоб так відчути все це, немає. Весь світ приїжджає у Буковель заради таких відчуттів. То чого мені шукати? - У вас шестеро дітей, дві ваші доньки вже зовсім дорослі. Часто з ними спілкуєтесь, приїжджають у гості? У вас тісні стосунки в родині? - Звичайно. Найдорожче в житті кожної людини – це родина. Без неї просто не обійтись. Моя родина – це моя міць і сила. Кожен з членів сім’ї є натхненником та опорою для мене. Мої старші доньки, як і я свого часу, захопились туристичним бізнесом. У часи влади Януковича, коли був тиск на нас, так само, як і зараз, відкривалися надумані кримінальні справи з метою “віджати” частинку Буковеля, я ініціював їх навчання за кордоном. Як-то кажуть - подалі від можливих провокацій. Але своє майбутнє вони бачать лише в Україні... Син Олександр працює у Буковелі. Він у 2018 році екстерном здав іспити одразу за 10-й і 11-й класи, здав на відмінно. Екстерном здав і ЗНО. Поступив в два українські виші, а ще декілька іноземних запросили його на безкоштовне навчання до себе. Вчиться в Україні. Одночасно постійно думає над подальшим розвитком Буковелю. Веде кілька проектів. Років через п’ять бачу його повноцінним менеджером курорту. Донька Ксенія, їй в січні виповниться одинадцять років, у минулому році стала міні-міс Європи, зараз пройшла відбір у програму “Голос. Діти”. Наймолодший, Олексій, - учень першого класу. Каже, що хоче в другий клас, бо майже все чого вчать у першому він знає... Середній син, Стас навчається у дев’ятому класі. На Різдво молодші діти всі тут. Приїжджають, по можливості, й старші. Тут є мої батько і мама. Така велика родина постійно збирається за одним столом. - Ви з дружиною 18 років разом. Вона підтримує вас? Без неї ви могли б досягти того, ким є зараз? - Мені здається, що наше сімейне вогнище ніколи не згасне. Воно лише сильніше розпалюється.

Родинні зв’язки скріплює не кількість інтелекту, а, напевне, розуміння одне одного. З Тетяною зустрілися в Івано-Франківську в 2000 році. Одразу відчув, що дівчина хороша. Вона - біолог. Дуже розумна. Дружина мене завжди підтримує у всіх моїх починаннях! З Божою поміччю, притерлися одне до одного, зараз дуже комфортно. Повінчалися у соборі святої Софії, зведеному у Римі Йосипом Сліпим, який був 18 років політв’язнем. Цікаво, що в Римі тоді, як-то кажуть, сталася “невипадкова випадковість”: ми зупинилися у готелі «Вілла Феррата», у якому, як пізніше виявилося, свого часу і жив предстоятель Української греко-католицької церкви Йосип Сліпий. До вінчання готувалися усвідомлено, неодноразово йшли до сповіді і причащалися. Тут треба вчасно зрозуміти, хто тобі потрібен і не розмінюватись на дрібниці. Дружина, родина – один із сенсів мого життя. - Що буває на різдвяному столі в родині Олександра Шевченка і яких традицій дотримуєтеся? - Перш за все я дотримуюсь різдвяного посту. Він менш строгий, ніж великодній, але є певні обмеження. Те, що я постановив перед Богом, цього намагаюсь дотримуватись. В середу і п’ятницю більш строгий піст. Свою сім’ю я не змушую постити, вважаю, що вони самі мають до цього прийти. Щодо святкового столу, то в різдвяний вечір завжди 12 пісних страв, - і грибочки, і риба, і горіхи, і мед... Є велике різноманіття пісних страв з овочів, які я дуже люблю. - Якщо вже говоримо про релігійні цінності, про віру, то чи молитесь? Як часто? - Молюся щодня вранці та ввечері. Дуже рідко буває, що пропускаю молитви. Але цьому має передувати дуже вагома причина. Ми живемо і не знаємо, коли буде кінець. Ходжу до церкви часто, якщо є можливість, то йду до Храму, до Сповіді, Святої Літургії, до Святого Причастя... Діти рідше ходять. Я їм кажу: «Все, що у тебе є, то дав Бог, що ти зробиш для інших — для Бога зробиш». Молюсь за них і чекаю, щоб самі прийшли до усвідомленої віри. Я ж теж раніше приходив на службу Божу, не вкладаючи у те сенс, до сповіді рідко приступав. Але зараз вважаю, що коли кажуть, вірю в Бога і живу правильно, і при цьому до сповіді та причастя рідко приступають, то ця віра без реальних дій. - Що на різдвяний стіл ставила мама, коли ви були маленьким

хлопчиком? Які спогади з дитинства щодо Різдва? - Ну почнемо з того, що я охрестився лише в 20 років. Мій батько, до речі, охрестився в 50 років. Якщо пригадати мамине, то з пісних різдвяних страв чогось особливого не було. У Коломиї стіл був з року в рік звичайним. Як і в інших родинах в ті часи. Але пригадую, що в інші дні мені подобалось, коли ми всі разом робили пельмені. Також ми виготовляли червоне вино. В нас на дачі ріс виноград. Це було дуже цікаве заняття. Запам’ятались мені і вареники. Дуже подобались бабусині пироги. Любив бабусин медівник. Щодва-три дні бабуся завжди щось пекла. На Різдво ми з друзями ходили колядувати... Але тоді, коли та радянська система вбивала віру, вбивала духовність, вбивала народну пам’ять, традиції, для нас це було швидше “заробітком” і розвагою... Ми колядували, збирали гроші. Я любив ці гроші використовувати на подарунки батькам, родині. Хотілося мати саме свої гроші... Єдиний досвід віри і приклад у дитинстві - це моя бабуся, з якою я жив якийсь час в одній кімнаті, - вона щоранку молилася. А я, ще маленький, їй говорив: “Що ти робиш? Нам у школі сказали, що Бога немає!” Але коли в свідомому віці я прийшов до Бога, то одразу ж відчув, яка різниця — як було без віри, і як стало з вірою... - Ваша родина була не із заможних? Хто найбільше вплинув на вас? - Мама сорок років пропрацювала вчителем географії, тато — слюсар локомотиворемонтного депо в Коломиї, тепловози лагодив. Радянська історія залишила в нашому роді кривавий слід. Діда, жорсткого у своїх висловлюваннях про радянську владу, у 1944-му засудили на 25 років, відсидів 12, реабілітували у 1956-му. До слова, меблі вдома були зроблені його руками. Будучи дальтоніком, він ще й малював! Пензлі з фарбою подавала йому бабуся, а він запам’ятовував, що саме якого кольору має бути. Я у свої 16 років прочитав його листи з таборів і присягнув собі бути борцем з комуністичним ладом. Ще до розвалу радянської імперії, у 1989 році, будучи студентом університету, ризикуючи, розповсюджував листівки проти СРСР, возив їх з Москви, бо лише там їх друкували. Пам’ятаю, з яким захопленням ми зустріли перший український фестиваль «Червона рута». Це був 1989 рік... - Яку людську чесноту вважаєте найважливішою? - Напевно, співчуття, бажання допомагати, благочинність... Адже християнство - це не лише віра, а й дія. Благодійність, я переконаний, вимірюється лептою. У кожного своя лепта, і це не тільки і не обов’язково роздача грошей. Якщо Шевченко дав мільйон чи десять мільйонів, це не означає, що і ви маєте. Якщо у вас є гривня і даєте комусь не просто як “відчіпного”, а хочете щиро допомогти, щоб людина відійшла від негативу, то отримаєте щось від Бога. Іноді й добре слово, щира молитва за ближнього цінніші за мільйони. А якщо думатимемо позитивно, то у нас суспільство буде підніматися. Успішна не та людина, яка багато заробляє, а та, яка може щось дати іншим... А ще для себе я збагнув таку істину. Наближаєшся до Бога - отримуєш дари. Помолишся щиро - і проблеми зникають. - Щодо благодійності. Ви відомий меценат і благодійник... Можете розповісти про свої благодійні програми і проекти? - Знаєте, я колись намагався не розповідати про таке. Хоча зараз, думаю, що про благодійність говорити треба. Про роботу волонтерів, про приклади благодійності. Це для когось може ста-

ти прикладом, комусь додасть надії, це звужує поле для неправди і маніпуляцій... Щодо своєї благодійності. Так, є дещо... За бажання, багато про що можна знайти в Інтернеті. Є і звіти про роботу нашого благодійного фонду. Це десятки, якщо не сотні програм і проектів. Це десятки тисяч людей. Дітей з ДЦП, з аутизмом, людей з інвалідністю, реабілітація та лікування наших поранених захисників, родин загиблих, допомога на лікування людям, які опинилися в безвиході, соціальний табір “Артек-Буковель”, пластові табори, підтримка різних культурних та видавничих проектів... Звичайно, що я не в змозі за власні кошти всім допомогти, вирішити всі проблеми суспільства, відгукнутися на всі людські біди... А звернень щораз більше. Але намагаюся робити все, що в моїх силах і можливостях... Багато соціальних проектів у нас реалізовано й спільно з церквою. В мене є найвищі церковні нагороди за благодійність та соціальні програми і від Української православної церкви Київського патріархату - орден Святого Володимира Великого, від Папи Римського — нещодавно отримав грамоту, раніше - орден Святого Сильвестра, є й інші нагороди від церков... Я з повагою і людською любов’ю ставлюся до всіх християн, незалежно від того, до якої церкви вони ходять, до мусульман, до вірних інших релігій, до агностиків чи атеїстів... Я взагалі переконаний, що ми мусимо любити ближнього як самого себе, якщо ми християни.

- Що ще є для вас щастям? - Безумовно, моє щастя – це моя родина, це життя за Божими заповідями і успіх, який я досягаю, маючи підтримку Бога і близьких. Безумовно, повноти щастя не може бути, коли живеш у суспільстві нещасливих людей... Саме тому я і пішов в політику, саме тому і вирішив боротися за посаду Президента. Повірте, що мені в житті в плані матеріальному нічого не потрібно. Хто мене знає близько, дивуються, що я живу в досить скромних, дехто каже навіть аскетичних, як за своїми статками умовах. В мене немає жодного цента вкрадених грошей у Українського народу чи в Україні, чи десь за кордоном. У політику я з чим прийшов, з тим і піду. Завжди керуюся словами Любомира Гузара про те, що “політика є найвищим степенем служіння людям”. Мені нічого не потрібно від політики, крім добрих слів громадян України після завершення політичної кар’єри, крім того, щоб люди навколо стали щасливими і заможними, щоб було більше посмішок і радості в житті всіх українців. Тому, напевно, щастя — це, коли всі навколо щасливі. Інтерв’ю вела Лариса ЮСТИНЮК


10

ЧЕТВЕР, 10 СІЧНЯ

ваше здоров’я

˜ ПРАКТИКУМ

Нові підходи у лікуванні серцево-судинних захворювань опанували запорізькі медики Валерія ЮСТИНЮК На конкурс «Поспішай творити добро»

Медицина – це галузь, яка потребує постійного навчання, зважаючи на те, що з’являються все нові й нові методи лікування. Тому на основі реальних клінічних випадків сімейні лікарі вчилися надавати допомогу хворим за міжнародними рекомендаціями, але з урахуванням особливостей української медицини, в рамках науково-практичної конференції, яка нещодавно проходила

в Запорізькому медичному університеті. Захід відбувся за підтримки громадської організації «Асоціація серцево-судинної допомоги сімейної медицини», українського Ротарі Клубу «Київ-Столиця» та Департаменту охорони здоров’я Запорізької ОДА. Організували майстер-класи відомі фахівці Національної медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика (м. Київ). Спільно з ними понад 100 медиків, які з’їхалися з усієї області, розбирали клінічні випадки, зокрема в лікуванні хворих на артеріальну гіпертензію, сердечну недостатність, цукровий діабет, бронхо-обструктивні захворювання та ГРВІ. Важливе місце

˜ СТЕРЕЖИСЬ!

У Приазовському районі грипу немає, але набирає обертів захворюваність на вітряну віспу За словами завідувача Якимівського лабораторного центру МОЗ Василя Склярова, населення Приазовського району активно вакцинується від грипу. Натепер щеплено вже 102 людини. Вочевидь, саме тому в районі показник захворюваності низький. Так, за допомогою до медиків звернулися

лише 29 пацієнтів, хворих на застуди та ГРВІ, з них 20 - діти (10 школярів). Госпіталізовано четверо дітей. Медики підтверджують ефективність вакцинації і закликають жителів до профілактичних заходів, адже попередити захворювання завжди легше, ніж лікувати. Разом з тим у селах Приазовського району (Георгіївка, Дівнинське і Нововасилівка) лікарями зафіксовано шість випадків вітрянки у школярів.

посідала проблема вакцинації від поліомієліту та грипу. – Серед найпоширеніших хвороб, із якими сьогодні звертаються до сімейних лікарів пацієнти, є ішемічна хвороба серця та артеріальна гіпертензія, – говорить керівник проекту «Доказова медицина в реформі сімейної медицини України 2018/2019», заслужений лікар України, завідувачка кафедри кардіології Національної медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика (м. Київ), професор, доктор медичних наук Марина Долженко. – На жаль, для таких хворих характерні невідкладні стани, наприклад, порушення ритму серця, під час яких лікар мусить миттєво відреагувати, надавши кваліфіковану медичну допомогу. Крім того, лікарям слід зважати на те, що більшість пацієнтів мають кілька хронічних недуг одночасно. Так, артеріальна гіпертензія може супроводжуватися захворюваннями нирок, легень, шлунково-кишкового тракту. Тож наша кафедра проводить для сімейних лікарів безкоштовні майстер-класи по всій Україні за участю таких спеціалістів, як пульмонологи, нефрологи, ендокринологи, які навчають, як лікувати ту чи іншу недугу в поєднанні з серцево-судинними захворюваннями. Ми переконані, що

заходи, які проходять у формі інтерактивного спілкування в малих групах з вивченням та демонстрацією нових методів діагностики та підходів у лікуванні, підвищують рівень кваліфікації сімейних лікарів та сприяють виведенню медичної галузі на абсолютно новий рівень. Учасники навчань, які були розподілені на кілька груп, разом із спікерами вивчали історію хвороби конкретного пацієнта, зокрема скарги хворого, медичні дослідження, що були проведені, й спільно визначали діагноз та призначали відповідне лікування, враховуючи міжнародні рекомендації. «Конкурс журналістських матеріалів «Поспішай творити добро» ініційований «Благодійним фондом Олександра Шевченка» та Українським журналістським фондом».

˜ МОЗ ПОПЕРЕДЖАЄ

˜ БУДЬ У КУРСІ!

Таблетки не врятують любителів святкових застіль

ОПРИЛЮДНЕНО СПИСОК ПОСЛУГ, ЯКІ ВАМ МАЮТЬ НАДАТИ В ЛІКАРНІ БЕЗКОШТОВНО!

В. о. Міністра охорони здоров’я Уляна Супрун розповіла, що перед рясним застіллям не варто пити таблетки, щоб «допомогти» шлунку. Такі лікарські препарати з ферментами не врятують від наслідків переїдання. «Природні ферменти допомагають розщеплювати їжу, щоб ми могли вбирати живильні речовини. Ротова порожнина, шлунок і т о н к и й кишечник виробляють деякі ферменти. Є хвороби, через які необхідні ферменти не утворюються як слід. В цьому разі і необхідні ферментні препарати. Їх використовують для лікування хвороб шлунково-кишкового тракту, а не просто беруть, щоб можна було більше з’їсти», - пише Супрун у Фейсбуці. Також вона уточнила, що в медицині немає достатньої кількості доказів ефективності та безпеки таких препаратів у разі переїдання або печії. Та й самолікуванням займатися не треба, а перед прийомом будь-яких ліків з ферментами потрібно консультуватися з лікарем. «Просто самостійно приймати і пити скільки хочеться таблеток - не варто. А щоб пережити свята без проблем з травленням і болю в шлунку - не переїдайте », - підкреслила Супрун.

Більше 50 послуг безкоштовно

Ви досі не підписали декларацію із сімейним лікарем чи терапевтом? У вас ще є трохи часу на роздуми. Як обіцяють чиновники, з 1 липня 2019 року українці зможуть скористатися 54 безкоштовними діагностичними та лікувальними послугами за направленням сімейного лікаря, терапевта або педіатра. Для пацієнтів це означає, що не потрібно буде приносити шприци, рукавички, вату — все враховано, кажуть у МОЗ. Які аналізи та обстеження входять до цього списку? Обстеження на поширені хвороби внутрішніх органів, серця, легенів та найбільш поширені онкологічні захворювання у чоловіків та жінок; 12 лабораторних досліджень (креатинін у сироватці крові, С-реактивний білок, глікозильований гемоглобін крові, коагулограма). Ці аналізи додаються до списку вже існуючих восьми базових, які мають надаватися вашим сімейним лікарем (наприклад, загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою, загальний аналіз сечі, глюкоза крові, загальний холестерин, швидкий тест на тропонін тощо). До списку також увійшли: • мамографія і п’ять видів рентгену (грудної клітки, хребта, суглобів, трубчатих кісток і приносових пазух); • ехокардіографія, холтеровський моніторинг ЕКГ і два види тесту для визначення патологій серцево-судинної системи; • УЗД (шлунково-кишкового тракту, нирок, сечового міхура, артерій ніг, щитоподібної та молочної залоз); • біопсія під контролем УЗД (щитоподібної залози, лімфатичних вузлів, молочних та передміхурової залоз); • видалення новоутворень (м’яких

тканин і шкіри, у носі, гортані, вухах, наприклад, видалення новоутворень шкіри з гістологічним дослідженням — атерома, ліпома, невус). Планується, що до безкоштовної діагностики увійдуть також ендоскопічні дослідження та операції одного дня: стравоходу, шлунка, дванадцятипалої і товстої кишки, сечового міхура, трахеї і бронхів (гістероскопія, колоноскопія, езофагогастродуоденоскопія тощо). У потенційних пацієнтів виникає резонне запитання: чи є ліміт на кількість тих чи інших безкоштовних медичних процедур? У МОЗ обіцяють, що їх число не буде обмежене.

КУДИ БІГТИ? По безкоштовну діагностику ви можете звернутися як до комунальних, так і до приватних діагностичних центрів, які підпишуть договір з Національною службою здоров’я (НСЗУ). Наразі приватних клінік, що приєдналися до медреформи, небагато. Більшість вичікує, але багато хто вже прораховує для себе можливість приєднатися до майбутньої програми. МОЗ підрахувало вартість медичних послуг зі списку за проектом «Безкоштовна діагностика» (платитиме Наці-

ональна служба здоров’я). Ціни на деякі види аналізів у кілька разів нижчі за ринкові. У комерційних клініках згодні, що вартість далека від ринкової, але водночас вона є економічно обґрунтованою і може бути цікавою приватникам завдяки потоку пацієнтів, що знижує собівартість послуги. Отже, якщо все вийде, як задумано, то з 1 липня 2019 року шукайте наклейку «Безкоштовна діагностика» на дверях вашої поліклініки. Вона означатиме, що медзаклад приєднався до програми, підписавши договір з НСЗУ. Чи увійде ваше місто або райцентр у програму? Запитайте у свого мера, глави району чи об’єднаної територіальної громади — радять у профільному міністерстві. «Безкоштовна діагностика» — проект поки що пілотний (розрахований на півроку — з 1 липня по 31 грудня 2019 року). У держбюджеті-2019 на нього передбачено 2 млрд грн. Багато це чи мало? Час покаже. Буде чудово, якщо програма запуститься вчасно і почне працювати. Пілоти для того і проводяться (із застереженням — якщо держава піклується про своїх громадян), щоб тестувати програму, відпрацювати алгоритми, зібрати інформацію для більш точних і ефективних розрахунків. Наприклад, для розробки програми медичних гарантій на 2020 рік. «Безкоштовна діагностика» ще проходить громадські слухання, тому список доступних безкоштовних медпроцедур може змінюватися. У будь-якому разі радимо уважно стежити за цією темою. В інтересах кожного з нас бути в курсі, на який обсяг безкоштовної медичної допомоги від держави можна розраховувати. Це не тільки заощадить гроші, допоможе поліпшити здоров’я, але іноді може і врятувати життя.


на своїй землі

ЧЕТВЕР, 10 СІЧНЯ

11

˜ ТОЧКА НА КАРТІ ОБЛАСТІ

Козаки і графині, кобзарі та садівники… Ігор ВОЛКОНСЬКИЙ

Хто із запоріжців не знає селище Кушугум, розташоване в 10-15 кілометрах південніше обласного центру уздовж Каховського водосховища? Із понад 8 тисяч його жителів чимало традиційно працюють у Запоріжжі, через селище проходить залізнична колія, а в якихось 5 кілометрах - велика траса до Криму. Дехто навіть пам’ятає, що колись селище звалося Велика Катеринівка… Але назва Кушугум, погодьтеся, набагато цікавіше, хоча й… загадковіше. Населений пункт отримав її за річкою Кушугум, яка тут протікала. Назва тюркського походження. Але в її тлумаченні дослідники розходяться. Одні нагадують, що в татарській «кузгун» - ворон. Інші говорять про «коч кум» - «баранячий пісок», «дрібний пісок» (ймовірний також варіант «коджа кум» - «великий пісок»). А може, назва пов’язана з тюркським прислівником, похідним від кореня «купшак» - «з’єднувати»? Як би там не було, але Кушугумом поселення називається ще з козацьких часів, коли в одному місці сходилися, з’єднувалися одразу 12 (!) річок: Заклята, Бандурка, Осетрова (ой, водилися тут колись осетри), Домаха, Мірошник, Річище, Зурманівка (від «джурман», що означає «ховрах», або «урман» - «ліс»), Лопушка, Клокунка, Змійка, Мишрік і, нарешті, Басанка (чи то від монгольського «басан» - «гарний», чи то від аналогічного за звучанням тюркського слова «переможець» або «місце, де стояли переможці»). На мій погляд, правильний - варіант, що свідчить про злиття, з’єднання багатьох річок, на які плавні до створення Каховського водосховища були напрочуд багаті (до такої ж думки схилявся і Дмитро Яворницький). За офіційними даними, Кушугум був заснований 1760 року як козацька слобода. Але ще раніше в цій щедрій на звіра й рибу місцевості (самих тільки озер навколо було до 200!) існували козацькі зимівники. Адже у ХVІІ - ХVІІІ століттях ці землі належали Запорозькій Січі. Але за наказом Катерини ІІ Січ у 1774 році знищили, а володіння Війська Запорозького цариця роздарила прибічникам. У 1781 році племінниця князя Потьомкіна, статс-дама двора її Величності графиня Катерина Василівна Скавронська, уроджена Енгельгард,

Станція «Кушугум»

отримала в дар 35 тисяч десятин землі з населеними слободами в Олександрівському повіті Катеринославської губернії. Відтоді села отримали назви Григорівка - на честь Григорія Потьомкіна, Мала і Велика Катеринівки - на честь Катерини Скавронської. Частину жителів переселили в нові села Юліївка і Литовка, названі на честь Юлія Помпейовича Літто, за якого вийшла заміж Катерина Скавронська. Російський мандрівник, академік Петербурзької академії наук Василь Зуєв, побувавши 1787 року на Хортиці, писав, що на острові Потьомкін звелів насипати курган, де хоче збудувати палац. Від палацу поштовий тракт пройде до південної частини острова, розташованої навпроти Великої Катеринівки (Кушугума). Тут планується міст через Дніпро. Старі колоністи розповідали, що коли їхні діди переселилися на Хортицю, то ще застали старого солдата, який охороняв потьомкінський сад. Сторож там і помер, а дерева колоністи викопали для своїх розплідників. У 1794 році за царським наказом у Кушугум примусово переселили селян із села Турбаї Київського намісництва, серед яких «розчинили» козацьких нащадків. І все ж дух вольності й непокірливості завжди витав у цих краях. 1873 року, приміром, голодні селяни самовільно взяли з громадських запасів 39 чвертей хлібу, який поділили між собою. За самоуправство призвідників посадили в Олександрівську в’язницю.

Кушугумські плавні

1882 року відомий знавець фольклору Яків Новицький записав близько десяти почутих у Кушугумі пісень-дум, де йшлося про селянську долю. У листопаді 1905 року місцеві селяни приєдналися до жителів сусідньої Григорівки і виступили проти графа Канкріна, а в грудні близько 60 кушугумців брали участь у збройному повстанні на олександрівському Південному залізничному вокзалі (нині Запоріжжя-І). На барикадах загинули І.Даценко та М.Балковий. Коли повстання придушили, його керівників присудили до чотирьох років каторги. У 1912 році кушугумці, котрі працювали на олександрівських заводах, приєдналися до страйку… Ні, ніколи затишний плавневий Кушугум не був покірливим! З 1917 року село перебувало у складі Української Народної Республіки та Української Держави Павла Скоропадського. З кінця 1918-го — під контролем Революційної Армії Нестора Махна… Але поступово його остаточно взяла до рук радянська влада. У 1920 році назву Велика Катеринівка змінили на Кушугум (тоді боролися із застарілими назвами не менш активно, ніж під час нинішньої декомунізації). Важко пережили кушугумці голодомори 1920-21 і 1932-33 років. Зокрема, від посухи 1921 року загинуло 90 відсотків посівів, а решта дали врожай… по 50 кг зерна з гектара (нагадаю, нині нормальною вважається врожайність 30-50 тонн).

У 1922 році в селі створили кооператив «Культурний садівник» (тоді кушугумці успішно займалися садівництвом). А от перша партійна організація виникла відносно пізно - у 1929 році. Статус селища міського типу населеному пункту, який активно зростав, надали в 1938 році. Перед Першою світовою війною на пожертвування парафіян у Кушугумі звели церкву. Та в 1939-му, за наказом влади, її вщент зруйнували. Наприкінці 1930-х років у селі не раз бував відомий поет Яр Славутич (1918-2001). Він зустрічався з місцевим кобзарем. «Бандура ще більше нагострила мою національну свідомість, - згадував Яр Славутич. - Я ніби набрався нової сили, нової енергії для боротьби, що вже назрівала». 753 жителі Кушугума захищали Батьківщину у Другій світовій війні: 314 із них загинули, 464 нагороджені орденами й медалями. У лютому 1942 року гітлерівці заарештували й розстріляли 16 місцевих партизан. Уродженка Кушугума санінструктор Людмила Кравець 17 квітня 1945 року на підступах до Берліна, під час форсування Одера, замінила командира й повела солдат у бій. Потім на вулицях німецької столиці вона під вогнем рятувала поранених. Людмила Кравець удостоєна звання Героя Радянського Союзу. Повним кавалером орденів Слави став її земляк Петро Мусійченко. А подвиг Героя Радянського Союзу кушугумця Василя Бабкова навіть став одним із епізодів кіноепопеї «Звільнення». У 1941 році, під час розвідувального польоту, він побачив на Можайському шосе колону танків та військової техніки. А попереду не було жодних радянських військ! Льотчик доповів, але йому не повірили. Бабков тричі підлітав до колони так близько, що записав номери військової техніки. Фашисти «зрешетили» його літак. Під час посадки Василь, поранений, вихопився з кабіни. За хвильку літак вибухнув на посадочній смузі. Згодом Бабков командував 32-м гвардійським авіаполком, який, переходячи до іншого місця служби, здав Василю Сталіну… За 250 з гаком років чого тільки не пережив зелений Кушугум! Тут лише кілька сторінок з його історії. Козаки і графині, кобзарі та воїни, садівники і бунтарі - ось які вони, виявляється, ті кушугумці.


12

ЧЕТВЕР, 10 СІЧНЯ

реклама та оголошення тел./факс: 787-54-21, e-mail: zp.reklama@ukr.net

СПОСТЕРЕЖНА РАДА КРЕДИТНОЇ СПІЛКИ (КС) «КАПІТАЛ» повідомляє своїх членів про проведення чергових загальних зборів, що відбудуться 02 березня 2019 року о 10.00 у конференц–залі комплексу «РАССВЕТ» за адресою: Запорізька обл., м. Мелітополь, вул. Польова, буд. 3 Реєстрація учасників загальних зборів проводиться з 08.30 до 09.30 Порядок денний: 1. Затвердження порядку денного загальних зборів членів КС «Капітал» від 02.03.2019 року. 2. Затвердження звіту спостережної ради КС «Капітал» за 2018 рік. 3. Затвердження звіту кредитного комітету КС «Капітал» за 2018 рік. 4. Затвердження звіту правління КС «Капітал» за 2018 рік. 5. Затвердження звіту та висновку ревізійної комісії КС «Капітал» за 2018 рік. 6. Заслуховування аудиторського висновку, яким підтверджена повнота та достовірність річної звітності (річна фінансова звітність та звітні дані) КС «Капітал» за 2018 рік. 7. Затвердження звітності та звітних даних КС «Капітал» за 2018 рік. 8. Затвердження результатів діяльності КС «Капітал» за 2018 рік. 9. Розподілення нерозподіленого доходу КС «Капітал» за 2018 рік. 10. Розгляд фінансового плану (бюджету) КС «Капітал» на 2019 рік. 11. Визначення аудитора для підтвердження річної звітності та звітних даних за 2019 рік. 12. Про делегування повноваження спостережній раді КС «Капітал». 13. Про припинення членства у зв’язку з порушенням членами КС «Капітал» Статуту. 14. Щодо обрання членів ревізійної комісії кредитної спілки «Капітал». 15. Щодо обрання членів спостережної ради кредитної спілки «Капітал». 16. Щодо затвердження Статуту кредитної спілки «Капітал» у новій редакції. Члени кредитної спілки, які бажають ознайомитися з документами щодо порядку денного зборів, можуть звертатися за адресою: Запорізька обл., м. Мелітополь, вул. Гетьманська, буд. 91, кредитна спілка «Капітал». Довідки за тел.: (0619) 44-00-74, 42-42-73, 42-11-04. Спостережна рада кредитної спілки «Капітал»

ДП «СЕТАМ» оголошує про проведення електронних торгів з продажу предмета іпотеки: 1. Житл. будинок з/п 223,1 кв м за адресою: Запорізька обл., Запорізький р-н, с. Нове Запоріжжя, вул. Вишнева (Кірова), 64. Дата торгів: 21.01.2019, 09.00. Дод.інформація: https://setam.net. ua. Лот №323121 (уцінено лот №310841); 2. Нежитл. приміщ. з/п 980,30 кв м, за адресою: Запорізька обл., Оріхівський р-н, м. Оріхів, вул. Пісочна, 7, приміщ. 1. Дата торгів: 21.01.2019, 09.00. Дод.інформація: https://setam.net.ua. Лот №323132 (уцінено лот №314773); 3. Зем. діл., з/п 0,0494 га, К/№ 2320910400:11:026:0035, за адресою: Запорізька обл., Василівський р-н, м. Дніпрорудне, вул. Нижня, 50-Б. Дата торгів: 21.01.2019, 09.00. Дод.інформація: https://setam.net.ua. Лот №323147 (уцінено лот №313879); 4. Зем. діл., К/№ 2322188401:07:001:0799, з/п 0,2010 га, за адресою: Запорізька обл., Запорізький р-н, с. Розумівка, вул. Тополина, 65. Дата торгів: 21.01.2019, 09.00. Дод.інформація: https://setam.net.ua. Лот №323409 (уцінено лот №314044); 5. Недобудований житл. будинок з/п 370,30 кв м, на зем. діл. пл. 1800,00 кв м за адресою: Запорізька обл., Запорізький р-н, сщ. Сонячне, вул. Вишнева, 7. Дата торгів: 21.01.2019, 09.00. Дод.інформація: https://setam.net.ua. Лот №323415 (уцінено лот №314004); 6. 2-кім. квартира, з/п 44,08 кв м, за адресою: м. Запоріжжя, вул. Європей-

ська (Малиновського), 11, кв. 54. Дата торгів: 21.01.2019, 09.00. Дод.інформація: https://setam.net.ua. Лот №323406 (уцінено лот №314219); 7. Зем. діл. пл. 0,1000 га, К/№ 2310400000:05:013:0046, за адресою: Запорізька обл., м. Бердянськ, вул. Руднєвої, 11. Дата торгів: 25.01.2019, 09.00. Дод.інформація: https://setam.net. ua. Лот №323700; 8. 2-кім. квартира, з/п 70,80 кв м, за адресою: м. Запоріжжя, вул. Жуковського, 29, кв. 15. Дата торгів: 25.01.2019, 09.00. Дод.інформація: https:// setam.net.ua. Лот №323861 (уцінено лот №314231); 9. 2-кім. квартира, з/п 48,92 кв м, за адресою: м. Запоріжжя, вул. Чарівна, 52, кв. 36. Дата торгів: 25.01.2019, 09.00. Дод.інформація: https://setam.net.ua. Лот №323869 (уцінено лот №315879); 10. 1/2 ч. квартири з/п 38,53 кв м, за адресою: м. Запоріжжя, вул. Миколи Краснова, 4, кв. 47. Дата торгів: 25.01.2019, 09.00. Дод.інформація: https:// setam.net.ua. Лот №323873 (уцінено лот №315883); 11. Нежитл. приміщ. підвалу № 270 (літ. А-5), з/п 114,00 кв м, за адресою: м. Запоріжжя, вул. Поштова (Горького), 159Б. Дата торгів: 28.01.2019, 09.00. Дод.інформація: https://setam.net.ua. Лот №324060; 12. Житл. будинок літ. А з господар. будівлями з/п 268,7 кв м та зем. діл. К/№

Заява про екологічні наслідки ПАТ «Запоріжсталь», зареєстроване за адресою 69008, м. Запоріжжя, Південне шосе, 72, заявляє про екологічні наслідки реконструкції промислово-ливневого трубопроводу Ду 1000 в цеху водопостачання на території підприємства. Реконструкція проводиться з метою виключення забруднення навколишнього середовища при експлуатації існуючого трубопроводу. Проектом передбачається виконання нової траси колектора промислово-ливневої каналізації, з подальшим перемиканням до нього існуючих безперервно діючих стоків, із забезпеченням прийому стоків Qгод = 468 - 640 м3 /год. Протяжність проектованої траси становить - 852,9 м, глибина прокладки трубопроводу 2,41 - 4,73 м. Потенційні джерела забруднення навколишнього середовища при експлуатації проектованого об’єкта відсутні. Фонове забруднення атмосферного повітря залишиться на існуючому рівні. Баланси водоспоживання і водовідведення зберігаються існуючими. Передбачені проектом роботи не збільшують розміру проммайданчика. Рекультивації землі не потрібно. Шумовий вплив на селитебну зону проектованим об’єктом не надається. При експлуатації проектованого об’єкта додаткові відходи не утворюються. Відходи, що утворюються, підлягають утилізації у власному виробництві або вивезенню за існуючою на підприємстві схемою. Зобов’язання щодо здійснення проектних рішень, прийнятих у відповідності з нормами і правилами охорони навколишнього середовища та дотримання вимог екологічної безпеки на всіх етапах реконструкції промислово-ливневого трубопроводу Ду 1000 бере на себе ПАТ «Запоріжсталь». З метою інформування громадськості було опубліковано заяву про наміри проведення реконструкції в газеті «Запорізька правда» № 48 від 06.12.18 р. Замовник – ПАТ «Запоріжсталь»

Генпроектувальник ПРАТ «ВТП «УКРЭНЕРГОЧЕРМЕТ»

3221483300:05:020:0030, пл. 0,12 га, за адресою: Київська обл., Васильківський р-н, с. Іванковичі, вул. Струмкова, 26. Дата торгів: 28.01.2019, 09.00. Дод.інформація: https://setam.net.ua. Лот №324237; 13. Зем. діл., з/п 0,2200 га, К/№ 2322188402:08:001:0725, за адресою: Запорізька обл., Запорізький р-н, с. Нижня Хортиця, вул. Степова, 28. Дата торгів: 28.01.2019, 09.00. Дод.інформація: https://setam.net.ua. Лот №324382 (уцінено лот №316145); 14. 1/3 ч. квартири з/п 44.81 кв м, за адресою: м. Запоріжжя, вул. Бочарова, 8-А, кв. 13. Дата торгів: 28.01.2019, 09.00. Дод.інформація: https://setam.net.ua. Лот №324385 (уцінено лот №315952); 15. 1/3 ч. квартири з/п 44.81 кв м, за адресою: м. Запоріжжя, вул. Бочарова, 8-А, кв. 13. Дата торгів: 28.01.2019, 09.00. Дод.інформація: https://setam.net.ua. Лот №324388 (уцінено лот №315958); 16. 1/3 ч. квартири з/п 44.81 кв м, за адресою: м. Запоріжжя, вул. Бочарова, 8-А, кв. 13. Дата торгів: 28.01.2019, 09.00. Дод.інформація: https://setam.net.ua. Лот №324392 (уцінено лот №315962); 17. Домоволодіння з/п 438,4 кв м та зем. діл. пл. 0,082 га, К/№ 2310400000:05:013:0025 за адресою: Запорізька обл., м. Бердянськ, вул. Сонячна, 23. Дата торгів: 28.01.2019, 09.00. Дод.інформація: https://setam.net.ua. Лот №324566;

18. 2-кім. квартира з/п 40,7 кв м, за адресою: Запорізька обл., Василівський р-н, м. Дніпрорудне, вул. Шахтарська, 40, кв. 30. Дата торгів: 04.02.2019, 09.00. Дод.інформація: https://setam.net. ua. Лот №325363 (уцінено лот №317186); 19. Житл. будинок з/п 73,56 кв м, за адресою: Запорізька обл., Михайлівський р-н, смт Пришиб, вул. Шевченка, 78. Дата торгів: 04.02.2019, 09.00. Дод.інформація: https://setam.net.ua. Лот №325368 (уцінено лот №316349); 20. 3-кім. квартира, з/п 48,75 кв м, за адресою: Запорізька обл., Михайлівський р-н, смт Пришиб, вул. Південна (Пролетарська), 5, кв. 53. Дата торгів: 04.02.2019, 09.00. Дод.інформація: https://setam.net.ua. Лот №325372 (уцінено лот №316702); 21. Житл. будинок з/п 45,08 кв м за адресою: м. Запоріжжя, вул. Фестивальна, 29. Дата торгів: 04.02.2019, 09.00. Дод.інформація: https://setam.net.ua. Лот №325375 (уцінено лот №316918); 22. 3-кім. квартира, з/п 68,12 кв м, за адресою: м. Запоріжжя, вул. Фортечна (Грязнова), 1-А, кв. 28. Дата торгів: 04.02.2019, 09.00. Дод.інформація: https:// setam.net.ua. Лот №325384 (уцінено лот №318047); 23. Зем. діл. з/п 0,1697 га, К/№ 2322188801:10:002:0245, за адресою: Запорізька обл., Запорізький р-н, с. Сонячне, вул. Степна, 3. Дата торгів: 04.02.2019, 09.00. Дод.інформація: https://setam.net.ua. Лот №325390 (уцінено лот №317315).

Порушують ваші виборчі права – звертайтеся до суду З 31 грудня 2018 року відповідно до Постанови Верховної Ради України від 26.11.2018 року № 2631-VIII «Про призначення чергових виборів Президента України на неділю, 31 березня 2019 року» в Україні розпочався виборчий процес. І якщо громадянин впевнений, що його виборчі права порушені, або він не згодний з перебігом виборчого процесу, то він може звернутися до суду. Підставою для реалізації виборцем свого права голосу на виборах є його включення до списку виборців на виборчій дільниці. Виборець може бути у списках лише на одній виборчій дільниці. Однак буває так, що прізвище виборця випадково (через адміністративну чи технічну помилку) відсутнє у списках виборців, або занесене більше одного разу. У такому разі виборець може звернутися до суду з адміністративним позовом, аби захистити свої виборчі права, а саме для уточнення списків виборців, у тому числі включення або виключення зі списку себе чи інших осіб, у порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України. Під час виборчого процесу в Третьому апеляційному адміністративному суді, який здійснює правосуддя в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, встановлено особливий режим роботи для суддів та працівників апарату суду в позаробочий час, в святкові та неробочі дні. Задля забезпечення дотримання законності та захисту виборчих прав громадян України у Третьому апеляційному адміністративному суді затверджено графік чергування працівників суду в позаробочий час, святкові та неробочі дні, а також напередодні та в день виборів, про що видано наказ голови суду від 27.12.2018 «Про організацію роботи Третього апеляційного адміністративного суду в період виборчого процесу чергових виборів Президента України 31 березня 2019 року». За довідковою інформацією громадяни можуть звертатися до Третього апеляційного адміністративного суду за телефонами: (056) 740-19-30, 740-19-35.


реклама та оголошення тел./факс: 787-54-21, e-mail: zp.reklama@ukr.net

ПРИВАТНІ ОГОЛОШЕННЯ ПРОДАМ

üХолод., мороз., печі, пральн. маш. б/в у Німеччині. Т.: 099-556-09-21 КУПЛЮ

üЗАЗ, Таврія, Славута, Москвич, ВАЗ, ГАЗ, Ланос у будь-якому стані, та на запчастини. Т.: 099-717-10-87, 097-225-60-60 üLanos, Sens, ВАЗ, Таврію, Славуту у будь-якому стані або на запчастини, швидко, дорого. Т.: 099-772-00-50, 063309-41-56, 098-177-60-50 üТВ іноз. у будь-якому стані. Т.: 708-70-07 üНероб. холод., пральн. маш. Т.: 220-17-43, 050237-05-35

ЗДАМ

Надам житло безкоштовно непрацюючій пенсіонерці за допомогу по дому. Т.: 063-503-83-80 ЗНІМУ

üКвартиру. Т.: 067-853-16-43 РОБОТА

üКерівник Ольга Олександрівна візьме особистого помічника до 15000 грн. Т.: 067-557-76-00, 099-442-33-77 üПотрібен бармен, Шевченківський та Космічний райони. Т.: 096-550-99-39 ПОСЛУГИ

üЮрист, консультує. Т.: 096791-97-01, 099-117-76-89 üРем. пральн. машин, СВЧ, водонагрів. Гарантія. Виклик безкоштовно. Т.: 701-68-07, 066-000-50-52, 067-308-99-23

ОГОЛОШЕННЯ ПРО ВИЯВЛЕННЯ ТА ВЗЯТТЯ НА ОБЛІК БЕЗХАЗЯЙНОГО МАЙНА Дніпрорудненська міська рада Василівського району Запорізької області повідомляє про виявлення та взяття на облік безхазяйного нерухомого майна: - санітарно-побутовий пункт, що розташований за адресою: пр.Ентузіастів, 24К, м.Дніпрорудне, Василівський район, Запорізька область. Дата взяття на облік 27.12.2018 року, згідно з Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна № 151396635. Власників вказаного майна, з підтверджуючими документами, просимо звернутися до виконавчого комітету міської ради за адресою: 71630, Запорізька область, Василівський район, м.Дніпрорудне, пр.Ентузіастів, 11, каб. №22, з метою зняття з обліку, протягом року з дня оприлюднення цього оголошення.

üАнт. супутн., Т.: 097-276-72-57

Т2,

рем.

üЕлектрик. Усі види послуг. Аварійно-цілодобово. Т.: 099-626-49-86, 096-635-30-55 üАнтени супутн, ремонт. Т.: 220-76-16 üРем. швей. маш., чесні ціни, Спиця СЕ. Т.: 701-67-30 üСантехнік. Швидко+ якісно. Т.: 067-369-07-28 üРем. ТВ, терміново. Тел.: 220-18-84, 095-040-51-02, 097-318-08-46 üРем. холодильн., пральн. маш. Тел.: 066-710-24-50, 097-977-52-79 ВВАЖАТИ НЕДІЙСНИМИ

üВтрачене посвідчення ААГ № 040074 від 13.12.16, видане на ім’я Галкіної Олени Анатоліївни. Ставимо до відома громадян, які проживають по вул. Зоряній, 17, вул. Зоряній, 21, пров. Ковальському, 6, які є суміжними землевласниками та землекористувачами земельної ділянки по вул. Зоряній, 19, що 17.01.2019 року об 11:00 буде проводитися закріплення межовими знаками меж земельної ділянки по вул. Зоряній, 19 в натурі (на місцевості), виконавець робіт ФОП Русаков О.М.

церкви Євангельських християн-баптистів Дмитро Матюхін, єпископ Християнської харизматичної церкви «Джерело життя» Сергій Гащенко, голова об’єднань Християн віри євангельської Андрій Лисенко, настоятель церкви «Сіон» Андрій Ярмохін. Представники різних релігійних громад нагадали про духовний сенс Різдва, привітали всіх з народженням Ісуса Христа, помолилися за мир в Україні та перемогу, вітали країну з утворенням незалежної православної церкви. «Христос народився» - лунало зі сцени, а глядачі відповідали «Славімо Його». Козацьке Різдво у Запоріжжі відзначали разом із спасівцями. Сім вертепів маленьких колядників-козачат пройшли на сцені у святковому параді, розповідаючи історію народження немовляти Ісуса. Козацькі школи демонстрували свою звитягу, під снігопадом відбулися лицарські бої, поєдинки «лава на лаву». Окрасою концертної програми стали виступи народних колективів «Бунчук», «Чумацький шлях», солістів Інни Гапон та Юрія Аврамця. Цього ж дня духовним підсумком обласного Новорічно-різдвяного фестивалю стала спільна молитва представників християнських церков. У молитві взяли участь екзарх Донецький Української Греко-католицької церкви владика Степан, єпископ Православної церкви України владика Фотій, єпископ Харківсько-Запорізької дієцезії Римо-католицької церкви в Україні Ян Собіло, настоятель громади Вірменської апостольської церкви отець Юсік Нуріджанян, голова ГО «Міський центр допомоги», представник

У Мелітополі пластуни разом з представниками Храму Різдва Пресвятої Богородиці УГКЦ організували збір теплих речей для бездомних. До цього храму приходять мелітопольці, у яких немає дому. Їм тут всіляко допомагають: годують, збирають речі. Організаторам вдалося зібрати багато теплих речей: куртки, шапки тощо. А вже наступного для бездомних у Храмі Різдва Пресвятої Богородиці УГКЦ по вул. Осипенко, 83 організували святкову вечерю і роздали їм ці речі.

ЧЕТВЕР, 10 СІЧНЯ

13


14

спорт

ЧЕТВЕР, 10 СІЧНЯ

˜ БАСКЕТБОЛ. КУБОК УКРАЇНИ

Бердянські дівчата - у Фіналі Чотирьох Баскетболістки бердянської «ЧАЙКИ-ДЮСШ» продовжили боротьбу за кубок України. В п’ятницю, 4 січня, команда в стінах міського Палацу спорту зіграла поєдинок у відповідь проти БК «Рівне». Переможна серія «ЧАЙКИ-ДЮСШ» тривала і після домашнього поєдинку кубка України проти БК «Рівне». Цього сезону бердянська команда в цих змаганнях показує гарні результати і є одним з претендентів на почесний трофей.

Претензії на завоювання кубка «ЧАЙКА-ДЮСШ» підтверджує своєю грою. На першому етапі змагань підопічні Срджана Радуловича вибили з розіграшу кубка дніпровський «СДЮШОР - 5 - ДВУФК», а в наступному етапі не залишили шансів баскетболісткам БК «Рівне». Показово, що з цим завданням бердянські баскетболістки впоралися на відмінно. У першій грі в Рівному наша команда перемогла суперниць з рахунком 78 : 64. І в домашньому поєдинку при своїх уболівальниках, які у черговий раз заповнили трибуни міського Палацу спорту, «ЧАЙКА-ДЮСШ» не дала засумніватися у своїх силах. Тільки у перші п’ять хвилин матчу на

баскетбольному майданчику була рівна гра. Надалі перевага перейшла до бердянських баскетболісток. До великої перерви «ЧАЙКА-ДЮСШ» вела в рахунку 55:30. Такий відрив в набраних очках плюс фора в 14 очок після першої гри в Рівному розставили крапки у визначенні переможця в цьому протистоянні. У другій половині гри «ЧАЙКА-ДЮСШ» зменшила обороти і довела поєдинок до перемоги 78:61. Як і в попередніх матчах, тон у грі задавали досвідчені гравці Олександра Радулович, Ірина Цекова і Тетяна Панченко. На рахунку цієї трійки в цьому поєдинку у результаті виявилося 54 набрані очки. Отримавши дві переконливі перемоги

над БК «Рівне», наша команда вийшла в «Фінал чотирьох» кубка України і продовжить боротьбу за почесний трофей.

...А запоріжці залишилися з носом

«Дніпро» – БК «Запоріжжя» 103:86 (15:25 42:18, 14:21, 32:22) Перший матч – 73:70. Кубковий жереб безжально вдарив по запоріжцях, подарувавши команді Валерія Плеханова у перших матчах турніру зустріч із діючим володарем трофею «Дніпром». Однак саме до цієї пари

чвертьфіналістів було прикуто найбільше уваги: шанси суперників приблизно рівні, перша гра засвідчила високий градус дніпровського дербі, тож і в повторному матчі хотілося бачити продовження цікавої та непередбачуваної дуелі. Починати поєдинок у Дніпрі запоріжцям довелося за рахунку -3. Дніпряни реалізували лише один дальній кидок у стартовій чверті, до того ж програвали підбирання. Тому й не дивно, що гості розбили гандикап першого матчу ще у дебютній 10-хвилинці – 15:25. Майже третину командних очок записав на свій рахунок Юрій Кондраков (8 очок), п’ятьма підбираннями відзначився Антон Буц, чотирма асистами Майкл Холтон.

˜ ВОЛЕЙБОЛ. ГРУПА F. 5-Й ТУР

рьох. Після того, як дніпряни посадили на фоли Джервона Преслі – єдиного, хто завершив зустріч у складі гостей з плюсовим показником, господарі почали нарощувати потужності. Зі старту заключної чверті перевага «Дніпра» +7 швидко трансформувалася у +13, тож надалі у Валерія Плеханова не залишалося варіантів, як перетворити останні хвилини гри на необхідний досвід для молодих запорізьких резервістів. Так, сьогодні дебютував Яків Тітов, який у заявці зайняв місце Віталія Бикова. «Дніпро» порадував власних уболівальників сотнею вибитих очок і втретє поспіль пробився до Фіналу Чотирьох Кубка України, де також зіграють «Одеса», «Політехнік» та «Черкаські Мавпи».

˜ ВОЛЕЙБОЛ, ГРУПА С. 5-Й ТУР

Участь у фінальному раунді Євро гарантована

Запорізька «Юність» принесла вдачу і хлопцям

УКРАЇНА – ЧОРНОГОРІЯ – 3:0

(25:22, 25:21, 25:21)

УКРАЇНА – МАКЕДОНІЯ – 3:1 (25:19, 28:26, 23:25, 25:23) 5 січня. Запоріжжя. ПС «Юність». 1550 глядачів. Для македонців турнірна ситуація склалася досить складно: в разі перемоги у Запоріжжі вони могли зазіхнути навіть на перше остаточне місце в групі, тоді як поразка значно погіршувала надії хоча б на другу фінішну позицію, яка забезпечує путівку до фінальної частини континентальної першості. Тож підопічні Ніколи Матьяшевича вийшли на паркет переповненого ПС «Юність» у самому бойовому настрої і… нарвалися на цілий град невідпорних ударів Дмитра Вієцького. Саме діагональний сербської «Войводіни» узяв на себе функції головного бомбардира «синьо-жовтих», і впорався з ними на «відмінно». Його 7 очок багато в чому забезпечили українцям переконливий успіх у стартовому сеті. Але в наступній партії дуже невчасно на повну заголосила «гармата» кращого бомбардира македонців Ніколи Гьоргієва. В принципі цього варто було очікувати, оскільки в попередніх матчах він традиційно набирав близько 30 очок, а у протистоянні з угорцями записав до свого активу цілих 42 пункти! Класного снайпера добре підтримав Александар Ляфтов, і незабаром підопічні Угіса Крастіниша «горіли» — 10:14. Та поява на майданчику Олега Шевченка стала для опонентів дуже неприємним сюрпризом. Владислав Діденко спрямував своєму партнеру серію класних передач, і догравальник «Барком-Кажанів» своїх нагод майже не втрачав. Допомогли й самі суперники, котрі чимало помилялися на подачах. Тож наші волейболісти вирівняли становище, а на «більш-менш» той же Шевченко здобув вирішальне очко. Для збірної України головне завдання в поєдинку було виконане, натомість для команди Македонії нічого не скінчилося. Тож коли у третій партії українці повели – 12:8, гості не знітилися. На

На початку другої чверті гості збільшили свою перевагу до +12, а потім все… «Дніпро» прибрав ініціативу до своїх рук, сповна задіявши дальню артилерію, внаслідок чого шанси «Запоріжжя» почали зменшуватися з кожним триочковим влучанням суперника. А їх на рахунку дніпрян у другій чверті було аж вісім! Так господарі провели дуже вдалий відрізок, вигравши 10-хвилинку – 42:18. Підопічні Валерія Плеханова у третій чверті зробили все, аби повернути інтригу: впродовж чотирьох хвилин «Дніпро» набрав лише три очки, тоді як гості помітно наблизилися у рахунку – 60:53. Та, на жаль, це була остання спроба вигризти свій шанс продертися до Фіналу Чоти-

подачах Александара Ляфтова та Філіпа Маджункова вони спромоглися відповісти загальним контрударом – 9:1 і вирвалися вперед – 19:14. Запахло «смаженим». Проте тепер уже не розклеїлися наші хлопці. Дмитро Терьоменко тричі «зачохлив» атаки опонентів, своєю чергою, Ян Єрещенко їхні блоки фактично не помічав. І якби ж іще не власні помилки, особливо на прийомах! Тож господарям майданчика вдалося відіграти два сетболи, а ось відіграти третій завадила саме чергова помилка. Розуміючи, що його підопічним необхідний, що називається, свіжий ковток повітря, Угіс Крастіниш вдався одразу до трьох замін. І вони справді стали знаковими. Зв’язуючому Володимиру Ковальчуку вдалося привнести в нападі непередбачуваності, Тимофій Полуян видав розважливий ейс, а Володимир Тевкун перехопив у партнерів статус основного бомбардира. У відповідь Гьоргієв і Ляфтов тягнули свою команду до останнього, та заключне слово все одно залишилося за «синьо-жовтими».Таким чином, здобувши п’яту перемогу поспіль, збірна України достроково забезпечила собі перше місце в групі. Довгих 14 років чоловіча збірна України була позбавлена радощів перебування серед учасників чемпіонатів Європи. І ось – нарешті! Ставка нового керівництва ФВУ на запрошення зарубіжного спеціаліста спрацювала на всі сто. Угісу Крастінишу вдалося створити по-справжньому монолітний колектив однодумців, котрий починає поступово привчати нас до регулярних перемог над гідними суперниками.

Порівняно з першим протистоянням, яке відбулося 19 серпня, чорногорська команда також зазнала відчутних змін. І, це слід визнати, на краще. Адже тепер довкола лідерів – Тетяни Бокан і Ніколети Перович – згуртувалися переважно молоді волейболістки, дуже охочі до гучних досягнень. Їм було очевидно байдуже, проти кого боротися: тобто Україна – так Україна. У психологічному настрої проблем у гостей не відчувалося. Але загальний клас у волейболі – аргумент дуже серйозний. І Гарій Єгіазаров, котрий задіяв у матчі лише сімох найдосвідченіших виконавиць, своєю ставкою «перебив» сподівання опоненток на молодість…

Наші дівчата розпочали з ривку – 4:0, і потім цю різницю втримували досить упевнено. Олеся Рихлюк та Надія Кодола бомбардували чужу половину майданчика із солідним відсотком влучності. Проблеми у діях українок виникали лише тоді, коли підводила якість прийому. А ще негативно могла позначитися передчасна самозаспокоєність. Через це, здобувши

солідний сетбол – 24:16, господарки майданчика дозволили Бокан і Перович відіграти шість(!) м’ячів поспіль. На щастя, все завершилося неточною подачею тієї ж Перович за межі лицьової лінії. Та чорногорки вже відчули спроможність боротися, принаймні на рівних. Тому, застосувавши максимально мобільний блок та відчайдушну самовідданість на прийомах, у другій партії їм тривалий час вдавалося навіть лідирувати. Однак порція хльостких влучань Рихлюк, котру вчасно підтримала Анастасія Крайдуба, таки дозволила Україні відірватися на комфортну відстань – 15:12. Далі – 19:15. І хоча гості спробували видати в кінцівці ще один камбек, це їм не вдалося. Третій сет спочатку повністю нагадував попередній. Тільки цього разу в його середині підопічні Гарія Єгіазарова видали ривок – 6:0 і, на вимогу переповнених трибун запорізького ПС «Юність», на досягнутому не зупинилися. Продовжили «вбиватися» на прийомах ліберо Христина Нємцева і майстровита Світлана Дорсман, класно «чохлила» чужі атаки Юлія Герасимова (усього на її рахунку 5 результативних блоків), впевнено розпасовувала Алла Політанська… Ну, а руки Рихлюк, Кодоли і Крайдуби не втомлювалися спрямовувати у паркет по той бік сітки невідпорні «гвіздки». Таким чином – 3:0, і збірна України гарантує собі участь у фінальному раунді континентальної першості-2019, яка відбудеться у серпні-вересні в Туреччині, Польщі, Угорщині та Словаччині.

Підготував Віктор СИВИЙ


ідентифікація.ua фестивалі

˜ А ВИ ЗНАЛИ?

ЧЕТВЕР, 10 СІЧНЯ

15 15

ЧЕТВЕР, 4 ЖОВТНЯ

Смішні забобони українців, які невідомо звідки взялися

ˇ "ˇ

łŁØ ºŁ æ‡ Œ ‡

В українському суспільстві лишилося дуже багато вірувань, які не мають під собою жодного підґрунтя.

æ Œ ª! ‡ Æ º æ !

відповідь – ні, то хтось із близьких помре. Навіть не знаходяться слова, щоб відкоментувати… • Закривати потрібно парну кількість банок з консервами, інакше зіпсуються.

Пояснюючи віру в забобони тим, що це споконвічна мудрість народу, Сергій СТРІЛЕЦЬ ви забуваєте, що у наших предків не було доступу до знань, їм просто доˇ пояснювати , ø ‡ водилось явища-у ª‡ житті, º ŁØ æ Łта-співпаº Æ користуючись фантазією діннями. Але не‡ в наш час Æ – це прояв ª‡ "ˇ æ‡ абиякої неосвіченості. Користуйтесь Œ ‡ знаннями Œ " і будьте-ºŁ æ науковими розум, æ ‡ Ł ıÆ ними!‡ł • Жовті квіти ŒŁØ квітиŒ– . ˚ розлуки ºŁ º і печалі. Ł Насправді, жовтий – це колір сонця, æ Ł ºŁ æ ‡ ‡ світла і радості. Те саме значення й у Æ Ł Œ Ł ºŁ жовтих квітів. • Якщо тебе переступили, то вже не Ł, ‡ Ł Ł виростеш. Œ ‡ł º Ø æ Æ , Œ В дитинстві це була чудова нагода Œ‡º Œкогось. ‡ æ ‡ ª подражнити • Якщо тобі наступили на ногу, а ти у º æ Ł ‡ -Ł ª ‡

Π"

Саме тому в нас такі “багаті” села! • Не свисти в будинку – грошей не буде. Упс… Так ось, у чому справа! • Коли хотіли, щоб уродився багатий льон, сіяли його голяка: хай льон бачить, що навіть одягнутися нема в що, і тому він добре уродиться. А можна подивитися на цей процес? • Не можна залишати шапку на столі, бо буде боліти голова і на городі кроти ритимуть. Єдина причина, чому не варто залишати шапку на столі – це ознака невихованості. Усе інше дурниці • Якщо неодружений хлопець буде облизувати ніж, то буде мати дружину, гостру на язик. Тут те ж саме, що у попередньому. • Макогін дівчатам облизувати не варто, бо чоловік лисий буде. Покладення квітів до пам'ятного знака Міксер, блендер ще більше не варто. • Сидіти на куті стола не можна – не женишся, не вийдеш заміж. Ось як!

• Ще потрібно митися парну кількість разів на день, і стільки ж чистити зуби. Якщо не виконувати цього, то зіпсуються не лише консерви • Ненароком вступити у послід – до грошей.

‡¿ æ Ł º- , ‡ Запорізький художник Анатолій Кіргеєв за роботою Æ º ‡æ Łı ˜ ЗВИЧАЇ ТА ОБРЯДИ ‡ æ ŁŁ організатором етнофес- кевич). Бойове мистецª ‡ ... ˛ , æ тивалю "Пасіка Сірка". Їй тво показали вихованці ‡Øæ æ Æ º æ запорізької школи сприяли керівники ‡ ¿Ø! Ł ŁŒ ºŁ частування. Були йобвинятки. Наприклад, прагнули перевести сюди. Дехто Аліна ЯРОВА ОСВІТЛЕННЯ ЖИТЛА "Спас" (директор ласті й районна держадна півночі Чернігівщини, де переважала вважав, Косщо він сам переходить за гоª , ø «Український Ø æ ‡ł к.ін., м.н.с. відділу Раніше житло освітлювалося за дозрубнана хата з нештукатуреними сподарями, а деякі спеціально брали Рижов). чолі з Ва- тянтинстінаетнологічний центр» ІМФЕ ‡æ ª ім. М.Т. міністрація помогою світоча чи каганця. Світоч ми, толоки не робили, обходились власпевні речі зі старої хати, запрошуваЗапорізький письменлерієм Хведчуком. Рильського НАН æ Ł України æ Œ‡ Ł Ł ŒŁ – це дерев’яна труба чотирикутної ними силами або роботою найманих ли домовика. ник,начлен колиш-до домовика було двоя- форми, що опускалась до середини на сцену піднімаІснувала традиція кутахНСПУ, Ставлення æ ºŁ ‡ Ł Æ º æІ ось ‡. спеціалістів. ВИБІР МІСЦЯ ДЛЯ ЖИТЛА ній працівник газети "За-дух міг робити або щось кімнати, і на неї чіпляли решітку, де ються організатори й помайбутньої хати закопувати монети, ким, бо цей ŒŁ, ÆŁ вкладався вогник. певні предмети побуту, щоб господарі хороше, або й зашкодити. Коли у хаті фестивалю, а порізька правда" Пилип Зараз планова забудова, ачесні раºŁ у селах‡æ ‡ - гості жили щасливо, завжди мали гроші. Ветворилося щось неладне, то ставили ніше вільно обиралося місце, де будуваЮрик нагадавнаглядачам, байкери на значення мотоциклах º матеріалами ‡. ˝ архівів чи Ł згадок ¿ı ликого надавали такому етапу порозі мисочку з молоком, щоб РЕЧІ-ОБЕРЕГИ У ХАТІ тися. За Іван На Сіркозадобрити дуже люввозять прапори. Пербудівництва, як вкладаннящо сволоку. і підгодувати домового. Пісні лунали на всій великій галявиніна рушниках (Дерево Жит, øзнаємо, що були ‡ певні Ł старих людей, Візерунки цій великій балці трималася Коли у сатижитлі щось загубилося, то гобивфактично гумор і вбивчу прапор традиції За де- � Державний æı вибору місця для æ житла. Ø æ ший ª тя, солярні знаки) мали оберегову вся стеля. З метою охорони стільякими уявленнями, його мала вибрати ру.будинку Саме на колисподарі він бувприв’язували коУкраїни. Звучить Дер� Ми проводимо Гетьдо з ніжки України бандючу функцію, захищали людину відбагато всіляŒ Ø Ł ø сволоках зображували хрести. Крили ця шматочок тканини, примовляючи: свійська тварина, яка зазвичай лягає кого зла. Хата була мікрокосмом люшовим, запорожці напижавний гімн. Потім до братву! хату або самі господарі, або ж запрошуфестивалів у національ«Ти цю річ забери собі, а оту повер"ˇв гарних æ‡ ŒŁ ‡Окрім Œ " -Œ місце æ тільки місцях. того, дини, де та робила все, щоб їй добре сали знаменитий лист слова запрошуються кевали умільців. Кінець будівництва знани мені». Та переважно люди вважаБо й наші танки, якжилося. кінь ному обирали Œза допомогою покладених Ł Ł ‡ .на дусі.окрім Утімікон, цезбене На божнику, менувало обрядове деревце, що вста- султану ли домового Щоб побачити турецькому Му- добрим. рівники Дніпропетровсьніч речей, перевіряючи чи з’явиться на Сагайдачного, рігалося освячене зілля, складалися тільки спосіб розважитиновлювалося на горищі. домовика, необхідно було у Страсну А роса. цього дня учасників кої області них висміяли й Томаківсь- хамеду, в якому свічки. Злі сили проникали у цей внуТакож потопчуть п’ятницю принести у дім з церкви заНіколи не будували хату на перехресся. Така невитрішній простір із відкрита, зовнішнього, «чуфестивалю зустріла гарсвого давнього ворога. кого району. Вони ДО ві- МАЙСТРІВобдерту Москву! палену свічку. СТАВЛЕННЯ ті, бо там могли «діяти» відьми, туди жого» світу, з вулиці. Захист від них – но влаштована і вбрана мушена атмосфера дозтають присутніх зі свя- Підпис внизу такий: "Іван У виконанні письменникидали «погані» гроші, тобто це було обходи обійстя зі свічкою, підкова на БУДІВЕЛЬНИКІВ сцена намісце. великій ІНШІ ДУХИ ХАТИ «нечисте» Не поляні рекомендували воляє для жителям том, бажають успішного Сірко і хлопці�запорожці. щастя. Прорізи дверей таобласті вікон – ка прозвучали й кілька зводити житло там, де було кладовище, Майстрів дуже шанували, у процесі посеред столітніх верб. це найбільші «зони ризику», через які Замість печаті Іван Сірко його проведення. Ініцівідчути "на смак" украйого гуморесок. У хаті могли жити й інші духи, кварде був зруйнований храм, де в дерево старалися їх не нервувамогло просочуватися щось нехороше, Звідси за два кілометри, аторамзведення тируючись, у просторі свою ... приклав". А ке-найперше, організаторам Запорізький художник, культуру,охороняти. пізнати влучила блискавка. ти,йобов’язково пригощали обідом, а і тому їхїнську слід найбільше печі. Це було місце домашнього вогв селі Грушівка, колись і вручають рувати боєм навчався нагрудні від- робіт ввечері після закінчення могли і член НСХУ Анатолій КірЗвідси й заборона передавати будьнаші традиції і ще більше нища, що наділялося сакральністю налити. справді розташовувався БУДІВНИЦТВО ЖИТЛА що через поріг. Прорізи дверей придідів, геєв знаки чарку й цінні подарунки отаман у січових портрети ще з прадавніх часів. малював Люди вірили, закохатися в Україну! крашалися різними символами, обе-І зимівник (маєток) походи облради та облдержад- які ще пам'ятали що якщо кидають вогонь їжу, то всіху охочих, найбільше � Сам процес зведення видатжитла відбувавУЯВЛЕННЯ ПРО ДОМОВИКІВ регові знаки мала й різьблена лиштва головне � показати дівіддають цей харч Обрядові своїм пред-дійства, ного полководця, ся за участю майстрів такошотолокою, міністрації. завзнаменитого вони гетьмана дітей. над вікнами. кам. Відголоски таких уявлень збедяки взаємодопомозі громади. Для всіх Коли входили у новобудову, то хового отамана Війська А далі на сцені змі- Петра Конашевича Са- козаче коло, інтерактиви тям, якими були наші рігалися і в ХІХ, і в ХХ ст. Наприклад, помічників господарі готували велике домовика зі старого житла Запорозького низового нюютьрошого ПРОЩАННЯ ДОМОМ Пилип предки, якЗвони віддано одне одного ви- гайдачного. Тому "Козацькі розваги", конбіля печі господарі залишали страви Івана Сірка. Тут, на пасіці, конавці пісень, танцю- прочитав вірш Сана "Кінь Різдво, віддаючи данину померкурс "Супер�козак", Коли бої людина захищали свою й помирала, то землю рідні були старожили каза-длязобов’язані 1680 року й помер Іван вальні, музичні й хорові гайдачного" лим допомогти душі успішно прородичам. те, як Деякі "лава на лаву" до- поважали одне одного! ли, що за піччю живе спеціальний дух свій дім. Адже за певних обДмитрович. тому рослих колективи, професійні рівно 400 років "штовхач" покинути для – «запічник». Щоб його неі прогнівиЗапорізьку делегацію ставин вона могла повернутися туди Ідея проведення такого співаки, письменники. гетьман із ти,козаками кінніобов’язбої запорожпіч старанно дітей, доглядали, злим духом. Щоб убезпечитися від очолював представник білили. заходу належить запо- Усі розповідають про не- прийшов на ково допомогу цього, ців, викачування меду � у хаті, де був покійник, закриВолодимир вали всі козацтва дзеркала. Мерця виносили з різькому художнику, пересічний військовий королевичу Владиславу все, що символізує хати вперед ногами, щоб той більше «ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ» Лютий. Він забезпечив уродженцю Грушівки, талант Івана Сірка, його під Москву, розгромив- стиль життя і дух укране повернувся. Коли тіло винесли, у члену НСХУ Миколі Бо- перемоги над ворогами. ши по дорозі в багатьох У ДОМІ учасникам транспорт їнського народу � покахаті необхідно було символічно при-і брати. ровику й учителю місце- Лине чудова українська містах гарнізони москозали на фестивалі. Міс- козацький куліш. Щоб у домі добре жилося, необхідно Отже, оселя для українців значила було, по-перше,цеві задобрити дувої школи Олександру музика, лунають чудові вітів. І кінь Конашевича жителіусіх зізнавалися, Що Щоб ж, як кажуть, досить багато. у хаті гарно і перв докотрі там мешкають, і, по-друге, Рубану. Підтримала їх го- патріотичні пісні в гарно- тоді топтавхів, бруківку що подібного дійствастатку во- жилося, вони дотримувалися треба за будинком дуже слідкувати. ший млинець не став низки звичаїв ще під час її будівницпа-якщони лова Томаківської район- му виконанні. Порадував Москви. Проводячи тут ніколи не то бачили. Вважалося, у хаті неохайно, грудкою! Фестиваль відтва, постійно віддавали шану духам ної ради, що на Дніп- глядачів хорошим висту- ралель із сьогоденням, й життя буде неохайним. ГоловаСтежити за Дніпдому, стежили за порядком у будинку, бувся. Із нетерпінням чепорядком у домі ропетровсь�кої було обов’язком жіропетровщині, Наталя пом і ансамбль запорізь- поет застерігає: обласної завдяки низці оберегів захищали його нок. Щотижня (деякі рідше) вони накатимемо його й наступО схаменіться, Пуцьки радипідмазували Скрипченко. Саме Ната- кої поліції "Пернач" (кеГліб Пригунов зазвід зовнішнього “злого” світу. тирали долівку, часто стіного року. ля Миколаївна й стала рівник Олександр Мац- необачнії! начив: Джерело: ethnography.org.ua ни, особливо перед святами.

Домовики, духи та інші мешканці української хати

ЗАПОРІЗЬКА ПРАВДА Перший номер газети вийшов 3 листопада 1917 року Засновник: Запорізька обласна рада Видавець – КП «Газета «Запорізька правда» ЗОР. Виконуюча обов’язки головного редактора � Наталія ЗВОРИГІНА Редакційна колегія: Олег БОГУСЛАВСЬКИЙ (директор Інституту журналістики і масової комунікації Класичного приватного університету), Андрій ДАНИЛОВ (головний дизайнер), Віталіна МОСКОВЦЕВА (журналіст).

E�mail: zp.reklama@ukr.net Телефони редакції: Приймальна головного редактора – (061)�787�54�09 (факс). Відділи: регіональної політики та новин – (061)�787�54�10; соціально�економічних проблем – (061)�787�54�23; гуманітарних проблем, листів та масової роботи – (061)�787�54�15. Відділ реклами та оголошень здійснює комерційну, посередницьку та видавничу діяльність – 061�787�54�21. Матеріали, означені знаками R та ! публікуються на правах реклами. Матеріали під рубриками "Точка зору", "Актуально", можуть публікуватись на правах реклами.

Газета зареєстрована управлінням у справах преси та інформації Запорізької облдержадміністрації 15 червня 2000 року. Реєстраційне свідоцтво 33 № 384. Газета виходить українською мовою по четвергах (на 24 сторінках). Адреса редакції: Газета зверстана в комп’ютерному центрі редакції газети “Запорізька правда”. Телефон: 787�54�26.

69600, м. Запоріжжя, МСП, пр. Соборний (колишній пр. Леніна), 152, Будинок преси, 3�й поверх.

Поділ кольору, фотонабір і друк виконані ТОВ “Видавничий дім “КЕРАМІСТ” 69057, м. Запоріжжя, вул. Сєдова, 16. Тел.: (061) 228�10�30 www. keramist.com.ua

Передрук публікацій допускається за погодженням з редакцією. Посилання на “Запорізьку правду” обов’язкове. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних імен, географічних назв та інших даних несуть автори публікацій. Відповідальність за зміст рекламних оголошень несе рекламодавець. Рукописи не рецензуються і не повертаються авторам. Листування з читачами ведеться тільки на сторінках газети. Редакція оплачує позаштатним авторам тільки замовлені матеріали. Ціна договірна. Друк офсетний. Передплатні індекси: 21708, 21707, розповсюджується УДППЗ “Укрпошта”. Тираж тижня 20000. Зам. № 1902001-002


16

ЧЕТВЕР, 10 СІЧНЯ

дозвілля

˜ ДИВИНА ТИЖНЯ

˜ КОЛИСЬ БУЛО...

Cнігове порося

1863 року в 10 січня Лондоні запустили першу лінію метрополітену довжиною 3,6 кілометра. 1920 року на першому засіданні Ліги Націй ратифікували Версальський договір, що закінчив Першу світову війну. 1994 року в Брюсселі учасники зустрічі у верхах країн НАТО прийняли проект програми «Партнерство заради миру» і план створення Міжнародних збройних сил для направлення в гарячі точки Східної Європи. 1998 року до програми приєдналась Україна.

Сніговою може бути не тільки королева, але й що завгодно, було б натхнення, ну і, звичайно, сніг. Напрочуд вдало скористались минулою негодою, завірюхою та шаленим снігопадом мешканці Бердянська, відтворивши на набережній міста сніговий символ нового року - симпатичне порося, а відверто кажучи свиню. Цілком казковий персонаж, холодець з нього не звариш, ковбаси не зробиш, але для чудового різдвяного настрою саме те, що треба. Олександр МАКСИМОВ

ЗАПОРІЗЬКІ ЮВІЛЕЇ ТИЖНЯ

˜ БЛІЦ-ОПИТУВАННЯ

Де і як ви зустріли Новий рік? Єгор, веб –програміст, м.Київ: - Ввечері посиділи з друзями у нас з дружиною вдома. А ближче до півночі поїхали на Софійську площу, власне, там і зустріли Новий рік. Було людно, галасно, весело, сподівалися що швидко повернемося додому, але в місті був такий чудовий настрій, що гуляли разом до четвертої ночі, і тільки потім додому допивати та доїдати все, що готували напередодні. Дмитро, приватний підприємець: -В цьому році зустрічали Новий рік у нас на дачі. Запросили друзів, теж з дітьми. Хоч на дачі немає міських зручностей, але новорічне вогнище у дворі створило романтичний настрій. Були і шашлики, і ялинка, і Св. Миколай зі Снігуркою, і подарунки діточкам, яких не вдалося умовити лягти спати. Звісно, що вранці трохи боліла голова, та це ми владнали, повернувшись до міста.

Аліса, студентка: - Була спокуса зустріти Новий рік разом з друзями та подругами, але вирішила поїхати до батьків в село. Тож зустріла у батьківській хаті, як у дитинстві, а вранці поспілкувалася з шкільними друзями. Ганна, менеджер: - Традиційно зустрічаємо Новий рік з чоловіком та донькою у Карпатах, тож і в цьому році теж були там. Багато снігу, чудова погода, казковий настрій. Встигли покататися на лижах і санчатах, спогадів буде на увесь рік. Євгенія, студентка, м. Київ: - У гуртожитку інститутському зустрічали разом з друзями, досить весело та гучно. О дванадцятій, звісно, вибігли на вулицю запускати феєрверки та волати на весь голос, намагалися заспівати «Щедрика», але, виявилося, що ніхто слів не знає.

10 січня 80 років (1939) від дня утворення Запорізької області з адміністративним центром у Запоріжжі (Указ Президії Верховної Ради СРСР). 11 січня 80 років (1939) від дня заснування Запорізької обласної філармонії. 12 січня 60 років від дня народження видатного легкоатлета (стрибуна у висоту) Володимира Ященка (19591999) - рекордсмена світу, чемпіона Європи, заслуженого майстра спорту СРСР. 13 січня 80 років запорізькому журналісту Віктору Ахіньку (1939). 30 років (1989) від дня заснування Запорізької обласної організації Товариства української мови імені Т.Г. Шевченка. 14 січня 80 років від дня народження Олега Чудновського (1939-2004) - громадського діяча, краєзнавця, першого директора Пологівського краєзнавчого музею.

Кросворд «У вільний час» По горизонталі: 1. Наука про древні рукописи. 10.... Еріксен Розенкранц (данський державний діяч 17‑18 ст.). 11. «Іде... рогата, веде діток кошлата. А хто Кузю торкне, того Кузя штурхне» (українська народна пісня). 12. Мешканець будки. 13. Рух крила. 15. Висота звуку. 16. Портове місто на півночі Італії. 18. Рід багаторічних трав’янистих рослин родини складноцвітих. 19. Нащадок іспанських і португальських колонізаторів у країнах Латинської Америки. 21. Легендарний праотець слов’ян, батько Кия, Щека і Хорива. 23. Танцювальний рух. 24. Просторий одяг. 28. Перша радянська вантажівка. 30. Ірландська республіканська армія. 31. Дія, подія, вчинок. 33. У Стародавньому Римі — програма діяльності претора, консула та інших службових осіб, яку вони оголошували, вступаючи на посаду. 34. Муніципалітет у Франції, у регіоні Південь-Піренеї, департамент Верхні Піренеї. 36. Сьома літера грецької абетки. 37. Автоматизоване робоче місце. 39. Нападаюча сторона, загарбник. 42. Ковзання; Замет авто на льоді; Ковзання при їзді; Ковзання коліс; Рух при різкому гальмуванні. 44. «Чорна акула». 45. Кінець, загибель (розм.). 47. Столиця Ассирії. 48. Пристрій на стволі вогнепальної зброї для прицілу. 50. Порушення у спорті. 52. Місто у префектурі Ойта в Японії. 53. Спадкове земельне володіння в епоху феодалізму, яке надавалось васалу за умови несення ним військової служби та виконання інших повинностей. 55. Той, на чию лапу впала троянда. 57. В іудаїзмі — назва першої частини Біблії — П’ятикнижжя Мойсея, а також пергаментний сувій з цим текстом, що зберігається в синагозі. 58. Там проводять досліди. По вертикалі: 1. Церковний службовець. 2. ... Коломиєць (український театральний режисер, журналіст, поет і прозаїк, укладач підручників із мови та літератури, редактор і видавець, а також художник та виготовлювач бандур (кінець 19‑го — початок 20‑го ст.). 3. Континентальна ґрунтоутворювальна гірська осадова порода сірувато-жовтого, іноді бурого або червонувато-бурого кольору. 4. Верховний король Ірландії. 5. Аптекарська міра ваги. 6. ...-47 (зброя). 7. Одиниця вимірювання густини світлового потоку або ступеня освітленості будь-якої поверхні. 8. Різновид хімічного елемента. 9.... Каплінський (естонський поет, філософ та культурний критик). 13. Вид холодної зброї. 14. Боксерський удар. 16. Послідовно зростаючий або спадаючий щодо висоти ряд звуків у межах октави. 17. Гніт, утиск. 18. В європейських країнах — м’який широкий диван з поручнями і низькою спинкою. 20. Графство на сході Ірландії. 22. Принцип рівності сторін. 24. Японська холодна зброя. 25. Голова партії. 26. Представник народності тюркської мовної групи, що зараз становить основне населення Хакаської автономної області в Росії. 27. Франкфурт-...-Майні. 29. Голова міської адміністрації. 32. Плосковерхі плато або останці, звичайно з крутими чи обривистими схилами, головним чином у Середній Азії. 34. Сушені абрикоси з кісточкою. 35. ...-капо (у музиці — «спочатку» (знак повторення)). 37. Міра земельної площі. 38. Шовкова тканина з мінливим полиском. 40. Іновірець в ісламі. 41. Місто обласного значення у Вітебській області Білорусі. 43. Орган, що виробляє необхідні для організму речовини або видаляє кінцеві продукти обміну. 44. Кучеряве або завите волосся. 46. Дев’ятнадцята літера грецької абетки. 47. Рід деревних або кущових субтропічних рослин родини миртових; фейхоа. 49. Помста (поет.). 50. Трос, мотузка для підняття вітрил, сигнальних прапорів і т. ін. 51. Частина обличчя. 53. «Вухогорлоніс». 54. Муніципалітет у Франції, у регіоні Лімузен, департамент Крез. 56. Буква, що позначає щільність. 57. ...-... (саме так, розм.).

ВІДПОВІДІ НА КРОСВОРД «З НОВИМ РОКОМ!», НАДРУКОВАНИЙ 27 ГРУДНЯ 1. Пробка. 2. Фритюр. 3. Люкс. 4. Укус. 5. Скатерка. 6. Скоморох. 7. Фарш. 8. Морс. 9. Гермес. 10. Поліно. 11. Шампанське. 12. Снігурочка. 13. Кваша. 14. Огуда. 15. Льодяник. 16. Ботаніка. 17. Компанія. 18. Очманіти. 19. Здобуток. 20. Описки. 21. Парсек. 22. Пакетбот. 23. Евбея. 24. Арена. 25. Копалина. 26. Конфетті. 27. Сомбреро. 28. Козир. 29. Голота. 30. Болеро. 31. Пошта. 32. Політура.

Profile for Запорізька правда

10.01.2019  

10.01.2019  

Profile for 377083
Advertisement